ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 11:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΕΙΣ ? αντε παλι απο την αρχη ... βαλαμε το κασετοφωνο να παιζει απο την αρχη την κασσετα .... το ακατανοητο εχεις ρε φιλε ? σου μιλησα ? εαν ΕΧΕΙΣ ... ΕΣΥ ... να πεις κατι επι των ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ πεστο ... αν και θα ειναι η αποκαλυψη καθως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ !!!!! ΠΟΤΕ !!! και αποδειξη ειναι αυτο που γραφεις παραπανω ... παψε να κρινεις οτι βλεπεις και φροντισε να μιλας για οτι ξερεις και οταν εχεις αποψη , οταν και εαν συμβει ... ΤΟΤΕ γραψε την να την μαθουμε και εμεις !!!!

ΑΠΟΔΕΙΞΗ των οσων λεω εισαι εσυ ... απλο και ξεκαθαρο παραδειγμα του τι κανει η πιστη και πως αλιωνει τον ανθρωπο ΟΤΑΝ δεν μπορει να το ελενξει καθως δεν συμβαινει σε ολους αλλα στους ποιο πολλους !!!


[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 12:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
ΑΠΟΔΕΙΞΗ των οσων λεω εισαι εσυ ... απλο και ξεκαθαρο παραδειγμα του τι κανει η πιστη και πως αλιωνει τον ανθρωπο ΟΤΑΝ δεν μπορει να το ελενξει καθως δεν συμβαινει σε ολους αλλα στους ποιο πολλους !!!


Η πίστη ενισχύει τον άνθρωπο δεν τον αλλοιώνει, το αντίθετο συμβαίνει.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 13:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Sesostris:
Το ότι το DNA του χιμπατζή είναι κατά 98% όμοιο με αυτό του ανθρώπου, επειδή έρχεται σε αντίθεση με το δόγμα σου για σένα δεν είναι απόδειξη .

Και γιατί δε χρησιμοποιούμαι τότε μοσχεύματα πιθήκων αλλά γουρουνιών?
αυτά που ταιριάζουν περισσότερο με τα ανθρώπινα ζωτικά όργανα είναι του γουρουνιού και όχι του πιθήκου.....για πες μας τώρα....σύμφωνα με την επιστήμη δε θα έπρεπε να παίρναμε ως ανταλλακτικά αυτά του 98%?


Όντως, φαίνεται λογική η απορία σου ευρωπαίε.
Για να δούμε τι θα μας απαντήσουν οι "πανεπιστήμονες" του φόρουμ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 18:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσο καιρό εδώ μέσα, φίλε makfor, η Αποκάλυψη, που λές, λίγες φορές αναφέρθηκε...Άλλα λέμε, αλλα φαίνεται,δεν τα διαβάζεις....Σε ..ιμέιλ τα θέλεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 05:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..... Αυτό που δεν ισχύει πέραν του τάφου αλλά και πρίν από αυτόν είναι η επιλογή ορισμένων , που αντί να συμβάλλουν στο κοινωνικό σύνολο κλείνονται σε μοναστήρια και ζουν εις βάρος της κοινωνίας τρόγωντες , πίνοντες και όκνωντες , δίχως να προσφέρουν τίποτε απολύτως .
*


Φίλε ανάλογα τα μάτια βλέπει ο καθένας αυτά που μπορεί να δει.

Εσένα σου έφαγαν πολλά λεφτά οι Μοναχοί;
Εάν ναί, τότε ήσουν κορόιδο.
Εάν δεν σου τα έφαγαν οι μοναχοί, είναι αδύνατον να μην σου τα έφαγαν άλλοι.
Μήπως τα σκυλάδικα; τα γήπεδα; οι κομματικοί οργανισμοί;
Μην ντρέπεσαι, πες το, κάποιος θα σου τα έφαγε ή σου τα τρώει.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κλείνεσαι στο σπίτι σου και δεν βγαίνεις έξω να δώσεις την δυνατότητα σε κάποιον να σου τα φάει.
Δεν με διαφέρουν οι δικαιολογίες, π.χ. ότι τα ξοδεύεις για βιβλία ή για σπορ κ.λ.π.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Κάποιος σου τα τρώει.
Φυσικά είσαι αφεντικό στο πορτοφόλι σου, έχεις απόλυτο δικαίωμα να κάνεις αυτό που νομίζεις σωστό, ή αυτό που σε ευχαριστεί. Το σέβομαι.

Εσύ σέβεσαι το δικό μου ελεύθερο δικαίωμα να δίνω τα λεφτά μου εκεί που θέλω, ακόμη και αν για σένα είναι ηλίθιο αυτό που κάνω;

Μήπως εσύ όταν τα ξοδεύεις τα λεπτά σου με ρώτησες αν αυτό που κάνεις, το βρίσκω λογικό ή ηλίθιο;

Θέλω να τα ακουμπάω να τα τρώνε οι Μοναχοί. Μπορώ; ή πρέπει εγώ για κάποιο άγνωστο λόγο, να ζητώ την έγκρισή σου;

Σε ερωτώ δεν μπορώ να κάνω την κατ' εσέ βλακεία μου;

Σε αυτό τον κόσμο δεν πρέπει όλοι να βολεύονται, ακόμη και οι Μοναχοί;
Είναι δε οι μοναδικοί που βολεύονται με αυτό τον τρόπο,
ενώ όλοι οι άλλοι είναι οι τίμιοι και αξιοπρεπείς;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 05:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.

8 ) Επιστολή
Μη ξεχνάς, παιδί μου, τον σκοπόν σου. Κοίταξε εις τον ουρανόν τα κάλλη που μας περιμένουν, τι είναι τα παρόντα; Ουχί τέφρα και σκόνη και όνειρον; Ουχί ορώμεν τα πάντα υποκείμενα εις την φθοράν; Ενώ τα άνω αιώνια, του Θεού η βασιλεία είναι ατελεύτητος και μακάριος όστις κατασκηνώση εν αυτή, διότι θα βλέπη την δόξαν του θείου προσώπου! Παιδί μου να μη ξεχνάς ότι είμεθα προσωρινοί εις αυτόν τον κόσμον και ότι η ζωή μας κρέμεται εις μίαν κλωστήν και ότι όλα τα καλά του κόσμου είναι μάταια. Όταν λοιπόν έχωμεν αυτήν την γνώσιν της αληθείας, φυσικά θα στρέφωμεν συνεχώς κάθε στιγμήν τα μάτια της ψυχής μας προς την αιώνιον ζωήν, προς την άνω Ιερουσαλήμ, εκεί όπου οι χοροί των αγγέλων ψάλλουν τα απερινόητα εις γλυκύτητα και σοφίαν άσματα του Θεού. Ω, παιδιά μου, πόσην δόξαν θα έχουν αι ψυχαί σας, όταν μετά θάνατον θα ανέλθουν εις τους ουρανούς και θα συναριθμηθούν με τους αγγέλους του Ουρανού!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 08:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τόσο καιρό εδώ μέσα, φίλε makfor, η Αποκάλυψη, που λές, λίγες φορές αναφέρθηκε...Άλλα λέμε, αλλα φαίνεται,δεν τα διαβάζεις....Σε ..ιμέιλ τα θέλεις;

οπως παντα ... μια απο τα ιδια ... ΧΑΧΑ ... οτι και εαν σε ρωτανε οτι και εαν σου λενε ... εσυ το ΒΙΟΛΙ ΣΟΥ !!!! αυτη ειναι η απαντηση σου ??? μπραβο ... και εις ανωτερα ...

εδω και τοσο καιρο εδω μεσα εχουν ειπωθει πολλα και καλα , απο πολλους ακομη και εαν διαφωνω με αυτα που λενε ... ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΤΙΠΟΤΑ !!!! και μας το παιζεις και τσατσα του φορουμ απο πανω ... τι να πω , οτι και να πω δεν εχει νοημα με σενα , εισαι το απολυτο ντουβαρι!!!! αντε νασαι παντα καλα

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 09:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποιός απο τους δυο μας είναι ..ελαφρύτερος του αέρα, φίλε μου
makfor,είναι σε άλλους να το πουν...
Μην κανεις και τον κρινόμενο και την κριτική επιτροπή....Πολυτεχνίτης και ερημοσπιτης;...
'Ασε να παίζει και κανενας άλλος, κανέναν άλλο ρόλο...
Κι όπως πάντα, δεν λές ποτέ τίποτε για τίποτε,αλλά κρίνεις άλλους, με το ΧΑΧΑΧΑ(ΨΑ)...Δες το λίγο το ζήτημα...
Εδώ συζητάμε, πιστεύεις μπορείς να το κάνεις, χωρίς ΧΑΧΑΧΑ:Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 13:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ? (για το τι κανουν οι αλλοι δεν εχουν καμια αντιρηση ... ) .... συζητσας ? οκ συζητα ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 16:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ανάλογα τα μάτια βλέπει ο καθένας αυτά που μπορεί να δει.

Εσένα σου έφαγαν πολλά λεφτά οι Μοναχοί;
Εάν ναί, τότε ήσουν κορόιδο.
Εάν δεν σου τα έφαγαν οι μοναχοί, είναι αδύνατον να μην σου τα έφαγαν άλλοι.
Μήπως τα σκυλάδικα; τα γήπεδα; οι κομματικοί οργανισμοί;
Μην ντρέπεσαι, πες το, κάποιος θα σου τα έφαγε ή σου τα τρώει.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κλείνεσαι στο σπίτι σου και δεν βγαίνεις έξω να δώσεις την δυνατότητα σε κάποιον να σου τα φάει.
Δεν με διαφέρουν οι δικαιολογίες, π.χ. ότι τα ξοδεύεις για βιβλία ή για σπορ κ.λ.π.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Κάποιος σου τα τρώει.
Φυσικά είσαι αφεντικό στο πορτοφόλι σου, έχεις απόλυτο δικαίωμα να κάνεις αυτό που νομίζεις σωστό, ή αυτό που σε ευχαριστεί. Το σέβομαι.

Εσύ σέβεσαι το δικό μου ελεύθερο δικαίωμα να δίνω τα λεφτά μου εκεί που θέλω, ακόμη και αν για σένα είναι ηλίθιο αυτό που κάνω;

Μήπως εσύ όταν τα ξοδεύεις τα λεπτά σου με ρώτησες αν αυτό που κάνεις, το βρίσκω λογικό ή ηλίθιο;

Θέλω να τα ακουμπάω να τα τρώνε οι Μοναχοί. Μπορώ; ή πρέπει εγώ για κάποιο άγνωστο λόγο, να ζητώ την έγκρισή σου;

Σε ερωτώ δεν μπορώ να κάνω την κατ' εσέ βλακεία μου;

Σε αυτό τον κόσμο δεν πρέπει όλοι να βολεύονται, ακόμη και οι Μοναχοί;
Είναι δε οι μοναδικοί που βολεύονται με αυτό τον τρόπο,
ενώ όλοι οι άλλοι είναι οι τίμιοι και αξιοπρεπείς;


το που θα τα δώσεις τα λεφτά είναι σαφώς δικαίωμα σου εκεί που χωλαίνει το πράγμα είναι όταν μας παπαριάζεις το μυαλό με την αδηφάγο εκμεταλλεύτρια του πόνου θρησκεία,που τυχαίνει να πληρώνεις,έτσι μπορεί εγώ να γουστάρω να τα τρώω στο καζίνο,δικαίωμα μου αν όμως αρχίσω να παραληρώ και να λέω
"ωω!!! τι ωραίο το καζίνο μόνο εκεί βρίσκεις την γαλήνη και την ευτυχία τρέχτε όλοι,εκεί θα σωθείτε,τι κάθεστε και αναλώνεστε σε εφήμερα πράγματα χώστε τα στο καζίνο"
τότε θα πρέπει να ακούσω και την κριτική του άλλου είτε θετική είτε αρνητική

τώρα από την στιγμή που παραδέχεσαι ότι οι μονάχοι είναι αλάνια και λαμόγια έχει καλώς αλλά πρόσεξε αυτοί δηλώνουν αναμάρτητοι και ποιο κοντά στον θεό

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas


Θέλω να τα ακουμπάω να τα τρώνε οι Μοναχοί.


Όπου μπορεί ο καθένας τα ακουμπάει....άλλοι στους μοναχούς.....άλλοι στις γκόμενες

quote:
silverCostas
Σε ερωτώ δεν μπορώ να κάνω την κατ' εσέ βλακεία μου;


Κάνε δουλειά σου, ελεύθερα

quote:
silverCostas
Σε αυτό τον κόσμο δεν πρέπει όλοι να βολεύονται, ακόμη και οι Μοναχοί;

Τι λες τώρα......Εννοείται.
Όσο υπάρχουν κορόιδα μια χαρά βολεύονται οι πονηροί!.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε ρώτησα, προφανώς, φιλε μου makfor, για το αν συζητάμε στο φόρουμ, ή όχι....Και κουμάντο στο φόρουμ κάνουμε, άμα λάχει;
Τους,..,,διαχειριστές τους ενημέρωσες;Το αγόρασες μήπως;Μιλάμε για....αρχές και ....λεφτά αισθήματα;....
Μόνο τέτοια άνεση εγώ ξέρω, στο τι κάνει κάθε ένας με τον λόγο του....Δεν πάτε λέω, εγώ, στο χέξ φάκτορυ, να κρίνετε κανένα ταλέντο;
Δεν καταλαβαινω, όμως, αφού διαφωνείς, γιατί γράφεις εδώ,στα χριστιανικά θέματα;
Δεν ασχολείσαι με την,...κηπουρική καλύτερα;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 19:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ silvercostas

quote:
Εσένα σου έφαγαν πολλά λεφτά οι Μοναχοί;
Εάν ναί, τότε ήσουν κορόιδο.
Εάν δεν σου τα έφαγαν οι μοναχοί, είναι αδύνατον να μην σου τα έφαγαν άλλοι.
Μήπως τα σκυλάδικα; τα γήπεδα; οι κομματικοί οργανισμοί;
Μην ντρέπεσαι, πες το, κάποιος θα σου τα έφαγε ή σου τα τρώει.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κλείνεσαι στο σπίτι σου και δεν βγαίνεις έξω να δώσεις την δυνατότητα σε κάποιον να σου τα φάει.
Δεν με διαφέρουν οι δικαιολογίες, π.χ. ότι τα ξοδεύεις για βιβλία ή για σπορ κ.λ.π.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Κάποιος σου τα τρώει.
Φυσικά είσαι αφεντικό στο πορτοφόλι σου, έχεις απόλυτο δικαίωμα να κάνεις αυτό που νομίζεις σωστό, ή αυτό που σε ευχαριστεί. Το σέβομαι.
Εσύ σέβεσαι το δικό μου ελεύθερο δικαίωμα να δίνω τα λεφτά μου εκεί που θέλω, ακόμη και αν για σένα είναι ηλίθιο αυτό που κάνω;
Μήπως εσύ όταν τα ξοδεύεις τα λεπτά σου με ρώτησες αν αυτό που κάνεις, το βρίσκω λογικό ή ηλίθιο;
Θέλω να τα ακουμπάω να τα τρώνε οι Μοναχοί. Μπορώ; ή πρέπει εγώ για κάποιο άγνωστο λόγο, να ζητώ την έγκρισή σου;

Παρότι συμφωνώ με την άποψη σου περί απόλυτου δικαιώματος του καθενός να χρησιμοποιεί το εισόδημά του στους σκοπούς που εκείνος προτιμάει, θα ήθελα να διαφωνήσω στο εξής : νομίζω ότι η τοποθέτηση του sesostris αφορούσε μάλλον στην - κακώς εννοούμενη - "δημοσιοϋπαλληλική" νοοτροπία που έχει αναπτύξει μεγάλο μέρος του κλήρου, καθώς επίσης και την τάση ορισμένων μεγαλοκληρικών προς επίδειξη και πλουτισμό, παρά στον τρόπο χρήσης των εισοδημάτων του εκάστοτε πολίτη. Πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις πως το να αγοράσεις ένα βιβλίο ή να παίξεις ένα Τζόκερ ή να πας στο Καζίνο ή να αθληθείς (πληρώνοντας κάποιο αντίτιμο σε κάθε επιλογή σου) δεν είναι ακριβώς το ίδιο με την υποχρεωτική (μέσω φορολογίας) συνεισφορά στη μισθοδοσία των ιερωμένων και συνεπώς η σύγκρισή σου είναι ατυχής. Αν ίσχυε απλά η δυνατότητα των πιστών πολιτών να πληρώνουν τη μισθοδοσία και τα έξοδα της Εκκλησίας, χωρίς την επιβάρυνση όσων δήλωναν εκτός δόγματος, θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου... είναι όμως έτσι;

quote:
Είναι δε οι μοναδικοί που βολεύονται με αυτό τον τρόπο,
ενώ όλοι οι άλλοι είναι οι τίμιοι και αξιοπρεπείς;

ΌΧΙ, δεν είναι οι μοναδικοί "βολεμένοι", ούτε οι υπόλοιποι είναι οι τίμιοι. Η διαφορά έγκειται στη φιλοσοφία την οποία υπερασπίζεται ένας λ.χ. πολιτικός ή ένας λογιστής ή οδηγός ταξί (τυχαίες οι επιλογές των επαγγελμάτων) σε σχέση με τη φιλοσοφία την οποία ΟΦΕΙΛΕΙ να τιμά ο κληρικός.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 20:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εκτος απο χαζος εισαι και αγραμματος ? ... σε ρωτησα εγω τι συζητατε ? αλλωστε οι αλλοι συζηταν εσυ το παιζεις τσατα ... να μη στα λεω ξανα ... σε ποιο σημειο ακριβως σου κανω ελεγχο ? αα μητσομ ..αα ... ??? οπως σου ξανα ειπα να λες ΔΙΚΑ ΣΟΥ και οχι οτι σου λενε να τα γυρνας ΠΙΣΩ ... φρεσκα ψαρια φωναζει ο ψαρας μητσομ ... ασε που σε αλλο θεμα σου εχω δωσει ΔΙΚΙΟ για οτι λες !!!!

παντως απο οσο βλεπω τα τελυεταια 10 μυνηματα σου ειναι ολο συζτηση!!! αντε συζητα λιγο ακομη ... μαρεσει να σε βλεπω να συζτησας ...χαχαχαχαχα

αλλα πριν κλεισω ας ριξουμε μια ματια στην τοσο σοβαρη συζητηση που κανει ο κυρ τρεχαγυρευε ... παμε λοιπον και για να μη κουραζω μονο για τις σελιδες 4 και 5


1ο

quote:

Έ τώρα, καλέ μου sesostris, υπερβάλεις...Όχι και δεν την ενδιέφερε την επιστήμη, η θρησκεια και το τι λέει....
Αφού, τα μισά που έχει και είχε για να προχωρήσει η επιστήμη, μέσω της θρησκείας τα απέκτησε,τα πήρε......Της θρησκείας, που με κείμενα και παραδόσεις,αλλά και με ενίσχυση των γραμμάτων, συντηρούσε και την επιστήμη..Που μάζευε, ότι έρχονταν απο το Θεό ή τη γνώση, για φυτά και βοτανα, αλλα και άλλους μεθόδους θεραπείας και προόδου του ανθρώπου και χρησιμοποιούσε και μετεδιδε...
Μην λέμε οτι θέλουμε....Πρωί είναι ακόμη...
Και φυσικά, συμφωνω μετα των συνδικτύων μου, που πρωτοποτοθετήθηκαν...


2ο

quote:
Βρε Εαρινέ, τους κούφανες όλους, .....γιατι;
Αγόρι μου,ο άνθρωπος σου λέει,ότι όλα είναι προσωρινά και δεν χρειάζεται άγχος,όλα παρέρχονται και πρέπει να κοιτάμε χωρίς να "κολλάμε" στο τώρα, όλο τον χρόνο,το καταλαβαίνεις αυτό που σου γράφει;Κι εσύ του λές ότι ....αδιαφορείς;
Τι διαβάζεις και τι γράφεις αγόρι μου τοτε;Μόνο για να λές ότι διαφωνείς;
Σου γράφει,οτι η επιστήμη, αλλάζει συνέχεια και ανατρέπει ότι πριν έλεγε και αυτο για να σου δείξει ότι δεν ειναι σοβαρή και σταθερή και εσύ λές ότι τα ΑΠΑΞΙΕΊ;
Αυτά να δεις τι .....αυτοκάνονται...
Αλλά,διαβασε, αγορι μου, τι γράφει ο άλλος, άσε να μιλήσει κανείς άλλος που ξέρει και μετά ...ρεζιλεύεσαι με την άνεση σου...
ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ;
Μεράκι θα μου μείνει...

3ο

quote:
Νάσαι καλά ρε Εαρινέ, μ έκανες και γέλασα πάλι,αλλα, πάνω απο τσίπουρο, αυτή τη φορά.....Καλά βρε ..ευλογημένε,είμαι ... αδιστακτος, επειδή αναφέρω το ..χαμομήλι, που δεν το ανέφερα;Αγόρι μου, δεν καταλαβαινεις εσύ γιατί μιλάω και γράφω, δεν πάει να πει ότι δεν καταλαβαινουν κι οι άλλοι....
Άσε να μιλήσει κανένας σου λέω,για να καταλάβεις πρώτα,μην κόβεις το διάλογο και το κάνεις κωμωδία...

4ο

quote:
Στο γάμο του καραγκιόζη....Δεν καταλαβαινεις τίποτε, παιδί μου!!!!
Έγινε ο άνθρωπος, που δεν μπορεί να καταλάβει,οτι κι αν τον ενδιαφέρει..Πλάκα κάνω...

5ο

quote:
Το ξέρω ότι δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά Εαρινέ μου, αλλά εγώ για τώρα είπα ότι έκανα πλάκα, όχι γενικώς....Αν το καταλαβεις κι αυτό, βέβαια...

6ο

quote:
Ειναι πάντως, απορίας άξιον, πως ο άνθρωπος δίνει σημασία σε πράγματα που μετά απο πενήντα χρονια, δεν θα έχουν υπόσταση, καν...
Πως δίνει σημασία σε προσωρινές ιδέες και όχι αιώνιες...
Επιπολαιότητα της φύσης του ανθρώπου,η παιδική ασθένεια;...

7ο

quote:
Είσαι που είσαι εκτός θέματος βρε Εαρινέ, την...αυτοκριτική τι την θέλεις;....Γιατί, σίγουρα, για ανθρώπους που δεν ξέρεις,όπως αυτοί που κρίνεις,το αν εκκλησιαζονται ή όχι και πόσο,μάλλον μας το παίζεις ..φακίρης, όταν τους κρίνεις....Πράγμα, που δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα να κάνεις και δεν έχεις, αλλά και δεν μπορείς να κάνεις, εξ αγνοίας......
Αιώνες, γράφουμε και ξαναγράφουμε, η εκκλησία στήριξε τον άνθρωπο, τον πιστό, μέσα απο νουθεσίες, διδάγματα και τρόπο ζωής, ώστε να περάσουν οι δύσκολες εποχές και μόλις αυτές περάσαν, ήρθαν κάποιες δεκαετίες αφθονίας, ο άνθρωπος, γίνεται αχάριστος απέναντι στον Θεό....Θα δούμε μπροστά, τι θα γίνει...
Η ιστορία γράφει κύκλο..Έχει ξανασυμβεί αυτό και τα αποτελέσματα, είναι επίσης γνωστά....Πατρικαί νουθεσίαι, που λέει καιτο θέμα, να μην ξεχνιώμαστε...
Ο καθείς, λαμβάνει θέση...

8ο - ΤΣΑΤΣΑ δινι συμβουλες για το ΠΡΕΠΕΙ να λεει καποιος χαχα

quote:
Δεν σας δειχνουμε και δεν συζητάμε για την πίστη μας, εδώ καλέ μου Εαρινέ, κρίσεις εναντιον μας κάνετε...Γι αυτό και το γήπεδο....
Αν κάποτε πεις τι πιστεύεις, μπορεί να μιλήσουμε και για θέματα πίστεως....Μέχρι τότε, διαφημίσεις....

9ο - ΤΣΑΤΣΑ νο2 -ΕΜΕΙΣ και ΕΣΕΙΣ

quote:
Ρε συ makfor, αφού δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφουν, γιατι το κουράζεις το πράγμα;Εσείς συζητάτε για την πίστη μας, εκ του ....ανασφαλούς,γιατί εσείς δεν έχετε, λέτε θρησκεία...Εμείς, συζητάμε περι θείου και αναζητάμε τη γνώση για τον Θεό, εσείς έχετε μπει στο γήπεδο κι υποστηριζετε ομάδες....Κακιά συνήθεια, να ρίχνεις στον άλλο, τα δικά σου λάθη...

10ο

quote:
Τόσο καιρό εδώ μέσα, φίλε makfor, η Αποκάλυψη, που λές, λίγες φορές αναφέρθηκε...Άλλα λέμε, αλλα φαίνεται,δεν τα διαβάζεις....Σε ..ιμέιλ τα θέλεις;

11ο -ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΧΑΧΑΧΑ

quote:
Το ποιός απο τους δυο μας είναι ..ελαφρύτερος του αέρα, φίλε μου
makfor,είναι σε άλλους να το πουν...
Μην κανεις και τον κρινόμενο και την κριτική επιτροπή....Πολυτεχνίτης και ερημοσπιτης;...
'Ασε να παίζει και κανενας άλλος, κανέναν άλλο ρόλο...
Κι όπως πάντα, δεν λές ποτέ τίποτε για τίποτε,αλλά κρίνεις άλλους, με το ΧΑΧΑΧΑ(ΨΑ)...Δες το λίγο το ζήτημα...
Εδώ συζητάμε, πιστεύεις μπορείς να το κάνεις, χωρίς ΧΑΧΑΧΑ:

12ο

quote:
Δεν σε ρώτησα, προφανώς, φιλε μου makfor, για το αν συζητάμε στο φόρουμ, ή όχι....Και κουμάντο στο φόρουμ κάνουμε, άμα λάχει;
Τους,..,,διαχειριστές τους ενημέρωσες;Το αγόρασες μήπως;Μιλάμε για....αρχές και ....λεφτά αισθήματα;....
Μόνο τέτοια άνεση εγώ ξέρω, στο τι κάνει κάθε ένας με τον λόγο του....Δεν πάτε λέω, εγώ, στο χέξ φάκτορυ, να κρίνετε κανένα ταλέντο;
Δεν καταλαβαινω, όμως, αφού διαφωνείς, γιατί γράφεις εδώ,στα χριστιανικά θέματα;
Δεν ασχολείσαι με την,...κηπουρική καλύτερα;...

χωρις σχολια ή μαλλον οχι ας το σχολιασω ...

Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ , γεματος λεξης αγαπης και κατανοησης και σεβασμου για τον συνομιλητη ... ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ ... ΘΑ ΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ...

αντε ριξε ακομη λιγη συζητηση να σε χαρουμε ... ΧΑΧΑΧΑΧΑ ωχ ωχ ειπαμε οχι ΧΑΧΑΧΑΧΑ ... οκ σορυ .. σβυστο ... γραψε ... ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟ για αυτο δεν ειπες τιποτα ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟ

και ΓΙΑ ΠΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 12 ΘΕΣ ΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ ???

γιατι εαν προβληματιστο εσυ θα βγεις χαμενος , με τοσο μισος που εχεις για τον ανθρωπο η θρησκεια που εσυ πιστευεις και εσυ την ερμηνευεις ειναι για τα μπαζα ... προτιμω να μη πιστευω ρε φιλε απο το να γινω σαν εσενα !!!

προφητικη απαντηση στην απαντηση σου ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΧΟ

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]

Edited by - makfor on 05/02/2010 21:18:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 21:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ makfor, τελικά, δεν πρέπει να πας καλά...Ρε φίλε,για τον Θεό και θρησκεια γράφουμε γιατί αυτή είναι η θεματική ενότητα, αν δεν το πρόσεξες...Εσύ σε ....μπουρδέλο πήγαινες και μπήκες κατα λάθος;
Και πλέον πείσθηκα, δεν διαβάζεις ελληνικά...Αλλοιώς θα έβλεπες αν συζητάω, απο όσα δικά μου παραθέτεις....
Στο είπα, αφου δεν το κατέχεις το άθλημα, τι το παιδεύεις;...
Και φυσικά,περι του θέματος, ....παγερή αδιαφορία...Όχι που θα σε κανουμε με το ζόρι σοβαρό...Μιλάς για ότι θέλεις,όπου θέλεις, πάντα..Μόνο εσύ,όμως,γιατί οι υπόλοιποι, άμα τους επιτρέψεις, μιλάνε....
Παιδικές ασθένειες...Σκέψου και λίγο, προβληματίσου με ότι λέμε,μη το παίζεις αδιάφορος...Μήως προβληματιστείς με κάτι, επιτέλους και δεν εισαι τόσο ..ευφορικός...
Πατρικαί νουθεσίαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 22:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
νομίζω ότι η τοποθέτηση του sesostris αφορούσε μάλλον στην - κακώς εννοούμενη - "δημοσιοϋπαλληλική" νοοτροπία που έχει αναπτύξει μεγάλο μέρος του κλήρου, καθώς επίσης και την τάση ορισμένων μεγαλοκληρικών προς επίδειξη και πλουτισμό, παρά στον τρόπο χρήσης των εισοδημάτων του εκάστοτε πολίτη. Πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις πως το να αγοράσεις ένα βιβλίο ή να παίξεις ένα Τζόκερ ή να πας στο Καζίνο ή να αθληθείς (πληρώνοντας κάποιο αντίτιμο σε κάθε επιλογή σου) δεν είναι ακριβώς το ίδιο με την υποχρεωτική (μέσω φορολογίας) συνεισφορά στη μισθοδοσία των ιερωμένων και συνεπώς η σύγκρισή σου είναι ατυχής. Αν ίσχυε απλά η δυνατότητα των πιστών πολιτών να πληρώνουν τη μισθοδοσία και τα έξοδα της Εκκλησίας, χωρίς την επιβάρυνση όσων δήλωναν εκτός δόγματος, θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου... είναι όμως έτσι;

Γειά σου φίλε Κωστάκη!....χαίρομαι που τα λέμε.
O πολίτης συνεισφέρει στη μισθοδοσία του κλήρου.
Αν όμως λάβουμε υπόψη μας ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι οι χριστιανοί! αναλογικά το βάρος το επωμιζόμαστε εμείς! οπότε μικρό το κακό για όσους είναι άθεοι.
Αν όμως χρησιμοποιήσω τη λογική σου, τότε έχουμε πολλούς που αδικούνται!....πάνω απ' όλα οι άτεκνοι!!! δεν έχουν παιδιά!!! γιατί τότε να πληρώνουν και αυτοί Έμεσα από τη φορολογία τους καθηγητές και τους δασκάλους?
Μάλιστα επειδή δεν έχουν παιδιά, πληρώνουν και παραπάνω!!
Γιατί όμως? Δεν είναι τρελό αυτό?
Εγώ είμαι νέος!! γιατί να πληρώνω το ίδιο ποσοστό για τους γιατρούς στο ΕΣΥ? ή για τους γιατρούς του Δημοσίου (ΟΠΑΔ) με τους συνταξιούχους που κάθε τρεις και λίγο πάνε στους γιατρούς?...ζήτημα είναι να πηγαίνω μια φορά το χρόνο στους γιατρούς!.....άρα θα έπρεπε βάση της κίνησης του βιβλιαρίου υγείας να βγει και ο φόρος!!!
Γ ιατί εγώ να πληρώνω τα έξοδα του ασθενή που έχει ανάγκη από αιμοκάθαρση?.....ας τα πληρώσει αυτός και οι συγγενείς του!! (δεν είμαι βέβαια αυτής της απόψεως! απλά, δείχνω ότι η λογική αυτή θα πρέπει να επεκταθεί παντού και όχι μόνο στην εκκλησία αν θέλεις να είσαι δίκαιος!!, μόνο που τότε θα δημιουργηθεί ένα μπάχαλο και τίποτα περισσότερο!)

Έχω όμως ένα μικρό παιδί!! οπότε πάω στον παιδίατρο του Δημοσίου, όπου τα έξοδα τα καλύπτει το Δημόσιο, τουλάχιστον 4-5 φορές το χρόνο.....ο συνάδελφός μου όμως! ούτε φιλάσθενος είναι! ούτε παντρεμένος είναι!!! γιατί να πληρώνει το ίδιο με εμένα?
Κάποιοι είναι αντιρρησίες συνείδησης!! γιατί να πληρώνουν έμμεσα τους φόρους για τη διατήρηση και συντήρηση του στρατού?....άρα θα πρέπει σύμφωνα με την ίδια λογική, να πάρουν απαλλαγή του φόρου.
Κάποιο φωνάζουν για τα δικαιώματα των φυλακισμένων, καλύτερες συνθήκες διαβίωσης κ.λ.π....εξαιτίας τέτοιων φαινομένων οι συνθήκες στις φυλακές είναι όντως πολύ καλύτερες απ' ότι ήσαν 50 χρόνια πριν....εγώ όμως δε συμφωνώ και είμαι υπέρ της κατάργησης των φυλακών που στοιχίζουν δεκάδες εκατομμύρια €.
Θα πρέπει κατ' εμέ να υπάρχει η ποινή του θανάτου για όσους εγκληματούν και βιαιοπραγούν, (αποδεδειγμένα) και χωρίς δίκη...οπότε ούτε έξοδα για δικαστές παραστάσεις κ.λ.π... και να υπάρχουν φυλακές μόνο για τα εγκλήματα περί πάθους άμυνας κ.λ.π... με τις ιδιαιτερότητές τους....άρα αφού διαφωνών θα πρέπει το κράτος να βρει τρόπο να με απαλλάξει από τη φορολογία.
Μπορώ να σου πω δεκάδες τέτοια παραδείγματα.....θα καταλήξω όμως λέγοντας ότι ο ρόλος του κράτους είναι να κρατάει όσο γίνεται κάποιες ισορροπίες.
Έτσι τη στιγμή που οι Έλληνες στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι υπέρ του εκκλησιαστικού λειτουργήματος, αναγκαστικά θέλοντας και μή θα επωμιστείς κι εσύ μέρος του κόστους αυτού! ....όπως και ο κάθε Έλληνας που δε συμφωνεί με το κόστος άλλων θεσμών ή επί μέρους διαδικασιών και έτσι επωμίζεται και αυτός το κόστος.

quote:
kostakis:
ΌΧΙ, δεν είναι οι μοναδικοί "βολεμένοι", ούτε οι υπόλοιποι είναι οι τίμιοι. Η διαφορά έγκειται στη φιλοσοφία την οποία υπερασπίζεται ένας λ.χ. πολιτικός ή ένας λογιστής ή οδηγός ταξί (τυχαίες οι επιλογές των επαγγελμάτων) σε σχέση με τη φιλοσοφία την οποία ΟΦΕΙΛΕΙ να τιμά ο κληρικός.

Παντού υπάρχουν επίορκοι τη στιγμή που από πίσω βρίσκεται ο άνθρωπος! σε όλους τους τομείς και σε όλους τους θεσμούς....κακώς μεν, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 23:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ europaios2 σε ευχαριστώ για τα λόγια σου και επαυξάνω, παρότι διαφωνούμε στις απόψεις

quote:
Αν όμως λάβουμε υπόψη μας ότι η μεγάλη πλειοψηφία είναι οι χριστιανοί! αναλογικά το βάρος το επωμιζόμαστε εμείς! οπότε μικρό το κακό για όσους είναι άθεοι.

Συμφωνώ απολύτως σε αυτό. Εμένα προσωπικά δε με πειράζει να χρηματοδοτώ μέρος του κλήρου, αρκεί να είναι οι λίγοι "καλοί", πειράζει;

quote:
Αν όμως χρησιμοποιήσω τη λογική σου, τότε έχουμε πολλούς που αδικούνται!....πάνω απ' όλα οι άτεκνοι!!! δεν έχουν παιδιά!!! γιατί τότε να πληρώνουν και αυτοί Έμεσα από τη φορολογία τους καθηγητές και τους δασκάλους?
Μάλιστα επειδή δεν έχουν παιδιά, πληρώνουν και παραπάνω!!

Θα σου απαντήσω με την οικονομική ορολογία και θα σου πω ότι ακουμπάς ένα αγαθό "κοινωνικό", οπότε θα πρέπει να θέσουμε το θέμα του κατά πόσον ο ελληνικός λαός επιθυμεί την παιδεία και την εκπαίδευση. Ελπίζω να μην απογοητευτούμε από την απάντηση.

quote:
Εγώ είμαι νέος!! γιατί να πληρώνω το ίδιο ποσοστό για τους γιατρούς στο ΕΣΥ? ή για τους γιατρούς του Δημοσίου (ΟΠΑΔ) με τους συνταξιούχους που κάθε τρεις και λίγο πάνε στους γιατρούς?...ζήτημα είναι να πηγαίνω μια φορά το χρόνο στους γιατρούς!.....άρα θα έπρεπε βάση της κίνησης του βιβλιαρίου υγείας να βγει και ο φόρος!!!

Ομοίως με το ανωτέρω... μόνο που εδώ δεν πιστεύω ότι αντέχει ο (νεο)Έλληνας να δώσει απογοητευτική απάντηση.

quote:
Γ ιατί εγώ να πληρώνω τα έξοδα του ασθενή που έχει ανάγκη από αιμοκάθαρση?.....ας τα πληρώσει αυτός και οι συγγενείς του!!

Φάκελος "προνοιακά επιδόματα". Θα έλεγα ότι αποτελούν στοιχείο ευνομούμενης πολιτείας (όσο ευνομούμενη είναι η δική μας) και αδήριτη κοινωνική ανάγκη. Σαφώς και πρέπει να πληρώνονται πρόνοιες του κράτους, εκτός αν θέλουμε να νεοφιλελευθεροποιήσουμε τα πάντα.

quote:
Κάποιοι είναι αντιρρησίες συνείδησης!! γιατί να πληρώνουν έμμεσα τους φόρους για τη διατήρηση και συντήρηση του στρατού?....άρα θα πρέπει σύμφωνα με την ίδια λογική, να πάρουν απαλλαγή του φόρου.

Οι δαπάνες για την εθνική άμυνα αποτελούν ΔΥΣΤΥΧΩΣ στοιχείο απαραίτητο για τη διατήρηση (την ποια;) του έθνους και την εθνική κυριαρχία, οπότε αποτελούν επίσης κοινωνικό αγαθό.

quote:
Κάποιο φωνάζουν για τα δικαιώματα των φυλακισμένων, καλύτερες συνθήκες διαβίωσης κ.λ.π....εξαιτίας τέτοιων φαινομένων οι συνθήκες στις φυλακές είναι όντως πολύ καλύτερες απ' ότι ήσαν 50 χρόνια πριν....εγώ όμως δε συμφωνώ και είμαι υπέρ της κατάργησης των φυλακών που στοιχίζουν δεκάδες εκατομμύρια €.
Θα πρέπει κατ' εμέ να υπάρχει η ποινή του θανάτου για όσους εγκληματούν και βιαιοπραγούν, (αποδεδειγμένα) και χωρίς δίκη...οπότε ούτε έξοδα για δικαστές παραστάσεις κ.λ.π... και να υπάρχουν φυλακές μόνο για τα εγκλήματα περί πάθους άμυνας κ.λ.π... με τις ιδιαιτερότητές τους....άρα αφού διαφωνών θα πρέπει το κράτος να βρει τρόπο να με απαλλάξει από τη φορολογία.

Το θέμα της θανατικής ποινής είναι μεγάλο κεφάλαιο και γεινκά συμφωνώ με τις θέσεις σου, όπως επανειλημμένα τις έχεις εκφράσει. Το θέμα όμως του σωφρονιστικού συστήματος αποτελεί μία δαπάνη βασικής έστω ασφάλειας και δεν ξέρω πόσοι συνέλληνες θα ήταν θετικοί στην κατάργηση και όχι στην αναδιαμόρφωσή της.

quote:
Έτσι τη στιγμή που οι Έλληνες στη μεγάλη τους πλειοψηφία είναι υπέρ του εκκλησιαστικού λειτουργήματος, αναγκαστικά θέλοντας και μή θα επωμιστείς κι εσύ μέρος του κόστους αυτού! ....όπως και ο κάθε Έλληνας που δε συμφωνεί με το κόστος άλλων θεσμών ή επί μέρους διαδικασιών και έτσι επωμίζεται και αυτός το κόστος.

Εκεί είναι η διαφορά μας φίλε μου. Η υγεία, η παιδεία, η άμυνα, η εθνική ασφάλεια αποτελούν λειτουργίες του κράτους, είναι στοιχεία κρατικής υπόστασης (χωρίς αυτά το κράτος δεν υφίσταται, ούτε διοικητικά, ούτε μεσοπρόθεσμα γεωγραφικά) και επομένως θεωρούνται αγαθά αντισταθμιστικής φύσεως στις εισφορές των πολιτών που κατοικούν σε αυτό. Η δε Εκκλησία αποτελεί μεν θεσμό,πλην όμως α) όχι κρατικό και β) όχι συνυφασμένο με τη λειτουργία του κράτους στη βάση του, αντίθετα αποτελεί μέρος της ιδεολογίας, ή έστω της κουλτούρας των πολιτών του, εξατομικευμένο. Άρα, θα ήταν πολύ πιο εύλογο και φυσικό να εξατομικευτεί και η δαπάνη που αφορά το θεσμό αυτό... εκτός αν κάποιοι συνέλληνες θέλουν να μην έχουν τη στοιχειώδη έστω (βλέπε ΙΚΑ) κοινωνική ασφάλιση, τη στοιχειώδη έστω εκπαίδευση και τις όποιες συνθήκες ασφάλειας μας χαρίζει η εθνική άμυνα σήμερα.

quote:
Παντού υπάρχουν επίορκοι τη στιγμή που από πίσω βρίσκεται ο άνθρωπος! σε όλους τους τομείς και σε όλους τους θεσμούς....κακώς μεν, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Ακριβώς. Απλά είναι διαφορετική η επαγγελματική λειτουργία του λογιστή (και διαφορετικές οι προσδοκίες που πηγάζουν από το ρόλο του) και διαφορετική ενός ιερωμένου, παρόλα αυτά συμφωνώ σε αυτό που λες.
Να είσαι καλά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 00:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Εκεί είναι η διαφορά μας φίλε μου. Η υγεία, η παιδεία, η άμυνα, η εθνική ασφάλεια αποτελούν λειτουργίες του κράτους, είναι στοιχεία κρατικής υπόστασης (χωρίς αυτά το κράτος δεν υφίσταται, ούτε διοικητικά, ούτε μεσοπρόθεσμα γεωγραφικά) και επομένως θεωρούνται αγαθά αντισταθμιστικής φύσεως στις εισφορές των πολιτών που κατοικούν σε αυτό. Η δε Εκκλησία αποτελεί μεν θεσμό,πλην όμως α) όχι κρατικό και β) όχι συνυφασμένο με τη λειτουργία του κράτους στη βάση του, αντίθετα αποτελεί μέρος της ιδεολογίας, ή έστω της κουλτούρας των πολιτών του, εξατομικευμένο. Άρα, θα ήταν πολύ πιο εύλογο και φυσικό να εξατομικευτεί και η δαπάνη που αφορά το θεσμό αυτό... εκτός αν κάποιοι συνέλληνες θέλουν να μην έχουν τη στοιχειώδη έστω (βλέπε ΙΚΑ) κοινωνική ασφάλιση, τη στοιχειώδη έστω εκπαίδευση και τις όποιες συνθήκες ασφάλειας μας χαρίζει η εθνική άμυνα σήμερα.

Aγαπητέ Κωστάκη,
μιας και συμφωνούμε στα λοιπά θα εστιάσω μόνο εδώ. Γράφεις ότι: " Η υγεία, η παιδεία, η άμυνα, η εθνική ασφάλεια αποτελούν λειτουργίες του κράτους, είναι στοιχεία κρατικής υπόστασης (χωρίς αυτά το κράτος δεν υφίσταται, ούτε διοικητικά, ούτε μεσοπρόθεσμα γεωγραφικά) και επομένως θεωρούνται αγαθά αντισταθμιστικής φύσεως στις εισφορές των πολιτών που κατοικούν σε αυτό."
Διαφωνώ....η διαφορά μου αρχίζει από το γιατί να πληρώνει το ίδιο κάποιος που χρησιμοποιεί την παιδεία και την Υγεία! σε σχέση με κάποιον που δεν τη χρησιμοποιεί καθόλου ή ελάχιστα! (και πάντα βάση της λογικής δεν είμαι χριστιανός, γιατί να πληρώνω έμμεσα τον παπά).
Πρόσεξε όμως τώρα!!...επί Τουρκοκρατίας δεν είχαμε: ΟΥΤΕ ΥΓΕΙΑ!.. ΟΥΤΕ ΑΜΥΝΑ!...ΟΥΤΕ ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!....αυτό που μας κράτησε όρθιους 400 ολόκληρα χρόνια, όπως και οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές αγωνιστές του 1821 έχουν δηλώσει, ήταν η πίστη στο Χριστό και την Πανάγια! και χωρίς την εκκλησία δεν θα την είχαμε.
Θεωρώ λοιπόν χαρακτηριστικό γνώρισμα ενός λαού και τη θρησκεία του....πρόσεξε για παράδειγμα τους Αμερικάνους!...τι θρησκεία έχουν? (και αναφέρομαι σε μεγάλα νούμερα και όχι μικρά, σχεδόν ισάξιου μεγέθους)...απ όλες!! Βουδισμό, μωαμεθανισμό, χριστιανισμό ινδουισμό κ.λ.π....τι λαός είναι? ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΣ!...ε! δε θα ήθελα κάτι τέτοιο για τη χώρα μου, αν και δυστυχώς! είναι αναπόφευκτο.

και συνεχίζεις:
"Η δε Εκκλησία αποτελεί μεν θεσμό,πλην όμως
α) όχι κρατικό και
β) όχι συνυφασμένο με τη λειτουργία του κράτους στη βάση του, αντίθετα αποτελεί μέρος της ιδεολογίας, ή έστω της κουλτούρας των πολιτών του, εξατομικευμένο. Άρα, θα ήταν πολύ πιο εύλογο και φυσικό να εξατομικευτεί και η δαπάνη που αφορά το θεσμό αυτό... εκτός αν κάποιοι συνέλληνες θέλουν να μην έχουν τη στοιχειώδη έστω (βλέπε ΙΚΑ) κοινωνική ασφάλιση, τη στοιχειώδη έστω εκπαίδευση και τις όποιες συνθήκες ασφάλειας μας χαρίζει η εθνική άμυνα σήμερα.

Πρώτον,
το ποσό το οποίο βαρύνει τους μη χριστιανούς είναι πάρα πολύ μικρό δεδομένου της αναλογίας (αφού οι χριστιανοί είναι η μεγάλη πλειοψηφία)...οπότε πολύς ντόρος για το τίποτα!
Θα ήταν σαφώς δικαιότερο και εύλογο, η πληρωμή του φόρου, για την εξασφάλιση της συνέχειας του Ι.Κ.Α κ.λ.π. (πάντα με το παραπάνω σκεπτικό), να ήταν αναλογική της συμμετοχής μας σε αυτό.....πόσες επισκέψεις έκανες σύνολο?...τόσες!.....ε! τόσο και η αναλογία του φόρου σου!
Γιατί λοιπόν να επωμιστώ το ίδιο βάρος, με τον άλλον που πάει κάθε μέρα?
Με την απειλή...ή υπό αυτό το καθεστώς!, ή τίποτα?
Αναλογία φίλε μου!!!
Δεν μίλησα λοιπόν για κατάργηση, αλλά ούτε και ο άτεκνος θα πρέπει να επωμίζεται το βάρος της παιδείας!!!

Είπες, δεν είμαι χριστιανός γιατί να πληρώνω έστω και έμμεσα τον παπά!, δεν μπορεί να σου πει το ίδιο ο άτεκνος για την παιδεία?.....δε σου είπε να την καταργήσεις!!!, να απαλλαγεί σου ζήτησε!!!!!

Δεύτερον,
μπορεί τους άθεους ή τους ά-θρησκούς ή τους μή χριστιανούς να μην τους ενδιαφέρει και τόσο η ιστορία και ο ρόλος της εκκλησίας σε αυτήν, αλλά εμένα με ενδιαφέρει.
Γνωρίζω πολύ καλά μέσα από την ιστορία, το ότι η εκκλησία μας, μας κράτησε ζωντανούς επί Τουρκοκρατίας! και αν τώρα δεν είμαι Τούρκος το οφείλω κυρίως σε αυτήν.
Νιώθω λοιπόν όχι απλά ευγνώμων προς αυτήν αλλά και υποχρεωμένος.

Τρίτον, σε έναν άνθρωπο η ψυχική του γαλήνη και ηρεμία είναι πάνω απ' όλα!
Εάν αυτός ο άνθρωπος είναι ένας ή δύο ή πέντε ή το πολλοί δέκα! τότε ας πάει μόνος του να βρει παπά και να τον πληρώσει.
Όταν όμως είναι η μεγάλη πλειοψηφία των συμπολιτών μας, θα πρέπει να το λάβεις υπόψη σου και να το εκτιμήσεις.
Ο ρόλος λοιπόν της εκκλησίας, είναι να προσφέρει απλόχερα αυτή τη γαλήνη μέσα από τη Θείας λειτουργία της.
Πέρα από αυτό, τα κοινωνικά οφέλη, όπως δωρεάν συσσίτιο, δωρεάν ιματισμό και οικονομική ενίσχυση προς τους φτωχούς και άπορους, είναι πολλά και θα πρέπει και αυτά να τα λάβει κανείς υπόψη του.

Ένα ακόμη παράδειγμα είναι το Εθνικό Μέγαρο Μουσικής, το ποίο έχει στοιχίσει από ιδρύσεώς του στον Ελληνικό Λαό εκατομμύρια €!....εμένα όμως ούτε το θέατρο μου αρέσει ούτε η μουσική που ακούγεται σε αυτό όπως η όπερα για παράδειγμα, γιατί να το πληρώσω κι εγώ?......και μη μου πεις ότι το θέατρο και η μουσική συμβάλλουν περισσότερο στην έννοια του κράτους απ ότι η θρησκεία!!....και μπορώ να αναφέρω κατ' αυτόν τον τρόπο δεκάδες παραδείγματα.

-Να σαι και συ καλά!

Μικρασιατική καταστροφή-Ξυλούρης-Γαργανουράκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 06/02/2010 01:05:21

Edited by - europaios2 on 06/02/2010 01:06:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 04:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================
quote:

...αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Βαρβαρότητα και αμάθεια επικρατεί στα Ιεροσόλυμα,

που το Πάσχα σε δυο μήνες από τώρα, χιλιάδες

πιστοί και άπιστοι θα βρεθούν στο Ναό της Αναστάσεως να

απολαύσουν τα μεγαλεία της Ορθοδοξίας με το Άγιο Φώς να έρχεται

να τους ανάβει τις λαμπάδες;;;

Στα 3 πρώτα λεπτά οι άνθρωποι εκεί βάζουν το Φως στο πρόσωπό τους

στα μαλλιά τους κ.λ.π. και δεν καίγονται...

Ο Χριστός 2000 χρόνια πριν είπε:
εις κρίμα εγώ εις τον κόσμον τούτον ήλθον, ίνα οι μη βλέποντες βλέπωσι και οι βλέποντες τυφλοί γένωνται.

=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 05:14:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... Αν ίσχυε απλά η δυνατότητα των πιστών πολιτών να πληρώνουν τη μισθοδοσία και τα έξοδα της Εκκλησίας, χωρίς την επιβάρυνση όσων δήλωναν εκτός δόγματος, θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου... είναι όμως έτσι;


Αυτό ακριβώς δεν ισχύει για τους Κληρικούς του πάτριου ημερολογίου;

Τώρα που το έμαθε ο Sesostris, νομίζεις θα βλέπει το ράσο και θα
ευφραίνεται η καρδία του;

Και η μισθοδοσία του νέου να μην υπήρχε, φίλε Κωστάκη, δυστυχώς
υπάρχουν φίλοι μας που όταν ακούν για ράσο ή το βλέπουν, ξέρεις τι παθαίνουν...

Νάσαι πάντα καλά!

Εν Χριστώ,
Κώστας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 05:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
=====================================================================
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.

8 ) Επιστολή

Μη ξεχνάς, παιδί μου, τον σκοπόν σου. Κοίταξε εις τον ουρανόν τα κάλλη που μας περιμένουν, τι είναι τα παρόντα; Ουχί τέφρα και σκόνη και όνειρον; Ουχί ορώμεν τα πάντα υποκείμενα εις την φθοράν; Ενώ τα άνω αιώνια, του Θεού η βασιλεία είναι ατελεύτητος και μακάριος όστις κατασκηνώση εν αυτή, διότι θα βλέπη την δόξαν του θείου προσώπου! Παιδί μου να μη ξεχνάς ότι είμεθα προσωρινοί εις αυτόν τον κόσμον και ότι η ζωή μας κρέμεται εις μίαν κλωστήν και ότι όλα τα καλά του κόσμου είναι μάταια. Όταν λοιπόν έχωμεν αυτήν την γνώσιν της αληθείας, φυσικά θα στρέφωμεν συνεχώς κάθε στιγμήν τα μάτια της ψυχής μας προς την αιώνιον ζωήν, προς την άνω Ιερουσαλήμ, εκεί όπου οι χοροί των αγγέλων ψάλλουν τα απερινόητα εις γλυκύτητα και σοφίαν άσματα του Θεού. Ω, παιδιά μου, πόσην δόξαν θα έχουν αι ψυχαί σας, όταν μετά θάνατον θα ανέλθουν εις τους ουρανούς και θα συναριθμηθούν με τους αγγέλους του Ουρανού!
=====================================================================Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 07:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα 3 πρώτα λεπτά οι άνθρωποι εκεί βάζουν το Φως στο πρόσωπό τους

στα μαλλιά τους κ.λ.π. και δεν καίγονται...



Είναι φώς με την ευρύτερη έννοια; δεν προέρχεται απο τη φωτιά;
Μήπως είναι λαμπάδα που αντί για φυτίλι έχει λαμπάκι σε σχήμα φυτιλιού;
Μήπως να σου περάσει από το μυαλό οτι αυτό το Φως είναι κάτι συμβολικό; κάτι που θα πρέπει να σκεφτείς βαθύτερα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 07:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να έχει κάποιος αναμμένη μια λαμπάδα το Πάσχα του εξασφάλιζει τη 'φώτιση' της χρονιάς;

Edited by - mimosa on 06/02/2010 07:48:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 13:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βαρβαρότητα και αμάθεια επικρατεί στα Ιεροσόλυμα,

που το Πάσχα σε δυο μήνες από τώρα, χιλιάδες

πιστοί και άπιστοι θα βρεθούν στο Ναό της Αναστάσεως να

απολαύσουν τα μεγαλεία της Ορθοδοξίας με το Άγιο Φώς να έρχεται

να τους ανάβει τις λαμπάδες;;;

Στα 3 πρώτα λεπτά οι άνθρωποι εκεί βάζουν το Φως στο πρόσωπό τους

στα μαλλιά τους κ.λ.π. και δεν καίγονται...


εκεί να δεις βαρβαρότητα και αμάθεια που υπάρχει η απόλυτη εκμετάλλευση των προβάτων από τους τσοπάνηδες

αν θες άνοιξε ένα θέμα για το άγιο και καλά φως και θα τα πούμε εκεί

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 15:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Πρόσεξε όμως τώρα!!...επί Τουρκοκρατίας δεν είχαμε: ΟΥΤΕ ΥΓΕΙΑ!.. ΟΥΤΕ ΑΜΥΝΑ!...ΟΥΤΕ ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!....αυτό που μας κράτησε όρθιους 400 ολόκληρα χρόνια, όπως και οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές αγωνιστές του 1821 έχουν δηλώσει, ήταν η πίστη στο Χριστό και την Πανάγια! και χωρίς την εκκλησία δεν θα την είχαμε.

Μην αγνοείς όμως πως εγώ είπα ότι, τόσο η υγεία, όσο και η άμυνα, η παιδεία και η εθνική ασφάλεια αποτελούν οικονομικές λειτουργίες ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ. Η Ελλαδική επικράτεια εκείνη την περίοδο δεν αποτελούσε οργανωμένο κράτος, άρα δεν μπορείς να προβείς σε αντιστοιχίες.

quote:
Θεωρώ λοιπόν χαρακτηριστικό γνώρισμα ενός λαού και τη θρησκεία του

Το ξέρω, είναι μία από τις δομικές διαφορές μας

quote:
τι λαός είναι? ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΣ!

Φοβάμαι ότι το "μπαστάρδεμα" ενός λαού δεν είναι τόσο θρησκευτική έννοια, όσο ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ φυλετική, βιολογική και κοινωνική.

quote:
ε! δε θα ήθελα κάτι τέτοιο για τη χώρα μου, αν και δυστυχώς! είναι αναπόφευκτο.

Γιατί καλέ; είσαι κατά της απονομής ιθαγένειας στους αλλοδαπούς; πω πω... ακροδεξιό στοιχείο(!), φασίστας σαν τον kostakis, ύπαγε οπίσω μου... Θου Ευρωπαίε, φυλακή το στόματί σου.

quote:
το ποσό το οποίο βαρύνει τους μη χριστιανούς είναι πάρα πολύ μικρό δεδομένου της αναλογίας (αφού οι χριστιανοί είναι η μεγάλη πλειοψηφία)...οπότε πολύς ντόρος για το τίποτα!

Και ναι και όχι : μικρό μεν, υπαρκτό δε, αλλά δε θα τα χαλάσουμε εδώ.

quote:
Θα ήταν σαφώς δικαιότερο και εύλογο, η πληρωμή του φόρου, για την εξασφάλιση της συνέχειας του Ι.Κ.Α κ.λ.π. (πάντα με το παραπάνω σκεπτικό), να ήταν αναλογική της συμμετοχής μας σε αυτό.....πόσες επισκέψεις έκανες σύνολο?...τόσες!.....ε! τόσο και η αναλογία του φόρου σου!
Γιατί λοιπόν να επωμιστώ το ίδιο βάρος, με τον άλλον που πάει κάθε μέρα?
Με την απειλή...ή υπό αυτό το καθεστώς!, ή τίποτα?
Αναλογία φίλε μου!!!
Δεν μίλησα λοιπόν για κατάργηση, αλλά ούτε και ο άτεκνος θα πρέπει να επωμίζεται το βάρος της παιδείας!!!
Είπες, δεν είμαι χριστιανός γιατί να πληρώνω έστω και έμμεσα τον παπά!, δεν μπορεί να σου πει το ίδιο ο άτεκνος για την παιδεία?.....δε σου είπε να την καταργήσεις!!!, να απαλλαγεί σου ζήτησε!!!!!

Εδώ διαφωνούμε για το λόγο που σου είπα και παραπάνω, οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι : εσύ θεωρείς τη θρησκεία συνολικό γνώρισμα, εγώ εξατομικευμένο. Πάμε παρακάτω...

quote:
μπορεί τους άθεους ή τους ά-θρησκούς ή τους μή χριστιανούς να μην τους ενδιαφέρει και τόσο η ιστορία και ο ρόλος της εκκλησίας σε αυτήν, αλλά εμένα με ενδιαφέρει.
Γνωρίζω πολύ καλά μέσα από την ιστορία, το ότι η εκκλησία μας, μας κράτησε ζωντανούς επί Τουρκοκρατίας! και αν τώρα δεν είμαι Τούρκος το οφείλω κυρίως σε αυτήν.
Νιώθω λοιπόν όχι απλά ευγνώμων προς αυτήν αλλά και υποχρεωμένος.

Καλά κάνεις και για μένα είναι απολύτως σεβαστό, όσο και αν δε συμφωνώ απαραίτητα. Εντούτοις αυτό δεν αρκεί για να θεωρηθεί η ενάσκηση της πίστης και η συμμετοχή στην (επικρατούσα; ή όχι μόνο;) θρησκεία ΚΡΑΤΙΚΗ λειτουργία. Δεν είναι κάτι που σε περίπτωση που πάψει να υπάρχει, δεν υπάρχει κράτος : μπορεί να πιστεύεις (και ως ένα σημείο θα το έκανα δεκτό) ότι θα πάψει να υπάρχει ΕΘΝΟΣ, αλλά ΚΡΑΤΟΣ με την έννοια της οντότητας, της υπόστασης, δε θα πάψει να υπάρχει σε περίπτωση διαχωρισμού του με την Εκκλησία.

quote:
Τρίτον, σε έναν άνθρωπο η ψυχική του γαλήνη και ηρεμία είναι πάνω απ' όλα!
Εάν αυτός ο άνθρωπος είναι ένας ή δύο ή πέντε ή το πολλοί δέκα! τότε ας πάει μόνος του να βρει παπά και να τον πληρώσει.
Όταν όμως είναι η μεγάλη πλειοψηφία των συμπολιτών μας, θα πρέπει να το λάβεις υπόψη σου και να το εκτιμήσεις.

Δε σου λέει κανείς να μην το εκτιμήσεις. Σου λέει ότι δεν είναι υποχρεωμένος να το χρηματοδοτεί, εφόσον δεν αποτελεί ΚΡΑΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. Θα ήταν (έστω και αν το παράδειγμα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδέξιο, το χρησιμοποιώ εν γνώσει μου) σα να λέγαμε ότι είναι ορθό να επιβληθεί φορολογία σε όλους τους πολίτες για τη χρηματοδότηση του Ολυμπιακού (όχι ότι δε γίνεται... βλέπε ΝΕΤ) ή "τέλος υπέρ δικομματισμού" (όχι ότι δε γίνεται επίσης...), επειδή αυτές οι ομάδες αποτελούν πληθυσμιακές πλειοψηφίες. Το ξέρω ότι η πίστη είναι εντελώς διαφορετικό θέμα, αλλά δεν παύει ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ.

quote:
Ο ρόλος λοιπόν της εκκλησίας, είναι να προσφέρει απλόχερα αυτή τη γαλήνη μέσα από τη Θείας λειτουργία της.
Πέρα από αυτό, τα κοινωνικά οφέλη, όπως δωρεάν συσσίτιο, δωρεάν ιματισμό και οικονομική ενίσχυση προς τους φτωχούς και άπορους, είναι πολλά και θα πρέπει και αυτά να τα λάβει κανείς υπόψη του.

Έστω ότι συμφωνώ. Σκέφτηκες όμως πόση λογική εμπεριέχει αυτού του είδους η διανομή βοηθημάτων, με μεσάζοντα την Εκκλησία, σε σχέση με την άμεση διανομή από το Κράτος; είναι σαν μία απλή μεταβιβαστική πληρωμή, γιατί πρέπει να γίνεται με μεσάζοντες; είναι το ίδιο παράλογο με το πακέτο των 28 δις. που δόθηκαν στις τράπεζες, δήθεν για να ενισχυθεί η ρευστότητα στην οικονομία, ενώ η πραγματικότητα αποκάλυψε ότι αποτέλεσε απλά α) κεφαλαιακή ενίσχυση για "σιδέρωμα" των ισολογισμών, ένεκα Βασιλείας ΙΙ, β) χρηματοδοτικό πακέτο για κερδοσκοπική δραστηριότητα με το ecart (διαφορά) περιθώριο σε σχέση με τα διεθνή διατραπεζικά επιτόκια και γ) παροχή περαιτέρω δυνατότητας στο θεσμοθετημένο τοκογλυφικό σύστημα, ήτοι τον τραπεζικό τομέα, να στραγγαλίσει τη ροή χρήματος στην αγορά. Μεσαζοντιλίκι- νταβατζιλίκι σε κάθε περίπτωση... και η προμήθεια στο μεσάζοντα... και ο νοών νοείτο.

quote:
Ένα ακόμη παράδειγμα είναι το Εθνικό Μέγαρο Μουσικής, το ποίο έχει στοιχίσει από ιδρύσεώς του στον Ελληνικό Λαό εκατομμύρια €!....εμένα όμως ούτε το θέατρο μου αρέσει ούτε η μουσική που ακούγεται σε αυτό όπως η όπερα για παράδειγμα, γιατί να το πληρώσω κι εγώ?......και μη μου πεις ότι το θέατρο και η μουσική συμβάλλουν περισσότερο στην έννοια του κράτους απ ότι η θρησκεία!!....και μπορώ να αναφέρω κατ' αυτόν τον τρόπο δεκάδες παραδείγματα.

Κατά βάση δεκτό το παράδειγμά σου. Θα πρέπει όμως σε αυτήν την περίπτωση να αναλύσουμε το τι τελικά σημαίνει πολιτισμός και μέχρι ποιου βαθμού εντάσσεται στις υποχρεώσεις του κράτους η προώθησή του.

Αγαπητέ silvercostas

quote:
Αυτό ακριβώς δεν ισχύει για τους Κληρικούς του πάτριου ημερολογίου;

Δεν ισχύει. Η μισθοδοσία του κλήρου γίνεται με εθνικούς πόρους και όχι βάσει των εισφορών των πιστών. Οι κληρικοί είναι δημόσιοι λειτουργοί και εντάσσονται κανονικά στο μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων. Αν το θέμα έμενε μέχρι εκεί, ίσως και να μην είχα πρόβλημα... τόσους και τόσους δημόσιους υπάλληλους (όπως και η αφεντιά μου) πληρώνει ο έλληνας πολίτης. Το θέμα είναι ότι η μισθοδοσία των κληρικών είναι μικρό σχετικά κονδύλι σε σχέση με άλλα που "οδεύουν" προς την Εκκλησία, είτε με τη μορφή μεταβιβάσεων, είτε με τη μορφή αφορολογήτου, είτε με τη μορφή ("νόμιμης" ή μη) χρηματοοικονομικής δραστηριότητας.

quote:
Και η μισθοδοσία του νέου να μην υπήρχε, φίλε Κωστάκη, δυστυχώς υπάρχουν φίλοι μας που όταν ακούν για ράσο ή το βλέπουν, ξέρεις τι παθαίνουν...

Κοίταξε : παρότι σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα στην πίστη και τιμώ τους συνεπείς πιστούς (όπως επίσης και τους συνεπείς κληρικούς), δεν παύω να είμαι και εγώ αρνητικός απέναντι στην πλειοψηφία των ρασοφόρων, χωρίς αυτό να σημαίνει εχθρότητα απέναντι στο δόγμα. Οι ρασοφόροι, όπως και όλοι εμείς είναι άνθρωποι, κρίνονται όπως και όλοι εμείς από τις πράξεις τους και δυστυχώς σε μεγάλο βαθμό δεν υπερβαίνουν σε ποσοστό το επίπεδο "υγιών" μελών που συναντάται και στις υπόλοιπες κατηγορίες επαγγελματιών, λειτουργών ή υπαλλήλων. Άρα, όπως απεχθανόμαστε γενικά (όχι όλους, αλλά τους πιο πολλούς) τους δικηγόρους, επειδή απατεωνίζουν, τους εφοριακούς επειδή λαδώνονται, τους δημόσιους υπαλλήλους, επειδή "ξύνονται", τους ταξιτζήδες επειδή έχουν άθλια συμπεριφορά, τους βιομήχανους επειδή μας πίνουν το αίμα, τους "τηλεστάρ" επειδή πλουτίζουν όντες μόνο βιτρίνα και περιεχόμενο μηδέν, έτσι αντιπαθούμε και τους κληρικούς όταν κρίνονται ανεπαρκείς στο ρόλο τους. Και σου επαναλαμβάνω : δε μιλάω, ΣΕ ΚΑΜΙΑ εκ των ανωτέρω περιπτώσεων, για το σύνολο των μελών της ομάδας, μιλάω για κάποιες πλειοψηφίες (δυστυχώς).

quote:
Εν Χριστώ,

Με ευχαριστεί που ένας συνάνθρωπός μου είναι πιο γαλήνιος μέσα σε μία κοινότητα. Εύχομαι να νιώθεις πάντα έτσι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Έ τώρα, καλέ μου sesostris, υπερβάλεις...Όχι και δεν την ενδιέφερε την επιστήμη, η θρησκεια και το τι λέει....
Αφού, τα μισά που έχει και είχε για να προχωρήσει η επιστήμη, μέσω της θρησκείας τα απέκτησε,τα πήρε.....

Φίλε trexagireve , αφήνεις την πίστη σου να σε παρασύρη σε παραλογισμούς . Αν προχωρούσε η επιστήμη μέσω της θρησκείας , η οποία μέχρι τον 17ο αι. απαγόρευε την νεκροτομή , σήμερα δεν θα είχαμε χειρουργικές επεμβάσεις , για να μη πω ότι ακόμα θα πιστεύαμε ότι η Γη είναι επίπεδη , και τα άστρα κολλημένα στον ουρανό .
quote:
trexagireve
Της θρησκείας, που με κείμενα και παραδόσεις,αλλά και με ενίσχυση των γραμμάτων, συντηρούσε και την επιστήμη..Που μάζευε, ότι έρχονταν απο το Θεό ή τη γνώση, για φυτά και βοτανα, αλλα και άλλους μεθόδους θεραπείας και προόδου του ανθρώπου και χρησιμοποιούσε και μετεδιδε...

Μήπως έχεις ακουστά για κάποιον Ιπποκράτη????


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Aυτό, να το ισχυριστείς όταν θα έρθουν να σου ζητήσουν δανεικά.

Τα 350 ευρώ που παίρνουν κάθε μήνα αυτοί οι χαραμοφάϊδες από τον ΟΓΑ , προέρχονται από το υστέρημα των Ελλήνων φορολογουμένων .
quote:
europaios2
Γράφει ο χριστιανισμός κάπου ως οδηγία να καίνε τις φιλοσοφικές σχολές?
Οι μεμονωμένες πράξεις κάποιων δεν αποτελούν γενικό φαινόμενο.

Μόνο που αυτές οι...μεμονωμένες πράξεις ήταν κανόνας .
quote:
europaios2
Και στην αρχαιότητα έκαιγαν τα βιβλία φιλοσόφων όταν νόμιζαν ότι αυτά στρεφόντουσαν κατά του δωδεκάθεου....να το γενικεύσουμε και να πούμε ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν κατά της φιλοσοφίας?

Οι πυρές ανήκουν στην ιουδαιοχριστιανική πρακτική και εφαρμόζονται μέχρι σήμερα . Ξεχνάς το κάψιμο κατ’ επανάληψη του βιβλιοπωλείου του εκδότη-συγγραφέα Μάριου Βερέττα , ξεχνάς το κάψιμο του βιβλίου «Μ εις την ν» του Μίμη Ανδρουλάκη ? Πολύ αδύνατη είναι η μνήμη σου σε θέματα που δεν σε συμφέρουν .
quote:
europaios2
Κάνεις λάθος!! ο Φίλιππος και ο Αλέξανδρος ήσαν οι πρώτοι διδάξαντες αιώνες πριν.

Όχι για θρησκευτικούς λόγους .
quote:
europaios2
Και γιατί δε χρησιμοποιούμαι τότε μοσχεύματα πιθήκων αλλά γουρουνιών?
αυτά που ταιριάζουν περισσότερο με τα ανθρώπινα ζωτικά όργανα είναι του γουρουνιού και όχι του πιθήκου.....για πες μας τώρα....σύμφωνα με την επιστήμη δε θα έπρεπε να παίρναμε ως ανταλλακτικά αυτά του 98%?

Σου απαντήθηκε επαρκώς στο σχετικό θέμα , τώρα αν η νόημοσύνη ή η θρησκοληψία σου δεν σου επιτρέπουν να τα κατανοήσης , και επανέρχεσαι με τις ίδιες ανόητες ερωτήσεις , δεν θα σε ακολουθήσω .
quote:
europaios2
Για μένα δεν αποφασίζουν άλλοι, αλλά εγώ. Για σένα τέτοιο βούρλο που είσαι ας αποφασίσουν άλλοι.

Την προσωνυμία του βούρλου την κατέκτησες επάξια με τις απαντήσεις σου , και δεν μπορεί να σου την σφετερισθή και να στην στερήση κανένας !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas
Φίλε ανάλογα τα μάτια βλέπει ο καθένας αυτά που μπορεί να δει.
Εσένα σου έφαγαν πολλά λεφτά οι Μοναχοί;
Εάν ναί, τότε ήσουν κορόιδο.

Τι έγινε silverCostas ? Τσίνησες πουλάκι μου και δεν απαντας με ύφος ανάλογο της δικής μου απάντησης . Προσωπικά δεν τους έχω δώσει ούτε δεκάρα , όμως τα 350 ευρώ το μήνα που παίρνουν από τον ΟΓΑ αυτοί οι χαραμοφάϊδες προέρχονται και από την δική μου φορολογία , όπως και οι μισθοί των πάσης φύσεως και βαθμού ρασοφόρων . Και δεν θα είχα καμιά απολύτως αντίρηση να πληρώνονται από το κράτος , αρκεί αυτά τα χρήματα να προέρχονται από ειδικό κονδύλι στο οποίο θα συνεισφέρουν οι πιστοί της κάθε θρησκείας για το δικό τους ιερατείο . Και τότε να δης σούπερχριστιανέ μου πόσοι από το 98% θα δηλώσουν χριστιανοί ορθόδοξοι .
quote:
silverCostas
Εάν δεν σου τα έφαγαν οι μοναχοί, είναι αδύνατον να μην σου τα έφαγαν άλλοι.
Μήπως τα σκυλάδικα; τα γήπεδα; οι κομματικοί οργανισμοί;
Μην ντρέπεσαι, πες το, κάποιος θα σου τα έφαγε ή σου τα τρώει.
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κλείνεσαι στο σπίτι σου και δεν βγαίνεις έξω να δώσεις την δυνατότητα σε κάποιον να σου τα φάει.

Ο καθένας από εμάς είναι ελεύθερος να ξοδεύη τα χρήματά του εκεί που τον ευχαριστεί , όμως αν έτρωγα τα δικά μου στην «Τρούμπα» δεν θα έβγαινα και να διαλαλησω και να διαφημίσω : "σπεύσατε όλοι και στο τάδε σπίτι της οδού Νοταρά εχει κάτι μανούλια μπουκιά και συγχώριο , τρεχάτε εκεί για να προλάβετε" .
quote:
silverCostas
Δεν με διαφέρουν οι δικαιολογίες, π.χ. ότι τα ξοδεύεις για βιβλία ή για σπορ κ.λ.π.
Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Κάποιος σου τα τρώει.

Δηλαδή τα βιβλία και τα σπόρ είναι δικαιολογίες , και πρέπει να μου τρώει κάποιος τα λεφτά μου κοροϊδίστικα ?? Τα λεφτά μου φίλε τα ξόδευα πάντοτε για να αγοράσω ή να κάνω κάτι χρήσιμο , και όχι για να πάρω ως αντίτιμο αέρα κοπανιστό και ζωή πέραν του τάφου . Αυτό το προνόμιο το αφήνω σε σένα και τους υπόλοιπους πτωματολάγνους και μουμιο προσκυνητές , όπως αυτοί που έτρεχαν μπουλουκιδόν για να προσκυνήσουν τη μούμια του Βησσαρίωνα στη μονή Αγάθωνος .
quote:
silverCostas
Θέλω να τα ακουμπάω να τα τρώνε οι Μοναχοί. Μπορώ;

Γιατί όχι ? Ο καθένας με τις ιδιαιτερότητές του . Εγώ προτιμούσα το ωραίο φύλλο .
quote:
silverCostas
Σε αυτό τον κόσμο δεν πρέπει όλοι να βολεύονται, ακόμη και οι Μοναχοί;

Ειδικά αυτοί βολεύονται και μεταξύ τους !!

*

Edited by - Sesostris on 07/02/2010 01:37:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 01:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄
Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.
8 ) Επιστολή

Μη ξεχνάς, παιδί μου, τον σκοπόν σου. Κοίταξε εις τον ουρανόν τα κάλλη που μας περιμένουν, τι είναι τα παρόντα; Ουχί τέφρα και σκόνη και όνειρον; Ουχί ορώμεν τα πάντα υποκείμενα εις την φθοράν; Ενώ τα άνω αιώνια, του Θεού η βασιλεία είναι ατελεύτητος και μακάριος όστις κατασκηνώση εν αυτή, διότι θα βλέπη την δόξαν του θείου προσώπου! Παιδί μου να μη ξεχνάς ότι είμεθα προσωρινοί εις αυτόν τον κόσμον και ότι η ζωή μας κρέμεται εις μίαν κλωστήν και ότι όλα τα καλά του κόσμου είναι μάταια. Όταν λοιπόν έχωμεν αυτήν την γνώσιν της αληθείας, φυσικά θα στρέφωμεν συνεχώς κάθε στιγμήν τα μάτια της ψυχής μας προς την αιώνιον ζωήν, προς την άνω Ιερουσαλήμ, εκεί όπου οι χοροί των αγγέλων ψάλλουν τα απερινόητα εις γλυκύτητα και σοφίαν άσματα του Θεού. Ω, παιδιά μου, πόσην δόξαν θα έχουν αι ψυχαί σας, όταν μετά θάνατον θα ανέλθουν εις τους ουρανούς και θα συναριθμηθούν με τους αγγέλους του Ουρανού!



Ρε φίλε , μας φλόμωσες στο μακάβριο και την ταφόπλακα , ούτε ο Tim Burton να’ σουνα . Τι διάολο σε φέρετρο κοιμάσαι τα βράδυα ???? Αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα , το σκέφτηκες καθόλου να επισκεφθής κάποιον ψυχολόγο για να λύσης το πρόβλημάσου ????
Που’ σαι Εαρινέεεεεε !!!!!!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2010, 03:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


.... Τι διάολο σε φέρετρο κοιμάσαι τα βράδυα ???? Αυτά δεν είναι φυσιολογικά πράγματα , το σκέφτηκες καθόλου να επισκεφθής κάποιον ψυχολόγο για να λύσης το πρόβλημάσου ????


Γιατί; μήπως σκέφτηκες εσύ να πας σε κανά παπά να κάνει κανά εξορκισμό;

Ποιος νόμισες ότι είσαι; Δεν κοιτάζεις γύρω σου να δεις πόσοι φεύγουν καθημερινά; Τόση τύφλωση αδελφέ μου; Έρχεται και η δική σου σειρά, ή έχεις την εντύπωση ότι είσαι αθάνατος;

Χρόνο σου δίνει λίγο ακόμη, μήπως έλθεις σε επίγνωση της πραγματικότητας.

Ασυνείδητα εκμεταλεύεσαι την αγάπη του Θεού, που σου δίνει
χρόνο για να ανοίξεις τα μάτια σου.

Μάθε, αν δεν γνωρίζεις, μετά την ταφόπλακα δεν υπάρχει μόνο αγάπη του Θεού, υπάρχει η δικαιοσύνη Του: Φοβερόν το εμπεσείν εις χείρας
Θεού Ζώντος!...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy