ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ελληνισμός vs Εβραισμός- η αιώνια μάχη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
webmercury
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 22:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους webmercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι πρέπει δηλαδή να
συμπεράνουμε για κάποιον που το κανάτι του κρασιού του έχει τέτοια
διακόσμηση; Ότι είναι ομοφοβικός;


Ότι είχε χιούμορ.


quote:
Υποθέτω αυτό είναι το δεύτερο έγκλημά μου (μετά την
Αρβανίτικη καταγωγή). Ε ναι, τι να κάνουμε; Δεν έχω;
Παραξενεύεσαι; Τσαντίζεσαι; Συνήθισέ το.

Μάλλον εσύ πρέπει να το συνηθίσεις φίλε junk95.
Αν θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα πρέπει να σέβεσαι την ιστορία σου και όχι να πιστεύεις σε ταινίες και κακόβουλες φήμες.
Αν δεν θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα , πρέπει να ξέρεις ότι δεν πρέπει να προσβάλλεις την ιστορική μνήμη άλλων λαών , και το θέμα δεν σε αφορά.
Ασχολήσου με την ιστορία του λαού σου αν θέλεις οι άλλοι λαοί να σε σέβονται.

Αν πάλι θεωρείς τον εαυτό σου ότι δεν ανήκεις σε κάποιο λαό , τοτε λυπάμαι πολύ , αλλά η αντίληψή σου δεν μπορεί έχει κάποια ισχύ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 02:00:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ότι είχε χιούμορ.

Τουλάχιστον σε μεγαλύτερο βαθμό από τον Kaizer.

quote:

Μάλλον εσύ πρέπει να το συνηθίσεις φίλε junk95.
Αν θεωρείς τον εαυτό σου Έλληνα πρέπει να σέβεσαι την ιστορία σου

Αυτό κάνω.

quote:

και όχι να πιστεύεις σε ταινίες και κακόβουλες φήμες.

Αυτό κάνεις.

quote:

Αν πάλι θεωρείς τον εαυτό σου ότι δεν ανήκεις σε κάποιο λαό , τοτε λυπάμαι πολύ , αλλά η αντίληψή σου δεν μπορεί έχει κάποια ισχύ.

Αυτό... θα το βάλω στη συλλογή με τα μαργαριτάρια μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

protaias
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 21:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους protaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα Gothic με πιάνεις αδιάβαστο πρώτη φορά τα ακούω αυτά που γράφεις

Πιο Πάνο ανέφερα ένα νόμο που μίλαγε για (παρενόχληση) και όχι για καταδίκη των ομοφυλόφιλων θέλω δηλαδή να πω ότι τα πράγματα δεν ήταν ελεύθερα για τους δηλαδή δεν είχαν την άνεση να την πέφτουν όπου γουστάρουν.

Δεν είπα ότι δεν υπήρχαν ούτε ότι τους καταδίκαζαν αυτό στο κάτω κάτω ήταν στη φύση τους και δεν το κατακρίνω
.
Μην λέμε όμως ότι το επαινούσαν και ότι ήταν καλό
Πιστεύω ότι η αντιμετώπιση της ήταν ανάλογη με την σημερινή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 21:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΜΑ!!!!
Φοβάμαι...
Ο Κάιζερ ψάχνει να με δείρει.
Τι να κάνω?
Ωπ,τι λέει εδώ?
Ότι θα με σκοτώσει λέει,ΜΑΜΑΑΑΑΑΑ!!!
..................................................................
Τελικά έκανα μαλακία που τον έβρισα τον τύπο.
Αυτός είναι από άλλο ανέκδοτο.
.................................................................
junk95(ή μήπως πρεζόνι?)
αν και δε σ'έβαλα δικηγόρο μου,
τα είπες όμορφα.
Λες και το να είσαι του τρίτου φύλλου,σημαίνει απαραίτητα κακό.
Μακάρι τουλάχιστον να είχαν όλοι τον κοινό νου που
έχεις εσύ
κι αν μη τι άλλο,
χιούμορ.
.....................................................................
Για τον Αλέξανδρο δε με νοιάζει τι έκανε στο κρεβάτι.
Ο γιος μου να μη βγει περίεργος κι όλα τ'άλλα είναι για να περνά η ώρα μας....
....................................................................
Το φόρουμ έχει καταντήσει σκέτη παπαριά.
Από Εβραίους ξεκινήσαμε,με στροφή στο Μέγα
κι από κει για Κίνα μεριά.
Ε ρε τι γίνεται στον πούστη τον εσωτεριστικό χώρο.
Λέω να βγω λίγο exoterica τώρα,γιατί εδώ βρώμισε.
....................................................................
admin,
πως κι έτσι δεν απενεργοποιήθηκα?
Τόσο βρισίδι έχω ρίξει.
Μήπως...??????
Μπαααα,δε νομίζω......
....................................................................
Και κάτι για τον πρώην steelspring και νυν steelsummer:
σε συμπαθώ γενικώς,και το ότι μου την είπες
με πείραξε.
Σε είχα για πιο ανοιχτόμυαλο.
Πάρε και μια συμβουλή-
πάψε να κρίνεις εμένα και τις όποιες-"ανθελληνικές"-απόψεις μου
και κοίτα να τα βρεις με την ΑΤΜΑ.
Η τουλάχιστον συνεχίστε το δικό σας βρισίδι,ξέρεις εσύ...
Μη μου το παίζεις ανωτέρου επιπέδου.
Στα σκατά κολυμπάμε όλοι κι όσοι δεν το κάνουμε
δεν καθόμαστε να γράφουμε αρλούμπες στο εσοτέρικα τζι αρ.
Γκέκε?(αυτό στη γλώασσα που χρησιμοποιείς εσύ).
Α,ναι ,ανθελληνικό είναι το μάτι σου,
αν και δε θέλω να σε βρίσω.
Όπως είπα και πριν,γενικά σε συμπαθώ(όχι τριτοφυλικά-έτσι απλά σαν άτομο).
.................................................................
Το όνειρο μου είναι να απενεργοποιηθώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 00:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα Gothic με πιάνεις αδιάβαστο πρώτη φορά τα ακούω αυτά που γράφεις

Πιο Πάνο ανέφερα ένα νόμο που μίλαγε για (παρενόχληση) και όχι για καταδίκη των ομοφυλόφιλων θέλω δηλαδή να πω ότι τα πράγματα δεν ήταν ελεύθερα για τους δηλαδή δεν είχαν την άνεση να την πέφτουν όπου γουστάρουν.

Δεν είπα ότι δεν υπήρχαν ούτε ότι τους καταδίκαζαν αυτό στο κάτω κάτω ήταν στη φύση τους και δεν το κατακρίνω
.
Μην λέμε όμως ότι το επαινούσαν και ότι ήταν καλό
Πιστεύω ότι η αντιμετώπιση της ήταν ανάλογη με την σημερινή


Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και το μόνο που έκανα ήταν να παραθέσω ένα τμήμα από ένα σάιτ.
Φύσικά και σε καμμία περίπτωση δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι οι αρχαίοι έλληνες ήταν ξεφωνημένες αδελφές που την έπεφταν στον οποιονδήποτε.Αυτό θα ήταν τουλάχιστον αηδιαστικό και παράλογο.
Απλώς ότι για τους αρχαίους έλληνες η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι αποδεκτό (ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ),ο καθένας ήταν ελεύθερος να κάνει τη ζωή του όπως εκείνος επέλεγε και ήταν αποδεκτός απόλυτα από την κοινωνία ΕΦΟΣΩΝ δεν παρενοχλούσε κανέναν.
Το οτί υπήρξαν εξέχουσες προσωπικότητες ομοφυλόφιλοι στη αρχαία ελλάδα,(όπως σε κάθε άλλη κοινωνια άλλωστε),είναι ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΟ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί για μερικούς είναι κάτι ασυμβίβαστο.
έτερον εκάτερων.

Αλλά συμφωνώ κι εγώ πως το θέμα του τόπικ είναι άλλο οπότε μάλον θα πρέπει να επανέρθουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 13:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και το μόνο που έκανα ήταν να παραθέσω ένα τμήμα από ένα σάιτ.
Φύσικά και σε καμμία περίπτωση δεν προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι οι αρχαίοι έλληνες ήταν ξεφωνημένες αδελφές που την έπεφταν στον οποιονδήποτε.Αυτό θα ήταν τουλάχιστον αηδιαστικό και παράλογο.
Απλώς ότι για τους αρχαίους έλληνες η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι αποδεκτό (ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ),ο καθένας ήταν ελεύθερος να κάνει τη ζωή του όπως εκείνος επέλεγε και ήταν αποδεκτός απόλυτα από την κοινωνία ΕΦΟΣΩΝ δεν παρενοχλούσε κανέναν.
Το οτί υπήρξαν εξέχουσες προσωπικότητες ομοφυλόφιλοι στη αρχαία ελλάδα,(όπως σε κάθε άλλη κοινωνια άλλωστε),είναι ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΟ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί για μερικούς είναι κάτι ασυμβίβαστο.
έτερον εκάτερων.



Συμφωνώ & Επαυξάνω!! Αυτό όμως δέν σημαίνει οτι κάποιοι πρέπει να το βρίσκουν σάν Αφορμή για να χτυπήσουν τον Μέγα Αλέξανδρο!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 22:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λόγω φόρτου εργασίας, δεν μπόρεσα να μπω στο esoterica αυτή τη βδομάδα. Πάντως, ομολογώ οτι εκπλήσομαι με το γεγονός οτι το topic αυτό εξακολουθεί να έχει ενδιαφέρον για αρκετά μέλη του forum, αφού όπως είναι ολοφάνερο έχει εξαντλήσει το αρχικό του θέμα.
Η συζήτηση σχετικά με την υποτιθέμενη ομοφυλοφιλία του Μ.Α. θα συνεχιστεί πολύ σύντομα σε ειδικό topic που σκοπεύω να ανοίξω σχετικά με αυτό ακριβώς το θέμα.
Ωστόσο, είδα οτι κατα το διάστημα τις απουσίας μου δόθηκαν ορισμένες απαντήσεις που σίγουρα αξίζουν σχολιασμό!
Αρχίζω λοιπόν μς τη myrielle

quote:
αγόρι μου, την πάτησες!έτυχε να μην έχω τί να κάνω και να διαβάσω όλες τις σαβούρες που γράφεις!δυστυχώς για εσένα όμως, είμαι το ίδιο επιθετική με εσένα μα περισσότερο έξυπνη και διαβασμένη. σου λέω λοιπόν ότι όχι μόνο αυτά που γράφεις είναι τρισάθλια αλλά τα ντύνεις κιόλας με τα πιο τραγικά και ελεεινά ορθογραφικά λάθη που γνώρισε ποτέ η ελληνική υπό οιαδήποτε μορφή της!!!!έχω λοιπόν να σου δηλώσω:
για τη θεωρία σου περί των αντιθέτων σε αυτή τη ζωή, όσοι έχουν διαβάσει ΧΡΟΝΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ξέρουν τί μηδαμινές βάσεις αυτή έχει.
Όσον αφορά το Μ. Αλ. μάθε ότι όντως ήταν ομοσεξουάλα και γούσταρε να τρώει σταφύλια από χέρια 15χρονων αγοριών (βλ.Κ.Κωστής-Δ. Μαυρογορδάτος-η κρυφή ζωή του Μ.Α.)


OYΑΟΥ! Το λέει αυτό ο Κωστής Μαυρογορδάτος? Ο ΚΩΣΤΗΣ ΜΑΥΡΟΓΟΡΔΑΤΟΣ?
Ε τότε πρέπει να ζητήσω συγνώμη. Έχεις δίκιο myrielle. Ο Αλέξανδρος ήταν όντως <<ομοσεξουάλα>> . Τι σημασία έχει που ο Πλούταρχος μας αναφέρει ξεκάθαρα την περιφρονητική αρνητική απάντηση που έλαβε απο τον Αλέξανδρο κάποιος αξιωματούχος του όταν πρότεινε στον Μέγιστο των Ελλήνων να του στείλει έναν πανέμορφο νέο για εραστή?
Τι σημασία έχει που στις αρχαίες πηγές δεν υπάρχει η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ καταγραφή που να συνδέει τον Αλέξανδρο με ομοφυλοφιλικές σχέσεις?
Αφού εδώ έχουμε τον Κωστή Μαυρογορδάτο...
Myrielle, έχω επι την ευκαιρία να σου συστήσω ένα πολύ καλό βιβλίο ενός εξαίρετου συγγραφέα. Τιτλοφορείται <<Η μυστική καταγωγή του Αλέξανδρου>>. Συγγραφέας ο εξαίρετος φιλόλογος Ι.Χ. Σκατόμυαλος. Στο εν λόγω βιβλίο, ο συγγραφέας αποδυκνείει πως ο Αλέξανδρος καταγόταν στην πραγματικότητα απο την Αυστραλία, ήρθε στην Ελλάδα με την βοήθεια UFO, και πως οι νίκες του εναντίον των Περσών δεν οφείλονται στις στρατηγικές του ικανότητες, αλλά σε πυρηνικά όπλα ! Όλα άριστα τεκμηριωμένα με στοιχεία σταλμένα απευθείας απο Ιερουσαλήμ, φρέσκα φρέσκα. Αν δεν ξέρες που να το βρείς μην ανησυχείς. Θα το βρείς σε όλα τα super market να πουλιέται ως κωλόχαρτο (όπως πιθανότατα και το βιβλίο του Μαυρογορδάτου).
Άκου κοριτσάκι μου. Ζείς σε μια εποχή που ο κάθε μ...ας μπορεί να γράψει και να εκδόσει οτι μ...ια του καπνίσει και να την εκδόσει. Πάρ'το χαμπάρι αυτό. Πέτα τους Μαυρογορδάτους στα σκουπίδια και άνοιξε καναν Αρριανό μπας και ξεστραβωθείς.
quote:

μάθε ότι εδώ μέσα ο κάθε ένας έρχεται για να τεκμηριώσει όσο καλύτερα μπορεί την άποψή του, όχι για να βρεί "ανθέλληνες" πάνω στους οποίους θα ξεσπάσει τον κομπλεξισμό του πιθανότατα έξω από μία πλατεία.
κάθεσαι και απειλείς κοσμάκη γιατί δεν έχεις ούτε εσύ ο ίδιος βρεί τον τρόπο να στηρίξεις τις αβάσιμες εθνικιστικές αηδίες που αραδιάζεις.



Για την τεκμηρίωση απόψεων τι να πούμε? Σύγκρινε τις αρχαίες πηγές που παρέθεσα εγώ με τη δική σου πηγή. Και γύρνα μερικές σελίδες πίσω για να δείς ποιοί άρχισαν πρώτοι να απειλούν, όταν τους τελείωσαν τα επιχειρήματα της κακιάς ώρας.
Για τα ορθογραφικά λάθη, κάποιοι δεν ενοούν να καταλάβουν οτι γράφουμε σε PC και οτι δεν είναι δυνατόν να γράφουμε όπως γράφουμε και στο χέρι.

quote:
η παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά έχει δημιουργηθεί από όλους τους πολιτισμούς. κανένας δεν προσέφερε κάτι παραπάνω από κάποιον άλλον. ΑΣΕ ΠΟΥ ο ελληνικός πολιτισμός στον οποίο αναφέρεσαι τα τελευταία 2000 χρόνια έχει σταματήσει να υπάρχει! το μόνο πού ξέρασε ήταν άτομα σαν κι εσένα να τον υποστηρίζουν τόσο παθιασμένα. Ωραίος ΗΤΑΝ τρανός ΗΤΑΝ,ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ πολλά αλλά όπως βλέπεις χρησιμοποιώ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΙΚΟ ΧΡΟΝΟ.


Σίγουρα. Οι Ζουλού, ας πούμε, προσέφεραν στον παγκόσμιο πολιτισμό εξίσου με τους Έλληνες. Μα καλά, τα σκέφτεσαι αυτά που πετάς? Ποιός πολιτισμός ήταν εξίσου σπουδαίος με τον Ελληνικό? Αν δεν υπήρχαν οι Αρχαίοι Έλληνες για να βάλουν τα θεμέλια του σημερινού πολιτισμού, τώρα θα ήμασταν ακόμα στη λίθινη εποχή. Και ο Ελληνισμός δεν έχει πεθάνει, γιατι απλούστατα αυτό είναι αδύνατο, όσο και αν προσπαθούν οι Εβραιοσιωνιστές σήμερα.
Αντέξαμε στα πάντα. Περάσαμε τα πάνδεινα και δεν λυγίσαμε. Τι να προτοπεί κανείς? Την απάντηση του Κωσταντίνου Παλαιολόγου προς τους Τούρκους υπάνθρωπους όταν αυτοί πολιορκούσαν την Κωσταντινούπολη και του ζήτησαν να την παραδόσει? Tην ένδοξη Ελληνική επανάσταση του 21? Tο Μακεδονικό Αγώνα? Τους Βαλκανικούς πολέμους? Το έπος του Μικρασιατικού Αγώνα, που τόσο τραγικά τελείωσε διότι οι ομοιδεάτες σου τον υπονόμευσαν όσο μπορούσαν? Το ΟΧΙ στους Ιταλογερμανούς το 40-41? Τα παλικάρια της ΕΛΔΥΚ, που πολέμησαν τον προαιώνιο εχθρό του Γένους πλήρως εγκαταλειμένοι απο τη δειλή ηγεσία τους, μαχόμενοι μέχρις εσχάτων, παρότι ήξεραν πως ο αγώνας τους ήταν μάταιος? Είναι ή όχι αυτά αποδείξεις οτι ο Ελληνισμός ΖΕΙ? Είναι ή όχι αποδείξεις οτι το πνεύμα των υπερασπιστών των Θερμοπυλών και των Στρατιωτών του Μεγάλου Αλεξάνδρου εξακολουθεί να καίει μέσα στις καρδιές των Ελλήνων?
Φυσικά κάνουμε και λάθη. Φυσικά και έγιναν καταστροφές. Αυτά όμως δεν συνέβησαν απο τον <<υπερπατριωτισμό>>, αλλά διότι άτομα σαν εσένα και τους ομοιδε'ατες σου πάντα, στις κρίσιμες στιγμές, φρόντιζαν να σπείρουν τη διχόνοια. Γιατί η διχόνοια είναι το μεγαλύτερο ελλάτωμα μας. Όπως είχε πει και ο Όττο φον Μπίσμαρκ, ο <<σιδηρούς καγκελάριος>> της Γερμανίας, <<αν οι Έλληνες ήταν ενωμένοι θα κρατούσαν όλο τον κόσμο στα χέρια του!>>!
quote:
αν ήμουν στη θέση σου που ευτυχώς δεν είμαι γιατί θα κινδύνευα να με λιντσάρει όλο το φόρουμ, θα σταματούσα να ΖΩ το παρελθόν και θα προσπαθούσα να το ΑΝΑΣΤΗΣΩ.


Αυτό προσπαθώ να κάνω, και εγώ και άλλοι πολλοί πατριώτες αλλά άτομα σαν εσένα στέκονται εμπόδιο με κάθε τρόπο.
Όταν λες όλο το forum ενοείς τον Junk95, τον apisteyta omorfo και προφανώς τον εαυτό σου? Μπρρρρ.... Φόβος και τρόμος!

quote:
γεια...εθνικια ΟΛΟΙ σας

Με τιμάς... Πράγματι, είμαι εθνικιστής και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ! Λατερύω αυτή τη χώρα τον πολιτισμό που γένησε, πιστεύω οτι αυτός είναι ο ανώτερος που εμφανίστηκε ποτέ στη Γη και περιφρονώ με όλη μου την ψυχή ανθρωπάρια σαν εσένα που προσπαθούν με κάθε τρόπο να τον υποβαθμίσουν και να τον σπιλώσουν! Καλύτερα λοιπόν να βρεις μια καλύτερη έκφραση για να με προσβάλεις, και εμένα και όλους τους υπόλοιπους πατριώτες εδώ! Μην πολυκουραστείς και σου καεί καμιά ασφάλεια, δεν τη σηκώνεις και πολύ τη σκέψη βλέπεις καταπώς φαίνεται. Τι λες για το φασίστες, ρατσιστές, οπισθοδρομικοί, ηλίθιοι? Ο κατάλογος με τα διεθνοαριστεριστικά κλισέ που χρησιμοποιούν οι ομοιδεάτες σου για να προσβάλουν όσους αγαπούν αυτή τη χώρα και τον πολιτισμό της είναι πραγματικά ατελείωτος...
Περνάω τώρα στον junk95

quote:
Θες να πεις εκτός από τον ίδιο ; Αυτό δε γίνεται, γιατί
ελάχιστοι άλλοι κατέκτησαν όλον τον κόσμο. Αλλά επειδή
υπονοείς ότι ομοφυλοφιλία και μεγαλείο είναι ασυμβίβαστα,
πρέπει να αναφερθούν:


Για άλλη μια φορά ανιστόρητε καραγκιόζη...ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΑΡΧΑΙΑ ΠΗΓΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΤΑΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ!
Κρετίνε, ε κρετίνε. Πάμε παρακάτω
quote:

-Ο Αδριανός (της γνωστής Πύλης)
-Ο Λεονάρντο ντα Βίντσι
-Ο Μιχαήλ Άγγελος
-Ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος (ναι, αυτός που στις Σταυροφορίες
πολέμησε 50 μουσουλμάνους μόνος του και νίκησε)
-Ο Λόρδος Μπάιρον (επηρεασμένος από τις κλασσικές σπουδές και
δεν κάνω καθόλου πλάκα)
-Ο Μέγας(!) Πέτρος της Ρωσίας
-Ο Μέγας(!) Φρειδερίκος της Πρωσίας


Σε ποιές πηγές αναφέρονται όλα αυτά? ΠΟΙΕΣ που να πάρει ο διάολος?
quote:
αν είσαι Μέγας έχεις σχεδόν 100% πιθανότητες να είσαι και gay

...!!!!!!!!
quote:
Θες αποσπάσματα από τον Αριστοτέλη,
τον Πίνδαρο, τον Πλάτωνα, τη Σαπφώ;


Ναι, πολύ το θέλω! Αποσπάσματα που δεν θα τα έχεις χαλκεύσει, παρερμηνεύσει ή και δημιουργήσει εσύ.
Για το κατα πόσο η ομοφυλοφιλία ήταν ή όχι αποδεκτή στην Αρχαία Ελλάδα, ρίξε ένα βλέφαρο στις κωμωδίες του Αριστοφάνη και στην απάντηση που έδωσε ο Αλέξανδρος, ο μαθητής του ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ στον αξιωματούχο του όταν αυτός τον προέτρεψε να συνευρεθεί με άντρα.
Ω χειρότερε από όλους τους ανθρώπους με γνώρισες ποτε μέχρι σήμερα ένοχο τέτοιου
ΕΓΛΗΜΑΤΟΣ, για να τολμήσεις να με κολακεύσης με ηδονές τόσο αισχρές;».

Έγκλημα, λοιπόν, η ομοφυλοφυλία. Και για να το έλεγε ο Μέγιστος των Ελήνων αυτό, κάτι θα ήξερε...

quote:
Θες μήπως να αναρωτηθείς γιατί οι αγγλόφωνοι [*] λένε το ομοφυλοφιλικό σεξ "the Greek way";

Γιατί είναι ζώα και μεγαλοποιούν μεμονωμένα περιστατικά ή παρερμηνεύουν αρχαίες πηγές, όπως και σε ΠΟΛΛΑ άλλα θέματα.
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ
Υ.Γ. Myrriel
quote:
είμαι το ίδιο επιθετική με εσένα μα περισσότερο έξυπνη και διαβασμένη.

Junk95
quote:
η καταστροφική βλακεία αδυνατεί πλήρως
να καταλάβει την πολυπλοκότητα της σκέψης μου

Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 22:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πρότεινα φίλε Kaizer,να διαβάσεις το πρότελευταίο μήνυμα της προηγούμενης σελίδας και ίσως βρείς μερικές από τις "πηγές" που αναζητείς.

Ο Αριστοφάνης είναι για σένα πηγή ή τεκμήριο

Αλήθεια τι ακριβώς είναι για σένα ο όρος "ελληνικός πολιτισμός";

Τέλος θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μιλάς και να συμπεριφέρεσαι σύμφωνα με τον πολιτισμό που "υποτίθεται" ότι θαυμάζεις,αν και συζητητές σαν κι εσένα είναι ρεζίλι και η ντροπή όσων πράγματι αγαπούν την κληρονομιά μας.

Σκέψου λίγο.....αν σου είναι δυνατόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2004, 23:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Σαπφώ ομοφυλόφιλη... Τι άλλο θα ακούσουμε! Διάβασα με προσοχή το ποίημα που μας παραθέτεις και κατάλαβα ένα πράγμα. Πρέπει να είσαι πολύ επιπόλαιος ή πολύ ηλίθιος για να το θεωρήσεις απόδειξη ομοφυλοφιλίας! Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς σε αυτό το ποίημα εξυπονοούνται ερωτικές σχέσεις στην αγνή φιλία που είχε η Σαπφώ με τις φίλες τις.
Ο Μάξιμος ο Τύριος επίσης διαφωνεί μαζί σου... Ο Αριστοτέλης μας παραδίδει διάλογο μεταξύ αυτής και του εραστή της Αλκαίου. Σύμφωνα με το θρύλο, η Σαπφώ αυτοκτόνησε επειδή απορίφθηκε ο έρωτας της απο έναν όμορφο ναυτικό, τον Φάωνα.
Οι αρχαίες πηγές, λοιπόν, διαφωνούν μαζί σου κατα τα φαινόμενα... Μη στανοχωριέσαι, μπορείς ακόμα να παραδεχτείς τη βλακεία σου και να ζητήσεις συγνώμη για τις μπούρδες σου.
Ομοφυλόφιλος και ο Αχιλλέας... Η Ιλιάδα δεν αναφέρει ούτε υπονοεί τίποτα τέτοιο, απο την εποχή του Τρωικού πολέμου δεν υπάρχει καμιά μαρτυρία αλλά τι σημασία έχει, σωστά Gothic?
Ο Αριστοφάνης μας μεταβιβάζει το πνεύμα της εποχής και μας βάζει μέσα στις αντιλήψεις και τον τρόπο σκέψης του μέσου αθηναίου και έλληνα πολίτη της εποχής.
Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΦΥΣΙΚΟ. Μη μες αναγκάσεις να σου επαναλάβω τις απόψεις του Αλέξανδρου για αυτή.
Όταν οι αρχαίοι μιλούσαν με κολακευτικά λόγια για τον Έρωτα, ενοούσαν βέβαια τον ΕΤΕΡΟΦΥΛΙΚΟ έρωτα. Που να φανταζόντουσαν οι άνθρωποι οτι 2500 χρόνια μετά κάποιοι θα παραποιούσαν έτσι τα λόγια τους , όταν αυτοί δεν θα ήταν εκεί για να υπερασπιστούν τον εαυτό τους...
Και σταμάτα να κλαίγεσαι σαν αδελφούλα και να μιλάς για <<ευγένεια>>. Επιχειρήματα έχεις?
Όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος, έλεγαν οι πρόγονοι μας και κάτι ήξεραν. Άλλοι ήταν αυτοί που άρχισαν να βρίζουν και να αισχρολογούν, τόσο απέναντι σε άτομα που απάντησαν στο συγκεκριμένο topic όσο και απέναντι σε σπουδαίες ελληνικές προσωπικότητες.
Τώρα, εγώ απλά τους ανταποδίδω τα ίσια. Ή μήπως εσύ είσαι ευγενικός, ώστε να απαιτείς απο τους άλλους ευγένια?
Είναι ευγενικές φράσεις όπως
quote:
Σκέψου λίγο.....αν σου είναι δυνατόν.
και
quote:
συζητητές σαν κι εσένα είναι ρεζίλι και η ντροπή όσων πράγματι αγαπούν την κληρονομιά μας.

? Δεν θα το έλεγα.
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 01:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τ' όμορφο κεφαλάκι σου και στ' απαλό το στρώμα
τον κρυφό πόθο ξάπλωνες των κοριτσιών να σβήσεις"

Νομίζω είναι σαφές

quote:
Ο Μάξιμος ο Τύριος επίσης διαφωνεί μαζί σου...

Σε τι και πού
Εξάλλου έζησε 700 χρόνια τουλάχιστον μετά την Σαπφώ.

quote:
Ο Αριστοτέλης μας παραδίδει διάλογο μεταξύ αυτής και του εραστή της Αλκαίου.

Πού
Άσε που μπορεί να ήταν bi

quote:
Σύμφωνα με το θρύλο, η Σαπφώ αυτοκτόνησε επειδή απορίφθηκε ο έρωτας της απο έναν όμορφο ναυτικό, τον Φάωνα.

Πραγματικά πολύ εμπεριστατωμένη και τεκμηριωμένη η άποψή σου


quote:
Ο Αριστοφάνης μας μεταβιβάζει το πνεύμα της εποχής και μας βάζει μέσα στις αντιλήψεις και τον τρόπο σκέψης του μέσου αθηναίου και έλληνα πολίτη της εποχής.

Φοβερό ! ! !
Θα ήθελα επίσης να σου κάνω κατανοητό ότι το κείμενο που παρέθεσα δεν είναι δικό μου αλλά από σάιτ που θα βρεις το λινκ δύο μηνύματα πριν το δικό μου. Κείμενο το οποίο νομίζω ότι αναφέρει επακριβώς ΤΙ και ΠΟΥ.
Όχι θρύλους και λόγια του αέρα όπως ακριβώς κάνεις.
Εξάλλου το ότι ο Αλέξανδρος μπορεί να ήταν "οπισθογεμής" (για μένα πάντως σίγουρο ),δεν μειώνει καθόλου την μεγαλοσύνη του.

Τέλος πάντων δεν θα καταχραστώ το χώρο του σάιτ μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι είμαι του ίδιου επιπέδου με εσένα.
Δεν το κατάφερε ο junk95 που είναι και αρκετα ενημερωμένος συζητητής.

Για το μόνο που ζητώ συγγνώμη είναι ότι ασχολήθηκα μαζί σου.

Ευγενικός είμαι υπέρ του δέοντος. (που να με δεις αγενήΑλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει.
Είσαι διασκεδαστικός και όχι εκνευριστικός

Αλήθεια....ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ το όνομά σου,εφάμιλλο ενός αληθινού λάτρη της αρχαίας Ελλάδας όπως εσύ.

Εδώ τελείωσα μαζί σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

webmercury
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 01:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους webmercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kaizer.
Όταν διεθνιστές απάτριδες και προσκυνητές των μαρξιστικών καταλοίπων μελετάνε ιστορία ουδέποτε κοιτάνε τις αρχαίες πηγές αλλά τις εκδοχές που αναπτύσσουν σύγχρονοι ρεβιζιονιστές με κόκκινα ξεθωριασμένα γυαλιά.
Σε συγχαίρω που δηλώνεις Εθνικιστής. Και σε συγχαίρω επίσης γιατί είσαι υποστηρικτής της αλήθειας.

Gothic
Ελληνικός πολιτισμός είναι η Αλήθεια.
Είτε αυτή εκφράζεται στο λιμάνι είτε στο σαλόνι.
Να θεωρείς και μένα "ρεζίλι" και ¨ντροπή" απο δώ και στο εξής.
Θα είναι τιμή για μένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 01:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ο Μάξιμος ο Τύριος επίσης διαφωνεί μαζί σου...

? Δεν θα το έλεγα.
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ


[/quote]


Σε εξορκιζω, ξαναγυρισε Γογγύλα,και φανερωσου, ντυμενη με το σαν από γάλα χιτώνα σου.Α! τι πόθος κυματίζει γύρω από την ομορφιά σου!.....

(απόσπασμα 36)

η Μνησιδικη είναι πιο καλοφτιαγμένη από τη λεπτή Γύριννα,ω χαριτωμένη μου,δεν έχω ποτέ μου συναντήσει γυναίκα πιο ακατάδεχτη από εσένα….

(απόσπασμα 27)

Η Ανακτόρια, που το χαριτωμένο της περπατημα,η λαμπερή ακτινοβολία του προσώπου της,θα με ευχαριστούσαν πιο πολύ να τα βλεπω,παρα όλα τα άρματα των Λυδων και τους πολεμιστές τους με τις πανοπλίες τους….


Η Γυριννα, η Ανακτορια ,η Γογγυλα είναι μαθητριες που τα ονοματα τους ,
αναφερει ο Μαξιμος ο Τυριος ….

----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 01:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Στην Σπαρτη τοσο τιμουσαν τον ερωτα ,ώστε και οι πιο τιμιες γυναικες ερωτευονταν τις νεες κοπελες»

αυτό αν πιστεψουμε τον Πλουταρχο (Λυκουργος,18,9)


και πάλι Πλούταρχος στο «ερωτικός»

ω παιδιά με τόσες χαρές
όσες είχαν και οι γονιοί σας
μην αρνιέστε στους γενναίους
να χαϊδεύουν σας τα κάλλη,
με το θάρρος το ανθισμένο
μες στις πόλεις της Χαλκίδας
είναι ο Ερωτας ,που χέρια ,
ποδιά, μέλη , τα δαμάζει.


Μην πιάσω τώρα τον Ξενοφώντα ,Αριστοφανη,Σοφοκλη ,Πλάτωνα Ηρόδοτο νυστάζω….και έχω να πάω και για λαγό το πρωί…..

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 01:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gothic
Ελληνικός πολιτισμός είναι η Αλήθεια.
Είτε αυτή εκφράζεται στο λιμάνι είτε στο σαλόνι.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αγαπητέ φίλε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 01:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει λόγος να ανταλλάσονται στη συζήτηση αυτή προσβολές επί προσβολών σχετικά με τη σεξουαλική συμπεριφορά του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Αυτό το οποίο θα έπρεπε να μας αποσχολεί είναι ο ρόλος του, η επίδρασή του, ο σκοπός της ύπαρξής του ως μια τεράστια μορφή του παρελθόντος. Και τα στοιχεία αυτά, σαφώς δεν έχουνε να κάνουνε με εικασίες σεξουαλικών απλύτων που βγαίνουν στη φόρα, αλλά με την ανώτερη μορφή του Ερωτα, ο οποίος στην περίπτωση του Μεγάλου Αλεξάνδρου δεν θα μπορούσε να περιοριστεί στα στενά πλαίσια ενός προσωπικού υλικού φορέα, αφού υπηρέτησε ένα παγκόσμιο ιδεώδες. Και αυτός ήταν ο Ερωτας που τον χαρακτήρισε.

Συνιστώ λοιπόν σε όλα τα μέλη που συμμετέχουν στη συζήτηση αυτή και ιδιαίτερα στο μέλος Kaizer να σταματήσουν εδώ αυτού του είδους την αντιπαράθεση. Η παραβίαση των κανονισμών ήδη από τις προηγούμενες σελίδες, έχει εξαντλήσει κάθε περιθώριο για οποιαδήποτε άλλη προειδοποίηση!

Τέλος, για να μη χαλάσουμε και το χατήρι του apistefta omorfou:

quote:
admin,
πως κι έτσι δεν απενεργοποιήθηκα?
Τόσο βρισίδι έχω ρίξει.
...
Το όνειρο μου είναι να απενεργοποιηθώ.

ο λογαριασμός του απενεργοποιείται, κι έτσι τουλάχιστον ένα όνειρό του...έγινε πραγματικότητα!

Εύχομαι στα "εξωτερικά" όπου σκοπεύεις να απολάυσεις τον καθαρότερο αέρα

quote:
Λέω να βγω λίγο exoterica τώρα,γιατί εδώ βρώμισε.

να είσαι κι εσύ άξιος ώστε να διατηρηθεί καθαρός.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loco
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
429 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 04:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loco  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω το Topic!

Συμφωνω απολυτα με την Αμαλια. Εξαιρετικη διατυπωση. Λιγο διπλωματικη βεβαια για να εξευμενισει τα πνευματα αλλα τι να κανεις, εισαι και συντονιστρια.

Αν καταλαβα καλα μας λες, πως ο Αλεξανδρος ηταν ερωτευμενος με ολους τους ανθρωπους. Ηταν δηλαδη λατρης της ανθρωπινης φυσης. Αν δεν εννοουσες αυτο δεν πειραζει, με ενεπνευσες. Εγω παω λιγο πιο περα και λεω πως ηταν λατρης της τεχνων και των γραμματων και εραστης του πολιτισμου. Ο πολιτισμος ηταν ισως το μονο αρσενικο του οποιου εραστης υπηρξε ο Μεγιστος Αλεξανδρος.

Θα ρωτησετε καποιοι ειναι κακο να ειναι κανεις ομοφυλοφιλος?
Θα σας απαντησω οχι, δεν ειναι κακο να ειναι ομοφυλοφιλος. Αρκει να μην παρουσιαζει την ομοφυλοφιλια ως κατι το ιδανικο και καθ΄ ολα φυσιολογικο.
Να ομως που ολες σχεδον οι αξιοπιστες πηγες μαρτυρουν πως ο Μ. Αλεξανδρος δεν ειχε ομοφυλοφιλικη σεξουαλικη ζωη. (Για πηγες στο φιλο μου τον Kaizer)

Και αντε Junk να δεχθω πως καποιοι λενε πως ειναι αδερφη ο Μ. Αλεξανδρος. Γιατι εγω κι εσυ ως Ελληνες, να τους πιστεψουμε?
Αφου στο κατω-κατω και το πιο αφυσικο (εκ φυσεως) ειναι αλλα και επειδη αυτοι ειναι λιγοι σε σχεση με αυτους που υποστηριζουν πως ηταν φυσιολογικοτατος.

Στην τελευταια παραγραφο ακολουθω τη λογικη του χωριατη (τιμη μου και καμαρι μου ), για να σας δειξω ποσο απλο ειναι.

*Ασχετο: amalia μη με παρεξηγησεις αλλα ο τροπος που γραφεις με εκανε να σε ερωτευτω!! Αστειευομαι ομως ειλικρινα γραφεις ομορφα και ελκυστικα κειμενα. Ειναι γεματα με .......εσωτερισμο και ...σοφια!

Να εισαστε καλα και το ΝΟΥ σας!


ΕΛΛΑΣ = ΕΛ-ΛΑΣ = ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 07:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να αναφέρεις κάποιον ανήθικο χαρακτηρισμό για να θίξεις μιά πολύ μεγάλη Προσωπικότητα παρελθόντων ετών είναι οτι πιό εύκολο θα μπορούσε να γίνει!! Αυτή είναι η γνωστότερη ΠΙΠΙΛΑ για τον οποιονδήποτε Συκοφάντη!! Αλλά δέν μπορεί να πεισθεί Κανείς με τέτοιες ύπουλες μεθόδους οι οποίες εκτρέπονται απο όλα τα όρια!!
Θα πατρακαλούσα Όλους τους ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΣ του Μεγ.Αλεξάνδρου (γιατί άρχισε να με ενδιαφέρει & μένα έντονα το θέμα), να μου παραθέσουν Πειστικές ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για όποια τυχόν ΑΝΗΘΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του Μεγάλου Στρατηλάτη η οποία να καταδικάστηκε έντονα απο τον περίγυρο του, & να επέφερε την Οργή & την Μήνη των οπαδών του, των Συγγενών, των Στρατιωτών του κτλπ.!! Εκεί θα μπορούμε εύκολα να τον καταδικάσουμε!! Αλλιώς στην προσπάθεια τους αυτή δέν πρόκειται να πείσουν ΟΥΤΕ ΚΟΥΝΟΥΠΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 09:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τόσο σημαντικό είναι αν είναι ο Μ Αλεξανδρος ατός που το συκοφαντίτε .

ζητώ σεβασμό για όλους αλλά κυριώς για αυτούς που τον κέρδισαν.

Ζητώ ο ανθεληνισμός αλασόντας την ιστορία για να μας αρέσει και η κατήγορεια η συνεχιζόμενη στα λάθη και η προσκόληση σε αυτή να σταματήσει . Και εγώ εκανά λάθη και ο Μ . Αλέξανδρος όπως στο να σκοτώσει τον φίλο του , εμείς μαθαίνουμε απο αυτά , δεν βλέπουμε το μεγαλείο , γιατί ο ανθρωπός ποτέ δεν είναι μόνο φώς αλλά και σκιά όταν βλέπωντας την σκιά δεν προσπαθείς να βγάλεις φως , μπορεί να την αγνοείς αλλά η αλήθεια είναι πως την ενισχύεις .

Η αλήθεια είναι πως Ο αρχαίος ελλήνικος πολίτισμος΄και η τότε κοινωνία ήταν ο πιο θαυμαστός , φωτείνος πολίτισμος .

Μπορείς ευκόλα , ευκολότερα , να βρείς φώς παρά σκιά , όπιως βρίσκει συνεχώς σκιά καταλίει τον πολίτισμό πρώτα για αυτόν και μετά για όλους αφού όλοι γράφοντας το δικό μας μέλλον επηρεάζουμε όλη την κοινωνία .

Το πρόβλημα μου (εμάθα όταν βλέπω κάποιο να γράφει κάτι να ψάχνω τον σκοπό )δεν είναι αν ητάν η όχι ομοφυλόφιλός ο Μ . Α το πρόβλημα είναι η κατήγορεία που δείχνει με τον τρόπο που εκφράζεται ελείψη σεβασμού αυτός ο ρατσισμός που εγώ ονομάζω ανθελλήνισμος γιατί αυτό είναι όπου ακριβώς εκφράζεται , με τον ίδιο τρόπο θα ένοιωθε κάποιος μαυρός όταν ητάν σκλάβος ή όταν ακμάζε ο ρατσισμός η ουσία του κακού είναι η ουσία του για αυτό και δεν είναι κακό αλλά οχί νορμαλ το θέμα , πάρακατω γιατί νοιώθω όπως τον μαυρό γιατί αισθάνομαι την ιστορία κομάτι μου και παρόλο που όλοι πειραζόμαστε στην ελειψή σεβασμού στους άλλους και κάπως νοιώθουμε και αυτούς κομάτι μας θεωρώ πως ο αρχαίος ελλήνικος πολιτισμός είναι κομάτι μου , όπως και η Κύπρος .

Ζητώ σεβασμό και στα δύο .

Και επειδή μου αρέσει να βγαίνω εξώ από το θέμα , τι συμβαίνει τώρα από τους αντιΚυπριους , αυτούς που δεν αγαπάνε την Κύπρο , δεν την σεβονται που αν είναι από την Κυπρό παίρνουν μια ητοπαθητική και προδοτική τάση από την Ελλάδα το ίδιο αλλά περισσότερο ρατσιστική , από το εξωτερικό κινησμο η απλά ανησειδησία . Που οδείγουμαστε , σε μια νέα εποχή φυλακή για τον κυπριακό ελλήνισμο και όλη την Κύπρο η Ελλάδα μας προδώνει όλοι οι ξένοι πάνω μας εκτός τους συμφέροντα μαζι μας που τυχαίνει το συμφέρον της Κύπρου να είναι το δίκαιο .
Που πάμε κανείς δεν βηθά αν όχι εσύ κανείς δεν είναι εσύ αν εσυ δεν είσαι ο εαυτός σου , για να ελευθερώσεις πρεπεί να πολεμήσεις , οτί συμβαίνει γίνεται πραγματικότητα .

Που θέλω να καταλήξω για να σέβεσαι κάτι πρέπει να το σεβεσαί να το αγαπάς , για να είσαι ελευθερός πρέπει να πολεμάς πρεπει να είσαι ελευθερός. Το προβλήμα ερχεταί οτάν το δικό σου θάρος επηρεάζεται και ζητά κοινή λογική απο τους άλλους και οτάν το θράσος ξεπερνά τα όρια τίποτα δεν είναι όμως πιο σημαντικό από την ελευθερία σου και ερχεταί η απελπισία ζητήται ελπίς πρώτα σε εμάς - Τι είναι πιο σημαντικό το θάρρος να υποτάσει το θράσος ή αντίθετα το θράσος να δεχεταί και να γίνεται θάρρος .

Είναι ελειψή σεβασμού να "μελετάμε" (εδώ ίσό με προσκολούμαστε) την σκιά δίπλα από το φως , κάποιος να γράψει για το φώς του Μ Α για τα μυνήματα του , για το ελλήνικο πολίτισμο και κάποιος άλλος να γράψει για τον εβραικό πολίτισμο (πολιτισμό) φως όχι αλή σκια ζητώ από τους άλλους για αρχή


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 10:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΛΗΝΑ είσαι πραγματικά ΕΛΛΗΝΑΣ.
Το λιγότερο που μπρώ να πω για σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 12:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω είναι σαφές

Λάθος. Είσαι εσύ που παρερμηνεύεις ένα στοίχο για να βγεί το νόημα που εσύ θέλεις. Η Σαπφώ απλά εκδηλώνει την φιλική αγάπη που έτρεφε για τη φίλη της.
quote:
Φοβερό ! ! !
Θα ήθελα επίσης να σου κάνω κατανοητό ότι το κείμενο που παρέθεσα δεν είναι δικό μου αλλά από σάιτ που θα βρεις το λινκ δύο μηνύματα πριν το δικό μου. Κείμενο το οποίο νομίζω ότι αναφέρει επακριβώς ΤΙ και ΠΟΥ.
Όχι θρύλους και λόγια του αέρα όπως ακριβώς κάνεις.


Σημασία για εμένα έχουν μόνο οι προτώτυπες αρχαίες πηγές και όχι ο τρόπος που τις παραρμηνεύουν κάποιοι.

quote:
Εξάλλου το ότι ο Αλέξανδρος μπορεί να ήταν "οπισθογεμής" (για μένα πάντως σίγουρο ),δεν μειώνει καθόλου την μεγαλοσύνη του.



Είσαι και σίγουρος... Για δείξε μου σε ποιά αξιόπιστη πηγή διάβασες κάτι τέτοιο? Και φυσικά ενοώ αρχαία πηγή και όχι πηγές τύπου myrielle. Αλήθεια, γιατί όποτε ζητάμε πηγές που να αποδυκνείουν την ομοφυλοφυλία του Αλεξάνδρου εσύ και ο φιλαράκος σου ο junk95 κάνετε την πάπια?
Τυχερούλη
quote:
Σε εξορκιζω, ξαναγυρισε Γογγύλα,και φανερωσου, ντυμενη με το σαν από γάλα χιτώνα σου.Α! τι πόθος κυματίζει γύρω από την ομορφιά σου!.....


Απλά εκφράζει τον θαυμασμό της για την ομορφιά της φίλης της και δηλώνει το πόσο της έλειψε
quote:
η Μνησιδικη είναι πιο καλοφτιαγμένη από τη λεπτή Γύριννα,ω χαριτωμένη μου,δεν έχω ποτέ μου συναντήσει γυναίκα πιο ακατάδεχτη από εσένα….

Δηλαδή αν εσυ παραδεχτείς πως ένας φίλος σου είναι, π.χ., καλογυμνασμένος αλλά ακατάδεχτος, σημαίνει οτι τον γουστάρεις?

quote:
Η Ανακτόρια, που το χαριτωμένο της περπατημα,η λαμπερή ακτινοβολία του προσώπου της,θα με ευχαριστούσαν πιο πολύ να τα βλεπω,παρα όλα τα άρματα των Λυδων και τους πολεμιστές τους με τις πανοπλίες τους….

Και πάλι δηλώνει πως αγαπά τόσο πολύ τη φίλη της, την ευχαριστεί να τη βλέπει πάρα πολύ. Δεν υπάρχει τίποτα το <<πονηρό>>, σε όλα αυτά. Φυσικά, όλα εξαρτιούνται απο την οπτική γωνία που τα βλέπει κανείς και το σκοπό που έχει. Αν κάποιος θέλει να βγάλει τη Σαπφώ ομουλόφυλη, θα βρει ένα τρόπο να το κάνει, ακόμα και αν όλες οι αρχαίες πηγές διαφωνούν. Να τολμήσω να ρωτήσω ποια αρχαία πηγή αναφέρει οτι η Σαπφώ ήταν ομοφυλόφυλη?

quote:
ω παιδιά με τόσες χαρές
όσες είχαν και οι γονιοί σας
μην αρνιέστε στους γενναίους
να χαϊδεύουν σας τα κάλλη,
με το θάρρος το ανθισμένο
μες στις πόλεις της Χαλκίδας
είναι ο Ερωτας ,που χέρια ,
ποδιά, μέλη , τα δαμάζει.

Και πως είσαι τόσο βέβαιος οτι αναφέρεται σε αγόρια και όχι κορίτσια? Το μόνο λάθος του ανθρώπου ήταν μάλλον οτι παρέλειψε να διευκρινήσει οτι δεν ενοούσε άντρες αλλά γυναίκες.
quote:
Μην πιάσω τώρα τον Ξενοφώντα ,Αριστοφανη,Σοφοκλη ,Πλάτωνα Ηρόδοτο νυστάζω

Για πιάσε... Αλλά φρόντισε να αναφέρεις μεγάλο μέρος της πηγής και όχι μόνο αποσπάσματα, για να κρίνουμε α) αν η πηγή ενοεί πράγματι αυτό που εσύ κατάλαβες και β) για να δούμε αν η ομοφυλοφυλική συμπεριφορά καταδικάζονταν ή όχι.
Και τέλος κάτι για τη φίλη Αμαλία
quote:
Δεν υπάρχει λόγος να ανταλλάσονται στη συζήτηση αυτή προσβολές επί προσβολών σχετικά με τη σεξουαλική συμπεριφορά του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Αυτό το οποίο θα έπρεπε να μας αποσχολεί είναι ο ρόλος του, η επίδρασή του, ο σκοπός της ύπαρξής του ως μια τεράστια μορφή του παρελθόντος. Και τα στοιχεία αυτά, σαφώς δεν έχουνε να κάνουνε με εικασίες σεξουαλικών απλύτων που βγαίνουν στη φόρα,

Συμφωνώ απόλυτα, αγαπητή μου. Αλλά δεν μπορούμε να δεχτούμε πως ο Μ.Α. ήταν ομοφυλόφυλος, ούτε να ανεχόμαστε κάποιους να το υποστηρίζουν, αν δεν δούμε τις πηγές που το αποδυκνείουν. Συμφωνώ πως η συζήτηση για τη σεξουαλική συμπεριφορά του Μέγιστου των Ελλήνων ανήκει σε άλλο topic, το οποίο σκοπεύω να ανοίξω σύντομα.
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

protaias
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 15:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους protaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΡΕ ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΛΕΕΙ ΚΑΤΗ ΤΕΤΟΙΟ
ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ
ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΕΠΙΜΟΝΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ: ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΝΩΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΟΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 17:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ήθελα να πω περισσότερα Κaizer για το θέμα της ομοφυλοφυλιας,αλλα μια και το ζητάς θα κάνω μια μικρούλα προσπάθεια ακόμα…


Ο Ξενοφών λέει στο «Κυρου παιδεία» στον Κυρο:
Θέλεις να προτρέψεις στις «συνήθειες της Ελλάδας¨» αυτόν τον νέο τον πλαγιασμένο κοντά σου,επειδη είναι ωραίος?


Στο «ερωτικό» του Πλούταρχου θα βρεις πολλά πολλά στοιχεία.

Εκεί ένας υπερασπιστής του φυσιολογικού ερωτα ανακραζει:

«Ο παιδεραστικός ερωτας είναι ένας γιος που ήρθε αργα,γεννημενος από γονείς πολύ ηλικιωμένους , ένας νόθος ,ένα παιδί του σκότους , που γυρεύει να διώξει τον νόμιμο έρωτα ,τον πρεσβύτερο του.
Πραγματικά , χθες ή προχθές είναι που γλίστρησε κρυφά μέσα στα γυμνάσια χάρη σεαυτες τις ασκήσεις για τις οποίες οι νέοι γδύνονται και μένουν ολόγυμνοι.
Απαλά στην αρχή χάιδεψε και αγκάλιασε τα αγόρια ,ύστερα σιγά σιγά μέσα στις παλαίστρες φύτρωσαν φτερά και δεν μπορεί να τον συγκρατήσει κανείς.
Και να που τώρα βρίζει και κυλάει στην λάσπη το συζυγικό έρωτα.»


Ιδιαίτερα αποκαλυπτικό κείμενο.


Μετά αν πιστέψουμε και τους διάλογους του Πλάτωνα θα βρούμε πάλι παρόμοια αναφορά για τις παλαίστρες και τα γυμνάσια.

Λέει επίσης ο Πλούταρχος

«είναι κυρίως οι πολεμικοί λαοί , βιωτοι,Λακεδαιμονιοι και Κρητες που δόθηκαν στον ερωτά των αγοριών».

Εδώ θα με συγχωρήσεις που δεν θα πω περισσότερα,
δεν σκοπεύω να «χαρίζω» επιχειρήματα δεξιά και αριστερά.
Άλλο είναι το θέμα του τόπου αυτού και καλά θα κάνουμε να επανέλθουμε εκεί.


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 19:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tυχερούλη
quote:
Ο Ξενοφών λέει στο «Κυρου παιδεία» στον Κυρο:
Θέλεις να προτρέψεις στις «συνήθειες της Ελλάδας¨» αυτόν τον νέο τον πλαγιασμένο κοντά σου,επειδη είναι ωραίος?


Ποιές δηλαδή συνήθειες? Για μένα δεν είναι καθόλου αυτονόητο οτι εννοεί τον ομοφυλοφυλικό έρωτα! Μπορεί, πχ., να τον προτρέπει να γίνει ικανός πολεμιστής. Και τι λέει μετά το κείμενο? Γιατί μπορεί και πάλι να παρερμήνευσες την πηγή.
quote:
«Ο παιδεραστικός ερωτας είναι ένας γιος που ήρθε αργα,γεννημενος από γονείς πολύ ηλικιωμένους , ένας νόθος ,ένα παιδί του σκότους , που γυρεύει να διώξει τον νόμιμο έρωτα ,τον πρεσβύτερο του.
Πραγματικά , χθες ή προχθές είναι που γλίστρησε κρυφά μέσα στα γυμνάσια χάρη σεαυτες τις ασκήσεις για τις οποίες οι νέοι γδύνονται και μένουν ολόγυμνοι.
Απαλά στην αρχή χάιδεψε και αγκάλιασε τα αγόρια ,ύστερα σιγά σιγά μέσα στις παλαίστρες φύτρωσαν φτερά και δεν μπορεί να τον συγκρατήσει κανείς.
Και να που τώρα βρίζει και κυλάει στην λάσπη το συζυγικό έρωτα.»

Καταδίκη, λοιπόν, του ομοφυλοφυλικού έρωτα, που χαρακτηρίζεται με τα χειρότερα λόγια.
quote:
«είναι κυρίως οι πολεμικοί λαοί , βιωτοι,Λακεδαιμονιοι και Κρητες που δόθηκαν στον ερωτά των αγοριών».

Πιθανότατα, αυτό είναι μια υπερβολή του Πλουτάρχου. Ίσως να εννοεί οτι οι λαοί αυτοί είχαν τους περισσότερους ομοφυλόφιλους, αυτό όμως δεν συμαίνει οτι το ποσοστό των φυσιολογικών δεν ήταν συντριπτικό. Και πάλι δεν μας λες τι λέει ο Πλούταρχος στη συνέχεια, ωστε να δούμε αν καταδικάζει ή όχι αυτές τις πράξεις.
Συμφωνώ απόλυτα οτι έχουμε ξεφύγει απο το αρχικό μας θέμα, και θα ήταν χαρά μου αν κάποιος έβρισκε κάποιον τρόπο για να ξαναμπούμε σε αυτό. Εδώ που έχουμε φτάσει, όμως, το βρίσκω κομματάκι δύσκολο. Πάντως, και αυτή η συζήτηση έχει ενδιαφέρον!
Φίλε protaia
quote:
ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ: ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ ΤΟΥ Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΝΩΜΕΝΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΟΠΟΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Άλλη μια απόδειξη της πολιτικής ιδιοφυίας του Μέγιστου των Ελλήνων. Είναι πράγματι άξιο απόρίας το γιατί, ενώ υπάρχουν άφθονες αποδείξεις για το οτι ο Αλέξανδρος είχε πλαγιάσει με πολλές γυναίκες και καμία για το οτι πήγαινε με άντρες, κάποιοι όχι μόνο πιστεύουν πως ήταν πιθανό να ήταν ομοφυλόφυλος, αλλά είναι και σίγουροι για αυτό! Η βλακεία και η μικρότητα σε όλο της το μεγαλείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

demo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2004, 20:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους demo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα πρότεινα να ανοίξετε νέο θέμα σχετικά με την ανύπαρκτη πιθανότητα Ομοφυλοφιλίας του Μεγάλου Αλεξάνδρου
Τί λέτε;;; Ποιός θα κάνει την Αρχή;;; Aπ'την στιγμή που το θέμα της συγκεκριμένης Σελίδας είναι η σχέση του Ελληνισμού με τον Εβραισμό τί σχέση έχουν οι τελευταίες Σελίδες με το θέμα αυτό;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 00:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να προσπαθήσω να ξαναπιάσω κάπως το καταταλαιπωρημένο και ξεχασμένο αρχικό θέμα του topic...
O jumk95 αναφέρθηκε στον Μπεναρόγια, και την εφημερίδα <<Φεντερασιόν>> που εξέδιδε. Χαρακτηρίζει μάλιστα το έργο του εν λόγω Εβραίου <<σημαντικότατο>>. Γνωρίζει κανείς ποιές ήταν οι θέσεις της Φεντερασιόν για την Μακεδονία? Ανεξαρτησία! Ανεξαρτησία απο το ελληνικό κράτος και ελευθερία στο <<λαό της Μακεδονίας>>, ορύωνταν τα Εβραιόδουλα μαρξιστάκια.
Όλοι οι αγώνες των Ελλήνων για τη Μακεδονία μας, την ελληνική Μακεδονία, τη ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, τους ήταν αδιάφοροι.
Οι νεκροί του Μακεδονικού Αγώνα δεν είχαν για αυτούς καμιά σημασία, οι νεκροί των Βαλκανικών πολέμων δεν ήταν παρα Ιμπεριαλιστές...
Ιδού άλλη μια <<πατριωτική>> δήλωση του junk95, για να καταλάβετε τη γνώμη έχουν για την Ελλάδα και τη Μακεδονία μας αυτός και οι ομοιδεάτες του
quote:
με την εξαίρεση του 1922, η Ελλάδα από τη στιγμή που
υπήρξε ως κράτος επεκτεινόταν εις βάρος του εκάστοτε
γείτονα.

Να τι θεωρούν την ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ της Μακεδονίας, της Ηπείρου και της Θράκης αυτοί οι πίθηκοι. Επεκτατικό και ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Αλλά γιατί να εκπλαγούμε? Τι ήταν ο Μάρξ? Τι ήταν ο Λένιν? Τι ήταν ο Τρότσκι? ΕΒΡΑΙΟΙ.
Πως αντέδρασαν οι Εβραίοι το 1912 όταν ο Ελληνικός Στρατός απελευθέρωσε τη Θεσσαλονίκη? Πως αντέδρασαν το 1940 οι Εβραίοι της Αλβανίας όταν οι Έλληνες απελευθέρωναν τη Βόρεια Ήπειρο? Έχει κανείς ακουστά για την περιβόητη <<υπόθεση Πατσίφικο>>?
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις οι Εβραίοι (δήθεν Ελληνοεβραίοι) επέδειξαν ανθελληνισμό του ΚΕΡΑΤΑ.
Ως πότε θα κάνεις την πάπια junk και θα απαντήσεις επιτέλους στις ερωτήσεις που σου τίθονται?
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2004, 10:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι γιατί αυτά που πιστευω και θελώ πρεπεί να αρχίσω τα κανώ πραξή , ως τότε απλά θα ονειρευομαί , το να γραφείς στο ιντερνετ ίσως να είναι κάτι αλλά δεν είναι τίποτε αλλό από το να γραφείς στο ιντερνετ και η πραγματικη προσφορά δεν ερχεταί μόνο απο αυτό .


Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 13:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να προσπαθήσω να ξαναπιάσω κάπως το καταταλαιπωρημένο και ξεχασμένο αρχικό θέμα του topic...
O jumk95 αναφέρθηκε στον Μπεναρόγια, και την εφημερίδα <<Φεντερασιόν>> που εξέδιδε. Χαρακτηρίζει μάλιστα το έργο του εν λόγω Εβραίου <<σημαντικότατο>>. Γνωρίζει κανείς ποιές ήταν οι θέσεις της Φεντερασιόν για την Μακεδονία? Ανεξαρτησία! Ανεξαρτησία απο το ελληνικό κράτος και ελευθερία στο <<λαό της Μακεδονίας>>, ορύωνταν τα Εβραιόδουλα μαρξιστάκια.
Όλοι οι αγώνες των Ελλήνων για τη Μακεδονία μας, την ελληνική Μακεδονία, τη ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ, τους ήταν αδιάφοροι.
Οι νεκροί του Μακεδονικού Αγώνα δεν είχαν για αυτούς καμιά σημασία, οι νεκροί των Βαλκανικών πολέμων δεν ήταν παρα Ιμπεριαλιστές...
Ιδού άλλη μια <<πατριωτική>> δήλωση του junk95, για να καταλάβετε τη γνώμη έχουν για την Ελλάδα και τη Μακεδονία μας αυτός και οι ομοιδεάτες του
quote:
με την εξαίρεση του 1922, η Ελλάδα από τη στιγμή που
υπήρξε ως κράτος επεκτεινόταν εις βάρος του εκάστοτε
γείτονα.

Να τι θεωρούν την ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ της Μακεδονίας, της Ηπείρου και της Θράκης αυτοί οι πίθηκοι. Επεκτατικό και ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Αλλά γιατί να εκπλαγούμε? Τι ήταν ο Μάρξ? Τι ήταν ο Λένιν? Τι ήταν ο Τρότσκι? ΕΒΡΑΙΟΙ.
Πως αντέδρασαν οι Εβραίοι το 1912 όταν ο Ελληνικός Στρατός απελευθέρωσε τη Θεσσαλονίκη? Πως αντέδρασαν το 1940 οι Εβραίοι της Αλβανίας όταν οι Έλληνες απελευθέρωναν τη Βόρεια Ήπειρο? Έχει κανείς ακουστά για την περιβόητη <<υπόθεση Πατσίφικο>>?
Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις οι Εβραίοι (δήθεν Ελληνοεβραίοι) επέδειξαν ανθελληνισμό του ΚΕΡΑΤΑ.
Ως πότε θα κάνεις την πάπια junk και θα απαντήσεις επιτέλους στις ερωτήσεις που σου τίθονται?
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ'ΑΙΔΗΣ



Κοίτα, έχεις μία εξαιρετικά υποκειμενική αντίληψη της ιστορίας.
Προσωπικά έχει πάψει από χρόνια να με εντυπωσιάζει το ΨΕΜΜΑ ότι
η Ελλάδα έχει μόνο εθνικά δίκαια και όχι συμφέροντα, το ΨΕΜΜΑ ότι
είμαστε ολόιδιοι με τους αρχαίους ημών και το ΨΕΜΜΑ ότι ποτέ δεν
φταίμε για τίποτα. Πραγματικά δε βλέπω το λόγο να προσπαθώ να
σε πείσω ότι η θρησκεία σου είναι λάθος. Το μόνο που μπορώ να σου
πω είναι ότι αποκλείεται να πείσεις κάποιον που δεν πιστεύει
τα ίδια. Ένας ξένος που βλέπει χάρτες της περιοχής από το 1821 μέχρι
το 1922 βλέπει ένα σχήμα που είναι η Ελλάδα να μεγαλώνει και να
μεγαλώνει και τα άλλα σχήματα που είναι οι γείτονες να μικραίνουν
και να μικραίνουν. Αυτό δεν είναι επέκταση; Τι βγάζεις σπυριά;
Είπα εγώ ότι δεν απελευθερώθηκε κάποιος; Μα ΤΟΣΟ κουκουρούκου είσαι;

Για τη Μακεδονία αυτά που λες είναι ένα κάρο μαλακίες. Σιγά μην
είναι και η μάνα του εβραϊσμού.
Η συντριπτική πλειονότητα των κατοίκων της ήταν σλαβόφωνοι και τούρκοι.
Το παραδέχονται και οι τρεις ενδιαφερόμενες πηγές του 20ου αιώνα,
δηλαδή Έλληνες, Βούλγαροι και Τούρκοι. Η διαφορά είναι ότι οι
Έλληνες θεωρούν (και δίκαια) πως οι περισσότεροι σλαβόφωνοι
έχουν ελληνική εθνική συνείδηση ενώ οι Βούλγαροι βουλγαρική.
Αν το 1890-1910 είχαμε ηγέτες με τις δικές σου απόψεις περί
εθνικής καθαρότητας, τώρα η Μακεδονία θα ανήκε στους Βούλγαρους.

Ευτυχώς είχαμε πιο έξυπνους ηγέτες.

Αν ψάξεις μέσα στα σκατά για τη γένεση του συνεκτικού μύθου του
κράτους της "Μακεδονίας" στα βόρεια σύνορά μας, θα βρεις την
ελληνική προπαγάνδα της τελευταίας δεκαετίας του 19ου αιώνα να
"ανακαλύπτει" ότι οι γνήσιοι απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου
εκσλαβίστηκαν με τους αιώνες και να τους το διαδίδει συστηματικά.
Προφανώς τα κέρδη ήταν μεγάλα, γιατί έτσι πολλοί σλαβόφωνοι
απέκτησαν οριστικά ελληνική εθνική συνείδηση (και τα εγγόνια τους
100 χρόνια μετά έκαναν συλλαλητήρια για να αρνηθούν στα ξαδέρφια
τους το δικαίωμα να αποκαλούνται γνήσιοι απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου).
Οι απώλειες ήταν ένα κράτος σλαβόφωνων "μακεδόνων" μερικές
δεκαετίες αργότερα. Όσο για το δικό μας κομμάτι, όσοι επέμεναν
στη βουλγαρική (ή μακεδονική) εθνική ταυτότητα είτε έφυγαν με
την ανταλλαγή των πληθυσμών (όπως και οι Τούρκοι) είτε άλλαξαν
με το ζόρι επώνυμο και έτρωγαν ξυλίκι όποτε μιλούσαν σλαβικά.
Τους στείλαμε και 1.000.000 Πόντιους το 1923 (που πήραν
τα καλύτερα χωράφια και όλα τα προνόμια).
Ήρθε και ο εμφύλιος και μετά μέχρι το 1974 όλη η Δ. Μακεδονία
και το Κιλκίς έγιναν "επιτηρούμενη ζώνη", ΚΑΙ ΚΑΛΑ για τον
κομμουνιστικό κίνδυνο στην πραγματικότητα όμως για να συνεχιστεί
η καταπίεση. Στο τέλος σχεδόν όλοι οι σλαβόφωνοι είτε
εξελληνίστηκαν, είτε την έκαναν για Αυστραλία (όπου αριθμούν μερικές
δεκάδες χιλιάδες). Όλοι πιστεύουν πλέον πως η Μακεδονία ήταν
ανέκαθεν μάνα του ελληνισμού. Ε όχι, δεν ήταν. Μπορεί να έχει
γίνει ΤΩΡΑ. Δεν ΗΤΑΝ όμως.

Φυσικά εσύ δε θα πιστέψεις τίποτα από όλα αυτά, γιατί σου φαίνεται
παντελώς αδιανόητο η Ελλάδα να συμπεριφέρεται όπως τα άλλα
κράτη. Σου φαίνεται παντελώς αδιανόητο οι ηγέτες μας να
ενδιαφέρονται για τα στρατηγικά πλεονεκτήματα μιας περιοχής
περισσότερο από το Δίκαιο και το Σωστό. Ε λοιπόν ευτυχώς που
δε μας κυβερνάς.

Εσύ νομίζεις ότι η Ελλάδα έχει πάντα δίκιο. Το δίκιο αγαπητέ ηλίθιε
δεν έχει καμία σχέση με τις διεθνείς σχέσεις. Η Ελλάδα κοιτάει
το συμφέρον της[*] (και όταν δεν το κοιτάει και κοιτάει το "δίκιο" της
ανακαλύπτει πόσο ηλίθιο είναι να νομίζεις ότι είσαι το κέντρο της
γης, βλ. Μικρασιατική Καταστροφή ή Ε-Ε-Ενωσή). Για τους μικρούς και
χαζούς σαν κι εσένα είναι όλα τα άλλα: ελευθερίες, πατρίδες, μανάδες
του ελληνισμού και τ' ******* μου στο τετράγωνο. Είναι πολύ λογικό
στο συναισθηματικό και ουτοπικό κόσμο που έχεις πλάσει κάποιοι
να παίζουν το ρόλο του κακού (εν προκειμένω οι Εβραίοι), αλλά
ξέρεις, αυτά που πιστεύεις είναι μαλακίες και δε βρίσκουν πολλή
απήχηση εκτός συνόρων. Μπορεί στο χώρο μέσα στο κρανίο σου να
είσαι βασιλιάς, έξω όμως είσαι ένας μαλάκας εκτός πραγματικότητας
και τίποτα παραπάνω. Και όσες φορές οι μαλάκες εκτός πραγματικότητας
ήρθαν στην εξουσία σε αυτόν τον τόπο το πληρώσαμε ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Με
το 1897 ΣΑΣ. Με το 1922 ΣΑΣ. Με το 1974 ΣΑΣ. Αει στο διάολο, που
θα μας πείτε και ανθέλληνες. Ζώα.

Επειδή με τσάντισες, αύριο θα σου φέρω αποσπάσματα από το ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ
ενός στρατιώτη στους βαλκανικούς πολέμους για να δεις πώς
"απελευθερώθηκε" η Μακεδονία.

Και κάτι ακόμα: είσαι τελείως διεστραμμένος. Αντιγράφεις το ύφος
μου. Με έχεις αηδιάσει.

[*] Ή τέλος πάντων το συμφέρον αυτών που την κυβερνούνε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 18:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα. Τα προσωπεία έπεσαν λοιπόν. Ελπίζω πως τώρα ακόμα και άτονμα όπως ο Gothic και θα καταλάβουν με τι έχουν να κάνουν. Ένα μόνο έχω να πω, αφού βλέπω πως τα όλα τα επιχειρήματα πάνε στο βρόντο ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ?
Αι στο διάολο πια. Τελικά δε είσαι μόνο Αλβανός, είσαι και Σέρβος, και Βούλγαρος. Τόσοι Έλληνες έχυσαν το αίμα τους για είνα η Μακεδονία ΕΛΛΗΝΙΚΗ και αυτά τα τομάρια θέλουν να την πουλήσουν ακόμα και σήμερα στους Βούλγαρους!!!
Μικρόψυχοι και άμυαλοι, πετάχτηκαν σαν ΠΑΡΑΣΙΤΑ, σαν ξένος οργανισμός ΕΞΩ απο την πατρίδα μας το 1949 και τώρα θέλουν να επιστρέψουν!
Αναίσχσυντα και ύπουλα, όπως πάντα. ΄
Σε ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ? Είσαι τόσο σιχαμερός που δεν καταδέχομαι κα να σου απαντήσω.
Εν αναμονεί τον ημερολογίων σου, παραθέτω και εγώ μια δήλωση του Ανδρέα Παπανδρέου για τους ομοιδεάτες σου και εσένα, αξιοθρήνιτο σκουλίκι.
«…ο συρφετός των προδοτών, ο οποίος είχε συγκεντρωθεί εις τον Γράμμον και το Βίτσι, αριθμείται, πλέον εις νεκρούς, εις αιχμαλώτους και εις φυγάδας. Δόξα και τιμή εις τας Ενόπλους Δυνάμεις της Χώρας. Ζήτω ο Εθνικός μας Στρατός. Από τα βάθη της ψυχής του το Έθνος απευθύνει υπερήφανον και ευγνώμονα χαιρετισμόν προς τας Ενόπλους Δυνάμεις, αι οποίαι με τον ηρωϊσμόν και την αυτοθυσίαν των, ακόμη μίαν φοράν εξασφαλίζουν την ανεξαρτησίαν και αιωνιότητα της Ελλάδος. Και το Έθνος ολόκληρον υποκλίνεται ευλαβώς ενώπιον της Ιεράς Μνήμης των Αθάνατων Νεκρών μας. Εις την συνείδησιν των επερχομένων γενεών αιωνία θα είναι η μνήμη των…»
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ - 14 Αυγούστου 1949
ΕΛΛΗΝΕΣ! Ας σκεφτούμε όλοι πόσο δίκιο είχε ο Παπανδρέου. Σε αυτούς τους προδότες που θέλουν να ξεπουλήσουν την ίδια τους την πατρίδα στους Βούλγαρους, τους Αλβανους και τους Γυφτοσκοπιανούς, αξίζει ένα μόνο πράγμα. ΘΑΝΑΤΟΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 18:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη,

μια ερώτηση:

ποιανού Παπανδρέου ήταν αυτό το απόσπασμα ?

* * * Άμα δεν μπορείς, άλλαξε δουλειά * * *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 20:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mα νομίζω οτι το αναφέρω ξεκάθαρα vril. Του Γεωργίου Παπανδρέου, του παπού του σημερινού πρακτορίσκου των Αμερικάνων.
Junk95. Αν εσύ είσαι απόγονος Αλβανών, εγώ είμαι απόγονος Βαλκανομάχων!
Ο προπάπους μου σκοτώθηκε στη μάχη του Μπιζανιού πολεμώντας για μια ΕΛΛΗΝΙΚΗ Μακεδονία! Και δεν ανέχομαι καλοζωισμένα ανθρωπάκια σαν εσένα να φτύνουν τους κόπους των ανθρώπων αυτών, που έχυσαν το αίμα τους για μια ελεύθερη Μακεδονία και μια Μεγάλη Ελλάδα!
Έγινα κατανοητός ΚΩΛΟΑΛΒΑΝΑΚΙ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy