ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΘΕΩΡΙΑ ΧΟΡΔΩΝ-ΜΠΟΖΟΝΙΟ Ζ-ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 22:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Πρώτον, επιμένω ότι δεν κάνω κανένα λάθος στο μήνυμά μου.

Δεύτερον αυτά που γράφεις δεν αφορούν καμιά Ψευδοεπιστήμη, αλλά είναι δικά σου Ψευδοεπιχειρήματα.

Αυτή, βέβαια, είναι η γνώμη μου.


Πρώτον, εγώ δεν είπα πως κάνεις λάθος.

Δεύτερον, επιμένεις να παριστάνεις τον παντογνώστη και να μην δέχεσαι καμία άλλη άποψη πλην της δικής σου. Σου επαναλαμβάνω πως ο σχηματισμός μιας υπόθεσης έχει άμεση σχέση με κάποιες παρατηρήσεις που γίνονται πρωτού διατυπωθεί αυτή η υπόθεση. Δεν μπορεί κάποιος να υποθέτει αυθαίρετα ότι του κατέβει στο κεφάλι ΑΝ δεν έχει κάνει κάποιες παρατηρήσεις προηγουμένως που να τον οδηγούν ακριβώς σε αυτή την υπόθεση που θέλει να διατυπώσει. Και σου ξαναλέω πως στο συγκεκριμένα θέμα και για το συγκεκριμένο θέμα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία παρατήρηση από τον άνθρωπο που ισχυρίζεται αυτά που ισχυρίζεται. Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δεν έχει κάνει κάποια παρατήρηση που να τον οδηγήσει στο να υποθέσει κάποια πράγματα. Όλες οι υποθέσεις του είναι εντελώς αυθαίρετες, ξεκάρφωτες και δεν βασίζονται σε καμία απολύτως παρατήρηση. Αυτό το πράγμα ονομάζεται Ψευδοεπιστήμη.

Αυτή, βέβαια, είναι η δική μου γνώμη.

Ψευδοεπιστήμη επίσης είναι να λες " ο Τάδε επιστήμονας του ΜΙΤ είπε αυτό" κι όταν σου λένε "Ε, δείξ'το μας να το διαβάσουμε κι εμείς ρε φίλε πού το είπε", να απαντάς "Να μωρέ, το διάβασα σε ένα περιοδικό!".

Ψευδοεπιστήμη επίσης είναι να χρησιμοποιείς εντελώς άσχετα πράγματα που εσύ τα χαρακτηρίζεις "παραδείγματα" αλλά δεν είναι ασφαλώς παραδείγματα που αφορούν το συγκεκριμένο θέμα, όπως π.χ η αναφορά στο πείραμα του Maxwell ή η αναφορά στον Michio Kaku και τα χρονικά παράδοξα ή οι αναφορές σε μελέτες των Michael Morris και Kip Thorne χωρίς να παρατείθεται ένας σύνδεσμος για να μπορέσει ο αναγνώστης να τα επαληθεύσει όλα αυτά. Φαντάσου δηλ. να κάνεις μια εργασία και να μην παραθέσεις την βιβλιογραφία σου.

Ψευδοεπιστήμη επίσης είναι από την μια να διαχωρίζεις τον κόσμο σε ύλη και σε πνεύμα και από την άλλη να ισχυρίζεσαι πως το σύμπαν αποτελείται από 100% ύλη, βασιζόμενος σε στοιχεία που δεν έχουν ανακαλυφθεί, δεν έχουν μελετηθεί και δεν έχουν παρατηρηθεί καν!

Κατάλαβες αγαπητέ Κηφεύς, τι είναι ψευδοεπιστήμη ;;;

Κι αν θεωρείς αυτά που λέω "ψευδοεπιχείρηματα", δεν έχεις παρά να γυρίσεις μερικές σελίδες πίσω στο "θέμα" για να το διαπιστώσεις ...

[ κι επειδή ξέρω πως θα με κατηγορήσετε ΚΑΙ για αυτήν την επανάληψη που κάνω στο συγκεκριμένο post - γιατί εσείς με κάτι τέτοια ζείτε - να πω πως σκοπίμως γίνεται αυτή η επανάληψη, γιατί έχει αλλάξει η σελίδα και θέλω οι αναγνώστες να τα βλέπουν αυτά ξανά και ξανά γιατί έχουμε πήξει στους παντογνώστες και στους παντός επιστητού ειδήμονες που δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους ]


Edited by - zip on 21/03/2011 23:07:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Πρώτον, εγώ δεν είπα πως κάνεις λάθος.

Καλώς.

quote:
Δεύτερον, επιμένεις να παριστάνεις τον παντογνώστη και να μην δέχεσαι καμία άλλη άποψη πλην της δικής σου.

Δεν πιστεύω να περιμένεις να το δεχτώ αυτό.

quote:
Σου επαναλαμβάνω πως ο σχηματισμός μιας υπόθεσης έχει άμεση σχέση με κάποιες παρατηρήσεις που γίνονται πρωτού διατυπωθεί αυτή η υπόθεση.

Το δέχομαι.

quote:
Δεν μπορεί κάποιος να υποθέτει αυθαίρετα ότι του κατέβει στο κεφάλι ΑΝ δεν έχει κάνει κάποιες παρατηρήσεις προηγουμένως που να τον οδηγούν ακριβώς σε αυτή την υπόθεση που θέλει να διατυπώσει.

Σωστό.

quote:
Και σου ξαναλέω πως στο συγκεκριμένα θέμα και για το συγκεκριμένο θέμα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμία παρατήρηση από τον άνθρωπο που ισχυρίζεται αυτά που ισχυρίζεται.

Δεν νομίζω πως συμβαίνει κάτι τέτοιο.

quote:
Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δεν έχει κάνει κάποια παρατήρηση που να τον οδηγήσει στο να υποθέσει κάποια πράγματα. Όλες οι υποθέσεις του είναι εντελώς αυθαίρετες, ξεκάρφωτες και δεν βασίζονται σε καμία απολύτως παρατήρηση.

Περιμένω ότι κάποια στιγμή, που θα επιλέξει ο ίδιος, Θα μας παρουσιάσει κάποιες παρατηρήσεις που κάποιοι επιστήμονες, κάπου θα έχουν κάνει.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Δεν πιστεύω να περιμένεις να το δεχτώ αυτό.


Όχι βέβαια ... δεν περιμένω να το δεχτείς, αλίμονο. Απλά, σου το λέω σαν παρατήρηση που ίσως σου φανεί χρήσιμη στο μέλλον ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2011, 23:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Περιμένω ότι κάποια στιγμή, που θα επιλέξει ο ίδιος, Θα μας παρουσιάσει κάποιες παρατηρήσεις που κάποιοι επιστήμονες, κάπου θα έχουν κάνει.


Κι εγώ θα περιμένω, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν παρατηρήσεις που αφορούν την κίνηση & την μεταφορά της σκέψης (της νοητικής διαδικασίας δηλ.) πάνω σε μποζόνια, έτσι ; Γιατί αυτό ισχυρίζεται ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ...

Μέχρι τότε ... καλά κρασ' ά, καλή ψυχή και καλώς μας ήρθες Άνοιξη!

*Να πεις σε παρακαλώ στον φίλο σου, αυτή την φορά να μας δώσει links (αν τα στοιχεία του είναι δημοσιευμένα στο διαδίκτυο) ή να μας δώσει βιβλιογραφία. Κι όταν λέω βιβλιογραφία εννοώ πλήρης βιβλιογραφία, εκδόσεις, σελίδες κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 01:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς -Ας δούμε όμως τώρα σε τι χρησιμεύει το πείραμα . Τα φυσικά φαινόμενα σπάνια εμφανίζονται μεμονωμένα κι’ανεξάρτητα , αλλά κατά κανόνα το ένα επηρεάζει την εξέλιξη του άλλου , μειώνοντας την αξιοπιστία της παρατήρησης . Πείραμα είναι η αναπαραγωγή ενός φαινομένου , όμως με τρόπο ελεγχόμενο , ώστε να προκύπτουν αξιόπιστα συμπεράσματα από την τέτοια εξέτασή του . Τα αποτελέσματα όμως που μας φέρνουν η παρατήρηση και το πείραμα, όσα πολλά κι’όποιας ποιότητας κι’αν είναι , δεν αποτελούν επιστήμη .η υπογράμμιση (bold) δική μου.

Φίλε Κηφέα εδώ κάπου με μπέρδεψες, εκτός και αν δεν κατάλαβα (παρερμήνευσα) κάτι από αυτό που γράφεις..
Όπως σωστά αναφέρεις τα φυσικά φαινόμενα σπάνια εμφανίζονται μεμονωμένα κ΄ ανεξάρτητα, γι΄ αυτό και ο επιστήμονας με το πείραμα έχει την ευκαιρία να παρατηρήσει πλευρές του κάθε Χ φαινομένου που στην φύση ίσως είναι αδύνατον να παρακολουθήσει, αυτό βέβαια δεν μειώνει την αξιοπιστία της παρατήρησης αλλά παρέχει ένα γνωστικό υλικό στον επιστημονικό τομέα.
Επίσης για ποιον λόγο τα επιστημονικά αποτελέσματα δεν αποτελούν επιστήμη, από την στιγμή που αυτές οι επιστημονικές "παρατηρήσεις" είναι επαληθεύσιμες και αποδεχτές έτσι ώστε να αποκτήσουν την "ισχύ" του επιστημονικού Νόμου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 10:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZYP

"Κι εγώ θα περιμένω, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν παρατηρήσεις που αφορούν την κίνηση & την μεταφορά της σκέψης (της νοητικής διαδικασίας δηλ.) πάνω σε μποζόνια, έτσι ; Γιατί αυτό ισχυρίζεται ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ...

Μέχρι τότε ... καλά κρασ' ά, καλή ψυχή και καλώς μας ήρθες Άνοιξη! "

Αχ φίλε Zip είσαι ανυπόμονος και απαιτητικός συνάμα. Έφτασες κιόλας στα μποζόνια?
Κάτσε πρώτα να “υλοποιήσει” την σκέψη. Τα σωματίδια φορείς έπονται.

Μην ζητάμε όλη την θεωρία στο πιάτο επαρκώς συγκροτημένη.
Μόνο κάποιες σκέψεις του εξωτερίκευσε ο άνθρωπος και τις έθεσε σε συζήτηση.
Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. Μπορεί να κάνω λάθος.

Ας αναμένουμε κάποια “επιστημονικά” στοιχεία που προφανώς έχει υπ' όψιν του.
Εγώ με τα λίγα που ξέρω, δεν γνωρίζω κάποια σοβαρή επιστημονική μελέτη που να “συγκλίνει” σε τέτοια συμπεράσματα.

Αντίθετα έχω υπ΄ όψιν μου πολλές προσπάθειες και πειράματα κατά την διάρκεια του ψυχρού πολέμου που οδήγησαν σε αρνητικό αποτέλεσμα.
Το ενδιαφέρον τότε – μέχρι περίπου το 1990 – ήταν μεγάλο.
Τα αποτελέσματα και οι συνέπειες ταχυμεταφοράς σκέψης, καθώς και ο επηρεασμός της με κάθε μέσω (νοητικό ή μηχανικό ) θα έδινε τρομερά πλεονεκτήματα έναντι των αντιπάλων.

Όλα όμως.... αποδείχτηκαν αναπόδεικτα, και έτσι εγκαταλείφθηκαν ΟΛΕΣ οι προσπάθειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 10:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Μην ζητάμε όλη την θεωρία στο πιάτο επαρκώς συγκροτημένη.
Μόνο κάποιες σκέψεις του εξωτερίκευσε ο άνθρωπος και τις έθεσε σε συζήτηση.
Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. Μπορεί να κάνω λάθος.

(τα bold δικά μου)


Αυτό του είπα κι εγώ :

quote:
zip, 6/3/2011

Κατ' αρχήν, διαφωνώ με τον χαρακτηρισμό που δίνεις στα λόγια σου. Αυτά τα οποία γράφεις στο εισαγωγικό σου μήνυμα, δεν είναι θεωρία ούτε μπορεί κάποιος σοβαρός άνθρωπος να τα χαρακτηρίσει θεωρία. Όταν λέω βέβαια "θεωρία", εννοώ την έννοια της "θεωρίας" έτσι όπως την διδάχτηκα εγώ στο Πανεπιστήμιο. Γιατί εγώ διδάχτηκα πως θεωρία είναι μια αναλυτική δομή που φτιάχνεται για να εξηγήσει ένα σύνολο από παρατηρήσεις.

Και σε ξαναρωτάω : Εσύ ποιες παρατηρήσεις έκανες ; Τι παρατήρησες ρε φίλε δηλ. ; Τι είδες, τι διαπίστωσες από τις παρατηρήσεις σου & ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου ;


Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ισχυρίζεται πως αυτά που λέει δεν είναι απλώς σκέψεις, αλλά αποτελούν επιστημονική θεωρία.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, 6/3/2011

Αδελφε ΕΤ [ σε μένα απευθύνεται ]

Σωστα τα ειπε ο Ντοστοβσκι. [ Αυτό το λέει είχα βάλει πιο πριν μια φράση του Ντοστογέφσκι σχετικά με την ημιμάθεια ]
Εσυ τι ειπες?
Φαινεται πηρα προαγωγη!Απο μπακαλης εγινα ημιμαθης!!!
Και στα ανωτερα.Στην επομενη θεωρια θα γινω ολομαθης ΕΤ?

[ Δηλ. ισχυρίζεται πως αυτά που λέει είναι επιστημονική θεωρία !!! ]


και του απαντάω :

quote:
zip, 6/3/2011

Σε ποια επόμενη ; Στην επόμενη θεωρία ; Γιατί εσύ πιστεύεις δηλ. πως σ' αυτό το θέμα μας παρουσίασες κάποια θεωρία ;

Μια θεωρία εξηγεί ένα σύνολο από παρατηρήσεις. Εσένα ποιες είναι οι παρατηρήσεις σου στη "θεωρία" σου ; Τι παρατήρησες δηλ. τι είδες ; Τι μέτρησες ; Τις φαντασίες σου ;


Επίσης την 9/3/2011, σε μια δημοσίευση του λέει :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Η ανωτερω ερευνα [ Αναφέρεται σε μια μελέτη των των Michael Morris και Kip Thorne, δεν μας λέει ποια είναι, πού την βρήκε κτλ αλλά εν πάσει περιπτώση ...] εχει δειξει οτι ειναι δυσκολο αλλα οχι αδυνατο να χρησιμοποιηθουν τα κβαντικα αποτελεσματα για να ανοιξει μια σκουληκοτρυπα μεγαλυτερη απο το μεγεθος Planck.Εδω ερχεται ο καθηγητης Αντωνιαδης,που προανεφερα και αντιστρεφει προς τα πανω αυτη τη σταθερα.Για να γινουν ολα αυτα απαιτειται υπαρξη υλης αγνωστη ισως ακομη ή και γνωστης αγνωστων ομως ιδιοτητων.Βλεπε μποζονια,γκραβιτονια,λεπτονια,μιονια και παραγωγων αυτων. Μια σκουληκοτρυπα,χρησιμοποιωντας τετοια υλη θα μπορει να μεταφερει τα παντα οσα αποτελουνται απο υλη.Και την σκεψη,φυσικα.


και του απαντώ :

quote:
zip

Για να μπορέσεις να το πεις αυτό ρε χρυσέ μου άνθρωπε, θα πρέπει πρώτα να έχεις αποδείξει ότι η σκέψη είναι ύλη. Εσύ αυτό που κάνεις είναι μια σειρά από υποθέσεις, υπόθεση στην υπόθεση στην υπόθεση και στο τέλος, θεωρώντας ότι η σκέψη είναι ύλη, αυθαιρετώντας δηλ. - είναι πασιφανές και εξώφθαλμο αυτό - λες "Μια σκουληκοτρυπα,χρησιμοποιωντας τετοια υλη θα μπορει να μεταφερει τα παντα οσα αποτελουνται απο υλη.Και την σκεψη,φυσικα", δηλ. φυσικό είναι για σένα η σκέψη να είναι ύλη και επειδή είναι ύλη, ε, μια σκουληκότρυπα θα μπορεί να την μεταφέρει. Απόδειξέ μας πρώτα ότι η σκέψη είναι ύλη, ε, και μετά το ξανακουβεντιάζουμε το θέμα.


Κατά συνέπεια, αν αυτός ο άνθρωπος έβγαινε και έλεγε "Παιδιά, αυτά που θα σας πω αποτελούν απλώς προσωπικές σκέψεις και κάποιες ιδέες δικές μου", δεν θα υπήρχε καμιά διαφωνία από μέρους μου τουλάχιστον και ίσως να κουβέντιαζα κιόλας μαζί του, να του έλεγα κι εγώ τις δίκες μου σκέψεις, τις δικές μου ιδέες κτλ. Αλλά αυτός εδώ, αφ' ενός έρχεται ως ειδήμονας να μας διδάξει, δηλ. το ύφος του αυτό είναι, αφ' ετέρου λέει πως αυτά που λέει είναι επιστημονική θεωρία. Αυτός πιστεύει δηλ. πως έχει φτιάξει μια θεωρία. Και το δηλώνει δηλ. από τις πρώτες κιόλας γραμμές του "θέματός" του :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, 5/3/2011

Παλι μεσα στα πλαισια του δογματος του γαμου μεταξυ φυσικης-μεταφυσικης,θα αναπτυξω μια θεωρια,ωστε να προσεγγισω το θεμα της υπερβατικης σκεψης,θεωρητικα.


Κατ' εμέ, αυτό το πράγμα που κάνει, όχι απλώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θεωρία, αλλά ούτε ως συλλογισμός μπορεί να σταθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ζουζου
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 11:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

zip
σε σένα με αγάπη

http://kwejk.pl/obrazek/19296

http://www.krassanakis.gr/gelio.files/image014.gif

I never said that I may deceive all the people all the time.
It's enough for a human to do either one or the other.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ζουζου
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 11:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ θα περιμένω, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν παρατηρήσεις που αφορούν την κίνηση & την μεταφορά της σκέψης (της νοητικής διαδικασίας δηλ.) πάνω σε μποζόνια, έτσι ; Γιατί αυτό ισχυρίζεται ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ...

Μέχρι τότε ... καλά κρασ' ά, καλή ψυχή και καλώς μας ήρθες Άνοιξη!

*Να πεις σε παρακαλώ στον φίλο σου, αυτή την φορά να μας δώσει links (αν τα στοιχεία του είναι δημοσιευμένα στο διαδίκτυο) ή να μας δώσει βιβλιογραφία. Κι όταν λέω βιβλιογραφία εννοώ πλήρης βιβλιογραφία, εκδόσεις, σελίδες κτλ.


Πάρε και τα στοιχεία σου ε!! μας έπρηξες πια!!
Να το πείραμα να και τ' αποτελέσματα!!!!
Ησύχασε τώρα μη μας πάθεις και τίποτα και το φέρομαι βαρέως!!


http://kwejk.pl/obrazek/23120

http://www.krassanakis.gr/gelio.files/image014.gif

I never said that I may deceive all the people all the time.
It's enough for a human to do either one or the other.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 12:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo :

Φίλε Κηφέα εδώ κάπου με μπέρδεψες, εκτός και αν δεν κατάλαβα (παρερμήνευσα) κάτι από αυτό που γράφεις..
Όπως σωστά αναφέρεις τα φυσικά φαινόμενα σπάνια εμφανίζονται μεμονωμένα κ΄ ανεξάρτητα, γι΄ αυτό και ο επιστήμονας με το πείραμα έχει την ευκαιρία να παρατηρήσει πλευρές του κάθε Χ φαινομένου που στην φύση ίσως είναι αδύνατον να παρακολουθήσει, αυτό βέβαια δεν μειώνει την αξιοπιστία της παρατήρησης αλλά παρέχει ένα γνωστικό υλικό στον επιστημονικό τομέα.
Επίσης για ποιον λόγο τα επιστημονικά αποτελέσματα δεν αποτελούν επιστήμη, από την στιγμή που αυτές οι επιστημονικές "παρατηρήσεις" είναι επαληθεύσιμες και αποδεχτές έτσι ώστε να αποκτήσουν την "ισχύ" του επιστημονικού Νόμου.


Φίλε elo

Θα προσπαθήσω να διευκρινήσω όσο μπορώ αναλυτικότερα αυτά που γράφω:

quote:
Κηφεύς :

Ξέρουμε ακόμα πως τέσσερα είναι τα στάδια της επιστημονικής αναζήτησης :

Πρώτο η παρατήρηση του φαινομένου που μας ενδιαφέρει ,

Δεύτερο , το πείραμα δηλ. η αναπαραγωγή του φαινομένου κάτω από συνθήκες ελεγχόμενες ,

Τρίτο , η διατύπωση κάποιας υπόθεσης για την μορφή που διέπει το φαινόμενο που μελετούμε και

Τέταρτο , η διατύπωση μιας επιστημονικής θεωρίας , που θα πρέπει κάθε φορά στο μέλλον να επαληθεύεται από τα φαινόμενα με υψηλή ακρίβεια .

Ας δούμε όμως , πώς δουλεύει η επιστημονική μέθοδος .


Δηλαδή αυτό που αναφέρω είναι ότι η σειρά διαδοχής των ενεργειών που ακολουθεί η επιστημονική μέθοδος είναι αυτή που περιγράφω παραπάνω .

Δηλαδή η πρώτη ενέργεια είναι η παρατήρηση με τις αισθήσεις μας , του φαινομένου που ερευνούμε .

Η δεύτερη ενέργεια είναι η αναπαραγωγή του φαινομένου με ένα πείραμα κάτω από ελεγχόμενες συνθήκες , ούτως ώστε (όπως αναφέρω παρακάτω) να προκύπτουν αξιόπιστα συμπεράσματα από την τέτοια εξέτασή του .

Δηλαδή δεν μπορούμε να αρχίσουμε να πειραματιζόμαστε αναπαράγοντας (εργαστηριακά) το φαινόμενο εάν δεν έχομε παρατηρήσει πρώτα το υπό εξέταση φαινόμενο .

Έχοντας πραγματοποιήσει με αυτή τη σειρά τα δύο αυτά στάδια (πρώτα την παρατήρηση και μετά το πείραμα – που είναι η αναπαραγωγή του φαινομένου σε μικρή (δηλαδή εργαστηριακή) κλίμακα , δεν μπορούμε να πούμε ότι μπορούμε να συνάγουμε , ακόμη , καμιά επιστημονική θεωρία , αν δεν ακολουθήσει πρώτα το τρίτο στάδιο που είναι η διατύπωση κάποιας υπόθεσης για την μορφή που διέπει το φαινόμενο που μελετούμε , γι αυτό λέω ότι τα δύο πρώτα βήματα δεν αποτελούν (ακόμη) επιστήμη .

Γιατί χρειαζόμαστε το τρίτο αυτό στάδιο της διατύπωσης αυτής της υπόθεσης ; Η απάντηση είναι ότι την χρειαζόμαστε αυτήν την υπόθεση διότι αυτή θα προσπαθήσει (όπως αναφέρω και στο προηγούμενο μήνυμά μου) να εκφράσει τη φύση του νόμου που διέπει το συγκεκριμένο φαινόμενο , ώστε , το πλήθος των παρατηρήσεων να αναχθεί π.χ. στη μορφή ενός μαθηματικού τύπου.

Αν μετά τα τρία προηγούμενα στάδια αυτής της επιστημονικής μεθόδου τα συναχθέντα συμπεράσματα που θα προκύψουν έχουν γενικότερη σημασία , σε βαθμό που όχι μόνο να ερμηνεύουν το φαινόμενο αλλά και να προβλέπουν την μελλοντική του πορεία , τότε μιλάμε για την διατύπωση μιάς επιστημονικής θεωρίας .

Από τα παραπάνω συνάγεται ότι πρέπει πρώτα να περάσουμε από τα προπεριγραφέντα τρία πρώτα στάδια και με τη συγκεκριμένη σειρά (παρατήρηση – πείραμα – διατύπωση επιστημονικής υπόθεσης) , για να μπορούμε να προχωρήσουμε στο (τελευταίο) στάδιο μιας επιστημονικής θεωρίας.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 12:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zyp

"Κατ' εμέ, αυτό το πράγμα που κάνει, όχι απλώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θεωρία, αλλά ούτε ως συλλογισμός μπορεί να σταθεί. "



Φίλε μου συμφωνώ , αυτό λέω και εγώ

Η βασική μου ένσταση αναφέρεται στην αρχική τοποθέτηση του φίλου ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, και έχει να κάνει με μια αυθαίρετη – κατά την γνώμη μου - θέση του, οτι “η σκέψη είναι ύλη”.
Του υπέδειξα πως αυτό θα πρέπει πρώτα να το αποδείξει, πριν προχωρήσει σε μια άλλη σειρά “αν”.

Δεν γνωρίζω όμως για ποιο λόγο αυτός θεώρησε προκλητική αυτή μου την διαπίστωση και προχώρησε σε μια προσωπική επίθεση σχεδόν στο σύνολο της τοποθέτησης μου, (μέχρι και το “ψεύτικο” όνομα μου “nic name” τον ενόχλησε)

Είμαι αισιόδοξος πως θα προχωρήσει κάποια στιγμή στη δημοσιοποίηση των στοιχείων του.
Θα ήθελα πολύ να πληροφορηθώ με ποια μέθοδο “υλοποιείται” η φαντασία-σκέψη..
Αυτό θα ήταν το μεγαλύτερο επίτευγμα ακόμη και από την ενοποίηση των τεσσάρων δυνάμεων της φύσης.

Για φαντάσου τις συνέπειες.
Ταξίδια – από τον καναπέ - μάκρυνα, σε ΟΛΟΥΣ τους γνωστούς και άγνωστους κόσμους, και μάλιστα όλα αυτά σε χρόνο ΜΗΔΕΝ.

Τι λες μπορεί να γίνει?
Χμ! Εγώ δεν θα το απέκλεισα κατηγορηματικά “αν” βέβαια “η σκέψη είναι ύλη”
Θα μπορούσα να το κουβεντιάσω το θέμα.
Δεν με “χαλάει” η αντινομία του “ταυτόχρονου”
Θα άρχιζα να εξετάζω ακόμα και τον “κβαντικό εναγκαλισμό” σαν πιθανή διέξοδο,
Θα το έβλεπα δηλαδή το θέμα από άλλη οπτική γωνία.
ΔΕΝ είμαι δογματικός.
ΟΛΑ αυτά αρκεί να “πατάμε” κάπου, μια κάποια βάση.

Αυτές είναι οι δικές μου χαζές σκέψεις, και τις θέτω σε συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 14:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Δηλαδή δεν μπορούμε να αρχίσουμε να πειραματιζόμαστε αναπαράγοντας (εργαστηριακά) το φαινόμενο εάν δεν έχομε παρατηρήσει πρώτα το υπό εξέταση φαινόμενο .


Κηφέα, αυτό που λες δεν είναι απαραίτητο να συμβαίνει μερικές φορές. Δεν είναι αναγκαία συνθήκη δηλ., αυτό εννοώ. Στην Θεωρητική Φυσική π.χ γίνονται πειράματα χωρίς να έχει προηγηθεί κατ' ανάγκην μια παρατήρηση (π.χ CERN). Στην πειραματική Φυσική, ναι, αυτό που λες συμβαίνει.

Υπάρχει βέβαια μια σειρά, όπως σωστά λες κι εσύ , που ακολουθούμε στην επιστημονική έρευνα. Προηγείται μια παρατήρηση, αλλά υπάρχουν φορές όπως π.χ η σκοτεινή ύλη, που εξ' αιτίας κάποιων παρατηρήσεων οδηγούμαστε "θέλοντας και μη" σε μία υπόθεση παρακάμπτοντας το πειραματικό στάδιο. Θέλω να πω δηλ. πως δεν έχουμε παρατηρήσει την σκοτεινή ύλη. Ωστόσο, υποθέτουμε ότι υπάρχει, όχι αυθαίρετα ασφαλώς, αλλά γιατί έχουμε παρατηρήσει μια σειρά βαρυτικών φαινομένων που - πρόσεξε - δικαιολογούν αυτή την υπόθεση. Όλες οι υποθετικές προτάσεις που χρησιμοποιούνται από την Επιστήμη, έχουν βάση σε μία ή περισσότερες παρατηρήσεις. Μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να μην υπάρχει πειραματική απόδειξη, όμως αυτή η παρατήρηση αρκεί για τον σχηματισμό τους. Και πάντα δικαιολογούμε αυτή την υπόθεσή μας, δεν την διατυπώνουμε αυθαίρετα. Στην Επιστήμη ακόμη και να υποθέσεις κάτι, θα πρέπει να το δικαιολογήσεις.

Έρχεται κάποιος και λέει "ΑΝ υποθέσουμε ότι η σκέψη είναι ύλη". Μα ... βρε φίλε μου, πως θα το υποθέσεις αυτό ; Είδες κάτι ; Παρατήρησες κάτι ; Έχεις μια ένδειξη που να μας κάνει να το υποθέσουμε ; Αν δεν έχεις, δεν μπορείς να το υποθέσεις καν - για την Επιστήμη έτσι; Γιατί στην Φιλοσοφία, μπορείς να το υποθέσεις ακόμη κι αν δεν υπάρχει παρατήρηση - και αυτή η υπόθεσή σου είναι αυθαίρετη.

Όταν λοιπόν θέλουμε να προσεγγίσουμε ένα θέμα με Επιστημονικούς όρους, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί μην τυχόν και παρερμηνεύσουμε κάποια πράγματα που ίσως δεν τα γνωρίζουμε καλά. Δεν μπορώ π.χ να φτιάξω μια θεωρία έχοντας ως αξίωμα την ύπαρξη της σκοτεινής ύλης, γιατί θα 'ρθει κάποιος συνάδελφός μου και θα μου πει : "Όλα καλά αυτά που λες, αλλά είσαι σίγουρος ότι υπάρχει η σκοτεινή ύλη ; Παρατηρήσαμε κάποια φαινόμενα, ναι, αλλά είσαι σίγουρος ότι αυτά εξηγούνται με την ύπαρξη της σκοτεινής ύλης ; ". Θέλω να πω δηλ. πως δεν μπορώ μια υπόθεση να την κάνω αξίωμα και πάνω σ' αυτό το αξίωμα να βασιστώ.

Αυτή η σκοτεινή ύλη δηλ. έχει γίνει καραμέλα στο χειλάκι κάθε άσχετου & πικραμένου. Έρχεται και λέει κάποιος π.χ "Αφού υπάρχει η σκοτεινή ύλη, μπλα μπλα μπλα". Μα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ η σκοτεινή ύλη! Είναι μια θεωρία. Τίποτε άλλο. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Edited by - zip on 22/03/2011 15:30:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 20:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aφου τα ειπατε και ξεσαλωσατε κυριοι
Ζιπ και Γιανηψευτη νομιζετε οτι συνεισφερατε
στο θεμα?
Καταριψατε την θεωρια των χορδων ως ανυποστατη επειδη
την χρησιμοποιησα στο θεμα?Καλα της κανατε!!
Αποκλεισατε τα μποζονια και αλλα σωματιδια,οτι μπορει
να ειναι φορεις της σκεψης{αν αυτη ειναι υλικη}.Θαυμασια
η τοποθετηση σας.Αποκλεισατε ακομη και την υπαρξη της σκοτεινης
υλης!Δεν υπαρχει,λετε.

ΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ,ΘΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ.

Αναρωτιομουν τι ειναι αυτο που σας πειραζει στην διατυπωση
εκ μερους μου του θεματος του ταξιδιου της σκεψης.
Ειναι η επιστημονικη μου ιδιοτητα?
Ειναι η πρωτοπορια του θεματος?
Ειναι η αποψη του γαμου φυσικης-μεταφυσικης?
Ειναι η προσπαθεια επιλυσης χρονιων προβληματων του ανθρωπου?
Ειναι η αναζητηση επιστημονικης βασης του μεταφυσικου?

Εχετε διαστρεβλωσει καθε εννοια των λεξεων:θεωρια,αν ισως,επειδη,
συμφωνα με,θα μπορουσε,θα ηταν δυνατον,και αλλες.

Ενας προσεκτικος αναγνωστης και μη εν προκαταληψει διατελων,
δεν θα ειχε κανενα προβλημα με την αναγνωση του αρχικου θεματος.


Ενιοτε,οι αστροφυσικοι ειμαστε λιγο <φευγατοι>.Βλεπουμε τα
πραγματα στην <κινητικη> τους μορφη και οχι σαν στερεα.
Ο κοσμος μας αποτελειται απο απειροελαχιστα κομματια υλης
που δεν συλαμβανονται ουτε απο τα τελειοτερα μικροσκοπια.
Κανουμε υποθεσεις επι υποθεσεων και χρησιμοποιουμε την
φαντασια μας,την ενεργητικη μας φαντασια,προσπαθωντας να
την εναρμονισουμε με τον κοσμο που διδαχθηκαμε,που βιωνουμε
και τον κοσμο που θα θελαμε,να προσεγγισει η ανθρωποτητα.
Μερικες φορες,γινομαστε ρομαντικοι,γελοιοι,φαντασμενοι,
σχιζοφρενεις,αντιχριστοι και οτι αλλο βαλει ο νους σας,
αναλογα με το επιπεδο νοημοσυνης των ακροατων μας.
Λεμε πραγματα αδιανοητα για την καθεστηκυια επιστημη,οπως
ταξιδια στον χρονο,τηλεμεταφορα υλης,υπερφωτονικες ταχυτητες
και διαφορα αλλα τετοια εξωτικα και προσπαθουμε με τις μεχρι
τουδε γνωσεις μας να τα στηριξουμε καπου,στην θεωρια καποιου
αλλου συναδελφου,στο σχετικο πειραμα μιας αλλης ομαδας,με βαση
την ελπιδα πως καποιο απο αυτα,ισως και να ειναι εφικτο.
Π.χ. αν θεωρησουμε ως βασιμη την ακτινοβολια Hawkins,τι θα
μπορουσε να προκυψει για τον πραγματικο κοσμο?Ποια τα οφελη και
ποιες οι εφαρμογες?Τι μυστηρια θα μας ελυνε και ποια θα μας
δημιουργουσε?Και λεμε ΑΝ και παλι ΑΝ,ισχυει αυτη η θεωρια,τοτε
θα μπορουσε να γινει αυτο,εκεινο,το αλλο.Ενα παραδειγμα εφερα,
του τροπου σκεψης μας.
Ολες οι επιστημονικες ανακαλυψεις,ανακαλυφθηκαν πρωτα με την
φαντασια και μετα εγιναν πραξη.Μην αγνοειτε αυτο το γεγονος.

Φυσικη-μεταφυσικη.Αποφασισα εγω προσωπικα να συγχωνευσω αυτα
τα δυο στην αναζητηση που κανω,να βρω απαντησεις στα ερωτηματα
που ταλανιζουν ολους μας χιλιαδες χρονια.Θα καταθετω,αυτα που
σκεπτομαι και οποιοι θελουν,ερχονται μαζι μου σε αυτο το ταξιδι
της σκεψης και οποιοι δεν θελουν δεν δινουν σημασια.
Σαφως και θα χρησιμοποιω επιστημονικες θεωριες και αποδειξεις,εαν υπαρχουν και θα κανω και τις προσωπικες μου θεωρησεις.
Και οποιος κυριος συναδελφος και μη εχει αντιρρησεις,εχει χωρο
το φορουμ να τις εκθετει.
Και προς αποφυγην τινα παρεξηγησεων,οι τοποθετησεις μου δεν
θα γινονται,ουτε εγιναν,υπο την επισημη ιδιοτητα μου,αλλα θα
αποτελουν προσωπικες αποψεις.Δεν νομιζω να εθεσα,κανενα θεμα ως
αστροφυσικος,ουτε ανεπτυξα καποια θεωρια υπο αυτο το πρισμα.
Ουτε το θεμα στις ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ουτε στο παρον,εχουν
την επιστημονικη μου υπογραφη.Σας μιλα ο Νικομαχος,ενας απλος
συνδικτυος,οπως ολοι μας.
Αν λεω μαλακιες εγω,ή οι μονιμοι επικριτες μου,επαφιεται στην
κριση του αναγνωστικου κοινου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 21:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς, τι έχεις να πεις τώρα ;;; Που είναι οι παρατηρήσεις του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ οι οποίες τον οδήγησαν στο να υποθέσει αυτά που υποθέτει ;;;

Τα δικά του πάλι λέει ... 'ντάξει, ο άνθρωπος είναι πασιφανές πως είναι άσχετος με την Επιστήμη. Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο, ότι είχα να πω το είπα σ' αυτό το "θέμα". Καλή συνέχεια (αν υπάρξει) ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 22:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Κηφεα
Ας μη δινουμε συνεχεια στη ηλιθιοτητα και φθανει ως εδω.
Οσον αφορα τις παρατηρησεις μου,εσυ ηδη καταλαβες,τι ηθελα
να πω.Να κατσω να παρατηρησω την θεωρια των χορδων?
Το εκαναν αλλοι.Τα μποζονια?Και αυτα τα εκαναν,αλλοι.

Πιστευω οτι ηταν εμφανης η αλαζονια του Ζιπ.
Ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια σου,να δειξεις
με ωραιο τροπο,το λαθος των συνδικτυων.
Το αντιληπτικο λαθος.


Ζιπ
Εσυ φιλε,εχεις ξεφτυλιστει τελειως.
Τα λογια περιττευουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 22:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα να σταματήσει όλο αυτό εδώ και δεν βρίσκω κανέναν -μα κανέναν- "ώριμο λόγο και σκοπό" για τον οποίο συνεχίζεται...είναι εντελώς παιδαριώδες και παράλογο , απ'ολες τις πλευρές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 00:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρότεινα να σταματήσει όλο αυτό εδώ και δεν βρίσκω κανέναν -μα κανέναν- "ώριμο λόγο και σκοπό" για τον οποίο συνεχίζεται...είναι εντελώς παιδαριώδες και παράλογο , απ'ολες τις πλευρές..

quote:
Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.

Συμφωνώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 00:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.

Βασικα αυτη ειναι η ποιο σοφη κουβεντα που εχω ακουσει εδω μεσα.

Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 01:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ -Και προς αποφυγην τινα παρεξηγησεων,οι τοποθετησεις μου δεν
θα γινονται,ουτε εγιναν,υπο την επισημη ιδιοτητα μου,αλλα θα
αποτελουν προσωπικες αποψεις.Δεν νομιζω να εθεσα,κανενα θεμα ως
αστροφυσικος,ουτε ανεπτυξα καποια θεωρια υπο αυτο το πρισμα.
Ουτε το θεμα στις ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ουτε στο παρον,εχουν
την επιστημονικη μου υπογραφη.Σας μιλα ο Νικομαχος,ενας απλος
συνδικτυος,οπως ολοι μας.

Πιστεύω πως ο Νικόμαχος το έθεσε στην σωστή θέση το όλο θέμα… «αποτελουν προσωπικες αποψεις»… οπότε είναι ευκαιρία να σταματήσει αυτή η κόντρα των "επιστημόνων" και να συνεχίσει το θέμα στην φυσιολογική του ροή.
Πάντως και εσύ Νικόμαχε πρέπει να κατανοήσεις πως πρέπει να υπάρχει μια δόση σκεπτικισμού σε υποθετικές άποψης που δεν στηρίζονται επιστημονικά πουθενά, βλέπεις άλλο μεταφυσική και άλλο επιστήμη.

Κηφέα κατανοητή η απάντηση που μου έδωσες στο μήνυμα σου (Απεστάλη: 22/03/2011, 12:11:27), βέβαια θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε περισσότερο αυτά που αναφέρεις, αλλά δεν θεωρώ σωστό να ξεφύγουμε από το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 01:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo
Καλησπερα
Μου επισημαινεις οτι αλλο μεταφυσικη και αλλο επιστημη.
Δεν νομιζω να εχω μπερδεψει πουθενα αυτες τις εννοιες.
Ευθεως,ξεκαθαρα και με πληρη γνωση,εξεθεσα την αποψη μου,
ο,τι εγω προσπαθω να συζευξω αυτες τις εννοιες σε μια.
Το οτι αυτα τα δυο,διαχωριζονται,ειναι αποψη των πολλων.
Εγω καλως ή κακως ακολουθω την αποψη των λιγων,που πιστευουν
οτι αυτα τα δυο σχετιζονται.
Αποψεις ειναι αυτες φιλε μου και ειναι απολυτα σεβαστες,
εκ μερους μου τουλαχιστον.


Krisna

Προσφατα μια ερευνητικη ομαδα απο το RHIC της Νεας Υορκης
καταφερε να παραγει αντιηλιο -4.Το βαρυτερο στοιχειο αντιυλης
ως τωρα.
Εμεις εδω προσπαθουμε να βρουμε και να παραγουμε ενα ακομη
βαρυτερο στοιχειο.Το αντιλουπους-5.Τι λες θα τα καταφερουμε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 01:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με λιγη ακομα προσπαθεια Νικομαχε σε βλεπω να παιρνεις το Νομπελ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 02:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

με λιγη ακομα προσπαθεια Νικομαχε σε βλεπω να παιρνεις το Νομπελ




Δεν ειμαι Εβραιος Σταυρο!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 02:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συμφωνω αλλα δεν το ειπα υπο αυτην την εννοια αλλα..... (Το αντιλουπους-5.Τι λες θα τα καταφερουμε?)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 02:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ -Μου επισημαινεις οτι αλλο μεταφυσικη και αλλο επιστημη.
Δεν νομιζω να εχω μπερδεψει πουθενα αυτες τις εννοιες.
Ευθεως,ξεκαθαρα και με πληρη γνωση,εξεθεσα την αποψη μου,
ο,τι εγω προσπαθω να συζευξω αυτες τις εννοιες σε μια.
Το οτι αυτα τα δυο,διαχωριζονται,ειναι αποψη των πολλων.

Νικόμαχε είναι κατανοητό το μήνυμα σου από την αρχή και δεν εναντιώθηκα καθόλου σε αυτό.
Άλλωστε όπως και εσύ έγραψες, είναι προσωπική σου άποψη και αυτό είναι σεβαστό από μέρος μου…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 07:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O μονος τροπος για να σωθειτε ειναι να παραγετε τον αντιεαυτο σας.

Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 11:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Φίλε μου δεν είχα σκοπό να συνεχίσω αυτή την κουβέντα.
Τις θέσεις μου τις είπα. Προφανώς δεν τις κατάλαβες

Απαντώ ΜΟΝΟ (για λόγους δεοντολογίας) στις ερωτήσεις που προσωπικά μου απευθύνεις.

“Καταριψατε την θεωρια των χορδων ως ανυποστατη επειδη
την χρησιμοποιησα στο θεμα?Καλα της κανατε!!
Αποκλεισατε τα μποζονια και αλλα σωματιδια,οτι μπορει
να ειναι φορεις της σκεψης{αν αυτη ειναι υλικη}.Θαυμασια
η τοποθετηση σας.Αποκλεισατε ακομη και την υπαρξη της σκοτεινης
υλης!Δεν υπαρχει,λετε.”


Που και πότε έγινε κάτι τέτοιο απο εμένα?

"Αναρωτιομουν τι ειναι αυτο που σας πειραζει στην διατυπωση
εκ μερους μου του θεματος του ταξιδιου της σκεψης.
Ειναι η επιστημονικη μου ιδιοτητα?
Ειναι η πρωτοπορια του θεματος?
Ειναι η αποψη του γαμου φυσικης-μεταφυσικης?
Ειναι η προσπαθεια επιλυσης χρονιων προβληματων του ανθρωπου?
Ειναι η αναζητηση επιστημονικης βασης του μεταφυσικου?"

1.Η εμπλοκή της επιστημονικής σου ιδιότητας, σε διατύπωση αντιεπιστημονικής θεωρίας.
2.Η προσπάθεια “γάμου” φυσικής-μεταφυσικής. Μια προσπάθεια που έχει επιχειρηθεί απο πολλούς αντιεπιστήμονες, με σκοπό να ντύσουν με επιστημονικό μανδύα ψευδοεπιστήμες, και απώτερο σκοπό την παραπλάνηση των ανυποψίαστων
3.Το ίδιο ισχύει και για την αναζήτηση επιστημονικής βάσης του μεταφυσικού.


"Ενας προσεκτικος αναγνωστης και μη εν προκαταληψει διατελων,
δεν θα ειχε κανενα προβλημα με την αναγνωση του αρχικου θεματος."

Μόνο ένας μη σχετικός αναγνώστης δεν θα είχε κανένα πρόβλημα,
Και φίλε μου ΑΥΤΟ είναι το στοιχείο που συνιστά την παραπλάνηση στην οποία αναφέρομαι..

Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις είναι δικά σου φιλοσοφήματα, και δεν προτίθεμαι να σχολιάσω

Αυτά που λες στο τέλος θα έπρεπε να τα είχες αναφέρει στην αρχή

Εγώ μιλώ σαν απλός καλοπροαίρετος άνθρωπος-ερευνητής της αλήθειας.
Δεν είμαι σκληρός, η αλήθεια είναι....

ΕΤΕΡΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 16:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως ποναει η πραγματικοτητα ε?
Σας αφαιρεσα με μια κινηση οτι ψευτοοπλισμο
διαθετατε εναντιον μου!
Σας ειπα και το ξαναλεω:
Θελετε πολλα γιαουρτια να φατε ακομη,για να
παιξετε μαζι μου,παιχνιδια μυαλου.
Παραπαιετε και λετε οτι σας κατεβει κυριοι
Γιαννηψευτη και Ζιπ,καθως και κλωνοι υμων!!!

Ακου λεει να πω στην αρχη.οτι ειπα στο τελος!!!
Και τι ειπα στην αρχη που δεν ειπα στο τελος???

Ετσι ξεκινησα,κοροιδα:
Παλι μεσα στα πλαισια του δογματος του γαμου μεταξυ
φυσικης-μεταφυσικης,θα αναπτυξω μια θεωρια,ωστε να
προσεγγισω το θεμα της υπερβατικης σκεψης,θεωρητικα.

Και ετσι:
Και φυσικα,με την παραδοχη του μποζονιου Ζ,μπορουμε να εξηγησουμε,
θεωρητικα παντα,οτι η σκεψη δεν υποκεινται πλεον σε κανενα
βαρυτικο νομο,καθ οσον η βαρυτικη δυναμη δεν θα ειναι πια ιδια
για ολες τις ουσιες.Ως ενεργεια κινησης της σκεψης θα μπορουσε να ειναι η ενεργεια κενου,που ειναι απειρη.

και ετσι:

Μια ενιαια θεωρια πεδιου,που θα ενοποιει ολους τους φυσικους νομους
του συμπαντος,θα μπορουσε να συμπεριλαβει και την πεμτη δυναμη.
Το Αγιο Δισκοποτηρο της φυσικης,οπως λεει ο Μιχιο Κακου.
Καποια στιγμη ισως τιθασευσουμε τα κουαρκ,τα γκλουονια,τα μποζονια,
τα λεπτονια κ.λ.π.Καποια στιγμη θα σταματησουν να παραγονται τα
προβληματικα απειρα.Ποιος ξερει τοτε,ισως να μπορουμε να διαβασουμε
και την σκεψη του υποτιθεμενου δημιουργου.

Και ετσι:

Θεωρω επικρατεστερη την θεωρια των χορδων,για την εξηγηση,πως η
σκεψη βουτα σε αλλα συμπαντα και επιστρεφει με μνημες,αλλοτε
ολακερες,αλλοτε συγκεχυμενες,χρησιμοποιωντας ως φορεις υποατομικα
σωματιδια,επειδη αυτη η θεωρια αποκλειει το προβληματικο απειρο.
Εχει τρις επι τρις λυσεις,που δεν ειναι ιδιες σε τιποτα με το
δικο μας γνωστο συμπαν.Πολλα,παρα πολλα απο αυτα τα συμπαντα
μοιαζουν με το δικο μας και αυτα ειναι που πιστευω οτι παρατηρει
επισκεπτομενη η σκεψη μας.Εξ ισου μεγαλος αριθμος ομως ειναι
εντελως αγνωστος και με διαφορετικα υποατομικα σωματιδια.

Και ετσι:

Βεβαια η θεωρια αυτη,μπορει κατ εμε να εξηγησει το ταξιδι της
σκεψης,δεν παυει ομως να παραμενει στασιμη ελπιζοντας σε μια νεα
ανακαλυψη,προς επιβεβαιωση της.Ισως απο τον επιταχυντη αδρονιων του
CERN.Δεν ξερουμε ακομη να διακρινουμε το δικο μας συμπαν μεσα
στα τοσα αλλα που υπαρχουν,συμφωνα με την θεωρια των χορδων,που
για να την αποδειξουμε,περαν πασης αμφιβολιας,θα χρειασθουμε
επιταχυντες μηκους εκατονταδων χιλιαδων ετων φωτος!!Ουτοπικο με τις
υπαρχουσες γνωσεις μας.

Και ετσι εκλεισα:

Απλα ηταν μια προσπαθεια να δωσω μια κατα το δυνατον επιστημονικη
προσεγγιση στον αγνωστο τροπο,του ταξιδιου της σκεψης μας.
Ενος ταξιδιου,που ολοι κανουμε αλλα κανεις δεν ξερει πως.
Ισως να ειναι και αυτη η προσεγγιση υποψηφια για το νεκροταφειο
των θεωριων,οπως ελεγε και ο Νταυσον.

Ποιο απο τα παραπανω,ειναι εξω απο την ικανοτητα αντιληψης σας
Ζιπ και κλωνοι???
ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ.
Μονο ηλιθιοι δεν μπορουν να τα καταλαβουν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 16:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXOS

"Πως ποναει η πραγματικοτητα ε?
Σας αφαιρεσα με μια κινηση οτι ψευτοοπλισμο
διαθετατε εναντιον μου!
Σας ειπα και το ξαναλεω:
Θελετε πολλα γιαουρτια να φατε ακομη,για να
παιξετε μαζι μου,παιχνιδια μυαλου.
Παραπαιετε και λετε οτι σας κατεβει κυριοι
Γιαννηψευτη και Ζιπ,καθως και κλωνοι υμων!!!"

"Ακου λεει να πω στην αρχη.οτι ειπα στο τελος!!!
Και τι ειπα στην αρχη που δεν ειπα στο τελος???"

"Ετσι ξεκινησα,κοροιδα:
Παλι μεσα στα πλαισια του δογματος του γαμου μεταξυ
φυσικης-μεταφυσικης,θα αναπτυξω μια θεωρια,ωστε να
προσεγγισω το θεμα της υπερβατικης σκεψης,θεωρητικα."

Και ετσι:
"Και φυσικα,με την παραδοχη του μποζονιου Ζ,μπορουμε να εξηγησουμε,
θεωρητικα παντα,οτι η σκεψη δεν υποκεινται πλεον σε κανενα
βαρυτικο νομο,καθ οσον η βαρυτικη δυναμη δεν θα ειναι πια ιδια
για ολες τις ουσιες.Ως ενεργεια κινησης της σκεψης θα μπορουσε να ειναι η ενεργεια κενου,που ειναι απειρη."

και ετσι:

"Μια ενιαια θεωρια πεδιου,που θα ενοποιει ολους τους φυσικους νομους
του συμπαντος,θα μπορουσε να συμπεριλαβει και την πεμτη δυναμη.
Το Αγιο Δισκοποτηρο της φυσικης,οπως λεει ο Μιχιο Κακου.
Καποια στιγμη ισως τιθασευσουμε τα κουαρκ,τα γκλουονια,τα μποζονια,
τα λεπτονια κ.λ.π.Καποια στιγμη θα σταματησουν να παραγονται τα
προβληματικα απειρα.Ποιος ξερει τοτε,ισως να μπορουμε να διαβασουμε
και την σκεψη του υποτιθεμενου δημιουργου."

Και ετσι:

"Θεωρω επικρατεστερη την θεωρια των χορδων,για την εξηγηση,πως η
σκεψη βουτα σε αλλα συμπαντα και επιστρεφει με μνημες,αλλοτε
ολακερες,αλλοτε συγκεχυμενες,χρησιμοποιωντας ως φορεις υποατομικα
σωματιδια,επειδη αυτη η θεωρια αποκλειει το προβληματικο απειρο.
Εχει τρις επι τρις λυσεις,που δεν ειναι ιδιες σε τιποτα με το
δικο μας γνωστο συμπαν.Πολλα,παρα πολλα απο αυτα τα συμπαντα
μοιαζουν με το δικο μας και αυτα ειναι που πιστευω οτι παρατηρει
επισκεπτομενη η σκεψη μας.Εξ ισου μεγαλος αριθμος ομως ειναι
εντελως αγνωστος και με διαφορετικα υποατομικα σωματιδια."

Και ετσι:

"Βεβαια η θεωρια αυτη,μπορει κατ εμε να εξηγησει το ταξιδι της
σκεψης,δεν παυει ομως να παραμενει στασιμη ελπιζοντας σε μια νεα
ανακαλυψη,προς επιβεβαιωση της.Ισως απο τον επιταχυντη αδρονιων του
CERN.Δεν ξερουμε ακομη να διακρινουμε το δικο μας συμπαν μεσα
στα τοσα αλλα που υπαρχουν,συμφωνα με την θεωρια των χορδων,που
για να την αποδειξουμε,περαν πασης αμφιβολιας,θα χρειασθουμε
επιταχυντες μηκους εκατονταδων χιλιαδων ετων φωτος!!Ουτοπικο με τις
υπαρχουσες γνωσεις μας."

Και ετσι εκλεισα:

"Απλα ηταν μια προσπαθεια να δωσω μια κατα το δυνατον επιστημονικη
προσεγγιση στον αγνωστο τροπο,του ταξιδιου της σκεψης μας.
Ενος ταξιδιου,που ολοι κανουμε αλλα κανεις δεν ξερει πως.
Ισως να ειναι και αυτη η προσεγγιση υποψηφια για το νεκροταφειο
των θεωριων,οπως ελεγε και ο Νταυσον."

"Ποιο απο τα παραπανω,ειναι εξω απο την ικανοτητα αντιληψης σας
Ζιπ και κλωνοι???
ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΥΣ.
Μονο ηλιθιοι δεν μπορουν να τα καταλαβουν."


Φίλε μου διάβασε την αρχική μου τοποθέτηση ξανά, και κατάλαβε τις ενστάσεις μου, και μην διαστρεβλώνεις την αλήθεια.
Τα γραπτά μένουν, και όσοι τα διαβάζουν και έχουν την δυνατότητα, τα αξιολογούν..

Θα έχεις “χόμπυ” προφανώς να εκτοξεύεις λάσπη και ύβρεις, σε όποιον δεν συμφωνεί με την άποψή σου.
Είναι πρόδηλο πως αναζητάς χειροκροτητές.
Τον ρόλο του αυλοκόλακα δεν έπαιξα ποτέ μου, και την χρυσή του ακόλουθου δεν φόρεσα λιβρέα.

Από την αρχή δήλωσα πως δεν θα παρασυρθώ στο ύφος σου.

“Όνος με ελάκτισε, ει εγω αντιλακτίσω, τι τούτω διοίσω”? (Σωκράτης)

Που θα πεί μεθερμηνευόμενον
“Με κλώτσησε γάιδαρος, εαν και εγώ τον κλωτσήσω, τι διαφορά θα έχω από αυτόν”?

Να είσαι καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 17:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια ειναι η επιστημονικη ονομασια
του πτηνου Μπουφος?
Budo-budo μηπως?
Αν κλωνοποιηθει ενα τετοιο πτηνο,θα εχει
λιγοτερο ή περισσοτερο μυαλο απο τον μπαμπα του?
Ειναι ενα ερωτημα που με απασχολει τελευταια και καμμια
σχεση δεν εχει με το θεμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krishna
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός (troll)


151 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2011, 19:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krishna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Σε παιχνιδια μυαλου πολλοι λιγοι μπορουν να με αντιμετωπισουν!!!


Χα, χα, χα !!! Είσαι γελοίος ρε φίλε ... γελοίος ...


Οχι και γελοιος ρε φιλε, προσβαλεις τους γελοιους.

Εγώ δεν ασχολούμαι άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy