ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (μέρος 2ον)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2008, 21:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Στόχος οι τίτλοι»
Δεν φοβάμαι τίποτα, δήλωσε ο Δώνης


Αισιόδοξος για το δικό του μέλλον στην ΑΕΚ αλλά και για την ίδια την ομάδα εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου της Πέμπτης (3/7) ο νέος τεχνικός της «Ενωσης», Γιώργος Δώνης.

Ο 39άχρονος τεχνικός επανέλαβε αρκετές φορές, όπως τόνισε και ο ίδιος, πως «δεν φοβάμαι», με αφορμή σχετικές ερωτήσεις που του έγιναν.

Οσον αφορά στις μεταγραφές, είπε πως θα αποκτηθεί ακόμα ένας αριστερός μπακ και ένας αμυντικός χαφ, ενώ πρόσθεσε πως το καλύτερο για αυτόν είναι να δουλεύει με 27 παίκτες. Τέλος, επανέλαβε πως η ΑΕΚ θα δουλέψει με το σύστημα 4-3-3, ενώ σε ότι έχει να κάνει με το προπονητικό κέντρο ξεκαθάρισε πως αποτελεί κύριο μέλημα όλων στην ομάδα.

«Ξεκινάμε με καλή διάθεση και πολύ αισιοδοξία» ήταν η αρχική τοποθέτηση του Γιώργου Δώνη, ο οποίος στη συνέχεια δέχτηκε ερωτήσεις.

Για την απόκτηση άλλων δύο παικτών, ενός αριστερού μπακ και ενός αμυντικού χαφ θα κινηθεί η ΑΕΚ, όπως τόνισε ο Γιώργος Δώνης, ο οποίος εξέφρασε και την ικανοποίηση του για τις μεταγραφές που ήδη έχουν γίνει.

«Δεν έχουμε τελειώσει με τις μεταγραφές. Είναι σημαντικό που κινηθήκαμε γρήγορα. Δεν θέλω να επιβεβαιώσω ή να διαψεύδω τα ονόματα που παίζουν στο Τύπο. Ελπίζουμε σύντομα να ολοκληρώσουμε τις μεταγραφές μας. Ενδιαφερόμαστε για αριστερό μπακ και χαφ. Ποτέ δεν μπορείς σε κάποιες μεταγραφές να ελέγξεις τον χρόνο».

Αναφορικά με το ρόστερ αλλά και το σύστημα με το οποίο θα δουλέψει η ομάδα, ο Δώνης ξεκαθάρισε: «Προχωρήσαμε γρήγορα γιατί είχαμε άριστη συνεργασία με το τμήμα σκάουτινγκ και ελπίζουμε να τελειώσουμε σύντομα. Κοιτάμε μόνο την δικιά μας ομάδα, θα κοιτάμε τα αδύνατα στοιχεία και το σύστημα μας θα είναι το 4-3-3. Ένα ρόστερ πάνω από 30 παίκτες είναι δύσκολο, εμείς θα κινηθούμε να έχουμε 27 ποδοσφαιριστές, 24 παίκτες και 3 τερματοφύλακες».

Σε ερώτηση για το αν η απόκτηση αριστερού μπακ σημαίνει πως ο Αρουαμπαρένα αποτελεί δεύτερη λύση, σχολίασε: «Οι πρώτες και οι δεύτερες λύσεις φαίνονται μέσα στο γήπεδο».

Σχολιάζοντας αν θα φύγουν κάποιοι παίκτες από την ΑΕΚ και το πως θα διαμορφωθεί το ρόστερ, είπε: «Θα κοιτάξουμε κάποιους παίκτες που ακόμα δεν έχω άποψη. Δεν δουλεύω μόνο με νέους ποδοσφαιριστές γιατί για μένα δεν παίζει ρόλο η ηλικία. Είτε κάποιος είναι 17, είτε 37 θα πρέπει ο παίκτης να μου αποδείξει μέσα από την προπόνηση ότι αξίζει και σε κανέναν δεν θα κάνω χάρες. Εγώ πάνω στον σχηματισμό τόσο στην άμυνα όσο και στην ανάπτυξη θέλω να περάσω ορισμένα πράγματα και πιστεύω ότι η επιθετική λειτουργία είναι το πιο δύσκολο κομμάτι από ότι η άμυνα. Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβουμε πως η φυσική κατάσταση δεν σημαίνει τρέξιμο χωρίς μπάλα γιατί ο ποδοσφαιριστής παίζει με μπάλα».

Για την προπόνηση και το πως σκοπεύει να δουλέψει με τους παίκτες, τόνισε: «Η μεγαλύτερη επιβάρυνση γίνεται στις ασκήσεις με την μπάλα και το 90-95 % της προπόνησης θα είναι με την μπάλα. Εχω ενημέρωση για τα πάντα, για τις προτάσεις ποδοσφαιριστών και γενικά για όλα. Δεν πρόκειται να παραχωρήσουμε παίκτη στις 15 Αυγούστου, αλλά πιθανόν να παραχωρηθούν και κάποιοι παίκτες τον Ιούλιο.

Ερωτηθείς για το μεταγραφικό σχεδιασμό της ΑΕΚ, ανέφερε: «Στόχος μας είναι πως θα προχωρήσει η ομάδα και πως θα γίνει καλύτερη. Δεν έχει νόημα να σας αναλύσω τι ψάχνω σε κάθε ποδοσφαιριστή, είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες που πήραμε. Δεν πετυχαίνουν όλες οι μεταγραφές, όπως στην περίπτωση του Κλέιτον που κάναμε πάντως την προσπάθεια μας... Ο καθένας πρέπει να δίνει υποσχέσεις με την δουλειά του και ξέρει πως στόχοι μας είναι οι τίτλοι. Είμαι φιλόδοξος και δεν αγχώνομαι, όποιος δουλεύει έχει απλά δημιουργικό άγχος».

Για το αν η ΑΕΚ μπορεί να ανταγωνιστεί Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, με βάση το μπάτζετ, σημείωσε: «Είναι επιλογή μου η ΑΕΚ. Πιστεύω στους παίκτες μου στους συνεργάτες μου στον εαυτό μου και από την καριέρα μου σαν ποδοσφαιριστής πέτυχα πράγματα. Για να είμαι ειλικρινής ασχολούμαι με ότι συμβαίνει με τις υπόλοιπες ομάδες αλλά πάνω απ' όλα κοιτάω την ΑΕΚ και δεν παίζει ρόλο μόνο το μπάτζετ. Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα για τους προκατόχους μου».

Ως το κύριο μέλημα της ομάδας χαρακτήρισε ο Δώνης την κατασκευή προπονητικού κέντρου: «Τα πράγματα για το προπονητικό πάνε καλά. Αν θέλουμε να δουλεύουμε με νέους παίκτες και να τους εξελίσσουμε, πρέπει να έχουμε καλές εγκαταστάσεις. Απ` ότι γνωρίζω όλα βρίσκονται σε καλό δρόμο. Κι εγώ και η διοίκηση ασχολούνται με αυτό».

Στο μεταξύ, το πρωί οι ποδοσφαιριστές της Ενωσης έκαναν την πρώτη τους προπόνηση υπό τις οδηγίες του Γιώργου Δώνη. Οι παίκτες γυμνάστηκαν για μία ώρα και σαράντα λεπτά κάνοντας ασκήσεις τεχνικής και κατοχής μπάλας, παιχνίδι με εστίες με στοιχεία τακτικής και ασκήσεις ενδυνάμωσης.

Το πρόγραμμα της Παρασκευής (4/7) περιλαμβάνει δύο προπονήσεις στις 08.30GR και στις 19.00GR.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 10:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αισιόδοξοι για πορεία κορυφής
Ενθουσιασμός στους παίκτες της ΑΕΚ και δίψα για πρωτάθλημα


Αποφασισμένος να βοηθήσει την ΑΕΚ να κατακτήσει το πρωτάθλημα, εμφανίστηκε ο Σεμπάστιαν Σάχα, ο οποίος μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου πριν από την απογευματινή προπόνηση της Πέμπτης (3/7).

Ο Νάτσο Σκόκο εξέφρασε την επιθυμία του να πετύχει πολλά γκολ με τη νέα του ομάδα, ενώ ο Αντώνης Ρίκκα τόνισε ότι θα δώσει τα πάντα για να καλύψει το κενό στην ομάδα που άφησε ο Ακης Ζήκος.

«Με υποδέχτηκαν όλοι με χαρά», είπε ο Σάχα. «Ξέρουμε ότι η ομάδα δεν έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα εδώ και πολλά χρόνια και όλοι θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό προκειμένου η ομάδα να επιστρέψει στους τίτλους».

Ο Σκόκο δήλωσε από την πλευρά του: «Η πρώτη εντύπωση που μου έδωσε ο προπονητής, είναι ότι θα παίξουμε επιθετικό ποδόσφαιρο. Θέλω να βάλω πολλά γκολ. Αν τα βάλω εγώ έχει καλώς, αλλιώς θα τα πανηγυρίσουμε όλοι μαζί».

Ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός αναφέρθηκε και στον Ριβάλντο, λέγοντας: «Είναι τιμή που θα παίξω δίπλα σε ένα παίκτη που έβλεπα και θαύμαζα από την τηλεόραση. Αυτό κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για εμένα».

Ο Ρίκκα σημείωσε: «Την μέρα που μου είπαν να υπογράψω, ήμουν σε διακοπές και δεν το πίστευα. Το σκεφτόμουν όλη την μέρα. Να ξέρει ο κόσμος ότι δώσω τα πάντα για αυτή τη φανέλα. Δεν αγχώνομαι που παίζω στην ίδια θέση με τον Ακη Ζήκο. Είναι μεγάλος παίκτης, αλλά εγώ είμαι έτοιμος να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 10:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μόνο για μερικές ημέρες
«Μας συγχωρείτε διακοπή» λέει η ΠΑΕ ΠΑΟΚ για τα διαρκείας...

Οι ανακοινώσεις έναρξης της διάθεσης των εισιτηρίων διαρκείας, αν μη τι άλλο είναι λίγο πολύ συνηθισμένες. Αντίστοιχες όμως που να... διακόπτουν προσωρινά τη σχετική διαδικασία, αναμφίβολα είναι σπάνιες.

Κι όμως, στον ΠΑΟΚ συνέβη και αυτό. Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ εκδίδοντας ανακοίνωση γνωστοποίησε ότι από το Σάββατο (5/7) έως και τη Τετάρτη (9/7) δεν θα διατίθενται εισιτήρια διαρκείας, προκειμένου να γίνει πλήρης καταμέτρηση και σχετική εκκαθάριση!

Σύμφωνα με τους επιτελείς του Δικεφάλου, έχουν διατεθεί ήδη τουλάχιστον 13.000 κάρτες διαρκείας και πλέον στις σκέψεις του Θοδωρή Ζαγοράκη βρίσκεται ακόμη και το ενδεχόμενο διακοπής διάθεσής τους.

Για την ακρίβεια, ο ισχυρός άνδρας του Δικεφάλου φέρεται να είπε στους συνεργάτες του ότι η διάθεση εισιτηρίων διαρκείας θα σταματήσει αν κι εφόσον αγγίξουν τα 15.000, ούτως ώστε να μην είναι μικρότερος των 13.000 τα διαθέσιμα εισιτήρια στους εντός έδρας αγώνες.

Κρίνοντας πάντως από τους ρυθμούς αγοράς των εισιτηρίων από τους φίλους της ομάδας, μάλλον είναι θέμα χρόνου να πωληθούν τουλάχιστον δύο χιλιάδες ακόμη.

Το παλεύει ακόμα για Ζοάο Πάολο

Σε μεταγραφικό επίπεδο, στον «Δικέφαλο» περιμένουν να τελειώσουν τρεις υποθέσεις, ούτως ώστε να ολοκληρώσουν τις φετινές τους κινήσεις. Η πρώτη αφορά τον Ζοάο Πάουλο.

Τόσο με τον Πορτογάλο ποδοσφαιριστή όσο και με την Πόρτο γίνονται... σκληρά παζάρια, αφού ο ΠΑΟΚ έχει θέσει συγκεκριμένες προϋποθέσεις για την επίτευξη αυτής της συνεργασίας. Η δεύτερη, σχετίζεται με τον Ιταλό αριστερό οπισθοφύλακα με τον οποίον φέρεται να βρίσκεται σε συζητήσεις ο Ζήσης Βρύζας.

Από εκεί και πέρα, ο τεχνικός διευθυντής της ΠΑΕ το τελευταίο διάστημα καταβάλλει προσπάθειες και για την απόκτηση ενός ακόμη βασικού επιθετικού.

Στην προπόνηση της Πέμπτης (3/7) έδωσε το παρόν και ο νεοαποκτηθείς Βλάνταν Ιβιτς και αύριο αναμένονται οι Μπακαγιόκο και Κονσεϊσάο. Το Σάββατο φθάνει στη Θεσσαλονίκη ο Πολωνός Πρεζέμισλαβ Κάζμιερτσακ, ο οποίος θα συνοδεύεται από τον μάνατζερ του προκειμένου να λυθούν κάποιες οικονομικές εκκρεμότητες που υπάρχουν στην συμφωνία που έχει κάνει με τον ΠΑΟΚ.

Ενημέρωση στην ΦΙΦΑ για Κνολ

Στην ενημέρωση της ΦΙΦΑ για την απουσία του Ολλανδού Ρουντ Κνολ, προχώρησε ο ΠΑΟΚ προκειμένου να διασφαλίσει τα συμφέροντα της στην διάσταση που υπάρχει με τον ξένο ποδοσφαιριστή.

Ο τελευταίος αν και δημοσιοποίησε την επιθυμία του να φύγει από τον ΠΑΟΚ εν τούτοις δεν ήρθε στην έναρξη της προετοιμασίας, θέτοντας όρο την εξόφληση του πριν επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη.

Στο μεταξύ, η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε και την πρόσληψη με τον παλιό διαιτητή Α` Εθνικής, Νίκο Αγγελάκη του Ιωάννη, ο οποίος θα ηγείται στον τομέα των Δημοσίων Σχέσεων.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 10:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πήρε διαβεβαιώσεις
Διορία τριών μηνών σε Ουκρανία και... πίστη Πλατινί για επιτυχημένο Euro 2012


Η Ουκρανία έχει διορία τριών μηνών για να αποδείξει ότι οι προετοιμασίες της για τη συνδιοργάνωση του EURO 2012 με την Πολωνία προχωρούν σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα, όπως δήλωσε την Πέμπτη (3/7) ο Μισέλ Πλατινί, προσθέτοντας ότι αισθάνεται σίγουρος για την επιτυχία της χώρας.

Ο πρόεδρος της UEFA δήλωσε πριν από μερικές ημέρες ότι Πολωνία και Ουκρανία κινδύνευαν να χάσουν το δικαίωμα φιλοξενίας του τουρνουά, εάν τα στάδια στις πρωτεύουσές τους δεν ήταν έτοιμα και πως η Ευρωπαϊκή Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία θα λάμβανε απόφαση για το θέμα στα τέλη του Σεπτεμβρίου και τη συνεδρίαση της εκτελεστικής επιτροπής της.

Την Πέμπη (3/7) ο παλαίμαχος Γάλλος διεθνής έφτασε στην Ουκρανία, μετά την επίσκεψή του στην Πολωνία, και συναντήθηκε με την πρωθυπουργό, Γιούλια Τιμοσένκο, και τον Πρόεδρο Βίκτορ Γιουσένκο, του οποίου η προσωπική υποστήριξη για την κοινή υποψηφιότητα συνέβαλε στο να πειστούν τα στελέχη της UEFA.

«Έχετε τρεις μήνες να συνεργαστείτε, προκειμένου να δώσετε στην Πολωνία και την Ουκρανία ένα τρόπο για να διοργανώσουν ένα φανταστικό EURO» είπε ο Πλατινί στη συνάντησή του με τον Γιουσένκο και πρόσθεσε: «Είμαι σίγουρος. Όμως, χρειάζομαι απλά μια μικρή εγγύηση».

Τον Ιανουάριο ο πρόεδρος της UEFA είχε προειδοποιήσει την Ουκρανία για την αργή προετοιμασία της, τονίζοντας ότι οι επόμενοι μήνες θα ήταν κρίσιμη. Πλέον, όμως, ο Πλατινί τόνισε ότι αυτά τα σχόλια είχαν στόχο να «ξυπνήσουν» την Ουκρανία.

«Είχαμε να σας κάνουμε μερικές ερωτήσεις, επειδή δεν ήταν τα πάντα ξεκάθαρα αναφορικά με πολλά πράγματα στην Ουκρανία: τα στάδια, τα αεροδρόμια κ.τ.λ.» είπε, απευθυνόμενος στον Γιουσένκο, και συνέχισε: «Απαντήσατε αμέσως και η κυρία πρωθυπουργός απάντησε επίσης».

Από την πλευρά της, η πολιτική ηγεσία της Ουκρανίας δεσμεύθηκε ότι θα επιταχύνει τις προσπάθειές της για τη διοργάνωση του EURO 2012. «Θα κάνουμε τα πάντα, ακόμη και το αδύνατο, προκειμένου να υπάρξει ένας φανταστικός εορτασμός για ολόκληρο τον κόσμο» υπογράμμισε η Τιμοσένκο στη συνάντησή της με τον Πλατινί.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 10:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τρεις φορές «χρυσός» Ολυμπιονίκης
Δεν πάει στο Πεκίνο ο Τούρκος αρσιβαρίστας Μουτλού


Την απόφασή του να μην πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, ανακοίνωσε -σύμφωνα με τον τηλεοπτικό σταθμό CNN Turk- ο τρεις φορές «χρυσός» Ολυμπιονίκης, Χαλίλ Μουτλού.

Ο κάτοχος των χρυσών Ολυμπιακών μεταλλίων στην κατηγορία των 54 κιλών το 1996 στην Ατλάντα, το 2000 στο Σίδνεϊ και το 2004 στην Αθήνα, ανακοίνωσε την απόφασή του, μετά από συνάντηση που είχε με τον Τούρκο υπουργό Αθλητισμού.

Ο Μουτλού, ο οποίος λίγο πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών του Πεκίνου θα κλείσει τα 35 χρόνια του, δήλωσε πριν από δύο εβδομάδες ότι δεν καταφέρνει να σηκώσει στην προπόνηση τα κιλά που έχει βάλει ως στόχο και αυτό είναι κάτι που δυσκολεύει τη συμμετοχή του στο Πεκίνο.

Να σημειωθεί ότι ο Τούρκος αρσιβαρίστας έχει εκτίσει ποινή αποκλεισμού δύο χρόνων, λόγω χρήσης απαγορευμένων ουσιών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Σόφιας τον Απρίλιο του 2005.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 14:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Οδεύει προς Ολυμπιακό
Απέσυρε το ενδιαφέρον για Παπαδόπουλο ο Παναθηναϊκός


Παίκτης του Ολυμπιακού θα πρέπει να θεωρείται ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, έναντι του ποσού των 2.5 εκ. ευρώ. Πριν από λίγη ώρα ο Παναθηναϊκός απέσυρε το ενδιαφέρον του για τον κεντρικό αμυντικό του Άρη, με επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσε.

Στο κείμενο που έδωσε στη δημοσιότητα η «πράσινη» ΠΑΕ αναφέρονται τα εξής: «Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός, σε συνέχεια σχετικών δημοσιευμάτων, επιθυμεί να ενημερώσει ότι, αρνούμενη να μπει σε διαδικασία πλειστηριασμού, αποσύρει το ενδιαφέρον της για την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Αβραάμ Παπαδόπουλου από την ΠΑΕ Άρης».

Πλέον, ο Ολυμπιακός «παίζει» μόνος του στο παιχνίδι της απόκτησης του παίκτη και από ώρα σε ώρα αναμένεται ν' ανακοινωθεί επίσημα από τους Θεσσαλονικείς η σύναψη συμφωνίας με τους Πειραιώτες για την παραχώρηση του 24χρονου στόπερ.

Αργά το βράδυ της Τετάρτης ο Παναθηναϊκός είχε κάνει νέα πρόταση )επίσης 2,5 εκατ. ευρώ) στον Αρη και προσέφερε παράλληλα έναν εκ των Σηφάκη, Τζόρβα.

Ο Αρης φαίνεται να είχε αποδεχθεί την πρόταση, ωστόσο αυτό που μάλλον πρέπει να εκνεύρισε την «πράσινη» ΠΑΕ είναι από τη μία η άρνηση του ίδιου του παίκτη (είχε βγει προς τα έξω ότι ο ίδιος θέλει να φορέσει τη φανέλα του Ολυμπιακού) αλλά, όπως αναφέρει και η ανακοίνωση, το γεγονός ότι μία μεταγραφή είχε μετατραπεί σε πλειστηριασμό.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 14:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σύμφωνα με την gazzetta
Πολύ κοντά στην Κιέβο ο Σορεντίνο


Κοντά στην επιστροφή του στο campionato βρίσκεται ο Στέφανο Σορεντίνο. Οπως αναφέρει δημοσίευμα της ιταλικής εφημερίδας Gazzetta dello Sport, ο 29χρονος τερματοφύλακας της ΑΕΚ βρίσκεται μια ανάσα από την μετακίνησή του στην Κιέβο Βερόνα.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, η ιταλική ομάδα θα αποκτήσει τον ιταλό πορτιέρο από την Ενωση ως δανεικό για ένα χρόνο, με οψιόν αγοράς των δικαιωμάτων του το προσεχές καλοκαίρι.

Ο Σορεντίνο, ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε ως δανεικός στην ισπανική Ουέλβα, έχει συμβόλαιο με την ΑΕΚ μέχρι το 2010.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 14:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το τρίτο «αντίο»
«Κόπηκε» και ο Μάντζιος, μετά τους Παπαδόπουλο και Μόρις


Ο Βαγγέλης Μάντζιος έγινε ο τρίτος ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού που ενημερώθηκε ότι δεν συμπεριλαμβάνεται στα πλάνα του Χεν Τεν Κάτε για την επόμενη σεζόν, μετά τους Δημήτρη Παπαδόπουλο και Νασίφ Μόρις.

Ο 25χρονος επιθετικός επέστρεψε στην Παιανία μετά τον 6μηνο δανεισμό του στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, ωστόσο καλείται τώρα να βρει άλλη ομάδα για να συνεχίσει την καριέρα του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η διοίκηση του τριφυλλιού έδωσε την δυνατότητα και στους τρεις αυτούς ποδοσφαιριστές να μην μεταβούν στην Αυστρία όπου θα πραγματοποιηθεί το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας, εφόσον το επιθυμούν.

Στο μεταξύ, εκτός του νοτιοαφρικανού αμυντικού Μπράις Μουν, οι «πράσινοι» δοκιμάζουν και τον 19χρονο βραζιλιάνο Ζουνίνιο. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής έπαιζε πέρυσι στην δεύτερη ομάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία κατέχει τα δικαιώματά του, και αγωνίζεται στην θέση του δεξιού μπακ χαφ.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 14:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Νέο σίριαλ...
Ο Γκάμπριελ έρχεται και υπογράφει στον ΠΑΟ, λένε οι Βραζιλιάνοι

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μία ανάσα από την απόκτηση του βραζιλιάνου δεξιού αμυντικού Γκάμπριελ, όπως επιβεβαιώνεται μέσα από την διοίκηση της Φλουμινένσε.

«Ναι, είμαστε ενήμεροι για την πρόθεση του Παναθηναϊκού να πληρώσει την ρήτρα και να πάρει τον παίκτη. Από ό,τι ξέρουμε τις επόμενες ημέρες ο Γκάμπριελ θα πάει στην Ελλάδα για να υπογράψει», δήλωσε διοικητικός παράγοντας της Φλουμινένσε, πριν από τον τελικό του Copa Libertadores κόντρα στην Λίγκα ντε Κίτο, στον οποίο η «Φλού» έχασε στην διαδικασία των πέναλτι.

Την Παρασκευή (4/7) αναμένεται να γίνουν οι τελικές επαφές και -εκτός απροόπτου- η επικύρωση της συμφωνίας. Εάν επέλθει συμφωνία θα σταλούν τα εισιτήρια στην Βραζιλία, έτσι ώστε ο Γκάμπριελ να μεταβεί στην Αθήνα μαζί με τον μάνατζερ του για να υπογράψει το συμβόλαιο του.

Παρόλα αυτά, οι βραζιλιάνοι συνεχίζουν να εμπλέκουν τον Παναθηναϊκό σε σενάρια προχωρημένων επαφών με την Ατλέτικο Παραναένσε για την απόκτηση ενός άλλου βραζιλιάνου δεξιού μπακ, του Νέι.

Ομως αυτή η περίπτωση δεν συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες, ειδικά αν ισχύουν τα περί οριστικής συμφωνίας του τριφυλλιού με τον Γκάμπριελ, που είναι ο πρώτος τους στόχος.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 14:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εμεινε ελεύθερος από την Τσέλσι
«Χτυπάει» Ερνάν Κρέσπο ο Παναθηναϊκός


είδηση της αποδέσμευσης του Ερνάν Κρέσπο από την Τσέλσι, άνοιξε την... όρεξη των ανθρώπων του Παναθηναϊκού, οι οποίοι βρίσκονται σε αναζήτηση ενός ποδοσφαιριστή μεγάλης αξίας για την ενίσχυση της επίθεσή τους.

Ο 33χρονος αργεντίνος σέντερ φορ, ο οποίος αγωνιζόταν ως δανεικός στην Ιντερ τα τελευταία δύο χρόνια, ενημερώθηκε την Τρίτη (3/7) από τον λονδρέζικο σύλλογο ότι δεν θα του ανανεωθεί το συμβόλαιο και πλέον, είναι ελεύθερος να διαπραγματευτεί με ομάδα της αρεσκείας του.

Η εξέλιξη αυτή έχει σημάνει... συναγερμό στις τάξεις του τριφυλλιού. Η διοίκηση της ομάδας βλέπει στο πρόσωπο του Κρέσπο τον παίκτη-κράχτη που ψάχνουν για την επίθεση, προκειμένου να εκτοξεύσουν τον ενθουσιασμό των οπαδών στα ύψη.

Με δεδομένο ότι η περίπτωση του Κλαούντιο Πιζάρο είναι πολύ δύσκολη -ο περουβιανός έχει συμβόλαιο με την Τσέλσι-, οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού δεν αποκλείεται να στρέψουν όλες τις προσπάθειές τους προκειμένου να πείσουν τον Κρέσπο να έρθει στην Ελλάδα και να φορέσει την πράσινη φανέλα.

Ωστόσο, κάτι τέτοιο μόνο εύκολο δεν είναι, αφού ο ανταγωνισμός για την υπογραφή του αργεντίνου άσου αναμένεται να είναι μεγάλος. Ανάμεσα στις ομάδες που ήδη ακούστηκαν ότι ενδιαφέρονται για τον Κρέσπο είναι η Ρόμα.

Ο Κρέσπο άνηκε στην Τσέλσι από το καλοκαίρι του 2003, όταν η αγγλική ομάδα είχε καταβάλλει το ποσό των 21,2 εκ. ευρώ στην Ιντερ για να αποκτήσει τα δικαιώματά του.

Ομως στο τέλος της σεζόν παραχωρήθηκε ως δανεικός στην Μίλαν, καθώς ο νέος τότε προπονητής της Τσέλσι, Ζοσέ Μουρίνιο, έκρινε ότι ο αργεντίνος περίσσευε στο ρόστερ του.

Με τους Ροσονέρι, ο Κρέσπο αγωνίστηκε μόλις ένα χρόνο και το καλοκαίρι του 2005 επέστρεψε στην Τσέλσι, καθώς ο Μουρίνιο τον προόριζε για αναπληρωματικό του βασικού σέντερ φορ, Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Ούτε το δεύτερο πέρασμα του αργεντίνου από τους Μπλε ήταν επιτυχημένο και έτσι παραχωρήθηκε εκ νέου ως δανεικός για τη σεζόν 2006-07, αυτή τη φορά στην Ιντερ. Ο δανεισμός του στους Νερατζούρι ανανεώθηκε και για την περσινή περίοδο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 14:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εξελίξεις στον Ολυμπιακό
Δοκιμάζει Μίκελ Αλόνσο, τραυματίστηκε ο Μπελούτσι


Τον αδελφό του Τσάβι Αλόνσο, Μίκελ, θα δοκιμάσει από την ερχόμενη Κυριακή στις προπονήσεις του Ολυμπιακού, ο Ερνέστο Βαλβέρδε.

Μετά το «ναυάγιο» της μεταγραφής του Ντούσερ οι «ερυθρόλευκοι» είναι υποχρεωμένοι να κινηθούν με ταχύτερους ρυθμούς για να βρουν τον αμυντικό χαφ που θα πλαισιώσει τους Στολτίδη, Λεντέσμα και στο πλαίσιο αυτό ο 28χρονος παίκτης θα μεταβεί στο Ζέεφλεντ κι από μεθαύριο θα ξεκινήσει προπονήσεις με τους Πειραιώτες.

Ο Μίκελ Αλόνσο ανήκει στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στην Πρέμιερσιπ, με την φανέλα της Μπόλτον.

Μία δυσάρεστη είδηση προέκυψε από την προπόνηση του Ολυμπιακού στην Αυστρία. Ο Φερνάντο Μπελούτσι τραυματίστηκε και, σύμφωνα με τη διάγνωση του ιατρικού τιμ, υποφέρει από σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών.

Σε πρώτη φάση θα ακολουθήσει ειδική θεραπευτική αγωγή για περίπου μία εβδομάδα κι ακολούθως θα επανεκτιμηθεί η κατάστασή του.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η ανακοίνωση από ώρα σε ώρα
Στα γραφεία του Ολυμπιακού ο Παπαδόπουλος... υπογράφει για τέσσερα χρόνια


Στον Ολυμπιακό θα συνεχίσει την καριέρα του ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, καθώς ο Αρης αποδέχτηκε την... μοναδική πρόταση που απέμεινε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων!

Ο Παναθηναϊκός απέσυρε και επίσημα το ενδιαφέρον του και σύμφωνα με πληροφορίες, η συμφωνία μεταξύ Αρη και Ολυμπιακού επήλθε στα 2,5 εκατ. ευρώ. Στις 600.000 οι ετήσιες απολαβές του παίκτη με τέσσερα χρόνια συμβόλαιο. Ο Αβραάμ είχε εκφράσει την επιθυμία του να μεταγραφεί στην ομάδα του Πειραιά.

Ολα συνέβησαν μέσα σε λίγες ώρες. Αργά το βράδυ της Πέμπτης (3/7) ξεκίνησε η διαδικασία του... πλειστηριασμού και κυρίως η μάχη για τις εντυπώσεις μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Αρης, Λάμπρος Σκόρδας, ήταν ουσιαστικά ο άνθρωπος που φρόντισε να κυλήσει ομαλά η διαδικασία, καθώς οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι έριξαν τα εκατομμύρια ευρώ στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

Ο «ισχυρός» άνδρας των «κίτρινων» διαπιστώνοντας επίσης ότι είναι αδύνατο να συνεχιστεί η συνεργασία με τον αθλητή, έκρινε απαραίτητη την παραχώρησή του και ως εκ τούτου ξεκίνησαν οι συζητήσεις.

Ο Ολυμπιακός αποδεικνύοντας το έντονο ενδιαφέρον του για τον αθλητή υπερδιπλασίασε την προσφορά του. Μετά την αρχική των 1,2 εκατομμυρίων ευρώ, πρόσφερε το ποσό των 2,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Ανάλογη πρόταση κατέθεσε και ο Παναθηναϊκός, με την διαφορά ότι πρόσφερε και έμψυχα ανταλλάγματα, για την ακρίβεια τον τερματοφύλακα Αλέξη Τζόρβα.

Ο Αρης - όπως ήταν λογικό - έκρινε πιο συμφέρουσα τη πρόταση του Παναθηναϊκού, αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έδειξε πολύ μεγάλη επιθυμία να υπογράψει στον Ολυμπιακό, επιβεβαιώνοντας λίγο πολύ και τις σχετικές φήμες που κυκλοφορούν το τελευταίο διάστημα.

Υπό αυτές τις συνθήκες, οι «κίτρινοι» ενημέρωσαν τους επιτελείς του Παναθηναϊκού και για την επιθυμία του παίκτη και συνάμα προχώρησαν σε συμφωνία με τον Ολυμπιακό και στο ταμείο του Αρη θα μπει το ποσό τουλάχιστον των 2,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λάμπρος Σκόρδας δεν ήθελε να προχωρήσει στην παραχώρηση του διεθνή ποδοσφαιριστή, κάτι άλλωστε που είπε ουκ ολίγες φορές το τελευταίο διάστημα. Μετά την άρνηση του ποδοσφαιριστή στη προοπτική της υπογραφής νέου πενταετούς συμβολαίου, την διαπίστωση ότι θέλει να φορέσει τη φανέλα του Ολυμπιακού, αλλά και την λαϊκή... κατακραυγή, ένιωσε υποχρεωμένος να δώσει τη συγκατάθεσή του για την παραχώρησή του.

Πρόκειται άλλωστε για την πλέον συμφέρουσα λύση για όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος θα αγωνιστεί στην ομάδα που θέλει και ο Αρης εξασφάλισε ένα σημαντικό πόσο μέσα από τη παραχώρησή του παίκτη.

Επίσης, ο Ολυμπιακός πέραν του ότι προσέθεσε στο ρόστερ του έναν αθλητή που λογικά θα συμπεριληφθεί και στην αποστολή της Εθνικής ομάδας ενόψει της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ, πήρε τη ρεβάνς από τον Παναθηναϊκό, έπειτα από την ήττα στην υπόθεση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.

Μάλιστα, λέγεται ότι τους χειρισμούς ανέλαβε προσωπικά ο Σωκράτης Κόκκαλης, ο οποίος φέρεται να δήλωσε ότι «τον παίκτη τον θέλω στον Ολυμπιακό και θα τον πάρω».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Πράσινος» ο Κροάτης
Όταν τον Αβραάμ άφηνα έκλεινα... Ρουκάβινα


Την τρίτη του μεταγραφή έκλεισε ο Παναθηναϊκός. Μετά τους Κλέιτον και Χριστοδουλόπουλο, οι «πράσινοι» ήρθαν σε συμφωνία με την Χάιντουκ για την απόκτηση του 21χρονου επιθετικού, Αντε Ρουκάβινα.

Ο διεθνής με την εθνική Ελπίδων της Κροατίας περιφερειακός επιθετικός αναμένεται το Σάββατο (5/7) στην Αθήνα, προκειμένου να περάσει από τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις κι εφόσον δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα θα υπογράψει το νέο του συμβόλαιο, το οποίο θα είναι τετραετούς διάρκειας.


Αν και η μεταγραφή του Ρουκάβινα φάνηκε να «χαλάει» μετά το ταξίδι του Κώστα Αντωνίου στην Κροατία, τελικά την Παρασκευή (4/7) βρέθηκε η «χρυσή τομή» και ο παίκτης θα ενταχθεί στο έμψυχο δυναμικό των «πρασίνων».

Η ομάδα του Σλπιτ θα βάλει στο ταμείο της περίπου 2,3 εκατομμύρια ευρώ (σ.σ. ο Παναθηναϊκός αύξησε την προσφορά του κατά 300.000 ευρώ, αν και οι Κροάτες ζητούσαν 2.8 εκατομμύρια), χωρίς να έχει γίνει γνωστό μέχρι τώρα το ποσό που θα λαμβάνει ο παίκτης για κάθε χρόνο του συμβολαίου του.


Τεν Κάτε: «Θέλουμε ακόμη τέσσερις παίκτες»

Για την ανάγκη κατάκτησης του τίτλου έκανε λόγο ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Χενκ Τεν Κάτε, κατά τη διάρκεια των δηλώσεών του στη συνάντησή που είχε την Παρασκευή (4/7) με τους δημοσιογράφους.

Ο Ολλανδός προπονητής ήταν σαφέστατος όσον αφορά την ενίσχυση της ομάδας τονίζοντας πως ο Παναθηναϊκός πρέπει ν' αποκτήσει άλλους τέσσερις παίκτες.

«Θα τα δώσουμε όλα για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Ένας τίτλος στα τελευταία 12 χρόνια δεν είναι καλό για ένα σύλλογο σαν τον Παναθηναϊκό», είπε ο Τεν Κάτε και προσθεσε πως αυτό που θέλει από τους ποδοσφαιριστές του είναι να ευχαριστιούνται αυτό που κάνουν, καθώς μ' αυτό τον τρόπο θα κάνουν και τον κόσμο να χαίρεται μ' αυτό που βλέπει.

«Θέλω οι παίκτες μου να ευχαριστιούνται μ' αυτά που κάνουν στις προπονήσεις και στους αγώνες. Στόχος μου είναι να παίζουμε θεαματικό και επιθετικό ποδόσφαιρο, έτσι ώστε να κάνουμε περήφανους τους οπαδούς μας που θα έρχονται να μας βλέπουν».


Για τις μεταγραφές τόνισε πως «...οι παίκτες που θα πάρουμε πρέπει να είναι καλύτεροι από αυτούς που έχουμε ήδη. Εννοώ ότι δεν θα πάρουμε 'μεγάλο όνομα' μόνο και μόνο για να πούμε ότι αποκτήσαμε μεγάλο όνομα», ενώ ξεκαθάρισε: «Θέλουμε ακόμα τέσσερις παίκτες.

»Εναν κεντρικό αμυντικό, ένα δεξί μπακ, ένα αμυντικό χαφ και έναν σέντερ φορ», ενώ για το σύστημα επανέλαβε ότι «...αν έχεις παίκτες που κάνουν τη διαφορά μπορείς να παίξεις όποιο σύστημα θέλεις» και διευκρίνισε πως το 4-3-3 και το 4-3-2-1 είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα, αφού υπάρχουν κάποιοι παίκτες που αλλάζοντας ρόλο στο παιχνίδι κάνουν τις ίδιες κινήσεις με το αντίστοιχο σύστημα, αρκεί να το έχουν καταλάβει.


Υποστήριξε ακόμη πως ένα πολύ σημαντικό στοιχείο σε μία ομάδα είναι η τετράδα των κεντρικών αμυντικών με τους αμυντικούς χαφ λέγοντας χαρακτηριστικά: «Αυτή είναι η καρδιά μίας ομάδας».


Σε ερώτηση αν ο Παναθηναϊκός κινηθεί για «μεγάλο όνομα» στο μεταγραφικό παζάρι, είπε: «Έχετε δει ότι πολλές φορές μεγάλοι παίκτες πηγαίνουν στο τέλος της καριέρας τους σε κάποιους συλλόγους και απλά πάνε για διακοπές και μόνο για τα λεφτά. Κοιτάζουμε παίκτες που θα έχουν όρεξη και δίψα για διάκριση. Να έχουν την καρδιά να αγωνιστούν στον Παναθηναϊκό».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με την τοπική Χαλ
Ξεμούδιασμα με φιλική... εξάρα για τον Ολυμπιακό


«Ποδαρικό» στη νέα χρονιά έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας του, σε γήπεδο του Φόλντερς, νίκησε 6-0 την αυστριακή Χαλ, ομάδα Γ' κατηγορίας.

Τα σκορ άνοιξε ο νεαρός Σοϊδέλης από μπαλιά του Γκαλέτι και λάθος αμυντικού στο 12', ενώ ο Νούνιες με σουτ στο 27' έκανε το 2-0.

Ο Κοβάσεβιτς από σέντρα του Γκαλέτι στο 45' έγραψε το 3-0 και ο Σίσιτς με πλασέ από κοντά στο 46' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Στο 49' ο Μήτρογλου με πλασέ από κάθετη πάσα του Τζόρτζεβιτς έκανε το 5-0 και ο Τζόρτζεβιτς με πέναλτι που κέρδισε ο Σίσιτς στο 87' διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Αν και ακόμα είναι πολύ νωρίς να μιλήσει κάποιος για συμπεράσματα, η αγωνιστική φιλοσοφία που προσπαθεί να περάσει ο Ερνέστο Βαλβέρδε στον Ολυμπιακό που «χτίζει» στο Ζέεφελντ, εντοπίζεται σε δύο σημεία.

Στο γρήγορο «passing game» και στην πίεση που ασκούσαν οι παίκτες του Ολυμπιακού κάτω από τον χώρο του κέντρου. Μάλιστα, αν κάτι ανάγκασε τον ισπανό να χειροκροτήσει δεν ήταν κάποιο από τα 6 γκολ, αλλά ένα ασφυκτικό πρέσινγκ των «ερυθρολεύκων», που ανάγκασε την άμυνα των Αυστριακών σε λάθος.

Βέβαια, για να γίνουν όλα αυτά... βοήθησε και η δυναμικότητα της Χαλ, η οποία πέρυσι τερμάτισε 4η στον δυτικό όμιλο της γ' κατηγορίας της Αυστρίας.

Ο Βαλβέρδε χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του, εκτός από τον Οσκαρ Γκονζάλες, ο οποίος κρίνεται ανέτοιμος, ενώ ο Μπελούτσι απουσίαζε, λόγω τραυματισμού.

Φάσεις - γκολ
4': Σέντρα του Πάντου, ο Νούνιες νικήθηκε σε μοναδικό τετ α τετ από τον αυστριακό πορτιέρο, Βάντερ.
12' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Πάντου, λάθος στην άμυνα της αυστριακής ομάδας, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο 17χρονος Αρης Σοϊλέδης -που παρακολουθούσε τη φάση- και με πλασέ άνοιξε το σκορ.
21': Σέντρα του Γκαλέτι, κεφαλιά του Νούνιες με τον Βάντερ να αποκρούει ενστικτωδώς.
27' ΓΚΟΛ: Σουτ του Νούνιες έξω από την περιοχή και 2-0 για τον Ολυμπιακό.
33': Σέντρα του Νούνιες, κεφαλιά του Κοβάσεβιτς, η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ.
43': Ο Κοβάσεβιτς από το ύψος της μικρής περιοχής... καταφέρνει να στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ.
45' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Γκαλέτι στο πρώτο δοκάρι και ο Κοβάσεβιτς με πλασέ κάνει το 3-0.
46' ΓΚΟΛ: Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, ο Σίσιτς αποδέκτης της μπάλας κάνει το 4-0.
49' ΓΚΟΛ: Μπαλιά - τρύπα του Τζόρτζεβιτς στον Μήτρογλου, ο οποίος πλασάρει για το 5-0.
58': Ο Ντομί πλασάρει άουτ σαν... αμυντικός από το ύψος του πέναλτι
74': Μακρινό σουτ του Νικλητσιώτη, λίγο άουτ
78': Κεφαλιά του Σίσιτς από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα καταλήγει άουτ.
85': Φάουλ του Τζόρτζεβιτς, κεφαλιά του Σίσιτς, ο Βανχάιμερ διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
87' ΓΚΟΛ: Ο Τζόρτζεβιτς ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Σίσιτς.

Βαλβέρδε: «Έτοιμοι στην ώρα μας»

Αμέσως μετά τη λήξη του φιλικού, ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» Ερνέστο Βαλβέρδε δήλωσε στη ΝΕΤ: «Είναι πολύ καλά τα πράγματα στην προετοιμασία.

»Θέλει χρόνο. Υπήρχε έλλειψη ρυθμού, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό, καθώς τα πόδια των ποδοσφαιριστών είναι 'βαριά' από τις προπονήσεις. Θα είμαστε έτοιμοι όταν παίξουμε για το Τσάμπιονς Λιγκ. Χρειάζεται χρόνος και υπομονή».

Σε ερώτηση για το πώς αισθάνεται ο ίδιος στο νέο περιβάλλον, απάντησε: «Το ποδόσφαιρο είναι ίδιο παντού. Το να αλλάξω χώρα είναι μια διαφορά, όμως οι μηχανισμοί παραμένουν ίδιοι. Ο σύλλογος έχει οργάνωση και νομίζω ότι θα έχουμε καλή συνεργασία».

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε παρέταξε την ακόλουθη σύνθεση: Κόβατς, Πάντος, Λεονάρντο, Ραούλ Μπράβο, Γκαλίτσιος, Σταμογιάννος, Μενδρινός, Σοϊλέδης, Γκαλέτι, Νούνιες, Κοβάσεβιτς.

Στο β' ημίχρονο έπαιξαν οι: Κόβατς, Βασιλόγιαννης, Ντομί, Κοτσαρίδης, Νικλητσιώτης, Κατσικογιάννης, Στολτίδης, Λεντέσμα, Τζόρτζεβιτς, Σίσιτς, Μήτρογλου.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Απέρριπτε τον Παναθηναϊκό
«Ο Αβραάμ είχε αποφασίσει να πάει στον Ολυμπιακό» δηλώνουν στον Αρη


Ο Αβραάμ είχε αποφασίσει ότι το μέλλον του είναι στον Ολυμπιακό, αυτό είπε σε μας και όχι μόνο. Δεν είχε καμία όρεξη για να παίξει στον Άρη. Δεν ήθελε».

Ο εκτελεστικός διευθυντής της ΠΑΕ Αρης, Γιάννης Κόντης, σε συνέντευξη που παραχώρησε στον ραδιοφωνικό σταθμό «Αθλητικό Μετρόπολις» άνοιξε τον φάκελο «Αβραάμ Παπαδόπουλος» και μίλησε για τα γεγονότα που έλαβαν χώρα, πριν ο παίκτης μπει στο αυτοκίνητό του και ξεκινήσει το ταξίδι του για τoν Πειραιά, ούτως ώστε να υπογράψει το συμβόλαιό του στον Ολυμπιακό.

«Μπορεί να μου πει κάποιος ότι αν έμενε δεν θα είχαμε αποδοκιμασίες και στην επόμενη προπόνηση από τους φιλάθλους; Μέτρησαν όλα στην απόφαση της διοίκησης, όπως και η παρέμβαση του εισαγγελέα έπαιξε τον ρόλο της. Κάποιοι του άλλαξαν τα μυαλά και ήθελε να φύγει για να παίξει στον Ολυμπιακό.

»Για την αξία του λοιπόν μπορεί να είναι λίγα τα χρήματα, αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι σε έναν χρόνο έμενε ελεύθερος, είναι πάρα πολλά. Αν έφευγε του χρόνου δίχως οικονομικά ανταλλάγματα για τον Αρη, θα μιλούσαν κάποιοι για αδυναμία της διοίκησης Σκόρδα. Ο Σκόρδας μέχρι χθες δεν είχε αλλάξει απόφαση και δεν ήθελε να τον πουλήσει», είπε ο Γιάννης Κόντης.

Αναφέρθηκε, μάλιστα, στην επιλογή του Αρη μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, σημειώνοντας ότι ο 24χρονος κεντρικός αμυντικός δεν ήθελε να φορέσει τη πράσινη φανέλα.

«Ο Παπαδόπουλος μας είπε ότι αν είναι να πάει στον Παναθηναϊκό, προτιμάει να μείνει στον Αρη και υπό αυτές τις συνθήκες έγινε η τελική επιλογή».

Ο εκτελεστικός διευθυντής της ΠΑΕ αναφέρθηκε και στον Ντούσαν Μπάγεβιτς ρίχνοντας ουσιαστικά τις βολές του. «Θεωρώ ότι το θέμα του Παπαδόπουλου ήταν η αφορμή. Η συμπεριφορά του προς τους παίκτες είχε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Ο Γιονάν Γκαρσία σε μία προπόνηση δεν του είπε καλησπέρα και τον έδιωξε, τον έθεσε εκτός αποστολής και μας είπε να τον διώξουμε από την ομάδα.

»Αλλά για να είμαι δίκαιος, όταν μας είπε να πουλήσουμε τον Αβραάμ, προφανώς είχε μιλήσει μαζί του και είχε καταλάβει ότι ο παίκτης δεν ήθελε να παίξει άλλο στον Αρη».

Αναφερόμενος στον Νάτσο Γκαρσία είπε ότι «δεν χάνουμε τον παίκτη. Ο Αρης άφησε να φύγουν οι παίκτες που δεν ήθελε. Στον Νάτσο κάναμε μια γενναία προσφορά, ας έρθει η οποιαδήποτε ΑΕΚ που λένε ότι τον θέλει, να την καλύψει. Το πρόβλημα έχει να κάνει με τον μάνατζέρ του, τον Καπικιόνι που ζητάει ως αποζημίωση ένα ποσό που αντιστοιχεί σε έναν χρόνο συμβολαίου.

»Απειλεί μάλιστα τον παίκτη ότι θα πάει στη FIFA. Ας υπογράψει ο Νάτσο κι ας πάει να πάρει αυτή τα λεφτά. Σε ότι αφορά τον Ιβιτς, δεν τον θέλαμε γι' αυτό είχαμε φέρει πριν έξι μήνες τον Τιάγκο Ζεντίλ για να τον προετοιμάσουμε για την φετινή περίοδο».

Ο Γιάννης Κόντης αναφέρθηκε και στα εισιτήρια διαρκείας που έχουν διατεθεί μέχρι στιγμής. «Γύρω στα 6.000 είναι τα εισιτήρια διαρκείας που έχουν δοθεί. Στην Ελλάδα βέβαια μπορείς να δηλώσεις ότι θέλεις.

»Θα μπορούσαμε να έχουμε 46.000, αλλά έχουμε πραγματικά 6.000. Πέρυσι στην Λίγκα είχαμε δει ομάδες εκτός Αθηνών με 2.000 - 3.000 διαρκείας, αλλά έλεγαν για 15.000 διαρκείας».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
11 φιλικά ανακοίνωσε η ΠΑΕ
Ερχεται ο Κάμζιερτσακ και υπογράφει στον ΠΑΟΚ

Στη Θεσσαλονίκη αναμένεται το Σάββατο (5/7) ο Πολωνός, Πρέμισλαβ Κάμζιερτσακ προκειμένου να υπογράψει συμβόλαιο με τον ΠΑΟΚ. Ο διεθνής μέσος που ανήκει στην Πόρτο θα φορέσει τη φανέλα του «Δικεφάλου» με τη μορφή δανεισμού, ενώ ο ελληνικός σύλλογος θα έχει τη δυνατότητα να αγοράσει τα δικαιώματά του.

Μάλιστα εκτός του 26χρονου χαφ σύμφωνα με την πορτογαλική εφημερίδα «Record» ο ΠΑΟΚ έχει ήδη κλείσει και τον Ζοάο Πάουλο που και αυτός αγωνίζεται στην Πόρτο.

Επίσης, έχει ήδη κλειστεί φιλικό με την ομάδα των «δράκων» που θα λάβει χώρα στις 16 Ιουλίου. Εκείνες τις ημέρες αμφότερες οι δυο ομάδες θα πραγματοποιούν το βασικό στάδιο της προετοιμασίας με τους Πορτογάλους να βρίσκονται στη Γερμανία, ενώ ο ΠΑΟΚ στην Ολλανδία.

Στο μεταξύ, έντεκα φιλικούς αγώνες θα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων το πρόγραμμα προετοιμασίας του ΠΑΟΚ.
Το πρόγραμμα ανακοινώθηκε την Παρασκευή (4/7) από την ΠΑΕ με σχετικές ημερομηνίες, ενώ ξεχωρίζει και το παιχνίδι με τη Λάτσιο.

Για την ακρίβεια, θα αντιμετωπίσει τις Top Oss (14/7), Πόρτο (16/7), Άαχεν (19/7), καθώς επίσης και δύο ερασιτεχνικές ομάδες. Με την επιστροφή του στην Ελλάδα, θα διεξαχθούν φιλικοί αγώνες με Πιερικό (27/7), Πανσερραϊκό (2/8) εκτός έδρας, ενώ το πρώτο φιλικό παιχνίδι στην Τούμπα θα γίνει στις 6 Αυγούστου με αντίπαλο την Ουντινέζε.

Στις 12 Αυγούστου, ο Δικέφαλος θα αντιμετωπίσει στο στάδιο Ολίμπικο της Ρώμης την Λάτσιο. Πέντε μέρες αργότερα (17/8), στο γήπεδο της Τούμπας θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή, ενώ ο κύκλος των φιλικών αγώνων θα κλείσει στην Κύπρο με την αναμέτρηση με την Ομόνοια στις 21/8.

Eνσωματώθηκαν Κονσεϊσάο, Μπακαγιόκο, Ίβιτς

Όπως αναμενόταν, οι Κονσεϊσάο, Μπακαγιόκο και Ίβιτς ενσωματώθηκαν στην αποστολή του ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος άσος και οι δύο νεοαποκτηθέντες επέστρεψαν την Πέμπτη (4/7) στη Θεσσαλονίκη και την Παρασκευή πέρασαν από εργομετρικό και καρδιολογικό έλεγχο.

Το ίδιο συνέβη και με τους Κυριακίδη, Κωνσταντινίδη, Βαγγελή, Λάκη, Αθανασιάδη, Αναστασάκο, Αραμπατζή και Βειρίνια. Όλοι τους έκαναν χαλάρωμα το απόγευμα.

Αντίθετα, οι Γλύκος, Σνάουτσνερ, Μελίσσης, Μαλεζάς, Κοντρέρας , Μπαλάφας, Ηλιάδης, Γεωργίου και Βερόν προπονήθηκαν κανονικά, πρωί- απόγευμα. Το μενού προέβλεπε ασκήσεις αντοχής και φυσικής κατάστασης. Για το Σάββατο, έχουν προγραμματιστεί και πάλι δύο προπονήσεις.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 10:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Υπέγραψε για 4 χρόνια και ανακοινώθηκε
«Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερη επιλογή από τον Παναθηναϊκό» είπε ο Παπαδόπουλος


Παίκτης του Ολυμπιακού για τα επόμενα τέσσερα χρόνια θα είναι ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, η απόκτηση του οποίου ανακοινώθηκε επίσημα από την «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ, το βράδυ της Παρασκευής (4/7).

«Πήγα στον Ολυμπιακό και όχι στον Παναθηναϊκό, γιατί ήταν καλύτερη επιλογή. Δεν θα πω τίποτα άλλο και δεν έχει και νόημα να πούμε τι έγινε. Θα δουλέψω σκληρά για να φτάσουμε την ομάδα ακόμα πιο ψηλά σε Ελλάδα και Ευρώπη», τόνισε ο 24χρονος αμυντικός λίγο μετά την υπογραφή των συμβολαίων.

Η επίσημα ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός: «Η Π.Α.Ε. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. ανακοινώνει την απόκτηση του ποδοσφαιριστή Αβραάμ Παπαδόπουλου από τον Αρη, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας τετραετούς διάρκειας».

Ουσιαστικά ο Αρης αποδέχτηκε την... μοναδική πρόταση που απέμεινε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων!

Ο Παναθηναϊκός απέσυρε και επίσημα το ενδιαφέρον του και σύμφωνα με πληροφορίες, η συμφωνία μεταξύ Αρη και Ολυμπιακού επήλθε στα 2,5 εκατ. ευρώ, ενώ ο παίκτης θα έχει ετήσιες απολαβές περίπου 600.000 ευρώ. Ο Αβραάμ είχε εκφράσει την επιθυμία του να μεταγραφεί στην ομάδα του Πειραιά.

Το χρονικό που έκρινε τη μεταγραφή

Ολα συνέβησαν μέσα σε λίγες ώρες. Αργά το βράδυ της Πέμπτης (3/7) ξεκίνησε η διαδικασία του... πλειστηριασμού και κυρίως η μάχη για τις εντυπώσεις μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ Αρης, Λάμπρος Σκόρδας, ήταν ουσιαστικά ο άνθρωπος που φρόντισε να κυλήσει ομαλά η διαδικασία, καθώς οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι έριξαν τα εκατομμύρια ευρώ στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

Ο «ισχυρός» άνδρας των «κίτρινων» διαπιστώνοντας επίσης ότι είναι αδύνατο να συνεχιστεί η συνεργασία με τον αθλητή, έκρινε απαραίτητη την παραχώρησή του και ως εκ τούτου ξεκίνησαν οι συζητήσεις.

Ο Ολυμπιακός αποδεικνύοντας το έντονο ενδιαφέρον του για τον αθλητή υπερδιπλασίασε την προσφορά του. Μετά την αρχική των 1,2 εκατομμυρίων ευρώ, πρόσφερε το ποσό των 2,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Ανάλογη πρόταση κατέθεσε και ο Παναθηναϊκός, με την διαφορά ότι πρόσφερε και έμψυχα ανταλλάγματα, για την ακρίβεια τον τερματοφύλακα Αλέξη Τζόρβα.

Ο Αρης - όπως ήταν λογικό - έκρινε πιο συμφέρουσα τη πρόταση του Παναθηναϊκού, αλλά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έδειξε πολύ μεγάλη επιθυμία να υπογράψει στον Ολυμπιακό, επιβεβαιώνοντας λίγο πολύ και τις σχετικές φήμες που κυκλοφορούν το τελευταίο διάστημα.

Υπό αυτές τις συνθήκες, οι «κίτρινοι» ενημέρωσαν τους επιτελείς του Παναθηναϊκού και για την επιθυμία του παίκτη και συνάμα προχώρησαν σε συμφωνία με τον Ολυμπιακό και στο ταμείο του Αρη θα μπει το ποσό τουλάχιστον των 2,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Λάμπρος Σκόρδας δεν ήθελε να προχωρήσει στην παραχώρηση του διεθνή ποδοσφαιριστή, κάτι άλλωστε που είπε ουκ ολίγες φορές το τελευταίο διάστημα. Μετά την άρνηση του ποδοσφαιριστή στη προοπτική της υπογραφής νέου πενταετούς συμβολαίου, την διαπίστωση ότι θέλει να φορέσει τη φανέλα του Ολυμπιακού, αλλά και την λαϊκή... κατακραυγή, ένιωσε υποχρεωμένος να δώσει τη συγκατάθεσή του για την παραχώρησή του.

Πρόκειται άλλωστε για την πλέον συμφέρουσα λύση για όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος θα αγωνιστεί στην ομάδα που θέλει και ο Αρης εξασφάλισε ένα σημαντικό πόσο μέσα από τη παραχώρησή του παίκτη.

Επίσης, ο Ολυμπιακός πέραν του ότι προσέθεσε στο ρόστερ του έναν αθλητή που λογικά θα συμπεριληφθεί και στην αποστολή της Εθνικής ομάδας ενόψει της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ, πήρε τη ρεβάνς από τον Παναθηναϊκό, έπειτα από την ήττα στην υπόθεση του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου.

Μάλιστα, λέγεται ότι τους χειρισμούς ανέλαβε προσωπικά ο Σωκράτης Κόκκαλης, ο οποίος φέρεται να δήλωσε ότι «τον παίκτη τον θέλω στον Ολυμπιακό και θα τον πάρω».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 10:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Φήμες και για Ζεοβάνι
«Θέλουμε Μπασινά» είπε ο Δώνης στους φιλάθλους

Υπό την παρουσία κόσμου πραγματοποιήθηκε η απογευματινή προπόνηση της Παρασκευής (4/7) για την ΑΕΚ, κάτι που έφερε και... ειδήσεις. Ο τεχνικός της ομάδας, Γιώργος Δώνης είχε κουβέντα με οπαδούς της «Ενωσης» στους Θρακομακεδόνες, όπου παραδέχθηκε ότι η ΑΕΚ θέλει τον Αγγελο Μπασινά: «Τον θέλουμε όσο και εσείς, αλλά αυτό μόνο δεν φτάνει», είπε ο Έλληνας προπονητής στους φίλους της ομάδας, δίνοντας το κλίμα στην υπόθεση του αρχηγού της Εθνικής Ελλάδος.

Από εκεί και πέρα, απομένει η στάση του Μπασινάς, ο οποίος δεν λεει όχι στο να φορέσει την «κιτρινόμαυρη» φανέλα, αλλά έχει προτεραιότητα το εξωτερικό.

Οι επόμενες δύο προπονήσεις είναι προγραμματισμένες για το Σάββατο, στις 08.30 το πρωί και στις 19.00 το απόγευμα και θα είναι ανοικτές για τους φιλάθλους.

Στο μεταξύ, χαμόγελα έφερε στην «Ενωση» η ανακοίνωση της αποστολής της Ολυμπιακής ομάδας των «καγκουρό», αφού ο Μπερνς δεν ήταν μέσα σε αυτήν και έτσι ο παίκτης θα ενσωματωθεί πολύ πιο γρήγορα στην ομάδα.

Στην Κιέβο ο Σορεντίνο

Μπορεί την περασμένη σεζόν ο Στέφανο Σορεντίνο να είχε παραχωρηθεί δανεικός στην Ουέλβα, ωστόσο η πρόταση για την αγορά του δεν έφτασε ποτέ στην ΑΕΚ. Απ’ ότι φαίνεται, όμως, τελικά βρέθηκε η λύση, καθώς ο Ιταλός θα παραχωρηθεί δανεικός με οψιόν αγοράς για ένα χρόνο στην Κιέβο.

Η ανακοίνωση: «H ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοινώνει τον δανεισμό του τερματοφύλακα Stefano Sorrentino στην Chievo Verona για έναν χρόνο με δικαίωμα αγοράς του παίκτη το καλοκαίρι του 2009».

Φήμες για Ζεοβάνι

Ελεύθερος από την Μάντσεστερ Σίτι έμεινε ο Βραζιλιάνος Ζεοβάνι και στην Αγγλία ήδη κυκλοφόρησαν φήμες για ενδιαφέρον της ΑΕΚ. Ο 28χρονος παίκτης αποτελεί πολύ καλή περίπτωση ειδικά από την στιγμή που είναι ελεύθερος.

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2008, 10:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κορυφαίος ο Φώτσης
Πρώτο τεστ... θετικό με νίκη της Εθνικής επί της Σλοβενίας


Στο τουρνουά «SuperCup», όπως ονομάζεται το συγκεκριμένο τουρνουά στην πόλη Μπάμπεργκ της Γερμανίας, οι Αντώνης Φώτσης και Γιάννης Μπουρούσης πέτυχαν νταμπλ-νταμπλ. Συγκεκριμένα, ο Αντώνης Φώτσης σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Κλειδί της νίκης ήταν η άμυνα και η υπεροχή στον τομέα των ριμπάουντ, όπως αποδεικνύουν τα 38 των διεθνών μας έναντι 28 των Σλοβένων. Με 100% ευστοχία τέλειωσαν τον αγώνα οι Διαμαντίδης και Σπανούλης, ενώ μαζί με τον Παπαλουκά οι τρεις αυτοί διεθνείς μοίρασαν έκαστος από 4 ασίστ.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης ήθελε να δοκιμάσει σχήματα, να δει παίκτες και ενδεικτικό των προθέσεών του είναι το γεγονός ότι μέχρι το 11’ είχε ήδη χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του πλην των Τσαλδάρη και Γλυνιαδάκη. Η Εθνική προηγήθηκε 12-6 (5’) και 20-12 (8’), αλλά η Σλοβενία είχε τις απαντήσεις και με ένα σερί 15-2 πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το σκορ σε 27-22 (12’), για να γίνει 35-29 (16’).

Η ελληνική ομάδα επιχείρησε να αντιδράσει με τον Αντώνη Φώτση να προσπαθεί περισσότερο επιθετικά, εκμεταλλευόμενος τις πάσες από τα γκαρντ, προσφέροντας και θέαμα, για να μειώσει με δύο βολές σε 36-35 ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης στο 18’, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-42, καθώς με τον Παναγιώτη Γιαννάκη να δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.

Κι αυτό γιατί δεν δόθηκε καθαρό φάουλ σε δύο διαδοχικές φάσεις. Στο διάστημα αυτό η Ελλάδα είχε 11/23 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 19 ριμπάουντ (13-6), 9 λάθη, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες. Η Σλοβενία είχε 12/24 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12/15 βολές, 15 ριμπάουντ (12-3), 6 λάθη, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα.

Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν δυνατά και το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με 40-46, αλλά δύο ασίστ του Βασίλη Σπανούλη, με αποδέκτες τους Φώτση και Διαμαντίδη, έφεραν το σκορ στο 45-46, για να βάλει ο Λαρισαίος μπροστά την Ελλάδα και πάλι στο σκορ με 48-47 στο 22’50’’ με καλάθι και φάουλ. Ένα λεπτό αργότερα ο Διαμαντίδης με δύο συνεχόμενα φάουλ έφτασε τα τέσσερα, για να δώσει τη θέση του στον Παπαλουκά.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα σχεδόν σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Φώτση - Σπανούλη πρωταγωνιστές και τον πρώτο με τη λήξη της τρίτης περιόδου να έχει ήδη 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την Ελλάδα να προηγείται 61-60 με τον Περπέρογλου να ευστοχεί, βρίσκοντας τον καλό της εαυτό ιδιαίτερα αμυντικά.

Μπουρούσης και Ζήσης έδωσαν έναν «αέρα» τεσσάρων πόντων με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (65-60, 32’) με τον δεύτερο να κάνει το τέταρτο φάουλ του ελάχιστα αργότερα. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν σε πρώτο πλάνο στην τελευταία αυτή περίοδο και ήταν ο βασικός συντελεστής τόσο σκοράροντας, όσο και μαζεύοντας ριμπάουντ, με την Ελλάδα να εκμεταλλεύεται και τα συνεχόμενα φάουλ που έκαναν οι Σλοβένοι για να «κόψουν» το ρυθμό της, έχοντας κάνει ένα σερί 12-0 από το 59-60 (28’15’’) στο 71-60 (34’50’’).

Η Σλοβενία ευστόχησε για πρώτη φορά στην τέταρτη περίοδο στο λίγο πριν κλείσει ένα πεντάλεπτο στο γήπεδο με τον Μίχα Ζούπαν να σκοράρει, χωρίς όμως και να μπορέσουν ο ίδιος ή οι συμπαίκτες του να απειλήσουν ουσιαστικά. Το τιμόνι έμεινε σταθερά στα χέρια της Ελλάδας που πήρε τη νίκη με 79-71.

Ελλάδα (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Μπουρούσης 13 (11ρ), Ζήσης 8, Σπανούλης 8, Φώτσης 17 (10ρ), Περπέρογλου 4, Γλυνιαδάκης 6, Διαμαντίδης 11 (1/1 τρ., 3/3 δίπ., 2/2 β.), Σχορτσιανίτης, Πελεκάνος, Τσαλδάρης 3, Πρίντεζης 3

Σλοβενία (Πίπαν): Ζάγκορατς 3 (1), Λάκοβιτς 6 (1), Τσάπιν 2, Μπετσίροβιτς 8, Νεστέροβιτς 16, Ντράγκιτς 10 (2), Σλόκαρ 9 (1), Γιοκσίμοβιτς 5 (1), Λόρμπεκ 5 (1), Ντρόμπνιακ 2, Ζούπαν 5, Πρέλντζιτς

*Ο Παναγιώτης Γιαννάκης επέλεξε για την αρχική πεντάδα τους Ζήση, Σπανούλη, Πελεκάνο, Φώτση και Μπουρούση. Οι Τσαρτσαρής, Καλαμπόκης, Ξανθόπουλος, Βουγιούκας και Βασιλόπουλος ήταν οι πέντε που έμειναν εκτός 12άδας στην αναμέτρηση με τη Σλοβενία.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 12:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ανοιξε η όρεξη με Αβραάμ
Ο Βαλβέρδε ψάχνει την επόμενη μεταγραφή


Την επόμενη μεταγραφή σχεδιάζουν στον Ολυμπιακό, καθώς ο Αβραάμ Παπαδόπουλος αποτελεί ήδη παίκτη των Πειραιωτών και ετοιμάζεται για Ζέεφελντ. Εκεί αναμένεται να βρεθεί και ο Μικέλ Αλόλνζο, ο οποίος θα δοκιμαστεί από τον Ερνέστο Βαλβέρδε, όπως αποκάλυψε η τοπική εφημερίδα της Βασκονίας, «Diario Vasco».

Ο ποδοσφαιριστής (αδελφός του Τσάβι) ανήκει στην Σοσιεδάδ αν και πέρυσι αγωνίστηκε ως δανεικός στη Μπόλτον. Και για την επόμενη σεζόν, όμως, είναι εκτός πλάνων από την ομάδα του Ανοέτα, αλλά στο συμβόλαιό του υπάρχει ρήτρα 1,5 εκ. ευρώ, την οποία δεν ενεργοποίησε ποτέ η Μπόλτον!

Η ισπανική εφημερίδα αναφέρει ότι στην ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν ελπίζουν ο Ολυμπιακός να αποκτήσει τον Μικέλ Αλόνσο για να «ξεφορτωθούν» ένα μεγάλο συμβόλαιο από το ρόστερ τους.

Το συμβόλαιό του με την Σοσιεδάδ εκπνέει σε δύο χρόνια και αν κρίνει κανείς από το δημοσίευμα και τη στάση της Σοσιεδάδ, όλα δείχνουν ότι η συμφωνία μπορεί να οριστικοποιηθεί με χρήματα λιγότερα του 1,5 εκ. ευρώ.

Η Ιντεπεντιέντε θέλει Νούνιες

Τον αντικαταστάτη του Χερμάν Ντένις βλέπει στο πρόσωπο του Λιονές Νούνιες ο προπονητής της Ιντεπεντιέντε, Κλαούντιο Μπόργκι, ο οποίος αποκάλυψε ότι αναμένουν την απάντηση του Ολυμπιακού στην πρόταση που έχει κατατεθεί.

«Έχουμε μείνει πίσω στο πρόγραμμα. Η τοπική αγορά είναι ακριβή, οπότε πρέπει να αναζητήσουμε Αργεντινούς που βρίσκονται στο εξωτερικό. Ένα είναι το όνομα που μας απασχολεί. Ο Λιονέλ Νούνιες», αποκάλυψε ο «Μπίτσι» και συνέχισε: «Βρίσκεται στην προετοιμασία στην Αυστρία. Ελπίζουμε να λάβουμε απάντηση από τον Ολυμπιακό την Δευτέρα ή το αργότερο την Τρίτη».

Ο Μπόργκι, ο οποίος τρέμει τα αεροπλάνα με αποτέλεσμα πολλές φορές να έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στις ομάδες που προπονεί, δεν απέρριψε το ενδεχόμενο του δανεισμού: «Αυτό που θα πρέπει να ξεκαθαριστεί αρχικά είναι αν ο Ολυμπιακός θέλει να τον αφήσει να φύγει. Μετά θα δούμε αν θα αποκτηθεί δανεικός ή όχι», είπε ο Αργεντινός προπονητής.

Προβλήματα με Στολτίδης, Λεντέσμα, Τζόρτζεβιτς

Τα κρούσματα τραυματισμών συνεχίζονται στον Ολυμπιακό, γεγονός που αν μη τι άλλο αρχίζει να πονοκεφαλιάζει ιδιαίτερα τον προπονητή των «ερυθρόλευκων», Ερνέστο Βαλβέρδε.

Μετά το πρόβλημα που πρέκυψε με τον Φερνάντο Μπελούτσι (πόνους στους κοιλιακούς), τη...σκυτάλη πήραν το Σάββατο (5/7) οι Λεντέσμα, Στολτίδης, οι οποίοι δεν ακολούθησαν το πρόγραμμα στο Ζέεφελντ, ενώ λίγο πριν το τέλος της προπόνησης αποχώρησε και ο Τζόρτζεβιτς.

Σε...πρώτη φάση οι τραυματισμοί και των τριών παικτών δεν εμπνέουν ανησυχία όσον αφορά τον χρόνο αποθεραπείας τους. Ο Στολτίδης «κληρονόμησε» ένα αιμάτωμα στο δεξιό τετρακέφαλο από το φιλικό με την Χαλ και κρίθηκε σκόπιμο να μην προπονηθεί.

Από μεριά του, ο Αργεντινός αμυντικός μέσος ταλαιπωρείται από τενοντίτιδα στο αριστερό γόνατο και ακολούθησε θεραπευτική αγωγή, ενώ ένας σπασμός στον αριστερό τετρακέφαλος περίπου στα μέσα της προπόνησης δεν επέτρεψε στον Τζόρτζεβιτς να βγάλει όλο το πρόγραμμα.

Η κατάσταση του Σέρβου μέσου, πάντως, δεν εμπνέει καμία απολύτως ανησυχία και το πιθανότερο είναι πως θα προπονηθεί κανονικά αύριο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 12:07:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αισιοδοξία για Πεκίνο
Πρώτη στο Μπάμπεργκ με νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο


Δύο στα δύο για την Εθνική μας, στα φιλικά της τεστ, ενόψει του προολυμπιακού τουρνουά της Αθήνας (14-20/7). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 93-86 του Πουέρτο Ρίκο, στον δεύτερο αγώνα της για το τουρνουά «Supercup», το οποίο πραγματοποιείται στην πόλη Μπάμπεργκ της Γερμανίας.

Η Εθνική ομάδα ήταν εξαιρετική στην επιθετική της λειτουργία και δεν άφησε περιθώρια στο Πουέρτο Ρίκο, καθώς ήταν μπροστά στο σκορ καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Με τη νίκη της αυτή η Ελλάδα κατέκτησε και την πρώτη θέση του τουρνουά.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 19-3 στο 4ο μόλις λεπτό. Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Αντώνης Φώτσης, ενώ οι καλές αμυντικές προσπάθειες έφεραν και αρκετά εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Ωστόσο, το Πουέρτο Ρίκο μείωσε με τη λήξη της πρώτη περιόδου, χάρη στα τρίποντα του άσου των Ντάλας Μάβερικς, Χουάν Χοσέ Μπαρέα (26-32, 10').

Η ελληνική ομάδα, πάντως, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα. Με τον Αντώνη Φώτση να σημειώνει 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, διατηρήθηκε στη θέση του οδηγού. Αλλωστε, οι 61 πόντοι που σημείωσε αποδεικνύουν ότι κυριάρχησε στο παρκέ και δεν είχε πρόβλημα να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα (61-49, 20').

Ο Φώτσης μπορεί να έμεινε χωρίς πόντο σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Εθνική μας βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, τον Γιάννη Μπουρούση, αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη. Ετσι, παρά τις προσπάθειες του Μπαρέα και τον συμπαικτών του, η Ελλάδα δεν είχε πρόβλημα να μείνει μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος και να πάρει τη νίκη με 93-86.

Ελλάδα: Παπαλουκάς 4 (5 ας), Μπουρούσης 12 (4ρ.), Ζήσης 6, Σπανούλης 16 (3/5τρ., 4ρ., 4α), Βασιλόπουλος 7 (1), Φώτσης 17 (4/4 τρ., 4ρ), Γλυνιαδάκης 3, Τσαρτσαρής 7 (1, 6ρ), Διαμαντίδης 5 (1/1τρ.), Σχορτσιανίτης 14, Πελεκάνος 2, Καλαμπόκης.

Πουέρτο Ρίκο: Ράμος 6, Μπαρέα 32 (6/10 τρ.), Ριβέρα 8, Μοχίκα 9 (1), Καρμόνα, Σάντσεζ 16 (4/6 τρ.), Βιγιαφάνε 2, Τζόουνς 4.

Σε αυτό το δεύτερο φιλικό ο Παναγιώτης Γιαννάκης άφησε εκτός 12άδας τους Τσαλδάρη, Πρίντεζη, Περπέρογλου, Βουγιούκα και Ξανθόπουλο, ενώ την παρθενική του εμφάνιση με τη γαλανόλευκη πραγματοποίησε ο Γιάννης Καλαμπόκης.

Η Εθνική μας επιστρέφει, λοιπόν, αήττητη από τη Γερμανία, έχοντας αποδείξει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, ενόψει του προολυμπιακού τουρνουά, που θα διεξαχθεί στην Αθήνα και μέσω του οποιου θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στην Ολυμπιάδα του Πεκίνου.

Πριν από τη... μάχη του προολυμπιακού η Εθνική μας θα δοκιμάσει τις δυνάμεις της, τρεις ακόμη φορές, καθώς τη Δευτέρα (7/7) ξεκινά στο ΟΑΚΑ το τουρνουά «Ακρόπολις». Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει κατά σειρά την Βραζιλία, την Αυστραλία και την Κροατία. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης θα έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει τις δυνατότητες της ομάδας μας και να διορθώσει τις αδυναμίες της.

Μετά από αυτά τα ματς, άλλωστε, θα αποφασίσει ο «Δράκος» και το ποιοι θα είναι οι 12 παίκτες που θα αγωνιστούν στα παιχνίδια του προολυμπιακού τουρνουά, το οποίο θα διεξαχθεί επίσης στο ΟΑΚΑ από τις 14 έως τις 20 Ιουλίου.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 12:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
7 εκ. ευρώ θέλουν οι Πορτογάλοι
Η ΑΕΚ ζήτησε δανεικό τον Κατσουράνη από τη Μπενφίκα

Τον Κώστα Κατσουράνη έχει βάλει στο στόχαστρό της η ΑΕΚ με στόχο να τον ντύσει ξανά στα «κιτρινόμαυρα». Σύμφωνα με την πορτογαλική εφημερίδα «Diario de Noticias», η πρώτη κρούση έχει ήδη γίνει, καθώς η ΑΕΚ κατέθεσε επίσημη πρόταση για απόκτηση του διεθνή Ελληνα με τη φορμή δανεισμού! Ωστόσο, η Μπενφίκα μιλάει μόνο για πώληση και ζητάει τουλάχιστον 7 εκ. ευρώ.

Η επαφή έγινε μέσω του ατζέντη του παίκτη, ενώ ο ίδιος έχει εκφράσει αρκετές φορές την επιθυμία να επιστρέψει στην πατρίδα του και το ενδεχόμενο να ξαναφορέσει τη φανέλα της «Ενωσης» τον ικανοποιεί απόλυτα. Το μόνο «αγκάθι» στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το οικονομικό ζήτημα, με τη Μπενφίκα να ζητάει 7 εκ. ευρώ, ένα ποσό που τη δεδομένη στιγμή παραμένει απλησίαστο για τους «κιτρινόμαυρους».

Για τον 29χρονο μέσο έχουν δείξει ενδιαφέρον και άλλες ομάδες, με πρώτη στη λίστα τη γερμανική Βέρντερ Βρέμης. Η πρόθεση του να επιστρέψει στην Ελλάδα, μπορεί να αλλάξει τελικά τα δεδομένα υπέρ της ΑΕΚ, αν και η περίπτωση του Κώστα Κατσουράνη δεν είναι και η πιο προσιτή. Η «Ενωση» παρακολουθεί βέβαια από κοντά και τον Αγγελο Μπασινά, που αποτελεί αξιόπιστη εναλλακτική λύση στο χώρο του κέντρου.

Από κει και πέρα, αποκλείστηκε από την Ολυμπιακή ομάδα της Αυστραλίας, ο νεοαποκτηθείς επιθετικός της ΑΕΚ, Νέιθαν Μπερνς και αναμένεται να ταξιδέψει στην Αθήνα μέσα στις επόμενες ημέρες για να ενσωματωθεί κανονικά στην προετοιμασία της ομάδας.

Αναχωρεί για Αυστρία...

Την Δευτέρα (7/7, 08:35) θα αναχωρήσει η αποστολή της ΑΕΚ με προορισμό την Αυστρία, όπου θα διεξαχθεί το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας της.

Η αποστολή της «Ενωσης» αποτελείται απο τους εξής: Σάχα, Φυσέκης, Μοσχονάς, Αλεξόπουλος, Αρουαμπαρένα, Γεωργέας, Κουτρομάνος, Κονέ, Παπασταθόπουλος, Ενσαλίβα, Σκόκο, Μπλάνκο, Αλβες, Λαγός, Πλιάτσικας, Καφές, Ράμος, Μπέρνς, Χετεμάι, Μαντούκα, Ρίκκα, Ζορμπάς, Εντίνιο, Ριβάλντο. Στις 10 Ιουλίου θα ενσωματωθούν στην αποστολή και οι διεθνείς Μάχο, Δέλλας, Λυμπερόπουλος και Μαϊστόροβιτς.

Η πρώτη εβδομάδα στην Αθήνα ολοκληρώθηκε με δύο προπονήσεις για τους παίκτες της ΑΕΚ. Το πρωί οι ποδοσφαιριστές ακολούθησαν στο γυμναστήριο πρόγραμμα δύναμης, ενώ η απογευματινή προπόνηση περιελάμβανε ζέσταμα με στόχους τεχνικής επιδεξιότητας, κυκλοφορία της μπάλας, σέντρες με τελειώματα και διπλό με έμφαση στην τακτική στα 60 μέτρα. Την Κυριακή (6/7) η ομάδα θα έχει ρεπό.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 12:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Χαρούμενος ο Κροάτης επιθετικός
«Τιμή μου ο Παναθηναϊκός» είπε ο Ρουκάβινα που ήρθε και υπογράφει για τέσσερα χρόνια


Στην Αθήνα βρίσκεται από το το μεσημέρι του Σαββάτου (5/7) ο Αντε Ρουκάβινα, προκειμένου να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει το συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό. Ο Κροάτης επιθετικός δήλωσε ενθουσιασμένος με τη νέα προοπτική που ανοίγεται στην καριέρα του, χαρακτηρίζοντας «τιμή του» την έλευσή του στους «πράσινους».

«Είναι μεγάλη μου τιμή που έρχομαι στον Παναθηναϊκό, ξέρω ότι η ομάδα έχει παράδοση στους Κροάτες ποδοσφαιριστές και θεωρώ ότι η μεταγραφή αυτή είναι μεγάλο βήμα στην καριέρα μου. Είμαι πολύ χαρούμενος που ήρθα στην Ελλάδα, ανυπομονώ να γνωρίσω τους νέους μου συμπαίκτες και να ενσωματωθώ στην ομάδα. Όσο για την καθιέρωσή μου στην ομάδα, αυτό εξαρτάται μόνο απο εμένα» είπε αρχικά ο Ρουκάβινα.

Σε ερώτηση αν γνωρίζει κάτι σχετικά με τον Παναθηναϊκό, παραδέχθηκε ότι οι Αντριτς και Ασάνοβιτς ήταν οι… πληροφοριοδότες του σχετικά με το «τριφύλλι»: «Μίλησα με τους Αντριτς και Ασάνοβιτς που έχουν αγωνιστεί στην ομάδα.

Μου είπαν τα καλύτερα λόγια και ότι έκανα μια πολύ καλή επιλογή για την καριέρα μου» δήλωσε ο Ρουκάβινα, τον οποίο υποδέχτηκε στο αεροδρόμιο ο διευθυντής ποδοσφαίρου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Κώστας Αντωνίου.

Ο Παναθηναϊκός έχει συμφωνήσει σε όλα με τη Χάιντουκ και με τον παίκτη, που θεωρείται από τα ανερχόμενα ταλέντα του κροατικού ποδοσφαίρου, ο οποίος αναμένεται να υπογράψει τετραετές συμβόλαιο συνεργασίας.

Και επίσημα Ιβανσιτς, τροποποίηση με Σιμάο

Η συμφωνία του Παναθηναϊκού με την Σάλτσμπουργκ για την απόκτηση των δικαιωμάτων του Αντρέας Ιβανσιτς πήρε και επίσημη μορφή το Σάββατο (5/7). Με μια λιτή ανακοίνωση, η «πράσινη» ΠΑΕ έκανε γνωστό ότι ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός υπέγραψε νέο συμβόλαιο με την ομάδα, διάρκειας τεσσάρων ετών.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Η ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ανακοινώνει ότι υπέγραψε νέο συμβόλαιο συνεργασίας τετραετούς διάρκειας με τον ποδοσφαιριστή Andreas Ivanschitz». Αν και δεν ανακοινώθηκε το ποσό που έδωσε ο Παναθηναϊκός στην Σάλτσμπουργκ, υπολογίζεται ότι φτάνει το 1,5 εκ. ευρώ.

Στο μεταξύ, ανακοινώθηκε και η τροποποίηση των οικονομικών όρων και επέκταση της χρονικής διάρκειας του συμβολαίου του Σιμάο Μάτε Τζούνιορ, μέχρι το 2012.

Συμφωνία με Γκάμπριελ

Δεδομένη θα πρέπει να θεωρείται η συμφωνία του Παναθηναϊκού με τον Γκάμπριελ. Ο 27 ετών Βραζιλιάνος δεξιός μπακ θα έρθει τις επόμενες ημέρες στην Ελλάδα για να υπογράψει τετραετές συμβόλαιο. Ο παίκτης θα αγωνιστεί στο τελευταίο ματς με τη Φλουμινένσε, κόντρα στη Γκόιας, την Κυριακή και στη συνέχεια θα μαζέψει τα πράγματα του για την Αθήνα.

Η Ντόρτμουντ θέλει Σαλπιγγίδη

Το ενδιαφέρον της Ντόρτμουντ έχει προκαλέσει ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ο οποίος εδώ και μερικούς μήνες «παρακολουθείται» στενά από τους Γερμανούς. Μάλιστα, σύμφωνα με πληροφορίες, ο σύλλογος της bundesliga δεν αποκλείεται να καταθέσει επίσημη πρόταση στο «τριφύλλι». Πάντως, ο Ελληνας στράικερ έχει ρήτρα 4 εκατ. ευρώ στο συμβόλαιό του.

Προς Αλμερία ο Πεγεράνο

Πολύ κοντά σε συμφωνία με την Αλμερία βρίσκεται ο Ερνάν Πεγεράνο. Οπως αποκάλυψε ο ίδιος ο πρόεδρος της Βελέζ, Αλβάρο Μπαλεστρίνι, οι συζητήσεις με τους ανθρώπους της ισπανικής ομάδας πήγαν πολύ καλά και ο μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού μπορεί να γίνει παίκτης της Αλμερίας ακόμα και τη Δευτέρα (7/7).

«Τα πράγματα εξελίσσονται πολύ θετικά, οι διαπραγματεύσεις προχωρούν και τις επόμενες ημέρες θα είμαστε σε επαφή. Ο Φερνάντο Ραφαΐνι, αντιπρόεδρος της ομάδας, παραμένει στην Ισπανία για να συνεχίσει τις διαπραγματεύσεις», εξήγησε ο Μπαλεστρίνι, με τον Ραφαΐνι να αποκαλύπτει από την πλευρά του ότι θα συναντηθεί εκ νέου με τον πρόεδρο της ισπανικής ομάδας, Αλφόνσο Γκαρθία:

«Οι διαπραγματεύσεις είναι ιδιαιτέρως προχωρημένες και είμαστε κοντά σε συμφωνία, αλλά ακόμα υπάρχουν λεπτομέρειες να ρυθμιστούν και θα ξανασυναντηθούμε τη Δευτέρα».

Οσον αφορά τον πρόεδρο της Αλμερίας, δηλώνει ενθουσιασμένος με την προοπτική της απόκτησης του παίκτη: «Είναι μακράν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής της Βελέζ και ο καλύτερος κεντρικός αμυντικός που υπάρχει στην Αργεντινή. Είναι σαν τον Αγιάλα της Σαραγόσα. Εχει τον ίδιο χαρακτήρα και ποιότητα, με τη διαφορά ότι είναι 4 με 5 εκατοστά πιο ψηλός και, πάνω απ' όλα, 10 χρόνια πιο νέος.

»Είναι μια περίπλοκη υπόθεση, γιατί είναι ένας εξαιρετικός παίκτης και ανταγωνιζόμαστε μια ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός που έχει 40.000 μέλη και είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές ομάδες. Η μεταγραφή δεν έχει κλείσει, αλλά οι διαπραγματεύσεις δεν πάνε άσχημα κι ελπίζω όλα να τελειώσουν όπως θέλουμε».

Πιο κοντά πλέον ο Μεχία

Οπως αποκαλύπτει το ισπανικό δημοσίευμα, το περιβάλλον του παίκτη είναι αισιόδοξο ότι ο Πεγεράνο θα κλείσει τελικά στην Αλμερία, αναφέροντας χαρακτηριστικά ότι ο Παναθηναϊκός δεν είναι διατεθειμένος να περιμένει για πολύ ακόμα την απόφαση του άσου της Βελέζ.

Και πράγματι, η καθυστέρηση στο μεταγραφικό σίριαλ έχει στρέψει τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού σε άλλες λύσεις. Μία από αυτές είναι του του 26χρονου Ισπανού στόπερ της Μούρθια, Μεχία που μέχρι τώρα αποτελούσε εναλλακτική λύση. Μάλιστα, ο παίκτης στο παρελθόν αγωνίστηκε και στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο μεταξύ, οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού συνεχίζουν τις προπονήσεις, ενώ ατομικά γυμνάζεται ο Σωτήρης Λεοντίου. Την Κυριακή (6/7) οι παίκτες έχουν ρεπό, ενώ στην αποστολή που θα ταξιδέψει στην Αυστρία εν όψει της προετοιμασίας συμπεριλαμβάνονται και οι υπό δοκιμή Μπράις Μουν και Ποσεμπόν Ζουνίνιο.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 12:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πρώτη pole position ο Φινλανδός
«Μπαμ» με Κοβαλάινεν στο γραν πρι του Σίλβερστοουν


Την πρώτη pole position της καριέρας του πανηγύρισε ο Χάικι Κοβαλάινεν στο Σίλβερστοουν! Ο Φινλανδός πιλότος της McLaren έκανε την έκπληξη στις κατατακτήριες δοκιμές του βρετανικού GP, παίρνοντας με μεγάλη διαφορά την 1η θέση, καθώς ήταν μισό δέκατο του δευτερολέπτου πιο γρήγορος από τον Μαρκ Ουέμπερ (Red Bull), ο οποίος συμπληρώνει την πρώτη σειρά της εκκίνησης για τον αγώνα της Κυριακής (6/7, 15:00GR). Τρίτος ήταν ο Κίμι Ράικονεν με Ferrari, ενώ ο Λιούις Χάμιλτον απογοήτευσε τους συμπατριώτες του στην εξέδρα, μένοντας στην 4η θέση.

Οι Βρετανοί οπαδοί γέμισαν το Σίλβερστοουν με την ελπίδα ότι θα έβλεπαν τον ήρωά τους να κατακτάει για 2η σερί χρονιά την pole, όμως ήταν ο άλλος οδηγός της McLaren που έκλεψε την παράσταση.

Ο Κοβαλάινεν κινήθηκε σε έναν δικό του ρυθμό στην πίστα και με χρόνο 1:21.049, εξασφάλισε με μεγάλη άνεση τη θέση του επικεφαλής της σειράς εκκίνησης, για πρώτη φορά στους 18 μήνες παρουσίας του στην F1.

Ο 27χρονος Φινλανδός βρέθηκε στην προσωρινή pole από τα πρώτα περάσματα στο Q3 και παρότι εκτοπίστηκε από εκεί, αρχικά από τον Ράικονεν και στη συνέχεια από τον Ουέμπερ, κατάφερε να απαντήσει και να πάρει με άνεση την pole.

Συγχαρητήρια αξίζουν στον Ουέμπερ, ο οποίος ήταν πολύ γρήγορος σε όλη της διάρκεια της διαδικασίας και τελικά κατάφερε να χαρίσει στην Red Bull το καλύτερο αποτέλεσμα σε κατατακτήριες δοκιμές στην ιστορία της.

Ο Ράικονεν, από την πλευρά του, θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος με την 3η θέση, όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής μάλλον δεν μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από την Ferrari του, η οποία έδειξε να υστερεί σημαντικά σε ρυθμό σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αντίθετα, στο μυαλό του Χάμιλτον κυριαρχεί ο προβληματισμό μετά την 4η θέση. Ο Βρετανός οδηγός είχε πολύ άγχος, όπως φάνηκε στον πρώτο γρήγορο γύρο του στο Q3, τον οποίο κατέστρεψε φεύγοντας για λίγο εκτός πίστας. Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν ούτε στην τελευταία του προσπάθεια, αφού έμεινε 0.8' πίσω από τον team mate του.

Ασυνήθιστα καλή εμφάνιση σε κατατακτήριες έκανε ο Νικ Χάιντφελντ, παίρνοντας την 5η θέση μπροστά από τις Renault των Φερνάντο Αλόνσο και Νελσίνιο Πικέ, τη στιγμή που ο άλλος οδηγός της BMW Sauber, Ρόμπερτ Κούμπιτσα, φάνηκε να έχει ένα πρόβλημα στο μονοθέσιό του και δεν βγήκε καθόλου από το γκαράζ της ομάδας του στο Q3, μένοντας στην 10η θέση.

Πολλά προβλήματα είχε και ο Φελίπε Μάσα με την δεύτερη Ferrari. Ο Βραζιλιάνος ήταν πολύ αργός και στα 3 σκέλη της διαδικασίας, με αποτέλεσμα να μείνει μόλις στην 9η θέση, πίσω και από τον Σεμπάστιαν Φέτελ της Toro Rosso.

Στους μεγάλους χαμένους προσθέστε και την Toyota. Δύο εβδομάδες μετά το βάθρο του Γιάρνο Τρούλι στο Μανί-Κουρ, ούτε ο Ιταλός ούτε και ο Τίμο Γκλοκ κατάφεραν να προκριθούν στο Q3, ενώ ακόμη χειρότερα ήταν τα πράγματα για τους οδηγούς της Honda, που αποκλείστηκαν αμφότεροι στο Q1.

Αναλυτικά η πρώτη οκτάδα στα επίσημα δοκιμαστικά:
1. Χέικι Κοβαλάινεν, Φινλανδία, ΜακΛάρεν-Μερτσέντες 1:21.049
2. Μαρκ Γουέμπερ, Αυστραλία, Ρεντ Μπουλ 1:21.554
3. Κίμι Ραϊκόνεν, Φινλανδία, Φεράρι 1:21.706
4. Λιούις Χάμιλτον, Μ. Βρετανία, ΜακΛάρεν-Μερτσέντες 1:21.835
5. Νικ Χέιντφελντ, Γερμανία, BMW Ζάουμπερ 1:21.873
6. Φερνάντο Αλόνσο, Ισπανία, Ρενό 1:22.029
7. Νέλσον Πικέ Τζούνιορ, Βραζιλία, Ρενό 1:22.491
8. Σεμπάστιαν Βέτελ, Γερμανία, Τόρο Ρόσο 1:23.251

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2008, 12:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αλλα έξι ματς την Κυριακή (6/7)
Τα αποτελέσματα της β' φάσης του Ιντερτότο


Ολοκληρώθηκαν το Σάββατο (5/7) τα οκτώ από τα 14 πρώτα παιχνίδια της δεύτερης φάσης του Ιντερτότο. Η ελληνική παρουσία της διοργάνωσης, ο Πανιώνιος, θα αγωνιστεί την Κυριακή (6/7) στο Βελιγράδι, με αντίπαλο την τοπική ΟΦΚ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των οκτώ πρώτων αγώνων της δεύτερης φάσης:
Τσερνομόρετς Μπούργκας (Βουλγαρία) - Γκόριτσα (Σλοβενία) 1-1
Γκρμπάλι (Μαυροβούνιο) - Σίβασπορ (Τουρκία) 2-2
Γκρασχόπερς (Ελβετία) - Μπέσα (Αλβανία) 2-1
Σάτουρν (Ρωσία) - Ετζέλα (Λουξεμβούργο) 7-0
Τίρασπολ (Μολδαβία) - Ταβρίγια (Ουκρανία) 0-0
Στουρμ Γκράτς (Αυστρία) - Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) 2-0
Τέπλιτσε (Τσεχία) - Χόνβεντ (Ουγγαρία) 1-3
Χέρμιναλ Μπέερσοτ (Βέλγιο) - Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) 1-1

Οι υπόλοιπες έξι αναμετρήσεις της δεύτερης φάσης που θα διεξαχθούν την Κυριακή (6/7):
Ρενόβα (ΠΓΔΜ) - Μπνέι Σακίν (Ισραήλ)
ΟΦΚ Βελιγραδίου (Σερβία) - Πανιώνιος (Ελλάδα)
Τούρκου (Φινλανδία) - Οντένσε (Δανία)
Χιμπέρνιαν (Σκοτία) - Ελφσμποργκ (Σουηδία)
Εκράνας (Λιθουανία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)
Ρίγα (Λετονία) - Μποέμιαν (ΕΪΡΕ)

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 14:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στην Αυστρία ο Αλόνσο
Ετοιμος για τα προκριματικά του Champions League θα είναι ο Ολυμπιακός, δήλωσε ο Βαλβέρδε


Η εξασφάλιση της παρουσίας στους ομίλους του Champions League αποτελεί την πρώτη προτεραιότητα για τον προπονητή του Ολυμπιακού, Ερνέστο Βαλβάρδε, ο οποίος εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι η ομάδα του θα είναι έτοιμη για τα παιχνίδια του γ` προκριματικού γύρου της διοργάνωσης, τον Αύγουστο.

Σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε από το Ζέεφελντ, όπου οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποιούν την προετοιμασία τους, ο ισπανός τεχνικός μίλησε επίσης με τα καλύτερα λόγια για τις ικανότητες του Αβραάμ Παπαδόπουλου, ενώ αναφέρθηκε και στον Μίκελ Αλόνσο, ο οποίος θα βρεθεί στην Αυστρία την Κυριακή (6/7) για να δοκιμαστεί στους πειραιώτες.

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Ερνέστο Βαλβέρδε:

-Οι παίκτες που βρίσκονται στο Ζέεφελντ θα είναι όλη τη χρονιά στο ρόστερ ή υπάρχουν κάποιοι που δίνουν εξετάσεις;
«Εξετάσεις περνάμε πάντα στο ποδόσφαιρο, όχι μόνο οι παίκτες, αλλά και ο προπονητής. Ακόμα περιμένουμε κάποια παιδιά. Εγώ πρέπει να μάθω και να ξέρω καλά τα παιδιά που είναι εδώ τώρα. Θα τους κοιτάξω όλους και έπειτα από ένα μήνα που θα αρχίσουμε θα δούμε ποιοι θα είναι στο ρόστερ, αλλά ακόμα το ρόστερ είναι ανοιχτό».

-Ποιοι είναι οι στόχοι σας σε αυτή την προετοιμασία;
«Τι θέλετε να περάσετε στους ποδοσφαιριστές;'Εχω ως στόχο να καταλαβαίνουν όλοι πώς πρέπει να παίζει η ομάδα. Δεν είναι μόνο στα παιχνίδια, αλλά και στην προπόνηση να δουλεύω σε υψηλό επίπεδο. Θα κάνω ό,τι νομίζω ότι είναι το καλύτερο για την ομάδα. Αυτά τα παιδιά που λείπουν τώρα θα δούμε τι πρέπει να κάνουν, όταν ενσωματωθούν με την υπόλοιπη ομάδα για να μη μείνουν πίσω».

-Οταν συμπληρωθεί το ρόστερ, ο σκοπός σας είναι να προσαρμόσετε το υλικό που έχετε στο σύστημα που σας αρέσει ή να προσαρμόσετε το σύστημα με βάση το υλικό που υπάρχει στην ομάδα;
«Το σύστημα δεν είναι τόσο σημαντικό όσο φαίνεται. Πάντα ακούμε για σύστημα, αλλά εγώ πρέπει να ξέρω πολύ καλά τι έχω, για να δούμε ποιο είναι το σύστημα που ταιριάζει. Εκτός από το σύστημα, όμως, θέλω η ομάδα να έχει στυλ και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Πρέπει να έχουμε μια ομάδα που όταν έχει την μπάλα το μόνο που θέλει να κάνει είναι επίθεση όσο πιο γρήγορα μπορεί και με οργάνωση. Ξέρουμε ότι είμαστε πρωταθλητές και έχουμε εμπειρία. Πρέπει να δουλεύουμε με οργάνωση και στην άμυνα. Διότι γνωρίζουμε ότι στην Ευρώπη είναι διαφορετικά τα πράγματα και πρέπει να δουλεύουμε καλά όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα».

-Εχετε παρακολουθήσει την ομάδα σε περσινά παιχνίδια. Τι ήταν αυτό που σας είχε κάνει αρνητική εντύπωση και θέλετε να το αλλάξετε στον Ολυμπιακό;
«Είμαστε πρωταθλητές και έχω θετική εικόνα, αλλά πιστεύω ότι μπορούμε να βελτιώσουμε κάποια πράγματα. Το πιο σημαντικό είναι, όταν χάνεις την μπάλα, πώς θα παίξεις γρήγορα άμυνα και, όταν κερδίζεις την μπάλα, πώς θα κάνεις επίθεση. Τι πρέπει να κάνεις όταν έχεις την μπάλα και τη χάνεις και τι χρειάζεται όταν την κερδίσεις. Αυτά είναι σημαντικά. Αυτό που έχω δει, όχι μόνο στον Ολυμπιακό, αλλά και γενικά στην Ελλάδα, είναι ότι είναι λίγο αργό το τέμπο. Πιστεύω ότι πρέπει να δουλεύουμε πολύ εκεί. Να ανεβάσουμε το τέμπο. Να είμαστε έτοιμοι γρήγορα για την επίθεση και για την άμυνα».

-Την Κυριακή (6/7) έρχεται ο Μίκελ Αλόνσο για να δοκιμαστεί από τον Ολυμπιακό. Θα θέλαμε ένα σχόλιο και να μας πείτε τη θέση στην οποία αγωνίζεται.
«Ο Μίκελ Αλόνσο είναι ο αδερφός του Τσάμπι Αλόνσο, που αγωνίζεται στη Λίβερπουλ. Είναι έμπειρος, έχει παίξει στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, έπαιξε στην Μπόλτον. Τον ξέρω από τις ακαδημίες και είναι ευκαιρία γι' αυτόν να έρθει, να τον δούμε και να κρίνουμε. Είναι καλό για εμάς, διότι δεν έχουμε καμία άλλη υποχρέωση από το να τον δούμε και μετά να αποφασίσουμε αν θα μείνει ή όχι. Στην Αγγλία είναι κάτι φυσιολογικό για τις ομάδες να κάνουν δοκιμές σε παίκτες και να αποφασίζουν μετά. Η θέση του είναι αμυντικό χαφ, αλλά όχι μόνο για εκεί. Είναι και δημιουργικός και μπορεί να παίξει και επιθετικό χαφ».

-Αν τελικά αποκτηθεί ο Αλόνσο, θα κινηθεί ο Ολυμπιακός για άλλον παίκτη στη μεσαία γραμμή;'Πρέπει να περιμένουμε. Να δούμε σε τι επίπεδο βρίσκεται και μετά να δούμε τι θα κάνουμε. Τον πιστεύω τον Αλόνσο, αλλά θέλω να τον δω πρώτα'.

Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάποια κίνηση για τη θέση του τερματοφύλακα;
«Δεν έχω ακούσει τίποτα για τερματοφύλακες. Στη θέση αυτή έχουμε τους δύο μαζί μας και τον Νικοπολίδη, που θα έρθει. Θέλουμε να έχουμε τρεις τερματοφύλακες και να δουλεύουμε, και μέχρι τώρα δεν έχω κάτι για να σας πω».

-Σε ποιες θέσεις έχετε αντιμετωπίσει κενά;
«Για το Champions League ξέρουμε ότι πρέπει να έχουμε 25 παίκτες και γνωρίζουμε ότι τέσσερις από αυτούς πρέπει να είναι από τις ακαδημίες. Αυτό είναι νόμος. Μετά θα κοιτάξουμε να έχουμε 22-23 παίκτες για το πρωτάθλημα. Δεν είναι το θέμα να ζητήσω εγώ παίκτες και πόσους παίκτες θα ζητήσω. Θα πάρουμε παίκτες εκεί που χρειαζόμαστε. Στις θέσεις που χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα».

-Ποιες είναι αυτές;
«Είχαμε κάποιο πρόβλημα στην άμυνα, αλλά τώρα με τον Αβραάμ Παπαδόπουλο είμαστε καλά εκεί. Θα κοιτάξουμε και τα άλλα, αλλά δεν μου αρέσει να μιλήσω για θέσεις τώρα. Γιατί αν μιλήσω τώρα και πω για παράδειγμα ότι θέλουμε δεξί μπακ, αυτός που είναι τώρα και δουλεύει καλά δεν θέλει να ακούσει ότι ψάχνουμε παίκτη στη θέση του. Δεν είναι καλό».

-Ο Ολυμπιακός απέκτησε τον Αβραάμ Παπαδόπουλο. Θα θέλαμε να μας κάνετε ένα σχόλιο για τον παίκτη, μια και φαντάζομαι ότι δεν τον ξέρετε καλά.
«Τον είδα τον Αβραάμ στο βίντεο. Είναι γρήγορος, είναι καλός ποδοσφαιριστής. Οταν θα αρχίσει το πρωτάθλημα, τότε δεν θα έχουμε πρόβλημα εκεί. Εχω πληροφορίες, ξέρω ότι πρόκειται για πολύ καλό ποδοσφαιριστή και νομίζω ότι θα βοηθήσει τον Ολυμπιακό και τώρα, αλλά και στο μέλλον».

-Ειστε ικανοποιημένος από το επίπεδο που βρήκατε στην ομάδα;
«Είναι λίγο νωρίς ακόμα. Εχουμε κάποιους παίκτες εδώ, αλλά μας λείπουν οι διεθνείς, οι οποίοι είναι αρκετοί. Μου αρέσει να δουλεύω με τους νέους, όμως θα πρέπει να έχουμε έναν μέσο όρο 22-23 παικτών. Αλλά είμαι ευχαριστημένος διότι τα παιδιά κάνουν μεγάλη προσπάθεια, ξέρουν ότι πρέπει να δουλεύουν πολύ, αλλά επαναλαμβάνω ότι όλοι κάνουν μεγάλη προσπάθεια».

-Πόσο έτοιμη θα είναι η ομάδα στα προκριματικά του Champions League, με δεδομένο ότι οι διεθνείς παίκτες θα ενσωματωθούν στην προετοιμασία μετά τις 13 Ιουλίου;
«Είναι φυσιολογικό αυτό που γίνεται με τους διεθνείς. Για μένα είναι καλύτερα να έχουν κάποιες μέρες παραπάνω, αφού πρέπει να ξεκουραστούν, διότι αν δεν το κάνουν τώρα, θα έχουμε πρόβλημα στη συνέχεια. Θα είναι έτοιμοι για τώρα, αλλά μετά θα έχουν πρόβλημα. Ελπίζω να ενσωματωθούν σύντομα στη φιλοσοφία. Εμείς έχουμε υποχρέωση να είμαστε έτοιμοι στο πρώτο παιχνίδι των προκριματικών του Αυγούστου. Κάποια πράγματα μπορεί να μην προλαβαίνουμε να τα κάνουμε, αλλά θα δουλεύουμε πάρα πολύ για να είμαστε έτοιμοι όταν χρειάζεται».

-Πότε περιμένετε να ολοκληρωθούν όλες οι μεταγραφές; Η απουσία του Μπελούτσι επηρεάζει τον αρχικό σας προγραμματισμό;
«Πιστεύουμε ότι θα είναι έτοιμος ο Μπελούτσι και δεν θα χρειαστούμε πάνω από μία εβδομάδα για να τον έχουμε κοντά μας. Σίγουρα θέλουμε να έχουμε το συντομότερο δυνατό τις μεταγραφές, αλλά φαίνεται πιο εύκολο να γίνουν απ' ό,τι πραγματικά είναι. Δεν είναι ότι θέλω αυτό κι αυτό και θα γίνει. Θέλει χρόνο. Σαν προπονητής θέλω να τους έχω όσο πιο νωρίς μπορώ, αλλά καταλαβαίνω ότι θέλουν λίγο χρόνο. Είμαι καινούργιος, πρέπει να δω πολλά πράγματα για να αποφασίσουμε αυτά που πρέπει».

-Θέλω να μας κάνετε ένα σχόλιο για τους πέντε μκρούς που έχουν έρθει από την ομάδα Νέων. Αν είστε ευχαριστημένος από αυτούς και αν σκέφτεστε να πάρετε κάποιους μαζί και στην Ολλανδία.
«Θα δούμε μόλις γυρίσουμε στην Ελλάδα και θα αποφασίσουμε εκεί αν θα πάνε στην Ολλανδία ή όχι. Πρέπει να δούμε πώς θα είμαστε, αν θα έχουμε τραυματίες. Είναι νέοι, πρέπει να δουλεύουν και πάντα μου αρέσει να δουλεύω με αυτούς».


με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 15:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η απάντηση του Ντούσαν
Αν είχα συμφωνήσει δεν θα με σταματούσε ο Σκόρδας, δήλωσε ο Μπάγεβιτς


Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς μίλησε στο «Εθνοσπόρ» μετά την αναπάντεχη τροπή των γεγονότων και εξήγησε τι συνέβη με το ζήτημα του Παναθηναϊκού, το αντίκτυπο που είχε στις σχέσεις του με τον Αρη, ενώ απάντησε και στις δηλώσεις του Λάμπρου Σκόρδα όσον αφορά το θέμα της μετακίνησης του στον ΠΑΟ.

Αναλυτικά η συνέντευξη:

Τελικά αλλιώς τα περιμένατε κι αλλιώς ήρθαν τα πράγματα. Τα σχέδιά σας για τη δημιουργία μιας ανταγωνιστικής ομάδας έμειναν ανεκπλήρωτα και τώρα σας καταλογίζουν κι από πάνω ότι αναζητούσατε αφορμή για να... αποδράσετε από το «Κλεάνθης Βικελίδης»...

«Δεν θα θελα να μπω στη διαδικασία της αντιπαράθεσης. Αυτό που μπορώ να σου πω από την πλευρά μου είναι ότι στον Αρη προσπάθησα όσο μπορούσα, με όλες μου τις δυνάμεις. Ηθελα να κλείσω με τον καλύτερο, δυνατό, τρόπο αυτή τη συνεργασία. Ηθελα τον Αρη στην κορυφή, ήθελα να βάλουμε στο νέο πρωτάθλημα μια σφραγίδα στην περσινή πορεία για να αποδείξουμε ότι η είσοδός μας στην πρώτη 4άδα δεν ήταν ένα 'πυροτέχνημα'. Με μια φράση, ήθελα τον Αρη ψηλά, να διεκδικεί κι όχι να παλεύει για την 5η, την 6η θέση ή την αποφυγή του υποβιβασμού. Οσο για τον Αρη της νέας χρονιάς, μη με ρωτήσεις. Υπάρχει πλέον νέος προπονητής και δεν είναι σωστό να μιλήσω για την ομάδα».

Τελικά τι συνέβη με το ζήτημα του Παναθηναϊκού; Πιστεύετε ότι επηρέασε αυτή η παράμετρος τις σχέσεις σας με τη διοίκηση του Αρη;

«Το είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι ήθελα να τιμήσω το συμβόλαιό μου. Το είπα αμέσως και μπροστά στον πρόεδρο (σ.σ. εννοεί τον Γ. Βαρδινογιάννη), όταν συζητήσαμε με την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων του Αρη σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο. Επίσης του είχα επισημάνει ότι θα άλλαζα ομάδα, κυρίως, για οικογενειακούς λόγους και μόνο στην περίπτωση που τα έβρισκαν μεταξύ τους Αρης και Παναθηναϊκός. Ποιος δεν θα θελε να ναι δίπλα στην οικογένειά του... Κι εγώ βρισκόμουν μόνος μου στη Θεσσαλονίκη».

Η εκδοχή του Λ. Σκόρδα είναι διαφορετική. Υποστήριξε ότι δεν του συγχωρέσατε το γεγονός ότι δεν σας άφησε να υπογράψετε στον ΠΑΟ, καθώς και ότι είχατε ολοκληρώσει τη συμφωνία σας με τον Γιάννη Βαρδινογιάννη...

«Ναι, το άκουσα κι αυτό! Βγήκε και είπε ότι είχα συμφωνήσει με τον Παναθηναϊκό. Λες και θα με σταματούσε κανείς αν είχα κλείσει τη συμφωνία. Θα φευγα από τον Αρη πριν προλάβει να πει ο Σκόρδας έστω μία κουβέντα. Δεν θα καταλάβαινε τίποτα. Για να το τελειώνουμε, στον Αρη ήθελα κι έμεινα. Και κάτι ακόμη: Βγήκαν και είπαν ότι έψαχνα αφορμή για να φύγω. Αλήθεια, από πού προκύπτει αυτό το συμπέρασμα; Τι το περίεργο και διαφορετικό είχε η στάση του Μπάγεβιτς το τελευταίο διάστημα, από τον Μπάγεβιτς που γνώρισαν;»

Σας αφήνει πικρία αυτή η ιστορία;

«Αυτό που θα σου πω είναι ότι από την πρώτη στιγμή είχα όνειρα για τον Αρη. Ομως με αυτή τη νοοτροπία ήταν αδύνατον να γίνει σωστή δουλειά. Και δεν μιλάω για τους ποδοσφαιριστές. Τα παιδιά έδωσαν ό,τι είχαν μέσα τους. Το πιστεύω ακράδαντα ότι μπορούσαμε όλοι μαζί να κάνουμε μεγάλα πράγματα. Στο είπα και πριν. Οταν ανέλαβα τον Αρη δεν σκέφθηκα ότι θα ταν επιτυχία η 5η - 6η ή αν θέλεις ακόμη και η 4η θέση που πήραμε την περασμένη χρονιά. Στα μάτια μου ο Αρης έπρεπε να παίζει για το πρωτάθλημα, να 'ναι ανταγωνιστικός στους μεγάλους της Αθήνας».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 15:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Φήμες ή αλήθεια;
Βραζιλιάνικα δημοσιεύματα φέρνουν τον Εντίνιο στο στόχαστρο του Παναθηναϊκού

Εντονο ενδιαφέρον για τον Εντίνιο φέρεται να έχει εκφράσει ο Παναθηναϊκός σύμφωνα με βραζιλιάνικα δημοσιεύματα. Οπως αναφέρει ο Τύπος της χώρας, άνθρωπος των «πρασίνων» βρέθηκε την Κυριακή (6/7) εκεί προκειμένου να παρακολουθήσει την αναμέτρηση της Ιντερνασιονάλ (ομάδας του παίκτη) με την Καριτίμπα και οι διαπραγματεύσεις για τον 25χρονο αμυντικό μέσο ενδέχεται να ξεκινήσουν άμεσα.

Ο άνθρωπος του «τριφυλλιού» φέρεται να έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση του Εντίνιο και, όπως αποκαλύπτουν τα βραζιλιάνικα δημοσιεύματα που αναφέρονται και στο... φλερτ της ελληνικής ομάδας με τον Γκάμπριελ, οι διαπραγματεύσεις μεταξύ των δύο συλλόγων μπορεί να ξεκινήσουν άμεσα.

Σε δηλώσεις του στα ΜΜΕ της χώρας του, ο 25χρονος άσος δήλωσε άγνοια για το ενδιαφέρον του Παναθηναϊκού, δηλώνοντας προς το παρόν αφοσιωμένος στην ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε.

Ο Εντίμο Φερέιρα Κάμπος, όπως είναι το πλήρες όνομά του, γεννήθηκε στις 15 Ιανουαρίου του 1983 στην πόλη Νιτερόλ και αγωνίζεται ως αμυντικός μέσος. Ξεκίνησε την καριέρα του από τις ακαδημίες της Μπαρέιρας, το 1999 και το 2001 μεταπήδησε στη μεγάλη ομάδα όπου έμεινε μέχρι το 2002, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε 95 συμμετοχές.

Το 2003 πήρε μεταγραφή στην Ιντερνασιονάλ με την οποία έχει συμβόλαιο μέχρι τον Δεκέμβριο του 2011 ενώ κοστολογείται γύρω στα 2,5 εκατομμύρια ευρώ.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 16:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
O πρώτος βρετανός
Νικητής ο Χάμιλτον στο βρετανικό grand prix


Την πρώτη του νίκη στο GP της πατρίδας του πανηγύρισε ο Λιούις Χάμιλτον! Ο βρετανός πιλότος της McLaren 'πετούσε' στην βρεγμένη πίστα του Σίλβερστοουν και κέρδισε τον -δραματικό κατά τα άλλα- αγώνα με μεγάλη διαφορά. Το αποτέλεσμα αυτό τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί στους 48 πόντους με τους Κίμι Ραίκονεν και Φελίπε Μάσα της Ferrari! Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Νικ Χάιντφελντ (BMW Sauber) και Ρούμπενς Μπαρικέλο (Honda), με τον τελευταίο να ανεβαίνει στο πόντιουμ για πρώτη φορά ύστερα από το 2005.

Το πρώτο μισό της χρονιάς ολοκληρώθηκε με μια κούρσα που έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις στην διάρκειά της και αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς μετά την ολοκλήρωσή της.

Χάμιλτον, Μάσα και Ράικονεν συγκατοικούν πλέον στην 1η θέση της βαθμολογίας, ο Ρόμπερτ Κούμπιτσα είναι μόλις 2 βαθμούς πίσω τους και η μάχη για την κατάκτηση του φετινού τίτλου προμηνύεται άκρως συναρπαστική.

Πώς φτάσαμε ως εδώ; Χάρη στην καταπληκτική οδήγηση του Χάμιλτον υπό συνεχώς εναλλασσόμενες συνθήκες στην πίστα του Σίλβερστοουν -έριξε γύρο σε όλους από την 4η θέση και κάτω!-, τις ατυχείς εμπνεύσεις των ανθρώπων της Ferrari με την στρατηγική του Ράικονεν, αλλά και την αστάθεια του Μάσα στο βρεγμένο.

'Λούης' στην βροχή
Ο απρόβλεπτος παράγοντας που ανέτρεψε όλα τα δεδομένα και πρόσθεσε σασπένς στο GP Μ. Βρετανίας ήταν ο καιρός. Η εκκίνηση έγινε υπό βροχή, με τον Χάμιλτον να ξεκινάει καλύτερα απ` όλους και να περνάει τους Μαρκ Ουέμπερ και Ράικονεν, για να κολλήσει πίσω από τον poleman και team mate του, Χάικι Κοβαλάινεν, ο οποίος κατόρθωσε οριακά να υπερασπιστεί την πρωτοπορία μου.

Ομως ήταν φανερό ότι δεν θα κρατούσε για πολύ ακόμα τον βρετανό πίσω του και έτσι στον 5ο γύρο, ο Χάμιλτον τέθηκε επικεφαλής, παραμένοντας εκεί μέχρι και το πέσιμο της καρό σημαίας.

Καταστροφική ήταν η εκκίνηση για Ουέμπερ και Μάσα, οι οποίοι έπεσαν στις τελευταίες θέσεις λόγω τετ-α-κε. Το ίδιο έπαθε και ο Κοβαλάινεν στον 10ο γύρο, παραχωρώντας έτσι την 2η θέση στον Ράικονεν.

Ο φινλανδός άρχισε να πιέζει τον Χάμιλτον για την 1η θέση, αλλά δεν κατάφερε να τον περάσει, ενώ και οι δύο μπήκαν στα pits για τον πρώτο τους ανεφοδιασμό στον 22ο γύρο, χωρίς να αλλάξει η σειρά μεταξύ τους.

Η... αυτοκτονία της Ferrari
Εκεί ήταν που τα θαλάσσωσαν οι άνθρωποι της Scuderia με τον Ράικονεν. Παρότι υπήρχε η πληροφορία ότι η βροχή θα ξανάρχιζε σε λίγα λεπτά, αποφάσισαν να μην αλλάξουν τα βρόχινα λάστιχα του φινλανδού, τη στιγμή που οι μηχανικοί της McLaren έβαζαν φρέσκα λάστιχα στον Χάμιλτον.

Το σφάλμα της Ferrari ήταν ολέθριο. Ο Ράικονεν άρχισε να χάνει πολλά δευτερόλεπτα στον γύρο σε σχέση με τους υπόλοιπους, κάτι που συνέβη και με τον Φερνάντο Αλόνσο, που επίσης έκανε το λάθος να αφήσει τα ίδια λάστιχα στην Renault του.

Το αποτέλεσμα ήταν όταν οι δυο τους μπήκαν για αλλαγή ελαστικών, λίγους γύρους μετά, να έχουν πέσει πολύ πίσω, στην 10η θέση ο Αλόνσο και στην 11η ο Ράικονεν. Πάντως αμφότεροι άλλαξαν στρατηγική με τα καύσιμα, αφού γέμισαν και τα ρεζερβουάρ ώστε να φτάσουν ως το τέλος.

Στο μεταξύ, ο Χάιντφελντ είχε περάσει τον Κοβαλάινεν για την 2η θέση, κάτι που κατάφερε στον 36ο γύρο και ο Κούμπιτσα με την άλλη BMW.

Μαγκιά Μπρον
Τότε ήταν που οι ουρανοί άνοιξαν και πάλι στο Σίλβερστοουν, με την δυνατή νεροποντή να μετατρέπει την πίστα σε... νεροτσουλήθρα. Τα τετ-α-κε ήταν πολλά, καθώς οι αρκετοί οδηγοί δυσκολεύονταν να κρατήσουν τα μονοθέσιά τους στην πίστα -μεταξύ των οποίων οι Ράικονεν, Μάσα-, μην έχοντας και την βοήθεια του traction control ή της πέδησης κινητήρα. Ανάμεσα στους άτυχους που δεν κατάφεραν να συνεχίσουν ήταν ο Κούμπιτσα, ο οποίος 'έβλεπε' βάθρο μέχρι τότε.

Παρά τις άσχημες συνθήκες, κανείς δεν τόλμησε να αλλάξει τα βρόχινα για λάστιχα ακραίων καιρικών συνθηκών κατά τα δεύτερα pit-stops, εκτός από τον Ρος Μπρον. Ο επικεφαλής της Honda έβαλε μέσα τους Μπαρικέλο και Τζένσον Μπάτον για extreme λάστιχα και το ρίσκο του επέδωσε, τουλάχιστον ως προς τον βραζιλιάνο, γιατί ο βρετανός εγκατέλειψε λίγο μετά.

Ο Μπαρικέλο άρχισε να 'καταπίνει' το ένα μετά τον άλλο τα μονοθέσια μπροστά του, γυρίζοντας 7-8 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα από όλους στην πίστα, και δεν άργησε να βρεθεί στην 2η θέση.

Ομως αναγκάστηκε να κάνει άλλο ένα pit-stop για να ανεφοδιαστεί και έτσι έπεσε πίσω από τον Χάιντφελντ στην 3η θέση. Παρόλα αυτά, ο βραζιλιάνος πανηγύρισε με την ψυχή του το παρθενικό του πόντιουμ με την Honda και πρώτο του έπειτα από την 2η θέση σε εκείνη την... φαρσοκωμωδία της Ιντιανάπολις το 2005.

Κόντρα για την 4η θέση
Με τους τρεις πρώτους να έχουν σταθεροποιηθεί στις θέσεις τους, η μάχη στους τελευταίους γύρους ήταν για την 4η θέση, με πρωταγωνιστές τους Κοβαλάινεν, Αλόνσο, Ράικονεν. Ο Αλόνσο βρέθηκε μπροστά όταν ο Κοβαλάινεν είχε μια μικρή έξοδο στον 51ο γύρο, πέφτοντας πίσω και από τον Ράικονεν.

Ο Ράικονεν άσκησε τρομερή πίεση στον Αλόνσο και τελικά κατάφερε να του πάρει την 4η θέση στον 54ο γύρο, ενώ 3 γύρους πριν από το πέσιμο της καρό σημαίας ήταν η σειρά του Κοβαλάινεν να περάσει τον ισπανό και να τον ρίξει στην 6η θέση.

Την βαθμολογούμενη 8άδα συμπλήρωσαν οι Γιάρνο Τρούλι (Toyota) και Καζούκι Νακατζίμα (Williams), τη στιγμή που ο Μάσα έμενε στην 13η και τελευταία μεταξύ όσων τερμάτισαν, δεχόμενος δύο γύρους από τον Χάμιλτον...


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2008, 18:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ραντεβού στο ΟΑΚΑ
Πρόβα τζενεράλε με Βραζιλία για την εθνική


Η αντίστροφη μέτρηση για το Προολυμπιακό τουρνουά έχει ξεκινήσει για την εθνική ομάδα μπάσκετ, που κάνει πρόβα τζενεράλε σε λίγες ώρες (22:00) αντιμετωπίζοντας τη Βραζιλία στην αυλαία του τουρνουά «Ακρόπολις, ομάδα που συμμετέχει και στο προολυμπιακό.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης θα έχει την ευκαιρία για τις τελευταίες δοκιμές σε πρόσωπα και συστήματα απέναντι σε τρία ισχυρά συγκροτήματα.

Παράλληλα μέσω του τουρνουά «Ακρόπολις» ο ομοσπονδιακός θα πάρει τις αποφάσεις για τους πρώτους παίκτες που θα «κοπούν», ώστε να προκύψει η τελική δωδεκάδα για το Προολυμπιακό Τουρνουά.

Δεν αποκλείεται πάντως ένας ή δύο παίκτες να παραμείνουν για την προετοιμασία εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων, αν καλώς εχόντων των πραγμάτων εξασφαλιστεί ένα από τα τρία τελευταία εισιτήρια για το Πεκίνο.

Η Βραζιλία θα παραταχθεί στο «Ακρόπολις» αλλά και στο Προολυμπιακό Τουρνουά χωρίς τα μεγάλα της αστέρια από το ΝΒΑ, Λεάντρο Μπαρμπόσα, Νένε Ιλάριο και Άντερσον Βαρεζάο, αλλά θα παρατάξει μία αξιόμαχη ομάδα στην οποία ξεχωρίζουν οι Τιάγκο Σπλίτερ, Μαρσελίνο Μασάδο, Άλεξ Γκαρσία και Ράφαελ Αραούζο.

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy