ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΘΕΩΡΙΑ ΧΟΡΔΩΝ-ΜΠΟΖΟΝΙΟ Ζ-ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός, η πρόταση είναι μισή. Η ολόκληρη είναι : "Να ξεχνάμε το παρελθόν, όποτε μας συμφέρει". Οι λόγοι φυσικά είναι προφανείς ...



Έχεις απόλυτο δίκιο Zip!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν ειδα να καταθετεις αποψεις. Μονο να χαρακτηριζεις τις δικες μου μπορεις.


Σε τι ακριβώς να καταθέσω απόψεις ρε Καματερέ ; Σε ρώτησα ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου. Έχεις απάντηση ; Όχι. Συνεπώς ... πίπες, τρίχες, μούσι, paparilium paparium και άγιος ο θεός.

Edited by - zip on 06/03/2011 17:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ζωή αυτό το παιδί ο Άλεξ να προσπαθεί να αποδείξει το αναπόδεικτο και να το κάνει πραγματικότητα...να ξεχάσουμε -λέει- το παρελθόν...και αναρρωτιέμαι που τα έχει δεί όλα αυτά και που τα έχει διαβάσει..???

Να επικεντρωνόμαστε στο παρόν -λέει- αγνοώντας το παρελθόν...και ασφαλώς προφανώς θα είναι ο μόνος παγκοσμίως που μπορεί να το κάνει αυτό , ίσως και ορισμένοι μυημένοι απο αυτόν...

Το ερώτημα που προκύπτει δε είναι το εξής:"Γιατί συνδίκτυε Άλεξ να ξεχνάμε το παρελθόν άραγε..." , θα αεροβατούμε???

Πές μου εσύ και μετά θα σου πώ και γώ...


Να ξεχνάμε το παρελθόν γιατί πολύ απλά δεν βοηθάει στην ζωή.

quote:
Αλλά τι σχέση έχει με το "(βασικά αυτό θα συνέβαινε άν όλοι εδω μέσα ήταν χριστιανοί και στην ουσία.)" ;

Γιατί όλοι όσοι γράφουν είναι βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι και μόνο αυτό δεν πρεσβέυουν.

quote:
Εαρινός, η πρόταση είναι μισή. Η ολόκληρη είναι : "Να ξεχνάμε το παρελθόν, όποτε μας συμφέρει". Οι λόγοι φυσικά είναι προφανείς ...

Δεν το πιασα αυτό,ποιοί είναι οι λόγοι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΤ Ζιπ οσα νικς εχεις εσυ τα ξερεις.
Μαλλον εσυ διαβαζεις στα περιπτερα φυσικη.
Αν θελεις να μαθεις περισοτερα για σωματιδια
υψηλων ενεργειων,μετρησεις,συμπερασματα,
ακολουθιες,παρατηρησεις ευχαριστως να σε μαθω
οτι εχεις αναγκη.Απο κοντα ομως.
Ωραια η ασφαλεια μεσω ανωνυμιας.
Και φυσικα πιο ευκολος ακομη ο λιβελισμος!!!
Δεν ειδα να καταθετεις αποψεις.
Μονο να χαρακτηριζεις τις δικες μου μπορεις.
Μωρος εισαι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε γειά σου!
Βλέπω μια διάθεση για αλληλοσαραγμό , μεταξύ εσού και του Zip...
Θα έλεγα , ότι αρκετά έχουμε "υποστεί" απο την όμορφη παρουσία ορισμένων , μην το κάνουμε και μεταξύ μας αυτό σε παρακαλώ...
Ο Zip , χρησιμοποιεί κάποιες στομφώδεις εκφράσεις ορισμένες φορές , όπως και όλοι μας εξ'αλλου και δεν υπάρχει θέμα επι προσωπικού...
Η αλήθεια είναι ότι και γώ αδυνατώ να σε παρακολουθήσω στον συλλογισμό σου , γι'αυτό και δεν παίρνω μέρος σε αυτό το θέμα και όχι διότι μου είσαι αντιπαθής ... το αντίθετο μάλιστα!
Αν συμμετείχα ενδεχομένως και με μένα να υπήρχαν "αντιπαλότητες" που θα προέκυπταν απο τις τοποθετήσεις μου , ωστόσο και αν ακόμα το κάνω δεν θα σημαίνει απόρριψη του Νικόμαχου που θεωρώ φίλο...
Και μεταξύ φίλων υπάρχουν διαφωνίες...
Ας πέσουν οι τόνοι και οι αντεγκλήσεις σε παρακαλώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το καταλαβαίνω αυτό ρε zip,γιατί τόση αντιπαλότητα με τον Νικόμαχο,τί σου έχει κάνει?Μήπως επειδή έφυγε ο τρεχαγύρευε και ο alfa omega δεν έχεις που αλλού να κάνεις επίδειξη και να ταίσεις το εγώ σου?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικα Alex αστο εχει παρα πολυ καιρο που προσπαθω να ξεκολλησω απο εδω μεσα και μου κατεβενουν συνεχεια δαιμονες, καποτε πινω και αλκοολ
για αυτο, αλλα τελικα περισσοτερο κολλαω. Συμφωνω εν μερη με αυτο που λες, αλλα σιγουρα δεν εχει να κανει αποκλιστικά με το να εισαι χριστιανος, εκει χαλαει αυτο που λες, με το τροπο κυριως της διατυπωσης σου. Τελικα δεν εχει και κανενα νοημα, γιατι κανενας δεν θα ξεκολλησει απο το εγω του τοσο ευκολα και ειδικα οσο συνεχιζει να γραφει εδω μεσα. Βασικα και εγω που το επιχειρησα να ριξω το εγω μου τρελος ειμαι. Το καλυτερο ειναι να μην ασχολεισαι με αυτα που σε εκνευριζουν. Εκανα το λαθος και μπηκα και διαβασα σε ενα αλλο φορουμ τι μαλακιες λενε και πως αντιδρουν, προχτες που παραληρησα και το συμπερασμα ειναι, οτι βαδιζουμε ολοταχως στον πατο και κανεις δεν μπορει να κανει τιποτα. Καλα ελεγε ο Πατροκοσμας οτι πρεπει να παρουμε τα βουνα. Το καλυτερο ειναι να κοιτας απο αποσταση και ισως να μιλας καπου μονος σου, για αυτους που ισως θελουν να ακουσουν. Κανενας δεν αξιζει να θυσιαστεις για αυτον, αυτος που σε ψαχνει θα σε βρει. Στεναχωριεμαι πολυ και για το μικρο(αυτοι που καταλαβαν, καταλαβαν) που δεχτηκε και επιθεσεις εξαιτιας μου και δεν φταιει σε τιποτα και you never know. Μπορει στο μελλον να φτιαξουμε ενα μη δημοκρατικο φορουμ για εσωτεριστες και να γινονται μελη μονο οσοι δεχθουν προσκληση απο μελος και να εχει ο ενας την ευθυνη του αλλου. Βασικα αυτο που λεω καποια στιγμη θα γινει ισως απο αλλους, εγω εχω ξενερωσει γενικα και δεν εχω καν ορεξη για αυτα. Αμα με πιασει μπορει να αρχισω παλι να γραφω για μενα κυριως.

Thanks αλλα δεν το χρειαζομαι αυτο που κανεις, εχει γινει και στο παρελθον αρκετες φορες οταν δεν ησουν εδω και περισσοτερο κακο εκανε.

Καλα ο Εαρινος δεν εχει δικαιωμα να μιλαει. Αυτος εκανε περισσοτερα quote τα μυνηματα μου και αυτος οπως και εγω επιχειρισαμε να κανουμε αυτο που λες αλλα το προβλημα του με τον αντιχριστιανισμο ειναι πολυ μεγαλο και στην καθε ευκαιρια θα προκαλεσει ακομα και αν αντιφασκει με
αυτα που λεει. Αυτον αφορα κυριως το περι μυστηριου της σκεψης. Ο Αλεξ ειναι νεος εδω μεσα.


Κοίτα εγώ απλά προσπαθώ να πώ κάποια πράγματα που για μένα είναι αυτονόητα.Μην κολλάς στην ταμπέλα "χριστιανός" το λέω απλά επειδή το έθνος αυτή την θρησκεία υποστηρίζει.Οταν λέω χριστιανός εννοώ πάνω απ'όλα σωστός άνθρωπος.Anyway.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ

Επειδη ειναι εμφανης η προσπαθεια του συνδικτυου
καθε φορα που ποσταρω ενα θεμα,να επιχειρει την
απαξιωση του,οφειλω να παρω θεση.

Προκαλω λοιπον τον συνδικτυο,να μας εκθεσει την
αποψη του,ακριβως επι των θεματων που εκφραζω ως
θεματοθετης,λεγοντας μας,ποια ή ποιες απο τις ορολογιες
που χρησιμοποιησα,δεν εχουν παρατηρηθει ειτε πειραματικα,
ειτε θεωρητικα,ποιες ειναι δικες μου φαντασιωσεις,και ειδικα
ποιες δεν εχουν μετρηθει!

Επισης πρεπει να γινει κατανοητο,οτι δεν εκφραζομαι ως
απολυτος φυσικος,αλλα ο,τι κανω την παραλογη ισως για μερικους,
προσπαθεια να συγχωνευσω την υλη με το πνευμα,σε ενα ενιαιο
πεδιο.Αυτο ειναι αντιθετο με το ακαδημαικο κατεστημενο,αλλα δεν
εχω να δωσω λογαριασμο πουθενα,οπως ισως εχει ο συνδικτυος.
Η προσπαθεια αυτη σιγουρα θα εχει κενα και δυσθεωρητα προβληματα.
Αν ηταν ευκολη θα ειχε ηδη γινει!

Επιπροσθετως,μια θεωρια ειναι και τιποτα περισοτερο.
Θα παρει την θεση της στο νεκροταφειο θεωριων ή θα επαληθευτει
μετα απο χρονια.Παντως το πως μεταφερεται η σκεψη,θα μας
απασχολει για πολυ ακομη.

Πως μεταφερεται η σκεψη Ζιπ?
Θα μπορουσε να καβαλαει μποζονια,φωτονια, κ.λ.π?
Μπορεις να μας πεις με σιγουρια?
Μπορεις εστω να πεις μια αποψη?

Αλλα και η αμφισβητηση,αποψη ειναι.Μιση ομως!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άλεξ..

Να ξεχνάμε το παρελθόν γιατί πολύ απλά δεν βοηθάει στην ζωή.


Μιλάμε για τον άνθρωπο Άλεξ ή για κάτι άλλο???
Απο τι διδάσκεται ο άνθρωπος -όσοι διδάσκονται- αν όχι απο την εμπειρία και η οποία λειτουργεί σαν μια παρακαταθήκη πληροφοριών..???
Απο τα λάθη μας δεν μάθαμε -όσοι μάθαμε- και δεν "συλλάβαμε" το λάθος και μετέπειτα το ορθό...???
Η ζωή δεν συντελλεί στην επ-ονομαζόμενη ως "διορθωτική διαδικασία"...???
Και αν "ναί" τότε πως απαιτείται να λησμονηθεί το παρελθόν και οι καταγραφές του..???
Το παρελθόν δεν είναι εκείνη η βάση -χρονική- μέσα στο οποίο ήρθαμε σε επαφή με διάφορα γεγονότα και αντλήσαμε στοιχεία για την ζωή και όλα όσα μας παριστοιχίζουν και απο κεί δεν νοηματοδοτηθήκαμε -σωστά ή λαθος- ..???

Να το ξεχάσουμε λοιπόν Άλεξ...να κάνουμε "delete" δηλαδή...ε???

Κάτι τέτοια λές και ακυρώνεσαι μόνος σου ... και δεν θυμώνω για μένα αλλα διότι οι απόψεις σου , μπορεί να διαβάζονται και απο νέους ανθρώπους που να επηρεάζονται...που δεν το θεωρώ ως πιθανό..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Εαρινέ,εννοώ να ξεχνάμε αυτά που είναι αρνητικά για εμάς,δεν σου είπα εγώ να ξεχάσεις ολη την ζωή σου.Σωστά λές να μαθαίνουμε απο τα λάθη,αλλά να μην επικεντρονόμαστε εκεί.

Edited by - alex22 on 06/03/2011 17:37:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Γιατί όλοι όσοι γράφουν είναι βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι και μόνο αυτό δεν πρεσβέυουν.

Κατά πρώτον, δεν είναι ΟΛΟΙ όσοι γράφουν βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι. Κατά δεύτερον, ακόμη και να είναι, κάποιοι (απ' αυτούς που γράφουν εννοώ) δεν ασπάζονται πλέον τον ορθόδοξο Χριστιανισμό και το έχουν δηλώσει οι άνθρωποι και μαγκιά τους. Κατά τρίτον δεν έχει σχέση η εστίασή μας στο παρόν (το να επικεντρωνόμαστε δηλ. στο παρόν, κάτι που συμφωνώ πως είναι σωστό, συμφωνώ και επαυξάνω) με το αν είναι ή όχι βαφτισμένοι κάποιοι χριστιανοί ορθόδοξοι, ή γενικότερα δηλ. αν είναι βαφτισμένοι κάπου σε κάποια θρησκεία ή όχι. Και κατά τέταρτον, μπας και έχεις τίποτε απωθημένα με τους βαφτισμένους χριστιανούς ορθόδοξους και γουστάρεις να το κάνεις κολάζ το θρησκοθεματάκι όπου λάχει ;

Δεν το πιασα αυτό,ποιοί είναι οι λόγοι?

Μπορεί κάποιος να ξεχνάει το παρελθόν επειδή τον συμφέρει να το ξεχάσει, αυτό λέω. Και μπορεί να το κάνει αυτό από συμφέρον, επειδή πιθανόν δεν θέλει να θυμάται τα λάθη που έκανε στο παρελθόν. Οπότε λέει "έλα, ας τα ξεχάσουμε τώρα όλα αυτά", ένας είδος διαφυγής δηλ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οταν λέω χριστιανός εννοώ πάνω απ'όλα σωστός άνθρωπος.Anyway.



Φοβερό...τι να σου πώ ανθρωπέ μου..τι???
Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι και σε βλέπουν και μπορούν να εξάγουν τα συμπεράσματά τους για το πρόσωπό σου αλλα και την ποιότητά σου ως άνθρωπος...

Έγραψε...σωστός άνθρωπος=Χριστιανός....

Μπράβο!!!

Τώρα βέβαια , ως συνήθως θα προσπαθήσεις να το αλλάξεις αλλα ξέρεις κάτι Άλεξ..???

Το "εν-νοούσα" δεν έχει καμμιά σημασία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Διορθωτική διαδικασία απαιτεί αυτεπίγνωση , όπως και εν-συναίσθηση και επιδραστικότητα , στοιχεία που Θρησκόληπτοι αγνοούν παντελώς...αλλα και πολλά άλλα για τα οποία εσύ ειδικά θα πρέπει να πληρώσεις αδρά για να σου τα διδάξω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά πρώτον, δεν είναι ΟΛΟΙ όσοι γράφουν βαφτισμένοι χριστιανοί ορθόδοξοι. Κατά δεύτερον, ακόμη και να είναι, κάποιοι (απ' αυτούς που γράφουν εννοώ) δεν ασπάζονται πλέον τον ορθόδοξο Χριστιανισμό και το έχουν δηλώσει οι άνθρωποι και μαγκιά τους. Κατά τρίτον δεν έχει σχέση η εστίασή μας στο παρόν (το να επικεντρωνόμαστε δηλ. στο παρόν, κάτι που συμφωνώ πως είναι σωστό, συμφωνώ και επαυξάνω) με το αν είναι ή όχι βαφτισμένοι κάποιοι χριστιανοί ορθόδοξοι, ή γενικότερα δηλ. αν είναι βαφτισμένοι κάπου σε κάποια θρησκεία ή όχι. Και κατά τέταρτον, μπας και έχεις τίποτε απωθημένα με τους βαφτισμένους χριστιανούς ορθόδοξους και γουστάρεις να το κάνεις κολάζ το θρησκοθεματάκι όπου λάχει ;

Οχι δεν έχω απωθημένα,όπως είπα ένας γνήσιος χριστιανός είναι και ένας σωστός ανθρωπος,πέρα απο την ταμπέλα δηλαδή.Οπως και ένας γνήσιος καθολικός ή μαρτυρας του Ιεχωβά.Αυτοί οι άνθρωποι πέρα απο τα ονόματα έχουν σωστή αντίληψη για τις σχέσεις των ανθρώπων.Εγώ αυτό έχω δεί.

quote:
Μπορεί κάποιος να ξεχνάει το παρελθόν επειδή τον συμφέρει να το ξεχάσει, αυτό λέω. Και μπορεί να το κάνει αυτό από συμφέρον, επειδή πιθανόν δεν θέλει να θυμάται τα λάθη που έκανε στο παρελθόν. Οπότε λέει "έλα, ας τα ξεχάσουμε τώρα όλα αυτά", ένας είδος διαφυγής δηλ.

Οκ,πάντως αυτό δεν κολάει σε εμένα,δεν έχω να διαφύγω απο κάτι,αν εννοούσες κάτι για μένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε φιλτατε

Εχεις δικιο,ποιος το βλεπει ομως?
Εχεις παρατηρησει οτι εγω δεν χρησιμοποιοω εκφρασεις
τυπου Ζιπ και δεν μειωνω κανεναν σε προσωπικο επιπεδο.
Δεχομαι επιθεσεις απο συνδικτυους,απο τρολ και γενικα
παραμενω ηρεμος και δεν χρησιμοποιω βρωμολοχιες και
εξευτελιστικες φρασεις.
Οταν εχω αντιπαραθεση με καποιον προβαλω τους ισχυρισμους
μου και αν υπαρχει διαφωνια,προτεινω στον εκαστοτε
συνδικτυο να κρατησει αυτοε τις δικες του αποψεις και εγω
τις δικες μου,χωρις να τον εξευτελιζω.
Βλεπουν ολοι την δικη μου συμπεριφορα και αν ειμαι αδικος
ζητω και συγνωμη.
Τωρα τι ψαχνει ο Ζιπ,ισως εσυ σαν ειδικος να το ανακαλυψεις.

Αλλωστε ηλεκτρονικη προβολη εχουμε ολοι μας εδω μεσα.
Ποιο ευκολα πυροβολεις καποιον που δεν ξερεις.
Γιατι ετσι,σου την εδωσε.
Ειναι τα φορουμ και τοπος ξεσπασματος.
Δεν βλεπεις τα τρολ?Ευτυχως που ξεδινουν εδω και γλυτωνει
η κοινωνια βιαιες ενεργειες.
Κοινωνικο λειτουργημα λοιπον τα φορουμ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ σου απάντησα χωρίς καν να έχω διαβάσει το μηνυμά σου:

quote:
Οχι δεν έχω απωθημένα,όπως είπα ένας γνήσιος χριστιανός είναι και ένας σωστός ανθρωπος,πέρα απο την ταμπέλα δηλαδή.Οπως και ένας γνήσιος καθολικός ή μαρτυρας του Ιεχωβά

Κατάλαβες τί εννοώ?

Edited by - alex22 on 06/03/2011 17:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAΧΟΣ, τι ακριβώς θες ; Να καταθέσω την άποψή μου ; Λοιπόν, άντε να την καταθέσω ...

Κατ' αρχήν, διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό που δίνεις στα λόγια σου. Αυτά τα οποία γράφεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα, δεν είναι θεωρία ούτε μπορεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος να τα χαρακτηρίσει θεωρία. Όταν λέω βέβαια "θεωρία", εννοώ την έννοια της "θεωρίας" έτσι όπως την διδάχτηκα εγώ στο Πανεπιστήμιο. Γιατί εγώ διδάχτηκα πως θεωρία είναι μια αναλυτική δομή που φτιάχνεται για να εξηγήσει ένα σύνολο από παρατηρήσεις.

Δηλ. σήμερα, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:00 εξέτασα 10 αιγοπρόβατα και είδα πως τα 8 από αυτά είχαν αδειάσει όλη την ποσότητα της τροφής τους. Την περασμένη Κυρακή όμως, πάλι την ίδια ώρα, από τα 10 αιγοπρόβατα μόνο τα 2 είχαν αδειάσει όλη την ποσότητα της τροφής τους. Μέσα στην εβδομάδα, εγώ άλλαξα την τροφή τους δύο φορές, έβαλα περισσότερες βιταμίνες και την εμπλούτισα με ένα Χ συστατικό. Παρατήρησα λοιπόν πως την δεύτερη Κυριακή, περισσότερα αιγοπρόβατα την έκαναν ταράτσα!

Συνεπώς, ας φτιάξω μια θεωρία για την επίδραση του Χ συστατικού στα αιγοπρόβατα.

Και σε ξαναρωτάω : Εσύ ποιες παρατηρήσεις έκανες ; Τι παρατήρησες ρε φίλε δηλ. ; Τι είδες, τι διαπίστωσες από τις παρατηρήσεις σου & ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 17:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά και το έχω δηλώσει πάμπολλες φορές δεν είμαι εναντίον κανενός και είναι ελεύθερος ο καθένας να διατηρεί τον κώδικα πεποιθήσεών του και αρχών του , εφόσον αυτό του προσδίδει ισορροπία και αρμονία στην ζωή του...

Θα πρέπει δε να σου πώ φίλε μου , ότι πολλές σχέσεις στηρίζονται σε ψέμματα και υποκρισίες και σαν η αλήθεια εμφανισθεί κονιορτοποιούνται ή προσπαθούν να βρούν δικαιολογίες και να αποδώσουν σε "κακή ερμηνεία" ή σε λάθος αντίληψη...

Οι σχέσεις όμως -με την έννοια του όρου- δεν μπορούν να στηριχθούν σε ψέμματα και σε εξαπάτηση και αν κοιτάξεις γύρω σου , όλα -σχεδόν- είναι δήθεν...

Προσωπικά δεν έχω τίποτα μαζί σου και με κανέναν άλλο συνδίκτυο , ωστόσο διατηρώ στο ακέραιο το δικαίωμά μου να καταθέτω τις απόψεις και με υποχρέωση το οτιδήποτε λέω να το αποδεικνύω...

Θα το ξαναπώ πάλι...
Πίσω απο κάθε τι βρίσκεται η ανθρώπινη σκέψη και οι ιδέες της...βρίσκεται ο άνθρωπος , ας τον κάνουμε λοιπόν πρωταγωνιστή και ΥΠΕΥΘΥΝΟ!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερον, παίρνεις ένα πείραμα - και τα αποτελέσματα αυτού - και τα κάνεις σημαία. Αναφέρομαι στο πείραμα για την παραβίαση της ομοτιμίας. Φίλε, ξεχνάς* πως η παραβίαση παρατηρήθηκε σε ακραίες συνθήκες, μιλάμε για θερμοκρασίες τρισεκατομμυρίων βαθμών.

*μάλλον δεν το ξεχνάς ακριβώς, το αγνοείς. Αγνοείς δηλ. το γεγονός πως δεν μπορείς - και δεν μπορείς γιατί δεν ξέρεις - να χρησιμοποιείς ένα πείραμα (μιας υπόθεσης δηλ. που ακόμη είναι υπό διερεύνηση) ως βάση για να στηρίξεις μια πρόταση ή έναν συλλογισμό έστω και θεωρητικό. Κι αυτό το κάνεις γιατί δεν ξέρεις τι πραγματικά είναι μια θεωρία, ποια είναι τα χαρακτηριστικά της, πότε μπορεί να δημιουργηθεί κτλ.

Από 'κει κι έπειτα, τι να λέμε ρε φίλε ; Και τι να σχολιάσω ; Πως η σκέψη, δηλ. μια ιδεατή ποσότητα, μπορεί να είναι υλική ; Μπορεί. Και εγώ μπορώ να σου παρουσιάσω τις δικές μου παρατηρήσεις για τις οποίες μπορεί να ισχύει αυτό που λέω ως θεωρία. Εσύ, τι παρατήρησες δεν μας λες ... Λες απλά, ας υποθέσουμε κι ας υποθέσουμε κι ας ξανα - υποθέσουμε. Λες τρίχες! Τρίχες κατσαρές αγόρι μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
NIKOMAΧΟΣ, τι ακριβώς θες ; Να καταθέσω την άποψή μου ; Λοιπόν, άντε να την καταθέσω ...

Κατ' αρχήν, διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό που δίνεις στα λόγια σου. Αυτά τα οποία γράφεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα, δεν είναι θεωρία ούτε μπορεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος να τα χαρακτηρίσει θεωρία. Όταν λέω βέβαια "θεωρία", εννοώ την έννοια της "θεωρίας" έτσι όπως την διδάχτηκα εγώ στο Πανεπιστήμιο. Γιατί εγώ διδάχτηκα πως θεωρία είναι μια αναλυτική δομή που φτιάχνεται για να εξηγήσει ένα σύνολο από παρατηρήσεις.

Δηλ. σήμερα, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:00 εξέτασα 10 αιγοπρόβατα και είδα πως τα 8 από αυτά είχαν αδειάσει όλη την ποσότητα της τροφής τους. Την περασμένη Κυρακή όμως, πάλι την ίδια ώρα, από τα 10 αιγοπρόβατα μόνο τα 2 είχαν αδειάσει όλη την ποσότητα της τροφής τους. Μέσα στην εβδομάδα, εγώ άλλαξα την τροφή τους δύο φορές, έβαλα περισσότερες βιταμίνες και την εμπλούτισα με ένα Χ συστατικό. Παρατήρησα λοιπόν πως την δεύτερη Κυριακή, περισσότερα αιγοπρόβατα την έκαναν ταράτσα!

Συνεπώς, ας φτιάξω μια θεωρία για την επίδραση του Χ συστατικού στα αιγοπρόβατα.

Και σε ξαναρωτάω : Εσύ ποιες παρατηρήσεις έκανες ; Τι παρατήρησες ρε φίλε δηλ. ; Τι είδες, τι διαπίστωσες από τις παρατηρήσεις σου & ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου ;

----------------------------------------------------------------

Μπουρδες για να γεμισεις το χωρο.
Κοιτα καλα τι λεω στον τροπο που αναπτυσω την θεωρια.
Η ασθενης δυναμη ισχυει?Λαμβανει χωρα σε ατομικο επιπεδο?
Τι να μετρησω και να παρατηρησω επ αυτου αφου εχει ηδη γινει.

Η παραβιαση ομοτιμιας εχει ηδη γινει και παρατηρηθει?
Τι νεο να παρατηρησω εγω?

Το μποζονιο Ζ εχει ηδη αναφερθει ως υποθετικο σωματιδιο?
Τι περισοτερο να μετρησω εγω?

Το Καθιερωμενο Μοντελο υπαρχει ηδη ή οχι?
Τι να μετρησω εγω?

Η ενεργεια κενου υπαρχει και ειναι απειρη?
Τι να μετρησω εγω?

Αυτα μεχρι εδω ειναι τα ηδη υπαρχοντα,γνωστα θεματα της
φυσικης.Σωστα?

Τωρα λοιπον προχωρω και αναπτυσω μια θεωρια,του πως μπορει η σκεψη
να μεταφερθει απο το ενα μερος στο αλλο και απο το ενα συμπαν
στο αλλο.Για αυτο το τελευταιο,χρησιμοποιω την θεωρια χορδων στην
οποια τοσος πολεμος εγινε.Γιατι αραγε?
Και τωρα τελευταια αρχιζει να αποκτα παλι την προσοχη της
επιστημονικης κοινοτητας.

Αναρωτηθηκα λοιπον με γνωση ολων των ανωτερω,μηπως,ξαναλεω
μηπως μπορει να υπαρξει ενας συσχετισμος και να βγει ενας
υποθετικος τροπος κινησης της σκεψης.

Αυτα χρησιμοποιησα Ζιπ και δεν καθησα να παρατηρησω τις
κατσικες και ποσο γαλα εβγαλαν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ίδια υπεραπλουστευμένη λογική , θα μπορούσε όποιος θέλει να πεί το ίδιο για σένα , ότι είσαι προκλητικός με τα όσα λές αλλα και όπως τα λές...

Όσο για την μετα-νόηση θα πρέπει να λάβεις υπ'οψιν σου , ότι έπεται της κατα-νόησης....

Πρώτα κατανοώ -επιδραστικότητα- και μετά μετα-νοώ ...

Αλλα για να κατανοήσει κάποιος το οτιδήποτε , κυρίως εντός του ... θα πρέπει πρωτίστως να μπορέσει να αναγνωρίσει τον εαυτό του αλλα και τους λόγους-αιτίες που τον οδηγούν σε συγκεκριμμένες συμπεριφορές αντί άλλων...και ασφαλώς αυτά που λέω είναι εντελώς επιγραμματικά!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Προκαλω λοιπον τον συνδικτυο,να μας εκθεσει την
αποψη του,ακριβως επι των θεματων που εκφραζω ως
θεματοθετης,λεγοντας μας,ποια ή ποιες απο τις ορολογιες
που χρησιμοποιησα
,δεν εχουν παρατηρηθει ειτε πειραματικα,
ειτε θεωρητικα,ποιες ειναι δικες μου φαντασιωσεις,και ειδικα
ποιες δεν εχουν μετρηθει!

[ από ορολογίες φίλε, άλλο τίποτε ... σημασία έχει τι καταλαβαίνεις, τι γνωρίζεις και τι κατέχεις απ' όλες αυτές τις ορολογίες ]

Επισης πρεπει να γινει κατανοητο,οτι δεν εκφραζομαι ως
απολυτος φυσικος,αλλα ο,τι κανω την παραλογη ισως για μερικους,
προσπαθεια να συγχωνευσω την υλη με το πνευμα,σε ενα ενιαιο
πεδιο.Αυτο ειναι αντιθετο με το ακαδημαικο κατεστημενο,αλλα δεν
εχω να δωσω λογαριασμο πουθενα,οπως ισως εχει ο συνδικτυος.
Η προσπαθεια αυτη σιγουρα θα εχει κενα και δυσθεωρητα προβληματα.
Αν ηταν ευκολη θα ειχε ηδη γινει!

[ Τι να συνδυάσεις ; Την ύλη με το πνεύμα ; Ok, καλά κάνεις. Τελείωσε όμως πρώτα αυτή την προσπάθειά σου και μετά έλα να μας ανακοινώσεις τα αποτελέσματά της. Αν όπως λες, βρίσκεσαι στην διάρκεια μιας προσπάθειας, τότε ολοκλήρωσέ την και μετά μπορείς να μας ανακοινώσεις τα όποια "ευρήματά" σου. Είδες εσύ κανέναν αθλητή να τρέχει στο στίβο κούρσα μετ' εμποδίων και ταυτόχρονα να κάνει και δηλώσεις στη TV ; ]

Επιπροσθετως,μια θεωρια ειναι και τιποτα περισοτερο.
Θα παρει την θεση της στο νεκροταφειο θεωριων ή θα επαληθευτει
μετα απο χρονια.Παντως το πως μεταφερεται η σκεψη,θα μας
απασχολει για πολυ ακομη.

[ Σου εξήγησα πως αυτό που έγραψες, δεν είναι θεωρία. Μια γνώμη είναι, μια άποψη. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο ]

Πως μεταφερεται η σκεψη Ζιπ? [ Δεν ξέρω ]
Θα μπορουσε να καβαλαει μποζονια,φωτονια, κ.λ.π? [ Δεν ξέρω ]
Μπορεις να μας πεις με σιγουρια? [ Δεν ξέρω ]
Μπορεις εστω να πεις μια αποψη? [ Σου είπα την άποψή μου ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αυτα χρησιμοποιησα Ζιπ και δεν καθησα να παρατηρησω τις
κατσικες και ποσο γαλα εβγαλαν.


Ένα παράδειγμα έδωσα για το πως φτιάχνονται οι θεωρίες. Δεν περίμενα να το καταλάβεις γιατί ασφαλώς δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει "έρευνα" και ποιες ενέργειες γίνονται από τους Επιστήμονες πρωτού αναφερθούν στην λέξη "θεωρία".

Edited by - zip on 06/03/2011 18:30:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Επισης πρεπει να γινει κατανοητο,οτι δεν εκφραζομαι ως
απολυτος φυσικος,αλλα ο,τι κανω την παραλογη ισως για μερικους,
προσπαθεια να συγχωνευσω την υλη με το πνευμα,σε ενα ενιαιο
πεδιο.Αυτο ειναι αντιθετο με το ακαδημαικο κατεστημενο,αλλα δεν
εχω να δωσω λογαριασμο πουθενα,οπως ισως εχει ο συνδικτυος.


Κατ' αρχήν νομίζεις ότι κάνεις προσπάθεια. Έπειτα, ποιος σου είπε πως ο νταλγκάς της Επιστημονικής Κοινότητας είναι να συγχωνεύσει την ύλη με το πνεύμα ; Που τα διαβάζεις αυτά ; Ποιος σου τα λέει ;

Μετά λες "Αυτο ειναι αντιθετο με το ακαδημαικο κατεστημενο". Δεν υπάρχει κανένα Ακαδημαϊκό κατεστημένο φίλε. Και θα το γνώριζες αυτό αν είχες πατήσει έστω και μια φορά σε ένα αμφιθέατρο ενός Πανεπιστημίου. Υπάρχουν συμφέροντα ναι, αλλά "Ακαδημαϊκό κατεστημένο", έτσι όπως το θέτεις, όχι. Ύστερα, εσένα τι σε κόφτει ; Είσαι μέλος της Ακαδημίας ; Πέσ' το μας κι αυτό να πηδηχτούμε απ' το παράθυρο δηλ ...

Edited by - zip on 06/03/2011 18:35:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά λες "Αυτο ειναι αντιθετο με το ακαδημαικο κατεστημενο". Δεν υπάρχει κανένα Ακαδημαϊκό κατεστημένο φίλε. Και θα το γνώριζες αυτό αν είχες πατήσει έστω και μια φορά σε ένα αμφιθέατρο ενός Πανεπιστημίου. Υπάρχουν συμφέροντα ναι, αλλά "Ακαδημαϊκό κατεστημένο", έτσι όπως το θέτεις, όχι. Ύστερα, εσένα τι σε κόφτει ; Είσαι μέλος της Ακαδημίας ;

Μπορεί στην Ελλάδα να μην υπάρχει,αλλά σίγουρα υπάρχει στο εξωτερικό.Η απλή λογική το λέει αυτό.Και αυτά τα συμφέροντα που λές,αυτά δεν συνθέτουν απο μόνα τους ένα κατεστημένο?

Edited by - alex22 on 06/03/2011 18:40:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αφησα λιγο ΖΙΠ να δω ποσα θα πεις στην προσπαθεια σου
να φανεις ειδικος.Μονος σου εκτιθεσαι.Λες δεν ξερεις.
Και εγω δεν ξερω,τολμω ομως να εκφρασω σκεψεις συμφωνα με οσα
εμαθα.

Αναφερθηκες στην παραβιαση ομοτιμιας και θα ασχοληθω μονο για
να σου απαντησω σε αυτο και δεν θα ξανακανω μαζι σου καμμια
συζητηση περι φυσικης.Αν καταλαβεις απο τα κατωτερω τη σχεση μου
με την φυσικη εχει καλως.Αν οχι,συσκοτισθηκα!


Αναφερεσαι στην παραγωγη τρισεκατομμυριων βαθμων θερμοκρασιων
για την αποδειξη του πειραματος.Μπραβο φιλε μου,αν εκει εχεις
μεινει.Δεν εγινε ενα πειραμα αλλα πολλα.
Με τα τ+ και θ+ σωματιδια τα γνωστα σημερα Κ+.
Με πυρηνα κοβαλτιου-60 οπου εγινε διασπαση σε 60ΝΙ δηλαδη καθαρη
μεταπτωση Ganow-Teller.
Με κρυσταλλο σε υγρο ηλιο εντος δοχειου Dewar με υγρο αζωτο.
Με χρηση μαγνητικου πεδιου και β ακτινοβολιας με αντιστροφη πολωσης
πυρηνων.
Στο πειραμα παραβιασης συζυγιας φορτιων επιβεβαιωθηκε και η
παραβιαση ομοτιμιας.
Και τελος στον κοσμο της αστροφυσικης τετοια φαινομενα παραγωγης
θερμοκρασιων με ταυτοχρονη παραγωγη σωματιδιων υψηλων ενεργειων
λαμβανουν χωρα καθημερινα στις ζυμωσεις των αστρων.

Αυτα φιλε μου και βαζω τελος στην αντιπαραθεση.
Δεν υπαρχεις σαν συνδικτυος,like troll!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναφερεσαι στην παραγωγη τρισεκατομμυριων βαθμων θερμοκρασιων
για την αποδειξη του πειραματος.Μπραβο φιλε μου,αν εκει εχεις
μεινει.Δεν εγινε ενα πειραμα αλλα πολλα.
Με τα τ+ και θ+ σωματιδια τα γνωστα σημερα Κ+.
Με πυρηνα κοβαλτιου-60 οπου εγινε διασπαση σε 60ΝΙ δηλαδη καθαρη
μεταπτωση Ganow-Teller.
Με κρυσταλλο σε υγρο ηλιο εντος δοχειου Dewar με υγρο αζωτο.
Με χρηση μαγνητικου πεδιου και β ακτινοβολιας με αντιστροφη πολωσης
πυρηνων.
Στο πειραμα παραβιασης συζυγιας φορτιων επιβεβαιωθηκε και η
παραβιαση ομοτιμιας.
Και τελος στον κοσμο της αστροφυσικης τετοια φαινομενα παραγωγης
θερμοκρασιων με ταυτοχρονη παραγωγη σωματιδιων υψηλων ενεργειων
λαμβανουν χωρα καθημερινα στις ζυμωσεις των αστρων.

Ψςςς ... τι Γνώση! ... τι μόρφωση! ... αναρρωτιέμαι δηλ. πως το δοχείο Dewar σχετίζεται με το ταξίδι της σκέψης.

Φίλε στο ξαναλέω : το επίπεδό σου είναι πάρα πολύ χαμηλό. Κάνεις μπαμ από τρ'ακόσια μέτρα ότι είσαι παραμύθας & μπερδεύεις την βούρτσα με την πούτσα.

Ό,τι να 'ναι!

Edited by - zip on 06/03/2011 18:57:58


---------------------------------------
Έγινε τροποποίηση του
μηνύματος λόγω
εμπρηστικής & προσβλητικής
φρασεολογίας
06/03/11, ~20:00
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 18:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ενημερωση αναγνωστων.
Το δοχειο Dewar σχετιζεται μονο με το πειραμα της αποδειξης
της ασθενους δυναμης ως υπαιτιου της παραβιασης της ομοτιμιας.
Και δεν εχει καμμια σχεση με το ταξιδι της ψυχης που ειρωνικα
προσπαθει να βαλει στα λογια μου ο συνδικτυος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 19:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσέξτε > το θέμα είναι :

quote:
ΘΕΩΡΙΑ ΧΟΡΔΩΝ-ΜΠΟΖΟΝΙΟ Ζ-ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.

Εγώ λέω :

quote:
zip

αναρρωτιέμαι δηλ. πως το δοχείο Dewar σχετίζεται με το ταξίδι της σκέψης.


κι αυτός απαντάει :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Και δεν εχει καμμια σχεση με το ταξιδι της ψυχης που ειρωνικα
προσπαθει να βαλει στα λογια μου ο συνδικτυος.


DOOOOOIOIIOIOIOOOOIIIIIOOOOOIINNNNNGGGGG!!!!

Τι να λέμε ... ;;; !!! Κι αυτός ο άνθρωπος υποτίθεται πως είναι Επιστήμονας. Ούτε ξέρει τι λέει, ούτε ξέρει τι διαβάζει, ούτε ξέρει τι γράφει ... Άντε τράβα δηλ. να συνεννοηθείς μαζί του. Τα συμπεράσματα δικά σας.


Edited by - zip on 06/03/2011 19:50:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 20:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το δοχειο Dewar εχει τη ιδια σχεση με το χαρτι που χρησιμοποιησες
εσυ για να μετρησεις τις κατσικες και το ποσο εφαγαν.
Πουθενα δεν το αναφερω εγω και εσυ το βαζεις στα λογια μου.
Ειναι απλα και μονο ενα μεσο αποδειξης ενος φυσικου φαινομενου
και οχι το ιδιο το φαινομενο.
Τι παριστανεις??????????????????

Αρκετα εχεις γελοιοποιηθει.
Παντως μου βγαζεις ευθυμη κατασταση.
Σαν τον καραγκιοζη που δινει στο κολητηρι κρεμμυδι
και το πειθει οτι ειναι φρουτο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2011, 20:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Το δοχειο Dewar εχει τη ιδια σχεση με το χαρτι που χρησιμοποιησες
εσυ για να μετρησεις τις κατσικες και το ποσο εφαγαν.
Πουθενα δεν το αναφερω εγω και εσυ το βαζεις στα λογια μου.


quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ- Αυτα χρησιμοποιησα Ζιπ και δεν καθησα να παρατηρησω τις κατσικες και ποσο γαλα εβγαλαν.

zip - Ένα παράδειγμα έδωσα για το πως φτιάχνονται οι θεωρίες. Δεν περίμενα να το καταλάβεις γιατί ασφαλώς δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει "έρευνα" και ποιες ενέργειες γίνονται από τους Επιστήμονες πρωτού αναφερθούν στην λέξη "θεωρία".



Να το ξαναγράψω :

Ένα παράδειγμα έδωσα για το πως φτιάχνονται οι θεωρίες.

Δεν ισχυρίσθηκα ότι το είπες εσύ!

Να το ξαναγράψω :

quote:
zip

Κατ' αρχήν, διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό που δίνεις στα λόγια σου. Αυτά τα οποία γράφεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα, δεν είναι θεωρία ούτε μπορεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος να τα χαρακτηρίσει θεωρία. Όταν λέω βέβαια "θεωρία", εννοώ την έννοια της "θεωρίας" έτσι όπως την διδάχτηκα εγώ στο Πανεπιστήμιο. Γιατί εγώ διδάχτηκα πως θεωρία είναι μια αναλυτική δομή που φτιάχνεται για να εξηγήσει ένα σύνολο από παρατηρήσεις.

Παράδειγμα, παραδείγματος χάρην, π.χ

Δηλ. σήμερα, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:00 εξέτασα 10 αιγοπρόβατα και είδα πως τα 8 από αυτά είχαν αδειάσει όλη την ποσότητα της τροφής τους. Την περασμένη Κυρακή όμως, πάλι την ίδια ώρα, από τα 10 αιγοπρόβατα μόνο τα 2 είχαν αδειάσει όλη την ποσότητα της τροφής τους. Μέσα στην εβδομάδα, εγώ άλλαξα την τροφή τους δύο φορές, έβαλα περισσότερες βιταμίνες και την εμπλούτισα με ένα Χ συστατικό. Παρατήρησα λοιπόν πως την δεύτερη Κυριακή, περισσότερα αιγοπρόβατα την έκαναν ταράτσα!

Συνεπώς, ας φτιάξω μια θεωρία για την επίδραση του Χ συστατικού στα αιγοπρόβατα.

Κάπως έτσι φτιάχνονται οι θεωρίες και κάπως έτσι ξεκινούν οι πραγματικοί Επιστήμονες να σχηματίζουν μια υπόθεση που αργότερα μπορεί να να χαρακτηρισθεί ως θεωρία.


Το ποιος έχει γελοιοποιηθεί, άσε να το πουν άλλοι.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τι παριστανεις??????????????????


Πάντως όχι τον αστροφυσικό.

Σου είπα. Το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες, για μένα ο τίτλος του θα έπρεπε να ήταν :

Ψυχεδελικά Αποσπάσματα του ανεκπλήρωτου ονείρου "θέλω να σπουδάσω Φυσικός"
από το μέλος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Edited by - zip on 06/03/2011 20:34:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy