ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 10:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω αυτο που βλεπω παντως φιλε Poet ειναι οτι οτιδηποτε μας κανει την ζωη πιο ευκολη το Σατανοποιητε.
Δηλαδη δε σου αρεσουν οι πιστωτικες και χρεωστικες καρτες?
Δεν κουβαλας χρηματα μαζι σου και δεν κινδυνευεις να σε ληστεψουνε.
Αυτο δεν σου αρεσει?

Δεν σου αρεσει που υπαρχει το barcode και καταγραφονται τα προιοντα?
Εχεις αναρωτηθει ποσα σατανικα προιοντα χρησιμοποιουνται μεσα στις Εκλησιες και ποσα απο αυτα φτανουνε στα στομαχια των παππαδων και τον μοναχων?

Αμα τους πειραζε τοσο πολυ το λεγομενο σφραγισμα ας εφτιαχνε η Εκκλησια δικα της να τα μοιραζει στον κοσμο και να μην εχουνε επανω σφραγισμα αλλα να δω πως θα εβγαζε ακρη η μηχανογραφηση της εταιριας που θα φτιαχνανε για να προμηθευει αυτα τα προιοντα.

Φιλε μου αμα θελουνε να σε κατασκοπευσουνε ειναι πανευκολο.
Σου βαζουνε ενα chipaki με το που γεννιεσαι και δεν το παιρνεις χαμπαρι.

Σιγουρα οι εξουσιαστες θελουνε τον κοσμο να τον ελεγχουνε με καθε τροπο αλλα απο αυτο μεχρι οτι πισω απο αυτα βρισκεται το μυθικο προσωπο που εχει κατασκευασει η Εκκλησια για να εχει σε υποτελεια το ποιμνιο,ο λεγομενος Σατανας απεχει πολυ.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 18:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Eγω αυτο που βλεπω παντως φιλε Poet ειναι οτι οτιδηποτε μας κανει την ζωη πιο ευκολη το Σατανοποιητε.

Εγώ; Jamais!!!

Δηλαδη δε σου αρεσουν οι πιστωτικες και χρεωστικες καρτες?

Όι πιστωτικές μου αρέσουν άμα δεν τις πληρώνω εγώ, οι χρεωστικές μόνο άν έχει επαρκές υπόλοιπο ο λογαριασμός

Δεν κουβαλας χρηματα μαζι σου και δεν κινδυνευεις να σε ληστεψουνε. Αυτο δεν σου αρεσει?

Φαίνεται ότι δεν κατάλαβες καλά το μήνυμά μου. Για ξαναδιάβασέ το λίγο πιό προσεκτικά.

Δεν σου αρεσει που υπαρχει το barcode και καταγραφονται τα προιοντα?

Το barcode είναι φανταστική εφεύρεση, θα μπορούσε όμως να λειτουργεί χωρίς το 666 ξέρεις, αυτό δεν μου αρέσει. Και είτε το θέλουμε είτε όχι, πάντως σίγουρα όχι τυχαία, το 666 υπάρχει στο UPC και στο ΕΑΝ barcode.

Εδώ να σου πώ ότι υπάρχουν δεκάδες είδη barcode που ΔΕΝ περιέχουν το 666. Να σε ρωτήσω λοιπόν εγώ, γιατί προωθήθηκε το UPC (Αμερικάνικο), υιοθετήθηκε από την Ευρώπη και έγινε ΕΑΝ και σε λίγο γίνεται ΙΑΝ (International). Γιατί ειδικά αυτό και όχι τα άλλα που ΔΕΝ περιέχουν το συγκεκριμένο αριθμό;

Η δική μου η θέση είναι, χρειαζόμαστε το barcode ή κάποιο άλλο σύστημα αναγνώρισης χαρακτήρων, αλλά δεν χρειαζόμαστε το 666. Ξεκάθαρα !!!

Εχεις αναρωτηθει ποσα σατανικα προιοντα χρησιμοποιουνται μεσα στις Εκλησιες και ποσα απο αυτα φτανουνε στα στομαχια των παππαδων και τον μοναχων?

Σατανικά προϊόντα δεν υπάρχουν. Αυτές τις απλουστεύσεις μόνο άνθρωποι της εκκλησίας δεν τις κάνουν.

Αμα τους πειραζε τοσο πολυ το λεγομενο σφραγισμα ας εφτιαχνε η Εκκλησια δικα της να τα μοιραζει στον κοσμο και να μην εχουνε επανω σφραγισμα αλλα να δω πως θα εβγαζε ακρη η μηχανογραφηση της εταιριας που θα φτιαχνανε για να προμηθευει αυτα τα προιοντα.

Νομίζω ότι σου απάντησα ήδη παραπάνω, μπορούμε να κρατάμε μόνο τα καλά στοιχεία. Το 666 τί το θέλουμε;

Φιλε μου αμα θελουνε να σε κατασκοπευσουνε ειναι πανευκολο.Σου βαζουνε ενα chipaki με το που γεννιεσαι και δεν το παιρνεις χαμπαρι.

Το σενάριο με την εμφύτευση του chip στον άνθρωπο αυτό ακριβώς προβλέπει, εμφύτευση στις μαιευτικές κλινικές ή τα νοσοκομεία όταν γεννιέται ο άνθρωπος. Πάντως απ'όσο έχω διαβάσει αυτή η τεχνολογία δεν έχει πλήρως εξελιχθεί, έχει ακόμα προβλήματα, καθ' όσον είναι δυνατόν να προκαλέσει λοιμώξεις και φλεγμενές. Πάντως η τεχνολογία εξελίσσεται και ίσως γρήγορα να το δούμε να παίζει όπως στα κατοικίδια.

Σιγουρα οι εξουσιαστες θελουνε τον κοσμο να τον ελεγχουνε με καθε τροπο αλλα απο αυτο μεχρι οτι πισω απο αυτα βρισκεται το μυθικο προσωπο που εχει κατασκευασει η Εκκλησια για να εχει σε υποτελεια το ποιμνιο,ο λεγομενος Σατανας απεχει πολυ.

Εδώ να σου διευκρινίσω μιάς και ίσως δεν το ξέρεις, ότι το πρόσωπο αυτό δεν το κατασκεύασε η εκκλησία, απλά η εκκλησία μας "προειδοποιεί" για την έλευση αυτού του προσώπου.

Ο σκοπός της προειδοποίησης δεν είναι ο εκφοβισμός μιάς και γνωρίζουμε τι κατάληξη θα έχει αυτό το πρόσωπο, αλλά η στήριξη των Χριστιανών στους δύσκολους χρόνους "ίνα μη σκανδαλισθώσι", διότι η κατάσταση θα είναι τόσο έντονη και η πίεση που θα ασκηθεί από αυτόν αφόρητη για να εκτελέσει το έργο του "ώστε ει δυνατόν πλανήσαι και τους εκλεκτούς" και το εκλεκτούς δεν σημαίνει επίλεκτους ελιτίστικα, αλλά τους πολύ δυνατούς στην πίστη.

Μιά ακόμα διευκρίνηση, ο λεγόμενος Άντίχριστος ΔΕΝ είναι ο Σατανάς. Όχι. Ο Σατανάς δεν έχει την δυνατότητα να ενσαρκωθεί και να γίνει άνθρωπος. Ο Αντίχριστος θα είναι άνθρωπος, τέλειος υπηρέτης του Σατανά, μέσω του οποίου ο Σατανάς θα προσπαθήσει να επιδείξει τη δύναμή του. Είναι λάθος να λέμε ότι ο Αντίχριστος θα είναι ο Σατανάς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ex
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 20:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιά ακόμα διευκρίνηση, ο λεγόμενος Άντίχριστος ΔΕΝ είναι ο Σατανάς. Όχι. Ο Σατανάς δεν έχει την δυνατότητα να ενσαρκωθεί και να γίνει άνθρωπος. Ο Αντίχριστος θα είναι άνθρωπος, τέλειος υπηρέτης του Σατανά, μέσω του οποίου ο Σατανάς θα προσπαθήσει να επιδείξει τη δύναμή του. Είναι λάθος να λέμε ότι ο Αντίχριστος θα είναι ο Σατανάς.


Γεια σου poet.Εχω την εξης απορια.Ο Αντιχρηστος θα εχει την υποστηριξη των σατανιστων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ex
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 20:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια δευτερη ερωτηση προς ολους οσους το γνωριζουν.Γιατι αρκετοι απο αυτους που ασχολουνται με τον σατανισμο αγαπουν την αρχαια Ελλαδα και εχουν στο σπιτι τους οτιδηποτε εχει σχεση με την αρχαια ελληνικη μυθολογια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Elohim στα αρχαία Εβραικά δεν σημαίνει ΘΕΟΣ,
είναι πληθυντικός,και σημαίνει: (αυτοί που ήρθαν από τον ουρανό)

Η εβραική εκκλησία σταύρωσε το Χριστό που μιλούσε για αγάπη
επειδή οι νόμοι τους έλεγαν "οφθαλμό αντι οφθαλμού"
και ο Χριστός ήταν αντίθετος των νόμων τους...
Ελεγε ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΑΣ

ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ για παράδειγμα!!!!!
Αν σας πω εγώ έτσι δεν θα με πείτε ΤΡΕΛΟ>>>>>>>

Η εκκλησία στέλλει τον κόσμο σε πολέμους για
"ελευθερία" με την ευλογία του ""θεού" ενώ την ίδια
στιγμή κυρήττει: ο Χριστός είπε: "Αγαπάτε τους εχθρούς σας?"

Η εκκλησία ζει στην πολυτέλεια και το χρυσάφι
την στιγμή που εκατομμύρια άνθρωποι πεθαίνουν από την
πείνα ενώ την ίδια στιγμή κυρήττει: ο Χριστός είπε:
"Ο έχων 2 χιτώνες να δώσει τον ένα στους φτωχούς? "

"Οσοι έχουν μάτια ας δουν
Οσοι έχουν αυτιά ας ακούσουν"


Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι,ο Σατανισμός και η εκκλησία του Σατανά
δεν πιστεύουν στο ΣΑΤΑΝΑ,επειδή δεν υπάρχει,όπως δεν υπάρχει
Άγιος Βασίλης.Η εκκλησία του Σατανά πιστεύει στην Θεωρία
της εξέλιξης.

Εγώ πιστεύω στους δημιουργούς μας, που μας δημιούργησαν
κατεικόνα και καθομοίωση.
Πιστεύω στην Παλαιά και καινή Διαθήκη....
Πιστεύω στο Χριστό
Πιστεύω στον αδελφό του Χριστού
Πιστεύω στο παιδί του Χριστού που η εκκλησία μας το κρύβει
ότι ο Χριστός είχε παιδί
Πιστεύω στην καταστροφή της εκκλησίας και της υποκρισίας
Θρησκεία μου η ΕΠΙΣΤΗΜΗ...


Και μια ερώτηση στο συγχισμένο αδελφό μου...

Γιατί η κωλομοναχοί και κωλοαρχιεπίσκοποι
και κωλο"πατέρες" όταν έχουν πρόβλημα υγείας φωνάζουν
το γιατρό και όχι το "θεό" ????

Υποκριτές..Πόλεμοι και καταστροφές έχουν γίνει
λόγω Των Μονοθειστικών Θρησκειών

Ανοίξετε τα μάτια σας ΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ


Εσύ ρε βλάκα,πρόβατο των κωλόγερων τραγοπαπάδων...
Το 666 δεν είναι το μπαρ code...
Ετσι λένε τα άμυαλα ζώα και οι ειδωλολάτρες
που πιστεύουν στις ασχημόφατσες των ψεύτικων αγίων...

Α, και κάτι άλλο ...δεν υπάρχει ψυχή

Συγνώμη για τα βαριά μου λόγια αλλά η εκκλησία
είναι η αρρώστεια της ανθρωπότητας!!!!

Εδώ πήγαινε για να καταλάβεις γιατί η εκκλησία είναι
αρρώστια: www.antichrist.com

Εγώ πιστεύω στη δημιουργία και όχι στην εξέλιξη...

grecoRaelianΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
grecoRaelian

Λές πως σκοπός του Ραελ είναι να πληροφορήσει κι όχι να πείσει

Αν είναι έτσι, τότε γιατι επαναλαμβάνεις τα ίδια πράγματα σ' ένα σωρό
διαφορετικά τοπικς, απο τη στιγμή μάλιστα που έχεις ήδη ανοίξει ένα
δικό σου ("Ζούμε στην αποκάλυψη") και υπάρχει κι ακόμη ένα αποκλειστικά για τον Ραελιανισμό και τα πιστεύω του ("The Raeliens")

Αν θες να πληροφορήσεις πες τα όλα μια φορά σε ένα σχετικό θέμα
κι αυτο ήταν!
Αποστολή εξετελέσθη!
Σωστά;



Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"σκοπός του Ραελ είναι να πληροφορήσει κι όχι να πείσει"

Αυτό κάνω ,πληροφορώ...
ΉΘΕΛΑ ΝΑ ΕΊΜΑΙ ΣΊΓΟΥΡΟΣ ΌΤΙ Ο "ΤYΦΛΟΣ" ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΕΙ
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ 99% ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΙΣΘΕΙ επειδή η
"τύφλα" του τον ικανοποιεί(άλλωστε γι αυτό μερικοί μουσουλμάνοι
ντύνονται στις βόμβες και αυτοκτονούν,και 4.000.000.000 άνθρωποι
είναι μονοθειστές)...
:)

Συγνώμη αν σου προκαλώ αρνητικά συναισθήματα


grecoRaelianΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
poet

Μήπως το 666 είναι άλλη μία αλληγορική ερμηνεία ?

Και αν δεν είναι πως το ξέρεις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη αν σου προκαλώ αρνητικά συναισθήματα

Μπα φίλε μου! Αυτό έγινε στην αρχή κι αυτό επειδή μίλησες άσχημα.
Μετά μου προκάλεσες περιέργια
Τώρα δε μου προκαλείς απολύτως τίποτα.

Αυτο που σου λέω πιο πάνω, στο λέω εντελώς καλοπροαίρετα, γιατί επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια και βρίζοντας επίσης αυτους που σε διαβάζουν το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κουράσεις και ν' αποξενώσεις τους πάντες απ' το μήνυμα που θες να περασεις.

Αυτά, απο 'κει και περα πράξε όπως καταλαβαίνεις


Tον ψίθυρο των άστρων
έπιασε η γκλάβα μου...
Αρμονία και χάος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 21:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ grecoRaelian

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Η ΔΕΞΙΑ ΔΕ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ. ΜΕ ΒΑΠΤΙΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΓΟΜΕΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΡΙΑΣΤΙΑΝΟΣ. ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΗ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΥΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. ΑΥΤΟΣ Ο ΡΑΕΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΒΟΥΔΙΣΜΟΥ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΣΦΑΓΕΣ, ΚΑΙ Ο ΡΑΕΛ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΣΦΑΓΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ.

ΑΑΑΑΑΑ! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΔΕΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΩ ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΘΕΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ.


""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecoRaelian
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
94 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 22:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecoRaelian  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος grecoRaelian  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος grecoRaelian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
>"ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΕΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ >ΠΑΡΟΠΙΔΕΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ Η ΔΕΞΙΑ ΔΕ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ >ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ."

Ευχαριστώ πολύ για την περιγραφή του εαυτού σου και ελπίζω να
με ευχαριστήσεις και εσύ με τη σειρά σου αδελφέ μου που θα σου αποδείξω ότι, Ναι είσαι αυτός που περιέγραψες...

> ΜΕ ΒΑΠΤΙΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
Παρά τη θέληση σου,ήσουν μωρό χωρίς κρίση,από παράδοση.

> ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΓΟΜΕΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
Ναι επειδή είσαι το τι περιέγραψες ποιο πάνω και δεν μπορείς να
αντιληφθείς το κακό που κάνει η αφορολόγητη εταιρεία που
σου παραβιάζει την προσωπική ελευθερία της κρίσης.

> ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΧΡΙΑΣΤΙΑΝΟΣ.
Είσαι αρκετά χριστιανός όσο θέλουν να είσαι τουλάχιστον
οι σταυρωτές του Χριστού.


> ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΘΕΙΣΤΙΚΗ ΟΛΕΣ ΟΙ
> ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΘΕΙΣΤΙΚΕΣ
Χωρίς σχόλια.

> ΑΠΛΑ ΟΙ ΕΠΙΜΕΡΟΥΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΥΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ > > ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ.

Και μετά μου λες ότι δεν είσαι αρκετά Χριστιανός...


> ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

Οι Χριστιανοί (καθολικοί και Ορθόδοξοι) πιστεύουν ότι
οι εξωγήινοι είναι του Σατανά...


> ΑΥΤΟΣ Ο ΡΑΕΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ.

Όχι ο Ραέλ...το μήνυμα του.

> ΠΡΟΣΕΞΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΕΙΤΕ ΤΟΥ >ΒΟΥΔΙΣΜΟΥ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΜΩΑΜΕΘΑΝΙΣΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΣΕ ΣΦΑΓΕΣ, ΚΑΙ Ο >ΡΑΕΛ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΕ ΣΦΑΓΕΣ.

Της ρατσιστικής εκκλησίας σου να το πεις αυτό...
Όσο για το Ραέλ ... μάθε να κρίνεις κατί αφού πρώτα
ξέρεις τι είναι...
www.subversions.com


> ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ >ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ. ΜΕΧΡΙ >ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ.

Αυτό θα το δούμε σε μερικά χρόνια που θα προχωρήσει η
επιστήμη της βιολογίας...


>ΑΑΑΑΑ! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΔΕΙ >ΟΛΙΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΩ ΕΓΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΘΕΟ ΤΟ ΘΕΜΑ >ΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ.

Να γιατί οι πρωτόγονοι έλεγαν ότι οι δημιουργοί μας είναι
θεοί...(θεοί του Ολύμπου...,αγγέλοι...)

Αγάπη

grecoRaelianΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εχετλαίος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


141 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2004, 23:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εχετλαίος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ 666 ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΕΓΩ Η ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ;;;;;;;;;;;;;!!!!!

ΦΙΛΙΚΑ, ΕΧΕΤΛΑΙΟΣ


Edited by - Εχετλαίος on 20/01/2004 23:11:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 03:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ex

Γεια σου poet.Εχω την εξης απορια.Ο Αντιχρηστος θα εχει την υποστηριξη των σατανιστων;

Πιστεύω πως οι σατανιστές σε υψηλό επίπεδο προετοιμάζουν το έδαφος για την έλευσή του, ο οποίος για εμάς θα είναι Αντίχριστος, για αυτούς όμως θα είναι "Μεσσίας", το ίδιο και για τους Εβραίους.
Πιστεύω ότι η διεθνής εβραιομασονία όπως σήμερα εκφράζεται
1. Πολιτικά, μέσω του ΟΗΕ, του ΝΑΤΟ, των ΗΠΑ αλλά και μέρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης
2. Οικονομικά, μέσω του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, του ΟΟΣΑ, της Παγκόσμιας Τράπεζας, των πολυεθνικών εταιρειών.
3. Μυστηριακά, μέσω της Νέας Εποχής, του Ιουδαϊσμού του σατανισμού
4. Σε κεντρικό ρόλο G8, Λέσχη Buildeberg, Μασονία
5. Διάσπαρτα με πλείστες όσες οργανώσεις.

Νομίζω ότι έχουμε ένα πλέγμα από οργανώσεις και φορείς, χωρίς εμφανή κεντρική εξουσία.

Την κεντρική εξουσία, εγώ προσωπικά την προσδιορίζω :
1. Σε εκείνους που πραγματικά καθορίζουν την Αμερικανική πολιτική, όχι αυτούς που φαίνονται, αυτούς που είναι από πίσω.
2. Στους πλουσιότερους του πλανήτη, διότι αυτοί θα είχαν τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο. Πριν από 30 χρόνια το 87% του παγκόσμιου πλούτου ήταν στα χέρια 350.000 ανθρώπων, τώρα είναι στα χέρια 250. Μέσα σ'αυτούς πρέπει να ψάξουμε.

Το παγκόσμιο εγχείρημα δεν μπορεί να επιτευχθεί χωρίς πολιτική και στρατιωτική εξουσία και χωρίς τεράστιους πόρους χρημάτων.

fokaias

poet Μήπως το 666 είναι άλλη μία αλληγορική ερμηνεία ?
Και αν δεν είναι πως το ξέρεις?

Δεν είναι αλληγορική ερμηνεία. Το ξέρουμε αυτό από τον ίδιο τον Ευαγγελιστή Ιωάννη. Να δούμε τί λέει :
"Ωδε η σοφία εστίν. ο εχων νουν ψηφισάτω τον αριθμον του θηρίου, αριθμος γαρ ανθρώπου εστίν. και ο αριθμος αυτου χξς'"

Ο Ιωάννης, προφανώς για να γίνει κατανοητός, στο σημείο αυτό μίλησε εντελώς κυριολεκτικά, εξηγώντας ο ίδιος την αλληγορία για να μην υπάρξει αυθαιρεσία στην ερμηνεία περί του τί συμβολίζει το "θηρίο".
Το θηρίο δεν είναι ούτε τέρας, ούτε έθνος, ούτε οργάνωση.
Είναι άνθρωπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 07:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ Ο RAEL EXEI ΓΝΩΣΕΙΣ ΛΟΓΩ ΕΠΑΦΗΣ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΑ ΟΝΤΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ 1,2 ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ,ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΣΤΗΡΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ..

ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΟ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ..ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΑΚΟΜΑ...:)

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scully
Πλήρες Μέλος

Greece
916 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 09:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scully  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο οποίος για εμάς θα είναι Αντίχριστος, για αυτούς όμως θα είναι "Μεσσίας", το ίδιο και για τους Εβραίους.


Συμφωνα παντα με την Αποκάλυψη, ο Αντιχριστος θα θελησει να μας ξεγελασει, παρουσιαζοντας τον εαυτο του ως μεσσια.
Θα κανει και θαυματα, και στην αρχη θα ειναι καλος για να παρει τους ανθρωπους με το μερος του...
Οσοι τον αρνηθουν, και δεν δεχτουν στο σωμα τους "το σημαδι του θηριου", θα πεινασουν, θα διψασουν, θα δυστυχησουν...

Στην Αφρικη θα παω με τους MassaiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 10:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

διαβάζω και ξαναδιαβάζω, τόσο εσένα όσο και άλλους συνδαιτυμόνες, ότι ο συντάκτης της "Αποκάλυψις" είναι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης.

Ερώτηση (και ελπίζω κάποτε σε απάντηση!): ΒΑΣΗ ΠΟΙΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΧΗ ΣΟΥ ΑΥΤΗ?

Απο πού προκύπτει έτσι αβίαστα και ξεκάθαρα το γεγονός ότι ο συντάκτης είναι ο λεγόμενος Ευαγγελιστής Ιωάννης?

Απο πού εξάγεις το συμπέρασμα ότι δέν πρόκειται περι συνωνυμίας?

Τί είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις περισσότερο ότι είναι ο Ευαγγελιστής και όχι ένας άγνωστος άλλος? Η..."Ιερά Παράδοση"?
Η μήπως έτυχε να ερευνήσεις και μόνος σου το θέμα εκτός των όσων σου έχουνε παραδωθεί απο τους ευσεβείς "Πατέρες"??

Για ποιόν λόγο πολλοί αρχικοί "Πατέρες" δέν θέλανε να ακούσουνε ούτε κουβέντα για την "Αποκάλυψη" του (υποτιθέμενου) Ευαγγελιστή Ιωάννη? Να'τανε άραγε άσχετοι καιροσκόποι ή κάτι γνώριζαν?

Θέλω ΣΤΟΙΧΕΙΑ και ΘΕΣΕΙΣ φίλτατε, διότι βλέπω ότι πολλοί αρέσκονται στην ανάλωση "βαθυστόχαστων πνευματικών κειμένων" πλην όμως χωρίς να κοιτάξουνε ούτε καν πίσω απο το εξώφυλλο

Αϊντε να δούμε ΑΝ λάβω έστω και μία απάντηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 20:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,

διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα μηνύματά σου, πάντα με καλή διάθεση μπας και βρούμε κάποιο κοινό τόπο να πατήσουμε.

Ίσως θα ήταν πιό ενδεδειγμένο να σού'στελνα κάποιο e-mail, αποφάσισα όμως να ποστάρω αυτά που έχω να σου πώ, μιάς και κατά τη γνώμη μου τα μηνύματά σου ίσως έχουν συνέπειες και σε άλλους αναγνώστες του φόρουμ και ίσως θα έπρεπε και αυτοί να λάβουν γνώση και να κρίνουν.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αρέσκεσαι να βάζεις διαρκώς θέματα χωρίς να έχεις ουσιαστική πρόθεση για γόνιμο διάλογο.

Τα θέματα που βάζεις δεν δείχνεις καμμία διάθεση να τα διαλεχτείς.

Σε όσα από αυτά εγώ σου απάντησα, όσο μου επέτρεπαν οι γνώσεις μου, η διάθεσή μου αλλά και ο ελεύθερος χρόνος μου, δεν είδα να προωθείται η συζήτηση κάπου παραπάνω, αλλά παρακάμπτεις πολλές φορές τα αρχικά θέματα, και θέτεις μιά νέα σειρά θεμάτων.

Άλλες φορές επικεντρώνεσαι και εμμένεις σε λογικοφανή ερωτήματα, σε εικασιολογικές θέσεις τις οποίες και παρουσιάζεις ως θεμελιώδη προβλήματα του Χριστιανισμού που σε οδηγούν στο συμπέρασμα της παγκόσμιας Εβραιο-εμπνευσμένης Χριστιανικής συνωμοσίας, συμπερασμα που σε οδηγεί στην επανατροφοδότηση αυτής σου της διάθεσης και στην θέση νέων σειρών θεμάτων.

Αποκορύφωμα της όλης στάσης σου, οι πομπώδεις εκφράσεις, χειρίζεσαι αρκετά καλά το λόγο, αλλά και η αλλαζονική θριαμβολογία με την οποία συνήθως κλείνεις τα μηνύματά σου (άιντε να σας δώ και τα τοιαύτα).

Τέλος να σου πώ ότι δεν έχω ακόμα καταλήξει περί των ειλικρινών προθέσεων σου ή όχι, θέση που εντείνεται και από το "Poet, μου αρέσει ότι διαφωνείς σε γενικούς χαρακτηρισμούς οι οποίοι αφαιρούν κάτι από την πνευματικότητα του δόγματος (π.χ. οι τοπικές παραδόσεις)" που ποστάρισες σε άλλο topic και το οποίο το διαβάζω και το ξαναδιαβάζω και όλο πιό πολύ μου λέει ότι ο σκοπός σου δεν είναι ο ουσιαστικός διάλογος αλλά το να κάνεις κακό στην πνευματικότητα του δόγματος όπως εσύ τουλάχιστον γράφεις.

Περί των ιστορικών στοιχείων τα οποία ρητορικώς "ζητάς και ξαναζητάς" και "απάντηση δεν παίρνεις" σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, θέλω να σου ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, αν θέλεις να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου αλλά και με τους συντρόφους μας στο φόρουμ, τα ιστορικά στοιχεία είναι κάτι που λέγονται; δείχνονται; διαβάζονται; Τί ακριβώς;

Γιατί εδώ μέσα, μόνο ιστορικά στοιχεία δεν πρόκειται να βρεις, για οποιοδήποτε θέμα.

Ζήτα στο net ιστορικά στοιχεία για την ύπαρξή σου και πες μου άν θα βρείς.

Άλλα τόσα ιστορικά στοιχεία θα βρείς και για τον Ιησού.

Τα ιστορικά στοιχεία είναι "ευρήματα" που διασώζονται σε αρχαιολογικούς χώρους, σε μουσεία, σε βιβλιοθήκες, στο Άγιον Όρος, στην Κωνσταντινούπολη, στο Βατικανό και απανταχού της γής οπουδήποτε αυτά φυλάσσονται.

Στα ευρήματα, δύσκολα έχουμε πρόσβαση εμείς, εκτός άν εσύ διάβασες κανένα από τα χειρόγραφα του Qumran και δεν το ξέρουμε.

Έχουν όμως πρόσβαση διάφοροι ερευνητές.

Αυτοί είναι που μεταφέρουν τα συμπεράσματά τους προς εμάς που είμαστε οι τελικοί αποδέκτες των αναζητήσεων αυτών.

Για τα θέματα λοιπόν που βάζεις, έχουν δοθεί απαντήσεις προ αιώνων.

Ακόμα και οι ερευνητές πατέρες των πρώτων Χριστιανικών αιώνων που με περισσή ευχέρεια απορρίπτεις είχαν ασχοληθεί με πολλά από τα θέματα που διαρκώς θέτεις αποπροσαναλοτίζοντας όποια συζήτηση βρεθεί μπροστά σου.

Αν λοιπόν πραγματικά διψάς για μάθηση και θέλεις πραγματικά να ερευνήσεις, μη ζητάς τα ευρήματα εδώ μέσα.

Είναι και ανειλικρινές και ρητορικό και παιδαριώδες.

Θα σου πρότεινα, αν είσαι από Θεσσαλονίκη να απευθυνθείς στο ίδρυμα Πατριαρχικών Μελετών, όπου μπορούν να σου εξασφαλίσουν κάποια πρόσβαση σε κάποιες πηγές.

Επίσης, τα κατ' εξοχήν ερευνητικά κέντρα είναι τα Πανεπιστήμια. Μπορείς να απευθυνθείς στη Θεολογική σχολή του Α.Π.Θ. στον κ. Γιώργο Μαντζαρίδη ή στον κ. Ανέστη Κεσελόπουλο που φαντάζομαι με χαρά θα σε βοηθούσαν στην αναζήτησή σου.

Αν είσαι Αθήνα, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κάποιοι καθηγητές του πανεπιστημίου που θα βοηθήσουν σε μιά τέτοια αναζήτηση, εγώ δεν γνωρίζω κάποιους συγκεκριμένους.

Ρωτάς αν έτυχε να ερευνήσω από μόνος μου κάποια θέματα. Σου λέω ότι όσα με απασχολούν τα ερευνώ, βρίσκοντας πηγές από οπουδήποτε.

Πολλά όμως από αυτά που θέτεις τα θεωρώ ήδη λυμένα, προ αιώνων.

Είμαι της άποψης ότι εφ'όσον κάποιος άλλος ανακάλυψε την Αμερική πριν από εμένα δεν χρειάζεται εγώ να την ξαναανακαλύψω.

Βασιζόμενος σε ότι με ικανοποιεί, σε ότι θεωρώ αξιόπιστο, προσπαθώ να ανακαλύψω καινούργια πράγματα, να πάω ένα βήμα παραπέρα, όχι να αυτοεπαναλάβω απλά τα βήματα κάποιου άλλου.

Χωρίς άιντε, ελπίζω να σου έδωσα απάντηση.

Νά'σαι καλά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 22:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

Λές:
«διαβάζω και ξαναδιαβάζω..μπας και βρούμε κάποιο κοινό τόπο να πατήσουμε.»

Εγώ πάντως πιστεύω ότι δέν πρέπει να υπάρχει απαραίτητα «κοινός τόπος» ωστε να να ανοιχθεί ένα θέμα. ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ...

Λές:
«Η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αρέσκεσαι να βάζεις διαρκώς θέματα χωρίς να έχεις ουσιαστική πρόθεση για γόνιμο διάλογο.»

Αν αυτό έχεις αποκομίσει ως συμπέρασμα απο τα θέματα που ανοίγω, τότε τι να πώ? Απλά σεβαστή η άποψη σου.

Λές:
«Τα θέματα που βάζεις δεν δείχνεις καμμία διάθεση να τα διαλεχτείς.»

Μα, ίσα ίσα φίλτατε! Για αυτό και το χιούμορ του στυλ «αϊντε...»

Λές:
«Αποκορύφωμα της όλης στάσης σου, οι πομπώδεις εκφράσεις, χειρίζεσαι αρκετά καλά το λόγο, αλλά και η αλλαζονική θριαμβολογία με την οποία συνήθως κλείνεις τα μηνύματά σου (άιντε να σας δώ και τα τοιαύτα).»

Poet κάπου κάτι έχεις μπερδέψει. Δέν είναι «θριαμβολογία» αλλά ΠΡΟΚΛΗΣΗ. Τώρα γιατί εσύ αντιλαμβάνεσαι την πρόκληση ως «θριαμβολογία» αδυνατώ να κατανοήσω. Όσον αφορά το «αϊντε» έχω τοποθετηθεί, και εάν σε έχει κατα κάποιο τρόπο προσβάλει τότε δέξου την ειλικρίνεια του Λόγου μου.

Λές:
«Γιατί εδώ μέσα, μόνο ιστορικά στοιχεία δεν πρόκειται να βρεις, για οποιοδήποτε θέμα.»

ΛΑΘΟΣ! Έχουνε γίνει κατα καιρούς αξιόλογες επισημάνσεις απο τα μέλη. Όποιος επαίρεται για κάτι φίλτατε, πόσο μάλλον εάν πρόκειται για το πιστεύω του, τότε ΑΥΤΟΣ είναι που οφείλει να απαντήσει ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ για τα οποία και κόπτεται. Σε διαφορετική περίπτωση βγαίνεις και ξεκαθαρίζεις ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ και άρα τα όσα σας εξιστορούνε ως ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΝΤΑ είναι αποκυήματα νοσηρών εγκεφάλων. Η μπάλα είναι δικιά σου!

Λές:
«Τα ιστορικά στοιχεία είναι "ευρήματα" που διασώζονται σε αρχαιολογικούς χώρους, σε μουσεία, σε βιβλιοθήκες, στο Άγιον Όρος, στην Κωνσταντινούπολη, στο Βατικανό και απανταχού της γής οπουδήποτε αυτά φυλάσσονται.»

Poet, γιατί σώνει και καλά να υποτιμάμε την νοημοσύνη των συνανθρώπων μας? Θές μήπως να σου πώ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ «ΕΥΡΗΜΑΤΑ» φυλάσσονται στο Βατικανό? Δηλαδή εάν ψάξουμε τα διάφορα (αντίστοιχου...«κύρους» και «ιεροπρέπειας») «ευρύματα» του Ισλάμ ή του Εβραϊσμού ΤΙ πιστεύεις ότι θα συναντήσουμε? Λιγότερα ή πιο ευτελούς αξίας «ευρύματα»? ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΦΙΛΤΑΤΕ! Πάντως εάν ρίξεις μια ματιά στο topic «Publius Lentulus και άλλα επίπλαστα» θα βρείς αρκετά...ευρύματα!

Λές:
«Για τα θέματα λοιπόν που βάζεις, έχουν δοθεί απαντήσεις προ αιώνων.»

Προ αιώνων φίλτατε, για παράδειγμα, πίστευαν ότι ένα σεντόνι που το είχανε κάπου στην ευρώπη καταχωνιασμένο ήτανε το σεντόνι που σκούπισαν ή τύλιξαν τον...Ιησού!! Βέβαια, σήμερα ξέρουμε ότι το μοναδικό πράγμα που «τύλιξαν» μέσα σε εκείνο το σεντόνι ήτανε...Η ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ. Άλλα σχόλια για τις «προ αιώνων» απαντήσεις (φθηνές δικαιολογίες δηλαδή) νομίζω περιττεύουνε.

Λές:
«Θα σου πρότεινα, αν είσαι από Θεσσαλονίκη να απευθυνθείς στο ίδρυμα Πατριαρχικών Μελετών, όπου μπορούν να σου εξασφαλίσουν κάποια πρόσβαση σε κάποιες πηγές.»

Ωραία «μελέτη» προτείνεις! Ρώτα τον ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΟ να σου δείξει τα «έργα» των παλαιοτέρων του είδους! Να ρωτήσω ΠΟΙΟΥΣ φίλτατε? Αυτούς που κρατάνε στα αρχεία τους π.χ. την περίφημη «επιστολή Publius Lentulus»? Για αυτούς που περιγράφουνε την ΑΝΥΠΑΚΤΗ «πόλη» Ναζαρέτ? Ας είμαστε λίγο πιο ρεαλιστές λέω εγώ...

Λές:
«Πολλά όμως από αυτά που θέτεις τα θεωρώ ήδη λυμένα, προ αιώνων.
Είμαι της άποψης ότι εφ'όσον κάποιος άλλος ανακάλυψε την Αμερική πριν από εμένα δεν χρειάζεται εγώ να την ξαναανακαλύψω.»

ΩΡΑΙΑ!! Ότι μας έχουνε δώσει ως ΕΤΟΙΜΗ ΤΡΟΦΗ απλά το θεωρούμε..ΛΥΜΕΝΟ! Εύγε Poet, ξεκαθάρισες πολλά πράγματα αλλά και συνάμα έδωσες μια βροντερή απάντηση σε όλους τους ανήσυχους ερευνητές ανα τον κόσμο: ΤΙ ΨΑΧΝΕΤΕ, ΟΛΑ ΕΧΟΥΝΕ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΘΕΙ! Με το συμπάθιο δηλαδή, αλλά μου θυμίζεις αυτόν τον «Μέγα» Τερτυλλιανό που λέει σχετικά «Αν γνωρίζετε ότι πρέπει να γνωρίζετε, είναι συμφέρον να αγνοείτε τα υπόλοιπα, μη μάθετε αυτά που δέν πρέπει καθόλου να γνωρίζετε». Τα σχόλια είναι των αναγνωστών.

Όπως και να'χει πάντως ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ. Και μάλιστα για ενα θέμα που διατυπώνονται απόψεις και προτάσεις επι της ουσίας (!) και συνάμα αγνοούνται οι βασικές παραδοχές.

Σε κάθε περίπτωση να ξεκαθαρίσω ότι ΕΜΜΕΝΩ στην άποψη ότι ΚΑΙ ΕΔΩ επικρατεί απόλυτο αλαλούμ! Το θέμα είναι ΔΙΑΤΡΗΤΟ και ταυτόχρονα αποτελεί ΣΥΜΠΙΛΗΜΑΤΑ και απο διάφορες εβραϊκές "Αποκαλύψεις".

Κάτι ξέρανε αυτοί οι "Πατέρες" που σκούζανε κατα της ένταξης στον κανόνα....

Άλλα είπαμε, την Αμερική δέν χρειάζεται να την ξαναανακαλύψουμε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΣΙΣΙΦΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
278 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 20:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΣΙΣΙΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ grecoRaelian Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ.
ΟΝΤΑΣ ΜΕ ΦΑΠΤΙΣΑΝ ΜΩΡΟ ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗ. ΑΥΤΟ ΟΜΩ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΕΠΕΙΤΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΛΕΓΟΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ. (ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΡΑΕΛ ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ )
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΛΕΓΕΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ Η Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ
ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΑ. ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ
ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ (ΠΙΣΤΕΥΩ)
ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΤΟΥ ΡΑΕΛ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ Η ΣΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΕ E-MAIL
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΣΦΑΓΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ (ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ ΡΑΕΛ)ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΧΑΙΡΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥΕΓΙΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΙΣΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΟΥ ΡΑΕΛ. Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΗ ΑΥΤΗΝ Η ΓΑΜΟΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥ Ο ΡΑΕΛ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΚΑΣΤΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΩΝ ΚΛΩΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΤΩΧΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑΚΙΑ ΓΙΑ ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ, ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΛΩΝΟΥΣ ΚΑΘΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟΙ
ΤΕΛΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΤΕ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙ ΘΕΟΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΘΑ ΤΟΝ ΠΝΙΞΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ.ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΑΝ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΙΣΟΣ ΠΡΟΣ ΙΣΟ ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΔΩΣΩ



""ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΜΑΚΡΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΣΚΟΤΑΔΙ ΖΗΤΩ ΣΕ ΑΝΑΡΧΟ ΧΑΟΣ ΝΑ ΜΠΩ ΝΑ ΧΑΘΩ ΣΒΗΣΕ ΤΟ ΦΩΣ ΨΥΧΗΣ ΦΥΛΑΚΗ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΕΚΕΙ ΘΑΝΑΤΟΥ ΦΙΛΙ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Izaura
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 04:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Izaura  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Izaura  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Izaura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Θα ήθελα να μου πει κάποιος Χριστιανός,από που ξέρει
ότι η Βίβλος δεν είναι η ιστορία κάποιου με φαντασία?

Θα σας παρακαλούσα αν κάποιος ξέρει να μου απαντήσει...

Ευχαριστώ.

...Οι λειτουργίες μου βασίζονται σε ένα οξύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 09:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Izaura καλη σου ημερα.

Διαβασα το μηνυμα σου και στο μυαλο μου περασαν αρκετεs σκεψειs.
Σκεφτηκα να σου απαντησω, γιατι εδω τα πραγματα περνουν μεγαλη στροφη οσον αφορα τον σκοπο τηs ερωτησιs.

Λογικα μια τετοιου ειδουs ερωτηση δεν πρεπει να γινεται καν!

Ο λογοs;

Πεστο σεβασμο προs τοσουs που δεν ζουν σημερα μεταξυ μαs και πιστευαν στον Χριστιανισμο, πεστο για αυτουs που ζουνε και διαβασαν το μηνυμα σου, πεστο και σαν σεβασμο στον συνανθρωπο σου που απλα ισωs να πιστευει μερικα θεματα διαφορετικα απο εσενα.

Σημερα ο εναs σκοτωνει τον αλλον επειδη πιστευει σε μια διαφορετικη παραταξη, επειδη ειναι οπαδοs μιαs αλληs ομαδαs ποδοσφαιρου, μπασκετ, ( καλαδοσφαιρισηs ) επειδη αλλοι του χαλασαν την πιατσα στο δουλεμποριο, ναρκωτικα, ( δεν θα πω παραπανω γιατι θα αναγκαστω να πω πολλα ), επειδη... επειδη... επειδη!!!

Στην ερωτηση σου θα απαντησω απλα, αλλα και η επιθεσιs στην πιστη του αλλου εχει τα ορια τηs.

Επισηs εδω θα πω πωs ο μετασχηματισμοs ισωs να βγει μοιραιοs σε μερικουs που νομιζουν οτι οι αλλοι θα καταβουν τιs υβρειs των αλλων για παντα.

Σου απαντω λοιπον μονον με ενα απλο κειμενο που ευχομαι να ειναι κατανοητο για σενα.

Προς εβραιους κεφ. 11 : 1
Πιστη συμαινει ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

Ειρηνη στην ψυχη σου και ευχομαι να εισε καλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 09:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

και'γω φίλτατε θα σου θυμίσω ενα άλλο "αριστούργημα ιεροπρέπειας":

"Ναι' η Θεία αγανάκτησις και οργή μας περιμένει. Διότι όταν κανείς παραβή τον Μωσαϊκόν νόμον και βεβαιώσουν την παράβασιν αυτή δύο η τρείς μάρτυρες, αυτός χωρίς επιείκειαν θανατώνεται" (Πρός Εβραίους Ι'28)

Λοιπόν? Οι δικοί σου οι.."τρείς" μάρτυρες ΠΟΤΕ έχουνε συγκεντρωθεί? Η μήπως είσαι...αναμάρτητος" Η μήπως...κωφεύεις απο τον ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΜΩΥΣΕΩΣ? Η μήπως θέλεις να αποφύγεις το Θεϊκό Του χέρι?

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΙΚΑ??

Αντι λοιπόν να επιλέγεις κάποιο απο τα πολλά τα αόριστα "εργα" της αμφισημίας, καλύτερα να ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙΣ ΜΕ ΛΟΓΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟ, παραθέτοντας ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να αποδεικνύουνε στον αμφισβητία τα όσα ΕΣΥ έμαθες νοερά να υποστηρίζεις.

Πές μας λοιπόν ΑΠΟ ΠΟΥ προκύπτει ότι ο Ιωάννης της "Αποκάλυψης" είναι ο Ευαγγελιστής? Απλή ερώτηση, πλην όμως, όπως θα παρατήρησες και απο τον Poet, ΑΝΕΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ!

Ούτε φαντάσματα υπάρχουν αλλά ούτε και επιδίωξη κάποιας τακτικής συνεχούς προσβολής στο πρόσωπο οποιουδήποτε. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ.

Υπάρχουνε όμως ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ τα οποία ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝΕ ούτε και στην πιο επιπόλαια έρευνα. Εκεί που εσύ λοιπόν προτάσεις το δεκανίκι της πίστης άλλοι χρησιμοποιούνε την λογική και την συνεχή αμφισβήτηση.

Απλό είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 16:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντήσεις επιδέχονται τα ερωτήματα, όχι οι σοφιστείες.

Για τις σοφιστείες ενδείκνυται μόνο η αποκάλυψή του βαθύτερου σκοπού τους.

Τέτοια παιδαριώδη ερωτήματα δεν χρήζουν απάντησης, κυρίως σε έναν άνθρωπο ο οποίος δηλώνει ευθαρσώς θεομάχος.

Εφ' όσον αυταπατάσαι ότι θα βρείς απαντήσεις "αποδείξεις" στο internet και όχι σε ένα ερευνητικό ίδρυμα που σου υπέδειξα ... καλή τύχη.

Εν τω μεταξύ εγώ δεν πρόκειται να αναλωθώ με σοφίσματα του τύπου "αποδείξτε μου ότι ο Χριστός είπε το αγαπάτε αλλήλους και δεν ήταν άλλος Χριστός που είπε το αγαπάτε και άλλος το αλλήλους"

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτα για την περίπτωση σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 17:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Poet,

απο ΠΟΤΕ φίλτατε γίνανε τα ΕΒΡΑΪΚΑ ΣΥΜΠΙΛΗΜΑΤΑ......σοφιστείες????

Η εξέλιξη του διαλόγου είναι ακριβώς μία αντιγραφή και με παλαιότερους συνομιλητές ομοϊδεάτες σου. ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ!

Όποτε ΣΤΡΙΜΩΧΝΟΝΤΑΙ αναζητούν δεκανίκια είτε σε κανένα "κέντρο έρευνας" (δηλαδή κέντρο επεξεργασίας του μύθου...) είτε το ρίχνουμε στις...σοφιστείες και ΟΠΟΙΟΝ ΠΕΙΣΟΥΜΕ.

Εσύ δηλαδή που, προφανώς, έχεις εντρυφήσει σε τούτα τα "κέντρα" ΤΙ απαντήσεις μπορείς να δώσεις? Αν κρίνω απο το αποτέλεσμα, με το συμπάθιο δηλαδή, θα έλεγα...ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ..........

Και κάτι ακόμα: που ξέρεις εσύ σε ποιά απο αυτά τα κέντρα δέν έχω ΗΔΗ μελετήσει? Και αν έχω πριν απο χρόνια μελετήσει και συνάμα..απηυδήσει? Τότε ΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??

Μήν είσαι σόγουρος φίλτατε γιατί δέν ξέρεις την πορεία του καθένα.

Είναι πάντως ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ότι με τόσο απλές ερωτήσεις καταρρέει σάν χάρτινος πύργος η λογική αντιπαράθεση σου. Με τις υπεκφυγές και τους αφορισμούς ούτε το δόγμα σου υπερασπίζεσαι αλλά ούτε και ο ίδιος σου νομίζω μπορείς να αισθάνεσαι ικανοποίηση.

Αλλά, πως είπες: την Αμερική δέν πρέπει να την ξαναανακαλύψουμε....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 09:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe γραφειs:

"Ναι' η Θεία αγανάκτησις και οργή μας περιμένει. Διότι όταν κανείς παραβή τον Μωσαϊκόν νόμον και βεβαιώσουν την παράβασιν αυτή δύο η τρείς μάρτυρες, αυτός χωρίς επιείκειαν θανατώνεται" (Πρός Εβραίους Ι'28)

Μου εβαλεs πολλεs ερωτησειs μαζι γι'αυτο αρχιζω με την πρωτη.
Οσον αφορα τωρα το κεφαλαιο που γραφειs, αν θεs τωρα διαβασε το προσεκτικοτερα.

(Πρός Εβραίους Ι'28-31)
28 Εαν τιs αθετηση τον νομον του Μωυσεωs,επι δυο η τριων μαρτυρων αποθνησκει χωριs ελεοs' 29 ποσον, στοχαζεσθε, χειροτεραs τιμωριαs θελει κριθη αξιοs ο καταπατησαs Τον Υιον Του Θεου, και νομισαs κοινον το αιμα τηs διαθηκηs με το οποιον ηγιασθη, και υβρισαs το Πνευμα τηs Χαριτοs; 30 Διοτι εξευρομεν Τον ειποντα,"Ειs εμε ανηκει η εκδικησιs, εγω θελω καμει ανταποδοσιν" λεγει Κυριοs. Και παλιν, "Ο Κυριοs θελει κρινει τον λαον Αυτου." 31 Φοβερον ειναι να πεση τιs ειs χειραs Θεου Ζωντοs.

Απαντησιs πρωτη:

Αγαπητε Schwabe ειμαι μαζι σου σημερα και σου γραφω μερικα που ελπιζω να σε βοηθησουν, γιατι βλεπω να υπαρχει μεγαλη συγχυσιs μεσα σου.
Καταρχην το οτι αναφερθηκα συγκεκριμενα στο μελοs Izaura με αυτα που εγραψα, γνωριζα και τον λογο.
Γιατι πριν εσυ καταλαβειs τι συμβαινει εγω ηδη γνωριζα τον σκοπο τηs επιθεσιs του και τι να γραψω.
Ο καθεναs κατακρινει τον εαυτο του μονοs του, απο τα λογια του και τιs πραξειs του. Οταν ομωs ζημιωνει τουs αλλουs με συνεχειs προσβολεs και επιθεσειs, τοτε αυτον δεν τον κρινειs παρα τον ελεγχειs.
Επομενωs αυτο που λεs εσυ κριση εγω το λεω ελεγχο.

Πετρος Α΄κεφ. 2 : 15-16
Γιατι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ:
ΝΑ ΑΠΟΣΤΟΜΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΑΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΩΝ ΑΝΟΗΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.
Καθως ειστε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ, ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΠΑΖΕΤΕ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΣΑΝ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Δευτερη απαντησιs:

Γραφειs: <<Λοιπον>>;

1) Να το λαβω σαν ειρωνεια η σαν καποιοs που μου ζητα πληροφοριεs για κατι; Το πρωτο το προσπερνω.

<< Οι δικοί σου οι.."τρείς" μάρτυρες ΠΟΤΕ έχουνε συγκεντρωθεί?

2) Σε αυτο θα απαντησει μονον ο Θεοs που γνωριζει οταν ερθει η ωρα μου, γιατι σε Αυτον ανηκει η εξουσια και η δυναμιs.
Πονηρεs σκεψειs σου εισχωρουν στο μυαλο αγαπητε Schwabe.

Προς Εβραιους κεφ. 9 :28
Ετσι και ο ΧΡΙΣΤΟΣ, αφου θυσιαστηκε μια φορα για να σηκωσει πανω του τις αμαρτιες ολων μας,
ΘΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ΟΧΙ ΓΙΑ Ν'ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΝ

<< Η μήπως είσαι...αναμάρτητος" >>

3) Ποιοs σου εδωσε αυτην την ιδεα οτι ειμαι αναμαρτητοs;
Οποιοs υποστηριζει κατι τετειο ειναι σαν να λεει Τον Θεο ψευτη,ποτε δεν θα με ακουσειs να ξεστομισω τετεια λεξη, αλλα τουλαχιστον μπορω να πω πωs με την βοηθεια Του Θεου καθε μερα προσπαθω και αγωνιζομαι για το καλυτερο.
Ουτε αναμαρτητοs ειμαι,ουτε αγαθοs, μα ουτε και Αγιοs.
Αυτο ισωs σε βοηθησει να καταλαβειs τα περι αναμαρτητου!

Ιωαννου Α΄κεφ. 1 : 5-10
Αυτο ειναι το μηνυμα που ακουσαμε απο Τον Ιησου Χριστο και σας το μεταφερουμε: Ο Θεος ειναι ΦΩΣ και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Σ'ΑΥΤΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙ.
Αν, λοιπον, ΙΣΧΥΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ, ΕΝΩ ΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ, ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΖΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ, οπως ο Θεος ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ, τοτε εχουμε κοινωνια και μεταξυ μας, και το αιμα που προσφερε με το θανατο Του ο Υιος Του ο Ιησους μας καθαριζει απο καθε αμαρτια.
Αν ισχυριστουμε πως ειμαστε αναμαρτητοι, εξαπατουμε τον εαυτο μας και δε λεμε την αληθεια.
Αν ομως ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΜΑΣ, ο Θεος, που ειναι αξιοπιστος και δικαιος, θα συγχωρησει της αμαρτιες μας και θα μας ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΔΙΚΗ ΠΡΑΞΗ.
Αν ισχυριστουμε πως δεν εχουμε ποτε αμαρτησει, βγαζουμε ψευτη Το Θεο, και ο Λογος Του δε ζει μεσα μας.

<< Η μήπως...κωφεύεις απο τον ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΜΩΥΣΕΩΣ? >>

4) Αν θεs διαβασε μερικα περι Νομου παρακατω για να καταλαβειs την διαφορα, γιατι ισωs να εισε λιγακι μπερδεμενοs μεσα σου.
Μπορειs να διαβασειs και το (Πρός Εβραίους I: 1-18) και ελπιζω να δειs τι θελω να σου πω επανω σε αυτο.
Θα στα εγραφα αλλα ο χρονοs μου ειναι αρκετα περιορισμενοs.

Τιμοθεον Α΄κεφ. 1 : 8-11
Εμεις ομως ξερουμε οτι ο νομος ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ, ΑΝ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ, γνωριζωντας και τουτο:
Οτι ο ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΛΟΓΑΡΙΑΖΟΥΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΟΥΤΕ ΥΠΟΤΑΣΣΟΝΤΑΙ Σ'ΑΥΤΟ.
ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΕΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΜΑΡΤΩΛΟΥΣ, για οσους δεν εχουν οσιο, και ιερο, για τους πατροκτονους, και τους μητροκτονους, για ΤΟΥΣ ΦΟΝΙΑΔΕΣ, ΤΟΥΣ ΠΟΡΝΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΑΡΣΕΝΟΚΟΙΤΕΣ, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ, ΤΟΥΣ ΕΠΙΟΡΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ.
Αυτη ειναι συμφωνη με το ΧΑΡΜΟΣΥΝΟ ΜΗΝΥΝΑ για τη μελλουσα δοξα που θα μας δωσει ο Μακαριος Θεος, ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΗΚΕ Σ'ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟ ΚΗΡΥΞΩ.

Γαλατες κεφ. 5:22-26
Αντιθετα, ο καρπος Του Αγιου Πνευματος ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΠΗ, Η ΧΑΡΑ, Η ΕΙΡΗΝΗ, Η ΜΑΚΡΟΘΥΜΙΑ, Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ, Η ΑΓΑΘΟΤΗΤΑ, Η ΠΙΣΤΗ, Η ΠΡΑΟΤΗΤΑ, Η ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ.
ΤΙΠΟΤΕ ΑΠ΄ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.
Αλλωστε ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΥΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΘΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥΣ.
Αφου, λοιπον, ζουμε με τη δυναμη του Πνευματος, πρεπει ν΄ακολουθουμε το Πνευμα. Ας μη γινομαστε ματαιοδοξοι, ας μην προκαλουμε κι ας μη φθονουμε ο ενας τον αλλο.

<< Η μήπως θέλεις να αποφύγεις το Θεϊκό Του χέρι? >>

5) Schwabe να ξερειs πωs συμφωνα με Τον Λογο Του και με αυτα που μαs εδωσε γνωριζομαι αν μαs αγαπα η οχι!
Οσο για το χερι Του οπωs λεs, το ενιωσα συγκεκριμενη ωρα και μερα και ηταν γεματο στοργη και αγαπη!

Προς Εβραιους κεφ. 9:15
Γι'αυτον το λογο ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΙΤΗΣ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ, συμφωνα με την οποια οσοι εχουν κληθει να ΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ.

<< ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΛΙΚΑ?? >>

6) ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ - ολα τα παραπανω!
Επισηs ΣΗΜΑΙΝΕΙ πωs εσυ αποφευγειs να ακουσειs τουs αλλουs και συνεχιζειs ανενοχλητοs να προσβαλλειs διαρκωs την Χριστιανοσυνη, να προκαλειs τουs Χριστιανουs και να λασπωνειs οτι Ιερο και Οσιο.

<< Αντι λοιπόν να επιλέγεις κάποιο απο τα πολλά τα αόριστα "εργα" της αμφισημίας, καλύτερα να ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙΣ ΜΕ ΛΟΓΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟ, παραθέτοντας ΣΤΟΙΧΕΙΑ που να αποδεικνύουνε στον αμφισβητία τα όσα ΕΣΥ έμαθες νοερά να υποστηρίζεις. >>

Τριτη απαντησιs:

Για να δουμε μια και το θετειs ετσι τα δικα σου "εργα" και τι καρπουs φερουν. Η μηπωs νομιζειs πωs ΛΟΓΟΣ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΟΣ ειναι μονον αυτοs που παει συμφωνα με τον δικο σου κατ-επαναληψη αρνητικο και συναμα προσβλητικο προs τουs αλλουs;
Οσο για τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ δεν καταλαβα οτι δινω εξετασειs, για να σου απαντω η και οι αλλοι σε καθε τι που ΕΣΥ ΦΕΡΝΕΙΣ στην επιφανεια καθημερινα.
Αυτα που εγω εμαθα προερχονται απο το ΦΩΣ και δεν εισαι σε θεση να τα καταλαβειs οσον πολεμαs το ΦΩΣ.

Γι'αυτο λεει ενας υμνος:
"Ξυπνα εσυ που κοιμασαι,αναστησου απο τους νεκρους,κι ο Χριστος θα σε φωτισει".

Αποκαλυψης Ιωαννου κεφ. 21 : 5-8
Και ειπε Αυτος ΠΟΥ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ: "Τωρα, ολα τα Κανω καινουρια." Και μου ειπε: "Γραψε, γιατι τα λογια Μου ειναι αξιοπιστα κι’ αληθινα".
Και προσθεσε: " Εκπληρωθηκαν ολα! Εγω Ειμαι το Α και το Ω, η Αρχη και το Τελος Εγω σ΄οποιον διψαει θα του Δωσω δωρεαν να πιει απο το νερο που δινει ζωη.
ΑΥΤΑ ΘΑ ΤΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΗΣΕΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΘΕΟΣ ΤΟΥ, ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.
ΟΙ ΔΕΙΛΟΙ ΟΜΩΣ, ΟΙ ΑΠΙΣΤΟΙ, ΟΙ ΒΔΕΛΥΡΟΙ, ΟΙ ΦΟΝΙΑΔΕΣ, ΟΙ ΠΟΡΝΟΙ, ΟΙ ΜΑΓΟΙ, ΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ ΚΙ ΟΣΟΙ ΑΝΤΙΣΤΡΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ΄ΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΠΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΜΕ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΘΕΙΑΦΙ.
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ."

<< Πές μας λοιπόν ΑΠΟ ΠΟΥ προκύπτει ότι ο Ιωάννης της "Αποκάλυψης" είναι ο Ευαγγελιστής? Απλή ερώτηση, πλην όμως, όπως θα παρατήρησες και απο τον Poet, ΑΝΕΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ! >>

Τεταρτη απαντησιs:

Ολα αυτα τα εξετασαν πριν απο σενα αλλοι, αλλα βλεπειs ο γραπτοs λογοs του Ευαγγελιου του Ιωαννη με την Αποκαλυψη εβγαλαν το ιδιο προσωπο.
Ο Poet αγαπητε μου σου απαντησε, εσυ δεν το ειδεs οπωs παντα.
Σου απαντησε και μαλιστα με μεγαλη ταπεινωση και σου εδειξε και τον δρομο. Ειχεs εναν φιλο που σε ειχε σε εκτιμηση, αλλα τον πολεμισεs την ωρα που σου εδεινε το χερι του.
Για σενα ισωs να ειναι ΑΝΕΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΣ!
Για τον πιστο οχι!

<< Ούτε φαντάσματα υπάρχουν αλλά ούτε και επιδίωξη κάποιας τακτικής συνεχούς προσβολής στο πρόσωπο οποιουδήποτε. ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ. >>

Πεμπτη απαντησιs:

Αφου αυτο νομιζειs εχει καλωs!

Τιμοθεον Α΄κεφ. 6 : 20-21
Αγαπητε Τιμοθεε, διαφυλαξε αυτο που σου εμπιστευτηκε ο Χριστος και η εκκλησια, ΚΙ ΑΠΟΦΕΥΓΕ ΤΑ ΒΛΑΣΦΗΜΑ ΚΟΥΦΙΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ, ΠΟΥ ΠΡΟΒΑΛΛΟΥΝ ΟΙ ΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΜΕ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ "ΓΝΩΣΕΩΣ".
ΑΥΤΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ, ΚΙ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ.
Η χαρη Του Θεου ας ειναι μαζι σου. Αμην.

<< Υπάρχουνε όμως ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ τα οποία ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝΕ ούτε και στην πιο επιπόλαια έρευνα. Εκεί που εσύ λοιπόν προτάσεις το δεκανίκι της πίστης άλλοι χρησιμοποιούνε την λογική και την συνεχή αμφισβήτηση.>>

Εκτη απαντησιs:

Θεσσαλονικεις Α΄κεφ. 2 : 13
Γι΄αυτο κι εμεις ευχαριστουμε Το Θεο αδιακοπα, γιατι, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣΑΤΕ ΑΠΟ ΜΑΣ ΤΟ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΤΟΝ ΔΕΧΤΗΚΑΤΕ ΟΧΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΛΟΓΟ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, ΟΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.
ΑΥΤΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΚΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΕΡΓΑ Σ΄ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ.

Αν νομιζειs πωs πραττειs σωστα με το να εισαι εναντιοs Του Θεου και να τον πολεμαs συνεχωs, ακολουθησε τον δρομο αυτο.
Αλλα να ξερειs πωs ακομη και ο Αρχαγγελοs Μιχαηλ προτιμησε να μην κρινη τον διαβολο, αλλα του ειπε ο Θεοs να σε επιτιμησει.

Μακαρι ο Θεοs να σου δειξει τον δρομο, τι αλλο να πω πλεον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 11:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

Εφόσον ΕΣΥ φίλτατε αισθάνεσαι υποταγμένος και διαρκώς φοβούμενος τον νόμο του Αιγυπτίου Ιερέα Οσαρσήφ, ΤΟΤΕ ΔΙΚΑΙΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΝΤΡΙΑ!

Θα παρακάμψω τον ορυμαγδό των διαφόρων εδαφίων που παραθέτεις διότι η επιβεβαίωση και μόνο της «Μωσαϊκής μαντρίλας» καλύπτει και τα υπόλοιπα.

Λοιπόν κύριε…ελεγκτή στο προκείμενο: ανέφερες χίλια δύο ΑΣΧΕΤΑ με τα όσα έγραψα ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ!
Γράφεις ότι «Όλα αυτά τα εξέτασαν πριν από σένα άλλοι..» προκειμένου να καλύψεις την ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΣΟΥ αλλά και να διασώσεις το θρυλούμενο «κύρος» των όσων ΣΟΥ ΜΑΘΑΝΕ ΝΑ ΛΕΣ.
Όμως: ακόμη και αυτά τα όσα «εξέτασαν οι άλλοι» ΤΑ ΑΓΝΟΕΙΣ (πόσο μάλλον…ερεύνησες!) και απλά αρέσκεσαι στο να επαναλαμβάνεις ΑΟΡΙΣΤΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΔΑΦΙΚΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ. Τόσο καλά!

Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν για το ΑΝΗΣΥΧΟ ΚΟΙΝΟ, για όσους ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝΕ ΔΙΑΡΚΩΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ, τι συμβαίνει με αυτή την περίφημη «Αποκάλυψη»:

Για να δούμε επομένως ΤΙ ΛΕΕΙ όμως Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: «Εγώ, ο αδελφός σας Ιωάννης, που συμμετέχω ολόψυχα στη θλίψη, τη βασιλεία και την υπομονή του Ιησού Χριστού, βρισκόμουν στο νησί Πάτμο για το λόγο του Θεού και τη μαρτυρία του Ιησού Χριστού».
Είναι χαρακτηριστικό ότι ο συγγραφέας δηλώνει ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ότι ονομάζεται Ιωάννης, και αυτό δεν είναι ασήμαντο. Επίσης, είναι αποκαλυπτικό ότι όπως σε αυτή τη περικοπή έτσι και σε ολόκληρο το κείμενο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΝΟΟΥΝ (πόσο μάλλον να ξεκαθαρίζουν) ΟΤΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ «ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ!

Η επίσημη εκκλησία διατείνεται ότι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης έγραψε την Αποκάλυψη όταν είχε εξοριστεί το 95μχ από τον Δομιτιανό στην Πάτμο.
Εξορίστηκε όμως πράγματι ο γιος του ψαρά Ζεβεδαίου στην Πάτμο? Τι μας λέει όμως και πάλι Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ?

Τον ακριβή λόγο της παραμονής του στην Πάτμο τον δηλώνει ο ίδιος του αρκετά ξεκάθαρα: «δια τον λόγο του θεού και δια την μαρτυρίαν του Ιησού Χριστού». Βρέθηκε λοιπόν στην Πάτμο εξαιτίας του λόγου του Θεού και της μαρτυρίας του από ιεραποστολικό καθήκον και ΟΧΙ ΩΣ ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ!
Προς αποφυγή παρερμηνειών να διευκρινίσουμε ότι η λέξη «μαρτυρία» ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την μαρτύρια, δηλαδή με ταλαιπωρίες και μαρτυρική ζωή, δεδομένου ότι η λέξη αυτή σημαίνει «πληροφορία»-«βεβαίωση».

Αλλά ακόμη και αν δεν υπήρχε αυτή η ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ως προς τον πραγματικό λόγο της παραμονής του στο νησί, μπορούμε και από πολλά άλλα στοιχεία να αντιληφθούμε ότι ο συγγραφέας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗ.

Ένα εξόχως αποκαλυπτικό της πλάνης στοιχείο, είναι ότι ο Ευαγγελιστής Ιωάννης αναφέρει «ουδείς είδε ποτέ τον Θεόν» και «τον Θεόν ουδείς είδε πώποτε» (Α’18 και στην Α’ επιστολή του Ιωάννη Δ’12), πράγμα που φανερώνει ότι ο Ευαγγελιστής (ο συγγραφέας δηλαδή..) ΔΙΑΦΩΝΕΙ με την άποψη ότι υπήρξαν άνθρωποι, όπως οι Πατριάρχες Αβραάμ, Μωυσής, Ισαάκ και Ιακώβ, που είδαν πρόσωπο με πρόσωπο το Θεό!!

Ταυτόχρονα όμως….ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ (!), ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΔΕ ΤΟ ΘΕΟ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ (μάλιστα περιγράφει και τα άσπρα του μαλλιά…). Είναι ΗΛΙΟΥ ΦΑΕΙΝΟΤΕΡΟ επομένως ότι ένας μαθητής του Ιησού και ευσεβής Εβραίος, όπως ήταν ο Ιωάννης ο θεολόγος, δεν θα άφηνε ΠΟΤΕ να υπάρχει στα γραπτά του μια τόσο χτυπητή αντίφαση αλλά και συνάμα ασυγχώρητη ΥΒΡΗ σύμφωνα με το Ευαγγελικό του κήρυγμα!!

Επομένως, ΚΑΙ ΕΔΩ επικρατεί πλήρη συσκότιση μιας και ούτε ο Ευαγγελιστής Ιωάννης έγραψε την Αποκάλυψη αλλά ούτε και…εξορίστηκε ποτέ κανείς και από κανέναν!

Αν λοιπόν εσύ αδυνατείς να δεις την ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΑΥΛΙΣΜΟΥ, αν εσύ αδυνατείς να κατανοήσεις ότι το μόρφωμα που προσκυνάς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ «ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ» ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, τότε…πολύ καλά και κάνουνε τα ιερατεία εδώ και 17 αιώνες την δουλειά τους!

Και εφόσον έτσι έχουνε τα πράγματα για σένα φίλτατε, τότε μαζί με τον μισάνθρωπο νόμο του τσοπάνη Μωυσή να χαίρεσαι και τον ΑΙΜΟΣΤΑΓΗ «ΧΡΙΣΤΟ» ΣΟΥ:

«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)

Και ααααν καταλάβεις ΤΙ παίζεται, τότε αναρωτήσου και ΠΩΣ γνώριζε όλη αυτή την ΦΟΝΙΚΗ ΤΑΣΗ του Ιησού ο Λουκάς, ο οποίος ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΤΗΣ ΑΦΗΓΗΣΗΣ….

Μακάρι λοιπόν να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι είπε εκείνος ο επαναστάτης Ιουδαίος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 12:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

Και προκειμένου να ρίξουμε λίγο φως ακόμα στην αλήθεια ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΜΥΘΟ, ας παραθέσουμε λίγα στοιχεία περι.....Αποκαλύψεων.

Μετά την κατάρτιση του προφητικού κανόνα το ιερατείο της Ιερουσαλήμ (περ.3ος αιώνας π.χ.) ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ τη θεοπνευστία και το δικαίωμα να προφητεύει, παρά μόνο στον αρχιερέα του «ενιαυτού». Όσοι ισχυρίζονταν ότι είχαν το προφητικό χάρισμα καλούνταν να αποδείξουν «σημείον» ώστε να δείξουν ότι έχουν λάβει την «κλήση του Γιαχβέ».

Εάν δεν έδειχναν τέτοιο σημάδι (έξυπνο ε? Και ΠΟΙΟΣ τάχα θα μπορούσε??) τους κατηγορούσαν ευθέως για όργανα του Σατανά και ο συνηθισμένος θάνατος ήταν ο λιθοβολισμός (Δευτερονόμιο ΙΗ’, 20).
Αυτός ήτανε και ο λόγος που οι….αγανακτισμένοι περιοδεύοντες μεταπράτες των διαφόρων ιουδαϊκών αιρέσεων (όπως και οι της ιουδαιοχριστιανικής) αναθεματίζουνε την Ιερουσαλήμ για αυτές τις διώξεις. Εάν ρίξετε μια ματιά στους Ματθαίο (ΚΓ,37) και Λουκά (ΙΓ,34) θα διαβάσετε επακριβώς για την «φονεύουσα τους προφήτες και λιθοβολούσα τους απεσταλμένους προς αυτήν».

Καλά είναι να μαθαίνουμε και καμιά ΑΛΗΘΕΙΑ για τα όσα μας ταΐζουνε ως «θεόπνευστα»!

Εξάλλου, το ίδιο ακριβώς κάνανε οι Εβραίοι και στον Ιησού της περιγραφής. Του ζήτησαν να δείξει «σημείον εκ του ουρανού», όμως ο Ιησούς αρνήθηκε να τους δείξει οποιοδήποτε άλλο σημάδι εκτός από…..το κήρυγμα του (?), χαρακτηρίζοντας τους «γενεά πονηρά και μοιχαλίς».Ξεκάθαρα λοιπόν τα πράγματα.

Ως προς την Αποκαλυπτική Φιλολογία τώρα, θα πρέπει να γνωρίζουμε ΠΟΤΕ αλλά και ΓΙΑΤΙ προέκυψε η ανάγκη αυτή. Διότι απλή ανάγκη του ιερατείου ήτανε και όχι κάποια…εξωκόσμια παρέμβαση.

Στα χρόνια του μακκαβαϊκού πολέμου και περίπου ως το 100 μ.Χ., ανώνυμοι Ιουδαίοι συγγραφείς έκριναν ότι έπρεπε να ενισχυθεί με γραπτό υλικό (δηλαδή με «φυλλάδια παρηγοριάς») το καταρρακωμένο εθνικό και θρησκευτικό φρόνημα του λαού, που είχε καταφύγει στην ορεινή Ιουδαία.

Υπήρχε όμως ένα σοβαρότατο πρόβλημα για τους θερμόαιμους νέους συγγραφείς: επειδή στερούνταν θεοπνευστίας (είπαμε ότι με νόμο είχε κλείσει ο κανόνας των προφητών), έγραφαν στο όνομα κάποιας αρχαίας σεβαστής προσωπικότητας, όπως π.χ. του Δανιήλ, του Μωυσή κ.α. Τα κείμενα τους ήτανε άραγε «αποκαλύψεις» για τα μέλλοντα να συμβούν, και σκοπός τους να τονώσουν το θρησκευτικό φρόνημα.

Βασικό γνώρισμα αυτών των «αποκαλύψεων» είναι η συχνή χρήση οραμάτων και συμβολισμών. Περιττό δε να τονίσουμε ότι σχεδόν όλα είναι ψευδεπίγραφα, αφού ο συγγραφέας δεν έχει καμία σχέση με το ΧΥ πρόσωπο περασμένης εποχής.

Τα σημαντικότερα ιουδαϊκά αποκαλυπτικά βιβλία είναι:

1) ΠΡΩΤΟΣ ΕΝΩΧ 2) Η ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΟΥ ΜΩΥΣΗ 3) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΕΝΩΧ 4) ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΒΑΡΟΥΧ 5) ΤΡΙΤΟΣ ΒΑΡΟΥΧ 6)Β’ ΕΣΔΡΑΣ

Βέβαια, εκτός από τον χορό δεν θα μπορούσανε να μείνουνε ΚΑΙ οι εκπρόσωποι της ιουδαιοχριστιανικής αίρεσης, δεδομένου ότι ακολουθούσανε «κατά πόδας» τις Γραφές των Εβραίων. Αλλιώς, ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝΕ βλέπετε…..

Η σχετική ιουδαιοχριστιανική σχολή αναπτύχθηκε από το 50μχ έως το 150μχ περίπου. Τα σημαντικότερα («απόκρυφα»…) έργα είναι:

1) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΕΤΡΟΥ 2) ΔΙΑΘΗΚΗ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ 3) Ο ΠΟΙΜΗΝ ΤΟΥ ΕΡΜΑ 4) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΙ ΣΙΒΥΛΛΙΚΟΙ ΧΡΗΣΜΟΙ 5) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΠΑΥΛΟΥ (περιγράφει τα όσα είδε ο ίδιος του στον…ουρανό και τον Άδη!) 6) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΙΩΑΝΝΗ (πρόκειται για μία φτηνή απομίμηση της κανονικής Αποκάλυψης του Ιωάννη και γράφτηκε μόλις τον 5ο αιώνα μ.Χ.) 7) ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ

Να σημειώσουμε ότι ΚΑΙ ΕΔΩ πρόκειται ουσιαστικά για ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ κείμενα. Απλά αναφέρουμε τα διάφορα «Αποκαλυπτικά βιβλία» που κυκλοφορούσανε, ώστε να φανεί ότι η περίφημη «Αποκάλυψη του Ιωάννη» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ, και επιπλέον είναι και ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΟ (αλλιώς ΓΙΟΚ αναγνώριση ως «κανονικό»!).

Τέλος, να παρατηρήσουμε ότι ενώ η νεοσύστατη ιουδαιοχριστιανική Εκκλησία από την μία μεριά θέλει να πρόκειται για την αποκάλυψη από τον ίδιο το Θεό και τον Ιησού Χριστό, από την άλλη δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ ώστε να κατανοήσει και να μάθει τα όσα αποκαλύπτει ο συγγραφέας….
Ουσιαστικά την έχει βάλει στην άκρη την Αποκάλυψη και άρα και στο περιθώριο τον Ιωάννη. Είναι συνάμα το μοναδικό βιβλίο της Κ.Δ. που ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ.

Αυτά φίλτατε Xaraugh και άσε τις «Μωσαϊκές τιμωρίες» και τα κουραφέξαλα για κανέναν εβραιόπληκτο και στάσου επιτέλους ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 07:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΝΑΚΙ

Δεν ειναι δικο μου, μα καπου το διαβασα.

Ενα παχουλο αρνακι,
εβοσκουσε χαρωπα,
σ'ενα δροσερο λιβαδι
χορταρακια τρυφερα.

Ξαφνικα βλεπει πιο περα
ενα λυκο πονηρο να τον πλησιαζει
κι ενιωσε φοβο τρομερο.

Αρχισε λοιπον να τρεχει
καταφυγιο να βρει
προσπαθωνταs το καημενο
απ'το λυκο να κρυφτει.

Βλεπει 'να ναο μπροστα του,
μπαινει μεσα με ορμη,
την πορτα του κλειδωνει
παιρνει βαθεια αναπνοη.

Εφτασε τοτε κι ο λυκοs,
εξω απ'τον μικρο ναο, και λεει
στο αρνακι με στομφο ειρωνικο.

<<Αρνακι μου δεν ξερειs,
στου ναου τα ιερα,
οι ανθρωποι θυσιαζουν
στουs Θεουs τουs τα αρνια>>;

<<Ακουσε με που σου λεω,
κι εβγα εξω πριν σε βρουν
οι ανθρωποι που σε λιγο
θα'ρθουν να προσευχηθουν>>.

Και τ'αρνακι απανταει
με τρεμαμενη φωνη:
<< Λυκε μου καλα το ξερω
πωs μου κοντυνε η ζωη>>.

<<Μα καλλιο να με θυσιασουν
οι ανθρωποι στον βωμο
παρα να με ξεσχισει
το στομα σου το κοφτερο>>.

Schwabe γραφειs: ΑΙΜΟΣΤΑΓΗ «ΧΡΙΣΤΟ» ΣΟΥ:

Να σε χαιρονται!!!

Εχε υπομονη λοιπον και θα δουμε αυτα που εγραψεs αν σε δικαιωσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 09:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

Καλά θα κάνεις να παραθέτεις ΟΛΟ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ και όχι να πιάνεσαι απο’κει που σε βολεύει. Απλό είναι και μην κάνεις τον χαζό.

Είπα λοιπόν:

«Και εφόσον έτσι έχουνε τα πράγματα για σένα φίλτατε, τότε μαζί με τον μισάνθρωπο νόμο του τσοπάνη Μωυσή να χαίρεσαι και τον ΑΙΜΟΣΤΑΓΗ «ΧΡΙΣΤΟ» ΣΟΥ:
«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)

Και ααααν καταλάβεις ΤΙ παίζεται, τότε αναρωτήσου και ΠΩΣ γνώριζε όλη αυτή την ΦΟΝΙΚΗ ΤΑΣΗ του Ιησού ο Λουκάς, ο οποίος ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΤΗΣ ΑΦΗΓΗΣΗΣ….

Μακάρι λοιπόν να δεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τι είπε εκείνος ο επαναστάτης Ιουδαίος!»


Εάν έχεις άποψη λοιπόν τότε να την ακούσουμε. Εάν ψάχνεις για αφορισμούς και «αντίχριστους» αυτούς θα τους βρείς στο σκοτάδι απο κανένα Μοναστήρι ή κανέναν «φωτισμένο» εβραιοχριστιανό. Επίσης απλό λοιπόν!

Εάν γνωρίζεις κάτι για το θέμα της «Αποκάλυψης» τότε ευχαρίστως να το ακούσουμε και εγώ προσωπικά να παραδεχθώ το λάθος μου, εφόσον εντοπιστεί. Αλλά με γενικόλογα και αφορισμούς του στυλ «είναι παράδοση» ή «το ψάξανε άλλοι», ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ! Αν για σένα είναι ικανοποιητική αυτή η καραμέλα ΤΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΕ.

Και όπως πάντα, απο απαντήσεις.........άλλα λόγια να αγαπιόματσε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MANAG
Μέλος 1ης Βαθμίδας


87 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 10:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MANAG  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η παρερμηνεία πάει σύννεφο. Αυτό που λες είναι μία παραβολή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy