ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ρωμιοι = Ελληνες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 18:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός
Και όχι την καταγωγή τους αναφέρεται στο πιο πάνω άρθρο!
Αν ήθελαν ας μην αυτο-αποκαλούνταν..Ρωμιοί...
Φωτιά και τσεκούρι θα σήμαινε αυτή η δήλωση και μόνο!
-----------------------------------------------------------------
Αγαπητέ αυτοαποκαλούνταν Ρωμιοί και ήταν υπερήφανοι για αυτό, θεωρώντας όλους τους άλλους «βάρβαρους» . Η αυτοκρατορία των «εώων Ρωμαίων» περιλάμβανε τον πολιτισμένο κόσμο και στα σύνορά της συνωστίζονταν οι βάρβαρες φυλές. Μέτρο-μέτρο προάσπισε τα σύνορα του πολιτισμού. Συντήρησε και δίδαξε πολιτισμό. Άφησε την πιο σημαντική παρακαταθήκη και εκπολίτισε όσους πολιτισμούς ήταν επιδεκτικοί και άλλους άφησε να χαθούν.
Οι κάτοικοι της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ήταν περήφανοι γιατί επίσης δεν αποδέχονταν την νομιμότητα, ούτε και την ύπαρξη καμιάς άλλης.
Οι λαοί της περιοχής θρήνησαν την πτώση της με μυριόστομους θρήνους και τραγούδησαν τα κατορθώματα των αυτοκρατόρων και στρατηγών της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 20:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CRAVEN

Αδερφέ μου,μιλάμε για παραπληροφόρηση απίστευτης έκτασης!!!

Εκατσα Craven και διάβασα όλα τα λίνκ,επειδή είχα μια υποψία απο χθές και δεν ήθελα να εκτεθώ,λέγοντάς την.Τώρα την επιβεβαίωσα!

Ο Ξενοφών δεν μιλούσε λέγοντας την επίμαχη πρόταση,για τους Αρχαίους Ελληνες,αλλά για άλλους,προφανώς Πέρσες που πράγματι τα έκαναν αυτά.Ο Ξενοφών ήταν κοσμογυρισμένος στα όρια της εποχής εκείνης και ήταν και προσωπικά στην επιστροφή των 10.000 Ελλήνων απο την Περσία.Ξενοφώντος Κύρου Ανάβασις!
Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με!

Ετσι εξηγούνται όλα!!

Κατάλαβες τώρα Ψηλέ την αλήθεια,που προκύπτει απο σκέψη και οχι απο έτοιμες ιστοσελίδες???

ΓΙΑΠΕΤ

Σε κάλεσα εγκαίρως αλλά δεν άκουσες!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 05/10/2011 20:33:10

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 05/10/2011 20:34:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2011, 22:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

CRAVEN

Αδερφέ μου,μιλάμε για παραπληροφόρηση απίστευτης έκτασης!!!

Εκατσα Craven και διάβασα όλα τα λίνκ,επειδή είχα μια υποψία απο χθές και δεν ήθελα να εκτεθώ,λέγοντάς την.Τώρα την επιβεβαίωσα!

Ο Ξενοφών δεν μιλούσε λέγοντας την επίμαχη πρόταση,για τους Αρχαίους Ελληνες,αλλά για άλλους,προφανώς Πέρσες που πράγματι τα έκαναν αυτά.Ο Ξενοφών ήταν κοσμογυρισμένος στα όρια της εποχής εκείνης και ήταν και προσωπικά στην επιστροφή των 10.000 Ελλήνων απο την Περσία.Ξενοφώντος Κύρου Ανάβασις!
Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με!

Ετσι εξηγούνται όλα!!


Όπως είπα μιλούσε για τον κόσμο γύρω του για το τι υπάρχει που μπροστά του ο δάσκαλος του ήταν "άγιος" άνθρωπος. Δεν ξέρω αν μίλαγε για τους Πέρσες ή όχι, μπορεί να μίλαγε για οποιοδήποτε σημείο του γνωστού κόσμου (εκτός αν μου διέφυγαν συγκεκριμένα σημεία του κειμένου) το θέμα είναι πως σελίδες σαν αυτές που επικαλείται ο Ψηλός (ο οποίος ΦΥΣΙΚΑ και δεν διάβασε ποτέ το κείμενο όπως εσύ) παίρνουν μια φράση απο ένα κείμενο, την διαστρεβλώνουν, κοτσάρουν ξαφνικά και τον Ερμή μέσα κάνουν έναν αχταρμά και ορίστε η απόδειξη ότι οι αρχαίοι ήταν ειδωλολάτρες και ο Ξενοφώντας έγραψε ένα κείμενο για να τους περιγράψει. Η γελοιότητα σε όλο της το μεγαλείο. Το στενάχωρο και ταυτόχρονα εξοργιστικό είναι πως αν είχε διαβάσει όπως εσύ το κείμενο και είχε κάτσει να σκεφτεί τι διάβασε θα έλεγε στον εαυτό του "ωχ δίκιο έχουν τι μαλακίες κάθομαι και λέω.. ας μην μιλάω άλλο δεν με παίρνει" αλλά ένας άνθρωπος έρχεται να συζητήσει μαζί μου και να μου την πει για ένα κείμενο που δεν έχει καν διαβάσει.. με τι δικαίωμα?
Είναι πραγματικά το θράσος σε όλο του το μεγαλείο. Εμένα με ενδιαφέρει ότι νοήμονες άνθρωποι καταλαβαίνουν το κείμενο και το νόημα του οπότε προσωπικά χέστηκα για τις απόψεις του κάθε Ψηλού :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 11:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή διασκέδαση γιαπετ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 14:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας το ξαναλεω

Οι ελληνες παλαιοτερα ανηκαν στους ρωμιους.

Οι ρωμιοι ομως δεν ηταν ολοι ελληνες.

Ολη αυτη η ιστορια με την προσπαθεια καποιων να προσπαθησουν να αποκαταστησουν το βυζαντιο ως ισαξιο και συνεχιστη της ελληνικης κληρονομιας,θυμιζει την παροιμια που λεει,παρακαλετο νιμου,ξυνο μησιγα.


Αν ειχα μια μηχανη του χρονου,ειμαι σιγουρος πως αν εμπαινα σε ενα σπιτι της εποχης,θα ακουγα ενα συντηρητικο πατερα,να λεει στο γιο του,να μενει μακρια απο καθε τι που θυμιζει ελλας-ελληνικο πολιτισμο γιατι κινδυνευει.Οπως αργοτερα συμβούλευε ο πατερας το γιο να μεινει μακρια απο κομμουνιστικες ιδεοληψιες για το καλο του...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 21:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δηλαδή, αυτός που είπε, «εγώ Ρωμιός γεννήθηκα, Ρωμιός και θα πεθάνω», δεν ήταν Έλληνας ή ήταν λιγότερο Έλληνας από σένα;

Αυτός ο συγκεκριμένος δεν είπε "Ρωμιός γεννήθηκα". Είπε "Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω", άσχετε ελληνόφωνε... Μα, ούτε τα βασικά δεν ξέρεις;
macedon



Σώπα βρε; Ώστε Γραικός, ε;
Και εγώ που νόμιζα πως ήταν Έλληνας! Ε, κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ.

Craven, ακούς τι λέει ετούτος εδώ;
Ισχυρείζεται πως ο Διάκος δεν ήταν Έλληνας αλλά Γραικός. Συμφωνείς μαζί του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 21:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Greco ή Greko,παράφραση στα Ελληνικά της εποχής γραικός!
Εξελληνισμός λατινικής λέξης!

Οπως π.χ. Latin=λατίνος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 21:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Greco ή Greko,παράφραση στα Ελληνικά της εποχής γραικός!
Εξελληνισμός λατινικής λέξης!

Οπως π.χ. Latin=λατίνος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



---------------------------------------------------------
-Αν μου επιτρεπεται,Γραικος ειναι Ελληνικοτατη λΕξη.Την πρωτοσυνανταμε στον Αριστοτελη,που ονομαζει τους κατοικους της Δωδωνης,Γραικους τους μετεπειτα ονομαζομενους Ελληνες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 22:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστότατος Notirk.
Ομως οι Λατίνοι πήραν απο τους αρχαίους την λέξη και την προσάρμοσαν στην γλώσσα τους!Εν συνεχεία,ενω μας είχαν υπο κατοχή μας αποκαλούσαν με το αρχαιοεκλατινισμένο όνομά μας.Ετσι έμεινε το γραικός,απο την εποχή των φράγκων.
Δεν είμαι γλωσσολόγος και αν κάποιος,ξέρει το θέμα καλύτερα,ας με διορθώσει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 22:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωστότατος Notirk.
Ομως οι Λατίνοι πήραν απο τους αρχαίους την λέξη και την προσάρμοσαν στην γλώσσα τους!Εν συνεχεία,ενω μας είχαν υπο κατοχή μας αποκαλούσαν με το αρχαιοεκλατινισμένο όνομά μας.Ετσι έμεινε το γραικός,απο την εποχή των φράγκων.
Δεν είμαι γλωσσολόγος και αν κάποιος,ξέρει το θέμα καλύτερα,ας με διορθώσει!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



=================================================
-Α..ενταξει,τωρα καταλαβα τι εννοουσες...επα κι'εγω!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 22:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Σώπα βρε; Ώστε Γραικός, ε;
Και εγώ που νόμιζα πως ήταν Έλληνας!

Βρε κωλοτούμπα, εσύ νόμιζες ότι ήταν Ρωμιός. Να τι είπες αυτολεξεί:

Δηλαδή, αυτός που είπε, «εγώ Ρωμιός γεννήθηκα, Ρωμιός και θα πεθάνω», δεν ήταν Έλληνας ή ήταν λιγότερο Έλληνας από σένα;

Και σου απάντησα ότι δεν είπε πως γεννήθηκε "Ρωμιός" αλλά Γραικός. Και όπως σου απάντησαν κι άλλοι, "Γραικός" και "Έλληνας" είναι το ένα και το αυτό.

Εσύ θυμόσουν το τραγούδι του Κόκκοτα "Ρωμιός αγάπησε Ρωμιά", σου ήρθε στο μυαλό και ο Διάκος, έκανες μια σύνθεση Κόκκοτα-Διάκου κι έγραψες την χαζομάρα που έγραψες, κάνοντάς τον με το ζόρι Ρωμιό. Εμ δεν ήταν ταλαίπωρε κωλοτούμπα... Γραικός ήταν. Έλληνας δηλαδή...

quote:
Craven, ακούς τι λέει ετούτος εδώ;
Ισχυρείζεται πως ο Διάκος δεν ήταν Έλληνας αλλά Γραικός. Συμφωνείς μαζί του;

Τα'χεις κάνει έναν αχταρμά στο κεφάλι σου. Η λέξη "Γραικός", είναι αρχαιότερη από τη λέξη Έλληνας και σημαίνει το ίδιο ακριβώς πράγμα. Γι' αυτό και ο Κοραής έλεγε:

"Οι πρόγονοί μας ωνομάζονταν παλαιότερα Γραικοί, αλλά έπειτα επήραν το όνομα Έλληνες από έναν Γραικό που ωνομαζόταν Έλλην. Εν από τα δύο λοιπόν ταύτα είναι το αληθινόν του έθνους όνομα. Επρότεινα το Γραικός, επειδή ούτω μας ονομάζουσι και όλα τα φωτισμένα έθνη της Ευρώπης" ("Διάλογος δύο Γραικών", 1805)

Καλά να μην καταλαβαίνεις τι γράφουν οι άλλοι... Αλλά να μην καταλαβαίνεις και τι γράφεις εσύ... είναι νομίζω υπερβολικό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 22:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Greco ή Greko,παράφραση στα Ελληνικά της εποχής γραικός!
Εξελληνισμός λατινικής λέξης!

Οπως π.χ. Latin=λατίνος!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Τι σχέση έχει τώρα αυτό με το Διάκο; Πώς συνδέεται αυτό που λες με το Διάκο;

Άσε που δεν είναι το ίδιο με το Latin=λατίνος που λες, αλλά πες μου αυτό που σε ρωτάω πιο πάνω;

Δηλαδή γιατί δεν χρησιμοποίησε τη λέξη Έλληνας;

Edited by - Ψηλός on 06/10/2011 23:00:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 22:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Craven, ακούς τι λέει ετούτος εδώ;
Ισχυρείζεται πως ο Διάκος δεν ήταν Έλληνας αλλά Γραικός. Συμφωνείς μαζί του;

Να 'σαι καλά Ψηλέ. Είχες δεν είχες μας διασκέδασες πάλι με τις κοτσάνες σου .

Έ ρε κάτι σαΐνια που πληρώνουμε οι Έλληνες φορολογούμενοι για να μας εκπροσωπήσουν στο εξωτερικό !!!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 23:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Craven, ακούς τι λέει ετούτος εδώ;
Ισχυρείζεται πως ο Διάκος δεν ήταν Έλληνας αλλά Γραικός. Συμφωνείς μαζί του;

Να 'σαι καλά Ψηλέ. Είχες δεν είχες μας διασκέδασες πάλι με τις κοτσάνες σου .

Έ ρε κάτι σαΐνια που πληρώνουμε οι Έλληνες φορολογούμενοι για να μας εκπροσωπήσουν στο εξωτερικό !!!!

*



ΜπαρμπαΣωτήρη, ξέρεις να γίνεσαι και εσύ εριστικός.

Αν χρησιμοποίησα τη λέξη Ρωμιός, ξέρω γιατί το έκανα.
Λοιπόν, σε ρωτώ και σένα, γιατί ο Διάκος δεν χρησιμοποίησε τη λέξη Έλληνας και χρησιμοποίησε τη λέξη Γραικός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 23:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!

Και δεν χρησιμοποίησε τη λέξη "ΡΩΜΙΟΣ" όπως ανοήτως ισχυρίστηκες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 23:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και σου απάντησα ότι δεν είπε πως γεννήθηκε "Ρωμιός" αλλά Γραικός. Και όπως σου απάντησαν κι άλλοι, "Γραικός" και "Έλληνας" είναι το ένα και το αυτό.

macedon



Και εγώ σου λέω πως είπε Ρωμιός.

Αλλά, αφού αναφέρθηκες στο Διάκο, και μιας που τα ξέρεις όλα, υπάρχει το ηχητικό ντοκουμέντο με τη φωνή του να το λέει;
Μη μου πεις πως το έχεις και αυτό στη συλλογή σου βρε θηρίο; Μα το Δία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2011, 23:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!

Και δεν χρησιμοποίησε τη λέξη "ΡΩΜΙΟΣ" όπως ανοήτως ισχυρίστηκες...

macedon



Είσαι μεγάλος τραχανάς. Πρώτον γιατί, προκειμένου να δημιουργήσεις εντυπώσεις και να λοιδωρήσεις τρέχεις πολύ γρήγορα και γράφεις ό, τι να είναι και, δεύτερον, διότι την εποχή που υποτίθεται ότι είπε ο Διάκος το "Γραικός", αυτή η λέξη (γραικός,γραικύλος)χρησιμοποιούταν υποτημητικά για τους Έλληνες.

Όπως σε ρώτησα και πιο πάνω, περιμένω να μου πεις αν έχεις το ηχητικό ντοκουμέντο της φράσης αυτής από το στόμα του Διάκου;
Άιντε λοιπόν, περιμένω να μου απαντήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 00:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

Γραικός-Greko=Ελληνας.Τελεία και παύλα.
Οτι και να λές δεν αλλάζει η γκάφα σου.

Αν όμως επιμένεις...your brain and a pount and the painter's brush!!

Θέλεις μετάφραση?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 00:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Έλληνες αποκαλούνται από πολλούς ανατολικούς λαούς «Γιουνάν» και από τους Δυτικούς με παράγωγα της λατινικής λέξης Graeci, ενώ ο Αθανάσιος Διάκος είπε με υπερηφάνεια: «Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω».

Από τη λέξη Γραικός προέρχεται και η μειωτική λατινική λέξη Γραικύλος (Graeculus), που χαρακτήριζε τον ξεπεσμένο, παρηκμασμένο και δουλοπρεπή Έλληνα.[3]

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82

Υπήρχε ο Γραικός και ο Γραικύλος...όπως υπάρχουν οι άνθρωποι και τα ανθρωπάρια ή οι ανθρωπίσκοι..κοκ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 01:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,
Θέλεις να αυτοπροσδιορίζεσαι ως Ρωμαίος; Είναι δικαίωμά σου.
Θέλεις να ονομάζεσαι Αλβανός; Επίσης δικαίωμά σου.
Θέλεις να λέγεσαι Βέλγος; Ποσώς μας ενδιαφέρει...

Αλλά να προσπαθείς να μας πείσεις πως "Ρωμαίος" και "Έλληνας" είναι το ίδιο πράγμα, ακόμη και συ θα πρέπει να καταλαβαίνεις πως είναι ανόητο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 06:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά να προσπαθείς να μας πείσεις πως "Ρωμαίος" και "Έλληνας" είναι το ίδιο πράγμα, ακόμη και συ θα πρέπει να καταλαβαίνεις πως είναι ανόητο.


για να φτάσει σε σημείο να συμπεράνει θα πρέπει να βάλει σε λειτουργία τον εγκέφαλο του, εσύ τι λες θα τα καταφέρει;

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Edited by - αθεος on 07/10/2011 06:20:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 08:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,
quote:
Λοιπόν, σε ρωτώ και σένα, γιατί ο Διάκος δεν χρησιμοποίησε τη λέξη Έλληνας και χρησιμοποίησε τη λέξη Γραικός;
Γιατί είναι το ίδιο. Όπως και αν έλεγε Ίωνας (Γιουνάν).
quote:
Όπως σε ρώτησα και πιο πάνω, περιμένω να μου πεις αν έχεις το ηχητικό ντοκουμέντο της φράσης αυτής από το στόμα του Διάκου;

Εσύ έχεις μήπως ντοκουμέντο που να ακούγεται η λέξη Ρωμιός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 10:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ,
quote:
Λοιπόν, σε ρωτώ και σένα, γιατί ο Διάκος δεν χρησιμοποίησε τη λέξη Έλληνας και χρησιμοποίησε τη λέξη Γραικός;
Γιατί είναι το ίδιο. Όπως και αν έλεγε Ίωνας (Γιουνάν).
quote:
Όπως σε ρώτησα και πιο πάνω, περιμένω να μου πεις αν έχεις το ηχητικό ντοκουμέντο της φράσης αυτής από το στόμα του Διάκου;

Εσύ έχεις μήπως ντοκουμέντο που να ακούγεται η λέξη Ρωμιός;




Φίλε Χ,

Μήπως γνωρίζεις ποιος κατέγραψε αυτό το υποτιθέμενο "Γραικός" του Διάκου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 10:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, πρώτον φτιάχνε τα ρημάδια τα quote.

Δεύτερον απέφυγες την ερώτηση, οπότε δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 10:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, πρώτον φτιάχνε τα ρημάδια τα quote.

Δεύτερον απέφυγες την ερώτηση, οπότε δεν έχω να πω κάτι άλλο.



Οκ,
θα παραθέτω μόνο τα λόγια.
Λοιπόν, εφόσον, προφανώς και εσύ υποστηρίζεις πως ο Διάκος είπε το "Γραικός....." σε ρωτώ, αν γνωρίζεις, να μου πεις ποιος κατέγραψε αυτό το υποτιθέμενο "Γραικός";


Αν δεν γνωρίζεις, πες μου απλά, "δεν ξέρω"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 10:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,
quote:
Λοιπόν, εφόσον, προφανώς και εσύ υποστηρίζεις πως ο Διάκος είπε το "Γραικός....."
Δεν το υποστηρίζω εγώ. Έτσι έχει καταγραφεί.

Τώρα εσύ για να ξεφύγεις από την κοτσάνα που πέταξες περί Ρωμιού, θέλεις να σου φέρουμε όνομα, τηλέφωνο και φορολογική δήλωση αυτού που άκουσε πρώτος την εν λόγω δήλωση.

Αλλά από την στιγμή που μας ζητάς και ηχητικά ντοκουμέντα είναι σαφές οτι και κάποιο όνομα να σου λέγαμε δεν θα έκανε μεγάλη διαφορά.

Φυσικά είσαι ελεύθερος να μας πεις πού είδες τα περί Ρωμιού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ,
quote:
Λοιπόν, εφόσον, προφανώς και εσύ υποστηρίζεις πως ο Διάκος είπε το "Γραικός....."
Δεν το υποστηρίζω εγώ. Έτσι έχει καταγραφεί.


Από ποιον/ους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από ποιον/ους;
Από αυτόπτες. Αλλά για να μην το κουράζουμε, έγραψες πριν:
quote:
Δηλαδή, αυτός που είπε, «εγώ Ρωμιός γεννήθηκα, Ρωμιός και θα πεθάνω», δεν ήταν Έλληνας ή ήταν λιγότερο Έλληνας από σένα;
Σε ποιόν αναφερόσουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σοβαρά πληγωμένος Διάκος σύρθηκε από τους Τούρκους μπροστά στον Ομέρ Βρυώνη, ο οποίος προσφέρθηκε να τον κάνει ανώτερο αξιωματικό στον οθωμανικό στρατό αν αλλαξοπιστούσε και ασπαζόταν το Ισλάμ. Ο Διάκος αρνήθηκε απαντώντας

"Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω".

Την επόμενη μέρα ανασκολοπίστηκε. Ο Διάκος αντιμετώπισε το μαρτυρικό του θάνατο με θάρρος. Μόνο ένα παράπονο βγήκε απ' τα χείλη του, προβλέποντας την ανάσταση του Ελληνισμού:

"Για δες καιρό που διάλεξε ο χάρος να με πάρει, τώρα που ανθίζουν τα κλαδιά και βγάζει η γης χορτάρι".

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%94%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82

Ο σοβαρά πληγωμένος Διάκος είχε ληφθεί πριν από Βρυώνη [ Ανάγκη εισαγωγικά για να ελέγξει ] , ο οποίος προσφέρθηκε να τον κάνει ανώτερο αξιωματικό στον οθωμανικό στρατό αν μετατραπεί από τον Χριστιανισμό για να το Ισλάμ . Διάκος αρνήθηκε την προσφορά, απάντησε: "Γεννήθηκα Έλληνας, και θα πεθάνω μια ελληνική» («Εγώ Γραικός γεννήθηκα, Γραικός θε να πεθάνω» μεταφράστηκε ως: Εγώ Γραικός yennithika, Γραικός η ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ ).

http://en.wikipedia.org/wiki/Athanasios_Diakos

ΔΕΥΤΕΡΟΝ : Ὁ Ἀθανάσιος Διάκος ἀρνήθηκε νὰ ἀλλαξοπιστήσει καὶ εἶπε "ἐγὼ Γραικὸς γεννήθηκα, Γραικὸς καὶ θὰ πεθάνω".

http://www.orthodoxia-ellhnismos.gr/2011/09/blog-post_3731.html

Ρωμιός πάντως δεν αναφέρει καμμιά ιστορική πηγή!
Αν κάνω λάθος διορθώστε με!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2011, 11:16:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Από ποιον/ους;

Από αυτόπτες.


Εντάξει, είναι γνωστοί αυτοί οι "αυτόπτες"; Εγώ δεν τους ξέρω γι' αυτό και σε ρωτώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy