ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (μέρος 2ον)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αντίθετος ο Έλληνας πρώην ρέφερι
«Ο κάθε Φρισκ... μειώνει την ελληνική διαιτησία» λεει ο Κασναφέρης

Την κατηγορηματική αντίθεσή του στην πρόταση του Βασίλη Γκαγκάτση να αναλάβει ο Σουηδός Αντερς Φρισκ αρχιδιαιτητής, εξέφρασε ο πρώην διεθνής διαιτητής και νυν τεχνικός διευθυντής της Ξάνθης, Γιώργος Κασναφέρης σε δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό «SENTRA 103,3», κάνοντας λόγο για κίνηση που μειώνει την ελληνική διαιτησία.

«Το ότι είναι μειωτικό είναι δεδομένο, δεν το συζητάμε. Από κει και πέρα διαφωνώ με την πρόταση όχι ως προς την φιλοσοφία αλλά ως προς την δομή.

»Δηλαδή το θέμα είναι ότι αυτή την στιγμή έχει εντοπιστεί ότι το μοναδικό πρόβλημα στην ελληνική διαιτησία είναι η ύπαρξη ενός ικανού αρχιδιαιτητή και δεν υπάρχει έλληνας ή πρέπει να γίνει μια συζήτηση για την όλη δομή και το φάσμα της ελληνικής διαιτησίας να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα και από κει και πέρα να δούμε πως μπορούμε να το διορθώσουμε; Αυτή είναι η ένσταση μου.

»Πρέπει να δούμε πως ήταν η διαιτησία όλα αυτά τα χρόνια, πως την ονειρευόμαστε και θέλουμε να πάει τα επόμενα χρόνια» ανέφερε αρχικά ο Κασναφέρης.

Στη συνέχεια ο πρώην διαιτητής τόνισε: «Δηλαδή εκεί πρέπει να ανοίξει μία κουβέντα. Να καθίσουν όλοι οι εμπλεκόμενοι και οι εν ενεργεία διαιτητές, γιατί εγώ φώναζα πάντα ότι πρέπει σε αυτές τις συζητήσεις να ακουστούν και οι γνώμες των εν ενεργεία διαιτητών και όχι να μπαίνουμε μέσα σε μία αίθουσα και να τους κατακεραυνώνουμε χωρίς να έχουμε ακούσει και πως αυτοί θέλουν τον εαυτό τους μέσα σε αυτό το επαγγελματικό ποδόσφαιρο και την ελληνική διαιτησία.

»Επειδή το έχω περάσει ξέρω πόσο δύσκολες είναι οι Κυριακές βράδυ και οι Δευτέρες και οι Τρίτες μετά από λάθη εξόφθαλμα ή δύσκολα ή αστεία που μέσα στο γήπεδο δεν τα έχεις δει.

»Δεν είναι εύκολο να πας να τους κατακεραυνώνεις, να τους ισοπεδώνεις, να τους λες ότι την επόμενη μέρα θα φύγουν, να τους βάζεις το πιστόλι στον κρόταφο και μετά να θες την επόμενη μέρα να έχουμε καλύτερη διαιτησία.

»Για όλα αυτά προτίμησα να σταματήσω το καλοκαίρι και να ασχοληθώ με τον χώρο του ποδοσφαίρου και όχι με τον χώρο της διαιτησίας γιατί δεν πιστεύω όπως κινούνται τα πράγματα ότι μπορεί εύκολα να αλλάξει το πλαίσιο της ελληνικής διαιτησίας».

Σε ερώτηση αν νομίζει πως ο Αντερς Φρισκ μπορεί να πετύχει, απάντησε: «Δεν νομίζω ότι μπορεί να πετύχει. Και δεν νομίζω ότι μπορεί να πετύχει ο κάθε Φρισκ. Για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα δεν θα ξέρει τους έλληνες διαιτητές. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δικιά του προσωπικότητα, τα δικά του στάνταρ, τους δικούς του ρυθμούς.

»Δεν ξέρει τι υπήρχαν τα προηγούμενα χρόνια, δεν ξέρει τα προβλήματα που θα έχει ο κάθε διαιτητής, δεν ξέρει τις έδρες, δεν ξέρει πως μπορεί κάθε διαιτητής να αντεπεξέλθει σε μία δύσκολη έδρα ή όχι, δεν ξέρει το ψυχικό σθένος του κάθε διαιτητή.

»Αρα λοιπόν ή θα ρίξει έναν άνθρωπο μέσα σε έναν ωκεανό και θα πρέπει αυτός να πιάσει μία σανίδα και αν είναι τυχερός ή όχι να επιβιώσει ή θα έχει διάφορους ανθρώπους δίπλα του που θα τον συμβουλεύουν όπου πάλι μετά από μία ή δύο εβδομάδες θα αρχίζαμε να λέμε ότι αυτή την επιλογή την έκανε ο κύριος Φρισκ και ποιος του την είπε; Ποιος είναι πίσω του;

»Δηλαδή είναι πολλά πράγματα που πρέπει να ξεκαθαρίσουν πριν γίνει μία επιλογή. Αυτή είναι δικιά μου άποψη χωρίς να θέλω να είμαι αρνητικός σε κάθε πρόταση γιατί κάθε πρόταση που πέφτει στο τραπέζι είναι για καλό και ανοίγει το αντικείμενο της συζήτησης.

»Αρκεί για μένα να αναρωτηθούν ποια είναι τα προβλήματα. Και αν νομίζουν ότι τα προβλήματα είναι μόνο η ύπαρξη ενός αρχιδιαιτητή εγώ διαφωνώ».

Μιλώντας για το ποιο είναι το πρόβλημα της ελληνικής διαιτησίας, τόνισε: «Το πρόβλημα είναι συνολικό και τοποθετήθηκε και ο κύριος Πανόπουλος. Είναι γενικότερης φιλοσοφίας.

»Πρέπει να ξεκινήσουμε από την εκπαίδευση, πως γίνεται ένας διαιτητής, πόσα χρόνια μπορεί να κάτσει ένας διαιτητής, ποιοι είναι οι μισθοί που πρέπει να παίρνουν οι διαιτητές. Εγώ για παράδειγμα διαφωνώ με τα ποσά.

»Πιστεύω ότι παίρνουν πολύ λίγα λεφτά για αυτό που κάνουν. Ενας διαιτητής δεν είναι διαιτητής την μιάμιση ώρα και τα 1500 είναι πολλά, είναι διαιτητής 365 μέρες τον χρόνο.

»Για μένα πρέπει να γίνει επαγγελματική και μη-επαγγελματική διαιτησία, να δούμε πετυχημένα μοντέλα της Ευρώπης σε Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία, να δούμε ποιο ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση του έλληνα, να μειώσουν τον αριθμό των διαιτητών, να παίζουν περισσότερα παιχνίδια, να έχουν περισσότερες υποχρεώσεις και δικαιώματα, να γίνεται περισσότερο μάθημα, να μπορούμε κάθε Δευτέρα και Τρίτη να τους βάζουμε το dvd και να τους δείξουμε τα λάθη τους.

»Γιατί ο διαιτητής την Δευτέρα φεύγει και μαθαίνει την βαθμολογία του και μιλάει με τον παρατηρητή του 5 λεπτά μέσα στα αποδυτήρια, όπου εκεί είναι δύσκολο το να μάθει.

»Αρα εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε διαιτητή κατά πόσο μπορεί να βελτιωθεί. Και είναι ο μοναδικός ερασιτέχνης στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο και ζητάμε από αυτόν να κάνει πράγματα που ίσως δεν είναι έτοιμος. Εχουμε κάποια όρια ηλικίας 45 ετών και εδώ από τα 42 τους θεωρούμε μεγάλους και θέλουμε να κάνουμε ανανέωση.

»Ομως φύγανε διαιτητές όπως ο Τεροβίτσας, ο Μπριάκος, ο Φινοκαλιώτης, ο Σκουφίτσας, σταμάτησε ο Κασναφέρης όπου τα τελευταία χρόνια σφύριζαν μεγάλο αριθμό παιχνιδιών ικανοποιητικά και βάλανε παιδιά με μικρή εμπειρία, αρκετά προσόντα αλλά δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι να αποδεχτούμε ότι ακόμα θέλουν χρόνο να αποκτήσουν τις εμπειρίες, την προσωπικότητα, τα ρεφλέξ και τις ικανότητες της Α` Εθνικής και της Super League για να μπορέσουν να γίνουν αρκετά ικανοί διαιτητές στο μέλλον.

»Αρα λοιπόν θέλουμε την ανανέωση αλλά δεν είμαστε έτοιμοι να την στηρίξουμε. Είναι δηλαδή σαν ποδοσφαιρική ομάδα και η διαιτησία. Είναι μια ομάδα που θέλει σημαντική ανανέωση σε όλο τον στόλο της χωρίς όμως να μπορούμε να την στηρίξουμε. Οταν το λάθος είναι υπέ μας είναι πάντα ανθρώπινο και όταν είναι εναντίον μας ψάχνουμε να βρούμε από που προήλθε».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:04:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο πρώην «ερυθρόλευκος»
Στη λίστα... και της Γιουβέντους ο Γιάγια Τουρέ

Ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού, Γιάγια Τουρέ, φιγουράρει στη μεταγραφική λίστα της Γιουβέντους, σύμφωνα με δημοσιεύματα του ιταλικού Τύπου.

Οι «μπιανκονέρι» θέλουν να ενισχυθούν τον Ιανουάριο με έναν παίκτη που θα αγωνίζεται στο χώρο του κέντρου και ο ιβοριανός άσος της Μπαρτσελόνα είναι μία από τις περιπτώσεις ποδοσφαιριστών που εξετάζονται.

Ο Τουρέ φαίνεται ότι είναι διατεθειμένος να αγωνιστεί με τα χρώματα της «Μεγάλης Κυρίας» από τη νέα χρονιά, όμως ζήτησε μέσω του μάνατζερ του συμβόλαιο πέντε ετών με ετήσιες αποδοχές ύψους 3,8 εκ.ευρώ.

Η Γιουβέντους δεν έχει βρει ακόμα το ρυθμό της στο Campionato και οι άνθρωποι του ιταλικού συλλόγου έχουν αρχίσει να σχεδιάζουν από τώρα τα πλάνα τους για το μέλλον, με στόχο να υπάρξει αισθητή βελτίωση στην εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Παρά τα τεράστια χρέη...
«Δεν πωλείται» λένε για τη Ρόμα οι ιδιοκτήτες της


Οι ιδιοκτήτες της Ρόμα αρνούνται τους ισχυρισμούς ότι μπορεί να αναγκαστούν να πωλήσουν την ομάδα τους λόγω χρεών. Τα ΜΜΕ στην Ιταλία κάνουν λόγο για χρέη της οικογένειας Σένσι, όπου ανήκει η ιταλική ομάδα, ύψους 130 εκατομμυρίων ευρώ προς την Unicredit Bank, η οποία ζήτησε τα χρήματα της πριν από τον προσεχή Δεκέμβριο.

H Italpetroli, εταιρία των Σένσι που μέσω αυτής ελέγχουν την Ρόμα, δεν νιώθει καμία πίεση από την Unicredit Bank και η προσυμφωνημένη δόση δεν αλλάζει, τόνισε εκπρόσωπος της ιταλικής εταιρίας.

Πέρα από τα χρέη προς την Unicredit Bank, πληροφορίες αναφέρουν ότι οι ιδιοκτήτες της Ρόμα χρωστούν γύρω στα 230 εκατομμύρια ευρώ.

Η ιστορική ομάδα αρνείται συνεχώς τις φήμες περί πώλησης παρά το ενδιαφέρον από πολλούς ξένους επενδυτές όπως ο αμερικάνος δισεκατομμυριούχος Τζορτζ Σόρος.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το χρήμα και οι... Αραβες
«Το αγγλικό ποδόσφαιρο... χάνει την ταυτότητά του» λεει ο Πλατινί


Ο πρόεδρος της UEFA, Μισέλ Πλατινί, υποστήριξε ότι το αγγλικό ποδόσφαιρο χάνει σιγά - σιγά την ταυτότητα του, με την είσοδο ξένων επενδυτών στις ομάδες της Premiership.

Παράλληλα, επισήμανε ότι η παγκόσμια και η ευρωπαϊκή ομοσπονδία, όσο και η Ευρωπαϊκή Ένωση, πρέπει να λάβουν μέτρα για τον περιορισμό του φαινομένου.

«Ποιος θα ήθελε μία Λίβερπουλ με έναν άραβα Σεϊχη πρόεδρο, Βραζιλιάνο προπονητή και έντεκα παίκτες από την Αφρική; Σίγουρα όχι οι φίλαθλοι της ομάδας, καθώς έτσι χάνεται η ιστορία και η ταυτότητα της Λίβερπουλ. Πρέπει να λάβουμε κάποια μέτρα ώστε να περιορίσουμε το φαινόμενο», υποστήριξε ο Πλατινί.

«Τι είναι το ποδόσφαιρο; Το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι, το οποίο έγινε τόσο λαοφιλές λόγω της ταυτότητας των ομάδων. Αν όλοι στο γήπεδο ενός συλλόγου είναι ξένοι, τότε που είναι η ταυτότητα της Λίβερπουλ, της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή οποιας άλλης ομάδας;

»Αυτό δεν είναι λογικό. Ο επενδυτής από το Κατάρ να επενδύσει στη χώρα του για να αναπτύξει το άθλημα και όχι σε πρωταθλήματα μεγαλύτερης προβολής», πρόσθεσε.

Χωρίς τον αρχηγό της η Αγγλία

Στο μεταξύ, ο αρχηγός της Εθνικής Αγγλίας, Τζον Τέρι, αισθάνεται ενοχλήσεις στη μέση και δεν θα είναι παρών στην αναμέτρηση με το Καζακστάν για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (11/10).

Ο αμυντικός της Τσέλσι βρίσκεται στην αποστολή και θα ακολουθήσει ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας για να μπορέσει να προλάβει το παιχνίδι με τη Λευκορωσία.

Ο 27άχρονος ποδοσφαιριστής τραυματίστηκε στο ματς της προηγούμενης εβδομάδας με αντίπαλο την Κλουζ για το Champions League και σύμφωνα με τις πρώτες ιατρικές εκτιμήσεις δεν πρόκειται για κάτι πολύ σοβαρό, όμως θα χρειαστεί ξεκούραση προκειμένου να αναρρώσει εντελώς.

Ο Εμίλ Χέσκεϊ αντιμετωπίζει και αυτός ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού, όμως μάλλον θα είναι έτοιμος για το παιχνίδι στο Γουέμπλεϊ και θα τεθεί κανονικά στη διάθεση του προπονητή του.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού
Ο Ρουκάβινα θέλει να παίξει βασικός στην Τούμπα


Υστερα από το ματς με τον Λεβαδειακό για το πρωτάθλημα, ο Αντε Ρουκάβινα σκόραρε και στη φιλική νίκη 2-0 του Παναθηναϊκού επί του Εθνικού.

Μετά το παιχνίδι, ο Κροάτης επιθετικός πιστεύει ότι όσο πιο πολλά λεπτά συμμετοχής παίρνει από τον Χενκ Τεν Κάτε, η απόδοσή του θα γίνεται όλο και καλύτερη, ενώ έθεσε ως στόχο να παίξει στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και να κληθεί στην εθνική της πατρίδας του.

«Οσο παίρνω παιχνίδια στα πόδια μου αποκτώ περισσότερη αυτοπεποίθηση», είπε ο Ρουκάβινα. «Λόγω του τραυματισμού μου, είχα μείνει έξω για 5-6 αγώνες.

»Σίγουρα είναι καλό που σκόραρα, κάτι πολύ θετικό. Είναι καλό να σκοράρεις, πόσο μάλλον σε δύο συνεχή παιχνίδια, έστω κι αν το ένα ήταν φιλικό».

Αναφερόμενος στην αναγκαστική διακοπή των αγωνιστικών υποχρεώσεων του Παναθηναϊκού εξαιτίας των αγώνων των Εθνικών ομάδων, ο 22χρονος φορ σημείωσε:

«Χρειαζόμαστε περισσότερο χρόνο ως ομάδα όλοι μαζί, αλλά οι Εθνικές είναι σημαντικές. Είμαι πρόθυμος να δουλέψω σκληρά όλες αυτές τις ημέρες προκειμένου να πείσω τον προπονητή ότι αξίζω θέση βασικού στο επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ.

»Έλπίζω ότι θα κληθώ στην εθνική, αλλά ακόμα είναι νωρίς. Οσο καλύτερα παίζω τόσες περισσότερες ελπίδες έχω».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Θέλει ευρωπαϊκή καταξίωση
«Να φτιάξω όνομα» το όνειρο του Ντιόγκο με τον Ολυμπιακό


Μεγαλεπήβολα είναι τα σχέδια του Ντιόγκο για την καριέρα του, όπως παραδέχτηκε ο ίδιος μιλώντας σε εφημερίδα της Βραζιλίας. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού τόνισε ότι θέλει να κάνει το όνομά του και να παίξει για πολλά χρόνια στην Ευρώπη, ενώ μίλησε για την προσαρμογή του στην Ελλάδα, τους φετινούς στόχους των πειραιωτών και την Εθνική της πατρίδας του.

«Εδώ πολλοί αμφιβάλλουν για τους βραζιλιάνους παίκτες», είπε ο Ντιόγκο. «Ερχονται και μετά από λίγο θέλουν να γυρίσουν στην Βραζιλία. Εγώ δεν σκέφτομαι έτσι. Θέλω να κάνω το όνομά μου στην Ευρώπη και να μείνω για καιρό. Μια μέρα θα ήθελα να γυρίσω, αλλά όχι τώρα».

Οσον αφορά την προσαρμογή του στη χώρα μας, ανέφερε: «Το ξεκίνημά μου στην Ελλάδα είναι πολύ καλό. Η προσαρμογή μου γρήγορη, καθώς οι συνήθειες, το στυλ ζωής και το φαγητό μοιάζουν στην Βραζιλία. Το μόνο πρόβλημα είναι η γλώσσα. Οι Έλληνες είναι χαρούμενοι άνθρωποι και είναι σαν και μας τους Βραζιλιάνους».

«Είχα βοήθεια και από τους συμπαίκτες μου. Ο Ντουντού ήρθε μαζί με μένα, αλλά έχει μεγάλη ευρωπαϊκή εμπειρία. Τον Λεονάρντο τον ξέρω από την Πορτουγκέζα και με βοήθησε. Η αλήθεια είναι ότι ήρθα την κατάλληλη στιγμή, όταν όλοι μπορούσαν να με βοηθήσουν».

Σχετικά με τις πρώτες του εντυπώσεις από τη νέα του ομάδα, σημείωσε: «Ο Ολυμπιακός έχει πολύ καλή οργάνωση. Ολοι οι Βραζιλιάνοι που πέρασαν από εδώ μιλάνε με τα καλύτερα λόγια. Μπορεί να μην το ξέρετε, αλλά ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα. Πάντα παίζουμε για τη νίκη και για τους τίτλους».

Για την υποδοχή του είχε από τον κόσμο των «ερυθρολεύκων», ο Ντιόγκο υπογράμμισε: «Είναι όμορφο αυτό που ζω. Από την άφιξή μου κιόλας ένιωσα τη ζεστασιά του κόσμου. Ήρθε στο αεροδρόμιο για να με υποδεχθεί πολύς κόσμος. Νιώθω πολύ καλά, αλλά ξέρω ότι ακόμη είμαι στην αρχή».

Αναφορικά με το Κύπελλο UEFA και τις ελπίδες που έχει ο Ολυμπιακός για κάποια διάκριση, τόνισε: «Ο όμιλος είναι πολύ δύσκολος, αλλά έχουμε την ομάδα για να περάσουμε. Ηταν μια καθαρή ατυχία που δεν μπήκαμε στο Champions League. Εγώ έφτασα τη μέρα της ρεβάνς με την Ανόρθωση. Παρά τον αποκλεισμό, ο κόσμος χειροκρότησε τους παίκτες. Αυτό μου άρεσε πολύ».

Τέλος, σε ερώτηση για το αν σκέφτεται το ενδεχόμενο να κληθεί στην Εθνική Βραζιλίας, είπε: «Πρέπει να συνεχίσω τη δουλειά μου. Αν έρθει η ευκαιρία να παίξω στη προολυμπιακή ομάδα, δεν θα πω όχι».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Βροντερό «παρών» θέλουν οι διεθνείς
«Γεμίστε το γήπεδο», κάλεσμα Μπασινά στους φιλάθλους


Ο Αγγελος Μπασινάς κάλεσε τους έλληνες φιλάθλους να γεμίσουν το Καραϊσκάκη στο ματς της Εθνικής κόντρα στην Μολδαβία, το Σάββατο (11/10, 21:30GR), εξηγώντας κανένας αντίπαλος δεν είναι εύκολος και δεν θα χαριστεί στην ομάδα μας.

Ο μέσος της ΑΕΚ τόνισε, ακόμα, ότι το μυαλό όλων πρέπει να είναι αποκλειστικά στραμμένο στους μολδαβούς και όχι στην αναμέτρηση με την Ελβετία που ακολουθεί (15/10).

«Αφήστε την Ελβετία, προέχει το ματς με την Μολδαβία», είπε ο Μπασινάς. «Δεν υπάρχει εύκολο ματς, το είδαμε πρόσφατα που έγιναν εκπλήξεις στα προκριματικά. Δεν θα μας χαριστεί καμία ομάδα και αν δεν έχεις καλή απόδοση, δεν μπορείς να πάρεις τη νίκη.

»Είναι σημαντικό να πάρουμε την πρώτη νίκη με την Μολδαβία. Είμαστε όλοι μαζί και μπορούμε να καταφέρουμε πολλά. Περιμένουμε τον κόσμο στο γήπεδο, θέλουμε να είναι γεμάτο το Σάββατο (11/10)».

Από την πλευρά του, ο τερματοφύλακας της Εθνικής, Κώστας Χαλκιάς, τόνισε: «Δεν νομίζω ότι υπάρχει εύκολο ματς. Είδαμε το Λουξεμβούργο που νίκησε μέσα στη Ελβετία.

»Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε έξι βαθμούς στα δύο ματς που έχουμε. Βεβαίως, μας ενδιαφέρει τι θα κάνουν και οι άλλες ομάδες, όπως το Ισραήλ. Θέλουμε τον κόσμο κοντά μας για να καταφέρουμε τον στόχο μας».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο διεθνής αμυντικός μίλησε για όλα
Ξέσπασμα Δέλλα «εγώ κι ο Λύμπε κακά παιδιά στην ΑΕΚ»

Την πικρία του για την αντιμετώπιση που είχε από τους ανθρώπους της ΑΕΚ στο τέλος της περσινής περιόδου, εξέφρασε ο Τραϊανός Δέλλας και αναφέρθηκε στους λόγους για τους οποίους αποφάσισε να φύγει από την «Ένωση» το περασμένο καλοκαίρι.

Σε συνέντευξη που παραχώρησε στην εφημερίδα «Εξέδρα των Σπορ», ο διεθνής αμυντικός, νυν της Ανόρθωσης, αναφέρθηκε επίσης στον Ριβάλντο, τον Ντέμη Νικολαΐδη, την Εθνική ομάδα και την απόφασή του να συνεχίσει την καριέρα του στην Κύπρο.

Ο Δέλλας τόνισε μεταξύ άλλων:

Για την αποχώρησή του από την ΑΕΚ: «Η ιστορία ξεκίνησε μόλις τελείωσε η χρονιά. Είχα μια συζήτηση με τη διοίκηση, ζήτησα να μάθω τι θα ζητούσαν αν ενδιαφερόταν ένας σύλλογος από το εξωτερικό για μένα και από την αντίδραση κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά για μένα.

»Είχα λοιπόν την εντύπωση ότι η ΑΕΚ δεν θα συζητούσε να με παραχωρήσει. Και η απάντηση που πήρα ήταν ένα 'θα δούμε'. Εκεί ήταν που κατάλαβα ότι στην ΑΕΚ δεν καίγονται για μένα και ότι είχαν ήδη κάνει τις επιλογές τους.

»Είχε ήδη έρθει ένας καινούργιος προπονητής. Και στην αρχή της μεταγραφικής περιόδου κατάλαβα ότι είχα αντιληφθεί σωστά την κατάσταση. Αποκτήθηκε ένας ακριβός παίκτης στη θέση μου. Δεν είχα ανησυχία ότι δεν θα έπαιζα, διότι πιστεύω στον εαυτό μου.

»Και ούτε μου χαρίστηκε κανείς μέχρι τώρα στην καριέρα μου. Ωστόσο, κατάλαβα ότι κάτι πήγαινε στραβά. Δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι το κακό της ΑΕΚ ήμασταν εμείς που αντιδράσαμε στην επιλογή να κατέβει η ομάδα στα πλέι οφ.

»Αυτή θα ήταν η σοφότερη κίνηση. Το παραδέχτηκαν εκ των υστέρων οι μέτοχοι. Θα κερδίζαμε πολύ περισσότερα στη συνείδηση του κόσμου.

»Οι ποδοσφαιριστές, με πρώτους εμένα, τον Λυμπερόπουλο και τον Ζήκο, δεν εισακουστήκαμε. Στο παρελθόν μας έβαζαν μπροστά, εμένα, τον Λυμπερόπουλο και τον Ζήκο. Μας ήθελαν σημαίες, πρωταγωνιστές, να στηρίζουμε την ομάδα στα δύσκολα, να φτιάχνουμε τα αποδυτήρια, να κρατάμε μια ισορροπία μέσα στην ομάδα.

»Δεν μας άκουσαν και τελικά εισπράξαμε έντονη κριτική για τη στάση μας. Ολα αυτά, αν έχεις τσίπα, σε πειράζουν λίγο. Κι εμένα όλα αυτά με ενόχλησαν πολύ περισσότερο όταν αντιλήφθηκα ότι για όλα τα κακά υπαίτιοι ήμασταν εγώ και ο Λυμπερόπουλος.

»Σχημάτισα την εντύπωση ότι γι' αυτό δεν μας πρότειναν νέο συμβόλαιο. Κι αν είσαι άνθρωπος με φιλοδοξίες, υπό αυτές τις συνθήκες παίρνεις την απόφαση να φύγεις».

Για τα προβλήματα της προετοιμασίας: «Είδα να φεύγουν Έλληνες από την ομάδα. Απέμειναν μόνο παιδιά μικρότερης ηλικίας, με ταλέντο, για να βοηθήσουν την ΑΕΚ στο μέλλον. Και δεν έβλεπα ανθρώπους γύρω μου που να μπορούν να εμπνεύσουν.

»Δεν το λέω αυτό υποτιμητικά για τα παιδιά, αλλά η ομάδα λειτούργησε καλύτερα και πιο ώριμα πέρσι όταν μπήκαν περισσότεροι Έλληνες στην 11άδα. Από τους τρεις έλληνες επί Φερέρ, φτάσαμε στους οκτώ Έλληνες επί Κωστένογλου.

»Και στην προετοιμασία, στους δυο τρεις, στον έναν. Δεν είμαι ρατσιστής, απλά θέλω να πω ότι καλώς ή κακώς ο ξένος, ο άνθρωπος που θα έρθει για πρώτη φορά στη Ελλάδα, δεν μπορεί να μπει στο πετσί της ομάδας και της ελληνικής πραγματικότητας.

»Ο κόσμος έχει ανάγκη από είδωλα. Η ομάδα έχει ανάγκη από παίκτες με προσωπικότητα και δη έλληνες που ξέρουν πραγματικά τι συμβαίνει στο πρωτάθλημα. Και η ΑΕΚ δεν είχε τέτοιους στην προετοιμασία. Τώρα πάντως έχει».

Για τον Ριβάλντο: «Ο αρχηγός δεν είναι το επιπλέον κομμάτι ύφασμα στο μανίκι. Χρειάζεται να καθοδηγήσει την ομάδα και περισσότερο τους μικρότερους, τους νεότερους, να είναι δίκαιος. Ο Ριβάλντο δεν μπορούσε να παίξει αυτόν τον ρόλο στην ΑΕΚ επειδή δεν το έχει και ως άνθρωπος.

Ο Ριβάλντο ήταν ένας τυπικός επαγγελματίας. Ερχόταν στην προπόνηση, έκανε την προπόνησή του... Δεν τον θυμάμαι να έκανε μια παρέμβαση μέσα στα αποδυτήρια ή να είπε μια κουβέντα που εγώ θα περίμενα από έναν Ριβάλντο με τέτοια καριέρα, τέτοια προσωπικότητα που βγάζει προς τα έξω.

»Περίμενα να κάνει κάτι τέτοιο για να μας βοηθήσει όλους, ακόμη και εμάς τους μεγαλύτερους σε ηλικία, διότι αυτός είχε περισσότερες παραστάσεις. Εγινε λαλίστατος μόνο μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού.

»Αναλώθηκε σε μια ιστορία με τον Ολυμπιακό και τον Κόκκαλη. Εγω θα κάνω, θα ράνω. Λες και δεν έπαιζε σε μεγάλη ομάδα. Και δεν είδα κανένα διοικητικό στέλεχος να τον καλέσει και να του πει 'στην ΑΕΚ παίζεις, τι σχέση έχεις με τον Ολυμπιακό και ασχολείσαι διαρκώς με αυτόν και με τον Κόκκαλη και με το πώς έφυγες από εκε;'.

»Αντιθέτως, αυτοί που πλήρωσαν το μάρμαρο, όταν ο Ριβάλντο έκανε πίσω και είπε ότι θα παίξει στα πλέι οφ ήμασταν εμείς. Εγκλωβιστήκαμε από τη συμπεριφορά του και αναγκαστήκαμε να κατεβούμε με την ψυχολογία κάτω από το μηδέν, δίχως όρεξη για ποδόσφαιρο.

»Ολα αυτά με πείραξαν και με πόνεσαν και γι' αυτούς τους λόγους αποφάσισα να φύγω. Και ζήτησα να φύγω. Με τον Ντέμη ήμασταν και είμαστε ακόμα φίλοι. Ο Λυμπερόπουλος είπε μετά από ένα παιχνίδι ότι ο εγωισμός και η αλαζονεία πληρώνονται.

Συμφωνώ. Ηταν χίλιες φορές καλύτερα να μας έβγαζαν τρίτους, αλλά να κάναμε αυτό που ζητούσαν οι ποδοσφαιριστές. Αξίζαμε να είμαστε πρωταθλητές, δεν μας έδωσαν το πρωτάθλημα και εμείς αδειάσαμε ψυχολογικά. Αυτό ήταν όλο».

Για τον Ντέμη Νικολαΐδη: «Δεν κατάλαβα γιατί προανήγγειλε ότι θα αποχωρήσει από την προεδρία της ΑΕΚ. Στεναχωριέμαι που φεύγει διότι είχε πολύ καλές ιδέες για το ποδόσφαιρο. Το τάιμινγκ δεν το κατάλαβα.

»Στεναχωριέμαι γιατί όταν μπήκε, προσπάθησε να πάει κόντρα στο ποτάμι και στον δρόμο κουράστηκε, δεν βρήκε ανταπόκριση, βρήκε εμπόδια, δεν βρήκε συμπαράσταση; Δεν ξέρω.

»Και τελικά ή σταμάτησε ή τον παρέσυρε το ποτάμι. Δεν άλλαξε σκεπτικό για το ποδόσφαιρο, αλλά μάλλον αισθάνθηκε μόνος και δεν είχε τη στήριξη που ήθελε από όλους».

Για την Εθνική: «Μετά το Euro 2008 άκουσα πολλά. Οτι ήμουν το πρόβλημα στην ομάδα, ότι εγώ έφταιγα που δεν πήγαμε καλά. Για την κόντρα μου με τον Γκαγκάτση. Εγώ δεν έχω πρόβλημα επί προσωπικού, του το έχω πει. Το πρόβλημά μου είναι να λειτουργεί η ομάδα σωστά.

»Εχουμε φτύσει αίμα όλοι, μέσα και έξω από το γήπεδο, για να λειτουργήσει σωστά, σε σωστές βάσεις η Εθνική ομάδα. Ολοι πρέπει να την αντιμετωπίζουμε με αγάπη. Δεν αμφιβάλλω ότι όλοι οι άνθρωποι της ομοσπονδίας έχουν κάνει προσπάθειες, αλλά δεν διανοούμαι ότι είναι δυνατόν να μη λειτουργούν όλα σωστά σε μια ομάδα που έφτασε να γίνει πρωταθλήτρια Ευρώπης.

»Είναι μεγάλο κέρδος που είναι πλέον ο Τάκης Φύσσας στην ομάδα, είναι κέρδος που θα φτιάξουμε εσωτερικό κανονισμό και θα ξέρουμε από πριν τι θα συμβεί στη νίκη, στην ήττα και στο πειθαρχικό παράπτωμα. Ετσι μεγαλώνει η ομάδα. Αν η κόντρα μου αυτή με τον Γκαγκάτση έφερε αυτά τα αποτελέσματα, εγώ είμαι χαρούμενος.

»Οσα έκανα δεν τα έκανα για μένα. Εγώ έχω πετύχει αρκετά και σε λίγο θα σταματήσω. Για τους επόμενους νοιάζομαι. Αυτούς που ήρθαν, που έρχονται και που θα έρθουν. Δεν ήμουν πάντως εγώ και η σχέση μου με τον Γκαγκάτση το πρόβλημα της Εθνικής στο Euro».

Για την Ανόρθωση: «Δεν το αντιμετώπισα ως πισωγύρισμα, διότι υπήρχε η προοπτική του Champions League. Και από την άλλη η απόφασή μου να φύγω από την ΑΕΚ οφειλόταν στο γεγονός ότι κάποια πράγματα δεν μου άρεσαν.

»Φυσικά δεν ήμουν μάντης για να ξέρω ότι θα μπαίναμε στους ομίλους και ότι η ομάδα θα ήταν σήμερα πρωτοπόρος. Αλλά η προοπτική υπήρχε και εγώ είμαι άνθρωπος που ρισκάρει, μου αρέσουν οι προκλήσεις.

»Κι έτσι πήρα την απόφαση να φύγω. Δεν πήγαινα εκεί για να τελειώσω την καριέρα μου ή για να ηρεμήσω από κάποια πράγματα. Μ' αρέσει πάντα να παίζω σε υψηλό επίπεδο και το Champions League μου δίνει τώρα αυτήν την ευκαιρία».

Για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό: «Δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα από τρία παιχνίδια. Ηταν άλλωστε διαφορετικές συνθήκες. Με τον Ολυμπιακό στο δεύτερο παιχνίδι περίμενα μια διαφορετική ομάδα που θα μας πίεζε πολύ και ήταν έκπληξη για μένα που δεν συνέβη.

»Ο Παναθηναϊκός νομίζω εγκλωβίστηκε από εμάς και τα δύο γρήγορα γκολ έπαιξαν τον ρόλο τους. Δεν μπορώ όμως να τους συγκρίνω. Με τον Ολυμπιακό παίζαμε για πρόκριση, με τον Παναθηναϊκό για βαθμούς.

»Ο Παναθηναϊκός έχει περισσότερες επιλογές από τη μέση και μπροστά. Ο Ολυμπιακός έχει πιο έμπειρους παίκτες για το ελληνικό πρωτάθλημα, πιο ψημένους.

»Θέλω να πω ότι μου έκαναν πολύ αρνητική εντύπωση όσα έγιναν πριν από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό εδώ. Ο Ολυμπιακός καταδίκασε πολύ χλιαρά τα γεγονότα. Ηταν πολύ σοβαρά. Πρέπει να πω ότι μου άρεσε πολύ η συμπεριφορά των φίλων του Παναθηναϊκού στην Κύπρο, που χειροκρότησαν την Ανόρθωση.

»Και δεν κρίνω με βάση τη συμπεριφορά απέναντί μου. Με αποδοκίμασαν και οι δύο. Οι Κύπριοι αισθάνονται πολύ καλά ερχόμενοι στην Ελλάδα. Και γι' αυτό οι οπαδοί της Ανόρθωσης στενοχωρήθηκαν πολύ για τη συμπεριφορά των οπαδών του Ολυμπιακού. Ελληνες είναι, όπως εμείς. Δεν ξέρω βεβαίως πώς θα συμπεριφερθούν οι φίλοι του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2008, 18:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Συνεχίζει την αποθεραπεία του
«Ανεπανάληπτος ο κόσμος του ΠΑΟΚ» είπε από την Πορτογαλία ο Βιεϊρίνια

Με τα καλύτερα λόγια αναφέρθηκε στους οπαδούς του ΠΑΟΚ ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, ο οποίος βρίσκεται στην πατρίδα του, την Πορτογαλία, ώστε να εξεταστεί από το ιατρικό επιτελείο της Πόρτο, μετά το ρωγμώδες κάταγμα στο αριστερό πόδι που υπέστη στο ντέρμπι κόντρα στον Αρη.

«Για έναν τραυματία ποδοσφαιριστή είναι άσχημο να μην μπορεί να αγωνίζεται και να παρακολουθεί από την τηλεόραση την προσπάθεια των συμπαικτών του», τόνισε ο Πορτογάλος μέσος, μιλώντας στην εφημερίδα «Εξέδρα των Σπορ».

«Δεν μπορώ, όμως, να κάνω κάτι για αυτό και απλά ελπίζω να γίνω γρήγορα καλά. Ανυπομονώ να γυρίσω και να παίξω ποδόσφαιρο».

Ο Βιεϊρίνια ευχαρίστησε, επίσης, τον συμπαίκτη του, Μάρκος Αντόνιο, για την στήριξη που του πρόσφερε τις δύσκολες στιγμές έπειτα από τον τραυματισμό του.

«Ειλικρινά, ο Μάρκος Αντόνιο και η γυναίκα του με περιποιήθηκαν σαν να ήταν οικογένειά μου», είπε.

«Μετά τον τραυματισμό μου, επειδή δεν μπορούσα να μετακινηθώ εύκολα, έμενα στο σπίτι τους και με πρόσεχαν. Θέλω να τους ευχαριστήσω ολόψυχα, γιατί με βοήθησαν ουσιαστικά σε μια δύσκολη στιγμή για εμένα.

Για όσα θα μεταφέρει στους συμπατριώτες του σχετικά με τις εντυπώσεις του από τον ΠΑΟΚ, ανέφερε: «Θα τους πω αυτά που έχω ήδη πει.

»Είμαι σε μια μεγάλη ομάδα, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα και κάνει αισθητή την παρουσία της Θεσσαλονίκης στο ποδόσφαιρο. Ο κόσμος της ομάδας είναι ανεπανάληπτος και δεν έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο».

Τέλος, ο Βιεϊρίνια αναφέρθηκε στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, λέγοντας ότι «είμαι απόλυτα αισιόδοξος πως θα τα καταφέρουμε».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ο Ότο τον θέλει για... Ελβετία
Παραμένουν οι επιφυλάξεις για Σεϊταρίδη μολονότι προπονήθηκε


Το ευχάριστο νέο που περίμενε ο Ότο Ρεχάγκελ την Πέμπτη από την προπόνηση της Εθνικής, καθώς ο Σεϊταρίδης όχι μόνο προπονήθηκε χωρίς ενοχλήσεις, αλλά έπαιξε και στο δίτερμα. Οι πιθανότητες, όμως, να αγωνισθεί στον αγώνα του Σαββάτου με τη Μολδαβία (21:30) δεν είναι πολλές.

Ο Ρεχάγκελ ενδεχομένως να κρίνει πως είναι καλύτερο ο παίκτης να είναι απολύτως έτοιμος στο ματς της Τετάρτης με την Ελβετία. Παράλληλα, οι άνθρωποι της Εθνικής ομάδας δεν θέλουν να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία του παίκτη, αλλά ούτε και να δώσουν την ευκαιρία στην Ατλέτικο Μαδρίτης να διεκδικήσει τη ρήτρα που έχει βάλει για τη χρησιμοποίησή του από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Το πιθανότερο είναι πως η οριστική απόφαση για τη συμμετοχή του Γιούρκα θα παρθεί την Παρασκευή, με τη θέση του να διεκδικείται από τους Βύντρα και Τοροσίδη.

Όσον αφορά στον Καραγκούνη, ο 31άχρονος μέσος την Παρασκευή θα πάει στον Αγιο Κοσμά, αλλά η περίπτωση να παίξει με τη Μολδαβία είναι ελάχιστες.

Ο Ρεχάγκελ από τους παίκτες του στην προπόνηση ζήτησε συνεχής πίεση στη μολδαβική άμυνα για να εκβιάζουν το λάθος, με στόχο να πετύχουν το γκολ.

Εν τω μεταξύ, την Παρασκευή αναμένεται να υπογραφεί από τους παίκτες και ο εσωτερικός κανονισμός της Εθνικής.

Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Τα ψέματα τελείωσαν»
Νίκες επί Λετονίας και Ελλάδας θέλει ο Χίτσφελντ

Αποφασισμένος να μην χάσει η Ελβετία ούτε βαθμό στα επόμενα παιχνίδια της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 είναι ο Ότμαρ Χίτσφελντ. Οι Ελβετοί βρίσκονται στον ίδιο όμιλο με την Εθνική μας και ο προπονητής τους τόνισε ότι στόχος για τα δύο επόμενα παιχνίδια με τη Λετονία το Σάββατο και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι μόνο η νίκη.


«Από τώρα και στο εξής κάθε ματς θα είναι τελικός. Ο καθένας πρέπει να συνηδειτοποιήσει ότι τα ψέματα τελείωσαν. Δεν υπάρχουν λόγια για την πιθανότητα να χάσουμε αυτούς τους αγώνες» τόνισε ο έμπειρος προπονητής.

Η Ελβετία έχει πάρει μόλις έναν βαθμό από δύο παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής στον όμιλό της και ο Χίτσφελντ νιώθει τον κλοιό να σφίγγει γύρω του. Παρόλα αυτά, απέκλεισε το ενδεχόμενο να παραιτηθεί:

«Κατηγορηματικά μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση παραίτησής μου».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
17ο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ
Μίλησαν κόουτς και αρχηγοί, λίγο πριν το πρώτο τζάμπολ!


Θέση για το πρώτο τζάμπολ της σεζόν 2008-09, το οποίο θα δοθεί το Σάββατο (11/10), πήραν οι σύλλογοι.

Δύο ημέρες νωρίτερα, την Πέμπτη (9/10) οι προπονητές και οι αρχηγοί των δεκατεσσάρων ομάδων που θα λάβουν μέρος στο πρωτάθλημα, έδωσαν το «παρών» στην κοινή συνέντευξη Τύπου που διοργάνωσε ο ΕΣΑΚΕ και εξέφρασαν τους στόχους και τις ευχές τους.

Αναλυτικά οι δηλώσεις προπονητών και αρχηγών:

Ζέλικο Ομπράντοβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Στόχος μας είναι να μένουν ικανοποιημένοι οι φίλαθλοί μας. Πέρυσι καταφέραμε σε πολλούς αγώνες σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα να έχουμε ένα γεμάτο γήπεδο, κάτι που ήταν εξαιρετικό. Θέλουμε να παίξουμε καλό και γρήγορο μπάσκετ».

Φραγκίσκος Αλβέρτης (αρχηγός Παναθηναϊκού): «Τα πράγματα είναι πάντα δύσκολα αν δεν τα πάρεις σοβαρά. Για εμάς άλλη μια χρονιά ξεκινά με τους ίδιους στόχους, να είμαστε σοβαροί και συγκεντρωμένοι για να κατακτήσουμε όσα θέλουμε.

»Εχουμε μια δεκαετία γεμάτη επιτυχίες, οι οποίες έχουν προέλθει από σκληρή δουλειά, σεβασμό στους αντιπάλους και πολύ αγωνιστική δράση».

Παναγιώτης Γιαννάκης (προπονητής Ολυμπιακού): «Πρώτος μας στόχος είναι να φτιάξουμε μια ομάδα που θα είναι αποτελεσματική και υπομονετική και να καταφέρει στο τέλος να έχει τις δυνάμεις, μεγάλη υπομονή και μυαλό, ώστε να φτάνει στον στόχο της.

»Χρειάζεται χρόνος για να ενταχθούν 11 νέοι παίκτες στην ομάδα, αλλά θέλουμε ο κόσμος να είναι υπερήφανος για τον τρόπο που θα παίζουμε».

Θοδωρής Παπαλουκάς (αρχηγός Ολυμπιακού): «Ο Ολυμπιακός είναι καταδικασμένος να πρωταγωνιστεί. Φέτος έχει γίνει μια προσπάθεια, έχει ισχυροποιηθεί η ομάδα, μια ομάδα που αποτελεί επιλογή του κόουτς και θέλω να πιστεύω ότι θα φέρουμε αποτελέσματα.

»Θέλουμε να είμαστε έτοιμοι μετά τον Γενάρη, γιατί τότε κρίνονται όλα. Να κάνουμε κάτι όλοι για να σταματήσει η βία στα γήπεδα. Στο χέρι μας είναι».

Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς (προπονητής Πανιωνίου): «Είναι μια χρονιά-πρόκληση για τον Πανιώνιο, ο οποίος ύστερα από πολλά χρόνια θα παίξει στην Ευρωλίγκα. Ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος στο πρωτάθλημα, το οποίο θα είναι πιο δύσκολο σε σχέση με πέρυσι, όμως είμαστε έτοιμοι».

Γιάννης Γιαννούλης (αρχηγός Πανιωνίου): «Ο στόχος παραμένει ίδιος, να βγούμε ξανά στην Ευρωλίγκα. Φέτος θα προσπαθήσουμε να εκμεταλλευτούμε αυτά τα παιχνίδια, που θα είναι πολύ δύσκολα, ώστε να αποκομίσουμε κάποιες εμπειρίες και του χρόνου να είμαστε πιο έτοιμοι».

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής Αμαρουσίου): «Η τέταρτη θέση που πήραμε πέρυσι έχει αυξήσει τις προσδοκίες. Οι υποχρεώσεις μας είναι περισσότερες. Στόχος μας είναι να παίξουμε καλό μπάσκετ, όπως κάναμε πέρυσι και με δουλειά και υπομονή θα έρθουν και τα αποτελέσματα που επιθυμούμε εμείς και οι φίλαθλοι».

Κώστας Καϊμακόγλου (αρχηγός Αμαρουσίου): «Η ομάδα έχει ενισχυθεί φέτος σε όλες τις θέσεις, έχει ένα γεμάτο ρόστερ. Εμείς δεν θέλουμε να κοιτάμε πολύ μπροστά, κοιτάμε πρώτα αν μπορούμε να φτάσουμε όπου πέρυσι».

Αντρέα Ματσόν (προπονητής Αρη): «Θέλουμε να κάνουμε ένα καλό πρωτάθλημα και θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν για να πετύχουμε αυτό που δεν πετύχαμε πέρυσι. Η επιστροφή στην Ευρωλίγκα είναι ο βασικός μας στόχος».

Σάββας Ηλιάδης (αρχηγός Αρη): «Αυτό που θέλουμε φέτος είναι να βγει η ομάδα στην Ευρωλίγκα, είναι κάτι που από πέρυσι το θέλαμε. Φέτος έχουμε μια καινούρια ομάδα, θέλουμε να φτιάξουμε ένα σύνολο που θα μάχεται μέχρι τέλους».

Ηλίας Ζούρος (προπονητής Πανελληνίου): «Θέλουμε να κάνουμε το βήμα παραπάνω, έχουμε πάει καλά στα φιλικά, αλλά αυτά αφορούν μόνο στην προετοιμασία. Θέλουμε η ομάδα να παίξει καλό μπάσκετ, όπως έκανε στο μεγαλύτερο διάστημα του περυσινού, δεύτερου γύρου και να γεμίσει το γήπεδο, κάτι που καταφέραμε στο τέλος της χρονιάς».

Γιάννης Σακελλαρίου (αρχηγός Πανελληνίου): «Οι προσδοκίες μπορεί για τους έξω να είναι πολύ υψηλές, αλλά για εμάς είναι να πετυχαίνουμε κάθε μέρα τον στόχο μας στην προπόνηση. Η καλή δουλειά θα φέρει και τα αποτελέσματα».

Κώστας Φλεβαράκης (προπονητής ΑΕΚ): «Σίγουρα χρειαζόμαστε πολύ υπομονή και να βάζουμε στόχους για την επόμενη μέρα. Οταν το κάνεις αυτό το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο από αυτό που είχαμε όλοι στο μυαλό μας το καλοκαίρι για την ΑΕΚ.

»Δουλεύουμε με πολύ αισιοδοξία και πίστη γι’ αυτό που κάνουμε, θα καταφέρουμε να δείξουμε στο γήπεδο αυτό που θέλουμε και στο τέλος λιγότερο ανώδυνη».

Νίκος Χατζής (αρχηγός ΑΕΚ): «Η ΑΕΚ ταλαιπωρείται τα τελευταία χρόνια, το ξέρουμε όλοι, όμως από τη φετινή χρονιά και κάνοντας ένα καινούριο ξεκίνημα σε όλους τους τομείς, ελπίζουμε αυτά που έχουμε θέσει να τα πετύχουμε».

Γιώργος Μπαρτζώκας (προπονητής Ολύμπιας Λάρισας): «Στόχος της φετινής ομάδας είναι να ενσωματώσει 7 καινούρια πρόσωπα στην αγωνιστική και μη φιλοσοφία, τον τρόπο που σκέφτονται όλοι στην ομάδα μας και να επιβιώσουμε στον πολύ σκληρό ανταγωνισμό που έχει το ελληνικό πρωτάθλημα».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Αιγάλεω): «Οπως και κάθε χρόνο, έτσι και φέτος το Αιγάλεω θα παλέψει να δείξει ότι άξια κατέχει μια θέση στην Α1. Δεν γίνονται διακρίσεις ανάμεσα σε έλληνες και ξένους, κάθε παίκτης είναι το ίδιο σημαντικός».

Ακης Καλλινικίδης (αρχηγός Αιγάλεω): «Αισθανόμαστε έτοιμοι κι ελπίζω να έχουμε χαρούμενο φινάλε στα περισσότερα παιχνίδια. Το μόνο που θέλω εγώ να υποσχεθώ είναι ότι στους αντιπάλους μας επιφυλάσσουμε δύσκολες στιγμές. Κι ελπίζω στον Ολυμπιακό να χρειάζονται παραπάνω από τρεις μέρες για να είναι έτοιμοι!».

Βαγγέλης Αλεξανδρής (προπονητής ΑΕΛ): «Δε θεωρώ επικίνδυνη αποστολή, σίγουρα εμπεριέχει ρίσκο γιατί υπάρχουν πολλά νέα παιδιά στην ομάδα, αλλά μας γεμίζει χαρά και αισιοδοξία γιατί δουλεύουμε σε υψηλούς ρυθμούς και πιστεύουμε ότι μπορεί έτσι να υπάρξει ανανέωση στο μπάσκετ και όχι ανακύκλωση των ίδιων προσώπων».

Γιάννης Λάππας (αρχηγός ΑΕΛ): «Στόχος μας φέτος, που έχουμε μια νεανική ομάδα, είναι να αντισταθμίσουμε την όποια έλλειψη εμπειρίας με τον ενθουσιασμό».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Κολοσσού Ρόδου): «Ο πήχης ανεβαίνει, εμείς θέλουμε ως επαρχιακή ομάδα να καταξιωθούμε στην Α1, να καταλάβει όλος ο φίλαθλος κόσμος ότι ο Κολοσσός ανήκει στην Α1, αυτό σημαίνει καταξίωση και είναι ο πρώτος στόχος μας.

»Από εκεί και πέρα, χωρίς πίεση, θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε. Πρωταρχικός στόχος είναι η σωτηρία, έχουμε πολλούς νέους παίκτες, γι’ αυτό με υπομονή και δουλειά πιστεύω θα τα καταφέρουμε».

Αντώνης Ασημακόπουλος (αρχηγός Κολοσσού Ρόδου): «Το βήμα παραπάνω θα γίνει μέσα από την προπόνηση. Εχουμε οριοθετήσει τους στόχους μας με τους συμπαίκτες και τον προπονητή κι έχουμε πει ότι μόνο μέσα από την προπόνηση αυτοί θα επιτευχθούν».

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής ΠΑΟΚ): «Στον ΠΑΟΚ γίνεται μια συλλογική προσπάθεια να χτίσουμε τη νοοτροπία μας, να γίνει μια ανταγωνιστική ομάδα κι αυτό είναι όραμα όχι μόνο δικό μου, αλλά όλων των ΠΑΟΚτσήδων».

Γιάννης Χριστόπουλος (προπονητής Τρικάλων): «Απαραίτητο συστατικό για μια νεοφώτιστη ομάδα είναι η υπομονή. Χρειάζεται χρόνος και σκληρή για δουλειά για να πετύχουμε τον στόχο της παραμονής».

Γιώργος Φούντας (αρχηγός Τρικάλων): «Ο στόχος της ομάδας είναι η παραμονή στην κατηγορία και γνωρίζουμε πως είναι δύσκολο να επιτευχθεί. Είμαστε, πάντως, αποφασισμένοι να παλέψουμε μέχρι τέλους».

Κώστας Πιλαφίδης (προπονητής Καβάλας): «Βρισκόμαστε σε μια κατάσταση δύσκολη, είμαστε μια ομάδα που προσπαθεί να οργανωθεί από το μηδέν και ο χρόνος είναι λίγος, στο τέλος της περιόδου θα κάνουμε ταμείο».

Νίκος Πενταζίδης (αρχηγός Καβάλας): «Είμαστε αισιόδοξοι, ενόψει της πρώτης μας σεζόν στην Α1. Θέλουμε ένα γεμάτο γήπεδο και μία ομάδα ανταγωνιστική».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η Α1 κάνει τζάμπολ
Οι «αιώνιοι» για τίτλο, οι κυνηγοί της Ευρώπης και οι... άλλοι


Το 17ο πρωτάθλημα μπάσκετ ΕΣΑΚΕ αρχίζει το Σάββατο (11/10) με το ίδιο ερώτημα να αιωρείται μία ακόμη χρονιά στη γραμμή της εκκίνησης. «Θα βαφτεί πράσινος ένας ακόμη τίτλος της Α1 ανδρών στο μπάσκετ, για 11η φορά τα τελευταία 12 χρόνια; Ή ο ερχομός του Τζος Τσίλντρες από το ΝΒΑ σε συνδυασμό με την επιστροφή του Θοδωρή Παπαλουκά στο λιμάνι θα ξεδιψάσουν για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό από το 1997;»

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στον Παναθηναϊκό έκανε κινήσεις «ματ» και φέτος, διατήρησε τον βασικό κορμό σταθερό προσθέτοντας προσεκτικές πινελιές... Αντώνη Φώτση, Νίκολα Πέκοβιτς, Ντρου Νίκολας, Ντούσαν Κέτσμαν και τον νεαρό, αλλά πολλά υποσχόμενο Δημήτρη Βεργίνη στον άσο.

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πείσθηκε να παραμείνει δίπλα στους καταξιωμένους Ελληνες διθνείς Διαμαντίδη, Σπανούλη, Τσαρτσαρή, Χατζηβρέττα και τον εξελίξιμο διεθνή Περπέρογλου. Πάντα σταθερή αξία στη φροντ λάιν, ο Μάικ Μπατίστ. Ηχηρά ονόματα του ευρωπαϊκού μπάσκετ, όπως οι Ντικούδης, Τομάσεβιτς και Μπετσίροβιτς αποχαιρέτησαν το ΟΑΚΑ ως νταμπλούχοι Ελλάδας 2008.

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης στον Ολυμπιακό ουσιαστικά δουλεύει με μία... νέα ομάδα, όπως αποδεικνύουν και οι 11 αφίξεις. Από αυτούς που βρήκε, όταν πέρυσι αντικατέστησε τον Πίνι Γκέρσον, ο «Δράκος» διατήρησε στο ρόστερ τους εξής έξι: Μπουρούση, Γκριρ, Βασιλόπουλο, Σχορτσιανίτη, Πρίντεζη και Τεόντοσιτς.

Επέστρεψε και ο νεαρός σέντερ, Ιαν Βουγιούκας που αγωνίστηκε δανεικός στον ΑΓΟ Ρεθύμνου την περασμένη σεζόν. Νέα πρόσωπα εκτός των Παπαλουκά και Τσίλντρες, οι Πελεκάνος, Βούιτσιτς, Μιλόσεβιτς, Χαλπερίν, Ερτσέγκ, καθώς και οι μικροί Σλούκας, Γιαννόπουλος και Καραθανάσης. «Εχθρός» του Παναθηναϊκού είναι και φέτος ο... κορεσμός, την ώρα που ο χρόνος δεν είναι... φίλος του Ολυμπιακού, αφού μια ομάδα δεν δένεται από τη μία στιγμή στην άλλη. Η εμπειρία έχει χρώμα «πράσινο», αλλά ο ενθουσιασμός θα είναι φέτος «κόκκινος».

Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού ζουν και αναπνέουν για να διαπιστώσουν ιδίοις όμμασι όσα έχουν ακούσει για καρφώματα που κόβουν την ανάσα από τον πιο ακριβοπληρωμένο παίκτη στην ιστορία της Α1, Τζος Τσίλντρες. Στον Παναθηναϊκό, όμως γνωρίζουν πολύ καλά την Αχίλλειο πτέρνα του Αμερικανού ΝΒΑερ που δεν είναι άλλη από το σουτ και μηχανεύονται τρόπους για να τον... εκθέσουν.

Μάχες όπως... Πέκοβιτς εναντίον Βούιτσιτς ή Μπουρούση, Μπατίστ εναντίον Σχορτσιανίτη στη ρακέτα δεν αφήνουν κανέναν ασυγκίνητο από τους λάτρεις της πορτοκαλί μπάλας, πόσο μάλλον τα 'man to man' του Παπαλουκά με έναν εκ των Διαμαντίδη και Σπανούλη στην περιφέρεια;

Ο Μάνος Μανουσέλης ως άμεσος συνεργάτης του Γιαννάκη και ο Δημήτρης Ιτούδης ως βοηθός του Ομπράντοβιτς δουλεύουν πυρετωδώς από την προετοιμασία ήδη και πλέον απομένει να παρακολουθήσουμε στο παρκέ ποιο στιλ επέλεξαν για φέτος οι δύο ομάδες στην προσπάθεια να εκμεταλλευτούν όσο το δυνατόν περισσότερο το υλικό που διαθέτουν με μοναδικό στόχο, τί άλλο; Τίτλους και πάλι τίτλους.

Οι δύο «αιώνιοι» αποτελούν χωρίς αμφιβολία φαβορί για τις δύο πρώτες θέσεις και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου οι υπόλοιπες 12 ομάδες θα παλέψουν για τις θέσεις 3-14.

Ο Πανιώνιος «έκλεψε» πέρυσι την 3η θέση και τη συμμετοχή στην Ευρωλίγκα από τον Αρη και πλέον απομένει να μάθουμε αν ο νέος τεχνικός Αλεκσάνταρ Τριφούνοβιτς έχει καταφέρει να προετοιμάσει ένα αξιόμαχο σύνολο ικανό να συμμετέχει σε δύο απαιτητικές διοργανώσεις.

Ο Ιταλός Αντρέα Ματσόν επέστρεψε στην τεχνική ηγεσία του Άρη που δεν «πείθει» για την 3η θέση με μια πρώτη ματιά, ενώ με νέο πρόεδρο τον Δημήτρη Δρόσο και τεχνικό τον έμπειρο Αργύρη Πεδουλάκη ο ΠΑΟΚ αισιοδοξεί πως θα πρωταγωνιστήσει έχοντας αποκτήσει τους Ντέγιαν Τομάσεβιτς από τον Παναθηναϊκό και Κώστα Βασιλειάδη από τον Ολυμπιακό.

Πανελλήνιος, Μαρούσι, Κολοσσός Ρόδου και Ολύμπια Λάρισας δημιούργησαν αξιοπρεπή σύνολα με προπονητές τους Ηλία Ζούρο, Σούλη Μαρκόπουλο, Γιάννη Σφαιρόπουλο και Γιώργο Μπαρτζώκα αντίστοιχα.

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης) και Αιγάλεω (Θανάσης Σκουρτόπουλος) ξεκινούν μία ακόμη σεζόν με οικονομικές δυσκολίες, ενώ σε ιδιαίτερα χαμηλό μπάτζετ και ψήφο εμπιστοσύνης σε νεαρούς ταλαντούχους Έλληνες παίκτες κινήθηκε η ΑΕΛ με προπονητή τον Βαγγέλη Αλεξανδρή.

Πρωταθλητές Α2 τα Τρίκαλα το 2008 εμπιστεύθηκαν την τεχνική ηγεσία στον Γιάννη Χριστόπουλο και η παραμονή δεν μπορεί παρά να είναι ο πρωταρχικός και μοναδικός στόχος.

Τέλος, «ανοιχτή πληγή» η Καβάλα (με προπονητή τον Κώστα Πιλαφίδη) που μετά από συγχώνευση (το Πανόραμα είχε κερδίσει την άνοδο ως δεύτερο της Α2) βρέθηκε από τη Γ΄ Εθνική στην Α1 και δύο 24ωρα πριν το τζάμπολ δεν έχει πιστοποιητικό συμμετοχής από την ΕΕΑ (εκκρεμεί απόφαση από το ΑΣΕΑΔ).

Tο πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής (11-12, 15/10/2008)

Σάββατο, 11 Οκτωβρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΙ
ΔΑΚ Καλαμίτσας 17:00 Kαβάλα-ΑΕΛ Γκόντας-Παπαπέτρου-Μπήτης (Μπακάλης)
ΕΑΚ Νεάπολης 17:00 Ολύμπια Λάρισας-Τρίκαλα Σχινάς-Πηλοϊδης-Γκούμας (Μηναρετζόπουλος)
ΔΓ Αιγάλεω 17:00 Αιγάλεω-Ολυμπιακός Βορεάδης-Σπυρίδωνος-Ταβουλαρέας (Μάνος)
Αλεξάνδρειο 17:00 Άρης-Πανελλήνιος Μουζάκης-Φούφης-Μάνος (Αρβανιτίδης)

Κυριακή, 12 Οκτωβρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΙ
ΚΓ Σπόρτιγκ (κθ) 17:00 ΑΕΚ-Κολοσσός Ρόδου Παπαδημητρίου-Χριστοδούλου-Μαχαιριανάκης (Τασούλας-Ντίνος)
ΟΑΚΑ (κθ) 18:00 Παναθηναϊκός-Μαρούσι Πιτσίλκας-Αναστόπουλος-Σταματόπουλος (Ακάσογλου- Ορφανός)

Τετάρτη, 15 Οκτωβρίου
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΚΟΜΙΣΑΡΙΟΙ
ΚΓ ΠΑΟΚ 18:30 ΠΑΟΚ-Πανιώνιος Ζαβλανός-Καρακατσούνης-Μητσόπουλος (Σιμητόπουλος)

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Ετοιμοπόλεμοι» Γκαλέτι, Λέτο
«Αφίξεις» αναμένει ο Βαλβέρδε πριν το ματς με τον Πανθρακικό


Ευχάριστα νέα έχει ο Ερνέστο Βαλβέρδε καθώς από την Τρίτη 13 Οκτωβρίου επιστρέφει στις προπονήσεις ο Γκαλέτι. Ο Ισπανός τεχνικός βρίσκεται σε αναμονή και του Λέτο, ο οποίος ίσως ενσωματωθεί στο πρόγραμμα νωρίτερα από τον Αργεντινό, ενώ έτοιμοι για την αναμέτρηση με τον Πανθρακικό θα είναι ο Ιεροκλής Στολτίδης και κατά πάσα πιθανότητα ο Λεονάρντο.


Από εκει και πέρα, οι παίκτες που συμμετείχαν κανονικά στην πρωϊνή προπόνηση της Πέμπτης ήταν μόλις ένδεκα, ενώ ενδεικτικό είναι ότι δεν μπορούσε να βγει ομάδα ούτε για οικογενειακό διπλό (!).

Οι Νικοπολίδης, Παναγόπουλος, Ντομί, Μπράβο, Πάντος, Κοβάσεβιτς, Ντιόγο, Αντζας, Μενδρινός, Μπελούτσι και Οσκαρ ήταν αυτοί που πήραν κανονικά μέρος στις ασκήσεις που υπέδειξε ο ισπανός τεχνικός.

Τον τελευταίο καιρό, το προπονητικό κέντρο του Ρέντη θυμίζει... νοσοκομείο, καθώς αρκετοί παίκτες αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών και ακολούθησαν ατομικό πρόγραμμα. Ο Ακης Στολτίδης και ο Γκαλίτσιος γυμνάστηκαν μόνοι τους μέσα στο γήπεδο, ενώ οι Γκαλέτι, Λεονάρντο και Λέτο στο γυμναστήριο. Ο Κόβατς έκανε θεραπεία και ασκήσεις στο γυμναστήριο και ο Ντουντού μόνο θεραπεία.

Υπενθυμίζεται ότι υποχρεώσεις με τις εθνικές τους ομάδες έχουν οι Πατσατζόγλου, Τοροσίδης, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Γιάννης Παπαδόπουλος, Σίσιτς, Ζεβλάκοφ, Μήτρογλου και Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Ο Ντουντού και ο Τζόρτζεβιτς θα χρειαστούν περίπου τρεις εβδομάδες για να αναρρώσουν και να επιστρέψουν στις υποχρεώσεις τους και υπολογίζεται να δώσουν το παρών στο μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, που θα γίνει στις 9 Νοεμβρίου στο στάδιο Καραϊσκάκη.

Την Παρασκευή η προετοιμασία θα συνεχιστεί με διπλή προπόνηση, ενώ το Σάββατο και την Κυριακή οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού θα έχουν ρεπό.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 12:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Χτίζουμε κάτι μεγάλο»
Νίκη στην Τούμπα υποσχέθηκε ο Χριστοδουλόπουλος

Την υπόσχεση πως οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό για να φύγουν νικητές από το ματς με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στις 19 Οκτωβρίου έδωσε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Ο 22άχρονος μεσοεπιθετικός πρόσθεσε επίσης πως για τον ίδιο θα είναι συναισθηματικά δύσκολη η επιστροφή στην έδρα της πρώην ομάδας του.

«Είναι μια δύσκολη έδρα, έχω παίξει εκεί και ξέρω, όμως, όπως πήραμε την νίκη στο Χαριλάου μπορούμε και στην Τούμπα. Αλλωστε, αυτό κάνει ο Παναθηναϊκός τα τελευταία χρόνια» ανέφερε αρχικά ο Χριστοδουλόπουλος στη συνέντευξη που παραχώρησε στο «Παναθηναϊκό Τριφύλλι».

Για το τι χρειάζεται ο Παναθηναϊκός για να φύγει νικητής από την Τούμπα, εκτίμησε:

«Αυτό είναι κάτι που το ξέρει ο προπονητής. Στο διάστημα που απομένει πρέπει να μελετήσουμε τον αντίπαλο και θα κάνουμε ότι μπορούμε για να το καταφέρουμε».

Όσο για τα συναισθήματα του καθώς θα βρεθεί απέναντι στην παλιά ομάδα του:

«Συναισθηματικά για μένα θα είναι πολύ δύσκολο. Έπαιξα τέσσερα χρόνια στον ΠΑΟΚ. Ήταν το σπίτι μου. Η αλήθεια είναι ότι πέρασα καλά, όμως, δεν νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα. Πλέον είμαι παίκτης του Παναθηναϊκού και θα κάνω ότι μπορώ για να νικήσει η ομάδα μου.

» Σε κάθε ματς προσπαθώ να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Στα φιλικά έχεις την ευκαιρία να παίξεις πιο άνετα και να δείξεις κάποια πράγματα στον προπονητή. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε καλά, παρότι αγωνίστηκαν πολλά νεαρά παιδιά. Στην επανάληψη δεν ήμασταν και τόσο καλοί αλλά αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία. Πήραμε την νίκη άνετα.

» Χτίζουμε κάτι μεγάλο. Οι στόχοι μου συμβαδίζουν με αυτούς του Παναθηναϊκού και θέλω το όνομά μου να συνδεθεί με αυτό της ομάδας».

Οσον αφορά στην προπόνηση της Πέμπτης, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με ζέσταμα και ασκήσεις πάνω στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με ασκήσεις στα τελειώματα. Ατομικά προπονήθηκε ο Σωτήρης Λεοντίου, ενώ ο Γιόσου Σαριέγκι ακολούθησε πρόγραμμα αποφόρτισης. Την Παρασκευή το πρόγραμμα προβλέπει διπλή προπόνηση, ενώ το Σάββατο οι παίκτες του Τεν Κάτε θα προπονηθούν το απόγευμα.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 13:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στήριξη και στην ΚΑΕ
Δρομολογείται η διαδικασία εκλογής αιρετής διοίκησης με Μάκη και Γρηγόρη

Ημερομηνία ως τα μέσα Νοεμβρίου αναζητά η ΠΑΕ Ηρακλής για την πραγματοποίηση γενικής συνέλευσης, από την οποία θα προκύψει αιρετή διοίκηση, με τη συμμετοχή του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου και του Γρηγόρη Αρναούτογλου.

Στήριξη, στο μεταξύ, εμπράκτως στο μπασκετικό τμήμα του συλλόγου αποφάσισαν να παράσχουν ποδοσφαιριστές και η διοίκηση της ΠΑΕ. Στο Ιβανόφειο, ειδικότερα, βρέθηκαν ο Ηλίας Πουρσανίδης και οι Γρηγόρης Παπαζαχαρίας, Γιώργος Μπαντής, όπου αγόρασαν εισιτήρια διαρκείας του ΤΑΚ.

«Για όλους μας σε αυτόν το σύλλογο σημασία έχει ο Ηρακλής και μόνο ο Ηρακλής. Δεν έχει σημασία το χρώμα της μπάλας, δεν έχει σημασία το άθλημα, αλλά μόνο η φανέλα και το όνομα της ομάδας. Ο Ηρακλής είναι ένας και έτσι τον αισθανόμαστε όλοι σε αυτήν την μεγάλη αθλητική οικογένεια.

» Αυτός είναι και ο λόγος, ο οποίος μας ώθησε σε αυτήν την πρωτοβουλία και οφείλουμε να ευχηθούμε το καλύτερο στην προσπάθεια της διοίκησης και του αγωνιστικού τμήματος του μπάσκετ για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία στην οποία ανήκει πάντοτε κάθε τμήμα του Ηρακλή. Ο «κυανόλευκος» κόσμος αξίζει και πρέπει να σταθεί θερμός αρωγός στην πορεία του μπασκετικού Ηρακλή» επισήμανε ο διευθυντής της ΠΑΕ.

Ο Γρηγόρης Παπαζαχαρίας, σημείωσε:

«Το τμήμα μπάσκετ χρειάζεται τη συμπαράσταση όλων μας. Ανήκουμε στην οικογένεια του Ηρακλή και αισθανόμαστε την ανάγκη να βοηθήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε και αυτός είναι ο λόγος αυτής της κίνησης. Ενωμένοι μπορούμε πολλά στον Ηρακλή».

Ο Γιώργος Μπαντής επισήμανε:

«Το «κυανόλευκο» μπάσκετ καταβάλλει την μεγάλη προσπάθεια για την άνοδο και την επαναφορά του εκεί που του αξίζει να βρίσκεται. Θέλουμε να στηρίξουμε όσο και όπως μπορούμε και για αυτό στεκόμαστε ως μέλη της οικογένειας του Ηρακλή κοντά, με την αγορά του διαρκείας. Ολος ο κόσμος του Ηρακλή να σταθεί δίπλα και σε αυτήν την προσπάθεια».

Σε εργομετρικές εξετάσεις, ακόμη, υποβλήθηκαν οι ποδοσφαιριστές του «Γηραιού», τα αποτελέσματα των οποίων θα έχει στα χέρια του τη Δευτέρα ο Ανχελ Πεντράθα. Με την ολοκλήρωση της διαδικασίας, αναχώρησε για την Ισπανία ο Φερνάντο Μάρκες, εκμεταλλευόμενος το τριήμερο ρεπό που έδωσε σε όλους η τεχνική ηγεσία.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Απόλυτος κυρίαρχος
Ο Ολυμπιακός έκανε το Αιγάλεω... «Τσίλι Σίτι» και έφυγε με +25


Με τον Θοδωρή Παπαλουκά να οργανώνει και τον Τζος Τσίλντρες να εκτελεί ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το Αιγάλεω στην πρεμιέρα της Α1.

Η ομάδα του «Σίτι» ήταν μπροστά μέχρι το 6ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια η άμυνα του Ολυμπιακού και οι εξαιρετικές συνεργασίες των Παπαλουκά και Τσίλντρες, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων», που επικράτησαν με 90-65.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Γιάννη Μπουρούση, που κάλυψε επάξια το κενό των Βούισιτς και Σχορτσανίτη, που δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού.

Οι Τεόντοσιτς, Χαλπερίν, Τσίλντρες, Πρίντεζης, Μπουρούσης πάτησαν πρώτοι το παρκέ για τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Α1, ωστόσο, το ξεκίνημα των 'ερυθρόλευκων' δεν ήταν το καλύτερο δυνατό.

Το Αιγάλεω κατάφερε να δώσει το δικό του ρυθμό στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους αμερικανούς του, Γκόλντγουαϊρ και Πάτερσον να πάρει προβάδισμα επτά πόντων στο 6ο μόλις λεπτό (17-10).

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν, όμως, άμεση. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης έβαλε στο παιχνίδι τον Θοδωρή Παπαλουκά, ο οποίος νοικοκύρεψε το παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Ο Τσίλντρες πέτυχε τους πρώτους του πόντους στην Ελλάδα έπειτα από 6':30'' παιχνιδιού και την ίδια στιγμή οι 'ερυθρόλευκοι' άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο.

Με πιεστική άμυνα και τον Γιαννάκη να έχει την πολυτέλεια να χρησιμοποιήσει 10 παίκτες στα πρώτα 9 λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός με επί μέρους σκορ 12-1 πέρασε μπροστά στο σκορ (22-18).

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 24-20 υπέρ του Ολυμπιακού, που εμφανίστηκε ακόμη καλύτερος στη δεύτερη περίοδο.

Οι παίκτες του «Δράκου» είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία, γεγονός που τους βοήθησε να βρουν ρυθμό και στην επίθεση. Στο 13` ο Γκριρ με τρίποντο έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10.

Οσο απίστευτο κι αν φαίνεται το Αιγάλεω σημείωσε μόλις 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και φυσιολογικά ο Ολυμπιακός είχε την άνεση να αυξήσει τη διαφορά και με καλάθι του Βασιλόπουλου στην εκπνοή του ημιχρόνου να την φτάσει στο +19 (46-27, 20').

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Παπαλουκά και Τσίλντρες να... ζωγραφίζουν στο παρκέ και ουσιαστικά να τελειώνουν πρόωρα το ματς.

Μέσα σε λιγότερα από 5 λεπτά στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 60-31 και ...καθάρισε το παιχνίδι. Το Αιγάλεω απάντησε με άμυνα ζώνης που αρχικά προβλημάτισε τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 41-65 στο 30'.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να διατηρήσει τον έλεγχο και με τα τρίποντα του Πελεκάνου απάντησε στη ζώνη του Αιγάλεω (70-44, 32').

Ο Γιαννάκης είχε πια την άνεση να ρίξει στο παρκέ και τον νεαρό Κώστα Σλούκα, ο οποίος πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση στην Α1. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη νέα σεζόν (90-65).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 27-46, 41-65, 65-90

Διαιτητές: Βορεάδης, Σπυρίδωνος, Ταβουλαρέας

ΑΙΓΑΛΕΩ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κρστιτς 1, Σούλης 4, Γκόλντγουαϊρ 14 (1), Κουπίδης 9 (2), Πάτερσον 5 (1), Χόχλερ 2, Μαγγουνής 2, Αγγελόπουλος Ν., Μπρέισι 14 (1), Καλλινικίδης 3, Αγγελόπουλος Δ., Γκιζόγιαννης 11 (3).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3 (1), Πελεκάνος 11 (3), Τσίλντρες 16, Έρτσεγκ 8, Τεόντοσιτς 2, Μπουρούσης 11 (1), Χαλπερίν 5 (1), Γκριρ 9 (1), Πρίντεζης 14 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Βουγιούκας 2, Σλούκας 2.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Χάρη στον Σούλτσε
Η Ολύμπια γλίτωσε την έκπληξη από τα Τρίκαλα στην παράταση


Λάρισα
Τα πέντε επιπλέον λεπτά της παράτασης χρειάστηκε η Ολύμπια Λάρισας για να κάμψει την αντίσταση των μαχητικών Τρικάλων στην έδρα της με 67-66. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου είχε βρεθεί να προηγείται τόσο στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού όσο και στην παράταση όμως οι «πορτοκαλί» με τον Σβεν Σούλτσε να ευστοχεί σε μια βολή, 5'' πριν το τέλος του έξτρα πεντάλεπτου απέφυγε την έκπληξη.

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και μπήκαν μπροστά στο σκορ από νωρίς (12-10), με τον Κρις Μάσι να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι της Ολύμπιας σημειώνοντας 7 πόντους στην πρώτη περίοδο η οποία έληξε με 19-16 υπέρ της ομάδας του.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι και με όπλο την άμυνα κράτησαν τα Τρίκαλα στους 6 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Αν και οι ίδιοι δεν είχαν καλύτερες επιδόσεις στον επιθετικό τομέα με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να προσπεράσουν 22-21 στο 16' και τελικά να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 28-25.

Το δεύτερο μέρος είχε την εικόνα του πρώτου με τους φιλοξενούμενους να ξεκινάνε καλύτερα και με ένα σερί 8-0 να ξεφεύγουν με 33-28. Η Ολύμπια κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με τη λήξη της τρίτης περιόδου 39-38 και να πάρει κεφάλι στο σκορ με 46-40 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν 46-46, πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης και προηγήθηκαν 57-55 με καλάθι του Μπόγδανου για να έρθει ο Αριγκμπάμπου με σουτ δυο πόντνων να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η Ολύμπια με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μάριου Μπατή ξέφυγε με 62-57, όμως οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου ξαναμπήκαν γρήγορα στη διεκδίκηση της νίκης και ισοφάρισαν 66-66 με μια βολή από τον Ουίλιαμ Ειβερι. Στην τελευταία επίθεση της Ολύμπιας ο Σούλτσε ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές που κέρδισε διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 67-66.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-25, 39-38, 57-57 (κ.α.), 67-66 (παρ.)

Διαιτητές: Σχινάς, Πηλοϊδης, Γκούμας

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 5 (1), Κινγκ 8, Σούλτσε 19 (1), Σιγκούνας, Τόμας 6, Μπατής 15 (1), Αριγκμπάμπου 8, Κολώκας, Κούρτοβιτς, Παπαϊωακείμ 6.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Εϊβερι 8 (1), Νικολαϊδης 16 (3), Παπαχρήστος, Κατσαρές, Μπόγδανος 18 (2), Κακλαμάνος 7 (2), Μάσι 13, Τζικάνοβιτς 2, Χαρισμίδης 2, Γκάρντνερ.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Με οδηγό τον νεαρό άσο
Ο... Τσαλδ-Αρης νίκησε τον Πανελλήνιο στην δύσκολη πρεμιέρα


Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα για τον Αρη, που επικράτησε στο Αλεξάνδρειο με 70-64 του Πανελληνίου. Οι «κίτρινοι» είχαν προηγηθεί με διψήφια διαφορά στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρότι οι ολυμπιονίκες ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, κατάφεραν με όπλο τους την άμυνα να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο αγώνα ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις με τις δυο ομάδες να τρέχουν στα πρώτα λεπτά στο ανοιχτό γήπεδο και να προσφέρουν όμορφο θέαμα.

Μέχρι το 14-14 Αρης και Πανελλήνιος συμβάδιζαν στο σκορ, όμως σε αυτό το σημείο η ομάδα του Ηλία Ζούρου κόλλησε απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο στην απέναντι πλευρά του παρκέ τα προβλήματα που δημιούργησαν στον Πανελλήνιο στην άμυνα και με ένα σερί 11-0 έκλεισαν με την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 25-14.

Με τους κυψελιώτες να μην μπορούν να βρουν λύσεις από την περιφέρεια ο Αρης συνέχιζε να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα του μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου που τον βρήκε να προηγείται 38-27.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στον Δημήτρη Τσαλδάρη που βομβάρδισε το καλάθι του Πανελληνίου έξω από τα 6,25 φτάνοντας τους 17 πόντους με 5/6 τρίποντα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να φτάσουν να προηγούνται με 50-37.

Ο Πανελλήνιος αποφάσισε να χτυπήσει τον Αρη με τα δικά του όπλα. Οι ολυμπιονίκες έσφιξαν την άμυνα τους ρίχνοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού και ταυτόχρονα περιόρισαν τον Τσαλδάρη και τους υπόλοιπους περιφερειακούς των γηπεδούχων.

Σε συνδυασμό με την άνοδο των Νιούλεϊ και Γκράντι που βοήθησαν στην επίθεση τον Ραντένοβιτς ο οποίος μέχρι τότε πάλευε μόνος του ο Πανελλήνιος έφτασε σε απόσταση αναπνοής.

Με καλάθι του Στέφαν Νάτζφεϊ πλησίασε 56-58 τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης κα ι παρότι ο Αρης απάντησε με τρίποντο του Ηλιάδη, συνέχισε να βρίσκεται μέσα στο παιχνίδι ακόμα και ένα λεπτό πριν το τέλος με τον Νιούλεϊ να μειώνει ξανά στους τρεις 64-61.

Ο Ζούρος επέλεξε τα συνεχόμενα φάουλ με τους παίκτες του Αρη να είναι εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και με δυο καλές άμυνες στη συνέχεια να σφραγίζουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 38-27, 55-49, 70-64

Διαιτητές: Μουζάκης, Φούφης, Μάνος

ΑΡΗΣ (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 8 (2), Μάρσαλ 2, Τσαλδάρης 21 (5), Νέλσον 5, Σέκουλιτς 13 (1), Αργυρόπουλος 3, Ηλιάδης 7 (1), Γκαβέλ 3, Παπανικολάου, Αγαδάκος 6, Μπάρλος 2.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ηλίας Ζούρος): Όστοιτς, Παπαμακάριος 3, Καλαϊτζίδης 2, Καλαϊτζής 5 (1), Γκράντι 11 (1), Νιούλεϊ 15 (1), Πέτρουλας, Νάτσφεϊ 4, Γκόλεματς 7, Ραντένοβιτς 17 (1).


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πρεμιέρα με πολλά προβλήματα
Επεισοδιακό τζάμπολ, δεν πήρε πιστοποιητικό η Καβάλα


Λίγο πριν το εν-αρκτήριο τζάμπολ, τα προβλήματα δεν λένε να αφήσουν ήσυχο το ελληνικό μπάσκετ. Το Σάββατο (11/10) ανοίγει η «αυλαία» της αγωνιστικής περιόδου 2008-09, ωστόσο, η απόφαση της ΕΕΑ να μην δώσει πιστοποιητικό συμμετοχής στην Καβάλα, ανέβαλε την προγραμματισμένη αναμέτρηση της μακεδονικής ομάδας κόντρα στην ΑΕΛ!

Ο φάκελος της Καβάλας σχετικά με τη συγχώνευση με το Πανόραμα κρίθηκε ανεπαρκής, ενώ η Δάφνη θα ξεκινήσει τους αγώνες της στην Α2 με... επιφύλαξη, αφού θεωρεί ότι θα έπρεπε να αγωνίζεται στην Α1.

Αλαλούμ...

Το πρωτάθλημα, βέβαια, θα ξεκινήσει κανονικά, αλλά με δεκατρεις και όχι με δεκατέσσερις ομάδες. Ασφαλώς, στο παιχνίδι της διεκδίκησης για μία θέση στην Α1 μπαίνει ξανά η Δάφνη, αν και την Πέμπτη (9/10) το ΑΣΕΑΔ απέρριψε το αίτημά της για ακύρωση της συγχώνευσης Πανοράματος - Καβάλας. Tελικά, όμως, η Δάφνη δικαιώθηκε από την ΕΕΑ που αποφάσισε να αφήσει εκτός πρωταθλήματος την Καβάλα.

Πάντως, οριστικές αποφάσεις για το ποια θα είναι τελικά η ομάδα που θα συμπληρώσει το παζλ της Α1 δεν έχουν ακόμη ληφθεί. Συνεπώς, η αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής της Καβάλας με την ΑΕΛ αναβάλλεται, κάτι που αναφέρεται και στο επίσημο πρόγραμμα στην ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ. Η ομάδα της Θεσσαλίας βέβαια βρισκόταν καθοδόν για την Καβάλα, όταν πληροφορήθηκε το συμβάν.

Οσο για τη Δάφνη, η οποία αντιμετωπίζει την Ξάνθη στην πρεμιέρα της Α2, που διεξάγεται επίσης το Σάββατο (11/10) είναι πιθανό να προλάβει να παίξει σε μία σεζόν σε δύο πρωταθλήματα.

Πιθανότατα, όμως, να αναβληθεί και αυτό το παιχνίδι, καθώς η Δάφνη ως 3η στο πρωτάθλημα της Α2 την περασμένη σεζόν έχει τον πρώτο λόγο για να αντικαταστήσει την Καβάλα στην Α1.

Ολο αυτό το... κωμικοτραγικό σκηνικό εξελίσσεται λίγες ώρες πριν από το πρώτο τζάμπολ κι ενώ ο ΕΣΑΚΕ υπολόγιζε κανονικά ως 14η ομάδα την Καβάλα.

Τα δεδομένα, όμως, άλλαξαν και έπεται συνέχεια, καθώς είναι βέβαιο πως τόσο οι άνθρωποι της Καβάλας όσο και αυτοί της Δάφνης, θα τραβήξουν κι άλλο το σχοινί, προκειμένου να εξασφαλίσουν μία θέση στην μεγάλη κατηγορία.

Και αυτοί που... παίζουν

Από εκεί και πέρα... στους σημαντικότερους αγώνες που ανοίγουν το πρόγραμμα, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στο κλειστό του Αιγάλεω την τοπική ομάδα, ενώ ο Αρης υποδέχεται στο Αλεξάνδρειο τον Πανελλήνιο.


Την Κυριακή ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός ρίχνεται στη μάχη της υπεράσπισης του τίτλου του, υποδεχόμενος το Μαρούσι στο -κεκλεισμένων των θυρών- κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, ενώ η «αυλαία» της πρεμιέρας θα κλείσει την ερχόμενη Τετάρτη.


Εκείνη την ημέρα ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει στην Πυλαία τον Πανιώνιο, σε μια αναμέτρηση που αρχικά είχε οριστεί να τελεστεί στις 11 Οκτωβρίου, ωστόσο μετατέθηκε, λόγω της διεξαγωγής του Φεστιβάλ Τραγουδιού της Θεσσαλονίκης στο κλειστό.


Το πρόγραμμα της πρεμιέρας στην Α1 μπάσκετ των ανδρών για την αγωνιστική περίοδο 2008-09 έχει ως εξής:


ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ο αγώνας που ήταν προγραμματισμένος να διεξαχθεί το Σάββατο (11/10, 17:00) στο ΔΑΚ Καλαμίτσας μεταξύ Kαβάλας και ΑΕΛ (Γκόντας, Παπαπέτρου, Μπήτης).

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
ΓΗΠΕΔΟ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ (ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ)
ΕΑΚ Νεάπολης 17:00 Ολύμπια Λάρισας - Τρίκαλα (Σχινάς, Πηλοϊδης, Γκούμας)
ΔΓ Αιγάλεω 17:00 Αιγάλεω - Ολυμπιακός (Βορεάδης, Σπυρίδωνος, Ταβουλαρέας)
Αλεξάνδρειο 18:00 Αρης - Πανελλήνιος (Μουζάκης, Φούφης, Μάνος)


ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
ΚΓ Σπόρτιγκ (κθ) 17:00 ΑΕΚ - Κολοσσός Ρόδου (Παπαδημητρίου, Χριστοδούλου, Μαχαιριανάκης)
ΟΑΚΑ (κθ) 18:00 Παναθηναϊκός - Μαρούσι (Πιτσίλκας, Αναστόπουλος, Σταματόπουλος)


ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
ΚΓ ΠΑΟΚ 18:30 ΠΑΟΚ - Πανιώνιος (Ζαβλανός, Καρακατσούνης, Μητσόπουλος)

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αήττητη στον όμιλο
Με «3Χ3» η Εθνική έχει αρχίσει και «βλέπει» Μουντιάλ


Χωρίς να καταβάλει ιδιαίτερη προσπάθεια, η Εθνική μας ομάδα επιβλήθηκε με 3-0 της Μολδαβίας στο Καραϊσκάκη και πέτυχε το «3Χ3» στα προκριματικά του Μουντιάλ 2010. Ο Αγγελος Χαριστέας με δύο γκολ (ανακηρύχθηκε και VMP) και ο Κώστας Κατσουράνης ήταν οι σκόρερ της Εθνικής μας.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου

1ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στην Κοπεγχάγη:
Δανία-Μάλτα 3-0
Σκόρερ: 10',47' Σόρεν Λάρσεν, 29'πεν. Αγκερ

-Στη Βουδαπέστη:
Ουγγαρία-Αλβανία 2-0
Σκόρερ: 49' Τόργκελε, 81' Γιουχάζ

-Στη Στοκχόλμη:
Σουηδία-Πορτογαλία 0-0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Σεντ Γκάλεν:
Ελβετία-Λετονία 2-1
Σκόρερ: 63' Φράι, 73' Νκούφο / 71' Ιβάνοφς

-Στο Λουξεμβούργο
Λουξεμβούργο-Ισραήλ 1-3
Σκόρερ: 14' Πέτερς / 1'πεν. Μπεναγιούν, 53' Γκολάν, 82' Τοέμα

3ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Χορζόφ:
Πολωνία-Τσεχία 2-1
Σκόρερ: 27' Μπρόζεκ, 52' Μπλαζικόφσκι / 87' Φένιν

-Στο Μάριμπορ:
Σλοβενία-Βόρεια Ιρλανδία 2-0
Σκόρερ: 84' Νοβάκοβιτς, 85' Λιουμπίγιανκιτς

-Στη Σεραβάλε:
Σαν Μαρίνο-Σλοβακία 1-3
Σκόρερ: 45' Σέλβα / 33' Σέστακ, 39' Κόζακ, 50' Κάρχαν

4ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Κάρντιφ:
Ουαλία-Λιχτενστάιν 2-0
Σκόρερ: 42' Εντουαρντς, 80' αυτ. Φρικ

-Στο Ντόρτμουντ:
Γερμανία-Ρωσία 2-1
Σκόρερ: 9' Ποντόλσκι, 28' Μπάλακ / 51' Αρσάβιν

-Στο Ελσίνκι:
Φινλανδία-Αζερμπαϊτζάν 1-0
Σκόρερ: 62' πεν. Φορσέλ

5ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στην Κωνσταντινούπολη:
Τουρκία-Βοσνία 2-1
Σκόρερ: 51' Σαμπρί, 66' Μεβλούτ / 27' Ντζέκο

-Στις Βρυξέλλες:
Βέλγιο-Αρμενία 2-0
Σκόρερ: 21' Σονκ, 38' Φελαϊνί

-Στο Ταλίν:
Εσθονία-Ισπανία 0-3
Σκόρερ: 34' Χουανίτο, 37' πεν. Βίγια, 69' Πουγιόλ

6ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Γουέμπλεϊ
Αγγλία-Καζακστάν 5-1
Σκόρερ: 52' Φέρντιναντ, 64' αυτ. Κούτσμα, 76', 86' Ρούνι, 90' Ντεφόε / 68' Κουκέγεφ

-Στο Κίεβο
Ουκρανία-Κροατία 0-0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Βελιγράδι:
Σερβία-Λιθουανία 3-0
Σκόρερ: 6' Ιβάνοβιτς, 34' Κράσιτς, 83' Ζίγκιτς

-Στο Τόρσαβν:
Νήσοι Φαρόε-Αυστρία 1-1
Σκόρερ: 47' Λόκιν / 48' Στράντσλ

-Στην Κοστάντζα:
Ρουμανία-Γαλλία 2-2
Σκόρερ: 6' Πέτρε, 17' Γκόιαν / 38' Ριμπερί, 69' Γκουρκούφ

8ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στην Τιφλίδα:
Γεωργία-Κύπρος 1-1
Σκόρερ: 73' Κομπιασβίλι / 66' Κωνσταντίνου

Βουλγαρία-Ιταλία

9ος ΟΜΙΛΟΣ
-Στο Ρότερνταμ:
Ολλανδία-Ισλανδία 2-0
Σκόρερ: 15' Ματάισεν, 65' Χούντελααρ

-Στη Γλασκώβη:
Σκωτία-Νορβηγία 0-0


Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δυσκολεύτηκε μόνο για μισή ώρα
Νίκη στο ρελαντί επί της Μολβαδίας με «Χάρι» και «Κατσούρ»


Τις τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς στον 2ο όμιλο των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2010 στη Ν. Αφρική έφτασε η Εθνικής μας ομάδα νικώντας τη Μολδαβία με 3-0 στο «Καραϊσκάκη». Η ομάδα του Ρεχάγκελ δυσκολεύτηκε μόνο για μισή ώρα απέναντι στην κλειστή άμυνα των Μολδαβών, όμως με δύο γκολ του Χαριστέα και ένα του Κατσουράνη, έκανε το «3Χ3» στον όμιλό της.

Ο «Χάρι» με τα δύο γκολ που πέτυχε έκλεψε τη... δόξα από τον Κατσουράνη, που πάσαρε, σκόραρε και έκανε τα πάντα! Το ματς πάντως με την ομάδα του Χίτζφελντ την Τετάρτη (21:30) αποκτά πλέον κομβική σημασία, αφού σε περίπτωση νίκης, η διαφορά με τους Ελβετούς πάει στους 8 βαθμούς.


Ο Ρεχάγκελ ξεκίνησε τελικά βασικό τη... πέτρα του σκανδάλου τις τελευταίες μέρες, τον Σεϊταρίδη, ενώ διατήρησε το 3-4-3, όπως και στο ματς με τη Λετονία. Οι τρεις κεντρικοί αμυντικοί μπροστά από τον Χαλκιά ήταν οι Αβραάμ, Δέλλας και Κυργιάκος. Στα χαφ δεξιά ο Σεϊταρίδης, αριστερά ο Τοροσίδης και αμυντικοί μέσοι οι Κατσουράνης και Μπασινάς.

Η τριπλέτα στην επίθεση από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Χαριστέας, Γκέκας και Σαμαράς. Εκτός έμειναν για άλλη μια φορά οι Παπασταθόπουλος, Νίνης αλλά και ο Τζιόλης.

Η έλλειψη ρυθμού χαρακτήριζε το ματς στα πρώτα λεπτά, καθώς η Εθνική είχε την κατοχή, έλειπε όμως η καλή τελική πάσα και η ψυχραιμία στις μεταβιβάσεις. Το σουτ του Τιγκίρλας στο 12' δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Χαλκιά, αλλά όσο η ελληνική ομάδα δεν έκανε φάσεις, τόσο οι Μολδαβοί έψαχναν την κόντρα.

Η κλειστή άμυνα της Μολδαβίας παραλίγο να... ανοίξει από ένα λάθος στο 19', αλλά ο Γκέκας δεν εκμεταλλεύτηκε το δώρο του Καλενκέα, ενώ ο μολδαβός γκολκίπερ αντέδρασε σωστά στο σουτ του Μπασινά στο 23'.

Ο γόρδιος δεσμός της μολδαβικής άμυνας λύθηκε τελικά στο 32', με μια πανέξυπνη κομπίνα του Κατσουράνη με τον Χαριστέα σε φάουλ έξω από την περιοχή. Ο αρχηγός της Εθνικής βρήκε τον φορ της Νυρεμβέργης στην πλάτη του τείχους και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0.

Η ελληνική ομάδα μετά το 1-0 κυκλοφορούσε πιο άνετα την μπάλα και έτσι κατάφερε να φτάσει στο 2-0 με πολύ ωραίο γκολ του Κατσουράνη στο 40'. Σαμαράς και Γκέκας άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο τελευταίος έστρωσε στον πατρινό μέσο που με... βολίδα από τα 25 μέτρα διπλασίασε τα γκολ της Εθνικής.

Η είσοδος του Σαλπιγγίδη στο δεύτερο μέρος, μετατόπισε τον Χαριστέα στο κέντρο της επίθεσης, ενώ ο «Σάλπι» πήγε δεξιά. Ο «Χάρι» μπήκε γρήγορα... στο πετσί του ρόλου, καθώς στο 52' εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρεμπέγια και με άψογο πλασέ έκανε το 3-0. Απαλλαγμένοι από το άγχος της νίκης, οι διεθνείς κυνήγησαν και το τέταρτο γκολ.

Στο 59' ο Τοροσίδης λοιπόν με ωραίο σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καλενκέα, ενώ στο 62' η κάθετη μπαλιά του Κατσουράνη έβγαλε τετ-α-τετ τον Χαριστέα που όμως αστόχησε στο πλασέ.

Οι μολδαβοί είχαν αποδεχτεί το... μοιραίο, η βραδιά για την ομάδα του Ρεχάγκελ κυλούσε ιδανικά και έτσι ο Γερμανός στο 71' πέρασε και τον Αμανατίδη στη θέση του Σαμαρά, ενώ λίγο μετά ο εκ των κορυφαίων της Εθνικής, Κατσουράνης, έδωσε τη θέση του στον Πατσατζόγλου.

Τα λεπτά κυλούσαν διαδικαστικά πια, με τους παίκτες της γαλανόλευκης να κάνουν συντήρηση ενόψει Ελβετίας και να πανηγυρίζουν στο τέλος τη νίκη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14' Μακρινό σουτ του Τίγκιρλας, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χαλκιά

19' Σουτ του Γκέκα στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μολδαβίας

22' Συρτό σουτ του Μπασινά έξω από την περιοχή της Μολδαβίας, ο Καλαντζέα μπλοκάρει την μπάλα

28' Ο Σείταρίδης δέχεται μαρκάρισμα και πέφτει μέσα στην περιοχή της Μολδαβίας αλλά ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι

32' 1-0 ΓΚΟΛ: Χαριστέας
Ο Χαριστέας κέρδισε φάουλ στον άξονα, ακριβώς έξω από την περιοχή της Μολδαβίας. Ο Κατσουράνης εκτέλεσε το φάουλ με συρτή πάσα στον Χαριστέα, ο οποίος από πλάγια δεξιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Καλαντζέα

40' ΓΚΟΛ 2-0: «Βολίδα» του Κατσουράνη από τα 40μ. «καρφώνει» την μπάλα στο βάθος της εστίας της Μολδαβίας

50' Ο Μπασινάς εκτελεί κόρνερ, ο Τοροσίδης πιάνει την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας αλλά η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι

50' ΓΚΟΛ 3-0: Χαριστέας
Ο Χαριστέας εκμεταλλεύεται λάθος στα αριστερά της άμυνας της Μολδαβίας και μόνος απέναντι στον Καλαντζέα, στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα της αντιπάλου ομάδας

83' Σουτ του Τίγκιρλας έξω από την περιοχή δεν ανησυχεί τον Χαλκιά

Διαιτητής: Έσπεν Μπέρντσεν (Νορβηγία)

Κίτρινες: Σαμαράς, Σεϊταρίδης

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Δέλλας, Κυργιάκος, Μπασινάς, Κατσουράνης (72' Πατσατζόγλου), Σαμαράς (70' Αμανατίδης), Χαριστέας, Γκέκας (46' Σαλπιγγίδης)

ΜΟΛΔΑΒΙΑ (Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι): Καλάντσα, Σαβίνοφ, Επουρεάνου, Αρμας, Ρεμπέζα, Μπόρντιαν, Κορνέενκοφ (81' Αντρονιτς), Τσεμποτάρου, Τιγκίρλας, Αλεξέεφ (46' Πίκουσακ), Μπουγκάιοφ (68' Σουβόροφ)


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: Newsroom ΔΟΛ, ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Οι αντίπαλοι της Εθνικής
Με την... ψυχή στο στόμα νίκησε η Ελβετία, δεύτερη νίκη του Ισραήλ


Επιβεβαιώνοντας για ακόμη μία φορά ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, η Ελβετία έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Λετονίας, καθώς επικράτησε 2-1 στο Σεντ Γκάλεν, παρουσία 18.000 θεατών.

Το Ισραήλ πήρε μία δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη μέσα στην έδρα του Λουξεμβούργου 3-1 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες.

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΛΕΤΟΝΙΑ 2-1

Η ομάδα του Οτμαρ Χίτσφελντ και ισχυρότερη αντίπαλος της εθνικής μας στον 2ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ 2010, κατάφερε να φτάσει στη νίκη σε ένα ματς με συναρπαστική εξέλιξη.

Το σκορ άνοιξε ο Αλεξάντερ Φράι στο 63' και έξι λεπτά αργότερα ο Γιούρις Λάιζανς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρότι έμειναν με 10 παίκτες, οι Λετονοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 71' με τον Ιβάνοφς, όμως δευτερόλεπτα μετά (73') ο Μπλες Νκούφο χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, που την Τετάρτη αντιμετωπίζουν την Ελλάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

ΕΛΒΕΤΙΑ (Οτμαρ Χίτσφελντ): Μπενάλιο, Σπίτσερ, Τζουρού (46΄ Εγκιμαν), Λιχστάινερ, Γκρίχτινγκ, Ιγκέλ, Μπαρνέτα (84΄ Ζέλσον), Μπεχράμι, Ινλέρ, Φράι (78΄ Χακάν Γιακίν), Νκουφό

ΛΕΤΟΝΙΑ (Αλεξάντερ Σταρκόφς): Βάνινς, Γκορκς, Ιβάνοφς, Ζίρνις, Σαβτσέκοφς, Αστάφιεφς, Λάιζανς, Κάουνα (60΄ Ρούμπινς), Σολονίτσινς, Κάρλσονς, Περεπλότκινς (76΄ Κολεσνιτσένκο)

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ - ΙΣΡΑΗΛ 1-3

Το παιχνίδι άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό, ο Γιόσι Μπεναγιούν της Λίβερπουλ, άνοιξε το σκορ με πέναλτι.

Το Λουξεμβούργο δεν έμεινε με σταυρωμένα τα χέρια και παρά τον αιφνιδιασμό και το ψυχολογικό μειονέκτημα, από το γκολ που δέχτηκαν, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (1-1) με τον Πέτερς στο 14' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Μπορεί οι Ισραηλινοί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο υπόλοιπο διάστημα του ημιχρόνου, αλλά μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, καθώς καμία από τις ομάδες δεν μπόρεσε να σημειώσει κάποιο τέρμα για να πάρει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Ισραήλ κατάφερε να κάνει το «αυτονόητο» δηλαδή να κάνει το 2-1 με τον Γκολάν στο 53' και κάπου εκεί απλοποιήθηκαν τα πράγματα για την ομάδα των φιλοξενούμενων.

Στο 82' ο Τοάμα έκανε το 3-1 και με αυτή τους τη νίκη, οι ισραηλινοί έφτασαν τους επτά βαθμούς σε τρία παιχνίδια και έτσι είναι ο μεγαλύτερος αντίπαλος της εθνικής μας για την πρώτη θέση του 2ου ομίλου.

Λουξεμβούργο: Ζούμπερτ, Κίντζιγκερ, Παγιάλ, Ρέιτερ, Βάγκνερ, Πέτερς, Μπόσι, Μπέτμερ, Λέβεκ, Μπενσί, Μουτς

Ισραήλ: Αουάτ, Σάμπαν, Μπεν Χάιμ, Αλμπερμαν, Τοάμα, Καγιάλ, Νταγιάν, Μπαρντά, Γκολάν, Κεϊνάν, Μπεναγιούν


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr, ΑΠΕ-ΜΠΕ



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 13:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Έχασε και πέναλτι
Ευκαιρία για νίκη μέσα στη Γεωργία έχασε η Κύπρος


Η Κύπρος πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στην Τιφλίδα κόντρα στη Γεωργία (1-1), στο πλαίσιο του 8ο ομίλου για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Κύπριοι είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη καθώς είχαν δοκάρι με τον Αλωνεύτη, ένα χαμένο πέναλτι, ενώ ένα μόνο λάθος στο χώρο της μεσσαίας γραμμής, ήταν αρκετό για να της στερήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στο πρώτο μέρος, η Κύπρος μπήκε... φορτσάτη στο παιχνίδι και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, μόλις στο 6' όταν μετά από λάθος γύρισμα του Σαλουκβάτζε στον Λομάγια, ο Κωνσταντίνου πρόλαβε την μπάλα, όμως το πλασέ του απέκρουσε σωτήρια ο γεωργιανός τερματοφύλακας.

Στα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες έπαιξαν κλειστά και ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι ευκαιρίες ήταν μοιρασμένες, καθώς στο 34' ο Ραζμάντζε έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ενώ στο 38' ο Μιχάλης Κωνσταντίνου έπιασε δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Αλωνεύτη, όμως ο Λομάγια απέκρουσε σωτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κύπρος κέρδισε πέναλτι στο 53', το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Μιχάλης Κωνσταντίνου. Ο κύπριος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και ο Λομάγια πργαματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση.

Ό,τι δεν κατάφερε όμως από την άσπρη βούλα, το πέτυχε στο 66' μετά από μπαλιά του Μακρίδη, καθώς έπιασε την κεφαλιά ανάμεσα σε πολλούς αμυντικούς και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 και να «κλειδώσουν» τη νίκη, όταν ο Αλωνεύτης σούταρε από μακριά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ένα λάθος όμως των γηπεδούχων στο 73' στο χώρο της μεσσαίας γραμμής, ήταν αρκετό για τους στερήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης από την Κύπρο και να έρθει η ισοφάριση για την Γεωργία με σκόρερ τον Κομπιασβίλι.

Τέλος , ο Γιάννης Οκκάς έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 86' όταν βρέθηκε μπροστά στον αντίπαλο τερματοφύλακα, μόνος και αμαρκάριστος, όμως έστειλε τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Γεωργία: Λομάγια, Λομπανίτζε, Σαλουκβάτζε, Κχιζανισβίλι, Μεντεσασβίλι, Κομπιασβίλι, Ραζμάντζε, Κένια (65' Γκοτσιρίντζε), Ιασβίλι, Μχεντλίντζε, Σασιασβίλι.

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Γαρπόζης, Ηλία, Α. Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Μιχαήλ (36' Νικολάου), Μακρίδης, Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης (90' Παναγή), Οκκάς, Μ. Κωνσταντίνου.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 11:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ζήτησε τη βοήθεια του κόσμου
«Η Εθνική είναι σαν το θέατρο και οι καλλιτέχνες θέλουν χειροκρότημα» μήνυμα Ρεχάγκελ...

Με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο ο Ότο Ρεχάγκελ, έστειλε μήνυμα στους Έλληνες φιλάθλους ενόψει της αναμέτρησης της Τετάρτης για τα προκριματικά του Μουντιάλ. «Αγαπητοί φίλαθλοι, αν θέλετε να διεκδικήσουμε την πρόκριση ελάτε να μας στηρίξετε. Είναι όπως στο θέατρο, όπου αν είναι γεμάτο οι καλλιτέχνες αποδίδουν καλύτερα» είπε ο Γερμανός τεχνικός...


Αναλυτικά οι δηλώσεις του Ρεχάγκελ:

«Από τον αγώνα της Τετάρτης ξεκινά η προκριματική φάση του Μουντιάλ για μας», υπογράμμισε ο Ότο Ρεχάγκελ στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ενόψει της αναμέτρησης με τους Ελβετούς, σε μια αποθέωση ποδοσφαιρικού ρεαλισμού από τον Γερμανό τεχνικό, ο οποίος -σωστά- θεωρεί ότι οι προηγούμενοι αγώνες με το Λουξεμβούργο, τη Λετονία και τη Μολδαβία δεν αποτελούν μέτρο σύγκρισης, λόγω της δυναμικότητας των αντίπαλων.

Ο κ. Ρεχάγκελ αποκάλεσε τους Ελβετούς «πληγωμένη τίγρη, άρα πολύ επικίνδυνους», ενώ για τον Καραγκούνη είπε ότι η συμμετοχή του θα κριθεί από τη σημερινή και την αυριανή προπόνηση.

»Ακόμη, προέτρεψε τους Έλληνες φιλάθλους να γεμίσουν το «Γ. Καραϊσκάκης» για να στηρίξουν την προσπάθεια της Εθνικής, ενώ ζήτησε από τους διεθνείς να είναι συγκεντρωμένοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και να δώσουν το 100% των δυνάμεών τους.


Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ξεκίνησε την τοποθέτησή του για την επικείμενη αναμέτρηση με ένα σχόλιο που αφορούσε και το ματς του περασμένου Σαββάτου με τη Μολδαβία:

«Μια ώρα παίξαμε καλά και βάλαμε τρία γκολ. Μια ώρα όμως δεν είναι αρκετή και θα πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και στα 90 λεπτά όταν παίζεις με μια ομάδα που διεκδικεί την πρόκριση, όπως η Ελβετία».

Εν συνεχεία, αναφέρθηκε στην κατάσταση των τραυματιών: «Όσον αφορά τον Σεϊταρίδη ελπίζω ότι θα παίξει, ενώ με την προπόνηση σήμερα και αύριο θα δούμε αν ο Καραγκούνης θα είναι μαζί μας την Τετάρτη.

»Η προκριματική φάση φάση ξεκινάει για μας την Τετάρτη. Η Ελβετία θα είναι ένας αντίπαλος σαν τίγρης που είναι τραυματίας, δηλαδή πολύ επικίνδυνος, γι αυτό και θα πρέπει να έχουμε την αυτοσυγκέντρωσή μας σε υψηλά επίπεδα».


Εν συνεχεία, ο κ. Ρεχάγκελ απάντησε στις ακόλουθες ερωτήσεις:


Το πόσο λείπει ο Καραγκούνης στον δημιουργικό τομέα της Εθνικής: «Πρέπει πάντα να υπολογίζεις σε μια σεζόν ότι θα έχεις και τραυματίες, αλλά γι αυτό υπάρχουν και οι άλλοι παίκτες. Ο Καραγκούνης είναι ένας ποδοσφαιριστής που ξέρουμε όλοι ότι έχει διάθεση και πάθος, αλλά θα χρησιμοποιηθεί μόνο αν είναι 100% έτοιμος».


Τη συνεισφορά των πλάγιων μπακ (Σεϊταρίδης, Τοροσίδης) στην επιθετική ανάπτυξη: «Είναι πολύ σημαντικό να είναι έτοιμοι οι παίκτες, αλλά υπάρχει και ο αντίπαλος που κάποιες φορές επιτρέπει κάποια πράγματα και άλλες όχι. Ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι κρίνεται στα 90 λεπτά του από τις μονομαχίες, στις οποίες πρέπει να επιβληθείς».


Το μήνυμα που θα ήθελε να στείλει στους Ελληνες φιλάθλους: «Αγαπητοί φίλαθλοι, αν θέλετε να διεκδικήσουμε την πρόκριση ελάτε να μας στηρίξετε. Είναι όπως στο θέατρο, όπου αν είναι γεμάτο οι καλλιτέχνες αποδίδουν καλύτερα».


Το πώς περιμένει την Ελβετία: «Περιμένω να έρθουν για να χτυπήσουν τη νίκη. Εχουν πάρα πολλούς παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό και προπονητή με μεγάλη εμπειρία. Πρέπει να είμαστε πανέτοιμοι και συγκεντρωμένοι και στα 90 λεπτά».


Την «κόντρα» των πάγκων με τον συμπατριώτη του Οτμαρ Χίτσφελντ: «Επικεντρώνομαι μόνο στους παίκτες μου. Πρέπει να επιστρατεύσουν το 100% των δυνάμεών τους και να επικεντρωθούν στο παιχνίδι».


Το πότε θα πάρουν ευκαιρίες οι νέοι παίκτες: «Στο μέλλον θα τους δούμε».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 11:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Η Ελβετία δεν θα χάσει...»
Εξαιρετικά αμφίβολος ο Καραγκούνης, φαβορί η Ελλάδα για τον Χίτζφελντ

Μπορεί ο Γιώργος Καραγκούνης να προπονήθηκε κανονικά τη Δευτέρα και μάλιστα να έπαιξε και στο οικογενειακό δίτερμα της Εθνικής, όμως είναι πολύ πιθανό ο Ότο Ρεχάγκελ να να τον αφήσει εκτός ενδεκάδας στο ματς της Τετάρτης (21:30) με την Ελβετία στο «Καραϊσκάκη».

Ο 31άχρονος μέσος το τελευταίο διάστημα λόγω του τραυματισμού του στη γάμπα έχει χάσει πολλές προπονήσεις και ο Ρεχάγκελ δύσκολα θα ρισκάρει τη συμμετοχή του στο κρίσιμο αυτό ματς, εάν δεν είναι 100% έτοιμος. Κάτι που θα φανεί στην προπόνηση της Τρίτης (18:30) με τις πιθανότητες πάντως να αγωνισθεί να παραμένουν λίγες.

Αλλα προβλήματα δεν αντιμετωπίζει ο Ρεχάγκελ και εκτός απροόπτου θα χρησιμοποιήσει την 11άδα και το σχήμα (3-4-3) που έπαιξε εναντίον της Μολδαβίας.

Στην Αθήνα βρίσκεται στο μεταξύ από το απόγευμα της Δευτέρας η αποστολή της Ελβετίας. Στις δηλώσεις του ο τεχνικός των Ελβετών, Οτμαρ Χίτζφελντ, ξεκαθάρισε πως η ομάδα του ήρθε για τη νίκη ή την ισοπαλία, τονίζοντας μάλιστα πως «δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε».

Και ο Γερμανός τεχνικός συμπλήρωσε:

«Η Ελλάδα είναι το φαβορί για την νίκη και περιμένω ένα πολύ δύσκολο αγώνα. Ηρθαμε με στόχο την νίκη ή την ισοπαλία. Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουμε. Ο Ρεχάγκελ έχει κάνει καταπληκτική δουλειά. Η Ελλάδα δεν είναι δυνατή μόνο στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση, όπου διαθέτει δύο εξαιρετικούς φορ, τους Χαριστέα και Γκέκα. Πιστεύω όμως ότι τελικά θα καταφέρουμε το σκοπό μας».

Για τον αγώνα με την Ελλάδα μίλησε και ο αρχηγός των Ελβετών, Αλεξάντερ Φράι:

«Η Ελλάδα είναι ένας ισχυρός αντίπαλος και η πρωτοπόρος του ομίλου. Πιστεύω ότι οι παίκτες της μας σέβονται. Θα πρέπει να δώσουμε όλοι οι παίκτες στο γήπεδο το 100% των δυνατοτήτων μας. Ελπίζω να μας βοηθήσει και η τύχη».

Την αποστολή της Ελβετίας απαρτίζουν οι: Μπενάλιο, Κολτόρτι, Λεόνι, Σμίλιανιτς, Εγκιμαν, Γκρίχτινγκ, Λίχσταϊνερ, Μανίν, Νεφ, Σεντέρος, Σπίχερ, Φον Μπέργκεν, Αμπντί, Μπαρνέτα, Μπεχραμί, Φερνάντες, Χούγκελ, Ινλέρ, Λουστρινέλι, Στόκερ, Ντερντιγιόκ, Ενκούφο, Βονλάντεν, Γιακίν και Φράι.

Ο Σμίλιανιτς αντικατέστησε τον τραυματία Τζουρού, ο τερματοφύλακας Λεόνι τον Γιακούποβιτς, ενώ από την ομάδα των Ελπίδων προωθήθηκε ο επιθετικός Βαλεντίν Στόκερ.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 11:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Συμπαράσταση θέλει ο Έλληνας πορτιέρο
«Ελάτε στο γήπεδο» νέα έκκληση των διεθνών προς τον κόσμο μέσω Χαλκιά

Η Εθνική έκανε τρεις τις νίκες της σε ισάριθμους αγώνες στα προκριματικά του Μουντιάλ και την Τετάρτη (15/10) ετοιμάζεται για το... 4χ4 κόντρα στην Ελβετία, προκειμένου να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στα γήπεδα της Ν. Αφρικής το 2010. Για το λόγο αυτό, ο διεθνής πορτιέρο της, Κώστας Χαλκιάς, επεσήμανε ότι είναι σημαντική η έλευση του φίλαθλου κόσμου στο «Καραϊσκάκη».

Οι εκκλήσεις των διεθνών στον κόσμο συνεχίζονται και την Δευτέρα (13/10) ο Χαλκιάς δεν δίστασε να ζητήσει συμπαράσταση από τους Έλληνες φιλάθλους για τον αγώνα με την Ελβετία.

«Έχω την εντύπωση ότι στο παιχνίδι με την Ελβετία θα υπάρχει περισσότερος κόσμος στο γήπεδο. Θέλουμε τον κόσμο να είναι κοντά μας, για να συμβάλλει και αυτός σε μια νέα επιτυχία», τόνισε ο διεθνής γκολκίπερ στο «Αθλητικό Metropolis» και συνέχισε:

«Έχουμε κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα στα προκριματικά, το απόλυτο, απομένει η Ελβετία, που είναι μια ομάδα με ίδιους στόχους. Ένα τελείως διαφορετικό ματς, είναι πολύ καλή ομάδα, άσχετα που είχε ένα ατυχές αποτέλεσμα με το Λουξεμβούργο.

»Πιστεύω και εύχομαι ότι θα καταφέρουμε να πάρουμε το 'τρίποντο', για να κρατήσουμε τη διαφορά, αλλά και να την αυξήσουμε από την Ελβετία.

»Με τη Μολδαβία επιβάλλαμε το ρυθμό μας, σκοράραμε σε καίρια χρονικά σημεία. Δεν αγωνιζόμαστε για τους εαυτούς μας, αλλά για την Ελλάδα και το ελληνικό ποδόσφαιρο. Τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά, υπάρχει συνολική δουλειά.

»Όλα τα παιδιά δουλεύουν σε όλους τους τομείς. Φυσικά και είμαι ικανοποιημένος που μέχρι στιγμής δεν έχουμε δεχτεί τέρμα σε τρία παιχνίδια. Αλλά βοηθάνε όλοι οι παίκτες σε αυτό. Άλλωστε, η εθνική ομάδα έχει αποδείξει ότι η δύναμή της είναι το σύνολο», συμπλήρωσε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Με την ίδια συνταγή...

Ο Ότο Ρεχάγκελ στο παιχνίδι της Τετάρτης με την Ελβετία, αναμένεται να παρουσιάσει λίγο πολύ το ίδιο πρόσωπο της Εθνικής. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός δεν προσανατολίζεται σε αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στη Μολδαβία και φαίνεται πως θα στηριχθεί στο ίδιο σχήμα (3-4-3).

Εκτός απροόπτου την αμυντική τριάδα θα συνθέσουν οι Κυργιάκος, Αβραάμ Παπαδόπουλος και Δέλλας, κάτω από τα δοκάρια θα είναι ξανά ο Χαλκιάς και στα δύο άκρα οι Σεϊταρίδης δεξιά και Τοροσίδης αριστερά.

Στη μεσαία γραμμή οι Μπασινάς, Κατσουράνης θεωρούνται βέβαιοι, ενώ στην επίθεση ο Γκέκας θα βρίσκεται στην κορυφή και οι Χαριστέας - Σαμαράς έχουν προβάδισμα για τις δύο πτέρυγες.

Ο Γιώργος Καραγκούνης ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα την Κυριακή, αλλά αναμένεται να είναι στη διάθεση του Ρεχάγκελ και το πιο πιθανό είναι να δει το ματς από τον πάγκο.

Η επόμενη προπόνηση της Εθνικής είναι προγραμματισμένη για το απόγευμα της Δευτέρας στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

Τα εισιτήρια με Ελβετία

Ανακοίνωση για τα εισιτήρια του αγώνα της Τετάρτης με την Ελβετίας, εξέδωσε η ΕΠΟ στην οποία αναφέρει:

«Η Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ανακοινώνει ότι συνεχίζεται η διάθεση απλών εισιτηρίων από εκδοτήρια για τον αγώνα της Εθνικής Ανδρών με την Ελβετία (15/10/2008) στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010.

Ειδικότερα, η διάθεση θα γίνεται (ώρες 10:00-17:00) από τα εκδοτήρια του πεζόδρομου της οδού Κοραή (Αθήνα) και του γηπέδου «Γ. Καραϊσκάκης» (έξω από τη θύρα 25).

Την ημέρα του αγώνα (15/10/2008), το εκδοτήριο της θύρας 25 του γηπέδου «Γ. Καραϊσκάκης» θα λειτουργήσει από τις 10:00 έως τις 21:30 και αυτό της οδού Κοραή από τις 10:00 έως τις 14:30.

Οι τιμές των εισιτηρίων είναι 15, 25 και 40 ευρώ. Κάθε φίλαθλος θα μπορεί να αγοράσει, με την επίδειξη της Αστυνομικής Ταυτότητας, μέχρι τέσσερα (4) εισιτήρια».


Newsroom ΔΟΛ


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σε γερμανική εφημερίδα
«Βασιλιάς της Ελλάδας» είπε ο Χαριστέας για τον Ότο Ρεχάγκελ


«Βασιλιά της Ελλάδας» χαρακτήρισε ο Αγγελος Χαριστέας τον προπονητή της Εθνικής, Οτο Ρεχάγκελ, σε δηλώσεις του στην ελβετική ιστοσελίδα «Blick». Oσον αφορά στο επερχόμενο ματς με την Ελβετία, αλλά και τις πιθανότητες πρόκρισης της Ελλάδας στο Μουντιάλ του 2010, ο 28άχρονος φορ τόνισε πως «ακόμα δεν κερδίσαμε τίποτα».

Τα σημαντικότερα αποσπάσματα της συνέντευξης του Χαριστέα:

«Ο Ότο είναι ο βασιλιάς στην Ελλάδα. Στα επτά χρόνια της παρουσίας του στον πάγκο της Εθνικής είμαστε απόλυτα επιτυχημένοι. Είμαι πολύ χαρούμενος που επέκτεινε το συμβόλαιο του ως το 2010.

»Είναι δύσκολο να φανταστείς το μέλλον μας χωρίς τον Ρεχάγκελ», είπε ο Χαριστέας για τον Ρεχάγκελ.

Αναφορικά με το τι απαιτεί ο Γερμανός τεχνικός από τον ίδιο και τους συμπαίκτες του, είπε: «Είμαστε ξεκάθαροι στο τι θέλουμε στον αγωνιστικό χώρο. Γρήγοροι στην αντεπίθεση και δυνατοί στις μονομαχίες. Αυτό είναι μοντέρνο ποδόσφαιρο».

Για το ματς με την Ελβετία, σχολίασε: «Δεν κερδίσαμε τίποτα ακόμη. Είμαστε ακόμη στα μέσα του δρόμου και θέλουμε τη νίκη απέναντι και στην Ελβετία.

»Η Ελβετία ανήκε στα φαβορί για να κατακτήσουν το γκρουπ. Δεν περίμενα να έχει τέτοια αρχή. Αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Ο καθένας έχει τις κακές στιγμές του».

Οσον αφορά στο τι ξέρει για την ομάδα της Ελβετίας ο Χαριστέας δήλωσε: «Γνωρίζω τον Χίτσφελντ από τη Γερμανία και τρέφω απεριόριστο σεβασμό για αυτόν. Είναι ένας σπουδαίος προπονητής.

»Μπορούν να πετύχουν πολλά γιατί έχουν ποιότητα. Ο Μαγκνίν, ο Μπαρνέτα είναι γνωστοί από τη θητεία τους στην Bundesliga, όπως και ο Φρέι, ο οποίος διανύει περίοδο φόρμας. Θα πρέπει να τον προσέξουμε».

Tέλος, αναφερόμενος στην κατάκτηση του EURO του 2004, είπε: «Αυτή η επιτυχία δεν είναι κάτι σύνηθες για μια μικρή χώρα. Κανείς στην Ελλάδα δεν μπορεί να ξεχάσει τι πετύχαμε πριν από τέσσερα χρόνια.

»Η υποστήριξη είναι φοβερή, αν και με την Μολδαβία δεν τη νιώσαμε. Απέναντι στην Ελβετία ελπίζω το Καραϊσκάκη να είναι γεμάτο».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Σε όλα τα αθλήματα
Τίτλους και ευρωπαϊκή καταξίωση, το όραμα Συγγελίδη για τον Ολυμπιακό

Την πεποίθηση του πως η ομάδα βόλεϊ θα κατακτήσει φέτος το πρωτάθλημα εξέφρασε νέος πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, Γιάννης Συγγελίδης, ενώ έκανε αναφορά και στα άλλα αθλήματα του Ερασιτέχνη, θέτοντας ως άμεσες προτεραιότες «να συνεχίσουμε να παίρνουμε πρωταθλήματα και να διακρινόμαστε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις».

Μιλώντας στο sport tv, μίλησε για τη νέα του θέση και για το όραμα που έχει για τον σύλλογο του Πειραιά:

«Η 11η Οκτωβρίου του 2008, η ημέρα της εκλογής μου, είναι ιστορική για εμένα. Όλα ξεκινούν στη ζωή από το συναίσθημα. Σαν πρόεδρος του Ολυμπιακού διακατέχομαι από το συναίσθημα της ευθύνης. Είμαι ένας απλός στρατιώτης στον Ολυμπιακό. Πιστεύω ότι θα ανταποκριθώ στις προσδοκίες της θέσης» είπε χαρακτηριστικά ο Γιάννης Συγγελίδης.

Και συνέχισε:

«Γνωρίζω τα προβλήματα, έχω όραμα και υπάρχει μέλλον στον Ολυμπιακό, Είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος που ηγούμαι του ερασιτέχνη Ολυμπιακού και πιστεύω πως θα ανταποκριθώ.

» Στον Ολυμπιακό και συγκεκριμένα στο Διοικητικό Συμβούλιο βρίσκομαι πολλά χρόνια. Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον Λεωνίδα Θεοδωρακάκη, που τον έχω σαν αθλητικό πατέρα, εκείνος το 1992 με πρότεινε να μπω στο ΔΣ του Ολυμπιακού. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Αλλά η ζωή σου επιφυλάσσει συνεχώς εκπλήξεις και τώρα έγινε πραγματικότητα ένα από τα όνειρά μου. Είμαι πρόεδρος στον αγαπημένο μου σύλλογο. Στον Ολυμπιακό.

» Όλα πραγματοποιούνται με σκληρή δουλειά και κόπο. (...) Να συνεχίσουμε να παίρνουμε πρωταθλήματα και να διακρινόμαστε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Ο ελληνικός αθλητισμός πρέπει να εξαγάγεται. Για να γίνει αυτό όμως, θα πρέπει να έχουμε φτιάξει υποδομές, κάτι που ακούγεται εύκολο αλλά, δεν είναι. Πρέπει να έχεις όραμα και οικονομική ανεξαρτησία.

» Σκεφτόμαστε να φτιάξουμε από την αρχή τις ακαδημίες έτσι ώστε τα νέα παιδιά που μπαίνουν στον Ολυμπιακό να αποτελέσουν τον κορμό των αθλημάτων, που κάνουν πρωταθλητισμό. Κατόπιν θα επιχειρήσουμε την ενίσχυση με ακριβές και ποιοτικές μεταγραφές.

» Το 1992 που μπήκα στον Ολυμπιακό ασχολήθηκα με το βόλεϊ. Το 1996 σηκώσαμε το Κυπελλούχων. Και μόνο που το θυμάμαι ανατριχιάζω. Αισθάνομαι υπερήφανος. Για τη σημερινή ομάδα, μιλώντας με τους παίκτες και τον προπονητή της ομάδας, διαπιστώνω ότι υπάρχει το πνεύμα του νικητή. Το πνεύμα του πρωταθλητή. Θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον κ. Βαγγέλη Μαρινάκη, τον κ. Παναγιώτη Αγγελόπουλο και όλους όσοι συνδράμουν για να φέρουμε στην ομάδα ονόματα παγκόσμιας κλάσης. Είμαι σίγουρος ότι ο Ολυμπιακός φέτος θα διακριθεί και θα φέρουμε την κούπα στον Πειραιά.

» Την ομάδα της υδατοσφαίρισης δεν την θεωρώ απλά πρωταθλήτρια Ελλάδος αλλά μία από τις κορυφαίες της Ευρώπης. Περιμένουμε την κλήρωση για τους ευρωπαϊκούς αγώνες και παίρνω μηνύματα ότι όλοι θέλουν να μας αποφύγουν. Οι μεταγραφές που κάναμε μαζί με τους παίκτες που υπήρχαν στο έμψυχο δυναμικό, θα δώσουν την πνοή και την δυνατότητα για να διακριθούμε και πάλι στην Ευρωλίγκα.

» Η Πολιτεία, τον Ολυμπιακό δεν τον έχει βοηθήσει. Το Καραϊσκάκη δημιουργήθηκε αποκλειστικά με τα χρήματα του προέδρου μας Σωκράτη Κόκκαλη. Η κατασκευή κολυμβητηρίου για τον Ολυμπιακού, αποτελεί ένα όραμα. Αυτό που εγγυώμαι είναι ότι θα κάνουμε μια αντιπροσωπεία που θα έρθει σε επαφή με το Δήμο Πειραιά, προκειμένου να πραγματοποιήσουμε το όνειρό μας.

» Ενισχύουμε και θα συνεχίσουμε να ενισχύουμε αυτά τα αθλήματα. Δεν τα αφήσαμε, δεν τα εγκαταλείψαμε και δεν θα το κάνουμε ποτέ. Αυτό που χρειάζεται είναι η προβολή τους μέσω των ΜΜΕ. Πρέπει να τα μάθει ο κόσμος. Ο Βασίλης Πολύμερος, π.χ. που μας έκανε υπερήφανους στους Ολυμπιακούς αγώνες, ανήκει στο κωπηλατικό τμήμα του Ολυμπιακού.

» Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη Αγγελόπουλο για την προσφορά του στο γυναικείο βόλεϊ. Γίνεται μία σοβαρή προσπάθεια με αθλήτριες ευρωπαϊκών προδιαγραφών. Πάμε να κάνουμε πρωταθλητισμό. Το ίδιο και στην ομάδα πόλο γυναικών. Η ανοδική πορεία θα συνεχιστεί και θα συνδυαστεί με τίτλους».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το σκέφτεται σοβαρά
Να φύγει από την Ίντερ θέλει ο απογοητευμένος Κρέσπο


Απογοητευμενός από το γεγονός ότι δεν παίρνει ευκαιρίες από τον προπονητή του στην Ιντερ, Ζοζέ Μουρίνιο, εμφανίστηκε ο Ερνάν Κρέσπο. Ο Μουρίνιο δεν τον έχει βάλει σε κανένα παιχνίδι βασικό φέτος και ο πρώην διεθνής Αργεντινός σκέφτεται τις επιλογές του ενόψει της χειμερινής μεταγραφικής περιόδου.

«Θα σκεφτώ τα πάντα ήρεμα τον Ιανουάριο. Έχω περάσει τα 30 και πρέπει να λάβω υπόψη μου πολλά πράγματα. Πάντα υπήρξα επαγγελματίας παίκτης και θέλω να παίζω. Αλλωστε μόνο παίζοντας, αποδεικνύει κανείς την αξία του. Παρόλα αυτά, αν δεν μου δοθεί ευκαιρία εδώ θα πρέπει να βρω μια άλλη λύση» τόνισε ο ικανός φορ.

Ο Κρέσπο υπήρξε παλαιότερα μεταγραφικός στόχος τόσο του Παναθηναϊκού όσο και του Ολυμπιακού και δεν αποκλείεται σε περίπτωση που αποφασίσει να αποχωρήσει από την Ιντερ, κάποια από τις ομάδες αυτές να κινηθεί για την απόκτηση του.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy