ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ρωμιοι = Ελληνες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 21:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dragon Lord Απεστάλη: 30/12/2010, 21:00:54
Οι πουσταραδες οι Ελληνες εβαζαν κολαρα στον προπαππο σου που εγραφαν: Aμα χαθει να το επιστρεψετε σπιτι.

και μετά γράφει

quote:
Dragon Lord Απεστάλη: 30/12/2010, 21:45:38
Καλα περναγα με τους παππουδες σας που τους εβαζα και κολαρα με την διευθηνση της οικιας μου για να μην χασω τα ζωακια μου.

με λίγα λόγια παραδέχεται ότι είναι ένας πουσταράς, μπράβο λούπους η παραδοχή είναι το πρώτο βήμα προς την θεραπεία

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 23:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Πόσο σοβαρά μπορείς να πάρεις το οτιδήποτε φίλε μου , απο την στιγμή που παίρνεις στα σοβαρά όλα όσα σου επεβλήθησαν ως ορθά και ουδέποτε έβαλες το μυαλό σου κάτω να τα επεξεργασθεί για την υποτιθέμενη ορθότητά τους???

Η όποια σοβαρότητα για σένα , απορρέει απο τον συντονισμό του οποιουδήποτε απέναντί σου και με τις θεσεις σου που δεν είναι προϊόν ελέγχου και κρίσης ενήλικου εγκεφάλου αλλα πίστης σε όλα όσα "θεωρείς" ως σωστά!

Ζητάς απο τους άλλους να συντονισθούν με την παρηγοριά που προσφέρει η προσωπική "πίστη" σου και που αποτελεί προϊόν άκριτης-ανεξέλεγκτης αποδοχής όλων όσων σου επέβαλλαν ως σωστά και σύ ταυτίσθηκες μαζί τους και όχι προϊόν επιβεβαιωμένων στοιχείων ... καθ'οτι "άκτιστα" όπως είπες κάποια στιγμή..!!!

Μιλάς και αναφέρεσαι σε έννοιες όπως "σοβαρότητα" μολονότι εσύ δεν έχεις ουδεμία σχέση με αυτήν και ζείς και πορεύεσαι στην ζωή σου , έχοντας εκχωρήσει το δικαίωμα στην αλήθεια και στην διερεύνηση ΑΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΟΥ...Που είναι ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ...

Αντί να μιλάς και να εγκαλείς τους απέναντί σου για σοβαρότητα , καλό θα ήταν να ελέγξεις την δική σου σοβαρότητα και ενήλικη στάση απέναντι στον εαυτό σου και μόνον...και το πόσο σοβαρός είναι ο καθένας το γνωρίζει το δικό του περιβάλλον αλλα και τα απότελέσματά του στην ζωή του...και δεν αποτελεί προϊόν εκκλησιαστικής και Θεϊκής εκτίμησης...ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΕ???


Η διαφορά μας αγαπητέ Εαρινέ, είναι ότι εγώ χρησιμοποιώ στοιχεία από βιβλία και τεκμηριώνω τα όσα γράφω, ενώ εσείς οι χριστιανομάχοι γραφικοί όπως έχετε καταντήσει, όχι μόνο είστε τσακωμένοι με την ιστορία αλλά δεν τολμάτε να σχολιάσετε με στοιχεία τα όσα τεκμηριώνω.....δείγμα της αδυναμίας σας....γράφετε απλώς για να γράφετε, άνευ ουσίας και αντικρίσματος αφού δεν προσφέρετε ποτές σας γνώσεις.

Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια, λήμμα: 'Βυζάντιον':
"οι Έλληνες του μεσαίωνος, ωνόμαζον εαυτούς Ρωμαίους. Και ελέγοντο αληθώς Ρωμαίοι, επί την εποχήν από την οποίαν εξεδόθη επί της αυτοκρατορίας του Καρακάλλα (211—217 μ.Χ.) το περίφημον διάταγμα, το οποίον εκήρυσσε Ρωμαίους πολίτας όλους τους κατοίκους της αυτοκρατορίας."

Και τα τρία ονόματα Γραικός, Pωμιός, Έλλην είναι εθνικά μας ονόματα.
Aπ’ αυτά επικράτησε σ’ εμάς το Έλλην και τα παράγωγά του (Eλλάς, Eλληνικόν κ.λπ) ενώ στο εξωτερικό το Γραικός (Greek κ.λπ) και στην Tουρκία Pωμιός, Pούμ και Iουνάν (Ίωνας).


Γράφει ο Κολοκοτρώνης στα απομνημονεύματά του (εκδ. Βεργίνα, σελ. 187) αναφέρει:
"Ετράβηξεν εκεί ο πασάς βιαίως από Γαστούνην και Πάτρα, ο δε Γενναίος επέστρεψεν εις την Δίβρην δια να τιμωρήση τους προσκυνημένους και να τους γυρίση εις το ρωμάϊκο καθώς και επέστρεψαν εις το έθνος και αυτοί και όλα τα πέριξ χωρία."

Γιατί να πει ότι ο Γενναίος ήθελε να τους γυρίσει "στο ρωμάϊκο";

Στην Εγκυκλοπαίδεια Παπυρος – λαρούς - BRITANNICA, διαβάζουμε:
στο λήμμα «Βυζάντιο»
«Η ονομασία της αυτοκρατορίας συνδέεται κατά τη βυζαντινή περίοδο μόνο με την πρωτεύουσά της, που είχε ιδρυθεί στον χώρο της μικρής πόλης Βυζάντιο.
Η αυτοκρατορία ονομαζόταν Ρωμαϊκή,
οι πολίτες της Ρωμαίοι
και ο αυτοκράτορας ήταν imperator Romanorum.
Η σύνδεση της ονομασίας Βυζάντιο με την αυτοκρατορία έγινε στους νεώτερους χρόνους, με την έκδοση από τον Ιερώνυμο Wolf έργων των Βυζαντινών ιστορικών (Corpus Byzantinae Historiae 1562), και καθιερώθηκε γενικά, αδιάφορα από τις μερικότερες κατά καιρούς επιλογές (Ελληνική Αυτοκρατορία ή Ανατολικό Ρωμαϊκό Κράτος)

(...) Μερική επίσης ήταν η χρήση της ονομασίας Γραικού σ' όλη τη διάρκεια της ζωής της αυτοκρατορίας, παρά το γεγονός ότι από τον 9ο αιώνα στις λατινικές πηγές κυρίως του φραγκικού κράτους γίνεται συστηματική χρήση της για ολόκληρη την αυτοκρατορία, με σκοπό την εξουδετέρωση της ονομασίας Ρωμαίου και Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία για το Βυζάντιο και την αποκλειστική οικειοποίησή τους για το φραγκικό κράτος.

Η συνέχεια της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και η νομιμότητα της συνέχειας αυτής συνδεόταν άρρηκτα με τις ονομασίες που θεμελίωναν τη νόμιμη χρήση του τίτλου αυτοκράτωρ Ρωμαίων (imperator Romanorum) και εξασφάλιζαν τη μοναδικότητα και την αποκλειστικότητα της νόμιμης αυτοκρατορίας στην Οικουμένη.»

Για να δω μπορείτε να απαντήσετε στα παραπάνω? ή θα αρχίσετε πάλι τα γκογκολέζικα νομίζοντας ότι όλοι οι αναγνώστες είναι γκογκολέζοι?

Γράφει ο Μακεδόνας Ίων Δραγούμης
«Σκοπός εκείνων που έφτειασαν το νέο κράτος ήταν (..) να ξαναπιάσει ο Ρωμηός τη διοίκηση του κράτους του που είχε πρωτεύουσα την Πόλη και να ξανακαθίσει Έλληνας βασιλιάς στο θρόνο των Παλαιολόγων.
Μα οι περιστάσες, η σχετική αδυναμία των αρχηγών και οι μεγάλοι της γής έτσι το θέλησαν και αντί να γίνει, σύμφωνα με τη θέληση του λαού το κράτος της μεγάλης ιδέας, έγινε ένα μικρό ελληνικό κράτος στο μέρος που είχε ανθίσει η αρχαία Ελλάδα.
Το ελληνικό όνειρο ίσως να περιορίστηκε προπάντων από την ευρωπαϊκή αντίληψη την ξεπαρμένη τότε από μια νεογέννητη φωτοβολή του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.»


Το 1901 εκδόθηκε το έργο "Ιστορία της Ρωμιοσύνης" του Α. Εφταλιώτη.


Λέει ,ο μεγάλος Κωστής Παλαμάς, για το έργο του Εφταλιώτη:

.....Ανάλογη, λογική, ακολουθούμε και στο μεταχείρισμα των όρων Ρωμιός και Ρωμιοσύνη.
Η μόνη διαφορά είναι πώς και τα δύο τούτα λόγια, επειδή δε μας έρχουνται, ίσα ολόϊσα, από την εποχή του Περικλή, παραμερίστηκαν αγάλια, αγάλια, από την επίσημη γλώσσα, καθώς κι' όλα τα λόγια τα δυσκολομέτρητα της ζωής και της αλήθειας.
"Έλληνες, για να ρίχνουμε στάχτη στα μάτια του κόσμου, πραγματικά, Ρωμιοί". Το όνομα [Ρωμηός] κάθε άλλο είναι παρά ντροπή.
Αν δεν το περιζώνει αγριλιάς στεφάνι από την Ολυμπία, το ανυψώνει στέμμα ακάνθινο μαρτυρικό και θυμάρι μοσκοβολά και μπαρούτη.
Δείχνει ίσα ίσα τη ζωή και την πραγματικότητα της λέξης το ότι αυτή μας ήρθε πρόχειρα στην ειλικρινή μας και στην πιο φωτεινή μας ψυχική κατάσταση - στη συνείδηση του ξεπεσμού μας - για να διαλαλήσουμε τον ξεπεσμόν αυτό, πιο πολύ από το γιορτιάτικο και από το δυσκίνητο τ' όνομα Έλλην, ακόμη και από το όνομα Έλληνας, που είναι κάπως πιο δυσκολορρίζωτο από το Ρωμιός, και κρατούσε ως τα χτές ακόμη την αρχαία ειδωλολατρική σημασία.....
...Βαπτιστικός του κλασσικού Ρωμαίου της Ρώμης, από τον καιρό του Ιουστινιανού ως τον καιρό του Ρήγα του Βελεστινλή, ο ίδιος έμεινε, ξεχωρισμένος, ο ίδιος πάντα, μέσα από το δανεικό του όνομα, που τόκαμε δικό του, ο Ρωμαίος της Πόλης, ο Ρωμιός ο ραγιάς, ο Ρωμηός ο αδούλωτος, ο Ρωμιός ο Έλλην...

Και αφού η Ιστορία του κ. Εφταλιώτη δεν είναι για τον Έλληνα του Περικλή, μήτε για τον Έλληνα του μεγάλου Αλεξάνδρου, ο ευσυνείδητος ιστοριοπλέχτης δεν μπορούσε παρά για τον Ρωμιό και για την Ρωμιοσύνη να μιλήση, που δεν είναι και τα δύο παρά τα νέα ονόματα του Έλληνος και του Ελληνισμού. Το θέλησε η ιστορική ακριβολογία».
[Κ. Παλαμάς, «Ρωμιός και Ρωμιοσύνη», Απαντα, τ. ΣΤ’ , Ιδρυμα Κωστή Παλαμά, Μπίρης, Αθήνα]

Άντε τώρα να μαζέψετε ραδικάκια και βρούβες για την πνευματική σου ανύψωση και την ιστορική σου κατάρτιση......κατάλαβες Εαρινέ?

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 23:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιβανι καλως ηλθες παλι και χρονια πολλα.

Θα σου πω κατι απο την καρδια μου.Μην πιστευεις παντα οτι διαβαζεις.
Αν μετα απο 2000 χρονια γινει καταστροφη του κοσμου και διασωθουν μονο τα γραπτα σου,σκεψου τι τροπη θα παρει η ιστορια::::::::

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 23:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS:
Οταν ξυπνησετε νεοελληνες θα ειναι αργα πλεον...
Ευρωπαιος κρατα γερα φιλε γιατι δυστηχως ο κοσμος εχει γυρισει αναποδα και το σωστο ειναι λαθος και το λαθος σωστο.

Αγαπητέ VELISSARIOS, τα παιδάκια αυτά δεν έχουν το πρόβλημα του ότι δεν καταλαβαίνουν, έχουν το πρόβλημα που ακούει στο όνομα εγωισμός.
Έλειπα μία μέρα από το φόρουμ γιατί έτυχε να γράψω λίγο στο face. Μου είχε ανοίξει παλαιότερα ο κουμπάρος μου λογαριασμό γιατί είναι και αυτός.
Δεν είχα ασχοληθεί καθόλου μέχρι προχτές, που ένας φίλος μου μου το έθεσε τηλεφωνικός. Τέσπα, μπήκα απάντησα σε κάτι αιτήσεις που μου είχαν κάνει και εντελώς ξαφνικά, βλέπω έναν στενό (προσφάτως λόγω γάμου) συγγενή μου να θέτει θέμα εκκλησίας Γρηγόριου Ε' κ.λ.π.

Δεν είχα ιδέα για τις απόψεις του, απλά επειδή γίναμε φίλοι έβλεπα τι έγραφε....μετά από την αρχική μου έκπληξη, ήρθε η δική του!.....καταλαβαίνεις!
Τρέξαν και κανά δυο-τρεις φίλοι του να τον σιγοντάρουν! αλλά που να βγάλουν άκρη!...που να ήξεραν τι αρχείο έχω φτιάξει εδώ και κάτι χιλιάδες μηνύματα.

Αφού έβλεπαν ότι δεν μπορούσαν να αντεπεξέλθει ο δικός μου, άρχισε να κατεβάζει έτοιμα βιντεάκια κατά του χριστιανισμού, που για κακή του τύχη, είχα ασχοληθεί με όλα τα θέματα που πραγματευόντουσαν.

Το αποτέλεσμα να απελπιστεί και να μου στείλει προσωπικό μήνυμα....κάτι σαν κλάψα.
Είμαι περίεργος να δω αν θα πει κάτι από κοντά, αφού το Σάββατο έχουμε προγραμματισμένη επίσκεψη!

Είχε πλάκα το όλο θέμα κι επειδή τυχαίνει λόγο θέσης του να έχει πολύ μεγάλη κίνηση ο κύκλος του, όποτε βλέπω τα στραβά θα του τα ισιώνω!....αν και νομίζω ότι δε θα χρειαστεί γιατί δεν ξαναέγραψε τίποτα σχετικό.

Απλά φίλε μου, οι περισσότεροι δε γνωρίζουν κι επειδή ο Έλληνας ενθουσιάζεται εύκολα και λειτουργεί σαν μάζα, παρασύρεται και αυτός στου ουυυυυυυ και στο γιουρούσι! μέχρι να δει την πατάτα του και να βάλει την ουρά στα σκέλια.
Για να έρθει όμως η γνώση δε χρειάζεται παρά να του την δώσεις.
Μην κοιτάς εδώ μέσα που μερικά παιδιά είχαν άμεση σχέση με το "ΔΑΥΛΟ" και για ευνόητους λόγους κρατούν αυτή τη σχέση. Υπάρχουν και άμεσα συμφέροντα πέρα της ξεροκεφαλιάς αγαπητέ VELISSARIOS!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2010, 23:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα δικά μου γραπτά ΝΙΚΟΜΑΧΕ,
επειδή τα περισσότερα συνοδεύονται και από πηγές, θα τα εκτιμήσουν αναλόγως....τα δικά σου όμως?

Επίσης χρόνια πολλά.

Μαύρος Καβαλάρης ( Black Rider ) - Σταμάτης Σπανουδάκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 30/12/2010 23:58:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 00:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δουμε:
Ο Μαρκος Αντωνιος η ο Καρακαλλας εγραψε το διαταγμα το 212 περι Ρωμαιων?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 00:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον ακατονομαστο χωστα χωστα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 00:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαιε ακομη ψαχνεις την απαντηση[?}

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 00:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Και ποιό είναι το σωστό Συνδίκτυε Βελλισάριε???
Αυτό που συνέβαινε τον Μεσσαίωνα...???
Αυτό που συνέβαινε με τις Σταυροφορίες ή μήπως με τα χρυσόβουλα ή μήπως όλα όσα προστασσε ο Θεός της Παλαιάς διαθήκης -σας- ...???
Αυτό που συνέβαινε με τις εσωτερικές -σας- διαμάχεις για τις επικρατέστερες απόψεις...ή τα ξεχάσατε???

Τον κόσμο τον έχετε σείς γυρίσει ανάποδα και αυτό διότι δεν έχετε καμιά επαφή με την πραγματικότητα αλλα ζείτε σε μια εικονική πραγματικότητα απο την οποία εκφέρεσθε και προσπαθείτε να προσεγγισετε την πραγματικότητα αλλα εις μάτην...
Με το θυμιατό φίλε Βελισσάριε δεν έρχονται στην ζωή μας όμορφα αποτελέσματα και αν έχει "γυρίσει ανάποδα" ο κόσμος όπως λές , αυτό αποτελεί αποτέλεσμα ελλειματικής νοηματοδότησης και θα πρέπει να το δείτε αυτό ως ενήλικες άνθρωποι και όχι ως Χριστιανοί...ο Χριστιανισμός δεν εμπνέει φίλε μου και αυτό είναι αρνητικό για τον ίδιο...ΔΕΙΤΕ ΤΟ και αφήστε τις κορώνες και τις επισημάνσεις...



Αν ψάχνεις για έλλειψη νοημοσύνης θα τη βρεις εύκολα αλλά όχι μέσα στην Ορθοδοξία μας.
Αυτή είναι πλαισιωμένη από την Ελληνική φιλοσοφία και αρχοντιά, ψάξε λοιπόν στις τσέπες σου και δεν ξέρω που αλλού, όχι όμως σε αυτόν τον ιερό χώρο.

quote:
VELISSARIOS:
Δεν εχεις απο το να διαβασεις αραβικα κειμενα του μεσαιωνα για να δεις ποιους θεωρουσαν Ρωμιους οπως και Αρμενικα αλλα μην πας μακρυα ρωτα τους Τουρκους γιατι ονομασαν Ρουμελη την στερεα Ελλαδα ξερεις τι σημαινει Ρουμελη στα τουρκια μικρη Ρωμη φιλε μου.

Ξεχνάς ότι αναφέρεσαι σε ξεροκέφαλους και ημιμαθείς! δεν υπάρχει χριστιανομάχος με ορθή κρίση, αλλιώς δε θα ήταν χριστιανομάχος. Μόνο εάν κάποιος έχει σύνδρομο τα βάζει με κάτι που όπως ο ίδιος λέει δεν υπάρχει....μερικές φορές τους λυπάμαι...μερικές.

quote:
skartados:
Και οι αλλοι ονομασαν ρουμανια το κρατος.Και αυτοι ελληνες ηταν;

Για ρώτα κανά Ρουμάνο να δούμε τι θα σου πει?
Ρώτα τον και εάν παλιά ονόμαζαν τον ευατό τους Ρωμαίο!.....γιατί για πρώτη φορά στην ιστορία τους, το όνομα άρχισαν να το χρησιμοποιούν μόλις τον 17ο αιώνα.
Ενώ βρέθηκε και μία σύνθετη λέξη ως τοπωνύμιο με πρώτο συνθετικό το Ρουμαν.
Για σύγκρινε τώρα, από πότε ονόμαζαν οι Έλληνες τον εαυτό τους Ρωμιό και από πότε ο Ρουμάνος τον εαυό του Ρουμάνο.

quote:
skartados:
Οχι φιλε μου,ηταν υπερεθνικος προσδιορισμος,διαφορων ομοθρησκων εθνοτητων .Αναμεσα σε αυτες τις εθνοτητες υπηρξε και η ελληνικη ,αν θες σε πρωταγωνιστικο ρολο.
Και το ξαναλεω για τελευταια φορα για το καταλαβεις.Οι ορθοδοξοι ελληνες ηταν ρωμιοι,αλλα οι ρωμιοι δεν ηταν μονο ορθοδοξοι ελληνες.

Μετά τον 11ο αιώνα οι μοναδικοί που αποκαλούσαν τον ευατό τους Ρωμιό ήσαν οι Έλληνες και όποιον και να ρώταγες ποιοι είναι οι Ρωμιοί θα σου έλεγε οι Έλληνες, γιατί εμείς ήμασταν και οι τελικοί αποδέκτες της ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, τίτλος που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του Βυζαντίου.
Οι Παλαιολόγοι αποκαλούσαν τον εαυτό τους "αυτοκράτωρ των Ρωμαίων"....λες να εννοούσαν τους Ιταλούς? ή τους Ρουμάνους?

Ανοίχτε βρε κανά βιβλίο!.....δε δαγκώνουν!

quote:
VELISSARIOS:
δυστηχως ομως ηταν παντα ετσι αρκει να σου πω οτι οι προγονοι του σημερινου προεδρου της Τουρκιας ηταν μουσουλμανοι Κρητες και σαφως δεν ειχα ελληνικη συνειδηση οπως και τοσοι αλλοι.Αλλωστε μπορεις να δεις οτι εθνος λεγεται μια ομαδα ανθρωπων που εχουν κοινα χαρακτηριστικα γλωσσα θρησκεια ηθη και εθιμα.Σημερινοι παραδειγμα το σημερινο Κοσσοβο αν και Σερβοι στην καταγωγη εγιναν ξεχωριστο κρατος λογο θρησκειας ειναι μουσουλμανοι βλεπεις .

Αρκεί να σου πω ότι η επανάσταση στην Κύπρο κατά των Τούρκων το 1621 που οργανώθηκε από τον αρχιεπίσκοπο Κύπρου σε συνεργασία με τον αρχιεπίσκοπο Αλβανίας Κροΐα, Πατριάρχη και Ιεροσολύμων Σοφρώνιο Δ', καταπνίγεται από τον εξισλαμισμένο Έλληνα Μουσταφά.

Ο αρχιεπίσκοπος λοιπόν, κάλεσε τον Δούκα της Σαβοΐας Κάρολος ο Β΄ να βοηθήσει στην απομάκρυνση των Τούρκων.

«Τω Υψηλοτάτω δούκα δε Σαβοία ταπεινός Χριστόδουλος αρχιεπίσκοπος....Θεωρώντας ταις καρδίαις των ανθρώπων τόσον έξυπναις εις το νησίν της Κύπρου εις ευλάβειαν της σης υψηλότητος ως αφέντης παλαιός ετούτου του ριάμου, το οποίον πλήθος ευρίσκεται εις τόση τυραννία από τους Τούρκους....»

Μέχρι και συνθήκη υπογράφηκε ανάμεσα στους Κυπρίους και τον Δούκα για τα μετά της κατάκτησης της νήσου από τον Δούκα.
Όντως μετά βασάνων και κόπων ο Δούκας επιτέθηκε στον Τουρκικό στόλο που είχε αρχηγό τον Μουσταφά η οποία όμως απέτυχε.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 01:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Γιατι πολυ απλα δεν τους ηθελαν οι αλλοι μισοι δικοι μας που δεν εξισλαμιστηκαν.Το διαιρει και βασιλευε το εχεις ακουστα;Εξηγησε μου εσυ γιατι οι κουρδοι δεν τουρκεψαν παρολο που εξισλαμιστηκαν.Θελεις να σε πω εγω;Γιατι εγιναν ολοι μαζι.Αν γινοταν οι μισοι τωρα αυτοι θα ηταν τουρκοι,η ετσι θα τους θεωρουσαν οι αλλοι μισοι.Ετσι απλα.

Γιατί δεν τους κάναν μουσουλμάνους οι Τούρκοι, ήσαν ήδη μουσουλμάνοι όταν κατακτήθηκαν από αυτούς.
Έτσι δεν τους δίναν τίποτα προνόμια ώστε να γίνουν μουσουλμάνοι.
Αντιθέτως εάν κάποιος Έλληνας γινόταν μουσουλμάνος, του έδιναν αμέσως διοικητικά αξιώματα και δεν του έπαιρναν το ένα του παιδί ως γενίτσαρο.
Οι καταπιεσμένοι λοιπόν Έλληνες αναγκάζονταν και πουλούσαν τη θρησκεία τους, δηλαδή τη ψυχή τους, αφού η θρησκεία δεν έχει υλικό, αλλά πνευματική υπόσταση.
Όταν λοιπόν κάποιος πουλήσει την ψυχή του, είναι πολύ εύκολο μετά να πουλήσει και το σώμα του, οι ενοχές ποια......έχουν πάει περίπατο!

quote:
skartados:
Δεν βλεπεις τι γινεται και σημερα;Ο αλλος ειναι δωδεκαθειστης και λεει του χριστιανου οτι δεν ειναι ελληνας.Ε τα ιδια γινοταν και τοτε.Ετσι θα χασουμε και τους ελληνες μουσουλμανους της θρακης.Τους γραψαμε στα παπαρια μας,και θα πεσουν ολοι στην αγκαλια της τουρκιας.Μυαλο δεν βαζουμε με τιποτα.

Δε δικαιούται ο δωδεκαθεϊστής να πει κάτι τέτοιο, γιατί πολύ απλά όταν τον ρωτήσει ο χριστιανός που ήταν ο δωδεκαθεϊστής στην επανάσταση του 1821, θα ξύνει την κεφάλα του......μέχρι νεοτέρας!


Στα λοιπά με κάλυψε απόλυτα ο VELISSARIOS.

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 16:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dragon Lord, εσένα τι σε κόφτει τόσο πολύ?

Ναι μας επιβλήθηκε το Έλληνες αντί για το Ρωμιός. Και?
Πρέπει να δούμε εάν μας επιβλήθηκε με τη βία.
Όχι είναι η απάντηση και αυτό γιατί το Έλληνες είναι αρχαίο όνομά μας.
Είτε λοιπόν μας είχαν ονομάσει Γραικούς, είτε Ρωμιούς είτε Έλληνες όπως μας ονόμασαν, τι θα είχε αλλάξει προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο για τον πράγματι δύσμοιρο Έλληνα?

Αν θες να του προσάψεις κάτι, αυτό είναι η έλλειψη μόρφωσης που έχει και αυτοδιάθεσης. Ναι εκεί υπάρχει πρόβλημα.
Όμως δε νομίζω ότι σε κόβει και πολύ το όνομα, άλλη σκασίλα δεν έχεις παρά αν μας έλεγαν Ρωμιούς ή Γραικούς..... άλλο είναι αυτό που σε απασχολεί και θέλεις να περάσεις, γιατί δεν μας το λες στα ίσα?

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 16:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και επι της ουσιας οι θεοι δεν ειναι Ελληνες και θα μπορουσαν
να συμμαχισουν ακομα και με τους Τρωες π.χ



Εμ για αυτο σε λεω οτι τελικα εισαι καλοκουρδισμενο ανθελληνακι.Αν ησουν ελληνας στη σκεψη με βαση αυτο που λες και χρησιμοποιωντας τη λογικη θα εφτανες σε τελειως διαφορετικο συμπερασμα.

Εγω θα κανω μια ερωτηση και θελω να μου απαντησεις με το χερι στη καρδια.Ο πολεμος αυτος τραγουδηθηκε απο τον απλο λαο,και αυτες τις παραδοσεις μαζεψε ο ομηρος και δημιουργησε τα σπουδαιοτερα εργα που γραφτηκαν ποτε στην ανθρωπινη ιστορια.Ειναι ποτε δυνατον,ο λαος που τα εξιστορουσε να θεωρουσε τους τρωες αλλοεθνεις και να εβαζε τους θεους του να ειναι μοιρασμενοι στα αντιπαλα στρατοπεδα;Ειναι σαν να μου λες οτι ο λαος θα αφηνε απο τον πολεμο του σαραντα παραδοσεις οπου η παναγια, η ,οι αγιοι του χριστιανισμου,βοηθησαν και τους ιταλους,παρολο που ειχαμε την ιδια θρησκεια...Ειναι ποτε αυτο δυνατον;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 16:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ απ' ότι όλοι βλέπουμε έχεις υπαρξιακό πρόβλημα και προσπαθείς να δείξεις ότι κάτι είσαι!
Δεν είσαι όμως τίποτα περισσότερο απ' όσα κατηγορείς.
Βέβαια τα παιδικά άσχημα βιώματα του καθενός, τον σημαδεύουν για το υπόλοιπο της ζωής του. Μην προσπαθείς όμως να εμφανίσεις και τους άλλους σαν τα μούτρα σου, για να αισθάνεσαι καλύτερα.
Αναζήτησε τις ευθύνες στο περιβάλλον που σε ανέθρεψε, εκτός βέβαια εάν δεν το γνωρίζεις, κάτι που εξηγεί και την ευτελή συμπεριφορά σου. Δε χρειάζεται όμως να ενοχλείς σαν τη μύγα, που απόκτησε κώλο κι έχεσε τον κόσμο όλο.
Βρες την κουράδα σου άραξε εκεί και κανένας δε θα ασχοληθεί μαζί σου.....και μην πας μακρυά προς τους ομοϊδεάτες σου ή τους εντολοδόχους σου κοίταξε.

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 31/12/2010 17:02:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 17:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν και επι της ουσιας οι θεοι δεν ειναι Ελληνες και θα μπορουσαν
να συμμαχισουν ακομα και με τους Τρωες π.χ



Εμ για αυτο σε λεω οτι τελικα εισαι καλοκουρδισμενο ανθελληνακι.Αν ησουν ελληνας στη σκεψη με βαση αυτο που λες και χρησιμοποιωντας τη λογικη θα εφτανες σε τελειως διαφορετικο συμπερασμα.

Εγω θα κανω μια ερωτηση και θελω να μου απαντησεις με το χερι στη καρδια.Ο πολεμος αυτος τραγουδηθηκε απο τον απλο λαο,και αυτες τις παραδοσεις μαζεψε ο ομηρος και δημιουργησε τα σπουδαιοτερα εργα που γραφτηκαν ποτε στην ανθρωπινη ιστορια.Ειναι ποτε δυνατον,ο λαος που τα εξιστορουσε να θεωρουσε τους τρωες αλλοεθνεις και να εβαζε τους θεους του να ειναι μοιρασμενοι στα αντιπαλα στρατοπεδα;Ειναι σαν να μου λες οτι ο λαος θα αφηνε απο τον πολεμο του σαραντα παραδοσεις οπου η παναγια, η ,οι αγιοι του χριστιανισμου,βοηθησαν και τους ιταλους,παρολο που ειχαμε την ιδια θρησκεια...Ειναι ποτε αυτο δυνατον;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 17:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Και εγώ αδελφοί μου, όπου αξιώθηκα και εστάθηκα εις αυτόν τον άγιον τόπον τον αποστολικόν, δια την ευσπλαχνίαν του Χριστού μας, εξέταξα πρώτον δια λόγου σας και έμαθα πώς με την χάριν του Κυρίου μας Ιησού Χριστού και Θεού, δεν είσθενε Έλληνες, δεν είσθενε ασεβείς, αιρετικοί, άθεοι, αλλ’ είσθενε ευσεβείς ορθόδοξοι χριστιανοί…».

Ο Κοσμάς ο Αιτωλός, αναφέρει τους Έλληνες εδώ ως ειδωλολάτρες και όχι με την εθνική χροιά της λέξης. Γι' αυτό εξάλλου και αναφέρει τις λέξεις: ασεβείς, αιρετικοί, άθεοι, για να καταλήξει στο ορθόδοξοι χριστιανοί.

Προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα λόγια ενός Αγίου και να αποδείξεις τις μπούρδες σου.

quote:
ΙΑΩ:
Ναι ειμαι ο Διας και συμμαχισα με σκοτεινα μασονικα κεντρα. Το ειπε
και ο ψοφος των νεοελληνων ο Λιακοπουλος.

Γιατί δεν προτιμάς λέξεις ποιο προσιτές στην πραγματικότητα, όπως άλογος?

Παρ' άφρων είσαι, που σου έχει μπει στο μάτι σου κάθε τι Ελληνικό...και όταν κάποιος προσπαθεί να χτυπήσει έναν λαό δε δείχνει, παρά ή ότι είναι βαποράκι όντως σκοτεινών κέντρων, ή τόσο μόνος που βάρεσε μπιέλα.

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 31/12/2010 17:34:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 23:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados
Τελικα αποφασιστε ρε παιδια.Αυτοι οι καταραμενοι ελληνες τι ηταν;Αθεοι,θεοσεβουμενοι,η προ χριστου-χριστιανοι που λενε οι αλβανοι που αντιγραφει ο ευρωπαιος;Η μαλλον ηταν αυτο που λεει ο αριστος....ολα μαζι και το καθενα μονο του,το ιδιο ειναι....

Η απάντηση φίλε skartado είναι ότι είμαστε Εβραίοι !!!! Αυτό τουλάχιστο υποστηρίζει το καμάρι , ο στυλοβάτης της ορθοδοξίας , Μητροπολίτης,ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας . (φωτογραφία)

Αυτός ο (Έλλην) πολίτης ,κηρύττει με επίσημο έγγραφο, με το λογότυπο της Μητροπόλεως ,ότι οι Έλληνες κατάγονται από τους Εβραίους .Ο άνθρωπος,αυτός που τον έβαλε το ελληνικό κράτος σαν πνευματικό ηγέτη Ελλήνων κι Ελληνοπαίδων , που τον πληρώνουμε από το υστέρημά μας εμείς οι Έλληνες φορολογούμενοι , διαστρεβλώνει την ιστορία μας . Δοξάστε τον και διαβάστε παρακάτω το έγγραφο που μοίρασε στους πιστούς και στα παιδιά μας Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010 , με αριθμό.πρωτοκόλου 1252.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 23:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VELISSARIOS
Αν ημασταν ολοι μουσουλμανοι δεν θα ημασταν Ελληνες δεν χρειαζεται εξυπναδα για να καταλαβεις αυτο που σου λεω και δεν το παω στο θρησκευτικο κομματι ψαξε το λιγο..

Φίλε VELISSARIE , προσπάθησε να αφαιρέσης τις παρωπίδες της θρησκοληψίας σου , και να καταλάβης ότι η εθνότητα ενός ατόμου δεν προσδιορίζεται από το θρήσκευμά του . Για παράδειγμα δεν είσαι εις θέση να αμφισβητής την ελληνικότητα και τον πατριωτισμό μου , επειδή έπαψα να είμαι χριστιανός . Γιατί εγώ θεωρώ πατρίδα μου μόνο την Ελλάδα και όχι την ουράνια Ιερουσαλήμ . Για να καταλαβαινόμαστε .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 09:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
VELISSARIOS
Αν ημασταν ολοι μουσουλμανοι δεν θα ημασταν Ελληνες δεν χρειαζεται εξυπναδα για να καταλαβεις αυτο που σου λεω και δεν το παω στο θρησκευτικο κομματι ψαξε το λιγο..

Φίλε VELISSARIE , προσπάθησε να αφαιρέσης τις παρωπίδες της θρησκοληψίας σου , και να καταλάβης ότι η εθνότητα ενός ατόμου δεν προσδιορίζεται από το θρήσκευμά του . Για παράδειγμα δεν είσαι εις θέση να αμφισβητής την ελληνικότητα και τον πατριωτισμό μου , επειδή έπαψα να είμαι χριστιανός . Γιατί εγώ θεωρώ πατρίδα μου μόνο την Ελλάδα και όχι την ουράνια Ιερουσαλήμ . Για να καταλαβαινόμαστε .


*


Αν παρακολουθοθσες την συζητηση θα καταλαβαινες οτι μιλαω για μια εποχη πριν 400 χρονια και οχι για την σημερινη .Κανεις δεν αμφισβητει την Ελληνικοτητα σου σημερα ,σε παρακαλω αν θες να κανεις σωστα σχολια προσπαθησε να διαβασεις τα προηγουμενα.
Οσο για την ουρανια Ιερουσαλημ θα σε παρακαλεσω και παλι να κατανοησεις τον ορο εκτος αν εισαι τελειως ασχετος με την χριστιανικη ορολογια και το νοημα αυτης οποτε το καταλαβαινω.

Ενας Θεος μια θρησκεια ενα κρατος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 23:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Η απάντηση φίλε skartado είναι ότι είμαστε Εβραίοι !!!! Αυτό τουλάχιστο υποστηρίζει το καμάρι , ο στυλοβάτης της ορθοδοξίας , Μητροπολίτης,ο Γόρτυνος και Μεγαλοπόλεως Ιερεμίας . (φωτογραφία)

Αυτός ο (Έλλην) πολίτης ,κηρύττει με επίσημο έγγραφο, με το λογότυπο της Μητροπόλεως ,ότι οι Έλληνες κατάγονται από τους Εβραίους .Ο άνθρωπος,αυτός που τον έβαλε το ελληνικό κράτος σαν πνευματικό ηγέτη Ελλήνων κι Ελληνοπαίδων , που τον πληρώνουμε από το υστέρημά μας εμείς οι Έλληνες φορολογούμενοι , διαστρεβλώνει την ιστορία μας . Δοξάστε τον και διαβάστε παρακάτω το έγγραφο που μοίρασε στους πιστούς και στα παιδιά μας Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010 , με αριθμό.πρωτοκόλου 1252.



Η υποκρισία σε όλο της το ΜΕΓΑΛΕΙΟ!

Εσύ δεν είσαι που λες ότι είμαστε συγγενείς με τον πίθηκο?.....σε ενοχλεί τώρα που λέει ο ιερέας ότι είμαστε συγγενείς με τους Εβραίους?
Ή μήπως υπήρχαν δύο πίθηκοι? Ένας για εμάς τους Έλληνες και ένας για όλους τους άλλους?

Μπαρμπούλη!....να σε δω τώρα!

quote:
Sesostris:
Γιατί εγώ θεωρώ πατρίδα μου μόνο την Ελλάδα και όχι την ουράνια Ιερουσαλήμ . Για να καταλαβαινόμαστε .

Φυσικό είναι, δεν είσαι χριστιανός και έχεις μία πατρίδα!...εμείς το 'χουμε δίπορτο!...έτσι αν χάσουμε τη μία πατρίδα θα πάμε στην άλλη, στην επουράνια!

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Edited by - europaios2 on 05/01/2011 23:07:48

Edited by - europaios2 on 05/01/2011 23:08:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 23:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλως τον...ευρωπαιο

Στο esoterica γραφεις τωρα,οχι στο facebook,το προσεξες?

Ο βιομηχανικος μιλαει για τους πιθηκους.Ο φιλος sesostris λεει μονο
για τον παππα,που λεει μαλακιες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 23:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι ο sesostris τα ίδια έχει γράψει, οπότε οφείλει να απαντήσει.

Λείπω κατά διαστήματα γιατί έχω πολύ δουλειά αυτή την περίοδο....υπολόγιζα μέσα με τέλη Ιανουαρίου να ξεμπερδέψω! και απ ότι φαίνεται δε θα πέσω έξω.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ που τα λέμε, ο ευρωπαίος έχει δίκιο.
Αν ο κοινός πρόγονός μας είναι ο πίθηκος, γιατί άραγε οι χριστιανομάχοι κάνουν πως πειράζονται όταν διαβάζουν πως πρόγονοί μας ήταν άνθρωποι εβραϊκής καταγωγής;
Μήπως, λέω μήπως εδώ "υποβόσκει" ρατσισμός;

..... α μπαααααα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλεπω ρατσισμο φιλε ψηλε.

Απλη λογικη βλεπω-

1} σιγουρα τα ειπε,ειναι γραμμενα,αριθ.πρωτοκ.εχουν.

2}Ερωτημα:γιατι τα ειπε?Του ειπε ο θεος να τα πει?σιγουρα οχι.
Τα ειπε απο μονος του? Τοτε δεν κανει για την θεση που κατεχει.
Τα ειπε εξηπηρετωντας,ξενα συμφεροντα?Τοτε δεν κανει για την θεση.
Τα ειπε για χρηματα?Παλι δεν κανει για την θεση.

3}Ειναι εκπροσωπος θρησκειας η βιολογος?Το πρωτο σαφως.

Απλες λογικες σκεψεις.
Εχετε απαντησεις?να τις δουμε.
Τα αλλα ειναι υπεκφυγες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ρατσισμός βρε Ψηλέ κι εσύ? ...... από κουτοσύνη πάσχουν μερικοί και όχι από ρατσισμό.
Γιατί λίγο κουτός να είσαι, και ρατσιστής γίνεσαι και χριστιανομάχος και ότι άλλο θέλεις!

Αφιερωμένο σε όσους πάσχουν από αντιχριστιανικό ιδεασμό!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Νικομάχε,
Τι απαντήσεις ζητάς; Δεν σε καταλαβαίνω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με καταλαβαινεις??????

Για τον μαυροντυμενο,ρωταω που ειπε οτι καταγομαστε απο οβριους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από οβριους είπε! όχι από πιθήκους!...... πως κάνεις έτσι?

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν με καταλαβαινεις??????

Για τον μαυροντυμενο,ρωταω που ειπε οτι καταγομαστε απο οβριους.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Εχει δικιο ο μητροπολιτης ρε συ.Αλλωστε ειναι γνωστο οτι οι ιωνες μιλουσαν σημιτικη γλωσσα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 01:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από οβριους είπε! όχι από πιθήκους!...... πως κάνεις έτσι?

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 01:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θάρθεις σαν αστραπή
θάχει η χώρα γιορτή
θάλασσα γη και ουρανός
στο δικό σου φως.
Θα ντυθώ στα λευκά
να σ' αγγίξω ξανά
φως εσύ και καρδιά μου εγώ
πόσο σ' αγαπώ.

Βασιλεύς Βασιλέων, Βασιλεί Βοήθει, έλεος, έλεος Επουράνιε Θεέ
Κωνσταντίνος Δραγάτσης Παλαιολόγος, έλεω Θεού Αυτοκράτωρ των Ρωμαίων.

Στην πύλη του αγίου Ρωμανού, καβαλικά την φάρα του την ασπροποδαράτην,
Τέσσερα Βήτα, έλεος, έλεος, Μαρμαράς, Βόσπορος και Μαύρη Τρίτη
Φρίξον ήλιε, στέναξον γη, Εάλω ή πόλη, Εάλω η πόλη
Βασιλεύουσα, πύλη χρυσή κι ο πορφυρογέννητος στην κόκκινη μηλιά.

Η πόλη ήταν το σπαθί, η πόλη το κοντάρι, η πόλη ήταν το κλειδί της Ρωμανίας όλης
Σώπασε Κυρά Δέσποινα και μην πολυδακρύζεις,
πάλι με χρόνια με καιρούς, πάλι δικά Σου θάναι.

Στην πύλη του αγίου Ρωμανού
έφυγες για αλλού
κι άγγελος θα σε φέρει εδώ
στον σωστό καιρό.
Μες την Άγια Σοφιά
θα βρεθούμε ξανά λειτουργία μελλοντική
οι Έλληνες μαζί


ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy