ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (μέρος 2ον)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 15:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κίνηση ανθρωπιάς από τον ΝΒΑer
Μεγάλος παίκτης, αλλά πάνω απ' όλα σπουδαίος άνθρωπος ο Στογιάκοβιτς

Θεσσαλονίκη
Με τη δωρεά 180 αναπηρικών αμαξιδίων Ελληνική Εταιρία Προστασίας και Αποκαταστάσεως Αναπήρων Παίδων και το Σύνδεσμο Παραπληγικών Ελλάδος Μέγας Αλέξανδρος, ο Πέτζα Στογιάκοβιτς απέδειξε πως εκτός από μεγάλος αθλητής, είναι και ένας άνθρωπος με κοινωνικές ευαισθησίες.

Για το λόγο αυτό και τιμήθηκε απο τον πρύτανη του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Ο Πέτζα συνεργάζεται με το Διεθνή Ανθρωπιστικό Οργανισμό 'International Orthodox Christian Charities' και έχει σπουδαία κοινωνική προσφορά.

«Είναι κάτι που κάνω εδώ και πολλά χρόνια στη συνεργασία μου με τον Διεθνή Ανθρωπιστικό Οργανισμό IOCC. Προσπαθώ να χαρίσω χαμόγελα. Η Θεσσαλονίκη είναι αγαπημένη πόλη, με ανθρώπους που με αγκάλιασαν, με στήριξαν και συνέβαλαν στο να κάνω διεθνή καριέρα. Είναι ένας τρόπος να πω ευχαριστώ», τόνισε ο Πέτζα.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες:


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 15:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κάτοικος Ρόδου...
Ο Χαρίσης αποτελεί και επίσημα την πέμπτη μεταγραφή του Κολοσσού


Action Images
Ο Χαρίσης σε... εναέρια μάχη
Ρόδος
H μεταγραφική ενίσχυση του Κολοσσού συνεχίζεται με γρήγορους ρυθμούς και την Τετάρτη (9/7) η ομάδα της Ρόδου ανακοίνωσε την απόκτηση του Κώστα Χαρίση. Ο 29χρονος σέντερ, που την περασμένη σεζόν αγωνίστηκε στην ΑΕΚ, υπέγραψε διετές συμβόλαιο με τον Κολοσσό και αποτελεί την πέμπτη φετινή μεταγραφή της ομάδας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«H KAE Kολοσσός ανακοινώνει την απόκτηση του καλαθοσφαιριστή Kώστα Xαρίση, ο οποίος υπέγραψε συμβόλαιο για δύο χρόνια».

Παράλληλα, στον Κολοσσό κινούνται και για την απόκτηση του Γιώργου Αποστολίδη. Ο Ελληνας γκαρντ έχει πολύ καλές σχέσεις με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και στη Ρόδο ελπίζουν ότι θα τον πείσουν να γίνει κάτοικος Ρόδου και να ενισχύσει την περιφέρεια της ομάδας, μαζί με τον Σάσα Βασίλιεβιτς, ο οποίος ανακοινώθηκε την Τρίτη (8/7).

Πάντως, ο Αποστολίδης έχει πρόταση και από την ΑΕΛ και δεν έχει ακόμη πάρει την οριστική του απόφαση, σχετικά με το που θα συνεχίσει την καριέρα του.

To Who is who του Κώστα Χαρίση

O Kώστας Xαρίσης γεννήθηκε στην Aθήνα, στις 12 Nοεμβρίου 1979, έχει ύψος 2.12μ. και παίζει στη θέση του σέντερ. Ξεκίνησε να παίζει μπάσκετ στην AE Ψυχικού, ενώ το πρώτο του μεγάλο βήμα έγινε με τη μεταγραφή του στον Παπάγου, την αγωνιστική περίοδο 1998-99.

Στους 'στρατηγούς' (σε ηλικία 19 ετών) έπαιξε σε 13 αναμετρήσεις πετυχαίνοντας 8 πόντους με 2/6 βολές και 3/5 δίποντα, ενώ πήρε 13 ριμπάουντ, έκανε 4 λάθη, είχε 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Tην περίοδο 2000-2001 πήρε την απόφαση να περάσει στην άλλη άκρη του Aτλαντικού, για λογαριασμό του πανεπιστημίου Σάουθερν Kαλιφόρνια, στο οποίο και παρέμεινε μέχρι το 2003.

Tην πρώτη του χρονιά (2000-01) αγωνίστηκε σε 26 ματς, πετυχαίνοντας 38 πόντους με 6/18 βολές και 16/49 δίποντα. Πήρε 55 ριμπάουντ, είχε 15 ασίστ, 7 κοψίματα και 6 κλεψίματα. Tην επόμενη σεζόν (2001-02) έπαιξε σε 18 συναντήσεις και πέτυχε 19 πόντους με 5/8 βολές και 7/18 δίποντα, ενώ είχε 22 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα και 8 τάπες.

Στην τελευταία του περίοδο στις ΗΠΑ και το κολλεγιακό πρωτάθλημα (N.C.A.A.) σημείωσε 54 πόντους σε 20 συμμετοχές με 12/22 βολές, 21/49 δίποντα, 71 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 τάπες.

Tη χρονιά 2003-04 πήρε την απόφαση να επιστρέψει στην Eλλάδα και μάλιστα βρήκε μπασκετική στέγη στον Oλυμπιακό, με τον οποίο έπαιξε σε 8 ματς, έχοντας 3 πόντους με 1/4 βολές και 1/3 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε επίσης 1 ασίστ.

Tη χρονιά 2004-05 έπαιξε στο πρωτάθλημα της A2 με τον Hλυσιακό, ενώ τη σεζόν 2005-06 πήγε στην Oλυμπιάδα Πατρών, την οποία βοήθησε να ανέβει στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ.

Στους 'πορτοκαλί' αγωνίστηκε σε 29 ματς έχοντας 268 πόντους με 48/78 βολές, 104/172 δίποντα και 4/19 τρίποντα, με 231 ριμπάουντ, 56 λάθη, 28 ασίστ, 10 κλεψίματα και 40 τάπες.

Mε την Oλυμπιάδα Πατρών στην A1 έπαιξε σε 25 ματς, πέτυχε 169 πόντους με 35/50 βολές, 64/101 δίποντα, 2/6 τρίποντα, πήρε 156 ριμπάουντ, έκανε 28 λάθη, μοίρασε 11 ασίστ, είχε 9 κλεψίματα και είπε 40 φορές 'στοπ' στους αντιπάλους του.

Tην τελευταία αγωνιστική περίοδο έπαιξε στην A.E.K., έχοντας 8 συμμετοχές, 20 πόντους με 3/5 βολές, 7/14 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 18 ριμπάουντ, 5 λάθη, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ. Aγωνίστηκε συνολικά 78 λεπτά και συγκέντρωσε 0.398 στο σύστημα αξιολόγησης.

Aξίζει να σημειωθεί ότι έπειτα από τροχαίο ατύχημα, υπέστη κάταγμα στον αγκώνα του, με αποτέλεσμα να χάσει ουσιαστικά το μισό της αγωνιστικής περιόδου. O Kώστας Xαρίσης έχει ξεπεράσει πλέον το πρόβλημα τραυματισμού του.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 18:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αισιοδοξία στις τάξεις των διεθνών
«Είμαστε σε καλό δρόμο» λένε Διαμαντίδης και Παπαλουκάς για την Εθνική

Θοδωρής Παπαλουκάς και Δημήτρης Διαμαντίδης ανανέωσαν τη συνεργασία τους με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας που συνεργάζονται και στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν σχολίασαν τη μέχρι τώρα προετοιμασία της Εθνικής ομάδας.

«Είδαμε στο Ακρόπολις την Εθνική να βρίσκεται σε καλό δρόμο, ο χρόνος προετοιμασίας, ενόψει Προολυμπιακού είναι μικρός, εμείς από την πλευρά μας οφείλουμε να μειώσουμε τα νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι μας. Για την ομάδα είναι σημαντικό να ξέρουμε τι θέλουμε μέσα στο γήπεδο. Η κούραση, υφίσταται, αλλά εμείς πρέπει να βρούμε τρόπο να την ξεπεράσουμε.

»Η παρουσία του κόσμου σίγουρα βοηθάει όμως πρέπει να διαχειριστούμε σωστά αυτή τη βοήθεια. Εχουμε μια πολύ καλή ομάδα η οποία έχει αποδειχτεί συνεπής από το ξεκίνημα αυτής της φουρνιάς το 2004 και έχουμε καταφέρει σε μια διάρκεια 4-5 χρόνων να είμαστε ψηλά. Στο Προολυμπιακό υπάρχουν πολλές καλές ομάδες, είναι νωρίς να μιλάμε για το Πεκίνο. Πρέπει να βρούμε την πνευματική και τη σωματική δύναμη για να παρουσιαστούμε καλοί στους Ολυμπιακούς», σχολίασε ο Θοδωρής Παπαλουκάς.

Από την πλευρά ο Δημήτρης Διαμαντίδης αναφέρθηκε στο βαθμό ετοιμότητας του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος:

«Σίγουρα δεν μπορούμε να πούμε ότι η Εθνική θα είναι απόλυτα έτοιμη γιατί ο χρόνος που είχαμε για την προετοιμασία ήταν πολύ λίγος. Η κούραση υπάρχει για όλους. Τα πρωταθλήματα τελείωσαν πολύ αργά, η ομάδα όμως βελτιώνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι και εύχομαι τελικά να καταφέρουμε να δείξουμε μια καλή εικόνα στο Προολυμπιακό.

»Εχουμε τρεις με τέσσερις μέρες μπροστά μας για να δουλέψουμε πάνω στις λεπτομέρειες που θέλουμε να βελτιώσουμε. Η ομάδα έχει ένα κορμό, κάποια παιδιά δεν είναι πλέον μαζί μας αλλά έχουν έρθει κάποιοι άλλοι στη θέση τους οι οποίοι είναι και αυτοί σε εξίσου υψηλό επίπεδο. Θα ναι πιο δύσκολο σίγουρα μετά τις αλλαγές για να δέσει η ομάδα γερά ενώ ήταν και μικρή η περίοδος κατά τη διάρκεια της οποίας δουλεύουμε μαζί.

»Σημασία έχει η ομάδα να παίζει καλά και να κερδίζει, αυτό το ξέρουμε όλοι. Βέβαια, δεν μπορείς να παίζεις πάντα καλά. Αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα. Αν σε ένα ματς η απόδοσή μας δεν είναι καλή αλλά κερδίσουμε και πάλι καλά τα πράγματα. Φέτος έχουμε νέα πρόσωπα που έχουν δείξει μεγάλη θέληση και πάθος για την Εθνική.

»Πάντα υπάρχουν παγίδες, ειδικά στον όμιλό μας, είδαμε την Βραζιλία, ότι είναι δυνατή ομάδα. Για τον Λίβανο δεν ξέρουμε πολλά ακόμα. Πρώτος μας στόχος είναι να περάσουμε στα νοκ άουτ παιχνίδια και μετά θα δούμε ανάλογα με τον αντίπαλο. Κάθε ομάδα έχει τα δικά της χαρακτηριστικά, όσοι είμαστε μέσα στην Εθνική έχουμε μεγάλη θέληση και πάθος και θα δώσουμε το 100% για την ομάδα».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 18:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο Δώνης προειδοποίησε Κονέ-Λαγό
«Ονειρο η ΑΕΚ» για Σκόκο και Μπερνς, εφιάλτης για ταραξίες


Ως όνειρο χαρακτηρίζουν την μεταγραφή τους στην ΑΕΚ οι Νάτσο Σκόκο και Νέιθαν Μπερνς, σε συνέντευξη που παραχώρησαν στο επίσημο περιοδικό της ομάδας «ΑΕΚ Empire». Στο μεταξύ, αποφασισμένος να τραβήξει... το αφτί των παικτών που θα υποπίπτουν σε πειθαρχικά παραπτώματα είναι ο Γιώργος Δώνης, γεγονός που φάνηκε από την ομιλία του προς τους «ταραξίες» Κονέ - Λαγό.

Ο Νάτσο Σκόκο μεταξύ άλλων δήλωσε:

- Για τη μεταγραφή του στην ΑΕΚ: «Εκπληρώνω το πρώτο μου όνειρο που ήταν να αγωνιστώ στην Ευρώπη και από την άλλη νιώθω ότι έχω την τύχη να παίξω σε ένα μεγάλο σύλλογο. Από εκεί και πέρα, εξαρτάται από μένα να πετύχω και τα υπόλοιπα όνειρα και στόχους που έχω. Πιστεύω ότι θα ανταποκριθώ στις προσδοκίες του κόσμου. Είμαι προετοιμασμένος, να τα δώσω όλα, να ιδρώσω, να παραδοθώ στη φανέλα. Έχω έρθει με την πρόθεση να παλέψω για τίτλους σε όλες τις διοργανώσεις στις οποίες θα συμμετάσχουμε. Η μεταγραφή μου στην ΑΕΚ είναι ένα σημαντικό βήμα για μένα».

- Για το πώς βίωσε την αναμονή της συμφωνίας: «Αυτό που προσπάθησα να κάνω ήταν να κρατηθώ στην άκρη, έτσι ώστε να μην με επηρεάσει και να μου κάνει κακό το όλο θέμα. Είχα πολύ άγχος, ρωτούσα το μάνατζέρ μου αν όντως υπάρχει ενδιαφέρον, αλλά προσπαθούσα να κρατήσω το μυαλό μου σε ό,τι έκανα εκείνη τη στιγμή και να μην ασχολούμαι πολύ. Σίγουρα δεν ήταν καθόλου εύκολο. Ρωτούσα συχνά για το τι γίνεται και όσο περνούσαν οι μέρες μέχρι να γίνει η πρώτη συνάντηση, το άγχος μεγάλωνε. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά»

- Για τους στόχους του: «Σίγουρα ο πρώτος στόχος μου είναι να κατακτήσουμε το πρωτάθλημα. Ξέρω ότι η ΑΕΚ έχει πολλά χρόνια να το καταφέρει. Επίσης, θέλω τη διάκριση στο Κύπελλο UEFA και σε ό,τι αφορά τις προσωπικές μου βλέψεις, θέλω να κληθώ στην εθνική ομάδα της χώρας μου. Το γεγονός ότι παίζω σε ένα μεγάλο ευρωπαϊκό σύλλογο βοηθάει σε αυτό, διότι κάνει να ανοίγουν κάποιες πόρτες για μένα. Επαναλαμβάνω ότι όλα εξαρτώνται από μένα».

- Για το αγωνιστικό του στυλ... «Είμαι ένας επιθετικός, δίχως καθορισμένη θέση. Μπορώ να παίζω σε όλες τις θέσεις της επίθεσης, αλλά αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι να αγωνίζομαι ως δεκάρι. Μου αρέσει και να δημιουργώ προϋποθέσεις για γκολ παίρνοντας τη μπάλα από την άμυνα, αλλά και να σκοράρω. Δεν ήμουν και από τους πρώτους σκόρερ της προηγούμενης ομάδας μου, αλλά έχω σημειώσει αρκετά γκολ στην καριέρα μου».

Ο Νέιθαν Μπερνς στην συνέντευξή του δήλωσε:

- Για το αν θεωρεί πως ήταν η κατάλληλη στιγμή να κάνει το μεγάλο άλμα για την Ευρώπη… «Ναι σίγουρα. Έπαιξα δύο χρόνια σε υψηλό επίπεδο στην Αυστραλία και η Ευρώπη είναι το επόμενο βήμα. Τους τελευταίους μήνες αναζητούσα μια ομάδα στην Ευρώπη και μετά από όλο αυτό το ψάξιμο, πλέον μπορώ να απολαύσω το ποδόσφαιρο στην ΑΕΚ τα επόμενα τέσσερα χρόνια».

- Για το αν η ΑΕΚ είναι το… σκαλοπάτι για να αγωνιστεί σε ένα καλύτερο πρωτάθλημα στην Ευρώπη… «Πάντα ήθελα να παίζω στην καλύτερη ομάδα. Τώρα με την ΑΕΚ θα έχω τη δυνατότητα να αγωνιστώ στο Κύπελλο UEFA. Όπου κι αν βρίσκεσαι, σημασία έχει να παίζεις καλά. Το μυαλό μου τώρα, είναι στο πως θα καταφέρω να καθιερωθώ στην ΑΕΚ. Για το μέλλον θα δούμε».

- Για το αν είναι έτοιμος να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις της νέας του ομάδας… «Σίγουρα υπάρχουν μεγάλες απαιτήσεις. Όμως εγώ θέλω να κερδίζω κάθε παιχνίδι που θα παίζω και θέλω να είμαι ένας από τους καλύτερους παίκτες στην Ελλάδα».

- Για το γεγονός ότι πολλοί τον συγκρίνουν ήδη με τον συμπατριώτη του Χάρι Κιούελ… «Ο Χάρι αυτή τη στιγμή είναι γνωστός σε όλο τον κόσμο και έχω να διανύσω πολύ δρόμο μέχρι να πετύχω κάτι από όσα έχει πετύχει εκείνος».

- Για το ενδιαφέρον που είχαν δείξει κάποιες ευρωπαϊκές ομάδες, για την απόκτησή του… «Είναι αλήθεια ότι κάποιες μεγάλες ομάδες ενδιαφέρθηκαν για μένα. Η Μπάγερν Μονάχου, η Λίβερπουλ και κάποιες άλλες αγγλικές ομάδες της Πρέμιερ Λιγκ, αλλά πρέπει να είμαι ρεαλιστής σχετικά μ’ αυτό. Η ΑΕΚ μου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου στην Ευρώπη και νομίζω ότι έκανα τη σωστή επιλογή».

- Για το ενδεχόμενο να χρειαστεί να περιμένει λίγο καιρό μέχρι να καθιερωθεί στην ΑΕK... «Θα προπονηθώ σκληρά και θα περιμένω μέχρι να αρπάξω την ευκαιρία μου. Έχω τη δύναμη να το αντιμετωπίσω».

Ερχεται βαρύ πρόστιμο για Κονέ και Λαγό

Αποφασισμένος να τραβήξει... το αφτί των παικτών που θα υποπίπτουν σε πειθαρχικά παραπτώματα είναι ο Γιώργος Δώνης, γεγονός που φάνηκε από την ομιλία του προς τους Κονέ - Λαγό, οι οποίοι είχαν σοβαρό επεισόδιο στο ξενοδοχείο, όπου έχει καταλύσει η αποστολή της ΑΕΚ.

«Θα σκεφτώ πολύ αν εισηγηθώ στη διοίκηση να σας διώξω. Ησασταν απαράδεκτοι. Αυτό που έγινε ήταν πολύ σοβαρό και αν επαναληφθεί κάτι παρόμοιο, θα πάρω ακόμα πιο σκληρά μέτρα. Θέλω να καταλάβετε ότι πρέπει να λειτουργούμε ως ομάδα», φέρεται να τους είπε ο 39χρονος τεχνικός.

Πάντως, σύμφωνα με πληροφορίες ο Γιώργος Δώνης έχει εισηγηθεί στην διοίκηση της ομάδας να επιβληθεί στους δύο παίκτες βαρύ χρηματικό πρόστιμο, όπως και θα γίνει. Ως τότε οι δύο συμπαίκτες θα προπονούνται μόνοι τους, αλλά... μαζί.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 18:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και ο Αγιαξ στο «κόλπο»
Από ώρα σε ώρα οι εξελίξεις για την απόκτηση του Ζιλμπερτο Σίλβα από τον Παναθηναϊκό


Εξελίξεις αναμένονται μέσα στις επόμενες ώρες σχετικά με τις διαπραγματεύσεις του Παναθηναϊκού με τον Τζιλμπέρτο Σίλβα και την μεταγραφή ή όχι του Βραζιλιάνου άσου στο «τριφύλλι». Λίγο μετά το μεσημέρι (10/7) έφτασαν στην Αθήνα οι εκπρόσωποι του 32χρονου σταρ, οι οποίοι έχουν συνάντηση με τον Νίκο Πατέρα και τον Κώστα Αντωνίου, ο οποίος τους υποδέχτηκε στο «Ελ. Βενιζέλος».

Συγκεκριμένα, ο Φρανκ Τρίμπολι (ατζέντης του παίκτη στην Ευρώπη) και ο Κέιν Εϊντζελ (πρόεδρος της εταιρείας 'Base', η οποία έχει τα δικαιώματα του Τζιλμπέρτο Σίλβα) θα τον εκπροσωπήσουν στην συνάντηση, η οποία θα γίνει παρουσία του προέδρου του Παναθηναϊκού, Νίκου Πατέρα.

Να σημειωθεί ότι υπάρχει διάχυτη η αισιοδοξία ότι ο παίκτης θα αποδεχτεί την πρόταση του τριφυλλιού, η οποία είναι η καλύτερη σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχει στα χέρια του. 'Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγωνιστώ στην Ελλάδα, αν ικανοποιηθώ οικονομικά. Οταν πάρουμε την πρόταση στα χέρια μας, θα την εξετάσουμε', δηλώνει ο Τζιλμπέρτο Σίλβα.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός προσφέρει τριετές συμβόλαιο συνεργασίας στον βραζιλιάνο άσο, με ετήσιες αποδοχές 2,2 εκατ. ευρώ συν τα μπόνους σε περίπτωση κατάκτησης τίτλου, τίτλων ή καλής παρουσίας της ομάδας στο Champions League.

Ωστόσο, υπάρχει ένας όρος στο συμβόλαιο, που αναφέρει ότι ο τρίτος χρόνος συνεργασίας μεταξύ των δύο πλευρών θα ενεργοποιηθεί αν και εφόσον ο Τζιλμπέρτο Σίλβα αγωνιστεί στα περισσότερα από τα μισά παιχνίδια της δεύτερης σεζόν του στον Παναθηναϊκό...

Οσον αφορά στις υπόλοιπες προτάσεις, αυτές φέρονται να είναι από τις Βέρντερ Βρέμης, Ντιναμό Κιέβο και τις δύο τούρκικες, Φενέρμπαχτσε και Γαλατασαράι. Καμία, όμως, δεν υπερβαίνει τα 2 εκατομμύρια ευρώ ετησίως.

Και ο Αγιαξ στο κόλπο για Ζιλμπέρτο

Ο Παναθηναϊκός δεν 'παίζει' μόνος του στην υπόθεση Τζιλμπέρτο Σίλβα, καθώς στην μάχη της απόκτησης του βραζιλιάνου άσου της Αρσεναλ έχει μπει και ο Αγιαξ.

Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται δημοσίευμα της ολλανδικής ιστοσελίδας Europesoccer.nl, το οποίο επικαλείται βρετανικές πηγές κοντά στην υπόθεση και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ο Αγιαξ έχει στρέψει τα βέλη του στον Σίλβα.

Σύμφωνα με το ίδιο ρεπορτάζ, ο ποδοσφαιριστής δεν συμπεριλαμβάνεται στα αγωνιστικά πλάνα του Αρσέν Βενγκέρ, ενώ οι Κανονιέρηδες ζητούν ένα ποσό της τάξεως των 3-4 εκ. ευρώ για την παραχώρησή του.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2008, 19:40:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Με τη δωρεά 180 αναπηρικών αμαξιδίων Ελληνική Εταιρία Προστασίας και Αποκαταστάσεως Αναπήρων Παίδων και το Σύνδεσμο Παραπληγικών Ελλάδος Μέγας Αλέξανδρος, ο Πέτζα Στογιάκοβιτς απέδειξε πως εκτός από μεγάλος αθλητής, είναι και ένας άνθρωπος με κοινωνικές ευαισθησίες.

Μπράβο του Στογιακοβιτς απέδειξε ότι είναι σπουδαίος άνθρωπος μακάρι να μιμηθούν
Το παράδειγμα του και άλλοι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 10:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Ολα καλά» είπε με νόημα ο Πατέρας
Κατ' αρχήν συμφωνία στις διαπραγματεύσεις του Παναθηναϊκού με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα

Η πρώτη επαφή των εκπροσώπων του Ζιλμπέρτο Σίλβα με τη διοίκηση του Παναθηναϊκού στην Αθήνα, ολοκληρώθηκε και σύμφωνα με πληροφορίες υπάρχει κατ' αρχήν συμφωνία ανάμεσα στις δύο πλευρές! Η μεταγραφή του Βραζιλιάνου άσου στο «τριφύλλι» αναμένεται να ολοκληρωθεί την Παρασκευή (11/7) με την έγγραφη συγκατάθεση της Αρσεναλ, αφού οι «πράσινοι» καλύπτουν τις απαιτήσεις του παίκτη και των μάνατζερ.

Ο Νίκος Πατέρας, κατά την αποχώρησή του από το γραφείο του και μετά το τέλος των συζητήσεων με τους εκπροσώπους του Βραζιλιάνου άσου, αρκέστηκε να πει «όλα καλά...».

Η συνάντηση ξεκίνησε λίγο μετά το μεσημέρι με τον Νίκο Πατέρα και τον Κώστα Αντωνίου, ο οποίος τους υποδέχτηκε στο «Ελ. Βενιζέλος».

Συγκεκριμένα, ο Φρανκ Τρίμπολι (ατζέντης του παίκτη στην Ευρώπη) και ο Κέιν Εϊντζελ (πρόεδρος της εταιρείας «Base», η οποία έχει τα δικαιώματα του Ζιλμπέρτο Σίλβα) εκπροσώπησαν τον παίκτη στην συνάντηση.

Να σημειωθεί ότι εξ' αρχής υπήρχε διάχυτη αισιοδοξία ότι ο παίκτης θα αποδεχτεί την πρόταση του «τριφυλλιού», η οποία είναι η καλύτερη σε σχέση με τις υπόλοιπες που έχει στα χέρια του. «Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγωνιστώ στην Ελλάδα, αν ικανοποιηθώ οικονομικά. Οταν πάρουμε την πρόταση στα χέρια μας, θα την εξετάσουμε», δήλωσε ο Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι μάνατζερ ζήτησαν ετήσιες αποδοχές 3 εκ. ευρώ για «κλειστό» τριετές συμβόλαιο, ενώ ο Παναθηναϊκός προσφέρει συμβόλαιο για 2+1 χρόνια στον Βραζιλιάνο άσο, με ετήσιες αποδοχές κοντά στα 3 εκατ. ευρώ συν τα μπόνους σε περίπτωση κατάκτησης τίτλου, τίτλων ή καλής παρουσίας της ομάδας στο Champions League.

Ο τρίτος χρόνος συνεργασίας μεταξύ των δύο πλευρών θα ενεργοποιηθεί αν και εφόσον ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αγωνιστεί στα περισσότερα από τα μισά παιχνίδια της δεύτερης σεζόν του στον Παναθηναϊκό.

Επιπλέον, η εταιρία μάνατζερ που κατέχει ποσοστό επί των δικαιωμάτων του παίκτη, θέλει 2 εκ. ευρώ για να παραχωρήσει τον παίκτη, ενώ περίπου 1,5 εκ. ευρώ φέρεται να ζητά και η Αρσεναλ, με την οποία ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έχει συμβόλαιο ως το 2009.

Δεν έγινε γνωστό το σημείο που βρέθηκε η «χρυσή» τομή, όμως, όπως όλα δείχνουν οι δύο πλευρές έκαναν αμοιβαίες υποχωρήσεις.

Οσον αφορά στις υπόλοιπες προτάσεις, αυτές φέρονται να είναι από τις Βέρντερ Βρέμης, Ντιναμό Κιέβο και τις δύο τούρκικες, Φενέρμπαχτσε και Γαλατασαράι. Καμία, όμως, δεν υπερβαίνει τα 2 εκατομμύρια ευρώ ετησίως.

Και ο Αγιαξ στο κόλπο για Ζιλμπέρτο

Ο Παναθηναϊκός δεν «παίζει» μόνος του στην υπόθεση Ζιλμπέρτο Σίλβα, καθώς στην μάχη της απόκτησης του Βραζιλιάνου της Αρσεναλ έχει μπει και ο Αγιαξ.

Αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται δημοσίευμα της ολλανδικής ιστοσελίδας Europesoccer.nl, το οποίο επικαλείται βρετανικές πηγές κοντά στην υπόθεση και αναφέρει χαρακτηριστικά ότι ο Αγιαξ έχει στρέψει τα βέλη του στον Σίλβα.

Σύμφωνα με το ίδιο ρεπορτάζ, ο ποδοσφαιριστής δεν συμπεριλαμβάνεται στα αγωνιστικά πλάνα του Αρσέν Βενγκέρ, ενώ οι Κανονιέρηδες ζητούν ένα ποσό της τάξεως των 3-4 εκ. ευρώ για την παραχώρησή του.

Στη Βραζιλία ο Βέλιτς για Γκάμπριελ και Λουίς Αλμπέρτο

Στο μεταξύ, η μεταγραφή του Γκάμπριελ στον Παναθηναϊκό θεωρείται δεδομένη. Ο τεχνικός διευθυντής Γιάσμινκο Βέλιτς ταξίδεψε στη Βραζιλία για να καταθέσει τα 1,2 εκ. ευρώ που προβλέπει η ρήτρα αποδέσμευσης του 27χρονου Bραζιλιάνου δεξιού μπακ από τη Φλουμινένσε και στη συνέχεια να υπογράψει με τον Γκάμπριελ τα απαραίτητα έγγραφα ώστε να ολοκληρωθεί η μεταγραφή.

Ο Γκάμπριελ αναμένεται να ταξιδέψει στη χώρα μας την Κυριακή (13/7). Μαζί δεν αποκλείεται να έρθει και ο κεντρικός αμυντικός της Φλουμινένσε, Λουίς Αλμπέρτο, εφόσον ευοδωθούν οι διαπραγματεύσεις του Βέλιτς με τη βραζιλιάνικη ομάδα και τον 31χρονο σέντερ μπακ.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 10:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ενθουσιασμένος ο νεαρός διεθνής
«Παιρνάμε καλά με τον Τεν Κάτε» λέει ο Χριστοδουλόπουλος

Eνθουσιασμένος για την πρώτη του συμμετοχή στο φιλικό με την Γκόρνικ και εντυπωσιασμένος από τον Χενκ Τεν Κάτε, δήλωσε το φετινό μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος.

«Είμαι πολύ χαρούμενος που έπαιξα το πρώτο μου παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Νομίζω ότι καταφέραμε εν μέρει να κάνουμε αυτά που μας λέει ο προπονητής. Να μη χάνουμε εύκολα την μπάλα. Να την κρατάμε στην κατοχή μας, ώστε να τρέχουν οι άλλοι αντί για μας. Θετικό επίσης είναι ότι στον πρώτο μας αγώνα είχαμε δυνάμεις για να γυρίσουμε το ματς, μιας και κάθε μέρα έχουμε διπλές προπονήσεις και είναι βαριά τα πόδια μας».

- Πώς βλέπεις τα πράγματα αυτές τις πρώτες μέρες;
«Πολύ ευχάριστα. Εχω ξαναπεί ότι και στην Παιανία όλα ήταν πρωτόγνωρα για μένα. Δεν είχα ξαναδουλέψει έτσι σε αθλητικό κέντρο. Το κλίμα είναι πολύ ευχάριστο. Δουλεύουμε καλά και περνάμε καλά μαζί και νομίζω ότι είναι ό,τι καλύτερο για ένα ποδοσφαιριστή να δουλεύει σε ένα τέτοιο κλίμα».

- Πότε να περιμένουμε το πρώτο σου γκολ;
«Σημασία έχει να κερδίζει η ομάδα και όχι ποιος θα βάζει τα γκολ. Σίγουρα ένα γκολ κάνει χαρούμενο τον παίκτη που το πετυχαίνει. Θα είμαι χαρούμενος να κερδίζει η ομάδα κι ας έχω πετύχει τα λιγότερα γκολ. Στόχος είναι τα προκριματικά του Champions League. Το ότι θα παίξουμε με μικρότερο αντίπαλο δεν μας αφήνει αδιάφορους.

»Πρέπει να είμαστε στην τσίτα. Το παιχνίδι είναι σε 20 μέρες και πρέπει να είμαστε πολύ προσγειωμένοι, έστω κι αν παίζουμε με αντίπαλο μικρότερο από εμάς».

- Στο 4-2-3-1 που δοκιμάζει ο Χενκ Τεν Κάτε παίζεις αριστερά. Σου ταιριάζει αυτή η θέση;
«Αυτό το κρίνει ο προπονητής. Δεν είναι η θέση που παίζω από μικρός αλλά τα τελευταία χρόνια αγωνίζομαι και εκεί, ειδικά στην Εθνική Ελπίδων. Δεν με πειράζει. Με βολεύει γιατί είναι κοντά στη θέση που αγωνιζόμουν. Η θέση μου είναι πίσω από τον επιθετικό, αλλά κι αυτή μου ταιριάζει διότι κλείνω προς τα μέσα κι έχω το σουτ με το δεξί».

- Ενα σχόλιο για τον προπονητή;
«Δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Ξέρετε πως είναι περίεργο να μιλάνε οι παίκτες για τον προπονητή τους. Τα βλέπετε και εσείς. Μόνο ένα πράγμα θα πω. Περνάμε καλά στις προπονήσεις. Φωνάζει επειδή τα επίσημα παιχνίδια είναι πολύ κοντά και πρέπει να είμαστε το συντομότερο έτοιμοι».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 10:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στο δεύτερο φιλικό
Νωθρός ο Ολυμπιακός, έχασε 2-0 από τη Γκρότσλιν


Κατώτερος των προσδοκιών εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο φιλικό επί Αυστριακού εδάφους, καθώς γνώρισε την ήττα με 2-0 από την πολωνική Γκρότσλιν. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν αργοί στην ανάπτυξη, δεν είχαν έμπνευση για δημιουργικό παιχνίδι και φανέρωσαν αμυντικά προβλήματα. Ατομικά, καλά τα πήγε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες εμφάνισαν αρκετά προβλήματα κυρίως στον δημιουργικό τομέα με ανάπτυξη μόνο από τα αριστερά και τους Λεονάρντο, Τζόρτζεβιτς. Από τα δεξιά, Πάντος και Νηκλιτσιώτης δεν καταφέραν να συνεργαστούν, ενώ δεν υπήρχε και ο παίκτης που θα κρατούσε την μπάλα στο κέντρο.

Ο Όσκαρ που θα μπορούσε να κάνει τέτοιο παρουσιάστηκε φανερά ανέτοιμος. Ο Ισπανός προσπάθησε να περάσει κάποιες κάθετες μπαλιές, οι οποίες όμως δεν του βγήκαν. Από εκεί και πέρα πρόβλημα υπήρξε και στην άμυνα, καθώς στη μια φάση που απείλησε η Γκρότσλιν οι Γκαλίτσιος και Μπράβο δεν συνεργάστηκαν σωστά με αποτέλεσμα ο Ιβανόφσκι να βρεθεί απέναντι από τον Κόβατς και να ανοίξει το σκορ στο 16’.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε πίεσαν για την ισοφάριση, ωστόσο ο Πριζιρόφσκι έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Στολτίδη στο 25' και το φάουλ του ίδιου παίκτη στο 29', ενώ ο Πάντος έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 67' ο Σοϊλέδης έγινε αποδέκτης της μπάλας από τη σέντρα του Γκαλίτσιου, ωστόσο το σουτ του έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερνέστο Βαλβέρδε άλλαξε τους εννέα από τους ένδεκα παίκτες που ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους Μπράβο και Γκαλίτσιο να διατηρούνται μόνο στο παιχνίδι.

Τελικά, όμως, η Γκρότσλιν απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 79', όταν ο Μαγέφσκι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και έστειλε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, όπου ο Μιχάλσκι την προώθησε στα δίχτυα του Ολυμπιακού, «γράφοντας» το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Το λάθος χρεώνεται στον Ντομί, ο οποίος άργησε να βγει πάνω στον παίκτη. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ολυμπιακός δεν δημιούργησε κάποια καλή φάση.

Μοναδικό καλό στοιχείο στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η παρουσία του Αβρααμ Παπαδόπουλου, ο οποίος είχε αρκετά καλές τοποθετήσεις. Ο υπό δοκιμή Μίκελ Αλόνσο απ' την άλλη δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κόβατς (46’ Παναγόπουλος), Λεονάρντο (46’ Ντομί), Γκαλίτσιος, Στολτίδης (46’ Αλόνσο), Οσκαρ (46’ Νούνιες), Τζόρτζεβιτς (46’ Σοϊλέδης), Ρ.Μπράβο, Μήτρογλου (46’ Κοβάσεβιτς), Νικλητσιώτης (46’ Σίσιτς), Κατσικογιάννης (46’ Μενδρινός), Πάντος.

ΓΚΡΟΤΣΛΙΝ: Πριζιρόφσκι, Μίναρ, Λαζαρέφσκι (Ζάσατα), Μπακ, Γιοντόβιεκ, Πιέχνιακ (Μιχάλσκι), Ιβανόφσκι (Μάκα), Τελικόφσκι, Λάτο, Μαγέφσκι, Σβιετσέφσκι.

Παπαδόπουλος: «Ετοιμοι όταν πρέπει»

Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού, παίζοντας για ένα ημίχρονο στην φιλική ήττα 0-2 των πειραιωτών από την Γκρότσλιν και μετά το τέλος του ματς μίλησε για τις πρώτες του εντυπώσεις από τη νέα του ομάδα.

«Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπεράσματα», είπε ο 24χρονος αμυντικός. «Είναι περίοδος προετοιμασίας. Την κατάλληλη στιγμή η ομάδα θα είναι έτοιμη. Υπάρχει πολύ καλό κλίμα στην ομάδα. Ο προπονητής είναι πολύ αξιόλογος, ανοιχτός και βρίσκεται πάντα κοντά μας».

Αναφορικά με το αν έχει άγχος να αποδείξει την αξία του, μετά τον ντόρο που έγινε γύρω από την μεταγραφή του από τον Αρη, είπε: «Πίεση πάντα θα υπάρχει. Αλλά με σκληρή δουλειά και ταπεινότητα θα μπορέσουμε όλοι μας να φτάσουμε πολύ ψηλά».

Ο Λεωνίδας Παναγόπουλος είπε από την πλευρά του: «Λογικό ήταν να μην μπορεί η ομάδα να δείξει αυτά που πρέπει. Τα πόδια είναι βαριά λόγω της πολύ δυνατής προπόνησης. Συνεχίζουμε και είμαστε σίγουροι ότι τα αποτελέσματα θα έρθουν.

«Καινούργιος προπονητής σημαίνει και νέα φιλοσοφία. Δεν είναι διαφορετική η φετινή προετοιμασία. Ξεκινάει μια νέα χρονιά και εγώ κοιτάζω κάθε χρονιά ξεχωριστά. Ο κύριος Βαλβέρδε προσπαθεί να περάσει κάποια νέα στοιχεία στην ομάδα και αυτό θα φανεί στην συνέχεια. Ζητάει πρέσινγκ και του αρέσει το γρήγορο παιχνίδι».

Η ώρα έναρξης με Χετάφε και Σανταντέρ

Οριστικοποιήθηκαν οι ώρες διεξαγωγής των φιλικών αγώνων που θα δώσει η ομάδα του Ολυμπιακού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» στις 31 Ιουλίου και στις 6 Αυγούστου. Τόσο ο αγώνας της 31ης Ιουλίου με τη Χετάφε, όσο και αυτός της 6ης Αυγούστου με τη Ρασίνγκ Σανταντέρ θα αρχίσουν στις 22:00.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 10:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δεν έχει αποφασίσει
«Σφίγγα» ο Λυμπερόπουλος για ΠΑΟΚ και... άλλους

Ο Νίκος Λυμπερόπουλος μίλησε στην εφημερίδα «Metropolis» για το ενδιαφέρον του ΠΑΟΚ, την πορεία των διαπραγματεύσεων με τον «Δικέφαλο», αποκάλυψε πως έχει πρόταση της Ραπίντ στα χέρια του, ενώ ανακοίνωσε την... αποχώρηση του λέγοντας πως «το συμβόλαιο αυτό θα είναι το τελευταίο της καριέρας μου».

Αναλυτικά η συνέντευξη:

-Νίκο, ο κόσμος του ΠΑΟΚ έχει μεγάλη αγωνία για την απάντηση που θα δώσεις στην πρόταση που σου έγινε. Τι έχεις να πεις;
«Οντως από την πρώτη στιγμή που έμεινα ελεύθερος από την ΑΕΚ υπήρξε ενδιαφέρον από τον ΠΑΟΚ και αυτό είναι κάτι που με τιμάει. Εκτός της πρότασης του υπάρχουν κι άλλες προτάσεις που έχω να μελετήσω. Είμαι 33 ετών και το συμβόλαιο που θα κάνω τώρα θα είναι το τελευταίο μεγάλο της καριέρας μου. Οπότε δε θέλω να βιαστώ για να πάρω την τελική μου απόφαση».

-Δεν σε καλύπτει η πρόταση του ΠΑΟΚ;
«Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι μελετάω τις προτάσεις που έχω».

-Η παρουσία κάποιων γνώριμων και οικείων σε σένα ανθρώπων στον ΠΑΟΚ, δεν αποτελεί κίνητρο για να αποδεχτείς την πρόταση που σου έγινε;
«Οταν είσαι επαγγελματίας το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να κάνεις καλά τη δουλειά σου. Το ότι ξέρω αρκετά καλά αρκετά πρόσωπα στον ΠΑΟΚ δεν σημαίνει κάτι για την τελική μου απόφαση».

-Δεν παίζει ρόλο για σένα η παρουσία του Ζαγοράκη στην προεδρία, του ΠΑΟΚ και το γεγονός ότι ο Σάντος είναι προπονητής της ομάδας;
«Πρόκειται για δύο ανθρώπους τους οποίους εκτιμάω και είναι πολύ σημαντική η παρουσία τους στον ΠΑΟΚ. Αλλά για μένα επαναλαμβάνω ότι το συμβόλαιο που θα κάνω τώρα είναι το τελευταίο μεγάλο της καριέρας μου και θέλω να κάνω την καλύτερη δυνατή επιλογή».

-Ο κόσμος του ΠΑΟΚ πάντως σε περιμένει πως και πως στη Θεσσαλονίκη. Δεν αποτελεί για σένα κίνητρο να αποδεχτείς την πρόταση η αγάπη του κόσμου;
«Δε χρειάζεται να μιλήσω εγώ για τον κόσμο του ΠΑΟΚ. Άλλωστε έχω πει πολλές φορές κατά το παρελθόν τα καλύτερα για το λαό του ΠΑΟΚ. Είδα στην τηλεόραση το χαμό που έγινε στην πρώτη προπόνηση της ομάδας, μαθαίνω ότι γίνεται χαμός με τα διαρκείας».

-Εχουν φτάσει στα 13.560 μέσα σε 1,5 μήνα!
«Είναι τρελό, ε; Συμφωνώ!».

-Δε θέλεις να παίξεις γι’ αυτόν τον τρελό κόσμο;
«Δεν έχω πει ότι δεν θέλω. Υπάρχει κάποιος που να μη θέλει να παίξει για τέτοιο κόσμο; Δεν έχω απορρίψει την πρόταση του ΠΑΟΚ. Βρισκόμαστε στη διαδικασία των διαπραγματεύσεων. Μου έγινε μία πρόταση, μίλησα με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ, σκέφτομαι και μελετάω και τις άλλες προτάσεις που έχω και αφού τα ζυγίσω όλα τότε θα καταλήξω στην απόφασή μου».

-Αφού δεν απάντησες αρνητικά, τότε βρίσκεσαι σε καλό δρόμο με τον ΠΑΟΚ;
«Πες το κι έτσι. Ολα είναι ανοιχτά».

-Εχεις πρόταση και από τη Ραπίντ Βουκουρεστίου;
«Ναι».

-Σε πόσες μέρες θα πάρεις την τελική σου απόφαση;
«Σύντομα. Θέλω να ξεκαθαρίσει άμεσα το μέλλον μου».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 10:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πλήρης ικανοποίηση Ζαγοράκη
Μπήκαν οι υπογραφές για το νέο «σπίτι» του ΠΑΟΚ

Οι υπογραφές στα συμβόλαια για την κατασκευή του αθλητικού κέντρου του ΠΑΟΚ στην Νέα Μεσημβρία έπεσαν. Ο Θοδωρής Ζαγοράκης και ο δήμαρχος Αγίου Αθανασίου, Αριστείδης Αραμπατζής συναντήθηκαν την Πέμπτη (10/7) το πρωί και το «όνειρο γίνεται πραγματικότητα», όπως δήλωσε ο πρόεδρος του ΠΑΟΚ.

Ο Ζαγοράκης μετά την υπογραφή των συμβολαίων, εξέφρασε την ελπίδα του, η επόμενη προετοιμασία του Δικεφάλου θα πραγματοποιηθεί στον νέο αθλητικό κέντρο: «Πρώτα ο θεός, από του χρόνου η ομάδα θα ξεκινήσει την προετοιμασία της στο νέο αθλητικό κέντρο. Ελπίδα εκφράζω, όχι βεβαιότητα.

»Ενα μεγάλο ευχαριστώ στο δήμο και στους φορείς του Αγίου Αθανασίου. Είναι σημαντικό να πηγαίνεις κάπου και να σε αγαπάνε. Το αθλητικό κέντρο ήταν όνειρο όλων. Χρειάζονται έργα πλέον και όχι λόγια.

»Θα χρειαστεί πολύς χρόνος, αλλά δεν μας τρομάζει. Είναι δύσκολη η υλοποίηση του έργου. Ψάχνουμε ανθρώπους να βοηθήσουν οικονομικά», συμπλήρωσε.

Ο δήμαρχος Αγίου Αθανασίου, Αριστείδης Αραμπατζής από την πλευρά του τόνισε: «Η σημερινή μέρα είναι ιδιαίτερα σημαντική. Είναι τιμή μας που ο ΠΑΟΚ θα κάνει αθλητικό κέντρο στην περιοχή μας.

»Συμφωνήθηκε η εκμίσθωση των χώρων. Για την παραχώρηση της έκτασης τηρήθηκαν όλες οι διατάξεις. Οι αποφάσεις του ΔΣ εγκρίθηκαν ομόφωνα. Με την υπογραφή του συμβολαίου προσδοκούμε σε παράπλευρα οφέλη.

»Είναι τιμή μας να φιλοξενούμε τον ΠΑΟΚ. Το συμβόλαιο εκμίσθωσης στον ΠΑΟΚ είναι 25 ετών. Μετά τα 25 χρόνια θα υπάρξει επαναδιαπραγμάτευση και προτίμηση πάλι στον ΠΑΟΚ».

Πλήρωσε 600.000 ευρώ σε παλαιότερες οφειλές...

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ ανακοίνωσε ότι την Πέμπτη (10/7) διατέθηκαν 600.000 ευρώ για την αποπληρωμή παλαιοτέρων χρεών και οφειλών. Ανακοινώθηκαν επίσης τα νούμερα που θα φορούν οι παίκτες στις φανέλες του κατά τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ο πρόεδρος του δικεφάλου, Θοδωρής Ζαγοράκης έχει θέσει ως έναν από τους σημαντικότερους στόχους, την εξυγίανση των οικονομικών δεδομένων της ομάδας. Σε αυτό το πλαίσιο ο ΠΑΟΚ διέθεσε 600.000 ευρώ για την αποπληρωμή χρεών προς τους πρώην ασπρόμαυρους ποδοσφαιριστές Φρούνζα, Τόργκελε και Κάραλιτς, καθώς και του προπονητή Παράσχου.

Με τα χρήματα αυτά επιπλέον, ξεχρέωσε οφειλές προς τον ΑΣ ΠΑΟΚ αλλά και προς 70 πιστωτές από το 2006 μέχρι σήμερα.

Στο μεταξύ οριστικοποιήθηκαν και τα νούμερα που θα φορούν οι παίκτες στις φανέλες τους τη νέα χρονιά. Από το σύνολο των αριθμών εξαιρέθηκαν δύο, το 12 και το 17.

Ο πρώτος επειδή συμβολίζει τον κόσμο της ομάδας, που θεωρείται ο 12ος παίκτης και ο δεύτερος προς τιμήν του Παναγιώτη Κατσούρη.

Ο αδικοχαμένος ποδοσφαιριστής, ο οποίος το 1998 έχασε την ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα, αγωνιζόταν με το 17 στην πλάτη. Να σημειωθεί ότι από τότε δεν έχει χρησιμοποιηθεί από άλλον ποδοσφαιριστή η συγκεκριμένη φανέλα.

Η αρίθμηση είναι η ακόλουθη: Νο 1 Χαλκιάς, Νο 9 Αναστασάκος, Νο 10 Μπακαγιόκο, Νο 20 Βιερίνια, Νο 21 Ίβιτς, Νο 18 Βαγγελής, Νο 15 Κοντρέρας, Νο 13 Μαλεζάς, Νο 7 Κονσεϊσάο, Νο 5 Μελίσσης, Νο 2 Αραμπατζής, Νο 3 Κωνσταντινίδης, Νο 23 Λάκης, Νο 8 Ηλιάδης, Νο 25 Μπαλάφας, Νο 22 Βερόν, Νο 77 Γλύκος, Νο 28 Αθανασιάδης, Νο 27 Σνάουτσνερ, Νο 34 Γεωργίου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:14:36  Εμφάνιση Προφίλ
Επίσημο ναι της Αρσεναλ για Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την ολοκλήρωση της απόκτησης του Ζιλμπέρτο Σίλβα στον Παναθηναϊκό έγινε την Παρασκευή. Η Αρσεναλ έστειλε τα επίσημα έγγραφα γνωστοποιώντας ότι παραχωρεί τον παίκτη και πλέον απομένει η προφορική συμφωνία με τους μάνατζερ του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή να γίνει πράξη για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή.

Ένα ακόμη μεγάλο βήμα για την ολοκλήρωση της μεταγραφής του Ζιλμπέρτο Σίλβα στον Παναθηναϊκό έγινε την Παρασκευή. Η Αρσεναλ έστειλε τα επίσημα έγγραφα στον Παναθηναϊκό γνωστοποιώντας ότι παραχωρεί τον παίκτη στο τριφύλλι έναντι 1,5 εκατομμυρίου ευρώ.
Πλέον απομένει η προφορική συμφωνία των πράσινων με τους μάνατζερ του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή να γίνει πράξη και την ερχόμενη εβδομάδα ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αναμένεται στην Αθήνα για να υποβληθεί στις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και να υπογράψει τριετές συμβόλαιο συνεργασίας με ετήσιες απολαβές 2,5 εκατομμυρίων ευρω.

Παράλληλα το γραφείο ποου εκπροσωπεί τον παίκτη θα εισπράξει 1 εκατομμύριο ευρώ.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται πλέον μία ανάσα από την ολοκλήρωση της πιο ακριβής μεταγραφής στην ιστορία του, καθώς το συνολικό κόστος της θα ξεπεράσει τα 10 εκατομμύρια ευρώ.

ΠΗΓΗ http://www.contra.gr/Soccer/Hellas/Superleague/Panathinaikos/205171.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:16:32  Εμφάνιση Προφίλ
Μεγάλη μεταγραφή άμα τελικά πραγματοποιηθεί καθώς μιλάμε για τον εν ενεργεία
Αρχηγό της εθνικής Βραζιλίας μονο αυτό τα λέει όλα δεν χρειάζεται τίποτα άλλο .
Αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι γίνεται βάση σχεδίου το τι χρειάζεται η ομάδα
Δηλαδή ο Κατε θα παίξει με το πρωτοποριακό 4-2-3-1 που σημαίνει ότι τα δυο αμυντικά χαφ Θα είναι οι Ματος ,Σιλβα ! αυτό σημαίνει έλεγχος του κέντρου .

Ευτυχώς που πρόλαβα να πάρω διάρκειας την πρώτη μέρα που κυκλοφόρησαν καθώς αν
Πραγματοποιηθεί τελικά η μεταγραφή θα γίνει χαμός αν και μέχρι τώρα έχουν πουληθεί 13.000 υψηλός αριθμός για τις πρώτες μέρες .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στο... αεροδρόμιο την άλλη εβδομάδα
«Πράσινος» ο Βραζιλιάνος σταρ Ζιλμπέρο Σίλβα μετά το μεγάλο... «YES» της Αρσεναλ


Μία από τις τελευταίες λεπτομέρειες που απέμεναν για να έρθει ο Ζιλμπέρτο Σίλβα στον Παναθηναϊκό, ήταν η συγκατάθεση της Αρσεναλ.

Ο λονδρέζικος σύλλογος την Παρασκευή (11/7), μέσω επίσημου φαξ είπε «ναι» στην ελληνική πρόταση, ύψους 1,25 εκ. ευρώ και αφού την προηγούμενη μέρα επήλθε συμφωνία μεταξύ ΠΑΕ και μάνατζερ του παίκτη, πλέον ο Σίλβα έρχεται να υπογράψει!

Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα αναμένεται εντός της επόμενης εβδομάδας να μεταβεί στην Αθήνα μαζί με τους εκπροσώπους του, ώστε να περάσει από ιατρικές εξετάσεις και στη συνέχεια να υπογράψει το τριετές συμβόλαιο συνεργασίας που έχει συμφωνήσει με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού, ώστε να ολοκληρωθεί και τυπικά η σπουδαία αυτή μεταγραφή.

Το σκληρό «πόκερ» και το χρονικό του σπουδαίου... deal

Ο πρόεδρος της εταιρείας «Base», Κέιν Εϊντζελ και ο εκπρόσωπος του Ζιλμπέρτο Σίλβα στην Ευρώπη, Φράνκο Τρίμπολι, έφτασαν στην Αθήνα περίπου στις 12:00 το μεσημέρι της Πέμπτης (10/7) και αμέσως κατευθύνθηκαν στο γραφείο του Νίκου Πατέρα, όπου εκεί βρισκόταν και ο Κώστας Αντωνίου.

Οι διαπραγματεύσεις ανάμεσα στις δύο πλευρές ξεκίνησαν αμέσως και ολοκληρώθηκαν γύρω στις 18:30. Αρχικά, η πλευρά του παίκτη ζήτησε καθαρές ετήσιες απολαβές τρία εκατ. ευρώ, χωρίς τα μπόνους του παίκτη και τριετές «κλειστό» συμβόλαιο.

Να σημειωθεί ότι δύο εκατομμύρια ευρώ είναι η αμοιβή των μάνατζερ. Οι «πράσινοι» αντιπρότειναν 2,2 εκατ. ευρώ καθαρά, χωρίς τα μπόνους για τον παίκτη και 500.000 ευρώ ως αμοιβή για την Base. Σε ό,τι αφορά το συμβόλαιο του Βραζιλιάνου, η αρχική πρόταση του «τριφυλλιού» ήταν για 2+1 με ειδικό όρο αυτόματης ανανέωσης εάν ο παίκτης παίξει έστω στα μισά παιχνίδια κατά τη διάρκεια της δεύτερης χρονιάς.

Υπήρξε αρχική απόσταση ανάμεσα στις δύο πλευρές και μετά από λίγη ώρα άρχισε και πάλι η διαπραγμάτευση, όπου βρέθηκε η «χρυσή» τομή.

Γύρω στις 18:00, οι δύο πλευρές συμφώνησαν στα 3 εκατ. ευρώ μαζί με τα μπόνους συμμετοχών στον παίκτη και κλειστό συμβόλαιο τριών χρόνων, ενώ η αμοιβή της Base θα φθάσει τις 900.000 ευρώ.

Το συνολικό κόστος της μεταγραφής, μαζί με τα χρήματα που αξιώνει η Αρσεναλ (1,25 εκ. ευρώ), θα φτάσει τα 11,25 εκατ. ευρώ, χωρίς την εφορία που θα πληρώσει ο Παναθηναϊκός.

Μετά τη συμφωνία, οι μάνατζερ του Ζιλμπέρτο αναχώρησαν για την Αγγλία και συμφώνησαν με τον κ. Πατέρα να έρθουν στην Αθήνα την επόμενη εβδομάδα για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Συνέντευξη των δύο «πράσινων»
«Πρόκριση στους ομίλους και... βλέπουμε» λένε Σαλπιγγίδης και Νίλσεν


Ιρντνινγκ
Την πρόκριση στους ομίλους του Champions League έθεσαν ως πρώτο στόχο του Παναθηναϊκού οι Δημήτρης Σαλπιγγίδης και Mίκαελ Νίλσον, σε δηλώσεις που έκαναν από την Αυστρία, όπου βρίσκεται η αποστολή των «πρασίνων» για να πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Οι δύο παίκτες μίλησαν επίσης για τον νέο προπονητή, Χεκ Τεν Κάτε, για τους νέους συμπαίκτες τους, αλλά και για την αλλαγή της έδρας, καθώς από φέτος, ο Παναθηναϊκός θα χρησιμοποιεί το ΟΑΚΑ και όχι την Λεωφόρο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Δημήτρη Σαλπιγγίδη:

-Δημήτρη, σε περίπου είκοσι μέρες έχετε τον πρώτο αγώνα του Champions League. Θα προλάβετε να ετοιμαστείτε;
«Ξεκίνησε μια χαρά η ομάδα στις 26 Ιουνίου. Ενας μήνας είναι σίγουρα αρκετός. Τα παιδιά που ήταν στην Εθνική δεν ξεκουράστηκαν ένα μήνα, για να πεις ότι έμειναν πίσω».

-Βλέπεις διαφορές στην τεχνική ηγεσία;
«Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνουμε σε συγκρίσεις. Τώρα κοιτάμε μπροστά. Είναι πολύ ευχάριστοι άνθρωποι, με τα αστεία τους. Ολοι οι προπονητές, εκεί που πρέπει, κάνουν αυτό που πρέπει».

-Ο Τεν Κάτε έχει πει ότι φέτος η ομάδα θα παίζει επιθετικά. Αυτό είναι καλύτερο για σας;
«Ο Παναθηναϊκός πρέπει να παίζει επιθετικά, δεν είναι να παίζει αμυντικά στη Super League. Θέλει να παίρνει πρωταθλήματα. Το επιθετικό ποδόσφαιρο ευνοεί όλους τους ποδοσφαιριστές, όχι μόνο τους επιθετικούς».

-Υπάρχει μια νέα αύρα φέτος και από τον κόσμο και από την ομάδα. Πώς το εισπράττεις;
«Είναι λογικό να υπάρχει. Υπάρχει ευφορία και αισιοδοξία στον κόσμο. Αισιόδοξοι είμαστε και εμείς. Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε τον κόσμο δίπλα μας. Φέτος θα αλλάξουμε έδρα, θα πάμε σε πιο μεγάλο γήπεδο».

-Τι έχεις να συμβουλεύσεις τον Χριστοδουλόπουλο, που τον γνωρίζεις;
«Δεν χρειάζεται συμβουλές. Ο Λάζαρος είναι καλός ποδοσφαιριστής. Εκανε αυτό το βήμα στην καριέρα του. Ολοι τον βοηθάμε, όπως και όλα τα νέα παιδιά. Δεν χρειάζεται χρόνο προσαρμογής».

-Εσύ δεν χρειάστηκες χρόνο προσαρμογής;
«Οχι. Οταν το κλίμα είναι ευχάριστο, όλα τα παιδιά στην ομάδα είναι καλά, τότε δεν είσαι τόσο έξω από τα νερά σου. Σιγά-σιγά τους γνωρίζεις καλύτερα. Το κλίμα σε βοηθάει από μόνο του».

-Εχεις παίξει και στη Λεωφόρο και στο ΟΑΚΑ. Πιστεύεις ότι είναι καλύτερα η επιστροφή στο ΟΑΚΑ;
«Ετσι όπως εξελίχθηκε η περασμένη χρονιά δεν μας βοήθησε, γιατί δεν είχαμε τόσο πολύ κόσμο. Αν παίζεις στη Λεωφόρο και είναι γεμάτη, σίγουρα είναι μια καλή έδρα. Αν η ομάδα πάει καλά και γεμίζει το ΟΑΚΑ, είναι κάτι διαφορετικό. Αν παίζεις στο ΟΑΚΑ με 5.000 κόσμο, καλύτερα είναι να γυρίσεις στη Λεωφόρο. Ολα είναι αλυσίδα».

-Φέτος έχετε και το Champions League. Μεγάλη πρόκληση...
«Η ομάδα έχει να παίξει δύο χρόνια στο Champions League. Εγώ προσωπικά δεν έχω παίξει ποτέ. Μόνο στα προκριματικά έπαιξα μία φορά με τον ΠΑΟΚ. Θα ήθελα πάρα πολύ και εγώ και τα άλλα παιδιά να μπούμε στους ομίλους».

-Σε αυτή τη διοργάνωση ο Παναθηναϊκός μάς έχει συνηθίσει να πρωταγωνιστεί. Πιστεύεις ότι μπορούμε να το ξαναδούμε;
«Πιστεύω ότι μπορεί. Το επίπεδο του ποδοσφαίρου χρόνο με το χρόνο γίνεται καλύτερο. Οι αποστάσεις μικραίνουν και αυτό είναι καλό. Πρώτος μας στόχος είναι να πάρουμε το πρωτάθλημα και να προχωρήσουμε στους ομίλους. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ομάδα με ιστορία, έχει ζήσει πολύ όμορφες στιγμές και στην Ευρώπη και ευελπιστούμε να συνεχιστούν».

-Ο Τεν Κάτε προσπαθεί να εφαρμόσει 4-2-3-1. Ουσιαστικά μιλάμε για 3-4 θέσεις στην επίθεση. Εσύ πού πιστεύεις ότι μπορείς να αποδώσεις καλύτερα, στην κορυφή ή δεξιά;
«Τα τελευταία δύο χρόνια έπαιζα μπροστά, αλλά αγωνιζόμασταν με δύο επιθετικούς. Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Οπου με χρησιμοποιήσει ο προπονητής. Αλλωστε, και στην Εθνική και στον ΠΑΟΚ έχω παίξει κάποιες φορές δεξιά».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μίκαελ Νίλσον:

-Πώς κρίνεις την προετοιμασία έως τώρα;
«Είμαι εδώ τρεις μέρες, οπότε είναι δύσκολο να πω πολλά. Νιώθω καλά. Απ' ό,τι έχω δει, γίνεται καλή δουλειά. Είναι διαφορετικά με το νέο τεχνικό τιμ. Κάθε προπονητής έχει τη δική του φιλοσοφία».

-Είσαι χρόνια στην ομάδα. Μπορείς να κάνεις συγκρίσεις της φετινής προετοιμασίας με τα προηγούμενα χρόνια;
«Αν συγκρίνουμε με τον Πεσέιρο, έχει αρκετά κοινά στοιχεία. Δίνεται έμφαση στην κατοχή μπάλας με πολλές σχετικές ασκήσεις. Αυτό το έκανε και ο Πεσέιρο. Μοιάζει με την περσινή προετοιμασία. Με τον Μαλεζάνι είχαμε ρίξει το βάρος στην τακτική. Αυτό που κάνουμε φέτος το έχουμε συνηθίσει από πέρυσι. Μας κάνει καλό. Το χρειαζόμαστε».

-Φέτος οι προσδοκίες είναι μεγαλύτερες. Τέσσερα χρόνια χωρίς τίτλο είναι πολλά...
«Σίγουρα. Κάθε χρόνο έχουμε στόχο να κερδίσουμε τον τίτλο. Τίποτα δεν άλλαξε για μας. Ασφαλώς φέτος έχουμε και το Champions League, στο οποίο θέλουμε την πρόκριση στους ομίλους. Αυτοί είναι οι βασικοί μας στόχοι».

-Θα παίξετε στο ΟΑΚΑ. Είναι καλύτερα ή χειρότερα από το να παίζατε στη Λεωφόρο;
«Οταν παίζαμε στο ΟΑΚΑ το χορτάρι ήταν καλύτερο. Εγώ προτιμώ να παίζω σε μικρά γήπεδα, με τους οπαδούς να είναι κοντά. Σε μεγάλο γήπεδο πρέπει να έχεις πολύ κόσμο, αλλιώς δεν είναι πολύ καλό για την ομάδα».

-Οι ενδείξεις φανερώνουν ότι θα έχει πολύ κόσμο φέτος στο ΟΑΚΑ.
«Αυτό είναι καλό. Αν έχουμε τον κόσμο κοντά μας, είναι ό,τι καλύτερο. Πριν από 2,5 χρόνια στο ΟΑΚΑ είχαμε 10.000 φιλάθλους. Δεν είναι καλό αυτό. Το γήπεδο δεν είναι καθαρά ποδοσφαιρικό, οπότε, μόνο αν έχει κόσμο γίνεται έδρα».

-Ποια είναι η άποψή σου για τους παίκτες που αποκτήθηκαν;
«Είναι πολύ νωρίς. Κάποιους τους ξέρω από το πρωτάθλημα. Ο Κλέιτον, που ήρθε από τη Λάρισα, είναι καλός και πολύ έξυπνος ποδοσφαιριστής. Τους υπόλοιπους τους ξέρω, αλλά θα πάρει λίγο χρόνο για να τους μάθω καλύτερα. Δείχνουν ποιοτικοί, πάντως».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο Αργεντινός φορ της ΑΕΚ
«Πέρυσι ήμουν Ζορό, φέτος θα δούμε» δηλώνει ο Ισμαέλ Μπλάνκο


Την υπόσχεσή του πως και φέτος θα δώσει τον καλύτερό του εαυτό για να βοηθήσει την ΑΕΚ να εκπληρώσει τους στόχους της έδωσε ο Ισμαέλ Μπλάνκο, από την Αυστρία, όπου βρίσκεται η αποστολή της Ενωσης, για το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Ο Αργεντινός επιθετικός μίλησε επίσης για τις αλλαγές στο σύστημα και τα πρόσωπα στο φετινό ρόστερ, ενώ τόνισε πως ακόμη δεν έχει αποφασίσει ποιον... ήρωα θα υποδυθεί στους πανηγυρισμούς του.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μπλάνκο:

-Πέρυσι, στην πρώτη σου χρονιά στην Ευρώπη, πέτυχες 21 γκολ, χωρίς μάλιστα να είσαι βασικός σε όλα τα ματς. Φέτος που θα έχεις δεδομένα ρόλο πρωταγωνιστή, πόσα περισσότερα γκολ να περιμένουμε;
«Η αλήθεια είναι ότι πέρυσι είχα μία πολύ καλή σεζόν. Είμαι πάντα προετοιμασμένος για το καλύτερο, αλλά κανείς δεν μπορεί να πει ότι έχει δεδομένα θέση βασικού. Εχουμε νέο προπονητή και θα προσπαθήσω να κάνω και φέτος το καλύτερο».

-Θα παίζεις στο κέντρο της επίθεσης σε ένα νέο αγωνιστικό σύστημα. Τι σκέφτεσαι για τον νέο τρόπο παιχνιδιού;
«Υπάρχουν πολλοί τρόποι παιχνιδιού και κάθε παίκτης οφείλει να προσαρμόζεται σε αυτά που ζητεί ο προπονητής. Θα προσπαθήσω να κάνω το καλύτερο κι αν είμαι βασικός, ακόμη καλύτερα. Πέρυσι είχαμε ένα πολύ καλό δίδυμο με τον Λυμπερόπουλο, έμαθα πολλά από αυτόν και εύχομαι να συνεχίσω όσο καλύτερα γίνεται».

-Θα σε βοηθήσει το γεγονός ότι θα έχεις αριστερά στην επίθεση τον συμπατριώτη σου Σκόκο και δεξιά τον επίσης ισπανόφωνο Εντίνιο;
«Το θέμα της γλώσσας και της επικοινωνίας είναι αλήθεια ότι με βοηθά σημαντικά. Στη ζωή μου στην Αθήνα έχω ακόμη δυσκολίες στην επικοινωνία με τον κόσμο. Πρέπει να προσαρμοστούμε με τους συμπαίκτες μου, να βάλουμε τα πράγματα σε μια ροή και μετά όλα θα μας βγαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο».

-Πόσο σε επηρεάζει η απουσία του Λυμπερόπουλου, ο οποίος σε βοηθούσε με την παρουσία του στη επίθεση;
«Η παρουσία του 'Λύμπε' ήταν πολύ σημαντική για μένα. Είναι θαυμάσιος ποδοσφαιριστής και άνθρωπος. Εμαθα πάρα πολλά από αυτόν, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Ωστόσο, πήρε την απόφασή του που πρέπει να τη δεχθούμε».

-Εχεις κληθεί ξανά να παίξεις στο κέντρο της επίθεσης σε σύστημα 4-3-3;
«Είναι η πρώτη φορά, αλλά οφείλω να προσαρμοστώ σε αυτά που ζητεί ο προπονητής μου».

-Πέρυσι ήσουν ο 'Ζορό'. Φέτος ποιον ήρωα θα δούμε στο γήπεδο;
«Δεν είναι εύκολο να γίνουν πολλά πράγματα, διότι άρχισα να βλέπω κίτρινες κάρτες με την ιστορία της μάσκας. Θα δούμε, όμως. Δεν αποκλείω τίποτα. Ισως κάποια ημέρα να εμφανιστεί κάποιος νέος ήρωας».

-Ποιοι είναι οι στόχοι σου για τη νέα χρονιά;
«Καθορίζω τους στόχους μου στο τέλος κάθε αγωνιστικής περιόδου, όταν κάνω τον απολογισμό μου. Τα πράγματα πήγαν καλά πέρυσι για μένα σε προσωπικό επίπεδο, αλλά οι στόχοι μου συμβαδίζουν με τους στόχους της ΑΕΚ, η οποία εδώ και χρόνια δεν έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα. Αυτός είναι ο συλλογικός μας στόχος. Εύχομαι φέτος να κατακτήσουμε όσα περισσότερα γίνεται».

-Ποια από τα 21 γκολ που πέτυχες πέρυσι ξεχωρίζεις περισσότερο;
«Ξεκινώ από το πρώτο που έβαλα στην Ελλάδα (σ.σ.: στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Ατρόμητο), μετά ξεχωρίζω το γκολ επί της Χετάφε (με τακουνάκι), ίσως το τελευταίο γκολ που έβαλα απέναντι στον Αστέρα (ψαλιδάκι) και φυσικά το γκολ στο κλασικό ντέρμπι (επί του Ολυμπιακού)».

-Ετσι όπως βλέπεις την ΑΕΚ να οργανώνεται στο γήπεδο, θεωρείς ότι θα παίζει πιο γρήγορα και με καλύτερη ανάπτυξη, κάτι που θα σου δώσει τη δυνατότητα να τελειώσεις περισσότερες φάσεις;
«Μακάρι. Γι' αυτό άλλωστε προπονούμαστε. Ο προπονητής θέλει την καλή κυκλοφορία της μπάλας και να παίζουμε συνεχώς με την μπάλα κάτω. Περιμένουμε το πρώτο επίσημο παιχνίδι μας για να είμαστε όλοι έτοιμοι στο 100% και να κάνουμε αυτά που θα μας ζητήσει ο προπονητής».

-Ενα μήνυμα στους φίλους της ΑΕΚ;
«Από την πρώτη στιγμή που ήρθα στην ομάδα μου φέρθηκαν πολύ καλά. Θέλω πολύ να με στηρίζουν και στις καλές και στις κακές στιγμές, διότι έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ο κόσμος της ΑΕΚ θα πρέπει να ξέρει ότι εμείς θα προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο. Δουλεύουμε σκληρά για να κάνουμε το σωστό. Και μακάρι στο τέλος να δικαιωθούμε».

-Η ΑΕΚ απέκτησε πρόσφατα δύο νέους συμπατριώτες σου. Τους Σκόκο και Σάχα. Τους έχεις πάρει... από το χεράκι για να προσαρμοστούν;
«Πάντα όταν έρχονται συμπατριώτες, οφείλεις να τους βοηθήσεις. Προσπαθώ να του εξηγώ πώς λειτουργεί το σύστημα. Μαζί με τον Αρουαμπαρένα προσπαθούμε να τους στηρίξουμε και να τους μάθουμε πράγματα. Είναι δύο καλά παιδιά, ήρεμα και ταπεινά».

-Υπήρξε πρόταση από την Αλ Αχλί, έχει εκφραστεί ενδιαφέρον από ευρωπαϊκές ομάδες και σίγουρα φέτος θα παρακολουθείσαι από πολλούς. Σε επηρεάζει;
«Δεν σκέφτομαι αυτά τα πράγματα. Υπάρχουν μόνο φήμες, τίποτα σίγουρο. Πιστεύω ότι δεν θα με επηρεάσει. Είμαι συνδεδεμένος με την ΑΕΚ, έχω συμβόλαιο μαζί της και ασχολούμαι μόνο με αυτή».

-Τι θα σε δελέαζε να φύγεις από την ΑΕΚ; Μία πολύ καλή οικονομική πρόταση ή μία σημαντική ευρωπαϊκή ομάδα;
«Δεν ξέρω πραγματικά και δεν μπορώ να απαντήσω. Αν υπάρξει μία πρόταση, θα δούμε».

-Υπήρχε περίπτωση να συνεχίσεις την καριέρα σου στα Εμιράτα με την Αλ Αχλί;
«Θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο και για οικογενειακούς λόγους. Οποιοδήποτε τέτοιο σενάριο θα το συζητούσα με την οικογένειά μου. Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο και δεν μπορώ να πω ότι έχω σκεφτεί μια τέτοια πιθανότητα».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Νίκησε τη Σλοβακία
Την 11η θέση κατέλαβε η Εθνική ανδρών του πόλο στη Μάλαγα


H Eθνική ομάδα των ανδρών επικράτησε με 14-8 της Σλοβακίας και κατέλαβε την 11η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έτσι απέφυγε την τελευταία θέση στη διοργάνωση, που θα ήταν η χειρότερη στην ιστορία του.

Να πάει και να μην ξανάρθει

Η Εθνική ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Μάλαγα κερδίζοντας τη Σλοβακία, όμως δεν απέφυγε το χειρότερο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα -την τελευταία εικοσαετία- αφού έστω και αν έκλεισε νικηφόρα τις προσπάθειές της, κανείς δεν θέλει να θυμάται αυτή τη συμμετοχή.

Το παιχνίδι της Παρασκευής (11/7), αν και ήταν αγγαρεία και για τις δυο ομάδες, είχε αρκετά καλά στοιχεία. Οι Σλοβάκοι του Μίλε Νάκιτς προσπάθησαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι και τα κατάφεραν μέχρι τα μισά της αναμέτρησης όπου το σκόρ ήταν στο 5-4.

Από το 3ο όμως οκτάλεπτο και μετά η ελληνική ομάδα με μπροστάρηδες του Μανώλη Μυλωνάκη και Γιάννη Θωμάκο που σημείωσαν από 4 και 3 γκολ αντίστοιχα ξέφυγε αρχικά 3 γκολ (9-6) και στη συνέχεια 6 (13-7) κάνοντας ακόμη πιο εύκολο το έργο του Σάντρο Καμπάνια και των παικτών του. Στον παίκτη παραπάνω η εθνική ομάδα είχε 2/4 ενώ στον παίκτη λιγότερο 3/8.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 4-2, 5-2

Ελλάδα (Καμπάνια): Δεληγιάννης, Σχίζας 1, Μάζης, Κοκκινάκης 1, Θωμάκος 3, Θεοδωρόπουλος 1 , Αφρουδάκης Χ. 2, Ντόσκας ,Αφρουδάκης Γ. 1, Μυτελούδης, Βλοντάκης 1, Μυλωνάκης 4, Ρέππας

Σλοβακία: Γκογκόλα, Νέντβαλ, Ζάτοβιτς 1, Χρόσικ 1, Γιάνιτσεκ 1, Σέμαν , Πάλασακ , Μπάκο 1, Γρούτκα. Μράβικ 2, Κόλαρικ., Κράτοσβιλ 2, Γκάλις.

Διαιτητές: Σαντέκοφ (Ρωσία), Σταίκοβιτς (FYROM).

Αμεση η επιστροφή

Οπως ήρθαν τα πράγματα η ελληνική ομάδα δεν έχει κανένα λόγο να μείνει στη Μάλαγα κι έτσι άλλαξε τα εισιτήρια προκειμένου να ταξιδέψει το Σάββατο (12/7) για την Αθήνα όπου θα βρίσκεται γύρω στις 16:00 αντί για τη Δευτέρα το βράδυ.

Έτσι οι παίκτες θα κερδίσουν και μια μέρα ξεκούρασης παραπάνω, αφού ο Σάντρο Καμπάνια τους είχε υποσχεθεί πριν από το Ευρωπαϊκό ένα τριήμερο ξεκούρασης (θα επιστρέψουν στις προπονήσεις το απόγευμα της ερχόμενης Πέμπτης. Η ομάδα των γυναικών θα επιστρέψει σύμφωνα με τον αρχικό προγραμματισμό το βράδυ της Κυριακής.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Σάντρο Καμπάνια: «Δεν ήταν εύκολο να αγωνιστούμε σήμερα κυρίως λόγω της κακής μας ψυχολογίας. Παρόλα αυτά η αγωνιστικότητά μας ήταν σε αρκετά καλά επίπεδα και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

»Τώρα όμως πρέπει να ανακάμψουμε . Έχουμε την ικανότητα, την τεχνική αλλά και την φυσική κατάσταση ώστε να αντιστρέψουμε το κλίμα. Να προσπαθήσουμε και ο καθένας μόνος του και όλοι μαζί να επιστρέψουμε από την κόλαση στον παράδεισο.

»Μόνο μέσα από την δουλειά μπορούμε να το πετύχουμε αυτό.

»Οσο για το τουρνουά, ήταν καλό που βγήκαν τώρα τα αρνητικά. Ξέραμε ότι αυτός ο όμιλος ήταν πολύ δύσκολο κι ότι έπρεπε να παλέψουμε όλα τα παιχνίδια.

»Και το κάναμε με εξαίρεση το προτελευταίο με τη Ρωσία που παίρνω όλη την ευθύνη επάνω μου. Για όσους πάντως γνωρίζουν από πόλο και είδαν τα παιχνίδια ξέρουν ότι η ομάδα αυτή δεν ήταν για την 11η θέση. Πρέπει να πω τέλος ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος που έχω μια ομάδα με πραγματικούς άνδρες».
Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Υπέγραψε για 2+2 χρόνια
Ο Κουφός θα... χορεύει Τζαζ στο μαγικό κόσμο του ΝΒΑ


Ο Κώστας Κουφός υπέγραψε την Παρασκευή (11/7) το συμβόλαιό του με τους Γιούτα Τζαζ, οι οποίοι τον παρουσίασαν και επίσημα, αφού πρώτα τον είχαν επιλέξει στο Νο23 του draft του ΝΒΑ.

Ο Ελληνας σέντερ θα φορέσει τη φανέλα των Μορμόνων τα επόμενα δύο χρόνια, ενώ σε περίπτωση που η ομάδα της Γιούτα μείνει ευχαριστημένη από την παρουσία του, θα ενεργοποιήσει τη σχετική ρήτρα και θα τον κρατήσει για ακόμη δύο.

Οσον αφορά στο οικονομικό κομμάτι, ο Κουφός θα πάρει 941.000 δολάρια τον πρώτο χρόνο του συμβολαίου του, 1.011.700 τον δεύτερο και σε περίπτωση που μείνει για τα επόμενα δύο, 1.082.200 τον τρίτο και 1.836.490 τον τέταρτο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Επεσε η ρήτρα του συμβολαίου
Παραμένει στη Σέλτικ ο Σαμαράς, αφού βρέθηκε λύση με τη Σίτι


Γλασκόβη
Η Σέλτικ είναι αποφασισμένη να διατηρήσει στο δυναμικό της τον Γιώργο Σαμαρά και να πληρώσει την ρήτρα του συμβολαίου που τον δεσμεύει με την Μάντσεστερ Σίτι. Οι οικονομικές απαιτήσεις της Σίτι για την αποδέσμευση του Eλληνα επιθετικού άγγιζαν τα 3 εκ. ευρώ.

Ο νέος προπονητής της ομάδας, Μαρκ Χιουζ, ωστόσο, δεν φαίνεται να τον υπολογίζει και δεν βλέπει με καλό μάτι την παραμονή του στο Μάντσεστερ, με αποτέλεσμα η ρήτρα της αποδέσμευσής του να κατέβει στα 2 εκ.

Οι πρωταθλητές Σκοτίας, από την πλευρά τους, δεν θέλουν να αφήσουν την ευκαιρία να πάει χαμένη και μέσα στις επόμενες μέρες πρόκειται να έρθουν σε συμφωνία με την αγγλική ομάδα, σύμφωνα με την 'The Guardian'.

O 25άχρονος διεθνής μετακόμισε στην Γλασκόβη τον περασμένο Ιανουάριο. Κατά την εξάμηνή του παρουσία ως δανεικός στους Καθολικούς, πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις και βοήθησε στην κατάκτηση του τίτλου.

Ενδιαφέρον για την απόκτησή του Σαμαρά είχε εκφράσει και η Λάτσιο τις τελευταίες εβδομάδες αλλά ο ψηλόσωμος επιθετικός είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα συνεχίσει να πανηγυρίζει με την φανέλα της Σέλτικ.



Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αισιοδοξία για το μπάσκετ
Εθνική... υποχρέωση η πρόκριση στο Πεκίνο


«Χρέος μας», χαρακτήρισαν την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου ο Παναγιώτης Γιαννάκης και οι Βασίλης Σπανούλης, Νίκος Ζήσης και Παναγιώτης Βασιλόπουλος, στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν το μεσημέρι της Παρασκευής (11/7) σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας, ενόψει του Προολυμπιακού τουρνουά, που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ (14-20/7).

Την συνέντευξη Τύπου προλόγισε ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Ανδρέας Μιαούλης, ο οποίος τόνισε:

«Τρία 24ωρα πριν την έναρξη της διοργάνωσης, όλα είναι έτοιμα, οργανωτικά και αγωνιστικά με την ομάδα που καθοδηγείται από έναν καταξιωμένο προπονητή, τον Παναγιώτη Γιαννάκη. Πεποίθηση όλων είναι ότι το τουρνουά θα πετύχει. Από το Ακρόπολις, η ομάδα φάνηκε ότι είναι έτοιμη να διεκδικήσει αυτό που της ανήκει. Η μία ομάδα που θα περάσει εύκολα από το τουρνουά θα είναι η ελληνική ομάδα».

Στη συνέχεια, τον λόγο πήρε ο γενικός γραμματέας της ΕΟΚ, Παναγιώτης Τσαγκρώνης.

«Από οργανωτικής πλευράς, όπως και τις άλλες φορές η ΕΟΚ θα ανταποκριθεί και θα πάρει μετάλλιο στα οργανωτικά θέματα. Υπάρχει σημαντική κίνηση στα εισιτήρια. Πρέπει να παρακολουθήσουν οι έλληνες φίλαθλοι από κοντά την προσπάθεια της ομάδας. Καλή πορεία στην Εθνική ομάδα, όχι μόνο εδώ, αλλά και στο Πεκίνο», είπε και μετά μίλησαν οι πρωταγωνιστές.

Γιαννάκης: «Πεκίνο με τη βοήθεια του κόσμου»

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης ανέφερε: «Το μπάσκετ είναι πολύ σπουδαίο σπορ. Υπάρχουν καλοί παίκτες σε όλο τον κόσμο και υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί παίκτες με υψηλά στάνταρ ποιότητας, αλλά με όχι καλή αποτελεσματικότητα. Πρέπει να υπάρχει υπομονή και συμπαράσταση στα λάθη της ομάδας, αφού έτσι ο κόσμος θα βοηθήσει τα παιδιά να είναι αποτελεσματικοί. Η ομάδα πρέπει να βελτιώσει την ταχύτητά της σε επίθεση και άμυνα.

»Στα φιλικά κάναμε κάποια αβίαστα λάθη, που δημιούργησαν νευρικότητα στην ομάδα. Μέρα με τη μέρα, όταν θα έρθει η ώρα των αγώνων, τα παιδιά θεωρώ ότι έχουν το χαρακτήρα και την ποιότητα για να φτάσουν στην ταχύτητα που θέλουμε. Κάθε ομάδα έχει αδυναμίες και δυνατότητες. Στόχος μας είναι να κρύψουμε τις αδυναμίες μας με τον τρόπο που θα παίζουμε και να αναδείξουμε τα προσόντα μας».

Και συμπλήρωσε, τονίζοντας πως όλοι θα πρέπει να κοιτούν το παιχνίδι με τον Λίβανο κι όχι το Πεκίνο: «Τα παιδιά είναι συγκεντρωμένα στο Λίβανο. Στο Μουντομπάσκετ του 2006 είχαμε πρόβλημα, απέναντι σε μια ομάδα (σ.σ. Κατάρ) που είχε ενθουσιασμό απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης.

»Ο κόσμος να έρθει στο γήπεδο με την οικογένειά του και να συμπαρασταθούν στην ομάδα και να χαρούν το μπάσκετ. Εχουμε ανθρώπους, που δουλεύουν, ώστε η ομάδα να είναι έτοιμη και στο Πεκίνο. Πρέπει να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται και στα δύο τουρνουά που θα αγωνιστούμε, αν μας δοθεί η ευκαιρία να παίξουμε».

Ο «Δράκος» τόνισε πως η Εθνική θα πορευτεί με 14 παίκτες μέχρι το Πεκίνο: «Τα 14 παιδιά που έχουν μείνει θα πάνε και στο Πεκίνο, εφόσον η ομάδα προχωρήσει. Η 12άδα θα ανακοινωθεί όταν θα έχουμε το δικαίωμα να το ανακοινώσουμε στη FIBA. Πρώτα θα ανακοινωθεί στα παιδιά και μετά στα ΜΜΕ».

Ο Γιαννάκης έκανε στο τέλος κάλεσμα στον κόσμο να δώσει το παρών στο ΟΑΚΑ: «Ο κόσμος να έρθει στο γήπεδο και να δείξει την αγάπη του για το παιχνίδι. Ολοι μπορούν να ωφεληθούν. Μην ξεχνάτε ότι πολλοί αγαπούν τη νίκη, αλλά λίγοι δουλεύουν γι` αυτή. Να έρθουν για να συμπαρασταθούν στην ομάδα».

«Δεν μας αγχώνει που θα παίξουμε στην έδρα μας»

Τους παίκτες εκπροσώπησαν στη συνέντευξη Τύπου οι Βασίλης Σπανούλης, Νίκος Ζήσης και Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού, τόνισε, αναφερόμενος και στις απουσίες, σε σχέση με το προηγούμενο Eurobasket: «Εφυγαν ορισμένα παιδιά, ήρθαν κάποια άλλα. Ουδείς αναντικατάστατος και αυτό ισχύει για όλους μας.

»Η ομάδα εξελίσσεται και θα υπάρχει για πάντα. Είμαστε σε ικανοποιητικό επίπεδο, παίζοντας καλό μπάσκετ, αλλά ίσως να μην είναι αρκετό για να προκριθούμε. Χρειάζεται και να νικάς. Προτιμώ να νικώ χωρίς να παίζω καλό μπάσκετ, αλλά αν συνδυάζεται, είναι το ιδανικό».

Ο Ζήσης μίλησε και για την προετοιμασία της ομάδας: «Πιστεύω γενικά ότι η φετινή προετοιμασία ήταν διαφορετική. Πιο σύντομη, όχι όμως διαφορετική στην έντασή της. Μπήκαμε γρήγορα στα φιλικά και παρά το σύντομο χρονικό διάστημα και παρά το γεγονός ότι μερικά στελέχη της ομάδας δεν είναι μαζί μας, η ομάδα είναι σε καλό δρόμο.

»Οι νίκες στα φιλικά χτίζουν την αυτοπεποίθηση της ομάδας γενικά. Οι νίκες όμως στα φιλικά δεν σημαίνουν τίποτα. Ακούω σαν παίκτης ότι η πρόκριση είναι δεδομένη, αλλά δεν πρέπει να πέσουμε σε αυτό το τρυπάκι, ότι σίγουρα θα είμαστε στο Πεκίνο. Μετά τον όμιλο, έχουμε δύο τελικούς στα νοκ άουτ, στους οποίους πρέπει να νικήσουμε».

Tέλος, ο Βασιλόπουλος είπε πως αποτελεί χρέος όλων η πρόκριση στους Ολυμπιακούς: «Το να παίζεις στην έδρα σου είναι σημαντικό. Να σε βλέπουν από κοντά οι φίλαθλοί σου είναι ό,τι καλύτερο.

»Εχω ακούσει ότι υπάρχει πίεση που παίζουμε στην έδρα μας και ότι αυτό θα μας αγχώσει, όμως ευτυχώς όλα τα παιδιά έχουν συνηθίσει στην πίεση. Η ομοσπονδία έκανε το χρέος της και έφερε εδώ τη διοργάνωση και εμείς τώρα έχουμε το δικό μας που είναι η πρόκριση».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δολιοφθορά λέει ο Δημήτρης Ρέγας
Η «μεθυλτριενολόνη» ξαναχτύπησε στον στίβο


Θετικό στην ουσία «Μεθυλτριενολόνη» βρέθηκε δείγμα του αθλητή του στίβου, Δημήτρη Ρέγα, μετά από έλεγχο που πραγματοποιήθηκε από τον ΕΣΚΑΝ σε δείγματα αθλητών από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου στις 13 Ιουνίου.

Ο ίδιος ο 22χρονος αθλητής, ο οποίος είχε κατακτήσει την 3η θέση στα 400μ., με ανακοίνωση που εξέδωσε, κάνει λόγο για δολιοφθορά και τονίζει πως θα υποβάλλει μηνύσεις κατ' αγνώστων, καθώς όπως υποστηρίζει «...ουδέποτε θεώρησα απαραίτητο να κάνω χρήση απαγορευμένων ουσιών».

Ο Ρέγας είναι αθλητής του Γιώργου Παναγιωτόπουλου, προπονητή και της Φανής Χαλκιά και το 2005 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Εφήβων. Κατάγεται από τη Μυτιλήνη και του είχε δωθεί το προσωνύμιο «νέος Κεντέρης».

Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί πως ο Ρέγας είχε αποσύρει την τελευταία στιγμή τη συμμετοχή του από το μίτινγκ «Θεσσαλονίκη 2008», που είχε διεξαχθεί την Τετάρτη (9/7).

Αναλυτικά η ανακοίνωση του Δημήτρη Ρέγα: «Με έκπληξη πληροφορήθηκα από τις αρμόδιες αρχές ότι το δείγμα ούρων μου σε έλεγχο ντόπινγκ που διεξήχθη προ ενός μηνός στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στίβου βρέθηκε θετικό. Με περισσή έκπληξη αλλά και τρόμο πληροφορήθηκα ότι η ουσία η οποία ανιχνεύθηκε στο δείγμα μου είναι η ίδια ουσία που βρίσκεται πίσω από το σκάνδαλο της Ομοσπονδίας άρσης βαρών (methyltrienolone).

»Είμαι μόλις 22 ετών με μικρή διαδρομή στον πρωταθλητισμό, όπου ονειρευόμουν και ακόμη ονειρεύομαι να φτάσω ψηλά. Ουδέποτε θεώρησα απαραίτητο να κάνω χρήση απαγορευμένων ουσιών και αυτό γιατί μοναδικός στόχος μου στον αθλητισμό ήταν να κάνω περήφανους τους γονείς μου και όσους πίστεψαν σε εμένα.

»Μέσα στο βαρύ αντιαθλητικό κλίμα και τις μέρες απαξίωσης που περνάει ο αθλητισμός στην Ελλάδα τους τελευταίους δύο μήνες, εκτός από ανήθικη θα ήταν πραγματικά αυτοκτονική και πέραν κάθε λογικής η χρήση αναβολικών από έναν αθλητή που, αφενός, είναι εγγεγραμμένος στις λίστες της WADA, και, αφετέρου, γνωρίζει ότι θα ελεγχθεί στο συγκεκριμένο αγώνα.

»Πολύ περισσότερο η χρήση της συγκεκριμένης ουσίας, η οποία το τελευταίο διάστημα έχει προκαλέσει ντόρο και βρίσκεται στο μικροσκόπιο των αρχών.

»Υπογραμμίζω δε, ότι γνώριζα πως θα υποβληθώ τη συγκεκριμένη ημέρα σε έλεγχο ντόπινγκ. Δυστυχώς, όμως, το γνώριζαν και άλλοι. Αυτοί που με αυτή τους την ενέργεια επιχείρησαν να επιβάλλουν καθεστώς τρομοκρατίας στους αθλητές στίβου προεόρτια των Ολυμπιακών αγώνων του Πεκίνου.

Υπόσχομαι ότι θα επιστρατεύσω όλες μου τις δυνάμεις και όλους τους φορείς για να ανακόψω την προσπάθεια αυτών που έβαλαν ως στόχο να πληγώσουν και το στίβο.

»Εντός των επομένων ωρών θα υποβάλλω μήνυση κατ' αγνώστων, ενώ με την παρούσα επικαλούμαι και τη συνδρομή της διοίκησης του ΟΑΚΑ ώστε να εξεταστεί από τις Αρχές το υλικό από το κλειστό κύκλωμα παρακολούθησης των χώρων προθέρμανσης.

»Δεν αισθάνομαι τόσο την ανάγκη να φωνάξω ότι είμαι καθαρός, όσο την ανάγκη να στρέψω το βλέμμα σας σ' αυτούς που με δόλια μέσα σπέρνουν τον τρόμο».

Η απάντηση του ΣΕΓΑΣ

Ο ΣΕΓΑΣ με ανακοίνωση, που εξέδωσε την Παρασκευή (12/7), εξέφρασε τη λύπη του για την υπόθεση ντόπινγκ του αθλητή Δημήτρη Ρέγα, ενώ άφησε και αιχμές για τη διαρροή του θέματος, πριν ολοκληρωθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες.

Επίσης η ομοσπονδία Στίβου επισημαίνει στην ανακοίνωσή της, ότι αρχίζει άμεσα τις πειθαρχικές διαδικασίες σε συνεργασία με την IAAF, ενώ εκφράζει τη δυσαρεσκειά της επειδή καθυστέρηση η ανάλυση των δειγμάτων του πανελληνίου πρωταθλήματος.

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΣΕΓΑΣ έχει ως εξής:

«Σήμερα Παρασκευή 11/7/08 το ΕΣΚΑΝ ενημέρωσε εγγράφως τον ΣΕΓΑΣ ότι και το Β δείγμα ούρων του αθλητή Δημήτρη Ρέγα, που συλλέχθηκε κατά την διάρκεια τακτικού ελέγχου, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών στις 13/6/08 στο ΟΑΚΑ, ήταν θετικό στην ουσία Methyltrienolone.

»Ο Σ.Ε.Γ.Α.Σ. εκφράζει την λύπη του γιατί ένα ακόμα περιστατικό Doping ταλανίζει τον Ελληνικό Αθλητισμό και ξεκινάει άμεσα τις σχετικές πειθαρχικές διαδικασίες σε συνεργασία με την IAAF.

»Ταυτόχρονα όμως είναι υποχρεωμένος να διαμαρτυρηθεί εντονότατα και να καταγγείλει προς την Αθλητική ηγεσία το γεγονός ότι για μια ακόμα φορά το θέμα διέρρευσε στην δημοσιότητα πριν ολοκληρωθούν οι προβλεπόμενες διαδικασίες, από άτομα που εμπλέκονται με τους δημόσιους φορείς που είναι υπεύθυνοι τόσο για την διεκπεραίωση όσο και για την εμπιστευτικότητα αυτών των διαδικασιών.

»Επίσης θέλει να διαμαρτυρηθεί γιατί, ενώ ζήτησε εγγράφως από το ΕΣΚΑΝ και το εργαστήριο ελέγχου του ΟΑΚΑ, πολλές μέρες πριν την διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, να έχει ολοκληρωθεί η ανάλυση των δειγμάτων πριν το BRUNO ZAULI, που έγινε στις 21-22/6/08, ώστε σε περίπτωση θετικού δείγματος να μην περιληφθεί o Αθλητής - Αθλήτρια στις Εθνικές Ομάδες, ώστε να μην υπάρξει ο κίνδυνος μιας εκ των υστέρων ακύρωσής του/της, που θα συμπαρέσυρε συνολικά το αποτέλεσμα των Εθνικών Ομάδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αυτό δεν κατέστη δυνατόν, όπως γινόταν όλα τα προηγούμενα χρόνια.

»Αντιθέτως χρειάσθηκαν 27 ολόκληρες ημέρες για να βγει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, χωρίς μέχρι σήμερα να μας έχει ενημερώσει με οποιονδήποτε τρόπο το εργαστήριο ελέγχου του ΟΑΚΑ ότι το έγγραφο αίτημά μας δεν μπορούσε να ικανοποιηθεί.

Ενημερώνουμε τέλος την κοινή γνώμη για τα εξής:

-Ο αθλητής Δημήτρης Ρέγας δεν είχε μέχρι σήμερα εξασφαλίσει την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες και επομένως δεν αποτελούσε μέλος της Ολυμπιακής Ομάδας.

-Σύμφωνα με τα παραπάνω και εφόσον τιμωρηθεί ο αθλητής μετά την ολοκλήρωση των πειθαρχικών διαδικασιών, αφενός θα ακυρωθεί το αποτέλεσμα της ομάδας 4Χ400 Ανδρών στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό Κύπελλο BRUNO ZAULI, αφετέρου η ακύρωση αυτή δεν επηρεάζει την ένταξη των Εθνικών μας Ομάδων στην SUPER LEAGUE της Ευρώπης για το 2009».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 18:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Χατζηχρήστος καλεί Μελισσανίδη
Θρίαμβος Original, άνοιγμα σε Μελισσανίδη... καμπάνα ΕΠΟ!


Η παράταξη «ΑΕΚ για πάντα», την οποία υποστήριζε ο σύνδεσμος των οργανωμένων φιλάθλων της ΑΕΚ, «Original», ήταν η νικήτρια των εκλογών στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ, καθώς συγκέντρωσε 360 ψήφους, σε σύνολο 592. Εντύπωση, πάντως, προκάλεσε το άνοιγμα που πραγματοποίησε ο πρόεδρος της Original, Δημήτρης Χατζηχρήστος, προς τον Δημήτρη Μελισσανίδη!

«Διορθώσαμε το λάθος του 2005, οι παραιτήσεις μας είναι στη διάθεση του Δημήτρη Μελισσανίδη», τόνισε ο Χατζηχρήστος, αναφερόμενος και στις προηγούμενες εκλογές, στις οποίες είχε επικρατήσει η παράταξη που υποστήριζε η πλευρά Νικολαΐδη.

Η πλευρά του -πρώην πλέον προέδρου της Ερασιτεχνικής- Ανδρέα Ανατολιωτάκη πήρε 162 ψήφους και η «Αδέσμευτη Ενωτική Κίνηση» 70.

Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Χατζηχρήστος, ηγέτης της «Original 21», παραχώρησε συνέντευξη στον «Nova ΣΠΟΡ FM 94,6» τονίζοντας ότι «όσοι θέλουν να βοηθήσουν την ΑΕΚ είναι ευπρόσδεκτοι».

«Δεν υπάρχει νικητής και ηττημένος. Η επιτυχία είναι της ΑΕΚ, όχι δική μου. Δεν ήταν κάτι ξαφνικό, είναι αποτέλεσμα δουλειάς τεσσάρων χρόνων. Πιστεύω στη βοήθεια του κόσμου. Πρώτος στόχος είναι τα 10.000 μέλη, δεύτερος να έρθει όλος ο κόσμος να βοηθήσει, με διαφάνεια, καθαρές διαδικασίες και αγνές προθέσεις. Πρέπει ο κόσμος να καταλάβει ότι η ΑΕΚ δεν είναι η ΠΑΕ ή η ΚΑΕ. Είναι η… σκέτη. Εμείς λειτουργούμε με την ψυχή και το συναίσθημα και λιγότερο με το μυαλό».

Με τον Μελισσανίδη η ΑΕΚ θα αναστηθεί

«Αυτά που λέγαμε και πριν τις εκλογές, θα τα λέμε πάντα. Ο κάθε Μελισσανίδης, ο κάθε Νικολαΐδης, ο κάθε Νοτιάς, Βοριάς ή Κανελλόπουλος, ο καθένας από αυτούς που έχει ανάγκη η ΑΕΚ είναι ευπρόσδεκτος.

»Εγώ ξέρω πως αν έρθει ο Μελισσανίδης πρόεδρος και δεν βάλει κανέναν άλλον, θα αναστηθεί η ΑΕΚ και θα πάρουμε πρωταθλήματα σε όλα τα τμήματα. Εγώ δεν έχω κανένα σκοπό να διοικήσω ή να σώσω την ΑΕΚ. Το θέμα είναι να σωθεί η ΑΕΚ».

Γήπεδο στη Νέα Φιλαδέλφεια

«Στο θέμα του γηπέδου, θα στενοχωρήσω τον φίλο μου τον Ντέμη. Τι μπορεί να κάνει η (Ερασιτεχνική) ΑΕΚ χωρίς τη βοήθεια της ΠΑΕ για το γήπεδο; Ό,τι ακριβώς μπορεί να κάνει και η ΠΑΕ χωρίς τη συνδρομή της Ερασιτεχνικής. Το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο.

»Εγώ θέλω να αποδείξω πως ο Ντέμης Νικολαΐδης δεν μπορεί να κάνει γήπεδο πουθενά αλλού και όσο περνά ο καιρός θα αποδεικνύεται αυτό. Ο κύριος Νικολαΐδης θα μπορούσε να είχε κάνει ένα γήπεδο, αλλά τόσο καιρό δεν το έχει κάνει.

Και δεν νομίζω πως τον έχουμε εμποδίσει εμείς. Ο κύριος Ανατολιωτάκης τον εμπόδιζε. Γιατί δεν το έχει κάνει τόσο καιρό; Πού είναι το προπονητήριο; Ξέρετε καμία απόφαση στην Ελλάδα να μην ανατρέπεται και να μην προσβάλλεται;

Μήπως ζούμε στο Βέλγιο και την Ολλανδία. Here’s Greece (εδώ είναι Ελλάδα). Το γήπεδο της ΑΕΚ είναι πάρα πολύ εύκολο να γίνει στη Νέα Φιλαδέλφεια».

Ας ασχοληθεί με την ομάδα

«Ο κύριος Νικολαΐδης κάνει πολύ καλά και ασχολείται με το θέμα του γηπέδου, αλλά θα κάνει πολύ καλύτερα να ασχολείται με την ομάδα. Ο κόσμος επηρεάζεται από Κυριακή σε Κυριακή με τα αποτελέσματα. Όταν η ομάδα πηγαίνει καλά, το γήπεδο θα πέσει σαν ώριμο σύκο. Όταν δεν πηγαίνει καλά, ο κόσμος θα ξεχνά το γήπεδο».

Πρόστιμο από την ΕΠΟ σε ΑΕΚ, Ντέμη και Κανελόπουλο

Στο μεταξύ, πρόστιμο ύψους 20.000 ευρώ επιβλήθηκε από την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ στην ΠΑΕ ΑΕΚ και από 10.000 ευρώ στους Ντέμη Νικολαΐδη και Τάκη Κανελόπουλο, για «...δυσμενείς κρίσεις κατά ποδοσφαιρικών αρχών και οργάνων», όπως ανακοίνωσε η Ομοσπονδία την Παρασκευή (11/7). Το πρόστιμο έχει να κάνει με τις δηλώσεις που φέρεται να έκανε ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ προς τους παίκτες του στις 22/4, περί «...δώρου του Πρωταθλήματος στον Ολυμπιακό από τον Γκαγκάτση».

Παράλληλα, η πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ απέρριψε την καταγγελία της ΑΕΚ κατά του Σωκράτη Κόκκαλη.

Αναλυτικά, οι αποφάσεις της πειθαρχικής επιτροπής της ΕΠΟ: «Κατά την τελευταία της συνεδρίαση, η Πειθαρχική Επιτροπή της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας έλαβε τις εξής αποφάσεις:

1. Επιβάλλει στην ΠΑΕ ΑΕΚ χρηματική ποινή 10.000 ευρώ και στον πρόεδρο, Θ. Νικολαΐδη, χρηματική ποινή 10.000 ευρώ βάσει του άρθρου 25 του Πειθαρχικού Κώδικα (δυσμενείς κρίσεις κατά ποδοσφαιρικών αρχών και οργάνων).

2. Επιβάλλει στην ΠΑΕ ΑΕΚ χρηματική ποινή 10.000 ευρώ και στον αντιπρόεδρο, Π. Κανελόπουλο, χρηματική ποινή 10.000 ευρώ βάσει του άρθρου 25 του Πειθαρχικού Κώδικα (δυσμενείς κρίσεις κατά ποδοσφαιρικών αρχών και οργάνων).

3. Απορρίπτει την από 9-5-2008 καταγγελία της ΠΑΕ ΑΕΚ κατά της ΠΑΕ Ολυμπιακός και του προέδρου, Σ. Κόκκαλη.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 19:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Νέα διορία για την απάντηση
«Δυο μέρες μόνο»... ο Λύμπε πήρε παράταση από τον ΠΑΟΚ


Δύο ημέρες διορία ζήτησε και πήρε ο Νίκος Λυμπερόπουλος για να απαντήσει στην πρόταση που του έχει καταθέσει η ΠΑΕ ΠΑΟΚ. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ θα πρέπει να περιμένει ακόμα 48 ώρες για να μάθει αν τελικά ο «Λύμπε» θα ντυθεί στα ασπρόμαυρα. Ο καλαματιανός επιθετικός, την Παρασκευή (11/7) επικοινώνησε με τον τεχνικό διευθυντή του Δικεφάλου, Ζήση Βρύζα και ζήτησε παράταση δύο ημερών για να δώσει την τελική απάντησή του.

Ο διεθνής άσος δεσμεύτηκε να απαντήσει μέχρι την Κυριακή (13/7) και φυσικά ο παράγοντας του ΠΑΟΚ δεν έφερε αντίρρηση. Είναι γνωστό άλλωστε πόσο πολύ θέλει η ομάδα της Θεσσαλονίκης να τον εντάξει στο δυναμικό της και γι' αυτό είναι διατεθειμένη να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια που της αναλογούν.

Ο Μάρκος Αντόνιο στην Ολλανδία

Ο Μάρκος Αντόνιο Ελίας Σάντος βρίσκεται στην Ολλανδία από το μεσημέρι της Παρασκευής (11/7) και ενσωματώθηκε με την αποστολή του ΠΑΟΚ στο Ντόορβερθ. Ο Βραζιλιάνος, ο οποίος ανήκει στην γαλλική Οσέρ, αν τελικά αποκτηθεί, θα αγωνιστεί ως δανεικός και αναμένεται να καλύψει το κενό που αφήνει ο Ρουντ Κνολ.

Ο γεννημένος στην Αλαγκοϊνιας της Βραζιλίας, βρέθηκε στην Ευρώπη το 2002 για λογαριασμό της Πόρτο, στην οποία όμως αγωνιζόταν στην δεύτερη ομάδα. Ο 25χρονος αμυντικός τελικά αγωνίστηκε στο πορτογαλικό πρωτάθλημα, αλλά με την φανέλα της Ζιλ Βιθέντε και της Λεϊρία. Με την πρώτη είχε 62 συμμετοχές και τέσσερα γκολ ενώ με την δεύτερη 29 συμμετοχές και ένα γκολ.

Το προηγούμενο καλοκαίρι μετακόμισε στην Γαλλία και την Οσέρ, αλλά δεν κατάφερε να καθιερωθεί στην ενδεκάδα της, γεγονός που τον έθεσε εκτός πλάνων για την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Ο Φερνάντο Σάντος έχει καλή γνώμη για τον Βραζιλιάνο και η ασπρόμαυρη διοίκηση προσφέρεται να καλύψει το συμβόλαιό του και να ενταχθεί αμέσως στο πρόγραμμα προετοιμασίας. Ο υποψήφιος αμυντικός του ΠΑΟΚ ζήτησε την άδεια από την ομάδα του για να ξεκινήσει διαπραγματεύσεις και από την στιγμή που η Οσέρ συμφώνησε, ο παίκτης αναχώρησε για την Ολλανδία.

Στο μεταξύ ο Ρουντ Κνολ, την Πέμπτη (10/7) βρέθηκε στο Αρνεμ και ολοκλήρωσε τις διαπραγματεύσεις με την διοίκηση του ΠΑΟΚ. Ο Ολλανδός παίκτης και ο Ζήσης Βρύζας, ο οποίος εκπροσώπησε την ΠΑΕ, αποφάσισαν να λύσουν κοινή συναινέσει τη συνεργασία τους με την καταβολή των οφειλομένων πριμ.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 19:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κόντρα Μάντσεστερ-Μπλάτερ
«Εχει δίκιο ο Μπλάτερ» είπε ο Κ. Ρονάλντο που... άκουσε τις συμβουλές του Μπέκαμ

Οι δηλώσεις του προέδρου της FIFA, Σεπ Μπλάτερ, ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο είναι ένας σύγχρονος σκλάβος έγιναν αντικείμενο αρνητικής κριτικής και η απάντηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν άμεση λέγοντας ότι... ως σκλάβος ο παίκτης πληρώνεται αρκετά καλά. Ωστόσο ο ίδιος ο επιβεβαιώνει τα λόγια του Μπλάτερ!

Ο 23άχρονος ποδοσφαιριστής, ο οποίος παραδέχεται ότι είναι... σκλάβος των συλλόγων, δεν έχει αποφασίσει ακόμα που θα συνεχίσει την καριέρα του, ενώ αρνείται ότι υπάρχει κάποια συμφωνία με τη Ρεάλ για την απόκτησή του.

«Συμφωνώ με τα σχόλια του προέδρου της FIFA. Εχει δίκιο σε όσα είπε. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποια συμφωνία με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Πρέπει να περιμένουμε μερικές μέρες για να δούμε τι θα γίνει. Πάντως, εγώ δεν γνωρίζω που θα αγωνίζομαι την επόμενη σεζόν», δήλωσε ο Πορτογάλος στο κανάλι της πατρίδας του, TVI.

Μπέκαμ: «Δύσκολη απόφαση»

Ο Ντέιβιντ Μπέκαμ πιστεύει ότι ο Κριστιάνο Ρονάλντο πρέπει να πάρει μια αρκετά δύσκολη απόφαση και να επιλέξει ανάμεσα στις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Ρεάλ Μαδρίτης για να συνεχίσει την καριέρα του.

Ο ποδοσφαιριστής των Λος Αντζελες Γκάλαξι φόρεσε για μια δεκαετία τη φανέλα των «Κόκκινων Διαβόλων» και το 2003 μετακόμισε στην ισπανική πρωτεύουσα όπου και παρέμεινε για τέσσερα χρόνια ως παίκτης της Ρεάλ.

«Οταν άφησα τη Μάντσεστερ, η μόνη άλλη ομάδα που ήθελα να αγωνιστώ ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν υπάρχει καλύτερη ομάδα, εκτός από τη Μάντσεστερ, η οποία είναι ισάξια», δήλωσε ο Αγγλος στο Sky Sports News.

Η απόφαση του 23χρονου Πορτογάλου είναι αρκετά δύσκολη σύμφωνα με τον Μπέκαμ. «Το να έχει να επιλέξει ανάμεσα στους δύο αυτούς συλλόγους είναι καλό για τον παίκτη. Ηταν το όνειρό μου να αγωνιστώ με τα χρώματα της Μάντσεστερ, όπως επίσης και με της Ρεάλ. Ηταν απίστευτα δύσκολη απόφαση για μένα και πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο και για το Ρονάλντο».

«Στη Ρεάλ Μαδρίτης; Οχι!»

Στο μεταξύ, ο Ράφαελ Βαν ντε Βάαρτ εμφανίστηκε έκπληκτος από τα δημοσιεύματα της ισπανικής εφημερίδας, Marca, που τον ήθελαν να έχει υπογράψει πενταετές συμβόλαιο με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο ποδοσφαιριστής του Αμβούργου αρνήθηκε ότι έχει συμφωνήσει με τον ισπανικό σύλλογο και υποστήριξε ότι και ο ίδιος ενημερώθηκε από την εφημερίδα.

Ο ισπανικός Τύπος ανέφερε ότι οι δύο σύλλογοι έχουν έρθει σε συμφωνία με τον παίκτη και οι μαδριλένοι έχουν καταθέσει πρόταση ύψους 20 εκατομμυρίων ευρώ για να τον φέρουν στην πρωτεύουσα. Ο Βαν ντε Βάαρτ, ο οποίος την Παρασκευή (11/7) ξεκινάει προετοιμασία με το Αμβούργο ισχυρίστηκε ότι δεν γνωρίζει κάτι για το θέμα.

«Εγώ στη Ρεάλ Μαδρίτης; Οχι! Εχω διαβάσει τα δημοσιεύματα, αλλά τώρα πρέπει να ενημερωθώ λίγο περισσότερο. Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω προς το παρόν», δήλωσε ο 25χρονος άσος στην γερμανική Bild.

Ο προπονητής του γερμανικού συλλόγου, Μαρτιν Τζολ, παραδέχτηκε ότι ο παίκτης μπορεί να αποχωρήσει από την ομάδα αν παρουσιαστεί κάποια καλή πρόταση γι' αυτόν. «Αν μια ομάδα, όπως οι Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης ή η Ιντερ, τότε δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ότι θα μείνει», κατέληξε ο Τζολ.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 19:05:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σκληρές κουβέντες για το θέμα
«Σύγχρονοι σκλάβοι τύπου Ρονάλντο» είπε ο Μπλάτερ, απάντησαν οι «μπέμπηδες»


Ο Σεπ Μπλάτερ, πρόεδρος της FIFA, μίλησε στο «Sky Sports» για τα συμβόλαια μεγάλης διάρκειας που χρησιμοποιούν οι ομάδες για να εμποδίζουν τους ποδοσφαιριστές να μετακινηθούν σε μία άλλη ομάδα, χαρακτηρίζοντας αυτή την μέθοδο ως «σύγχρονη σκλαβιά». Μάλιστα, αναφέρθηκε και στην περίπτωση Ρονάλντο-Μάντσεστερ, λέγοντας ότι πρέπει να γίνει αυτό που θέλει ο παίκτης. Αμεση ήταν η απάντηση της Γιουνάιτεντ.

«Πιστεύω ότι στο ποδόσφαιρο υπάρχει σε μεγάλο βαθμό σύγχρονη σκλαβιά, μεταγράφοντας παίκτες ή αγοράζοντας παίκτες από εδώ και από εκεί, τοποθετώντας τους κάπου. Προσπαθούμε να παρέμβουμε σε τέτοιες υποθέσεις», είπε ο Μπλάτερ.

Οταν ρωτήθηκε σχετικά με την περίπτωση του Κριστιάνο Ρονάλντο και την μεταγραφή του στην Ρεάλ Μαδρίτης, ο πρόεδρος της FIFA συμβούλευσε την Μάντσεστερ: «Εάν ο παίκτης θέλει να παίξει κάπου αλλού, τότε πρέπει να βρεθεί μία λύση. Εάν μείνει σε μία ομάδα που δεν νιώθει άνετα να παίξει τότε δεν θα ήταν καλό ούτε για την ομάδα ούτε για τον ίδιο».

Σύμφωνα με τους κανονισμούς της FIFA που αφορούν τα συμβόλαια των παικτών, ένας παίκτης μπορεί να σπάσει το συμβόλαιο του με μία ομάδα μετά από δύο ή τρία χρόνια, ανάλογα και με την ηλικία του, εάν πληρώσει αποζημίωση στην ομάδα από την οποία φεύγει.

Ο Πορτογάλος επιθετικός έχει ξεπεράσει τα τρία χρόνια θητείας στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά εάν προσπαθήσει να εξαγοράσει το συμβόλαιο του με τους πρωταθλητές Ευρώπης, υπάρχει περίπτωση ο σύλλογος να του απαγορεύσει να αγωνίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Αυτό συμβαίνει γιατί οι παίκτες που επιθυμούν να σπάσουν το συμβόλαιο τους πρέπει να ενημερώσουν την ομάδα τους μέσα σε 15 ημέρες μετά το τέλος της σεζόν αλλιώς έρχονται αντιμέτωποι με πιθανά πειθαρχικά μέτρα.

Η απάντηση της Γιουνάιτεντ στον Μπλάτερ

Αμεση ήταν η απάντηση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της UEFA στις δηλώσεις του Σεπ Μπλάτερ. Ο πρόεδρος της FIFA, σε συνέντευξη που παραχώρησε το πρωί της Πέμπτης (10/7), αναφέρθηκε στα μεγάλης διάρκειας συμβόλαια των ποδοσφαιριστών με τους συλλόγους τους, τα οποία χαρακτήρισε ως σύγχρονη... σκλαβιά.

Αφορμή για να εκφράσει αυτήν την άποψη, στάθηκε η επικείμενη μεταγραφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στη Ρεάλ Μαδρίτης και η κατηγορηματική άρνηση των Κόκκινων Διαβόλων να αρχίσουν διαπραγματεύσεις με τους μερένχες για την παραχώρηση του.

Η Μάντσεστερ δεν άφησε ασχολίαστες τις δηλώσεις του Μπλάτερ και φρόντισε να απαντήσει άμεσα με σχετική ανακοίνωση. Η σκληρή κριτική που άσκησε ο πρόεδρος της FIFA στη σύγχρονη ποδοσφαιρική πραγματικόητα, δυσαρέστησε τους ανθρώπους της Γιουνάιτεντ, που έσπευσαν να δώσουν εξηγήσεις για την τακτική που ακολουθούν ως σύλλογος, με τα συμβόλαια μεγάλης διάρκειας.
«Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας υπογράφουν τα συμβόλαια τους ύστερα από ανοιχτή διαπραγμάτευση. Δεν έχουμε κάνει κάποια παρατυπία, ούτε υπάρχουν εξαιρέσεις. Ολοι βρίσκονται στη Μάντσεστερ με τη συγκατάθεση τους και έπειτα από συμβουλή του μάνατζερ τους.

Δεν εξαναγκάζουμε κανέναν να παραμείνει στην ομάδα παρά τη θέληση του. Οσοι παίκτες έχουν ζήσει πολλά χρόνια στο Ολντ Τράφορντ, είναι απόλυτα ικανοποιημένοι και δεν έχουν κανένα παράπονο από το σύλλογο», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση.

Από την πλευρά της UEFA, o διευθυντής επικοινωνίας, Ουίλιαμ Γκαγιάρντ, είπε: «Θα ήταν χρήσιμο να υπενθυμίσουμε σε ορισμένους, ότι οι σκλάβοι δεν έχουν ούτε μισθό, ούτε δικαιώματα.

»Σχετικά με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, οι δύο σύλλογοι κάνουν διαπραγματεύσεις και προσπαθούν να έρθουν σε συμφωνία, με βάση τους υπάρχοντες κανονισμούς και όχι ανεξάρτητα από αυτούς.

»Η γνώμη μου είναι ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ στο ποδόσφαιρο και οι παίκτες έχουν πολύ μεγαλύτερη δύναμη διαπραγμάτευσης, από ότι συνέβαινε 20 χρόνια πριν. Αυτό, καλό είναι να το αναγνωρίζουμε και να μετράμε βήματα σε σχέση με το παρελθόν».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2008, 19:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δεν πήρε έγκριση από Μπαρτσελόνα
Ο Ροναλντίνιο στο Πεκίνο με άδεια από... τη σημαία


Ο προπονητής της Εθνικής Βραζιλίας κατέληξε στους 18 που θα αγωνιστούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Στην αποστολή συμπεριελήφθη και ο Ροναλντίνιο, ο οποίος παρ' ότι δεν υπολογίζεται από την Μπαρτσελόνα για την επόμενη σεζόν, δεν έχει την άδεια του ισπανικού συλλόγου να μεταβεί στην Κίνα.

«Ο Ροναλντίνιο πρέπει να δηλώσει το παρών στην προπόνηση τη Δευτέρα», δήλωσε εκπρόσωπος των «μπλαουγκράνα».

Αν ο μεσοεπιθετικός πάει στο Πεκίνο θα χάσει τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ενώ δεν θα μπορέσει να βοηθήσει την ομάδα στα προκριματικά του Champions League, τα οποία πραγματοποιούνται 12 και 27 Αυγούστου.

Οι Ολυμπιακοί διεξάγονται 6 με 24 του ίδιου μήνα και η Μπαρτσελόνα θεωρεί απαραίτητη την παρουσία του 28άχρονου άσου.

Ο Βραζιλιάνος είναι ο ένας από τους τρεις παίκτες άνω των 23 που επιλέχτηκαν να συμμετάσχουν στους Ολυμπιακούς, μαζί με τον Τιάγκο Σίλβα της Φλουμινένσε και τον Ρομπίνιο της Ρεάλ.

Πάντως, το ολυμπιακό μετάλλιο είναι το μόνο που λείπει από τη συλλογή του «Ρόνι».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 11:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με νέους και χωρίς κίνητρο
Ήττα της... αδιάφορης Εθνικής από την Ολλανδία στο Ευρωπαϊκό Λιγκ


Η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 3-1 (25-20, 23-25, 25-15, 25-19) από την Ολλανδία στην αυλαία του πέμπτου και τελευταίου τουρνουά για το Ευρωπαϊκό Λιγκ που διεξάγεται στο Παβόα ντε Βαρζίμ της Πορτογαλίας.

Η έλλειψη βαθμολογικού κινήτρου του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος, αλλά και η παρουσία αρκετών νέων αθλητών, δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Αλέκου Λεώνη να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Αύριο η Εθνική αντιμετωπίζει στις 19.00 την Πορτογαλία.

Ελλάδα (Λεώνης): Τζούριτς 21, Αγγελόπουλος, Γκόρτσανιουκ 17, Κανέλλος 13, Φράγκος 2, Προύσαλης 2/ Παπαδημητρίου (λ-67%), Πελεκούδας 6, Φίνος 2, Χατζηλιάδης 2, Καραγιάννης, Κουζούνης.

Μετά το τέλοες του αγώνα, ο Αχιλλέας Παπαδημητρίου δήλωσε: «Η Ολλανδία αυτή τη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση από εμάς, αφού αγωνίζεται πλήρης και έχει κίνητρο.

»Κατά διαστήματα προσπαθήσαμε, αλλά το σημαντικότερο για την ομάδα αυτήν τη στιγμή είναι ότι οι νέοι παίκτες αποκτούν εμπειρίες που θα τους βοηθήσουν στο μέλλον και σιγά-σιγά μπαίνουν στο κλίμα της Εθνικής.

»Εμείς από την πλευρά μας προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο και να τους βοηθήσουμε».

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 11:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
7ες στο Αμβούργο
Καραντάσιου και Αρβανίτη έχασαν τον τίτλο των Πρωταθλητριών Ευρώπης


Βάσω Καραντάσιου και Βίκυ Αρβανίτη δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν τον τίτλο τους ως πρωταθλήτριες Ευρώπης, αφού κατέλαβαν την 7η θέση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Αμβούργο.

Το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε το απόγευμα της Παρασκευής (11/7) από τις Νορβηγίδες Χάκενταλ/Τόρλεν με 0-2 (21-15, 22-20), με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά.

Θάλεια Κουτρουμανίδου και Μαρία Τσιαρτσιάνη πήραν την ένατη θέση του τελικού τουρνουά, αφού το μεσημέρι γνώρισαν την ήττα από τις Ολλανδέζες Φαν Ίρσελ/Βέσελινκ με 2-1 (22-20, 13-21, 19-21). Το πρωί, οι Ελληνίδες αθλήτριες είχαν επικρατήσει των γερμανίδων Χόλτουικ/Σέμλερ με 2-0 (21-14, 21-12).

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Μανώλης Ρουμελιώτης, δήλωσε: «Δυστυχώς, δεν παίξαμε καθόλου καλά σε όλο το τουρνουά. Ακόμη και στα παιχνίδια που κερδίσαμε» και πρόσθεσε:

«Αυτό που προέχει τώρα είναι να ξεκουραστούν Βάσω και Βίκυ εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων και γι αυτό το λόγο δεν θα λάβουν μέρος στα τουρνουά της FIVB σε Γαλλία και Ελβετία. Θάλεια και Μαρία μπορούσαν να τα πάνε ακόμα καλύτερα, αλλά καταφέραμε να χάσουμε δικά μας παιχνίδια, με λάθη που έχουν επαναληφθεί και στο παρελθόν».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 11:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Λάμψη από τον Κύπριο τενίστα
Θέαμα στο ΟΑΚΑ με νικητή τον Παγδατή που αποθεώθηκε


Ο Μάρκος Παγδατής επικράτησε του Γάλλου Ζυλιέν Μπενετό με 2-0 σετ (7-6, 6-2) στον αγώνα επίδειξης, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Αντισφαίρισης του ΟΑΚΑ.

Ο Κύπριος τενίστας εμφανίσθηκε ορεξάτος, καθώς ήθελε να ικανοποιήσει το φίλαθλο κοινό, που είχε έρθει για να το χειροκροτήσουν. Ο αγώνας ήταν θεαματικός στο μεγαλύτερο διάστημα και εξελίχθηκε σε ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Παγδατής ήθελε μάλλον να... τελειώνει νωρίς με τον αντίπαλό του και 'καθάρισε' το σετ με 6-2 γκέιμς, γνωρίζοντας την αποθέωση από εκατοντάδες φίλους του τένις, που παρακολούθησαν τον αγώνα.

«Αγαπάω την Ελλάδα»

Νωρίτερα, ο Παγδατής παραχώρησε συνέντευξη Τύπου με αφορμή τον αγώνα με τον Μπενετό. Ο κύπριος τενίστας δεν έκρυψε ότι πάντα νιώθει όμορφα όταν επισκέπτεται την Ελλάδα, από τότε που πρωτοέπαιξε σε αγώνες Futures το 2003, αλλά και το 2004, όπου συμμετείχε στους Ολυμπιακούς της Αθήνας:

«Αγαπάω την Ελλάδα και θέλω να έρχομαι πιο συχνά. Δε κρύβω, ότι στόχος μου είναι η κατάκτηση ενός ολυμπιακού μεταλλίου, αλλά και ενός grand slam. Οταν έχω ισορροπία μέσα μου, παίζω και καλύτερα. Δεν επηρεάστηκα στην προσωπική μου από τη ξαφνική ανέλιξή μου. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κόσμο, που με αγαπάει και με ακολουθεί πάντα» τόνισε μεταξύ άλλων ο Παγδατής.

Ο 23άχρονος τενίστας αναφέρθηκε στην εξαιρετική του σχέση με τον προπονητή του Πέτερ Λούνγκρεν, ο οποίος στο παρελθόν είχε προπονήσει τους Φέντερερ και Σάφιν. Ο Παγδατής μάλιστα, χαριτολογώντας, τόνισε ότι δεν τον... έψαξε αυτός αλλά τον βρήκε ο Λούνγκρεν. Επίσης απένειμε τα εύσημα στο Athens Tennis Academy για τις ακαδημίες, που έχει δημιουργήσει.

Ο Παγδατής χαρακτήρισε τον Φέντερερ ως κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών, αλλά εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι μπορεί να τον κερδίσει σε μια μελλοντική μονομαχία τους.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 12:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Θα βοηθήσει»...
Ανυπομονησία στον Παναθηναϊκό για την άφιξη Ζιλμπέρτο


Η μεταγραφή του Ζιλμπέρτο Σίλβα έχει σημάνει... πανικό στις τάξεις των φιλάθλων του Παναθηναϊκού, όμως ενδιαφέρον έχει και η αντίδραση των νέων συμπαικτών του.

Από την Αυστρία, όπου βρίσκονται για να πραγματοποιήσουν το βασικό στάδιο της προετοιμασίας τους, οι Μαρτσέλο Μάτος και Σίλβα Κλέιτον μίλησαν για τον Ζιλμπέρτο, εκφράζοντας την πίστη τους πως θα βοηθήσει πολύ την ομάδα, αλλά και τον ενθουσιασμό τους για το ότι θα τον έχουν συμπαίκτη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Μαρτσέλο Μάτος:-Μαρτσέλο, πως σου φαίνεται που θα έχεις συμπαίκτη κατά πάσα πιθανότητα τον Ζιλμπέρτο Σίλβα;
«Είναι ένας μεγάλος ποδοσφαιριστής που θα βοηθήσει όμως μια ομάδα που έχει ήδη μεγάλους ποδοσφαιριστές στο ρόστερ της. Σίγουρα είναι ένας παίκτης που θα βοηθήσει πάρα πολύ με την εμπειρία του. Το να παίξουμε μαζί είναι ένα θέμα που θα δούμε μέσα στις προπονήσεις, ποιο σύστημα θα χρησιμοποιήσει ο προπονητής και αυτός θα αποφασίσει που θα παίζει ο ένας και που ο άλλος. Και με τον καιρό θα δείξει πως θα πάει και πως θα ενσωματωθεί και αυτός στην ομάδα».

-Ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής μπορεί να ανεβάσει ένα κλικ πάνω τη ποιότητα της ομάδας;
«Σίγουρα θα ανεβάσει τη ποιότητα της ομάδας είναι ένας παίκτης που έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα κόσμου. Ενας ποδοσφαιριστής που έχει μεγάλη εμπειρία από το αγγλικό πρωτάθλημα. Θα ανεβάσει και την ποιότητα και την εμπειρία της ομάδας».

-Υπήρχε ένα σίριαλ γύρω από το αν θα μείνεις ή αν θα φύγεις. Πως αισθάνεσαι πλέον μετά τη παραμονή σου στον Παναθηναϊκό;
«Η πρώτη επιλογή μου ήταν πάντα να μείνω στον Παναθηναϊκό, έφυγα από εδώ το καλοκαίρι για διακοπές και είχα πει ότι θέλω να παραμείνω στον Παναθηναϊκό. Τελείωσε όλο αυτό το σήριαλ και έμεινα. Είναι όλα υπέροχα και εγώ αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που παρέμεινα».

-Τι ήταν αυτό που σε έκανε να προτιμήσεις τον Παναθηναϊκό και να απορρίψεις το αγγλικό πρωτάθλημα;
«Είδα από τη πρώτη στιγμή ότι αυτή η χώρα δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από τη Βραζιλία. Η οικογένεια μου είναι πολύ καλά εδώ πέρα, η γυναίκα μου τα παιδιά μου. Ο Παναθηναϊκός σου δίνει όλες τις δυνατότητες να είσαι καλά, να δουλεύεις καλά και να συμμετέχεις στο Champions League αλλά αν δεν αισθανόμουν καλά εδώ πέρα σίγουρα θα προσπαθούσα να αλλάξω περιβάλλον. Δεν είχα κανένα λόγο να γίνει αυτό είμαι πολύ καλά εδώ πέρα».

-Πως σου φαίνεται η δουλειά που γίνεται μέχρι τώρα;
«Γίνεται μια καλή δουλειά. Με πολλούς και καλούς ποδοσφαιριστές, μαθαίνουμε σιγά-σιγά και τι θέλει ο προπονητής από τους παίκτες για να κάνουμε μια πάρα πολύ καλή δουλειά και στη συνέχεια».

-Πέρυσι ήρθες κουρασμένος από ένα πρωτάθλημα που ήταν σε εξέλιξη. Φέτος να περιμένουμε να δούμε περισσότερα από τον Μάτος;
«Ταλαιπωρήθηκα λίγο στο τέλος του πρωταθλήματος γιατί είχα μερικά προβλήματα στο πόδι και αυτό μου βγήκε λίγο παραπάνω και με τη κούραση. Μπορούσα να είμαι λίγο καλύτερος αλλά πιστεύω ότι φέτος που θα είμαι πιο ξεκούραστος θα δουλέψω καλά για να βρω τον καλύτερο ρυθμό και την καλύτερη φυσική κατάσταση για να μπορέσω να δώσω το 100% και να κάνω μια καλή δουλειά».

-Εχετε μπροστά σας το Champions League. Πιστεύεις ότι θα είστε έτοιμοι;
«Είναι αρκετοί οι βραζιλιάνοι ποδοσφαιριστές. Εγώ έχω παίξει και στο Κόπα Λιμπερταδόρες, την έχω γνωρίσει την εμπειρία και κάθε βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής όταν παίζει στην Ευρώπη έχει σαν όνειρο το Champions League τώρα έχω και εγώ αυτή τη δυνατότητα να παίξω στο Champions League. Εχουμε δύο αγώνες τώρα, δύο προκριματικούς και πρέπει να δουλέψουμε καλά για να τα καταφέρουμε».

-Οι δύο σας τα έχετε βρει έχετε κολλήσει αλλά αναμένεται να έρθουν και άλλοι βραζιλιάνοι...
«Φυσικά όταν έχεις πολλούς παίκτες από την πατρίδα σου βοηθάει πολύ αυτό ειδικά μέσα στο γήπεδο για να συνεννοούμαστε».

-Ποια η γνώμη σου για τον Γκάμπριελ που έχεις αντιμετωπίσει κιόλας;
«Είναι ένας πάρα πολύ καλός ποδοσφαιριστής. Εχει πολύ καλή τεχνική και ταχύτητα και σίγουρα αν έρθει θα βοηθήσει πάρα πολύ».

-Ενα σχόλιο για τον Λουίς Αλμπέρτο;
«Είναι ένας πολύ δυνατός παίκτης. Είναι και οι δύο μεγάλοι παίκτες δεν έχουμε να πούμε πολλά για αυτούς. Ελπίζω αν έρθουν να προσαρμοστούν γρήγορα στο ελληνικό ποδόσφαιρο».

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Σίλβα Κλέιτον:-Σίλβα, υπάρχει η περίπτωση να είσαι συμπαίκτης με έναν μεγάλο παίκτη, τον Ζιλμπέρτο Σίλβα. Θέλεις να κάνεις ένα σχόλιο;
«Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα. Τα είπατε εσείς. Είναι ένας μεγάλος παίκτης, μεγάλης κλάσης. Είναι ο αρχηγός της εθνικής Βραζιλίας, που είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω».

-Πως περιμένεις τη στιγμή που θα βρεθείς δίπλα του;
«Μακάρι να έρθει αυτός ο παίκτης. Θα βοηθήσει πάρα πολύ την ομάδα με την εμπειρία του. Πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη βοήθεια για τον Παναθηναϊκό».

-Πλέον, μαζεύονται πολλοί βραζιλιάνοι στον Παναθηναϊκό, ενώ βρίσκονται κι άλλοι στο στόχαστρο...
«Σε όλες τις ομάδες που παίρνουν πρωταθλήματα αγωνίζονται Βραζιλιάνοι. Δεν είναι τυχαίο αυτό. Είναι καλό να υπάρχουν βραζιλιάνοι στον Παναθηναϊκό, μιας και είναι από την πατρίδα μου, για να μιλάω τη γλώσσα. Σιγά σιγά ξεχνάω τα πορτογαλικά'.

-Είσαι πλέον είσαι σε μία μεγάλη ομάδα. Βλέπεις διαφορές στην προετοιμασία σε σχέση με την προηγούμενη ομάδα σου;'Ο Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα. Η προετοιμασία όμως είναι παντού ίδια και παντού είναι δύσκολα. Γίνεται σκληρή προπόνηση. Πρέπει να δουλέψουμε όσο καλύτερα γίνεται για να είμαστε έτοιμοι. Δεν έχουμε πολύ χρόνο. Σε 20 μέρες παίζουμε τον πρώτο επίσημο αγώνα».

-Σε λίγες μέρες είναι το πρώτο παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό του Champions League. Πιστεύεις ότι θα αντιμετωπίσετε δυσκολίες ή θα περάσετε εύκολα;
«Εμείς δουλεύουμε σκληρά για να μην έχουμε πρόβλημα. Να είμαστε έτοιμοι για να περάσουμε και να προκριθούμε. Να μην έχουμε καμία έκπληξη και να αντιμετωπίσουμε όποια ομάδα έρθει όσο καλύτερα γίνεται».

-Ο Τεν Κάτε σας πιέζει πολύ...
«Είναι λογικό αυτό. Προετοιμασία κάνουμε. Οταν νιώθεις κουρασμένα τα πόδια σου σημαίνει πως δουλεύεις και καλά. Θα περάσουν οι μέρες που θα πονάνε τα πόδια μας και θα είμαστε καλά για τα επίσημα παιχνίδια. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι στο πρώτο παιχνίδι. Πιστεύω όλοι οι παίκτες, ακόμα και οι διεθνείς που ήρθαν μετά θα είμαστε σε δυνάμεις σχεδόν στο ίδιο επίπεδο».

-Ξέρεις ποιοι θα είναι οι ανταγωνιστές στο πρωτάθλημα και βλέπεις και το υλικό του Παναθηναϊκού. Ποια είναι η εκτίμησή του;
«Το πρωτάθλημα είναι άλλη ιστορία. Πιστεύω ότι θα έχουμε ένα υλικό που θα είναι έτοιμο να παίξει και στο πρωτάθλημα και στο Champions League και στο Κύπελλο Ελλάδας. Θα έχουμε μία ομάδα που θα μπορεί να παίξει δυνατά και στις τρεις διοργανώσεις ώστε να πετύχουμε παντού τους στόχους μας. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για πόλεμο σε πρωτάθλημα, Ευρώπη και Κύπελλο για να βγούμε και να κερδίσουμε αυτόν τον τίτλο».

-Υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός πολλοί παίκτες ίδια θέση.
«Αυτό είναι καλό για την ομάδα. Καλό για μένα, καλό για όλους τους παίκτες. Ο καθένας πρέπει να τα δώσει όλα κι όταν τα δίνεις όλα είσαι καλά σε φυσική κατάσταση και μπορείς να κάνεις ότι θες μέσα στο γήπεδο».

-Το επιθετικό ποδόσφαιρο που θέλει να παίξει ο Τεν Κάτε σας βολεύει;
«Εγώ σαν βραζιλιάνος που είμαι, αυτό το στυλ ποδοσφαίρου έχω. Με ξέρετε ότι έχω επιθετικό στυλ. Εγώ είμαι εδώ πάντως για να βοηθήσω. Θα παίζω και θα παίζουμε όλοι όπως μας πει ο προπονητής. Θέλω πάντα να παίζω, αλλά ο προπονητής είναι αυτός που αποφασίζει. Είμαι εδώ για να βοηθήσω Παναθηναϊκό».

-Εχεις μπει στο κλίμα... Πως νιώθεις αυτές τις πρώτες μέρες;
«Η συμπεριφορά των συμπαικτών μου απέναντι μου είναι πολύ καλή. Νιώθω σαν να είμαι χρόνια στην ομάδα. Είμαστε σε πολύ καλό δρόμο. Νιώθω πολύ άνετα. Και όχι μόνο εγώ, αλλά και όλα τα νέα παιδιά που ήρθαν. Ολοι είμαστε σαν μία οικογένεια και αυτό είναι πολύ σημαντικό».

-Αυτό σας το βγάζουν και οι προπονητές;
«Σίγουρα και ο προπονητής θέλει να είμαστε ομάδα και για να είμαστε ομάδα πρέπει πρώτα να είμαστε οικογένεια. Στην τακτική μπορεί να φωνάζει αλλά είναι λογικό γιατί θέλει να βγάλει τον καλύτερο εαυτό από τους παίκτες. Δεν θέλει να γίνονται λάθη αν κι αυτό δύσκολο στο ποδόσφαιρο. Αλλά όσο μας πιέζει για να δουλέψουμε σημαίνει ότι θα κάνουμε όσο το δυνατόν λιγότερα λάθη. Αυτό προσπαθεί ο Τεν Κάτε για να είναι η καλύτερη ομάδα ο Παναθηναϊκός».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2490234
Maintained by Digital Alchemy