ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ - ΑΘΛΗΤΙΚΑ (μέρος 2ον)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 12:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κλείνει η μεταγραφή
Επιστρέφει στη Σαν Λορέντζο ο Λεντέσμα


Δημοσίευμα της εφημερίδας της Αργεντινής «Ole» αναφέρει πως ο Κριστιάν Λεντέσμα είναι «πιο κοντά από ποτέ» στην επιστροφή του στη Σαν Λορέντζο.

Για την ακρίβεια η έγκυρη εφημερίδα κάνει λόγο για συνάντηση του προέδρου της Σαν Λορέντζο, Ραφαέλ Σαβίνο, με τον ατζέντη του μέσου του Ολυμπιακού, Αντριάν Καστεγιάνο την Παρασκευή (11/7) προκειμένου να συζητήσουν τις οικονομικές λεπτομέρειες για την πραγματοποίηση της μεταγραφής.

Μάλιστα, το ρεπορτάζ αναφέρει πως η ομάδα της Αργεντινής προτίθεται πολύ σύντομα να καταθέσει πρόταση ύψους 1,5 εκ. ευρώ στον Ολυμπιακό για την απόκτηση του 'Λύκου'.

Από την πλευρά των ερυθρόλευκων, τόσο η διοίκηση, όσο και ο Ερνέστο Βαλβέρδε, επιθυμούν να παραμείνει ο Λεντέσμα στην ομάδα και για την ώρα δεν τίθεται θέμα παραχώρησης του...

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 12:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ζήτησε υπομονή
Ετοιμάζει εκκαθαρίσεις ο Βαλβέρδε εν όψει Ολλανδίας

Την ώρα που στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού επικρατεί εκστασιασμός από την μεταγραφή του Ζιλμπέρτο Σίλβα, στον Ολυμπιακό φαίνεται πως υπάρχει μια στασιμότητα, κυρίως στα μεταγραφικά ζητήματα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε, πάντως, από την Αυστρία, όπου βρίσκεται η ερυθρόλευκη αποστολή για να πραγματοποιήσει το βασικό στάδιο της προετοιμασίας, έδειξε να μην ανησυχεί, τονίζοντας πως πρέπει να υπάρχει υπομονή.

«Τώρα έχουμε προπονήσεις εδώ, θα μιλήσουμε την επόμενη εβδομάδα. Δεν θέλω να κάνω τα πράγματα γρήγορα, γιατί μπορεί να κάνουμε λάθος τότε. Θέλω να δούμε τα πράγματα καλά για το τι θα κάνουμε» είπε ο ισπανός τεχνικός, ο οποίος αναφέρθηκε και στον Μίκελ Αλόνσο, που δεν άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις στο φιλικό με την Γκρότσλιν.

«Πιστεύω ότι μπορεί να μας βοηθήσει. Στο φιλικό με την Γκρότσλιν δεν ήταν όπως ήθελα, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να μας δώσει πολλά πράγματα, όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα. Πρεσάρει καλά κι αυτό μου αρέσει, αλλά ακόμη έχουμε λίγο χρόνο για να αποφασίσουμε αν θα μείνει μαζί μας ή όχι» υποστήριξε ο Βαλβέρδε.

Για το ποιοί παίκτες θα τον ακολουθήσουν στην Ολλανδία απάντησε: «Θέλω να έχω μαζί μου στην Ολλανδία το πολύ 24 παίκτες. Ο αριθμός θα είναι μεταξύ 22 και 24. Όχι παραπάνω από 24. Δεν θέλω παραπάνω, διότι, αν γίνει αυτό, θα πάμε εκεί και δεν θα παίξουν κάποιοι ούτε ένα λεπτό. Έχουμε τρία φιλικά παιχνίδια, θα κάνουμε ροτέισον, αλλά δεν θέλω να έχω παιδιά εκεί χωρίς να παίξουν ούτε ένα λεπτό».

Τέλος όσον αφορά στο θέμα του Λούα Λούα, ο ισπανός τεχνικός αρκέστηκε να αναφέρει πως «...πρέπει να μιλήσω με τη διοίκηση. Ο Λούα δεν είναι ακόμα καλά, θα το δούμε μόλις γυρίσουμε αυτό το θέμα».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 12:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Είπε το «ναι»
Ολoκληρώνεται θετικά η μεταγραφή του Λυμπερόπουλου στον ΠΑΟΚ


Θετικά φαίνεται να ολοκληρώνεται το σίριαλ της μεταγραφής του Νίκου Λυμπερόπουλου στον ΠΑΟΚ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο διεθνής επιθετικός έχει συμφωνήσει με τον Θοδωρή Ζαγοράκη για συμβόλαιο διετούς διάρκειας, με τις απολαβές του πρώην παίκτη της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού να φτάνουν το 1 εκατομμύριο ευρώ (και για τα δύο χρόνια).

Ο Λυμπερόπουλος ζήτησε την Παρασκευή (11/7) από τον Ζήση Βρύζα διορία 48 ωρών για να απαντήσει στην πρόταση που του είχε καταθέσει ο ΠΑΟΚ.

Ο διεθνής επιθετικός έψαχνε στο εξωτερικό -και συγκεκριμένα στην Bundesliga- μια καλύτερη προσφορά, όμως δεν την βρήκε και είπε το 'ναι' στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η μεταγραφή πρέπει να θεωρείται τελειωμένη και μόνο σε περίπτωση που υπάρξει μια άκρως εντυπωσιακή πρόταση από το εξωτερικό μπορεί να χαλάσει, αν και κάτι τέτοιο φαντάζει πλέον δύσκολο.

Ο 33χρονος επιθετικός έλυσε την Δευτέρα (7/7) το συμβόλαιό του με την ΑΕΚ, μετά από πέντε χρόνια που πέρασε στην Ενωση. Ο ΠΑΟΚ εξέφρασε αμέσως το ενδιαφέρον του για τον παίκτη και πόνταρε στις εξαιρετικές σχέσεις που έχει μαζί του ο Θοδωρής Ζαγοράκης.

Αυτός ήταν, όπως όλα δείχνουν, και ο βασικότερος λόγος για τον οποίο ο Λυμπερόπουλος αποδέχτηκε την πρόταση του ΠΑΟΚ, αν και είχε στα χέρια του πρόταση και από την Ραπίντ Βουκουρεστίου του Ζοσέ Πεσέιρο, ενώ ρόλο έπαιξε και η παρουσία του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο, καθώς είχε συνεργαστεί μαζί του και στην ΑΕΚ.

Με δηλώσεις του μεσοβδόμαδα σε Μέσα της Θεσσαλονίκης, ο διεθνής επιθετικός, ο οποίος συμπεριλήφθηκε στην αποστολή της Εθνικής στο Euro, τόνισε πως ο ΠΑΟΚ είναι μεγάλη ομάδα και αναφέρθηκε ιδιαίτερα στον... τρελό κόσμο της ομάδας.

Με τα εισιτήρια διαρκείας να πλησιάζουν ήδη τα 14.000 (!), είναι σίγουρο πως η μετακίνηση του Λυμπερόπουλου θα αυξήσει τον ενθουσιασμό των φιλάθλων.

Εν τω μεταξύ, σύμφωνα με πληροφορίες, ο ΠΑΟΚ θα κινηθεί, αν δεν το έχει κάνει ήδη, για την απόκτηση ενός αμυντικού χαφ, ο οποίος έχει πολλές συμμετοχές με την Εθνική ομάδα της χώρας του.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πολλοί θέλουν Ολιβέιρα, όχι ο Ολυμπιακός


Εξοδο διαφυγής αναζητά εναγωνίως από τη Σαραγόσα ο Ρικάρντο Ολιβέιρα και κάθε μέρα που περνά μοιάζει με... μαρτύριο γι’ αυτόν, αφού έχει «κολλήσει» στο σύλλογο της Αραγονίας.
Για τον λόγο αυτό συναντήθηκε σύμφωνα με την «Marca» ο μάνατζερ του Βραζιλιάνου επιθετικού με τους ανθρώπους της Σαραγόσα, η οποία μάλλον δεν μπορεί να «σηκώσει» το υπέρογκο συμβόλαιό του στη Σεγούντα Ντιβισιόν, όπου κι υποβιβάστηκε.

Ομως, ο εκπρόσωπος του διεθνούς Βραζιλιάνου, Αουγκούστο Κάστρο, αναφερόμενος στις ομάδες που έχουν καταθέσει πρόταση για την απόκτηση του πελάτη του δεν... πρόφερε το όνομα του Ολυμπιακού, διαψεύδοντας έτσι τα σενάρια που ήθελαν τους Πειραιώτες να κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση για να κάνουν τη μεταγραφική υπέρβαση.
Είναι γνωστό βέβαια πως για να πραγματοποιηθεί μια τέτοια μεταγραφή χρειάζονται πολλά εκ. ευρώ, που είναι εκτός του μπάτζετ των ελληνικών συλλόγων.

Ο Κάστρο λοιπόν, αποκάλυψε ότι πρόταση στη Σαραγόσα έχουν καταθέσει η Βέρντερ Βρέμης, η Παρί Σεν Ζερμέν, η Γαλατάσαραϊ και η Λιόν, εκ των οποίων οι τρεις τον ζήτησαν δανεικό και μία πρόσφερε 14 εκ. ευρώ για το 60% των δικαιωμάτων του!
Ωστόσο, η Σαραγόσα δεν θέλησε να ξεκαθαρίσει τη θέση της, κάτι που εξόργισε τον Κάστρο.

«Δεν μπορώ να καταλάβω τη στάση της Σαραγόσα και πραγματικά δεν ξέρω τι θα γίνει. Ο Ρικάρντο θέλει πάρα πολύ να συνεχίσει ν’ αγωνίζεται στην ομάδα και ξέρει ότι και στον σύλλογο τον υπολογίζουν, όμως ποτέ στην ιστορία της Βραζιλίας δεν κλήθηκε στην εθνική ομάδα παίκτης που αγωνιζόταν στην Β’ κατηγορία. Οι προτάσεις που έχουν κατατεθεί είναι πολύ καλές, όμως αρνείται να τις συζητήσει η Σαραγόσα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τη συμπεριφορά της. Εκείνη τον πήρε δανεικό από τη Μίλαν με 2 εκ. ευρώ και πλήρωσε 10 εκ. ευρώ για να τον αγοράσει και τώρα δεν συζητά προτάσεις που θα της αποφέρουν 3 εκ. ευρώ για δανεισμό και 14 εκ. ευρώ συν το 40% των δικαιωμάτων του σε περίπτωση πώλησης».

Πάντως, όλα δείχνουν ότι ο νέος τεχνικός της ομάδας, Μαρθελίνο, έχει ζητήσει από τη διοίκηση την παραμονή του παίκτη κι εκείνοι κάνουν τα πάντα για να πραγματοποιήσουν την επιθυμία του.

Πηγη www.sports.e-go.gr (ethnospor)


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Υπέγραψε για δύο χρόνια
Ο Λύμπε στην Αϊντραχτ και ο ΠΑΟΚ «κλείνει» Ζλάταν...

Αρνητικά απάντησε στον ΠΑΟΚ ο Νίκος Λυμπερόπουλος! Ο Ελληνας διεθνής έχει μείνει ελεύθερος από την ΑΕΚ και φερόταν να βρίσκεται κοντά σε συμφωνία με τον «Δικέφαλο» του Βορρά, αλλά η δελεαστική πρόταση της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης, άλλαξε τα σχέδιά του.

Οι καλές σχέσεις του «Λύμπε» με τον Θοδωρή Ζαγοράκη και τον Φερνάντο Σάντος τον έφερναν κοντά στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, ενώ φερόταν να έχει συμφωνήσει για διετές συμβόλαιο έναντι ενός εκατομμυρίου ευρώ.

Παρ' όλα αυτά, ο παίκτης δεν είχε κρύψει ποτέ την επιθυμία του να αγωνιστεί σε ομάδα του εξωτερικού και ιδιαίτερα της Bundesliga και η δελεαστικότατη πρόταση της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης φέρεται να τον ικανοποιεί απόλυτα, ενώ εκεί θα βρεθεί συμπαίκτης με τον Γιάννη Αμανατίδη.

Η απόκτηση του Λυμπερόπουλου από την Αϊντραχτ έγινε γνωστή από την ιστοσελίδα της γερμανικής ομάδας: «Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης απέκτησε τον 60 φορές Έλληνα διεθνή Νίκο Λυμπερόπουλου που είχε λύσει το συμβόλαιό του με την ΑΕΚ».

Στην ανακοίνωση αναφέρεται, μεταξύ άλλων, ότι το συμβόλαιό του θα είναι μέχρι τις 30 Ιουνίου του 2010, δηλαδή για δύο χρόνια, και ότι θα φοράει την φανέλα με το Νο10. Οι ετήσιες αποδοχές για τον 33χρονο επιθετικό αγγίζουν τις 700.000 ευρώ.

Στροφή σε Ζλάταν Μουσλίμοβιτς

Μετά το «ναυάγιο» με τον πρώην άσο της ΑΕΚ, το ενδιαφέρον του ΠΑΟΚ στρέφεται εκ νέου στον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς. Η υπόθεση του Βόσνιου άσου της Αταλάντα είχε «κολλήσει», αλλά τα νέα δεδομένα τον φέρνουν μια ανάσα από τον «Δικέφαλο» που αναμένεται να κλείσει άμεσα τη μεταγραφή του.

Φλερτ είχε υπάρξει και στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, χωρίς όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο να προχωρήσει, ενώ στα υπόψη του Φερνάντο Σάντος είναι ένας ακόμη διεθνής Ευρωπαίος επιθετικός που είναι στο στόχαστρο.

Παράλληλα στον ΠΑΟΚ θα κινηθούν για την απόκτηση, τουλάχιστον, ακόμη τριών παικτών. Ενός αμυντικού χαφ με προβάδισμα στον Ευρωπαίο που έχει ξεχωρίσει ο Φερνάντο Σάντος αντί Λατινοαμερικάνου, ενός ακόμη τερματοφύλακα όπου έχει ακουστεί το όνομα του Νέναντ Νοβάκοβιτς της Ρετζίνα και ενός αριστερού οπισθοφύλακα.

Ημερομηνία γέννησης: 6/3/1981
Ύψος: 1,89μ.
Βάρος: 83 κιλά.

Συμμετοχές - Γκολ
2000/01-Ουντινέζε (Α): 1-0
2001/02-Πιστοϊέζε (Β): 8-1
2002/03-Άσκολι (Β): 11-0
2003/04-Πάντοβα (C1): 30-6
2004/05-Ρίμινι (C1): 32-15
2005/06-Μεσίνα (Α): 25-4
2006/07-Πάρμα (Α): 28-3
2007/08-Αταλάντα (Α): 10-2


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Δύσκολα θα μείνει στο Λιμάνι
Ο Λούα Λούα «κλωτσάει» για Κατάρ, θέλει να μείνει Πειραιά

Την πρόθεση του να μην πάρει μεταγραφή σε ομάδα του Κατάρ, αλλά την επιθυμία να παραμείνει στον Ολυμπιακό εξέφρασε με δηλώσεις του στον ραδιοφωνικό σταθμό «Real Fm» ο Λούα Λούα. Ο 28χρονος επιθετικός των «ερυθρολεύκων» παραδέχτηκε οτι έχει κάνει λάθη, παράλληλα όμως τόνισε πως θέλει να συναντηθεί με τον Σωκράτη Κόκκαλη προκειμένου να συζητήσουν για το μέλλον του.

«Οταν υπέγραψα ήταν για τρία χρόνια και όχι ένα. Ευχαριστώ τον κύριο Κόκκαλη για ό,τι έχει κάνει για μένα. Οταν βγήκα από το νοσοκομείο με φρόντισε. Πρέπει να είναι κανείς ηλίθιος για να μην το αναγνωρίσει. Στη ζωή πρέπει να εκτιμάς τους ανθρώπους και να τους το επιστρέφεις.

»Ο κύριος Κόκκαλης ήταν στις ΗΠΑ όταν έμαθε για μένα. Αγαπώ τον Ολυμπιακό και η υποστήριξη που έχω είναι υπέροχη. Δεν έχω πρόβλημα με τους συμπαίκτες μου ούτε είμαι άνθρωπος που κάνω φασαρίες, ούτε ξενυχτάω και πίνω», ανέφερε αρχικά ο κογκολέζος φορ.

Στη συνέχεια, ο Λούα Λούα ήταν απολογητικός, τονίζοντας: «Καταλαβαίνω ότι έχω κάνει λάθη, το παραδέχομαι. Οι άνθρωποι, όμως, μπορούν να αλλάξουν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω τι έχω κάνει και έχει προκύψει αυτή η ιστορία. Οταν κάνω λάθη είναι ο πρώτος που το παραδέχομαι και ζητάω συγνώμη.

»Μην ξεχνάμε ότι στην Αγγλία υπάρχει άλλη νοοτροπία και χρειάζεται ένας χρόνος για να μάθεις τι ζητάνε από σένα και για να μπορέσεις εσύ να καταλάβεις κάποια πράγματα».

Ερωτηθείς για το ενδεχόμενο να πάρει μεταγραφή σε ομάδα του Κατάρ, ήταν κάθετα αρνητικός. «Δεν με ενδιαφέρει να πάω στο Κατάρ, θέλω να μείνω. Μου αρέσει η Ελλάδα και στην οικογένεια αρέσει. Η απόφαση, όμως, δεν είναι δική μου, αλλά της ομάδας. Οι σχέσεις μου με συμπαίκτες και οπαδούς μας είναι πολύ καλές».

Τέλος, εξέφρασε την επιθυμία να συναντηθεί με τον πρόεδρο του Ολυμπιακού για να ξεκαθαρίσει το θέμα του. «Θα ήθελα πολύ να συναντηθώ με τον κύριο Κόκκαλη. Ημουν στο νοσοκομείο και δεν μπορούσα να τον δω γιατί κινδύνευε η ζωή μου. Θέλω να τον ευχαριστήσω για ότι έγινε.

»Πέρασα ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας και πολύς κόσμος δεν έχει καταλάβει τι έγινε. Διαβάζει κάποια πράγματα από τον Τύπο, αλλά δεν ξέρει τι πραγματικά συμβαίνει. Αυτό είναι ανεύθυνο. Στο ποδόσφαιρο δεν παίζουν ρόλο τα χρήματα, αλλά να είσαι χαρούμενος. Κάποια πράγματα, όμως, δεν είναι επιλογή των παικτών.

»Δεν έχω συζητήσει με τον Ολυμπιακό. Οπως είπα θέλω να μιλήσω με τον πρόεδρο. Αν μου πουν ότι δεν με θέλουν θα το καταλάβω, Ο παίκτης δεν είναι πάνω από την ομάδα. Αν δεν σε θέλουν δεν έχει νόημα, αλλά προσεύχομαι όλα να πάνε καλά».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εμεινε στο 0-0 με την Κλουζ
Ανέτοιμος, αλλά με θετικά στοιχεία ο Παναθηναϊκός


Στο ισόπαλο 0-0 με την νταμπλούχο Ρουμανίας Κλουζ έμεινε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους στο Ιρντνινγκ. Παρότι φιλικό, οι Ρουμάνοι έδειξαν άγριες... διαθέσεις, καθώς δεν έλειψαν κάποια σκληρά και μαρκαρίσματα, ευτυχώς όμως το ματς δεν ξέφυγε από τα αθλητικά όρια.

Οι «πράσινοι» έδειξαν ορισμένα καλά στοιχεία, όπως και στο φιλικό με την Γκόρνικ, από την άλλη όμως σίγουρα θέλουν ακόμα δουλειά για να είναι έτοιμοι για τον πρώτο αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου στις 30/7.

Καλή κυκλοφορία της μπάλας και υπομονή στο παιχνίδι ήταν τα θετικά στοιχεία της ομάδας του Τεν Κάτε, η οποία πάντως έδειξε να έχει προβλήματα στο πρέσινγκ των ρουμάνων στην αρχή του ματς.

Ο Αντε Ρουκάβινα, στην πρώτη του εμφάνιση, έδειξε φανερά εκτός κλίματος, κάτι πάντως απολύτως φυσιολογικό, αφού βρίσκεται μόλις πέντε μέρες μαζί με τους νέους του συμπαίκτες. Ο Τεν Κάτε τον χρησιμοποίησε δεξιά στα χαφ την περισσότερη ώρα, ενώ αγωνίστηκε και για λίγο στον άξονα, πίσω από τον Πετρόπουλο. Ατομικά έδειξε καλά στοιχεία (καλή τεχνική και ταχύς), αλλά δεν μπορούσε να βρεθεί ακόμα με τους συμπαίκτες του.

Ενδιαφέρον είχε και η τοποθέτηση του Λουκά Βύντρα στο κέντρο της άμυνας, με τον 27άχρονο μπακ να ανταποκρίνεται θετικά στο ρόλο του.

Κατά τ' άλλα, Ιβανσιτς και Μάτος ήταν σταθερές αξίες στα χαφ, όπως και οι Νίλσον, Σπυρόπουλος στα μπακ. Καλός ήταν και ως μοναδικός προωθημένος ο Αντώνης Πετρόπουλος, ο οποίος θα μπορούσε μάλιστα και να σκοράρει στο 24', αν ήταν ψύχραιμος στην τελική προσπάθεια.

Η Κλουζ έδειξε πολύ καλά στοιχεία, αποδεικνύοντας οτι είναι μια κοντρολαρισμένη ομάδα, αν και οι Ρουμάνοι έπαιξαν υπέρ του δέοντος σκληρά στο πρώτο μέρος. Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο ένα επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Πετρόπουλο, άναψε λίγο τα... αίματα προς στιγμή, χωρίς όμως να γίνει κάτι περαιτέρω.

Ο Χενκ Τεν Κάτε παρέταξε τους πράσινους με 4-2-3-1, αλλά η έκπληξη ήταν η συμμετοχή των διεθνών, παρότι αρχικά ο Ολλανδός τεχνικός δεν τους υπολόγιζε για τα πρώτα φιλικά της προετοιμασίας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Γκαλίνοβιτς τερματοφύλακα, τους Βύντρα, Σαριέγκι στο κέντρο της άμυνας. Στα μπακ, αριστερά ήταν ο Σπυρόπουλος και δεξιά ο Νίλσον.

Αμυντικά χαφ ήταν οι Μάτος και Τζιόλης, ενώ στις πτέρυγες οι Ιβανσιτς και Ρουκάβινα, στο ντεμπούτο του Κροάτη. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Αντώνης Πετρόπουλος, με τον Σαλπιγγίδη να κινείται από πίσω του.

Οι Ρουμάνοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 6' ο Τρίκα σούταρε από πλάγια θέση δεξιά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε. Η πίεση της Κλουζ ψηλά παραλίγο να φέρει αποτέλεσμα, καθώς στο 19' οι νταμπλούχοι Ρουμανίας έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ του Περάλτα έξω από την περιοχή βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.

Η καλή στιγμή των πρασίνων ήρθε στο 24'. Ο Νίλσον συνδυάστηκε με τον Ιβανσιτς, αυτός με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε αμαρκάριστο τον Πετρόπουλο, όμως το σουτ του τελευταίου μπλόκαρε εύκολα ο γκολκίπερ της Κλουζ. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο γκολ και στο 33', με την κεφαλιά του προωθημένου Σαριέγκι, από κόρνερ του Ιβανσιτς, να περνάει λίγο άουτ.

Η επόμενη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού ήρθε πάλι από στημένη φάση. Στο 54' ο Πετρόπουλος νίκησε στον αέρα την άμυνα της Κλουζ, μετά από κόρνερ του Ιβανσιτς, αλλά δεν βρήκε στόχο. Οι ρουμάνοι απάντησαν στο 59', όταν η μπάλα μετά από κόντρες στην περιοχή των «πρασίνων» έφτασε στον Σεμέδο, όμως ο Γκαλίνοβιτς απέκρουσε την προβολή του.

Στο μεταξύ, στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρουκάβινα είχε περάσει πίσω από τον Πετρόπουλο και ο Σαλπιγγίδης είχε έρθει δεξιά. Ο Κροάτης έγινε αλλαγή στο 66' με τον Μάντζιο να περνάει στη θέση του. Οι πολλές αλλαγές, κυρίως από την πλευρά της Κλουζ, αλλά και η κόπωση των δύο ομάδων, είχε ως αποτέλεσμα να πέσει αισθητά ο ρυθμός και το 0-0 επήλθε φυσιολογικά.

Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Βύντρα, Σαριέγκι, Σπυρόπουλος, Μάτος, Τζιόλης (74' Σιόντης), Ιβανσιτς (84' Μουν), Ρουκάβινα (66' Μάντζιος), Σαλπιγγίδης (77' Χριστοδουλόπουλος), Πετρόπουλος.

Παραμένει το ενδιαφέρον για Πιζάρο

Σε ό,τι αφορά τα μεταγραφικά, πλην των περιπτώσεων Ζιλμπέρτο Σίλβα και Γκάμπριελ, δεν υπήρξε κάποια σημαντική εξέλιξη. Δεδομένο είναι το ενδιαφέρον των «πρασίνων» για τον Κλαούντιο Πιζάρο, αλλά ο Περουβιανός φορ της Τσέλσι προς το παρόν «κλωτσάει» στο ενδεχόμενο να έρθει στην Ελλάδα και στον Παναθηναϊκό. Μάλιστα για τον παίκτη ενδιαφέρεται έντονα και η Παρί Σεν Ζερμέν, όπως αναφέρουν τα γαλλικά ΜΜΕ.

To πρωί της Κυριακής (13/7) οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού ξεκίνησαν την προπόνηση με ζέσταμα και ασκήσεις τεχνικής και στη συνέχεια χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ. Το πρώτο δούλεψε στα στημένα, στις σέντρες και τα σουτ και σε ασκήσεις φυσικής κατάστασης.

Το δεύτερο γκρουπ δούλεψε πάνω στη κυκλοφορία της μπάλας και έπαιξε δίτερμα σε μικρούς χώρους, ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με αποθεραπεία. Ατομικά προπονήθηκαν οι Σωτήρης Λεοντίου και Γιώργος Καραγκούνης.

Κατά τη διάρκεια του φιλικού, ο νεαρός Βλάχος προπονούταν ατομικά με τον γυμναστή Λόρενς Εμπεν, καθώς τραυματίστηκε σε μια κόντρα στην προπόνηση, χωρίς όμως να έχει κάτι ανησυχητικό.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κρίσιμο ραντεβού κορυφής
Γύρισε «βουβός» ο Ολυμπιακός, αλλά θα φωνάξει «παρών» στις μεταγραφές


Στην Ελλάδα επέστρεψε την Κυριακή (13/7) η αποστολή του Ολυμπιακού, μετά από δύο εβδομάδες στο Ζέεφελντ, όπου έγινε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν δηλώσεις, ενώ ο Ερνέστο Βαλβέρδε τους έδωσε δύο ημέρες ρεπό και ο ίδιος τη Δευτέρα (14/7) θα συναντηθεί με τον Σωκράτη Κόκκαλη και τον Γιάννη Χρυσικόπουλο για να συζητήσουν τις επόμενες μεταγραφικές κινήσεις!

Ο πρόεδρος του Ολυμπιακού δείχνει αποφασισμένος να κάνει... ρελάνς στην μεγάλη μεταγραφική επιτυχία του Παναθηναϊκού που απέκτησε τον Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Σε κάθε περίπτωση η προσπάθειά του δεν θα είναι εύκολη αφού ελάχιστοι παίκτες που μπορούν να παρουσιαστούν ως…αντίπαλο δέος του Σίλβα, είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμοι.

Πάντως, τα νέα από την Ισπανία, λένε ότι ο πρόεδρος της Ράσινγκ Σανταντέρ, Φρανσίσκο Περνία, στέλνει τον Αλντο Ντούσερ στον Ολυμπιακό, καθώς δεν θέλει να χάσει τα 4.000.000 ευρώ που του προσφέρει ο ελληνικός σύλλογος.

Πάντως, η αντίδραση του Αργεντινού είναι δεδομένη, αφού έχει ξεκαθαρίσει ουκ ολίγες φορές ότι δεν θέλει να έρθει στην Ελλάδα.

Από εκεί και πέρα, η περίπτωση του Εντού φαίνεται ότι καθυστερεί αρκετά. Ο πρόεδρος της Μπέτις, κ. Λοπέρα, θέλει να πουλήσει πρώτα τον Ραφαελ Σόμπις και μετά να εξετάσει την περίπτωση του Βραζιλιάνου «κυνηγού».

Οι προπονήσεις...

Ο Βαλβέρδε έχει προγραμματίσει πρωινή προπόνηση την Τετάρτη στις 08.00 στις εγκαταστάσεις του Ρέντη, όπου εκεί θα βρίσκονται και οι διεθνείς Αντζας, Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Πατσατσόγλου και Ζεβλάκοφ. Την Παρασκευή οι πρωταθλητές θα αναχωρήσουν για την Ολλανδία και το προπονητικό κέντρο του Έρμελο.

Εκεί θα γίνει το τελικό «μοντάρισμα» της ομάδας ενόψει της νέας περιόδου, ενώ έχουν προγραμματιστεί και τρία φιλικά παιχνίδια, με αντιπάλους τις Έμεν, Χρόνινγκεν και Τβέντε. Η αποστολή του Ολυμπιακού θα επιστρέψει στην Ελλάδα στις 27 Ιουλίου και βρίσκεται στην τελική της ευθεία με την διεξαγωγή δύο δυνατών φιλικών αγώνων, με την Χετάφε (31/7, 22:00 στάδιο «Γεώργιος Καραϊσκάκης») και με την Σανταντέρ (6/8, 22:00 στάδιο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Στις τελευταίες προπονήσεις στο Ζέεφελντ (πρωί και απόγευμα) τα ευχάριστα νέα ήρθαν από τον Λουτσιάνο Γκαλέτι, ο οποίος προπονήθηκε κανονικά. Ο Φερνάντο Μπελούτσι, του οποίου η κατάσταση παρουσιάζει βελτίωση, συνέχισε το ατομικό πρόγραμμα προπόνησης, ενώ και ο Κριστιάν Λεντέσμα συνέχισε το εντατικό πρόγραμμα θεραπείας που ακολουθεί.

Newsroom ΔΟΛ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Κατάθεση ψυχής από τον Βραζιλιάνο
Ο Ριβάλντο θέλει να φύγει πρωταθλητής από την ΑΕΚ και ζήτησε συγγνώμη από τον Ολυμπιακό!


«Αντίο» με τίτλο θέλει να πει στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ριβάλντο. Ο Βραζιλιάνος άσος εξήγησε ότι η κατάκτηση του πρωταθλήματος με την ΑΕΚ θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να έχει «ευχάριστο τέλος» το πέρασμά του από τη χώρα μας, ενώ ζήτησε συγγνώμη και από τους φίλους του Ολυμπιακού, τονίζοντας, παράλληλα, ότι δεν θεωρεί ότι είπε κάτι κακό για την πρώην του ομάδα.

- Αποφάσισες να συνεχίσεις για έναν ακόμη χρόνο στην ΑΕΚ, εξαντλώντας το συμβόλαιό σου. Δήλωσες ότι σε κράτησαν ο κόσμος και ο πρόεδρος της ομάδας. Θα ήθελες να μας αναλύσεις τις σκέψεις σου;
«Είναι αλήθεια ότι αρχικά σκέφτηκα να φύγω από την ΑΕΚ, αλλά ύστερα από την τρυφερότητα που έδειξε ο κόσμος και ο πρόεδρος απέναντί μου, αποφάσισα να μείνω και να αγωνιστώ. Θέλω να κάνω μια πολύ καλή σεζόν φέτος με την ΑΕΚ και ίσως κατόπιν να σταματήσω εδώ την καριέρα μου ή να παίξω για έξι μήνες ακόμη στη Βραζιλία. Αυτό θα το δούμε. Αυτό που προέχει είναι να κάνω μια πολύ καλή σεζόν με την ΑΕΚ».

- Θέλεις να πάρεις πίσω αυτό που σου στέρησαν;
«Σκέφτηκα πολύ το διάστημα που ξεκουραζόμουν στη Βραζιλία και αποφάσισα να μην ξαναμιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα. Ανήκει στο παρελθόν και εμένα με ενδιαφέρει το παρόν. Δόθηκε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, αλλά αυτό που πρέπει να κάνουμε εμείς είναι να κερδίσουμε τους περισσότερους δυνατούς βαθμούς, για να κερδίσουμε και το πρωτάθλημα».

- Υπάρχει κάτι που δεν θα ήθελες να είχες πει πέρυσι ή κάτι που παρέλειψες να πεις;
«Οχι, τίποτα. Το μόνο που έχω να πω τώρα είναι ότι δεν μου αρέσει καθόλου το σύστημα των πλέι οφ. Από τη στιγμή που δόθηκε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, έπρεπε εμείς να πάρουμε τη δεύτερη θέση και να μην παίξουμε στα πλέι οφ. Δόθηκε το πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό, διότι θεωρήθηκε ότι ο παίκτης της Καλαμαριάς δεν έπρεπε να αγωνιστεί. Επρεπε να τελειώσει εκεί η σεζόν».

- Εζησες έναν έντονο χρόνο πέρυσι με την ΑΕΚ. Θερμό καλωσόρισμα από τον κόσμο, συνεργασία με τον Σέρα Φερέρ, τέσσερα γκολ επί του Ολυμπιακού και σκέψεις φυγής. Θα ήθελες να κάνεις έναν απολογισμό της χρονιάς;
«Ηταν μια καλή σεζόν για μας. Εντάχθηκα στην ΑΕΚ και η αλήθεια είναι ότι δεν μπόρεσα να πετύχω όσα γκολ θα ήθελα. Μπορούσα περισσότερα.

»Σε γενικές γραμμές όμως είχαμε μια καλή σεζόν με πολλά καλά παιχνίδια. Φυσικά, υπήρξαν και κάποια που δεν παίξαμε καλά. Ηρθε η αλλαγή του προπονητή και στη συνέχεια η μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού. Οχι τόσο για το 4-0, αλλά για το παιχνίδι που κάναμε απέναντι σε έναν σημαντικό μας αντίπαλο. Γενικά, πιστεύω ότι ήταν μια πολύ καλή αγωνιστική περίοδος για μας».

- Η νέα σου θέση, ως εσωτερικός χαφ στο 4-3-3, σου ταιριάζει καλύτερα;
«Νιώθω καλά σ’ αυτή τη θέση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα είμαι βασικός. Υπάρχουν πολλοί παίκτες. Είμαι, ωστόσο, ικανοποιημένος από τη θέση μου στο 4-3-3. Είναι καλό σύστημα και μας ταιριάζει. Το παίζουν πολλές καλές ομάδες στην Ευρώπη και μ’ αυτό σύστημα μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα».

- Μας κάνει εντύπωση που λες ότι δεν ξέρεις αν θα είσαι βασικός. Αυτό προέρχεται από την ταπεινότητά σου ή έχει γίνει κάποια σχετική συζήτηση με τον προπονητή;
«Οχι, δεν έχω κάνει καμία συζήτηση με τον προπονητή γι' αυτό το θέμα. Σκέφτηκα πολλά για τον εαυτό μου και την καριέρα μου κατά την παραμονή μου στη Βραζιλία. Αν ο προπονητής με χρειάζεται σε όλα τα παιχνίδια, εγώ είμαι διατεθειμένος να παίξω σε όλα. Αν αποφασίσει να είμαι εκτός, θα είμαι εκτός.

»Δεν θέλω να προκαλέσω καμία πολεμική γύρω από το όνομά μου, γύρω από τον Ολυμπιακό ή οτιδήποτε άλλο. Πέρασα τρία όμορφα χρόνια στον Ολυμπιακό και δεν θέλω να συζητήσω ξανά το θέμα και να κληθώ να μιλήσω ξανά για τον Ολυμπιακό και τον πρόεδρό του».

- Πώς ονειρεύεσαι το φινάλε αυτής της σεζόν; Της τελευταίας στην Ευρώπη για σένα;
«Με έναν τίτλο, θα είχα το καλύτερο και πλέον ευτυχισμένο τέλος. Εχουμε δύο αντιπάλους, τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, που κάνουν δυνατές μεταγραφές και θα είναι δύσκολο, αλλά θα προσπαθήσουμε να κατακτήσουμε τον τίτλο.

»Θα είμαι πολύ ευχαριστημένος αν τελειώσω έτσι την καριέρα μου στην Ευρώπη. Και εύχομαι να την τελειώσω χωρίς τραυματισμό. Δεν είχα ποτέ μου σοβαρό τραυματισμό και δεν υποβλήθηκα ποτέ σε εγχείρηση. Εύχομαι, αν θέλει ο Θεός, να μην έχω σοβαρό τραυματισμό και να ολοκληρώσω την καριέρα μου υγιής».

- Νιώθεις επιπλέον βάρος αναλαμβάνοντας να ηγηθείς των παικτών στα αποδυτήρια, ύστερα από την αποχώρηση του Ζήκου και του Λυμπερόπουλου;
«Η αλήθεια είναι ότι αυτός ο ρόλος ποτέ δεν μου άρεσε. Εφυγαν από την ομάδα δύο Ελληνες παίκτες με μεγάλη εμπειρία και, αν ο προπονητής μού ζητήσει να εμπνεύσω τους νεότερους με την εμπειρία μου, είμαι διατεθειμένος να το κάνω. Αυτός όμως είναι ένας ρόλος που δεν επιδίωκα ποτέ να πάρω στην καριέρα μου.

»Δεν θα ήθελα ποτέ να ήμουν αρχηγός στα λόγια και δεν υπήρξα ποτέ τέτοιος. Θέλω να είμαι πάντα αρχηγός στις προπονήσεις. Θέλω να βλέπουν τα παιδιά 20-22 ετών έναν 36χρονο Ριβάλντο να δίνει τον καλύτερό του εαυτό στις προπονήσεις. Να τρέχει δυνατά και να δουλεύει σκληρά.

»Να βλέπουν ότι ένας παίκτης που έχει κερδίσει τόσα στην καριέρα του συνεχίζει να θέλει τίτλους και επιτυχίες. Θέλω να δίνω παράδειγμα με την παρουσία μου στις προπονήσεις στους νεότερους και, αν δεν το έκανα, θα ήταν κακό».

- Μπαίνεις στη μάχη για τίτλο;
«Θα προσπαθήσω να δώσω το καλύτερο δυνατό και θα κάνω ό,τι μπορώ για αυτόν τον τίτλο. Είμαι βέβαια 36 ετών. Αν ήμουν 30, θα έλεγα ότι θα το παίρναμε κατά 70 ή 80%. Τώρα είμαι 36 και τα πράγματα είναι διαφορετικά».

- Με βάση τις μεταγραφές που έχουν γίνει μέχρι στιγμής από τις τρεις μεγάλες ομάδες, θεωρείς ότι η ΑΕΚ έχει τις δυνατότητες να κατακτήσει το πρωτάθλημα;
«Είναι λίγο δύσκολο να μπορέσουμε να μιλήσουμε σήμερα με ακρίβεια για το τι θα συμβεί αύριο. Είναι αλήθεια ότι οι άλλοι δύο διεκδικητές του τίτλου 'χτυπάνε' μεγάλα ονόματα στις μεταγραφές. Εμείς κινούμαστε πιο ήρεμα στα μεταγραφικά.

»Θεωρώ όμως ότι οι νίκες δεν έρχονται από τα ονόματα που έχουν οι ποδοσφαιριστές αλλά από τις εμφανίσεις τους στον αγωνιστικό χώρο. Πρέπει να κάνουμε υπομονή και όλα θα φανούν στον αγωνιστικό χώρο.

»Αν ήταν έτσι, η Μπαρτσελόνα και Ρεάλ στην Ισπανία ή Ιντερ και η Μίλαν στην Ιταλία θα έπαιρναν συνεχώς το πρωτάθλημα, μια και έχουν πάντα στη δύναμή τους παίκτες μεγάλης αξίας. Δεν μετράνε τα ονόματα…».

- Τι πιστεύεις ότι χρειάζεται να δουλέψει καλά στο επιθετικό 4-3-3 για να λειτουργήσει σωστά;
«Χρειάζεται συνεργασία. Πρέπει να πιέζουμε και να μαρκάρουμε όλοι. Να έχουμε κίνηση και να ζητάμε την μπάλα. Πρέπει να παίζουμε κλειστά και να κλείνουμε τους χώρους.

»Κι όταν κερδίζουμε την μπάλα, πρέπει να είμαστε γρήγοροι στις επιθέσεις. Ολα αυτά αποκτούνται με προπόνηση και δουλειά και εμείς δουλεύουμε σκληρά. Υπάρχουν παίκτες που δεν ξέρουν αυτό το σύστημα. Το βασικό είναι να θυσιάζεται ο ένας για τον άλλον».

- Εχεις πετύχει πολλά γκολ, αλλά έχεις δώσει και πολλές ασίστ σε μεγάλους επιθετικούς. Πώς αξιολογείς την επιθετική τριάδα της ΑΕΚ; Τους Μπλάνκο, Σκόκο και Εντίνιο;
«Μακάρι, κατ' αρχάς, να πετύχουν πάρα πολλά γκολ οι δύο συμπαίκτες μου που ήρθαν πέρυσι στην ΑΕΚ και ο νέος (σ.σ. ο Σκόκο) που ήρθε τώρα. Εμένα μου αρέσει να δίνω ασίστ και, όταν σκοράρει ο επιθετικός από δική μου μπαλιά, νιώθω σαν να έχω βάλει εγώ το γκολ. Μακάρι οι τρεις παίκτες να πετύχουν πολλά γκολ και να τους δώσω πολλές ασίστ.

»Ο Εντίνιο είναι πολύ δυνατός και καλός στον αέρα. Δεν μπορώ να πω πολλά, διότι φέτος δεν θα αγωνίζεται στην ίδια θέση. Θα είναι στην ουσία '9άρι'. Για τον Μπλάνκο, τα ξέρετε.

»Οποια μπάλα κινείται στη μεγάλη περιοχή, την παίρνει και τη στέλνει στα δίχτυα. Είναι ένας καθαρός εκτελεστής. Για τον Σκόκο, δεν μπορώ να πω πολλά ακόμα. Οταν ξεκινήσει η αγωνιστική περίοδος, θα μπορούμε να μιλήσουμε».

- Θεωρείς ότι έκανες κάποια λάθη κατά την παρουσία σου στην ΑΕΚ ή ότι υπήρξε κάτι για το οποίο μετάνιωσες;
«Ποτέ δεν μετανιώνω για πράγματα που κάνω. Ηθελα να συνεχίσω εδώ και το έκανα. Μου αρέσει η ΑΕΚ, η Ελλάδα, η οικογένειά μου είναι μια χαρά εδώ. Εφυγα από μια μεγάλη ομάδα και ήρθα σε μια άλλη».

- Ποιες είναι οι πρώτες σου εντυπώσεις από τον νέο προπονητή;
«Πολύ καλές. Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος. Κάνουμε προπονήσεις παρόμοιες με αυτές της Μίλαν και της Μπαρτσελόνα. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη δουλειά που γίνεται στο ποδοσφαιρικό τμήμα και την πειθαρχία που επικρατεί.

»Αν συνεχίσει έτσι ο νέος προπονητής, θα μείνει για λίγο καιρό στην ΑΕΚ και θα συνεχίσει σε μεγαλύτερη ομάδα της Ευρώπης. Αυτό το αναφέρω ανεξαρτήτως από το αν θα κερδίσουμε το πρωτάθλημα ή όχι.

»Ο τρόπος της δουλειάς του τον εμφανίζει ικανό να δουλέψει στο αγγλικό πρωτάθλημα, το ισπανικό κ.ά.».

- Ποιο είναι το μεγαλύτερό του πλεονέκτημα;
«Είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα, αλλά έχω σίγουρα να πω ότι έχει πολύ καλές σχέσεις με όλους τους παίκτες, είναι φίλος με όλους, διατεθειμένος να κάνει αστεία με όλους και κάνει πολύ καλές προπονήσεις, οι οποίες ικανοποιούν όλους τους παίκτες.

»Κι όλα αυτά έχουν αντανάκλαση στη δουλειά. Επίσης, δεν έχει τη 'δική του' βασική ομάδα. Κάνει πολλές αλλαγές και όλοι αισθάνονται ότι μπορούν να βοηθήσουν».

- Θα ήθελες να έχεις μελλοντικά κάποια άλλη συνεργασία με την ΑΕΚ;
«Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο. Ακόμα αγωνίζομαι και θέλω να παίξω ποδόσφαιρο. Υστερα βλέπουμε. Μόνο ο Θεός, άλλωστε, ξέρει το μέλλον. Αν μου ζητηθεί συνεργασία με την ΑΕΚ, την Μπάρτσα ή τη Μίλαν, διότι έχω συνεργαστεί με πολλές ομάδες, θα δούμε».

Μήνυμα στον Ολυμπιακό

Για το τέλος της συνέντευξης, ο Ριβάλντο κράτησε ένα μήνυμα για τον Ολυμπιακό: «Θέλω να πω ότι στη νέα αγωνιστική περίοδο δεν θέλω να εμπλακώ σε καμία πολεμική. Δεν θέλω να σχολιάσω τίποτα για τον Ολυμπιακό, τίποτα για τα τέσσερα και για ό,τι αναφέρθηκε πέρυσι.

»Θέλω να κλείσω την καριέρα μου και να φύγω από την Ελλάδα, όπως έφευγα από όπου κι αν έπαιξα. Με πολύ καλές εντυπώσεις. Θέλω να πιστεύω ότι είμαι ένα πολύ καλό παράδειγμα για τους νέους παίκτες. Θέλω να φύγω με τις καλύτερες εντυπώσεις. Αν κάποιος πιστεύει ότι έκανα κάτι κακό -που δεν έκανα- ή, εν πάση περιπτώσει, αν στενοχώρησα, εκνεύρισα και τσάντισα τους φίλους του Ολυμπιακού, ζητώ συγγνώμη.

»Οσον αφορά τον πρόεδρο του Ολυμπιακού, τον κ. Κόκκαλη, ό,τι συνέβη στο παρελθόν, από εμένα έχει συγχωρηθεί. Αν τον συναντήσω στον δρόμο, πιστεύω μάλιστα ότι θα μιλήσουμε. Για εμένα μια συγγνώμη αρκεί. Οταν θα φύγω από την Ελλάδα, θέλω όλοι να μιλάνε με καλά λόγια για εμένα, όπως ισχύει παντού.

»Θέλω να δίνω το καλό παράδειγμα σαν καλός καθοδηγητής. Κι έτσι να φύγω με καλές εντυπώσεις για τον Ολυμπιακό, για τον πρόεδρό του, για την ΑΕΚ, για όλους…».


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Υψηλές επιδόσεις στα Τσικλητήρεια
Τσάτουμας για μετάλλιο και Μπολτ για... χρυσό στο Πεκίνο

Ο Λούης Τσάτουμας στην πρώτη του προσπάθεια στα «Τσικλητήρεια 2008» σημείωσε την καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη και τρίτη καλύτερη στον κόσμο για εφέτος στο μήκος, με άλμα στα 8.44μ. Βελτίωσε έτσι το προηγούμενο ρεκόρ, το οποίο κατείχε ο ίδιος με 8.32μ. στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ στις 13 Ιουνίου.

Οι καλύτερες επιδόσεις στον Κόσμο για το 2008:
Αθλητής - Ημερομηνία - Πόλη - Επίδοση
Ιρβιν Σαλαντίνο (Παναμάς) - 24/5 - Χένγκελο - 8.73
Ιμπραήμ Καμέχο (Κούβα) - 21/6 - Μπιλμπάο - 8.46
Λούης Τσάτουμας (ΕΛΛΑΔΑ) - 13/7 - Αθήνα - 8.44
Μοχάμεντ Σαλμάν Αλ Κουαλίντι (Σαουδ. Αραβία) - 16/4 - Ριάντ - 8.37
Τρέβελ Κουίνλεϊ (ΗΠΑ) - 29/6 - Γιουτζίν - 8.36
Λούης Τσάτουμας (ΕΛΛΑΔΑ) - 13/6 - Αθήνα - 8.32
Χουσεϊν Αλ Σαμπί (Σαουδ. Αραβία) - 16/4 - Ριάντ - 8.31
Ουιλφρέδο Μαρτινεθ (Κούβα) - 6/7 - Κάλι - 8.31
Μπράιαν Τζόνσον (ΗΠΑ) - 1/5 - Μπέι Μάχολτ - 8.30

Καλύτερη εφετινή επίδοση και από Χολμς

Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε ο Στέφαν Χολμ. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας σημείωσε ρεκόρ αγώνων στο άλμα εις ύψος με 2.37μ. και αυτή είναι η καλύτερη επίδοση στον κόσμο τη χρονιά που διανύουμε. Ο αθλητής της Κύπρου, Κυριάκος Ιωάννου έμεινε χαμηλά, τέταρτος με μόλις 2.24μ.

Ο Μπολτ πλησίασε το παγκόσμιο...

Πολύ κοντά στην κατάρριψη του παγκοσμίου ρεκόρ στα 200μ. έφθασε ο Γιουσέιν Μπολτ. Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ σημείωσε επίδοση 19.67 (με αντίθετο άνεμο 0,50μ./ δευτερόλεπτο) απειλώντας το παγκόσμιο ρεκόρ (19.32). Πρόκειται για την πέμπτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στον κόσμο. Ο πλησίασε την ανεπανάληπτη επίδοση του Μάικλ Τζόνσον, ο οποίος είχε σημειώσει 19.32 στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ατλάντα το 1996 με θετικό άνεμο 0.4μ/δ.

Ισως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά αν είχε ευνοϊκό άνεμο. Το 19.67 αποτελεί και καλύτερη προσωπική επίδοση του Μπολτ και παράλληλα σημείωσε και νέο ρεκόρ μίτινγκ (19.86 το προηγούμενο).

Οι καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών στα 200μ.
Αθλητής - Ημερομηνία - Πόλη - Επίδοση
1. Μάικλ Τζόνσον (ΗΠΑ) - 1/8/1996 - Ατλάντα - 19.32
2. Τάισον Γκέι (ΗΠΑ) - 24/6/2007 - Ιντιανάπολις - 19.62
3. Ξαβιέ Κάρτερ (ΗΠΑ) - 11/7/2006 - Λοζάνη - 19.63
4. Ουάλας Σπίρμον (ΗΠΑ) - 28/9/2006 - Νταέγκου - 19.65
5. Γιόσεπ Μπολτ (Τζαμάικα) - 13/7/2008 - Αθήνα - 19.67
6. Φρανκ Φρέντρικς (Ναμίμπια) - 1/8/1996 - Ατλάντα - 19.68
7. Ουόλτερ Ντιξ (ΗΠΑ) - 26/5/2007 - Γκέινσβιλ - 19.69
8/ Πιέτρο Μενέα (Ιταλία) - 12/9/1979 - Σιουδάδ - 19.72
9. Μάικλ Μαρς (ΗΠΑ) - 5/8/1992 - Βαρκελώνη - 19.73

Οσον αφορά τους Ελληνες αθλητές ο Γκούσης κατέλαβε την 4η θέση (20.86), ενώ ο Σαρρής κατέλαβε την 9η θέση (21.55) και έχασε την ευκαιρία να πιάσει το όριο για το Πεκίνο.

«Είμαι ευχαριστημένος με την επίδοσή μου. Ο κόσμος με βοήθησε σημαντικά. Νιώθω σίγουρος, ότι θα πάω πολύ καλά και στους Ολυμπιακούς Αγώνες» είπε ο Μπολτ. Από την μεριά του ο Σαρρής δεν έκρυψε την απογοήτευσή του, που δεν έπιασε το όριο: «Είμαι απογοητευμένος, δεν πήγα καθόλου καλά. Έχασα την τελευταία ευκαιρία για να πιάσω το όριο για το Πεκίνο».

Ο Γκούσης τόνισε ότι αν και ένιωθε ενοχλήσεις στο δικέφαλο αγωνίσθηκε για να τιμήσει τα «Τσικλητήρεια»: «Πόναγα ελαφρά στο δικέφαλο, αλλά δεν μπορούσα να μην τιμήσω τα Τσικλητήρεια, μια μεγάλη διοργάνωση. Αύριο (σ.σ. Δευτέρα 14/7) θα αγωνισθώ στα «Βαρδινογιάννεια». Μετά πάμε Πεκίνο όπου θέλω περάσω όσους γύρους μπορώ και να φθάσω στον τελικό».

Κατέρριψε ρεκόρ ο Ρόμπλερ

Ο Ντάιρον Ρόμπλες μπορεί να μην σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ στα 110μ. εμπόδια στα «Τσικλητήρεια», που διεξάγονται στο ΟΑΚΑ, αλλά τουλάχιστον σημείωσε νέο ρεκόρ μίτινγκ. Ο Κουβανός αθλητής, κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ (12.87) κατέκτησε την πρώτη θέση με 13.04 (το προηγούμενο ρεκόρ μίτινγκ ήταν 13.06). Ο Δουβαλίδης κατετάγη 7ος με 13.63.

«Ηταν μια καλή κούρσα αν και κέρδισα εύκολα. Πρέπει να συνεχίσω να προπονούμαι σκληρά. Ο προπονητής μου λέει ότι θα κερδίσω στο Πεκίνο. Εγώ λέω να μπω πρώτα στον τελικό και μετά βλέπουμε», τόνισε ο Ρόμπλες μετά την κούρσα του.

Ο Δουβαλίδης προσπάθησε να κυνηγήσει όσο μπορούσε περισσότερο τον προσωπικό του αντίπαλο: «Κυνήγησα το καλύτερο, αλλά μια προσωπική ατυχία με άφησε εκτός ρυθμού. Επόμενος αγώνας μου το πανελλήνιο νέων και μετά το Πεκίνο».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ολα έτοιμα για το Προολυμπιακό
Στο Πεκίνο με «αυτοπεποίθηση και πάθος» λέει ο «Big Sofo»

Ο μεγαλύτερος φόβος της Ελλάδος είναι η πρεμιέρα ενός τουρνουά και ειδικά όταν αυτό είναι το Προολυμπιακό, όπου υπάρχει και μία σχετική… κατάρα! Με την ελπίδα ότι όλα θα πάνε καλά, η Εθνική αντιμετωπίζει την ομάδα του Λιβάνου (ΟΑΚΑ, 22:00, ΝΕΤ) και ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης δηλώνει αισιόδοξος.

Δύο χρόνια μετά το Μουντομπάσκετ της Ιαπωνίας, ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης επιστρέφει στις επίσημες υποχρεώσεις της Εθνικής. O «Big Sofo» δηλώνει πως οι διεθνείς μας είναι έτοιμοι να δώσουν το 110% των δυνατοτήτων τους.

«Γίνεται πολύ καλή δουλειά και όλοι είμαστε έτοιμοι να δώσουμε όχι το 100%, αλλά το 110% για να πετύχουμε το στόχο μας. Η φιλοσοφία μας είναι να βλέπουμε ξεχωριστά κάθε ματς και κάθε φάση και γι` αυτό κοιτάμε μόνο το πρώτο ματς με τον Λίβανο. Θέλουμε να παίξουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε για να πετύχουμε το στόχο μας», τονίζει ο Σχορτσανίτης.

Αλλωστε οι καλές εμφανίσεις στο τουρνουά «Ακρόπολις» ανέβασαν την αυτοπεποίθηση των παικτών: «Στο Ακρόπολις διαπιστώσαμε το επίπεδο ετοιμότητας της ομάδας, αλλά οι συνθήκες και οι απαιτήσεις στο προολυμπιακό τουρνουά είναι διαφορετικές. Φυσικά οι τρεις νίκες ενίσχυσαν το ηθικό μας και μας δίνουν μεγάλη αυτοπεποίθηση».

Πάντως, η Εθνική δεν έχει προκριθεί ποτέ μέσα από την διαδικασία αυτού του θεσμού και χρειάζεται προσοχή από την αρχή μέχρι το τέλος. Ο Λίβανος δεν ήρθε στην Αθήνα για διακοπές. Πρόκειται για σταθερή ομάδα με παρουσία και καλές εμφανίσεις στις διεθνείς διοργανώσεις και έστω χωρίς τον Τζο Φόγκελ (2,11) παραμένει υπολογίσιμη.

Ο νέος τεχνικός Αμπού Τσάκρα (αντί του Ντράγκαν Ράτσα) ξέρει ότι η πρεμιέρα μπορεί να του δώσει το κίνητρο για τη συνέχεια αν και η εμπειρία των τουρνουά επί γαλλικού εδάφους πρέπει να ήταν τραυματική, καθώς ειδικά η ήττα από τον Καναδά (100-68) θεωρήθηκε ως ένα καλό μάθημα.

Θα στηριχτεί κυρίως στους Ελ Κατίμπ και Ρόνι Φαχέντ (δεινός σουτέρ τριών πόντων) αλλά και τον εξ Αμερικής ορμώμενο Μπράιαν Μπεσάρα – Φεγκάλι (2,04) που δίνει δύναμη μέσα στη ρακέτα…...

Πάμε για το 2-0!

Μία και μοναδική φορά έχουν συναντηθεί η Ελλάδα με τον Λίβανο κι αυτή ήταν πριν από 59 χρόνια! Στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά, τη Δευτέρα (14/7), οι δύο ομάδες συναντιούνται και πάλι, με την Εθνική μας να θέλει να κάνει το 2-0 και τους Λιβανέζους να ...ψάχνουν την ισοφάριση.

Ήταν 16 Μαΐου του 1949 όταν η Ελλάδα συνάντησε τον Λίβανο για πρώτη και τελευταία φορά στην ιστορία της.

Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα πως η αναμέτρηση αυτή είχε πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του 6ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Κάιρο και η ελληνική ομάδα είχε επικρατήσει του Λιβάνου με 45-36.

Τότε, κορυφαίος παίκτης της Εθνικής μας ήταν ο Φαίδωνας Ματθαίου με 20 πόντους. Η Ελλάδα μάλιστα είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης, στην οποία συμμετείχαν τρεις ομάδες που δεν ανήκουν στην Ευρώπη (Αίγυπτος, Συρία, Λίβανος).

Αναλυτικά τους πόντους της Ελλάδας είχαν σημειώσει οι: Κωστόπουλος 2, Ταλαιδώρος 2, Σ. Αποστολίδης 2, Αλ. Αποστολίδης 4, Αρβανίτης 4, Νομικός 5, Σκυλακάκης 3, Πανταζόπουλος 2, Λάμπρου 1, Ματθαίου 20.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πιθανή η επιστροφή Παπαδόπουλου
Επιμένει... ελληνικά η Παμέσα με στόχο τον Λάζαρο

Περισσότερο... ελληνικό χρώμα αναμένεται να έχει τη νέα σεζόν η Παμέσα Βαλένθια. Οπως αναφέρουν ισπανικά δημοσιεύματα, η ομάδα που διευθύνει ο Φώτης Κατσικάρης έχει ρίξει τα δίχτυα της στον Λάζαρο Παπαδόπουλο που αναμένεται να αποχωρήσει από τη Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά και στον Δήμο Ντικούδη, ο οποίος εμφανίζεται θετικός στο ενδεχόμενο να επιστρέψει στην παλιά του ομάδα.

Οπως αναφέρει δημοσίευμα της AS, οι καλές σχέσεις του Παπαδόπουλου με τον αθλητικό διευθυντή της ομάδας της Βαλένθια, Τζόνι Ρότζερς, μπορεί να τον κάνουν να κατεβάσει τις υψηλές οικονομικές απαιτήσεις του, οι οποίες ενδέχεται να αγγίξουν τα 2 εκατομμύρια ευρώ.

Ο Παπαδόπουλος βρίσκεται κοντά στην έξοδο από τη Βασίλισσα, καθώς ούτε ο παίκτης, ούτε και η ομάδα φέρονται ευχαριστημένοι από τη συνεργασία τους. Αν και η Ρεάλ αρνείται να σχολιάσει το θέμα, οι διαπραγματεύσεις φέρονται να είναι προχωρημένες, με τον παίκτη να έχει συμφωνήσει με την Παμέσα και να απομένει η ρύθμιση της εξόδου του από τους μερένγκες.

Στο ίδιο δημοσίευμα αναφέρεται ότι ο Παπαδόπουλος δεν θα πάει μόνος του στη Ρεάλ, αλλά θα έχει δίπλα του και τον Δήμο Ντικούδη. Ο άσος του Παναθηναϊκού εμφανίζεται θετικός στο ενδεχόμενο να επιστρέψει στην Παμέσα για μια τρίτη θητεία, με τον Κατσικάρη να έχει ήδη συναντηθεί με τον παίκτη στις διακοπές του στην Αθήνα για να κλείσει τη μεταγραφή και η θετική απάντηση του Ντικούδη αναμένεται πριν την Τρίτη (15/7).

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 10:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μείωσε κι άλλο τη διαφορά
Τρίτη σερί νίκη για Στόνερ και... φωτιά στις πίστες


Η κούρσα στο βρεγμένο Σάχσενρινγκ έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα! Ο Κέισι Στόνερ κατάκτησε με άνεση τη νίκη για 3ο διαδοχικό GP και μείωσε κι άλλο τη διαφορά του από την κορυφή. Εκεί βρίσκεται, πλέον, ο Βαλεντίνο Ρόσι, ο οποίος τερμάτισε στην 2η θέση και ξεπέρασε τον Ντάνι Πεντρόσα, καθώς ο Ισπανός είχε τρομακτική πτώση στους πρώτους γύρους κι ενώ οδηγούσε την κούρσα.

Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο σπεσιαλίστας υπό βροχή, Κρις Βερμιούλεν, ύστερα από τρομερή μονομαχία με τον Αλεξ ντε Αντζελις.

Η αντεπίθεση του Στόνερ για τον φετινό τίτλο καλά κρατεί. Ντόνινγκτον Παρκ, Ασεν και τώρα Σάχσενρινγκ συμπληρώνουν το χατ-τρικ του Αυστραλού αναβάτη της Ducati, ο οποίος απέχει πλέον μόλις 20 βαθμούς από την κορυφή.

Βέβαια, για να τα καταφέρει στο γερμανικό GP, ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής χρειάστηκε την βοήθεια της τύχης. Εχασε το προβάδισμα της pole position αμέσως μετά την εκκίνηση, βλέποντας τους Πεντρόσα και Αντρέα Ντοβιτσιόζο να τον αφήνουν στην 3η θέση.

Ο Στόνερ κατάφερε να περάσει τον Ντοβιτσιόζο πριν την συμπλήρωση του 1ου γύρου, αλλά είχε ήδη χάσει επαφή με τον Πεντρόσα, ο οποίος μέχρι τον 3ο γύρο ήταν 5' μπροστά!

Ο Ισπανός έμοιαζε να πηγαίνει για μια επενάληψη της περσινής του εμφάνισης στο Σάχσενρινγκ, όταν είχε κερδίσει με 13' διαφορά, αλλά δεν έμελλε να μείνει για πολύ ακόμα μέσα στην κούρσα. Στα φρένα της μεγάλης ευθείας έπεσε με low-side από την Honda του και κατέληξε να φέρνει τούμπες στην αμμοπαγίδα, χωρίς ευτυχώς να υποστεί κάποιον ιδιαίτερο τραυματισμό.

Από εκεί και μετά η κούρσα εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο για τον Στόνερ, ο οποίος δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και είδε πρώτος το πέσιμο της καρό σημαίας. Ηταν η πρώτη νίκη της Bridgestone στο Σάχσερνρινγκ, σπάζοντας ένα σερί 10 νικών της Michelin.

Ο Ρόσι δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Στόνερ, αλλά θα πρέπει να είναι ευχαριστημένος με την 2η θέση, αφού χάρη σε αυτή ανέκτησε την πρωτοπορία του πρωταθλήματος.

Ο Doctor ανέβηκε από την 7η στην 5η θέση κατά τη διάρκεια του 1ου γύρου και μετά κατάφερε να περάσει δύο άλλους αναβάτες με Yamaha, Χόρχε Λορένθο και Κόλιν Εντουαρντς, -αμφότεροι εγκατέλειψαν λόγω πτώσης αργότερα-, όπως και τον Ντοβιτσιόζο και να πάρει 20 πολύτιμους βαθμούς για το πρωτάθλημα.

Εκληκτικό αγώνα έκανε ο Βερμιούλεν, που δικαιολόγησε τη φήμη του rain master που τον ακολουθεί. Ο αναβάτης της Rizla Suzuki ξεκίνησε από την 14η θέση του grid, ανέβηκε στην 11η μέχρι τον 1ο γύρο, στην 7η μέχρι τον 3ο γύρο και τελικά βρέθηκε 3ος στον 10 γύρο.

Ο Αυστραλός έδωσε μάχη ρόδα με ρόδα με τον Ντε Αντζελις και κατάφερε τελικά να υπερασπιστεί το βάθρο του, που ήταν το πρώτο του μέσα στην σεζόν.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Ντοβιτσιόζο, μία μπροστά από τον Σιλβέν Γκουιντολί, ο οποίος έκανε την καλύτερή του εμφάνιση στην σέλα της Ducati της δορυφορικής Alice. Εβδομος ήταν ο Λόρις Καπιρόσι στην επανεμφάνισή του έπειτα από 2 GP, ενώ την πρώτη 8άδα συμπλήρωσε ο Ράντι ντε Πουνιέ.

Εκτός από τους Πεντρόσα, Λορένθο και Εντουαρντς, πτώση είχε και ο Μάρκο Μελάντρι, την στιγμή που βρισκόταν στην 8η θέση και πήγαινε για ένα καλό αποτέλεσμα, ενώ ο Νίκι Χέιντεν τερμάτισε 2 γύρους πίσω, λόγω προβλημάτων στα ηλεκτρονικά της Honda του.

Το επόμενο ραντεβού των MotoGP είναι στην Λαγκούνα Σέκα των ΗΠΑ, όπου θα γίνει ο 11ος γύρος της χρονιάς, το τριήμερο (18-20/7).Δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα στα MotoGP στο Σάχσενρινγκ ...Click


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 11:56:01  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Μετά την επέμβαση
Σε τρεις μήνες θα επιστρέψει στα γήπεδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο

Αθήνα: Το όνομα του «παίζει» σε τακτά χρονικά διαστήματα στα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της Ευρώπης, αφού το «σίριαλ» με την ενδεχόμενη μεταγραφή του από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζεται, χωρίς κανείς να γνωρίζει το τέλος.

Ο λόγος για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που αν και από πολλούς θεωρείται ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του πλανήτη, στο πρόσφατο EURO απογοήτευσε με τις εμφανίσεις του. Ο 23χρονος Πορτογάλος έχει δικαιολογία, αφού αντιμετώπιζε πρόβλημα στον δεξιό αστράγαλο και αποφάσισε την περασμένη εβδομάδα να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση.

Αναξάρτητα όμως από την εξέλιξη και το αποτέλεσμα που θα υπάρξει όσον αφορά στο ποδοσφαιρικό μέλλον του, ο Ρονάλντο θα ξαναπαίξει μπάλα, το νωρίτερο σε τρεις μήνες. Είτε δηλαδή παραμείνει στους «μπέμπηδες», είτε μεταγραφεί στους πρωταθλητές Ισπανίας, ο Πορτογάλος άσος θα πατήσει χορτάρι το πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου.

Αυτό προκύπτει από τις δηλώσεις που έκανε ο φυσιοθεραπευτής της εθνικής Πορτογαλίας, Αντόνιο Γκασπάρ, ο οποίος τόνισε: «Χρησιμοποιήσαμε κάθε μέσο που είχαμε στην διάθεση μας για να επιστρέψει το ταχύτερο δυνατό. Ομως είναι βέβαιο, ότι δεν θα μπορέσει να παίξει, πριν περάσουν 12 εβδομάδες. Ακολουθεί ειδικό πρόγραμμα αποθεραπείας και τον πρώτο μήνα θα δουλέψει στην κλινική μου, ενώ θα ακολουθήσουν νέες εξετάσεις».


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 12:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πρεμιέρα με Λίβανο
Ξεκινάει για το ταξίδι στο Πεκίνο μέσω Αθήνας

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντώς ακόμα και όταν αντιμετωπίζεις μία φαινομενικά κατώτερη ομάδα. Η εθνική μπάσκετ ξεκινάει την προσπάθειά της στις 22:00 στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΟΑΚΑ με αντίπαλο τον Λίβανο και φυσικά επιθυμεί δυναμική αρχή ώστε την Κυριακή να κρατά στα χέρια της το εισιτήριο για το Πεκίνο.


Αξίζει να σημειωθεί ότι η Εθνική δεν έχει προκριθεί ποτέ μέσα από την διαδικασία αυτού του θεσμού και χρειάζεται προσοχή από την αρχή μέχρι το τέλος.

Ο Λίβανος δεν ήρθε στην Αθήνα για διακοπές. Πρόκειται για σταθερή ομάδα με παρουσία και καλές εμφανίσεις στις διεθνείς διοργανώσεις και έστω χωρίς τον Τζο Φόγκελ (2,11) παραμένει υπολογίσιμη.

Πάμε για το 2-0!

Μία και μοναδική φορά έχουν συναντηθεί η Ελλάδα με τον Λίβανο κι αυτή ήταν πριν από 59 χρόνια! Στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά, τη Δευτέρα (14/7), οι δύο ομάδες συναντιούνται και πάλι, με την Εθνική μας να θέλει να κάνει το 2-0 και τους Λιβανέζους να ...ψάχνουν την ισοφάριση.

Ήταν 16 Μαΐου του 1949 όταν η Ελλάδα συνάντησε τον Λίβανο για πρώτη και τελευταία φορά στην ιστορία της.

Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα πως η αναμέτρηση αυτή είχε πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του 6ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Κάιρο και η ελληνική ομάδα είχε επικρατήσει του Λιβάνου με 45-36.

Τότε, κορυφαίος παίκτης της Εθνικής μας ήταν ο Φαίδωνας Ματθαίου με 20 πόντους. Η Ελλάδα μάλιστα είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης, στην οποία συμμετείχαν τρεις ομάδες που δεν ανήκουν στην Ευρώπη (Αίγυπτος, Συρία, Λίβανος).

Αναλυτικά τους πόντους της Ελλάδας είχαν σημειώσει οι: Κωστόπουλος 2, Ταλαιδώρος 2, Σ. Αποστολίδης 2, Αλ. Αποστολίδης 4, Αρβανίτης 4, Νομικός 5, Σκυλακάκης 3, Πανταζόπουλος 2, Λάμπρου 1, Ματθαίου 20.

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας και οι διαιτητές

13:00 Νέα Ζηλανδία-Πράσινο Ακρωτήρι (Β` Όμιλος)

Βάσκεθ (Πόρτο Ρίκο), Σαμπόν (Γαλλία), Γκιρς (Αυστραλία)

Κομισάριος: Τζαφαριάν (Ιράν)


15:30 Κορέα-Σλοβενία (Γ` Όμιλος)

(Ιερεσουέλο (Ισπανία), Κένεντι (ΗΠΑ), Ντόλινεκ (Τσεχία)

Κομισάριος: Τζαφαριάν (Ιράν)

19:30 Κροατία-Καμερούν (Δ` Όμιλος)

Ντος Σάντος (Βραζιλία), Ανκαραλί (Τουρκία), Χούλιο (Αργεντινή)

Κομισάριος: Τόσεφ (Βουλγαρία)

22:00 Ελλάδα-Λίβανος (Α` Όμιλος)

Ντέιβις (ΗΠΑ), Πέρεθ (Ισπανία), Ξιά (Κίνα)

Κομισάριος: Τόσεφ (Βουλγαρία)


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 14:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Me 9-8 επί της Ισπανίας
Έμεινε στο θρόνο της η Ρωσία


Η ομάδα της Ρωσίας στις γυναίκες διατήρησε τα σκήπτρα και αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης στη Μάλαγα κερδίζοντας στον τελικό της διοργάνωσης 9-8 την Ισπανία.

Οι Ρωσίδες κέρδισαν πολύ πιο εύκολα τον τελικό από ότι δείχνει το σκόρ αφού είχαν προηγηθεί και με 8-6 λίγο πρίν το τέλος του 3ου οκταλέπτου. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες η Εκατερίνα Παντούλινα που σημείωσε 3 γκολ ενώ αναδείχθηκε και πρώτη σκόρερ του τουρνουά με 11 τέρματα συνολικά.

Από τις Ισπανίδες που πανηγύρισαν έξαλα το πρώτο τους μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση ξεχώρισε για ακόμη ένα παιχνίδι η Μπλάνκα Γκιλ που σημείωσε 4 γκολ. Η φουνταριστός της Ισπανίας αναδείχθηκε και πολυτιμότερη παίκτρια του γυναικείου τουρνουά στη Μάλαγα.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-3, 3-2, 2-1.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 14:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πρεμιέρα στις 30 Αυγούστου
Κληρώνει την Τρίτη στη Θεσσαλονίκη για τη Σούπερ Λίγκα


Σε κεντρικό ξενοδοχείο της Θεσσαλονίκης θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη (14:00) η κλήρωση του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας για την αγωνιστική περίοδο 2008-09. Η «σέντρα» της νέας σεζόν έχει οριστεί για το διήμερο 30-31 Αυγούστου.

Υπενθυμίζεται ότι οι 16 ομάδες που θα αγωνιστούν τη νέα χρονιά στη μεγάλη κατηγορία είναι οι ΑΕΚ, Αρης, Αστέρας Τρίπολης, Εργοτέλης, Ηρακλής, Θρασύβουλος, Λάρισα, Λεβαδειακός, Ολυμπιακός, ΟΦΗ, Παναθηναϊκός, Πανθρακικός, Πανιώνιος, Πανσερραϊκός, ΠΑΟΚ και Ξάνθη.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 17:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Εν αναμονή του Γκάμπριελ
Αυξάνεται το μετοχικό κεφάλαιο και ο μεταγραφικός «πυρετός» στον Παναθηναϊκό



Action Images
Αθήνα
Αρχισε και επίσημα η διαδικασία αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, όπως προκύπτει από σχετική ανακοίνωση, που δόθηκε στην δημοσιότητα.

Μέσω αυτής, ανακοινώνεται ότι η αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου θα αφορά σε ποσό 31.783.344 ευρώ και μετά το πέρας της, το συνολικό μετοχικό κεφάλαιο της ΠΑΕ θα ανέλθει σε 72.011.010 ευρώ.

Δικαίωμα απόκτησης μετοχών έχουν άπαντες, αρκεί να επιδείξουν δελτίο αστυνομικής αυτότητας ή διαβατήριο, να καταβάλουν το αντίστοιχο τίμημα και να αγοράσουν το λιγότερο 1.200 ονομαστικές μετοχές, έναντι 10.080 ευρώ.

Στα μεταγραφικά...

Σε ό,τι αφορά του δύο Βραζιλιάνους οπισθοφύλακες της Φλουμινένσε, τον Γκάμπριελ και τον Λουίζ Αλμπέρτο, ο πρώτος θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις και την Τετάρτη (16/7) αναμένεται να έρθει στην Ελλάδα για να γίνει και τυπικά παίκτης του Παναθηναϊκού.

Για τον Κλαούντιο Πιζάρο, οι «πράσινοι» φαίνεται πως τα έχουν βρει με την Τσέλσι, αλλά ο Περουβιανός επιθετικός δεν επιθυμεί να συνεχίσει την καριέρα του στο ελληνικό πρωτάθλημα.


Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 17:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πρεμιέρα στο Προολυμπιακό
Περίπατος για τη Νέα Ζηλανδία, 77-50 το Πράσινο Ακρωτήρι


Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν και το Πράσινο Ακρωτήρι δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη, καθώς υπέκυψε της Νέας Ζηλανδίας με 77-50 στην πρεμιέρα του στην πρεμιέρα του Β' ομίλου του Προολυμπιακού τουρνουά, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 21-4, 42-20, 60-32, 77-50.

Newsroom ΔΟΛ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 17:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Στόχος η πρόκριση στο Παγκόσμιο
Ξεκίνημα με Ιταλία για τα «πιτσιρίκια» της Εθνικής νέων

πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων, το οποίο θα διεξαχθεί στην Αίγυπτο το 2009, είναι ο μεγάλος στόχος της Εθνικής Νέων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το οποίο διεξάγεται από 14 ως 26/7 στην Τσεχία. Tην πρόκριση για τα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος θα πάρουν οι τρεις πρώτες ομάδες των ομίλων.

Η ομάδα του Αλέξη Αλεξίου, που αντικατέστησε τον Νίκο Νιόπλια στην τεχνική ηγεσία, παρέλαβε τη σκυτάλη από την ομάδα του 2008, η οποία είχε καταλάβει τη 2η θέση, χάνοντας στον τελικό από την Ισπανία στην περσινή διοργάνωση.

Συνδετικός κρίκος ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι κατ' αρχάς ο Σωτήρης Νίνης, ο οποίος συμμετέχει για δεύτερη φορά στη διοργάνωση, πλαισιωμένος από τον Γιάννη Παπαδόπουλο, επίσης παρόντα στο περσινό τουρνουά της Αυστρίας.

Με ενδιαφέρον αναμένεται η παρουσία του ομογενούς από την Αυστραλία τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, Ντιν Μπουζάνη, ενώ από το ρόστερ ξεχωρίζουν επίσης οι Κυριάκος Παπαδόπουλος και Λευτέρης Ματσούκας του Ολυμπιακού, ο επιθετικός της ΑΕΚ, Μιχάλης Παυλής, αλλά και ο αριστερός μπακ του Παναθηναϊκού, Νίκος Μπουτζίκος.

Η Εθνική συμμετέχει στο δεύτερο όμιλο μαζί με τη διοργανώτρια Τσεχία, την Αγγλία και την Ιταλία, ενώ ο πρώτος όμιλος αποτελείται από τις Βουλγαρία, Γερμανία, Ισπανία και Ουγγαρία.

Οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη και στη δεύτερη θέση των ομίλων παίζουν 'χιαστί' στους ημιτελικούς (Α1-Β2, Α2-Β1), με τον τελικό να διεξάγεται στις 26/7 στο Γιάμπλονετς.

Το πρόγραμμα της Εθνικής
14/7 20:30GR Ελλάδα - Ιταλία
17/7 19:00GR Tσεχία - Ελλάδα
20/7 19:00GR Αγγλία - Ελλάδα

Την αποστολή της Εθνικής Νέων απαρτίζουν οι: Ντιν Μπουζάνης (Λίβερπουλ), Λεωνίδας Αργυρόπουλος (Κόρινθος), Μιχάλης Κύργιας (Ατρόμητος), Κυριάκος Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός), Νίκος Μπαρμπούδης (ΑΕΚ), Σάββας Γκέντζογλου (ΑΕΚ), Στέργιος Ψιάνος (Απόλλων Καλαμαριάς), Βασίλης Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακός), Γιάννης Παπαδόπουλος (Ολυμπιακός), Μιχάλης Παυλής (ΑΕΚ), Νίκος Μπαμπανιώτης (Παναιτωλικός), Σωτήρης Νίνης (Παναθηναϊκός), Νίκος Μπουτζίκος (Παναθηναϊκός), Απόστολος Γιάννου (Απόλλων Καλαμαριάς), Θεόδωρος Καραπέτσας (Γκρασχόπερς), Λευτέρης Ματσούκας (Ολυμπιακός), Σωτήρης Στρατάκης (Ντόρτμουντ) και Βαγγέλης Γαλάνης (Καβάλα).

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 17:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Αρχίζουν τα δύσκολα
Στην Αυστρία ο Αρης περιμένοντας τον Ρεγκέιρο

Με προορισμό το Ζέεφελντ της Αυστρίας, μέσω Μονάχου, αναχώρησε το πρωί η αποστολή του Αρη, για να κάνει εκεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Στο αεροδρόμιο 'Μακεδονία' ο τεχνικός της ομάδας, Κίκε Ερνάντεθ, ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους για την πορεία της προετοιμασίας ως τώρα, αλλά και για την προοπτική απόκτησης του Νοτιοαμερικανού Ρεγκέϊρο και απάντησε: «Μακάρι να έρθει. Είναι πολύ καλός και γρήγορος με εμπειρία από το ισπανικό πρωτάθλημα».

Για το πρώτο ερώτημα έδωσε την δική του απάντηση: «Μας περιμένουν οι μέρες που θα δουλέψουμε για το σύστημα της ομάδας και την φυσική μας κατάσταση. Ήδη έχει ξεκινήσει η προετοιμασία και είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών. Πάμε για πολύ δουλειά και αυτοσυγκέντρωση ώστε να είμαστε έτοιμοι για το πρώτο μας επίσημο παιχνίδι της νέας χρονιάς στο Κύπελλο UEFA».

Ο Ισπανός τεχνικός αναφέρθηκε και στον Αλεχάντρο Λέμπο λέγοντας: «Είναι ένας πολύ καλός παίκτης με τεράστια εμπειρία αλλά και ευρωπαϊκή έχοντας αγωνιστεί στην Μπέτις και θα μας βοηθήσει σε μία θέση όπου έχουμε επίσης τους Ρονάλντο Γκιάρο, Ρομπέρζ και Κουλουχέρη».

Για τον Ντελόρτε, επισήμανε: «Περιμένουμε μεγάλη βοήθεια στην επίθεση από έναν ποδοσφαιριστή που έχει διακριθεί στο πρωτάθλημα της Αργεντινής».

Με τη σειρά του, ο Λέμπο, τόνισε για την εικόνα του Μάριο Ρεγκέιρο για τον οποίο έκανε θετικά σχόλια: 'είναι ένας πάρα πολύ καλός παίκτης. 'Είχαμε μιλήσει λίγο πριν έρθω στο αεροδρόμιο με τις εξελίξεις να είναι θετικές. Όλα δείχνουν πως θα έρθει στην Αυστρία και θα ενσωματωθεί μαζί με την ομάδα'.

Ακόμα ο Ισπανός φορ Σέρχιο Κόκε, αναφέρθηκε στο γκολ που είναι ο τομέας ευθύνης του: «Είμαι αποφασισμένος για μία πάρα πολύ καλή χρονιά. Σε σχέση εξάλλου με τις δύο προηγούμενες παρουσίες μου στον Άρη θα κάνω το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Ένα στάδιο που θέλει πολύ δουλειά από όλους. Όσο για μένα αυτό που έχω να υποσχεθώ από την πλευρά μου είναι προσπάθεια για περισσότερα γκολ».

Στην αποστολή βρίσκεται και ο Νάτσο Γκαρσίο, το θέμα του οποίου με την επέκταση του συμβολαίου του είναι ακόμα μετέωρο. Μάλιστα αύριο αναμένεται να έρθει από τις ΗΠΑ ο εκπρόσωπος του Λουτσιάνο Καπικιόνι, προκειμένου να συζητήσει τις λεπτομέρειες της συνεργασίας με την διοίκηση της ΠΑΕ και να δοθεί έτσι αίσιο τέλος στο σίριαλ της υπογραφής του Βολιβιανού διεθνή μέσου.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 19:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πρεμιέρα Γ' Ομίλου
Η Σλοβενία επικράτησε με 88-76 της Κορέας στο Προολυμπιακό τουρνουά

Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στην πρεμιέρα του Γ' ομίλου η Σλοβενία, επικρατώντας 88-76 της Κορεάς, που έγινε απειλητική μόνο στο 4ο δεκάλεπτο, στο ΟΑΚΑ, όπου σήμερα άνοιξε η «αυλαία» του Προολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 37-53, 58-69, 76-88.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Έκανε το πρώτο βήμα για Πεκίνο
Δεν το... Λιβάνισε η Εθνική και μπήκε σαν θύελλα στο Προολυμπιακό


Αθήνα
Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας στο Προολυμπιακό τουρνουά, που άρχισε χθες στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, καθώς συνέτριψε τον Λίβανο με 119-62.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με νίκη την Τετάρτη στο ματς με τη Βραζιλία εξασφαλίζει την πρώτη θέση στον Α' όμιλο.

Τα αποτελέσματα της Δευτέρας


Νέα Ζηλανδία-Πράσινο Ακρωτήριο 77-50
Κορέα-Σλοβενία 76-88
Κροατία-Καμερούν 93-79
Ελλάδα-Λίβανος 119-62


Το πρόγραμμα της Τρίτης

13:00 Σλοβενία-Καναδάς
15:30 Πράσινο Ακρωτήρι-Γερμανία
19:30 Καμερούν-Πουέρτο Ρίκο
22:00 Λίβανος-Βραζιλία

Τετάρτη, 16 Ιουλίου


13:00 Καναδάς-Κορέα
15:30 Πουέρτο Ρίκο-Κροατία
19:30 Γερμανία-Νέα Ζηλανδία
22:00 Βραζιλία-Ελλάδα


Προημιτελικοί

Παρασκευή, 18 Ιουλίου
Αγώνας 13: Α1-Β2
Αγώνας 14: Β1-Α2
Αγώνας 15: Γ1-Δ2
Αγώνας 16: Δ1-Γ2


Ημιτελικοί
Σάββατο 19 Ιουλίου
Αγώνας 17: Νικητής 13-Νικητής 15
Αγώνας 18: Νικητής 14-Νικητής 16

Τελικοί
Κυριακή 20 Ιουλίου
20:00 Ηττημένος 17-Ηττημένος 18


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Τυπική διαδικασία το ματς
Μπάσιμο με το δεξί για την Εθνική, 119-62 τον Λίβανο


Η Εθνική μας «διέλυσε» την αντίστοιχη του Λιβάνου με 119-62 και έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο Προολυμπιακό τουρνουά του ΟΑΚΑ. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με νίκη την Τετάρτη στο ματς με τη Βραζιλία εξασφαλίζει την πρώτη θέση στον Α' όμιλο.

Με ένα σχετικά... ελαφρύ σχήμα ξεκίνησε ο Γιαννάκης το παιχνίδι. Διαμαντίδης και Σπανούλης στα γκαρντ, Βασιλόπουλος - Φώτσης οι δύο φόργουορντ και ο Τσαρτσαρής στη θέση «5». Με αυτό το σχήμα ο «Δράκος» θέλησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο τους Λιβανέζους από την πρώτη κιόλας επίθεση. Οι παίκτες του Λιβάνου φάνηκαν απροετοίμαστοι και γι' αυτό στο πρώτο δίλεπτο με δυσκολία περνούσαν τη σέντρα, δέχθηκαν ένα σερί 6-0 και ανάγκασαν τον προπονητή τους να καλέσει πολύ γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ.

Ακόμη και μετά τις αδικίες του Φουάντ Αμπού Τσάκρα, οι παίκτες του Λιβάνου δυσκολεύονταν πολύ απέναντι στην ελληνική άμυνα. Τα κλεψίματα διαδέχονταν το ένα το άλλο και η διαφορά αυξανόταν. Αλλωστε οι Λιβανέζοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι έπειτα από 4 αγωνιστικά λεπτά, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχαν σημειώσει άλλους δύο πόντους με βολές (16-4, 5').

Ακόμη κι όταν ο Μπουρούσης πέρασε στη θέση του Τσαρτσαρή, η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει και τα αποτελέσματα συνέχισαν να είναι εντυπωσιακά. Ο Φώτσης ήταν σε μεγάλα κέφια και η διαφορά άγγιξε τους 15 πόντους στο 7ο λεπτό (21-6).

Η Εθνική μας ομάδα διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, παρότι ο Γιαννάκης πρόλαβε να χρησιμοποιήσει 10 παίκτες στην πρώτη περίοδο και οι μόνοι που έμειναν στον πάγκο ήταν οι Πελεκάνος και Γλυνιαδάκης. Με εννέα κλεψίματα και 4 μόνο λάθη η Ελλάδα βρέθηκε προηγούμενη με 32-17 και παράλληλα προσέφερε σπουδαίο θέαμα στους έλληνες φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για να την ενισχύσουν.

Το ελληνικό σόου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η ελληνική άμυνα συνέχισε να... βασανίζει τους παίκτες του Λιβάνου, ενώ Σχορτσανίτης και Παπαλουκάς ήταν ιδιαίτερα κεφάτοι. Η Ελλάδα παρουσίασε γρήγορο μπάσκετ με σπουδαίες και όμορφες φάσεις που ξεσήκωσαν τον κόσμο.

Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς μέχρι που έπιασε... ταβάνι στους 30 πόντους με καλάθι του Πελεκάνου (54-24, 19'), ο οποίος, όπως και ο Γλυνιαδάκης πήραν χρόνο συμμετοχής στη δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα τρίποντο του Αλί Μαχμούντ που μείωσε σε 27-54, με τη λήξη του ημιχρόνου.

Παρά τη μεγάλη διαφορά που είχε διαμορφωθεί οι διεθνείς μας δεν χαλάρωσαν και φρόντισαν να την κάνουν ακόμη μεγαλύτερη. Το επί μέρους σκορ της 3ης περιόδου αρκεί για να περιγράψει την κατάσταση. Η Ελλάδα σημείωσε 32 πόντους στην τρίτη περίοδο και δέχθηκε 14, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με το εντυπωσιακό 86-41 στο 30'.

Η Ελλάδα είχε ρυθμό σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και πήρε πόντους από όλους τους παίκτες της, πλην του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, ο οποίος είχε και τον μικρότερο χρόνο συμμετοχής. Πάντως, ο κόσμος... χόρτασε καλάθια και όμορφες ενέργειες και φυσικά δεν έπαψε στιγμή να φωνάζει υπέρ των διεθνών μας.

Ο στόχος πια ήταν η κατοστάρα και οι διεθνείς μας δεν δυσκολεύθηκαν ιδιαίτερα να τον κατακτήσουν. Αλλωστε οι Λιβανέζοι είχαν πάψει προ πολλού να ελπίζουν ότι μπορούν να αντισταθούν στις διαθέσεις των παικτών του Παναγιώτη Γιαννάκη. Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο... τυχερός, που έσπασε την κατοστάρα, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και να γράψει το 101-48.

Το σημαντικότερο, πάντως, είναι ότι παρά την μεγάλη διαφορά οι διεθνείς μας δεν χαλάρωσαν, συνέχισαν να παίζουν... σκυλίσια άμυνα και να βγαίνουν στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία.

Σε μία από αυτές, πέντε λεπτά πριν το φινάλε, πέτυχε το πρώτο του και ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, με αποτέλεσμα να έχουν σκοράρει και οι 12 παίκτες της Ελλάδας (103-48, 35'). Το... κοντέρ συνέχισε να γράφει, όμως, αυτό είχε μικρή σημασία. Η λήξη του αγώνα βρήκε την Εθνική μας να επικρατεί με 119-62 και τους διεθνείς μας να αποθεώνονται από τους φιλάθλους.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 54-27, 86-41, 119-62.

Διαιτητές: Ντέιβις (ΗΠΑ), Πέρεθ (Ισπανία), Ξιά (Κίνα)

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10, Μπουρούσης 13 (1), Ζήσης 9 (1), Σπανουλης 9 (1), Βασιλόπουλος 8, Φώτσης 14 (2), Πρίντεζης 10, Γλυνιαδάκης 6, Τσαρτσαρής 15, Διαμαντίδης 12 (2), Σχορτσιανίτης 9, Πελεκάνος 4.

ΛΙΒΑΝΟΣ (Φουάντ Αμπού Τσάκρα): Αμπντ Ελ Νουρ, Μαχμούντ 7 (1), Φαχέντ 9 (3), Ελ Τουρκ, Φεγκάλι 12 (2), Σαμάχα 8, Μπαλάα, Φακχρεντίν 6, Κχουρί, Τόμπε 6, Ελ Κχατίμπ 14.

* Το παιχνίδι παρακολούθησαν από κερκίδες των επισήμων πίσω από τον πάγκο της Εθνικής οι Περπέρογλου, Ξανθόπουλος και Τσαλδάρης.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
«Και τώρα η Βραζιλία»
Γρήγορα αλλά όχι βιαστικά, τονίζει ο Γιαννάκης


Το τελικό σκορ (119-62) δεν άφηνε πολλά περιθώρια για αναλύσεις στους δύο προπονητές. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης στάθηκε, ωστόσο, στο γεγονός ότι οι παίκτες του δεν επηρεάστηκαν αρνητικά από την παρουσία του κόσμου και κατάφεραν να βρουν ρυθμό από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα. Παραδέχθηκε βέβαια πως η συνέχεια του τουρνουά δεν θα είναι το ίδιο εύκολη, αλλά υπογράμμισε πως η Εθνική μας ομάδα έχει τις δυνατότητες να ανταπεξέλθει στις όποιες δυσκολίες.

Ειδικότερα, ο Παναγιώτης Γιαννάκης σχολίασε:

«Κάθε φορά που ξεκινάει ένα τουρνουά, ιδιαίτερα όταν παίζουμε στην έδρα μας δεν είμαστε ψύχραιμοι. Τα παιδιά έπαιξαν εξαιρετικά από το πρώτο κιόλας λεπτό και αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν είχαμε βιασύνη και καταφέραμε να φτάσουμε σε μία εύκολη νίκη και να κάνουμε τον κόσμο να χαρεί. Κερδίσαμε εύκολα γιατί σεβαστήκαμε τον αντίπαλό μας και ήμασταν συγκεντρωμένοι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο τρόπο και να πετύχουμε το στόχο μας. Σίγουρα δεν θα είναι όλα τα ματς τόσο εύκολα όσο το σημερινό, αλλά πιστεύω ότι ξέρουμε τον τρόπο να ξεπερνάμε τις δυσκολίες».

Όσο για το αν ο Λίβανος έχει τις δυνατότητες να νικήσει τη Βραζιλία ο «Δράκος» σχολίασε:

«Κάθε παιχνίδι ξεκινάει με το σκορ να είναι 0-0, συνεπώς όλες οι ομάδες έχουν ελπίδες για να νικήσουν. Έτσι και ο Λίβανος, έχασε απόψε, αλλά μπορεί να νικήσει τη Βραζιλία στο παιχνίδι της Τρίτης (15/7). Αλλωστε, είμαι βέβαιος ότι θα παρουσιαστεί πολύ καλύτερος».

Στη συνέντευξη Τύπου τους παίκτες της Εθνικής μας εκπροσώπησε ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος τόνισε:

«Ήμασταν αποφασισμένοι να παίξουμε από την αρχή δυνατά. Σεβόμαστε κάθε αντίπαλο και το ίδιο κάναμε και με τον Λίβανο. Παίξαμε πολύ καλά και φτάσαμε σε μία εύκολη νίκη. Είχαμε πάθος και βγάλαμε ενέργεια στο παρκέ. Τώρα ακολουθεί το παιχνίδι με τη Βραζιλία και από αύριο κιόλας ξεκινάμε να προετοιμαζόμαστε γι' αυτό. Εμείς δεν κοιτάμε το σκορ. Θέλαμε όμως να βρούμε ρυθμό από το πρώτο κιόλας παιχνίδι και τα καταφέραμε. Εχουμε την εμπειρία να ανταπεξέλθουμε και στα επόμενα παιχνίδια που ακολουθούν».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Λιβάνου, Φουάντ Τσάκρα τόνισε:

«Βρισκόμαστε στο πιο δυνατό γκρουπ του τουρνουά. Η Ελλάδα και η Βραζιλία είναι πολύ δυνατές ομάδες. Εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται. Απόψε η Ελλάδα δεν μας άφησε πολλά περιθώρια να αντιδράσουμε. Η μεγάλη διαφορά με την οποία χάσαμε, μπορεί να μας αφυπνίσει. Ελπίζω στο παιχνίδι με τη Βραζιλία να δείξουμε ένα καλύτερο πρόσωπο».

Με τον προπονητή του συμφώνησε και ο Φαντί Ελ Κατίμπ:

«Μέσα σε 15 λεπτά το παιχνίδι είχε τελειώσει για εμάς. Η Ελλάδα ήταν πολύ πιο δυνατή σε όλες τις θέσεις και δεν μας άφησε περιθώρια. Ειδικά κοντά στο καλάθι είχαμε πρόβλημα. Ο Βόγκελ που έχει ύψος 2.10 είναι μεγάλη απώλεια για εμάς. Είμαστε σε ένα πάρα πολύ δύσκολο όμιλο. Τόσο η Ελλάδα όσο και η Βραζιλία θα βρίσκονται στην τετράδα. Είναι πολύ καλές ομάδες».

Παρότι ο Λίβανος δεν ήταν ο αντίπαλος απέναντι στον οποίο θα μπορούσαν να βγουν συμπεράσματα, όλοι οι διεθνείς συμφώνησαν πως η Εθνική πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πήρε τη νίκη στην πρεμιέρα του Προολυμπιακού κάνοντας το παιχνίδι να φανεί εύκολο με τον τρόπο που έπαιξε.

Από πλευράς Ελλήνων διεθνών μίλησαν οι παρακάτω:

Αντώνης Φώτσης:

«Η ομάδα παρόλο που ο αντίπαλος δεν ήταν ο καταλληλότερος για να βγάλουμε συμπεράσματα έπαιξε πολύ καλά. Η αλήθεια είναι ότι εμείς με την απόδοση μας κάναμε το παιχνίδι να φανεί εύκολο. Τρέξαμε αρκετά και η ομάδα έχει παίκτες που ταιριάζουν σε αυτό τον τρόπο παιχνιδιού. Οι προπονητές μας το έχουν δει αυτό και δουλεύουν πάνω σε αυτό τον τομέα. Ολα τα παιδιά έχουν δουλέψει αρκετά, ώστε να τα πάει καλά η ομάδα. Σίγουρα η Βραζιλία είναι πιο δυνατή ομάδα και σε αυτό το παιχνίδι θα κριθεί η πρώτη θέση στον όμιλο».

Παναγιώτης Βασιλόπουλος:

«Ήταν το πρώτο παιχνίδι και πιστεύω ότι στα επόμενα θα πάμε ακόμα καλύτερα. Σίγουρα ο αντίπαλος προσφερόταν για να παίξουμε γρήγορα και να σκοράρουμε πολύ. Παίζουνε όλα τα παιδιά κάναμε αυτό που πρέπει να κάνουμε για 40 λεπτά. Το παιχνίδι με τη Βραζιλία θα είναι διαφορετικό, θέλουμε τη νίκη για να πάρουμε την πρόκριση».

Νίκος Ζήσης:

«Είναι ιδιαίτερο να παίζεις στη χώρα σου. Ο Λίβανος δεν είναι και ο δυνατότερος αντίπαλος. Εμείς είχαμε διάρκεια, κρατάμε τη νίκη είμαστε σε ένα καλό επίπεδο. Η Βραζιλία είναι δύσκολος αντίπαλος. Πλέον παίζει πιο ευρωπαϊκά, πρέπει να κάνουμε καλό παιχνίδι για να κερδίσουμε και να πάρουμε την πρώτη θέση στον όμιλο. Έφυγαν ορισμένα παιδιά ήρθαν κάποια άλλα, όμως ο τρόπος που παίζουμε δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα. Παίζουμε πιο γρήγορα στην επίθεση και την άμυνα».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Ιντιπεντιέντε για Νούνιες
Συνεργασία Βαλβέρδε με Χρυσικόπουλο για προετοιμασία και μεταγραφικά

Πολύωρη συζήτηση με τον Ερνέστο Βαλβέρδε είχε ο γενικός διευθυντής της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Γιάννης Χρυσικόπουλος. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης έγινε η αποτίμηση του πρώτου σταδίου της προετοιμασίας στο Ζέεφελντ και εκφράστηκε η αισιοδοξία ότι, η προσθήκη των παικτών που έλειψαν το διάστημα αυτό, λόγω της συμμετοχής τους στο EURO 2008, θα δώσει στον Ισπανό τεχνικό την ευκαιρία να σχηματίσει καλύτερη εικόνα της ομάδας στη συνέχεια.

Παράλληλα, συζητήθηκε και ο μεταγραφικός σχεδιασμός των Πειραιωτών, καθώς βρίσκεται σε εξέλιξη η προσπάθεια για την απόκτηση ενός αμυντικού μέσου, ενός επιθετικού και ενός αριστερού χαφ. Από την άλλη, υπάρχει και το ενδεχόμενο αποχώρησης κάποιων παικτών και μάλιστα την Τρίτη ο Γιάννης Χρυσικόπουλος θα συναντηθεί με εκπροσώπους της Ιντεπεντιέντε, η οποία έχει καταθέσει επίσημη πρόταση για την απόκτηση του Λιονέλ Νούνιες.

Ταυτόχρονα, υπάρχει και το ενδιαφέρον της Σαν Λορέντσο για τον Λεντέσμα, για τον οποίο πάντως δεν υπάρχει ως τώρα επίσημη πρόταση, ενώ σε εκκρεμότητα παραμένει και το θέμα του Λούα Λούα.

Ο γενικός διευθυντής της ΠΑΕ θα έχει συνάντηση και με τον αρχηγό της ομάδας, Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς.


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ



"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Και τη συμετοχή της Ανόρθωσης
Αρχίζει ο δρόμος για το... σεντόνι υπό το βλέμμα του Παναθηναϊκού

Νιόν
Την ώρα που οι περισσότερες ομάδες της Ευρώπης, μπαίνουν στο δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας τους ενόψει της νέας περιόδου, αρχίζει η κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της «γηραιάς ηπείρου».

Τρίτη και Τετάρτη διεξάγονται οι πρώτοι αγώνες για την πρώτη προκριματική φάση του Champions League, ενώ οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 22 και 23 Ιουλίου.

Η Ανόρθωση είναι το φαβορί απέναντι στην Πιούνικ Ερεβάν από την Αρμενία, ενώ η Γκέτεμποργκ αναμένεται να εξασφαλίσει από αύριο την πρόκριση στην επόμενη φάση, καθώς φιλοξενείται στο Σαν Μαρίνο από την Μουράτα. Με τον ίδιο στόχο, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ, θα παίξει στην Βόρεια Ιρλανδία με την Λίνφιλντ, ενώ επικρατέστεροι είναι και οι Λευκορώσοι της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, απέναντι στους Ισλανδούς της Βαλούρ από το Ρέικιαβικ.

Τέλος, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένουν στον Παναθηναϊκό την έκβαση των αναμετρήσεων της Ντιναμό Τυφλίδας με την Ρούναβικ από τα Νησιά Φερόε, με τους Γεωργιανούς να είναι το φαβορί για να βρεθούν στον δρόμο της ελληνικής ομάδας για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Αναλυτικά τα ζευγάρια της πρώτης φάσης και οι αντίπαλοι τους για την δεύτερη προκριματική φάση της διοργάνωσης, έχουν ως εξής:

Α' ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ (15-16 & 22-23/7/08)

1. Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 16/7
2. Βαλέτα (Μάλτα)-Αρτμέντια (Σλοβακία)
3. Ντιναμό Τυφλίδας (Γεωργία)-Ρούναβικ (Νησιά Φερόε) 16/7
4. Σάντα Κολόμα (Ανδόρα)-FBK Κάουνας (Λιθουανία)
5. Μουράτα (Σαν Μαρίνο)-Γκέτεμποργκ (Σουηδία)
6. Λανέλι (Ουαλία)-Βέντσπιλς (Λετονία)
7. Ανόρθωση (Κύπρος)-Πιούνικ Ερεβάν (Αρμενία)
8. Ιντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)
9. Τάμπερε Γιουνάιτεντ (Φινλανδία)-Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)
10. Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Ντομζάλε (Σλοβενία)
11. Ντιναμό Τιράνων (Αλβανία)-Μόντριτσα (Βοσνία)
12. Ακτόμπε (Καζακστάν)-Σερίφ Τιράσπολ (Μολδαβία) 16/7
13. Ντροχέντα (Ιρλανδία)-Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία) 16/7
14. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία)

Β' ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ (29-30/7 & 5-6/8/08)

Ρέιντζερς (Σκοτία)-Νικητής 4
Μπραν (Νορβηγία)-Νικητής 6
Νικητής 8-Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)
Νικητής 9-Νικητής 2
Nικητής 7-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία)
Νικητής 10-Νικητής 1
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Νικητής 3
Νικητής 5-Βασιλεία (Ελβετία)
Νικητής 12-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Νικητής 13-Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)
Αντερλεχτ (Βέλγιο)-Νικητής 14
Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)-Βίσλα Κρακοβίας (Πολωνία)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-ΜΤΚ Βουδαπέστης (Ουγγαρία)
Aαλμποργκ (Δανία)-Νικητής 11

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Η πρώτη αντίπαλος
Κόντρα σε Ντιναμό Τιφλίδας ή NSI με φόντο τους ομίλους


Το νικητή του ζευγαριού Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)-NSI Ρούναβικ (Νησιά Φερόε) θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στον β' προκριματικό γύρο του Champions League, ύστερα από την κλήρωση που έγινε στη Νιόν.

Οι «πράσινοι» θα δώσουν τον πρώτο αγώνα στην Αθήνα, στις 29 ή 30 Ιουλίου, ενώ η ρεβάνς θα γίνει μία εβδομάδα αργότερα (5 ή 6 Αυγούστου).

Πρόκειται φυσικά για μία βατή αντίπαλο, όποια και αν είναι η νικήτρια. Οι «πράσινοι» σύμφωνα με τους στόχους τους πρέπει να σκέφτονται ήδη τον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, στον οποίο λαμβάνει μέρος και ο Ολυμπιακός. Οι δύο ελληνικές ομάδες θα είναι στο γκρουπ των ισχυρών.

Υπενθυμίζεται ότι οι πρώτοι αγώνες του Παναθηναϊκού είναι διπλοί και αν δεν καταφέρει να πάρει το εισιτήριο, μένει εκτός Ευρώπης για τη συνέχεια.

Τέλος η Ανόρθωση θα αντιμετωπίσει την Πιούνικ από την Αρμενία στον πρώτο προκριματικό γύρο και αν προκριθεί τη Ραπίντ Βιέννης στη συνέχεια.

«Επιστρέφουμε στη θέση μας»

Ο Παναθηναϊκός επιστρέφει έπειτα από απουσία δύο σεζόν στο Champions League και ο διευθυντής ποδοσφαίρου της ομάδας, Κώστας Αντωνίου, εμφανώς ικανοποιημένος, τόνισε ότι η θέση της «τριφυλλιού» είναι στο Champions League.

Ο Αντωνίου βρέθηκε στη Νιόν για την κλήρωση των προκριματικών της διοργάνωσης και αμέσως μετά το τέλος της διαδικασίας είπε: «Είναι πολύ σημαντικό που ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στη μεγαλύτερη διασυλλογική διοργάνωση. Η θέση της ομάδας είναι στο Champions League και θα την διεκδικήσουμε ξεκινώντας από τον πρώτο κι όλας αγώνα», ενώ πρόσθεσε:

«Οποια από τις δύο ομάδες κι αν προκύψει ως αντίπαλος θα αντιμετωπιστεί με την ίδια σοβαρότητα. Δική μας δουλειά είναι να είμαστε έτοιμοι για τους δύο αυτούς αγώνες».

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το who is who...
Η Ντιναμό μεσουράνησε τη δεκαετία του '70, κατέκτησε Κυπελλούχων το 1981


Η Ντιναμό Τιφλίδας δεν είναι μόνο η «μεγαλύτερη» ομάδα της Γεωργίας, βάση τίτλων, αλλά και μία από τις ομάδες που διακρίθηκε στο ποδόσφαιρο της Σοβιετικής Ενωσης. Μεσουράνησε κυρίως τη δεκαετία του '70, αλλά η μεγαλύτερη επιτυχία της παραμένει η κατάκτηση του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1981, όταν και νίκησε στον τελικό του Ντίσελντορφ την Καρλ Τσάις Ιένα με 2-1.

Επί Σοβιετικής Ενωσης η Ντιναμό Τιφλίδας κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο το 1964, χρειάστηκε όμως να περιμένει άλλη μια δεκαετία για να έρθει η «χρυσή» εποχή της στο σοβιετικό ποδόσφαιρο. Εμβληματική μορφή εκείνης της περιόδου ήταν ο Κάχι Ασατιάνι, γέννημα - θρέμμα της Ντιναμό, ο οποίος αποσύρθηκε από την ενεργό δράση το 1975 για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ομάδας το 1978.

Ο Ασατιάνι οδήγησε την Ντιναμό στην κατάκτηση του Κυπέλλου το 1979 (είχε προηγηθεί το δεύτερο πρωτάθλημα το 1976) και του Κυπέλλου Κυπελλούχων δυο χρόνια μετά. Μεγάλοι παίκτες εκείνης της εποχής ήταν οι Νταβίντ Κιπιάνι, Τένγκιζ Σουλακβελίτζε και Αλεξάντερ Σιβάτζε, όλοι μέλη της Εθνικής ομάδας της Σοβιετικής Ενωσης.

Στις μορφές του συλλόγου ανήκουν και ο Σλάβα Μετρεβέλι (πρωταθλητής Ευρώπης με τη Σοβιετική Ενωση το 1960) και βέβαια ο Μπόρις Παϊχάτζε, ο μεγαλύτερος Γεωργιανός ποδοσφαιριστής, του οποίου το όνομα έχει πάρει η έδρα της ομάδας. Από τη νεότερη ιστορία της Ντιναμό ξεχωρίζουν ο γνωστός μας Τιμούρ Κετσπάγια, αλλά και ο Κάχα Καλάτζε, ενώ βέβαια οι παίκτες της αποτελούν τη «ραχοκοκκαλιά» της Εθνικής Γεωργίας.

Το 1990 με τη διάσπαση της ΕΣΣΔ, η Ντιναμό ξεκινάει να συμμετέχει στο νεοσύστατο πρωτάθλημα της Γεωργίας, αλλάζοντας μάλιστα για λίγο το όνομα της σε Ιμπέρια. Εκτοτε είναι η απόλυτη κυρίαρχος του γεωργιανού ποδοσφαίρου έχοντας κατακτήσει 13 από τα 18 πρωταθλήματα και 8 Κύπελλα.

Η Ντιναμό κατέκτησε με... περίπατο το πρωτάθλημα και το 2008, έχοντας 10 βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη WIT και κάνοντας μόλις δύο ήττες στο πρωτάθλημα των 30 αγωνιστικών. Προπονητής της είναι ο Γερμανός, Ράινερ Τσόμπελ, ο οποίος ανέλαβε φέτος την ομάδα.

Το προφίλ της Ντιναμό Τιφλίδας:

Ετος ίδρυσης: 1925
Χρώματα: Μπλε-μαύρο
Γήπεδο: Μπορίς Παϊχάτζε, Τιφλίδα
Χωρητικότητα: 55.000
Τίτλοι: 2 πρωταθλήματα Σοβιετικής Ενωσης (1964, 1978), 2 Κύπελλα Σοβιετικής Ενωσης (1976, 1979), 13 πρωταθλήματα Γεωργίας (1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2003, 2005, 2008), 8 Κύπελλα Γεωργίας (1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2003, 2004), 1 Κύπελλο Κοινοπολιτείας
Προπονητής: Ράινερ Τσόμπελ

Προϊστορία με ελληνικές ομάδες

Η Ντιναμό Τιφλίδας έχει αντιμετωπίσει δύο φορές ελληνικές ομάδες στην Ευρώπη. Τη σεζόν 1980-81, όταν κατέκτησε και το Κύπελλο Κυπελλούχων, είχε παίξει στον πρώτο γύρο με την Καστοριά.

Στο Καυτανζόγλειο στις 17/9/80 είχε αποσπάσει ισοπαλία 0-0, ενώ στη ρεβάνς στο «Μπόρις Παϊχάντζε» οι Γεωργιανοί νίκησαν 2-0, παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η δεύτερη και τελευταία μέχρι στιγμής φορά ήταν πιο πρόσφατα. Την 1/12/04 2004 η Ντιναμό Τιφλίδας έπαιξε με τον Πανιώνιο σε ματς για την φάση των ομίλων του Κυπέλλου UEFA.

Oι «κυανέρυθροι» νίκησαν 5-2, αλλά η εξέλιξη του αγώνα προκάλεσε την έρευνα της UEFA. Σε εκείνο το παιχνίδι είχε πετύχει χατ-τρικ ο Βαγγέλης Μάντζιος, αλλά είχε σκοράρει ένα γκολ και ο Αλέξανδρος Τζιόλης, νυν παίκτες του Παναθηναϊκού.

Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 09:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Το who is who...
Η... σύντομη ιστορία της NSI Ρούναβικ εντός και εκτός συνόρων


Η μία εκ των πιθανών αντιπάλων του Παναθηναϊκού στον δεύτερο προκριματικό γύρο, η NSI Ρούναβικ από τα Νησιά Φερόε, κατέκτησε για πρώτη φορά το πρωτάθλημα στη χώρα της το 2007, αλλά και το Σούπερ Καπ.

Επίσης έχει κατακτήσει το Κύπελλο το 1986 και το 2002, ενώ ήταν φιναλίστ του θεσμού τις χρονιές 1980, 1985, 1988 και 2004.

Τη σεζόν 2003-04 αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Ευρώπη και συγκεκριμένα στο Κύπελλο UEFA οπότε και αποκλείστηκε στον πρώτο προκριματικό γύρο από τη νορβηγική Λιν με δύο ήττες 1-3 και 0-6.

Την επόμενη χρονιά (2004-05) αγωνίστηκε στο Κύπελλο Ιντερτότο, όπου επίσης αποκλείστηκε από την Ελφσμποργκ στον πρώτο γύρο με βαριές ήττες 1-3 και 0-4.

Στο τρέχον πρωτάθλημα των Νήσων Φερόε, η ΝSI Ρούναβικ βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας μετά από 13 αγωνιστικές, έχοντας επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Το προφίλ της NSI Ρούναβικ

Ετος ίδρυσης: 1957
Χρώματα: Κίτρινο - μαύρο
Γήπεδο: Ρούναβικ Στάντιουμ, Ρούναβικ
Χωρητικότητα: 4.000
Τίτλοι: 1 πρωτάθλημα (2003), 2 Κύπελλα (1986, 2002), 1 Σούπερ Καπ (2007)
Πρόεδρος: Ντάνιελ Πέτουρ Χάνσεν
Προπονητής: Γιόχαν Νίλσεν


Newsroom ΔΟΛ με πληροφορίες: www.sport.gr


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy