ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πατρικαί Νουθεσίαι.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 19:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

=====================================================================

quote:

Την ευλογία σου ασημόκωστα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/



Αμαρτωλός άνθρωπος είμαι αδελφέ μου.

Ο Κύριος να ευλογεί εσένα και τις εργασίες σου!

Νάσαι πάντα καλά!

=====================================================================


Το ίδιο ευχόμαστε και μείς για σένα συνδίκτυε και εφόσον αυτό που πιστεύεις σε κάνει να αισθάνεσαι όμορφα , το σεβάμστε και κανείς δεν μπορεί να σε αποτρέψει και δεν θα ήταν σωστό κάτι τέτοιο!

Και σύ να είσαι πάντα καλά και όλα όσα αγαπάς!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 22:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Όχι καλή μου ar_ia, δεν λέει κοτσάνες η επιστήμη,αλλα οι εκάστοτε αυ΄τοκλητοι εκπρόσωποι της...Διότι,εδώ και καιρό έχουμε πει, να φέρουν όσοι λένε ότι η επιστήμη συγκρούεται με την θρησκεία, μια τέτοια θέση, αλλά,δεν έχουμε δει τίποτε, μέχρι τώρα, παρά μόνο οχλοβοή, που θυμίζει όχλο σκέτο...
Έχεις εσύ, φιλαράκι, καμιά τέτοια απόδειξη;...

Δεν συγκρούεται φίλε trexagireve η επιστήμη με την θρησκεία , ουδέποτε την ενδιέφερε άλλωστε το τι λέει η θρησκεία . Η θρησκεία , ή μάλλον οι πιστοί της είναι αυτοί που πολεμούν λυσσαλέα οποιαδήποτε επιστημονική ανακοίνωση που νομίζουν ότι έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφουν τα ιερά τους βιβλία . Όσο για αποδείξεις , δεν έχεις παρά να ρίξης μια ματιά στις απαντήσεις τόσο των χριστιανών του forum όσο και δικές σου απαντήσεις , στο θέμα «Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου» , που έχετε βάλει τον Δαρβίνο και την θεωρία του στον τοίχο , και τον πυροβολείτε ομαδικά .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 02:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... Η θρησκεία , ή μάλλον οι πιστοί της είναι αυτοί που πολεμούν λυσσαλέα οποιαδήποτε επιστημονική ανακοίνωση που νομίζουν ότι έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφουν τα ιερά τους βιβλία....
*


Φίλε, πιστός είμαι και εγώ. Δεν πολέμησα καμιά επιστημονική ανακοίνωση
διότι ούτως ή άλλως κάθε 50 με 100 χρόνια οι επιστημονικές θεωρίες ανατρέπουν η μια την άλλη.

Εν τω μεταξύ ο χρόνος φεύγει σιγά-σιγά και ένας-ένας αναχωρούμε, πέραν δε του τάφου όλα αυτά ούτε ισχύουν ούτε κανείς πλέον μπορεί να τα θυμάται...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 08:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Δεν συγκρούεται φίλε trexagireve η επιστήμη με την θρησκεία , ουδέποτε την ενδιέφερε άλλωστε το τι λέει η θρησκεία . Η θρησκεία , ή μάλλον οι πιστοί της είναι αυτοί που πολεμούν λυσσαλέα οποιαδήποτε επιστημονική ανακοίνωση που νομίζουν ότι έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφουν τα ιερά τους βιβλία . Όσο για αποδείξεις , δεν έχεις παρά να ρίξης μια ματιά στις απαντήσεις τόσο των χριστιανών του forum όσο και δικές σου απαντήσεις , στο θέμα «Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου» , που έχετε βάλει τον Δαρβίνο και την θεωρία του στον τοίχο , και τον πυροβολείτε ομαδικά .

O χριστιανισμός από τη φύση του δεν είναι πολέμιος καμίας επιστήμης.
Το "ερευνάται" τας Γραφάς του Κυρίου ήταν αφοπλιστικό και δεν αφήνει περιθώρια περί του αντιθέτου.
Τώρα το αν ο πάπας αποφάσισε να το παίξει θεός παρά τω Θεό, αυτό είναι άλλη μία απόδειξη της υπεροχής της Ορθοδοξίας έναντι του Καθολικισμού.
Το ποιος σήμερα πολεμάει λυσσαλέα τη θρησκεία, φαίνεται περίτρανα από το θέμα που επικαλείσαι, όπου χωρίς καμία απολύτως απόδειξη παρά μόνο με υποθέσεις, προσπαθείτε να κατηγορήσετε τη θρησκεία μόνο και μόνο επειδή υποστηρίζει ότι ο άνθρωπος αποτελεί ξεχωριστή και ανάδελφη κατηγορία, σε σχέση με τους άλλους ζωντανούς οργανισμούς του πλανήτη, μή διστάζοντας ακόμη και να υποστηρίζετε σθεναρά ότι κατάγεστε από τις μαϊμούδες, λες και άλλη σκασίλα δεν είχαμε εμείς οι χριστιανοί για το ποιοι ακριβώς ήσαν οι πρόγονοί σας!!! ...και φυσικά αδυνατώντας, στο να εξηγήσετε το πως αυτό το λάθος!! ή η κωλοφαρδία να αποκτήσει όλα τα προτερήματα που έχει ο άνθρωπος έναντι των λοιπών ζωντανών οργανισμών, συνέβη μόνο και μόνο! στον άνθρωπο και σε κανέναν άλλον από τα υπόλοιπα των εκατομμυρίων ζωντανών οργανισμών.
Και αφού επικαλείστε την επιστήμη τότε στατιστικώς και μόνο,
μιας και η στατιστική είναι και αυτή επιστήμη,
είναι αδύνατον αυτό να συνέβη "τυχαία", παρά μόνο βάση λογικού κι εξηγήσιμου αιτίου, βάση δηλαδή επέμβασης στους νόμους της φύσις που ο ίδιος ο Κύριος θέσπισε, και αυτό δεν είναι άλλο παρά μόνο ο Θεός!.....ωστόσο κανείς χριστιανός δεν σας εμποδίζει να αυτοπροσδιοριζόσαστε ως παράγωγα των πιθήκων!....αφήστε λοιπόν κι εμάς να αυτοπροσδιοριζόμαστε ως δημιουργήματα του ίδιου του Θεού, που μας ξεχώρισε από τα λοιπά ζώα, δίνοντάς μας όχι μόνο τη νόηση, αλλά και τη φρόνηση, ώστε να προσπαθήσουμε να δώσουν συνέχεια στη ζωή μας, περνώντας από αυτήν της γήινης σε αυτήν της επουράνιας.


ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 02/02/2010 08:47:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 10:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έ τώρα, καλέ μου sesostris, υπερβάλεις...Όχι και δεν την ενδιέφερε την επιστήμη, η θρησκεια και το τι λέει....
Αφού, τα μισά που έχει και είχε για να προχωρήσει η επιστήμη, μέσω της θρησκείας τα απέκτησε,τα πήρε......Της θρησκείας, που με κείμενα και παραδόσεις,αλλά και με ενίσχυση των γραμμάτων, συντηρούσε και την επιστήμη..Που μάζευε, ότι έρχονταν απο το Θεό ή τη γνώση, για φυτά και βοτανα, αλλα και άλλους μεθόδους θεραπείας και προόδου του ανθρώπου και χρησιμοποιούσε και μετεδιδε...
Μην λέμε οτι θέλουμε....Πρωί είναι ακόμη...
Και φυσικά, συμφωνω μετα των συνδικτύων μου, που πρωτοποτοθετήθηκαν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 12:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

... Η θρησκεία , ή μάλλον οι πιστοί της είναι αυτοί που πολεμούν λυσσαλέα οποιαδήποτε επιστημονική ανακοίνωση που νομίζουν ότι έρχεται σε αντίθεση με αυτά που γράφουν τα ιερά τους βιβλία....
*


Φίλε, πιστός είμαι και εγώ. Δεν πολέμησα καμιά επιστημονική ανακοίνωση
διότι ούτως ή άλλως κάθε 50 με 100 χρόνια οι επιστημονικές θεωρίες ανατρέπουν η μια την άλλη.

Εν τω μεταξύ ο χρόνος φεύγει σιγά-σιγά και ένας-ένας αναχωρούμε, πέραν δε του τάφου όλα αυτά ούτε ισχύουν ούτε κανείς πλέον μπορεί να τα θυμάται...


Πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον η με τρόπο οφείλω να ομολογήσω "απαξιωτκή σου" αναφορά περί ανατροπής των επιστημονικών θεωριών της μιας απο την άλλη..να στηριζόταν και απο το ανάλογο αποδεικτικό υλικό..!

Ασφαλώς η επιστήμη ερευνά και ανακαλύπτει νέα δεδομένα βασιζόμενη σε σταθερές και δεδομένες αρχές και ανακαλύπτει και δημιουργεί νέους ορίζοντες και βάσεις !

Αν αυτό ορίζεται ως ανατροπή της μιας θεωρίας και μάλιστα απο χώρους που καμμιά προσφορά δεν έχουν αλλα και καμμιά γνώση επ'αυτών για να τοποθετούνται , προφανώς και δεν έχει καμμιά σημασία!

Αναφέρεις ότι δεν πολέμησες καμμιά επιστημονική ανακοίνωση..δηλαδή μπορείς -εννοείς- , έχεις την απαιτούμενη γνώστική επάρκεια για να το κάνεις και απο αβροφροσύνη δεν το έκανες?

Ο τρόπος δε με τον οποίο διατύπωσες την θέση σου , έχω την αίσθηση ότι δείχνει διαφορετικά πράγματα απο αυτά που προφανώς θέλεις να "περάσεις"..αυτή είναι η γνώμη μου!

Περί "τάφου" τώρα , προσωπικά δεν μπορώ να τοποθετηθώ και δεν μ'απασχολεί κιόλας!

Καλή σου μέρα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 12:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Εαρινέ, τους κούφανες όλους, .....γιατι;
Αγόρι μου,ο άνθρωπος σου λέει,ότι όλα είναι προσωρινά και δεν χρειάζεται άγχος,όλα παρέρχονται και πρέπει να κοιτάμε χωρίς να "κολλάμε" στο τώρα, όλο τον χρόνο,το καταλαβαίνεις αυτό που σου γράφει;Κι εσύ του λές ότι ....αδιαφορείς;
Τι διαβάζεις και τι γράφεις αγόρι μου τοτε;Μόνο για να λές ότι διαφωνείς;
Σου γράφει,οτι η επιστήμη, αλλάζει συνέχεια και ανατρέπει ότι πριν έλεγε και αυτο για να σου δείξει ότι δεν ειναι σοβαρή και σταθερή και εσύ λές ότι τα ΑΠΑΞΙΕΊ;
Αυτά να δεις τι .....αυτοκάνονται...
Αλλά,διαβασε, αγορι μου, τι γράφει ο άλλος, άσε να μιλήσει κανείς άλλος που ξέρει και μετά ...ρεζιλεύεσαι με την άνεση σου...
ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ;
Μεράκι θα μου μείνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 12:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έ τώρα, καλέ μου sesostris, υπερβάλεις...Όχι και δεν την ενδιέφερε την επιστήμη, η θρησκεια και το τι λέει....
Αφού, τα μισά που έχει και είχε για να προχωρήσει η επιστήμη, μέσω της θρησκείας τα απέκτησε,τα πήρε......Της θρησκείας, που με κείμενα και παραδόσεις,αλλά και με ενίσχυση των γραμμάτων, συντηρούσε και την επιστήμη..Που μάζευε, ότι έρχονταν απο το Θεό ή τη γνώση, για φυτά και βοτανα, αλλα και άλλους μεθόδους θεραπείας και προόδου του ανθρώπου και χρησιμοποιούσε και μετεδιδε...
Μην λέμε οτι θέλουμε....Πρωί είναι ακόμη...
Και φυσικά, συμφωνω μετα των συνδικτύων μου, που πρωτοποτοθετήθηκαν...

Ορίστε , δεν σας το έλεγα , ότι θα τα ακούσουμε κι'αυτά!

Είστε αδίστακτοι ρε Βαγγέλη...για ποιά γράμματα και βότανα συζητάς..για χαμομήλι ή ποιό ακριβώς???

Όταν λές κάτι να το αποδεικνύεις αλλοιώς μελλεται να είναι ακόμα ένα ψέμμα!

Εγώ να παραδεχθώ ότι προώθησε την τέχνη , να το κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα και θέλω να είμαι δίκαιος αλλα την επιστήμη , απο που κι'ως πού ρε Βαγγέλη?

Αυτό είναι ψέμμα..αντίθετα πολέμιά της ήταν ανέκαθεν...σαν τον "διάβολο με το λιβάνι" την βλέπατε πάντα..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 12:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νάσαι καλά ρε Εαρινέ, μ έκανες και γέλασα πάλι,αλλα, πάνω απο τσίπουρο, αυτή τη φορά.....Καλά βρε ..ευλογημένε,είμαι ... αδιστακτος, επειδή αναφέρω το ..χαμομήλι, που δεν το ανέφερα;Αγόρι μου, δεν καταλαβαινεις εσύ γιατί μιλάω και γράφω, δεν πάει να πει ότι δεν καταλαβαινουν κι οι άλλοι....
Άσε να μιλήσει κανένας σου λέω,για να καταλάβεις πρώτα,μην κόβεις το διάλογο και το κάνεις κωμωδία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νάσαι καλά ρε Εαρινέ, μ έκανες και γέλασα πάλι,αλλα, πάνω απο τσίπουρο, αυτή τη φορά.....Καλά βρε ..ευλογημένε,είμαι ... αδιστακτος, επειδή αναφέρω το ..χαμομήλι, που δεν το ανέφερα;Αγόρι μου, δεν καταλαβαινεις εσύ γιατί μιλάω και γράφω, δεν πάει να πει ότι δεν καταλαβαινουν κι οι άλλοι....
Άσε να μιλήσει κανένας σου λέω,για να καταλάβεις πρώτα,μην κόβεις το διάλογο και το κάνεις κωμωδία...

Μόνο σε κωμωδία παραπέμπουν όλα όσα λές..γι'αυτό..

Καλό είναι πάντως που γελάς..το γέλιο είναι ζωή φίλε μου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο γάμο του καραγκιόζη....Δεν καταλαβαινεις τίποτε, παιδί μου!!!!
Έγινε ο άνθρωπος, που δεν μπορεί να καταλάβει,οτι κι αν τον ενδιαφέρει..Πλάκα κάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

..Πλάκα κάνω...




Το ξέρω , γι'αυτό και δεν παίρνω ποτέ στα σοβαρά όλα όσα λές...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω ότι δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά Εαρινέ μου, αλλά εγώ για τώρα είπα ότι έκανα πλάκα, όχι γενικώς....Αν το καταλαβεις κι αυτό, βέβαια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ξέρω ότι δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά Εαρινέ μου, αλλά εγώ για τώρα είπα ότι έκανα πλάκα, όχι γενικώς....Αν το καταλαβεις κι αυτό, βέβαια...

Καλά που έκανες την διευκρίνηση...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 16:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eαρινός:
Πραγματικά θα είχε ενδιαφέρον η με τρόπο οφείλω να ομολογήσω "απαξιωτκή σου" αναφορά περί ανατροπής των επιστημονικών θεωριών της μιας απο την άλλη..να στηριζόταν και απο το ανάλογο αποδεικτικό υλικό..!
Ασφαλώς η επιστήμη ερευνά και ανακαλύπτει νέα δεδομένα βασιζόμενη σε σταθερές και δεδομένες αρχές και ανακαλύπτει και δημιουργεί νέους ορίζοντες και βάσεις !
Αν αυτό ορίζεται ως ανατροπή της μιας θεωρίας και μάλιστα απο χώρους που καμμιά προσφορά δεν έχουν αλλα και καμμιά γνώση επ'αυτών για να τοποθετούνται , προφανώς και δεν έχει καμμιά σημασία!
Αναφέρεις ότι δεν πολέμησες καμμιά επιστημονική ανακοίνωση..δηλαδή μπορείς -εννοείς- , έχεις την απαιτούμενη γνώστική επάρκεια για να το κάνεις και απο αβροφροσύνη δεν το έκανες?

Ο τρόπος δε με τον οποίο διατύπωσες την θέση σου , έχω την αίσθηση ότι δείχνει διαφορετικά πράγματα απο αυτά που προφανώς θέλεις να "περάσεις"..αυτή είναι η γνώμη μου!
Περί "τάφου" τώρα , προσωπικά δεν μπορώ να τοποθετηθώ και δεν μ'απασχολεί κιόλας!
Καλή σου μέρα!



Καταλαβαίνεις τώρα αγαπητέ silverCostas, με τι νούμερα έχεις να κάνεις!!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 18:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι πάντως, απορίας άξιον, πως ο άνθρωπος δίνει σημασία σε πράγματα που μετά απο πενήντα χρονια, δεν θα έχουν υπόσταση, καν...
Πως δίνει σημασία σε προσωρινές ιδέες και όχι αιώνιες...
Επιπολαιότητα της φύσης του ανθρώπου,η παιδική ασθένεια;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 18:47:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τόσες ώρες , μήνες , χρόνια "σκληρού" εκκλησιασμού , τόσες ώρες ,μήνες , χρόνια προσευχής και μετάνοιας και τελικά ένα τίποτα ... ξανά και ξανά ...οι ίδιοι και απαράλλαχτοι..φτάνει να βγούν , απο την εκκλησία και να αρχίσει ο αμετάβλητος ψυχισμός τους να ξεφωνίζει απο κακία και ανεπάρκεια γεναιότητας ψυχής και καλοσύνης :"ΝΟΥΜΕΡΑ"

"Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν" , όντως εύηχο και όμορφο αλλα πώς?

Όταν κάποιος δεν μπορεί να δεί πίσω απο την κουρτίνα των εσωτερικών δρωμένων και εκ των πραγμάτων δεν αγαπάει αλλα και δεν σέβεται τον εαυτό του ... μπορεί να αγαπήσει τον οποιοδήποτε ή να τον σεβασθεί?

Δέστε τον φίλο και συνδίκτυο Ευρωπαίο...και τα αποτελέσματά του!

Φτύνει , βρίζει , ειρωνεύεται και χλευάζει...αυτή είναι η καλλιέργεια που τόσα χρόνια του προσέφερε η πίστη του ... αυτήν που "θα'θελε" και οι υπόλοιποι να ασπασθούμε...εμείς και τα παιδιά μας...αλήθεια για να γίνουμε ομοιοί του???

Φυσικά η εντύπωση , προηγείται της διατύπωσης και οι εντυπώσεις απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν ριζικά και διαμορφώνουν διαφορετικό αντιληπτικό επίπεδο και διαφορετικές διατυπώσεις και ασφαλώς όσο παραμένει ένας άνθρωπος σε μια αντιληπτική κατάσταση που δημιούργησε κάποια δεινά στην ζωή του , θα συνεχίσει ες αεί να αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια!

Συμπονούμε αλλα ευχαριστούμε ... δεν θα πάρουμε!

Στα κοινωνικά όπως και στα βιολογικά προβλήματα , ένας απο τους πιο ενεργητικούς παράγοντες είναι ο χρόνος .
Αντιπροσωπεύει τον αληθινό δημιουργό και τον μεγάλο καταστροφέα.
Αυτός έχει ορθώσει βουνά με κόκκους άμμου και έχει υψώσει ως την ανθρώπινη αξιοπρέπεια το το σκοτεινό κύτταρο της γεωλογικής εποχής.

Ο χρόνος θα αναλάβει απο μόνος του , να αποκαταστήσει την ισσοροπία , εξάλλου όλοι οι πολιτικοί και κοινωνικοί οργανισμοί ως προς την γέννηση και τον θανατό τους , είναι έργα που απαίτησαν αιώνες ... όπως και αιώνες για να φθαρούν και να σβήσουν!

Τα πάντα δοκιμάζονται και τους δίνεται ο χρόνος , είναι εκείνος που άρχει και ορίζει την αρχή και το τέλος , είναι εκείνος που προετοιμάζει τις γνώμες και τις πεποιθήσεις των μαζών ... το έδαφος όπου θα βλαστήσουν.

Ο χρόνος συσσωρεύει το τεράστιο κεφάλαιο των πεποιθήσεων και σκέψεων , στο οποίο γεννιούνται οι ιδέες μιας εποχής .

Είναι κόρες του παρελθόντος και μητέρες του μέλλοντος ... ΠΑΝΤΑ ΣΚΛΑΒΕΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!

Ο χρόνος ξεχωρίζει τα βλαστάρια -απο παλαιές πεποιθήσεις- αξιολογεί ποιές θα είναι εκείνες ,που θα αποτελέσουν την νέα σπορά και θα βλαστήσουν δίνοντας μιαν άλλη γενιά ιδεών...το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και υπομονή...!

Όπως πάντοτε εξάλλου!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 21:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είσαι που είσαι εκτός θέματος βρε Εαρινέ, την...αυτοκριτική τι την θέλεις;....Γιατί, σίγουρα, για ανθρώπους που δεν ξέρεις,όπως αυτοί που κρίνεις,το αν εκκλησιαζονται ή όχι και πόσο,μάλλον μας το παίζεις ..φακίρης, όταν τους κρίνεις....Πράγμα, που δεν σου έδωσε κανένας το δικαίωμα να κάνεις και δεν έχεις, αλλά και δεν μπορείς να κάνεις, εξ αγνοίας......
Αιώνες, γράφουμε και ξαναγράφουμε, η εκκλησία στήριξε τον άνθρωπο, τον πιστό, μέσα απο νουθεσίες, διδάγματα και τρόπο ζωής, ώστε να περάσουν οι δύσκολες εποχές και μόλις αυτές περάσαν, ήρθαν κάποιες δεκαετίες αφθονίας, ο άνθρωπος, γίνεται αχάριστος απέναντι στον Θεό....Θα δούμε μπροστά, τι θα γίνει...
Η ιστορία γράφει κύκλο..Έχει ξανασυμβεί αυτό και τα αποτελέσματα, είναι επίσης γνωστά....Πατρικαί νουθεσίαι, που λέει καιτο θέμα, να μην ξεχνιώμαστε...
Ο καθείς, λαμβάνει θέση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 21:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Τόσες ώρες , μήνες , χρόνια "σκληρού" εκκλησιασμού , τόσες ώρες ,μήνες , χρόνια προσευχής και μετάνοιας και τελικά ένα τίποτα ... ξανά και ξανά ...οι ίδιοι και απαράλλαχτοι..φτάνει να βγούν , απο την εκκλησία και να αρχίσει ο αμετάβλητος ψυχισμός τους να ξεφωνίζει απο κακία και ανεπάρκεια γεναιότητας ψυχής και καλοσύνης :"ΝΟΥΜΕΡΑ"

Αφού νούμερο είσαι πως να σε πω?....μή νούμερο?

quote:
Εαρινός:
"Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν" , όντως εύηχο και όμορφο αλλα πώς?


Σ' αγαπάω νούμερο!....με τον τρόπο μου!!
quote:
Εαρινός:
Όταν κάποιος δεν μπορεί να δεί πίσω απο την κουρτίνα των εσωτερικών δρωμένων και εκ των πραγμάτων δεν αγαπάει αλλα και δεν σέβεται τον εαυτό του ... μπορεί να αγαπήσει τον οποιοδήποτε ή να τον σεβασθεί?

Δέστε τον φίλο και συνδίκτυο Ευρωπαίο...και τα αποτελέσματά του!



Από μικρός αγαπούσα τα νούμερα....στα μαθηματικά ήμουν από τους καλύτερους!

quote:
Εαρινός:
Φτύνει , βρίζει , ειρωνεύεται και χλευάζει...αυτή είναι η καλλιέργεια που τόσα χρόνια του προσέφερε η πίστη του ... αυτήν που "θα'θελε" και οι υπόλοιποι να ασπασθούμε...εμείς και τα παιδιά μας...αλήθεια για να γίνουμε ομοιοί του???

Αυτό έλλειπε να θέλω νούμερα σαν κι εσένα να ασπαστούν την πίστη μου!!....και με ποιον θα σπάω εγώ πλάκα μετά?....σε ποιον θά ρίχνω τάπες?.....θα μαραζώσω......δεν έχεις καταλάβει ότι εσείς μου δίνετε χαρά?

quote:
Εαρινός:
Φυσικά η εντύπωση , προηγείται της διατύπωσης και οι εντυπώσεις απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν ριζικά και διαμορφώνουν διαφορετικό αντιληπτικό επίπεδο και διαφορετικές διατυπώσεις και ασφαλώς όσο παραμένει ένας άνθρωπος σε μια αντιληπτική κατάσταση που δημιούργησε κάποια δεινά στην ζωή του , θα συνεχίσει ες αεί να αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια!

Αμήνε!

quote:
Εαρινός:
Συμπονούμε αλλα ευχαριστούμε ... δεν θα πάρουμε!

Μην είσαι ακατάδεχτος....

quote:
Εαρινός:
Ο χρόνος ξεχωρίζει τα βλαστάρια -απο παλαιές πεποιθήσεις- αξιολογεί ποιές θα είναι εκείνες ,που θα αποτελέσουν την νέα σπορά και θα βλαστήσουν δίνοντας μιαν άλλη γενιά ιδεών...το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και υπομονή...!

Σωστά....ο χρόνος έβαλε στο χρονοντούλαπο τις ιστορίας τον παγανισμό και έφερε τον χριστιανισμό στη θέση του.....ο χρόνος θα δείξει και το τι μέλει γενέσθαι...υπομονή.....λίγους ακόμη αιώνες και το θαύμα μπορεί να γίνει και να εξαφανισθεί ο χριστιανισμός....εσύ όμως δε θα ζεις για να το χαρείς....οπότε μείνε στα όνειρα!!!http://img39.imageshack.us/img39/4314/93797338.gif" border=0>

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 00:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Τόσες ώρες , μήνες , χρόνια "σκληρού" εκκλησιασμού , τόσες ώρες ,μήνες , χρόνια προσευχής και μετάνοιας και τελικά ένα τίποτα ... ξανά και ξανά ...οι ίδιοι και απαράλλαχτοι..φτάνει να βγούν , απο την εκκλησία και να αρχίσει ο αμετάβλητος ψυχισμός τους να ξεφωνίζει απο κακία και ανεπάρκεια γεναιότητας ψυχής και καλοσύνης :"ΝΟΥΜΕΡΑ"

Αφού νούμερο είσαι πως να σε πω?....μή νούμερο?

quote:
Εαρινός:
"Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν" , όντως εύηχο και όμορφο αλλα πώς?


Σ' αγαπάω νούμερο!....με τον τρόπο μου!!
quote:
Εαρινός:
Όταν κάποιος δεν μπορεί να δεί πίσω απο την κουρτίνα των εσωτερικών δρωμένων και εκ των πραγμάτων δεν αγαπάει αλλα και δεν σέβεται τον εαυτό του ... μπορεί να αγαπήσει τον οποιοδήποτε ή να τον σεβασθεί?

Δέστε τον φίλο και συνδίκτυο Ευρωπαίο...και τα αποτελέσματά του!



Από μικρός αγαπούσα τα νούμερα....στα μαθηματικά ήμουν από τους καλύτερους!

quote:
Εαρινός:
Φτύνει , βρίζει , ειρωνεύεται και χλευάζει...αυτή είναι η καλλιέργεια που τόσα χρόνια του προσέφερε η πίστη του ... αυτήν που "θα'θελε" και οι υπόλοιποι να ασπασθούμε...εμείς και τα παιδιά μας...αλήθεια για να γίνουμε ομοιοί του???

Αυτό έλλειπε να θέλω νούμερα σαν κι εσένα να ασπαστούν την πίστη μου!!....και με ποιον θα σπάω εγώ πλάκα μετά?....σε ποιον θά ρίχνω τάπες?.....θα μαραζώσω......δεν έχεις καταλάβει ότι εσείς μου δίνετε χαρά?

quote:
Εαρινός:
Φυσικά η εντύπωση , προηγείται της διατύπωσης και οι εντυπώσεις απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν ριζικά και διαμορφώνουν διαφορετικό αντιληπτικό επίπεδο και διαφορετικές διατυπώσεις και ασφαλώς όσο παραμένει ένας άνθρωπος σε μια αντιληπτική κατάσταση που δημιούργησε κάποια δεινά στην ζωή του , θα συνεχίσει ες αεί να αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια!

Αμήνε!

quote:
Εαρινός:
Συμπονούμε αλλα ευχαριστούμε ... δεν θα πάρουμε!

Μην είσαι ακατάδεχτος....

quote:
Εαρινός:
Ο χρόνος ξεχωρίζει τα βλαστάρια -απο παλαιές πεποιθήσεις- αξιολογεί ποιές θα είναι εκείνες ,που θα αποτελέσουν την νέα σπορά και θα βλαστήσουν δίνοντας μιαν άλλη γενιά ιδεών...το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και υπομονή...!

Σωστά....ο χρόνος έβαλε στο χρονοντούλαπο τις ιστορίας τον παγανισμό και έφερε τον χριστιανισμό στη θέση του.....ο χρόνος θα δείξει και το τι μέλει γενέσθαι...υπομονή.....λίγους ακόμη αιώνες και το θαύμα μπορεί να γίνει και να εξαφανισθεί ο χριστιανισμός....εσύ όμως δε θα ζεις για να το χαρείς....οπότε μείνε στα όνειρα!!!http://img39.imageshack.us/img39/4314/93797338.gif" border=0>

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Τουλάχιστον δεν με διάψευσες ... οπότε όλα καλά!

Είναι εμφανές -όσο και αν οι ίδιοι το αγνοείτε- ότι δεν ενδιαφέρεσθε για τον άνθρωπο αλλα για την πίστη και το δόγμα σας ... απλά χρησιμοποιείτε τους ανθρώπους για να πείσετε και ως Δούρειο ίππο για τις προσωπικές σας επιδιώξεις και τίποτ'αλλο!

Μα δεν είναι έτσι η αγάπη ... ούτε ο σεβασμός ...ούτε η ανθρωπιά!

Και γλώσσα λανθάνουσα , αλήθεια λέει ...ως νούμερα βλέπετε τους ανθρώπους..αυτό είναι αλήθεια ... γι'αυτό την έχετε κάνει την εκκλησία μπακάλικο!

Να σε χαίρονται οι ομοιοί σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 00:34:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Τουλάχιστον δεν με διάψευσες ... οπότε όλα καλά!

Είναι εμφανές -όσο και αν οι ίδιοι το αγνοείτε- ότι δεν ενδιαφέρεσθε για τον άνθρωπο αλλα για την πίστη και το δόγμα σας ... απλά χρησιμοποιείτε τους ανθρώπους για να πείσετε και ως Δούρειο ίππο για τις προσωπικές σας επιδιώξεις και τίποτ'αλλο!



Αν εννοείς ως προσωπική επιδίωξη το να γελάω με τα νούμερα!...θα σου πω ότι όχι, δεν είναι αυτή η επιδίωξή μου.
Το ότι με διασκεδάζουν όμως αφάνταστα! αυτό ναι, είναι γεγονός, αλλά όχι το ζητούμενο.
Το ζητούμενο είναι να μπορέσει ένας νέος άνθρωπος να αποφύγει την τρικλοποδιά που πάνε να του βάλουν και να προχωρήσει μόνος του, ερευνώντας την αλήθεια ο ίδιος και όχι ως φερέφωνο.
Δεν ενδιαφέρομαι λοιπόν για την πίστη μου έτσι "ξέρα", αλλά για τον άνθρωπο.

quote:
Εαρινός:
Μα δεν είναι έτσι η αγάπη ... ούτε ο σεβασμός ...ούτε η ανθρωπιά!

Και γλώσσα λανθάνουσα , αλήθεια λέει ...ως νούμερα βλέπετε τους ανθρώπους..αυτό είναι αλήθεια ... γι'αυτό την έχετε κάνει την εκκλησία μπακάλικο!



Ως νούμερα βλέπω αυτούς τους ανθρώπους που δεν έχουν λόγο δικό τους! που δεν έχουν επιχειρήματα αλλά ούτε και γνώσεις επάνω σε αυτό που πραγματεύονται.
Όταν φίλε μου πραγματεύεσαι κάτι, καλό είναι να το γνωρίζεις αλλιώς θα δώσεις το δικαίωμα στον άλλον να σε πει Νούμερο!
Η εκκλησία δεν είναι μπακάλικο! με 10, 20 & 50 λεπτά που ρίχνει ο πιστός στο δίσκο, στο μπακάλικο δεν μπορεί να αγοράσει ούτε μισό κιλό ψωμί.
Η εκκλησία είναι οίκος Θεού και ο χώρος, όπου μπορεί ο πιστός να συγκεντρωθεί καλύτερα και να παρακολουθήσει τα θεία μυστήρια με προσήλωση και σεβασμό, ώστε να λάβει μέρος και ο ίδιος σε αυτήν τη θεία μυσταγωγία και όχι σε αυτήν από το Σικάγο, όπως δυστυχώς πολλοί χριστιανοί λαμβάνουν.
Άσε λοιπόν την εκκλησία και κοίτα τα του οίκου σου!, κοίταξε πόσα θέματα ανοίγετε! και σε πόσα γίνεστε ρεζίλι! ο αριθμός δυστυχώς για σένα και τους ομόσταυλού σου είναι ανάλογος!
Γράφεται συνεχώς ψέματα, αστήρικτα! και δε διστάζετε ακόμη και να φέρεται ως αξιόπιστες πηγές μέχρι και μυθιστορήματα! είτε να προσπαθείτε να κάνετε το άσπρο μαύρο! κατάφατσα!!! όπως για παράδειγμα στο θέμα με τους δούλους!

Καημένε Εαρινέ!!! θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία!! και συ δεν τα διαθέτεις για να είσαι ελεύθερος κι ας προσποιείσαι ότι είσαι!!!

quote:
Εαρινός:
Να σε χαίρονται οι ομοιοί σου!

Ευχαριστώ!! ευχαριστώ!!

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 03/02/2010 00:37:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 07:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναφέρεις ότι δεν πολέμησες καμμιά επιστημονική ανακοίνωση..δηλαδή μπορείς -εννοείς- , έχεις την απαιτούμενη γνώστική επάρκεια για να το κάνεις και απο αβροφροσύνη δεν το έκανες?



Δεν πολέμησα καμμιά επιστημονική ανακοίνωση όχι επειδή έχω ή δεν έχω την γνωστική επάρκεια, αλλά σέβομαι τους αγώνες, τις εργασίες, τις
πολύχρονες μελέτες των επιστημόνων.

Άλλωστε υπάρχει κάποιος που νάχει γνωστική επάρκεια σε όλους τους
τομείς της επιστημονικής έρευνας;

Νάσαι καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

silverCostas
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 08:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους silverCostas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ Α΄

Περί σωτηρίας ψυχής και Παραδείσου.

7 ) Επιστολή

Κάθε κόπος και μόχθος και πειρασμός, ευλογημένον μου παιδί, δεν ημπορεί να συγκριθή με την μακαρίαν εκείνην ζωήν. Και μυρίας ζωάς αν είχαμε και όλας εάν τας εθυσιάζαμεν, δεν θα εκάναμε τίποτε το σπουδαίον, εν σχέσει προς την μέλλουσαν δόξαν, εις την οποίαν ο Δεσπότης Χριστός δια του τιμίου και ζωοποιού Αίματος Αυτού επιποθεί να αποκαταστήση ημάς! Δια τούτο ο ουρανοβάμων Απόστολος Παύλος λέγει: «Ουκ άξια τα παθήματα του νυν καιρού, προς την μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς» ( Ρωμ. 8,18 ). Συλλογίσου ακόμη ότι ο άνθρωπος «ως άνθος μαραίνεται και ως όναρ παρέρχεται», πάλιν δε, «ηχούσης της σάλπιγγος, οι νεκροί ως εν συσεισμώ πάντες αναστήσονται» προς υπάντησιν του Χριστού. Όταν ανοιχθή η θύρα του μέλλοντος αιώνος και όταν καταστραφή ο παρών κόσμος, τότε θα γίνη αποκατάστασις της ημετέρας φύσεως εις την πρώτην κατάστασιν. «Ο Κύριος μετασχηματίσει το σώμα της ταπεινώσεως ημών εις το γενέσθαι αυτό σύμμορφον τω σώματι της δόξης Αυτού» (Φιλιπ. 3,21 ). Διότι η φύσις η οποία συστενάζει και συνωδίνει, με σφοδράν επιθυμίαν αναμένει την ένδοξον φανέρωσιν των παιδιών του Θεού «Η γαρ αποκαραδοκία της κτίσεως, την αποκάλυψιν των υιών του Θεού απεκδέχεται» (Ρωμ. 8,19 ).
Ασύγκριτον το μεγαλείον του ανθρώπου, τον οποίον ο Θεός τον ανεβάζει εις τόσον ύψος και δόξαν! Και ημείς οι αμαρτωλοί και εμπαθείς αγνοούμεν και αδιαφορούμεν δια τον μεγάλον αυτόν πλούτον και έχομεν φρονήματα καθ’ ολοκληρίαν γήϊνα. Το σώμα αυτό, που είναι χώμα και δυσωδία, να καταξιωθή να γίνη σύμμορφον της δόξης του Θεού, να γίνη αγγελικόν! Τώρα οι άνθρωποι είναι υλικοί εν σχέσει προς τους αγγέλους, οι οποίοι είναι υπάρξεις καθαρά πνευματικαί. Οι άγγελοι εν σχέσει προς τον Θεόν έχουν κάποιαν «ύλην». Δεν είναι καθαρά νοεραί υπάρξεις, όπως ο Θεός, που είναι φως απρόσιτον. Έτσι αγγελικοί θα γίνουν και οι άνθρωποι τότε, θα συντελεσθή τότε μία ενότης του πληρώματος της εκκλησίας των πιστών μετά του Χριστού. Πόσον τρυφερά και πατρικά το λέγει ο Κύριός μας: «Πάτερ, λέγει προς τον Πατέρα Του, ους δέδωκάς μοι θέλω, ίνα όπου ειμί εγώ, κακείνοι ώσι μετ’ εμού, ίνα θεωρώσι την δόξαν την εμήν ην δέδωκάς μοι» (Ιωαν. 17, 24 ).
Συγκρίνεται ο εγκόσμιος πλούτος με αυτά τα λόγια του Θεού; Να είμεθα ημείς εκεί, όπου είναι ο Κύριός μας! Εκεί που φρίττουν και δεν τολμούν οι άγγελοι να πλησιάσουν!
Ω Σοφία κεκρυμμένη και πλούτος Θεού άπειρος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 09:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Τόσες ώρες , μήνες , χρόνια "σκληρού" εκκλησιασμού , τόσες ώρες ,μήνες , χρόνια προσευχής και μετάνοιας και τελικά ένα τίποτα ... ξανά και ξανά ...οι ίδιοι και απαράλλαχτοι..φτάνει να βγούν , απο την εκκλησία και να αρχίσει ο αμετάβλητος ψυχισμός τους να ξεφωνίζει απο κακία και ανεπάρκεια γεναιότητας ψυχής και καλοσύνης :"ΝΟΥΜΕΡΑ"

Αφού νούμερο είσαι πως να σε πω?....μή νούμερο?

quote:
Εαρινός:
"Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν" , όντως εύηχο και όμορφο αλλα πώς?


Σ' αγαπάω νούμερο!....με τον τρόπο μου!!
quote:
Εαρινός:
Όταν κάποιος δεν μπορεί να δεί πίσω απο την κουρτίνα των εσωτερικών δρωμένων και εκ των πραγμάτων δεν αγαπάει αλλα και δεν σέβεται τον εαυτό του ... μπορεί να αγαπήσει τον οποιοδήποτε ή να τον σεβασθεί?

Δέστε τον φίλο και συνδίκτυο Ευρωπαίο...και τα αποτελέσματά του!



Από μικρός αγαπούσα τα νούμερα....στα μαθηματικά ήμουν από τους καλύτερους!

quote:
Εαρινός:
Φτύνει , βρίζει , ειρωνεύεται και χλευάζει...αυτή είναι η καλλιέργεια που τόσα χρόνια του προσέφερε η πίστη του ... αυτήν που "θα'θελε" και οι υπόλοιποι να ασπασθούμε...εμείς και τα παιδιά μας...αλήθεια για να γίνουμε ομοιοί του???

Αυτό έλλειπε να θέλω νούμερα σαν κι εσένα να ασπαστούν την πίστη μου!!....και με ποιον θα σπάω εγώ πλάκα μετά?....σε ποιον θά ρίχνω τάπες?.....θα μαραζώσω......δεν έχεις καταλάβει ότι εσείς μου δίνετε χαρά?

quote:
Εαρινός:
Φυσικά η εντύπωση , προηγείται της διατύπωσης και οι εντυπώσεις απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν ριζικά και διαμορφώνουν διαφορετικό αντιληπτικό επίπεδο και διαφορετικές διατυπώσεις και ασφαλώς όσο παραμένει ένας άνθρωπος σε μια αντιληπτική κατάσταση που δημιούργησε κάποια δεινά στην ζωή του , θα συνεχίσει ες αεί να αναπαράγει τα ίδια και τα ίδια!

Αμήνε!

quote:
Εαρινός:
Συμπονούμε αλλα ευχαριστούμε ... δεν θα πάρουμε!

Μην είσαι ακατάδεχτος....

quote:
Εαρινός:
Ο χρόνος ξεχωρίζει τα βλαστάρια -απο παλαιές πεποιθήσεις- αξιολογεί ποιές θα είναι εκείνες ,που θα αποτελέσουν την νέα σπορά και θα βλαστήσουν δίνοντας μιαν άλλη γενιά ιδεών...το μόνο που χρειάζεται είναι χρόνος και υπομονή...!

Σωστά....ο χρόνος έβαλε στο χρονοντούλαπο τις ιστορίας τον παγανισμό και έφερε τον χριστιανισμό στη θέση του.....ο χρόνος θα δείξει και το τι μέλει γενέσθαι...υπομονή.....λίγους ακόμη αιώνες και το θαύμα μπορεί να γίνει και να εξαφανισθεί ο χριστιανισμός....εσύ όμως δε θα ζεις για να το χαρείς....οπότε μείνε στα όνειρα!!!http://img39.imageshack.us/img39/4314/93797338.gif" border=0>

Ο ΔΙΓΕΝΗΣ ΨΥΧΟΜΑΧΕΙ ΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΥΡΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Μια χαρά το πάτε , υπέροχοι στις τάπες και στα ανέκδοτα διανθισμένα κατα την προσφιλή σας συνήθεια με κόπιες απο τα "ιερά" σας βιβλία!

Είστε υπέροχοι και σύ ο καλυτερο-τερος- ... προσφέρετε μεγάλη υπηρεσία στην πίστη σας σε μας τα νούμερα!

Σας καμαρώνουμε και όντως σας θαυμάζουμε ... ωραίοι ως χριστιανοί!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 10:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σας δειχνουμε και δεν συζητάμε για την πίστη μας, εδώ καλέ μου Εαρινέ, κρίσεις εναντιον μας κάνετε...Γι αυτό και το γήπεδο....
Αν κάποτε πεις τι πιστεύεις, μπορεί να μιλήσουμε και για θέματα πίστεως....Μέχρι τότε, διαφημίσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 10:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το προβλημα με την πιστη ειναι οτι την θεωρουμε ΚΤΗΜΑ μας (οχι για να το οργωουμε , ουτε να το σπυρουμε , απλα κτημα μας) , οταν λοιπον καποιος μας το ΚΑΤΑΠΑΤΑ , ενεργοποιουμε την αμυνα του "ΕΓΩ" και κανουμε ΠΟΛΕΜΟ ... οπως οταν μας καταπατανε τα συνορα , το σπιτι , την οικογενεια ... δεν ξερω πως και γιατι αλλα πολλοι (οχι ολοι) πιστοι , παρουσιαζουν το συγκεκριμενο ΣΥΜΠΤΩΜΑ θα ελεγα

εαν ειμουν ΠΙΣΤΟΣ , θα ηθελα να ελεγα , ΝΑ και εαν μου την λενε ΝΑ και εαν δεν μου τη λενε ... τι σημασια εχει να μου λεει καποιος τα υπερ ή τα κατα τις πιστης μου και τι ΑΝΑΓΚΗ εχει η πιστη απο ΤΕΤΟΙΑ κολπα ? ΚΑΜΙΑ αφου ειναι ΠΙΣΤΗ !!! αρα προς τι το μισος ??? αραγε ...

ΑΝΤΙΘΕΤΑ στη γνωση παρα τους οτι ειναι ΚΤΗΜΑ μας το οποιο το ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ και δεν ηταν απλα ενα ΔΕΧΟΜΑΙ με κλειστα τα ματια , την θεωρουμε κτημα ολων , δεν τιθεται θεμα εαν καποιος εχει πρισσοτερη ή λιγοτερη , δεν τιθεται καν θεμα αμφισβητησης (οχι οτι δεν συμβαινει αλλα συμβαινει αντιστροφος αναλογα με την πιστη , στην πιστη οι πολλοι μαχονται να την επιβεβαιωσου να την αμυνθους κτλο , στην γνωση ελαχιστοι ειναι αυτοι που ερχονται σε συγκρουση για να την γνωση που εχουν) καθως υπαρχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διαδικασια ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ή ΟΧΙ του προς αμφισβητηση θεματος

φυσικα ΠΙΣΤΗ και ΓΝΩΣΗ ειναι δυο ΕΚ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ αντιθετα θεματα , ασχετα εαν μπορουν και συνυπαρχουν σε καποιο ανθρωπο , ομως γεγονος αποτελει οτι η ΑΥΞΗΣΗ της γνωσης ΟΔΗΓΕΙ σε ΜΕΙΩΣΗ της πιστης ...

ισως οπως η πιστη ειναι αποτελεσμα-δημιουργημα της διανοιας-λογικη που εχει ο ανθρωπος , η υπερασπιση με καθε τροπο τις πιστης ακομη και με την βια ειναι επακολουθο της ΠΙΣΤΗΣ που εχει καποιος , οπως και την αμφισβητηση της πιστης την ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ !!!! σαν μια ζυγαρια οπου στη μεση εχουμε τον ανθρωπο με την λογικη του και στις δυο πλευρες την πιστη και την γνωση ... η αυξηση του ενος ειναι μειωση του αλλου ...

αλλα ειτε ειναι ετσι , ειτε οχι , ξανα ρωταω ΠΡΟΣ ΤΙ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ???

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 22:25:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
silverCostas
Φίλε, πιστός είμαι και εγώ. Δεν πολέμησα καμιά επιστημονική ανακοίνωση
διότι ούτως ή άλλως κάθε 50 με 100 χρόνια οι επιστημονικές θεωρίες ανατρέπουν η μια την άλλη.

Μη μου πεις φίλε silverCosta ότι δεν αντιδράς αν πιστεύεις ότι κάποια επιστημονική ανακοίνωση έρχεται σε αντίθεση με αυτά που πρεσβεύει η θρησκεία σου ? Έπειτα είναι εντελώς φυσικό το να αναθεωρούνται παλαιότερες επιστημονικές θεωρείες , όταν καταρρίπτονται από νεότερες ανακαλύψεις . Γιατί η επιστήμη δεν είναι δόγμα , και δεν σταματά ποτέ να ερευνά , να ανακαλύπτη νέες μεθόδους και να αναθεωρή τις παλιές . Οι δογματισμοί είναι προνόμιο των θρησκειών .
quote:
silverCostas
Εν τω μεταξύ ο χρόνος φεύγει σιγά-σιγά και ένας-ένας αναχωρούμε, πέραν δε του τάφου όλα αυτά ούτε ισχύουν ούτε κανείς πλέον μπορεί να τα θυμάται...
Ο θάνατος φίλτατε silverCosta , όπως και η ζωή , είναι φυσικά φαινόμενα που αποσκοπουν στην ανανέωση των ειδών με νεότερα και υγειέστερα , τα οποία συμβάλλουν το καθένα με τον τρόπο του στην διατήρηση των ισορροπιών στην φύση , γιατί ο σκοπός μας στη ζωή είναι να δημιουργήσουμε και όχι να μένουμε άπραγοι παθητικά περιμένοντας μοιρολατρικά την στιγμή του θανάτου μας .
Ο θάνατος ενός φιλοσόφου ή ενός επιστήμονα δεν σημαίνει και το τέλος των όσων προσέφεραν αυτοί με τα έργα τους στην ανθρωπότητα όσο ήταν εν ζωή . Με τον θάνατο πχ του Einstein δεν έλαβε τέλος η θεωρία της σχετικότητος , ούτε και με τον θάνατο του Pasteur αχρηστεύθηκαν τα εμβόλια . Το έργο του Dr Barnard που πρώτος προχώρησε σε μεταμόσχευση καρδιάς σε άνθρωπο το συνέχισαν άλλοι , οι οποίοι προχώρησαν ακόμα περισσότερο σώζοντας χιλιάδες ζωές , για να μην επεκταθώ στο έργο εκατοντάδων πρωτοπόρων επιστημόνων που έκαναν με τις εφευρέσεις τους ευκολότερη την ζωή μας . Αυτό που δεν ισχύει πέραν του τάφου αλλά και πρίν από αυτόν είναι η επιλογή ορισμένων , που αντί να συμβάλλουν στο κοινωνικό σύνολο κλείνονται σε μοναστήρια και ζουν εις βάρος της κοινωνίας τρόγωντες , πίνοντες και όκνωντες , δίχως να προσφέρουν τίποτε απολύτως . Αυτοί οι άνθρωποι που η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων ελληνικών τους ονόμαζε «άχθος αρούρης» .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 22:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
O χριστιανισμός από τη φύση του δεν είναι πολέμιος καμίας επιστήμης.

Φαίνεται από τις πυρές που άναψαν και έκαιγαν τους επιστήμονες μαζί με τα συγράμματά τους , και το κλείσιμο των φιλοσοφικών σχολών .
quote:
europaios2
Τώρα το αν ο πάπας αποφάσισε να το παίξει θεός παρά τω Θεό, αυτό είναι άλλη μία απόδειξη της υπεροχής της Ορθοδοξίας έναντι του Καθολικισμού.

Ορθόδοξοι ήταν οι πρώτοι διδάξαντες .
quote:
europaios2
Το ποιος σήμερα πολεμάει λυσσαλέα τη θρησκεία, φαίνεται περίτρανα από το θέμα που επικαλείσαι, όπου χωρίς καμία απολύτως απόδειξη παρά μόνο με υποθέσεις, προσπαθείτε να κατηγορήσετε τη θρησκεία μόνο και μόνο επειδή υποστηρίζει ότι ο άνθρωπος αποτελεί ξεχωριστή και ανάδελφη κατηγορία, σε σχέση με τους άλλους ζωντανούς οργανισμούς του πλανήτη

Το ότι το DNA του χιμπατζή είναι κατά 98% όμοιο με αυτό του ανθρώπου, επειδή έρχεται σε αντίθεση με το δόγμα σου για σένα δεν είναι απόδειξη .
quote:
europaios2
...μή διστάζοντας ακόμη και να υποστηρίζετε σθεναρά ότι κατάγεστε από τις μαϊμούδες, λες και άλλη σκασίλα δεν είχαμε εμείς οι χριστιανοί για το ποιοι ακριβώς ήσαν οι πρόγονοί σας!!!

Για τους δικούς μου προγόνους έχουν αποφανθεί οι «διαπιστευμένοι» επισήμονες . Για τους δικούς σου δεν γνωρίζω επακριβώς , όμως κατά τα φαινόμενα μάλλον θα πρέπη να προέρχεσαι από μετεξέλιξη βούρλων .
quote:
europaios2
αφήστε λοιπόν κι εμάς να αυτοπροσδιοριζόμαστε ως δημιουργήματα του ίδιου του Θεού, που μας ξεχώρισε από τα λοιπά ζώα, δίνοντάς μας όχι μόνο τη νόηση, αλλά και τη φρόνηση,

Αυτό δεν πολυφαίνεται !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 09:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ makfor, αφού δεν καταλαβαίνεις τι σου γράφουν, γιατι το κουράζεις το πράγμα;Εσείς συζητάτε για την πίστη μας, εκ του ....ανασφαλούς,γιατί εσείς δεν έχετε, λέτε θρησκεία...Εμείς, συζητάμε περι θείου και αναζητάμε τη γνώση για τον Θεό, εσείς έχετε μπει στο γήπεδο κι υποστηριζετε ομάδες....Κακιά συνήθεια, να ρίχνεις στον άλλο, τα δικά σου λάθη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 10:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αυτό που δεν ισχύει πέραν του τάφου αλλά και πρίν από αυτόν είναι η επιλογή ορισμένων , που αντί να συμβάλλουν στο κοινωνικό σύνολο κλείνονται σε μοναστήρια και ζουν εις βάρος της κοινωνίας τρόγωντες , πίνοντες και όκνωντες , δίχως να προσφέρουν τίποτε απολύτως . Αυτοί οι άνθρωποι που η αείμνηστη καθηγήτριά μου των αρχαίων ελληνικών τους ονόμαζε «άχθος αρούρης» .

Aυτό, να το ισχυριστείς όταν θα έρθουν να σου ζητήσουν δανεικά.


quote:
Sesostris:
Φαίνεται από τις πυρές που άναψαν και έκαιγαν τους επιστήμονες μαζί με τα συγράμματά τους , και το κλείσιμο των φιλοσοφικών σχολών .


Γράφει ο χριστιανισμός κάπου ως οδηγία να καίνε τις φιλοσοφικές σχολές?
Οι μεμονωμένες πράξεις κάποιων δεν αποτελούν γενικό φαινόμενο.
Και στην αρχαιότητα έκαιγαν τα βιβλία φιλοσόφων όταν νόμιζαν ότι αυτά στρεφόντουσαν κατά του δωδεκάθεου....να το γενικεύσουμε και να πούμε ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήσαν κατά της φιλοσοφίας?

quote:
Sesostris:
Ορθόδοξοι ήταν οι πρώτοι διδάξαντες .

Κάνεις λάθος!! ο Φίλιππος και ο Αλέξανδρος ήσαν οι πρώτοι διδάξαντες αιώνες πριν.

quote:
Sesostris:
Το ότι το DNA του χιμπατζή είναι κατά 98% όμοιο με αυτό του ανθρώπου, επειδή έρχεται σε αντίθεση με το δόγμα σου για σένα δεν είναι απόδειξη .

Και γιατί δε χρησιμοποιούμαι τότε μοσχεύματα πιθήκων αλλά γουρουνιών?
αυτά που ταιριάζουν περισσότερο με τα ανθρώπινα ζωτικά όργανα είναι του γουρουνιού και όχι του πιθήκου.....για πες μας τώρα....σύμφωνα με την επιστήμη δε θα έπρεπε να παίρναμε ως ανταλλακτικά αυτά του 98%?

quote:
Sesostris:
Για τους δικούς μου προγόνους έχουν αποφανθεί οι «διαπιστευμένοι» επισήμονες . Για τους δικούς σου δεν γνωρίζω επακριβώς , όμως κατά τα φαινόμενα μάλλον θα πρέπη να προέρχεσαι από μετεξέλιξη βούρλων .


Για μένα δεν αποφασίζουν άλλοι, αλλά εγώ. Για σένα τέτοιο βούρλο που είσαι ας αποφασίσουν άλλοι.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy