ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ελληνισμός vs Εβραισμός- η αιώνια μάχη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 14:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι χρωστώ μια εξήγηση πριν ο αγαπητός Κάιζερ συνεχίζει να
επιδεικνύει το υψηλό IR (Incapability of Reasoning) του.

Τα πρώτα δυο ποίηματα δεν έχουν σχέση με τα άλλα, αλλά με το φαινόμενο
του αντισημιτισμού. Ο Καβάφης μας διδάσκει ότι μια παρακμάζουσα κοινω-
νία χρειάζεται οπωσδήποτε εχθρούς για να αυτοπροσδιορισθεί, αφού δεν
έχει τίποτα το δημιουργικό να τη χαρακτηρίσει.

Ο Βάρναλης μας διδάσκει ότι άνθρωποι σε παρακμή κατηγορούν όλους τους
άλλους εκτός από τον εαυτό τους.

Αυτά εξηγούν τον αντισημιτισμό στο επίπεδο του απλού κόσμου.
Εξηγούν γιατί ο κόσμος "τσιμπάει" και γίνεται αντισημίτης.

Όσο για τα πρωταρχικά αίτια του αντισημιτισμού;

Ένας αποδιοπομπαίος τράγος
είναι πάντοτε χρήσιμος σε όλες τις εξουσίες, ειδικά αν έχει λεφτά
και μπορούμε να του τα πάρουμε. Κλασσικά οι αντισημίτες (όπως
όλοι οι παράλογα σκεπτόμενοι άνθρωποι) πέφτουν στην πιο παλιά
παγίδα της εξουσίας.

Οι υπόλοιπες παραθέσεις δόθηκαν προς έλεγχο των ισχυρισμών του
Κάιζερ.

Διότι αν δεν κάνω λάθος, έγινε ο ισχυρισμός ότι "Ελληνισμός"=φως, γενναιότητα,
ελευθερία και "Εβραϊσμός"=σκοτάδι, δειλία, θρησκοληψία.

Αρχίλοχος: Εξυμνεί το ριψάσπι.
Einstein και Cantor: Πάνε την επιστήμη τους έναν αιώνα μπροστά.
Παύλος: Εξυμνεί την αγάπη σε ένα υποδειγματικά γραμμένο κείμενο.
Πλάτων: Προωθεί το θρησκευτικό μίσος.
Αριστοτέλης: Δέχεται ότι η δουλεία είναι το πιο φυσικό και καλό
πράγμα στον κόσμο.

Φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι οι Έλληνες ήταν σκοταδιστές και οι
Εβραίοι φωτοβόλλα πλάσματα. Ισχυρίζομαι όμως ότι η σκοταδιστική
όπως και η φωτεινή σκέψη εμφανίζονται και στους δύο και δεν είναι
αποτέλεσμα γενετικού προγραμματισμού, προαιώνιου σχεδίου ή
διαρκών πολιτισμικών χαρακτηριστικών, αλλά αποτέλεσμα κοινωνικών
συνθηκών, ατομικών ενεργειών και τελικά ανθρώπινης υπόστασης.

Γιατί τόσο οι Έλληνες όσο και οι Εβραίοι είμαστε άνθρωποι
κύριοι. Με τις αδυναμίες μας και με τα προτερήματά μας, διαφορετικά
για κάθε άνθρωπο. Δεν είμαστε "πολιτισμοί δημιουργημένοι για
να αντιμάχονται".

Σε αυτά ο Κάιζερ αντιπαραθέτει γνωστές αντισημιτικές ρήσεις, αποδει-
κνύοντας για μια ακόμη φορά πόσο εκτός (του δικού του!) θέματος
είναι. Λες και δεν ξέρουμε ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει
αντισημιτισμός, λες και δεν ξέρουμε ότι τα μεγαλύτερα πνεύματα της
ανθρωπότητας δεν έμειναν ανεπηρρέαστα από αυτές τις ανοησίες
(γιατί άνθρωποι είναι και αυτοί)!

Φυσικά και η εικόνα του αρχαίου Έλληνα ως π...στη δωδεκαθεϊστή
εξωγήινου δεν είναι δικιά μου. Είναι η στρεβλή εικόνα που προωθούν
οι ελληνογκαγκά, αλλά μέσα στη μαυρίλα τους είναι παντελώς ανίκανοι
να το καταλάβουν.

ΥΓ: Έχω παρατηρήσει πως όταν ο άλλος σε αποκαλεί Σκουπίδι, μάλλον
έχει χάσει τη μάχη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 15:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης μη διαβάζεις πολύ Stormfront. Ο λόγος του Φραγκλίνου είναι
πλαστός, όπως προδίδει η γλωσσολογική ανάλυση (που αποκαλύπτει
μεταφρασμένη ορολογία του Γ΄Ράιχ) και η διασταύρωση
με τα ντοκουμέντα της εποχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 15:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ενδεχωμένως το μήνυμά μου εν μέσω quote, πέρασε απαρατήρητο, το επαναδημοσιεύω

Από τα γραφόμενα από εσάς τους ίδιους, από λεγόμενα του πατέρα μου ο οποίος υπήρξε καπετάνιος και έχει δει τα πάντα και από προσωπικές έρευνες πάνω στην ιστορία, τη συνομωσιολογία, κυρίως όμως επάνω στην καθημερινότητα, έχω βγάλει τα εξής συμπεράσματα:
1. Σε γενικές γραμμές οι Έλληνες μόνοι μας βγάζουμε τα μάτια μας
2. Οι Εβραίοι χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες : α. τους σιωνιστές , οι οποίοι μεταξύ των άλλων έχουν στόχο και την Ελλάδα για λόγους ιστορικούς αλλά και γεωγραφικούς και είναι επιχειρηματικά, πολιτικά και πολιτιστικά πολύ δραστήριοι, β. σε αυτούς που επωφελούνται από αυτή την κατάσταση (ποιος έχει το μέλι στο δάκτυλο…;) και γ. σε αυτούς που αντιδρούν στο σιωνισμό.
3. Πολλές φορές οι ανήκοντες στη β΄κατηγορία αναγκάζονται να τηρήσουν αυτή τη στάση λόγω του αρνητικού κλίματος που υφίστανται, το οποίο προέρχεται από τη συμπεριφορά των ανηκόντων στην α΄κατηγορία.
4. Οι Εβραίοι φυλετικά χωρίζονται σε τρεις μεγάλες κατηγορίες:
Α. Τους Σεφαραδίτες, απευθείας απογόνους των Εβραίων της Βίβλου
Β. Τους Ασκενάζι. Το μεσαίωνα μια τουρκική φυλή, οι Χάζαροι που είχε ιδρύσει ένα μεγάλο, ισχυρό και σχετικά πολιτισμένο κράτος ασπάστηκε οικειοθελώς τον ιουδαϊσμό (λογικό, μιμούμαστε πάντοτε τους επιτυχημένους). Μαζί με τη θρησκεία όμως υιοθέτησαν παράδοση και γλώσσα. Μετά τη διάλυση του κράτους τους μετανάστευσαν ανατολικότερα, προσηλυτίζοντας και αναμειγνυόμενοι με ανατολικοευρωπαίους.
Γ. Τους Αφροεβραίους. Απόγονοι Σεφαραδιτών που καταφεύγοντες στην Αφρική συμπεριφέρθηκαν όπως οι Ασκενάζι
(Για περισσότερες πληροφορίες σε άρθρο μου στο φόρουμ Γνώση και στο θέμα «Οι χαμένες φιλές του Ισραήλ»)
Οι β και γ είναι βασιλικότεροι του βασιλέως!
5. Εναντίον των Εβραίων στην Αμερική κανένας δεν τολμάει να πει τίποτε!
6. Το φιλοεβραϊκό υπόβαθρο στις ΗΠΑ οφείλεται στους εξής παράγοντες:
Α. Οι πλούσιοι και ισχυροί Εβραίοι ελέγχουν και απειλούν
Β. Ο προτεσταντισμούς είναι εκ φύσεως φιλικός προς τη βίβλο.
Γ. Υπάρχει η πεποίθηση ότι ένα ισχυρό Ισραήλ θα έλκει όλους τους ανά την υφήλιο Εβραίους και πρωτίστως των ΗΠΑ. Άρα θα τους ξεφορτωθούν.
7. Η Βίβλος γράφτηκε από τους Εβραίους για τους Εβραίους. Τα άλλα έθνη δεν την χρειάζονται
8. Οι Εβραίοι έκλεψαν και υιοθέτησαν ως δικά τους στοιχεία της παράδοσης των Ινδών , Αιγυπτίων Βαβυλωνίων και Ελλήνων.
9. Δεν είναι μόνον οι Εβραίοι τα θύματα
10. Εβραίοι ήταν οι Μαρξ, Λένιν, και Τρότσκυ. Ο τελευταίος Τσάρος για κάθε του σφάλμα έριχνε στους Εβραίους το φταίξιμο.
11. Η μυθολογία των ελλήνων παραμένει μυθολογία των ελλήνων, η μυθολογία των εβραίων έχει γίνει θρησκεία των ελλήνων
12. Ατομικά Έλληνες και Εβραίοι είμαστε τα ίδια σκ…
13. Με τη διαφορά ότι ο Έλληνας στο εξωτερικό τον πρώτο που θα δει ανταγωνιστικά θα είναι τον Έλληνα (βλ. και Σεφέρης «Όπου και αν πάω…»)
14. Οι αρχαίοι έλληνες είχαν αναγάγει την οκνηρία και τη δουλοκτησία σε τρόπο ζωής. Με άλλα λόγια ήταν οι πρώτοι που είχαν μετατρέψει τη μηχανή σε άνθρωπο και τον άνθρωπο σε μηχανή.
15. Οι σιωνιστές συμμάχησαν με τους Ναζί για να εξοντώσουν τους φτωχούς Εβραίους.
16. Ο Κίσσινγκερ και διάδοχός του Χόλμπρουκ είναι μεγάλα καθίκια!!!!!!
17. Σύμφωνα με μια θεωρία οι γονείς του Κ. Αττατούρκ ήταν Σεμπαταϊστές, δηλαδή Εβραίοι Οθωμανοί υπήκοοι που δήθεν ασπάστηκαν το Ισλάμ
18. ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΜΕ, ΑΠΟΡΩ ΑΝ ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΟΛΜΑΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΕΙ ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ SITE!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 15:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Junk95 θα με μαθεις εσυ ορθογραφια?
Ξερεις δεν ειμαι και κανα Computer-Freak οπως καποιοι να γραφω στο πληκτρολογιο οπως και στο χαρτι...Wiseass!!
Το λεω γιατι οταν ημουν μικρος δεν διαβαζα πολυ...κλαψ!!!
Αμα θες θα σε πληρωνω σε Israeli Curent...!

Για πες μας ρε "Φιλοεβραιε" που ολα ειναι ρωδινα στην ζωουλα σου...Ποιος ελεγχει και χρηματοδοτει της Αγγλικες στοες...?

Απο ποιον αρχησε ο 2ος Παγκοσμιος(εδω θα γελασω απο την ασχετοσυνη σου!)?

Τι δηλωνει το Αστερι του Δαυιδ...στην αγαπητη σημαια των Ιουδαιων?

Η Εβραιοι λες υπο-κατοχη των στρατευματων του Μ.Αλεξανδρου...πως περναγαν χαλια εεε...?...και καταπιεση εεε???Μαυρη νυχτα που σε ετρωγε...τοσα ξερεις τοσα λες...!
Ατομα σαν εσενα φεραν την Ελλαδα σε αυτα τα χαλια!
Οπως και υπο την κατοχη των Ρωμαιων...που τα παντα τους εχτησαν...
Δρομους...
Υδραγωγια...
Σχολες...
και...και...Διαβασε λιγο ιστορια να μαθεις.
Και στο τελος οι Εβραιοι το μονο που ειχαν να πουν, ειναι πως οι ρωμαιοι ηταν "κακουλιδες" και κακοι κατακτητες....Μπουρδες!!!

ΑΜΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΤΟ ΙΣΡΑΙΛ,ΤΡΑΒΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΕΙΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕ ΚΑΙ ΙΕΧΩΒΑΣ...ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ.

Αμα θες εχω και σε κασετουλες,τις σφαγες παλαιστηνιων απο τους "καλους" εβραιους..."Ζητω το Εθνος του Θεου!!!!" "$#%#$%" στα μουτρα τους!!!!!!!!!!!!

Una ΦΑΤΣΑ...Una ΡΑΤΣΑ!!!!!!!!!!!!!!

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πάνος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


95 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 16:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πάνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα παρακάτω, είναι προσωπικές μου απόψεις, συμπεράσματα μέχρι στιγμής.
(ξεφεύγω αρκετά πιστεύω από το θέμα και ίσος να είναι και λίγο άτακτη η παρουσίαση των σκέψεών μου)

Πραγματικά με έχει κουράσει το γεγονός ότι ορισμένοι άνθρωποι προσπαθούν να αποδείξουν πως οι Έλληνες ήταν τέλειοι σε όλα, πως πίσω από κάθε πετυχημένο αλλοεθνή επιστήμονα, φιλόσοφο κλπ κρύβεται ένας Έλληνας, πως αυτοί οι πετυχημένοι αντέγραψαν κάποιον Έλληνα, πως αυτός ο πετυχημένος έχει καταγωγή Ελληνική κλπ.
Αυτό φανερώνει έναν κομπλεξισμό μεγάλου μεγέθους. Μην χάβετε ότι σας λένε ορισμένοι επιτήδειοι - ακροδεξιοί, ρομαντικοί αρχαιολάτρες κλπ. Έχουν μπερδέψει τους Έλληνες θεούς με τον χριστιανισμό, τον φασισμό, τον εθνικισμό κλπ…..μέχρι και τον Ιησού προσπαθούν να παρουσιάσουν ως Έλληνα. (Το αν ήταν η εάν δεν ήταν, είναι κάτι που δεν μπορώ να πάρω θέση. Εδώ καλά καλά δεν ξέρω εάν και κατά πόσον υπήρχε, τουλάχιστον με την μορφή που παρουσιάζετε από τους δογματικούς)

Το ίδιο πιστεύω και για την αντίθετη πλευρά. Όλους αυτούς που προσπαθούν να αποδείξουν τα ακριβώς αντίθετα ή να μειώσουν και να πετσοκόψουν τον Ελληνισμό, την ιστορία και προϊστορία της Ελλάδος, είτε επιτηδευμένα είτε από αντίδραση στους προαναφερθέντες.

Ο Έλλην (κατά την δική μου άποψη) είναι ο ιδεάνθρωπος Έλλην. Παντός χρώματος και κλίματος. Καλοθελητές που μάχονται κατά του Ελληνισμού υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν. Ελληνισμός (πάλι κατά την άποψή μου) είναι μια ιστορική πορεία, εξέλιξη ενός όχι έθνους, αλλά ιδέας. Αυτή η ιδέα είναι η ελεύθερη σκέψη και φιλοσοφία, είναι η παιδεία, είναι η άθληση, είναι η επιστήμη, είναι η τέχνη σε όλες της μορφές, είναι η πολιτική. Είναι η προσπάθεια για την εξέλιξη και ανέλιξη του ανθρωπίνου είδους σε όλα τα επίπεδα. Είναι η απομάκρυνση από κάθε είδους δόγμα, είναι ο σεβασμός στον εαυτό μας στην φύση, στο σύμπαν ολόκληρο. Λάθη γίνονταν και!! από τους προγόνους μας. Μην τα αγιοποιούμε μόνο και μόνο επειδή ήταν οι δικοί μας πρόγονοι. Ας επιλέξουμε να αναπαράγουμε και να εξελίξουμε! τα καλά αυτών. Πρόοδος και όχι οπισθοδρόμηση.

Δεν μπορώ να δω τον Ελληνικό πολιτισμό ανα τους αιώνες μεμονωμένα σε περιόδους ώστε να λαμβάνω ότι θέλω και με συμφέρει, τα δεδομένα άλλαζαν συνεχώς από περίοδο σε περίοδο (αυτή είναι και η γοητεία του Ελληνισμού). Οι θρησκόληπτοι υπήρχαν, αλλά υπήρχαν και οι αρνητές! Μια συνεχώς μεταβαλλόμενη φιλοσοφία πάρα πολλών δρόμων.

Κάποτε οι Έλληνες θεοί δεν ήταν θεοί, ήταν ιδέες, κώδικες, κοσμοθεωρίες προερχόμενες από τους αρχαίους προγόνους των δικών μας αρχαίων προγόνων (Χμ.. δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας για παράδειγμα τα Ορφικά μου θυμίζουν περισσότερο επιστημονικές αλήθειες κωδικοποιημένες (δίχως να είμαι επιστήμονας) παρά αναφορές προς υπαρκτούς θεούς.) Αργότερα έγιναν θεοί, ξέπεσαν από τον άνθρωπο που πάντοτε θέλει να εκμεταλλεύεται και να ελέγχει. Έτσι η ιδέα!! του Διός (για παράδειγμα) γουστάρει θυσίες (έτσι θέλησε ο άνθρωπος, έτσι και έγινε).

Όσον αφορά τα περί διαφορετικότητας DNA RNA NBA κλπ. Δεν παίρνω θέση. Απλά δεν ξέρω και δεν διακινδυνεύω να πιστέψω κάτι αλλά ούτε και απλά να θεωρήσω. Είμαι ανοιχτός σε όλα τα ενδεχόμενα, αλλά μόνο όταν αυτά μελετώνται επιστημονικά (εάν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο βέβαια) και ανεπηρέαστα από οποιαδήποτε εθνικιστική η άλλου είδους συμφερόντων τάση.

Όσον αφορά τους ισχυρισμούς που θέλουν Εβραίους vs Ελλήνων, Εβραϊσμό vs Ελληνισμό λόγο προαιώνιας εξωγήινης και εσωγήινης έχθρας και φυσικής αντίθεσης, να με συγχωρείται αλλά μου φαίνονται λίγο έως πολύ Hollywood. Έχετε σκεφτεί πως ίσος, λέω ίσος όλα αυτά τα εκ πρώτης όψεως Hollywood-ιανά μυθεύματα εξυπηρετούν αυτό που φοβούνται και απεύχονται οι υποστηρικτές αυτής της άποψης αλλά προέρχονται από κάπου αλλού;

Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα και από κανέναν όσο μελετάμε τους προγόνους μας, τους τιμάμε, τους σεβόμαστε και τους θεωρούμαι κοντινούς μας φίλους και συγγενής (το τελευταίο παίζει σημαντικότατο ρόλο).

Πρώην ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ

Edited by - Πάνος on 25/08/2004 16:23:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 16:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την "Σχετικοκρατια" αλλα και για τους σοβαρους ανθρωπους...

http://www.ohr.edu/yhiy/article.php/1327
http://groups.msn.com/atheistvsgodii/antichr3.msnw
http://www.njop.org/html/Chanvs.html
http://www.davidfields.org/whos.htm
http://www.users.cyberone.com.au/myers/talmon2.html
http://www.ahepafamily.org/99000his.html
http://www.adath-shalom.ca/greek_influence.htm
http://www.faithforum.org/challenge/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=3109
http://www.gregandsheila.com/ag/cath.htm

Υπαρχουν και αλλα 200 links...αλλα αυτα ειναι απο τα μερικα που αξιζουν πραγματικα!
Φιλε ΚΑΛΛΙΣΣΟΣ πραγματικα ενδιαφερουσες αποψεις...keep up the good work!

... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 16:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πανος...Σωστος!
Οσο για την εχθρα που ΥΠΑΡΧΕΙ...το Hollywood δεν ειναι παρα η εκφραση ιδεων του Νεο-Ιουδαισμου...Δες ποσοι ειναι οι Εβραιοι Producers αλλα και ηθοποιοι στο Hollywood...

Δωσε βαση σε ονοματα...οπως...
(smth)-berg
(smth)-man...ή mann
(smth)-er

...Πχ...
Steven Spielberg.
Nicole Kidman.
Hugh Jackman.
Stephen Sommers.
David Wenham.
Shuler Hensley.
Warner Brothers.
Jerry Bruckheimer.
Joel Silver.

Για να δουμε εδω...

Pirates of the Caribbean 2 (2006) (pre-production) (producer)
Glory Road (2005) (filming) (producer)
National Treasure (2004) (post-production) (producer)
"Amazing Race 5, The" (2004) TV Series (executive producer)
Fearless (2004) (TV) (co-producer) (executive producer)
"C.S.I.: NY" (2004) TV Series (executive producer)
King Arthur (2004) (producer)
Diary of a Pirate (2003) (V) (producer)
"Skin" (2003) TV Series (executive producer)
"Cold Case" (2003) TV Series (executive producer)
Bad Boys II (2003) (producer)
Veronica Guerin (2003) (producer)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) (producer)
"Amazing Race 4, The" (2003) TV Series (executive producer)
CSI: Crime Scene Investigation (2003) (VG) (executive producer)
"Profiles from the Front Line" (2003) TV Series (executive producer)
Kangaroo Jack (2003) (producer)
"Amazing Race 3, The" (2002) TV Series (executive producer)
"Without a Trace" (2002) TV Series (executive producer)
"CSI: Miami" (2002) TV Series (executive producer)
Bad Company (2002) (producer)
... aka Ceska spojka (2002) (Czech Republic)
"Amazing Race 2, The" (2002) TV Series (executive producer)
Black Hawk Down (2001) (producer)
"Amazing Race, The" (2001) TV Series (executive producer)
Pearl Harbor (2001) (producer)
... aka Pearl Harbour (2001) (UK: promotional title)
"CSI: Crime Scene Investigation" (2000) TV Series (executive producer)
... aka "C.S.I." (2000) (USA: short title)
Remember the Titans (2000) (producer)
Coyote Ugly (2000) (producer)
Gone in Sixty Seconds (2000) (producer)
Swing Vote (1999) (TV) (executive producer)
... aka Ninth Justice, The (1999) (TV) (Australia: video title)
Max Q (1998) (TV) (executive producer)
... aka Max Q: Emergency Landing (1998) (TV) (USA)
Enemy of the State (1998) (producer)
Armageddon (1998) (producer)
"Soldier of Fortune, Inc." (1997) TV Series (executive producer)
... aka "S.O.F. Special Ops Force" (1997) (USA: second season title)
... aka "S.O.F., Inc." (1997)
... aka "SOF, Inc." (1997)
Con Air (1997) (producer)
Rock, The (1996) (producer)
Dangerous Minds (1995) (producer)
Crimson Tide (1995) (producer)
Bad Boys (1995) (producer)
Ref, The (1994) (executive producer)
... aka Hostile Hostages (1994)
Days of Thunder (1990) (producer)
Beverly Hills Cop II (1987) (producer)
Top Gun (1986) (producer)
Thief of Hearts (1984) (producer)
Beverly Hills Cop (1984) (producer)
Flashdance (1983) (producer)
Young Doctors in Love (1982) (producer)
Cat People (1982) (executive producer)
Thief (1981) (producer)
... aka Violent Streets (1981)
Defiance (1980) (producer)
American Gigolo (1980) (producer)
March or Die (1977) (producer)
Farewell, My Lovely (1975) (producer)
Culpepper Cattle Company, The (1972) (associate producer)
... aka Dust, Sweat and Gunpowder (1972) (Australia)

Και αυτοι δεν ειναι ουτε το 1/5 του αριθμου τους...Και καλα κανουν...Το προβλημα ειναι πως ολα αυτα δεν ειναι τυχαια εκει που ειναι...Τιποτα δεν ειναι τυχαιο!!!Μας εχουν Γ$%#$^^#Ι με
τις συμπτωσεις...Ο ανθελληνισμος δεν ειναι εμφανεις...και προπαντων Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ...ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΖΩΗ...AYTEΣ Η ΤΑΙΝΙΕΣ "ΙΔΕΕΣ",ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΟΡΑΜΑΤΑ...ΠΡΟΤΥΠΑ...ΙΔΕΕΣ..ΜΙΑΣΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗΣ...


... Κι είπε ο Ερμης ο φτερωτός θερμά και λυπημένα: Ελα
καλή μου Καλυψώ, μη τα'χεις πια χαμένα ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 16:49:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκουπίδι, για τα ποιήματα που μας παρέθεσες αντί σοβαρών επιχειρημάτων νομίζω πως απάντησα ήδη. Τι ενοείς όταν λες ''αντισημιτισμός υπάρχει τα τελευταία χρόνια?'' Εσύ ο ίδιος μας είπες οτι τους Εβραίους(σε παραπάνω μύνημα μου έχω πε ποιούς θεωρώ Εβραίους) του γ@μάει όλός ο κόσμος απο το 70 μΧ.! Λες οτι οι Εβραίοι είναι ο αποδιοπομπαίος τράγος. Γιατί οι Εβραίοι και όχι κάποιος άλλος απο τους χιλιάδες λαούς του κόσμου? Μήπως έχουν τελικά κάποια βάση αυτά που λέει η Μαρία Τερέζα? Μήπως τελικά έχουν κάποια βάση όλα αυτά τα περι Σιωνιστικής συνομωσίας? Για τον Αρχίλοχο που εξυμνεί τον ριψάσπι δεν έχω κάτι να σου πώ, η Zadoc είπε πολύ σωστά οτι υπήρξαν και πολλοί Έλληνες προδότες. Όσο για τον Παύλο, σε προτρέπω και πάλι να διαβάσεις την Παλαία Διαθήκη για να μάθεις την αγάπη που έχει ο ίδιος Θεός για αυτούς που αρνούνται να τον λατρέψουν. Και για δείτε ένα μάγκα που ασκεί κριτική στον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη! Για τις ''αντισημιτικές'' δηλώσεις απο φωτισμένα πνεύματα θα μπορούσα να σου παραθέσω δεκάδες ακόμα, αλλά ας μην ρίξουμε άλλο το επίπεδο αυτής της ταλαίπωρης συζήτησης...
Υ.Γ. Τι ενοείς ''σε λέω σκουπίδι άρα έχω χάσει τη μάχη?'' Εσύ ο ίδιος ονομάζεις τον εαυτό σου έτσι (Junk=σκουπίδια ή κάνω λάθος?), και για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις... Πράγματι, χρήσιμο πράγμα η αυτογνωσία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 17:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Hermes, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Για κατάλογο των ηθοποιών του Hollywood που είναι Εβραίοι ανέτρεξε σε post μου στις σελίδες ένα ή δύο (φυσικά τα ονόματα που αναφέροντα είναι ενδικτικά, ο κατάλογος των Εβραίων ηθοποιών του Hollywood είναι ατελείωτος...). Το ίδιο ισχύει και για τα ΜΜΕ. Αλλά όλα αυτά, σε συνδιασμό με την άνανδρη επίθεση που δέχεται ο Ελληνισμός, για το Σκουπίδι και τον kynico δεν είναι παρα συμπτώσεις! Περιμέντε να δείτε πως θα παρουσιάσει τώρα το Hollywood τον Μέγιστο τον Ελλήνων στις ταινίες που ετοιμάζονται! Όχι φυσικά πως αυτό θα ενοχλήσει ιδιαίτερα ανθρώπους όπως το Σκουπίδι, που μου παραθέτει αντί για επιχειρήματα ποιήματα που εξυμνούν τους δειλούς και τους λιποτάκτες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 17:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον δεν κατάλαβες λέξη που είπε ο Πάνος, Χέρμες!

Είπε οτι η ιδέα των "Δυό Αιώνιων Αντιπάλων ορσμένων από τον Θεό" είναι παραμύθι για μικρά παιδιά. Αυτό κατάλαβες, άραγε;;

Είπαμε, η υπόθεση του Σιωνισμού ΔΕΝ μας αφορά εδώ. Εξ άλλου αμφιβάλλω αν θα βρείς έστω ένα άτομο στο esoterica που να είναι υπέρ του Σιωνισμού.
Είμαι αρκετά σίγουρος για αυτό.

Το θέμα είναι να αντιμετωπιστεί (ο Σιωνισμός) με ωριμότητα και ηρεμία σαν αυτό που είναι, δηλαδή πολιτικό, ιστορικό, και κοινωνικό φαινόμενο. Δέν χρειάζεται άλλο σχόλιο.

Αυτό που εξετάζουμε εδώ είναι η βρεφική αντίληψη, και η καθυστερημένη δεισιδαιμωνία, οτι -- κατά κάποιο τρόπο -- έχουμε να κάνουμε με δύο αντιπάλους πού ορίστηκαν απο τον Θεούλη, ή οτι "οι Εβραίοι" είναι συνδεδεμένοι με τις "δυνάμεις του κακού", "τον Σατανά", και όλα τα άλλα ωραία φρούτα, που μας είναι ήδη γνωστά (ω τί έκπληξη!) από τον Αταβιστικό Χριστιανισμό.

Κ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 17:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τοι. Κυκλοφορούν ελεύθεροι!

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jimmerlus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
269 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 17:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jimmerlus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κάποιο μέλος στο forum που ξέρει να μεταφράζει εβραΐκά; Έχω ένα κείμενο προς μετάφραση.

Cthulhu noster qui es in maribus, sancificetur nomen truun, adveniat regnum tuum, fiat voluntas tua sicut in R'lyeh et in Y'ha-nthleiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 19:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι γνωστο οτι στην Σμυρνη υπηρχανε οι γνωστες γειτονιες (μαχαλαδες) των Ελληνων ως επι το πλειστον στα παραλια. Των Εβραιων, των Αρμενιων και των Τουρκων ητανε πιο πισω. Υπηρχε ενας διαχωρισμος οπως βλεπετε. Οι πιο πλουσιοι μαχαλαδες ητανε των Ελληνων. Ειχανε υψηλο βιωτικο επιπεδο, ανεπτυγμενη κουλτουρα και ενα πολυ καλο οικονομικο και κοινωνικο status. Ξερετε τι μου εκανε εντυπωση? Οτι μετα το διωγμο το 1921-1922 και την καταστροφη της Σμυρνης, προκειμενου να εκαθαρισουν οι Τουρκοι τη Μικρα Ασια, αυτοι που εγκατασταθηκαν στα σπιτια των προγονων μου (εκτος των Τουρκων) ητανε και Οβριοι! Αν κοιταξουμε λιγο την ιστορια παρασκηνιακα αυτοι που βοηθησαν τους Τουρκους στην εθνικη εκαθαριση τους ηταν και οι Αρμενιοι και οι Εβραιοι. Δεν λεω, και εμεις ως Ελληνες βαλαμε το χερακι μας για να φτασουν τα πραγματα σε ενα τετοιο σημειο. Αφου ο Ελληνικος στρατος εφτασε σχεδον μεχρι την Αγκυρα, καταστρεφοντας και λεηλατωντας στο περασμα του. Η Μικρασιατικη καταστροφη ηταν τα αντιποινα! Αλλα γιατι αραγε οι Εβραιοι κρατησαν τετοια σταση? Σκεφτητε και απαντηστε...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apistefta omorfos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 19:13:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apistefta omorfos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ
..................................................................
junk95,
ΟΚ,ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΠΗΓΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΝΑΝ ΑΙΩΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ.
Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΙ ΔΗ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ-ΠΟΣΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΗΣΑΝ ΑΡΑΓΕ?
Ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ?
Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ?
Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ?
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΡΑΔΙΑΖΩ ΟΝΟΜΑΤΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ,ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ-ΞΑΝΑ-ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ.
ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΛΟΓΙΚΟΙ ΚΙ ΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ "ΠΡΟΙΟΝΤΑ".
ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΚΑΚΟ.
.....................................................................
kaizer,
ΝΟΜΙΖΩ ΚΙ ΕΓΩ ΘΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΡΟΥΣΒΕΛΤ.
ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΝΑ ΜΙΛΟΥΣΕ
ΜΕ ΤΟΣΟ ΑΣΣΧΗΜΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗ ΦΥΛΗ(ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ,ΣΩΣΤΑ?)
ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΕΒΡΑΙΟΣ,ΒΑΛΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΠΕΝΤΖΑΜΙΝ...
....................................................................
anyway,
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΚΡΗ.
ΠΟΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΑΠ'ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ,
ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΣΤΡΑΒΩΣΕ.
....................................................................
ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΩΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΛΛΥΓΟΥΝΤ
(ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ).
ΜΟΝΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΟ ΧΟΛΛΥΓΟΥΝΤ,
ΕΝΑΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.
ΚΑΝΕΝΑ ΦΩΣ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ,ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ,ΕΛΛΕΙΨΗ ΗΡΩΙΣΜΟΥ,
ΚΛΠ ΚΛΠ.
ΔΗΛΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΧΟΛΛΥΓΟΥΝΤ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ.
.....................................................................
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 21:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

junk95,
ΟΚ,ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΟΤΙ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΠΗΓΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΝΑΝ ΑΙΩΝΑ ΜΠΡΟΣΤΑ.
ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ.
Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ΟΜΩΣ-ΚΑΙ ΔΗ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ-ΠΟΣΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΗΣΑΝ ΑΡΑΓΕ?
Ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ?
Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ?
Ο ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ?
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΡΑΔΙΑΖΩ ΟΝΟΜΑΤΑ.
ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΙ ΑΥΤΟΥΣ,ΜΟΝΟ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ-ΞΑΝΑ-ΤΟΥΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ.
ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΛΟΓΙΚΟΙ ΚΙ ΑΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ "ΠΡΟΙΟΝΤΑ".
ΚΑΛΟ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΧΙ ΚΑΚΟ.

Πρέπει να το (ξανα)κάνω σαφές:

Δεν περιφρονώ τα ελληνικά "προϊόντα". Απλώς ισχυρίστικα πως το αν
κάποιος είναι "φωτεινός" ή "σκοτεινός" δεν έχει την παραμικρή
σχέση με το αν είναι Έλληνας ή Εβραίος. Και το έδειξα με συγκεκριμένα
παραδείγματα, όπου ακόμα και μεγάλοι φιλόσοφοι όπως ο Πλάτων
εκφράζουν απόψεις που είναι τραγικά σκοταδιστικές και μεγάλες μορφές
του "Ιουδαιοχριστιανισμού" όπως ο Παύλος εκφράζουν απόψεις που
είναι κοινή ελπίδα όλου του ανθρωπίνου γένους.

Όταν ακόμα και στον ίδιο άνθρωπο (π.χ. Αριστοτέλης) συνυπάρχουν
η υπεράσπιση της δουλοκτησίας και η ανακάλυψη της Λογικής, με ποιο
δικαίωμα μπορούμε να ισχυριστούμε ότι τάχα κάθε Εβραίος είναι
"εμποτισμένος" με σκοτάδι και κάθε Έλληνας "εμποτισμένος" με φως;

Παρεμπιπτόντως, νομίζω πως ήμουν λίγο συντηρητικός ως προς την
αξιολόγηση του Einstein και του Cantor. Η εργασία την αρχή της οποίας
παρέθεσα έχει αλλάξει ριζικά τις αντιλήψεις μας για το χρόνο, το
χώρο, την ύλη, την ενέργεια και έναν αιώνα μετά το 99% των
ανθρώπων δεν το έχουν καν συνειδητοποιήσει
. Εκατοντάδες φιλοσοφικά
συστήματα, η κοινή λογική, σχεδόν όλες οι σημαντικές θρησκείες
βασίζονται σε λανθασμένες αντιλήψεις! Δεν ξέρω πόσο πιο μπροστά
μπορεί να πάει κανείς, από το να καταργεί ιδέες που ήταν ριζωμένες
(χωρίς αιτιολόγηση) σε όλους τους γνωστούς πολιτισμούς.

Όσο για τον Cantor,
είναι τρανό παράδειγμα του πόσο μακριά μπορούν να πάνε τα μαθηματικά
αν δεν τα περιορίζει η δογματική αγκύλωση στην Ευκλείδιο Γεωμετρία.
Οι αρχαίοι Έλληνες μπερδεύονταν τόσο πολύ με το άπειρο που νόμιζαν
ότι ο Αχιλλέας δε θα φτάσει ποτέ τη χελώνα. Η θεωρία του Cantor
μας επιτρέπει πράξεις με απειροσύνολα με την ίδια ευκολία και
ακρίβεια που μας το επιτρέπει η αριθμητική Α΄ δημοτικού για τα
πορτοκάλια.

Κατά τα άλλα, δε θα συγκρίνω βέβαια το Σωκράτη (που ασχολήθηκε
κυρίως με ηθικά ζητήματα) με τον Einstein. Αλλά νομίζω πως η
υπέρβαση που έκανε ο Einstein (η υπέρβαση του κοινού νου) είναι ένα
διανοητικό κατόρθωμα με το οποίο ελάχιστα μπορούν να συγκριθούν
στην ιστορία της ανθρώπινης σκέψης. Δε νομίζω ότι υπάρχει πιο
"μπροστά" από τον Einstein. Ακόμα και ο Σωκράτης πίστευε στον
κοινό νου. Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι η επιστήμη είναι πολύ
υποτιμημένη στους εσωτερικούς και μυστικιστικούς κύκλους, ενώ
στην πραγματικότητα σε πολλά θέματα (όχι σε όλα) η πιο "extreme"
φιλοσοφική θεωρία συγκρινόμενη με ό,τι έχει να πει η επιστήμη είναι
σαν το ρόπαλο του πρωτόγονου σε σχέση με την υδρογονοβόμβα.

Μέσα στη μαυρίλα του ο Κάιζερ επεσήμανε και ένα λάθος μου. Είπα
ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει αντισημιτισμός. Ήθελα να
γράψω αυξάνεται. Τα αίτια του αντισημιτισμού (εσωτερικά
και εξωτερικά) είναι μεγάλο θέμα, αλλά δεν είναι το θέμα αυτού
του τόπικ. Απλά τα ανέφερα.

Το θέμα αυτού του τόπικ είναι τρεις ισχυρισμοί:
α) Ότι υπάρχει ένας ενιαίος Ελληνικός πολιτισμός με συγκεκριμένη
"ουσία" (φως, καλό και δε συμμαζεύεται=ελληνισμός).
β) Ότι υπάρχει ένας ενιαίος Εβραϊκός πολιτισμός με συγκεκριμένη
"ουσία" (σκοτάδι, κακό και δε συμμαζεύεται=εβραϊσμός).
γ) Ότι αυτοί οι δύο πολιτισμοί έχουν δημιουργηθεί για να αντιμάχονται
αιώνια.

Περιμένω ακόμα έστω και μία μικρή απόδειξη για τους τρεις
αυτούς ισχυρισμούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 21:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Apisteyta omorfe, υποθέτω πως ενοείς το Φραγκλίνο και όχι το Ρούσβελτ, ο οποίος βέβαια(αντίθετα μα το Ρούσβελτ που ήταν όντως εβραικής καταγωγής) δεν ηταν Εβραίος παρά το όνομα του (καμιά φορά τα φαινόμενα απατούν). Σκουπίδι,ο Φραγκλίνος το δήλωσε αυτό στη Συνταγματικη Συνελευση της Φιλαδελφιας του 1787, της οποίας τα πρακτικά υπάρχουν για τους αμφισβητίες. Η άποψη οτι είναι πλαστή αυτή η δήλωση είναι απλά μια απο τις πολλές που κυκλοφορούν και είναι βέβαια αναπόδεικτη. Όσο για τον Αινστάιν, sory αλλά εγώ δεν πιστεώ οτι ένα προβληματικό που το είχαν διώξει απο όλα τα σχολεία είναι δυνατό να έκανε τέτοιες ανακαλύψεις. Επίσης, αφού είναι έτσι, γιατί το μουσείο Einstain στο Ισπαήλ αρνείται να παραδώσει προς μελέτη την αλληλογραφία Αινστάιν-Καραθεοδωρή που έχει υπο την κατοχή του? Αλλά το Σιωνιστικό κίνημα χρειαζόταν ένα μεγάλο επιστήμονα για να του δοθεί κύρος. Έτσι, σήμερα, κανείς δεν τολμά να πει λέξη εναντίον του Αινστάιν, αυτού τπυ ανθρώπου που στη νεότητα του τον είχαν διώξει απο όλα τα ιδρύματα που είχε φυτίσει σαν καθυστερημένο.
Δεν αποκλείω να κάνω λάθος, φυσικά, αλλά στην εποχή μας καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι...
Επι την ευκαιρία, ξέρεται πιος παρέδωσε τον Κοσμά τον Αιτωλό, αυτόν που ήταν ένας απο τους λίγους παπάδες που δούλεψαν ειλικρινά για την πατρίδα στους Τούρκους? Οι Εβραίοι. Ω ναι. Τον παρέδωσαν στον πασά της περιοχής, ο οποίος, μην μπορώντας να δειτι κακό είχε κάνει αυτός ο άνθρωπος, εξεδήλωσε επιθυμία να τον ελευθερώσει, αλλά οι Εβραίοι τον απείλησαν οτι εαν το έκανε, θα ακυρώνονταν μια σημαντική εμπορική συμφωνία που είχαν κλείσει, οπότε ο πασάς διέταξε να τον κρεμάσουν. Και μια που η κουβέντα το φερε και στη Μικρασία, ποιοί προτοστάτησαν στο βασανισμό του μητροπολίτη Σμύρνης Χρυσόστομου (ενός άλλου απο τους ελάχιστους αυτούς παπάδες)? Οι Εβραίοι κύριοι. Εάν δεν πιστεύετε εμένα, ανοίξτε ιστορικά βιβλία και ψάξτε το. Κατα τα άλλα οι Εβραίοι δεν μας εχθρεύονται... Ψάξτε να δείτε τι στάση τήρησαν οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης το 1912 λίγο πριν την Απελευθέρωση. Δείτε τι στάση τήρησαν οι Εβραίοι της Αλβανίας το 1940, στις πόλεις που απελευθερόνωνταν στη Βόρεια Ήπειρο. Επιτέλους, διαβάστε και τίποτα πριν μιλήσετε!!!
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ ΑΙΔΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 21:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kaizer,

εμένα πιο πολύ με απασχολούν τα ελαττώματα της δικής μας ράτσας, τα οποία μας ταλανίζουν αιώνες τώρα και δε λέμε να δούμε πέρα από τη μύτη μας.

Επί Γερμανικής κατοχής μ' ενοχλεί ότι υπήρχαν καταδότες.
Ότι μετά ίσως είμασταν η μόνη χώρα που ενεπλάκει σε εμφύλιο.
Ότι επί επαναστάσεως '21 φτάναμε σε σημείο να δίνουμε "στεγνά" σημαντικούς αγωνιστές στους Τούρκους (χωρίς μεσολάβηση κανενός Εβραίου), επειδή απλά η επανάσταση δεν εξυπηρετούσε τα εκάστοτε πρόσκαιρα συμφέροντά μας.

Είμαι σίγουρη ότι έχεις μελετήσει τις υποτιθέμενες συνωμοσίες πίσω από τη δολοφονία Κένεντι, αλλά κάποτε κάποιοι πατριώτες μας σκότωσαν έναν Καποδίστρια και οδήγησαν αυτή τη χώρα έρμαιο στους ξενόφερτους ηγεμονίσκους.

Ποιός ευθύνεται για τη μοίρα του λοιπόν;


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 22:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Zadoc, δεν ισχυρίστηκα πως οι Εβραίοι είναι υπεύθυνοι για ότι κακό συμβαίνει ή συνέβη στην Ελλάδα! Απλά ισχυρίζομαι πως στη συντριπτική πλειοψηφία που οι Εβραίοι αναμίχθυκαν με τα Ελληνικά προβληματ στάση που τήρησαν ήταν ανθελληνική! Περιμένω παραδείγματα που να αποδυκνείουν το αντίθετο ως απάντηση στα δικά μου παραδείγματα(και δεν ενοώ Εβραίους στρατιώτες που υπηρέτησαν το 40 στον Ελληνικό Στρατό, μην ξεχνάμε πως η επιστράτευση ήταν υποχρεωτική για όλους τους Έλληνες πολίτες σε ηλικία στράτευσης, ανεξαρτύτως φυλετικής καταγωγής) Σαφώς και εμείς οι Έλληνες είμαστε υπεύθυνοι κατά το μεγαλύτερο βαθμό για τα προβλήματα μας. Αυτό που προσπαθώ να αποδείξω είναι η παραδοσιακά ανθελληνική στάση που τηρεί και τηρούσε η συντριπτική πλειοψηφία των Εβραίων. Και κάτι τελευταίο. Γνωρίζετε ποιός ό πρώτος εκπρόσοπος του Μπολσεβικισμού στη χώρα μας, του εγκληματικού αυτού κινήματος του οποίου τα παλικάρια προέτρεπαν το 1922 τους στρατιώτες μας να λιποτακτήσουν? Ο ΕΒΡΑΙΟΣ Αβραάμ Μπεναρόγια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2004, 23:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που προσπαθώ να αποδείξω είναι η παραδοσιακά ανθελληνική στάση που τηρεί και τηρούσε η συντριπτική πλειοψηφία των Εβραίων.

Κάνεις ΛΑΘΟΣ Καιζερ. Μάλλον στριμώχθηκες, και βιάζεσαι να τα αλλάξεις...

Το θέμα δεν ήταν ποτέ αν ένας, δέκα ή 10.000.000 Εβραίοι φέρθηκαν ενάντια σε Ελληνικά συμφέροντα. Άσχετα οτι αυτό που λες για "συντριπτική πλειοψηφία" δεν αποδεικνύεται, ακόμα και άν κάποια στιγμή ΟΛΟΙ οι Εβραίοι του κόσμου, χωρίς εξαιρέσεις, φερόντουσαναν ανθελληνικά, πάλι δεν είναι αυτό το ζήτημα.

Σου υπενθυμίζω οτι το ζήτημα, όπως το έθεσες, ήταν αν έχουμε να κάνουμε με "δυο Αντίθετα, προορισμένα απο μια Ανώτερη δύναμη να αντιμάχονται αιώνια?"

Τώρα αν θες να αλλάξεις την αρχική ερώτηση σου, άλλο θέμα κι αυτό.

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 01:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kaizer,
Θα παρακάμψω λίγο τη σωστή προτροπή του kynikos για το θέμα και θα δεχτώ προς στιγμή την υπόθεση των αιωνίων αντιπάλων.

Ας πούμε τώρα ότι έχουμε έναν ποδοσφαιρικό αγώνα : Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (οι αιώνιοι αντίπαλοι της συμφοράς ). Ας υποθέσουμε επιπλέον ότι:

Ολυμπιακός = Ελληνες
Παναθηναϊκός = Εβραίοι

Αν θες αντιστοίχισέ τα και αντίστροφα (γούστα είναι αυτά)

Αν οι Παναθηναϊκοί (=εβραίοι) νικάνε τους Ολυμπιακούς (=ελληνες) θα πούμε ότι φταίνε οι Παναθηναϊκοί που χάνουμε ή ότι εμείς έχουμε χάσει τη μπάλα και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται;
Αν ρίξω το φταίξιμο της χασούρας στον αντίπαλο ή στην καταραμένη την τύχη μου είναι βέβαιο ότι θα παραβλέψω τις δικές μου αδυναμίες, ενώ έχω τη μεγάλη ευκαιρία να δω στον αντίπαλό μου τον δάσκαλο μου.

Θα αναρωτηθώ : Γιατί αντιμετωπίζω κάτι που μου είναι δυσάρεστο;
Απάντηση : Γιατί έχω αυτήν και αυτήν την αδυναμία (α,β,γ...)
Αν απαντήσω ότι φταίει ο αντίπαλος και πρέπει να τον εξολοθρεύσω το μόνο που θα καταφέρω είναι να γίνω αντιπαθητικός σε όλους και χωρίς να έχω βελτιωθεί ούτε στο ελάχιστο θα προκαλέσω την δικιά του σφοδρότερη αντίδραση.
Αν πω ότι έτσι είναι αυτά, η μοίρα, ο θεός κτλ, θα συνεχίσω να υποφέρω και δεν θα ξέρω γιατί.

Το να ρίχνω το φταίξιμο στους άλλους είναι ότι χειρότερο μπορώ να κάνω.

Απόψε παρακολούθησα προς το τέλος το παιχνίδι του βόλεϊ μεταξύ Ελλάδας – Αμερικής για την πρόκριση στους τέσσερις των ολυμπιακών αγώνων, όπου ηττηθήκαμε με 2-3 σετ. Μετά το τέλος του αγώνα έκανε δηλώσεις ένας παίκτης της ομάδας μας. Δεν είπε πουθενά ότι ήμασταν άτυχοι, ότι έφταιγε ο κακός μας ο καιρός ή ότι οι αμερικανοί φταίνε που ήταν από την άλλη πλευρά του φιλέ και μας πέταγαν τη μπάλα. Είπε ότι κάναμε λάθη, είμαστε επαγγελματίες και δεν επιτρέπονται αυτά, ότι αυτοκτονήσαμε στο τέταρτο σετ και άλλα. Όταν ο δημοσιογράφος τον ρώτησε αν έπαιξε ρόλο ο τραυματισμός ενός βασικού παίκτη απάντησε : ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ και συνέχισε πάλι λέγοντας ότι κάναμε αδικαιολόγητα λάθη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 01:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε συμπαθώ ιδιαίτερα την τωρινή Αμερική. Η αλήθεια είναι πως τα
έχει ψιλοσκατώσει παγκοσμίως. Όμως οι Πατέρες της Αμερικανικής
Δημοκρατίας ήταν πραγματικοί Γίγαντες της ανθρωπότητας. Και δε μου
αρέσει να μπαίνουν στο στόμα τους αντισημιτικά φλυναφήματα.

Γι' αυτό ας επεκταθούμε στην υπόθεση του Φραγκλίνου. Γιατί εδώ είναι
η κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ" και όταν κάποιος ισχυρίζεται κάτι καλό είναι
να μπορεί να το υποστηρίξει με αναφορές σε κάτι που έτσι για αλλαγή
να μην είναι μη διαθέσιμο.

Κατ' αρχήν ο Φραγκλίνος ήταν εξέχων επιστήμονας και υπέρμαχος των
ανθρωπίνων ελευθεριών και της ισότητας μεταξύ των ανθρώπων. Θεωρώ
αδιανόητο να εμφορούνταν από θρησκευτικό μίσος (γιατί μην ξεχνάμε ότι
οι Εβραίοι είναι θρησκευτική ομάδα, όσο και αν οι γερμανοί ρατσιστές
του 18ου αιώνα χτυπήθηκαν ότι πρόκειται περί διαφορετικής φυλής).
Είναι χαρακτηριστικό πως όταν η Εβραϊκή Κοινότητα της Φιλαδέλφειας
έψαχνε λεφτά για να φτιάξει μια συναγωγή, ο Φραγκλίνος υπέγραψε το
αίτημά τους, παροτρύνοντας όλους τους πολίτες να συνεισφέρουν
ανεξαρτήτως θρησκεύματος. Και έδωσε και ο ίδιος 5 λίρες, που ισοδυ-
ναμούν με τουλάχιστον 1000 σημερινές λίρες.

Δεύτερον, η Συντακτική Συνέλευση του 1787 ήταν μυστική και δεν
τηρήθησαν επίσημα πρακτικά. Ωστόσο πολλά από αυτά που ειπώθηκαν,
καθώς και διάφορα γραπτά κείμενα που διαβάστηκαν έχουν
κωδικοποιηθεί και αρχειοθετηθεί και είναι όντως στη διάθεση του
καθενός. Ειδικά ο Φραγκλίνος, το 1787 ήταν 81 ετών και σε πολύ
άσχημη κατάσταση από άποψη υγείας, ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΠΕΤΡΕΠΕ
ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΕΡΓΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ.
Η παρέμβασή του έγινε με ορισμένα κείμενά του, τα οποία
διάβαζε στους συνέδρους ο φίλος του Τζέημς Γουίλσον. Αυτά είναι
επίσης διαθέσιμα για τον οποιονδήποτε και επίσης ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ
το κείμενο που παρέθεσε ο Κάιζερ. Επίσης δεν υπάρχει τέτοιο κείμενο
ούτε στα Άπαντά του, που μπορεί κάποιος να βρει στο Ίδρυμα Franklin
της Φιλαδέλφειας.

Οι αντισημίτες της Αμερικής μπορεί να είναι ηλίθιοι, αλλά δεν είναι
τόσο άσχετοι που να μην ξέρουν αυτά τα γεγονότα. Γι' αυτό
και ως "πηγή" τους παραθέτουν το ημερολόγιο του Τσαρλς
Πίνκνυ, αντιπροσώπου της Ν. Καρολίνας στη Συντακτική Συνέλευση.
Και όχι τα "πρακτικά", όπως ισχυρίζεται ο Κάιζερ, που μας
παροτρύνει να "διαβάσουμε και λιγάκι"
.
Μαρτυρία για την ύπαρξη αυτού του ημερολογίου υπάρχει σε μια επιστολή
του Πίνκνυ προς τον Τζον Κουίνσυ Άνταμς, με ημερομηνία 30 Δεκ. 1818,
όπου ο πρώτος αναφέρει πως κρατούσε για ιδιωτική χρήση ημερολόγιο
με τα ανεπίσημα πρακτικά της Συντακτικής Συνέλευσης.

Αυτό το ημερολόγιο δεν το δημοσίευσε ΠΟΤΕ ο Πίνκνυ και δεν
υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ένα αντίγραφό του
.

Επίσης ο Πίνκνυ ποτέ δεν ανέφερε ότι ο Φραγκλίνος είπε αυτές τις
αηδίες. Απλώς ένα χαμένο ημερολόγιο είναι πολύ βολικό ως "στοιχείο"
μιας απάτης, ειδικά σε συνωμοσιολογικό context.

Ο "λόγος" εμφανίστηκε για πρώτη φορά το 1934 σε μία φιλοναζιστική
Αμερικανική εφημερίδα και μέχρι το 1935 είχε αναπαραχθεί σε
μαζικά ανώνυμα γράμματα, στο Ιταλικό ραδιόφωνο και βέβαια στα
όργανα προπαγάνδας του Γ΄ Ράιχ.
ΚΑΝΕΝΑ ΙΧΝΟΣ ΤΟΥ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.

Χρησιμοποιεί τον όρο "homeland" για την Παλαιστίνη σε συνάρτηση με
τους Εβραίους, ενώ αυτός ο όρος πρωτοεμφανίστηκε πάνω από 100 χρόνια
μετά, όταν το Σιωνιστικό κίνημα παρουσίασε τα αιτήματά του.

Επίσης αναφέρεται στο (Σιωνιστικό) αίτημα της επιστροφής στη "homeland",
πράγμα εντελώς κουλό 100 χρόνια πριν το Σιωνισμό, όταν οι Εβραίοι
όλου του κόσμου δεν τολμούσαν να διαμαρτυρηθούν για την εξορία τους
και πίστευαν πως μόνο ο Μεσσίας μπορεί να τους δώσει πίσω μία
πατρίδα (όπως πιστεύουν πολλοί ορθόδοξοι Εβραίοι και σήμερα).

Χρησιμοποιεί τον όρο "race" αναφερόμενος στους Εβραίους, γεγονός
που αποτελεί αντιεπιστημονικό "εύρημα" των αντισημιτών διανοούμενων
της Γερμανίας 50-80 χρόνια μετά.

Το όλο στυλ του όντως παραπέμπει σε υψηλόβαθμο στέλεχος του Ναζιστικού
Κόμματος και συγκεκριμένα στον ίδιο τον Γκαίμπελς αν μπορώ να
ρισκάρω μία υπόθεση.

Προφανώς πρόκειται για μια αποτυχημένη απόπειρα του τότε (1933)
νεότευκτου Ναζιστικού Κόμματος να προσεταιρισθεί την Αμερικανική
κοινή γνώμη (μέχρι το Περλ Χάρμπορ η Αμερική ήταν ουδέτερη και
οι φιλοναζιστές Αμερικάνοι αρκετά πολυπληθείς).

Φιλάκια,
junk95

Edited by - junk95 on 26/08/2004 01:39:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 01:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να χειροκροτησω τους νεοελληναραδες μας που κανουν δηλωσεις του τυπου
quote:
...ακόμα και άν κάποια στιγμή ΟΛΟΙ οι Εβραίοι του κόσμου, χωρίς εξαιρέσεις, φερόντουσαναν ανθελληνικά, πάλι δεν είναι αυτό το ζήτημα.

Αυτη η απαθεια ειναι που αποτελει το κυριωτερο μειονεκτημα μας. Ως Ελληνες μπορει να τρωγωμαστε μεταξυ μας, αλλα οταν βλεπουμε τα σκουρα γινομαστε μια γροθια, οπως εχει αποδειξει η ιστορια!
Ομως γιατι να περιμενουμε την τελευταια στιγμη για να ενωθουμε? Διοτι ειμαστε της αποψης του ''δε βαριεσαι'' ή ''οταν ερθουν τα δυσκολα κατι θα κανουμε''. Εξ ου και η συνομοσιολογια περι ομαδας Ε. Παντα ο καλος θεουλης θα βαλει το χερακι του οταν τον χρειαστουμε. Ξεχασαμε ομως κατι βασικο! Συν Αθηνα και χειρα κινει! Κατι που εμεινε μονο στις λεξεις (ισως και ανορθογραφα). Γιναμε μοιρολατρες, φυγοπονοι και βολεψακιδες. Και τα ριχνουμε στους αλλους. Ποτε δεν στεκομαστε στον καθρεπτη να κρινουμε τον εαυτο μας! Συμφωνω και με τον Κυνικο και με το Δημητρη και με το Junk. Ομως μας ξεφευγει η ουσια φιλτατοι! Ποιος ειναι ο λογος που εχουμε καταντησει ετσι?
Ξεχασαμε τα ιδανικα μας! Μας μαθανε οτι ο Χρυσος Αιωνας του Περικλη ηταν απλα μια στιγμη δοξας που τωρα εχει ξεθωριασει. Οτι το Αρχαιο Ελληνικο Πνευμα δεν μπορει να αναβιωσει, ποτε ξανα! Κι εμεις τους πιστεψαμε. Κι εμεις γονατισαμε σε ενα δογμα και μια θρησκεια που το μονο που διδασκε και διδασκει ειναι το ''πιστευε και μη ερευνα''. Μια θρησκεια που αλλα πρεσβευει και αλλα πρατει! Να παμε απ'την αρχη? Οταν σε καθε Αρχαιο Ναο χτιστηκε και μια εκκλησια? Οταν επεβαλαν το Χριστιανισμο στους Δωδεκαθειστες τοτε προγονους μας? Οταν πηρανε τον Πανα και τον κανανε Διαβολο? Οταν στην προσπαθεια τους να διαδοσουν το λογο του Θεου, καιγανε και σκοτωνανε οποιονδηποτε εξεφραζε ανοιχτα τη διαφορετικη θρησκεια του? Οταν επεβαλαν την Ιερα Εξεταση? Οταν οι Σταυροφοροι σφαξανε τοσους αλοθρησκους στους Αγιους Τοπους? Οταν η ιδια η Εκκλησια σχιστηκε σε Ρωμαιοκαθολικη και Ορθοδοξη? Οταν τα πιο σημαντικα χειρογραφα βρισκονται στο Βατικανο και το Αγιο Ορος? Οταν η Γνωση καπηλευεται απο τους ''εκλεκτους'' του Θεου?
Πιστευε και μη ερευνα, νεοελληνα! Ισως αυτο να μας αξιζει τελικα...


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 01:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα του topic είναι πράγματι η διαμάχη μεταξύ Ελληνισμού και Εβραισμού και κατα πόσο υπαρχει μια τέτοια διαμάχη. Κτα τη γνώμη μου υπάρχουν δυο διαφορετικές Κοσμοθεωρίες που έρχονται σε σύγκρουση. Για να το αποδείξω αυτό ανέφερα στους φίλους Kynico και Σκουπίδι πολυάριθμα παραδείγματα επιθέσεων του Εβραισμού εναντίον του Ελληνισμού οι οποίες εκδηλόνωνται φυσικά διαμέσου των καεξοχήν αντιπροσώπων της Εβραικής Κοσμοθεωρίας,τους Σιωνιστές(δηλώσεις Γκούριον και Κίσινγκερ που συνοδεύονται και απο τις ανάλογες πράξεις όπως το ''θάψιμό'' της Κύπρου απο τον Κίσινγκερ, ταινίες του Εβραιοκρατούμενου Hollywood που αναφέρονται υποτιμητικά για τους Έλληνες κτλ.) αλλά παρόλα αυτά οι Kynicos και Σκουπίδι δεν φάνηκαν να πείθονται. Έτσι, ανέφερα και πιο χειροπιαστά παραδείγματα ανθελληνισμού απο πλευράς Εβραίων, που δείχνουν οτι αυτοί τουλάχιστον απο την πλευρά τους πάντα ένιωθαν αντιπαλότητα και μίσος για εμάς. Θυμιθείτε, σας παρακαλώ, οτι στην Παλαιά Διαθήκη, το ιερό τους βιβλίο, ο Έλληνας ήταν το χαρακτηριστικό παράδειγμα ειδολωλάτρη, ασεβούς ανθρώπου, εχθρού του ''περιούσιου λαού''. Λυπάμαι εάν τα posts μου έδωσαν την εντύπωση οτι πιστεύω οτι οι Εβραίοιείναι υπεύθυνόι για όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε. Στην πραγματικότητα, εαν κάποιος είναι σαν τον kynico, δεν ενδιαφέρεται παρα μόνο για τον εαυτούλη του, (όπως έχει παραδεχτεί σε προηγούμενο post του), θα μπορούσε να αδιαφορήσει πλήρως για την επίθεση που δέχεται ο Ελληνισμός.( Ελληνισμός κατα τον kynico.''ένα τσούρμο υπανάπτυκτοi, διανοητικής ηλικίας 11-14 χρονών, που περιμένουν τον Μεγαλέξανδρό να έρθει με το διαστημόπολοιο των "Ε", να τους σώσει από τους Εβραίους, με τον αρχιστράτηγό του, τον Χίτλερ''). Αλλά για κάποιον σαν εμένα, φίλε Δημήτρη, που αγαπά την πατρίδα του και τον πολιτισμό της,αυτή η επίθεση δεν μπορεί να αφεθεί έτσι. Όσο περνά απο το χέρι μου θα συνεχίσω να προσπαθώ να προσπαθώ να υπερασπίζομαι αυτόν τον πολιτισμό, τον φωτοδότη του κόσμου και με λόγια και με πράξεις αν χρειαστεί. Και θα σε παρακαλούσα, φίλε Δημήτρη, να μην βάζεις λόγια στο στόμα μου, διότι ποτέ εγώ δεν είπα να εξολοθρεύσουμε τους Εβραίους. Η τακτική εξόντωσης του εχθρού είναι Εβραική τακτική, που εκφράζεται άψογα μέσω της Παλαιάς Διαθήκης, του Ιερού βιβλίου των Εβραίων(την οποία σας προτρεπω για μία ακόμα φορά να διαβάσετε για να αντιληφθήτε το μέγεθος των εγκλημάτων που περιγράφονται εκεί, που δεν έχουν ανάλογο τους στην ιστορία της Ανθρωπότητας) και των σημερινών άνανδρων εγκλημάτων που διαπράτονται στην Παλαιστίνη απο τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ ΕΚΛΕΓΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΣΑΡΟΝ εις βάρος των άμοιρων Παλαιστίνιων. Και να διευκρινίσω για ακόμη μία φορά οτι δεν έχω τίποτα εναντίον των εβραικής καταγωγής ατόμων που δεν δέχονται τη νοοτροπία περί ''περιούσιου λαού'' καθώς και τις υπόλοιπες Εβραικές μπούρδες. Τα άτομα αυτά, όπως ξανάπα, ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΕΒΡΑΙΟΥΣ.
ΑΝΙΚΗΤΩΝ ΑΠΤΕΤΑΙ ΟΥΔ' ΑΙΔΗΣ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεχασαμε τα ιδανικα μας! Μας μαθανε οτι ο Χρυσος Αιωνας του Περικλη ηταν απλα μια στιγμη δοξας που τωρα εχει ξεθωριασει. Οτι το Αρχαιο Ελληνικο Πνευμα δεν μπορει να αναβιωσει, ποτε ξανα! Κι εμεις τους πιστεψαμε

Δεν τους πιστέψαμε αγαπητέ μου. Μην απελπίζεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaizer
Μέλος 2ης Βαθμίδας


251 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaizer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Moondragon, σκέψου οτι μιλάς σε άτομα που δεν πιστεύουν ούτε σε Ελληνισμό( δες παραπάνω τον ορισμό του kynicou για τον Ελληνισμό), ούτε σε Ελληνικό Πνεύμα, ούτε σε ένοιες ''ελληνογκαγκάδων΄΄ και ΄΄εθνικιστών'' περί πατρίδας. Για τον Φραγκλίνο, τώρα, παραδέχομαι πως, παρότι δεν αποκλείω σε καμία περίπτωση να είπε κάτι τέτοιο,( εδώ τόσες άλλες μεγάλες προσωπικότητες καταφέρθηκαν αποδεδειγμένα εχθρικά εναντίον των Εβραίων, γιατί όχι και ο Φραγκλίνος?), το θέμα δεν τοχω ψάξει τόσο καλά και ανέφερα τη δήλωση του βιαστίκά(αντίθετα, για τις υπόλοιπες δηλώσεις, συμπεριλαμβανομένης και αυτής του Κίσσινγκερ, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία οτι ειπώθηκαν, ΄και σας προτρέπω όλους να όλους να το ψάξετε και να κρίνετε μόνοι σας), με αποτέλεσμα προς το παρον να μην έχω κάτι να αντιπαρατάξω μπροστά στα επιχειρήματα( επιτέλους χρησιμοποιείς λογικά επιχειρήματα!) του Σκουπιδιού. Θα το ψάξω όμως το θέμα και θα επανέλθω! Ίσως βέβαια να κάνω λάθος, το οποίο είμαι έτοιμος να αναγνωρίσω, αν χρειαστεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αλλά δεν έχεις κάνει και πολλά για να αποδείξεις ότι
οι όποιες ελληνοεβραϊκές συγκρούσεις οφείλονται σε κάτι παραπάνω
από "επίγεια" αίτια. Π.χ. η επανάσταση των Μακκαβαίων είχε το
πολύ σαφές αίτιο του πολιτισμικού απαρτχάιντ που εφήρμοζαν οι
Σελευκίδες (ή οι Πτολεμαίοι; Πάντα τους μπερδεύω). Αντιστοίχως οι
Εβραίοι π.χ. στη Θεσσαλονίκη των αρχών του 20ου αιώνα δεν ήταν
μισητοί επειδή το Ελληνικό Φως πολεμούσε το Σιωνιστικό Σκοτάδι,
ήταν μισητοί επειδή σε αυτούς χρωστούσε λεφτά μέχρι και ο Σουλτάνος!

Επίσης είσαι όλο ανυπόστατους ισχυρισμούς. Δηλαδή ο Αλέξανδρος δεν
μέθαγε και δεν είχε γκόμενο; Για πές το αυτό στον Κλείτο!

Αν η εβραϊκή και η ελληνική κοσμοθεωρία[*] βρίσκονται σε μόνιμη αντιπαράθεση, πώς
εξηγείς την επίδραση των Νεοπλατωνικών στην Καμπάλα και το
Χριστιανισμό; Το ξέρεις ότι ο Φίλων ο Αλεξανδρεύς ήταν Εβραίος;
Έχεις υπόψη σου την επιστολή του Αριστέα;

Πώς γίνεται να έχουμε νεοπλατωνισμό (ένα πρωτίστως ελληνικό στοιχείο)
στην Εβραϊκή σκέψη και μεσσιανισμό (ένα κατηγορηματικά εβραϊκό
στοιχείο) στην Ελληνική σκέψη, αν αυτά τα δύο προέρχονται από
ασύμβατες κοσμοθεωρίες;

Πάρε το Θεϊσμό και τον Αθεϊσμό. Αυτές είναι ασύμβατες
κοσμοθεωρίες. Δε μπορείς να είσαι άθεος και να πιστεύεις στο
Θεό!

Για άλλη μια φορά:
Καμία απόδειξη;

[*] (τις οποίες εξακολουθείς
να μην έχεις ορίσει, παρά μόνο με μια συνθηματολογία της κακιάς
ώρας που έδειξα ότι είναι λανθασμένη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς γίνεται να έχουμε νεοπλατωνισμό (ένα πρωτίστως ελληνικό στοιχείο)
στην Εβραϊκή σκέψη και μεσσιανισμό (ένα κατηγορηματικά εβραϊκό
στοιχείο) στην Ελληνική σκέψη, αν αυτά τα δύο προέρχονται από
ασύμβατες κοσμοθεωρίες;

Μηπως γιατι ο Πλατων προυπηρξε του Χριστου? Μηπως γιατι ο Χριστουλης οταν ακομα ηταν νεαρος και κατα τη διδασκαλια του απο τους Ραββινους ειχε προσβαση σε κειμενα του Πλατωνα και γενικοτερα στη Γνωση? Μηπως ο Χριστος ενστερνιστηκε το Πλατωνικο Ιδεωδες, αφου πρωτος ο Πλατωνας ειπε ''Αγαπατε αλληλους''? Συμπερασματικα. Μηπως ο Χριστος ηταν μια τεραστια μορφη της εποχης του που διδασκε κηρυττοντας την Αγαπη και καποιοι θελησαν να εκμεταλευτουν αυτο το γεγονος προς οφελος τους? Εδω οι ιδιοι οι οπαδοι του θελησαν να τον βλεπουν ως επικειμενο βασιλια προκειμενου να ελευθερωθουν απο τους Ρωμαιους!
Αρα ο Μεσσιανισμος φιλε Junk αποτελει προβολη του Πλατωνισμου, θα μπορουσαμε να υποθεσουμε. Αρα, υποθετικα παντα, μιλαμε για το ιδιο και το αυτο! Μηπως ομως το παραπανω συμπερασμα δεν αποτελει απλη υποθεση?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς γίνεται να έχουμε νεοπλατωνισμό (ένα πρωτίστως ελληνικό στοιχείο)
στην Εβραϊκή σκέψη και μεσσιανισμό (ένα κατηγορηματικά εβραϊκό
στοιχείο) στην Ελληνική σκέψη, αν αυτά τα δύο προέρχονται από
ασύμβατες κοσμοθεωρίες;


Τι ήτανε αυτό πάλι;
Βρέ μή λέτε αναμασήματα ανιστόρητων προληπτικών ψευτοφιλόσοφων..
Τι μανία είναι αυτή να τα ανακατεύετε όλα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 02:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιοι εβραίοι ψιλοδιαβάσανε Πλάτωνα , και ως δια μαγείας δημιουργήθηκε η ΝΕΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;
Γέμισε φιλόσοφους ο πλανήτης βρε παιδί μου !...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MoonDragon
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
120 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2004, 03:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MoonDragon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποιον απευθυνεσαι φιλε steelspring?
Αν αναφερεσαι στο μυνημα μου να σου επισημανω οτι ο λογος του Χριστου δεν εχει και πολλες διαφορες απο τη διδασκαλια του Πλατωνα. Τυχαιο ειναι αυτο?


''Confirmo o Deus potentissimus''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy