ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 21:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν φοβάσαι βγες και κοίτα τα αστέρια την νύκτα και σκέψου ότι είναι αδύνατον για την δύναμη που γέννησε το σύμπαν (όλη αυτή την ομορφιά γύρω μας) να είναι κακό και υστερόβουλο και εκδικητικόΈτσι μπορεί να να είναι μόνο ο κάθε θεϊσκος που αποτελεί εφεύρημα ανθρώπινων εγκέφαλων.

.( Ολόκληρος παντοκράτωρ να ασχολείται μαζί μου (μας)????? Δεν έχει δουλειά να κανει?ποιος θα φροντίσει όλη την πλάση ?ε?ποιος?)


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 22:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν φοβάσαι βγες και κοίτα τα αστέρια την νύκτα και σκέψου ότι είναι αδύνατον για την δύναμη που γέννησε το σύμπαν (όλη αυτή την ομορφιά γύρω μας) να είναι κακό και υστερόβουλο και εκδικητικόΈτσι μπορεί να να είναι μόνο ο κάθε θεϊσκος που αποτελεί εφεύρημα ανθρώπινων εγκέφαλων.

.( Ολόκληρος παντοκράτωρ να ασχολείται μαζί μου (μας)????? Δεν έχει δουλειά να κανει?ποιος θα φροντίσει όλη την πλάση ?ε?ποιος?)


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!


Όποιος αληθινά Αγάπα τον Πλάστη δεν φοβάται τίποτα!!!

Συχώρεσε με αν χωρίς να το θέλω σε πλήγωσα. Είναι αλήθεια ότι δεν ξέρουμε τα ενδόμυχα κάθε Ψυχής.

Πέρνα καλά ότι και αν κάνεις.

Με αγαθή Αγάπη.
just a man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sodom
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 23:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sodom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RE PAIDIA H DIKIA MOU GNWMH EINAI OTI H XRISTIANIKH THRHSKEIA EINAI MIA PROPAGANDA.SUNEXWS DIAIWNIZETAI KAI DEN EINAI TUXAIO POU ME TH GENHSH MAS MAS VAFTIZOUN.mAS VAFTIZOUN APEUTHEIAS GIA NA MAS ENTAKSOUN APO THN ARXH THS ZWHS MAS STHN XRISTIANIKH EKKLHSIA.PROPAGANDA GINETAI EPISHS KAI STO SXOLEIO ME TO MATHHMA TWN THRHSKEUTHKWN POU MAS MATHAINOUN PARALOGES ISTORIOULES POU GIA MENA EINAI PARAMUTHAKIA KAI TA PISTEUOUME ATHELA MAS PIA AFOU MAS EXOUN POTISEI ME TO XRISTIANIKO PNEUMA APO TH GENHSH MAS.TO PISTEUE KAI MHN EREUNA TO EIPAN KAPOTE GIA NA MHN PSAKSOUME NA VROUME THN ALHTHEIA KAI STAMATHSOUN NA MAS GUALOUXIZOUN TA PORTOFOLIA KAI NA MAS UPOVATHMIZOUN THN NOHMOSUNH.O XRISTIANISMOS THELEI THN AMORFOSIA ALLA EGW OXI GIA AUTO KAI DEN TON AKOLOUTHO GIA NA MHN GINW KAI EGW PROVATO.DEN XREIAZETAI NA MOU PEI H THRHSKEIA PIO EINAI TO ITHIKO KAI TO ANITHIKO GIATI EXW KAI EGW DIKIA MOU KRISH.KOLASH KAI PARADEISOS DEN UPARXEI.AUTA VGHKAN GIA NA FOVATAI O KOSMOS KAI NA MHN AMARTANEI.PARADEISOS=MIA PSEUTIKH ELPIDA.EIMAI 15 XRONWN KAI EIMAI NEOS XRHSTHS.OPOIOS THELEI AS MOU GRAPSEI ELEUTHERA.EUXARISTW!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 23:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον πλάστη για τα κουλουράκια??
Γιατί να με πληγώσεις?
Για τους θεούς των χριστιανων, βουδιστων, μουσουλμάνων?
Μεγάλωσα πια, δύσκολα με αγγίζουν λόγια ή πράξεις ανθρώπων,
Το μόνο που φοβάμαι πια είναι μην τυχόν πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μου!
Και για να το πω και με μια λεξη,το μόνο που φοβάμαι είναι η ΦΥΣΗ


Γιαυτο και εγω σκάβω βαθιά.


(υπάρχει καποιος τοπος για τους οπαδούς του μανιτου?)

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 08:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποδωστε στον δικαιο το δικαιο, και μην του το στερειτε!
Αν ο Just_A_Man δεν σαs ειναι κατανοητοs, τουλαχιστον δειτε το εργο, τουs αγωνεs, την αγαπη και την προσπαθεια του για τουs αλλουs.
Το κακο να κτυπατε στην ριζα του, και οτι σαs κανει σκλαβουs.

Ειρηνη σε ολουs σαs.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 02:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

RE PAIDIA H DIKIA MOU GNWMH EINAI ...

Όταν είμαστε παιδιά, σκεφτόμαστε σαν παιδιά. Μακάριοι οι πιστεύοντες, η αληθινή πίστη οδηγεί πάντα στην αλήθεια.

Γιατί όσο οι φυσικοί νόμοι συγκρατούν τον υλικό κόσμο, άλλο τόσο και οι εντολές του Θεού και του Κυρίου Ημών Ιησού Χριστού συγκρατούν τα θεμέλια της ανθρώπινης ζωής.

Ο άνθρωπος που δεν πιστεύει, δεν ζει αλλά φυτοζωεί.

ath.

Edited by - athakandr on 02/04/2004 02:54:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 10:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλημέρα μου σε όλους σας και τις ευχές για καλή Ανάσταση. Δύσκολο το θέμα που έχει και παρά το γεγονός ότι αρκετά χρόνια τώρα ασχολούμαι με το θέμα, δεν αποτόλμησα ποτέ να ερμηνεύσω με απόλυτο τρόπο κάποια από τις προφητείες για να μην υποπέσω σε λάθος. Διαβάζω ότι πέσει στην αντίληψή μου, συζητώ το θέμα με φίλους και καταγράφω όλες τις ερμηνείες χωρίς να τις υιοθετώ απόλυτα.

Έπειτα αδέρφια για όσους από εσάς αποδέχεστε την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη θα σας πω κάτι που μου είπε ένας μοναχός σε μια συζήτησή μας πριν από ένα χρόνο μαζί του. Μου συνέστησε να μην ασχολούμαι τόσο πολύ με την αντιχριστολογία αλλά με την Χριστολογία.
Δηλαδή ας είμαστε εμείς σωστοί, καλοί και τηρούντες τα λόγια του Χριστού παρακαλώντας Τον να φροντίσει για την σωτηρία μας και ας ήμαστε ήσυχοι πως θα το πράξει.

Πάραυτα θα χαρώ να με αποδεχτείτε στην όμορφη συντροφιά σας και να ανταλλάξουμε απόψεις έστω κι αν αυτές προκύψουν διαμετρικά αντίθετες. Όλες οι απόψεις είναι αποδεκτές αρκεί να διατυπώνονται με σεβασμό απέναντι στους συνομιλητές μας.

Να είστε καλά!

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 10:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lampis 79,

Λες:
"Μου συνέστησε να μην ασχολούμαι τόσο πολύ με την αντιχριστολογία αλλά με την Χριστολογία."

ΦΥΣΙΚΑ αγαπητέ! Εάν ασχολείσαι πολύ με την έρευνα της Θείας Συμπαντικής ουσίας, τότε απλά θα πάψεις να είσαι και εβραιοχριστιανός. Δίκαιο είχε ο συγκεκριμένος Μοναχός. Κάτι ήξερε...

Λες:
"Δηλαδή ας είμαστε εμείς σωστοί, καλοί και τηρούντες τα λόγια του Χριστού παρακαλώντας Τον να φροντίσει για την σωτηρία μας και ας ήμαστε ήσυχοι πως θα το πράξει."

Οι "Θεοί" υπάρχουνε όσο υπάρχουνε και οι πιστοί τους. Δύναμη του "Θεού" είναι οι πιστοί του "Ισχύς μου η αγάπη των πιστών", εξάλλου...

Η επιθυμία γονιμοποιεί τη θρησκευτική φαντασία που δημιουργεί βιωματικές ψευδαισθήσεις. Ετσι γίνονται τα "θαύματα", ο αδύναμος δυνατός, ο αμαθής σοφός, ο φτωχός πλούσιος, ο θνητός άνθρωπος....ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΘΕΟΣ!

Ποιός μπορεί λοιπόν να τα βάλει με τη θρησκεία και τους "θεούς" που δημιουργεί??

Πάραυτα θα χαρώ να με αποδεχτείτε στην όμορφη συντροφιά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 11:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Schwabe αφενός μιλάς απόλυτα και προβαίνεις εύκολα σε κρίσεις κι αφετέρου κρίνεις χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά. Το να μην ασχολείται κανείς τόσο πολύ δεν σημαίνει να μην ασχολείται καθόλου ή να μην ασχολείται πολύ απλά να μην αφιερώνει όλο το χρόνο σε αυτό. Μήπως και για αυτό θα με κατηγορήσεις και θα αποκαλέσεις εβραιο(χριστιανό); Εγώ μπήκα με καλή διάθεση για συζήτηση κι όχι για κρίσεις και κατακρίσεις ή για να κάνω πως γνωρίζω τα πάντα. Και δεν μου αρέσει να με αποκαλούν εβραίο. Δεν προσέβαλλα κανένα και ζητώ να έχω την ίδια αντιμετώπιση.

Το πόσο ασχολούμαι ή όχι κι αν ασχολούμαι περισσότερο από εσένα ή όχι είναι κάτι που δεν εξυπηρετεί τη συζήτηση.

Δικαίωμα σου αναφαίρετο εσένα που δεν πιστεύεις να αναζητάς το δημιουργό των πάντων. Δικαίωμα μου κι εμένα να έχω καλυφθεί από την ελληνορθόδοξη πίστη.

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Lampis79,

καλώς ήρθες στην συζήτηση.

Θα μου επιτρέψεις κάποια σχόλια στα όσα λες.

Η επιφανειακή, γρήγορη (light αν θέλεις) ενασχόληση με ένα θέμα μπορεί να είναι χειρότερη ακόμη και από το να μην κάνει κανείς τίποτα. Μπορεί εύκολα να σε οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα αφού η ταχύτητα και το βάθος στο οποίο πας δεν επιτρέπουν την ενδελεχή ανάλυση των όσων αντιλαμβάνεσαι.

Πολύ πιθανόν ο δεδομένος μοναχός να σου είπε πολλά ακόμη. Αυτοί στην συντριπτική τους πλειοψηφία είναι άνθρωποι πολύ χαμηλής πνευματικής μόρφωσης. Δεν μπορούν να σταθούν ούτε και σε απλές λογικές ερωτήσεις. Το έχω εξακριβώσει κατ’ επανάληψη. Θα σε συμβούλευα λοιπόν, να μην ανοίγεις τέτοιες συζητήσεις με αυτούς που απλά νομίζουν και πιστεύουν σε κάτι που ούτε οι ίδιοι καταλαβαίνουν.

Στο θέμα Χριστολογίας η Αντι-Χριστολογίας τώρα.

Να ασχοληθείς φίλε μου. Να το ψάξεις καλά. Προσπάθησε να καταλάβεις γιατί οι σοφοί πρόγονοί σου ΔΕΝ γίνονταν Χριστιανοί. ΔΕΝ ασπάζονταν αυτό το δόγμα. Προσπάθησε να δώσεις εξήγηση ΓΙΑΤΙ ο Χριστιανισμός τελικά επεβλήθη με την βία στους προγόνους μας.
Κάτι το τόσο ‘τέλειο’, ‘ωραίο’ και ‘όμορφο’ γεμάτο ‘αγάπη’ γιατί το απέρριπταν?

Η ανάγκη για απαντήσεις στα παραπάνω θα αρχίσουν να σε βάζουν σε πολλές σκέψεις που ΔΕΝ αρέσουν στο ‘σύστημα παπαδαριό’. Θα αδυνατεί να απαντήσει, θα σε λέει αιρετικό, Ιεχωβά, και ότι άλλο θέλεις.

Τότε θα αρχίσεις να βλέπεις εκεί που μέχρι σήμερα δεν έβλεπες. Όσο το ψάχνεις θα αποκαλύπτεται μπροστά σου το έργο. Η συνέχεια είναι δική σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε παιδιά έλεος πια! Δεν είπα να μην ασχολούμαστε, μια νύξη έκανα απλά σε κάτι που ειπώθηκε από ένα μοναχό καλοπροαίρετα, ότι οι χριστιανοί δεν πρέπει να ασχολούνται διαρκώς με την αντιχριστολογία. Δεν είπε να μην ασχολούνται, ούτε να ασχολούνται επιφανειακά! Ούτε είπα το υιοθέτησα, το ανέφερα επειδή θεώρησα ότι έχει κάποια βάση ως προς την έννοια του να ασχολούμαστε και με άλλα ζήτηματα.

Για μένα πρέπει να ασχολούνται για να μην πιαστούν στον ύπνο όταν έρθει η ώρα. Ως προς το πόσο ασχολούμαι εγώ είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις φίλε μου pete :-)

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 12:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ως προς το άλλο που λες pete ότι απέρριπταν τον ελληνισμό, διαφωνώ. Την απάντηση θα την βρεις στο Ευαγγέλιο και τα λόγια του Χριστού όταν του είπαν οι μαθητές του ότι δύο Έλληνες ήρθαν να Τον δουν. Ο Χριστός είπε τότε ότι ήρθε η ώρα να δοξαστεί το όνομα του υιού του ανθρώπου. Το τι έκαναν κάποιοι αυτοκράτορες και κάποιοι παπάδες μετά (κυρίως την εποχή του Θεοδόσιου) δεν έχει να κάνει με την πίστη. Δεν έκανε ο Χρίστος τον όποιο διωγμό ούτε φταίει για τα λάθη των άλλων.

Τέλος πάντων εγώ νόμιζα ότι σε αυτό το topic συζητούμε πέρι της Αποκάλυψης του Ιωάννη κι όχι για το αν πρέπει να μαστε Χριστιανοί ή όχι και το ποιος έκανε τον κόσμο.

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 13:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Lampis79

πρώτα θέτεις θέματα άσχετα με το αντικείμενο και μετά αναφέρεις ότι είμαστε εκτός θέματος όταν απαντάμε. Δεν θα έλεγα ότι είναι καλή αρχή.
Σου απαντώ εκτός θέματος αφού το έθεσες.

Αναφέρεις το παράδειγμα του ευαγγελίου. Μόνο που δεν μας λες γιατί λείπει το ‘δια ταύτα΄. Τι απέγινε? Λέξη δεν υπάρχει. Γιατί?
Ποιοι ήταν αυτοί οι Έλληνες? Επίσης λέξη. Το ότι κάποιοι πιθανόν περαστικοί μπορεί να πήγαν να δουν η να ακούσουν ΔΕΝ σημαίνει τίποτα. Ασπάστηκαν κάτι? Αποδέχτηκαν, και να τι? Αυτό μετράει.

Το ότι οι Έλληνες απέρριπταν τον Χριστιανισμό είναι ιστορικό γεγονός. Αν τον είχαν αποδεχτεί προς τι η δια της βίας επιβολή? Πληροφοριακά, ήταν ελάχιστοι αυτοί που τον είχαν ασπαστεί εθελουσίως.

Να περνάς καλά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 14:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ pete δε νομίζω ότι ήμουν εκτός θέματος και στο πρώτο κείμενπ αναφέρθηκα στην Αποκάλυψη του Ιωάννη, μετά απλά απάντησα στον Schwabe. Τίποτε περισσότερο. Προφανώς ως υποστηρίζοντες διαφορετικές αντιλήψεις, δυσκολευόμαστε να συνεννοηθούμε. Πάντως από όσα διάβασα εδώ μέσα,είδα ότι υπάρχουν πολλοί που δεν ασπάζονται τον χριστιανισμό και βέβαια αυτό δεν είναι προς κατάκριση, προς κατάκριση είναι ότι αναφέρονται απαξιωτικά σε όσους δέχονται τον Χριστό. Τι θα γίνει όμως αν διαψευσθούν;

Να είστε πάντα καλά

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 14:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλωσηρθες φιλε Lambi79.
Θελω να ακουσω τις θεσεις,αποψεις σου για αυτα που αναφερει η Αποκαλυψη του Ιωαννη.

Edited by - VIKING on 23/07/2004 04:51:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 15:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα κι από εδώ viking. Το πρώτο που θα μπορούσα να πω αρχικά για την Αποκάλυψη είναι ότι δεν πρέπει να ξεχνάμε την εποχή κατά την οποία γράφτηκε. Είναι εμπνευσμένη από τις συνθήκες εκείνης της εποχής το κείμενο. Π.χ. η γρήγορη έλευση του Χριστού αντανακλά την προσδοκία των πρώτων χριστιανών που υφίσταντο διωγμούς από τους Ρωμαίους αλλά και το Εβραϊκό ιερατείο. Άλλο παράδειγμα είναι οι επιστολές προς τις 7 εκκλησιές της εποχής, τις οποίες όμως κάλλιστα θα μπορούσαμε να στείλουμε και στη σημερινή εκκλησία για τα λάθη της και της παραλείψεις της...

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 15:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Lampis79,

σε ότι με αφορά πάντα σέβομαι την όποια αντίθετη άποψη. Αυτό γίνεται διάχυτο σε όλα τα σημεία των παρεμβάσεών μου.

Θα σου κάνω μια συνδυαστική ερώτηση λοιπόν με ένα λογικό ερώτημα:

Κατά τον Ησαΐα της Πεντατεύχου στο κεφάλαιο 11 ο Μεσσίας θα φέρει την παγκόσμια ειρήνη. Ο Ιησούς δεν την έφερε. Αυτή την περιμένουμε ακόμη. Αυτή η προφητεία που ως Χριστιανός αποδέχεσαι, πως συνάδει με την Αποκάλυψη του Ιωάννη που προβλέπει καταστροφές και κακό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 15:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε pete η έλευση της ειρήνης προϋποθέτει πόλεμο πρώτα και καταστροφές, έτσι δεν είναι; Αλλιώς δεν μιλάμε για "έλευση". Η ειρήνη έρχεται όταν υπάρχει πόλεμος και καταστροφή, αν δεν υπάρχουν αυτά τότε δεν έρχεται η ειρήνη γιατί απλά ήδη υπάρχει. Αυτό πιστεύω κι επομένως κατ'εμε το ένα κείμενο δεν αναιρεί το άλλο εφόσον δεχτούμε ότι ο Ησαΐας αναφέρεται στη 2η παρουσία του Χριστού. Η Π.Δ. έχει αρκετές εσχατολογικές αναφορές, π.χ. Δανιήλ.

Να σαι καλά φίλε μου

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 18:53:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lampis,

Λες:
«Αγαπητέ Schwabe αφενός μιλάς απόλυτα και προβαίνεις εύκολα σε κρίσεις κι αφετέρου κρίνεις χωρίς να διαβάζεις προσεκτικά.»

Φίλτατε ΤΙ είναι αυτό που δεν διάβασα προσεκτικά? Τι είναι αυτό που μου διέφυγε των όσων είπες?

Λες:
«Εγώ μπήκα με καλή διάθεση για συζήτηση κι όχι για κρίσεις και κατακρίσεις ή για να κάνω πως γνωρίζω τα πάντα. Και δεν μου αρέσει να με αποκαλούν εβραίο. Δεν προσέβαλλα κανένα και ζητώ να έχω την ίδια αντιμετώπιση.»

Για ποιο λόγο δηλαδή αισθάνεσαι προσβεβλημένος?

Η λέξη «Χριστός» προδίδει μια ιδιότητα, το χρίσμα. Και αποτελεί ερμηνεία της εβραϊκής προφητείας, σύμφωνα με την οποία ο κύριος του Ισραήλ θα έστελνε έναν ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΗΓΕΤΗ (Ο Μεσσίας, από το ρήμα «μετζεχ» που σημαίνει «αλείφω με λάδι, χρίζω») ο οποίος σύμφωνα με τα ιουδαϊκά έθιμα θα γινότανε ηγέτης ΤΟΥ ΙΣΡΑΗΛ και θα χριζόταν με λάδι από τον αρχιραββίνο. Ο ηγέτης αυτός, σύμφωνα με την προφητεία, θα ελευθέρωνε τον λαό του Ισραήλ από την Ρωμαϊκή εξουσία.

Πράγμα που φυσικά δεν έγινε ποτέ και από κανέναν «Μεσσία»……….

Επειδή επομένως δεν αποκαλείσαι «Μεσσιανιστής», αλλά ελληνιστί «χριστιανός» (δηλαδή ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ), αυτό δεν σημαίνει πως άλλαξε και η αρχική ρίζα της λέξης και της έννοιας της. Περαιτέρω, δεδομένου ότι ο «χριστιανισμός» αποτελεί μια ΑΙΡΕΣΗ (διαφορετική ερμηνεία) του αρχέγονου εβραϊσμού, δεν θα έπρεπε να αισθάνεσαι προσβεβλημένος όταν σε αποκαλώ εβραιοχριστιανισμό μιας και τόσο η ίδια η ύπαρξη του δόγματος («Παλαιά Διαθήκη») αλλά όσο και ο ίδιος ο Ιησούς της περιγραφής είναι εβραϊκής καταγωγής.

Λοιπόν, μήπως θα’θελες να μου εξηγήσεις ΤΙ συγκεκριμένα από τα προαναφερθέντα εβραϊκά στοιχεία σε προσβάλλουνε?

Λες:
«Δικαίωμα σου αναφαίρετο εσένα που δεν πιστεύεις να αναζητάς το δημιουργό των πάντων. Δικαίωμα μου κι εμένα να έχω καλυφθεί από την ελληνορθόδοξη πίστη.»

Δεν υπάρχει «ελληνορθόδοξη πίστη» αγαπητέ. Υπάρχει μια συγκεκριμένη, εκ των πολλών, ΑΙΡΕΣΗ του εβραϊσμού η οποία «ντύθηκε» και σφετερίστηκε τη λογοδυναμική του Ελληνικού Λόγου και διαδώθηκε μέσω της Ρωμαϊκής επιβολής με το όνομα «χριστιανισμός».

Το «ελληνορθόδοξο» μόρφωμα είναι κατασκεύασμα του παπαδαριού κατά τον 19ου αιώνα. Εάν δεν γινότανε ο αγώνας των ΕΛΛΗΝΩΝ του 1821 τότε δεν θα ανέφεραν ΠΟΤΕ την λέξη ελληνισμός, μιας και ακόμα και σήμερα την ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΥΝΕ. Θα υπήρχε απλά ότι υπήρχε επί πολλούς αιώνες: η ορθόδοξη ανατολική παράδοση των ρωμαιοβυζαντινών!

Ρίξε μια ματιά προς το Πατριαρχείο……και ψάξε καλά να βρεις την «ελληνορθόδοξη» πίστη. Ψάξε όμως πολύ καλά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2004, 19:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν επομένως ξεπεράσαμε το γιατί είναι κανονικά ΤΙΜΗ κάποιου πιστού του δόγματος να αποκαλείται ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ (αρκεί και μόνο η καταγωγή του ίδιου του Ιησού..), ας δούμε φίλτατε ποια είναι τα φώτα σου στις παρακάτω απλές ερωτήσεις.

Μόνο που θα παρακαλούσα να απαντάμε με ΣΤΟΙΧΕΙΑ και όχι με αυθαίρετους και ετσιθελικούς αυτοσχεδιασμούς.

Σε μια προσπάθεια διαλεύκανσης του ΠΟΙΟΣ πραγματικά έχει γράψει την «Αποκάλυψη», αλλά και ΑΠΟ ΠΟΥ εμπνέεται ο συγγραφέας γράφοντας αυτό το «κείμενο παρηγοριάς», ας ξεκαθαρίσουμε την συνδεσμολογία του κειμένου απομυθοποιώντας και τα……«εξ αποκαλύψεως» πονήματα.

Κατ’αρχάς να πούμε ότι η «Αποκάλυψη» είναι μια ολοκληρωμένη λογοτεχνική σύνθεση με πρόλογο, κύριο θέμα και επίλογο. Ο Συγγραφέας κάνει τις προβλέψεις του στηριζόμενος ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ. Και αυτό δεν είναι τυχαίο αλλά ΑΝΑΓΚΑΙΟ. (Εξάλλου όλο το οικοδόμημα του δόγματος στηρίζεται εκεί)

Στην ουσία, η «Αποκάλυψη» του Ιωάννη είναι ΕΝΑ ΣΥΜΠΙΛΗΜΑ ΠΡΟΫΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΕΒΡΑΪΚΩΝ ΕΣΧΑΤΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΦΗΤΙΚΩΝ ΠΕΡΙΚΟΠΩΝ (π.χ. Δανιήλ, Ιεζεκιήλ, Μιχαϊας). Η τακτική αυτή βέβαια μας είναι γνωστή και από την Κ.Δ.

Η διαφοροποίηση του κειμένου του Ιωάννη έγκειται στο ότι περιγράφει τις παγκόσμιες δυνάμεις του κακού, που είναι τρεις και απειλούν την εκκλησία του δόγματος του, δηλαδή του Μεσσία/Χριστού.

Όμως: πώς άραγε γνωρίζουμε ότι ο Ιωάννης της Αποκάλυψης είναι το ίδιο πρόσωπο με τον Ευαγγελιστή Ιωάννη? Που στηρίζει η εκκλησία αυτή την εξήγηση? Είναι όντως έτσι ή απλά έτσι το θελήσανε?

Για να δούμε τι λέει όμως Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: «Εγώ, ο αδελφός σας Ιωάννης, που συμμετέχω ολόψυχα στη θλίψη, τη βασιλεία και την υπομονή του Ιησού Χριστού, βρισκόμουν στο νησί Πάτμο για το λόγο του Θεού και τη μαρτυρία του Ιησού Χριστού».

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο συγγραφέας δηλώνει ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ότι ονομάζεται Ιωάννης, και αυτό δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ασήμαντο. Επίσης, είναι αποκαλυπτικό ότι όπως σε αυτή τη περικοπή έτσι και σε ολόκληρο το κείμενο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΝΟΟΥΝ (πόσο μάλλον να ξεκαθαρίζουν) ΟΤΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ «ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ!

Η επίσημη εκκλησία διατείνεται ότι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης έγραψε την Αποκάλυψη όταν είχε εξοριστεί το 95μχ από τον Δομιτιανό στην Πάτμο.
Εξορίστηκε όμως πράγματι ο γιος του ψαρά Ζεβεδαίου στην Πάτμο? Τι μας λέει όμως και πάλι Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ?

Τον ακριβή λόγο της παραμονής του στην Πάτμο τον δηλώνει ο ίδιος του αρκετά ξεκάθαρα: «δια τον λόγο του θεού και δια την μαρτυρίαν του Ιησού Χριστού». Βρέθηκε λοιπόν στην Πάτμο εξαιτίας του λόγου του Θεού και της μαρτυρίας του από ιεραποστολικό καθήκον και ΟΧΙ ΩΣ ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ!
Προς αποφυγή παρερμηνειών να διευκρινίσουμε ότι η λέξη «μαρτυρία» ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την μαρτύρια, δηλαδή με ταλαιπωρίες και μαρτυρική ζωή, δεδομένου ότι η λέξη αυτή σημαίνει «πληροφορία»-«βεβαίωση».

Αλλά ακόμη και αν δεν υπήρχε αυτή η ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ως προς τον πραγματικό λόγο της παραμονής του στο νησί, μπορούμε και από πολλά άλλα στοιχεία να αντιληφθούμε ότι ο συγγραφέας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗ.

Ένα εξόχως αποκαλυπτικό της πλάνης στοιχείο, είναι ότι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης αναφέρει «ουδείς είδε ποτέ τον Θεόν» και «τον Θεόν ουδείς είδε πώποτε» (Α’18 και στην Α’ επιστολή του Ιωάννη Δ’12), πράγμα που φανερώνει ότι ο Ευαγγελιστής (ο συγγραφέας δηλαδή..) ΔΙΑΦΩΝΕΙ με την άποψη ότι υπήρξαν άνθρωποι, όπως οι Πατριάρχες Αβραάμ, Μωυσής, Ισαάκ και Ιακώβ, που είδαν πρόσωπο με πρόσωπο το Θεό!

Ταυτόχρονα όμως….ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ (!), ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΔΕ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ (μάλιστα περιγράφει και τα άσπρα του μαλλιά…). Είναι ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ επομένως ότι ένας μαθητής του Ιησού και ευσεβής Εβραίος, όπως ήταν ο Ιωάννης ο θεολόγος, δεν θα άφηνε ΠΟΤΕ να υπάρχει στα γραπτά του μια τόσο χτυπητή αντίφαση αλλά και συνάμα ασυγχώρητη ΥΒΡΗ σύμφωνα με το Ευαγγελικό του κήρυγμα!!

Επομένως, ΚΑΙ ΕΔΩ επικρατεί πλήρη συσκότιση μιας και ούτε ο Ευαγγελιστής Ιωάννης έγραψε την Αποκάλυψη αλλά ούτε και…εξορίστηκε ποτέ κανείς και από κανέναν!

Σε περίπτωση διαφωνίας…..ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 07:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lampis79 σε χαιρετω με ολη μου την αγαπη και σου ευχομαι ολοψυχα καλη διαδρομη, και ο Κυριοs παντα μαζι σου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 11:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα μεγάλα του ερωτηματικά ο άνθρωπος τα εμπιστεύεται πρώτα στους ανθρώπους, αλλά δέν πείθεται στις απαντήσεις που παίρνει.

Ύστερα τα εμπιστεύεται στους "Θεούς" και......πείθεται απόλυτα στις απαντήσεις που δέν παίρνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 14:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΡΑΥΓΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΚΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ.

ΦΙΛΕ SCHWABE ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ. ΤΟ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΤΑΝ ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ.ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ,ΑΡΑ ΥΙΟΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΕΧΕΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΘΩΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ. ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΠΑΤΟΡΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΛΑΜΨΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΟΤΑΝ Ο ΜΩΥΣΗΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΙ,Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΥΦΛΩΘΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΙ. ΤΟ ΑΝ ΤΩΡΑ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΙΔΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΘΩΣ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΗ.

ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΩΡΟ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ.ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΟΥΣΕΣ. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΥΦΟΣ ΣΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ Ο ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ.ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΛΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΚΥΡΗΓΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥ "ΜΥΘΟ" ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ.

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lampis,

όταν λέμε ότι ένα κείμενο 'θεωρείται θεόπνευστο' σημαίνει ότι ΔΕΝ είμαστε σίγουροι για αυτό.
Το πρόβλημα που πρέπει να απαντηθεί όμως είναι γιατί επί κάποιους αιώνες ΔΕΝ γινόταν αποδεκτό. Αυτό λέει πολλά. Το ίδιο επίσης και ο τρόπος που μπήκε στην λεγόμενη αγία γραφή.

Και μόνο το γεγονός ότι δημιουργήθηκε αυτός ο προβληματισμός είναι αρκετό για να υποθέσει κανείς ότι τα περί θεοπνευστίας είναι μάλλον τραβηγμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lampis79,

Λες:
«..ΤΟ ΟΤΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΤΑΝ ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ.ΔΕ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ,ΑΡΑ ΥΙΟΘΕΤΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ»

Μια εξόχως ενδιαφέρουσα διαπίστωση φίλτατε. Δεν ξέρω, δεν γνωρίζω, δεν ρωτώ, διότι ακόμα και εάν ρωτήσω…………..δεν πρόκειται να λάβω απάντηση! Αλλά, μιας και πιστός του δόγματος, πιστεύω ότι και όσα μου λένε. Νομίζω ότι τα σχόλια περιττεύουνε……

Λες:
«ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΕΧΕΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΚΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΤΟ ΑΝ ΗΤΑΝ Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΘΩΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ. ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΟ.»

Κατά πολλούς λοιπόν (τυφλά πιστούς, για να ξέρουμε και τι λέμε..) ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ το γεγονός του ΠΟΙΟΣ έγραψε τι (!), παρά απλά και μόνο ότι….είναι «Θεόπνευστο»! Ελπίζω μέσα από τα λόγια σου να γίνεται κατανοητό στο κοινό το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ διαιωνίζεται η θεουργική αγυρτεία των ιερατείων.

Πιστεύεις λοιπόν ότι ο….προσωπικός σου «Θεός» υπήρξε τόσο ΑΝΩΡΙΜΟΣ και ΦΙΛΟΠΑΙΓΜΩΝ, ώστε να αφήσει τέτοια τεράστια κενά στο «Θεϊκό» του έργο? Ένας ατελής κόσμος, σαν και αυτόν που περιγράφεις, δημιουργείται από έναν ΑΤΕΛΗ «ΘΕΟ»! Για ξανασκέψου την (δήθεν) «Θεοπνευστία» λιγάκι.

Λες:
«ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΠΡΟΠΑΤΟΡΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΛΑΜΨΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.»

Για να ξέρουμε ΤΙ λέμε: εννοείς ως «Προπάτορες» σου τους Προπάτορες της εβραϊκής φυλής. Εάν εσύ αγαπητέ βλέπεις τον εαυτό σου ως ΣΠΕΡΜΑ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ, εάν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου κληρονόμο των ιουδαιόφρονων χαλδαιογενών μάγων του Ισραήλ, τότε να χαίρεσαι την πνευματική σου κληρονομιά. Ας μην αφήνουμε γενικόλογες μομφές όμως, διότι υπάρχουνε και άνθρωποι που αισθάνονται ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ.

Λες:
«ΟΤΑΝ Ο ΜΩΥΣΗΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΡΥΣΕΙ,Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΥΦΛΩΘΕΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΙ.»

Εσύ το έχεις……….επιβεβαιώσει? Για να σοβαρευτούμε λέω’γω διότι παραβρόμισε η ιουδαιολαγνεία και ο σφετερισμός των εβραϊκών μύθων του Γιαχβεδισμού.
Και μιας και είσαι σε θέση να γνωματεύεις περί των όσων είδε ο Μωυσής (!), για δώσε μας τα φώτα σου για κάτι πιο…χειροπιαστό, και εξήγησε μου σε παρακαλώ το επίπεδο του «Θεού» που ομιλείς:

Στο Δευτερ. ΚΓ’13 διαβάζουμε: «..θέλεις σκεπάσει το εξερχόμενον απο σου. Διότι Κύριος ο Θεός σου περιπατεί εν μέσω του στρατοπέδου...δια να μην βλέπει ακαθαρσίαν τινά εν σοι, και αποστρέψει απο σου»

Για αυτόν τον «Θεό» μας μιλάς φίλτατε, έτσι δεν είναι? Διότι, εφόσον αποδέχεσαι τον ιουδαιοχριστιανισμό, τότε αποδέχεσαι και τις διαδικασίες αλλά και τις ρίζες αυτής της «Θεϊκής επέμβασης» ακόμη και σε θέματα....υγιεινής !

Aϊντε, αϊντε που φτάνει ο άνθρωπος…..

Λες:
«ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΘΕΩΡΟ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ.ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΟΥΣΕΣ.»

Αν μου εξηγήσεις ΠΟΙΟ από τα εβραϊκά στοιχεία του δόγματος σου δεν δέχεσαι, ευχαρίστως να το επαναδιατυπώσω. Λοιπόν?

Λες:
«ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕΓΑΛΑ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ Ο ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ.»

Μου αρέσει φίλτατε να τεκμηριώνω τα όσα γράφω, και όχι απλά να γράφω για να γράψω κάτι. Όταν βρεις τον χρόνο λοιπόν διάβασε τα, και αν έχεις ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ τοποθετήσεις και όχι αόριστα πυροτεχνήματα τότε θα αναμένω.

Πάντως, για να ξέρουμε και τι λέμε, απάντηση (για μια ακόμη φορά) ΓΙΟΚ!

Και κάτι ακόμα: όταν και εάν διαβάσεις τα όσα έγραψα, και σκεφτείς να απαντήσεις, υπέδειξε μου σε παρακαλώ ΠΟΥ, σε ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ, γράφει ο Ιωάννης της «αποκάλυψις» την λέξη «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ». Και μην μου πεις κανένα «έτσι μου το’πανε»……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lampis79
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 11:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lampis79  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΣΕΝΑ.ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΡΩΝΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΣ.ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΤΑΜΑΤΩ ΝΑ ΜΙΛΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.ΑΦΟΥ ΤΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΣΥ,ΠΡΑΞΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΙΠΟΤΑ,ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΘΕΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΑΓΡΙΑ ΘΗΡΙΑ.

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ,ΑΝ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΒΕΒΑΙΑ.

ΣΑΝ ΑΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΕΣ (ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΧΡΟΝΙΑ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΛΟΓΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΘΑ ΡΘΕΙ ΟΜΩΣ Η ΩΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ,ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ.

ΥΓ:ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΣ. ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ. ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΟ ΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΡΟΝΟ ΚΙ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΠΟΤΕ...

lampisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 16:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lampis79, θες να διαβάσεις φίλτατε την απάντηση μου καλώς. Δεν θες, τότε απλά κλείσε τα μάτια σου. Εγώ πάντως σου απαντώ, και σε συμβουλεύω να έχεις περισσότερη ψυχραιμία.

Λες:
«ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΣΕ ΣΕΝΑ.ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΡΩΝΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΣ.ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΜΑΘΕ ΚΑΝΕΙΣ.»

Εάν για σένα οι άβολες ερωτήσεις και προβολή της ημιμάθειας (σημ:δεν διεκδικώ το αλάθητο..) θεωρούνται προσβολή, τότε θα πρέπει απλά να χαριεντιζόμαστε με ύμνους και ευχολόγια της ορθοδοξίας. Τα έχω ξανακούσει όλα αυτά, και πάντοτε μετά νεκρικής σιωπής περί των ουσιωδών ερωτημάτων. Όλα καλά!

Λες:
«ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΠΟΥΣ,ΑΝ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΒΕΒΑΙΑ.»

Εδώ, εάν το αντιλήφθηκες, δεν είναι χώρος συνάθροισης ομοϊδεατών του δόγματος σου αλλά χώρος διαλόγου και αναζήτησης. Εάν ενοχλείσαι από απομυθοποιητικές τοποθετήσεις και αντίθετες απόψεις ή εάν δεν μπορείς να απαντήσεις, τότε μην προσπαθείς να ρίξεις τα φώτα αλλού. Το στυλ αυτό είναι κομματάκι ξεπερασμένο………..

Λες:
«ΑΠΛΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ. ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ. ΠΙΣΤΕΥΕ ΣΤΟ ΔΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΡΟΝΟ ΚΙ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΔΕΙΣ ΠΟΤΕ...»

Πες το με το όνομα του αγαπητέ και άσε τις υπεκφυγές: μπήκα για να μου επιβεβαιώσουνε (Χριστιανοί συνομιλητές!) τα όσα μου έχουνε πει περί της Αποκάλυψις, για να με επικροτήσουνε ως προς το ότι ακολουθώ τις θέσεις του δόγματος και ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ, καθώς και για να μου επιβεβαιώσουνε πως δεν υπάρχει τίποτα που θα ανέτρεπε τα όσα φαντασιακά έχω έως σήμερα πλάσει στο μυαλό μου! Πες το ντέ!

Φαντάζομαι να αντιλαμβάνεσαι ότι ουσιαστικά δεν απάντησες σε καμία ερώτηση, παρά απλά σε μια προσπάθεια θολούρας δαιμονοποίησες τις ερωτήσεις μου. Προσφιλή τακτική θα’λεγα….

Απλά αναρωτιέμαι γιατί δεν έκανες κλικ σε κανένα φόρουμ χριστιανικό?

Όσο για τον...Δία και τον Κρόνο (!), εσύ...........είδες ποτέ σου τον Γιαχβέ-Ιησού??
Όχι τίποτα άλλο, αλλά έως σήμερα χύθηκαν ποτάμια αίματος για το ότι ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΝΕ! Διότι, όπως αντιλαμβάνεσαι, εάν τον είχανε δει τότε ο κόσμος θα έπαυε και να χωρίζεται σε εκατοντάδες θρησκείες και αιρέεις......

Να'σαι καλά φίλτατε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 16:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να παρατηρήσω πως ο γόνιμος διάλογος απαιτεί διαφορετικές προσεγγίσεις.
Αγαπητέ Λάμπη το διλήμματα τύπου η μαζί μου η εχθροί μου, δεν μπορούν να απευθύνονται σε αναζητητές...
Θα ήθελα λοιπόν να θέσω μια ερώτηση στους συνομιλητές. Ποτέ γράφτηκε η αποκάλυψη, και κυρίως ποτέ έγινε αποδεκτή από την επίσημη εκκλησία.


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 23:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μια πρώτη ανάγνωση μπορώ να πω ότι η «Αποκάλυψη» εντάχθηκε στον «Κανόνα» της Αγίας Γραφής μετά τον 6ο αιώνα, αφού έως τότε οι οικουμενικές σύνοδοι (από Α’325 έως και την Ε’553) ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ ΝΑ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ". (…κάτι να ξέρανε?)

Επίσης, δεν είναι τυχαίο ότι σημαντικοί Πατέρες της Εκκλησίας, όπως οι Μ.Βασίλειος, Χρυσόστομος, Κύριλλος Ιεροσολύμων κ.α. ΑΠΑΞΙΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΣΤΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.

Αυτοί άραγε...να μήν ξέρανε?

Τελικά, εντάχθηκε στον Κανόνα της Αγίας Γραφής, ΟΤΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΞΙΟΥΔΑΪΣΘΗΚΕ ΣΥΝ ΤΩ ΧΡΟΝΟ ΕΝΤΕΛΩΣ, ΚΑΙ ΤΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΘΕΟΥΡΓΩΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑΝ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΣΤΗΝ ΓΝΗΣΙΑ ΙΟΥΔΑΪΚΗ ΜΗΤΡΑ.

Να σημειώσουμε επίσης ότι η λέξη "αντίχριστος", όπως και το "Δευτέρα Παρουσία", δέν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ στην "Αποκάλυψη"........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2004, 21:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Scvawabe να σε ρωτήσω κάτι . Τί είναι ο Χριστιανισμός για έναν Χριστιανό . Είναι το πού γεννήθηκε ο Χρηστός , τι γράφει η καινή διαθήκη λάθη των ανθρώπων η είναι τα λόγια του Χριστού η φιλοσοφία και η βαθύτερη ενοια σε αυτά ολλά τα άλλα είναι για εμένα ξένα εκτός από αυτά που δείχνουν πως ο Χριστός έκανε αυτά που έλεγε .

Εσύ μιλάς για καταστροφή για προφητιές για γραφες και λοιπά αλλά δεν βλέπεις τον Χριστιανισμό .

Δεν είμαι Χριστιανός με την συμερινή ιδεολογία δεν είναι ανάγκη να κλειστώ σε μία φιλοσοφία για την αγάπη για τι δεν είναι μόνο ο Χριστός από τους Σπουδαίους που πέρασαν που είχε αυτές τις απόψεις.

Το τί γράφει η παλαιά διαθίκη ή καινή δεν με ενδιαφέρει παρά να μελετίσω τα λόγια και τις πράξεις του Χριστού και άλλων σπουδαίων πχ. Σωκράτης , Πυθαγόρας΄, Ανθρώποι τις ινδικής σοφίας.

Τώρα σε ρωτώ γιατί κατηγορείς τον Χριστιανισμό με τι δεν συμφωνεις με τον Χριστό και άσε εβραίους , Ελληνες και άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy