ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 13:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=NJCaG4tOaAU

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 20:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει πολύ ενδιαφέρον, πάντως, το πως ο άνθρωπος κρινει τον άλλο,πάνω απο μια κούπα καφέ...Καμία σχέση με διάλογο θέσεων,προβληματισμών....
Κουτσομπολιό,να περνάει η ώρα,καταντάει, κάποιες φορές...
Το επίπεδο μαλθακότητας,που υπήρχε στην Ελλάδα, πριν τους...Ρωμαίους....
Εμφύλιες έριδες προβάλουν ως λύσεις, όταν όλος ο κόσμος ζει μια κρίση, μια αλλαγή βασικών κοινωνικών δεδομένων,μια ..μετάλλαξη....Σε μια εποχή,που παίζονται ανθρώπινα δικαιώματα,ελευθερίες και αξιες σταθερές....
Κι όμως, μερικοί, μπορούν πραγματικά να ζούν στον ....κόσμο τους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2010, 23:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ολέθριο -και το βλέπουμε..- άνθρωποι να έχουν μείνει σε σκέψεις και ιδέες χιλιάδων χρόνων πριν και να μην μπορούν να δούν την σημερινή εποχή και τις ανάγκες της και προσπαθούν να μιλήσουν με όρους και φαντασιωσικά σύνδρομα του χθές , υποκείμενοι σε έναν ηθικό προστακτικό κώδικα που ελέγχει και θυματοποεί την φύση του ανθρώπου, μη αφήνοντάς τον να ωριμάσει και να ενηλικιωθεί...

Δυστυχώς θα χρειασθεί λίγος ακόμα χρόνος και η νέα γενιά να πάρει τα ηνία και με νέες ιδέες και αντιλήψεις να αφήσει πίσω τα βαρίδια που τελμάτωσαν την πρόοδο και να ξεκινήσουν ένα νέο δρόμο ελπιδοφόρο και βασισμένο σε ελεύθερες και όχι καθυποταγμένες σκέψεις..υπομονή και χρόνος χρειάζεται..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 13:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι αυτό που λέμε απλά: Η νεκροψία θα δειξει..Θα δούμε, πόσο τα λεφτά κι η μεγαλομανία κάποιων, μπορούν να επιβληθούν στους πολλούς...Ειδικα,αν ξυπνήσει μονομιας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 13:56:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι αυτό που λέμε απλά: Η νεκροψία θα δειξει..Θα δούμε, πόσο τα λεφτά κι η μεγαλομανία κάποιων, μπορούν να επιβληθούν στους πολλούς...Ειδικα,αν ξυπνήσει μονομιας....

Όσο μπορέσατε και σείς τότε που είσαστε μειοψηφία και επιβληθήκατε σε ολόκληρους λαούς και που δεν σας ήξεραν...έτσι γίνονται αυτά..ακμή και παρακμή..και νέοι δρόμοι..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 22:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ποτέ διαβάσεις ιστορία, θα καταλάβεις, οτι εμείς, όπως το θέτεις, ήμασταν λίγοι, και αρχίσαμε να γινομαστε πολλοί, μέχρι που καλύψαμε .....όλο το δυτικό ημισφαίριο...
Απο τοτε, έμειναν έτσι τα πράγματα...Και έτσι θα μείνουν,γιατί η αλήθεια είναι ο Χριστός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2010, 23:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ποτέ διαβάσεις ιστορία, θα καταλάβεις, οτι εμείς, όπως το θέτεις, ήμασταν λίγοι, και αρχίσαμε να γινομαστε πολλοί, μέχρι που καλύψαμε .....όλο το δυτικό ημισφαίριο...
Απο τοτε, έμειναν έτσι τα πράγματα...Και έτσι θα μείνουν,γιατί η αλήθεια είναι ο Χριστός...


Το βλέπω καθημερινά ποιά είναι η αλήθεια!

Και απο τον κοσμάκη και απο τα κηρύγματά σας..!

Τρείς κι'ο Κούκος θα μείνετε...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 18:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τι γραφεις,Εαρινέ,αλλά,έχεις ξεφύγει στο παράλογο...Αγόρι μου,για να μείνουμε τρεις κι ο κούκος,πρέπει να υπάρχει αντίπαλος...
Κι εμείς,δεν έχουμε αντίπαλο....
Κατάλαβες πόσο κοτσάνες λές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέρω ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τι γραφεις,Εαρινέ,αλλά,έχεις ξεφύγει στο παράλογο...Αγόρι μου,για να μείνουμε τρεις κι ο κούκος,πρέπει να υπάρχει αντίπαλος...
Κι εμείς,δεν έχουμε αντίπαλο....
Κατάλαβες πόσο κοτσάνες λές;

Η κοτσάνα προσωποποιημένη είσαι σύ και η φαιδρή σου παρουσία ...η οποία μη μπορώντας να Αρθρώσει λόγο ενήλικου ανθρώπου , βρίζει και επιτίΘεται στους πάντες..προσωπικά -για να είμαι ειλικρινής- ΚΑΙ το χαίρομαι και αυτό διοτι προβάλλεις την σαθρή νοηματοδότηση του δόγματός σου και που καλύτερο δεν σε έκανε...

Ποιός άραγε θα ήθελε να σου μοιάσει φίλε μου..???

ΚΑΝΕΙΣΣΣ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό για σενα αγαπητέ μου Εαρινέ, ειναι ότι κανένας δεν θέλει να μοιάσει σε σένα...
Κανείς δεν θέλει να είναι ο μ@@ακας της υπόθεσης....
Πέραν αυτού,σχόλια του καφέ,βρισίδια και συκοφαντίες...Τι δουλειά διάλεξες παιδί μου;
Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2010, 23:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλα βεβαια , όπου η "πειθώ" δεν έφερνε τα ναμενόμενα αποτελέσματα , είχε το δόγμα και άλλα εργαλεία φίλε Τρεχαγύρευε...

...Όπως απειλές βίας..θυμάσαι άραγε την Γ! Σύνοδο του Λατερανού ..το 1179 -μεσαίωνας ήταν- που όχι μόνο καταδίκασε την "αίρεση των καθαρών- , παρεπιμπτόντως αίρεση και σύ ακολουθείς για να μην ξεχνιόμαστε..έτσι..και καταδίκασε λοιπόν ξαναλέω την αίρεση των καθαρών αλλα πρόσθεσε επίσης ότι "ολόκληρο το σώμα των πιστών , πρέπει να μάχεται αυτό το λοιμό σθεναρά και στην ανάγκη να παίρνει και τα όπλα να τον πολεμήσει.

Τα αγαθά αυτών των ανθρώπων θα κατάσχονται αι όλοι οι ηγεμόνες , θα έχουν το δικαίωμα να τους υποδουλώνουν , επιπρσθέτως η σύνοδος ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟς ΜΑΧΟΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ ΘΑ ΚΕΡΔΙΖΕ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΠΙΤΙΜΙΩΝ και θα ήταν σε θέση να λάβει για ανταμοιβή την κατασχεθείσα περιουσία τους ..."ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΑΝ ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΟΣ".

Προσωπικά δεν θα σταθώ κριτικά σε αυτά τα γεγονότα , μιας και ουδόλως με αφορούν ως άνθρωπο και αν κάποιος σε κυνηγούσε να σε σκοτώσει και να σου πάρει την περιουσία σου ...ως αιρετικό-όπως είσαι- θα με έβρισκε απέναντί του και δίπλα σου και αυτό διότι καμμιά θρησκεία δεν μου υπέδειξε το ορθό και το σωστό αλλα η ανατροφή μου και η καλλιεργειά μου ως άνθρωπος...στοιχεία που έρχονται μέσα απο την μελέτη και τον αυτοσεβασμό που εμφανίζει κανείς προς τον συνανθρωπό του.

Απλά τα είπα ως ιστορικά ντοκουμεντα για τα έργα και τις πράξεις του χριστιανισμού ...ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΖΗΤΟΥΣΕ ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ..και βέβαια μετά το άλλξε το βιολί!

Τώρα τα τν επιστημώς και της σχέσης που αυτές έχουν με το δόγμα σου , σε παραπέμπω στον ΑΥΓΟΥΣΤΊΝΟ..τον γνωρίζεις φαντάζομαι..έτσι??

Έλεγε λοιπόν ... όποια πληροφορία ήθελε ο θεός να έχουμε σχετικά με το φυσικό περιβάλλον ..την έγραψε με απλή και ξεκάθαρη γλώσσα και ότι δεν είναι άμεσα φανερό ... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ!

Αλλα όπως έχω πολλάκις πεί , ότι και όπως θέλετε το/τα μεταφράζετε ...μεταφορές ο Τρεχαγύρευε το έχετε κάνει ..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 11:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην λές,οτι σου έρχεται Εαρινέ μου, καλά θα κανεις να καταλάβεις,οτι εξ αρχής έχω δηλώσει,πως, ειμαι ενάντια σε κάθε απατεώνα και μέσα στην εκκλησία και παντού,δεν πιστέυω στην κλοπή,δεν υπάρχει ανάγκη,αλλά, όταν μιλάμε για την θρησκεια την ιδια,δεν την προσωποποιώ σε κανένα άτομο, ή μοναστήρι, όπως κανεις εσύ και άλλοι...
Το να κατηγορείς,είναι εθνικό σπόρ..Το να αντιλαμβάνεσαι,είναι σπάνιο...
Όσο για το φανερό και το κρυμένο,είναι μεγάλη συζήτηση, με αναφορά στον Χριστό και το συνείς και δεν συνείς,αν εννοεί κάποιος κάτι ή όχι,δλδ,οτι αν κάτι, το μυαλό σου,δεν το καταλαβαίνει, μη το μεταφράζεις και παραποιείς,αλλά δέξου το και ο Θεός θα σε
φωτίσει να το κατανοήσεις...
Θέλει εμβάθυνση,διαβάζοντας γραφές,οχι επιπόλαια λόγια, απο μια φράση...Πρέπει να το διαβάζεις ολόκληρο το κείμενο,για να καταλαβαίνεις τι γράφει...Αλλά,μπορείς;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 13:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να μην λές,οτι σου έρχεται Εαρινέ μου, καλά θα κανεις να καταλάβεις,οτι εξ αρχής έχω δηλώσει,πως, ειμαι ενάντια σε κάθε απατεώνα και μέσα στην εκκλησία και παντού,δεν πιστέυω στην κλοπή,δεν υπάρχει ανάγκη,αλλά, όταν μιλάμε για την θρησκεια την ιδια,δεν την προσωποποιώ σε κανένα άτομο, ή μοναστήρι, όπως κανεις εσύ και άλλοι...
Το να κατηγορείς,είναι εθνικό σπόρ..Το να αντιλαμβάνεσαι,είναι σπάνιο...
Όσο για το φανερό και το κρυμένο,είναι μεγάλη συζήτηση, με αναφορά στον Χριστό και το συνείς και δεν συνείς,αν εννοεί κάποιος κάτι ή όχι,δλδ,οτι αν κάτι, το μυαλό σου,δεν το καταλαβαίνει, μη το μεταφράζεις και παραποιείς,αλλά δέξου το και ο Θεός θα σε
φωτίσει να το κατανοήσεις...
Θέλει εμβάθυνση,διαβάζοντας γραφές,οχι επιπόλαια λόγια, απο μια φράση...Πρέπει να το διαβάζεις ολόκληρο το κείμενο,για να καταλαβαίνεις τι γράφει...Αλλά,μπορείς;...

Που και σε ποιό σημείο είπα ψέμματα ρε Βαγγέλη???

Κοίτα , όταν διαβάζω κάτι , διαβάζω ότι βλέπω και εννοώ ακριβώς αυτό που το γραπτό λέει..τα υπόλοιπα οι επιμέρους ερμηνείες του καθενός ...ότι εννοεί αυτό και στην πρόοδο της συζήτησης το "αυτό" γίνεται παρ-"αυτό" και αν χρειασθεί και παρα-κείνο και παρα-πέρα δεν με αφορά , δεν θα παίξω τα παιχνίδια κανενός!

Αν θές απο δώ και πέρα και σε κάθε συζήτηση ... πές την απόψή σου ξεκάθαρα και θα είναι αυτή χωρίς "ναι" , "μεν" , "αλλα" και "τραλαλά"...και άστα αυτά που λές εκεί... σε γερόντους και γερόντισσες της εκκλησίας όπου ψέλνεις...

Και το γεγονός ότι εσύ αυτοπροσδιορίζεσαι και απλά σου λέω ότι βλέπω -και το βλέπουν κι'ολοι..-δεν σημαίνει ότι σε βρίζω..

Και υβριστής είσαι και μη-ενηλικιωθείς ουδέποτε και ανώριμος και ασέβαστος και άξεστος αλλα και αμόρφωτος...και δεν το λέω εγώ αυτό ...εσύ το προβάλλεις με την συμπεριφορά σου!

Τι να πώ δηλαδή ... ότι δεν προβάλεις???

Φραπεδάκι πλατεία???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 15:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πιστευα ότι θέλει μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβεις Εαρινέ,οτι αυτά που λές,με τη δική σου λογική,ισχύουν για άτομα που γνωριζεις ή έχεις μια επαφή,αλλά όχι για υποθέτικά άτομα....
Αυτά που λές, όμως,ειδικά για μένα,φρικιό 45 χρόνων,είναι για γέλια...Ρε καημένε,στο ξαναείπα, η ζωή σου όλη, μια μερα απο τη δική μου...Δεν έχεις ζησει και μελετήσει, ούτε το ένα πέμπτο απο ότι εγώ, όταν μιλάς,γελάω...Δεν πείθεις, πως το λένε;
Σε βρίζω,για να αλλάξεις κασέτα, όταν βριζεις....Γιατί έχεις πλάκα κι εδώ μπήκα για διάλογο, αλλού γελάω...
Γι αυτό σου λέω, δεν δοκιμάζεις κανένα άλλο επάγγελμα; Σ αυτό δεν βλέπω να βγάζεις λεφτά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 19:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πιστευα ότι θέλει μεγάλη προσπάθεια για να καταλάβεις Εαρινέ,οτι αυτά που λές,με τη δική σου λογική,ισχύουν για άτομα που γνωριζεις ή έχεις μια επαφή,αλλά όχι για υποθέτικά άτομα....
Αυτά που λές, όμως,ειδικά για μένα,φρικιό 45 χρόνων,είναι για γέλια...Ρε καημένε,στο ξαναείπα, η ζωή σου όλη, μια μερα απο τη δική μου...Δεν έχεις ζησει και μελετήσει, ούτε το ένα πέμπτο απο ότι εγώ, όταν μιλάς,γελάω...Δεν πείθεις, πως το λένε;
Σε βρίζω,για να αλλάξεις κασέτα, όταν βριζεις....Γιατί έχεις πλάκα κι εδώ μπήκα για διάλογο, αλλού γελάω...
Γι αυτό σου λέω, δεν δοκιμάζεις κανένα άλλο επάγγελμα; Σ αυτό δεν βλέπω να βγάζεις λεφτά....

Εσύ δηλαδή είσαι "υποθετικό άτομο"" ε???

...δεν είχα καμμιά αμφιβολία για το ότι υποτίθεται πως είσαι άτομο αλλα τόση "ευθύτητα" πραγματικά δεν την περίμενα απο ένα "υποθετικό άτομο"...

Τελικά με τι μιλάμε εδώ μέσα όταν στέλνουμε μήνυμα στον Τρεχαγύρευε ... αν όχι με άτομο...με φωτόνιο ή θεόνιο...ε! ρε τι πάθαμε ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 20:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σένα μιλάω, γλυκέ μου, ότι εμένα δεν με ξέρεις και υποθέτεις...
Πόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις, αναρωτιέμαι πολλές φορές.....
Πάθατε;
Εμείς να δεις!!!!!!!!Συναντήσαμε τον άνθρωπο χωρίς εγκέφαλο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2010, 23:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για σένα μιλάω, γλυκέ μου, ότι εμένα δεν με ξέρεις και υποθέτεις...
Πόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις, αναρωτιέμαι πολλές φορές.....
Πάθατε;
Εμείς να δεις!!!!!!!!Συναντήσαμε τον άνθρωπο χωρίς εγκέφαλο....

Τελικά εμπλουτίζεται ο κατάλογος των "χαρισμάτων" μου...μην βάζεις πάνω απο τρία θαυμαστικά...χαλάς και μελάνι άδικα...

Μην στενοχωριέσαι πάντως , μικρός είχα πέσει απο μια φασκομηλιά και μού'μεινε...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy