ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (μέρος 2ον)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τραυματίστηκε ο Χάρνικ
Προβλήματα στη Βέρντερ... ενόψει Παναθηναϊκού

Ο 21άχρονος επιθετικός της Βέρντερ Βρέμης, Μάρτιν Χάρνικ, τραυματίστηκε στον αστράγαλο και θα κάνει αγώνα... δρόμου για να προλάβει το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League (22/10).

O νεαρός παίκτης έπαθε τη... ζημιά στο παιχνίδι της Αυστρίας με τα νησιά Φερόε (1-1), για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 και ήδη ο ομοσπονδιακός τεχνικός της ομάδας του κάλεσε στη θέση του τον Γιόακιμ Στάντφεστ.

Οι πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις δεν έδειξαν κάτι πολύ σοβαρό, όμως ο Χάρνικ θα πρέπει να μείνει για ένα διάστημα εκτός, πριν τεθεί ξανά στη διάθεση του προπονητή της γερμανικής ομάδας.

Οι άνθρωποι από το ιατρικό επιτελείο θα προσπαθήσουν να... τρέξουν την κατάσταση, όμως η συμμετοχή του στο παιχνίδι με τους «πράσινους» είναι ακόμα εξαιρετικά αμφίβολη.

Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού ενημερώνονται συστηματικά για τις εξελίξεις στο στρατόπεδο της Βρέμης, ενώ παρακολούθησαν και τα παιχνίδια της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Στη συνέχεια, θα πληροφορήσουν για όσα είδαν τον Κώστα Αντωνίου, που επέστρεψε στην Αθήνα αργά το βράδυ της Κυριακής (12/10).

Η Βέρντερ Βρέμης βρίσκεται στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Γερμανία και απέχει πέντε βαθμούς από την κορυφή της Bundesliga.

Την επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει στην έδρα της τη Μπορούσια Ντόρτμουντ και έπειτα θα ταξιδέψει στην Αθήνα για το παιχνίδι με τους «πράσινους».



Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο Κεϊρίσον και... οι άλλοι
Είδε Γκερέιρο ο Ολυμπιακός, ταξίδι Νινιάδη στη Βραζιλία


Αθήνα: Ο Ρότζερ Γκερέιρο προστέθηκε στη λίστα των υπό παρακολούθηση παικτών του Ολυμπιακού. Σκάουτερ των πειραιωτών παρακολούθησε από κοντά την σαββατιάτικη (11/10) αναμέτρηση της Εθνικής Πολωνίας με την Τσεχία, έχοντας το βλέμμα του στραμμένο στον 26χρονο Bραζιλιάνο, πολιτογραφημένο Πολωνό.

Ο Γκερέιρο αγωνίζεται στη θέση του αριστερού μέσου και έγινε γνωστός στο ευρύ κοινό με τις εμφανίσεις του στο Euro 2008, όπου μεταξύ άλλων σκόραρε στη νίκη 1-0 της Πολωνίας επί της Αυστρίας.

Σύμφωνα τον πολωνικό Τύπο, ο άσος της Λέγκια Βαρσοβίας άρεσε από τότε στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι τώρα έστειλαν άνθρωπο στο στάδιο Σλάσκι του Χορζόφ για να τον «τσεκάρει».

Το φημολογούμενο ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον Γκερέιρο δεν αποκλείεται να βρίσκεται σε άμεση συνάρτηση με το θέμα Σεμπάστιαν Λέτο.

Ως γνωστόν, ο Αργεντίνος μέσος αγωνίζεται ως δανεικός από την Λίβερπουλ στους Πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι θέλουν να αγοράσουν τα δικαιώματά του.

Παράλληλα, όμως, θέλουν να είναι καλυμμένοι με εναλλακτικές λύσεις, σε περίπτωση που η αγγλική ομάδα είναι αρνητική στο ενδεχόμενο να τους παραχωρήσει τα δικαιώματα του Λέτο.

Με το βλέμμα στη Βραζιλία

Μετά την αναθέρμανση του ενδιαφέροντος για τον Κεϊρίσον, ο Ανδρέας Νινιάδης ετοιμάζει ταξίδι στη Βραζιλία για νέο μεταγραφικό στόχο και θα αναζητήσει τον… τρίτο της παρέας, μετά τους Ντιόγκο και Λεονάρντο.

Ο σκάουτερ των «ερυθρολεύκων» πρόκειται να παρακολουθήσει ποδοσφαιριστή ή ποδοσφαιριστές που απασχολούν τον Ολυμπιακό, όμως το πότε θα ξεκινήσει το ταξίδι δεν έχει οριστικοποιηθεί ακόμη.


Δοκιμάζουν Στολτίδης και Λεονάρντο

Επιστροφή στις προπονήσεις τη Δευτέρα για τους παίκτες του Ολυμπιακού και φυσικά τα ζητήματα που απασχολούν τους «ερυθρόλευκους» είναι οι τραυματίες Στολτίδης και Λεονάρντο.

Ο πρώτος αναμένεται να μπει από Τρίτη στο πρόγραμμα της ομάδας για να είναι έτοιμος με τον Πανθρακικό, ενώ ο δεύτερος «τρέχει» για να προλάβει το ματς του UEFA με τη Γαλατάσαραϊ.

Από την Τρίτη, εξάλλου, θα ξεκινήσει η διάθεση των εισιτηρίων για τους αγώνες με Μπενφίκα και Χέρτα στο Καραϊσκάκη για την φάση των ομίλων.

Νέα σενάρια για Πάρντο - Μπογκανί

Στο προσκήνιο βγήκαν νέα δημοσιεύματα που κάνουν λόγο για ενδιαφέρον του Ολυμπιακού για τον Ισπανό τερματοφύλακα της Ραπίντ Βουκουρεστίου, Πάρντο, ο οποίος το καλοκαίρι βρέθηκε μια ανάσα από το να αφήσει τη Θεσσαλονίκη και τον Ηρακλή για τον Πειραιά. Επίσης, ήρθε στην επιφάνεια το όνομα του επιθετικού της Σταντάρ, Μπογκανί.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δημοσιεύματα του ξένου Τύπου
Ενδιαφέρον Παναθηναϊκού για τον «Σπίντι» Γκονζάλες της Μπέτις


Μπορεί η μεταγραφολογία σχετικά με τον Παναθηναϊκό να έχει επικεντρωθεί στον κεντρικό αμυντικό που αναζητούν οι «πράσινοι» ενόψει της μεταγραφικής περιόδου του Ιανουαρίου, ωστόσο υπάρχουν σενάρια και για παίκτες που αγωνίζονται σε άλλες θέσεις.

Ο λόγος για τον Χιλιανό Μαρκ Γκονζάλες της Μπέτις, ο οποίος χαίρει μεγάλης εκτίμησης από τον προπονητή του «τριφυλλιού», Χενκ Τεν Κάτε, σύμφωνα τουλάχιστον με όσα αναφέρει η ιστοσελίδα tribalfootball.com.

Αναλυτικά, το δημοσίευμα αναφέρει τα εξής:'Ο ακραίος μεσοεπιθετικός της Ρεάλ Μπέτις, Μαρκ Γκονζάλες, ενδιαφέρει τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολλανδός προπονητής του ελληνικού συλλόγου, Χενκ Τεν Κάτε, έχει βάλει το όνομα του χιλιανού διεθνή στον πρόεδρο του Παναθηναϊκού, Νίκο Πατέρα, ως προτεραιότητα για την μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

«Ο Γκονζάλες δυσκολεύεται να δικαιολογήσει τη φήμη του στην Μπέτις και μαζί με τον Παναθηναϊκό, για τον πρώην παίκτη της Λίβερπουλ ενδιαφέρεται επίσης η Μπενφίκα».

Ο Γκονζάλες είναι 24 ετών και αγωνίζεται κυρίως στη θέση του αριστερού ακραίου κυνηγού. Το μεγάλο του προτέρημα είναι η ταχύτητά του, χάρη της οποίας τον αποκαλούν και «Σπίντι Γκονζάλες».

Ο διεθνής Χιλιανός έκανε όνομα στην Αλμπαθέτε τη σεζόν 2004-05, από την οποία τον αγόρασε η Λίβερπουλ στο τέλος εκείνης της περιόδου.

Ωστόσο, δεν κατάφερε να βγάλει άδειας εργασίας στην Αγγλία και έτσι δόθηκε δανεικός αρχικά πίσω στην Αλμπαθέτε και στη συνέχεια στην Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Τελικά, κατάφερε να εξασφαλίσει άδεια εργασίας και επέστρεψε στην Λίβερπουλ το καλοκαίρι του 2006, μόνο για να αποχωρήσει ξανά από το Ανφιλντ ένα χρόνο αργότερα, όταν οι Κόκκινοι αποδέχτηκαν πρόταση 4,5 εκ. λιρών από την Μπέτις για την παραχώρησή του.


με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κολακευτικά σχόλια για τον Σίλβα
«Ο τέλειος αμυντικός χαφ» έγραψαν για την έμφάνιση του Ζιλμπέρτο με τη Βραζιλία

Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες της Εθνικής Βραζιλίας, στην εκτός έδρας νίκη 4-0 της Σελεσάο επί της Βενεζουέλας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010.

Ο μέσος του Παναθηναϊκού αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της αναμέτρησης, βοηθώντας την ομάδα του να πιάσει την Αργεντινή στην 2η θέση του ομίλου, έχοντας 16 βαθμούς.

Η ιστοσελίδα goal.com έδωσε στον Ζιλμπέρτο Σίλβα τον 3ο υψηλότερο βαθμό για την απόδοσή του (7,5), πίσω από Ρομπίνιο και Κακά.

«Ποτέ δεν χρειάστηκε παραπάνω από δύο επαφές ή τρία δευτερόλεπτα στην μπάλα για να συνδέσει την άμυνα με την επίθεση. Μια υποδειγματική εμφάνιση για το πώς να είσαι ο τέλειος αμυντικός χαφ», ήταν το συνοδευτικό σχόλιο του δημοσιεύματος για τον Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Δύο γκολ για τους Βραζιλιάνους στο ματς πέτυχε ο Ρομπίνιο, ενώ από μία φορά σκόραραν οι Κακά και Αντριάνο.


με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Συνέντευξη του Πορτογάλου τεχνικού
«Αυτός ο Παναθηναϊκός μπορεί να πιάσει... κορυφή» είπε ο Πεσέιρο

Αθήνα: Ο Ζοσέ Πεσέιρο εμφανίστηκε βέβαιος ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να τερματίσει πρώτος στη Σούπερ Λίγκα τη φετινή σεζόν και να κατακτήσει το πρωτάθλημα, με δηλώσεις που έκανε στον «Πράσινο Τύπο».

Ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε τις συγκρίσεις με το... παρελθόν, αναφέρθηκε στο νέο πολυμετοχικό μοντέλο και στο γεμάτο ΟΑΚΑ, ενώ αποκάλυψε ότι έκανε καλό στον Σωτήρη Νίνη το γεγονός ότι δεν τον χρησιμοποιούσε, παρά τις έντονες πιέσεις του κόσμου και των μέσων.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Πεσέιρο:

Ο ρόλος του στη Ραπίντ Βουκουρεστίου: «Είμαι προπονητής. Αυτό είναι το επάγγελμά μου, η δουλειά μου. Ηταν να φύγω για κάποια πράγματα που συνέβησαν αλλά τελικά πήρα την απόφασή να μείνω μετά από συζήτηση που είχα με τους παράγοντες της Ραπίντ, οι οποίοι δεν είχαν πρόβλημα μαζί μου. Αυτό έγινε πέντε μέρες μετά».

O απολογισμός της δουλειάς του: «Δούλεψα στον Παναθηναϊκό μια από τις μεγαλύτερες ομάδες στην Ελλάδα και είχα πολύ καλές στιγμές μαζί της. Εδωσα τα πάντα από την πλευρά μου και θεωρώ ότι η σχέση που είχα με τον σύλλογο εκτός από πολύ καλή ήταν και αμφίδρομη.

»Μπορεί να μην πήραμε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα και συνεπώς τον τίτλο, ωστόσο βγήκαμε δεύτεροι και αυτό ήταν πολύ σημαντικό. Δεν ήταν άσχημο κατά την άποψή μου αυτό.

»Μας οδήγησε στους ομίλους του Champions League και πιστέψτε με ήταν πολύ σημαντικό για την ομάδα αυτό, όπως εξελίχθηκε η χρονιά».

Η νέα... εποχή: «Τώρα βλέπω τα πάντα να είναι διαφορετικά. Διοίκηση, παίκτες καλύτεροι, ο κόσμος στο πλευρό της ομάδας. Είδα φέτος δύο παιχνίδια της ομάδας και όλα ήταν διαφορετικά. Και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε το γεμάτο Ολυμπιακό στάδιο.

»Είναι μια έδρα που σίγουρα προκαλεί. Εγώ δεν θυμάμαι τόσο πολύ κόσμο ακόμα και στην Λεωφόρο, που ήταν πιο μικρό γήπεδο. Ισως και να είναι η μεγαλύτερη διαφορά αυτή αφού το θεωρώ πολύ σημαντικό γεγονός.

»Αλλά σας ξαναλέω δεν είναι μόνο ένα πράγμα. Είναι συνολικά όλη ομάδα από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο άνθρωπο που την υπηρετεί».

Ο Χεν Τεν Κάτε: «Ο Τεν Κάτε θεωρώ ότι είναι ένας εξαιρετικός προπονητής ο οποίος κατά την άποψή μου προέρχεται από δύο μεγάλες ποδοσφαιρικές σχολές. Την Ολλανδική και την Ιταλική.

»Για μένα είναι δύο από τις καλύτερες σχολές που υπάρχουν στον ποδοσφαιρικό χάρτη αφού προσφέρουν από την μία την δύναμη και από την άλλη την τέχνη. Είναι ένας προπονητής που δουλεύει συνεχώς με κάθε τρόπο και μου αρέσει η δουλειά που έχει κάνει στην ομάδα μέχρι τώρα».

Ο... παραγκωνισμός του Νίνη: «Ολοι στον Παναθηναϊκό γνωρίζουν πως ένιωθα για τον Σωτήρη Νίνη. Ξέρουν ακόμα και αν ήθελα να το βάλω περισσότερο να παίξει ή όχι. Ο Σωτήρης μου άρεσε όπως και όλοι μου οι παίκτες.

»Δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανέναν από τους ποδοσφαιριστές μου. Ο ίδιος έκανε πολύ καλή δουλειά στις προπονήσεις και εγώ από την πλευρά μου θεωρώ ότι έκανα το καλύτερο για το μέλλον του. Εξάλλου, αποδεικνύεται από την πορεία του μέχρι τώρα που είναι ανοδική.

»Τώρα αν έπρεπε να παίζει για τις εφημερίδες ή για τον κόσμο τι να πω... για μένα κάτι τέτοιο δεν ήταν φυσικό. Πλέον έχει πιστέψει περισσότερο στον εαυτό του και δουλεύει ακόμα καλύτερα αφού πιστεύει στις δυνατότητές του.

»Είναι μεγαλύτερος και πιο υπεύθυνος σε σχέση με πέρσι και παλεύει να γίνει ακόμα καλύτερος. Πάντως δεν θέλω να πιστεύω ότι έχασα την εμπιστοσύνη στην ομάδα και τον κόσμο του Παναθηναϊκού από αυτή την συμπεριφορά προς τον παίκτη που είχα. Αυτή είναι η άποψή μου».

Το πρωτάθλημα: «Πιστεύω ότι θα δώσει τη μάχη του για να πάρει τον τίτλο. Μπορεί πολλά περισσότερα απ' ότι πετύχαμε εμείς. Εχει ποδοσφαιριστές με ποιότητα, καλό προπονητή, δυνατή έδρα. Ναί, μπορεί να φτάσει στην κορυφή».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Είπε ότι θα καταθέσει και αγωγή
Για «ψευδή δημοσιεύματα» έκανε λόγο ο Ντελόρτε

Προς εξομάλυνση οδεύουν οι σχέσεις του Αλεχάντρο Ντελόρτε με τον Αρη μετά την απολογία του Αργεντινού επιθετικού τη Δευτέρα (13/10), στην οποία ο παίκτης διέψευσε κατηγορηματικά ότι μίλησε σε ΜΜΕ της πατρίδας του, ιδιαίτερα δε στην συγκεκριμένη ιστοσελίδα, προσθέτοντας μάλιστα ότι δεν γνωρίζει τον δημοσιογράφο και είναι διατεθειμένος να κινηθεί νομικά σε βάρος του.

Στις δηλώσεις που αποδόθηκαν στον Ντελόρτε, ο παίκτης των «κιτρίνων» φέρεται να είχε πει οτι «τώρα παίζω βασικός στον Αρη, αν και δεν έχω κάποια φοβερή σχέση με τον προπονητή.

»Το βέβαιο είναι πως με έφερε στην ομάδα η διοίκηση και ο προπονητής ούτε που με γνώριζε. Παίζω περισσότερο αναγκαστικά παρά για κάποιον άλλο λόγο».

Οπως και να' χει, με ανακοίνωση που ανέβηκε στην επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ Αρης, ο Ντελόρτε με δήλωση του διέψευσε τα πάντα.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Θέλω να δηλώσω προς κάθε κατεύθυνση ότι ουδέποτε μίλησα σε οποιοδήποτε μέσο ενημέρωσης της Αργεντινής και οι δηλώσεις που μου αποδίδονται δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια και σε όσα αισθάνομαι για την ομάδα.

»Είναι πρόσφατες οι δηλώσεις μου άλλωστε σε επίσημο έντυπο της ΠΑΕ Αρης για την ικανοποίηση μου από την παραμονή μου στην Ελλάδα και την προσαρμογή μου στην ομάδα.

»Εχω πολύ καλές σχέσεις με όλους τους ποδοσφαιριστές και τον προπονητή μου και το τελευταίο που θα ήθελα θα ήταν να δημιουργηθεί άσχημη εντύπωση για μένα και πρόβλημα στην ομάδα.

»Αποδεικτικό των όσων λέω είναι η κατάθεση αγωγής από τους δικηγόρους μου εναντίον της συγκεκριμένης ιστοσελίδας, αλλά και η πρόσφατη διπλή απόρριψη από πλευράς μου σε προτάσεις ομάδων της χώρας μου για να επιστρέψω».

με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στην «Corriere dello Sport»
Προβάδισμα Κριστιάνο Ρονάλντο για τη «χρυσή μπάλα»


O Κριστιάνο Ρονάλντο συγκέντρωσε την πλειοψηφία των... προτιμήσεων στη δημοσκόπηση που οργάνωσε η ιταλική εφημερίδα «Corriere dello Sport», σε σχέση με τον ποδοσφαιριστή που δικαιούται τη «χρυσή μπάλα» στο τέλος της χρονιάς.

Στην ερώτηση απάντησαν παίκτες, προπονητές και βετεράνοι και ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, άφησε αρκετά πίσω του τον Λιόνελ Μέσι, τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, τον Φερνάντο Τόρες και τον Κακά.

Αρκετοί άσοι του ιταλικού ποδοσφαίρου τάχθηκαν στο... πλευρό του Κριστιάνο Ρονάλντο, όπως ο Φάμπιο Καναβάρο, ο Μάρκο Μποριέλο, ο Αμάουρι, ο Αντσελότι και ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι.

«Είναι ο ποδοσφαιριστής που διακρίθηκε περισσότερο από κάθε άλλον για τις τεχνικές αρετές που διαθέτει», ανέφερε σχετικά ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους, Τζιαλουίτζι Μπουφόν.

Για την ιστορία, ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέτυχε 42 γκολ την περσινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις με τα χρώματα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη βοήθησε να κατακτήσει το αγγλικό πρωτάθλημα, αλλά και το Champions League.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τακτική με στόχο την ανάπτυξη
Σχέδιο... επίθεσης από τον Δώνη στην ΑΕΚ ενόψει Λάρισας

Ημέρα επιστροφής στις προπονήσεις ήταν η Δευτέρα (13/10) για τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μετά το διήμερο ρεπό που τους είχε παραχωρήσει ο Γιώργος Δώνης και έτσι ξεκίνησε ουσιαστικά η προετοιμασία της «Ένωσης» για τον αγώνα με τη Λάρισα την Κυριακή (19/10, 16:45GR).

O 39άχρονος τεχνικός, στην προπόνηση έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στην τακτική με στόχο την επιθετική ανάπτυξη της ομάδας από την άμυνα, ενώ έγιναν και πολλές ασκήσεις τακτικής.

Βέβαια, ο Δώνης δεν είχε στη διάθεση του τους διεθνείς, οπότε δεν έδειξε πλάνα 11άδας, κάτι που θα γίνει από την Πέμπτη (16/10) και μετά.

Στο μεταξύ, οι Σκόκο και Κουτρομάνος προπονήθηκαν σε κανονικό ρυθμό και υπολογίζονται για τον αγώνα με τη Λάρισα, ενώ με άδεια από τον προπονητή απουσίαζε ο Μαντούκα.

O Βασίλης Πλιάτσικας επέστρεψε από την Εθνική Ελπίδων και έκανε αποθεραπεία. Η προπόνηση της Τρίτης (14/10) είναι προγραμματισμένη στις 10:30GR και θα είναι κλειστή για τους εκπροσώπους του Τύπου και τους φιλάθλους.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Φουλάρει για Αστέρα Τρίπολης
Πλήρης ο Πανσερραϊκός με την επιστροφή των διεθνών


Οι παίκτες του Πανσερραϊκού, μετά το ρεπό της Δευτέρας (13/10), θα επιστρέψουν την Τρίτη (14/10) στις προπονήσεις, καθώς ξεκινάει η προετοιμασία της ομάδας για το παιχνίδι του Σαββάτου (18/10) με τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο προπονητής των «λιονταριών», Γιάννης Παπακώστας, βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να έχει στην διάθεση του όλους τους ποδοσφαιριστές, ενώ από την Τρίτη (14/10) θα επιστρέψουν και οι διεθνείς που απουσίασαν με τις Εθνικές τους ομάδες.

Το βράδυ της Δευτέρας (13/10) θα επιστρέψει από την Γουινέα και ο Σαμπέγκου Μπανγκούρα, ο οποίος βρισκόταν εκεί για να παραστεί στην κηδεία της αδερφής του.

Τέλος, μέσα στην εβδομάδα θα πραγματοποιηθεί και η συνέντευξη Τύπου του Δήμαρχου Λευκώνα και του προέδρου του Πανσερραϊκού, Πέτρου Θεοδωρίδη, σχετικά με την δημιουργία του νέου γηπέδου της ομάδας.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καλά νέα για Πεντράθα
«Θα έρθουν τα αποτελέσματα» δήλωσε ο Μπούρμπος για Ηρακλή

Αισιόδοξος πως ο Ηρακλής θα αρχίσει να κερδίζει, εμφανίστηκε ο Χρήστος Μπούρμπος στη συνέντευξη Τύπου της Δευτέρας (13/10) στη Μίκρα.

Ο μπακ του Γηραιού ενόψει του αγώνα με τον Εργοτέλη το Σάββατο (18/10, 16:45GR) τόνισε επίσης πως «η ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν έχει το γκολ, που είναι και θέμα τύχης», ενώ πρόσθεσε οτι «ο Εργοτέλης είναι πολύ δυνατός, αλλά κι εμείς έχουμε ποιοτική ομάδα, στήριξη από τον κόσμο και θεωρώ ότι θα κερδίσουμε τους τρεις βαθμούς».

«Ηταν ένα αναγκαίο ρεπό που έπρεπε να πάρουμε όλοι. Να ξεφύγουμε λίγο από την πίεση και μας βοήθησε αρκετά αυτό. Με τον Εργοτέλη σίγουρα είναι ένα σημαντικό παιχνίδι, αλλά δε θεωρώ ότι ένα ή δύο ή τρία παιχνίδια που είναι καίρια για το πρωτάθλημα.

»Κάθε ματς είναι σημαντικό. Ο Εργοτέλης είναι πολύ δυνατός, αλλά κι εμείς έχουμε ποιοτική ομάδα, στήριξη από τον κόσμο και θεωρώ ότι θα κερδίσουμε τους τρεις βαθμούς.

»Ενα κακό αποτέλεσμα δε θα φέρει την καταστροφή. Ο Ηρακλής είναι μεγάλη ομάδα και ξέρει να αντιδρά σε δύσκολες καταστάσεις. Η ομάδα παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά δεν έχει το γκολ, που είναι και θέμα τύχης.

»Εχουμε ανοδική πορεία και θα έρθουν τα αποτελέσματα. Σίγουρα έχουν γίνει ατομικά λάθη, αλλά και συνολικά. Ομως, από παιχνίδι σε παιχνίδι, βελτιωνόμαστε. Δίνω όμως βάρος στον παράγοντα τύχη, που μας έλλειψε πολύ», ανέφερε ο Μπούρμπος.

Καλά τα νέα για Πεντράθα

Με απογευματινή προπόνηση τη Δευτέρα (13/10) στην Μίκρα άρχισε η προετοιμασία του Ηρακλή για τον αγώνα κόντρα στον Εργοτέλη, με μοναδικούς απόντες τους διεθνείς Κωνσταντίνου και Κοβαλέφσκι.

Το ευχάριστο για τον Ανχελ Πεντάθα ήταν πως είδε τον Ντιέ να ανεβάζει στροφές, καθώς παρότι ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα, εντός της εβδομάδας αναμένεται να επανέλθει στις κανονικές προπονήσεις.

Σε καλό δρόμο είναι και η επιστροφή των Κομβολίδη και Περπέρογλου που υποβλήθηκαν σε δοκιμασία ετοιμότητας και αναμένεται να περάσουν σε κανονικούς ρυθμούς. Το πρόγραμμα της Τρίτης (14/10) προβλέπει διπλή προπόνηση, πρωί και απόγευμα.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ευχάριστα νέα για Σάντος
Κονσεϊσάο και Σνάουτσνερ έτοιμοι για το ντέρμπι με ΠΑΟ


Η επιστροφή των παικτών του ΠΑΟΚ στις προπονήσεις τη Δευτέρα (13/10) μετά το διήμερο ρεπό είχε μόνο ευχάριστα νέα για τον Φερνάντο Σάντος, καθώς ο Πορτογάλος τεχνικός είδε τόσο τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο, όσο και τον Μίροσλαβ Σνάουτσνερ να προπονούνται κανονικά, θέτοντας εαυτούς στη διάθεση του προπονητή του «Δικεφάλου» για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (19/10, 19:00GR).

Ο πολύπειρος Πορτογάλος μεσοεπιθετικός μετά από σχεδόν 20 μέρες απουσίας, καθώς τελευταία φορά έπαιξε στο ματς με τον Πανθρακικό στις 20/9, αναμένεται να επιστρέψει στην 11άδα, λύνοντας τα χέρια του Σάντος, όσον αφορά τη δεξιά πλευρά της επίθεσης.

Στο βασικό σχήμα και στο δεξί άκρο της άμυνας θα πάρει θέση και ο Σνάουτσνερ, που ξεπέρασε τις ενοχλήσεις που τον ταλαιπωρούσαν.

Στα της προπόνησης, το πρόγραμμα περιελάμβανε ασκήσεις φυσικής κατάστασης και τακτικής, ενώ συμμετείχαν κανονικά όλοι οι ποδοσφαιριστές, πλην του Λάμπρου Βαγγελή, ο οποίος πέρασε σε δεύτερο στάδιο αποκατάστασης μετά από την εγχείρηση στην οποία έχει υποβληθεί.

Κανονικά πήραν μέρος στην προπόνηση και οι διεθνείς με την ομάδα των Ελπίδων, Αθανασιάδης και Γεωργίου, οι οποίοι επέστρεψαν στη βάση τους.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Το Νοέμβριο τα μεταγραφικά»
Έχουμε σύμπνοια, δηλώνει ο Πατέρας και συστήνει υπομονή

Για το ΔΣ που θα γίνει τον Νοέμβριο παρέπεμψε τα θέματα που αφορούν στις μεταγραφές του Ιανουαρίου αλλά και το μπάτζετ που θα διατεθεί, ο πρόεδρος του Παναθηναϊκού, Νίκος Πατέρας μετά τη συνεδρίαση της Δευτέρας.

«Συζητήσαμε διάφορα οργανωτικά θέματα που αφορούν το νέο γήπεδο. Είναι χαρά μας μεγάλη που το νέο ΔΣ συνεδρίασε στο κέντρο της Αθήνας, στα νέα γραφεία. Τα πρώτα δείγματα είναι εξαιρετικά. Υπάρχει μια δυναμική, συζητιούνται διάφορες απόψεις.

» Υπάρχει σύμπνοια και αυτό είναι καλό. Δεν μιλήσαμε για το θέμα του μπάτζετ, αφού θα γίνει σε άλλο συμβούλιο τον Νοέμβριο. Ούτε για για μεταγραφές. Δεν υπάρχει λόγος αφού έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα» ανέφερε αρχικά ο πρόεδρος των «πρασίνων».

Σε ερώτηση για το ντέρμπι της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, τόνισε:

«Πάντα είμαι αισιόδοξος. Τόσο για το ματς της Τούμπας, όσο και για το Champions League».

Aναφορικά με το γηπεδικό, ο Νίκος Πατέρας σχολίασε:

«Ζούμε στην Ελλάδα και πάντα υπάρχουν τα γραφειοκρατικά προβλήματα. Το γήπεδο θα γίνει. Τώρα αν γίνει σε 18 ή σε 20 μήνες, το γήπεδο θα γίνει».

Τέλος, ο πρόεδρος της ΠΑΕ εμφανίστηκε καθησυχαστικός για το θέμα της κάλυψης του μετοχικού κεφαλαίου:

«Να μην ανησυχεί ο κόσμος. Η διοίκηση έχει λάβει όλα τα μέτρα».

Παρόντες στο ΔΣ ήταν και οι Γιάννης Βαρδινογιάννης, Παύλος και Θανάσης Γιαννακόπουλος, Γιάννης Ξυλάς, ο διευθυντής ποδοσφαίρου Κώστας Αντωνίου, ο εντεταλμένος σύμβουλος για το γήπεδο, Βαγγέλης Σαμαράς και το μέλος του ΔΣ, Δημήτρης Σαραβάκος.

Tην Τρίτη κυκλοφορούν τα εισιτήρια για τον αγώνα με τη Βέρντερ Βρέμης και η ΠΑΕ Παναθηναϊκός εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:

«Στη διάθεση των φιλάθλων μας θα τεθούν από την Τρίτη, 14 Οκτωβρίου, τα εισιτήρια του αγώνα Champions League ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - WERDER BREMEN, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 22/10/2008, στο Ολυμπιακό Στάδιο.

» Οι τιμές των εισιτηρίων προς διάθεση κυμαίνονται από 20 ευρώ έως 100 ευρώ. Η διάθεσή τους θα γίνεται ως εξής:

» Από 14-18/10 και 20-21/10 τα εισιτήρια θα διατίθενται στα εξής σημεία και στις εξής ώρες:

» Λ. Αλεξάνδρας (Θύρα 4): 10:30 - 15:0010:30-18:30

» Είσοδος Λ. Κύμης: 10:30-18:30

» Σταθμός Ειρήνης (ΗΣΑΠ): 10:30-18:30

» Την ημέρα του αγώνα 22/10 τα εισιτήρια θα διατίθενται στα εξής σημεία και στις εξής ώρες:

» Λ. Αλεξάνδρας (Θύρα 4): 10:30 - 15:00

» Είσοδος Λ. Κύμης: 14:00 - 21:45

» Σταθμός Ειρήνης (ΗΣΑΠ): 14:00 - 21:45

» Α. Είσοδος ΟΑΚΑ (από Λ. Κηφισίας): 19:00 - 21:45

» Επίσης, διατίθενται και εισιτήρια για άτομα με αναπηρικό αμαξίδιο στην τιμή των 10 ευρώ στα εκδοτήρια της Λ. Αλεξάνδρας (θύρα 4) της Λ. Κύμης και Ειρήνης.

» Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να καλείτε στο τηλεφωνικό κέντρο της ΠΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (801 111 1908) καθημερινές 10:30 - 18:30

» Για την είσοδό τους στο γήπεδο παρακαλούνται τόσο οι κάτοχοι καρτών διαρκείας όσο και οι κάτοχοι απλών εισιτηρίων να φέρουν την αστυνομική τους ταυτότητα ή το διαβατήριό τους.

» * Την Κυριακή, 19 Οκτωβρίου δεν θα διατίθενται εισιτήρια».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι
Στο... ανώφελο 1-1 έμειναν Καστοριά και Πιερικός


Καστοριά και Πιερικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στην Καστοριά, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική της Β' Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, προηγήθηκαν με τον Θάνο στο 7', ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν στο 24', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Πιερικός ήταν πιο κινητικός, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έβγαινε με αξιώσεις μπροστά από την εστία της Καστοριάς.

Μάλιστα, στο 7' οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Θάνος, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Γιαζιτζόγλου, βρέθηκε απέναντι από τον Σιάραβα και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0 υπέρ του Πιερικού.

Στην συνέχεια, η Καστοριά ανέβασε την απόδοση της, ισορρόπησε τον αγώνα και βρήκε τους διαδρόμους για να απειλήσει την εστία του Τόλιου.

Οι προσπάθειες των γηπεδούχων επιβραβεύτηκαν στο 24', όταν ο Παπαδόπουλος κέρδισε πέναλτι, ο Κόντος το αξιοποίησε και έκανε το 1-1 για την Καστοριά. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, το οποίο αντικατοπτρίζει και την εικόνα των δύο ομάδων μέσα στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πιερικός ήταν καλύτερος, δημιουργούσε ευκαιρίες, με την Καστοριά να ψάχνει το δεύτερο γκολ με αντεπιθέσεις. Παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησε, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να τελειώσει ισόπαλο με 1-1.

Ετσι, η Καστοριά παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Εθνικό Αστέρα και την Αναγέννηση Καρδίτσας, ενώ ο Πιερικός με 6 βαθμούς ισοβαθμεί στην 8η θέση με τις Κέρκυρα και Διαγόρα.

Newsroom ΔΟΛ



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 13:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αναμένεται προεδρική επίσκεψη
Σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων ο Στολτίδης

Οι παίκτες του Ολυμπιακού επέστρεψαν στου Ρέντη μετά το ρεπό του σαββατοκύριακου και μαζί τους βρισκόταν και ο Ιεροκλής Στολτίδης. Ο μέσος των «ερυθρόλευκων» επέστρεψε σε κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων, λύνοντας ένα σημαντικό πρόβλημα για τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

Κανονικά προπονήθηκαν επίσης οι Κόβατς, Γκαλίτσιος, Γκαλέτι και Λέτο, ενώ Λεονάρντο και Ντουντού συνέχισαν το πρόγραμμα αποκατάστασης που ακολουθούν. Ο Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε πρόγραμμα αποκατάστασης με θεραπεία και ατομική προπόνηση στο γυμναστήριο, ενώ ο Παναγόπουλος, που ταλαιπωρείται από ελαφρά ίωση, ακολούθησε πρόγραμμα με τρέξιμο στο γήπεδο.

Η αυριανή προπόνηση της Τρίτης θα είναι πρωινή (10:30) και στο Ρέντη αναμένεται να δώσει το «παρών» ο Σωκράτης Κόκκαλης.


Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 13:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αναμένεται προεδρική επίσκεψη
Σε κανονικό ρυθμό προπονήσεων ο Στολτίδης

Οι παίκτες του Ολυμπιακού επέστρεψαν στου Ρέντη μετά το ρεπό του σαββατοκύριακου και μαζί τους βρισκόταν και ο Ιεροκλής Στολτίδης. Ο μέσος των «ερυθρόλευκων» επέστρεψε σε κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων, λύνοντας ένα σημαντικό πρόβλημα για τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

Κανονικά προπονήθηκαν επίσης οι Κόβατς, Γκαλίτσιος, Γκαλέτι και Λέτο, ενώ Λεονάρντο και Ντουντού συνέχισαν το πρόγραμμα αποκατάστασης που ακολουθούν. Ο Τζόρτζεβιτς ξεκίνησε πρόγραμμα αποκατάστασης με θεραπεία και ατομική προπόνηση στο γυμναστήριο, ενώ ο Παναγόπουλος, που ταλαιπωρείται από ελαφρά ίωση, ακολούθησε πρόγραμμα με τρέξιμο στο γήπεδο.

Η αυριανή προπόνηση της Τρίτης θα είναι πρωινή (10:30) και στο Ρέντη αναμένεται να δώσει το «παρών» ο Σωκράτης Κόκκαλης.


Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Ήρθαμε στην Ελλάδα για τη νίκη»
«Πονηρή αλεπού ο Ρεχάγκελ» είπε ο τεχνικός της Ελβετίας, Ότμαρ Χίτσφελντ


«Πονηρή αλεπού» χαρακτήρισε τον Ότο Ρεχάγκελ ο προπονητής της Εθνικής Ελβετίας, Ότμαρ Χίτσφελντ στη συνέντευξη Τύπου ενόψει του αγώνα με την Εθνική Ελλάδας την Τετάρτη (15/10, 21:30GR) στο Καραϊσκάκη.

Ο Γερμανός τεχνικός των Ελβετών δεν δίστασε να χρίσει φαβορί την ελληνική ομάδα, πλην όμως ξεκαθάρισε οτι «παίζουμε πάντα για τη νίκη».

«Ποτέ στην καριέρα μου δεν μιλάω για ήττα πριν από τα παιχνίδια. Παρατάσσω την ομάδα μου προσπαθώντας να πάρουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε και παίζουμε πάντα για τη νίκη.

»Η φιλοσοφία μου είναι να σέβομαι πάντα τον αντίπαλο και ανάλογα με τις συνθήκες που δημιουργούνται στο παιχνίδι να παίρνω ό,τι καλύτερο μπορώ. Σε κάθε αγώνα μπαίνω υπό πίεση, γιατί εγώ το θέλω, και το ίδιο ισχύει και για την Τετάρτη.

»Γνωρίζουμε ότι είναι ένα δύσκολο ματς. Η Ελλάδα έχει εννέα βαθμούς, εμείς τέσσερις, η διαφορά είναι πέντε βαθμοί και δεν θέλουμε να αυξηθεί. Πάντως η ομάδα του Ότο είναι το φαβορί.

»Εχει έμπειρους παίκτες, σκληρή άμυνα και έναν προπονητή στον πάγκο της, τον οποίο εμείς στη Γερμανία τον αποκαλούμε... πονηρή αλεπού. Εχω να θυμάμαι μόνο θετικά από τις κόντρες μας.

»Εμπιστεύομαι τους παίκτες που έχω στο ρόστερ και για να χαμογελάσουμε, πρέπει να υπερβάλλουμε εαυτούς. Είναι για όλους μας ένα μεγάλο παιχνίδι. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε ούτε εκατοστό ελεύθερο», ανέφερε ο Γερμανός τεχνικός.

Τους παίκτες της Ελβετίας εκπροσώπησε ο αρχηγός της ομάδας, Αλεξάντερ Φράι, ο οποίος με τη σειρά του τόνισε για το αν τους προβληματίζει η «καυτή» ατμόσφαιρα του Καραϊσκάκη: «Δεν έχουμε κανένα άγχος, οι Έλληνες είναι ένας φιλόξενος λαός.

»Σεβόμαστε την ομάδα τους και θα μπούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Αύριο για εμάς απαγορεύονται τα λάθη, γιατί μην ξεχνάμε ότι ο αντίπαλος είναι πρώτος στη βαθμολογία και φαβορί.

»Πρέπει να παίξουμε με πάθος, με δύναμη, προκειμένου να μην ηττηθούμε. Κάθε προπονητής έχει τη δικιά του φιλοσοφία. Ετσι και ο Χίτσφελντ προσπαθεί να μας περάσει τη δικιά του», κατέληξε ο Ελβετός φορ.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ενόψει του ντέρμπι με ΠΑΟ
Δικαιολογημένες απουσίες και... προβληματισμός στον ΠΑΟΚ

Την ώρα που οι Σέρτζιο Κονσεϊσάο και Μίροσλαβ Σνάουτσερ επέστρεψαν στον κανονικό ρυθμό των προπονήσεων γεμίζοντας ικανοποίηση τον Φερνάντο Σάντος, οι απουσίες οκτώ ποδοσφαιριστών από την προπόνηση της Τρίτης (14/10) προβληματίζουν τον Πορτογάλο τεχνικό ενόψει της σημαντικής αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (19/10).

Κι αν οι απουσίες των τριών διεθνών (Κοντρέρας, Μουσλίμοβιτς, Χαλκιάς) είναι δεδομένες από την προηγούμενη εβδομάδα, στο απουσιολόγιο της Τρίτης (14/10) προστέθηκαν ακόμα τρία ονόματα.

Ο Σωτήρης Μπαλάφας έλειπε εξαιτίας των στρατιωτικών του υποχρεώσεων, ο Βαγγέλης Γεωργίου, λόγω ίωσης, ενώ ο Τζόε Μπιζέρα, λόγω τενοντίτιδας στο δεξί γόνατο.

Αν σε αυτούς προσθέσουμε και τους δύο τραυματίες, Βιεϊρίνια και Βαγγελή, καταλαβαίνουμε τους λόγους που πονοκεφαλιάζουν τον Σάντος.

Η προπόνηση πάντως, ξεκίνησε στις 10:00GR με ασκήσεις ισορροπίας και ενδυνάμωσης στο γυμναστήριο και ολοκληρώθηκε με ασκήσεις φυσικής κατάστασης στο γήπεδο.

Ενα άλλο στοιχείο που προβληματίζει ιδιαίτερα το «ασπρόμαυρο» στρατόπεδο, είναι η αγωνιστική κατάσταση που θα βρίσκεται την Κυριακή (17/10) ο ακρογωνιαίος λίθος της αμυντικής λειτουργίας του «δικεφάλου», που ακούει στο όνομα Κοντρέρας.

Ο Χιλιανός, ο οποίος αγωνίστηκε 64' λεπτά στην αναμέτρηση με την Βενεζουέλα και αναμένεται να ξεκινήσει βασικός απέναντι στην Αργεντινή, θα επιστρέψει στην Θεσσαλονίκη το απόγευμα την Παρασκευής (17/10), με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αρκετός χρόνος ξεκούρασης τόσο από τις δύο αναμετρήσεις, όσο και από το 14ώρο υπερατλαντικό ταξίδι.

Οσον αφορά στην αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου, την Πέμπτη (16/10) θα εξεταστεί ο φάκελος του ΠΑΟΚ από την Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς.

Σχετικά με τα τηλεοπτικά δικαιώματα, για τα οποία θα υπάρχει συζήτηση στην συνεδρίαση της Σούπερ Λίγκα την επόμενη Τρίτη (21/10), η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ, γνωρίζοντας το αυξημένο ενδιαφέρον των καναλιών, δεν είναι διατεθειμένη να πωλήσει το όνομα του συλλόγου στο ίδιο επίπεδο με άλλων σαφώς λιγότερο εμπορικών ομάδων.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Καταδικάζει λάθος χειρισμούς
Καυστική ανακοίνωση της ΠΑΕ «Skoda Ξάνθη» για τα τηλεοπτικά


Η ΠΑΕ Ξάνθη εξέδωσε καυστική ανακοίνωση, με αφορμή την εξαίρεση του συλλόγου από την κεντρική διαχείριση των τηλοπτικών διακιωμάτων των αγώνων της Σούπερ Λίγκα.

Μάλιστα, οι ακρίτες τονίζουν ότι ήταν από τους πρώτους που πρότειναν πριν από τρία χρόνια την κεντρική διαχείριση για τα τηλεοπτικά δικαιώματα, ενώ αναφέρουν ότι τέτοιου είδους χειρισμοί θα οδηγήσουν κάποιες από τις ομάδες στο να λειτουργήσουν ανεξάρτητα και να συμφωνήσουν με κανάλι της αρεσκείας τους.

Αναλυτικά η ανακοίνηση της ΠΑΕ Ξάνθη:

«Την Παρασκευή 10.10.2008 και ώρα 12:55μμ, απεστάλη κείμενο προς τους εκπροσώπους των καναλιών, το οποίο περιήλθε εις χείρας μας και το οποίο μας άφησε δυσάρεστα έκπληκτους.

Το κείμενο αυτό απεστάλη από τον Κο ΓΙΩΡΓΟ ΚΟΥΡΜΟΥΖΗ, ο οποίος «φανταζόμαστε» ότι ενεργεί για λογαριασμό της ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ, σε αυτό που λέγεται Τηλεοπτικό «Τοπίο», και αφορά στην Κεντρική Διαχείριση.

Σας παραθέτουμε το κείμενο quote-unquote:

QUOTE
ΘΕΜΑ : ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Ο/Α ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚ 2009-12
Αγαπητοί Φίλοι,

Με βάση την Διακήρυξη, η μη προσέλευση της ΕΡΤ στον χθεσινό Διαγωνισμό εξαιρεί, προς στιγμή, την ΠΑΕ Σκόντα Ξάνθης από την Κεντρική Διαχείριση για την Αγωνιστική Περίοδο 2009-10. Η Σύμβαση ΕΡΤ-Ξάνθης λήγει με το τέλος της περιόδου 2009-10.

Επιθυμώ να μου επιβεβαιώσετε εγγράφως ότι το ενδεχόμενο να μην συμπεριληφθούν οι εντός έδρας αγώνες της Σκόντα Ξάνθης κατά την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές περιόδους των εκχωρούμενων δικαιωμάτων, δεν αλλοιώνει το οικονομικό περιεχόμενο της προσφοράς που καταθέσατε χθες.

Διευκρινίζω ότι αυτό δεν επηρεάζει τον αριθμό των συνολικά μεταδιδόμενων αγώνων της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Απλά θα αντικατασταθούν οι 3-4 εντός έδρας αγώνες της Ξάνθης εάν μέχρι την έναρξη της δεν έχει βρεθεί λύση επανένταξης της ΠΑΕ στην Συλλογική Διάθεση από την Σουπερλιγκα.

Παρακαλώ για την απάντησή σας εντός της σημερινής εργάσιμης ημέρας.
Χαιρετισμούς
Γιώργος Κουρμουζης

UNQUOTE
ΣΧΟΛΙΑ:

1. Ο πρόεδρος της ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ Κος Κωνσταντίνος Πηλαδάκης είναι ενήμερος για το κείμενο που απεστάλη στα κανάλια; Αν ναι, μας εκπλήσσει το γεγονός ότι έδωσε την έγκρισή του προκειμένου να αποσταλεί.

2. Αν όχι, δεν είναι δυνατόν η οποιαδήποτε εταιρία ή εκπρόσωπος της εταιρίας, να εκπροσωπεί τη ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ και οι επιστολές του να μην κοινοποιούνται στον πρόεδρο αυτής ή τουλάχιστον στον Διευθυντή του αγωνιστικού, ο οποίος συμμετείχε και στον προγραμματισμό των μεταδόσεων! Αυτό μπορεί να βλάψει σημαντικότατα και την εικόνα, και την αξιοπιστία της ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ.

3. «Ο διαγωνισμός εξαιρεί, λόγω ΕΡΤ, προς στιγμή, την SKODA ΞΑΝΘΗ από την Κεντρική Διαχείριση, για την αγωνιστική περίοδο 2009-2010».

Είναι λάθος η εξαίρεση της SKODA ΞΑΝΘΗ και μόνο, γιατί η ΕΡΤ διατηρεί δικαίωμα δεσμευτικής προτίμησης με άλλες ομάδες.

Aρα, ο Κος Γιώργος Κουρμούζης θα έπρεπε να εξαιρέσει, εκτός από την SKODA ΞΑΝΘΗ, και άλλες ομάδες των οποίων τα δικαιώματα ανήκουν στην ΕΡΤ, και με τις οποίες η ΕΡΤ διατηρεί δικαίωμα δεσμευτικής προτίμησης.

4. Είναι ακατανόητο, πώς, για μία τέτοια θέση δεν ρωτήθηκε ποτέ η SKODA ΞΑΝΘΗ από τον πρόεδρο της ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ, ή από τον Κο Κουρμούζη, αν αυτή επιθυμεί να μην συμμετέχει στην Κεντρική Διαχείριση.

Θα μπορούσε η SKODA ΞΑΝΘΗ να πληρώσει την όποια ρήτρα στην ΕΡΤ, και να συμμετείχε στην Κεντρική Διαχείριση, εφόσον αυτή (η SKODA ΞΑΝΘΗ) ήταν το «πρόβλημα».

A. Θα πρέπει να σημειώσουμε εδώ, ότι η SKODA ΞΑΝΘΗ ήταν μέσα στις τρεις πρώτες ομάδες που πρότεινε πριν από τρία χρόνια την Κεντρική Διαχείριση για τα Τηλεοπτικά Δικαιώματα.

B. Η SKODA ΞΑΝΘΗ στο Διοικητικό Συμβούλιο της 02.10.2008 ημέρα Πέμπτη, απέστειλε σε όλα τα μέλη του συνεταιρισμού και στον Πρόεδρο, πρόταση που αφορά στην κατανομή των εσόδων για την Κεντρική Διαχείριση και κάλεσε και άλλες ομάδες να καταθέσουν τις δικές τους προτάσεις.

Διαφωνούμε κάθετα με τον χειρισμό πού έγινε, όσον αφορά στο Τηλεοπτικό «Τοπίο» από τον Κο Γιώργο Κουρμούζη, θεωρούμε, και πολύ φοβούμαστε, ότι ο διαγωνισμός αυτός, έτσι όπως έχει προκηρυχθεί, «μπάζει» από παντού.

ΠΑΕ SKODA ΞΑΝΘΗ ΑΟ

Υ.Γ : Το γεγονός και μόνο ότι μία ομάδα, η οποιαδήποτε και για τους οποιουσδήποτε λόγους σωστούς ή λάθος, αφήνεται για ένα χρόνο έξω από την Κεντρική Διαχείριση, αυτό και μόνο από μόνο του, μπορεί να ανοίξει το δρόμο και σε οποιαδήποτε άλλη ομάδα να συζητήσει και να συμφωνήσει από μόνη της με άλλο κανάλι, και τότε να μη μιλάμε για 15 ομάδες, αλλά να μιλάμε για 14, 13, 12, ή και 11.

Δυστυχώς, δεν είναι αυτό το νόημα αυτών που είχαμε φανταστεί πριν τρία χρόνια, μιλώντας για Κεντρική Τηλεοπτική Διαχείριση.

Τότε, Κεντρική Τηλεοπτική Διαχείριση, το εννοούσαμε και για τους 16. Τώρα πώς το εννοούμε;».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Γύρισε» ο αστράγαλός του
Τραυματισμός του Ταραλίδη στην προπόνηση του ΟΦΗ


Μόνο μία ημέρα κράτησε η χαρά του Φράντισεκ Στράκα για τη συμμετοχή όλων των παικτών του στην προπόνηση της Δευτέρας, καθώς ο Τσέχος τεχνικός είδε την Τρίτη τον Γιάννη Ταραλίδη να αποχωρεί από το πρόγραμμα, έχοντας «γυρίσει» ο αστράγαλός του.

Ο έμπειρος μέσος αναμένεται να υποβληθεί την Τετάρτη σε εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος. Στο μεταξύ, ο Γεωργίου άρχισε να γυμνάζεται ατομικά, για πρώτη φορά μετά την εμφάνιση των ενοχλήσεων στη μέση, ο Αρβανίτης έκανε και σήμερα θεραπεία, ενώ ο Πέσιτς ακολούθησε πρόγραμμα για τη βελτίωση της φυσικής κατάστασής του.

Η προπόνηση της Τρίτης περιλάμβανε ασκήσεις για την βελτίωση της φυσικής κατάστασης των παικτών και με μπάλα, ενώ ο Φράντισεκ Στράκα έδωσε ιδιαίτερη σημασία και στον τομέα της τακτικής.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ,


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Ασφαλής Θύρα η 9» λέει η ΠΑΕ
Με την ενίσχυση από την Ουρουγουάη ελπίζει ο Λίνεν για νίκη επί του Αρη


Ο Έβαλντ Λίνεν παραδέχεται ότι ο Πανιώνιος δεν μέχρι στιγμής συγκεντρώσει τους βαθμούς που είχε υπολογίσει μέχρι τώρα και θεωρεί ότι η ανάγκη κατάκτησης του «τριπόντου» στο ματς με τον Αρη είναι επιτακτική.

Ο προπονητής των «κυανέρυθρων» είδε με ικανοποίηση την αγωνιστική ετοιμότητα των Ρεκόμπα, Εστογιάνοφ στην φιλική νίκη επί της Ομόνοιας στην Κύπρο και τους υπολογίζει για το παιχνίδι με την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

«Σίγουρα είναι ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας, δεν έχουμε πάρει τους βαθμούς που θέλαμε μέχρι τώρα. Ο Αρης είναι πολύ δυνατός αντίπαλος. Εμείς θα έχουμε και τους καινούριους παίκτες στη διάθεσή μας» ήταν τα λόγια του Λίνεν.

Στο μεταξύ, η ΠΑΕ Πανιώνιος απέστειλε την Τρίτη επιστολή προς την Διεύθυνση Αστυνομίας Αθηνών σχετικά με το θέμα που προέκυψε για την λειτουργία της Θύρας 9, στην οποία κάθονται οι φιλοξενούμενοι φίλαθλοι, ενημερώνοντας ότι είναι πλέον η ασφαλέστερη θύρα του γηπέδου.

«Η ΠΑΕ Πανιώνιος πιστεύει ότι κάθε ποδοσφαιρικός αγώνας είναι γιορτή και σε αυτή τη γιορτή πρέπει να παίρνουν μέρος οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων. Στον επόμενο εντός έδρας αγώνα ειδικά, φιλοξενούμε την ομάδα του Αρη η οποία έχει τις ίδιες θέσεις σχετικά με την μετακίνηση φιλάθλων.

» Από μέρους μας κάναμε ότι είναι δυνατό για να φιλοξενήσουμε με ασφάλεια τους φιλάθλους του Αρη αλλά και μελλοντικά τους φιλάθλους κάθε φιλοξενούμενης ομάδας. Είναι πια στο χέρι του κου Σγουρού να δείξει ότι και η Αστυνομία επιθυμεί την παρουσία φιλοξενούμενων φιλάθλων στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης.

» Η επιστολή κοινοποιήθηκε στον Υφυπουργό Εσωτερικών κ. Χηνοφώτη, στον Ταξίαρχο των ΥΑΤ κ. Κούρβα, στο Αστυνομικό Τμήμα Νέας Σμύρνης και στη Superleague».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στο ματς με την Ελβετία
Προπονήθηκε ο Καραγκούνης αλλά θα μείνει στον πάγκο της Εθνικής

Ο Γιώργος Καραγκούνης μπορεί να ακολούθησε κανονικά το πρόγραμμα της Εθνικής στην προπόνηση της Τρίτης, ο Ότο Ρεχάγκελ όμως δεν πρόκειται να τον ξεκινήσει βασικό στον αγώνα της Τετάρτης με την Ελβετία.

Ο «Καρά» θα είναι στον πάγκο της Εθνικής και ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα ίσως πάρει κάποιο χρόνο συμμετοχής, αφού λόγω της απουσίας του το τελευταίο διάστημα δεν είναι σε θέση να βγάλει ολόκληρο το 90λεπτο.

Ο Ρεχάγκελ αναμένεται να παρατάξει την ενδεκάδα με την οποία ξεκίνησε στο νικηφόρο 3-0 επί της Μολδαβίας, όμως δεν αποκλείεται τη θέση του Γκέκα να πάρει ένας εκ των Σαλπιγγίδη ή Αμανατίδη.

Ο Γερμανός τεχνικός στην προπόνηση της Τρίτης (14/10) ζήτησε από τους παίκτες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στην αμυντική τους λειτουργία, καθώς όπως τους τόνισε «δεν θέλω να δεχτούμε γκολ».

Επίσης οι διεθνείς είδαν DVD με τους αγώνες της Ελβετίας και ακολούθησε ανάλυση από τον Ρεχάγκελ προς τους παίκτες.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Ουρές» στα γκισέ
Προσεχώς... sold out για τον αγώνα με την Βέρντερ Βρέμης


Κοντά σε ένα ακόμα sold out σε ευρωπαϊκό ματς βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, το τέταρτο μετά τα ματς με Ντιναμό Τιφλίδας, Σπάρτα Πράγας και Ίντερ. Η ζήτηση των εισιτηρίων της αναμέτρησης με τη Βέρντερ Βρέμης (14 Οκτωβρίου, 21:45) είναι μεγάλη και όλα δείχνουν ότι σύντομα θα εξαντληθούν.


Την Τρίτη, μπροστά από τα γκισέ της Λεωφόρου είχαν δημιουργηθεί από νωρίς το πρωί ουρές από φίλους του «τριφυλλιού» που ήθελαν να προμηθευτούν εισιτήρια για τον αγώνα με τους γερμανούς.

Στο μεταξύ, η ΠΑΕ ανακοίνωσε το πρόγραμμα για τον αγώνα με τη Βέρντερ. Η συνέντευξη Τύπου του προπονητή του Χενκ Τεν Κάτε πριν από τον αγώνα με την Βέρντερ, θα γίνει την Τρίτη 21 Οκτωβρίου στην αίθουσα Τύπου του ΟΑΚΑ, στις 19.00 και μισή ώρα αργότερα θα γίνει η τελευταία προπόνηση των «πρασίνων» πριν τον αγώνα.

Η αποστολή της Βέρντερ θα φτάσει στην Αθήνα στις 21 Οκτωβρίου, με πτήση τσάρτερ στις 12.30 και η συνέντευξη Τύπου του προπονητή της Βέρντερ, Τόμας Σάαφ θα γίνει στις 18.00 στην αίθουσα Τύπου του ΟΑΚΑ, ενώ μισή ώρα αργότερα θα γίνει η προπόνηση των Γερμανών.

Στην προπόνηση της Τρίτης τώρα, ο Γιάννης Γκούμας ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε και προπονήθηκε κανονικά το απόγευμα. Oι «πράσινοι» ξεκίνησαν το πρωινό πρόγραμμα με ζέσταμα και κοιλιακούς ενώ ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με τρέξιμο και ασκήσεις στην κυκλοφορία της μπάλας.

Στο απογευματινό πρόγραμμα οι πράσινοι μετά από το ζέσταμα έπαιξαν δίτερμα, ενώ ατομικά προπονήθηκε ο Σωτήρης Λεοντίου. Την Τετάρτη οι παίκτες έχουν ρεπό.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 17:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μεταξύ των οποίων και ο Ζιλμπέρτο
Ο Λούσιο κατήγγειλε απόπειρα δηλητηρίασης πέντε παικτών της Βραζιλίας


Απόπειρα... δηλητηρίασης πέντε παικτών της Εθνικής Βραζιλίας - μεταξύ των οποίων και ο Ζιλμπέρτο Σίλβα - πριν τον εκτός έδρας αγώνα με τη Βενεζουέλα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010 κατήγγειλε ο Λούσιο.

Ο διεθνής αμυντικός της Μπάγερν Μονάχου τόνισε πως η δηλητηρίαση του ιδίου και των συμπαικτών του, μεταξύ των οποίων και ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ήταν προσχεδιασμένη, προκειμένου να χάσει βαθμούς η «σελεσάο».

«Ήταν ξεκάθαρο το ότι προσπάθησαν να κάνουν κακό στην Εθνική Βραζιλίας. Αυτός, τουλάχιστον, ήταν ο σκοπός τους. Δεν τα κατάφεραν. Αντίθετα, αυτό μας έδωσε ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο» υποστήριξε χαρακτηριστικά ο Λούσιο.

Όπως διαπιστώθηκε από τις έρευνες, η δηλητηρίαση προκλήθηκε από τον καφέ που ήπιαν οι πέντε Βραζιλιάνοι στο ξενοδοχείο που διέμενε η αποστολή της εθνικής τους ομάδας στο Σαν Κριστομπάλ. Η «σελεσάο» βέβαια... δεν πτοήθηκε, καθώς επικράτησε με 4-0 την αντίπαλού της.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 18:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και η προϊστορία των δύο ομάδων
Pregame: Ελλάδα - Ελβετία στο... μικροσκόπιο του in.gr


Κρίσιμος και για τις δύο ομάδες, αλλά για διαφορετικούς λόγους, είναι ο αγώνας της Εθνικής Ελλάδας με την αντίστοιχη της Ελβετίας την Τετάρτη (15/10) στο γήπεδο Καραϊσκάκη, για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ του 2010.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προέρχεται από τρεις σερί νίκες σε ισάριθμους αγώνες και σε περίπτωση νίκης βάζει γερά θεμέλια πρόκρισης για την πρόκριση στα τελικά.

Από την άλλη, οι Ελβετοί έχοντας μόλις μια νίκη θέλουν αποκλειστικά και μόνο τους τρεις βαθμούς ή τουλάχιστον να μην χάσουν για να μείνουν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς σε περίπτωση ήττας θα μείνουν οχτώ βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση που οδηγεί απευθείας στο Μουντιάλ. ΅

Οσον αφορά στην προσέλευση του κόσμου, για την οποία έγινε πολύ ντόρος στο ματς με τη Μολδαβία, στο Καραϊσκάκη αναμένεται να βρεθούν την Τετάρτη (15/10) το βράδυ πάνω από 20.000 φίλαθλοι.

Πέραν της αναμέτρησης των δύο ομάδων, ξεχωριστή σημασία έχει και η κόντρα δύο εκ των κορυφαίων τεχνικών του γερμανικού ποδοσφαίρου την τελευταία 20ετία, του Οτο Ρεχάγκελ και του Οτμαρ Χίτσφελντ.

Οι δύο προπονητές έχουν συναντηθεί μεταξύ τους 19 φορές, με τον Οτμαρ Χίτσφελντ να μετρά 9 νίκες. Ο Οτο Ρεχάγκελ έχει έξι επιτυχίες, ενώ τέσσερα ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Τελευταία φορά οι δύο τεχνικοί είχαν αναμετρηθεί στις 25/3/00, στο ισόπαλο 2-2 της Μπάγερν του Χίτσφελντ με την Καϊζερσλάουτερν του Ρεχάγκελ στο πλαίσιο της Bundesliga τη σεζόν 1999-00.

«Πληγωμένη τίγρη», χαρακτήρισε ο Οτο Ρεχάγκελ την Ελβετία, την οποία υπολογίζει πολύ, καθώς τη θεωρεί την κυριότερη αντίπαλο της Εθνικής για την πρόκριση στο Μουντιάλ.

«Η Ελβετία θα παρουσιαστεί σαν τραυματισμένη τίγρης γι' αυτό και η αυτοσυγκέντρωσή μας πρέπει να είναι σε ψηλό επίπεδο. Περιμένω να έρθει εδώ για τη νίκη.

»Εχουν πολλούς καλούς παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό και προπονητή με εμπειρία. Εμείς πρέπει να είμαστε πανέτοιμοι και συγκεντρωμένοι και στα 90 λεπτά του αγώνα», ανέφερε χαρακτηριστικά ο γερμανός τεχνικός.

Με τη σειρά του, ο Γιάννης Αμανατίδης τόνισε: «Η Ελβετία είναι ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής μας στον όμιλο. Τη θεωρώ λίγο καλύτερη ομάδα από το Ισραήλ.

»Μας έκαναν δώρο χάνοντας από το Λουξεμβούργο και αποδείχτηκε πως δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια. Αν θεωρήσεις έναν αντίπαλο εύκολο, μπορεί να πέσεις στην παγίδα και να την πατήσεις. Είναι μία ομάδα γεμάτη παίκτες που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

»Γνωρίζω πολλούς από αυτούς από την Bundesliga, αλλά αν τους νικήσουμε την Τετάρτη, τότε πιθανότατα χάνουν κάθε ελπίδα για την πρώτη θέση».

Την αποστολή της Εθνικής απαρτίζουν οι: Χαλκιάς, Τζόρβας, Αμανατίδης, Κατσουράνης, Σαμαράς, Χαριστέας, Γκέκας, Λυμπερόπουλος, Παπασταθόπουλος, Δέλλας, Τοροσίδης, Κυργιάκος, Μπασινάς, Α. Παπαδόπουλος, Πατσατζόγλου, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαλπιγγίδης, Σεϊταρίδης, Καραγκούνης, Νίνης και Τζιόλης.


«Πονηρή αλεπού» χαρακτήρισε τον Οτο Ρεχάγκελ ο προπονητής της Εθνικής Ελβετίας, Οτμαρ Χίτσφελντ. «Γνωρίζουμε ότι είναι ένα δύσκολο ματς. Η Ελλάδα έχει εννέα βαθμούς, εμείς τέσσερις, η διαφορά είναι πέντε βαθμοί και δεν θέλουμε να αυξηθεί.

»Πάντως η ομάδα του Οτο είναι το φαβορί. Εχει έμπειρους παίκτες, σκληρή άμυνα και έναν προπονητή στον πάγκο της, τον οποίο εμείς στη Γερμανία τον αποκαλούμε... πονηρή αλεπού. Εχω να θυμάμαι μόνο θετικά από τις κόντρες μας.

»Εμπιστεύομαι τους παίκτες που έχω στο ρόστερ και για να χαμογελάσουμε, πρέπει να υπερβάλλουμε εαυτούς. Είναι για όλους μας ένα μεγάλο παιχνίδι», είπε ο προπονητής των Ελβετών.

Ο Χίτσφελντ έχει στη διάθεση τους εξής παίκτες: Μπενάλιο, Κολτόρτι, Λεόνι, Σμίλιανιτς, Εγκιμαν, Γκρίχτινγκ, Λίχσταϊνερ, Μανίν, Νεφ, Σεντέρος, Σπίχερ, Φον Μπέργκεν, Αμπντί, Μπαρνέτα, Μπεχραμί, Φερνάντες, Χούγκελ, Ινλέρ, Λουστρινέλι, Στόκερ, Ντερντιγιόκ, Ενκούφο, Βονλάντεν, Γιακίν και Φράι.

Ο Σμίλιανιτς αντικατέστησε τον τραυματία Τζουρού, ο τερματοφύλακας Λεόνι τον Γιακούποβιτς, ενώ από την ομάδα των Ελπίδων προωθήθηκε ο επιθετικός Βαλεντίν Στόκερ.

Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο 44άχρονος ισπανός, Λουίς Μεντίνα Κανταλέχο. Ο έμπειρος ρέφερι δεν έχει διευθύνει ποτέ αγώνα της Εθνικής, ενώ στο παρελθόν έχει 'σφυρίξει' μία φορά σε αγώνα ελληνικής ομάδας, όταν στις 2/11/2004 ήταν ο «άρχοντας» του αγώνα Αρσεναλ-Παναθηναϊκός 1-1, για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Η προϊστορία

Ο αγώνας μεταξύ της Ελλάδας και της Ελβετίας, στο πλαίσιο των προκριματικών του Μουντιάλ 2010, ειναι η 11η συνάντηση στην ιστορία των δυο ομάδων και ο μέχρι στιγμής απολογισμός είναι αρνητικός για το ελληνικό συγκρότημα, καθώς έχει δυο νίκες, πέντε ήττες και τρεις ισοπαλίες.

Αναλυτικά η προϊστορία των αναμετρήσεων:
12/10/1968 Ελβετία-Ελλάδα 1-0 Προκριματικά Παγκόσμιου Κυπέλλου 1970
15/10/1969 Ελλάδα-Ελβετία 4-1 Προκριματικά Παγκόσμιου Κυπέλλου 1970
16/12/1970 Ελλάδα-Ελβετία 0-1 Προκριματικά Κυπελλου Εθνών Ευρώπης
12/05/1971 Ελβετία-Ελλάδα 1-0 Προκριματικά Κυπελλου Εθνών Ευρώπης
01/04/1980 Ελβετία-Ελλάδα 2-0 Φιλικό
01/12/1982 Ελλάδα-Ελβετία 1-3 Φιλικό
08/03/1995 Ελλάδα-Ελβετία 1-1 Φιλικό
28/04/1999 Ελλάδα-Ελβετία 1-1 Φιλικό
16/08/2000 Ελβετία-Ελλάδα 2-2 Φιλικό
31/03/2004 Ελλάδα-Ελβετία 1-0 Φιλικό

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 18:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μέθοδος... καρότο και μαστίγιο
Υψηλά πριμ, αλλά και αυστηρά πρόστιμα στον Ολυμπιακό


Σε πολύ υψηλά επίπεδα θα κινηθούν τα χρηματικά ποσά που θα εισπράξουν οι παίκτες του Ολυμπιακού, εφόσον η ομάδα πετύχει τους φετινούς της στόχους, και ειδικά αν κάνουν μεγάλη πορεία στο Κύπελλο UEFA. Παράλληλα, όμως, αρκετά «τσουχτερά» θα είναι και τα πρόστιμα σε όσους υποπίπτουν σε πειθαρχικά παραπτώματα.

Στα παραπάνω κατέληξαν οι αρχηγοί των «ερυθρολεύκων» με τον πρόεδρο της ομάδας, Σωκράτη Κόκκαλη, έπειτα από συνάντηση που είχαν οι δύο πλευρές την Τρίτη (14/10).

Σύμφωνα με πληροφορίες, αν ο Ολυμπιακός πάρει το πρωτάθλημα, τότε κάθε ποδοσφαιριστής θα εισπράξει 60 ευρώ για κάθε λεπτό συμμετοχής, αλλά και 15.000 ευρώ επιπλέον.

Για την κατάκτηση του Κυπέλλου, το αντίστοιχο πριμ είναι 15 ευρώ ανά λεπτό, ενώ σε περίπτωση πρόκρισης από τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA, κάθε παίκτης θα πάρει 50 ευρώ για κάθε λεπτό που έχει παίξει συν 5.000 ευρώ μπόνους προς όλους.

Και τα 50 ευρώ θα γίνουν 100 ανά λεπτό, αν ο Ολυμπιακός εξασφαλίσει την πρόκρισή του στους «16» της διοργάνωσης.

Από την άλλη πλευρά, ο Σωκράτης Κόκκαλης ξεκαθάρισε στους ποδοσφαιριστές ότι δεν θα υπάρξει κανενός είδους επιείκεια προς τους... άτακτους και έδωσε μεγάλη έμφαση στα ωράρια του ύπνου.

«Πέρυσι ήμασταν μεγαλόψυχοι σε αυτό το θέμα και είχαμε αφήσει χαλαρά τα λουριά. Φέτος αλλάζουν τα πράγματα. Ο εσωτερικός κανονισμός πρέπει να τηρείται κατά γράμμα.

»Οταν η προπόνηση είναι πρωινή, θα πρέπει να έχει γυρίσει στο σπίτι σας μέχρι τα μεσάνυχτα της προηγούμενης νύχτας. Οταν έχετε απογευματινή προπόνηση, να είστε στο σπίτι σας το αργότερο ως τη μία μετά τα μεσάνυχτα», τους επεσήμανε.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 18:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στιγμές δόξας για τον Βραζιλιάνο
Ο Κακά έβαλε την... πατημασιά του στο ιστορικό «Μαρακανά»


Ο Κακά έζησε μία από τις πιο «λαμπρές» στιγμές της ποδοσφαιρικής του καριέρας, καθώς απέκτησε τη δική του θέση στο ιστορικό γήπεδο «Μαρακανά» στο Ρίο ντε Ζανέιρο, δίπλα στα ονόματα των κορυφαίων ποδοσφαιρικών αστέρων.

Ο Βραζιλιάνος άσος άφησε τις... πατημασιές του σε πλάκα που φέρει τον όνομά του, σε ειδική εκδήλωση που διοργανώθηκε για να τον τιμήσει.

Η πλάκα τοποθετήθηκε σε ένα κομμάτι αφιερωμένο στους καλύτερους ποδοσφαιριστές της Βραζιλίας και φιγουράρει πλέον δίπλα στο όνομα του Ζίκο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κακά είναι ο Βραζιλιάνος νούμερο... 97, που απολαμβάνει αυτήν την τιμή.

«Δεν είχα φανταστεί ότι θα ήταν κάτι τόσο σπουδαίο. Ανάμεσα στα ονόματα του Πελέ και του Μπεκενμπάουερ, τώρα είναι και το δικό μου.

»Το Μαρακανά έχει πολύ 'βαριά' ιστορία και το να συμμετέχεις σε ένα τέτοιο γεγονός είναι μεγάλη τιμή», επισήμανε συγκινημένος ο σούπερ σταρ της Μίλαν, που το 2007 αναδείχθηκε κορυφαίος ποδοσφαιριστής του πλανήτη.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 18:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Προετοιμασία ενόψει ΑΕΚ
Ελπίδα στη Λάρισα να... κόψει ο Σολάνο το πήγαινε - έλα στο Περού


Με αγωνία περιμένουν την απόφαση του Σολάνο, σχετικά με την αποχώρηση του από την Εθνική ομάδα του Περού, οι άνθρωποι της Λάρισας.

Η απουσία του 34άχρονου μέσου κάθε φορά που έχει υποχρεώσεις με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του δημιουργεί ελλείψεις στο βασικό σχήμα των θεσσαλών και στη Λάρισα υπάρχει η ελπίδα ότι ο παίκτης θα σταματήσει στο μέλλον τα... υπερατλαντικά ταξίδια και θα είναι στη διάθεση του Μαρίνου Ουζουνίδη για το κρίσιμο ματς πρωταθλήματος με την ΑΕΚ την επόμενη αγωνιστική (19/10).

Ο Σολάνο έκανε δηλώσεις στα ΜΜΕ της πατρίδας του και προετοίμασε το έδαφος για την αποχώρηση του, καθώς αποκάλυψε ότι αισθάνεται πολύ κουρασμένος από την πολυετή θητεία του στην Εθνική ομάδα.

Η ήττα του Περού από τη Βολιβία στην προηγούμενη αναμέτρηση για τα προκριματικά του Μουντιάλ, ουσιαστικά του έφραξε το... δρόμο για τη συνέχεια της διοργάνωσης και δεν είναι απίθανο ο Σολάνο να μην αγωνιστεί στην αναμέτρηση της Τετάρτης (15/10).

Ο διεθνής ποδοσφαιριστής αναμένεται να επιστρέψει στην Αθήνα, αργά το βράδυ της Παρασκευής (17/10) και τότε θα αποφασιστεί το αν θα τεθεί στη διάθεση του προπονητή του για το παιχνίδι με την ΑΕΚ.

Τα ευχάριστα νέα για τον Ουζουνίδη είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα τραυματισμών και όλοι οι παίκτες θα είναι σε θέση να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους, σε μία αναμέτρηση που θεωρείται εξαιρετικά κρίσιμη.

Ο Λαμπρόπουλος και ο Μπουκουβάλα συμμετέχουν κανονικά στις προπονήσεις, ενώ ο Γκουέλα θα επιστρέψει από την Κροατία μέσα στις επόμενες μέρες.



Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 18:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ισχυρισμοί για... άδικη τιμωρία
Έφεση της Ατλέτικο για μείωση ποινής στο Champions League


Η Ατλέτικο Μαδρίτης θα καταθέσει έφεση με στόχο να μειωθεί η αυστηρή ποινή που της επιβλήθηκε από την UEFA και θα την αναγκάσει να παίξει τα δύο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια του Champions League με τη Λίβερπουλ και την Αϊντχόβεν μακριά από το «Βιθέντε Καλντερόν».

Αφορμή στάθηκε η ρατσιστική συμπεριφορά των οπαδών των «ροχιμπλάνκος» και τα επεισόδια που δημιουργήθηκαν πριν την αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ για το Champions League.

«Ο σύλλογος αισθάνεται πως η τιμωρία είναι άδικη και δυσανάλογη των όσων έχουν συμβεί. Δεν υπήρξαν ρατσιστικού ή ξενοφοβικού χαρακτήρα συμπεριφορές, απέναντι σε κανέναν ποδοσφαιριστή της Μαρσέιγ, κάτι που αποδεικνύεται από το βίντεο του αγώνα, ενώ δεν περιλαμβάνεται και στην έκθεση του παρατηρητή της UEFA.

»Πρέπει να σημειωθεί πως η Ατλέτικο δεν είχε κατηγορηθεί ποτέ άλλοτε για τέτοιου είδους ζητήματα από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία», αναφέρει η επίσημη ανακοίνωση των «ροχιμπλάνκος».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 21:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ισχυρισμοί για... άδικη τιμωρία
Έφεση της Ατλέτικο για μείωση ποινής στο Champions League

Η Ατλέτικο Μαδρίτης θα καταθέσει έφεση με στόχο να μειωθεί η αυστηρή ποινή που της επιβλήθηκε από την UEFA και θα την αναγκάσει να παίξει τα δύο επόμενα εντός έδρας παιχνίδια του Champions League με τη Λίβερπουλ και την Αϊντχόβεν μακριά από το «Βιθέντε Καλντερόν».

Αφορμή στάθηκε η ρατσιστική συμπεριφορά των οπαδών των «ροχιμπλάνκος» και τα επεισόδια που δημιουργήθηκαν πριν την αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ για το Champions League.

«Ο σύλλογος αισθάνεται πως η τιμωρία είναι άδικη και δυσανάλογη των όσων έχουν συμβεί. Δεν υπήρξαν ρατσιστικού ή ξενοφοβικού χαρακτήρα συμπεριφορές, απέναντι σε κανέναν ποδοσφαιριστή της Μαρσέιγ, κάτι που αποδεικνύεται από το βίντεο του αγώνα, ενώ δεν περιλαμβάνεται και στην έκθεση του παρατηρητή της UEFA.

»Πρέπει να σημειωθεί πως η Ατλέτικο δεν είχε κατηγορηθεί ποτέ άλλοτε για τέτοιου είδους ζητήματα από την ευρωπαϊκή ομοσπονδία», αναφέρει η επίσημη ανακοίνωση των «ροχιμπλάνκος».



Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2008, 09:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δώρο από τη Λετονία
Η Ελβετία φρέναρε την Εθνική που δεν βγήκε εκτός πορείας


Μεγάλη ευκαιρία να αρχίσει να ετοιμάζει τις βαλίτσες της για τη Νότιο Αφρική έχασε η Εθνική μας ομάδα, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Ελβετία μέσα στο «Καραϊσκάκη» στον τέταρτο αγώνα της για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2010.

Οι Ελβετοί πήραν τη νίκη με γκολ των ΝΚούφο και Φράι (πέναλτι), ενώ ο Αγγελος Χαριστέας είχε ισοφαρίσει για λογαριασμό της Εθνικής μας.

Η ήττα αυτή, σε συνδυασμό και με το 1-1 του Ισραήλ με τη Λετονία, σίγουρα δεν έφερε και την... καταστροφή, αλλά οι διεθνείς μας έχασαν μοναδική ευκαιρία να «καθαρίσουν» την υπόθεση - πρόκριση, ενώ έπονται τα δύο δύο δύσκολα σερί ματς με το Ισραήλ, εκτός και εντός έδρας.

Απώλεια για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα η κάρτα του Κατσουράνη, που δεν θα παίξει στον επόμενο αγώνα, με το Ισραήλ.

Αλλον έναν βαθμό κατάφερε να μαζέψει το Λουξεμβούργου, που ανεδείχθη ισόπαλο 0-0 με τη Μολδαβία.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Ελλάδα 4 3-0-1 9-2 9
Ισραήλ 4 2-2-0 8-5 8
Ελβετία 4 2-1-1 7-6 7
Λετονία 4 1-1-2 4-6 4
Λουξεμβούργο 4 1-1-2 3-7 4
Μολδαβία 4 0-1-3 2-7 1

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ουγγαρία προηγήθηκε στο παιχνίδι με τη Μάλτα εκτός έδρας, με γκολ του Σάντορ Τόργκελε στο 23' με το σκορ αυτό να παραμένει μέχρι τη λήξη του αγώνα. Η Αλβανία πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην Πορτογαλία και άναψε φωτιές στον όμιλο.

-Στο Τα Κάλι:
Μάλτα-Ουγγαρία 0-1
Σκόρερ: 23' Τόργκελε

-Στη Μπράγκα:
Πορτογαλία-Αλβανία 0-0

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Δανία 3 2-1-0 6-2 7
Ουγγαρία 4 2-1-1 4-2 7
Σουηδία 3 1-2-0 2-1 5
Πορτογαλία 4 1-2-1 6-3 5
Αλβανία 4 1-2-1 3-2 5
Μάλτα 4 0-0-4 0-11 0

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπορεί η Πολωνία να προηγήθηκε στο 70' με τον Σμολάρεκ, αλλά ο Σέστακ με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά (85', 86') έκανε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Με το μοναδικό γκολ του Σιόνκο στο 62', η Τσεχία νίκησε δύσκολα τη Σλοβενία (1-0). Η Β. Ιρλανδία δεν δυσκολεύτηκε εντός έδρας με το Σαν Μαρίνο και στο 30' με τον Χίλι έκανε το 1-0 και στο 43' ο ΜακΚάν έκανε το 2-0. Λάφερτι και Ντέιβις πέτυχαν ακόμα δύο γκολ για το τελικό 4-0.

-Στο Μπέλφαστ:
Βόρεια Ιρλανδία-Σαν Μαρίνο 4-0
Σκόρερ: 30' Χίλι, 43' ΜακΚάν, 56' Λάφερτι, 75' Στίβεν Ντέιβις

-Στο Τέπλιτσε:
Τσεχία-Σλοβενία 1-0
Σκόρερ: 63΄ Σιόνκο

-Στη Μπρατισλάβα:
Σλοβακία-Πολωνία 2-1
Σκόρερ: 85',86' Σέστακ / 70' Σμολάρεκ

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Σλοβακία 4 3-0-1 8-5 9
Πολωνία 4 2-1-1 6-4 7
Σλοβενία 4 2-1-1 5-3 7
Τσεχία 3 1-1-1 2-2 4
Β.Ιρλανδία 4 1-1-2 5-4 4
Σαν Μαρίνο 3 0-0-3 1-9 0

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ρωσία πήρε μία σημαντική νίκη (3-0) και έφτασε τους 9 βαθμούς. Οι Φινλανδοί έβαλαν δύο αυτογκόλ (23' Πασάνεν, 45' Λάμπι) και ο Αρσάβιν έκανε το 3-0 στο 88'. Οι Γερμανοί δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να πάρουν τη νίκη με αντίπαλο την Ουαλία, καθώς μόλις στο 72' κατάφεραν να κάνουν το 1-0 με τον Τροχόφσκι, σκορ το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος.

-Στο Μένχενγκλαντμπαχ:
Γερμανία-Ουαλία 1-0
Σκόρερ: 72' Τροχόφσκι

-Στη Μόσχα:
Ρωσία-Φινλανδία 3-0
Σκόρερ: 23' αυτ. Πασάνε, 65' αυτ. Λάμπι, 88' Αρσάβιν

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Γερμανία 4 3-1-0 12-4 10
Ουαλία 4 2-0-2 4-3 6
Ρωσία 3 2-0-1 6-3 6
Φινλανδία 3 1-1-1 4-6 4
Αζερμπαϊτζάν 3 0-1-2 0-2 1
Λιχτενστάιν 3 0-1-2 0-8 1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Οι Βόσνιοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 30' με τον Σπάχιτς και στο 38' ο Τζέκο στο 38' έκανε το 2-0 για την ομάδα του, δίνοντας της σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη. Στο 56' ο επιθετικός του ΠΑΟΚ, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς έκανε το 3-0 για την ομάδα του. Στο 85' οι Αρμένιοι μείωσαν 3-1 με τον Μινασιάν, αλλά ο Μουσλίμοβιτς και πάλι στο 89' έκανε το τελικό 4-1. Οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο ματς με την Εσθονία εκτός έδρας και έφησαν δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια τους για πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.

Τέλος στο εντυπωσιακό «αλώβητο» σερί της εθνικής Ισπανίας (πάνω από 700' χωρίς να δεχτεί γκολ), έβαλε ο Σονκ μόλις στο 8' της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ. Οι Ισπανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν απο τη λήξη του ημιχρόνου με τον Ινιέστα στο 36'. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με γκολ του Νταβίντ Βίγια στο 88'.

-Στις Βρυξέλλες:
Βέλγιο-Ισπανία 1-2
Σκόρερ: 7' Σονκ / 36' Ινιέστα, 88' Βίγια

-Στο Ταλίν:
Εσθονία-Τουρκία 0-0
Σκόρερ: -

-Στη Ζένιτσα:
Βοσνία-Αρμενία 4-1
Σκόρερ: 31' Σπάχιτς, 39' Τζέκο, 55',89' Μουσλίμοβιτς / 84' Μινασιάν

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Ισπανία 4 4-0-0 10-1 12
Τουρκία 4 2-2-0 5-2 8
Βέλγιο 4 2-1-1 6-5 7
Βοσνία/Ερζεγοβίνη 3 1-0-2 8-3 3
Εσθονία 4 0-1-3 2-13 1
Αρμενία 3 0-0-3 0-8 0

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Οι Κροάτες δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Ανδόρρα, καθώς μόλις στο 17' ο Ράκιτιτς άνοιξε το σκορ. Στο 32' ήρθε ο Ολιτς για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και να κλειδώσει τη νίκη. Στο 75' ο Μόντριτς έκανε το 3-0 και ο Ράκιτιτς στο 86' έγραψε το τελικό 4-0.

Η Αγγλία κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 11' της αναμέτρησης με τον Στίβεν Τζέραρντ, αλλά οι Λευκορώσοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 28' με τον Σίτκο. Όπως ήταν λογικό, οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν το προβάδισμα στο 50' με τον Ρούνι, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα του στο 74' για να κάνει το τελικό 3-1.

-Στο Μινσκ:
Λευκορωσία-Αγγλία 1-3
Σκόρερ: 28' Σίτκο / 11' Τζέραρντ, 50',74' Ρούνι

-Στο Ζάγκρεμπ:
Κροατία-Ανδόρα 4-0
Σκόρερ: 16',87'πεν. Ράκιτις, 32' Ολιτς, 75' Μόντριτς

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Αγγλία 4 4-0-0 14-3 12
Κροατία 4 2-1-1 8-4 7
Ουκρανία 3 2-1-0 4-1 7
Λευκορωσία 3 1-0-2 4-5 3
Καζακστάν 4 1-0-3 5-11 3
Ανδόρα 4 0-0-4 1-12 0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Σερβία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Αυστρία, καθώς μόλις στο 24' προηγούνταν με 3-0! Πρώτα ο Κράσιτς στο 14' έκανε το 1-0, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιοβάνοβιτς έγραψε το 2-0 και στο 24' ο Ομπράντοβιτς έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του. Το μόνο που κατάφερε η Αυστρία ήταν να μειώσει με τον Γιάνκο στο 80'. Η Λιθουανία προηγήθηκε στο 22' με γκολ του Ντανιλεβίτσιους και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία σημαντική νίκη.

-Στη Βιένη:
Αυστρία-Σερβία 1-3
Σκόρερ: 80' Γιάνκο / 15' Κράσιτς, 18' Γιοβάνοβιτς, 24' Ομπράντοβιτς

-Στο Κάουνας:
Λιθουανία-Νήσοι Φαρόε 1-0
Σκόρερ: 20' Ντανιλεβίτσιους

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Σερβία 4 3-0-1 9-3 9
Λιθουανία 4 3-0-1 6-3 9
Αυστρία 4 1-1-2 5-7 4
Γαλλία 3 1-1-1 5-6 4
Ρουμανία 3 1-1-1 3-5 4
Νήσοι Φερόε 4 0-1-3 1-5 1

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Ιταλία ήθελε τη νίκη μετά το περασμένο στραβοπάτημα στη Βουλγαρία και ο Ακουιλάνι στο 8' έκανε το 1-0 για τη Σκουάντρα Ατζούρα. Ο Μίρκο Βούτσινιτς όμως, που ξέρει πολύ καλά τους Ιταλούς παίκτες έκανε το 1-1 στο 19'. Στο 29' ο Ακουιλάνι διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του, δίνοντας της ξανά το προβάδισμα και τελικά και τη νίκη, καθώς δεν άλλαξε κάτι στο υπόλοιπο του αγώνα. Η Γεωργία με την Βουλγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις.

-Στην Τιφλίδα
Γεωργία-Βουλγαρία 0-0

-Στο Δουβλίνο:
Ιρλανδία-Κύπρος 1-0
Σκόρερ: 5' Ρόμπι Κιν

-Στο Λέτσε:
Ιταλία-Μαυροβούνιο 2-1
Σκόρερ: 8', 29' Ακουϊλάνι / 19' Βούτσινιτς

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Ιταλία 4 3-1-0 6-2 10
Ιρλανδία 3 2-1-0 3-1 7
Βουλγαρία 3 0-3-0 2-2 3
Μαυροβούνιο 3 0-2-1 3-4 2
Γεωργία 4 0-2-2 2-5 2
Κύπρος 3 0-1-2 2-4 1

9ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Ρέικιαβικ:
Ισλανδία-ΠΓΔΜ 1-0
Σκόρερ: 16' Γκούναρσον

-Στο Οσλο:
Νορβηγία-Ολλανδία 0-1
Σκόρερ: 62' Φαν Μπόμελ

Βαθμολογία
Αγ. Ν-Ι-Η Τερμ. Β.
Ολλανδία 3 3-0-0 5-1 9
Σκωτία 3 1-1-1 2-2 4
Ισλανδία 4 1-1-2 4-6 4
ΠΓΔΜ 3 1-0-2 2-3 3
Νορβηγία 3 0-2-1 2-3 2


Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2333984
Maintained by Digital Alchemy