ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ελληνισμός vs Εβραισμός- η αιώνια μάχη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2004, 23:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο ευχάριστη μπορεί να γίνει μια συζήτηση όταν γηπεδοποιείτεαι! Πόσο διασκεδαστική! Είμαι σίγουρος οτι τα μέλη του forum που παρακολουθούν το topic χωρίς να συμετέχουν θα κρατάν την κοιλιά τους απο τα γέλια με την ανταλαγή προσβολών και απειλών μεταξύ αυτών που γράφουν σε αυτό το topic.
Το θέμα είναι, αυτή η κουβέντα μας βοηθάει να φτάσουμε σε κάποιο συμπέρασμα σχετικά με το θέμα του topic? Διότι εγώ δεν δημιούργησα το παρόν topic για να προσφέρω γέλιο σε αυτούς που παρακολουθούν, ούτε για να βγάλω τα αποθημένα μου σε άτομα κατώτερου νοητικού επιπέδου.
Το θέμα είναι οτι στις τελευταίες τρεις σελίδες το topic είχε ξεφύγει τελείως απο το θέμα του και είχε εξελιχθεί σε μια ανούσια ανταλαγή προσβολών μεταξύ των δυο αντιμαχόμενων πλευρών, μεταξύ δηλαδή των ΕΛΛΗΝΩΝ και των ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ. Μην παραξενεύεστε απο τη μονολιθικότητα αυτή του ορισμού των δύο αντιμαχόμενων στρατοπέδων. Είναι φανερό απο όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το το topic(αλλά και σε άλλα topic) οτι οι άνθρωποι που ανήκουν και στις δυο κατηγορίες είναι περήφανοι για αυτό, άσχετα αν αυτοί που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία δεν έχουν τα @...α να το δηλώσουν.
Με δική μας προτοβουλία (και όταν λέω δική μας, ενοώ όλους αυτούς που ανήκουν στο στρατόπεδο των Ελλήνων) αποφασίσαμε να κάνουμε τόπο στην οργή, να προσπαθήσουμε να ξεχάσουμε τις ιεροσυλίες και τις ύβρεις που ακούσαμε για την Ελλάδα και τον Ελληνισμό, και να συνεχίσουμε τη συζήτηση απο εκεί που την είχαμε αφήσει.
Και εκεί που όλα φαίνονταν να πηγαίνουν καλά, ξεπετάγεται ξαφνικά μια apisteyta omorfi πορδή και τορπιλίζει για άλλη μια φορά τη συζήτηση.
Όπως είπε και ο αγαπητός loco, θεωρώ και εγώ πως το εν λόγω topic έχει σχεδόν εξαντλήσει το περιεχόμενο του και υπο διαφορετικές συνθήκες δεν θα έκανα καν τον κόπο να ασχοληθώ με τις μαλακίες του κάθε καθυστερημένου, έστω και αν αυτές με προσβάλουν προσωπικά.
Τώρα, τι απάντηση μπορεί κανείς να περιμένει απο εμένα προς τον apisteyta omorfo? Με δεδομένο το οτι δεν παρουσιάζει ούτε καν υποψία επιχειρήματος στο παραλήρημα του, η μόνη απάντηση που θα του άξιζε θα ήταν ένας εξίσου υβριστικός μονόλογος. Έχω κουραστεί όμως να απαντάω σε τέτοια άτομα και έχω συνηδητοποιήσει οτι η ανταλαγή προσβολών δεν οδηγεί πουθενά. Για αυτό θα τον αγνοούσα πλήρως (εξάλου έχει λάβει μια πλήρη απάντηση στις παπαριές του περί Εβραικής καταγωγής του Μέγιστου των Ελλήνων(!!!) και στη σύγκριση του με τον... Μπούς(!!!!!!!!) τόσο απο μένα όσο και απο άλλα μέλη του forum, κατα συνέπεια δεν βλέπω κανένα λόγο για να επαναλαμβάνομαι),εαν στο τελευταίο του post δεν είχα παρατηρήσει ανάμεσα στις υπόλοιπες μαλακίες του δεν είχα εντοπίσει μια φράση που κυριολεκτκά με έβγαλε έξω απο τα ρούχα μου

quote:
ΑΝ ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Η ΟΧΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ,ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.

Και τώρα άκουσε με καλά ΜΑΛΑΚΑ. Παντού υπάρχουν κάποια όρια. Ακόμα και στον ανθελληνισμό. Έχω συνειδητοπιήσει οτι άτομα σαν εσένα δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο, αλλά τουλάχιστον οι προηγούμενοι, μες στην ηλιθιότητα τους, είχαν τη στοιχειώδη διακριτικότητα να μην χρησιμοποιούν τόσο βέβηλες εκφράσεις.
Γιατί για μένα, αλλά και για τον καθε ένα που έχει έστω και ένα μικρό υπόλοιμα εθνικής συνείδησης μέσα του, υπάρχουν ορισμένα πράγματα ΙΕΡΑ.
Ποιός είσαι εσύ ,αξιοθρήνιτο σκουλίκι και μιλάς με τόσο αισχρό τρόπο για τη σημαντικότερη προσωπικότητα που περπάτησε ποτέ σε αυτή τη Γη?
Θα σου πω εγώ τι είσαι. Ένας ασήμαντος, ένας τιποτένιος, ένας θλιβερός καραγκιόζης, που μαλακίζεσαι όλη τη μέρα μέσα στα σκατά αυτού που έχεις για εγκάφαλο.
Δεν θα έκανα τον κόπο ούτε να σε κατουρήσω υπο φυσιολογικές συνθήκες.
Έσύ όμως ξεπέρασες τα όρια σε τέτοιο βαθμό, που θα σου πω κάτι και καλά θα κάνεις να το πάρεις στα σοβαρά.
Αν σε βρω μπροστά μου θα σε ΣΚΟΤΩΣΩ. Δεν είναι μια ανούσια απειλή σαν αυτές που δέχτηλα προηγουμένως απο τον junk αλλά και απο εσένα.
Εγώ πολύ σπάνια στη ζωή μου χάνω την ψυχραιμία μου, αλλά όταν τη χάνω, καλύτερα τρέξε να κρυφτείς. Διότι δεν θα σε δείρω απλά. Θα σε σκοτώσω, και το λέω απόλυτα σοβαρά και έχοντας πλήρη συναίσθηση των συνεπειών που θα έχει αυτό.
Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω. Έχω κουραστεί πια. Εύχομαι κάποτε, τα άτομα τα οποία γράφουν αυτές τις ιεροσυλίες να καταλάβουν το λάθος τους και να μην φτάσουν στο σημείο χωρίς επιστροφή που έφτασε ο apisteyta malakas. Εύχομαι να συνειδητοποιήσουν επιτέλους πως είναι ΕΛΛΗΝΕΣ, πως στις φλέβες τους κυλάει το αίμα αυτών που, 2500 χρόνια πρίν, έδωσαν το φως στα απολίτιστα κτήνη που τους περιτριγύριζαν και έθεσαν τις βάσεις του σημερινού Δυτικού πολιτισμού, και να νιώσουν την ίδια ιερή υπερηφάνεια και δέος που νιώθω εγώ αλλά και όλοι οι πραγματικοί Έλληνες στη σκέψη οτι είμαστε απόγονοι εκείνων των Τιτάνων!
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ' ΑΙΔΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 12:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ kaiser μην χαλιεσαι εξαιτιας καποιων μηδαμινοτητων!!!!!

ΠΑΡΑΘΕΤΩ!!!!!

H OMAΣ EΛΛHNIKHΣ AΠOKATAΣTAΣEΩΣ (O.E.A.) AΠOKAΛYΠTEI ΔOΛOΦONIKH EΓKΛHMATIKH ΣYNΩMOΣIA ENANTION TOY ΩPIΩNOΣ ΔHMHTPAKOΠOYΛOY, HTOI TOY ΔHMIOYPΓOY, ΣXEΔIAΣTOY, ΠAPAΓΩΓOY KAI IΔIOKTHTOY TOY ΔIAΔIKTYAKOY IΣTOY "E", AΠO THN ΣINOMOΓΓOΛOEBPAIOKINOYMENH ANΩTEPH ΣIΩNIΣTIKH YΠEPΣTOA "±AOA" ΛONΔINOY

http://www.e-e-e.gr/sections/hellas/data/oea/stavloi_avgeia/index.htm

ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...ΤΟΤΕ ΖΗΤΩ ΠΟΥ ΚΑΗΚΑΜΕ!!!!!!!!!

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 16:45:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν σε βρω μπροστά μου θα σε ΣΚΟΤΩΣΩ. Δεν είναι μια ανούσια απειλή σαν αυτές που δέχτηλα προηγουμένως απο τον junk αλλά και απο εσένα.



1) Καλύτερα μη σου πω τι θα του κ(λ)άν(σ)εις.
2) Δεν ήταν καθόλου ανούσια.
3) Σιγά. Θα σου σκιστεί η χλαμύδα.
4) Εσύ στήνεις το κατηγορητήριο ενάντια στο Μ. Αλέξανδρο, εσύ και
την υπεράσπιση. Τα φυλετικά σου κόμπλεξ και η ομοφοβία σου
αναμφίβολλα ενδιαφέρουν έναν ψυχίατρο, αλλά δε νομίζω ότι έχουν
σχέση με το esoterica.gr και με τη θεματική κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ".
5) Παρατηρώ ότι επιμένεις πως είμαι ανθέλληνας. Εγώ επιμένω πως
είσαι λιγάκι χαζός.

ΥΓ:
"σινομογγολοεβραιοκινούμενη ανώτερη σιωνιστική υπερστοά";
Όπως λέμε "οξεία σχιζοφρενής μανία καταδιώξεως;"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 16:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα? Για δείτε ποιός μας θυμήθηκε! Λοιπόν πρεζάκια
1) Αυτό θα το δούμε αν ποτέ τον πετύχω στο δρόμο μου. Όπως έχω ξαναπεί, εγώ πολύ σπάνια χάνω την ψυχραιμία μου, αλλά άμα τη χάσω, τότε ο υπευθυνος δεν την έχει καθόλου καλά.
2) Πολύ χαίρομαι που δεν ήταν ανούσια! Στο ξαναλέω. Πες μου απλά ποιός είσαι και που μένεις, ή, άμα κολώνεις, έλα να ορίσουμε τόπο συνάντησης. Μιλάω απόλυτα σοβαρά
3)Ρε χτύπα τον κώλο σου στον τοίχο να πέσουν οι καπότες
4)Το ποιός άρχισε το κατηγορητήριο εναντίον του Μ.Αλεξάνδρου, μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε διαβάσει αυτό το topic απο την αρχή. Κόμπλεξ έχεις εσύ, αγαπητέ, διότι είσαι κατα το ύμισυ Αλβανός, για αυτό πιστεύω αυτό το ανθελληνικό μένος.
5) Δεν σε χαρακτηρίζω εγώ ανθέλληνα. Εσύ ο ίδιος, με τη λασπολογία σου και το μίσος σου για κάθε τι ελληνικό είσαι που ουσιαστικά αυτοχαρακτηρίζεσαι έτσι. Εγώ απλώς επιβεβαιώνω αυτό που εσύ δεν έχεις τα @....α να παραδεχτείς. Και φυσικά, δεν είμαι ο μόνος. Όλοι στο forum έχουν πάρει χαμπάρι τι κουμάσι είσαι. Θες τώρα να αρχίσω να αραδιάζω ονόματα?
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 23:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

1) Αυτό θα το δούμε αν ποτέ τον πετύχω στο δρόμο μου. Όπως έχω ξαναπεί, εγώ πολύ σπάνια χάνω την ψυχραιμία μου, αλλά άμα τη χάσω, τότε ο υπευθυνος δεν την έχει καθόλου καλά.

ΟΚ. Στο μεταξύ είμαι σίγουρος ότι η αιτιολόγησή σου για το φόνο
("είπε το Μ. Αλέξανδρο ομοφυλόφιλο") θα στέκει πολύ ωραία σε ένα
δικαστήριο. Απλά επιβεβαιώνεις πόσο μικρονοϊκός είσαι.

quote:

2) Πολύ χαίρομαι που δεν ήταν ανούσια! Στο ξαναλέω. Πες μου απλά ποιός είσαι και που μένεις, ή, άμα κολώνεις, έλα να ορίσουμε τόπο συνάντησης. Μιλάω απόλυτα σοβαρά

Σιγά μη σου δώσω και το ΑΦΜ μου.

quote:

3)Ρε χτύπα τον κώλο σου στον τοίχο να πέσουν οι καπότες

Δε μας απασχολούν τα παιδικά σου τραύματα.

quote:

4)Το ποιός άρχισε το κατηγορητήριο εναντίον του Μ.Αλεξάνδρου, μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε διαβάσει αυτό το topic απο την αρχή. Κόμπλεξ έχεις εσύ, αγαπητέ, διότι είσαι κατα το ύμισυ Αλβανός, για αυτό πιστεύω αυτό το ανθελληνικό μένος.

Μπα; Δεν είμαι "αλβανόφωνος Έλληνας";

quote:

5) Δεν σε χαρακτηρίζω εγώ ανθέλληνα. Εσύ ο ίδιος, με τη λασπολογία σου και το μίσος σου για κάθε τι ελληνικό είσαι που ουσιαστικά αυτοχαρακτηρίζεσαι έτσι. Εγώ απλώς επιβεβαιώνω αυτό που εσύ δεν έχεις τα @....α να παραδεχτείς. Και φυσικά, δεν είμαι ο μόνος. Όλοι στο forum έχουν πάρει χαμπάρι τι κουμάσι είσαι. Θες τώρα να αρχίσω να αραδιάζω ονόματα?

Άσε, θα τα αραδιάσω εγώ: εσύ, ο Γούλης, ο demo (που σε γενικές γραμμές
πιστεύει ό,τι διαβάζει εκτός αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα),
ο steelspring, ο dimsot και παλιότερα ο CyLight. Τα Μεγάλα Μυαλά
του φόρουμ.

Προς τους υπόλοιπους: έρχεται ο κάθε βλάκας και λέει ότι σκοπός
του ελληνισμού είναι να αντιμάχεται τον εβραϊσμό, ότι οι Έλληνες
ανακάλυψαν την Αυστραλία, την Αμερική και όλους τους κατοικημένους
πλανήτες από εδώ μέχρι τον Α Λαγού, ότι οι δεινόσαυροι μιλούσαν
ελληνικά, ότι οι Αρβανίτες ήταν Δωριείς, ότι η Ελλάδα έχει πάντα
δίκιο, ότι τα γονίδιά μας δεν επιτρέπουν ρατσισμό και ότι όλα
αυτά τεκμηριώνονται από τα κωδικοποιημένα γραπτά του Αριστοτέλη.
Επίσης ότι είμαστε τώρα ένα μάτσο πουλημένοι που σιγά-σιγά ξεπουλάμε
την κληρονομιά μας (δηλαδή τις πιο πάνω φαντασιοπληξίες) και δεν
αξίζουμε μία.

Αν όλα αυτά τα ρεζιλίκια είναι φιλελληνισμός, τότε ναι, είμαι
ανθέλληνας. Αλλά εγώ νομίζω ότι το "ανθέλληνας" είναι απλά μια
βολική καραμέλα για όποιον διαφωνεί με τα προαναφερθέντα μπουμπούκια στην
προσπάθειά τους να "αποδείξουν" ότι Η Κωλοτρυπίδα Τους Είναι Το Κέντρο
Του Σύμπαντος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

myrielle
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 02:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους myrielle  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπα? Για δείτε ποιός μας θυμήθηκε! Λοιπόν πρεζάκια
1) Αυτό θα το δούμε αν ποτέ τον πετύχω στο δρόμο μου. Όπως έχω ξαναπεί, εγώ πολύ σπάνια χάνω την ψυχραιμία μου, αλλά άμα τη χάσω, τότε ο υπευθυνος δεν την έχει καθόλου καλά.
2) Πολύ χαίρομαι που δεν ήταν ανούσια! Στο ξαναλέω. Πες μου απλά ποιός είσαι και που μένεις, ή, άμα κολώνεις, έλα να ορίσουμε τόπο συνάντησης. Μιλάω απόλυτα σοβαρά
3)Ρε χτύπα τον κώλο σου στον τοίχο να πέσουν οι καπότες
4)Το ποιός άρχισε το κατηγορητήριο εναντίον του Μ.Αλεξάνδρου, μπορεί να το δει ο οποιοσδήποτε διαβάσει αυτό το topic απο την αρχή. Κόμπλεξ έχεις εσύ, αγαπητέ, διότι είσαι κατα το ύμισυ Αλβανός, για αυτό πιστεύω αυτό το ανθελληνικό μένος.
5) Δεν σε χαρακτηρίζω εγώ ανθέλληνα. Εσύ ο ίδιος, με τη λασπολογία σου και το μίσος σου για κάθε τι ελληνικό είσαι που ουσιαστικά αυτοχαρακτηρίζεσαι έτσι. Εγώ απλώς επιβεβαιώνω αυτό που εσύ δεν έχεις τα @....α να παραδεχτείς. Και φυσικά, δεν είμαι ο μόνος. Όλοι στο forum έχουν πάρει χαμπάρι τι κουμάσι είσαι. Θες τώρα να αρχίσω να αραδιάζω ονόματα?
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ




αγόρι μου, την πάτησες!έτυχε να μην έχω τί να κάνω και να διαβάσω όλες τις σαβούρες που γράφεις!δυστυχώς για εσένα όμως, είμαι το ίδιο επιθετική με εσένα μα περισσότερο έξυπνη και διαβασμένη. σου λέω λοιπόν ότι όχι μόνο αυτά που γράφεις είναι τρισάθλια αλλά τα ντύνεις κιόλας με τα πιο τραγικά και ελεεινά ορθογραφικά λάθη που γνώρισε ποτέ η ελληνική υπό οιαδήποτε μορφή της!!!!έχω λοιπόν να σου δηλώσω:
για τη θεωρία σου περί των αντιθέτων σε αυτή τη ζωή, όσοι έχουν διαβάσει ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ξέρουν τί μηδαμινές βάσεις αυτή έχει.
Όσον αφορά το Μ. Αλ. μάθε ότι όντως ήταν ομοσεξουάλα και γούσταρε να τρώει σταφύλια από χέρια 15χρονων αγοριών (βλ.Κ.Κωστής-Δ. Μαυρογορδάτος-η κρυφή ζωή του Μ.Α.)
μάθε ότι εδώ μέσα ο κάθε ένας έρχεται για να τεκμηριώσει όσο καλύτερα μπορεί την άποψή του, όχι για να βρεί "ανθέλληνες" πάνω στους οποίους θα ξεσπάσει τον κομπλεξισμό του πιθανότατα έξω από μία πλατεία.
κάθεσαι και απειλείς κοσμάκη γιατί δεν έχεις ούτε εσύ ο ίδιος βρεί τον τρόπο να στηρίξεις τις αβάσιμες εθνικιστικές αηδίες που αραδιάζεις.
και κάτι τελευταίο ελληνόπουλό μου:η παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά έχει δημιουργηθεί από όλους τους πολιτισμούς. κανένας δεν προσέφερε κάτι παραπάνω από κάποιον άλλον. ΑΣΕ ΠΟΥ ο ελληνικός πολιτισμός στον οποίο αναφέρεσαι τα τελευταία 2000 χρόνια έχει σταματήσει να υπάρχει! το μόνο πού ξέρασε ήταν άτομα σαν κι εσένα να τον υποστηρίζουν τόσο παθιασμένα. Ωραίος ΗΤΑΝ τρανός ΗΤΑΝ,ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ πολλά αλλά όπως βλέπεις χρησιμοποιώ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ.
αν ήμουν στη θέση σου που ευτυχώς δεν είμαι γιατί θα κινδύνευα να με λιντσάρει όλο το φόρουμ, θα σταματούσα να ΖΩ το παρελθόν και θα προσπαθούσα να το ΑΝΑΣΤΗΣΩ.
ότι κι αν γράψεις ή πεις, επειδή εκ των προτέρων θα είναι μπιπ σε βγάζω από τον κόπο να ταλαιπωρήσεις το μυαλουδάκι σου βρίζοντάς με, λέγοντάς σου ότι πολύ απλά δε θα το διαβάσω. βλέπεις δεν ασχολούμαι με τουβλα για πάνω από μία φορά στη ζωή μου...είναι απίστευτο χάσιμο χρόνου.
γεια...εθνικια ΟΛΟΙ σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Koutsouro
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 02:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Koutsouro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
------------------------------------------------------
(βλ.Κ.Κωστής-Δ. Μαυρογορδάτος-η κρυφή ζωή του Μ.Α.)
------------------------------------------------------
Αυτο παλι που το βρηκες? Προσφορα με κουπονια απο την εσπρεσσο?


Αυτοι οι 2 που την ξερουν την κρυφη ζωη του Αλεξανδρου?Τους τα σφιριξε η καμαριερα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 14:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου υπενθυμήσω Junk οτι σε κάποιες άλλες λίγο παλιότερες
εποχές η χυδαιότατη & πρόστυχη εξύβριση του Μεγάλου Αλεξάνδρου είχε ως ποινή τον ΘΑΝΑΤΟ & την ΚΡΕΜΑΛΑ, όχι μόνο απο τις Δικτατορίες αλλά
& απο τις Δημοκρατίες!! Μήν μας λές λοιπόν οτι δέν θα έχει καμία δικαιολογία στο Δικαστήριο!!
Και ΔΕΝ είναι επίδειξη ούτε Ηρωισμού, ούτε Κατόρθωμα να βγαίνουν ανώνυμα μέσα απο τους Υπολογιστές 2-3 Αpisteyta ΜΑΛΑΚΕΣ, & να κάνουν συναγωνισμό ποιός θα πεί οτι γίνεται όσο το δυνατό χυδαίο & πρόστυχο, απέναντι στον Μεγαλύτερο Άνθρωπο που πέρασε ποτέ όχι μόνο απο την Ελλάδα αλλα σε ολόκληρο το Σύμπαν!!
Οι αρμόδιοι του Esoterica πρέπει να επιληφθούν & να θέσουν κάποια όρια απέναντι σ'αυτές τις τόσο ιερόσυλες χυδαιολογίες!! Τα προσωπικά του καθενός ούτε με ενδιαφέρουν ούτε πρόκειται να τα μάθω, αλλά πρέπει μόνο οι χυδαίες ύβρεις απέναντι σε κάποιους ΙΕΡΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ να έχουν ένα Τέλος!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 15:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σου υπενθυμήσω Junk οτι σε κάποιες άλλες λίγο παλιότερες
εποχές η χυδαιότατη & πρόστυχη εξύβριση του Μεγάλου Αλεξάνδρου είχε ως ποινή τον ΘΑΝΑΤΟ & την ΚΡΕΜΑΛΑ, όχι μόνο απο τις Δικτατορίες αλλά
& απο τις Δημοκρατίες!! Μήν μας λές λοιπόν οτι δέν θα έχει καμία δικαιολογία στο Δικαστήριο!!

Παρατηρώ με χαρά ότι τα επιχειρήματά σου διατηρούν τα απαράμιλλα
επίπεδα ποιοτικών συλλογισμών στα οποία μας έχεις συνηθίσει.

quote:

Και ΔΕΝ είναι επίδειξη ούτε Ηρωισμού, ούτε Κατόρθωμα να βγαίνουν ανώνυμα μέσα απο τους Υπολογιστές 2-3 Αpisteyta ΜΑΛΑΚΕΣ, & να κάνουν συναγωνισμό ποιός θα πεί οτι γίνεται όσο το δυνατό χυδαίο & πρόστυχο, απέναντι στον Μεγαλύτερο Άνθρωπο που πέρασε ποτέ όχι μόνο απο την Ελλάδα αλλα σε ολόκληρο το Σύμπαν!!

Εδώ έχουμε μία σημαντική διαφορά αξιών. Για σένα είναι χυδαίο
να αντιμετωπίζεται ο Μ. Αλέξανδρος σαν άνθρωπος, για εμένα είναι χυδαίο
(και ανθελληνισμός του ΚΕΡΑΤΑ) να αντιμετωπίζεται σαν
θρησκεία.

Όχι οποιαδήποτε θρησκεία, αλλά
ΤΟΤΕΜ και ΤΑΜΠΟΥ, κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση της μικρότητάς
σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 16:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΕ .

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΕΙΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΣΑΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΕΣ ΤΟΥ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ .

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΤΟΣΟ ΣΤΙΣ ΜΑΧΕΣ, ΤΟΣΟ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΣΑΝ ΗΓΕΤΗΣ. ΑΝ ΜΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΥΒΡΙΣΤΙΚΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΚΟΠΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 17:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νεκτάριε δέν χρειάζεται να σου πώ οτι συμφωνώ Απόλυτα μαζί σου γιατί κι'Εγώ τα έχω πεί & τα έχω ξαναπεί όπως ακριβώς κι'Εσύ τώρα!!
Αλλά υπάρχουν μερικά Άτομα που δέν έχουν ούτε ιερό ούτε Όσιο, & θέλουν να σπάσουν την πλάκα τους με τον οιονδήποτε τρόπο!!
'Οσον αφορά Εσένα Junk95 ΝΑΙ!! ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ!!
Είτε το θέλεις είτε Όχι!! Γιατί υπάρχουν κάποιοι Άνθρωποι που δέν έχουν οτι έχουν όλοι οι υπόλοιποι αλλά κάποια πράγματα παραπάνω!!
Και υπάρχουν & κάποιοι άλλοι που είναι Αδύνατο να διαννοηθούμε το Μεγαλείο τους το οποίο λάμπει σάν τον Ήλιο!!
Τέτοιος ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 17:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΣΕ ΠΟΥ ο ελληνικός πολιτισμός στον οποίο αναφέρεσαι τα τελευταία 2000 χρόνια έχει σταματήσει να υπάρχει! το μόνο πού ξέρασε ήταν άτομα σαν κι εσένα να τον υποστηρίζουν τόσο παθιασμένα. Ωραίος ΗΤΑΝ τρανός ΗΤΑΝ,ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ πολλά αλλά όπως βλέπεις χρησιμοποιώ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ.

ΕΛΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ .

ΓΙΑ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΑΞΗ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ .

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕ ΤΥΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ . ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ . ΑΝ ΤΩΡΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο KAIZER Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΗΡΘΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

webmercury
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 18:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους webmercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μάθε ότι εδώ μέσα ο κάθε ένας έρχεται για να τεκμηριώσει όσο καλύτερα μπορεί την άποψή του, όχι για να βρεί "ανθέλληνες" πάνω στους οποίους θα ξεσπάσει τον κομπλεξισμό του πιθανότατα έξω από μία πλατεία.
κάθεσαι και απειλείς κοσμάκη γιατί δεν έχεις ούτε εσύ ο ίδιος βρεί τον τρόπο να στηρίξεις τις αβάσιμες εθνικιστικές αηδίες που αραδιάζεις.
και κάτι τελευταίο ελληνόπουλό μου:η παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά έχει δημιουργηθεί από όλους τους πολιτισμούς. κανένας δεν προσέφερε κάτι παραπάνω από κάποιον άλλον.

1.Απο πότε αρχίσαμε να κατηγορούμε την τεκμηριωμένη αντίληψη για κομπλεξισμό;
2.Ποιά είναι η συμβολή της Κίνας στην Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

protaias
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 20:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους protaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πω ρε παιδιά εδώ έχουμε πλέξει με άτομα που προφανώς δεν έχουν πατρίδα η δεν θέλουν να έχουν η τους θίξαμε τη δικιά τους.

Το να έχεις μια πατρίδα και να ζεις με τα ήθη τα έθιμα και μια ιστορία σε κάνει εθνικιστή;

Τι θα είμαι λοιπόν τίποτα για να μην μου κολλήσουν ταμπέλα; δηλαδή όποιος ασχολείται με κάτι το οτιδήποτε πρέπει να χαρακτηρίζεται με μια λέξη που να τελειώνει σε ιστης

Αυτοί που χαρακτηρίζουν τον Μ. Αλέξανδρο ομοφυλόφιλο χωρίς να υπάρχει το παραμικρό στοιχείο μήπως είναι οι ίδιοι και θέλουν να το κάνουν μόδα και να πουν σε τελική ανάλυση αφού αυτός γιατί όχι και εμείς
Και ρωτάω σοβαρά χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν μήπως είναι έτσι;
Δεν βρίσκω άλλη λογική εξήγηση άμα έχετε εσείς καμία εξήγηση πείτε την

Δεν είναι δυνατόν οι Έλληνες να μισούν την ίδια τους την ιστορία τον τόπο που μεγαλώσαμε αυτή την γη που τόσο αίμα χύθηκε για να λέμε σήμερα είμαι Έλληνας είναι ντροπή ρε γαμώτο πέθαναν οι πρόγονοι μας ούτε αυτό δεν σέβεστε
Το να αναγνωρίζεις κάποια θυσία σε κάνει εθνικιστή
Θα μου πείτε εμείς δεν μιλήσαμε για 1821
Ναι αλλά αυτοί οι άνθρωποι πολέμησαν για να μην χαθεί ο ελληνισμός και εστί είναι είτε σας αρέσει είτε όχι

Τι προτείνεται λιπών να καταστρέψουμε τα αρχαία ευρήματα για να μην μπορούμε να πούμε ότι οι αρχαίοι έλληνες έδωσαν τα Φώτα στον υπόλοιπο κόσμο μπορεί να το διαψεύσει κάνεις, βέβαια δεν λέω πως ήταν οι μόνοι και άλλοι λαοί έδωσαν γνώσεις αλλά μεγάλο μέρος το έδωσαν οι έλληνες να το αρνηθούμε αφού έτσι είναι

Πρέπει κάποιος να είναι πολλή ηλίθιος για να αρνηθεί τέτοιο πολιτισμό και να επιλέξει να είναι ένα τίποτα η να θεωρεί τον εαυτό του πολύ ανάξιο για να είναι έλληνας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 20:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, ποιός είναι ο απότερος σκοπός όσων σκοτώνονται να αποδείξουν ότι εν ολίγοις ο Μ.Αλέξανδρος ήταν λούγκρα;

Αν μπορεί κάποιος ας φέρει σοβαρές ιστορικές πηγές και όχι καρτσαπλιάδες τύπου Εspresso.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 13:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
Ούτε και εγώ συμφωνώ με ιδιαίτερα φανατισμένες απόψεις και πιστεύω ότι καλό είναι να ξέρουμε τα μελανά σημεία της ιστορίας μας, ώστε να μαθαίνουμε από αυτά, αλλά γιατί θα πρέπει σώνει και καλά να τους δίνουμε τέτοια έμφαση, ώστε να εξελίσσονται σε κατηγορίες προς την πατρίδα και τους ήρωες που ανέδειξε;
Οι Γάλλοι ας πούμε δεν δέχονται κανένα υποτιμητικό σχόλιο για την πατρίδα τους ή τους προγόνους τους και είναι μία χώρα που περιτριγυρίζεται από λαούς όπως οι Ιταλοί, οι Βέλγοι, οι Ολλανδοί κ.α. Εμείς που συνορεύουμε με πολύ ανώτερους πολιτισμικά γείτονες, γιατί θα πρέπει να το παίζουμε υπεράνω και τι καλός που είναι όλος ο κόσμος και όλοι φίλοι ήμαστε και σιγά ποιοι είμαστε εμείς για να μιλάμε;
Δεν κινδυνολογώ καθόλου, αλλά όποιος δεν παίρνει χαμπάρι ότι αυτό που περιμένουν όλοι οι “φίλοι” μας είναι σημάδια αδυναμίας για να προβάλλουν τις απαιτήσεις τους, γελιέται.
Σημάδι αδυναμίας βέβαια μπορεί να είναι και αυτό που λένε κάποιοι “εθνικισμός”, αλλά άλλο αυτό και άλλο να σέβεσαι την πατρίδα σου και την ιστορία της. Τα λάθη της πρέπει να τα μαθαίνεις για να μην τα ξανακάνεις και όχι να τα προβάλλεις.
Και να πω ότι δεν πιστεύω πως επειδή είμαστε στην Ε.Ε. έχουμε λύσει όλα τα προβλήματά μας. Ούτε την οικονομία μας έχουμε εξασφαλίσει, ούτε και την ασφάλειά μας. Αυτή ιδιαίτερα εξαρτάται μόνο από εμάς. Και η αγάπη προς την ιστορία του τόπου σου έχει ιδιαίτερη σημασία, γιατί δίνει παραδείγματα. Και αν αρχίσουμε να καταστρέφουμε αυτά τα παραδείγματα, τι να πω; Μπράβο μας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 14:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΝΑΝ ΠΟΥΣΤΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΕΙ ΤΑ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΤΟΣΟ ΣΤΙΣ ΜΑΧΕΣ, ΤΟΣΟ ΣΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΣΟ ΣΑΝ ΗΓΕΤΗΣ. ΑΝ ΜΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.


Θες να πεις εκτός από τον ίδιο ; Αυτό δε γίνεται, γιατί
ελάχιστοι άλλοι κατέκτησαν όλον τον κόσμο. Αλλά επειδή
υπονοείς ότι ομοφυλοφιλία και μεγαλείο είναι ασυμβίβαστα,
πρέπει να αναφερθούν:
-Ο Αδριανός (της γνωστής Πύλης)
-Ο Λεονάρντο ντα Βίντσι
-Ο Μιχαήλ Άγγελος
-Ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος (ναι, αυτός που στις Σταυροφορίες
πολέμησε 50 μουσουλμάνους μόνος του και νίκησε)
-Ο Λόρδος Μπάιρον (επηρεασμένος από τις κλασσικές σπουδές και
δεν κάνω καθόλου πλάκα)
-Ο Μέγας(!) Πέτρος της Ρωσίας
-Ο Μέγας(!) Φρειδερίκος της Πρωσίας

(για άλλη μια φορά τα στοιχεία εναντιώνονται στις φαντασιοπληξίες:
αν είσαι Μέγας έχεις σχεδόν 100% πιθανότητες να είσαι και gay)

Για τελευταία φορά: Για τους αρχαίους δεν ήταν κακή η
ομοφυλοφιλία
. Καταλαβαίνω ότι για άτομα με καταπιεσμένες
ομοφυλοφιλικές τάσεις (όπως είναι όλοι οι ομοφοβικοί) αυτό
είναι εντυπωσιακά δύσκολο να γίνει κατανοητό, αλλά "δυστυχώς"
έτσι ήταν τα πράγματα.

Θες αποσπάσματα από τον Αριστοτέλη,
τον Πίνδαρο, τον Πλάτωνα, τη Σαπφώ;
Θες να πας στο Μουσείο να δεις καμιά τρακοσάρα βάζα με
ομοφυλοφιλικές ερωτικές σκηνές; Θες
να πας στη Σαντορίνη να δεις στους βράχους αρχαία "γκράφιτι"
του τύπου "εδώ ο Κλεομένης έσκισε τον Πολυδάμαντα";
Θες μήπως να αναρωτηθείς γιατί οι αγγλόφωνοι [*] λένε το ομοφυλοφιλικό σεξ "the Greek way";

Αν ήξεραν οι άνθρωποι ότι μετά από 2000
χρόνια οι εμποτισμένοι στην εβραϊκή ηθική "απόγονοί" τους
θα θεωρούσαν την ομοφυλοφυλία κάτι το κακό[+], μπορεί και
να μην το έκαναν. Αν και το πιο πιθανό είναι ότι θα έγραφαν
μια ρητή πράξη αποκλήρωσης μπας και πάψετε να κηλιδώνετε
το όνομά τους.

[*] Ναι, εμείς (το 1/1000 του παγκόσμιου πληθυσμού) θεωρούμε τους
Εγγλέζους αδερφές. Φοβερή απόδειξη ότι είναι.
[+] Παρεμπιπτόντως ενώ ο υπόλοιπος πλανήτης φαίνεται πως σιγά-σιγά
ξεκολάει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 17:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιμένω Junk95 πως στις απαντήσεις σου δεν παίζεσαι. Ειδικά όταν κάνεις quote. Σοβαρά, δεν χορταίνω να τις διαβάζω. Άσχετα αν δεν συμφωνώ πάντα με όσα λες. Έχεις χιούμορ και φαίνεται, όταν δεν γράφεις τσατισμένος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 19:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι είναι τρομερά διαβασμένος & ξέρει να δίνει Απαντήσεις σε Όλα αυτό είναι γνωστό με το παραπάνω!! Αλλά δέν προκειται να μας πείσει στις ΜισΕλληνικές του απόψεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

webmercury
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 01:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους webmercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού λοιπόν ο junk95 ξέρει να δίνει απαντήσεις , τότε ας προχωρήσει στο δια ταύτα.
Έστω ο Μ.Α ομοφυλόφιλος.
Σαν μυαλωμένος άνθρωπος λοιπόν τι προτείνει ότι πρέπει να γίνει;
Να διαγραφεί ο ΜΑ απο την Ελληνική Ιστορία;
Να γίνουμε όλοι ομοφυλόφιλοι για να μή μας ενοχλεί;
Γράφει λοιπόν τελείως απερίσκεπτα .Και η απόδειξη:
quote:
Καταλαβαίνω ότι για άτομα με καταπιεσμένες
ομοφυλοφιλικές τάσεις (όπως είναι όλοι οι ομοφοβικοί) αυτό
είναι εντυπωσιακά δύσκολο να γίνει κατανοητό, αλλά "δυστυχώς"
έτσι ήταν τα πράγματα.


Ο φίλος junk95 λοιπόν ομολογεί ότι δεν είναι άνθρωπος με "καταπιεσμένες
ομοφυλοφιλικές τάσεις " , και γι`αυτό δεν θα τον ενοχλούσε παρόμοιο ενδεχόμενο (ανύπαρκτο βεβαίως)για τον ΜΑ.
Ο φίλος junk95 δέν είναι ομοφοβικός...
Οι απαντήσεις του λοιπόν γίνονται κατανοητές. Και "χαριτωμένες" ίσως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 01:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έστω ο Μ.Α ομοφυλόφιλος.
Σαν μυαλωμένος άνθρωπος λοιπόν τι προτείνει ότι πρέπει να γίνει;
Να διαγραφεί ο ΜΑ απο την Ελληνική Ιστορία;
Να γίνουμε όλοι ομοφυλόφιλοι για να μή μας ενοχλεί;

Το ενδεχόμενο απλά να μη θεωρείται ένδειξη εβραϊκής συνωμοσίας που
μια ταινία του Χόλυγουντ υπαινίσσεται κάτι τέτοιο προφανώς δε
σου περνάει απ' το μυαλό.

Πρέπει ντε και καλά αν ο Μεγαλέξανδρος ήταν bi, να τον διαγράψουμε
από την ελληνική ιστορία. Ή να γίνουμε ομοφυλόφιλοι για να μη
μας ενοχλεί. Και μετά μου λες ότι οι ομοφοβικοί δεν είναι
κρυφοπούστηδες. ΟΚ. Πάμε παρακάτω.


quote:

Ο φίλος junk95 λοιπόν ομολογεί ότι δεν είναι άνθρωπος με "καταπιεσμένες
ομοφυλοφιλικές τάσεις " ,

Υποθέτω αυτό είναι το δεύτερο έγκλημά μου (μετά την
Αρβανίτικη καταγωγή). Ε ναι, τι να κάνουμε; Δεν έχω;
Παραξενεύεσαι; Τσαντίζεσαι; Συνήθισέ το.
(Το έχω πει εκατό φορές ότι το πρόβλημα με τους κάθε είδους
φανατικούς είναι ότι αδυνατούν να συλλάβουν το απλό γεγονός ότι
δεν είναι όλος ο κόσμος σαν τα μούτρα τους)

quote:

και γι`αυτό δεν θα τον ενοχλούσε παρόμοιο ενδεχόμενο (ανύπαρκτο βεβαίως)για τον ΜΑ.
Ο φίλος junk95 δέν είναι ομοφοβικός...
Οι απαντήσεις του λοιπόν γίνονται κατανοητές. Και "χαριτωμένες" ίσως.

Δεν έχω καταπιεσμένες ομοφυλοφιλικές τάσεις γιατί δεν υπήρξαν ποτέ
τέτοιες τάσεις. Αφού σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα, έχουν αποπειραθεί
να με φλερτάρουν άντρες δύο φορές στη ζωή μου. Και τις δύο τους
απώθησα φιλικά και με χιούμορ, όπως ακριβώς θα έκανα για μια
γυναίκα που δε θα μου άρεσε. Για τρεις λόγους:

1) Ζούμε στην 3η χιλιετία και όχι στο 500π.Χ. (όπως το φαντάζεστε
δηλαδή, γιατί αν ζούσαμε στο πραγματικό 500π.Χ. θα είχαμε τις
γυναίκες μόνο για αναπαραγωγή)
2) την ιουδαιοχριστιανική ηθική την έχω παντελώς χεσμένη
(τουλάχιστον στο σεξουαλικό τομέα).
3) Ο ανδρισμός μου δεν είναι τόσο εύθραυστος που να απειλείται από έναν ομοφυλόφιλο, πόσο μάλλον από την όποια ομοφυλοφιλία του Μ.Α.
2340 χρόνια πριν!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γνωρίζετε ποιός ό πρώτος εκπρόσοπος του Μπολσεβικισμού στη χώρα μας, του εγκληματικού αυτού κινήματος του οποίου τα παλικάρια προέτρεπαν το 1922 τους στρατιώτες μας να λιποτακτήσουν? Ο ΕΒΡΑΙΟΣ Αβραάμ Μπεναρόγια...

Παρεμπιπτόντως ούτε αυτό είναι αλήθεια. Ήδη από τη δεκαετία του
1870 είχαμε τις πρώτες σοσιαλιστικές εφημερίδες του Δρακούλη και
του Καλλέργη, μια δεκαετία αργότερα τους πρώτους μαρξιστές στην
Πάτρα και μέχρι το 1910 την ίδρυση σοσιαλιστικών και εργατικών
κομμάτων και οργανώσεων (και τουλάχιστον μία εργατική
εξέγερση στο Λαύριο το 1906).

Ο Μπεναρόγια ήταν ο εκδότης της
"Φεντερασιόν", μιας εργατικής εφημερίδας και το έργο του είναι
σημαντικό (κυρίως για τη Β. Ελλάδα[*]) αλλά σε καμία περίπτωση
δε θα τον χαρακτήριζα "πρώτο εκπρόσωπο" και μάλλιστα "του μπολσεβικισμού".
Εξάλλου οι μπολσεβίκοι ήταν εξαιρετικά εσωστρεφείς μέχρι τα μέσα της
δεκαετίας του 1920.

[*] Όπου μέχρι το 1917 επικρατούσε ακόμα φεουδαρχία, το
ημερομίσθιο ήταν 2 δραχμές, το ωράριο 12-14 ώρες τη
μέρα 7 μέρες την εβδομάδα και η ποινή για απεργία ήταν θάνατος,
οπότε δε θα βιαζόμουν να χαρακτηρίσω "ανθελληνική" την
οργανωμένη εναντίωση σε όλα αυτά τα σκατά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 18:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα Συνέλληνες

Να χαιρετησω τους φιλους μους τον Kaizer το Stemix τον steelspring,.. Στην ουσια παιδια. Εμεις ξερουμε και για αυτο δεν μπορει κανεις να μας επηρεασει. Το προβλημα ειναι για τα ατομα που παρακολουθουν το Forum για να μαθουν κατι που δεν γνωριζουν. Αλοιμονο εαν πιστεψουν τους αισχρους ισχυρισμους των ανθελληνων.

Οντως Kaizer, χαιρομαι που το διαπιστωσες κι εσυ, το θεμα το εχουμε εξαντλησει. Να σου πω εμεις προσπαθησαμε αλλα πας μη Ελλην Βαρβαρος οπως ελεγαν οι προγονοι μας, οι φωστηρες του πλανητη. Κατι θα ξεραν. Εμπρος Junk πες οτι ηταν κι αυτοι ρατσιστες και φασιστες.

Ευτυχως στην εποχη μας υπαρχουν και ξενοι "Ελληνες" επιστημονες οι οποιοι υμνουν και εγκωμιαζουν την Αρχαια Ελλαδα. Ειναι αυτοι που θεωρουν τον Αλεξανδρο Μεγιστο του κοσμου (ολων των εποχων) και οχι μονο των Ελληνων. Ειναι αυτοι που κανουν γαργαρα με Betadin πριν πουν Ancient Greece, Greeks, Hellas, Hellenen ή Alexander the GREAT.

Junk τελειως φιλικα πες μας γιατι βγαζεις τετοια κακια για την Ελλαδα ρε φιλε; Σου εχει φερθει ασχημα το κρατος ή μηπως τα εχεις με ολους τους Ελληνες; Αν ειναι το δευτερο, γιατι; Δεν μπορω να εξηγησω αυτο το μενος εναντια σε οτιδηποτε ελληνικο. Σε εχω δει και σε αλλα Topics να κανεις το ιδιο. Συγγνωμη που στο λεω αλλα απο οτι ειδα η παρουσια σου στο Esoterica περιοριζεται σε υβριστικα σχολια για την Ελλαδα ή για οσους την υπερασπιζονται και την αγαπουν. Χωρις καμια ειρωνικη διαθεση το λεω. Αν θες απαντησε μας.

Kaizer το topic με το Βυζαντιο δεν προχωραει βλεπω. Κριμα ειναι καλο θεμα. Junk μπες και εσυ να το αναστησουμε το topic!

ΕΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

protaias
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 20:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους protaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]


Για τελευταία φορά: Για τους αρχαίους δεν ήταν κακή η
ομοφυλοφιλία
.


Κάτσε ρε φίλε junk95 από πού το συμπέρανες αυτό και που βρήκες της πληροφορίες που αναφέρεις παρακάτω;
Επειδή το έψαξα λίγο διάβασα σε ένα βιβλίο που αναφέρεται πάνω στο ζήτημα
και μιλάει για κάποιους νόμους που ίσχυαν τότε και λένε τα εξής:
Το να παρενοχλούσε κάποιος έστω και με το βλέμμα κάποιων άλλων θεωρούταν προσβολή και άμα αυτός που δεχόταν την προσβολή κατέθετε μήνυση εις βάρος του πρώτου που διέπραξε την προσβολή γινότανε δίκη και η τιμωρία έφανε έως και θάνατο
Δεν θυμάμαι τίτλο από το βιβλίο αλλά άμα ενδιαφέρεσαι μπορώ να μάθω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 21:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θέμα πολλές φορές μου θυμίζει εμπειρίες μου , όπως και ανθρωπινες φυσικές εμπεριές , είναι σαν ένα δρομέα που δεν είναι ο πιο γρήγορος προσπαθει να βελτιωθει , αλλά καποιοι άλλοι τον απόκαλουν αργό , τότε δημιουργιείτε το πρόβλημα στην θέληση του .
Αυτός που περιπαίζει δεν γνωρίζει πως περιπαίζει και ο δρομέας ο οποίος τώρα προσπαθεί να απόδειψει στον άλλο την γρηγοράδα του όμως ποτέ δεν θα είναι ευχαριστήμενος , και τα δύο φαινόμενα υπάρχουν από την αρχή , υπήρχαν το 21 υπήρχαν στο Καφε Αναν δημοψήφισμα , υπήρχαν ακόμα και στους βυζάντινους χρόνους αυτός ο χώρισμος , ίσως και πρίν , δεν γνωρίζω αν άλλοι δημιουργουν την αυτοκαταστροφική στάση μας , η αν δημιουργίειται μόνη της , ή αν απλά την ενισχύουν .

Λόγο των κατάστασεων θα υπάρχουν δύο διαφορετικές αλήθειες , ελείψη αποφασιστηκότητας και ο βασιλιάς Αγγλος/δύνατος από πάνω .

Ας πρόσεγγίσουμε το μέλλον Εθνικίσμος δεν είναι ο σεβασμός/αγάπη στην ιστορία σου είναι ο φανατισμός / μίσος για τα άλλα από εγωίσμο (τι ωραίες οι λέψεις ! ) σεβασμός προς την ιστορία δεν είναι το παιρίπαιγμά της , και δεν μιλώ μόνο για την αρχαία ιστορία αλλά για αυτόκαταστροφικους σύνχρονους για την Κύπρο και αλλού .

Ας συνεχίσω όπιος σέβεται τον τόπο του είναι αυτός που σέβεται τον τόπο του και αν εργαζόμαστε για καλύτερο μέλλον αυτού δεν μπορούμε παρά να το σεβόμαστε (και μιλώ για τα καλά , επίγνωση των κακών δεν είναι ίση με περίπαιγμα αυτών , ενώ όσες γνώσεις και αν έχουμε αν δεν έχουμε αγάπη / σεβασμό , όχι μόνο φια το χώμα , τις άλλες γενείες τους προγόνους την γλώσα , αλλά και τον ανθρώπο δεν μπορούμε να δείψουμε τον πραγματικό μας σεβασμό ) αγάπη για πατρίδα νοτ εβιλ , δηλαδή όπως αγάπη για τον συνάθρωπο μας και το ένα μόνο με το άλλο συνυπάρχει, ώσπου πάμε στο τελικό απότελεσμα , το μέλλον , αν αγάπας αγωνίζεσαι και πρώτα από όλα ζητάς την ελευθερία σου αν αγάπας΄, αγάπας όλα , άρρα ένας πατριώτης δεν είναι αυτός που περιπαίζει ούτε εγώ πχ που γράφω εδώ ενάς που η αγάπη για την πατρίδα/οικογένεια / ελευθερια του είναι τόσο σημαντικός που λεέι (εφόσο υπάρχει πρόβλημα δεν υπάρχει ελευθερία αλλά εκμετάλευση , εγωισμός) καλύτερα μιας ωράς ελευθερή ζωή παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή , όλοι μας αναγνωρίζουμε την αδικεία του Αναν και φίλους , πόσοι δηαδηλώσαμε , από την Κύπρο , καθημερινά και β πόσοι από την Ελλάδα δεν σκεφτηκάν τον εαυτό τους αλλά την σημασιά των πραγμάτων , σεβασμος δηλαδή και αγάπη τουλάχιστον όταν υπάρχει αδικεία.
Είναι πολύ δυσκολότερο να τρέξεις γρήγορα όταν οι άλλοι χαίρονται από την αποτύχεια σου ότι και αν κάνεις .

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 21:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάτσε ρε φίλε junk95 από πού το συμπέρανες αυτό και που βρήκες της πληροφορίες που αναφέρεις παρακάτω;
Επειδή το έψαξα λίγο διάβασα σε ένα βιβλίο που αναφέρεται πάνω στο ζήτημα
και μιλάει για κάποιους νόμους που ίσχυαν τότε και λένε τα εξής:
Το να παρενοχλούσε κάποιος έστω και με το βλέμμα κάποιων άλλων θεωρούταν προσβολή και άμα αυτός που δεχόταν την προσβολή κατέθετε μήνυση εις βάρος του πρώτου που διέπραξε την προσβολή γινότανε δίκη και η τιμωρία έφανε έως και θάνατο
Δεν θυμάμαι τίτλο από το βιβλίο αλλά άμα ενδιαφέρεσαι μπορώ να μάθω.

Δε νομίζω να υπήρχε τέτοιος νόμος, αλλά εν πάσει περιπτώσει όλοι
οι νόμοι που αφορούν μοιχεία, ομοφυλοφυλία, παιδεραστία κλπ
αναφέρονται σε ελεύθερους πολίτες και γιους ελευθέρων πολιτών.
Μια "λεπτομέρεια" που αποκλείεται να τονίζει η πηγή σου, γιατί
θα υποχρεωθεί να αντιμετωπίσει το γεγονός ότι η ζωή των δούλων
στην Αρχαία Ελλάδα πόρω απείχε (στη συντριπτική πλειοψηφία των
περιπτώσεων, i.e. όταν έπρεπε να ασκήσουν κάτι που σήμερα θα
χαρακτηρίζαμε "ανθρώπινο δικαίωμα") από αυτό που θα χαρακτηρίζαμε
ανεκτή.

Κατά τα άλλα τι να σου πω; Θαυμάζουμε τους αρχαίους αμφορείς και
ξεχνάμε ότι για τους κατόχους τους ήταν απλά σκεύη, στα οποία
έβαζαν το κρασί, το στάρι, τις ελιές κλπ. Ωραία. Και αυτά έχουν
ζωγραφισμένους ομοφυλόφιλους επί τω έργω. Τι πρέπει δηλαδή να
συμπεράνουμε για κάποιον που το κανάτι του κρασιού του έχει τέτοια
διακόσμηση; Ότι είναι ομοφοβικός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 21:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου,ο φίλος Junk95 δεν είναι καθόλου ανθέλληνας και νομίζω ότι πολύ καθαρά το δηλώνει.Απλώς βλέπει τα πράγματα με ανοιχτό μυαλό και χωρίς φανατισμούς.
Νομίζω όμως πως έχετε κολλήσει σε μία λέξη,(ομοφυλοφιλία),αγνοώντας όλα τα υπόλοιπα που έχει πει.
Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο μίσος για τους ομοφυλόφιλους.Είναι όντως άχρηστοι και ανίκανοι για οτιδήποτε αξιόλογο;
Εκτός τούτου, είναι σαφώς γνωστό ότι η ομοφυλοφιλία δεν ήταν κάτι μεμπτό στην αρχαία Ελλάδα.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ.
Για να μην πούμε δε ότι για πολλούς κατοίκους του εξωτερικού,οι έλληνες είναι οι διάσημοι "πισωγλέντηδες" και μιλάω για σήμερα.Επιτρέψτε μου να το γνωρίζω,διότι τυγχάνει να έχω δουλέψει σε δύο χώρες για 3 χρόνια περίπου.
Θα μου πείτε : "τόσα ξέρουν,τόσα λένε οι βλάκες"
Συμφωνώ αλλά ένα ερώτημα που ακόμα παραμένει σε μένα είναι "αυτά τα τόσα που ξέρουν" πού τα έμαθαν;
Μη μου πείτε ότι τους τα είπαν οι εβραίοι διότι είναι τουλάχιστον αφελές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 21:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ένα ενδιαφέρον αρθράκι (που το βρήκα στο πλέον κουφό ιστοχώρο
που θα περίμενα ποτέ):
http://www.hack.gr/users/neva/astrologia/ekeimena/ermokratis_om.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 21:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τους κουράζεις φίλε Junk95,το παραθέτω διότι το έχω κι εγώ

Οι Έλληνες καταδίκαζαν νομοθετικά και κοινωνικά την ομοφυλοφιλία; Να κάτι που δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ που θα με μάθετε κάτι καινούργιο. Με μεγάλο ενδιαφέρον θα διαβάσω τις λεπτομέρειες αυτής της καταδίκης που λετε, γιατί εγώ μελετώντας την Ελληνική Γραμματεία έχω μια τελείως άλλη εντύπωση. Ότι δηλαδή οι Έλληνες σέβονταν τον 'Ερωτα' σα θεό "ανίκητο στη μάχη που κατακτά τους πάντες" και δεν τον θεωρούν ούτε "αμαρτία" ούτε "απαγορευμένο καρπό".

Σχετικά με τα έργα ομοφυλοφιλικού περιεχομένου, ο Πλούταρχος π.χ. διασώζει στον "Ερωτικό" 5c, απόσπασμα από τους χαμένους "Μυρμηδόνες" του Αισχύλου στο οποίο ο Αχιλλέας θρηνεί για τον Πάτροκλο : "δε σεβάστηκες τους λατρευτούς μηρούς σου, δε σεβάστηκες, αχάριστε, τα πυκνά, θερμά φιλιά μας" (Εκδόσεις Γνώση, σελ. 33).

Η Σαπφώ επίσης έγραφε:

"καλύτερα να πέθαινα που μ' άφησε εκείνη
με τόσα κλάματα, κι αυτό μου φώναξε μονάχα:

αλίμονό μας συμφορές μας βρήκανε Σαπφώ μου
διόλου δε θέλω, πίστεψε, να φύγω από κοντά σου

κι εγώ έτσι αποκρίθηκα: πήγαινε, μη σε νοιάζει
να με θυμάσαι που και που, γιατί καλά το ξέρεις

πώς σου φερθήκαμε εδώ κι αν τάχεις λησμονήσει
όλα εγώ να σου τα πω: πόσο αγαπημένες

ήμαστε οι δυο και τι καλά περάσαμε αντάμα
πόσα στεφάνια έφτιαξες, πότε μενεξεδένια,

πότε με τριαντάφυλλα κίτρινα να μου δώσεις,
και τ' ακουμπούσες δίπλα μου πόσα κρεμούσες άλλα

στον τρυφερό σου το λαιμό, πλεγμένα μ' άνθη φρέσκα,
κι έλουζες μύρο μπόλικο, βασιλικό, απ' τη Βρένθη,

τ' όμορφο κεφαλάκι σου και στ' απαλό το στρώμα
τον κρυφό πόθο ξάπλωνες των κοριτσιών να σβήσεις"

(Σαπφώ, Εκδόσεις Νεφέλη, σελίδα 83)

Εκτελέστηκε η Σαπφώ ή ονομάστηκε 10η Μούσα γι αυτά τα Ποιήματα; Εκτελέστηκε ο Αισχύλος ή αναγνωρίστηκε ως ένας από τους μεγαλύτερους Ποιητές της Ελλάδας; Ποιον ωφελεί αυτή η ύπουλη προπαγάνδα που παρουσιάζει αυθαίρετα τους Έλληνες σαν μισάνθρωπους, ναζιστές και ανθρωποθυσιαστές; Επιτρέπεται να ανεχόμαστε αυτή την προσπάθεια σπίλωσης των παπούδων μας;!!!

Νόμιζω πραγματικά ότι όχι μόνον δεν καταδικάζεται πουθενά ο έρωτας μεταξύ ενηλίκων αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις τιμάται με εξαιρετικές τιμές όπως στην περίπτωση των τυρρανοκτόνων Αρμόδιου και Αριστογείτονα! Ο Ερωτας που οδηγεί στην Ανδρεία όχι μόνο δεν στιγματίζεται από τους Έλληνες αλλά αποτελεί και πολεμική Αρετή απότι λένε τουλάχιστον ο Ηρόδοτος στη ζωή του Πελοπίδα, κι ο Παυσανίας στο Συμπόσιο του Πλάτωνα.

Το "φυσικό" και το "αφύσικο" είναι πολύ υποκειμενικές έννοιες. Στον "Ερωτικό" του Πλουτάρχου π.χ. οι ομιλητές μιλούν με θέρμη και υποστηρίζουν ακραίες απόψεις κι από τις δυο πλευρές. Ο Δαφναίος, υποστηρικτής της Ισμηνοδώρας που αγάπησε το Βάκχωνα, λέει: "αν η παρά φύση συνουσία με άντρες δεν καταστρέφει και δεν βλάφτη την ερωτική συμπάθεια, ο έρωτας των γυναικών κι αντρών που ακολουθεί τη φύση, καταλήγει στη φιλία μέσα από την τρυφερότητα και τη χάρη" (Ερωτικός, 5).

Αντιστοίχως ο Πεισίας, ένθερμος αντίπαλος της Ισμηνοδώρας, όταν μαθαίνει ότι αυτή παντρεύτηκε με κόλπο τον Βάκχωνα ουρλιάζει θυμωμένα: "Ω θεοί ως πού θα φτάσει η ελευθερία τούτη που θα καταλύσει την πολιτεία μας; .. Αλλά είναι γελοίο να αγαναχτώ για νόμους και δικαιοσύνη τώρα που βιάζεται η ίδια η φύση μ' αυτή τη γυναικοκρατία". (Ερωτικός, 11).

Προσωπικά δεν κάνω καν διάλογο με θεωρίες. Για ό,τι υποστηρίζω, παραθέτω όσο το δυνατόν περισσότερες αναφορές. Δεν μ' αρέσει να νομίζει κανείς ότι βγάζω πράγματα από το μυαλό μου. Ετσι δεν έχω τίποτα να προσθέσω στην περιγραφή που ήδη έκανα σχετικά με την αντίληψη των Ελλήνων για τον Έρωτα. Έχω υπόψη μου ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ βιβλία, αποσπάσματα, μύθους αναφορές... ακόμη και εικόνες από αγγεία που δείχνουν αυτό ακριβώς που υποστηρίζω.

Ο Αλκιβιάδης για παραδειγμα σίγουρα δεν μπορεί να είχε διάθεση καταδίκης της ομοφυλοφιλίας γιατί ο ίδιος στο Συμπόσιο του Πλάτωνα περιγράφει τις πονηρότατες προσπάθειες που έκανε για να αποπλανήσει τον Σωκράτη και να έχει μαζί του σεξουαλική επαφή μια νύχτα στο σπίτι του, όπου τον παράσυρε με συγκεκριμένο κόλπο. Παραθέτω από το "Συμπόσιο" του Πλάτωνα την έννοια του εραστή και ερωμένου από τα λόγια του Αλκιβιάδη για το Σωκράτη:

"Συναντιόμασταν λοιπόν, παλληκάρια μου, ολομόναχοι και φανταζόμουνα ότι όπου νάναι θα μου πιάσει κουβέντα για όσα, φυσικά, ένας εραστής (στο κείμενο 'εραστής') μπορεί να μιλήσει με τον ερωμένο του (στο κείμενο 'παιδικά') στη μοναξιά και χαιρόμουν".

Κι επειδή ο Σωκράτης δεν μιλούσε για όσα "ο εραστής μιλά στον αγαπημένο του" ο Αλκιβιάδης κατέστρωσε σχέδιο για να τον κάνει να κοιμηθεί στο σπίτι του. Κι εκεί του είπε:

"Εγώ για σένα νοιώθω πως έχεις γίνει ο μοναδικός άξιος εραστής μου (στο κείμενο 'εραστής') και όμως μου φαίνεται να διστάζεις να μου το φανερώσεις... Εγώ, να το ξέρεις, αν δεν δινόμουν σε έναν άνθρωπο όπως εσύ θα ντρεπόμουνα τους φρόνιμους ανθρώπους πολύ περισσότερο απ' ότι τους ανόητους που να με παραξηγούσαν επειδή σου δόθηκα."

Είναι σωστό ότι η εκθήλυνση - όχι ο ανδρικός έρωτας εν γένει - αντιμετωπίζεται με σκωπτική διάθεση κι όταν μάλιστα είναι κάπως προκληκτική χρησιμοποιείται ο όρος "κίναιδος" (δηλ. εκείνος που προκαλεί σκάνδαλο) ιδίως στις περιπτώσεις των ιδιωτών σουλατσαδόρων και εκπορνευομένων. Ομως στις περιπτώσεις που κάποιος ήταν θηλυπρεπής αλλά καλός στη δουλειά του και συνεπής προς τις υποχρέωσεις του απέναντι στην Πόλη, αυτός τιμάται με αξιώματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Παραθέτω από τον λόγο του Αισχίνη "Κατά Τιμάρχου" στο 131:

"Όσο για το παρατσούκλι του Δημοσθένη, πολύ σωστά ονομάζεται Βάταλος από τη φήμη και όχι από την παραμάνα του, αφού το παρατσούκλι αυτό οφείλεται στο ότι είναι θηλυπρεπής και κίναιδος. Διοτι αν κάποιος σου βγάλει, Δημοσθένη, αυτά τα κομψά ρούχα και τον απαλό χιτώνα που φορείς και τα δώσει στα χέρια των δικαστών, πιστεύω ότι αυτοί, αν δεν τους έχει πληροφορήσει κανένας προηγουμένως, δεν θα ξέρουν να πουν αν τα ρούχα αυτά ανήκουν σε άνδρα ή σε γυναίκα"

Παρότι θηλυπρεπής λοιπόν, ο Δημοσθένης έχαιρε μεγάλης εκτιμήσης. Υπήρξε και πρέσβης της Αθήνας προς τον Φίλιππο (τότε κατηγόρησε τον Αισχίνη για παραπρεσβεία ενώ ο Αισχίνης παρά όσα λέει απολογήθηκε ταπεινά και με μια κάπως άνανδρη στρατηγική αντικατηγόρησε τον Τίμαρχο για εκπόρνευση για να απαλλαχθεί από τον ένα του κατήγορο) και ξέρουμε ακόμη ότι έπεισε με τη ρητορική του ικανότητα τους Θηβαίους να αντισταθούν στους Μακεδόνες ενώ ήξεραν τον μεγάλο κίνδυνο που κατέληξε στην ισοπέδωση της Θήβας. Θέλει μεγάλη προσοχή λοιπόν η μελέτη της Ελληνικής Γραμματείας. Πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα ότι οι Έλληνες ήταν ένας πολιτισμένος κόσμος, πολύ πιο φιλοσοφημένος και ανεκτικός απο ότι εμείς σήμερα.

Έχω υποψιν μου διαφορα αρθρα που ισχυρίζονται ότι αφορούν την ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα, αλλά δεν είδα να να αναφέρονται ΠΟΥΘΕΝΑ σε ομοφυλόφιλους. Εχουν μπερδέψει - ελπίζω από άγνοια - την παιδεραστία με την ομοφυλοφιλία. Θα πρέπει να σας ενημερώσω ότι στη διεθνή βιβλιογραφία η παιδεραστία συνήθως δεν λαμβάνει υπόψη το φύλο. Αυτό ακριβώς φαίνεται να είναι που "εξιτάρει" τους παιδεραστές, ότι δηλαδή τα άτομα νεαρής ηλικίας δεν έχουν διαμορφωμένα χαρακτηριστικά φύλου.

Υπήρχαν αυστηροί νόμοι κάτά της "παιδεραστίας", αδίκημα που εντασσόταν στις "ύβρεις". Και η ποινή για το συγκεκριμένο ήταν συνήθως θάνατος. Οι νόμοι αυτοί αναφέρονται από τον Αισχίνη. Σωστοί κι αυστηρότατοι νόμοι! Συμφωνώ ότι με τέτοια αυστηρότητα πρέπει και σήμερα να προστατεύονται τα παιδιά - ιδίως στους χώρους που θεωρούνται ασφαλείς - όπως προστατεύεται το διδασκαλείο στον πρώτο νόμο - με την εξαίρεση βέβαια της θανατικής ποινής με την οποία διαφωνώ εξ αρχής. Ο δεύτερος νόμος στον οποίο αναφέρεται ο Αισχίνης είναι "περί προαγωγείας" (!!!) όταν δηλαδή ένας πατέρας εκμισθώνει το ίδιο του το παιδί για σεξουαλική εκμετάλευση (!!!). Κι Αισχίνης πάλι μας πληροφορεί ότι τέτοια περιστατικά - δυστυχώς - συνέβαιναν. Ο τρίτος νόμος είναι ο νόμος περί βιασμού (της ύβρεως) που τιμωρεί αυστηρότατα όποιον εξαναγκάζει σε σεξουαλική επαφή "παιδί, άνδρα ή γυναίκα, ελεύθερο ή δούλο" (Κατά Τιμάρχου 15) Ποιος θα διαφωνήσει μ' αυτούς τους νόμους;

Ο Χρύσιππος ήταν πανέμορφος καί ο Λάϊος τον ερωτεύθηκε.Όταν πέθαναν οι σφετεριστές του θρόνου,ο Λάϊος τον απήγαγε καί τον πήρε στην Θήβα. Εκεί τον αποπλάνησε. Ο Χρύσιππος αυτοκτόνησε από ντροπή. Ο Λάϊος καταγράφηκε ως ο πρώτος παιδεραστής. Ο Πέλοπας,επικαλέσθηκε την υπόσχεση των θεών ότι αν ποτέ τον βλάψουν θα τιμωρήσουν τον υπεύθυνο. Ο Ζευς μόλις το έμαθε, εξοργίσθηκε καί απεφάσισε την καταστροφή του οίκου των Λαβδακιδών. Οι Λαβδακίδες καί η πόλη των Θηβών κατεστράφησαν.

Κατά τη γνώμη μου καλώς τιμωρήθηκαν οι Λαβδακίδες. Όμως εδώ προκειται για περιστατικό σεξουαλικής κακοποίησης όχι ομοφυλοφιλίας. Δεν συναίνεσε ο Χρύσιππος παρά υβρίστηκε(=βιάστηκε). ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι αποδεκτή η κακοποίηση στους Έλληνες. ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ! Κι ο Αγάθων στο "Συμπόσιο" λέει πεντακάθαρα: "βία, καθώς ξέρουμε, στον Έρωτα δε χωράει, κι όσα συμφωνούν δυο άνθρωποι με τη θέλησή τους, οι νόμοι λένε ότι είναι δίκαια" Και μην μπερδεύεις την παιδεραστία με την ομοφυλοφιλία. Και τότε και σήμερα ήταν δυο διαφορετικά πράγματα.

1. Προφανώς λοιπόν τα παιδιά προστατεύονταν αυστηρότατα. Ούτε δικαίωμα συναίνεσης δεν είχαν! Και σήμερα, άλλωστε, δεν έχει ένα παιδί κάτω από τα 15 δικαίωμα να εμπλακεί ούτε με τη θέλησή του σε σεξουαλική επαφή αφού δεν έχει αναπτύξει την κατάλληλη κρίση ώστε να αντιλαμβάνεται τις σωματικές και ψυχικές συνέπειες τέτοιας επαφής. Στα "Ηθικά Νικομάχεια" (βιβλίο 7, παράγ. 5) ο Αριστοτέλης χωρίζει τους ομοφυλόφιλους σε δυο κατηγορίες: εκείνους που είναι ομοφυλόφιλοι από τη φύση τους και εκείνους που είναι ομοφυλόφιλοι από συνήθεια (από σεξουαλική κακοποίηση σε νεαρή ηλικία).

2. Με τον όρο "παιδεραστία" οι Ελληνες περιγράφουν την αποκλειστική σχέση ενός ενήλικου με έναν έφηβο. Ο εραστής δεν ήταν απαραίτητα παιδαγωγός αλλά είχε την έξωθεν καλή μαρτυρία της κοινωνικής καταξίωσης κι άρα θα έβαζε και στον ερωμένο του στον ίδιο δρόμο. Η ηλικία του εφήβου δεν μπορεί να ήταν κάτω από το όριο συναίνεσης. Ο Παυσανίας στο Συμπόσιο κάνει γι αυτό συγκεκριμενη αναφορά "Γιατί αυτοί δεν αγαπούν τα μικρά παιδιά παρά μόνον όταν αποκτήσουν κρίση, κι η κρίση έρχεται μαζί με το χνούδισμα" (δηλ. 15-17 χρονών). Είναι νομίζω λάθος και ανούσιο να επικεντρώνεται κανεις στο αν είχαν ο εραστής με τον ερωμένο σεξουαλική επαφή. Το κράτος το ενδιέφερε αν υπήρχε κάποιου είδους εξαναγκασμός. Επίσης η σχέση αυτή έπρεπε να διακρίνεται από μονιμότητα, αποκλειστικότητα και πνευματικό δέσιμο.

Προσωπικά δεν εγκρίνω εύκολα μια σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας. Πιστεύω ότι οι μεγάλες διαφορές ηλικίας σημαίνουν πάντα μεγάλη διαφορά εξουσίας μέσα στη σχέση. Όμως δεν χρειάζεται να υπερασπιστώ τους Ελληνες προγόνους μου για τέτοιες σχέσεις επειδή και σήμερα είναι σε όλο τον κόσμο απολύτως νόμιμες. Νομιμότατα ένας 70άρης μπορεί να αναπτύξει σχέση με μια 25χρονη ή ένας 40άρης με έναν 17χρονο όταν υπάρχει συναίνεση. Είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ, λόγος δε μου πέφτει.

Νομίζω επίσης ότι είναι σφάλμα να συγχέεται ο σημερινός όρος "παιδεραστία" που σημαίνει κακουργηματική σεξουαλική παρενόχληση παιδιών και αυτεπάγγελτη δίωξη μέχρι την ηλικά των 12 και ηπιότερη δίωξη με έγκληση μόνο από τα 12 μέχρι τα 15, μέ την αρχαιοελληνική έννοια κατά την οποία ο "παις" ήταν στην ουσία ο έφηβος που μπορούσε να εκπαιδευτεί και όπως μας το περιγράφει ο Παυσανίας στο Συμπόσιο μάλλον από τα 15 και μετά. Ηλικίες δηλαδή που και σήμερα έχουν δικαίωμα συναίνεσης και δεν θεωρούνται "αποπλάνηση".

Σχετικά με τη νομοθεσία ελεχθη σε κάποιο άρθρο περί ομοφυλοφυλίας στην αρχαία Ελλάδα:

>Τέλος να τονίσουμε ότι: Οι νομικές διατάξεις που ρυθμίζουν τις διάφορες μορφές ομοφυλόφιλης συμπεριφοράς μπορούν να ενταχθούν σε τρεις κατηγορίες:
>Α) Νόμοι που αφορούν την πορνεία
>Β) Νόμοι που αφορούν στην εκπαίδευση και την ερωτοτροπία
>Γ) Γενικές διατάξεις που σχετίζονται με την σεξουαλική κακοποίηση.

Η πορνεία, η σεξουαλική εκμετάλευση των μαθητών και η σεξουαλική κακοποίηση είναι οι μορφές της ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς;;; Να μου επιτρέψετε να θεωρήσω ότι δεν πρέπει να κάνει κάποιος μελέτες για ένα πράγμα το οποίο το αγνοεί ΠΑΝΤΕΛΩΣ. Εκτος κι αν μου πει ότι ήταν προκατειλημμένος κι ήθελε εξ' αρχής να γράψει αυτό που έγραψε και μην το πολυζαλίζουμε το θέμα. Μήπως ο Μάνος Χατζηδάκις ήταν εκπορνευόμενος; Μήπως ο Κωνσταντίνος Καβάφης ήταν βιαστής; Λυπάμαι να πω ότι αυτά που γράφονται είναι απολύτως τυχαία.

Προφανώς οι Ελληνες είχαν νόμους ελέγχου των παραπάνω. Ομως αυτά δεν σχετίζονται ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ με την ομοφυλοφιλία κατ' αποκλειστικότητα. Μήπως νομίζετε ότι δεν προστάτευαν τα νεαρά κορίτσια από τους επίδοξους βιαστές το ίδιο; Δεν κατηγορήθηκε ο Περικλής πολλές φορές επειδή είχε σχέση με μια εταίρα; Πώς είναι δυνατόν να ερμηνεύονται όλα αυτά σε σχέση με τους ομοφυλόφιλους αποκλειστικά;

Κι όσο για το τι σημαίνει ο νόμος του "ηταιρικότα" δεν καταλάβα γιατί ο γράφων του προαναφερθέντος άρθρου προσπαθεί να τον ερμηνεύσει;;; Αφού τον εξηγεί ο Αισχίνης πεντακάθαρα και δεν αφήνει ΚΑΜΙΑ αμφιβολία στο 105:

"Αν τώρα, Αθηναίοι, αυτός εδώ ο Τίμαρχος έμενε μόνο στο σπίτι του Μισγόλα, και δεν είχε πάει σε κανένα άλλο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι πράξεις του είχαν κάποιο μέτρο, αν υπάρχει μέτρο σε αυτού του είδους τις δουλειές. Εν πάσει περιπτώσει εγώ τότε θα τον κατηγορούσα μόνο όπως ορίζει ο νόμος δηλαδή για εταιρισμό (στο κείμενο "ηταιρικέναι μόνον") Γιατί γι αυτό το παράπτωμα είναι, νομίζω, ένοχος αυτός που κάνει αυτή τη δουλειά με ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ άντρα επι πληρωμή (στο κείμενο "επι μισθώ")"

Ας μην "ερμηνεύει" λοιπόν ο συντάκτης τι σημαίνει "με χρήματα". Σημαίνει κυριολεκτικώς "με χρήματα". Δεν αφορά τους ομοφυλόφιλους εν γένει και γι αυτό δεν κατηγόρησε με την ίδια κατηγορία τον Δημοσθένη, τον κύριο αντίπαλό του, παρότι τον λέει "θηλυπρεπή" και "κίναιδο". Ο δικανικός του Αισχίνη ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ γιατί αν τον διαβάσετε καλά θα δείτε οτι κι ο ΙΔΙΟΣ ο Αισχίνης παραδέχεται ότι κυνηγούσε νεαρούς άντρες. Απλώς δεν τους πλήρωνε!

Νόμιζω ακόμη ότι την υστερία με τη σεξουαλικότητα τη χρωστούν οι σημερινοί Έλληνες στη χριστιανική τους παιδεία. Κι επειδή τους είναι πολύ δύσκολο να "ξεκολλήσουν" από τις ανώμαλες ιδέες της Εβραϊκής ερήμου σχετικά με τον Έρωτα, προσπαθούν να χωρέσουν το θεό στα χριστιανικά πρότυπα και να "ερμηνεύσουν" την Ελληνική Γραμματεία με το σύστημα "όπερ έδει δείξαι". Οι αντιλήψεις των Εβραϊκών Γραφών και του Μωσαϊκού νόμου στον οποίο ορισμένοι έχουν προφανώς εκπαιδευτεί άρτια, πρέπει να λείψουν από την Ελλάδα: "Αν κάποιος κοιμηθεί με άντρα όπως κοιμάται με γυναίκα, βδέλυγμα έπραξαν και οι δύο. Να πεθάνουν για πάντα" (Λευιτικόν κ. 13)

Αν λοιπόν κάποιος έχει άλλη αποψη, περιμένω τα δικά του βιβλία, αποσπάσματα, μύθους, αναφορές και αγγεία για να επανεξετάσω τα συμπεράσματα μου. Μέχρι τότε θα μου επιτρέψετε να πιστεύω ότι κάθε ακροβατισμός για να επιβληθεί στην Ελληνική Γραμματεία μια Εβραϊκής κατεύθυνσης αντίληψη για τον Ερωτα, έχει να κάνει μόνο με την δυσκολία που έχουν ορισμένοι στο να αμφισβητήσουν τη χριστιανική τους εκπαίδευση και τα χριστιανικά αυτονόητα.

Όσοι δεν έκαναν τον κόπο να μάθουν κλασικά Ελληνικά εννοούν να ερμηνεύουν τη φράση "παρά φύσιν" κατά τα εβραιοχριστιανικά Ελληνικά. Ομως κάθε απόφοιτος του γυμνασίου υποχρεούται να ξέρει ότι το επίρρημα "παρά" είναι τοπικό και σημαίνει δίπλα όχι ενάντια! "Παράλληλα" σημαίνει "το ένα δίπλα στο άλλο" κι όχι "το ένα ενάντια στο άλλο". "Παρά πόδα" δε σημαίνει να πάρεις το όπλο και να βαράς το πόδι σου

"Παρά φύσιν" λοιπόν σημαίνει "δίπλα από τη φύση" αλλά όχι δίπλα από τα δέντρα. Στο χωρίο μου λένε ακόμα οι γιαγιάδες στις νεαρές κοπέλες που φοράνε κοντά φορέματα "φαίνεται η φύση σου" και το ανέκδοτο με τον παππού που λέει στο γιατρό "στά'ει η φύση μ'" (δηλ. στάζει το πέος μου) είναι πολύ γνωστό στο χωριό μου. Φύση του ανθρώπου λέμε τα γεννητικά του όργανα και η φράση "παρά φύσιν" σημαίνει "από τον πρωκτό" κι όχι ενάντια στο φυσιολογικό όπως προσπαθούνε πολλοί να το παρουσιάσουν. Ελληνικά ήξεραν οι παπούδες μας και αν ήθελαν να εννοήσουν "ενάντια στη φύση" θα έλεγαν "κατά φύσιν" (π.χ. Κέλσου, "Κατά Χριστιανών")!!!

Ο όρος "ομοφοβία" προέρχεται από την ψυχολογία και σημαίνει έναν γενικό και ανεξήγητο φόβο για τους ομοφυλόφιλους συνανθρώπους μας. Είναι αντίστοιχος με την κλειστοφοβία όταν δηλαδή παρότι είσαι απολύτως ασφαλής σε ένα ασανσέρ, παθαίνεις πανικό χωρίς προφανή λόγο και χωρίς να μπορεις να το ελέγξεις. Αν κανείς αντιμετωπίζει τέτοια ψυχολογική δυσκολία καλό είναι να απευθυνθεί σε κάποιον κατάλληλο γιατρό και με τη βοήθεια του Ασκληπιού να προσπαθήσει να θεραπευτεί.

Φυσικά αν είσαι ετεροφυλόφιλος και προφανώς έχεις διαφορετικές σεξουαλικές επιλογές αυτό δεν είναι ομοφοβία. Το να επιλέγεις για τον εαυτό σου είναι προφανές δικαίωμα. Το να θες να επιβάλλεις τις δικές σου επιλογές σε άλλους είναι σοβαρό πρόβλημα.

Η ομοφυλοφιλία δεν είναι προφανώς ούτε ελληνική ούτε ξένη, είναι ανθρώπινη πρακτική και αφορά όλους τους λαούς κι όλες τις εποχές το ίδιο. Είναι αρκετά διαδεδομένη στα ζώα και δεν υπήρξε καμία ανθρώπινη φυλή που να μην εμφανίζει κι ένα ποσοστό ομοφυλοφιλικής συμπεριφοράς. Ορισμένοι λαοί με σκέψη και πολιτισμό όπως πχ οι Έλληνες αποδέχονταν την ποικιλία και τον πλούτο της φύσης ενώ άλλοι χωρίς σκέψη και χωρίς πολιτισμό όπως πχ οι Εβραίοι καταδίκαζαν την φύση, την θεωρούσαν αμαρτωλή και προβληματική, κι ανέπτυξαν τη λογική να την περιορίσουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 21:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι η τελευταία παράγραφος είναι και όλο το νόημα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy