ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όστρια:

8.12. And the fourth angel sounded, and the third part of the sun was smitten, and the third part of the moon, and the third part of the stars; so that the third part of them was darkened, and the day shone not for a third part of it, and the night likewise.

"We think that this is akin to what is said about the sun and the moon by Joel (Joel 2.10) and which has already been ordained by the decree of the Master for the end. We repeat that the third part of the luminaries and stars indicates the third part of the duration of the day and night. From this we understand that God at that time will bring about disasters not all at once; for, allowing only a third part of time to be damaged, in the remaining and large part he secretly calls to repentance. Indeed, who can bear the cup of Divine wrath unmingled?" (St. Andrew of Caesarea).

"It is not possible for us to understand this at the present time. One thing is clear: that this is to be accompanied by various disasters for men - bad harvest, famine, and so forth." (Archbishop Averky)

Perhaps the darkening of the celestial bodies refers to the effects of the destruction of the Kuwaiti oil wells at the end of the Gulf War in 1991, which led to a darkening of the sun. Or perhaps this passage refers only to spiritual catastrophes: the eclipse of the Sun of Righteousness, Jesus Christ, in men’s souls; the connivance of the moon, i.e. the Church, in murder, as the Moscow Patriarchate has connived at the murder of so many of the new martyrs of Russia; and the falling of stars, that is, bishops, into heresy.


Προφανώς δεν έχει συμβεί ακόμη το περιστατικό. Ίσως να συμβεί σύντομα. Πάντως για το τελευταίο περί του 1991 με τον Πόλεμο του Κόλπου δεν νομίζω.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο δια ταύτα, πώς γίνεται άραγε να παρουσιάζεται ένα κείμενο ως "προφητικό" (γραμμένο το 95μ.χ.) και συνάμα να περιγράφει με ιδιαιτέρως ακριβή τρόπο την πυρπόληση της Ρώμης (κεφ.18) καθώς και την καταστροφή της Ιερουσαλήμ (κεφ.11) όταν: ή μεν ρώμη πυρπολήθηκε το 64μ.χ. και η Ιερουσαλήμ καταστράφηκε το 70μ.χ.!!!

Δηλαδή η πρώτη προφητεία έλαβε χώρα 31 χρόνια νωρίτερα και η δεύτερη 25 νωρίτερα της συγγραφής του κειμένου...


Δεν σκέφτηκες όμως το άλλο: προφητεία γραμμένη έτσι ώστε να επαληθεύεται σε πολλαπλά στάδια.

---

Γενικότερα:

Θεωρούμε πολλά πράγματα εμείς, και κάνουμε αρχικές παραδοχές για πολλά, τα οποία δεν θα έπρεπε να θεωρούμε αυτονόητα.
Για παράδειγμα, το κείμενο λέει "7 σάλπιγγες", έχει μια εμμονή με τον αριθμό "7", αριθμό γνωστό ως συμβολισμό της τελειότητας. Μπορεί κάλλιστα αυτές οι επτά σάλπιγγες να μην είναι 7, να είναι οποισδήποτε άλλος αριθμός ή μια μόνο κάλλιστα, με νόημα χωρισμένο σε 7 τμήματα ώστε να υπονοείται η τελειότητα.
Και εμείς να πρέπει να συνθέσουμε το μωσαικό των 7 κομματιών, χωρίς να χαθεί νόημα, αλλά χωρίς να ενώσουμε τμήματα που δεν πρέπει να ενωθούν.
Επίσης θεωρούμε ότι οι 7 σάλπιγγες και γενικότερα τα γεγονότα γίνονται με την σειρά. Επίσης αυθαίρετο: πολλά γεγονότα εκεί μέσα παραλληλίζονται μεταξύ τους, κι όμως το κείμενο πάει συνεχές.
Με άλλα λόγια, αν μπορούσαμε να το παραστήσουμε με μια γραμμή, αυτή η γραμμή θα έπρεπε να κάνει πολλές καμπύλες.

Τα κρυφά μητρώα έχουν πολλά προβλήματα, και το μεγαλύτερο από τα οποία είναι το ότι θεωρούμε πως ισχύουν πράγματα για αυτά τα οποία δεν νομίζουμε πως ισχύουν, ή το ότι νομίζουμε πράγματα για αυτά του ότι ισχύουν, χωρίς να ισχύουν (για παράδειγμα το αξίωμα της "συνέχειας" των γεγονότων, ή της αναφορικής τους σειράς).
Επίσης θεωρούμε πως επειδή ένα γεγονός ίσως να έγινε, αυτό δεν μπορεί να ξαναγίνει. Με άλλα λόγια αποκλείουμε ως απίθανο, μια πρόρηση να αναφέρει εξωχρονικά σε γεγονότα που άπτονται του χρόνου.
Δηλαδή κάλλιστα μια προφητεία θα μπορούσε να αναφέρεται σε ένα συμβάν, τόσο πριν όσο και αφού λεχθεί σαν προφητεία το συμβάν, και μάλλιστα πολλές φορές.
Ίσως πάλι να κάνουμε εξειδικεύσεις, τις οποίες δεν μπορούμε να κάνουμε. Και γενικεύσεις ομοίως, τις οποίες πάλι δεν μπορούμε να κάνουμε.

Γενικότερα, η λογική της καθημερινότητας δεν ισχύει σε τέτοια μητρώα. Εφόσον μια πληροφορία είναι κωδικοποιημένη κατά τέτοιον τρόπο, τότε θα πρέπει να σταματήσουμε να κάνουμε τέτοιου είδους παραδοχές.

Παλαιότερα με τους κώδικες των σοβιετικών οι Νατο-ικοί είχαν αγανακτίσει: δεν έβγαινε λογική σειρά. Ένα ανόητο συνονθύλευμα γραμμάτων και ακουστικών σημάτων τα οποία ένας θεός ξέρει πως τα κωδικοποίησαν: μόνο που τον Θεό τον έλεγαν Allan Turing, και μόλις έβαλε το μυαλό του να απωλέσει τέτοιου είδους περιοριστικές παραδοχές, το έλυσε το μητρώο.

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι κωδικοποιημένα δεν είναι τα λόγια, είναι τα νοήματα, και μάλιστα πολύ περίεργα. Χρειάζεται φοβερή γνώση της Παλαιάς Διαθήκης, και αυτό για να μπορούν να γίνουν οι ανάλογοι παραλληλισμοί. Για παράδειγμα, το 10.3-4 μας θυμίζει έντονα τον Δανιήλ, 12.4. Τέτοιου είδους παραλληλισμοί είναι θεμελιώδεις.
Βέβαια, ανάλογη γνώση απαιτείται και για τις προφητείες των Αγίων της Εκκλησίας μΧ, καθώς η γνώση που λαμβάνουν αυτοί μέσω των προφητειών είναι κρυμμένη μέσα στην Αποκάλυψη, και αυτοί την λαμβάνουν στην συγκεκριμένη της μορφή.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 23:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria, σχετικά με την 4η σάλπιγγα που μιλάει για σκοτάδι, ίσως να σε ενδιαφέρει το ότι υπάρχουν πάρα πολλοί άγιοι της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας που μιλούν για τρεις μέρες σκοτάδι κάποια στιγμή στο μέλλον, ένα γεγονός το οποίο θα συμμαδευτεί από το ότι θα εξαναγκαστούν οι άνθρωποι να κλειστούν μέσα στο σπίτι τους και να προσεύχονται το rosary (το αντίστοιχο του κομποσχοινιού για τους Καθολικούς), ενώ απέξω θα ακούγονται δαιμονικές κραυγές και οι άνθρωποι που δεν πρόλαβαν να μαζευτούν μέσα θα πεθάνουν επί τόπου.

http://www.endtimesreport.com/threedays_b.html

Ίσως να αναφέρεται σε κάποιο περίεργο όπλο που θα χρησιμοποιηθεί στο μέλλον, το οποίο θα προκαλεί τεχνητή "έκλειψη ηλίου" (προφανώς με υπερσυσσώρευση νεφελών στην ατμόσφαιρα ή με παρεμβολή κάποιου αντικειμένου που θα απορροφά μαζικά την ηλιακή ακτινοβολία), αν και μου ακούγεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας.

Πάντως το ότι σήμερα ο άνθρωπος πετάει στον ουρανό σαν πουλί ακουγόνταν εξίσου τρελό, οπότε να μην αποκλείουμε πράγματα για το μέλλον.

Ενδιαφέρον ακούγεται το ότι κάτι ανάλογο έχει προφητεύσει και ο Κομφούκιος:
http://www.pipini.gr/profit/pro1.html

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ WWalker,

επειδή σε βλέπω ΕΝΤΟΝΑ προσκολλημένο στις Εβραϊκές εσχατολογικές φαντασιώσεις, και επειδή μάλλον λησμονείς ότι ΚΑΙ ο Παύλος θεωρούσε ότι η Δευτέρα Παρουσία θα…….ελάμβανε χώρα επί των ημερών του (!), σου αφιερώνω το παρακάτω άρθρο που δημοσιεύτηκε το 2000.

Ο τίτλος του? ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ!!!

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=807


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 00:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έννοια σου εσύ και μένα που με δουλεύεις τώρα ως "Εσχατολάγνο" (Εβραϊκές εσχατολογικές φαντασιώσεις όπως μας είπες), σύντομα θα δεις τι κατεβάζει το μυαλό που μου 'δωσε ο Θεός.

Never underestimate the mind.

Που ξέρεις εσύ φίλε Schwabe? Ίσως κάτι παραπάνω να ξέρω εγώ που πιστεύω, και αυτό το κάτι παραπάνω να το αντιληφθείς εσύ εγκαίρως και να έχω κάνει διπλό καλό έτσι!

Γι' αυτό σου λέω φίλε μου άσε τον καθένα να λέει, αυτά δεν με αγγίζουν εμένα. Εδώ που έφτασα έφτασα επειδή δεν ακούω κανέναν παρά το μυαλό μου. Άσε τα focus και τα hockus, και το τι λέει η Εκκλησία και τι λέει ο τάδε επιστήμονας και βγάλε την άκρη μόνος σου φίλε!


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Έννοια σου εσύ και μένα που με δουλεύεις τώρα ως "Εσχατολάγνο" (Εβραϊκές εσχατολογικές φαντασιώσεις όπως μας είπες), σύντομα θα δεις τι κατεβάζει το μυαλό που μου 'δωσε ο Θεός.»

Ε όχι και σε «δουλεύω»!!!

Είπαμε, που και που γινόμαστε καυστικοί, αλλά όχι και έτσι βρε αδερφέ!

«Που ξέρεις εσύ φίλε Schwabe? Ίσως κάτι παραπάνω να ξέρω εγώ που πιστεύω, και αυτό το κάτι παραπάνω να το αντιληφθείς εσύ εγκαίρως και να έχω κάνει διπλό καλό έτσι!»

Έλα τώρα, μεταξύ μας…..ΜΕΤΑΧΑ!!

«Εδώ που έφτασα έφτασα επειδή δεν ακούω κανέναν παρά το μυαλό μου.»

Δηλαδή?? ΠΟΥ έφτασες??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Εδώ που έφτασα έφτασα επειδή δεν ακούω κανέναν παρά το μυαλό μου.»

Δηλαδή?? ΠΟΥ έφτασες??


Άστο αυτό καλύτερα, μείνε στα τετριμμένα. Δεν μπορώ να κάνω τέτοιου είδους αναλύσεις στο forum. (για ευνόητους λόγους)

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 01:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Άστο αυτό καλύτερα, μείνε στα τετριμμένα. Δεν μπορώ να κάνω τέτοιου είδους αναλύσεις στο forum. (για ευνόητους λόγους)»

Ότι πεις.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά μετά θα ακουστεί ότι πιέζω και πάλι…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 16:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Walker σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δώσε μου λίγο χρόνο μέχρι τις αρχές της άλλης εβδομάδας που θα πάρω πίσω το pc μου (γράφω από δανεικό τώρα) να τα δω και να απαντήσω.

Σβαμπε βασικά δεν διαφωνούμε. Αυτό που θέλω να δω είναι μήπως και υπάρχει και μία δεύτερη ανάγνωση σε αυτά τα "εσχατολογικά" κείμενα. Προσωπικά δεν το πολυπιστεύω αλλά για χάρη της έρευνας δεν είναι κακό να το ψάξουμε...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 21:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα από περιέργεια το κεφάλαιο της αποκάλυψης που λέει για τον Αψινθο και έκπληξη διπαπίστωσα πως μάλλον ο Ιωάννης έχει δίκιο.
Ο Μωυσής έγραψε στην εξαήμερο το πρώτο βιβλίο της βίβλου την γέννεση του κόσμου, ο Ιωάννης γράφει την καταστροφή του κόσμου μας του πλανήτη που μας αφορά.

Ας δούμε και τα δυο έργα μαζί.

Μωυσής:
Την πρώτη μέρα ο Θεός διαχώρισε το φως από το σκοτάδι.
Ιωάννης: ¶γγελος πρώτος.
Καὶ ὁ πρῶτος ἐσάλπισε, καὶ ἐγένετο χάλαζα καὶ πῦρ μεμιγμένα ἐν αἵματι, καὶ ἐβλήθη εἰς τὴν γῆν· καὶ τὸ τρίτον τῆς γῆς κατεκάη, καὶ τὸ τρίτον τῶν δένδρων κατεκάη, καὶ πᾶς χόρτος χλωρὸς κατεκάη.
Ερμηνεία:
Πάλι βλέπουμε μείξη αντιθέτων, νερό και φωτιά=φως, μεμειγμένα με αιθέρα.
Μήπως εννοεί το φαινόμενο θερμοκηπίου και την όξινη βροχή η οποία έχει και θείον σαν συστατικό?

Μωυσής: Ημέρα δευτέρα.
και ειπεν ο θεος γενηθητω στερεωμα εν μεσω του υδατος και εστω διαχωριζον ανα μεσον υδατος και υδατος και εγενετο ουτως
Ιωάννης: ¶γγελος δεύτερος.
Καὶ ὁ δεύτερος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ὡς ὄρος μέγα πυρὶ καιόμενον ἐβλήθη εἰς τὴν θάλασσαν, καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῆς θαλάσσης αἷμα, 9 καὶ ἀπέθανε τὸ τρίτον τῶν κτισμάτων τῶν ἐν τῇ θαλάσσῃ, τὰ ἔχοντα ψυχάς,
Ερμηνεία:
Στη γέννεση έχουμε διαχωρισμό ύδατος και γής, εδώ έχουμε συγχώνευση.
Σήμερα τα έχοντα ψυχάς εν τη θαλάσση πεθαίνουν ή βγαίνουν στη στεριά από τους τόνους γής που έχουν πέσει στην θάλασσα (πετρέλαιο, πυρηνικά)

Μωησής: Ημέρα τρίτη.
και εξηνεγκεν η γη βοτανην χορτου σπειρον σπερμα κατα γενος και καθ' ομοιοτητα και ξυλον καρπιμον ποιουν καρπον ου το σπερμα αυτου εν αυτω κατα γενος επι της γης και ειδεν ο θεος οτι καλον
Ιωάννης: ¶γγελος τρίτος.
Καὶ ὁ τρίτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἔπεσεν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀστὴρ μέγας καιόμενος ὡς λαμπάς, καὶ ἔπεσεν ἐπὶ τὸ τρίτον τῶν ποταμῶν καὶ ἐπὶ τὰς πηγὰς τῶν ὑδάτων. 11 καὶ τὸ ὄνομα τοῦ ἀστέρος λέγεται ὁ Ἄψινθος. καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῶν ὑδάτων εἰς ἄψινθον, καὶ πολλοὶ τῶν ἀνθρώπων ἀπέθανον ἐκ τῶν ὑδάτων, ὅτι ἐπικράνθησαν.
Ερμηνεία:
Βλέπουμε στον Μωυσή να βλασταίνει η γή σήμερα βλέπουμε να καίγονται τα δάση, οι πνεύμονες του πλανήτη σε όλο τον κόσμο σαν από οργανωμένο σχέδιο. Ισως άψινθος να μη σημαίνει τόσο το τσερνομπιλ αλλά πικρό-φυτό = πικρία για τη βλάστηση. Δίνει στον πλανήτη όνομα φυτού.

Μωυσής: Ημέρα τετάρτη.
και ειπεν ο θεος γενηθητωσαν φωστηρες εν τω στερεωματι του ουρανου εις φαυσιν της γης του διαχωριζειν ανα μεσον της ημερας και ανα μεσον της νυκτος
Ιωάννης: 4ος άγγελος.
12 Καὶ ὁ τέταρτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἐπλήγη τὸ τρίτον τοῦ ἡλίου καὶ τὸ τρίτον τῆς σελήνης καὶ τὸ τρίτον τῶν ἀστέρων, ἵνα σκοτισθῇ τὸ τρίτον αὐτῶν, καὶ τὸ τρίτον αὐτῆς μὴ φανῇ ἡ ἡμέρα, καὶ ἡ νὺξ ὁμοίως.
Ερμηνεία: Βλέπουμε να μιλούν και οι δύο για αστέρια και σκοτάδι.
Οι επιστήμονες λένε ότι του φαινομένου θερμοκηπίου κάποια στιγμή θα λειώσουν εντελώς οι πάγοι των πόλων της γής με αποτέλεσμα η γη να χάσει το κέντρο βάρους της. Αυτό θα έχει συνέπεια να μια ολοσχερή καταστροφή και δε γνωρίζω τι σχέση θα έχει στην περιστροφή της γύρω από τον ήλιο.

Γράφει και το παρήγορο,
10 καὶ ἔλαβον τὸ βιβλίον ἐκ τῆς χειρὸς τοῦ ἀγγέλου καὶ κατέφαγον αὐτό, καὶ ἦν ἐν τῷ στόματί μου ὡς μέλι γλυκύ· καὶ ὅτε ἔφαγον αὐτό, ἐπικράνθη ἡ κοιλία μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 22:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, φίλε Δημήτρη, ο συλλογισμός σου μου άρεσε ιδιαίτερα.

Πιστεύω ακράδαντα, πως τα παραπάνω που ανέφερα για το βιβλίο της Αποκάλυψης, ισχύουν και για το βιβλιο της Γενέσως.

Καὶ ὁ πρῶτος ἐσάλπισε, καὶ ἐγένετο χάλαζα καὶ πῦρ μεμιγμένα ἐν αἵματι, καὶ ἐβλήθη εἰς τὴν γῆν· καὶ τὸ τρίτον τῆς γῆς κατεκάη, καὶ τὸ τρίτον τῶν δένδρων κατεκάη, καὶ πᾶς χόρτος χλωρὸς κατεκάη.

Ο Άγιος Ανδρέας της Καισαρείας θα μας πει: "Η Φωτιά ανακατεμένη με αίμα δείχνει την καταστροφή των πόλεων,... οι πυρπολήσεις και το αιματοσκόρπισμα, κατά την διάρκεια του οποίου, όπως θα δούμε, όχι το λιγότερο από το 1/3 των πλασμάτων που ζουν στην γη θα σκοτωθούν. Γιατί οι πόλεμοι δεν σκοτώνουν μόνο τους ανθρώπους, αλλά και τα πάντα τα οποία που ανήκουν στην φύση. Η υπόθεσή μας σχετικά με αυτό επιβεβαιώνεται από τον ευλογημένο Ιωήλ, γιατί λέει πως πριν τον ερχομό της μεγάλης ημέρας θα σταλεί αίμα και φωτιά και καπνοί. (Ιωήλ 2.3)

Ιωήλ 2.3: 3 τὰ ἔμπροσθεν αὐτοῦ πῦρ ἀναλίσκον, καὶ τὰ ὀπίσω αὐτοῦ ἀναπτομένη φλόξ· ὡς παράδεισος τρυφῆς ἡ γῆ πρὸ προσώπου αὐτοῦ, καὶ τὰ ὄπισθεν αὐτοῦ πεδίον ἀφανισμοῦ, καὶ ἀνασῳζόμενος οὐκ ἔσται αὐτῷ.

Εδώ εγώ θα προσθέσω το προσωπικό μου σχόλιο, ότι ίσως ο Ιωάννης να μην αναφέρεται σε κάποιον συγκεκριμένο πόλεμο (πχ δεύτερος παγκόσμιος) αλλά γενικότερα στο σύνολο των πολέμων.
Επίσης να θυμήσω την αρχική μου υπόθεση πως αυτό που περιγράφει μπορεί να μην είναι συμβάν, αλλά μια "πληγή" διαχρονική, η οποία διαρκεί όσο οι άλλες και παρουσιάζεται σε κάποιες χρονικές στιγμές της ανθρωπότητας με μεγαλύτερη ευκρίνεια.
Πάντως τα περί αίματος ανακατεμένου με φωτιά μου θυμίζουν έντονα εικόνες από βομβαρδιστικό να ρίχνει τις βόμβες του πάνω σε μια πόλη. Ίσως αυτό που είδε ο Ιώαννης να ήταν όντως μια τέτοια έκρηξη, και συνεπαρμένος από το απίστευτα κόκκινο χρώμα που συνοδεύει το μανιτάρι της έκρηξης, να θεώρησε ότι είναι το αίμα των ανθρώπων που ανακατεύτηκε με την φλόγα...

8 Καὶ ὁ δεύτερος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ὡς ὄρος μέγα πυρὶ καιόμενον ἐβλήθη εἰς τὴν θάλασσαν, καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῆς θαλάσσης αἷμα, 9 καὶ ἀπέθανε τὸ τρίτον τῶν κτισμάτων τῶν ἐν τῇ θαλάσσῃ, τὰ ἔχοντα ψυχάς, καὶ τὸ τρίτον τῶν πλοίων διεφθάρη.

Η φράση αυτή παραλληλίζεται από την δεύτερη φιάλη της Οργής του Θεού, που ρίχνεται από τον δεύτερο άγγελο στο 16.3 της Αποκάλυψης.
Το θυμίζω:

. 3 Καὶ ὁ δεύτερος ἄγγελος ἐξέχεε τὴν φιάλην αὐτοῦ εἰς τὴν θάλασσαν· καὶ ἐγένετο αἷμα ὡς νεκροῦ, καὶ πᾶσα ψυχὴ ζῶσα ἀπέθανεν ἐν τῇ θαλάσσῃ.

Αν θεωρήσουμε πως αναφέρεται σε συμβάν και όχι σε φαινόμενο, μπορούμε να υποθέσουμε πως στον πάτο κάποιας θάλασσας θα ανοίξει ηφαίστειο (όπως έχει ήδη γίνει πολλάκις) του οποίου η λάβα θα γεμίσει το 1/3 των υδάτινων βάσεων της γης, και θα θανατώσει τα πάντα. Άλλοι πιστεύουν ότι αναφέρεται στις θανατηφόρες ναυμαχίες, με την βοήθεια καινούριων θανατηφόρων όπλων. (Απόψεις Αρχιεπισκόπου Αβέρκυ)
Προσωπικά πιστεύω ότι αναφέρεται στις υποθαλάσσιες πυρηνικές δοκιμές.

Σας μεταφέρω και μια περίεργη άποψη ενός ιερέα, η οποία έχει κάποια λογική:
Fr. Stephen Krasovitsky writes: "The mountain could well be the melting of gigantic mountains of ice at the poles under the influence of 'the greenhouse effect' and the widening of 'holes' in the ozone layer above the Antarctic, which allows burning ultra-violet rays to pass through unhindered. As a result of the melting of the ice-caps there will be a merging of the waters of the oceans with microscopic algae of a red colour coming from the depths of the sea to the surface. These will consume oxygen, as a result of which the water will look like blood, and a third part of the living creatures of the sea will die. Scientists supposed that the approach of the greenhouse effect will take place almost instantaneously and will be accompanied by cyclones, tornadoes and floods, as a result of which not only the inhabitants of the earth will suffer, but especially those who will be on the sea at that time (the third part of the ships will be destroyed)."

Σύμφωνα πάλι με μια προφητεία μιας Πρεσβυτέρας της Εκκλησίας των Κατακομβών, της Σεραφείμας του Μιτσούρινσκ, οι Χριστιανοί θα κυκλωθούν στο νησί της Αρκτικής του Novaia Zemlia, αλλά μια απότομη αλλαγή του καιρού προς το ζεστότερο θα τους σώσει. Μια τέτοια αλλαγή θα μπορούσε να λάβει χώρα μόνο σαν αποτέλεσμα της γενικότερης ανόδου της θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας του Πλανήτη ίσως κατά την διάρκεια ενός πυρηνικού ολοκαυτώματος. Υπάρχουν ενδείξεις πως αυτό ήδη γίνεται στην Βόρεια Ρωσία.

10 Καὶ ὁ τρίτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἔπεσεν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀστὴρ μέγας καιόμενος ὡς λαμπάς, καὶ ἔπεσεν ἐπὶ τὸ τρίτον τῶν ποταμῶν καὶ ἐπὶ τὰς πηγὰς τῶν ὑδάτων. 11 καὶ τὸ ὄνομα τοῦ ἀστέρος λέγεται ὁ Ἄψινθος. καὶ ἐγένετο τὸ τρίτον τῶν ὑδάτων εἰς ἄψινθον, καὶ πολλοὶ τῶν ἀνθρώπων ἀπέθανον ἐκ τῶν ὑδάτων, ὅτι ἐπικράνθησαν.

Το αστέρι δείχνει είτε πως όλο έρχεται στους ανθρώπους από τους ουρανούς, είτε ότι υποδεικνύει τον διάβολο, για τον οποίο ο Ησαίας στο 14.12 λέει πως έπεσε σαν αστέρι από τον Ουρανό.

Σαφέστατα και η "σύμπτωση" με το ατύχημα στο Τσερνομπίλ θα πρέπει να μας βάζει σε υποψίες. Ίσως ολόκληρο το κομμάτι να αναφέρεται στο σύνολο της εποχής η οποία είναι σύγχρονη με την δική μας, στην οποία κληματολογικές καταστροφές όπως του Τσερνομπίλ έφεραν την καταστροφή, στο ένα τρίτο κομμάτι του κόσμου, το οποίο είναι, ή μάλλον ήταν, κάτω από κομμουνιστική κατοχή.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ WWalker,
Σύμφωνα με την αγία γραφή, η δευτέρα παρουσία έρχεται όχι μετά την συντέλεια του κόσμου αλλά μετά το θάνατο του καθενός μας περιμένοντας και λίγα χρονάκια που μετρούνται με άλλο μέτρο, έρχονται δηλαδή γρηγορότερα ή αργότερα , δεν ξέρω, άλλη χωροχρονική διάσταση.

Είναι γεγονός, αν πιστέψουμε την επιστήμη, ότι ο πλανήτης σήμερα δεν πάει καλά. Προοδευτικά έχει όριο λήξης όπως κι εμείς.

Αυτό που είδε ο Ιωάννης δεν είναι μια φυσιολογική λήξη του πλανήτη, αλλά μια ανθρώπινη παρέμβαση.

Αν όλα πήγαιναν σύμφωνα με την φύση δεν θα έγραφε προφητεία αλλά ιστορία.

Νομίζω ότι σε κατάσταση μισούπνωσης και χαλάρωσης είδε γενικές γραμμές για την πορεία του έργου του θεού σε σχέση με τον άνθρωπο.

Ήταν ευαίσθητος ίσως και γιαυτό ο θεός του αποκάλυψε μερικά πράγματα να τα διαβιβάσει σε μας.

Ήταν ευαίσθητος γιατί είπε ότι κατέφαγε το βιβλίο αυτό και του πίκρανε την κοιλία. Την ύλη. Την αδιαχώρητη με τον πλανήτη. Αλλά του γλύκανε τη γλώσσα, το λόγο δηλαδή, το πνεύμα.
Ήταν ευαίσθητος γιατί,
Ήταν ο μόνος από τους 12 που έμεινε κάτω από το σταυρό του Ανθρώπου.

Ηταν ο μόνος που έγραψε για το Σταυρό του ανθρώπου, του σημερινού.

Απέχεσθαι από πουλερικά προς το παρόν.
Ισως να είναι ιοί που τεχνιέντως κατασκευάζονται από αυτούς που καίνε τα δάση του πλανήτη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 00:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Σαφέστατα και η "σύμπτωση" με το ατύχημα στο Τσερνομπίλ θα πρέπει να μας βάζει σε υποψίες. Ίσως ολόκληρο το κομμάτι να αναφέρεται στο σύνολο της εποχής η οποία είναι σύγχρονη με την δική μας, στην οποία κληματολογικές καταστροφές…»

Συμπτώσεις βλέπουνε διάφοροι (δηλαδή…..συμπτώσεις ΘΕΛΟΥΝΕ να τις βλέπουνε!), τα «ίσως» περίσσεψαν (δηλαδή….ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΜΑΣΤΕ!), και τα «μάλλον» και τα «θα έπρεπε» ακολουθούνε…….

Ουδέν σχόλιο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 13:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν πέσει μία μεγάλη πανδημία φέτος ή του χρόνου και συνδυασμένη με άλλα "σημεία" (πχ με τις καιρικές μεταβολές και τα ακραία φυσικά φαινόμενα), και εφ όσον το 99% των μελετητών της Αποκάλυψης (σοβαρών και μη) έχει καταλήξει ότι ζούμε στις "έσχατες μέρες" ,λογικά θα πρέπει να αναφέρεται μέσα στην Αποκάλυψη.

Καλησπέρα Όστρια,

αν μπορώ και εγώ να τοποθετηθώ επί της απορίας σου, θα έλεγα ότι η πανδημία της γρίπης που θα σκοτώσει 150 ή και 200 ή και 250 εκατ ανθρώπους, δεν αναφέρεται στην Αποκάλυψη.

Όπως μπορεί κανείς να παρατηρήσει, τα συμβάντα της Αποκάλυψης λαμβάνουν χώρα σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα απο την κλίμακα 2,5% που αποτελεί ο θάνατος 150 εκ ανθρώπων. Η κλίμακα της Αποκάλυψης ξεκινάει από το 1/3, δηλαδή 2 δις άνθρωποι για αρχή, μιας και κατά την εξέλιξη η αναλογία αυξάνεται.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, καμία από τις σάλπιγγες της Αποκάλυψης δεν έχει ακόμα ηχήσει. Ο συμβολισμός της σάλπιγγας στη Βίβλο είναι πάρα πολύ συγκεκριμένος, και το νόημα των σαλπιγγών ξεκάθαρο και αδιαμφισβήτητο. Η Αποκάλυψη είναι στοχευμένη στα τελευταία χρόνια πριν από τη Δευτέρα Παρουσία, και σχεδόν ολοκληρώνεται με αυτή. Η Αποκάλυψη είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με αυτό που οι αρχαίοι προφήτες της Βίβλου ονομάζουν "ημέρα του Κυρίου" και ξεκινάει από τα έσχατα γεγονότα που θα την προαναγγείλουν. Επιπλέον η Αποκάλυψη 'χτίζει' πάνω σε (συμπληρώνει) το προφητικό βιβλίο του Δανιήλ και τις προφητείες του Ιησού στα Ευαγγέλια (Ματθαίος 24, Μαρκος 13, Λουκάς 21)

Το επιχείρημα ότι η τρίτη σάλπιγγα αναφέρεται στο Τσέρνομπιλ, είναι απόλυτα αδύναμο χωρίς ιδιαίτερο κόπο. 1) Αν η τρίτη σάλπιγγα είναι το Τσέρνομπιλ, ποιές ήταν οι πρώτες δύο (υπάρχουν βέβαια άνθρωποι που θα ισχυριστούν ότι οι σάλπιγγες ηχούν ανακατεμένα (δηλαδή πρώτα ηχεί η τρίτη, μετά όποια νά ναι) αλλά αυτό το θεωρώ τουλάχιστον προσβλητικό για την Αποκάλυψη. 2) Το συμβάν του Τσέρνομπιλ μόνο κατά ένα ποσοστό αντικατοπτρίζει την προφητεία, και όποιος πάλι ισχυρίζεται ότι η εκπλήρωση των προφητειών της Αποκάλυψης θα λάβει χώρα κατά προσέγγιση, πάλι προσβάλει τον ίδιο το Θεό.

Συνολικά, αν η επιθυμία σου να παλέψεις λίγο με τον μεγαλύτερο γρίφο της ανθρώπινης ιστορίας είναι ειλικρινής, μπορώ να σε βοηθήσω σε κάποιο βαθμό. Το σημαντικότερο από όλα είναι για όλους να καταλάβουν ότι η Αποκάλυψη (και όλες οι βιβλικές προφητείες) ΔΕΝ επιδέχονται αυθαίρετης εξήγησης των συμβόλων. Βλέπεις, μέσα στην Αποκάλυψη υπάρχουν εδάφια συμβολικά (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ). Το να εξηγεί καθένας το κάθε σύμβολο κατά βούληση, εκτός από ανόητο είναι και άσκοπο. Η μόνη αληθινή εξήγηση των συμβόλων μπορεί να έρθει από την ίδια την Αποκάλυψη ή από την ευρύτερη Βίβλο. Άλλωστε, αν δεχτούμε ότι είναι προφητείες θεόπνευστες, δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς.

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα για να γίνω κατανοητός. Πάρε λοιπόν της τρίτη σάλπιγγα, για την οποία γίνεται τόσος ντόρος.

Rev 8:10 Καὶ ὁ τρίτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἔπεσεν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ ἀστὴρ μέγας καιόμενος ὡς λαμπάς,

Το εδάφιο είναι ξεκάθαρα συμβολικό, μιας και αστέρι να πέσει στη γή δεν γίνεται. Το κρισιμότερο σύμβολο για την ερμηνεία του εδαφίου είναι ο "αστήρ μέγας εκ του ουρανού".

Οι δρόμοι λοιπόν είναι δύο:

1. Αυθαίρετη ερμηνεία. Σύμφωνα με αυτή, ο μέγας αστέρας εκ του ουρανού είναι ένας πυρηνικός αντιδραστήρας!!! Τα προβλήματα πολλά. Το σημαντικότερο? Η Αποκάλυψη χρησιμοποιεί το ΙΔΙΟ σύμβολο αρκετές φορές. Παράδειγμα: Rev 9:1 Καὶ ὁ πέμπτος ἄγγελος ἐσάλπισε· καὶ εἶδον ἀστέρα ἐκ τοῦ οὐρανοῦ πεπτωκότα εἰς τὴν γῆν, καὶ ἐδόθη αὐτῷ ἡ κλεὶς τοῦ φρέατος τῆς ἀβύσσου.
Πάλι "αστέρας εκ του ουρανού" και πάλι συμβολικό εδάφιο. Αν προσπαθήσουμε να κάνουμε την αντικατάσταση του συμβόλου, με τον πυρηνικό αντιδραστήρα, πρέπει να βάλουμε τα γέλια. Αν υποστηρίξουμε ότι τώρα το ίδιο σύμβολο σημαίνει κάτι άλλο, τότε δεν έχουμε καταλάβει γρι για το τι σημαίνει Βιβλική Προφητεία.

2. Μη αυθαίρετη ερμηνεία = η Αποκάλυψη ορίζει την ερμηνεία του συμβόλου. Σύμφωνα με αυτή την προσέγγιση, πρέπει να βρούμε κάποιο σημείο της Αποκάλυψης (ή και όλης της Βίβλου) που να καθορίζεται η χρήση του συμβόλου. Τα εδάφια αυτά είναι δύο:

a) Rev 1:20 τὸ μυστήριον τῶν ἑπτὰ ἀστέρων ὧν εἶδες ἐπὶ τῆς δεξιᾶς μου, καὶ τὰς ἑπτὰ λυχνίας τὰς χρυσᾶς. οἱ ἑπτὰ ἀστέρες ἄγγελοι τῶν ἑπτὰ ἐκκλησιῶν εἰσι

Ξεκάθαρη ερμηνεία του συμβόλου. Αστέρας του ουρανού = άγγελος.

b) ἰδοὺ δράκων πυρρός μέγας, ἔχων κεφαλὰς ἑπτὰ καὶ κέρατα δέκα, καὶ ἐπὶ τὰς κεφαλὰς αὐτοῦ ἑπτὰ διαδήματα,
Rev 12:4 καὶ ἡ οὐρὰ αὐτοῦ σύρει τὸ τρίτον τῶν ἀστέρων τοῦ οὐρανοῦ, καὶ ἔβαλεν αὐτοὺς ἐπὶ τὴν γῆν

Άλλη ξεκάθαρη ερμηνεία ειδικά για "αστέρες του ουρανού". Ο δράκος (σύμβολο του Σατανά σε ΟΛΗ τη Βίβλο) σύρει πίσω του το ένα τρίτο των αγγέλων (αναφορά στην πτώση των αγγέλων που επίσης σε πολλά εδάφια αναφέρεται). Αν ισχύει η αυθαίρετη ερμηνεία, τότε ο δράκος τραβάει πίσω του το ένα τρίτο των πυρηνικών αντιδραστήρων!!!

Κατά συνέπεια, το εδάφιο της τρίτης σάλπιγγας, αποσυμβολισμένο σύμφωνα με την ερμηνεία των συμβόλων της ίδιας της Αποκάλυψης, οδηγεί σε:

Rev 8:10 Καὶ ὁ τρίτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἔπεσεν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ άγγελος μέγας (ἀστὴρ μέγας) καιόμενος ὡς λαμπάς,

Αναφέρεται λοιπόν σε συμβάντα που θα λάβουν χώρα συνεπεία της πτώσης ενός συγκεκριμένου αγγέλου με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (μέγας). Και κατά συνέπεια μας οδηγεί βαθιά μέσα στα έσχατα χρόνια, όταν οι πύλες του ορατού από τον αόρατο κόσμο θα έχουν αρχίσει να ανοίγουν (το πλήρες άνοιγμα λαμβάνει χώρα στην πέμπτη σάλπιγγα).

Τώρα θα μπορούσα να σε αφήσω να ερευνήσεις μόνη σου το υπόλοιπο κομμάτι, το "καιόμενος ως λαμπάς". Θα παραθέσω όμως και ένα στοιχείο για αυτό, και αν έχεις πραγματική όρεξη για έρευνα υπάρχει τεράστιο έδαφος για να συνεχίσεις.

Rev 4:5 ...· καὶ ἑπτὰ λαμπάδες πυρὸς καιόμεναι ἐνώπιον τοῦ θρόνου, αἵ εἰσι τὰ ἑπτὰ πνεύματα τοῦ Θεοῦ

Η "καιόμενη λαμπάδα" αποσυμβολίζεται - ορίζεται σαν "πνεύμα του Θεού". ΟΧΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ, επειδή έτσι μας αρέσει, μας βολεύει, ή το είπε ο Κίτσος της Κούλας ή πχ. ο Benny Hinn (μέγας προφήτης για πολλούς αμερικανούς) αλλά από την ίδια της Αποκάλυψη ΞΑΝΑ. Τη ΜΟΝΗ αρμόδια για να ορίσει τα σύμβολα που χρησιμοποιούνται.

Σημαντική παρατήρηση. Στο εδάφιο που εξετάζουμε, ο πεσών άγγελος καίει "ΩΣ" λαμπάς. Πρόσεξε πολύ την λεπτομέρεια του "γρίφου". ΔΕΝ είναι καιόμενη λαμπάς, αλλά καίει ΣΑΝ λαμπάς. Είναι λοιπόν μια απομίμηση πνεύματος Θεού.

Ανακεφαλαιώνοντας λοιπόν, η αρχή της τρίτης σάλλπιγγας λέει:

Rev 8:10 Καὶ ὁ τρίτος ἄγγελος ἐσάλπισε, καὶ ἔπεσεν ἐκ τοῦ οὐρανοῦ άγγελος μέγας (ἀστὴρ μέγας) παρουσιαζόμενος σαν πνεύμα του Θεού (καιόμενος ὡς λαμπάς),

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην όρεξη και την προσπάθεια του καθενός. Γιατί η Αποκάλυψη ΔΕΝ είναι σφραγισμένη (όπως πχ το βιβλίο του Δανιήλ). Και αυτό ΔΕΝ το λέω εγώ, γιατί έτσι νομίζω ή έτσι άκουσα ή έτσι μου είπανε. Τίποτα δεν πρέπει να λέμε εμείς, υποκειμενικά, αυθαίρετα, με τους λογισμούς μας. Ότι είναι να ειπωθεί πχ για το βιβλίο του Δανιήλ, το λέει το ίδιο το βιβλίο του Δανιήλ (Dan 12:4 καὶ σύ, Δανιηλ, ἔμφραξον τοὺς λόγους καὶ σφράγισον τὸ βιβλίον ἕως καιροῦ συντελείας, ἕως διδαχθῶσιν πολλοὶ καὶ πληθυνθῇ ἡ γνῶσις. -- ). Ότι είναι να ειπωθεί για την Αποκάλυψη, το λέει η ίδια η Αποκάλυψη.

Rev 22:10 καὶ λέγει μοι· μὴ σφραγίσῃς τοὺς λόγους τῆς προφητείας τοῦ βιβλίου τούτου·

Φιλικά
m


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

katerinagnosis
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 13:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους katerinagnosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά.
Μη γνωρίζοντας ότι υπάρχει αυτό το θέμα, άνοιξα ένα όμοιο και η φίλη μας η Αμαλία μου έβαλε λουκέτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θέτω λοιπόν εδώ την ερώτησή μου.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο Ιωάννης στους στίχους

2:18,23
"και τα τέκνα αυτης αποκτενω εν θανάτω. και γνώσονται πασαι αι εκκλησίαι οτι εγώ ειμι ο ερευνων νεφρους και καρδίας, και δώσω υμιν εκάστω κατα τα εργα υμων."

Σε ελεύθερη μετάφραση: θα ερευνήσω τους νεφρούς και την καρδιά σας και ανάλογα με τα έργα σας θα σας αποδόσω καρπούς????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 22:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα πρώτα σας ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το ερώτημά μου.


Το "3 μέρες σκοτάδι" μπορεί να έχει πολλές ερμηνείες, κι εμένα όταν το διάβασα μου ήρθε στο μυαλό η έκρηξη ενός μεγάλου ηφαιστείου (όπως το Τόμπα πριν από 75.000 χρόνια ή ακόμα και της Σαντορίνης)...
Μπορεί βέβαια να σημαίνει ένα σωρό άλλα γεγονότα.

Αυτό για εξηγήσε το λίγο βρε WWalker, δεν το κατάλαβα.

quote:
Δηλαδή κάλλιστα μια προφητεία θα μπορούσε να αναφέρεται σε ένα συμβάν, τόσο πριν όσο και αφού λεχθεί σαν προφητεία το συμβάν, και μάλλιστα πολλές φορές.


Ο menas λέει κάτι ενδιαφέρον

quote:
Κατά την ταπεινή μου άποψη, καμία από τις σάλπιγγες της Αποκάλυψης δεν έχει ακόμα ηχήσει.
...
Το επιχείρημα ότι η τρίτη σάλπιγγα αναφέρεται στο Τσέρνομπιλ, είναι απόλυτα αδύναμο χωρίς ιδιαίτερο κόπο.
1) Αν η τρίτη σάλπιγγα είναι το Τσέρνομπιλ, ποιές ήταν οι πρώτες δύο;

Αφήνω την συνέχεια αλλά ας επικεντρωθούμε στο αν όντως έχουν σαλπίσει οι δύο πρώτες.


"Ο πρώτος άγγελος εσάλπισε και ήλθε χάλαζα και φωτιά, ανακατεμένα με αίμα τα οποία ερρίχθησαν εις την γη. και το τρίτον της γης εκάηκε και το τρίτον των δέντρων εκάηκαν και κάθε χλωρό χορτάρι εκάηκε."

Αυτό θα μπορούσε να δείχνει προς την Χιροσίμα; (μπορεί το 1/3 να το βλέπει τοπικά; Βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει και τοπικά.)

"Ο δεύτερος άγγελος εσάλπισε και σαν ένα μεγάλο βουνό που καιότανε ερρίχθηκε εις την θάλασσα και έγινε το τρίτον της θαλάσσης αίμα, το τρίτον από τα ζωντανά δημιουργήματα που ήσαν εις την θάλασσαν, πέθαναν, και το τρίτον των πλοίων κατεστράφηκε."


Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά. Μιλάει για κάποια μεγάλη θαλάσσια καταστροφή που προφανώς δεν έχει ακόμα συμβεί τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια. Επίσης μου κάνει εντύπωση το "σαν ένα μεγάλο βουνό" (ως όρος μέγα πυρί καιόμενον). Ποιός ή τι ερρίχθη εις την θάλασσα;


quote:
Ξεκάθαρη ερμηνεία του συμβόλου. Αστέρας του ουρανού = άγγελος.

Σημαντική παρατήρηση. Στο εδάφιο που εξετάζουμε, ο πεσών άγγελος καίει "ΩΣ" λαμπάς. Πρόσεξε πολύ την λεπτομέρεια του "γρίφου". ΔΕΝ είναι καιόμενη λαμπάς, αλλά καίει ΣΑΝ λαμπάς. Είναι λοιπόν μια απομίμηση πνεύματος Θεού.



Βλέπω ομοιότητες ως προς τις λεπτομέρειες των "γρίφων", ε;
Αν ο αστήρ είναι ο άγγελος, τότε το καιόμενο βουνό τι μπορεί να είναι;

Και κάτι ακόμα, τι είναι ο άγγελος;
Ο έκπτωτος, ο γνωστός ή κάποιος από την συνοδεία του, ή κάποιος καινούργιος;

quote:
Θέτω λοιπόν εδώ την ερώτησή μου.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι εννοεί ο Ιωάννης στους στίχους

2:18,23
"και τα τέκνα αυτης αποκτενω εν θανάτω. και γνώσονται πασαι αι εκκλησίαι οτι εγώ ειμι ο ερευνων νεφρους και καρδίας, και δώσω υμιν εκάστω κατα τα εργα υμων."

Σε ελεύθερη μετάφραση: θα ερευνήσω τους νεφρούς και την καρδιά σας και ανάλογα με τα έργα σας θα σας αποδόσω καρπούς????



Γειά σου Κατερίνα.

Στην Καινή Διαθήκη που έχω το μεταφράζει "Και όλαι αι εκκλησίαι θα γνωρίσουν ότι εγώ είμαι εκείνος που ερευνά σκέψεις και καρδιές και θα ανταμείψω τον καθένα από σας κατά τα έργα σας."

Νομίζω ότι τώρα το καταλαβαίνεις...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 21/10/2005 22:58:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 23:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το "3 μέρες σκοτάδι" μπορεί να έχει πολλές ερμηνείες, κι εμένα όταν το διάβασα μου ήρθε στο μυαλό η έκρηξη ενός μεγάλου ηφαιστείου (όπως το Τόμπα πριν από 75.000 χρόνια ή ακόμα και της Σαντορίνης)...
Μπορεί βέβαια να σημαίνει ένα σωρό άλλα γεγονότα.

Βασικά, όταν έλεγα για 3 μέρες σκοτάδι, το εννοούσα στην κυριολεξία: οι προφητείες καθολικών αγίων, μιλούν για 3 μέρες στις οποίες έξω θα υπάρχει σκοτάδι και μάλιστα πίσσα, θα ακούγονται κραυγές από δαιμόνια, και για να επιβιώσει κάποιος θα πρέπει να έχει κεριά στο σπίτι, γιατί τα περί ηλεκτρικού τα ξεχνάμε.
Αυτά μέσα στα πλαίσια μιας μεγάλης κάθαρσης, η οποία επίκειται, την οποία θα επιζήσουν μόνο οι πνευματικά καθαροί.

quote:
Αυτό για εξηγήσε το λίγο βρε WWalker, δεν το κατάλαβα.

quote:Δηλαδή κάλλιστα μια προφητεία θα μπορούσε να αναφέρεται σε ένα συμβάν, τόσο πριν όσο και αφού λεχθεί σαν προφητεία το συμβάν, και μάλλιστα πολλές φορές.


Θέλω να πω, θεωρούμε πως:
α) Μια προφητεία εκπληρώνεται μόνο μια φορά
β) Μια προφητεία χαρακτηρίζεται από την έννοια του χρόνου
Πρώτα απ'όλα, απ'ότι έχω καταλάβει, κρίνοντας από το γεγονός ότι οι προφητείες δεν τα πάνε καλά με τις ακριβείς ημερομηνίες αλλά με τις στο περίπου ημερομηνίες,
Οπότε, ας κάνουμε μια λογική υπέρβαση, θεωρώντας πως μια προφητεία είναι άχρονη (μπορείς να το φανταστείς; δύσκολο), δηλαδή δεν δεσμεύεται από τον χρόνο.
Επίσης, ας κάνουμε μια ακόμη υπέρβαση, ότι μια προφητεία μπορεί να επαληθεύεται πολλές φορές αντι για μια, που το θεωρούμε στάνταρ.

Ίσως να μπορούμε να θεωρήσουμε έτσι πως η προφητεία που υπάρχει μέσα στην Αποκάλυψη, εκπληρώνεται σε πολλαπλά επίπεδα, από την μια είτε σαν γεγονότα, από την άλλη είτε με την επακριβή τοποθέτηση συγκεκριμένων νοηματικών μονάδων (πχ οι λυχνίες που βλέπει ο Ιωάννης, μας τις λέει λυχνίες, αλλά προφανώς μας είπε το κοντινότερο δυνατό στην φαντασία του) είτε βέβαια σε καθαρά πνευματικό επίπεδο.
Με άλλα λόγια, δεν μιλάμε για μια "υλική" καθαρά προφητεία, η οποία αναφέρεται σε γεγονότα, όπως του Πατροκοσμά (πχ "χαλασμός θα γίνει στον Αυλώνα"), αλλά για μια προφητεία μυστήριο, η οποία μπλέκει τόσο υλικές νοηματικές μονάδες, όσο και πνευματικές νοηματικές μονάδες μεταξύ τους, με αποτέλεσμα να χρειάζεται τρομερή πνευματική εγρήγορση για να αντιληφθούμε τι ακριβώς εννοεί.

Αυτό που λέω, θα το καταλάβεις, αν διαβάσεις τον θερισμό και τον τρυγησμό του κόσμου και τις 7 πληγές. Η αφήγηση είναι καθαρά πνευματική, δεν αφορά τον υλικό κόσμο, και όμως άπτεται αυτού, και ίσως να έχει υλικές συνέπειες.

Αν με κατάλαβες με κατάλαβες. Δεν ξέρω πως αλλιώς να εκφράσω αυτό που βρίσκεται στο μυαλό μου, ώστε να είναι πιο κατανοητό.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 23:14:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο menas λέει κάτι ενδιαφέρον

quote:Κατά την ταπεινή μου άποψη, καμία από τις σάλπιγγες της Αποκάλυψης δεν έχει ακόμα ηχήσει.
...
Το επιχείρημα ότι η τρίτη σάλπιγγα αναφέρεται στο Τσέρνομπιλ, είναι απόλυτα αδύναμο χωρίς ιδιαίτερο κόπο.
1) Αν η τρίτη σάλπιγγα είναι το Τσέρνομπιλ, ποιές ήταν οι πρώτες δύο;

Αφήνω την συνέχεια αλλά ας επικεντρωθούμε στο αν όντως έχουν σαλπίσει οι δύο πρώτες.


Πιο πάνω είπα ότι μπορεί αυτή η σειρά μέτρησης που επιβάλλουμε εμείς (1->2->3->4->5->6->7), όπως διαμορφώθηκε από τα δάκτυλα του χεριού μας, μπορεί καν να μην ισχύει.
Με άλλα λόγια, να εκπληρωθεί πρώτα το 4 και μετά το 2. Το παίρνουμε σαν δεδομένο ότι όντως αυτή είναι η σειρά (1,2,3,4,5,6,7) επειδή έτσι μάθαμε. Το θέμα είναι ότι μπορεί να τα είδε με αυτή την σειρά ο Ιωάννης, αλλά να μην συμβούν με αυτή την σειρά. Να τα είδε, μέσα στο γενικότερο πλαίσιο που χαρακτηρίζει την αντιχριστιανική εποχή, και όχι ως συγκεκριμένα γεγονότα με την αντίστοιχη χρονική τους τοποθέτηση.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 23:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, Ostria, αν θέλεις κοίτα αυτό:
http://homepages.pathfinder.gr/stits3/agiuadrea
το οποίο είναι κατατοπιστικότατο, καθώς περιγράφει τα ίδια γεγονότα με την Αποκάλυψη.
Βέβαια, μιας και δεν δέχεσαι το θεόπνευστο ούτε της Αποκάλυψης ούτε της Ορθοδοξίας, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, παρά χρόνο.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2005, 23:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ, δεν συμφωνώ ως προς το "άχρονο" της προφητείας. Λογικά θα πρέπει να ακολουθεί την σειρά με την οποία είναι γραμμένη.
Οπως και δεν συμφωνώ με την επανάληψη της, επειδή τότε δεν θα είχε νόημα (δεν θα ήταν μοναδική-παρόλο που υπάρχουν σχεδόν επαναλαμβανόμενα μοτίβα σε πολλές περιπτώσεις).
Συμφωνώ όμως με τα πολλαπλά επίπεδα. Εκεί είναι άλλωστε που μπερδευόμαστε και δεν ξέρουμε πότε μιλάει κυριολεκτικά (για ένα υλικό γεγονός) και πότε όχι.
Νομίζω ότι πολλά στοιχεία είναι πνευματικά όπως λες.


Α, για το τρεις μέρες σκοτάδι και γω ως κυριολεκτικό το παίρνω. Τα δαιμόνια απ έξω μπορεί να είναι ένας πρωτόγνωρος και φοβερός θόρυβος (αυτό που λέμε λυσσομανάει ο άνεμος αλλά ένας πρωτόγνωρος άνεμος;)...


Θα κοιτάξω και την προφητεία που έδωσες και θα επανέλθω. Μην ανησυχείς μου αρέσει το θέμα και δεν το θεωρώ χαμένο χρόνο!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 04:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμ, δεν συμφωνώ ως προς το "άχρονο" της προφητείας. Λογικά θα πρέπει να ακολουθεί την σειρά με την οποία είναι γραμμένη.

Δηλαδή θεωρείς το 1->2->3->4->5->6->7.

Και εγώ σε ρωτάω: αν παραθέσω ένα κείμενο ως εξής:
...χαρακτηρίζοντας την εποχή μας είναι τα εξής:
1) Μόλυνση του περιβάλλοντος
2) Παντελής αμορφωσιά των ανθρώπων
3) Εξαθλίωση των ανθρώπων στα όρια της ανέχειας
...
n) Τρομακτική πρόοδος των επιστημών.

Ουσιαστικά, σου τα βάζω με σειρά 1,2,3,4... αλλά τα γεγονότα πραγματοποιούνται παράλληλα.
Αυτό εννοώ.
Τώρα βέβαια θα μου πεις, αφού λέει "εσάλπισε ο άγγελος υπ' αριθμόν"...

Τέλος πάντων, καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να επισημάνω.

quote:
Οπως και δεν συμφωνώ με την επανάληψη της, επειδή τότε δεν θα είχε νόημα (δεν θα ήταν μοναδική-παρόλο που υπάρχουν σχεδόν επαναλαμβανόμενα μοτίβα σε πολλές περιπτώσεις).

Εδώ πάντως να σου θυμήσω κάτι αρχαίες αντιλήψεις και δοξασίες των ανατολικών λαών (Ινδοί νομίζω), που λένε πως ο κόσμος καταστρέφεται περιοδικά και αναγεννάται, καθώς και το γεγονός ότι η ιστορία φαίνεται να κυλάει διαρκώς σε κύκλους. Ουσιαστικά είναι σαν το χρονόμετρο να κυλάει όπως στον τοίχο: κάνει συνέχεια τον ίδιο κύκλο, μόνο που είναι σε άλλη χρονική στιγμή.
Τώρα βέβαια, αν θέλεις το δέχεσαι. Εγώ εκεί στηρίζω τον συλλογισμό μου, περί επαναλαμβανόμενης επαλήθευσης.

quote:

Θα κοιτάξω και την προφητεία που έδωσες και θα επανέλθω.

Απλώς να σου θυμήσω πως για την Ορθοδοξία η αντιχριστιανική περίοδος άρχισε κάπου προς το τέλος του 19ου αιώνα, και τώρα οδεύουμε προς την δεύτερη από τις τρεις περιόδους (η πρώτη πέρασε με την πτώση του κομμουνισμού). Αυτο θα σε βοηθήσει πολύ στην ανάγνωση της προφητείας.
Επίσης, ένας σοφός και διορατικός γέροντας από την Ρωσία, που έζησε κοντά στον δεύτερο παγκόσμιο, μίλησε για τα χρόνια μας ως εξής:
"Σαν την φλόγα του κεριού που φουντώνει λίγο πριν σβήσει τελείως, έτσι θα είναι η Εκκλησία του Χριστού στα έσχατα χρόνια".

quote:
Μην ανησυχείς μου αρέσει το θέμα και δεν το θεωρώ χαμένο χρόνο!

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 13:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ουσιαστικά, σου τα βάζω με σειρά 1,2,3,4... αλλά τα γεγονότα πραγματοποιούνται παράλληλα.
Αυτό εννοώ.
Τώρα βέβαια θα μου πεις, αφού λέει "εσάλπισε ο άγγελος υπ' αριθμόν"...

Τέλος πάντων, καταλαβαίνεις τι προσπαθώ να επισημάνω.


Χμ ναι, πραγματοποιούνται παράλληλα αλλά αν ας πούμε δεν είχαμε τεχνολογική ανάπτυξη δεν θα είχαμε και καταστροφή του περιβάλλοντος, οπότε λογικά βλέποντας το, η τεχνολογική ανάπτυξη προηγείται και η καταστροφή του περιβάλλοντος έπεται.


quote:
Εδώ πάντως να σου θυμήσω κάτι αρχαίες αντιλήψεις και δοξασίες των ανατολικών λαών (Ινδοί νομίζω), που λένε πως ο κόσμος καταστρέφεται περιοδικά και αναγεννάται, καθώς και το γεγονός ότι η ιστορία φαίνεται να κυλάει διαρκώς σε κύκλους.

Ναι αλλά οι προφητείες έχουν λίγο ως πολύ γραμμική μορφή. Δηλαδή έχουν αρχή, μέση, τέλος. Μπορει να χωρίζονται σε περιόδους όπου κάτι τελειώνει αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει ολοκληρωτικό τέλος, πριν το γραμμικό τέλος που παρουσιάζουν.


Πάντως την απάντηση μπορεί να την δώσει μόνο η απάντηση σε μία άλλη ερώτηση. Τί ρόλο παίζει η ύπαρξη των προφητειών; (δεχόμενοι ότι περιέχουν την αλήθεια).
Πρόκειται για κείμενα που μας προειδοποιούν για τα μελλοντικά γεγονότα ώστε να προετοιμαστούμε; Πρόκειται απλώς για περιγραφές των μελλοντικών γεγονότων, σαν να βλέπεις μια κινηματογραφική ταινία από το μέλλον;

Αν πρόκειται για το πρώτο, τότε πρέπει να ακολουθούν μία χρονολογική σειρά, για να μπορούμε να παρακολουθήσουμε τις εξελίξεις και να προετοιμαστούμε -πνευματικά προφανώς- εφ όσον υποθέτω ότι κανείς δεν λέει ότι μπορούμε να επέμβουμε στα γεγονότα και να τα αλλάξουμε, έτσι;

Αν πρόκειται για το δεύτερο η χρονολογική σειρά δεν μας ενδιαφέρει, καθώς είμαστε σαν τους παρατηρητές γεγονότων που δεν μας αφορούν άμεσα.

Αυτή η προφητεία είναι τεράστια! Χρειάζομαι μέρες για να την διαβάσω όλη! χεχε Απ ότι βλέπω στην αρχή μιλάει για τις "περιπέτειες της Πόλης" και βέβαια για το ξανθό γένος. Ξέρουμε πότε ακριβώς ειπώθηκε;



'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 13:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η προφητεία είναι τεράστια! Χρειάζομαι μέρες για να την διαβάσω όλη! χεχε Απ ότι βλέπω στην αρχή μιλάει για τις "περιπέτειες της Πόλης" και βέβαια για το ξανθό γένος. Ξέρουμε πότε ακριβώς ειπώθηκε;

Ο Άγιος πίσω από αυτήν, είναι ο Άγιος Ανδρέας ο δια τον Χριστόν Σαλός (εξτρεμιστές της Ορθοδοξίας οι Σαλοί, αν δεν τους έχεις ακούσει αξίζει τον κόπο να ερευνήσεις για αυτούς) ο οποίος έζησε τον 10ο αιώνα.

http://www.fatheralexander.org/booklets/english/saints/andrew_foolish.htm

Η προφητεία που έχεις στα χέρια σου διασώθηκε μέσω του Αγίου Όρους, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει. Πάντως το βλέπεις και μόνη σου πως από κάτω οι μοναχοί πρόσθεσαν τα σχόλια.
Τα του... ξανθού γένους είναι μόνο στην αρχή. Μετά η διήγηση καταντάει εντελώς βιβλική.

quote:
Πάντως την απάντηση μπορεί να την δώσει μόνο η απάντηση σε μία άλλη ερώτηση. Τί ρόλο παίζει η ύπαρξη των προφητειών; (δεχόμενοι ότι περιέχουν την αλήθεια).
Πρόκειται για κείμενα που μας προειδοποιούν για τα μελλοντικά γεγονότα ώστε να προετοιμαστούμε; Πρόκειται απλώς για περιγραφές των μελλοντικών γεγονότων, σαν να βλέπεις μια κινηματογραφική ταινία από το μέλλον;

Σου μεταφέρω αυτούσιο κείμενο, για να μην λέω τα δικά μου και χαλάω την μαγεία του θέματος:

Ο Λεβ Τιχομιροφ εξηγεί ότι ο κύριος λόγος για τον οποίο συναντάται αυτή η δυσκολία είναι ο εξής: «Ο βασικός στόχος του οράματος και της αποκάλυψης βρίσκεται, όχι στην επικοινωνία με εμάς πληροφοριών σχετικά με το μέλλον, αλλά σχετικά με αυτό το οποίο είναι κρυμμένο, γενικότερα. Αυτό το κρυμμένο περιεχόμενο αποτελείται από όλα τα υπερφυσικά, από όλα όσα μπορούμε να ανακαλύψουμε τον σύνδεσμο με τον πνευματικό και θεϊκό κόσμο. Φυσικά, όταν ο οραματιζόμενος βλέπει τον εαυτό του ή την ανθρωπότητα μπροστά στην πνευματική του ματιά σε αυτή την υλική και χειροπιαστή επαφή με το πρίσμα μιας άλλης σειράς, αυτό μπορεί να του δώσει διάκριση σχετικά με το μέλλον, αλλά στον ίδιο βαθμό όσο και στο παρελθόν και στο παρόν. Μπροστά του ανοίγει, όχι αυτή ή η άλλη συγκεκριμένη εποχή, αλλά η ίδια η επαφή μεταξύ ανθρώπου και πνευματικού και θεϊκού κόσμου, στην οποία η μοίρα του εξαρτάται σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ’ ότι στον υλικό κόσμο, και την οποία (επαφή) στην συνηθισμένη του κατάσταση δεν μπορεί να νιώσει, και ακολούθως δεν την λαμβάνει υπ’ όψιν του στους υπολογισμούς και στις υποθέσεις του. Αυτή είναι η ουσία της αποκάλυψης και του οράματος, τα οποία δίνονται στον άνθρωπο μερικές φορές όχι για να τους διαδώσει στους άλλους ανθρώπους, αλλά για τον ίδιο προσωπικά, σαν συνέπεια της πραγματικής του πνευματικής ζωής και σαν βοήθεια για αυτήν, ώστε να την δυναμώσει στο μέλλον περισσότερο. Αλλά εμείς, όπως πάει και το ρητό, τυχαίνει να γνωρίζουμε μόνο τις αποκαλύψεις οι οποίες δίνονται, όχι για τον οραματιζόμενο προσωπικά, αλλά για αυτές που είναι για να τις διαδώσει. Και εδώ, όμως, το όραμα και η αποκάλυψη η οποία δίνεται στους ανθρώπους στοχεύει, στο μεγαλύτερο τμήμα της, στο να δώσει μια γεύση από την μυστηριωδώς κοντινή επαφή μεταξύ της ζωής μας εδώ και όλα τα γεγονότα της με τις πράξεις και τους στόχους των δυνάμεων ενός διαφορετικού κόσμου – ενός πνευματικού ή θεϊκού κόσμου. Αυτό χρειάζεται να γίνει γνωστό όχι μόνο από αυτόν που επιθυμεί να διατηρεί αυτή την επαφή συνειδητά, να συμμορφώνει τον εαυτό του με αυτήν, να παλεύει με κάποιες από τις δυνάμεις που φανερώθηκαν σε αυτόν, αλλά και να έλθει σε κοινωνία με άλλους. Σε αυτή την περίπτωση, η ερώτηση για το μέλλον, όπως και αυτό να είναι, δεν είναι σχετική. Αυτή η κοινωνία ή αυτή η πάλη δεν είναι αναγκαία για το μέλλον, αλλά συνέχεια, σαν ένα μέσο προς μια υγιή πνευματική ζωή. Μερικές φορές, ίσως, μπορεί να φαίνεται ακόμα πιο σημαντικό στον οραματιζόμενο να γνωρίζει σχετικά με το παρελθόν, σχετικά με το οποίο είτε μέσα από την άγνοια είτε μέσα από την κακή βούληση έλαβε μια λανθασμένη θέσε σε σχέση με την δύναμη του πνευματικού ή του θεϊκού κόσμου, η οποία και θέλει διόρθωση.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ο Άγιος πίσω από αυτήν, είναι ο Άγιος Ανδρέας ο δια τον Χριστόν Σαλός (εξτρεμιστές της Ορθοδοξίας οι Σαλοί, αν δεν τους έχεις ακούσει αξίζει τον κόπο να ερευνήσεις για αυτούς) ο οποίος έζησε τον 10ο αιώνα.»

Οι Σαλοί της χριστιανοσύνης, δηλαδή οι τρελοί, είναι μαζί με τους Ταυροαββάδες από τις πιο μελανές σελίδες της μακραίωνης παρουσίας της.

Η συμπεριφορά τους υπήρξε ακραία, κάνοντας ότι τους γούσταρε, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΔΕΡΝΟΝΤΑΣ ΚΟΣΜΟ (!!), προκειμένου να δώσουνε το «παρόν» στα κοινωνικά δρώμενα για της «χριστιανικής οδού» που αυτοί αντιλαμβάνονταν….

Αυτός και ο λόγος για το ότι πέρασε η μόδα τους στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

ΤΑ υπόλοιπα περί «προφητειών» και τα σχετικά, είναι απλά η σάλτσα στην όλη ιστορία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Schwabe, ώρες ώρες με πείθεις πως είσαι η προσωποποίηση του μηδενισμού.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Ρε Schwabe, ώρες ώρες με πείθεις πως είσαι η προσωποποίηση του μηδενισμού.»

Κάθε άλλο.

Απέναντι στην υπερβολή περί «Αγίων» και αενάως «κρυφών προφητειών», καλό είναι να βλέπουμε και την απομυθοποιημένη ιστορική πλευρά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 21:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε άλλο

Όχι, δεν κατάλαβες, δεν ρώτησα. Διαπίστωση έκανα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 21:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Όχι, δεν κατάλαβες, δεν ρώτησα. Διαπίστωση έκανα.»

Το αντιλήφθηκα αγαπητέ, το αντιλήφθηκα.

Δεν απαντάμε μονάχα σε ερωτήσεις, αλλά ΚΑΙ σε «διαπιστώσεις».

Εάν ήταν έτσι η συζήτηση, τότε θα είχαμε εξόχως λίγα να λέμε για τις πολυποίκιλες «διαπιστώσεις» της χριστιανοσύνης για παράδειγμα…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 21:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν απαντάμε μονάχα σε ερωτήσεις, αλλά ΚΑΙ σε «διαπιστώσεις».

Κακή συνήθεια αυτή.

quote:
Εάν ήταν έτσι η συζήτηση, τότε θα είχαμε εξόχως λίγα να λέμε για τις πολυποίκιλες «διαπιστώσεις» της χριστιανοσύνης για παράδειγμα…..

Να ξανακάνω τώρα την ίδια διαπίστωση περί μηδενισμού;

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 21:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker:
«Κακή συνήθεια αυτή.»

Δεν θα το’λεγα.

Κακό είναι μάλλον να αξιώνουμε το θέσφατο, θεωρώντας πως δεν δικαιούται ο συνομιλητής να απαντήσει στα όσα εμείς θεωρήσαμε «διαπιστωμένα».

Μια εξόχως δογματική στάση και συνήθεια.

Καλό να την αποβάλλεις.

WWalker:
«Να ξανακάνω τώρα την ίδια διαπίστωση περί μηδενισμού;»

Παντελώς άσχετος ο σχολιασμός.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy