ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (μέρος 2ον)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 19:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αντίπαλος της Ελλάδας στο Πεκίνο
Επίδειξη δύναμης από τις ΗΠΑ με νίκη 120-65 επί του Καναδά


Dream Team... με τα όλα της ήταν η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ, αντίπαλος της Εθνικής μας στο Ολυμπιακό Τουρνουά. Οι Αμερικανοί συνέτριψαν την Εθνική ομάδα του Καναδά με με 120-65, σε φιλικό που διεξήχθη τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/7) στο Λας Βέγκας.

Οι ΗΠΑ αγωνίστηκαν χωρίς τον ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος έχει υποστεί διάστρεμμα στον αστράγαλο. Ο Ντουέιν Ουέιντ, που πήρε τη θέση του ΛεΜπρόν στη βασική πεντάδα, σημείωσε 20 πόντους, όσους πέτυχαν και οι Καρμέλο Αντονι και Μάικλ Ρεντ, ενώ ο Κόμπι Μπράιαντ πρόσθεσε 15.

Μέχρι την έναρξη του Ολυμπιακού τουρνουά, στις 10 Αυγούστου, οι ΗΠΑ θα δώσουν ακόμη τέσσερα φιλικά παιχνίδια. Στις 31 Ιουλίου θα παίξουν στο Μακάο με την Τουρκία και την επόμενη ημέρα με τη Λιθουανία, ενώ στις 3 και 5 Αυγούστου θα δώσουν δύο αγώνες στη Σανγκάη, με αντιπάλους τη Ρωσία και την Αυστραλία.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 19:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Εκλεισε» λένε οι «νυχτερίδες»
Για τρίτη φορά στη Βαλένθια ο Δήμος Ντικούδης


Για τρίτη φορά στην καριέρα του θα φορέσει τη φανέλα της Παμέσα Βαλένθια ο Δήμος Ντικούδης.

Ο Eλληνας φόργουορντ βρισκόταν σε συζητήσεις με την ισπανική ομάδα, από την ώρα που έμεινε ελεύθερος από τον Παναθηναϊκό και ο πρόεδρος του συλλόγου Μανουέλ Γιορέντε επιβεβαίωσε την απόκτηση του.

«Εχει τελειώσει το θέμα και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που θα τον έχουμε ξανά στην ομάδα», σχολίασε ο Γιορέντε ερωτηθείς για το τι γίνεται με τον Ντικούδη, κατά την παρουσίαση του Φλοράν Πιετρούς.

Επίσης ο πρόεδρος της Βαλένθια επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις με τον βέλγο σέντερ της ΤΣΣΚΑ, Τόμας Βαν Ντε Σπίγκελ, στον οποίο στράφηκε μετά το «ναυάγιο» με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο, που τελικά θα παραμείνει στη Ρεάλ Μαδρίτης.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 19:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Επιστρέφει στην Ευρωλίγκα
«Πολίτης» ο Μιχάλης Κακιούζης που υπέγραψε στην Εφές Πίλσεν

Μετά από διάλειμμα ενός χρόνου, ο Μιχάλης Κακιούζης επιστρέφει στα «σαλόνια» της Ευρωλίγκα με τη φανέλα της Εφές Πίλσεν. Ο Έλληνας φόργουορντ ανήκει και επίσημα στο ρόστερ της τουρκικής ομάδας, καθώς από το Ρέθυμνο, όπου παραθερίζει, υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας, το οποίο τον καθιστά το λιγότερο για ένα χρόνο κάτοικο Κωνσταντινούπολης.

Το έντονο ενδιαφέρον που εξέφρασε εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα η Εφές Πίλσεν, η συμμετοχή της στην Ευρωλίγκα και η ταύτιση στόχων αποτέλεσαν τα ισχυρότερα κίνητρα στην επιλογή του Κακιούζη, όπως παραδέχεται και ο ίδιος στις πρώτες δηλώσεις του:

«Ήταν πρωταρχικός στόχος για μένα να παίξω σε μία ομάδα που θα συμμετέχει στην Ευρωλίγκα. Μου έλειψε πολύ την προηγούμενη σεζόν και εξ αρχής έθεσα ως προτεραιότητα για την επόμενη χρονιά να αγωνίζεται η νέα μου ομάδα στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης. Η Εφές, συν τοις άλλοις, με καλύπτει για ένα σωρό ακόμα λόγους. Ο κυριότερος εξ αυτών είναι ότι έχει παρόμοιους στόχους με τους δικούς μου. Την κορυφή δηλαδή σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει».

Ο 31χρονος φόργουορντ θα συνεργαστεί στην Εφές με αθλητές και προπονητές, γνώριμους από το παρελθόν. «Έτσι κι αλλιώς, δεν είχα καμία αμφιβολία για την επιλογή μου. Σίγουρα όμως, στην ψυχολογία ενός αθλητή παίζει ρόλο να βρει γνώριμα πρόσωπα, με τα οποία στο παρελθόν υπήρχε πετυχημένη συνεργασία. Με τον κόουτς Αταμάν είχαμε δουλέψει με πολύ καλά αποτελέσματα στη Σιένα. Με χαροποιεί ιδιαίτερα που θα ξαναβρω στην Εφές τον Μίλος (Βούγιανιτς) και τον Μπούτσι (Θόρντον), που είναι φοβεροί παίκτες και καταπληκτικά παιδιά. Είναι μια σπουδαία πρόκληση για μένα και νιώθω σίγουρος ότι θα ανταποδώσω την εμπιστοσύνη που έδειξαν σε μένα οι άνθρωποι της Εφές με τις εμφανίσεις μου μέσα στο γήπεδο».

Ο Μιχάλης Κακιούζης θα μεταβεί στις 14 Αυγούστου στην Κωνσταντινούπολη, προκειμένου να περάσει από ιατρικές εξετάσεις, να εγκατασταθεί στο νέο σπίτι του και στις 17 του μηνός να αρχίσει προετοιμασία με τη νέα ομάδα του.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 19:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Θα ξεπεράσει και τον Σεφτσένκο
Η Μάντσεστερ αγοράζει τον Τέβεζ με ποσό ρεκόρ για τα δεδομένα της Αγγλίας

Να αποκτήσει τα δικαιώματα του Κάρλος Τέβεζ θα επιχειρήσει πολύ σύντομα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σύμφωνα με βρετανικά δημοσιεύματα.

Οι «μπέμπηδες» φέρονται διατεθειμένοι να πληρώσουν το ποσό ρεκόρ (στην Αγγλία) των 40,5 εκ. ευρώ, προκειμένου να εντάξουν υπό κανονική μορφή στο δυναμικό τους τον Αργεντινό επιθετικό.

Ο 24χρονος παίκτης «μετακόμισε» στο «Ολντ Τράφορντ» το περασμένο καλοκαίρι υπό μορφή δανεισμού για δύο χρόνια από τη Γουέστ Χαμ.

Σύμφωνα πάντα με τον Τύπο του «νησιού» η Μάντσεστερ είναι έτοιμη να πληρώσει το ποσό αυτό στην εταιρεία MSI, στην οποία ανήκουν τα δικαιώματα του Αργεντινού διεθνή άσου.

Ο εκτελεστικός διευθυντής της Γιουνάιτεντ, Ντέιβιντ Γκιλ, μιλώντας από τη Νότια Αφρική όπου έχει μεταβεί η ομάδα, παραδέχθηκε τα όσα γράφονται:

«Έχουμε μιλήσει με τον Κάρλος και τον βλέπουμε ως ένα ποδοσφαιριστή που θα μείνει στην ομάδα μας για πολλά χρόνια. Είμαστε απόλυτα ικανοποιημένοι από την προσφορά του την πρώτη χρονιά. Βρίσκεται σε καλή ηλικία, είναι σπουδαίος παίκτης και αρεστός στους συμπαίκτες του. Ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε και τι ποσό πρέπει να πληρώσουμε».

Στην πρώτη του σεζόν με την φανέλα της Μάντσεστερ, ο Τέβες πέτυχε 19 γκολ σε 39 εμφανίσεις του. Σε περίπτωση που ο σύλλογος καταβάλλει το ποσό αυτό (σ.σ. 32 εκ. λίρες) θα πρόκειται για ρεκόρ μεταγραφής στην Αγγλία, καθώς θα ξεπεράσει τα 30.8 εκ. λίρες που είχε ξοδέψει η Τσέλσι για να αγοράσει τον Αντρέι Σεφτσένκο από τη Μίλαν, τον Ιούλιο του 2006.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 19:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Λέει το «ναι» η Βαλένθια
Η Ρεάλ είναι έτοιμη για το «μπαμ» με την απόκτηση του Βίγια


Η Ρεάλ Μαδρίτης είναι έτοιμη να καταθέσει προσφορά ύψους 40εκ. ευρώ στη Βαλένθια για την απόκτηση του Νταβίντ Βίγια. Οι «νυχτερίδες» θέλουν να βάλουν χρήματα στο ταμείο τους τη μεταγραφική περίοδο που διανύουμε, εξαιτίας των υπέρογκων χρεών τους και δεν αποκλείεται να πουν το «ναι» στη Ρεάλ, παρά την αρχική τους άρνηση να αφήσουν ελεύθερο τον διεθνή ποδοσφαιριστή.
Οι μαδριλένοι δεν προτίθενται να κάνουν πολλές μεταγραφές αυτό το καλοκαίρι, θέλουν όμως να εντάξουν στο ρόστερ τους ένα 'ηχηρό' όνομα, για να εμφανιστούν ακόμα πιο δυνατοί τη νέα σεζόν.

Οσο η περίπτωση του Κριστιάνο Ρονάλντο απομακρύνεται, είναι φυσικό οι άνθρωποι των μερένχες να στρέφονται σε άλλους πιο προσιτούς στόχους.

Εξάλλου, το θέμα του πορτογάλου έχει ήδη κουράσει αρκετά και δεν είναι λίγοι αυτοί που δυσαρεστήθηκαν από τη στάση που κράτησε η «βασίλισσα» απέναντι στον πορτογάλο, με δεδομένο ότι το συμβόλαιο του με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει «εκπνεύσει» ακόμα.

Η διοίκηση της Βαλένθια από την πλευρά της, ξεκαθάρισε ότι τα οικονομικά της δεν βρίσκονται και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση αυτό το διάστημα.

Ο πρόεδρος των «νυχτερίδων» παραδέχηκε σε ισπανικά μέσα ότι μπορεί να αναγκαστεί να πουλήσει κάποιους από τους σούπερ σταρ της ομάδας για να βάλει μια τάξη στα χρέη και να κάνει νέο ξεκίνημα.

«Αυτή τη στιγμή τα χρέη της Βαλένθια είναι 439 εκατ. ευρώ και αν σε αυτό το ποσό προσθέσουμε τα 350 εκατ. ευρώ για το νέο γήπεδο, το ποσό φτάνει τα 789 εκατ. ευρώ. Μέχρι το Δεκέμβριο πρέπει να πληρώσουμε 150 εκατ. ευρώ!

Αυτή τη στιγμή η Βαλένθια είναι ένας ασθενής που βρίσκεται στην εντατική και κινδυνεύει να πεθάνει», τόνισε χαρακτηριστικά.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 19:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τον ήθελε και η Ανόρθωση
Επέστρεψε στην Κύπρο ο Οκκάς, υπέγραψε στην Ομόνοια

Στην Κύπρο θα ολοκληρώσει την καριέρα του ο Γιάννης Οκκάς, ο οποίος υπέγραψε την Παρασκευή (25/9) τετραετές συμβόλαιο με την Ομόνοια. Eπειτα από οκτώ χρόνια στην Ευρώπη, αποφάσισε να επιστρέψει στην πατρίδα του.

Η πρώην ομάδα του, Ανόρθωση, επιχείρησε την τελευταία στιγμή να αποσπάσει την υπογραφή του, ωστόσο ο παίκτης είχε συμφωνήσει με την Ομόνοια.

Ο Οκκάς θα συναντήσει στην Ομόνοια τον Στάθη Αλωνεύτη, που επέστρεψε και αυτός στη χώρα του έπειτα από ένα πέρασμα από Λάρισα και Κότμπους. Στο στόχαστρο της Ομόνοιας βρίσκεται και ο Αγγελος Μπασινάς, η περίπτωση του οποίου, ωστόσο, συγκεντρώνει πολλές δυσκολίες.

Η ανακοίνωση της Ομόνοιας:

«Το Διοικητικό Συμβούλιο του σωματείου μας ανακοινώνει την απόκτηση του Γιαννάκη Οκκά, ο οποίος θα είναι ποδοσφαιριστής της ομάδας μας για τα επόμενα 4 χρόνια. Ο αρχηγός της Εθνικής Κύπρου θα ξεκινήσει προπονήσεις με την ποδοσφαιρική μας ομάδα, μέσα στα επόμενα 24ωρα».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 20:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Υπάρχει διαφορά στο οικονομικό
Η νεοφώτιστη στην Premier League, Στόουκ Σίτι, θέλει τον Χαριστέα

Σε συζητήσεις με τον Αγγελο Χαριστέα βρίσκεται η νεοφώτιστη στην Premier League, Στόουκ Σίτι, σύμφωνα με βρετανικά δημοσιεύματα. Οπως αναφέρει το ρεπορτάζ, οι εκπρόσωποι του «Χάρι» είχαν δίωρη συνάντηση με τον προπονητή της αγγλικής ομάδας, Τόνι Πούλις, σε ξενοδοχείο της Αυστρίας, όπου τους μετέφερε το ενδιαφέρον της ομάδα του.

Η Στόουκ και η ομάδα του Χαριστέα, Νυρεμβέργη, βρίσκονται στην Αυστρία για προετοιμασία. Ο Πούλις ενθουσιάστηκε από την απόδοση του έλληνα επιθετικού στο φιλικό ματς των δύο ομάδων, ο οποίος με το γκολ που πέτυχε έδωσε τη νίκη στη Νυρεμβέργη.

Οι απαιτήσεις ωστόσο του Χαριστέα και της Νυρεμβέργης, είναι προς το παρόν απαγορευτικές και η υπόθεση δεν πρόκειται να προχωρήσει, αν δεν μειωθούν σημαντικά.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η Τβέντε «στέλνει» στράικερ
«Φουλάρει» για Ντιόγκο ο Ολυμπιακός, στη λίστα και ο Ντι Βάιο

Επειτα και από την απογοητευτική εμφάνιση και ήττα με 2-0 από την Τβέντε (πιθανός αντίπαλος στα προκριματικά του Champions League), στον Ολυμπιακό... τρέχουν και δεν φτάνουν για να ολοκληρώσουν κάποια μεταγραφή.

Σύμφωνα με τη βραζιλιάνικη ιστοσελίδα GazetaOnline, οι «ερυθρόλευκοι» προσφέρουν 7 εκατ. ευρώ στην Πορτουγκέζα για τον παίκτη για να αποκτήσουν το 70% των δικαιωμάτων του. Μάλιστα, προσθέτει πως οι εκπρόσωποι του Ολυμπιακού είναι ήδη στη Βραζιλία για να ολοκληρώσουν τις διαπραγματεύσεις και μέσα στην εβδομάδα θα υπάρξουν εξελίξεις!

Τα πράγματα όμως δεν είναι εύκολα, καθώς ο πρόεδρος της Πορτουγκέζα έχει επανειλημμένως δηλώσει πως ο παίκτης δεν παραχωρείται με ένα ποσό λιγότερο από τα 20 εκ. ευρώ, όπως και οτι δεν τον παραχωρούν πριν λήξει το πρωτάθλημα στη Βραζιλία.

Όπως ανέφερε ο πρόεδρος της Πορτουγκέζα, Μανουέλ ντα Λούπα, σε εφημερίδα της Βραζιλίας: «Eίχαμε συνάντηση με άνθρωπο του Ολυμπιακού για τον Ντιόγκο, ο οποίος μας έκανε πρόταση. Η πρόταση δεν μας ικανοποίησε, αλλά οι συζητήσεις θα συνεχιστούν».

Ο 21χρονος επιθετικός αποτελεί ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα του βραζιλιάνικου ποδοσφαίρου και πριν από λίγο καιρό είχε βρεθεί στο στόχαστρο της Αρσεναλ. Ο παίκτης αρέσει πολύ και στον Σωκράτη Κόκκαλη και αναμένεται να υπάρξουν σύντομα εξελίξεις.

Εν τω μεταξύ, το όνομα του έμπειρου Ιταλού επιθετικού της Τζένοα, Μάρκο Ντι Βάιο προστέθηκε στη μεταγραφική λίστα μαζί με αυτό του του Εντού.

Ο 32χρονος προτάθηκε στον Ολυμπιακό και η περίπτωση του εξετάζεται, ενώ αποτελεί ένα όνομα που έχει απασχολήσει τους «ερυθρόλευκους» και στο παρελθόν.

Η Τζένοα παραχωρεί τον παίκτη με περίπου 1.5 εκατομμύριο ευρώ, ενώ από την ιταλική ομάδα προκύπτει ότι η μεταγραφή βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Ο Ντι Βάιο μετακόμισε στην Τζένοα πριν από δύο χρόνια από την Μονακό έναντι δύο εκατομμυρίων ευρώ και την προηγούμενη σεζόν πέτυχε τρία γκολ σε 22 συμμετοχές. Ο Ιταλός επιθετικός έχει θητεία σε αρκετές μεγάλες ομάδες, όπως η Γιουβέντους η Βαλένθια και η Πάρμα.

Σαφώς και στο Λιμάνι κοιτούν για κάποιες καλύτερες περιπτώσεις, ενώ δεν έχουν εγκαταλείψει την υπόθεση του Εντού, ο οποίος αποτελεί τον διακαή πόθο του Βαλβέρδε, με τον παίκτη όμως να φέρεται αρνητικός στο να συνεχίσει την καριέρα του στην Ελλάδα.

Φήμες κάνουν λόγο και για τον Φρεντ της Λιόν, η περίπτωση του ωστόσο ίσως είναι δυσκολότερη από αυτή του Εντού. Με δεδομένο το ενδιαφέρον των Πρωταθλητών Γαλλίας για τον Σαμουέλ Ετό, ίσως ανοίξει ο δρόμος για τη μεταγραφή του Φρεντ, η οποία όμως θα αποτελέσει μία πολύ ακριβή λύση.

Στο μεταξύ, ο Μίκελ Αλόνσο δεν έχει ικανοποιήσει με την απόδοσή του τον Ερνέστο Βαλβέρδε και πιθανότατα θα επιστρέψει στην πατρίδα του.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Λεντέσμα: «Εάν δεν παίζω στον Ολυμπιακό, φεύγω...»


Το ενδιαφέρον της Σαν Λορέντζο για τον Κριστιάν Λεντέσμα δεν έχει ατονήσει. Ο «Λύκος» κλήθηκε για μια ακόμα φορά να σχολιάσει το γεγονός, και έβγαλε... είδηση. «Εάν δεν έχω θέση βασικού στον Ολυμπιακό και δεν παίζω, θα ήθελα να επιστρέψω στην Σαν Λορέντζο», δήλωσε στον ραδιοφωνικό σταθμό της Αργεντινής "Mitre Radio" ο μέσος των Πειραιωτών.

Ο Αργεντινός δεν κλείνει την πόρτα στην Σαν Λορέντζο, καθώς όπως δηλώνει στην πατρίδα του, δεν ξέρει ποιο θα είναι το μέλλον του στην Ελλάδα. «Εάν ο προπονητής μου πει να παλέψω για μια θέση, τότε δεν θα έχω πρόβλημα να παραμείνω στην Ελλάδα. Αν δεν γίνει αυτό, τότε θα ήθελα να παίξω στην Σαν Λορέντζο», συμπλήρωσε ο Λεντέσμα.

πηγή: sport-fm.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στην επιστροφή του Ολυμπιακού
Ισπανικό χιούμορ με... καρφιά για τις μεταγραφές από τον Βαλβέρδε


Υστερα από εννιά μέρες παραμονής στο Έρμελο της Ολλανδίας η αποστολή του Ολυμπιακού επέστρεψε την Κυριακή (27/7) το απόγευμα στην Αθήνα.

Ο μόνος, πάντως, ο οποίος μίλησε στους εκπροσώπους του Τύπου στο «Ελ.Βενιζέλος» ήταν ο προπονητής των «ερυθρολεύκων», Ερνέστο Βαλβέρδε, ο οποίος επανέλαβε πως η ομάδα θέλει δουλειά ακόμα, ενώ απέφυγε να μιλήσει για μεταγραφές.

«Ακόμα δεν βρισκόμαστε στο επιθυμητό στάδιο της φυσικής και αγωνιστικής κατάστασης. Χρειαζόμαστε βελτίωση. Δεν έχουμε φτάσει ακόμα στο 100% των δυνατοτήτων μας, ωστόσο, έχουμε ακόμα χρόνο για να φτάσουμε στα επίπεδα που θέλουμε», απάντησε ο 44χρονος τεχνικός, όταν ρωτήθηκε αν έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα του Ολυμπιακού στα φιλικά.

Συγεκριμένα, για το φιλικό με την Τβέντε, επανέλαβε όσα είχε πει και το Σάββατο (26/7) μετά το ματς. «Χθες (σ.σ. Σάββατο 26/7) δεν παίξαμε καλά κι εμφανιστήκαμε αρκετά κουρασμένοι. Κάναμε και κάποια λάθη. Ωστόσο, πιστεύω ότι στον χρόνο που απομένει θα καταφέρουμε να τα διορθώσουμε».

Ο Βαλβέρδε επιβεβαίωσε επίσης πως ο Μίκελ Αλόνσο δεν πρόκειται να συνεχίσει στον Ολυμπιακό, αλλά δεν θέλησε να πει ποιους άλλους παίκτες δεν υπολογίζει.

«Ο Μίκελ Αλόνσο δεν θα είναι τελικά μαζί μας και στη συνέχεια. Οσον αφορά στους υπόλοιπους, έχω αποφασίσει για το ποιους θα κρατήσουμε και ποιους όχι, αλλά πρώτα θα μιλήσω με τους παίκτες μου, μετά με τον κύριο Χρυσικόπουλο και κατόπιν θα τους μάθει και ο κόσμος».

Καταλήγοντας, ο Βαλβέρδε απάντησε με χιούμορ, όταν ρωτήθηκε για τις μεταγραφικές κινήσεις που θέλει να κάνει η ομάδα. «Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι. Δεν είχα μαζί μου το κινητό στο αεροπλάνο για να πάρω τηλέφωνο να μάθω».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Θέλει να επιστρέψει
«Έκρηξη» αγάπης για τον Ολυμπιακό από το Νέρι Καστίγιο

Ανοιγμα στον Ολυμπιακό και τον Σωκράτη Κόκκαλη έκανε ο Νέρι Καστίγιο. Ο μεξικανός επιθετικός παραδέχθηκε πως θα επέστρεφε στους «ερυθρόλευκους» δίχως δεύτερη κουβέντα, ενώ δεν έκρυψε την αγάπη του για την ομάδα του Πειραιά.

Ειδικότερα, σε συνέντευξη που παραχώρησε στον ραδιοφωνικό σταθμό, Real FM, τόνισε:

«Εάν ο πρόεδρος με θέλει πίσω στην ομάδα, εγώ θα γυρίσω. Ο πρόεδρος είναι αυτός που θα αποφασίσει. Εκείνος θέλει να φτιάξει την ομάδα. Είναι πρώτα απ' όλα θέμα του Ολυμπιακού, αν κάποια στιγμή θα γυρίσω. Εγώ ως Νέρι θέλω να γυρίσω. Ο Ολυμπιακός μου έχει δώσει πολλά, όπως κι εγώ του έχω δώσει πολλά. Τα καλύτερα τα έχω περάσει σε αυτή την ομάδα.

» Αγαπώ τον Ολυμπιακό και τους οπαδούς. Δεν πρόκειται να τα ξεχάσω όλα αυτά. Αγαπώ την Ελλάδα. Αν αγαπάς κάτι δεν φεύγει από μέσα σου. Απλά εγώ στο παρελθόν είχα πει ότι δεν μου αρέσει αυτό που έκαναν. Ετσι, όπως έφυγα από την ομάδα».

Ο Καστίγιο παραδέχθηκε ότι δεν θέλει σε καμία περίπτωση να γυρίσει στην Ουκρανία.

«Θέλω να φύγω πρώτα από τη Σαχτάρ κι αν έχω την ευκαιρία να πάω σε άλλη ομάδα, που θα ήταν καλύτερα τα πράγματα για μένα, θα το ήθελα. Ακόμα δεν ξέρω που θα παίξω. Το κοιτάει ο πατέρας μου το θέμα, αν θα φύγω ή αν θα μείνω στην Σίτι. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι θα κάνω. Στην Ισπανία είναι διαφορετικό το ποδόσφαιρο. Στην Αγγλία δεν μου αρέσει καθόλου. Στην Ουκρανία με τίποτα. Στο Ντόνετσκ μην πάτε ποτέ σας. Κάνει τόσο κρύο. Πέφτεις ψυχολογικά. Δεν έχει τον ήλιο της Ελλάδας».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Επίσημη πρόταση λένε οι Γάλλοι
Μετά την απόκτηση Σόουζα, ο Παναθηναϊκός «φουλάρει»
για τον στόπερ της Μαρσέιγ Ζιβέ

Ο κεντρικός αμυντικός είναι η κίνηση που απομένει για να ολοκληρωθεί το παζλ της φετινής περιόδου για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από την συμφωνία με την Φλαμένγκο για την απόκτηση του Bραζιλιάνου επιθετικού, Ροντρίγκο Σόουζα.

Το θέμα του αμυντικού αποτελούσε προτεραιότητα των «πρασίνων», ωστόσο αναγκαστικά έμεινε πίσω έπειτα από τις εξελίξεις στην υπόθεση του Σόουζα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι διαπραγματεύσεις σταμάτησαν.

Μάλιστα, σύμφωνα με τα όσα αναφέρει η γαλλική ιστοσελίδα «La Provence», μετά την απώλεια του Σεμπαστιάν Πουιγκρενιέ, πρώτος στόχος είναι ο Γάλλος, Γκαέλ Ζιβέ της Μαρσέιγ.

Το ρεπορτάζ αναφέρει πως ο Παναθηναϊκός προσφέρει μεταξύ 3 και 3,5 εκ. ευρώ στη Μαρσέιγ για την απόκτηση του 27χρονου κεντρικού αμυντικού, όχι πολύ μακριά από τα 4 εκατομμύρια που ζητάει η ομάδα της Μασσαλίας για την παραχώρηση του παίκτη.

Επίσης, ο συντάκτης του κειμένου αναφέρει πως ο Παναθηναϊκός είναι «διστακτικός για την απόκτηση του Ζιβέ για τα επόμενα τρία χρόνια, καθώς θεωρεί πως ο παίκτης δεν είναι στην ίδια καλή κατάσταση όπως παλιά».

Πάντως, σύμφωνα πάντα με τους Γάλλους, οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται και μέσα στις επόμενες τρεις μέρες αναμένονται εξελίξεις.
Από έκεί και πέρα, ψηλά στη λίστα του Τεν Κάτε βρίσκεται και ο Γιόναθαν Μποτινέλι. Αντίθετα, φαίνεται ότι χάθηκε οριστικά η περίπτωση του Πουιγκρενιέ, ο οποίος συμφώνησε με την Σεντ Ετιέν. Οι δύο πλευρές τα έχουν βρει σχεδόν σε όλα και το κόστος της μεταγραφής θα φτάσει τα 4.5 εκατομμύρια ευρώ.

Στο μεταξύ, το ιταλικό «Τutosport» αποκάλυψε ενδιαφέρον της Σαμπντόρια και της Τορίνο για τον Μποτινέλι, για τον οποίο προσφέρουν 800.000 για να τον αποκτήσουν δανεικό με οψιόν αγοράς.

Η Σαν Λορέντζο, πάντως, επιθυμεί να τον παραχωρήσει με μεταγραφή και όχι ως δανεικό. Ο Μποτινέλι είναι θετικός στο να κάνει το μεγάλο βήμα για την Ευρώπη, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν δείχνει διατεθειμένος να προσφέρει πάνω από 2 εκατομμύρια ευρώ για την απόκτησή του.

Παρουσιάστηκε ο Ρομέρο

Ο Σεμπαστιάν Ρομέρο παρουσιάστηκε και επίσημα από την Σαν Λορέντζο και δήλωσε: «Πραγματοποιήθηκε το όνειρό μου, που ήταν η επιστροφή μου στην ομάδα. Θα αγωνιστώ με επαγγελματισμό, όπως έκανα πάντα».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σύμφωνα με ιστοσελίδα
«Πράσινη» πρόταση στη Σαν Λορέντζο για τον Μποτινέλι


Ο Παναθηναϊκός φέρεται να έχει καταθέσει πρόταση στη Μαρσέιγ για την απόκτηση του Γκαέλ Ζιβέ, αλλά καθώς φαίνεται ότι δεν έχει εγκαταλείψει την περίπτωση απόκτησης του 23άχρονου κεντρικού αμυντικού της Σαν Λορέντζο, Τζόναθαν Μποτινέλι.

Όπως αναφέρει η λατινοαμερικάνικη έκδοση της ιστοσελίδας Goal.com, ο Παναθηναϊκός υπέβαλε πρόταση ύψους 1,5 εκ. ευρώ στη Σαν Λορέντζο για την απόκτηση του 50% των δικαιωμάτων του Μποτινέλι, καθώς το υπόλοιπο 50% του παίκτη ανήκει σε εταιρία μάνατζερ.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, μία ρωσική ομάδα έχει επίσης εκδηλώσει ενδιαφέρον για τον Μποτινέλι, αλλά ο παίκτης δεν φαίνεται να επιθυμεί να πάει στη Ρωσία. Αναφέρεται επίσης πως η Σαν Λορέντζο βλέπει με καλό μάτι την πρόταση του Παναθηναϊκού, καθώς θέλει χρήματα να αντεπεξέλθει στα «βαριά» συμβόλαια που έχει, όπως του Ντ' Αλεσάντρο και του Πλασέντε.

Καταλήγοντας, το δημοσίευμα λέει πως πλέον είναι στην ευχέρεια της Σαν Λορέντζο να αποφασίσει αν θα δώσει τελικά τον παίκτη στον Παναθηναϊκό ή θα περιμένει νέα πρόταση από τη ρωσική ομάδα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μικρή η διαφορά των 500.000 ευρώ
Ο Παπασταθόπουλος ξεσκονίζει τα... ιταλικά του

Ολο και πιο κοντά στην Τζένοα βρίσκεται ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Οι άνθρωποι της ιταλικής ομάδας συνεχίζουν να επιμένουν για τον Eλληνα αμυντικό, ανεβάζοντας την προσφορά τους και πλησιάζοντας τις απαιτήσεις της Ενωσης που παραχωρεί τον παίκτη με τέσσερα εκατομμύρια ευρώ, όπως έχει γνωστοποιήσει στους γενοβέζους.

Ιταλικά ΜΜΕ αναφέρονται εκτεταμένα στο φλερτ της Τζένοα με τον διεθνή άσο, αναφέροντας μάλιστα ότι οι δύο πλευρές βρίσκονται κοντά σε συμφωνία, αφού η οικονική διαφορά που χωρίζει τις δύο πλευρές είναι της τάξεως των 500.000, με την Τζένοα να προσφέρει 3.5 εκατομμύρια ευρώ.

Σε περίπτωση πάντως που ο παίκτης αποχωρήσει, η ΑΕΚ θα κινηθεί για την απόκτηση ενός παίκτη-ονόματος, όπως επιβεβαίωσε και ο Δώνης.

Φεύγει ο Αουραμπαρένα... έρχεται ο Μπασινάς;

O αριστερός μπακ της ΑΕΚ, Μάρτιν Αουραμπαρένα, ειδοποίηθηκε από τον Γιώργο Δώνη ότι δεν υπολογίζεται για την επόμενη χρονιά, με τις διαδικασίες για να λυθεί το συμβόλαιό του να έχουν ήδη ξεκινήσει. «Αγκάθι» αποτελούν οι υψηλές οικονομικές απολαβές του Αργεντινού αμυντικού, οι οποίες αγγίζουν τις 800.000 ευρώ.

Η ΑΕΚ απέκτησε τον Χουανφράν για το αριστερό άκρο της άμυνας, ενώ δοκιμάζει και τον Ουρουγουανό Φεντερίκο Πέρεζ, ο οποίος δεν έχει αποφασιστεί ακόμα το αν θα αποκτηθεί. Ο Αρουαμπαρένα αποκτήθηκε την προηγούμενη χρονιά με πολλές προσδοκίες, τις οποίες, ωστόσο, δεν κατάφερε να δικαιώσει.

Στην «Ενωση» συνεχίζουν να κοιτούν και για αμυντικό μέσο, με τον Κατσουράνη να βρίσκεται πάντα στα υπόψιν, εφόσον δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμα το αν θα παραμείνει στη Μπενφίκα. Ψηλά στη λίστα του Γιώργου Δώνη συνεχίζει να βρίσκεται και ο Αγγελος Μπασινάς.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μετά τον αποκλεισμό...
Χούτος και Τζιμπούρ απασχολούν τον... πικραμένο Πανιώνιο

Πίσω τους έχουν αφήσει ήδη στον Πανιώνιο τον αποκλεισμό από τη Νάπολι, έχοντας πάντως την πικρία πως τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχτεί διαφορετικά, αν η τύχη ήταν με το μέρος τους. Σ ζωή συνεχίζεται στη Νέα Σμύρνη και δύο είναι αυτή τη στιγμή τα θέματα που απασχολούν τους κυανέρυθρους. Ο τραυματισμός του Χούτου, αλλά και το τι θα γίνει με τον Τζιμπούρ.

Ο Λάμπρος Χούτος, ως γνωστό, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους στον αγώνα με τη Νάπολι τραυματίστηκε στον δεξιό ώμο και τη Δευτέρα θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία, προκειμένου να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασης. Αρχικά πάντως, οι πρώτες εκτιμήσεις των ανθρώπων του Πανιωνίου αναφέρουν πως ο τραυματισμός του 28άχρονου φορ δεν είναι κάτι το σοβαρό.

Όσον αφορά τώρα στον Τζιμπούρ, τη Δευτέρα είναι προγραμματισμένο το ΔΣ της ΠΑΕ Πανιώνιος στο οποίο θα δώσει το «παρών» και ο Γαλλοαλγερινός φορ. Οι διοικούντες θα ζητήσουν εξηγήσεις από τον παίκτη για την αδικαιολόγητη αποχή του από τις υποχρεώσεις της ομάδας την περασμένη εβδομάδα.

Στο τραπέζι φυσικά θα πέσει και η πρόταση των Σαουδαράβων της Αλ Ιτιχάντ, η οποία οικονομικά καλύπτει τον Πανιώνιο και τον παίκτη, καθώς πληροφορίες λένε πως αγγίζει τα 3 εκ. ευρώ, μόνο προς την ομάδα. Από την άλλη όμως, θεωρείται εξαιρετικά απίθανο να συμφωνήσει και ο Τζιμπούρ, που προτιμάει φυσικά να πάει σε ευρωπαϊκή ομάδα.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Εάν δεν παίζω, θέλω να φύγω»
Ο χρόνος συμμετοχής στους αγώνες είναι το βαρόμετρο για τον Λεντέσμα

Για ακόμα μία φορά το εφετινό καλοκαίρι, ο Κριστιάν Λεντέσμα εξέφρασε δημοσίως την επιθυμία του να επιστρέψει στη Σαν Λορέντζο, εφόσον η παρουσία δεν υπολογίζεται στον Ολυμπιακό. Πάντως, ο Αργεντινός μέσος τόνισε πως σε αντίθετη περίπτωση που ο σύλλογος του Πειραιά επιθυμεί την παραμονή του, δεν έχει πρόβλημα να παραμείνει στους «ερυθρόλευκους».

Ειδικότερα, ο Λεντέσμα μιλώντας σε ΜΜΕ της Αργεντινής τόνισε:

«Εγώ θέλω να παίζω. Εάν δεν έχω θέση στον Ολυμπιακό, θα ήθελα να επιστρέψω. Στη Σαν Λορέντζο πέρασα τους καλύτερους έξι μήνες της καριέρας μου».

Ο 28άχρονος αμυντικός μέσος αποτελεί τον Νο1 μεταγραφικό στόχο του προπονητή της Σαν Λορέντζο, Μιγκέλ Ανχελ Ρούσο, κάτι που γνωρίζει και ο ίδιος:

«Ξέρω πως η ομάδα και ο προπονητής με θέλουν και πως είναι πρόθυμοι να με αποκτήσουν. Τους ευχαριστώ πολύ για αυτό.

» Εάν ο προπονητής μου (σ.σ. ο Ερνέστο Βαλβέρδε) μου πει πως θα διεκδικήσω θέση στην ενδεκάδα, δεν έχω πρόβλημα να παραμείνω στην Ελλάδα. Αν όχι, θα ήθελα να γυρίσω στη Σαν Λορέντζο».

Οι υπεύθυνοι της ομάδας της Αργεντινής ενόψει της επικείμενης πώλησης των Πλασέντε και Ντ' Αλεσάντρο θέλουν οπωσδήποτε να πάρουν τον Λεντέσμα, αλλά μέχρι στιγμής επίσημη πρόταση στα γραφεία του Ολυμπιακού δεν έχει φτάσει.

Η μόνη πιθανότητα να φύγει ο Λεντέσμα είναι να έρθει μία πολύ καλή πρόταση από τη Σαν Λορέντζο, πολύ μεγαλύτερη από το 1,5 εκ. ευρώ που φημολογούταν πως μπορούσε να δώσει η ομάδα για τον παίκτη στον Ολυμπιακό.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 10:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αντί της Χριστίνας Χαντζή
Η ΕΠΥΑ οριστικοποίησε τη συμμετοχή της Χαλκιά στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Τη συμμετοχή της Φανής Χαλκιάς στους Ολυμπικούς Αγώνες του Πεκίνου οριστικοποίησε η ΕΠΥΑ με ανακοίνωση την οποία εξέδωσε την Κυριακή. Κάτι που σημαίνει ότι δεν πρόκειται να πραγματοποιηθεί μπαράζ μεταξύ της «χρυσής» Ολυμπιονίκη της Αθήνας και της Χριστίνας Χαντζή για τη συμμετοχή στα 400μ με εμπόδια.


Η ΕΠΥΑ ανακοίνωσε ότι η ελληνίδα Πρωταθλήτρια υποβλήθηκε σε test event παρουσία εξουσιοδοτημένων τεχνικών της επιτροπής και διαπιστώθηκε η πολύ καλή φυσική και τεχνική κατάσταση στην οποία βρίσκεται.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Η ΕΠΥΑ ανακοινώνει ότι σε υλοποίηση προηγούμενης απόφασής της, χθες 26/7/08 η Ολυμπιονίκης Φανή Χαλκιά, υποβλήθηκε σε test, παρουσία εξουσιοδοτημένων τεχνικών της ΕΠΥΑ. Η χρονομέτρηση έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φυσική και τεχνική κατάσταση. Μετά από αυτό η ΕΠΥΑ οριστικοποιεί την συμμετοχή της αθλήτριας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Συμφώνησε με τον Βραζιλιάνο
Ετοιμος να βάλει γκολ με... Ντιόγκο ο Ολυμπιακός

Σε προφορική συμφωνία με τον Ντιόγκο για 4ετές συμβόλαιο έναντι 5 εκ. ευρώ, έφτασε ο Ολυμπιακός, όπως επιβεβαιώνει ο μάνατζερ του Bραζιλιάνου επιθετικού. Ετσι, το μόνο που απομένει πλέον, προκειμένου οι «ερυθρόλευκοι» να ολοκληρώσουν το «κόλπο γκρόζο» της μεταγραφής, είναι να τα βρουν με την ομάδα του 21χρονου παίκτη, Πορτουγκέζα.

Δημοσιεύμα του «Gazzeta Online» κάνει λόγο για πρόταση ύψους 7 εκ. ευρώ του Ολυμπιακού προς την Πορτουγκέζα, για να αποκτήσουν το 70% των δικαιωμάτων του από την βραζιλιάνικη ομάδα, αφού το υπόλοιπο 30% ανήκει σε μάνατζερ. Μάλιστα, αν υπολογίσουμε και το κόστος του συμβολαίου του παίκτη, το κόστος της μεταγραφής αναμένεται να αγγίξει τα 13 εκατομμύρια ευρώ!

Σκοπός της διοίκηση του Ολυμπιακού είναι να τελειώνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα το θέμα του Βραζιλιάνου, με σκοπό να προχωρήσει στις υπόλοιπες κινήσεις, με τις εξελίξεις να αναμένονται εντός της εβδομάδας. Το σίγουρο είναι ότι στην Πορτουγκέζα αποσκοπούν στο να αποσπάσουν όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα από την πώληση του «αστεριού» τους.

Ο πρόεδρος της Πορτουγκέζα, Ντα Λούπα, με δηλώσεις του σε ΜΜΕ της Βραζιλίας το βράδυ της Κυριακής (27/7) τόνισε ότι: «Δεν ενδιαφέρονται μόνο οι Ελληνες για τον Ντιόγκο, αλλά όλος ο Κόσμος. Εμείς, πάντως, δεν πρόκειται να τον παραχωρήσουμε αν δεν ικανοποιηθούμε πλήρως οικονομικά. Ο Ντιόγκο είναι τόσο καλός όσο ο Πάτο».

Από την πλευρά της, η... μητέρα του παίκτη είπε χαρακτηριστικά: «Δεν γίνεται να έχει ρήτρα 40 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ το συμβόλαιο του είναι χαμηλό. Ο γιος μου έχει μία πολύ καλή πρόταση από το εξωτερικό και πρέπει να τον αφήσετε να φύγει!».

Στα υπόψη παραμένει ο Ντι Βάιο που προτάθηκε, αλλά στον Ολυμπιακό δεν είναι ιδιαίτερα θετικοί για την περίπτωση του. Εναλλακτική λύση παραμένει πάντα ο Εντού, αλλά και ο Σμολάρεκ.

Επειτα από τις εξελίξεις στο θέμα του επιθετικού, στον Ολυμπιακό θα στραφούν στην απόκτηση ενός αμυντικού μέσου, αφού ο Βαλβέρδε θεωρεί ότι δεν μπορεί να εμπιστευτεί τον επιρρεπή στους τραυματισμούς, Λεντέσμα.

Οπως αναφέρει ισπανικό δημοσίευμα, οι «ερυθρόλευκοι» θα κινηθούν για την απόκτηση του πορτογάλου Μανίς από την Ατλέτικο Μαδρίτης, τον οποίο η ισπανική ομάδα θέλει να πουλήσει.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δεν φοβάται τους αντιπάλους
«Ολα εξαρτώνται από εμάς» δήλωσε ο Πατσατζόγλου για τον Ολυμπιακό

Την πεποίθησή του ότι ο Ολυμπιακός πρέπει να προκριθεί στους ομίλους του Champions League, εξέφρασε ο δεύτερος πιο παλιός παίκτης του Ολυμπιακού, Χρήστος Πατσατζόγλου, ο οποίος είναι έτοιμος για την ένατή του σεζόν στο στρατόπεδο των «ερυθρολεύκων».

Ο διεθνής μεσοαμυντικός, μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου στο Ερμελο της Ολλανδίας όπου πραγματοποιήθηκε μέρος της ερυθρόλευκης προετοιμασίας, έθεσε ως πρωταρχικό στόχο των πρωταθλητών Ελλάδας, την πρόκριση στους κερδοφόρους ομίλους της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης:

«Πρέπει να προκριθούμε στους ομίλους, είτε παίξουμε καλό ποδόσφαιρο, είτε όχι. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Να περάσουμε και μετά θα δούμε όλη τη χρονιά με διαφορετικό μάτι. Θέλουμε να μείνουμε μέσα και στους τρεις στόχους μας, Πρωτάθλημα, Κύπελλο και Ευρώπη».

Οσον αφορά την μεταγραφική ενίσχυση των υπολοίπων ελληνικών ομάδων, δεν έδειξε να ανησυχεί: «Ολα εξαρτώνται από εμάς. Δεν με ενδιαφέρει ούτε ποιον παίρνει ο Παναθηναϊκός, ούτε ποιον παίρνει η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ και οι υπόλοιπες ομάδες. Αν η ομάδα μου είναι καλή, τότε δεν φοβάμαι κανέναν».

Οσο για το ελλιπές ρόστερ της ομάδας, τόνισε: «Δεν το σκεφτόμαστε καθόλου αυτό. Με αυτούς που έχουμε με αυτούς θα πολεμήσουμε. Ολοι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας είναι πολύ καλοί και αν έρθουν κι άλλοι που είναι καλύτεροι, θα είναι καλό για την ομάδα. Δεν σκέφτομαι ούτε ποιος έπρεπε να έρθει, ούτε ποιος έπρεπε να φύγει».

Με τα καλύτερα λόγια μίλησε για τον Ερνέστο Βαλβέρδε, ενώ ζήτησε πίστωση χρόνου, ώστε η ομάδα να δέσει και να δείξει τις πραγματικές δυνατότητές της μέσα στο γήπεδο:

«Είμαστε τυχεροί που έχουμε προπονητή έναν τόσο καλό άνθρωπο. Μιλάει συνέχεια με τους παίκτες και θέλει να είναι κοντά τους. Μας εξηγεί αυτά που θέλει να κάνουμε και επιμένει στο θέμα του πρέσινγκ.

»Δεν είναι εύκολο όμως να μπούμε κατευθείαν στην φιλοσοφία του. Χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα, δεν γίνονται από την μια μέρα στην άλλη αυτά τα πράγματα.

»Κατά την γνώμη μου όμως, δεν είναι καλό για εμάς να αλλάζουμε κάθε χρόνο προπονητή. Αν δουλεύεις συνέχεια με ένα σύστημα, το εμπεδώνεις πιο εύκολα και τότε βγαίνουν και οι αυτοματισμοί».

Ο Πατσατζόγλου αναφέρθηκε επίσης στην επιθυμία του να παίξει στο εξωτερικό: «Αν δεν είχα τραυματιστεί, πιστεύω ότι θα είχα παίξει κι εγώ στο εξωτερικό. Αν ερχόταν τώρα πρόταση, θα το σκεφτόμουνα λίγο γιατί τώρα έχω οικογένεια και δεν είναι εύκολο.

»Δεν θέλω πάντως να θυμάμαι τις δύσκολες στιγμές που πέρασα. Ευχαριστώ το θεό που μου έδωσε τη δύναμη και το ξεπέρασα. Αν όμως πήγαινα στο εξωτερικό, πιστεύω θα μου ταίριαζε το αγγλικό πρωτάθλημα.

»Είναι γρήγορο, έχει τεχνική και δύναμη. Είναι το καλύτερο πρωτάθλημα, μαζί με το ισπανικό».

Μόνο καλά λόγια είχε να πει και για τα νέα αποκτήματα του Ολυμπιακού: «Ηρθαν καλοί ποδοσφαιριστές στην ομάδα. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος έχει πάρα πολλά χρόνια μπροστά του. Είναι καλός παίκτης με καλή τεχνική κατάρτιση. Θα κάνει μεγάλη καριέρα.

»Ο Αβραάμ έχει ήδη αποδείξει την αξία του. Πέρυσι ήταν από τα καλύτερα στόπερ στην Ελλάδα. Ο Γκαλίτσιος είναι επίσης καλός ποδοσφαιριστής. Εχει πνευμόνια και τρέχει πάνω κάτω. Ο Ολυμπιακός στην Ελλάδα κάνει πάντα καλές επιλογές».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στα 3,5 εκ. ευρώ η μεταγραφή
Τα «βρήκαν» ΠΑΟ και Μαρσέιγ για Ζιβέ λένε οι Γάλλοι


Την ώρα που όλα έδειχναν ότι ο Παναθηναϊκός ήταν έτοιμος να στραφεί και πάλι στην περίπτωση του Κάρλος Μπλέχνιο, η «La Provence» αποκαλύπτει ότι έχει επέλθει συμφωνία με τη Μαρσέιγ για τον Γκαέλ Ζιβέ! Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της ιστοσελίδας της Μασσαλίας, η γαλλική ομάδα συμφώνησε να ρίξει τις απαιτήσεις της από τα 4 εκ. ευρώ, κάνοντας αποδεκτή την πρόταση των 3,5 εκ. του Παναθηναϊκού.

Συνεχίζοντας, η «La Provence» αναφέρει ότι η διοίκηση της ελληνικής ομάδας πρότεινε στον 26χρονο αμυντικό κλειστό τριετές συμβόλαιο συνεργασίας με ετήσιες απολαβές 1,5 εκατομμύριο ευρώ και την πλευρά του παίκτη να επιθυμεί δύο. Η επιθυμία του αυτή φαντάζει ως το μόνο που να μπορεί να χαλάσει τη μεταγραφή.

Στα διαδικτυακά «στέκια» των οπαδών της Μαρσέιγ στο Ιντερνετ, πάντως, θεωρούν τελειωμένη τη μεταγραφή και μάλιστα αποχαιρετούν τον διεθνή άσο, με αρκετούς από αυτούς να είναι επικριτικοί προς την διοίκηση της Μαρσέιγ που αποφάσισε να τον παραχωρήσει.

Σκέψεις για Μπλέχνιο, έρχεται ο Σόουζα

Από εκεί και πέρα, στον Παναθηναϊκό είναι έτοιμοι να στραφούν και πάλι στον Κάρλος Μπλένχιο της Τίγκρες για την θέση του κεντρικού αμυντικού, εάν οι υποθέσεις των Ζιβέ και Μποτινέλι ναυαγήσουν. Μάλιστα, ο Μπλένχιο εξέφρασε την επιθυμία του να αγωνιστεί με τα χρώματα του Παναθηναϊκού.

Οσον αφορά την περίπτωση του Τζόναταν Μποτινέλι της Σαν Λορένζο, το κλίμα που έχει δημιουργηθεί μόνο θετικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Η αργεντίνικη ομάδα ζητάει 2,5 εκ. ευρώ, αλλά οι ιθύνοντες του «τριφυλλιού», οι οποίοι έχουν περάσει από μικροσκόπιο τον ποδοσφαιριστή, φαίνεται να μην θέλουν να προχωρήσουν τις διαπραγματεύσεις, καθώς το ιδιοκτησιακό του καθεστώς είναι κάπως μπερδεμένο (μισός ανήκει στην ομάδα και μισός σε γραφείο μάνατζερ).

Στο μεταξύ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού, Ροντρίγκο Σόουζα αναμένεται να έρθει στην Ελλάδα την Τρίτη (29/7) για να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο και να τεθεί στην διάθεση του Τεν Κάτε. Με δηλώσεις που έκανε στον βραζιλιάνικο Τύπο, τόνισε: «Αυτή είναι η μεγάλη μου ευκαιρία. Θα είναι όνειρο να είμαι συμπαίκτης με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα σε μία μεγάλη ομάδα».

Εκτός αποστολής για Τιφλίδα Κλέιτον και Μάλαρτζ

Oι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού έκαναν το πρωί της Δευτέρας (28/7) ασκήσεις με μπάλα, ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με δίτερμα στο μισό γήπεδο. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ακολούθησε το πρώτο μέρος της προπόνησης και στην συνέχεια ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα. Ο Σωτήρης Λεοντίου έκανε ατομικό πρόγραμμα.

Μετά το τέλος της προπόνησης ο προπονητής του «Τριφυλλιού» κ. τεν Κάτε ανακοίνωσε την αποστολή για τον αγώνα με την Ντιναμό Τιφλίδας.

Εντύπωση προκάλε ότι στην αποστολή δεν συμπεριλαμβάνονται οι Σίλβα Κλέιτον και Αρκάντιους Μάλαρτζ. Οι 19 παίκτες που επέλεξε ο Τεν Κάτε είναι οι: Γκαλίνοβιτς, Καρνέζης, Νίλσον, Γκάμπριελ, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Ρουκάβινα, Σιόντης, Μάντζιος, Σάλπιγγίδης, Γκούμας, Σαριέγκι, Μάτος, Σιμάο, Τζιώλης, Καραγκούνης, Νίνης, Ίβανσιτς και Χριστοδουλόπουλος.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Προφορική συμφωνία με Ντέμη
Φεύγει ο Παπασταθόπουλος, έρχεται ο Κυργιάκος στην ΑΕΚ

Ετοιμος να προχωρήσει σε μία μεταγραφή που θα προκαλέσει αίσθηση είναι ο Ντέμης Νικολαΐδης, σε περίπτωση που τελικά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος καταλήξει στην Τζένοα.

Οι διαπραγματεύσεις για τον Ελληνα αμυντικό συνεχίστηκαν και την Κυριακή (27/7), με την Τζένοα να πλησιάζει κατά πολύ το ποσό των 4 εκατομμυρίων που έχει ζητήσει η ΑΕΚ για να αφήσει τον Παπασταθόπουλο ελεύθερο.

Ο προπονητής της ιταλικής ομάδας, Γκασμπερίνι, μιλώντας σε μερίδα του ελληνικού Τύπου, παραδέχτηκε ότι ο παίκτης της ΑΕΚ είναι άμεση προτεραιότητα για την ομάδα του και ότι οι διαπραγματεύσεις συνεχίζονται, την ώρα που στο παιχνίδι μπαίνει και ο Αγιαξ, προσφέροντας 3.5 εκατομμύρια ευρώ.

Το μπαμ με Κυργιάκο

Στο μεταξύ, ο Ντέμης Νικολαΐδης, έχοντας απαλαχτεί και από κάποια βαριά συμβόλαια, είναι έτοιμος να κάνει το «μπαμ» με τον κεντρικό αμυντικό, σε περίπτωση που τελικά ο Παπασταθόπουλος αποχωρήσει από την ομάδα.

Πρώτος στη λίστα είναι ο Σωτήρης Κυργιάκος, τον οποίο γνωρίζουν καλά τόσο ο Ντέμης Νικολαΐδης όσο και ο Γιώργος Δώνης και θεωρούν ότι είναι ο παίκτης που μπορεί να πάρει στις πλάτες του την άμυνα της ομάδας, ενώ και ο ίδιος ο παίκτης είναι θετικός.

Σε περίπτωση, πάντως, που το θέμα του Κυργιάκου δεν προχωρήσει, στη λίστα του Δώνη υπάρχουν «δυνατά» ονόματα ξένων αμυντικών.

Στην Αυστρία θα μεταβεί τη Δευτέρα (28/7) ο Χουανφράν, θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις και αν όλα πάνε καλά θα υπογράψει το νέο του συμβόλαιο με την «Ενωση». Ο Ισπανός αμυντικός στη συνέχεια θα ενσωματωθεί αμέσως στην ομάδα, ώστε να προσαρμοστεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καταγγελία σύμβασης από Σκόρδα
Αποζημίωση 1 εκ. ευρώ ζητάει ο Αρης από τον Μπάγεβιτς


Ετοιμος να…τραβήξει το σχοινί σχετικά με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς και τον τρόπο που αποχώρησε από την ομάδα είναι ο Αρης. Η διοίκηση των «κιτρίνων» προχώρησε σε καταγγελία της σύμβασης με τον Σερβοέλληνα προπονητή, κατηγορώντας τον για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά και αξιώνοντας αποζημίωση της τάξεως του ενός εκατομμυρίου ευρώ για διαφυγόντα κέρδη, αφού ο «Ντούσκο» αποχώρησε ένα χρόνο πριν λήξει το συμβόλαιό του.

Ο Λάμπρος Σκόρδας είναι εμφανώς δυσαρεστημένος από τον τρόπο που αποχώρησε ο Μπάγεβιτς, μία μέρα έπειτα από την πρώτη προπόνηση της ομάδας, κατά τη διάρκεια της οποίας είχε αποδοκιμαστεί έντονα ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Υπογράφει ο Νάτσο (;)

Στο μεταξύ, ο ισχυρός άντρας του Αρη ζήτησε από τον Νάτσο Γκαρσία να δώσει την οριστική του απάντηση στο συμβόλαιο που του έχει προσφέρει η ομάδα μέχρι την Πέμπτη (31/7), ημέρα δηλαδή που ο Αρης επιστρέφει στην Θεσσαλονίκη.

Ο Βολιβιανός με δηλώσεις του στους εκπροσώπους του Τύπου στο Ζέεφελντ τόνισε ότι σκοπεύει να παραμείνει στην ομάδα. Την Γκρόιτερ Φιρτ θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα (28/9) ο Αρης, στο τρίτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 16:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σύμφωνα με τους Ισπανούς
Ολυμπιακός ενδιαφέρεται για τον Σέρχιο Γκαρσία της Σαραγόσα


Ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον 25χρονο επιθετικό της Σαραγόσα, Σέρχιο Γκαρσιά αποκαλύπτει η γαλλική ιστοσελίδα «sport365». Ο Ισπανός επιθετικός, ο οποίος αγωνίζεται και ως δεξί χαφ, αποτέλεσε μέλος της Εθνικής ομάδας της χώρας του που κατέκτησε το Euro και έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον αρκετών ευρωπαϊκών συλλόγων, μεταξύ των οποίων και ο Ολυμπιακός, όπως αναφέρουν οι Γάλλοι.

Συγκεκριμένα, κάνουν λόγο ότι στο παιχνίδι της απόκτησής του έχουν μπει για τα καλά η Μαγιόρκα, που τον βλέπει ως τον ιδανικό αντικαταστάτη του Γκουίθα και η Παρί με τη Λιόν, ενώ ενδιαφέρον έχουν δείξει και η Ατλέτικο Μαδρίτης, η Τότεναμ και ο Ολυμπιακός.

Η Σαραγόσα, η οποία έχει υποβιβαστεί στη Segunda Division και έχει αρκετά «βαριά» συμβόλαια, τον παραχωρεί με ένα ποσό κοντά στα 10 εκατομμύρια ευρώ.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 17:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μετά το 89-67 επί του Ισραήλ
Πρώτη θέση στον όμιλο και πρόκριση για την Εθνική Εφήβων

Την πρόκριση της στη 2η φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U-18 εξασφάλισε η Εθνική Εφήβων μετά τη νίκη της επί του Ισραήλ με 89-67. Ταυτόχρονα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με αυτό το αποτέλσμα εξασφάλισε και την πρώτη θέση του α' ομίλου της διοργάνωσης.

Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και βασιζόμενη στην πιεστική της άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 20-4 στο πρώτο πεντάλεπτο. Το Ισραήλ όμως κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να πλησιάσει 26-20 στη δεύτερη περίοδο.

Αν και οι διεθνείς ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,25, δεν βρήκαν το στόχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο και συνολικά είχαν 3/18, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος με διαφορά 9 πόντων (41-32).

Το Ισραήλ έκανε την αντεπίθεση του στην τρίτη περίοδο, προσπερνώντας μάλιστα 52-51 τρία λεπτά πριν τη λήξη της.

Η αντίδραση των παιδιών του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν άμεση. Αρχικά ανέκτησαν αμέσως το προβάδισμα (57-55) και στην τελευταία περίοδο με την άμυνα ζώνης κατάφεραν να αποδιοργανώσουν πλήρως την επίθεση των ισραηλινών. Στην απέναντι πλευρά του παρκέ σκόραραν με άνεση και κάπως έτσι έφτασαν εύκολα στο τελικό 89-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 32-41, 56-61, 67-89

Ισραήλ (Φράνκο): Σαμπάγκ, Ρουμπ 6 (1), Μόραν, Ταμίρ, Μπούτσμαν 9, Χέιμαν 19 (1), Αριέλι 6 (1), Βεντούρα 3, Σιράν 13, Κάρπελετζ, Ειντα, Ρέις 11.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου 2, Κατσίβελης, Αγγελόπουλος 2, Μάντζαρης 7 (1), Καραθανάσης, Παπανικολάου 5, Γεωργάκης, Σλούκας 23 (2), Γιάνκοβιτς 15, Παππάς 16, Κασελάκης 6, Σαρικόπουλος 13.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 17:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αήττητη στην α' φάση
Με 66-55 επί του Βελγίου η Εθνική Εφήβων έκανε το 3Χ3, αλλά «έχασε» τον Γιάνκοβιτς

Με το απόλυτο των νικών ολοκλήρωσε η Εθνική Εφήβων την πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, καθώς επικράτησε του Βελγίου με 66-55. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ζορίστηκε από τους βέλγους, μέχρι που αποφάσισε να παίξει κοντά στο καλάθι με τον Ζήση Σαρικόπουλο, οποίος πήρε επάνω του την ομάδα και τελείωσε το παιχνίδι επιτρέποντας έτσι στην Εθνική να κάνει το 3Χ3.

Στην επόμενη φάση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει τις Λιθουανία, Ιταλία και Σερβία, με μια σημαντική απώλεια, καθώς ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης και θα χάσει το υπόλοιπο της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-32, 50-46, 66-55

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου 5, Κατσιβέλης, Αγγελόπουλος 2, Μάντζαρης 9 (1), Καραθανάσης, Παπανικολάου 8 (1), Σλούκας 16 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Παππάς 1, Κασελάκης 4, Σαρικόπουλος 16.

ΒΕΛΓΙΟ: Λίμπερτ 3, Φουρνό, Σερόν 6, Ντονκόρ 7 (1), Τζιανκατερίνο 8 (2), Ραντεμέικερς 8 (2), Χουνχανου 7, Μορεϊ 5 (1), Κρεπί, Ντε Θάι 7 (2), Χουλσεν 4

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 17:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Χαρούμενος στον Ολυμπιακό
Θαυμαστής του Γιαννάκη... δήλωσε ο νεαρός Μιλόσεβιτς

Απόλυτα ικανοποιημένος που αποτελεί παίκτη του Ολυμπιακού, δήλωσε το όγδοο μεταγραφικό απόκτημα των «ερυθρολεύκων», Ιγκόρ Μιλόσεβιτς. Ο 22χρονος πλέι μέικερ, που βρίσκεται εδώ και μέρες στην Ελλάδα, έπλεξε το εγκώμιο του Παναγιώτη Γιαννάκη και τόνισε ότι όνειρο του είναι να αγωνιστεί ξανά με τη φανέλα της Εθνικής.

«Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που γύρισα πίσω και στον Ολυμπιακό και θα αγωνιστώ υπό τις οδηγίες του καλύτερου προπονητή. Θα μάθω πολλά από τον κόουτς Γιαννάκη και με σκληρή δουλειά πιστεύω ότι θα καταφέρω να επιστρέψω στην Εθνική, που είναι το όνειρό μου», τόνισε ο πρώην πλέι μέικερ του Ερυθρού Αστέρα και πρόσθεσε:

«Εχω ξεκινήσει ήδη να δουλεύω για να είμαι όσο το δυνατόν πιο έτοιμος γίνεται. Εχει φτιαχτεί μια απίστευτα καλή ομάδα που θα κυνηγήσει τα πάντα. Ο Ολυμπιακός έχει φέτος την ευκαιρία να τα καταφέρει και να επιστρέψει εκεί που ανήκει».

Το τελευταίο μετεγγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, αναφέρθηκε και στους οπαδούς της ομάδας: «Τους φιλάθλους του Ολυμπιακού τους γνωρίζω γιατί έχουν ειδική σχέση με του Ερυθρού Αστέρα. Μοιάζουν πολύ και ξέρω ότι το γήπεδο θα είναι συνεχώς γεμάτο. Αυτό θα είναι το τέλειο και η καλύτερη μετεγγραφή της ομάδας».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 17:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Δεν πετάμε στα σύννεφα»
Το Ολυμπιακό τουρνουά δεν είναι... Προολυμπιακό, υπενθύμισε ο Σπανούλης


Την προειδοποίηση ότι «το Ολυμπιακό τουρνουά δεν έχει καμία σχέση με το Προολυμπιακό» έκανε ο Βασίλης Σπανούλης. «Τόσο το κίνητρο, όσο και ο βαθμός δυσκολίας είναι πολύ μεγαλύτερος για όλους» εξήγησε ο διεθνής άσος, που μίλησε για την εξέλιξη της προετοιμασίας της εθνικής μας ομάδας.

Ειδικότερα, ο άσος του Παναθηναϊκού τόνισε:

«Ο όμιλός μας έχει πολύ δυνατές ομάδες, αλλά αυτό δεν μας απασχολεί. Εμείς υπολογίζουμε και σεβόμαστε κάθε αντίπαλο, όπως μας σέβονται και μας υπολογίζουν κι αυτοί. Αν θέλεις να φτάσεις ψηλά και να διεκδικήσεις το καλύτερο δυνατό, γιατί όχι ένα μετάλλιο, πρέπει να είσαι έτοιμος να παίξεις με τους ισχυρούς.

» Αυτή τη στιγμή το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να ολοκληρώσουμε τη δική μας προετοιμασία χωρίς προβλήματα, ώστε όταν ξεκινήσουν οι αγώνες να είμαστε έτοιμοι να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο. Έχουμε αυτοπεποίθηση, αλλά ταυτόχρονα δεν πετάμε στα σύννεφα. Έχουμε και την ποιότητα και την εμπειρία να τα αντιμετωπίσουμε όλα αυτά με ψυχραιμία, βλέποντας κάθε αγώνα ξεχωριστά».

Από αιματολογικές εξετάσεις θα περάσουν το πρωί της Δευτέρας οι παίκτες της εθνικής ανδρών. Το κυριακάτικο πρόγραμμα περιλάμβανε μόνο τρέξιμο, στο οποίο δεν έλαβαν μέρος ο Βασιλόπουλος και ο Περπέρογλου, καθώς και οι δύο ένιωθαν κάποιες μικροενοχλήσεις στον αχίλλειο τένοντα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 10:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ξεκίνησε το... ψήσιμο
Την απάντηση του Μπασινά αναμένει ο Ολυμπιακός


Σε προχωρημένες επαφές με τον Αγγελο Μπασινά βρίσκεται ο Ολυμπιακός, προκειμένου ο 32άχρονος διεθνής μέσος να ντυθεί στα ερυθρόλευκα! Οι πρωταθλητές, υπό άκρα μυστικότητα, έχουν ξεκινήσει τις διαπραγματεύσεις με τον Μπασινά και εξελίξεις αναμένονται άμεσα!

Ο διεθνής μέσος έμεινε ελεύθερος από τη Μαγιόρκα το φετινό καλοκαίρι και ο Βαλβέρδε έχει εξαιρετική άποψη για αυτόν, καθώς τον γνωρίζει από τη θητεία του στην Primera Division.

Η «μαύρη λίστα» του Βαλβέρδε

Τη «μαύρη λίστα» του παρέδωσε ο Ερνέστο Βαλβέρδε στον γενικό διευθυντή της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Γιάννη Χρυσικόπουλο, στη συνάντηση που είχαν τη Δευτέρα (28/7) το μεσημέρι στα γραφεία της Πλατείας Αλεξάνδρας.

Οι δύο άντρες συζήτησαν αφενός για τις επόμενες μεταγραφικές κινήσεις του Ολυμπιακού, αφετέρου ο 44άχρονος τεχνικός έκανε γνωστό ποιους από τους ποδοσφαιριστές του έμψυχου δυναμικού της ομάδας δεν υπολογίζει.

Οπως είχε δηλώσει και ο Βαλβέρδε, όταν η αποστολή επέστρεψε από το Ερμελο την Κυριακή, η λεγόμενη «μαύρη λίστα» δεν επρόκειτο να δοθεί στη δημοσιότητα, προτού ενημερωθούν πρώτα οι ποδοσφαιριστές που δεν υπολογίζονται. Αυτό που είναι γνωστό, επίσης από τον ισπανό, είναι πως επιθυμεί να δουλέψει με 24-25 παίκτες, πράγμα που σημαίνει πως τουλάχιστον 4-5 παίκτες θα αποχωρήσουν.


Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 10:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αντί 2 εκατ. και του Δάρλα
Παίκτης του Παναθηναϊκού είναι πλέον ο Χρήστος Μελίσσης

Σε συμφωνία με τον ΠΑΟΚ για την απόκτηση του Χρήστου Μελίσση έφτασε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» προσφέραν στον «Δικέφαλο» το ποσό των 2 εκατ. ευρώ, αλλά και τον Φίλιππο Δάρλα ως ελεύθερη μεταγραφή.

Ο ποδοσφαιριστής βρέθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στα γραφεία του Παναθηναϊκού μαζί με τον Ζήση Βρύζα και οι διαπραγματεύσεις είχαν αίσιο τέλος. Οσον αφορά στον Φίλιππο Δάρλα, ο Αγρινιώτης αριστερός μπακ θα υπογράψει διετές συμβόλαιο με τον «Δικέφαλο».

O 26άχρονος αμυντικός ήταν στο μεταγραφικό στόχαστρο των πρασίνων από τον Ιανουάριο, ενώ το όνομα του είχε ακουστεί και στη μεταγραφή του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, καθώς αρχικά ήταν να έρθουν «πακέτο» οι παίκτες.

Η ενδεχόμενη απόκτηση του Μελίσση ωστόσο δεν συνδέεται με την επικείμενη απόκτηση ενός «μεγάλου» ονόματος στην άμυνα, καθώς είναι ειλημμένη η απόφαση να αποκτηθεί ένας ηγέτης αμυντικός από το εξωτερικό.

Σκέψεις για Μπλέχνιο, έρχεται ο Σόουζα

Από εκεί και πέρα, στον Παναθηναϊκό είναι έτοιμοι να στραφούν και πάλι στον Κάρλος Μπλένχιο της Τίγκρες για την θέση του κεντρικού αμυντικού, εάν οι υποθέσεις των Ζιβέ και Μποτινέλι ναυαγήσουν. Μάλιστα, ο Μπλένχιο εξέφρασε την επιθυμία του να αγωνιστεί με τα χρώματα του Παναθηναϊκού.

Οσον αφορά την περίπτωση του Τζόναταν Μποτινέλι της Σαν Λορένζο, το κλίμα που έχει δημιουργηθεί μόνο θετικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Η αργεντίνικη ομάδα ζητάει 2,5 εκ. ευρώ, αλλά οι ιθύνοντες του «τριφυλλιού», οι οποίοι έχουν περάσει από μικροσκόπιο τον ποδοσφαιριστή, φαίνεται να μην θέλουν να προχωρήσουν τις διαπραγματεύσεις, καθώς το ιδιοκτησιακό του καθεστώς είναι κάπως μπερδεμένο (μισός ανήκει στην ομάδα και μισός σε γραφείο μάνατζερ).

Στο μεταξύ, το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Παναθηναϊκού, Ροντρίγκο Σόουζα αναμένεται να έρθει στην Ελλάδα την Τρίτη για να υπογράψει το νέο του συμβόλαιο και να τεθεί στην διάθεση του Τεν Κάτε. Με δηλώσεις που έκανε στον βραζιλιάνικο Τύπο, τόνισε: «Αυτή είναι η μεγάλη μου ευκαιρία. Θα είναι όνειρο να είμαι συμπαίκτης με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα σε μία μεγάλη ομάδα».

Εκτός αποστολής για Τιφλίδα Κλέιτον και Μάλαρτζ

Oι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού έκαναν το πρωί της Δευτέρας ασκήσεις με μπάλα, ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με δίτερμα στο μισό γήπεδο. Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ακολούθησε το πρώτο μέρος της προπόνησης και στην συνέχεια ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα. Ο Σωτήρης Λεοντίου έκανε ατομικό πρόγραμμα.

Μετά το τέλος της προπόνησης ο προπονητής του «Τριφυλλιού» κ. τεν Κάτε ανακοίνωσε την αποστολή για τον αγώνα με την Ντιναμό Τιφλίδας.

Εντύπωση προκάλε ότι στην αποστολή δεν συμπεριλαμβάνονται οι Σίλβα Κλέιτον και Αρκάντιους Μάλαρτζ. Οι 19 παίκτες που επέλεξε ο Τεν Κάτε είναι οι: Γκαλίνοβιτς, Καρνέζης, Νίλσον, Γκάμπριελ, Σπυρόπουλος, Βύντρα, Ρουκάβινα, Σιόντης, Μάντζιος, Σάλπιγγίδης, Γκούμας, Σαριέγκι, Μάτος, Σιμάο, Τζιώλης, Καραγκούνης, Νίνης, Ίβανσιτς και Χριστοδουλόπουλος.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2008, 10:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Του επεβλήθει πρόστιμο
Πιο... φτωχός θα ταξιδέψει ο Τζιμπούρ στη Νυρεμβέργη με τον Πανιώνιο

Χρηματικό πρόστιμο 30.000 ευρώ, το οποίο αντιστοιχεί στο 15% των αποδοχών του, επιβλήθηκε στον Ραφίκ Τζιμπούρ, σύμφωνα με την απόφαση που έλαβε τη Δευτέρα το ΔΣ του Πανιωνίου.

Ο 25άχρονος φορ εμφανίστηκε για να απολογηθεί ενώπιον του Διοικητικού Συμβουλίου, αλλά αντί προφορικής απολογίας, παρέδωσε ένα δισέλιδο γραπτό χειρόγραφο στα ελληνικά, ενώ του ζητήθηκε η απολογία του και στα γαλλικά.

Επί της ουσίας, ο Τζιμπούρ δικαιολογήθηκε για τις απουσίες από τις υποχρεώσεις της ομάδας λέγοντας πως έλειψε μόνο σε τρεις προπονήσεις και αυτές με προφορική άδεια από τον Γ. Τσέλιο (κάτι που δεν ισχύει σύμφωνα με τον Πανιώνιο), ενώ στον Πανιώνιο μιλούν για 12 απουσίες σε 19 μέρες...

Ο Τζιμπούρ θα ακολουθήσει κανονικά την αποστολή της ομάδας στη Γερμανία. Η αποστολή του Πανιωνίου θα αναχωρήσει την Τρίτη (12:40) με προορισμό την Νυρεμβέργη για την διεξαγωγή φιλικών αγώνων.

Η αποστολή αποτελείται από 29 ποδοσφαιριστές, οι οποίοι είναι οι: Ντρσεκ, Νικολάου, Σκούφαλης, Λουρέσνο, Μπερτέ, Μανιάτης, Κουμορτζί, Κρέσιτς, Μαϊστόροβιτς, Κουτσόπουλος, Γουνδουλάκης, Ντελούρα, Χετεμάι, Λάνγκαμπ, Τζαβέλλας, Σιαλμάς, Μάκος, Ντ' Ακόλ, Μπάρκογλου, Κοιλιάρας, Ανδριόλας, Ριμπέιρο, Καπετάνος, Κόντης, Κοντοές, Μέιλι, Σιόβας, Τζιμπούρ, Φακίνος.

Οι Ντιαβαρά, Πλασκόννι, Παλάσκας και Χούτος δεν θα ακολουθήσουν την αποστολή λόγω τραυματισμών που αντιμετωπίζουν, ενώ ο Ρικάρντο Μέιλι θα ενσωματωθεί με την αποστολή στην Νυρεμβέργη, καθώς βρίσκεται στην Ζυρίχη για να διευθετήσει κάποια προσωπικά του ζητήματα και να προετοιμαστεί για μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy