ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ρωμιοι = Ελληνες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 19:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλτατε εαρινε θαυμαζω την προσπαθεια σου να θραυσεις το τειχος της αδιαλαξιας.
Ομως οσο και να προσπαθουμε οχι μονο εσυ αλλα ολοι μαζι,ειναι αδυνατον.
Ουτε οι μεγαλοι φιλοσοφοι ουτε οι μεγαλοι δασκαλοι ουτε οι ψυχιατροι,τα καταφεραν ποτε.
Για να κλονιστει η πιστη καποιου σε κατι,πρεπει η ιδια να το κλονισει και παλι το αποτελεσμα εξαρταται απο το ποσο μεγαλη ηταν αυτη η πιστη.
Π.χ. Αν ερθει στη Γη ο ιδιος ο χριστος και πει οτι δεν ειναι υιος θεου αλλα ενας,ας πουμε γιονγκι.Ποσοι απο τους πιστους θα τον αποριψουν?Ποσοι θα πουν οτι ηταν ο διαβολος μεταμφιεσμενος?

Ετσι για την πιστη σε κατι,που δεν αποδεχεται το αποδεδειγμενα εσφαλμενο,αλλα εξακολουθει αδιαλακτη,να πιστευει το λαθος τις πταιει?

Ειναι οργανικο και φταιει ο εγκεφαλος?
Ειναι καθαρα πνευματικο και φταιει η νοημοσυνη?
Ειναι θεμα συναισθηματος και φταιει το συναισθημα?
Ειναι αναγκη και φταιει η αναγκη?

Σε θεωρω τον καθ υλην αρμοδιο στο φορουμ να δωσεις απαντησεις,αν δεν σε κουραζω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Διαβασε λιγο Μακρυγιαννη και εκεινος ειχε πιστη ισως ομως για εσενα να ειχε προβλημα στον εγκεφαλο.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 19:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελος παντων για να μην μακρηγορουμαι,πιστευω να εγινε κατανοητο γιατι δεν ισχυει το ρωμιος=ελληνας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 21:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλτατε εαρινε θαυμαζω την προσπαθεια σου να θραυσεις το τειχος της αδιαλαξιας.

Σε θεωρω τον καθ υλην αρμοδιο στο φορουμ να δωσεις απαντησεις,αν δεν σε κουραζω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Καλησπέρα φίλε μου...
Προσωπικά δεν σταθηκα ποτέ σε θέματα πίστης του καθενός συνανθρώπου μου , μιας και θεωρώ ότι αυτό αποτελεί προσωπική υπόθεση του καθενός και κατα κάποιο τρόπο αποτελεί ενός κάποιου είδους στήριγμα στην ζωή του...δεν θα επεκταθώ περισσότερο και αυτό διότι καθ'ουδένα τρόπο δεν θα ήθελα -όπως και δεν θέλω ποτέ στην ζωή μου- να εγείρω ενστάσεις και εντάσεις...

Όταν όμως υπάρχουν αντιλήψεις που υπερβαίνουν τα της πίστεως -που είναι καθαρά προσωπικά θέματα- και θέλουν να κάνουν διασύνδεση αυτής της πίστης -όποιας και να είναι- με τα της εκπαίδευσης και νοηματοδότησης των νέων -και όχι μόνο ανθρώπων- τότε αναπόφευκτα θα ως ενήλικος και νοήμων άνθρωπος θα τοποθετηθώ..ενίοτε ίσως και λίγο "άκομψα" και ίσως και λιγάκι "επιθετικά"...μολονότι το αποφεύγω -όχι διότι θέλω να συντηρήσω μια κάποια εικόνα μου , όπως έχει κατα καιρούς λεχθεί- διότι δεν με εκφράζει αυτός ο τρόπος αλλα και δεν μου βγαίνει...

Θεωρώ λοιπόν βλασφημία αλλα και μέγιστη ύβρη αλλα επίσης και έλλειψη σεβασμού έναντι κάθε συνανθρώπου μου , η υποβολή ιδεών ... πολύ δε περισσότερο η επιβολή ιδεών -ακόμα και στην εκπαίδευση- και να μην δημιουργείται εκείνο το πλαίσιο αναφοράς , όπου θα αναπτυχθεί η κρίση σε κάθε άνθρωπο....

Πάντα αυτό συμβαίνει με τις πεποιθήσεις που αποφασίστηκαν διαμέσου της υποβολής ... αντί να δημιουργηθούν με την λογική και ο καθένας γνωρίζει πόσο οι Θρησκευτικές πεποιθήσεις είναι αυστηρές και πόσο δεσποτισμό εξασκούν στις ψυχές....τα παραδείγματα τα έχειςμπορστά σου.

Μη έχοντας καμμιά αμφιβολλία σ'εκείνο που πιστεύει για αλήθεια ή ψέμμα ο όχλος και κατέχοντας -άλλωστε- τη σαφή έννοια της δύναμής του ... είναι το ίδιο αυταρχικός και μισαλλόδοξος.

Το άτομο -υπο προϋποθέσεις- μπορεί να δεχθεί την συζήτηση , ο όχλος δεν τις αντέχει ποτέ φίλε μου.

Πάντα -μάζες- έτοιμες να εξεγερθούν εναντίον μιας αδύναμης εξουσίας ...λυγίζουν με δουλικότητα μπροστά στην δυνατή εξουσία και ποιός είναι ο πιο δυνατός και που απαντάει σε αυτό φίλε μου αν όχι ο φόβος και οι φοβίες αλλα και η αδυναμία να παρέμβουν τόσο στον εαυτό τους αλλα και στην συνεύρεσή τους με τους υπολοίπους συνανθρώπους τους ???

Μήπως οι άνθρωποι δεν αποτελούν αποτέλεσμα και προϊόν πολλαπλών ταυτίσεων..???

Για δές πχ τους Μουσουλμάνους ή τους Βουδιστές ή ακόμα και τους Χριστιανούς...δεν άρχισε η μύηση τους αλλα και η επιβολή όλων των δοξασιών και των περιεχομένων της κάθε Θρησκείας απο την πρώϊμη παιδική ηλικία???

Έχεις δεί πολλούς να αλλαξο-θρησκούν..???

Για κάθ'εναν , όλα όσα του "πέρασαν" απο την πρώϊμη παιδική ηλικία ως σωστά και μετά επικυρώθηκαν μάλιστα και απο το σύνολο -σχεδόν- της κοινωνίας ως σωστά , έμελλε να ορίσει έναν αδιαπραγμάτευτο κώδικα στον οποίο θα παρέμενε ο καθένας για μια ολόκληρη ζωή , δίνοντας ακόμα και την ζωή του γι'αυτόν...απόλυτα ταυτισμένος με αυτόν αλλα και χειραγωγημένος , σε τέτοιο βαθμό μάλιστα που όλα όσα "πιστεύει" δεν φαντάζουν ως ορισμένες ιδέες που προσπαθούν να απορριφθούν απο κάποιον αλλα εκλαμβάνεται ως προσπάθεια απόρριψης του ιδίου του εαυτού -τους-...

Ουσιαστικά όλοι το προβάλλουν αυτό ξεκάθαρα φίλε μου αλλα το ερώτημα παραμένει για ένα πράγμα...

Για το πόσο επι της πραγματικότητας αγαπούν τα παιδιά τους -και όχι επι του πραγματικού εντός τους- και η ερώτηση είναι απλή-απλούστατη αλλα κανένας δεν θα απαντήσει και θα μεταθέσει το πρόβλημα οπουδήποτε αλλού αλλα δεν θα παραχωρήσει δευτερόλεπτο για ορθολογιστική σκέψη..:"Αν όλα όσα εγώ πιστεύω ως σωστά , για τί άραγε εμένα δεν με έκαναν ευτυχισμένο και επιτυχημένο στην ζωή"???

Αυτό θα ήθελα και για τα παιδιά μου???

Ένας λαός είναι ένας οργανισμός φίλε μου με μια συλλογική ψυχή -ενεργή- δημιουργημένος απο το παρελθόν και όπως κάθε οργανισμός δεν μπορεί να τροποποιηθεί παρα με αργές κληρονομικές συσσωρεύσεις...Όταν ένας λαός αφήνει τα έθιμά του και τα ήθη του να σταθεροποιηθούν πολύ και για πολλές γενεές , δεν μπορεί να εξελιχθεί και γίνεται Νεο-Ελλάδα...!!!

Τι σημαίνει εξέλιξη...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 23:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Από ξένα και προπαγανδιστικά site να αντιγράφουν έχω πιάσει τη φίλη σου τη Καποδίστρια. Άντε άνοιξε και κανά βιβλίο ιστορίας και μετά έλα να σε πάρω στα σοβαρά.

Αυτό άστο να το γράψη κάποιος άλλος , που δεν αντιγράφει άκριτα ότι μπούρδες του σερβίρουν οι απολογητές και η ΟΟΔΕ .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2010, 23:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρα πολυ σωστα τα εθεσες εαρινε.Κριμα ομως,που δεν τα καταλαβαινουν πολλοι.Πραγματικη δυστυχια και το εννοω.

Ευτυχως ομως που υπαρχουν εξαιρεσεις στην εικονα του συνολου που μολις απεικονισες.Ειναι εδω και μιλανε μεταξυ τους.Ειναι αλλου και αλλου και αλλου.

Ομως μπροστα στο συνολο,λιγοι.Εδωσα στα παιδια μου,το δικαιωμα της επιλογης απο την γεννηση τους.Ουδεποτε τους μιλησα για καμμια θρησκεια,ουτε καν για την αθρησκεια.Σε αναλογες ερωτησεις,οσο ηταν σε ηλικια μη κρισης,ελεγα θα μαθετε οταν μεγαλωσετε.Οταν εφθασαν σε ηλικια σωστη κατ εμε στα 11,τους συνεστησα το σημειο της βιβλιοθηκης μου,με τις ανα τον κοσμο θρησκειες και τους ειπα διαβαστε και αποφασιστε.

Με εκαναν περηφανο και καταλαβαινεις γιατι.Δεν ασπασθηκαν καμμια.Μονα τους ομως και χωρις καμμια επιρροη απο μενα.
Και μεγαλωσαν σε θρησκευτικο περιβαλλον,εκτος οικογενειας.Παπουδες,θειοι κ.λ.π.

Αυτη η προσωπικη καταθεση,ειναι περα για περα αληθης και δειχνει στην πραξη,οσα ανωτερω εγραψες.

Τωρα ας δουμε λιγο και στον υπολοιπο κοσμο πως λειτουργει ο δογματισμος.Στα δυτικα και στα τεχνολογικα προηγμενα κρατη,εχει εξ αντικειμενου παραμεριστει το δογμα της θρησκειας και εχει απομεινει το προσωπικο κομματι του καθε ατομου που πιστευει χωρις να εξωτερικευει.Αντικειμενο εννοω την επιστημονικη καταρτιση που παραμεριζει σιγα-σιγα τα ανεξηγητα που απεδιδοντο σε θειες παρεμβασεις.

Στο ισλαμ το δογμα εξακολουθει να κυριαρχει,λογω του φοβου της σωματικης ακεραιοτητας και της ιδιας της ζωης ακομη.Η τεχνολογια ειναι για λιγους και στο θεοκρατικο ισλαμ για πολυ λιγους.


Στο Βουδισμο παλι,ειναι τοσο χαλαρο το δογμα,που δεν αντιπροσωπευει θρησκεια αλλα τροπο ζωης.Ισως φιλοσοφια καλυτερα.Αυτο το γνωστο μακεδονικο χαλαρα-χαλαρα,ειναι αντικατοπτρισμος του Βουδισμου,συσχετιζομενο.

Ολες οι αλλες θρησκειες,δεν αποτελουν δογματα και εχουν καταντησει σχεδον εθιμοτυπικες.Αφρικανικες τοπικες δοξασιες,Ινδιανικες,Νοτιοαμερικανικες του Αμαζονιου κ.λ.π.Ακινδυνες εντελως και χωρις επιρροη στον πλανητικο οχλο.

Ετσι περιοριζονται τα κακα στους μουσουλμανους,τους ισλαμιστες{ειναι δυο διαφορετικα πραγματα,λογω διαφορετικης ερμηνειας του Κορανιου} τους χριστιανους δογματικους και τους Ιουδαιστες.

Ευλογα θα αναρωτηθει καποιος:Καλα αν ειναι ετσι γιατι οι πολλοι δεν αντιδρουν?Η απαντηση ειναι οτι την δυναμη την εχουν ΑΚΟΜΗ οι εκπροσωποι των τεσσαρων δογματων.

Σε αυτους απευθυνεται το μηνυμα σου εαρινε και αν εχουν μυαλο ας το εμπεδωσουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 13:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρεσει που καθεστε και αναλωνεστε σε συμπερασματα προιοντα δικης σας σκεψης και θεωρειτε και καθηκον σας να τα βγαλετε προς τα εξω ωστε συμφωνα με τα λεγομενα σας να ωφεληθει ο κοσμος.Ελεος ρε παιδια και η ωραιοπαθεια εχει τα ορια της.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουλαχιστον Βελισσαριε,οπως και εσυ μας το αναγνωριζεις,εχουμε ΔΙΚΗ
μας σκεψη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τουλαχιστον Βελισσαριε,οπως και εσυ μας το αναγνωριζεις,εχουμε ΔΙΚΗ
μας σκεψη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


και ενας τρελος ακομα εχει δικη του σκεψη το θεμα ειναι ομως ο αλλος τι συμπερασμα βγαζει καταλαβες?

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:31:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταλαβα,καταλαβα!!

Μπορω να εχω μια απαντηση στο εξης:

Ο α εχει δεικτη νοημοσυνης 10

Ο β εχει δεικτη νοημοσυνης 20

Ποιος εχει πιο πολυ αντιληπτικη ικανοτητα?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταλαβα,καταλαβα!!

Μπορω να εχω μια απαντηση στο εξης:

Ο α εχει δεικτη νοημοσυνης 10

Ο β εχει δεικτη νοημοσυνης 20

Ποιος εχει πιο πολυ αντιληπτικη ικανοτητα?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


ποιος εισαι που θα μου βαλεις και ερωτησεις φιλε μου?περναω κανα τεστ αξιολογησης η νομιζεις οτι συμφωνα με τη δικη σου κριση αξιολογουντε ολα?φιλε μου χαλαρωσε φιλικα στο λεω ο εγωιστικος τροπος σκεψης που εχεις δεν σε βοηθαει.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδες φιλε μου τι εννοουσα με την ερωτηση?

Απαντηση πηρα και ας νομιζεις οτι δεν μου απαντησες.
Αυτο κανει την διαφορα στην αντιληπτικη ικανοτητα.

Δεν εκανα τεστ σε εσενα.Σου απεδειξα,εμμεσως,τι νομιζει ο καθενας οταν διαβαζει τις σκεψεις ενος αλλου,οπως δηκτικα και ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ προαναφερες.Δηλαδη αυτα που λεω,οπως εσυ τα αντιλαμβανεσαι,νομιζεις οτι και οι αλλοι τα αντιλαμβανονται το ιδιο.

Ποιος ειναι ο εγωιστης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειδες φιλε μου τι εννοουσα με την ερωτηση?

Απαντηση πηρα και ας νομιζεις οτι δεν μου απαντησες.
Αυτο κανει την διαφορα στην αντιληπτικη ικανοτητα.

Δεν εκανα τεστ σε εσενα.Σου απεδειξα,εμμεσως,τι νομιζει ο καθενας οταν διαβαζει τις σκεψεις ενος αλλου,οπως δηκτικα και ΕΓΩΙΣΤΙΚΑ προαναφερες.Δηλαδη αυτα που λεω,οπως εσυ τα αντιλαμβανεσαι,νομιζεις οτι και οι αλλοι τα αντιλαμβανονται το ιδιο.

Ποιος ειναι ο εγωιστης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


απο την πολη ερχομαι και στην κορφη καννελα εισαι φιλε μου δεν μπορω να πω κατι αλλο και να με συγχωρεις για το υφος μου σε αυτη την απαντηση .Εγω παντως ενα κερακι για την παρτυ σου θα το αναψω ο Θεος να σε φωτιζει.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το 212 μ.Χ. ο αυτοκράτορας καρακάλλας εκδίδει διάταγμα με το οποίο όλοι οι ελεύθεροι κάτοικοι της αυτοκρατορίας θεωρούνται ρωμαίοι πολίτες.
αργότερα το ρωμαίος παραφράζεται σε ρωμιός
όπως βλέπουμε κάποιος που θέλει να λέγετε ρωμιός είναι το λιγότερο ανόητος, γιατί έτσι δηλώνει ότι είναι κατακτημένος από την ρώμη
είναι σαν να λέει κάποιος ότι πρέπει να λεγόμαστε οθωμανοί

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το 212 μ.Χ. ο αυτοκράτορας καρακάλλας εκδίδει διάταγμα με το οποίο όλοι οι ελεύθεροι κάτοικοι της αυτοκρατορίας θεωρούνται ρωμαίοι πολίτες.
αργότερα το ρωμαίος παραφράζεται σε ρωμιός
όπως βλέπουμε κάποιος που θέλει να λέγετε ρωμιός είναι το λιγότερο ανόητος, γιατί έτσι δηλώνει ότι είναι κατακτημένος από την ρώμη
είναι σαν να λέει κάποιος ότι πρέπει να λεγόμαστε οθωμανοί

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



Να το δεχτω οτι ειμαι ανοητος βλαξ ουτοπικος κτλπ κτλπ η ιστορια σου ομως καπου μπαζει αγαπητε γιατι πολυ απλα οταν η Ρωμη επεσε η Ελληνιστικη ανατολη εγινε η νεα Ρωμη με κυριαρχο λαο τον Ελληνικο γλωσσα τα ελληνικα .Κανενας αυτοκρατορας δεν μπορουσε να διεκδικησει θρονο αν δεν ελληνιποιουσε το ονομα του εστω να δεκτω οτι δεν ηταν ολοι οι αυτοκρατορες ελληνες γιατι σαν πως ηταν στο νεο ελληνικο κρατος κανενας βασιλιας ελληνας?Απο τον Οθων μεχρι και τον τεως ολοι ξενοι ειναι επαψε ομως το κρατος να ειναι ελληνικο?Τεσπα κουραστηκα γιατι νιωθω οτι μιλαω σε τοιχο .

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 15:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κλασσικη απαντηση,περι αναμων και υδατων.

Ας το αφησουμε,προς το παρον,θα εχουμε την ευκαιρια να κοντραριστουμε και σε αλλα θεματα.

Παντως να εχεις υπ οψιν σου οτι δεν υποβαλω,δεν επιβαλω και δεν απαιτω τιποτα για τις ιδεες μου.Απλα τις καταθετω.
Τωρα αν λεμε και καμμια κουβεντουλα παραπανω,ειλικρινα εχει πλακα και μου αρεσει,το χαχανισμα.Διαβαζω ας πουμε μια διαμαχη μεταξυ μελων του φορουμ και γελω με την καρδια μου.

Οσο για το κερακι,καλα θα κανεις να το αναψεις και να πεις και ενα καλο λογο για μενα.Το σεβομαι απολυτως και το επικροτω.Πιστευω οτι η πιστη κινει βουνα,αλλα για διαφορετικους λογους απο σενα.
Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 16:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ψαχνομαι να κοντραριστω ελαχιστες φορες το εχω κανει απλα με νευριαζουν τα σεντονια που κατεβαζετε με τις προσωπικες σας αποψεις εχω συνηθισει να ειμαι λακωνικος εγω για αυτο ισως.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 17:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βελησάριε,
Είναι δύσκολο να γίνει σωστή συζήτηση όταν στον εμπεριστατωμένο και με παράθεση ιστορικών στοιχείων λόγο, ατιπαρατίθεται μόνο ο "ευσεβής" πόθος ορισμένων δυτικής κοπής νεοελλήνων;

Τρία είναι τα ονόματα που μας έχουν δοθεί. Έλληνας, Ρωμιός και Γραικός. Όταν θα έχω χρόνο θα παραθέσω κάποια στοιχεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 17:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τρία είναι τα ονόματα που μας έχουν δοθεί. Έλληνας, Ρωμιός και Γραικός. Όταν θα έχω χρόνο θα παραθέσω κάποια στοιχεία.

Λαθος φιλε μου ψηλε.Απο τα τρια αυτα ονοματα τα δυο μας εχουν δωθει απο ξενους,το γραικος-ρωμιος και το ενα το διαλεξαν οι προγονοι μας για να ονομασουν τον εαυτο τους.Οπως βλεπεις εγω εχω προβλημα και με το γραικος χωρις να εχει καμμια σχεση με το χριστιανισμο.Γιατι ομως;

Οι φυλες εδιναν το ονομα τους σε περιοχες και ποτε σε πολεις.Π.χ ιωνες-ιωνια,αχαιοι-αχαια,θεσσαλοι-θεσσαλια,μαγνητες-μαγνησια,μακεδονες-μακεδονια,πελασγοι-πελασγια,επαναπατρισθεντες πελοπες-πελοποννησος κ.τ.λ.
Αντιθετα,οι πολεις εδιναν το εθνικο ονομα στους κατοικους τους.Π.χ κορινθος-κορινθιοι,αθηνα-αθηναιοι,σπαρτη-σπαρτιατες,θηβα-θηβαιοι,ελλας-ελληνες,γραια-γραικοι. κ.τ.λ.
Αρα οι γραικοι δεν ηταν εθνοτικη ομαδα,αλλα οι κατοικοι της ομηρικης πολης γραιας.

Ο ομηρος που εζησε πριν το μεγαλο αποικισμο στην ιταλια αρχικα απο τους αιολεις,δεν γνωριζει καμμια φυλη με το ονομα γραικοι.Γνωριζει ομως την αιολικη πολη γραια....Τοσο απλα ειναι τα πραγματα φιλε μου.


Οταν οι λατινοι γνωριζωντας αρχικα τους κατοικους αυτης της πολης μας ονομασαν γραικους,αρχισαν και οι μυθοι για τον γραικο και τους γραικους.Αν ομως υπηρχε τετοια φυλη,να εισαι σιγουρος οτι θα υπηρχε και περιοχη γραικια στην ελλαδα,η εκει απο οπου ξεκινησαν η εκει οπου καποια στιγμη κατεληξαν....


Και ομως αυτα τα απλα πραγματακια,δεν θα τα διαβασεις ποτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 17:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεσα απο τον ομηρο βλεπουμε,οτι ουτε φυλη με το ονομα ελληνες υπηρχε.Υπηρχε ομως η πολη ελλας κοντα στα σημερινα φαρσαλα,που οι κατοικοι της ονομαστηκαν ελληνες.Στη συνεχεια το ονομα αυτο επεκταθηκε τοπικα μονο ,για αυτο και ο αχιλλεας ηταν ελληνας αρχηγος των ελληνων-μυρμιδονων.

Οταν αρχισαν να διαδιδονται τα ομηρικα επη,οι προγονοι μας ταυτιστηκαν με το μεγαλυτερο ηρωα τον αχιλλεα και τα Ο.Υ.Κ του τους μυρμιδονες και σιγα-σιγα το τοπικο ονομα ελληνας εγινε εθνικο.....και ειναι το μονο ονομα απο τα 3 που ειπες,το οποιο αποφασισε ο λαος μας να ονομασει απο ενα σημειο και μετα τον εαυτο του....Αν πηγαινες ομως σε εναν αχαιο του τρωικου πολεμου και πιο πριν και του ελεγες οτι εισαι ελληνας θα σε κοιταζε σαν εξωγηινο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 17:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ονομα πολης ομως ,δεν ηταν η πρωτη φορα που εγινε εθνικο ονομα λογω της σπουδαιοτητας των κατοικων της.Αν δουμε παλι στα επη,οι ελληνες ονομαζονται αχαιοι,δαναοι αλλα και αργιοι.....Γιατι ομως αργιοι;Ακριβως για τον λογο οτι οι πελασγοι του αργους ηταν αυτοι που πρωταγωνιστουσαν σε ολες τις παραδοσεις,ακομα και αυτες που εφτασαν ως εμας για τους αιωνες πριν το τρωικο πολεμο.Με την ιδια λογικη λοιπον ολοι ηθελαν να ονομαζονται αργιοι λογω του ηρωικου ονοματος.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 18:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου αρεσει που καθεστε και αναλωνεστε σε συμπερασματα προιοντα δικης σας σκεψης και θεωρειτε και καθηκον σας να τα βγαλετε προς τα εξω ωστε συμφωνα με τα λεγομενα σας να ωφεληθει ο κοσμος.Ελεος ρε παιδια και η ωραιοπαθεια εχει τα ορια της.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.


Δηλαδή φίλε Βελισσάριε κατα την γνώμη σου , δεν μπορούμε να έχουμε τις απόψεις μας και θα πρέέι πρωτίστως να περνούν απο προέγκριση..???

Και σαν κάποιος συμφωνεί μαζί σου ή εγώ με κάποιον άλλον , αυτό θα εγείρει αυναισθήματα οργής στους υπολοίπους..???

Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί αντέδρασες κατ'αυτόν τον τρόπο , αν θές ωστόσο μπορείς να μας υπαγορεύεις τι να λέμε ένθεν και όλα καλά..

Ωστόσο και πάλι αναρρωτιέμαι , αντί να θυμώνεις , δεν θα ήταν προτιμότερο να πείς που και σε ποιό σημείο διαφωνείς..???

Ότι κατατέθηκε ... κατατέθηκε στα φανερά και έχεις όπως και όλοι ανεξαιρέτως πρόσβαση σε αυτό...οπότε μπορείς να πάρεις θέση και να πείς την αποψή σου και την όποια ένστασή σου...

Δεν αρνήθηκε κανείς τον διάλογο μαζί σου και προσωπικά με χαρά μου θα τοποθετηθώ σε κάθε δική σου άποψη ... όπως και επι του καθενός φίλου συνδικτύου εξάλλου...

Διαφωνείς ωστόσο σε κάτι απο αυτά που κατέθεσα..???

Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να κάνουμε -όλοι- μια συζήτηση που θα έχει ειρμό και λογική σκέψη και έχουσα σχέση και με τον χαρακτήρα του ανθρώπου και την καλλιέργειά του αλλα να δούμε και κατά πόσο αυτά τα δύο ή και άλλα ακόμα στοιχεία-παράμετροι , προσμετρούν και διαδραματίζουν θεμελιώδη ρόλο στις καθημερινές συνδιαλλέξεις του αλλα και στα αποτελέσματά του στην ζωή του...και να δούμε εκεί τι και ποιός μπορεί να έχει λόγο και αποτελεσματικότητα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 18:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Μου αρεσει που καθεστε και αναλωνεστε σε συμπερασματα προιοντα δικης σας σκεψης και θεωρειτε και καθηκον σας να τα βγαλετε προς τα εξω ωστε συμφωνα με τα λεγομενα σας να ωφεληθει ο κοσμος.Ελεος ρε παιδια και η ωραιοπαθεια εχει τα ορια της.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.


Δηλαδή φίλε Βελισσάριε κατα την γνώμη σου , δεν μπορούμε να έχουμε τις απόψεις μας και θα πρέέι πρωτίστως να περνούν απο προέγκριση..???

Και σαν κάποιος συμφωνεί μαζί σου ή εγώ με κάποιον άλλον , αυτό θα εγείρει αυναισθήματα οργής στους υπολοίπους..???

Ειλικρινά δεν κατάλαβα γιατί αντέδρασες κατ'αυτόν τον τρόπο , αν θές ωστόσο μπορείς να μας υπαγορεύεις τι να λέμε ένθεν και όλα καλά..

Ωστόσο και πάλι αναρρωτιέμαι , αντί να θυμώνεις , δεν θα ήταν προτιμότερο να πείς που και σε ποιό σημείο διαφωνείς..???

Ότι κατατέθηκε ... κατατέθηκε στα φανερά και έχεις όπως και όλοι ανεξαιρέτως πρόσβαση σε αυτό...οπότε μπορείς να πάρεις θέση και να πείς την αποψή σου και την όποια ένστασή σου...

Δεν αρνήθηκε κανείς τον διάλογο μαζί σου και προσωπικά με χαρά μου θα τοποθετηθώ σε κάθε δική σου άποψη ... όπως και επι του καθενός φίλου συνδικτύου εξάλλου...

Διαφωνείς ωστόσο σε κάτι απο αυτά που κατέθεσα..???

Προσωπικά θα ήθελα πάρα πολύ να κάνουμε -όλοι- μια συζήτηση που θα έχει ειρμό και λογική σκέψη και έχουσα σχέση και με τον χαρακτήρα του ανθρώπου και την καλλιέργειά του αλλα να δούμε και κατά πόσο αυτά τα δύο ή και άλλα ακόμα στοιχεία-παράμετροι , προσμετρούν και διαδραματίζουν θεμελιώδη ρόλο στις καθημερινές συνδιαλλέξεις του αλλα και στα αποτελέσματά του στην ζωή του...και να δούμε εκεί τι και ποιός μπορεί να έχει λόγο και αποτελεσματικότητα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Οτι πεις αρχηγε μην εξαπτεσε

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 19:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να το δεχτω οτι ειμαι ανοητος βλαξ ουτοπικος κτλπ κτλπ η ιστορια σου ομως καπου μπαζει αγαπητε γιατι πολυ απλα οταν η Ρωμη επεσε η Ελληνιστικη ανατολη εγινε η νεα Ρωμη με κυριαρχο λαο τον Ελληνικο γλωσσα τα ελληνικα .Κανενας αυτοκρατορας δεν μπορουσε να διεκδικησει θρονο αν δεν ελληνιποιουσε το ονομα του εστω να δεκτω οτι δεν ηταν ολοι οι αυτοκρατορες ελληνες γιατι σαν πως ηταν στο νεο ελληνικο κρατος κανενας βασιλιας ελληνας?Απο τον Οθων μεχρι και τον τεως ολοι ξενοι ειναι επαψε ομως το κρατος να ειναι ελληνικο?Τεσπα κουραστηκα γιατι νιωθω οτι μιλαω σε τοιχο .

κανείς αυτοκράτορας δεν ήταν έλληνας,το ότι άλλαζαν τα ονόματα τους είναι λογικό σε μια περιοχή που μιλούσαν ως επί το πλείστον ελληνικά τι θα έκαναν; όπως οι έλληνες που πάνε στην αμερική αλλάζουν το όνομα τους έτσι γινόταν και τότε. οσο για την προσπάθεια να συνδέσεις τους εγκάθετους αλλοδαπούς βασιλιάδες της νεότερης ελλάδας με τους αυτοκράτορες μιας πολυεθνικής αυτοκρατορίας είναι αν μη τι άλλο άσχετο
όσο για το θέμα μας βλέπουμε ότι όλοι οι λαοί που δεν φιλούν κατουρημένες ποδιές δεν δέχονται το όνομα το κατακτητή τους
οι κούρδοι δεν δέχονται να τους λένε τούρκους ούτε οι σκοτσέζοι να τους λένε άγγλους
μόνο όσοι έχουν κόμπλεξ απέναντι στην ελληνική φυλή θέλουν να λέγονται κάτι άλλο από έλληνες


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 19:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια ήταν η επίσημη γλώσσα του Βυζαντινού Κράτους;Σε ποια γλώσσα έγραφαν τους νόμους, τα έγγραφα κτλ; Άλλαξε ποτέ και γιατί; Πώς αποκαλούσαν οι ίδιοι οι Βυζαντινοί τον εαυτό τους; Υπήρχε η έκφραση Βυζαντινός τότε; Πώς τους ονόμαζαν οι σύγχρονοί τους ξένοι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 19:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να το δεχτω οτι ειμαι ανοητος βλαξ ουτοπικος κτλπ κτλπ η ιστορια σου ομως καπου μπαζει αγαπητε γιατι πολυ απλα οταν η Ρωμη επεσε η Ελληνιστικη ανατολη εγινε η νεα Ρωμη με κυριαρχο λαο τον Ελληνικο γλωσσα τα ελληνικα .Κανενας αυτοκρατορας δεν μπορουσε να διεκδικησει θρονο αν δεν ελληνιποιουσε το ονομα του εστω να δεκτω οτι δεν ηταν ολοι οι αυτοκρατορες ελληνες γιατι σαν πως ηταν στο νεο ελληνικο κρατος κανενας βασιλιας ελληνας?Απο τον Οθων μεχρι και τον τεως ολοι ξενοι ειναι επαψε ομως το κρατος να ειναι ελληνικο?Τεσπα κουραστηκα γιατι νιωθω οτι μιλαω σε τοιχο .

κανείς αυτοκράτορας δεν ήταν έλληνας,το ότι άλλαζαν τα ονόματα τους είναι λογικό σε μια περιοχή που μιλούσαν ως επί το πλείστον ελληνικά τι θα έκαναν; όπως οι έλληνες που πάνε στην αμερική αλλάζουν το όνομα τους έτσι γινόταν και τότε. οσο για την προσπάθεια να συνδέσεις τους εγκάθετους αλλοδαπούς βασιλιάδες της νεότερης ελλάδας με τους αυτοκράτορες μιας πολυεθνικής αυτοκρατορίας είναι αν μη τι άλλο άσχετο
όσο για το θέμα μας βλέπουμε ότι όλοι οι λαοί που δεν φιλούν κατουρημένες ποδιές δεν δέχονται το όνομα το κατακτητή τους
οι κούρδοι δεν δέχονται να τους λένε τούρκους ούτε οι σκοτσέζοι να τους λένε άγγλους
μόνο όσοι έχουν κόμπλεξ απέναντι στην ελληνική φυλή θέλουν να λέγονται κάτι άλλο από έλληνες


“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ



τελειωσες??Καθε φορα οταν γραφεις κατι αφηνεις ανεξηγητα κενα ποιος κατακτητης αγαπητε αυτος που εσβησε τον 3 αιωνα?οι Ελληνες σηκωσαν την αυτοκρατιρια στην πλατη τους την οικειοποιηθηκαν και εγιναν Ρωμιοι .Δεν υπηρχε Ρωμαιος στην δ.Ευρωπη ουτε για δειγμα φιλε μου μετα τον 4 αιωνα τα σκηπτρα τα ειχε ο Ελληνισμος στην δυση ειχαν απομεινει βαρβαρες φιλες και σκοταδισμος που κρατησε μεχρι να γινει η αλωση της Πολης και να μεταδωσουν οι μεταναστες Ρωμιοι-Ελληνες-Αχαιοι τον πολιτισμο του Βυζαντιου στην Ιταλια πρωτα και μετα σε ολοκληρη την Ευρωπη.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 19:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν είχε σβήσει τον τρίτο αιώνα και είχαν πάρει την αυτοκρατορία στην πλάτη τους οι έλληνες τότε θα ονομαζόντουσαν έλληνες και όχι ρωμίοι. όπως έγινε με τους κινέζους, που αφού τους κατέκτησαν οι μογγόλοι κατάφεραν να ανακτήσουν την αυτοκρατορία τους και συνέχισαν να ονομάζονται κινέζοι

οι έλληνες κατάφεραν να ελευθερωθούν μετά το 1821 και να φτιάξουν ελληνικό κράτος

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 21:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οτι πεις αρχηγε μην εξαπτεσε

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.


Άλλο σου λέω και άλλο απαντάς...οκ..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2010, 23:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Εαρινε

Βλεπω εκεινο το χερι και το κουνελακι στην υπογραφη σου και μου ερχεται στο μυαλο το εξης:

Ειναι το χερι του θεου που χαιδευει το παπαδοπαιδι,που κανει καλα την δουλεια του.Λεει καλα το ποιηματακι του,ποιει την νησσαν οπου δει,υπεραμυνεται του σκοταδισμου και υμνει τον Κυριον.

Επεσα μεσα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 01:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπερα Εαρινε

Βλεπω εκεινο το χερι και το κουνελακι στην υπογραφη σου και μου ερχεται στο μυαλο το εξης:

Ειναι το χερι του θεου που χαιδευει το παπαδοπαιδι,που κανει καλα την δουλεια του.Λεει καλα το ποιηματακι του,ποιει την νησσαν οπου δει,υπεραμυνεται του σκοταδισμου και υμνει τον Κυριον.

Επεσα μεσα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Εκείνο το λαγουδάκι , αντιπροσωπεύει και απο μια τρομαγμένη ανθρώπινη ψυχή και όχι μόνο...ίσως και μια ανυπεράσπιστη ψυχή...ίσως είμαι γώ...εσύ...ο καθένας μας φίλε μου Νικόμαχε , που ελπίζει σε κατανόησηση και συμπαράσταση , ίσως και σε ανάγκη για προστασία...ακόμα και σε σεβασμό και αγάπη...μπορεί να είναι ακόμα και ένα παπαδοπαίδι , πίσω απο την αμφίεση -την όποια αμφίεση- πάντα βρίσκεται ένα παιδί...

Προχθές -αν θυμάμαι καλά- έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ στον πόλεμο ανάμεσα στους "Τούτσι" και έβλεπα παιδιά -Ακόμα και 6 ετών- με όπλα στο χέρι και ντυμένα στρατιώτες , πολλά απο αυτά -ίσως τα περισσότερα- είχαν σκοτώσει πολλούς ανθρώπους...ίσως κάποιος να τα έλεγε δολοφόνους ή και κακοποιά στοιχεία ή και παιδιά του διαβόλου...για μένα δεν είναι και δεν θα είναι ΠΟΤΕ τίποτα περισσότερο απο παιδιά..."αθώα παιδιά" που τα χρησιμοποίησαν...όπως και τον καθένα μας εξάλλου φίλε μου..
Καθε κοινωνία -με τον τρόπο της- τα χρησιμοποιεί...

Πρέπει να βρούμε ποιός είναι ο "θύτης" και ποιό το "θύμα"...διότι υπάρχει μεγάλη διαστρέβλωση και παρερμηνεία των όρων...!!!

Καληνύχτα φίλε Νικόμαχε!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 15:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ελεος ρε παιδια και η ωραιοπαθεια εχει τα ορια της.

Θα προτιμούσα να λέγομαι σκέτο Ρωμιός.

Μου βγάζει κάτι σαν "πολιτισμένη" βρισιά να σε λένε Έλληνα και ακόμα χειρότερα να σε λένε νεοέλληνα.




Aφου το θελεις τοσο πολυ,εχεις επιλογες.Μπορεις να πας να ζησεις στην ιδια τη ρωμη.Μπορεις επισης να πας στη ρουμανια,οπως σαφως μπορεις να πας στο πατριαρχειο.Και στα τρια αυτα μερη,και θα αισθανεσαι υπερηφανος για το ρωμιος και δε θα σε βριζει κανενας λεγοντας σε ελληνα.

Ο δρομος ειναι ανοιχτος και τα σκυλια δεμενα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1552734
Maintained by Digital Alchemy