ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέτοιο παραλήρημα, σαν το δικό σου,πάντως,έχω χρόνια να το δώ,καλέ μου...Πονάει πολυ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 22:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα θα πέσει το γέλιο της αρκούδας...
Ναι καλέ μου, έχω πασατέμπο και σε διαβάζω....
Συνέχισε..
Έχω βάλει κι άλλους που δεν έχουν τι να κανουν να σε διαβάζουν..Πληκτικά λίγο για καθαρή Δευτέρα, νάσαι καλά, που μου φτιάχνεις τη μέρα...Αύριο, για καφέ, θα γελάμε μαζι σου...
Αυτο δεν θέλεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 23:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σήμερα θα πέσει το γέλιο της αρκούδας...
Ναι καλέ μου, έχω πασατέμπο και σε διαβάζω....
Συνέχισε..
Έχω βάλει κι άλλους που δεν έχουν τι να κανουν να σε διαβάζουν..Πληκτικά λίγο για καθαρή Δευτέρα, νάσαι καλά, που μου φτιάχνεις τη μέρα...Αύριο, για καφέ, θα γελάμε μαζι σου...
Αυτο δεν θέλεις;

Έτσι σε θέλω , να γελάς και να φέρνεις και άλλους γύρω σου και να απολαμβάνεται τα αγαθά της επιστήμης και το διαδίκτυο , που σας δίνει την δυνατότητα να επικοινωνείτε , διαφορετικά θα είχατε μείνει εκεί στο ψαλτήρι μπροστά , να ψέλνετε ο ένας τον άλλο!

Αλλα αυτή τη δυνατότητα , δεν σου την έδωσε ο "πνευματικός" σου , αλλα η επιστήμη ... εκείνος το μόνο που θα σου λέει , είναι και το χιλιο-ακουσμένο...:

Μην δίνεις σημασία τέκνο μου, ο διάβολος χρησιμοποιεί πολλά τεχνάσματα για να σε επηρεάσει..ή...ο θεός σε δοκιμάζει...ή...ο διάβολος χρησιμποποιεί πολλά τεχνάσματα για να σε κάνει να αμφιβάλλεις και να κλονίσει την πίστη σου...

Αυτη ειναι η μόνιμη επωδός σας...καληνύχτα και εύχομαι το χαμόγελο να είναι μόνιμος συντροφός σου αλλα και της παρέας σου..

Τα χαιρετίσματά μου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 01:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Εάν λοιπόν η εκκλησία χαρίσει τα Δάση και τα λιβάδια....θα μείνει με μία μικρή περιουσία όσον αφορά τη χερσαία έκταση.....απορώ γιατί δεν το κάνει!!!

Έλα ντέ....
quote:
europaios2
Όσον αφορά τις μετοχές κ.λ.π....γιατί να μην έχει? στο πηγάδι κατούρησε?
Να κάνεις ένσταση ότι δεν κάνει κοινωνικές προσφορές ή έργα εφάμιλλα των εισπράξεών της το καταλαβαίνω...το να την κατηγορείς όμως επειδή έχει μετοχές!! είναι σα να τη ζηλεύεις και μου θυμίζεις το ανέκδοτο με τον γείτονα που ευχήθηκε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονά του όταν βρήκε το τζίνι....αντί να του ζητήσει να του ζωντανέψει τη δική του κατσίκα....αυτό Sesostris, δεν είναι δείγμα Κατινιάς!! αλλά παραφροσύνης.

Σ’ αυτό το σημείο , μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νόημα της απαντήσεώς μου . Εγω δεν έχω καμιά αντίρρηση να έχει όχι δις αλλά τρίς εκατομμύρια σε ομόλογα και μετοχές , αρκεί να φορολογείται για τα καθαρά κέρδη της αφαιρουμένων των διαφόρων εξόδων λειτουργίας των ναών , και των εξόδων συντήρησης και λειτουργίας των κοινωφελών ιδρυμάτων της , όπως και οι υπόλοιποι Έλληνες πολίτες , και να πληρώνεται από τις εισφορές των πιστών όπως γινότανε και με τον αναγκαστικό νόμο του 1945 .
Όσο για τα υπόλοιπα στοιχεία και σχόλια , αυτά βρίσκονται στο άρθρο περί διαχωρισμού εκκλησίας και κράτους που δημοσίευσε το περιοδικό Ε της «Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας» της 7-2-2010 . Μπορείς να το κατεβάσης στον υπολογιστή σου και να το διαβάσης ολόκληρο .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 07:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φιλολογία περί της εκκλησιαστικής περιουσίας είναι παλιά, δίχως όμως να δικαιολογείται πολλές φορές από τα γεγονότα και την πραγματικότητα. Θα προσπαθήσουμε να ρίξουμε λίγο φως στο ταλαιπωρημένο αυτό ζήτημα. Παρακάτω, απαντάμε και στο αδαές επιχείρημα περί μισθοδοσίας των Ορθοδόξων κληρικών που έχει άμεση σχέση με την εκκλησιαστική περιουσία. Καταρρίπτεται ο βασικότερος μύθος γύρω από τον οποίο χτίστηκε η επαίσχυντη αντιεκκλησιαστική προπαγάνδα των ημερών μας.
Μετά την απελευθέρωση και τη δημιουργία του ελληνικού κράτους (1828), ενώ διατηρείται στη συνείδηση του πληρώματος της εκκλησίας η πίστη στο ιερό και αναπαλλοτρίωτο της εκκλησιαστικής περιουσίας με διάφορα νομοθετήματα επιβάλλεται κατά καιρούς η αναγκαστική απαλλοτρίωση τμημάτων της.

Η αντιβασιλεία του Όθωνα (αλλοεθνής και προτεσταντική) πιστεύοντας ότι η περιουσία της Εκκλησίας αποτελεί θησαυρό που κληροδοτήθηκε από τους προγόνους στο ελληνικό έθνος και λησμονώντας την ανεκτίμητη προσφορά των ορθοδόξων μοναστηριών στους παλαιότερους και στους ακόμα νωπούς τότε αγώνες της εθνικής παλιγγενεσίας, με τα βασιλικά διατάγματα του 1833 και 1834 απεφάσισε τη διάλυση 416 μοναστηριών και τη διάθεση της κινητής και ακίνητης περιουσίας τους με το πρόσχημα να συσταθεί το "Εκκλησιαστικό Ταμείο". Ήταν όμως τόσο κακή η σύσταση και οργάνωση του ταμείου αυτού, ώστε το μόνο που συνέβη ήταν η διαρπαγή της εκκλησιαστικής περιουσίας και η πώληση - εκ μέρους επιτηδείων - ιερών σκευών και κειμηλίων στα παζάρια. Το 1836 η απαλλοτριωτική διάθεση της Αντιβασιλείας επεκτάθηκε και στην περιουσία των Μοναστηριών που διατηρήθηκαν σε λειτουργία "χάριν θεάρεστων έργων και προς οικοδομήν ιερών και αγαθοεργών καταστημάτων". Έτσι απαλλοτριώθηκαν υποχρεωτικά και άλλες μοναστηριακές εκτάσεις, ενώ σε όσεες απέμειναν επιβλήθηκε βαρύτατη έμμεση φορολογία.

Στη διάρκεια της δεύτερης και τρίτης δεκαετίας του 20ου αιώνα, μετά τους Βαλκανικούς και τον Α Παγκόσμιο Πόλεμο κυρίως δε έπειτα από τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922), το ελληνικό κράτος επέτεινε την απαλλοτριωτική του επιβολή σε βάρος της εκκλησιαστικής περιουσίας. Με τους νόμους 1072/1917 και 2050/1920 ("αγροτικός νόμος") και άλλους μεταγενέστερους απαλοτριώθηκαν αναγκαστικά πολλές μοναστηριακές εκτάσεις για την αποκατάσταση προσφύγων και ακτημόνων και για λόγους "προφανούς ανάγκης και δημόσιας ασφαλείας". Είναι χαρακτηριστικό ότι στην περίοδο 1917 μέχρι 1930 απαλλοτριώθηκαν εκκλησιαστικές εκτάσεις αξίας άνω του ενός δισεκατομυρίου προπολεμικών δραχμών και το Κράτος κατέβαλε στο Γενικό Εκκλησιαστικό Ταμείο μόνο το 4% (40 εκατομύρια δραχμές). Τα υπόλοιπα 960 εκατομύρια οφείλονται ακόμα! Τα περισσότερα μοναστήρια καταδικάστηκαν με τον τρόπο αυτό σε μαρασμό και λειψανδρία! Να σημειωθεί ότι σύμφωνα με υπολογισμούς κατά την πρώτη φάση μόνο, το 50% της γεωργική γης της εκκλησίας δόθηκε σε ακτήμονες, ενώ καη η δεύτερη φάση που ολοκληρώθηκε γύρω στο 1930 ήταν εξίσου μεγάλο το κομμάτι γης της εκκλησίας που απαλλοτριώθηκε.

Με τον κωδ. νόμο 4684/1931 περί "Οργανισμοί Διοικήσεως Εκκλησιαστικής και Μοναστηριακής Περιουσίας" αποφασίσθηκε από την Πολιτεία η ρευστοποίηση της ακίνητης περιουσίας των Μονών παρά τις επιφυλάξεις της Εκκλησίας. Ό,τι εισπράχθηκε από τη ρευστοποίηση σχεδόν στο σύνολό του εξανεμίστηκε εξαιτίας του Β Παγκοσμίου Πολέμου και της ξενικής κατοχής (1940-44).

Με την από 18/9/1952 "Σύμβαση περί εξαγοράς υπό του Δημοσίου κτημάτων της Εκκλησίας προς αποκατάστασιν ακτημόνων γεωργικών κτηνοτρόφων", η Εκκλησία της Ελλάδος υποχρεώθηκε να παραχωρήσει στο Κράτος το 80% της καλλιεργούμενης ή καλλιεργίσιμης αγροτικής περιουσίας της με αντάλλαγμα να λάβει κάποια αστικά ακίνητα και 45.000.000 δραχμές νέας (τότε) εκδόσεως. Στη σύμβαση του 1952 περιέχεται η διακύρηξη του κράτους ότι η απαλλοτρίωση αυτή είναι η τελευταία και δεν πρόκειται να υπάρξει νεότερη στο μέλλον, ενώ υπάρχει και η δέσμευση ότι η Πολιτεία θα παρέχει κάθε αναγκαία υποστήριξη (υλική και τεχνική), ώστε η Εκκλησία να μπορέσει να αξιοποιήσει την εναπομείνουσα περιουσία της. Στην ίδια σύμβαση καθιερώθηκε και η "μισθοδοσία" των κληρικών από τον Κρατικό Προϋπολογισμό - του δε Αρχιεπισκόπου και των Μητροπολιτών από το έτος 1980 - ως υποχρέωσις του Κράτους έναντι των μεγάλων παραχωρήσεων γης στις οποίες είχε προβεί η Εκκλησία της Ελλάδος κατά την δεκαετία 1922-32. Δηλαδή, επειδή το Κράτος αδυνατούσε να καταβάλει οποιοδήποτε αντίτιμο - όπως προέβλεπε ο νόμος του 1932 - συνεφωνήθη να μισθοδοτούνται επ' άπειρον οι κληρικοί και το Κράτος δεσμεύθηκε επ' αυτού. Καταρρίπτεται έτσι ο μύθος που προσπαθεί μάταια να διαιωνίσει ο κ. Πάγκαλος με τις αναφορές του σε "δημόσιους υπαλλήλους". Όταν η άγνοια συναντά τη θρασύτητα, το αποτέλεσμα είναι επικίνδυνο για τους θεσμούς και τη δημοκρατία.
Όταν το 1987 ψηφίστηκε από τη Βουλή ο νόμος 1700/87 (νόμος Τρίτση) που αποτελεί μία ακόμη προσπάθεια για την οριστική αποψίλωση της εκκλησιαστικής περιουσίας, δόθηκε αφορμή να δημοσιευθούν σημαντικά κείμενα. Μεταξύ αυτών και ένα υπό τον τίτλο "ιδιοκτησιακό καθεστώς και αξιοποίηση της αγροτικής γης στην Ελλάδα" (περιοδικό "Εκκλησία" 1-15/4/1987, σελίδες 254-55). Με αναμφισβήτητα στοιχεία, στηριγμένο σε μελέτη των Θ. Τσούμα και Δ. Τασιούλα που εκδόθηκε επίσημως από την Αγροτική Τράπεζα της Ελλάδος λίγο αργότερα, το 1988, αποδεικνύεται ότι στο σύνολο της αγροτικής γης της Ελλάδος ανήκουν.

ΔΗΜΟΣΙΟ
43.598.000 στρέμματα

ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ
15.553.200 στρέμματα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ
1.282.300 στρέμματα

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΟΙ
1.098.400 στρέμματα

Από αυτά τα 1.282.300 στρέμματα ιδιοκτησίας της Εκκλησίας, τα 367.000 είναι δασικές εκτάσεις, τα 745.400 βοσκότοποι και μόνο τα 169.900 γεωργική καλλιεργίσιμη γη. Δηλαδή οι καλλιεργήσιμες εκτάσεις της αντιστοιχούν μόλις στο 0.48% του συνόλου της γεωργικής γης της χώρας μας!

Και να ληφθεί υπόψη ότι κατά τη δεκαετία 1974-1983 "εγκαταλείπονται κάθε χρόνο από τους αγρότες και κτηνοτρόφους κατά μέσο όρο 162.400 αγροτικής γης ακαλλιέργητα και ανεκμετάλλευτα". Το 1983 υπολογίστηκαν ως 4.380.000 στρέμματα οι εγκαταλελειμμένες εκτάσεις γης (σχεδόν 3.5 φορές μεγαλύτερες από το σύνολο της γης που ανήκει στην εκκλησία, ενώ σήμερα θα είναι ασφαλώς πολύ περισσότερο).

Παρά ταύτα, στα μάτια κάποιων και η εναπομείνασα περιουσία φαντάζει μεγάλη. Δε λαμβάνεται όμως υπόψη ότι αυτή δεν ανήκει στην Κεντρική Διοίκηση (Ιερά Σύνοδο), αλλά σε περισσότερα από 10.000 εκκλησιαστικά νομικά πρόσωπα (Μητροπόλεις, Ναούς, Μονές, Προσκυνήματα, Ιδρύματα, Κληροδοτήματα και άλλα) το καθένα από τα οποία αγωνίζεται - μέσα από τον κυκεώνα των νομικών και διοικητικών δεσμέυσεων - να διαφυλάξει την κυριότητα και να αξιοποιήσει τα όσα του ανήκουν περιουσιακά στοιχεία, για το καλό του πληρώματος και της εκκλησίας.

Δηλαδή κάθε Μονή και κάθε Ιερός Ναός που είναι ΝΠΔΔ (Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου), μεριμνούν για τη συνήθως μικρή περιουσία που έχουν, φροντίζοντας για την έντιμη διαχείρισή της και τηρώντας τις αυστηρές διατάξεις που ισχύουν για τα νομικά πρόσωπα. Η διαχείριση αυτή υπόκειται σε τακτικό έλεγχο τόσο από την Εκκλησία όσο και από τα αρμόδια όργανα της Πολιτείας. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα κοινωνικής προσφοράς, όχι και το μοναδικό, αποτελεί η Ιερά Μονή Ασωμάτων Πετράκη (Αθήνα). Έχοντας στην κατοχή της σημαντική περιουσία που την απέκτησε κατά τον 17ο και 18ο αιώνα με αγορές των ηγουμένων της (σώζονται στο αρχείο της τα σχετικά έγγραφα), αναδείχθηκε ο μεγαλύτερος κοινωνικός ευεργέτης των Αθηνών. Σε δωρηθέντα ακίνητά της έχουν ανεγερθεί:

η Ριζάρειος Σχολή,
η Ακαδημία Αθνών,
το Αιγινήτειο Νοσοκομείο,
το Μετσόβειο Πολυτεχνείο,
το Σκοπευτήριο,
το Πτωχοκομείο,
η Μαράσλειος Ακαδημία,
το Θεραπευτήριο "Ευαγγελισμός",
το Αρεταίειο νοσοκομείο,
η Αγγλική Αρχαιολογική Σχολή,
οι Αστυνομικές Σχολές στην οδό Μεσογείων,
το Νοσοκομείο Παίδων,
το Νοσοκομείο Συγγρού,
το Λαικό Νοσοκομείο "Σωτηρία",
το Ασκληπείο Βούλας,
η Γεννάδειος Βιβλιοθήκη,
το Ορφανοτροφείο Βουλιαγμένης,
το ΠΙΠΚΑ Βούλας
Ιπποκράτειο Νοσοκομείο,
Γηροκομείο,
Εθνική Βιβλιοθήκη,
Πανεπιστήμιο Αθηνών
142 Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια της Αττικής
και πολλά άλλα...

Βεβαίως, κανείς δε φρόντισε να μνημονεύονται αυτά, έστω σε μία επιγραφή επί των ανεγερθέντων κτιρίων.

Το δε Δημόσιο έχει γίνει πολλές φορές αποδέκτης εκτάσεων μεγάλης αξίας, τις οποίες παραχώρησε η Εκκλησία προκειμένου να λειτουργήσουν κατασκηνώσεις, να ανεγερθούν σχολεία, ιδρύματα, γυμναστήρια, στρατόπεδα ή να δημιουργηθούν κοινόχρηστοι χώροι για την αναψυχή του λαού. Αυτή, εν συντομία, είναι η αλήθεια.

Η Εκκλησια δικαιούται να έχει περιουσία, όπως δέχθηκαν με πληθώρα αποφάσεών τους όχι μόνο ελληνικά δικαστήρια, αλλά και η Ευρωπαική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του Συμβουλίου της Ευρώπης, στην οποία προσέφυγαν Ορθόδοξες Μονές κατά του νόμου 1700/87. Και είναι σε θέση να την αξιοποιήσουν επωφελώς για τον ελληνικό λαό, αρκεί να αφαιρεθούν τα νομικά και διοικητικά δεσμά που της έχουν κατά καιρούς επιβληθεί.

Μετά από όλα αυτά, μπορούμε να αντιληφθούμε το πραγματικό μέγεθος της προσφοράς της Εκκλησίας στην ανάπτυξη της Ελλάδος, όπως επίσης και το πραγματικό μέγεθος της εναπομείνουσας περιουσίας της, το οποίο επαναλαμβάνουμε, ανήκει σε περισσότερο από δέκα χιλιάδες διαφορετικά νομικά πρόσωπα. Όσο για τη μισθοδοσία την κληρικών, αυτή αποτελεί υποχρέωση του κράτους προς την εκκλησία, την οποία αποδέχτηκε και υπέγραψε με δική του πρωτοβουλία το ίδιο το κράτος το 1952, επειδή ακριβώς αδυνατούσε να καταβάλλει το αντίτιμο που είχε συμφωνηθεί 20 χρόνια νωρίτερα και που είχε διογκωθεί πολλαπλάσια και είχε ήδη καταστεί δυσβάσταχτο χρέος ακόμη και για το κράτος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα απο λαμβάνουμε νουμεράκι μου και το θράσσος σου..Τέτοιος ...φελός και να επιπλέει,τόσο καιρο,κομμάτι δύσκολο....
Είσαι αξιοπερίεργο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσένα απο λαμβάνουμε νουμεράκι μου και το θράσσος σου..Τέτοιος ...φελός και να επιπλέει,τόσο καιρο,κομμάτι δύσκολο....
Είσαι αξιοπερίεργο....

Τα νούμερα , αυτοπροσδιορίζονται απο τα λεγόμενά τους και τα οποία δεν έχουν καμμιά συγκρότηση , αλλα λέγονται για να λέγονται και να δημιουργούν εντυπωσιασμούς ...

Ασφαλώς εσύ ήσουν εκείνος που ανέφερε , τα περί μη προσελήνωσης του ανθρώπου στο φεγγάρι και σύ ήσουν εκείνος που συνδίασες την αναγέννηση με τον χριστιανισμό , μη μπορώντας να αντιληφθεί το πλέον απλό και το οποίο ορίζεται απο το ίδιο το ρήμα..ανα-γέννηση και όχι γέννηση!

Τι αναγέννήθηκε Ευάγγελε?

Τοποθετήσου λοιπόν και κεί θα δούμε όλοι , ποιός και ποιοί ήταν η πηγή έμπνευσης για την αναγέννηση και ποιούς θησαυρούς επανέφερε στο προσκήνιο η Ευρώπη ... θησαυρούς ξεχασμένους μέσα στον Μεσσαίωνα του σκοταδισμού , απο κάποιους ... κάποιους -ονόματα δεν λέμε-...

Η αναγέννηση δε όπως σου ξανα-είπα δεν υπήρξε στην Ελλάδα και δεν ήταν αποτέλεσμα της ορθοδοξίας αλλα στην υπόλοιπη Ευρώπη και ήταν τουλάχιστον άστοχο ως επιχείρημα , προκειμένου να υποστηρίξεις ... τα αν-υποστήριχτα..!

Αν μπορείς να συζητήσεις με επιχειρήματα καλοδεχούμενος ... ελπίζω , ότι δεν θα προβείς στην προσφιλή σου τακτική που τόσο καλά γνωρίζεις , αυτή των τσιριγμάτων και της άκρατης βωμολοχίας..!

Ιδού η Ρόδος λοιπόν και με επιχειρήματα , να δούμε ποιός λέει ανυπόστατα πράγματα και ποιός όχι..!

Αναγέννηση λοιπόν...ελπίζω και για σένα .. μολονότι -εξ'οσων καταλαβαίνω- δεν υπήρξε και καμμιά "γέννηση σου" για να μπορέσουμε να μιλήσουμε και για αναγέννηση σου...

Ελπίζω και εύχομαι , να είναι και τα φιλαράκια σου δίπλα και να ξεκαρδίζονται στα γέλια...πάρε και καμμιά αρκούδα -προφανώς έχεις εμπειρία απο αυτές- για να συμπληρωθεί το όλο σκηνικό που σε εκφράζει!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 10:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι καλέ μου, χαίρομαι, που άρχισες την...αυτοκριτική σου, αλλά,μάλλον, δεν έχεις ελπίδες, τζάμπα κόπος...Αν δεν σβύσεις τον εγωισμο σου, που πιστευει,αν είναι δυνατόν!! ότι κάτι λέει,όταν δεν λέει τίποτε,δεν υπάρχει ελπίδα...
Ξέρω τι έκανες πέρισυ το καλοκαίρι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 11:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι καλέ μου, χαίρομαι, που άρχισες την...αυτοκριτική σου, αλλά,μάλλον, δεν έχεις ελπίδες, τζάμπα κόπος...Αν δεν σβύσεις τον εγωισμο σου, που πιστευει,αν είναι δυνατόν!! ότι κάτι λέει,όταν δεν λέει τίποτε,δεν υπάρχει ελπίδα...
Ξέρω τι έκανες πέρισυ το καλοκαίρι...


Αφού ξέρεις τι έκανα πέρυσι το καλοκαίρι , καλό θα ήταν να το αναφέρεις και να δείς το πόσο όμορφα πέρασε ο φίλος σου...αρκεί να μας πείς και για την αναγέννηση ... μιας και την ανέφερες με τόσο στόμφο..

Παρ'όλ'αυτά σε συμπαθώ και ας μου έχεις τόσα προσάψει...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 12:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε θυμάται καλέ μου..Ειχε πολλές γκόμενες, μου ειπε, που να θυμάται την καθε μία;..Γιναν και κάτι όργια....Τι να σε θυμάται;
Δεν μου λες,εσύ μπορει να νομίζεις ότι με εκθέτεις,αλλά, δεν ήξερες, δεν ρώταγες;.,...Ή ρώτησες;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 13:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν σε θυμάται καλέ μου..Ειχε πολλές γκόμενες, μου ειπε, που να θυμάται την καθε μία;..Γιναν και κάτι όργια....Τι να σε θυμάται;
Δεν μου λες,εσύ μπορει να νομίζεις ότι με εκθέτεις,αλλά, δεν ήξερες, δεν ρώταγες;.,...Ή ρώτησες;...

Τι να ρωτήσω ρε Βαγγέλη...βλέπω και περαιτέρω συστάσεις περισσεύουν..

Για την αναγέννηση τίποτα?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 13:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι την αναγέννηση, καλέ μου,μπορούμε να πούμε πολλά...
Βλέπεις,είναι γνωστό, ότι μετά την άλωση της Κων/πόλεως, οι βυζαντινοί λόγιοι,καλλιτέχνες ,αλλά και γενικά άνθρωποι της γνώσης,πήγαν στη Δύση...Απο κει ξεκίνησε η αναγέννηση....
Ή μήπως διαφωνείς;
Και ξέρεις τι εννοώ βυζαντινούς...Εκείνους ...τους χριστιανούς....Διαφωνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 14:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γι την αναγέννηση, καλέ μου,μπορούμε να πούμε πολλά...
Βλέπεις,είναι γνωστό, ότι μετά την άλωση της Κων/πόλεως, οι βυζαντινοί λόγιοι,καλλιτέχνες ,αλλά και γενικά άνθρωποι της γνώσης,πήγαν στη Δύση...Απο κει ξεκίνησε η αναγέννηση....
Ή μήπως διαφωνείς;
Και ξέρεις τι εννοώ βυζαντινούς...Εκείνους ...τους χριστιανούς....Διαφωνεις;

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση και σου υπόσχομαι , ότι θα σου απαντήσω με κάθε λεπτομέρεια για τους Βυζαντινούς λόγιους και καλλιτέχνες και γενικά για τους ανθρώπους της γνώσης φίλε μου του Βυζαντίου και που πήγαν στην δύση και πολύ περισσότερα και θα δούμε πως και απο ποιούς συντελλέσθηκε ο Μεσσαίωνας και τι ήταν αυτό , το οποίο αναγεννήθηκε και εμφανίσθηκε η αναγέννηση!

Ελπίζω σε ένα καλό διάλογο και που θα βοηθήσει όλους μας , να φωτίσουμε εκείνη την εποχή και να δούμε τι ακριβώς συνέβη και απο ποιούς..!

Όταν φύγω απο το γραφείο και ησυχάσω λιγάκι , σου υπόσχομαι ότι θα σου απαντήσω και σου δίνω το λόγο μου , πάντα με καλή διάθεση και σεβασμό στο προσωπό σου και στο χώρο που μας φιλοξενεί και μας "αντέχει"..ας κάνουμε λοιπόν μια νέα αρχή με νέα δεδομένα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 14:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κατσεις να διαβάσεις, παιδί μου,σου χρειάζεται και δεν θα σε παρεξηγήσω...
Μονο, ότανκαταλάβεις τι μ@@@κίες γράφεις, μην το δεις βαριά...Υπήρξαν και υπάρχουν πολλοί σαν εσένα...
Γι αυτο ζούμε σε ένα σκατ@@νιο κόσμο...Απο την μεγάλη ανευθυνουπευθυνότητα πολλών σαν εσένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 15:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να κατσεις να διαβάσεις, παιδί μου,σου χρειάζεται και δεν θα σε παρεξηγήσω...
Μονο, ότανκαταλάβεις τι μ@@@κίες γράφεις, μην το δεις βαριά...Υπήρξαν και υπάρχουν πολλοί σαν εσένα...
Γι αυτο ζούμε σε ένα σκατ@@νιο κόσμο...Απο την μεγάλη ανευθυνουπευθυνότητα πολλών σαν εσένα...

Ευτυχώς , που κανείς δεν σε παίρνει στα σοβαρά...μια γραφική φιγούρα που την συντηρείς , μέσα στο φαντασιόπληκτο μυαλό σου...τόσο γραφική , όσο και η ασέβειά σου και το αθυρόστομο στόμα και ο χαρακτήρα σου ...

Η μόνη ανευθυνο-υπευθυνότητα - ορίζεται απο την στρεβλή παρουσία και τον φαντασιόπληκτο λόγο σου , τον γεμάτο παραβολές και μεταφορές της φαντασίας σου ...-εδώ μέσα και κατα δήλωσην όλων , είσαι σύ και το μυαλό σου...όπως και ο ανηλικίωτος χαρακτήρας σου , αυτού του τραμπούκου πεζοδρομιακού τύπου μάλιστα...που γαυγίζει για να γαυγίζει και κανείς δεν τον υπολογίζει...

Και άμα δεν σου αρέσει ο κόσμος , μετακόμισε δεν σε εμποδίζει κανείς ξέρεις...

Μαζέψου και συμμορφώσου..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 17:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ να δεις πόσο ανευθυνουπεύθυνα μιλάς!!!!!Απο την αρχή, έχρι το τέλος...
Αλλά, πάλι, τόση αγάπη μες στον σταύλο,
με τον Παύλο κι ένα δάκρυ;...
Γαυγιζε αγορι μου, κανείς, δεν σε εμποδίζει, ειναι επιλογή σου να είσαι ότι είσαι....
Εγώ, πάλι,προσπαθώ να σε βοηθήσω, αλλά δεν θές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 17:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ silverCostas, όντως πολύ ενδιαφέροντα τα στοιχεία που μας προσκόμισες.

-Τι λες φίλε Sesostris....τα βρίσκεις χρήσιμα?

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 18:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσύ να δεις πόσο ανευθυνουπεύθυνα μιλάς!!!!!Απο την αρχή, έχρι το τέλος...
Αλλά, πάλι, τόση αγάπη μες στον σταύλο,
με τον Παύλο κι ένα δάκρυ;...
Γαυγιζε αγορι μου, κανείς, δεν σε εμποδίζει, ειναι επιλογή σου να είσαι ότι είσαι....
Εγώ, πάλι,προσπαθώ να σε βοηθήσω, αλλά δεν θές...

Βοήθα τον εαυτό σου πρώτα και μετά -αν στο ζητήσει κανείς..που αποκλείεται να απευθυνθεί σε σένα ο οποιοσδήποτε για βοήθεια..- βλέπουμε και για τους άλλους...

Συμμορφώσου...και γίνε άνθρωπος , πρώτα για τον εαυτό σου και μετά για την κοινωνία!

Συμμορφώσου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 18:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γι την αναγέννηση, καλέ μου,μπορούμε να πούμε πολλά...
Βλέπεις,είναι γνωστό, ότι μετά την άλωση της Κων/πόλεως, οι βυζαντινοί λόγιοι,καλλιτέχνες ,αλλά και γενικά άνθρωποι της γνώσης,πήγαν στη Δύση...Απο κει ξεκίνησε η αναγέννηση....
Ή μήπως διαφωνείς;
Και ξέρεις τι εννοώ βυζαντινούς...Εκείνους ...τους χριστιανούς....Διαφωνεις;

Αναγέννηση και εκείνοι , οι Βυζαντινοί ...οι χριστιανοί...

Πάμε λοιπόν να δούμε τα γεγονότα και θα αποκαλύψουμε την αλήθεια , εκείνων των Βυζαντινών ... χριστιανών ....

Με τον όρο "Αναγέννηση" εννοούμε μια περίοδο πολιτισμικής άνθησης που ξεκίνησε , κατα τα τέλη του 14ου.

Όλα άρχισαν στην Ιταλία , συγκεκριμένα στην Βόρειο Ιταλία .

Αλλα ο ανανεωτικός άνεμος , δεν άργησε να σαρώσει όλη την Ευρώπη.

Και τι άραγε , αναγεννήθηκε ... ξαναγεννήθηκε στην Αναγέννηση???

-Μα φυσικά , η τέχνη και ο πολιτισμός της αρχαιότητας και γι'αυτό υπήρξε και ο όρος "Αναγεννησιακός Ανθρωπισμός".

Μετά τον μακρόχρονο Μεσαίωνα , που είχε ρίξει στην ανθρώπινη ζωή , ένα απόκοσμο φώς "θείου μυστηρίου" , ο άνθρωπος μπαίνει πάλι στο επίκεντρο της προσοχής.

Ποιό ήταν το σύνθημα ΟΛΩΝ???

-"Πίσω στις πηγές"

Στον ανθρωπισμό της ανθρωπότητας.

ΟΛΟΙ ΡΙΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΙς ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΑΓΑΛΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΩΝ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ!!!

Τα αρχαία Ελληνικά , έγιναν η γλώσσα της μόδας και η κατάσταση αυτή οδήγησε σε ΜΙΑ ΝΑΝΕΩΣΗ , ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

Και η μελέτη αυτή , συνδέθηκε άρρηκτα με τα παιδαγωγικά ιδεώδη της Αναγέννησης :

-Οι λεγόμενες "ανθρωπιστικές σπουδές" ήταν προυπόθεση της κλασσικής μόρφωσης , που με την σειρά της μπορούσε να ανεβάσει τον άνθρωπο , σε ένα άλλο επίπεδο ... ανώτερο επίπεδο καλλιέργειας.

"Τα άλογα γεννιούνται άλογα" ...έλεγαν...

αλλά..

"Ο άνθρωπος , όμως δεν γεννιέται άνθρωπος . Μορφώνεται και γίνεται άνθρωπος!"

Όπως , οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ,απελευθερώθηκαν απο τον αγροτικό τρόπο ζωής και σκέψης .... με τον ίδιο τρόπο άρχισαν και οι αστοί της Αναγέννησης , να τινάζουν απο πάνω τους ... ΤΟΝ ΖΥΟ ΤΩΝ ΦΕΟΥΔΑΡΧΩΝ ΤΗς ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!

Ένας απο τους πρωταγωνιστές της Ιταλικής Αναγέννησης , ήταν ο Μαρσίλιο Φιτσίνο και ήταν αυτός , που είπε:"Γνώρισε τον εαυτό σου , ώ θεία γενιά, ντυμένη την όψη του ανθρώπου"

Ένας άλλος , ο Τζιοβάνι Πίκο ντε λα Μιράντολα , έγραψε έναν πανηγυρικό "περί της αξίας του ανθρώπου".

Αυτά τα πράγματα θα ήταν αδιανόητα στον Μεσσαίωνα .

Οι άνθρωποι του Μεσσαίωνα θεωρούσαν πως τα πάντα πηγάζουν απο τον θεό.

ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΕΣ ΤΗς ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ... ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΩΣ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥΣ .... ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ!

Κάτι το οποίο έκαναν και οι αρχαίοι Έλληνες Φιλόσοφοι και γι'αυτό μιλάμε και για αναγέννηση , του ΑΡΧΑΙΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ!

Υ.Γ: "Κάποιοι , ακόμα και σήμερα αναπολούν τον μεσαίωνα-και τις ιδεολογίες του και τα αποτελέσματά του- και ζούν ακόμα εκεί..." και προσπαθούν να συνδέσουν την αναγέννηση , με τις δοξασίες που στριφογυρίζουν στο μυαλό τους , σαν μαύρη τρύπα" αλλα η ένδεια δεν κρύβεται και δεν θα κρυφθεί ποτέ...όσο και να προσπαθήσουν , η ανθρωπότητα δεν ξαναγυρνάει πίσω , αρκετά ταλαιπωρήθηκε"

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποδεικνύεις συνέχεια ότιδεν διαβάζεις κι απλά αντιγράφεις την Γουικιπεντια,αλλά,πληροφοριακά, πάντα,....ξέρεις εσύ,καλά θα ήταν να μάθεις πως έγινε η αναγέννηση στην Ιταλία....:
Στη νεότερη ελληνική ιστορία η μετάφραση των αρχαιοελληνικών κειμένων παρακολουθεί την πνευματική πορεία του Ελληνισμού. Γόνιμη μεταφραστικά υπήρξε η εποχή της Ευρωπαϊκής Αναγέννησης. Σε μια πρώτη φάση της εποχής αυτής οι βυζαντινοί λόγιοι, που λίγο πριν ή αμέσως μετά την Άλωση κατέφυγαν πρόσφυγες στην Ιταλία, συνέβαλαν με τη διδασκαλία και με άλλες δραστηριότητές τους στην άνθηση των κλασικών σπουδών, στην έκδοση αρχαιοελληνικών κειμένων και στη μετάφρασή τους στα λατινικά και έπειτα στα ιταλικά. Την προσπάθειά τους συνέχισαν Ιταλοί μαθητές τους. Στην ομάδα αυτή ανήκουν ο Μανουήλ Χρυσολωράς, ο Δημήτριος Χαλκοκονδύλης, ο Ιανός Λάσκαρις, ο Μάρκος Μουσούρος, κ.ά.

Στους επόμενους χρόνους, στο πρώτο μισό του 16ου αιώνα, άλλοι Έλληνες λόγιοι από τα Επτάνησα, μετανάστες στη Βενετία, ακολουθώντας το παράδειγμα των ευρωπαίων συναδέλφων τους, οι οποίοι είχαν επιδοθεί στη μετάφραση κειμένων της αρχαίας ελληνικής και λατινικής γραμματείας στις νέες εθνικές γλώσσες,[2] άρχισαν, με την παρακίνηση κάποιων εκδοτών, να μεταφράζουν στην κοινή γλώσσα της εποχής κείμενα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας. Χρονικά προηγήθηκε η μετάφραση της Ιλιάδας από τον Ν. Λουκάνη (1526), ακολούθησε της Βατραχομυομαχίας από τον Ζήνο (1539), των Μύθων του Αισώπου από τον Ανδρόνικο Νούκιο (1543). Ένα χρόνο αργότερα (1544) ο Νικόλαος Σοφιανός μετέφρασε το έργο: Περί παίδων αγωγής του Πλουτάρχου, δίνοντας έτσι την πρώτη μετάφραση αρχαιόγλωσσου πεζού κειμένου στην κοινή γλώσσα της εποχής, την οποία ο ίδιος κωδικοποίησε, και έδωσε τη Γραμματική της κοινής των Ελλήνων γλώσσης, την πρώτη γραμματική της Νέας Ελληνικής. Στο έργο του Νικολάου Σοφιανού εμφανίζονται, συστηματικά οργανωμένοι, οι χαρακτήρες της ιστορικού τύπου προβολής και υποδοχής της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας.

Την ίδια εποχή (1536) ο Ιωαννίκιος Καρτάνος εξέδωσε ένα βιβλίο εκλαϊκευμένης θεολογίας με τίτλο Παλαιά τε και Νέα Διαθήκη, που στο μεγαλύτερο μέρος του είναι μετάφραση ιταλικού προτύπου.[3] Το έργο θεωρήθηκε αιρετικό και πολεμήθηκε από τον Παχώμιο Ρουσάνο, είχε όμως ευρεία αναγνωστική απήχηση και στάθηκε η αφετηρία για τη μετάφραση κειμένων της Αγίας Γραφής, η οποία αργότερα πραγματοποιήθηκε με την έγκριση της επίσημης Εκκλησίας στους χρόνους του οικουμενικού πατριάρχη Κυρίλλου Λούκαρη. Με τον Καρτάνο λοιπόν άρχισε και με τον Κύριλλο Λούκαρη ολοκληρώθηκε ο λεγόμενος "εκκλησιαστικός δημοτικισμός" ή "θρησκευτικός ουμανισμός", το κίνημα δηλαδή στους κόλπους της εκκλησίας που έστρεψε σπουδαίους κληρικούς και ποιμενάρχες (Δαμασκηνός Στουδίτης, Μάξιμος Μαργούνιος, Μελέτιος Πηγάς, Κύριλλος Λούκαρης, Μάξιμος Καλλιπολίτης) προς την κοινή γλώσσα της εποχής, την οποία χρησιμοποίησαν τόσο στην προφορική επικοινωνία τους με το ποίμνιο, στο κήρυγμά τους, όσο και στις μεταφράσεις των κειμένων της Γραφής, όσοι τις επιχείρησαν. Ο "εκκλησιαστικός δημοτικισμός" διέπεται από τους χαρακτήρες της ιστορικού τύπου προβολής και υποδοχής της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας.

Πάντα πληροφοριακά...Ξέρεις εσύ...
Ειδες τι κάνουν οι χριστιανοί;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιό ήταν το σύνθημα ΟΛΩΝ???

-"Πίσω στις πηγές"

Στον ανθρωπισμό της ανθρωπότητας.

ΟΛΟΙ ΡΙΧΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΙς ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ ΑΓΑΛΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΩΝ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ!!!

Τα αρχαία Ελληνικά , έγιναν η γλώσσα της μόδας και η κατάσταση αυτή οδήγησε σε ΜΙΑ ΝΑΝΕΩΣΗ , ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

Και η μελέτη αυτή , συνδέθηκε άρρηκτα με τα παιδαγωγικά ιδεώδη της Αναγέννησης :

-Οι λεγόμενες "ανθρωπιστικές σπουδές" ήταν προυπόθεση της κλασσικής μόρφωσης , που με την σειρά της μπορούσε να ανεβάσει τον άνθρωπο , σε ένα άλλο επίπεδο ... ανώτερο επίπεδο καλλιέργειας.

"Τα άλογα γεννιούνται άλογα" ...έλεγαν...

αλλά..

"Ο άνθρωπος , όμως δεν γεννιέται άνθρωπος . Μορφώνεται και γίνεται άνθρωπος!"

Όπως , οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ,απελευθερώθηκαν απο τον αγροτικό τρόπο ζωής και σκέψης .... με τον ίδιο τρόπο άρχισαν και οι αστοί της Αναγέννησης , να τινάζουν απο πάνω τους ... ΤΟΝ ΖΥΓΟ ΤΩΝ ΦΕΟΥΔΑΡΧΩΝ ΤΗς ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ!

Μεσσαίωνας και αναγέννηση...και ορίζουν δυο διαφορετικές εποχές!

Και μιλάει για αναγέννηση της αρχαίας Ελληνικής σκέψης...

ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ...ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ..ΠΡΟΣΕΞΈ ΤΟ..ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ!

Όσο για την wikipedia που αναφέρεις ως πηγή των όσων κατέθεσα-για να δείς την κεντρεχειά σου και το επίπεδό σου- θα σου πώ , ότι δεν αποτελεί ταμπού για μένα και για οποιονδήποτε να απευθυνθεί ΚΑΙ ΕΚΕΙ ...μολονότι , τα σχετικά στοιχεία είναι παρμένα απο το βιβλίο :"Ο κόσμος της σοφίας" ... και στο λέω μπάς και ξεστραβωθείς!

Επιπροσθέτως για να ξεστραβωθείς πιο πολύ , μιλάμε για 14ο αιώνα και όχι 15ο και 16ο...και έχει καίρια σημασία αυτό...


Θα το πάμε λοιπόν σιγά-σιγά το πράμα , αφού πρώτα συμφωνήσουεμ στα αυτο-νόητα:"Τι ανα-γεννήθηκε???"...απάντησέ μου και μετά θα συνεχίσουμε...

soul

Edited by - Εαρινός on 16/02/2010 22:00:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 22:17:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγόρι μου,καταλαβαινω ότι δεν ....καταλαβαίνεις ούτε ότι γράφεις ούτε οτι συζητάμε,αλλα,είναι για μένα θέμα υπομονής και γι αυτό θα επιμείνω, μπας και καταλάβεις...Λέμε, ποιός έκανε την αναγέννηση, ποιοί την έφεραν...Πιστεύεις μπορείς να το θυμάσαι;...
Όλα τα άλλα,άστα...
Για, δε, τον...12 αιωνα, όποτε θέλεις να μιλήσουμε,γιατί για τον 14ο, λέει η ιστορία....Μπορείς να τη διαβάσεις, καμιά φορά...Απο χριστιανούς λογίους του Βυζαντίου..Αυτοί φέρανε τα γράμματα στη Δύση...Ο εγωισμός σου,σε οδηγει σε ευτελισμό του ατόμου σου...Πρόσεξε ακόμη μια φορα σου γράφω...
Βέβαια, για τον βρεγμένο, πες μου,τι να λέει κι ο .....κατακλυσμός του Νώε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 22:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ αγόρι μου,καταλαβαινω ότι δεν ....καταλαβαίνεις ούτε ότι γράφεις ούτε οτι συζητάμε,αλλα,είναι για μένα θέμα υπομονής και γι αυτό θα επιμείνω, μπας και καταλάβεις...Λέμε, ποιός έκανε την αναγέννηση, ποιοί την έφεραν...Πιστεύεις μπορείς να το θυμάσαι;...
Όλα τα άλλα,άστα...
Για, δε, τον...12 αιωνα, όποτε θέλεις να μιλήσουμε,γιατί για τον 14ο, λέει η ιστορία....Μπορείς να τη διαβάσεις, καμιά φορά...Απο χριστιανούς λογίους του Βυζαντίου..Αυτοί φέρανε τα γράμματα στη Δύση...Ο εγωισμός σου,σε οδηγει σε ευτελισμό του ατόμου σου...Πρόσεξε ακόμη μια φορα σου γράφω...
Βέβαια, για τον βρεγμένο, πες μου,τι να λέει κι ο .....κατακλυσμός του Νώε...

Tι να μιλήσεις , καλά σε αποκαλεί ο Μακεδόνας ..."Μηρυκαστικό της ΟΟΔΕ"..Απάντησε ρε άσχετε και λασπολόγε ... απάντησε τι σημαίνει ανα-γέννηση και τι ανα-γεννήθηκε...ψεύτη , ανιστόρητε και κακεντρεχή χριστιανέ..μίλα...

Εσύ ανέφερες την αναγέννηση , προκειμένου να την ταυτίσεις με την επιχειρηματολογία σου και να την ταυτίσεις -περαιτέρω- με τα επιτεύγματα του χριστιανισμού...και μάλιστα του καθολικισμού και του πάππα , τον οποίο όποτε σας βολεύει τον βρίζετε και όποτε σας βολεύει τον επικαλείσθε..

Μίλα ρε και πες τι ανα-γεννήθηκε και μάλιστα τον 14ο αιώνα ... τι και απο ποιούς για να μάθει ο κόσμος τι άσχετος και ψεύτης είσαι ..μίλα..εσύ το άνοιξες το θέμα .. μίλα..

Τι ανα-γεννήθηκε???

Και πότε και γιατί χρησιμοποιήθηκε και συνδέθηκε ο όρος "Μεσσαίωνας?" και μίλα και για την ζωγραφική -θα πούμε και άλλα άσχετε- όπου οι ζωγράφοι άρχισαν ΚΑΙ ΠΑΛΙ να απεικονίζουν γυμνό το ανθρώπινο σώμα , κάτι που συνέβη μετά απο χίλια χρόνια ντροπής -την εποχή της δυναστείας σας δηλαδή- και την οποία εξ-υμνείτε...

Μίλα για τον Μεσαίωνα ..μια εποχή ανάμεσα στην ανα-γέννηση και την αρχαιότητα..μια εποχή ντροπής...μίλα ψεύτη...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 23:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν χριστιανοί , πολύ καλοί ανθρωποι με σεβασμό και γνώσεις , που παραδέχονται πολλά μα πάρα πολλά πράγματα και που αναγνωρίζουν την αλήθεια και την ιστορική διαδρομή των πραγμάτων και που έχουν σεβασμό για τις ρίζες και την ιστορία τους ...

Εσύ δεν είσαι απο αυτούς ... καμμιά σχέση δεν έχεις , εσύ είσαι φανατικός και κακός άνθρωπος φονταμενταλιστής του κερατά...απο εκείνους που δεν έχουν καμμιά σχέση με τους υπολοίπους Έλληνες που αγαπούν την πατρίδα τους και προστά στο θρησκευτικό πάθος και την εξάρτησή τους θολώνουν , ανήμποροι να δούν την αλήθεια'''


Μίλα μηρυκαστικό...τι ανα-γεννήθηκε...ο Χριστιανισμός και οι χριστιανικές ιδέες ή ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός και οι αρχαιες φιλοσοφικές έννοιες του ανθρωπισμού..?

Μίλα ... εσύ το άνοιξες το θέμα και μάλιστα με τρόπο αήθη και βρωμερό και χωρίς καμμιά ντροπή -όπως εξάλλου κάνετε όλοι οι ακραίοι...ξέρεις εσύ..- και με τελικό στόχο , να το συνδλεσεις με τον χριστιανισμό..ψεύτη!

Τι ανα-γεννήθηκε?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 04:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================
Η θλίψις είναι όργανον, εργαλείον, το οποίον κρατεί ο Θεός εις το χέρι Του, και Αυτός μόνος το εργάζεται, καθώς Του υπαγορεύει η άπειρος σοφία Του. Εις τον κάθε άνθρωπον διαφοροτρόπως το εργάζεται, αναλόγως της ανάγκης που έχει έκαστος. Η θλίψις με την ποικιλομορφία της εξαγνίζει και αγιάζει τον άνθρωπον εκείνον, που με σοφίαν και γνώσιν την δέχεται. Δηλαδή κάθε θλίψις του χριστιανού είναι θεία επίσκεψις έχουσαν σκοπόν την σωτηρίαν αυτού και την αποστέλλει η γλυκυτάτη δεξιά του ουρανίου μας Πατρός, αν και απαρέσκεται η φύσις μας εις την τοιαύτην, καθώς και τα πικρά φάρμακα απαρέσκουν εις τον ασθενούντα. Εάν η θλίψις δεν έχει καμμίαν σχέσιν με ημάς, πάντως θα είχαμε την μοίραν του εωσφόρου, διότι και εκείνος ευρισκόμενος εις το ύψος της δόξης και της αναπαύσεως, ελησμόνησε την μεγαλειότητα του Θεού και την εαυτού σμικρότητα και αδυναμίαν, « στήσω τον θρόνον μου επί των νεφελών και έσομαι όμοιος τω Υψίστω». Και ταύτα διανοηθέντα, κάτω τον έρρψεν ο Θεός, και ο πρώτος ανατέλλων φωτεινότατος άγγελος, γέγονε δαίμων, Σατανάς, διάβολος, το βρωμερώτερον εκ των δημιουργημάτων του Θεού, ουχί τη φύσει, διότι ο Θεός όλα λιαν καλά τα εποίησεν, αλλά τη προαιρέσει πονηρός και αντάρτης! Ο διάβολος διασπείρει μέσα εις τας οικογενείας την μεμψιμοιρίαν, την απαρέσκειαν, την ζήλειαν, την ισχυρογνωμοσύνην, κ.λ.π. και ούτω υπάρχει εις πολλάς οικογενείας ένα πρόσωπον, που θα διαταράσση την ειρήνην, την γαλήνην και την χαράν της οικογενείας. Αυτή η κακή σπορά δεν έλειψε και μέσα εις την του Κυρίου ιεράν οικογένειαν, όπου είχε δημιουργήσει επί της γης δια την μέλλουσαν σωτηρίαν, δηλαδή εν μέσω των ιερών μαθητών Του, ο Ιούδας ο Ισκαριώτης, σπόρος θεοκτόνος! Ο διάβολος σπείρει τον σπόρον εν μέσω του σίτου, και εις τας συνοδείας των μοναχών το τοιούτον υπάρχει, όχι ότι το πρόσωπον αυτό είναι κακόν, αλλά έχοντας τας αδυναμίας αυτάς, μεμψιμοιρίαν, ζήλειαν κ.λ.π., γίνεται ένα όργανον, δια να διαταράσση την ειρήνην και ησυχίαν των άλλων.
Όλα αυτά μαρτυρούν ότι είμεθα εξόριστοι της αληθινής πατρίδος μας, ευρισκόμενοι εις τα σωφρονιστήρια, ένθα εξασκείται η παιδεία Κυρίου, και όσοι ευρεθούν δια της παιδείας ευδόκιμοι, εισάγονται πάλιν εις την ουράνιον κληρονομίαν λαμβάνοντες και πάλιν την χαθείσαν υιοθεσίαν των, άξιοι να κληρονομήσουν τον Θεόν. Όσοι μείνουν απαίδευτοι, ως εγώ, και δεν αναγνωρίζουν την παιδείαν, αλλά δια των έργων των αναδειχθούν νόθοι, αποδιώκονται ως ανάξιοι της υιοθεσίας, εις ην απέβλεπεν η παιδεία Κυρίου και καταδικάζονται. Ο αγαθός Θεός και Πατήρ ημών να μας αξιώση μετά των ευδοκίμων, των λαβόντων την υιοθεσίαν, εις αιώνας αιώνων. Αμήν.

=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 09:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμήν!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 09:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη νεότερη ελληνική ιστορία η μετάφραση των αρχαιοελληνικών κειμένων παρακολουθεί την πνευματική πορεία του Ελληνισμού. Γόνιμη μεταφραστικά υπήρξε η εποχή της Ευρωπαϊκής Αναγέννησης. Σε μια πρώτη φάση της εποχής αυτής οι βυζαντινοί λόγιοι, που λίγο πριν ή αμέσως μετά την Άλωση κατέφυγαν πρόσφυγες στην Ιταλία, συνέβαλαν με τη διδασκαλία και με άλλες δραστηριότητές τους στην άνθηση των κλασικών σπουδών, στην έκδοση αρχαιοελληνικών κειμένων και στη μετάφρασή τους στα λατινικά και έπειτα στα ιταλικά. Την προσπάθειά τους συνέχισαν Ιταλοί μαθητές τους. Στην ομάδα αυτή ανήκουν ο Μανουήλ Χρυσολωράς, ο Δημήτριος Χαλκοκονδύλης, ο Ιανός Λάσκαρις, ο Μάρκος Μουσούρος, κ.ά.

Στους επόμενους χρόνους, στο πρώτο μισό του 16ου αιώνα, άλλοι Έλληνες λόγιοι από τα Επτάνησα, μετανάστες στη Βενετία, ακολουθώντας το παράδειγμα των ευρωπαίων συναδέλφων τους, οι οποίοι είχαν επιδοθεί στη μετάφραση κειμένων της αρχαίας ελληνικής και λατινικής γραμματείας στις νέες εθνικές γλώσσες, άρχισαν, με την παρακίνηση κάποιων εκδοτών, να μεταφράζουν στην κοινή γλώσσα της εποχής κείμενα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας.

Mόνο κάποιος τελείως κολλημένος θα προσπερνούσε αδιάφορα το παραπάνω απόσπασμα.

Είναι τυχαίο άραγε ότι η Δύση γνώρισε τα φώτα του πολιτισμού αμέσως μετά την πτώση του Βυζαντίου και τη μετανάστευση εκεί των Βυζαντινών λόγιων?

Η Δύση όχι μόνο απέκτησε τον πολιτισμό του Βυζαντίου! αλλά δύο περίπου αιώνες πριν, είχε ληστέψει όλους τους θησαυρούς του Βυζαντίου! είχε κλέψει πανέμορφα αγάλματα που τώρα κοσμούν τη Ρώμη! εκατοντάδες βιβλία και αρχαία συγγράμματα και πάνω απ' όλα εξανδραπόδισε την ίδια μας την πατρίδα το Βυζάντιο. Το ερήμωσε και το ετοίμασε στον Τούρκο.

Αλλά είναι τόσο αμόρφωτοι ορισμένοι! που καταντούν περίγελοι και ορντινάντσες των Δυτικών, οι οποίοι αφού άνοιξαν τα στραβά τους από τους Βυζαντινούς προγόνους μας, όχι μόνο δε μας βοήθησαν στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς! αλλά μας έσπρωχναν ακόμη ποιο κάτω στον γκρεμό.

Ο Νικήτας Χωνιάτης, γράφοντας για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως από τους Δυτικούς, θρηνεί επειδή του έλαχε η μοίρα: «Να παραπέμψω τοις έπειτα πράξεις πολεμικάς εν αις μη νικώσιν Έλληνες, να μεταχειρισθώ την Ιστορίαν, χρήμα βέλτιστον και κάλλιστον των Ελλήνων εύρημα, ίνα διαιωνίσω την μνήμην βαρβαρικών καθ' Ελλήνων κατορθωμάτων.»

Βάρβαροι λοιπόν δεν ήσαν μόνο οι Τούρκοι αλλά και οι Δυτικοί! που ορθοπόδησαν κλέβοντας το Βυζάντιο.

Αλλά ο στρουθοκαμηλισμός ορισμένων ανάγκασε ακόμη και αυτόν τον πιο μεγάλο βυζαντινολόγο του 20ού αιώνα, Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, να πει: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο Έλληνες από τους Βυζαντινούς".

Θα είχε στα υπόψη του κάτι Εαρινούς ορντινάντσες των Δυτικών, που θαυμάζουν όχι αυτά που είχαμε, αλλά αυτά που μας έκλεψαν.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 17/02/2010 09:43:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 10:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στη νεότερη ελληνική ιστορία η μετάφραση των αρχαιοελληνικών κειμένων παρακολουθεί την πνευματική πορεία του Ελληνισμού. Γόνιμη μεταφραστικά υπήρξε η εποχή της Ευρωπαϊκής Αναγέννησης. Σε μια πρώτη φάση της εποχής αυτής οι βυζαντινοί λόγιοι, που λίγο πριν ή αμέσως μετά την Άλωση κατέφυγαν πρόσφυγες στην Ιταλία, συνέβαλαν με τη διδασκαλία και με άλλες δραστηριότητές τους στην άνθηση των κλασικών σπουδών, στην έκδοση αρχαιοελληνικών κειμένων και στη μετάφρασή τους στα λατινικά και έπειτα στα ιταλικά. Την προσπάθειά τους συνέχισαν Ιταλοί μαθητές τους. Στην ομάδα αυτή ανήκουν ο Μανουήλ Χρυσολωράς, ο Δημήτριος Χαλκοκονδύλης, ο Ιανός Λάσκαρις, ο Μάρκος Μουσούρος, κ.ά.

Στους επόμενους χρόνους, στο πρώτο μισό του 16ου αιώνα, άλλοι Έλληνες λόγιοι από τα Επτάνησα, μετανάστες στη Βενετία, ακολουθώντας το παράδειγμα των ευρωπαίων συναδέλφων τους, οι οποίοι είχαν επιδοθεί στη μετάφραση κειμένων της αρχαίας ελληνικής και λατινικής γραμματείας στις νέες εθνικές γλώσσες, άρχισαν, με την παρακίνηση κάποιων εκδοτών, να μεταφράζουν στην κοινή γλώσσα της εποχής κείμενα της αρχαίας ελληνικής γραμματείας.

Mόνο κάποιος τελείως κολλημένος θα προσπερνούσε αδιάφορα το παραπάνω απόσπασμα.

Είναι τυχαίο άραγε ότι η Δύση γνώρισε τα φώτα του πολιτισμού αμέσως μετά την πτώση του Βυζαντίου και τη μετανάστευση εκεί των Βυζαντινών λόγιων?

Η Δύση όχι μόνο απέκτησε τον πολιτισμό του Βυζαντίου! αλλά δύο περίπου αιώνες πριν, είχε ληστέψει όλους τους θησαυρούς του Βυζαντίου! είχε κλέψει πανέμορφα αγάλματα που τώρα κοσμούν τη Ρώμη! εκατοντάδες βιβλία και αρχαία συγγράμματα και πάνω απ' όλα εξανδραπόδισε την ίδια μας την πατρίδα το Βυζάντιο. Το ερήμωσε και το ετοίμασε στον Τούρκο.

Αλλά είναι τόσο αμόρφωτοι ορισμένοι! που καταντούν περίγελοι και ορντινάντσες των Δυτικών, οι οποίοι αφού άνοιξαν τα στραβά τους από τους Βυζαντινούς προγόνους μας, όχι μόνο δε μας βοήθησαν στα δύσκολα χρόνια της σκλαβιάς! αλλά μας έσπρωχναν ακόμη ποιο κάτω στον γκρεμό.

Ο Νικήτας Χωνιάτης, γράφοντας για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως από τους Δυτικούς, θρηνεί επειδή του έλαχε η μοίρα: «Να παραπέμψω τοις έπειτα πράξεις πολεμικάς εν αις μη νικώσιν Έλληνες, να μεταχειρισθώ την Ιστορίαν, χρήμα βέλτιστον και κάλλιστον των Ελλήνων εύρημα, ίνα διαιωνίσω την μνήμην βαρβαρικών καθ' Ελλήνων κατορθωμάτων.»

Βάρβαροι λοιπόν δεν ήσαν μόνο οι Τούρκοι αλλά και οι Δυτικοί! που ορθοπόδησαν κλέβοντας το Βυζάντιο.

Αλλά ο στρουθοκαμηλισμός ορισμένων ανάγκασε ακόμη και αυτόν τον πιο μεγάλο βυζαντινολόγο του 20ού αιώνα, Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, να πει: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο Έλληνες από τους Βυζαντινούς".

Θα είχε στα υπόψη του κάτι Εαρινούς ορντινάντσες των Δυτικών, που θαυμάζουν όχι αυτά που είχαμε, αλλά αυτά που μας έκλεψαν.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 17/02/2010 09:43:14


Μολονότι δεν θα ήθελα να ανταποδώσω τους χαρακτηρισμούς σου , ούτως ή άλλως πρόκειται για ένα σύνδρομο που ποτέ δεν πρόκειται να ξεπεράσετε Ευρωπαίε , παρ'ολ'αυτά θα ήθελα να σε ρωτήσω και να απαντήσεις εφόσον θές...

Τι αναγεννήθηκε και ποιά εποχή αποτέλεσε τον Μεσαίωνα...αυτή της αρχαιότητας???

Και μετά θα πάμε και στους Βυζαντινούς λόγιους που μετανάστευσαν στην Ιταλία και θα δούμε ΚΑΙ γιατί μετανάστευσαν , ως καταπιεσμένα ελεύθερα ίσως μυαλά , απο την γενικότερη πνευματική βία που ασκούσαν οι ρασοφόροι του Βυζαντίου σε ελεύθερα μυαλά και σκέψεις!


Μεσαίωνας ονομάζεται η χρονική περίοδος της ανθρώπινης ιστορίας που διαδέχεται την περίοδο της Αρχαιότητας και τελειώνει με την περίοδο της Αναγέννησης. Διήρκεσε περίπου 1000 χρόνια, από την κατάλυση του Δυτικού Ρωμαϊκού κράτους (476 μ.Χ.) και το θάνατο του Ιουστινιανού Α' (565 μ.Χ.), του τελευταίου βυζαντινού αυτοκράτορα που διαπνεόταν

από το όραμα της αναβίωσης της παλαιάς Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και της παγκόσμιας κυριαρχίας της.....


.....ως και την εποχή της κατάληψης της Κωνσταντινούπολης από τους Τούρκους (1453 μ.Χ.) και την ανακάλυψη της Αμερικής(1492 μ.Χ.) από τον Κολόμβο.


Η στέψη του Καρλομάγνου, Μεγάλα Χρονικά της Γαλλίας, 14ος αιω.......

Ο Μεσαίωνας έμεινε γνωστός ως η περίοδος των Σκοτεινών Αιώνων. ...

Επηρεασμένοι από τη σύγκριση με την περίοδο της Αναγέννησης και της έντονης καλλιέργειας των ανθρωπιστικών επιστημών, οι ιστορικοί, κυρίως της εποχής του Διαφωτισμού.....


..... χαρακτήρισαν το Μεσαίωνα περίοδο θρησκευτικού φανατισμού


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 10:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φέρε και κανένα ζευγάρι..γυαλιά για να διαβάσουν οι άνθρωποι, φίλε μου europaios2...Δεν τα βλέπουν ούτε απο την ιστορία, ούτε απο μας, ούτε καταλαβαινουν ότι προσβάλλουν ανθρώπους των γραμμάτων,που θυσιάσαν την ζωή τους,μεταναστεύοντας σε βάρβαρες περιοχές και αγωνιζομενοι εκεί,κάνοντας τόσο κόπο για το έργο αυτο...
Σε οφθαλμίατρο, γρήγορα!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 10:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φέρε και κανένα ζευγάρι..γυαλιά για να διαβάσουν οι άνθρωποι, φίλε μου europaios2...Δεν τα βλέπουν ούτε απο την ιστορία, ούτε απο μας, ούτε καταλαβαινουν ότι προσβάλλουν ανθρώπους των γραμμάτων,που θυσιάσαν την ζωή τους,μεταναστεύοντας σε βάρβαρες περιοχές και αγωνιζομενοι εκεί,κάνοντας τόσο κόπο για το έργο αυτο...
Σε οφθαλμίατρο, γρήγορα!!!!!

Τι αναγεννήθηκε παιδί μου?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy