ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 03:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
silverCostas

quote:
Μάθε, αν δεν γνωρίζεις, μετά την ταφόπλακα δεν υπάρχει μόνο αγάπη του Θεού, υπάρχει η δικαιοσύνη Του: Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας
Θεού Ζώντος!...

Μάλιστα. Κι αυτήν την πληροφόρηση από πού την έχουμε; Γιατί έτσι που τα γράφεις, θα έλεγε κανείς πως τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι κι όχι ότι απλά αποτελούν μια δοξασία σου που βασίζεται σε "οράματα" ερημιτών και σε μεσαιωνικές αρλούμπες "πατέρων", κατάλληλες μόνον για τους αγράμματους χωρικούς της Συρίας του 1ου αιώνα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 09:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

silverCostas

quote:
Μάθε, αν δεν γνωρίζεις, μετά την ταφόπλακα δεν υπάρχει μόνο αγάπη του Θεού, υπάρχει η δικαιοσύνη Του: Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας
Θεού Ζώντος!...

Μάλιστα. Κι αυτήν την πληροφόρηση από πού την έχουμε; Γιατί έτσι που τα γράφεις, θα έλεγε κανείς πως τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι κι όχι ότι απλά αποτελούν μια δοξασία σου που βασίζεται σε "οράματα" ερημιτών και σε μεσαιωνικές αρλούμπες "πατέρων", κατάλληλες μόνον για τους αγράμματους χωρικούς της Συρίας του 1ου αιώνα...

macedon



Φίλε, έχω άσχημα νέα για σένα.
Αυτά που γράφω είναι από πρώτο χέρι.

Τα έχει διακηρύξει παγκοσμίως μέσω του "φυλλαδίου χρήσης" (Αγία Γραφή ), Αυτός που ανέβηκε στον Γολγοθά για σένα, για μένα, για όλο το ανθρώπινο γένος.

Σε ενημερώνει δε για την γνησιότητα των λόγων Του, με το γεγονός ότι κάθε χρόνο στα Ιεροσόλυμα, θα πραγματοποιεί τρία θαύματα για όλη την ανθρωπότητα (Άγιο Φως, αντίστροφη κίνηση Ιορδάνη ποταμού, το Σύννεφο του Όρους Θαβώρ ).

Έτσι μετά την ταφόπλακα θα παρουσιαστείς έμπροσθέν Του, θα γονατίσεις
θα Τον προσκυνήσεις και θα Του ζητήσεις έλεος.

Αν έως το τελευταίο λεπτό της εδώ ζωής σου δεν τον δεχθείς σαν Κύριό σου και Σωτήρα σου, όσες μετάνοιες και αν κάνεις μετά την ταφόπλακα, η θέσης σου θα σε περιμένει, ξέρεις που...

Τώρα εκμεταλλεύεσαι την αγάπη Του και την Πατρική ανοχή Του.
Μετά την ταφόπλακα είναι η ώρα της Δικαιοσύνης.

Έτσι δουλεύει ο πνευματικός Νόμος.

Γράψε λοιπόν τώρα όσα θέλεις εναντίον Του. Είναι η σειρά σου!

Μετά την ταφόπλακά σου, θα είναι η σειρά Του!!!


Εν Χριστώ,
Κώστας (παθών, και μαθών... ).

=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 10:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ silvercostas

quote:
Μάθε, αν δεν γνωρίζεις, μετά την ταφόπλακα δεν υπάρχει μόνο αγάπη του Θεού, υπάρχει η δικαιοσύνη Του: Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας
Θεού Ζώντος!

Μετά την ταφόπλακα δε γνωρίζει ΚΑΝΕΙΣ τι υπάρχει. Οι ελάχιστες δήθεν αξιόπιστες "μαρτυρίες" δε στέκουν επαρκείς για να τεκμηριώσουν το οτιδήποτε. Είναι όμως κρίμα να καταπιέζεται ο οποιοσδήποτε να γίνει "καλός"(;) υπό τη δαμόκλειο σπάθη κάποιου ΜΕΤΑ...

quote:
Σε ενημερώνει δε για την γνησιότητα των λόγων Του, με το γεγονός ότι κάθε χρόνο στα Ιεροσόλυμα, θα πραγματοποιεί τρία θαύματα για όλη την ανθρωπότητα (Άγιο Φως, αντίστροφη κίνηση Ιορδάνη ποταμού, το Σύννεφο του Όρους Θαβώρ )

Δε γνωρίζω τα του Αγίου φωτός ή του συννέφου, αλλά πίστεψε με για την αντιστροφή της ροής υδάτων δε νομίζω ότι πρόκειται περί θαύματος εν γένει.

quote:
Έτσι μετά την ταφόπλακα θα παρουσιαστείς έμπροσθέν Του, θα γονατίσεις, θα Τον προσκυνήσεις και θα Του ζητήσεις έλεος.

Όχι silvercostas! Μετά την ταφόπλακα ΕΣΥ θα παρουσιαστείς έμπροσθέν του, θα γονατίσεις και θα λάβεις αυτό που πραγματικά αξίζει η συνείδησή σου στην παρούσα ζωή, το οποίο εύχομαι και ελπίζω να είναι η αιώνια γαλήνη. Εγώ προσωπικά, ο macedon, ο sesostris και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα, είτε δε θα χουμε τέτοιες "συναντήσεις", είτε (και μιλάω προσωπικά) έχουμε ήδη βρει τη γαλήνη και την ηρεμία της συνείδησής μας στην παρούσα ζωή και δεν είναι απαραίτητη οποιαδήποτε μετάνοια ή ελεημοσύνη για να πεθάνουμε ήσυχοι. Προσωπικά πιστεύω ότι το ίδιο θα ισχύει και για σένα (όσον αφορά την εσωτερική γαλήνη), απλά την αποδίδεις σε κάτι ανώτερο, πράγμα το οποίο σέβομαι.

quote:
Αν έως το τελευταίο λεπτό της εδώ ζωής σου δεν τον δεχθείς σαν Κύριό σου και Σωτήρα σου, όσες μετάνοιες και αν κάνεις μετά την ταφόπλακα, η θέσης σου θα σε περιμένει, ξέρεις που...

ΟΧΙ silvercostas. Αν ως το τελευταίο λεπτό της ζωής σου προσπαθείς (στα πλαίσια του δυνατού της σύγχρονης κοινωνίας) να είσαι άνθρωπος και όχι τέρας, να κοινωνείς αγάπη και κατανόηση, η θέση σου μετά το κλείσιμο της ταφόπλακας θα είναι στην καρδιά και στην ψυχή των "τυχερών" που μοιράστηκαν τη ζωή τους μαζί σου. Αν για σένα προσωπικά, όπως και για τους υπόλοιπους εν Χριστώ αδελφούς σου, αυτό σημαίνει "αποδοχή του Κυρίου και Σωτήρος", αυτό είναι σεβαστό εκ μέρους μου, αλλά η χρησιμοποίησή του με φοβική διάθεση απέναντί μου, θα συναντήσει αρχικά την ψυχρή αδιαφορία μου, σε ένα δεύτερο δε στάδιο τον οίκτο.

quote:
Έτσι δουλεύει ο πνευματικός Νόμος.

Οχι silvercostas. Ο πνευματικός νόμος δε δουλεύει έτσι. Ο πνευματικός νόμος δεν απαιτεί, ούτε εκφοβίζει, ούτε απειλεί, ούτε - και κυρίως - ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ. Ο πνευματικός νόμος ενυπάρχει στην ψυχή εκάστου εξ ημών και είναι στο δικό μας χέρι να τον εξωτερικεύουμε, στο λόγο και την πράξη. Ο πνευματικός νόμος (μάλλον κώδικα θα τον χαρακτήριζα) σε αφήνει να τον μελετήσεις αρχικώς εσωτερικά και να τον εφαρμόσεις στην κάθε μορφής κοινωνία σου.

quote:
Γράψε λοιπόν τώρα όσα θέλεις εναντίον Του. Είναι η σειρά σου!

Μετά την ταφόπλακά σου, θα είναι η σειρά Του!!!


Λυπάμαι πολύ για τη συγκεκριμένη τοποθέτησή σου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 12:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά,με εκπλήσσει,η απίθανη ..ηλιθιότητα, που προσπαθούν κάποιοι να περάσουν...Δηλαδή,ρε παιδιά,εδώ, βρεθήκαμε κατα λάθος και κάνουμε ότι νάναι;Τα σπάμε, τα γκρεμίζουμε τα σκοτώνουμε και στο τέλος θα τη βγάλουμε καθαρή; Κοιμάστε!!!!Ξυπνάτε, ειμαστε υπεύθυνοι του εαυτού μας, των θέσεων μας,αλλά και όσων συμβαίνουν γύρω μας και θα κριθούμε γι αυτές......
Δεν ειμαστε μόνοι μας όπως πολλοί νομίζουν....Υπάρχει κι ο ...Ιδιοκτήτης του χώρου...Θα μας ζητήσει λογαριασμό, εμείς, θα το παίζουμε χουλιγκάνοι, που τα σπάνε και δεν πληρώνουν και πιστεύετε ότι θα τη βγάλουμε καθαρή;; Είμαστε σίγουροι, ότι θέλουμε να αντιμετωπίσουμε τον ΝΟΜΟ και τις κυρώσεις;
Αν όχι, ας μην πειράζουμε ότι δεν είναι δικό μας, γιατι θα το πληρώσουμε...Ακόμη και το σώμα μας, επαναλαμβάνω κι εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 13:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
silverCostas

quote:
Αυτά που γράφω είναι από πρώτο χέρι.

Αν είναι έτσι, η "γνώση" σου είναι ανεκτίμητη. Άφησέ τους αυτούς που δεν παίρνουν χαμπάρι και πες μου εμένα.

Θέλω λεπτομέρειες, αν σου είναι εύκολο και σου... επιτρέπεται.

quote:
Αν έως το τελευταίο λεπτό της εδώ ζωής σου δεν τον δεχθείς σαν Κύριό σου και Σωτήρα σου

Τώρα εξηγείται αυτό που έκανε ο Κωνσταντίνος (όχι ο Μακεδών, ο άλλος, ο μεγάλος) και "άγιασε".

Το ήξερε κι αυτός αυτό, έτσι;;;

quote:
Έτσι δουλεύει ο πνευματικός Νόμος.

Όσο ζει, μαθαίνει κανείς....

quote:
Μετά την ταφόπλακά σου, θα είναι η σειρά Του!!!

Μπρρρρ..... αν είναι έτσι (και γιατί να μην είναι αφού το λες εσύ, που γνωρίζεις από πρώτο χέρι), λίγο πριν με σκεπάσουν με την ταφόπλακα θα γίνω χριστιανός και θα αγιάσω.

Με κάνει και νοιώθω κάπως το γεγονός ότι ο Μακεδών, που στο μεταξύ θα έχει εκχριστιανιστεί κι αυτός, θα... προσεύχεται σε μένα!!!

Μόνο που τα δικά μου θαύματα θα είναι ακριβά, από πενηντάρικο και πάνω στο παγκάρι και ό,τι θέλετε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 15:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω παντως ζητησα να με καψουν οποτε την γλιτωσα την ταφοπκαλα ... χιχιχι σου την εφερα θεουλη ... αντε ψαξε να με βρεις τωρα και να μαζεψεις τις σταχτες μου απο τη θαλλασα χαχαχαχαχαχα

και που ειστε , ενας ηλιθιος δεν δεχετε ποτε οτι ειναι ηλιθιος ... ας σκεφτουμε τωρα ποσο ηλιθιοι ειμαστε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ και οποιος δεν ειναι ας το σκεφτει ΔΙΠΛΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

και που εισαι ΕΞΥΠΝΕ ... το οτι καποιος διαφωνει μαζι σου ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΗΛΙΘΙΟ ουτε αυτον ουτε τις αποψεις του ... σταματα να ΒΡΙΖΕΙΣ θα καεις στη κολαση του θεου σου ... !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 17:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Μην αγνοείς όμως πως εγώ είπα ότι, τόσο η υγεία, όσο και η άμυνα, η παιδεία και η εθνική ασφάλεια αποτελούν οικονομικές λειτουργίες ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Η Ελλαδική επικράτεια εκείνη την περίοδο δεν αποτελούσε οργανωμένο κράτος, άρα δεν μπορείς να προβείς σε αντιστοιχίες.

Γιατί να μην αναφερθώ?...αφού δεν είναι κάποιος σημαντικός παράγοντα ως προς την ταυτότητα ενός έθνους η θρησκεία!
τότε τη στιγμή που επί τουρκοκρατίας δεν είχαμε ούτε ΥΓΕΙΑ, ούτε ΆΜΥΝΑ, ούτε ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, τι ήταν αυτό που μας κράτησε όρθιους?.....και σκέψου ότι όσοι Έλληνες εξισλαμιζόντουσαν, όχι μόνο έχαναν την θρησκευτική τους ταυτότητα! αλλά και την Εθνική! αφού τους βρίσκουμε επικεφαλείς ως αξιωματικούς πασάδες ακόμη και ναύαρχους όπου κατέστειλαν τις ελληνικές επαναστάσεις.
Δεν πρέπει λοιπόν να "μην" λαμβάνουμε στα υπόψη μας και τους άλλους παράγοντες πλην τους οικονομικούς! θα ήταν λάθος.

Εξάλλου η πληρωμή από το κράτος του μισθού προς τους ιερωμένους, δεν περιορίζεται μόνο στους Ορθόδοξους, αλλά εκτείνεται και προς τους καθολικούς, ακόμη και προς τους μουσουλμάνους! οπότε επρόκειτο για κοινωνικό πλέον λειτούργημα, το οποίο καλώς υπάρχει και θα πρέπει να υπάρχει.

quote:
kostakis:
Φοβάμαι ότι το "μπαστάρδεμα" ενός λαού δεν είναι τόσο θρησκευτική έννοια, όσο ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ φυλετική, βιολογική και κοινωνική.

Σίγουρα.....αλλά αν πεις ινδουιστής, το μυαλό σου θα πάει στον Ινδό, αν πεις Σιίτης μουσουλμάνος στους Πέρσες, αν πεις Σουνίτης στους Ιρακινούς ή στους Τούρκους και άραβες, αν πεις ορθοδοξία κυρίως στους Έλληνες και τους Ρώσους, κ.λ.π....

quote:
kostakis:
Γιατί καλέ; είσαι κατά της απονομής ιθαγένειας στους αλλοδαπούς; πω πω... ακροδεξιό στοιχείο(!), φασίστας σαν τον kostakis, ύπαγε οπίσω μου... Θου Ευρωπαίε, φυλακή το στόματί σου.

Είμαι υπέρ! υπό αυστηρές όμως προϋποθέσεις και όχι για ψηφοθηρικούς λόγους! όπως θέλουνε.....και νομίζω ότι συμφωνούμε και πάλι!

quote:
kostakis:
Δε σου λέει κανείς να μην το εκτιμήσεις. Σου λέει ότι δεν είναι υποχρεωμένος να το χρηματοδοτεί, εφόσον δεν αποτελεί ΚΡΑΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Θα ήταν (έστω και αν το παράδειγμα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδέξιο, το χρησιμοποιώ εν γνώσει μου) σα να λέγαμε ότι είναι ορθό να επιβληθεί φορολογία σε όλους τους πολίτες για τη χρηματοδότηση του Ολυμπιακού (όχι ότι δε γίνεται... βλέπε ΝΕΤ) ή "τέλος υπέρ δικομματισμού" (όχι ότι δε γίνεται επίσης...), επειδή αυτές οι ομάδες αποτελούν πληθυσμιακές πλειοψηφίες. Το ξέρω ότι η πίστη είναι εντελώς διαφορετικό θέμα, αλλά δεν παύει ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

Κρατική λειτουργία είναι Κωστάκη! εκτός και αν δε θωρείς ως πολίτες του κράτους τους θρησκευόμενους.....τους θεωρείς όμως!! άρα γιατί να μη σεβαστείς την επιθυμία τους?
Σου ανέφερα ως παράδειγμα τους άτεκνους, γιατί λοιπόν να πληρώνει για την παιδεία του άλλου?....
Οι Ολυμπιακοί αγώνες μας έβαλαν μέσα για τα καλά! εγώ ήμουν κατά αυτών των αγώνων καθαρά για οικονομικούς λόγους και δικαιώθηκα......γιατί λοιπόν να πληρώσω το κόστος τους?
Πολύ απλά, γιατί πρέπει να σεβαστώ την πλειοψηφούσα επιθυμία.

Τα διάφορα πολιτιστικά κέντρα που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και ενισχύονται οικονομικά από τους Δήμους, είναι απαραίτητα για τη βιωσιμότητα του κράτους?
Όχι! είναι η απάντηση και χωρίς αυτά υπήρχαμε!
Είναι ένα μεγάλο κόστος!, όμως προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο και καλώς υπάρχουν, το ίδιο συμβαίνει και με την εκκλησία, προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και ως κρατική λειτουργία θα πρέπει να λογάται.

quote:
kostakis:
Έστω ότι συμφωνώ. Σκέφτηκες όμως πόση λογική εμπεριέχει αυτού του είδους η διανομή βοηθημάτων, με μεσάζοντα την Εκκλησία, σε σχέση με την άμεση διανομή από το Κράτος; είναι σαν μία απλή μεταβιβαστική πληρωμή, γιατί πρέπει να γίνεται με μεσάζοντες;

Πες μου ειλικρινά! πιστεύεις ότι το κράτος θα τα κατάφερνε καλύτερα?
Εάν ναι! τότε γιατί δεν το κάνει?
Στην Κόρινθο υπάρχει καθημερινό συσσίτιο για τους άστεγους και οικονομικά ασθενείς από τη Μητρόπολη της Κορίνθου (300 μερίδες ημερησίως), ταμείο βοήθειας σπουδαστών, δωρεάν ιματισμός και οικονομική ενίσχυση των νέων και φτωχών ζευγαριών που έρχονται εις γάμο κοινωνία! παράλληλα συντηρεί ένα ορφανοτροφείο και δύο γηροκομεία, 34 φιλόπτωχα ενοριακά ταμεία και ένα κεντρικό!......
που είναι το κράτος στην Κόρινθο?...πουθενά είναι η απάντηση.
Μόνο τα Χριστούγεννα διοργανώνει ο Δήμος τέτοια συσσίτια, ούτε ενισχύουν οικονομικά τα νέα ζευγάρια, ούτε ρούχα δίνουν, ούτε κανά γηροκομείο συντηρούν!

Η εκκλησία μπορεί μόνη της και με την εισφορά των πιστών να μισθώσει τους ιερείς της.
Όλα όμως αυτά τα καλά δε θα είναι σε θέση να τα συνεχίσει! και μην απατάσαι ότι θα τα παρέχουν τα λαμόγια του κράτους.
Νομίζουν οι χριστιανομάχοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα γιατί δε σε θεωρώ τέτοιο), ότι αν κοπεί ο μισθός των ιερωμένων από το κράτος, θα πάψει αυτόματα ή σε βάθος χρόνου, να υπάρχει και ο χριστιανισμός!
Είναι οικτρά γελασμένοι.
Εδώ εμείς μια μικρή κοινότητα ενός χωριού που απαριθμεί όχι περισσότερους από 1.400 κατοίκους (οι γηγενείς και όχι οι λοιποί), επειδή η Μητρόπολη αρνήθηκε να παράσχει οικονομική βοήθεια για την ανακατασκευή ενός δεύτερου ναού που τον χρειαζόμασταν, τον φτιάξαμε μόνοι μας! με τη δική μας χρηματική εισφορά!...που και να μας πουν ότι δε θα έχετε παπά γιατί δεν πληρώνει το κράτος το μισθό του!!...δύο και τρεις θα φέρουμε και θα τους πληρώνουμε μόνοι μας!!

Δεν είναι οικονομικό το θέμα φίλε μου! αλλά το γαμώτο!! για αυτόν το λόγο και θέλουμε το κράτος να εξακολουθεί να πληρώνει τους ιερείς.

quote:
kostakis:
είναι το ίδιο παράλογο με το πακέτο των 28 δις. που δόθηκαν στις τράπεζες, δήθεν για να ενισχυθεί η ρευστότητα στην οικονομία, ενώ η πραγματικότητα αποκάλυψε ότι αποτέλεσε απλά α) κεφαλαιακή ενίσχυση για "σιδέρωμα" των ισολογισμών, ένεκα Βασιλείας ΙΙ, β) χρηματοδοτικό πακέτο για κερδοσκοπική δραστηριότητα με το ecart (διαφορά) περιθώριο σε σχέση με τα διεθνή διατραπεζικά επιτόκια και γ) παροχή περαιτέρω δυνατότητας στο θεσμοθετημένο τοκογλυφικό σύστημα, ήτοι τον τραπεζικό τομέα, να στραγγαλίσει τη ροή χρήματος στην αγορά. Μεσαζοντιλίκι- νταβατζιλίκι σε κάθε περίπτωση... και η προμήθεια στο μεσάζοντα... και ο νοών νοείτο.


Καμία σχέση! Το κράτος κερδίζει και δε χάνει από την Εκκλησία. Ούτε της έδωσε κάποια οικονομική ενίσχυση πέρα των όσων έχουν συμφωνήσει.
Αλλά για μένα θα έπρεπε η εκκλησία να συμπεριφερθεί όπως ο Γιώργης προς τους οικολόγους! που τους χάρισε το υπουργείο Περιβάλλοντος και όπου φύγει φύγει!!...να τους δώσει το 90 και πλέον τοις εκατό της αμύθητης ακίνητης περιουσίας της, που είναι δάση και βουνά....και να τους πει να κάνουν αυτοί τις παραπάνω αγαθοεργίες που περιέγραψα....και να δεις μετά πόσα απίδια πιάνει ο σάκος!

quote:
kostakis:
Το θέμα είναι ότι η μισθοδοσία των κληρικών είναι μικρό σχετικά κονδύλι σε σχέση με άλλα που "οδεύουν" προς την Εκκλησία, είτε με τη μορφή μεταβιβάσεων, είτε με τη μορφή αφορολογήτου, είτε με τη μορφή ("νόμιμης" ή μη) χρηματοοικονομικής δραστηριότητας.

Οι μεταβιβάσεις όπως περί "βατοπεδίου" έγιναν με την πρωτοβουλία της εκκλησίας? αυτή έχει την εκτελεστική και νομοθετική λειτουργία? ή το κράτος?
Αφορολόγητο ποια δεν υπάρχει. Φορολογείτε κανονικά. Και τι εννοείς λέγοντας ("νόμιμης" ή μη) χρηματοοικονομική δραστηριότητα?

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 19:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Τα 350 ευρώ που παίρνουν κάθε μήνα αυτοί οι χαραμοφάϊδες από τον ΟΓΑ , προέρχονται από το υστέρημα των Ελλήνων φορολογουμένων .


Σε όλους ανεξαιρέτως δίνεται η κατώτερη σύνταξη του ΟΓΑ! αν αυτό εννοείς!...αν εννοείς κάτι άλλο πες το μας.

quote:
Sesostris:
Μόνο που αυτές οι...μεμονωμένες πράξεις ήταν κανόνας .


Έτσι λες εσύ.

quote:
Sesostris:
Οι πυρές ανήκουν στην ιουδαιοχριστιανική πρακτική και εφαρμόζονται μέχρι σήμερα . Ξεχνάς το κάψιμο κατ’ επανάληψη του βιβλιοπωλείου του εκδότη-συγγραφέα Μάριου Βερέττα , ξεχνάς το κάψιμο του βιβλίου «Μ εις την ν» του Μίμη Ανδρουλάκη ? Πολύ αδύνατη είναι η μνήμη σου σε θέματα που δεν σε συμφέρουν .

Εγώ καταδικάζω τη βία από όπου και εάν προέρχεται! σε αντίθεση με εσένα που δεν τόλμησες, αν και σου το ζήτησα, να την καταδικάσεις.

Το βιβλίο του Ανδρουλάκη το έκαψαν αφού το αγόρασαν. Κακώς όμως και δε συμφωνώ.
Για τον Μάριο Βερέττα, δεν βρέθηκε ούτε το ποιος το έκαψε! ούτε αν θυμάμαι καλά κάποια χριστιανική οργάνωση ανέλαβε την ευθύνη.
Οποιοσδήποτε μπορεί να ήταν.

Σου γράφω λοιπόν ότι και παλαιότερα "Περιμένω και από σένα να καταδικάσεις με τον ποιο αυστηρό τρόπο τις μαϊμούδες αυτές τις "ΑΝΙΕΡΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑ" οι οποίες επιχείρησαν να πυρπολήσουν εκκλησία και σε βίντεο που κυκλοφόρησαν ανέλαβαν την ευθύνη....για να δούμε .......θα μπορέσεις επιτέλους να βρεις το θάρρος να καταδικάσεις τη βία?...ή επειδή ασκήθηκε η βία προς τον χριστιανισμό...δεν είναι βία?

quote:
Sesostris:
Όχι για θρησκευτικούς λόγους .

?
Εδώ έγινε ολόκληρο συμβούλιο στην Ελλάδα ώστε να αποφασίσουν για τον αν θα λατρεύουν τον Αλέξανδρο ως Θεό....

quote:
Sesostris:
Σου απαντήθηκε επαρκώς στο σχετικό θέμα , τώρα αν η νόημοσύνη ή η θρησκοληψία σου δεν σου επιτρέπουν να τα κατανοήσης , και επανέρχεσαι με τις ίδιες ανόητες ερωτήσεις , δεν θα σε ακολουθήσω .


Δεν απαντήθηκε επαρκώς!....μπορείς όμως άνετα να με διαψεύσεις...περιμένω...

quote:
Sesostris:
Την προσωνυμία του βούρλου την κατέκτησες επάξια με τις απαντήσεις σου , και δεν μπορεί να σου την σφετερισθή και να στην στερήση κανένας !

Με τις απαντήσεις μου σας έχω βάλει στο καβούκι σας.....και εκεί θα μείνετε όσο θα γράφω.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 19:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μάλιστα. Κι αυτήν την πληροφόρηση από πού την έχουμε; Γιατί έτσι που τα γράφεις, θα έλεγε κανείς πως τα γνωρίζεις από πρώτο χέρι κι όχι ότι απλά αποτελούν μια δοξασία σου που βασίζεται σε "οράματα" ερημιτών και σε μεσαιωνικές αρλούμπες "πατέρων", κατάλληλες μόνον για τους αγράμματους χωρικούς της Συρίας του 1ου αιώνα...

Kαι ο Πλάτωνας το έλεγε...δεν τον έχεις διαβάσει?
quote:
macedon:

quote:
kostakis:
Μετά την ταφόπλακα δε γνωρίζει ΚΑΝΕΙΣ τι υπάρχει. Οι ελάχιστες δήθεν αξιόπιστες "μαρτυρίες" δε στέκουν επαρκείς για να τεκμηριώσουν το οτιδήποτε. Είναι όμως κρίμα να καταπιέζεται ο οποιοσδήποτε να γίνει "καλός"(;) υπό τη δαμόκλειο σπάθη κάποιου ΜΕΤΑ...

Εμείς οι χριστιανοί, το γνωρίζουμε μέσω του Ιησού τον οποίον πιστεύουμε. Δεν το ασπάζεσαι κανένα πρόβλημα. Άποψη είναι φίλε μου.

quote:
kostakis:
Οχι silvercostas. Ο πνευματικός νόμος δε δουλεύει έτσι. Ο πνευματικός νόμος δεν απαιτεί, ούτε εκφοβίζει, ούτε απειλεί, ούτε - και κυρίως - ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ. Ο πνευματικός νόμος ενυπάρχει στην ψυχή εκάστου εξ ημών και είναι στο δικό μας χέρι να τον εξωτερικεύουμε, στο λόγο και την πράξη. Ο πνευματικός νόμος (μάλλον κώδικα θα τον χαρακτήριζα) σε αφήνει να τον μελετήσεις αρχικώς εσωτερικά και να τον εφαρμόσεις στην κάθε μορφής κοινωνία σου

Αλίμονο εάν ο κακός άνθρωπος ξέφευγε από τη Θεία τιμωρία για την γήινη κακία που επέδειξε!!!....τότε όντως δε θα υπήρχε Θεός.

Κωστής Παλαμάς, Ακρίτας Διγενής κι ο Χάροντας


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτός που ανέβηκε στον Γολγοθά για σένα, για μένα, για όλο το ανθρώπινο γένος.

Ναι, κάποιος άλλος ανέβηκε τον Γολγοθά σου, κάποιος άλλος έχει σκεφτεί αντί για εσένα, κάποιος άλλος έγραψε τις θεικές καθοδηγήσεις, μια λαμπάδα σου δίνει το "φώς". Εσύ τι άλλο έμεινε να κάνεις αφού τα βρήκες όλα έτοιμα; κάθεσαι και προσμένεις ουράνιες βασιλείες.

Βόλεμα, βόλεμα, αυτό λέω κι εγώ.

Edited by - mimosa on 07/02/2010 20:40:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

silverCostas

Φίλε, έχω άσχημα νέα για σένα.
Αυτά που γράφω είναι από πρώτο χέρι.

Τα έχει διακηρύξει παγκοσμίως μέσω του "φυλλαδίου χρήσης" (Αγία Γραφή ), Αυτός που ανέβηκε στον Γολγοθά για σένα, για μένα, για όλο το ανθρώπινο γένος.

Σε ενημερώνει δε για την γνησιότητα των λόγων Του, με το γεγονός ότι κάθε χρόνο στα Ιεροσόλυμα, θα πραγματοποιεί τρία θαύματα για όλη την ανθρωπότητα (Άγιο Φως, αντίστροφη κίνηση Ιορδάνη ποταμού, το Σύννεφο του Όρους Θαβώρ ).

Έτσι μετά την ταφόπλακα θα παρουσιαστείς έμπροσθέν Του, θα γονατίσεις
θα Τον προσκυνήσεις και θα Του ζητήσεις έλεος.

Αν έως το τελευταίο λεπτό της εδώ ζωής σου δεν τον δεχθείς σαν Κύριό σου και Σωτήρα σου, όσες μετάνοιες και αν κάνεις μετά την ταφόπλακα, η θέσης σου θα σε περιμένει, ξέρεις που...

Τώρα εκμεταλλεύεσαι την αγάπη Του και την Πατρική ανοχή Του.
Μετά την ταφόπλακα είναι η ώρα της Δικαιοσύνης.

Έτσι δουλεύει ο πνευματικός Νόμος.

Γράψε λοιπόν τώρα όσα θέλεις εναντίον Του. Είναι η σειρά σου!

Μετά την ταφόπλακά σου, θα είναι η σειρά Του!!!



Εαν όλα αυτά που λες και με καμάρι είναι όντως από πρώτο χέρι τότε σίγουρα Αυτός που τα είπε ή είχε πάρει ληγμένα, ή αλλιώς τα εννοούσε και αλλιώς εσείς τα καταλάβατε.

Ο πνευματικός Νόμος δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λες, πιο σωστά τον έχουν προσεγγίσει οι ινδικές γραφές από τις χριστιανικές.
Οι χριστιανικές το μόνο που κάνουν είναι να απειλούν και να προκαλούν τον φόβο τπτ άλλο.Όπως ακριβώς έκανες εσύ με αυτές τις "αθώες" συμβουλές που μόλις έγραψες.(Ούτε η Λουκά να ήσουν)
Την ευλογία σου....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ europaios2

quote:
Γιατί να μην αναφερθώ?...αφού δεν είναι κάποιος σημαντικός παράγοντα ως προς την ταυτότητα ενός έθνους η θρησκεία!

Δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο. Άλλο όμως η εθνική ταυτότητα και τα διάφορα χαρακτηριστικά της και άλλο η κρατική λειτουργία.

quote:
τότε τη στιγμή που επί τουρκοκρατίας δεν είχαμε ούτε ΥΓΕΙΑ, ούτε ΆΜΥΝΑ, ούτε ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ, τι ήταν αυτό που μας κράτησε όρθιους?.....και σκέψου ότι όσοι Έλληνες εξισλαμιζόντουσαν, όχι μόνο έχαναν την θρησκευτική τους ταυτότητα! αλλά και την Εθνική! αφού τους βρίσκουμε επικεφαλείς ως αξιωματικούς πασάδες ακόμη και ναύαρχους όπου κατέστειλαν τις ελληνικές επαναστάσεις.

Κράτος όμως δεν υπήρχε, φίλε μου. Υπήρχε ένα καταπιεσμένο υπόδουλο έθνος, αλλά κρατική οντότητα δεν υπήρχε. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο, ακόμα και αν δεχτώ αυτό που λες περί εθνικής ταυτότητας (το οποίο δε γνωρίζω επαρκώς).

quote:
Εξάλλου η πληρωμή από το κράτος του μισθού προς τους ιερωμένους, δεν περιορίζεται μόνο στους Ορθόδοξους, αλλά εκτείνεται και προς τους καθολικούς, ακόμη και προς τους μουσουλμάνους! οπότε επρόκειτο για κοινωνικό πλέον λειτούργημα, το οποίο καλώς υπάρχει και θα πρέπει να υπάρχει.

Προσωπικά, το "πρόβλημα" μου δεν επικεντρώνεται στους ορθόδοξους, αλλά είναι καθαρά σχέσης Κράτους - Εκκλησίας (ως ευρύτερη θρησκευτική έννοια)

quote:
Κρατική λειτουργία είναι Κωστάκη! εκτός και αν δε θωρείς ως πολίτες του κράτους τους θρησκευόμενους.....τους θεωρείς όμως!! άρα γιατί να μη σεβαστείς την επιθυμία τους?

Διαφωνούμε ως προς το "κρατική λειτουργία" οπότε δεν το συνεχίζω, δε θα βγει τίποτα.

quote:
Οι Ολυμπιακοί αγώνες μας έβαλαν μέσα για τα καλά! εγώ ήμουν κατά αυτών των αγώνων καθαρά για οικονομικούς λόγους και δικαιώθηκα......γιατί λοιπόν να πληρώσω το κόστος τους?
Πολύ απλά, γιατί πρέπει να σεβαστώ την πλειοψηφούσα επιθυμία.

quote:
Τα διάφορα πολιτιστικά κέντρα που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια και ενισχύονται οικονομικά από τους Δήμους, είναι απαραίτητα για τη βιωσιμότητα του κράτους?
Όχι! είναι η απάντηση και χωρίς αυτά υπήρχαμε!

Χωρίς να διαφωνώ ως προς τη θέση σου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, θα σου πω ότι θα πρέπει να οριστεί σαφώς η έννοια του Πολιτισμού και η σημασία της για ένα Κράτος, για να πούμε αν έπρεπε να αναληφθούν αυτές οι "δράσεις".
Ούτε και εγώ ήθελα τους Ολυμπιακούς Αγώνες, μη σου πω ότι απογοητεύτηκα κιόλας όταν τους πήραμε. Και δεν είμαι σίγουρος αν ήμουν με τη μειοψηφία...

quote:
Πες μου ειλικρινά! πιστεύεις ότι το κράτος θα τα κατάφερνε καλύτερα?

Δεν είμαι σίγουρος... αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα έπρεπε να τα αναλαμβάνει και να τιμωρεί τα όποια "τρωκτικά". Το ότι κάτι γίνεται λάθος, δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνεται : πρέπει απλά να οργανωθεί σε άλλη βάση.

quote:
που είναι το κράτος στην Κόρινθο?...πουθενά είναι η απάντηση

Κακώς δε βρίσκεται εκεί, αλλά εσύ είσαι σίγουρος ότι δε θα έπρεπε ως πολίτες να πιέσετε την κρατική μέριμνα να λειτουργήσει, αντί να τα περιμένετε από άλλους φορείς;

quote:
Η εκκλησία μπορεί μόνη της και με την εισφορά των πιστών να μισθώσει τους ιερείς της.
Όλα όμως αυτά τα καλά δε θα είναι σε θέση να τα συνεχίσει! και μην απατάσαι ότι θα τα παρέχουν τα λαμόγια του κράτους.
Νομίζουν οι χριστιανομάχοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα γιατί δε σε θεωρώ τέτοιο), ότι αν κοπεί ο μισθός των ιερωμένων από το κράτος, θα πάψει αυτόματα ή σε βάθος χρόνου, να υπάρχει και ο χριστιανισμός!
Είναι οικτρά γελασμένοι.

Συμφωνώ στο τελευταίο : ο χριστιανισμός σαν ιδεολογία δε θα πάψει να υπάρχει, αν πάψει η μισθοδοσία των κληρικών, αλλά θα φανεί πόσοι εκ των δηλώντων Χ.Ο. θα θυσίαζαν (όπως εσείς στην κοινότητά σας) τον οβολό τους για το όνομα της πίστης τους.

quote:
Αλλά για μένα θα έπρεπε η εκκλησία να συμπεριφερθεί όπως ο Γιώργης προς τους οικολόγους! που τους χάρισε το υπουργείο Περιβάλλοντος και όπου φύγει φύγει!!...να τους δώσει το 90 και πλέον τοις εκατό της αμύθητης ακίνητης περιουσίας της, που είναι δάση και βουνά....και να τους πει να κάνουν αυτοί τις παραπάνω αγαθοεργίες που περιέγραψα....και να δεις μετά πόσα απίδια πιάνει ο σάκος!

Δε διαφωνώ σε αυτή τη σκέψη. Αν μάλιστα μία τέτοια μεταβίβαση γινόταν προς ένα Ν.Π.Δ.Δ. αξιοποίησης ακίνητης περιουσίας, τα μέλη του οποίου θα ευθύνοντο ποινικώς για την παραμικρή ατασθαλία, ακόμα καλύτερα... αλλά πού τέτοια τύχη;

quote:
Οι μεταβιβάσεις όπως περί "βατοπεδίου" έγιναν με την πρωτοβουλία της εκκλησίας?

Με τη συμμετοχή, όχι με την πρωτοβουλία. Και αυτό δε συνάδει με το σκοπό και τις βασικές αρχές του Χριστιανισμού.

quote:
Και τι εννοείς λέγοντας ("νόμιμης" ή μη) χρηματοοικονομική δραστηριότητα?

Τη συμμετοχή της σε μετοχικά κεφάλαια εταιρειών εισηγμένων στο Χρηματιστήριο (12 εκατ. μετοχές της ΕΤΕ, ζητώντας μάλιστα και εκπροσώπηση στο Δ.Σ.(!!!) (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4555239&ct=1)), την απόπειρα (ΕΠΑΝ)ίδρυσης εταιρείας της Εκκλησίας, με νεότερο όνομα ΑΝΟΕΕ - ΑΝαπτυξιακός Οργανισμός της Εκκλησίας της Ελλάδος (http://www.capital.gr/News.asp?id=721690), που αντικατέστησε την πρώην ΣΥΜΕΑΝ και φυσικά οι γνωστές υποθέσεις τύπου Βατοπεδίου και όχι μόνο. Αλλά δεν είναι μόνο ελλαδικό φαινόμενο και το αναγνωρίζω, τουλάχιστον η Εκκλησία της Ελλάδος δεν εμμπορεύεται ναρκωτικά, όπως λέγεται ότι πράττουν κάποιες άλλες...

quote:
Εμείς οι χριστιανοί, το γνωρίζουμε μέσω του Ιησού τον οποίον πιστεύουμε. Δεν το ασπάζεσαι κανένα πρόβλημα. Άποψη είναι φίλε μου.

Νομίζω ότι παρανόησες τη θέση μου. Λέγοντας "αναξιόπιστες μαρτυρίες" δεν εννοούσα την Ανάσταση (που δε με αφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση), αλλά τις μαρτυρίες ανθρώπων ότι "πήγαν και γύρισαν" από το θάνατο.

quote:
Αλίμονο εάν ο κακός άνθρωπος ξέφευγε από τη Θεία τιμωρία για την γήινη κακία που επέδειξε!!!....τότε όντως δε θα υπήρχε Θεός.

Ο κακός άνθρωπος βιώνει την τιμωρία του σε αυτή τη ζωή. Το βάθος της αντιληπτικότητας και της εσωτερικής κατανόησής του επηρεάζει απλά το βαθμό της συνειδητοποίησης αυτής της τιμωρίας, αλλά δεν την αναιρεί, ανεξαρτήτως του αν ο ίδιος προσπαθεί να την κρύψει. Άλλωστε η ευτυχία δεν είναι αυτό που νομίζουν οι πολλοί...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 07/02/2010 20:46:16

Edited by - kostakis on 07/02/2010 20:50:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τέτοιες κατινιές, φίλη mimosa, δεν μπορείς να μειώσεις, ούτε την εθελούσια θυσία του Χριστού, ούτε τον αγώνα τόσων χριστιανών, να υποστηρίξουν την πίστη τους και να διαχωριστούν, απο το βαρβαρικό σύνολο, της εποχής εκείνης....Όλος ο κόσμος, έζησε το θαύμα του χριστιανισμού,δεν το χαίρεστε;...Δεν βλέπετε τίποτε;
Δεν βλέπετε για τι εποχές μιλάμε;Σφάζανε και σκοτώνανε,χωρίς σκέψη, απο τον χριστιανιαμό, περίμενες να αποδειχθεί θύμα;Όταν έχεις τον Θεό μαζί σου,δεν χάνεις...Κι ο εγωισμός του σημερινού ανθρώπου, δεν μπορεί να δεχτεί, ότι εχει ανάγκη τίποτε....Μέχρι την πρώτη δυσκολία...Μετά τα θυμάται όλα...Παναγία, Χριστός,όλα....Αλλά, τόσο αληθινοί είμαστε...
Φίλη ar_ia, όσα δεν φτάνει η αλεπου,τα κάνει κρεμαστάρια κι αγουρίδες....Μακάρι κορίτσι μου, να υπήρχε κάτι που να συγκριθεί με τον χριστιανισμό, θα ήμασταν όλοι καλύτερα...Απο την ευγενή άμιλλα..Δυστυχώς, μόνο βάρβαρους, που προαπαθούν να δειξουν φυσικοί, έχουμε απέναντι...Ας κοιτάει ο καθείς τα δικά του χάλια κι ας μην ασχολείται με τους αλλους...Μπας και διορθωθούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 20:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί κατινιές τρεχαγύρευε;
Πού είναι η ευθύνη του πιστού στα λόγια του φίλου μας; Που είναι η ατομική προσπάθεια; Ποιά είναι τα λόγια ενθάρρυνσης; Το.. πηγαίντε να πάρετε "ΦΩΣ" 5 Ευρώ το κιλό απο τα Ιεροσόλυμα; Το..αφού κάποιος άλλος έχει ανεβεί τον Γολγοθά σας, κοιμηθείτε ήσυχοι;
Εσύ τουλάχιστον σκέφτεσαι...πές μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

Φίλη ar_ia, όσα δεν φτάνει η αλεπου,τα κάνει κρεμαστάρια κι αγουρίδες....



Και κακές αντιγραφές επίσης

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιός οδηγεί τους ανθρώπους στην απραξία και σε ταφοπλακολαγνεία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε συ mimosa,δεν έχεις καταλάβει, ότι αυτό που γίνεται γίνεται σκοπίμως, προκειμένου οι άνθρωποι, να μην έχουν ελπίδα και να σκέφτονται άσχημα πράγματα;Ταφοπλακολαγνεία;Ρε φιλαράκι,τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις;Δεν θα πεθάνουμε;Τι κάνουμε;Αδιαφρούμε γιατο τέλος μας;Και το θεωρείς σωστό;
Φίλη ar_ia πές μας το πρωτότυπο του:..."Σκίσε με να αλλάξω ράφτη" άμα μπορείς βέβαια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 21:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκεί έχει ποντάρει και η εκκλησία. Στον φόβο του ανθρώπου για τον θάνατο και τον σερβίρει με ωραίο περιτύλιγμα. Ο θάνατος είναι παντού, θα έρθει, η ζωή που είναι; γιατί απουσιάζει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστη και γνώση...

Πιστεύω και γνωρίζω ... δυό εντελώς διαφορετικά πράγματα που κατα βάσιν , η ύπαρξη του ενός αναιρεί το άλλο!

Όποιος γνωρίζει, αυτό το βασίζει στις αισθήσεις του και στο μυαλό του..

Ποτέ κανείς δεν είπε:

-Πιστεύω σ'αυτό ή στο άλλο και αυτό διότι το γνωρίζει , άρα το δέχεται ως υπαρκτό ..δεν μπορεί να το βλέπει και ταυτοχρόνως να λέει πιστεύω -ότι υπάρχει π.χ- αλλα το βλέπω ...άρα υπάρχει!

Ηπίστη έχει ιδιαίτερη σημασία , όταν πρόκειται για ζητήματα θρησκείας!

Ο Κίργκεκορ έλεγε ότι αν αντιλαμβάνομαι αντικειμενικά το θεό , τότε δεν τον πιστεύω!
Ακριβώς όμως επειδή δεν είμαι σε θέση να αντιληφθώ αντικειμενικά ττην ύπαρξή του ...ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΣΕ ΑΥΤΗΝ!

Παλαιότερα , πολλοί προσπαθούσαν να αποδείξουν την ύπαρξη του θεού -ή έστω να την αντιληφθούν- με την λογική τους.
Αν όμως καταπισατούμε με τέτοια συστήματα απόδειξης του θεού και λογικά επιχειρήματα , τότε χάνουμε την πίστη μας και την θρησκευτική μας θέρμη!

Το σημαντικό δεν είναι , αν ο χριστιανισμός ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα , αλλα αν "για μένα" είναι ή όχι αλήθεια!

Στο μεσσαίωνα , η ίδια φράση είχε διατυπωθεί με την φράση "Credo quia absurdum" δηλαδή...."πιστεύω επειδή είναι παράλογο"..!

Αν η κάθε θρησκεία απευθυνόταν στην λογική μας -και όχι σε άλλες πλευρές μέσα μας- τότε δεν θα ήταν θέμα πίστης αλλα γνώσης!

Και ασφαλώς , όλοι όσοι γνωρίζουν περί του Κίργκεκορ...ασφαλώς θα γνωρίζουν το πόσο πιστός υπήρξε και προσπάθησε να δώσει μια εξήγηση στα περί της πίστεως!

Τώρα βέβαια , οι σύγχρονοι χριστιανοί και μάλιστα οι "ορθοί χριστιανοί"...και τον έχουν δεί το θεό αλλα και έχουν συζητήσει ή και φάει μαζί του και αυτό διότι δεν τους αρκεί που είναι ή πρόκειται για μια προσωπική τους αλήθεια αλλα προσπαθούν να πείσουν και τους υπολοίπους...

Άρα δεν είναι αυτό που τους ενδιαφέρει ...δηλαδή να πιστεύουν οι ίδιοι αλλα έχουν υποκειμενικοποιηθεί στο δόγμα και στον φόβο της απώλειας της ύπαρξής του...δηλαδή έχουμε ακραίες ψυχολογικές αναζητήσεις που έχουν να κάνουν με το "υπερεγώ" τους και όχι απλά με το συνειδητό μέρος του "εγώ"...

Δεν πρόκειται για ταπεινούς ανθρώπους ..."πιστούς" αλλα για ψυχογεννητικά σύδρομα του "υπερεγώ" και δεν είναι τυχαίες οι κορώνες και οι ξέφρενες κραυγές του τύπου:

Φασίστες..σκίσε με ν'αλλάξω ράφτη και όλα τ'αλλα "όμορφα"...

Απωθημένα ...τα οποία απωθούνται βιαίως και αποδίδονται στον σατανά και απωθούνται καθημερινά προκειμένου να γλυτώσουν απο τις επικρίσεις της συνείδησης!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φιλαράκι,mimosa, δεν ειχε τι να κανει ο χριστιανισμός και όταν τον διώκαν,μαζοχιστικά εντελώς,σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει το φόβο εναντιον του...Αν καταλαβαίνετε τι γράφετε, μερικες φορές....Σκέτος εγωιαμός....
Η ζωή;απουσιάζει;όχι ρε φιλαράκι,εκεί είναι η ζωή, εμείς είμαστε αλλού....Ή καλύτερα, "η ζωή είναι ωραία, αλλα τα έχει με άλλον..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εκεί έχει ποντάρει και η εκκλησία. Στον φόβο του ανθρώπου για τον θάνατο και τον σερβίρει με ωραίο περιτύλιγμα. Ο θάνατος είναι παντού, θα έρθει, η ζωή που είναι; γιατί απουσιάζει;


Φίλη μου , καλησπέρα !

Η ζωή δεν "έρχεται" παντού και σε όλους , έρχεται στις υγιείς σκέψεις και συμπεριφορές και είναι αυτές που τείνουν να συγκροτούν υγιείς προσωπικότητες και να θεμελιώνουν την ύπαρξη της ζωής!

Ζωή και θάνατος είναι εδώ ...όπως παράδεισος και κόλαση αν το δούμε απο την άλλη πλευρά..!

Όσοι θέλουν να χάσουν την εδώ ζωή τους προς χάριν μιας άλλης που "φαντάζονται" με γειά τους με χαρά τους..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 22:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι ρε φιλαράκι,mimosa, δεν ειχε τι να κανει ο χριστιανισμός και όταν τον διώκαν,μαζοχιστικά εντελώς,σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει το φόβο εναντιον του...Αν καταλαβαίνετε τι γράφετε, μερικες φορές....Σκέτος εγωιαμός....
Η ζωή;απουσιάζει;όχι ρε φιλαράκι,εκεί είναι η ζωή, εμείς είμαστε αλλού....Ή καλύτερα, "η ζωή είναι ωραία, αλλα τα έχει με άλλον..."

Μα καλά ρε Βαγγελάκη...κανείς εδώ μέσα δεν ξέρει τι γράφει και τι λέει , παρά μόνον εσύ???

Μήπως παραλογίζεσαι ...???

Για ψάξτο λιγάκι..για ψάξτο και κόψε αυτές τις ηθικολογικού περιεχομένου λαικίστικες τοποθετήσεις...άντε μπράβο!!!

Κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

Φίλη ar_ia πές μας το πρωτότυπο του:..."Σκίσε με να αλλάξω ράφτη" άμα μπορείς βέβαια....



Κοίτα, δεν έχω την διάθεση κάθε φορά να προσπαθώ να καταλάβω τι θες να πεις γι' αυτό πες αυτό που θέλεις από την αρχή η μην μιλάς καθόλου.


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Εαρινάκι,χαίρομαι,που παρά την ηλικία μου, με λές Βαγγελάκη....Το καταλαβαίνω αυτό.....Δεν υπαρχουν μεγαλύτεροι απο μας...Είμαστε οι μονοι,....Με κανεναν γιατρό, το συζήτησες το θέμα;
Και την χάρη που ζητας, δεν μου την κάνεις εσύ εδώ και καιρό....Βλέπεις, δεν καταλαβαίνεις τι συζητάμε,αλλά επιμένεις να πετάς κοτσάνες..Εγώ δλδ, που έχω χάσει τα μαλλιά της κεφαλής μου με τις απίθανες μ@@@κίες σου, τι να πω;
Ήμαρτον, πια!!!!
Φίλη ar_ia,αν δεν ξέρεις, γιατί μιλάς τότες;Και έχεις δίκιο..Αφού δεν καταλαβαίνεις και μπαίνεις για να κάνεις την πλάκα σου, εγώ γιατί σου μιλάω σοβάρα;...Θα το σταματήσω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa

Φίλη ar_ia,αν δεν ξέρεις, γιατί μιλάς τότες;Και έχεις δίκιο..Αφού δεν καταλαβαίνεις και μπαίνεις για να κάνεις την πλάκα σου, εγώ γιατί σου μιλάω σοβάρα;...Θα το σταματήσω...



Kαι πολύ καλά θα κάνεις.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς καλή μου ar_ia, νόμιζα ότι κάναμε διάλογο, όχι ότι μα@@κι@@μαστε...Δεν θα το επαναλάβω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 23:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas
Γιατί; μήπως σκέφτηκες εσύ να πας σε κανά παπά να κάνει κανά εξορκισμό;

Στον Άγιο Κυπριανό στη Χασιά καταφεύγουν για εξορκισμούς οι βαρεμένοι θρησκόληπτοι χριστιανοί , που κουβαλάνε κάτι δυστυχισμένα πλάσματα με ψυχολογικά προβλήματα για να τους εξορκίση ο παπάς τα δαιμόνια . Πήγα μια φορά από περιέργεια για να παρακολουθήσω τα τεκταινόμενα , και μόνο που δεν έκανα εμετό από την αηδία που ένοιωσα .
quote:
silverCostas
Ποιος νόμισες ότι είσαι; Δεν κοιτάζεις γύρω σου να δεις πόσοι φεύγουν καθημερινά;

Είναι φυσικός νόμος .
quote:
silverCostas
Τόση τύφλωση αδελφέ μου; Έρχεται και η δική σου σειρά, ή έχεις την εντύπωση ότι είσαι αθάνατος;

Δεν έχω τέτοιες ψευδαισθήσεις .
quote:
silverCostas
Χρόνο σου δίνει λίγο ακόμη, μήπως έλθεις σε επίγνωση της πραγματικότητας.

Το πόσο χρόνο ζωής έχει ο κάθε άνθρωπος , δεν τον γνωρίζει . Οφείλει όμως να τον χρησιμοποιή δημιουργικά και θετικά προς όφελος τόσο δικό του , όσο και του κοινωνικού συνόλου , και όχι περιμένοντας μοιρολατρικά προσευχόμενος την στιγμή του θανάτου του .
quote:
silverCostas
Ασυνείδητα εκμεταλεύεσαι την αγάπη του Θεού, που σου δίνει
χρόνο για να ανοίξεις τα μάτια σου.

Άκου φίλε silverCosta για να το έχεις υπ’ όψιν σου . Είμαι 72 έτών και ότι δημιούργησα στην ζωή μου το δημιούργησα με θεμιτά μέσα δίχως να παραβλάψω συνανθρώπους μου , υποστήριζα και υποστηρίζω πάντοτε τον αδικημένο , και γι αυτό απολαμβάνω ακόμα ύστερα από τόσα χρόνια συνταξιοδότησης την αγάπη και την φιλία των πρώην συνεργατών μου με τους οποίους επικοινωνώ τακτικότατα . Ακόμα και σήμερα , δεν έπαψα να εργάζομαι και να χρησιμοποιώ θετικά τον χρόνο μου φυτεύοντας , κάνοντας διάφορες κατασκευές ή επισκευές στο σπίτι μου , διαβάζοντας βιβλία και επικοινωνόντας μέσω του διαδικτύου . Για τον λόγο αυτό φίλτατε έχων την συνείδησή μου ήσυχη και την οικογένειά μου εξασφαλισμένη , δεν με απάσχολει το πότε θα πεθάνω ούτε το τι θα γίνη μετά . Εγώ ήλθα στη ζωή για να ζήσω θετικά τον χρόνο που μου αναλογεί και να δημιουργήσω και όχι να περιμένω το πότε θα έλθη η ώρα του θανάτου μου . Αυτούς τους φόβους και τις ανασφάλειες τις αφήνω για σένα και τους φανατικούς ομόθρησκούς σου .
quote:
silverCostas
Μάθε, αν δεν γνωρίζεις, μετά την ταφόπλακα δεν υπάρχει μόνο αγάπη του Θεού, υπάρχει η δικαιοσύνη Του: Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας

Άκου φίλε silverCosta για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα μια και καλή . Αυτές οι παπαριές , για να μη πω καμιά άλλη λέξη και παραβιάσω τους κανόνες του forum , είναι κατάλληλες για να τρομοκρατούν τους αγράμματους θρησκόληπτους και να τους κρατάνε μέσα στο μαντρί . Για μένα ο όποιος Θεός δεν ανήκει σε θρησκείες ούτε έχει γιούς θυγατέρες και συγγενολόϊ . Οι θρησκείες είναι ανθρώπινες διαχρονικές επινοήσεις που αποσκοπούν στην εκμετάλλευση των πιστών τους από τα ιερατεία . Επομένως για μένα η μεγαλύτερη μπούρδα και γελοιότητα ταυτόχρονα είναι αυτό που ισχυρίζεσαι . Δηλαδή , ότι ένας δολοφόνος της γυναίκας και του παιδιού του (Άγιος Κωνσταντίνος) ή κατά συρροή δολοφόνος (Ιουστινιανός) θα πάη στον παράδεισο και θα αγιοποιηθή ακόμα επειδή πιστεύει σε ένα μυθολογικό πρόσωπο που λέγεται Ιησούς ή Μανώλης , ενώ ένας ενάρετος άνθρωπος θα πάη στην κόλαση , απλά και μόνο επειδή δεν είναι χριστιανός και είτε ανήκει σε άλλη θρησκεία , είτε είναι άθεος ή άθρησκος όπως εγώ . Αυτό ρε φίλε δεν είναι δικαιοσύνη αλλά κομματικό βόλεμα των δικών μας παιδιών , και έναν τέτοιο κομματάρχη θεό σαν αυτόν εγώ δεν τον θέλω . Χάρισμά σου !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με συγχωρείς καλή μου ar_ia, νόμιζα ότι κάναμε διάλογο, όχι ότι μα@@κι@@μαστε...Δεν θα το επαναλάβω...

Δεν το κάνουν βλέπεις Ευάγγελε όλοι.... αυτό που κάνεις εσύ και το ονομάζεις και διάλογο..αρκεσου στο να το κάνεις μόνος σου , δεν χρειάζεσαι και παρέα..!

soul

Edited by - Εαρινός on 08/02/2010 00:03:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 00:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι είναι φιλε sesostris, ότι φάτε, ότι πιειτε κι ότι καταλάβετε...Πέραν της απομάκρυνσης του ταμείου, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2010, 02:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
silverCostas

quote:
Φίλε, έχω άσχημα νέα για σένα.

Για λέγε...

quote:
Αυτά που γράφω είναι από πρώτο χέρι.

"Από πρώτο χέρι" σημαίνει ότι στα είπε κάποιος αυτόπτης μάρτυρας. Έχεις κάποιον τέτοιο;

Εκτός αν εννοείς ως "πρώτο χέρι" τους εφιάλτες που έβλεπαν οι άπλυτοι ερημίτες και που οι αφελείς τα ονόμαζαν "οράματα".

quote:
Τα έχει διακηρύξει παγκοσμίως μέσω του "φυλλαδίου χρήσης" (Αγία Γραφή ), Αυτός που ανέβηκε στον Γολγοθά για σένα, για μένα, για όλο το ανθρώπινο γένος.

Έχω και γω νέα για σένα.

1. Κανείς δεν ανέβηκε στο Γολγοθά ούτε έπαθε τίποτε εκεί πάνω...ούτε για μένα ούτε για κανέναν άλλο.
2. Ο τύπος που υποτίθεται ότι ανέβηκε στο Γολγοθά είναι εφεύρεση των λαϊκών μύθων, όπως ο Διγενής Ακρίτας.
3. Το "φυλλάδιο χρήσης" εφευρέθηκε το 2ο αιώνα, όταν μαζεύτηκαν σε ενιαίο κείμενο οι προφορικοί μύθοι και οι ιστορίες που έλεγαν οι γιαγιάδες στα εγγόνια τους για να τρώνε το φαγητό τους. Φυσικά, τις ανοησίες αυτές έχεις κάθε δικαίωμα να τις θεωρείς ιερές...

quote:
ότι κάθε χρόνο στα Ιεροσόλυμα, θα πραγματοποιεί τρία θαύματα για όλη την ανθρωπότητα (Άγιο Φως, αντίστροφη κίνηση Ιορδάνη ποταμού, το Σύννεφο του Όρους Θαβώρ ).

Η απάτη με το "άγιο φως" είναι εφεύρημα των καθολικών του 10ου αιώνα που κληρονόμησαν οι ορθόδοξοι. Το ότι υπάρχουν αφελείς που πιστεύουν ότι ο θεός τους είναι θαυματοποιός είναι χαρακτηριστικό της νοητικής κατάστασης των ατόμων αυτών.

Τα υπόλοιπα 2 "θαύματα" ανήκουν στη φαντασία αυτών που τα δημιούργησαν και στην αφέλεια αυτών που τα πιστεύουν.

quote:
Έτσι μετά την ταφόπλακα θα παρουσιαστείς έμπροσθέν Του, θα γονατίσεις θα Τον προσκυνήσεις και θα Του ζητήσεις έλεος.

Το γιό του Γιαχωβά; Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν συνηθίζω να γονατίζω μπροστά σε κανέναν, ειδικά αν αυτός δεν έχει υπάρξει ποτέ.

Μετά την ταφόπλακα είναι πολύ πιθανότερο να συναντήσω τον μπάτμαν παρά αυτόν που λες.

Αν τον συναντήσεις εσύ, πέστου χαιρετίσματα από μένα.

quote:
Αν έως το τελευταίο λεπτό της εδώ ζωής σου δεν τον δεχθείς σαν Κύριό σου και Σωτήρα σου, όσες μετάνοιες και αν κάνεις μετά την ταφόπλακα, η θέσης σου θα σε περιμένει, ξέρεις που...

"Κύριο" έχουν μόνο τα οικόσιτα ζώα, οι δούλοι και οι χριστιανοί. Εγώ δεν έχω και δεν σκοπεύω να βάλω κάποιον στη θέση αυτή, ειδικά έναν ανύπαρκτο Ασιάτη. Και πάλι βέβαια, εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς "Κύριό" σου όποιον θέλεις. Υποθέτω ότι ανήκεις σε μια από τις παραπάνω κατηγορίες...

quote:
Τώρα εκμεταλλεύεσαι την αγάπη Του και την Πατρική ανοχή Του.

Δεν ξέρω τι εκμεταλλεύομαι εγώ αλλά οι εκπρόσωποί του εκμεταλλεύονται εμένα και όλον τον κόσμο. Οπως το βλέπω, μας χρωστάει, δεν του χρωστάμε.

quote:
Μετά την ταφόπλακα είναι η ώρα της Δικαιοσύνης.

Τουλάχιστον θα μπορούμε να έχουμε σαν δικαστή κάποιον υπαρκτό; Γιατί αν περιμένουμε να μας δικάσει ο Γιαχωβάς ή ο άστεγος γιός του, θα μας φάει η αναμονή...

quote:
Έτσι δουλεύει ο πνευματικός Νόμος.

Εγώ δεν το ήξερα σαν "Πνευματικό Νόμο". Σαν "απύθμενη βλακεία" το ήξερα.

quote:
Γράψε λοιπόν τώρα όσα θέλεις εναντίον Του.

Μα... δεν έχω τίποτε εναντίον του όπως δεν έχω και τίποτε εναντίον οποιουδήποτε φανταστικού προσώπου. Τι θα μπορούσα, ας πούμε, να γράψω εναντίον του παπουτσωμένου γάτου;

quote:
Μετά την ταφόπλακά σου, θα είναι η σειρά Του!!!

Καλά. Πάντως το να πιστεύεις τον 21ο αιώνα τα ασιατικά παραμύθια που κατέγραψαν κάποιοι ανώνυμοι πριν 1900 χρόνια και τα μπουρδολογήματα των καλογέρων που σκοπεύουν στην τρομοκράτηση των αφελών (καλή ώρα) δείχνει πως δίκαια ανήκεις εκεί που ανήκεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy