ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΘΕΩΡΙΑ ΧΟΡΔΩΝ-ΜΠΟΖΟΝΙΟ Ζ-ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 22:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Το ορατο συμπαν του 4% αποτελειται απο υλη. Το 23% απο σκοτεινη υλη και το 73% απο ενεργεια [ σκοτεινή ενέργεια ] που ειναι και αυτη υλη. [ Ωω , μπρρρ, τσ τσ τσ, τα πρ'ά'ι'τα.... που το ξέρεις ρε μεγάλε αυτό ; ] Αρα το 100% του συμπαντος ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει. [ εεε ;;; !!!! ] Ετσι και η σκεψη μπορει να χαρακτηρισθει υλη,αφου ενυπαρχει σε ενα καθολικα υλικο συμπαν. Αρα η σκεψη αφου ειναι κινητικη,θα χρησιμοποιει καποιο κομματι του υλικου συμπαντος για τις μετακινησεις της.

[ Excuse me, αλλά αυτή είναι η απόδειξη ότι η σκέψη είναι ύλη δηλ. ; Ω ρε μάγκα, θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο! ]


Όταν λέμε ότι το υπόλοιπο σύμπαν αποτελείται από 23% σκοτεινή ύλη, εννοούμε στην πραγματικότητα ότι πιθανόν το σύμπαν να αποτελείται από 23% σκοτεινή ύλη, πιθανόν. Και τι είναι η σκοτεινή ύλη ; Ύλη άγνωστη σε μας, μη ανιχνεύσιμη γιατί δεν έλκει ή δεν εκπέμπει ακτινοβολία, άγνωστης σύνθεσης, δηλ. μια υποθετική ύλη. Και έχουμε οδηγηθεί στην πιθανή ύπαρξη αυτής της υποθετικής ύλης, γιατί έχουμε παρατηρήσει κάποια αποτελέσματα της, βαρυτικά αποτελέσματα δηλ. σε κάποιους αστέρες που μόνο με την πιθανή ύπαρξη - ένα εύρημα δηλ υποθετικό - μιας άγνωστης ύλης θα μπορούσαν να ερμηνευθούν! [ Είναι αυτό που έλεγα πως δηλ. μια θεωρία εξηγεί ένα σύνολο παρατηρήσεων. Π.χ παρατηρήθηκαν οι καμπύλες περιστροφής των σπειροειδών γαλαξιών και διαπιστώθηκε πως δεν ισχύει ο τρίτος νόμος του Κέπλερ. Ή π.χ ΔΕΝ παρατηρήθηκε διασκορπισμός των αστέρων ενός γαλαξία παρ' όλο που οι τροχιακές ταχύτητές τους είναι πολύ μεγαλύτερες από την ταχύτητα διαφυγής τους ] Αυτές οι παρατηρήσεις λοιπόν, για να ερμηνευθούν με κάποιο τρόπο, μας οδήγησαν στο να υποθέσουμε πως πιθανόν στο σύμπαν να υπάρχει και κάποια άλλη μορφή ύλης. Αυτή την ονομάσαμε "σκοτεινή". Στην πραγματικότητα δεν ξέρουμε τίποτε γι' αυτήν, τουλάχιστον εμείς δηλ. γιατί εσύ φαίνεται πως είσαι βέβαιος για την ποιότητά της κι όχι μόνο δηλ. για την ποιότητα της σκοτεινής ύλης αλλά και για την ποιότητα της σκοτεινής ενέργειας. Έχεις αποφανθεί δηλ. πως και τα δύο αυτά άγνωστα σε μας πράγματα, είναι ύλη. Εύγε! Κονγκρατσουλέσιονς! Excellent!

Το γεγονός λοιπόν πως την ονομάσαμε "σκοτεινή ύλη", σημαίνει και πως είναι ύλη ; Μ' αυτά που γνωρίζουμε περιγράφουμε μια κατάσταση που δεν γνωρίζουμε γιατί πολύ απλά δεν έχουμε κάποια άλλη λέξη, κάποιον άλλον όρο που θα μπορούσαμε να την ονομάσουμε. Την ονομάζουμε "ύλη" αλλά δεν γνωρίζουμε αν στην πραγματικότητα είναι ύλη.

Γι' αυτό σου είπα φίλε πιο πριν πως έχεις μπερδέψει τα μπούτια σου και πως αυτό το οποίο μας λες είναι το top της ημιμάθειας. Εσύ, κατά κύριο λόγο, αυθαιρετείς. Παραπάνω, αυθαίρετα θεωρείς πως η σκοτεινή ύλη είναι ύλη και πως η σκοτεινή ενέργεια είναι κι αυτή ενέργεια, δηλ. ενέργεια που παράγεται από ύλη. Διάβασες πέντε links, δυο βιβλία, είδες δυο τρια videos από το youtube, δυο τρια ντοκιμαντέρς, πήρες και μερικά περιοδικά από το περίπτερό σου και είπες "Ω ρε μάγκα μου, θα το παίξω Βάρβογλης". Δηλ. ό'τι να 'ναι, όπως να 'ναι, όλα στη σούπα κι όποιον πάρει ο Χάρος.

[ Να μην ξεχνιόμαστε ε ; Περιμένω το link ... χε,χε,χε ]


Edited by - zip on 10/03/2011 22:29:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 22:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ εισαι ενας μονιμος καραγκιοζης.
Βαζεις λογια που δεν ειπα ποτε στο στομα μου και αγνοεις
παντα τα υποθετικα ΑΝ και ΕΣΤΩ που χρησιμοποιω.
Εισαι ελεινος και τρισαθλιος συνομιλητης.
Τα της σκοτεινης υλης πεστα στον Νανοπουλο,μπαρμπαγιωργη απο
τον καραγιοζη.Εμεις ετσι υποθετουμε και κανε μας μηνυση!

Το λινκ θα το παρεις οταν μου απαντησης,μικροπρεπη!
Και οι υπολοιποι μην ψαχνεται,ξερω καλα τι ειπα και τι
εγραψα.Αφηστε να μας πει ο Ζιπ αυτο που τον ρωτησα και τοτε
θα δειτε τι θα ξετυλιχθει.

ΚΗΦΕΑ
Η οποια τοποθετηση σου δεν εχει να κανει με την λογομαχια
του Ζιπ και εμου.Αν εχεις γνωσεις φυσικης,θα εχεις ηδη
βγαλει τα συμπερασματα σου.Οποτε με χαρα θα δω τις σκεψεις
σου επι του θεματος.Δεν ζητω προσωπικες αναμοχλευσεις,παρα
μονο θεσεις για το ταξιδι της ψυχης.Μην σκεπτεσαι τι θα
σου συρει ο Ζιπ.Εχει ηδη παρεκτραπει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 00:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Παλιότερα είχα διατυπώσει την άποψη πως η σκέψη είναι ύλη. Ύλη άγνωστης μορφής βέβαια, που δεν γνωρίζω τα δομικά συστατικά της, αλλά με όλα τα χαρακτηριστικά της ύλης όπως π.χ όγκο ή βάρος. Η άποψη αυτή, μάλλον καλύτερα ... η εντύπωση αυτή για τις σκέψεις, μου δημιουργήθηκε κατόπιν ορισμένων παρατηρήσεων [ παρατηρήσεων δηλ. που έκανα εγώ σε μένα, στον εαυτό μου, σε προσωπικό επίπεδο ] που επιβεβαίωναν ότι οι σκέψεις δεν είναι απλώς άυλες και ακαθόριστες νοητικές μορφές. Παρατήρησα λοιπόν [ κατόπιν ανάλογης αντιστοιχίας ] πως ο νους μας, [ και αυτό το λέμε πάρα πολύ συχνά, είναι μια πολύ συνηθισμένη έκφραση ], "βαραίνει από τις σκέψεις", κουράζεται από τις σκέψεις.

Πιστεύω πάρα πολύ στην δύναμη των απλών, λαϊκών εκφράσεων που εθιμοτυπικά περνάνε από γενιά σε γενιά. Γιατί π.χ να υπάρχουν εκφράσεις του τύπου "το μυαλό μου βάρυνε από τις σκέψεις" ή "γέμισα το κεφάλι μου με σκέψεις"; Έτσι λοιπόν, αν ερμηνεύσουμε κυριολεκτικά τις φράσεις μας δημιουργείται μια εντύπωση - δικαιολογημένη - πως οι σκέψεις καταλαμβάνουν χώρο, άρα έχουν όγκο [ αφού γεμίζουν κάτι, στην συγκεκριμένη περίπτωση, το μυαλό μας ] και έχουν βάρος [ αφού βαραίνουν κάτι, και πάλι στην συγκεκριμένη περίπτωση το μυαλό μας ].

Ασφαλώς αυτός ο όγκος ή το βάρος των σκέψεων δεν είναι κατ' ουσίαν φυσικό μετρήσιμο μέγεθος - προς το παρόν - , αλλά προκύπτει από την μεταφορά μιας κυριολεκτικά ερμηνευόμενης φράσης σε φυσικά μετρήσιμα μεγέθη της Φυσικής επιστήμης. Συνεπώς, ο όρος "σκεπτόνιο" δεν μου προκαλεί έκπληξη, γιατί κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στο πρωταρχικό, βασικό υλικό σωματίδιο της υλικής σκέψης. Βέβαια, είναι παρακινδυνευμένο να υιοθετήσουμε την ύπαρξη ενός τέτοιου σωματιδίου [ από την στιγμή που δεν το έχουμε βρει ] αλλά τίποτε δεν μας εμποδίζει να το υποθέσουμε. Αρκεί να μην ξεχνάμε ακριβώς αυτό : πως πρόκειτε για μια απλή υπόθεση.

[ όταν λέω ύλη εννοώ ΚΑΙ ενέργεια ]
-------------------------------------------------------------------

Αυτα τα ειπε ο Μπαρμπαγιωργος στο τοπικ Αταραξια και ευημερια στις
3-2-11 ωρα 09.48,επικροτωντας δικη μου τοποθετηση περι των υποθετικων
σωματιδιων,των σκεπτονιων.

Και τωρα ερχεται και λοιδωρει οτι ποσταρω αυτοαναιρουμενος.
θαυμαστε την μικροπρεπεια του ανδρος!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 11/03/2011 00:16:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 00:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβαζοντας το προηγουμενο κειμενο του Μπαρμπαγιωργου
ευκολα θα μπορουσα να ισχυρισθω,οτι ο τυπος οχι δεν εχει δει
απλως αμφιθεατρο πανεπιστημιου,αλλα δεν εχει περασει,ουτε
απο εξω.
Ομως οχι.Σεβαστηκα τις αποψεις του και αφου διαβασα το ποστ
αρκετες φορες,εννοησα τι ηθελε να πει ο συγγραφεας,ασχετως αν
μια απλη αναγνωση δειχνει αρλουμπολογια.
Τι να κανουμε?
Δεν ειμαστε ολοι μικροπρεπεις!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 09:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αυτα τα ειπε ο Μπαρμπαγιωργος στο τοπικ Αταραξια και ευημερια στις
3-2-11 ωρα 09.48,επικροτωντας δικη μου τοποθετηση περι των υποθετικων
σωματιδιων,των σκεπτονιων.


Ναι, και ;

Κατ' αρχήν, αυτή η δημοσίευσή μου θα έπρεπε να σου δείξει πόσο προσεχτικός είμαι με τέτοιες έννοιες και τέτοιες προσεγγίσεις. Που ακριβώς φαίνεται ότι επικροτώ εγώ την δική σου τοποθέτηση περί "σκεπτονίων" ; [ Βασικά, βλέπεις ότι την λέξη την βάζω σε εισαγωγικά ; ]

quote:
zip

Συνεπώς, ο όρος "σκεπτόνιο" δεν μου προκαλεί έκπληξη, γιατί κατά πάσα πιθανότητα αναφέρεται στο πρωταρχικό, βασικό υλικό σωματίδιο της υλικής σκέψης.


Έπειτα, εγώ ισχυρίζομαι πως ο όρος "σκεπτόνιο" δεν μου προκαλεί έκπληξη. Αυτά είναι ακριβώς τα λόγια μου. Και δεν μου προκαλεί έκπληξη με τον ίδιο τρόπο που δεν μου προκαλεί έκπληξη ο όρος "γκραβιτόνιο" ή "βαρυτόνιο". Υποθετικό σωματίδιο το ένα, υποθετικό και το άλλο. Καμία έκπληξη λοιπόν γιατί έχω συναντήσει τέτοιες έννοιες κι αλλού.

Πάμε παρακάτω :

quote:
zip

Παλιότερα είχα διατυπώσει την άποψη πως η σκέψη είναι ύλη. Ύλη άγνωστης μορφής βέβαια, που δεν γνωρίζω τα δομικά συστατικά της, αλλά με όλα τα χαρακτηριστικά της ύλης όπως π.χ όγκο ή βάρος. Η άποψη αυτή, μάλλον καλύτερα ... η εντύπωση αυτή για τις σκέψεις, μου δημιουργήθηκε κατόπιν ορισμένων παρατηρήσεων [ παρατηρήσεων δηλ. που έκανα εγώ σε μένα, στον εαυτό μου, σε προσωπικό επίπεδο ] που επιβεβαίωναν ότι οι σκέψεις δεν είναι απλώς άυλες και ακαθόριστες νοητικές μορφές. Παρατήρησα λοιπόν [ κατόπιν ανάλογης αντιστοιχίας ] πως ο νους μας, [ και αυτό το λέμε πάρα πολύ συχνά, είναι μια πολύ συνηθισμένη έκφραση ], "βαραίνει από τις σκέψεις", κουράζεται από τις σκέψεις.

[ Αυτά που βάζω με bold είναι ακόμη μια απόδειξη γι' αυτό που σου είπα και στο παρόν θέμα σχετικά με το πως φτιάχνονται οι θεωρίες και τι είναι οι θεωρίες. Οι θεωρίες - στο λέω για τρίτη φορά μπας και το κατανοήσεις γιατί μάλλον πρόβλημα αντίληψης μου φαίνεται πως έχεις - φτιάχνονται ως ερμηνεία κάποιων παρατηρήσεων. Αληθινών παρατηρήσεων δηλ. όχι φαντασίες. Εγώ π.χ δεν φαντάστηκα την φράση "ο νους μου βαραίνει από τις σκέψεις". Την άκουσα και την ακούω να την λένε πολύ συχνά οι άνθρωποι. Είναι δηλ. μια αληθής παρατήρηση. Προσπαθώντας λοιπόν να ερμηνεύσω τον λόγο που λέγεται αυτή η φράση, αυτό το "γιατί" δηλ. και βασισμένος κατ' εξοχήν στο ρήμα - δηλ. στην λέξη που φέρει την ενέργεια της φράσης - υπέθεσα πως η σκέψη μπορεί να είναι ύλη. Και παρακάτω το δικαιολογώ ]

Πιστεύω πάρα πολύ στην δύναμη των απλών, λαϊκών εκφράσεων που εθιμοτυπικά περνάνε από γενιά σε γενιά. Γιατί π.χ να υπάρχουν εκφράσεις του τύπου "το μυαλό μου βάρυνε από τις σκέψεις" ή "γέμισα το κεφάλι μου με σκέψεις"; Έτσι λοιπόν, αν ερμηνεύσουμε κυριολεκτικά τις φράσεις μας δημιουργείται μια εντύπωση - δικαιολογημένη - πως οι σκέψεις καταλαμβάνουν χώρο, άρα έχουν όγκο [ αφού γεμίζουν κάτι, στην συγκεκριμένη περίπτωση, το μυαλό μας ] και έχουν βάρος [ αφού βαραίνουν κάτι, και πάλι στην συγκεκριμένη περίπτωση το μυαλό μας ].


Στην απάντησή μου λοιπόν, δηλώνω ξεκάθαρα πως αυτό που λέω δεν είναι άποψη αλλά εντύπωση. Αντιθέτως εσύ ανακοινώνεις πως αυτό που λες είναι θεωρία. Εγώ λοιπόν μιλάω για μια εντύπωση, εσύ μιλάς για μια θεωρία. Πολύ σημαντική διαφορά. Επίσης, πουθενά δεν επικροτώ την δική σου τοποθέτηση. Εγώ διάβασα αυτό :

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ, 31/1/2011

Είχα πει μπας και ερχόταν κατα δω και ο ζιπ, και μιας και είναι φυσικός θα είχε περισσοτερο ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση.


και είπα ας γράψω κι εγώ την γνώμη μου. Το συγκεκριμένα θέμα ξεκινάει την 28/1, ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ με προσκαλεί την 31/1, εγώ απαντώ την 3/2. Επίσης, σημείωσε πως είναι η μοναδική μου δημοσίευση στο συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεις. Δεν έχω γράψει δηλ. τίποτε άλλο γιατί αφ' ενός είπα να είμαι λίγο ευγενικός με την όλη κουβέντα που γίνεται εκεί, σ' εκείνο το θέμα δηλ. αφ' ετέρου αυτό το :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Επειδη,ανεκαθεν,εμεις οι αστροφυσικοι και οι φυσικοι γενικα,
προσπαθουσαμε πρωτα να εκφρασουμε την θεωρεια ενος φαινομενου και
μετα,να προχωρουμε στην πειραματικη αποδειξη,οπου αυτο ηταν εφικτο.


μου φάνηκε σαν εκείνο το "Εμείς οι ναυτικοί" του Μαργαρίτη αλλά είπα στον εαυτό μου, "κάτσε να δούμε ...". E, όταν άρχισες μετά τις ανοησίες περί Βέρμοντ, λέω 'ντάξει, ο τύπος τα καίει τα κάρβουνα, κάτσε να ρίξω κι εγώ μια ζεϊμπεκιά, να 'ουμ'.

Άλλη σημαντική διαφορά : Η δημοσίευσή μου τελειώνει με τις φράσεις : "Βέβαια, είναι παρακινδυνευμένο να υιοθετήσουμε την ύπαρξη ενός τέτοιου σωματιδίου [ από την στιγμή που δεν το έχουμε βρει ] αλλά τίποτε δεν μας εμποδίζει να το υποθέσουμε. Αρκεί να μην ξεχνάμε ακριβώς αυτό : πως πρόκειτε για μια απλή υπόθεση."

Τέλος πάντων, θα σου πω και κάτι άλλο :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αρα το 100% του συμπαντος ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει.


Δεν έχω ξαναδιαβάσει ποτέ μια τόσο υλιστική προσέγγιση για το σύμπαν. Και να σκεφτεί κανείς δηλ. πως στο φόρουμ την φήμη του υλιστή την έχω εγώ. Εμένα δηλ. με κατηγορούν πως είμαι υλιστής. Αυτό που λες, και φιλοσοφικά δηλ. να το δεις, είναι μια ακρότητα, ατεκμηρίωτη ακρότητα, μια θέση δηλ. που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που λες εσύ ο ίδιος απευθυνόμενος στον Κηφέα αλλά και σε μένα :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

5/3/2011 προς Κηφεύς - Αν εχω λαθος διορθωσε με],προσπαθεις μεσα στο μυαλο σου κι εσυ να συνδυασεις τα γνωστα με τα αγνωστα κομματια της υπαρξης σε υλικο και πνευματικο επιπεδο.

[...]

6/3/2011 - Επισης πρεπει να γινει κατανοητο,οτι δεν εκφραζομαι ως απολυτος φυσικος,αλλα ο,τι κανω την παραλογη ισως για μερικους, προσπαθεια να συγχωνευσω την υλη με το πνευμα,σε ενα ενιαιο πεδιο.


Ενώ λοιπόν στα παραπάνω φαίνεται πως διαχωρίζεις την ύπαρξη σε ύλη και πνεύμα, έρχεσαι μετά και συμπεραίνεις πως το 100% του συμπαντος ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει. Και το πνεύμα που πήγε ; Ούτε 1% δηλ. για το πνεύμα ; Τότε γιατί διαχωρίζεις την ύπαρξη σε ύλη και σε πνεύμα ; Αφού για σένα, τα πάντα είναι ύλη, το 100% δηλ.

Με βάση όλα τα παραπάνω το ποιος είναι "μόνιμος καραγκιόζης", άσε να το αποφασίσουν οι αναγνώστες. Επαναλαμβάνω λοιπόν αυτό που σου είπα και το έκανες γαργάρα :

quote:
zip

Ο Αστρολόγος και ο Αστροφυσικός έχουν μια ομοιότητα : Και τα δύο αρχίζουν από "αστρό -"


Με τις υγείες σου ...

Επίσης

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ (προς Εαρινό)

Εχεις παρατηρησει οτι εγω δεν χρησιμοποιοω εκφρασεις τυπου Ζιπ και δεν μειωνω κανεναν σε προσωπικο επιπεδο.

[...]

Ζιπ εισαι ενας μονιμος καραγκιοζης.

Εισαι ελεινος και τρισαθλιος συνομιλητης.


Επίσης

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν ζητω προσωπικες αναμοχλευσεις,παρα μονο θεσεις για το ταξιδι της ψυχης

[ κόλλησε αυτός, εκεί ... στο ταξίδι της ψυχής. ]


[ το link ;;; ε, ρε γλέντια ... ]

Edited by - zip on 11/03/2011 10:48:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλεπω αισθανθηκες την αναγκη να απολογηθεις
Μπαρμπαγιωργο.Γιατι αραγε?

Μπαρμπαγιωργο,σκεψεις εκφραζω,αν η σκεψη ειναι υλη,
τοτε αυτο κι εκεινο ισως εξηγει,απο τι απαρτιζεται.
Αν ειναι αυλη τοτε αυτο κι εκεινο,συμβανει.
Ψαχνω,μπαρμπα,δεν υιοθετω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το λινκ θα το παρεις αν απαντησεις.
Ολοκληρος ο χρονος ζωης ενος σωματιδιου ειναι γνωστος?
Βλεπω αποφευγεις να δωσεις απαντηση.Εχεις μυριστει την
απολυτη ξευτιλα που σε περιμενει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα, δώσε ρε Καματερέ το link ... plz δηλ. Σου είπα, για τον χρόνο των σωματιδίων ρώτα την αρχή της αβεβαιότητας. Άμα σου απαντήσει, τα ξαναλέμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:34:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγώνας για την επικράτΕΙσΥ....???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Έλα, δώσε ρε Καματερέ το link ... plz δηλ. Σου είπα, για τον χρόνο των σωματιδίων ρώτα την αρχή της αβεβαιότητας. Άμα σου απαντήσει, τα ξαναλέμε ...
--------------------------------------------------------

Ασε τα σαπια Μπαρμπαγιωργο.
Απαντησε ναι ή οχι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Γιατι αποκαλεις μπαρμπαγιωργο τον μπαρμπαπαυλο;
-----------------------------------------------------

Πως να τον πω?
Μπαρμπαβλαχο?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Εαρινε

Αν ερθουμε και οι δυο για ψυχαναληση
θα σκισεις τα διπλωματα σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ' αρχήν, "Επιστήμονα", όταν χρησιμοποιείς το quote βάζε και στο τέλος της φράσης που θέλεις να παραθέσεις, το /quote μέσα σε αγκύλες. Η σωστή σύνταξη είναι
 [quοte] παράθεση [/quote] 

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνέχισε έτσι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Συνέχισε έτσι ...

------------------------------------------------------

Ετσι θα συνεχισω και αν δεν σου αρεσει ή διαφωνεις
να ξερεις οτι...συσκοτισθηκα πολυ!!
Υπαρχουν παντα και καλυτεροι <<φυσικε>>.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 11:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Υπαρχουν παντα και καλυτεροι <<φυσικε>>.


Ασφαλώς αλλά εσύ δεν συγκαταλέγεσαι σ' αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 12:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω ξαναδιαβάσει ποτέ μια τόσο υλιστική προσέγγιση για το σύμπαν. Και να σκεφτεί κανείς δηλ. πως στο φόρουμ την φήμη του υλιστή την έχω εγώ. Εμένα δηλ. με κατηγορούν πως είμαι υλιστής.

Υλιστής δεν είσαι και το ξέρουμε αυτό απο τον deva parinito.Το πρόβλημα όμως με εσένα είναι οτι θέλεις να σε βλέπουμε έτσι,ώς υλιστή δηλαδή.Δεν ξέρω γιατί το κάνεις αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 12:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν έχω ξαναδιαβάσει ποτέ μια τόσο υλιστική προσέγγιση για το σύμπαν. Και να σκεφτεί κανείς δηλ. πως στο φόρουμ την φήμη του υλιστή την έχω εγώ. Εμένα δηλ. με κατηγορούν πως είμαι υλιστής.

Υλιστής δεν είσαι και το ξέρουμε αυτό απο τον deva parinito.Το πρόβλημα όμως με εσένα είναι οτι θέλεις να σε βλέπουμε έτσι,ώς υλιστή δηλαδή.Δεν ξέρω γιατί το κάνεις αυτό.



----------------------------------------------------------------
Αλεχ

Χαιρομαι που εντοπισες αυτη την υποσταση του Ζιπ.Αυτο σημαινει
οτι υπαρχουν και αλλοι που το ειδαν.Δεν το παιζει υλιστης,ουτε
και πνευματιστης.Απλα,προσωποποιει συγκεκριμενα τις επιθεσεις
του,αγνωστο γιατι.Ισως να νομιζει οτι τα <<θεμελια>> του φορουμ
δεν σηκωνουν αλλο πνευματιστη φυσικο.Ηθελε τα πρωτεια.
Τα Παντα ολα και τα Κοαλα τιποτα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 15:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip:

μου φάνηκε σαν εκείνο το "Εμείς οι ναυτικοί" του Μαργαρίτη αλλά είπα στον εαυτό μου, "κάτσε να δούμε ...". E, όταν άρχισες μετά τις ανοησίες περί Βέρμοντ, λέω 'ντάξει, ο τύπος τα καίει τα κάρβουνα, κάτσε να ρίξω κι εγώ μια ζεϊμπεκιά, να 'ουμ'.
---------------------------------------------------------------

Μολις εμαθα,οτι οι επιστημονες απαγορευεται να εχουν
βιωματικες εμπειριες.Τι λες ρε Ζιπ!!Δεν το ηξερα!!!

-------------------------------------------------------------------
Ζιπ:
Αρα το 100% του συμπαντος ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει.


Δεν έχω ξαναδιαβάσει ποτέ μια τόσο υλιστική προσέγγιση για το σύμπαν. Και να σκεφτεί κανείς δηλ. πως στο φόρουμ την φήμη του υλιστή την έχω εγώ. Εμένα δηλ. με κατηγορούν πως είμαι υλιστής. Αυτό που λες, και φιλοσοφικά δηλ. να το δεις, είναι μια ακρότητα, ατεκμηρίωτη ακρότητα, μια θέση δηλ. [red]που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που λες εσύ ο ίδιος
-------------------------------------------------------------------

Εγω εξυπνακια,μετεφερα τα λογια αλλου επιστημονα,που επιμελως
κρυβεις απο την παραπομπη σου και ειπα αρα,και εννοειτε το ΣΥΜΦΩΝΑ
ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ,αφου ειναι ετσι θα ειναι και γιουβετσι.Και καλη
σου ορεξη,Μπαρμπαγιωργο διαστρεβλωτη.
--------------------------------------------------------------

ζιπ:

6/3/2011 - Επισης πρεπει να γινει κατανοητο,οτι δεν εκφραζομαι ως απολυτος φυσικος,αλλα ο,τι κανω την παραλογη ισως για μερικους, προσπαθεια να συγχωνευσω την υλη με το πνευμα,σε ενα ενιαιο πεδιο.[/quote]

Ενώ λοιπόν στα παραπάνω φαίνεται πως διαχωρίζεις την ύπαρξη σε ύλη και πνεύμα, έρχεσαι μετά και συμπεραίνεις πως το 100% του συμπαντος ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει. Και το πνεύμα που πήγε ; Ούτε 1% δηλ. για το πνεύμα ; Τότε γιατί διαχωρίζεις την ύπαρξη σε ύλη και σε πνεύμα ; Αφού για σένα, τα πάντα είναι ύλη, το 100% δηλ.
--------------------------------------------------------------

Το γνωστο σου καραγκιοζιλικι παλι διχασμενε.
Εκατονταδες ποστ εχω δημοσιευσει εδω στο φορουμ,που δειχνουν
τις θεσεις μου απεναντι στην σκεψη,τον νου,σαν υλη και σαν
πνευμα.Αλλα που να το δεις εσυ!!
Εχεις εξελιχθει σε κυνηγο αγριων μποζονιων και συμπεριφερεσαι
σαν το κυριαρχο αρσενικο της αγελης,που του αμφισβητουν την
κυριαρχια.
Σε σκαει το γεγονος οτι πρωτος προτεινα τον γαμο μεταξυ
φυσικης και μετα-φυσικης για να προσεγγισουμε ορισμενα
θεματα.Και ξαφνικα γαντζωθηκες απο την υλη,πηρες και μια αποχη
και αρχισες να κυνηγας μποζονια,να τα πιανεις,να τα τεμαχιζεις
και να μας λες:να ρε τοσο ζουν,τι μαλακιες μας λες?
Φυσικα,αφου τα επιασες και τα τεμαχισες{διεσπασες} τοσο ζουν.
Αυτα που σου ξεφυγαν ποσο ζουν αραγε?
Αυτη η ρημαδα η σκεψη σου,οταν εξερευνει την φουστα της Νικολετας
λες να χρησιμοποιει τα σωματιδια που σου ξεφυγαν?
Μηπως κανει αυλη τηλεμεταφορα?Μηπως υλικη?
Δεν σε απασχολει.
Η φουστα ειναι το ζητουμενο!
--------------------------------------------------------------

Ζιπ:

Επαναλαμβάνω λοιπόν αυτό που σου είπα και το έκανες γαργάρα :

quote:
[b]zip

Ο Αστρολόγος και ο Αστροφυσικός έχουν μια ομοιότητα : Και τα δύο αρχίζουν από "αστρό -" [/quote]

Με τις υγείες σου ...
----------------------------------------------------------------

Και λοιπον?εγινες και γλωσσολογος τωρα?
Και τα δυο αρχιζουν απο Αστρο.Φοβερη διαπιστωση!
Και εγω το εκανα γαργαρα!!Για φαντασου.
Που απευθυνεσε ρε χαμενε στο διαστημα μεταξυ φουστας και
μηρων?Στον Τομας το Τραινακι?Μηπως στο Ρουλη τον Γερανουλη?
Γιατι μονο για εκει εχουν περαση οι αρλουμπολογιες σου.

--------------------------------------------------------------

Ζιπ:

[ το link ;;; ε, ρε γλέντια ... ]

----------------------------------------------------------------

Ε ρε γλεντια λεω κι εγω που θα γινουν.
Για αυτο αποφευγεις να απαντησεις.
Θα χορεψεις ζειμπεκικο να ουμ?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vitras
Μέλος 2ης Βαθμίδας


185 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 16:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα, δειτε τι διαβασα χτες...

http://news247.gr/kosmos/science/thewries_kai_ypotheseis_apo_ton_diakekrimeno_episthmona_d_nanopoylo.801078.html

Μεταξυ αλλων, αναφερεται και:

"Ο κ. Νανόπουλος είπε ακόμα ότι τα άλλα σύμπαντα -τα χαρακτήρισε "φυσαλίδες της πραγματικότητας" που απαρτίζουν το πολυσύμπαν- είναι δυνατό να βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους (κυριολεκτικά δίπλα μας!), αλλά δεν μπορούν να επικοινωνήσουν. Δεν απέκλεισε όμως ότι είναι πιθανώς δυνατό να γίνει μετάβαση από το ένα σύμπαν στο άλλο. Με λίγη δόση χιούμορ, ανέφερε ότι "θα έπρεπε να παρακαλάμε να μην ξυπνήσουμε ένα πρωί και γίνει ξαφνική ολική μεταβολή, για παράδειγμα περάσουμε από ένα σύμπαν με τέσσερις ("μεγάλες") σε ένα άλλο με έξι διαστάσεις"."

Ετσι για να γινεται κουβεντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 19:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Εγω εξυπνακια,μετεφερα τα λογια αλλου επιστημονα,που επιμελως κρυβεις απο την παραπομπη σου και ειπα αρα, και εννοειτε το ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ,αφου ειναι ετσι θα ειναι και γιουβετσι.Και καλη σου oρεξη,Μπαρμπαγιωργο διαστρεβλωτη.

[ Ποια λόγια και ποιανού επιστήμονα ; Τι λες ρε άνθρωπα ;;; ]

Το γνωστο σου καραγκιοζιλικι παλι διχασμενε. Εκατονταδες ποστ εχω δημοσιευσει εδω στο φορουμ,που δειχνουν τις θεσεις μου απεναντι στην σκεψη,τον νου,σαν υλη και σαν πνευμα.[ Ε, κι εγώ αυτές τις θέσεις σου πήρα και τις παρέθεσα, δεν έκανα κάτι άλλο. Τι φταίω εγώ που εσύ φάσκεις και αντιφάσκεις και δεν ξέρεις τι λες ; ] Aλλα που να το δεις εσυ!! Εχεις εξελιχθει σε κυνηγο αγριων μποζονιων και συμπεριφερεσαι σαν το κυριαρχο αρσενικο της αγελης,που του αμφισβητουν την κυριαρχια. Σε σκαει το γεγονος οτι πρωτος προτεινα τον γαμο μεταξυ φυσικης και μετα-φυσικης για να προσεγγισουμε ορισμενα θεματα.[ Ναι, δεν βλέπεις ; Δεν θα κοιμηθώ απόψε και θα σκέφτομαι τον γάμο. Τι τενεκές είσαι ρε φίλε ... ] Και ξαφνικα γαντζωθηκες απο την υλη,πηρες και μια αποχη και αρχισες να κυνηγας μποζονια,να τα πιανεις,να τα τεμαχιζεις και να μας λες:να ρε τοσο ζουν,τι μαλακιες μας λες? Φυσικα,αφου τα επιασες και τα τεμαχισες{διεσπασες} τοσο ζουν. Αυτα που σου ξεφυγαν ποσο ζουν αραγε? Αυτη η ρημαδα η σκεψη σου,οταν εξερευνει την φουστα της Νικολετας λες να χρησιμοποιει τα σωματιδια που σου ξεφυγαν? Μηπως κανει αυλη τηλεμεταφορα?Μηπως υλικη? Δεν σε απασχολει. Η φουστα ειναι το ζητουμενο!

[ Αντίλογος μηδέν, επιχειρηματολογία μηδέν, είναι φανερό πως βρίσκεσαι σε μεγάλη αναταραχή. Άσε "διάνοια", μας τα 'παν κι άλλοι ... ]

6/3/2011, ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Επισης πρεπει να γινει κατανοητο,οτι δεν εκφραζομαι ως απολυτος φυσικος,αλλα ο,τι κανω την παραλογη ισως για μερικους, προσπαθεια να συγχωνευσω την υλη με το πνευμα,σε ενα ενιαιο πεδιο.

zip - Ενώ λοιπόν στα παραπάνω φαίνεται πως διαχωρίζεις την ύπαρξη σε ύλη και πνεύμα, έρχεσαι μετά και συμπεραίνεις πως το 100% του συμπαντος ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει. Και το πνεύμα που πήγε ; Ούτε 1% δηλ. για το πνεύμα ; Τότε γιατί διαχωρίζεις την ύπαρξη σε ύλη και σε πνεύμα ; Αφού για σένα, τα πάντα είναι ύλη, το 100% δηλ.

[ Παρά την κρίση σου, δεν απαντάς επί της ουσίας σε αυτά που σε ρωτάω ... ]

Και λοιπον?εγινες και γλωσσολογος τωρα? Και τα δυο αρχιζουν απο Αστρο.Φοβερη διαπιστωση! Και εγω το εκανα γαργαρα!!Για φαντασου. Που απευθυνεσε ρε χαμενε στο διαστημα μεταξυ φουστας και μηρων?Στον Τομας το Τραινακι?Μηπως στο Ρουλη τον Γερανουλη? Γιατι μονο για εκει εχουν περαση οι αρλουμπολογιες σου.

[ Ξέρεις πολύ καλά που απευθύνομαι ... ]


To link ;;; τουμπεκί, ε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 20:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ(11/03/2011, 11:44:16):
quote:
Αν ερθουμε και οι δυο για ψυχαναληση
θα σκισεις τα διπλωματα σου?


Μου φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να γίνονται κάπως επικίνδυνα αυτού του είδους τα "παιγνίδια ταυτότητας"...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 21:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμμμ...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 22:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Πραγματικος Αναζητητης της Γνωσης
ειναι ενας Απαραμιλος Ακροβατης του
φευγαλεου οριου αναμεσα στον
δογματισμο και τον Μηδενισμο.


Φαινεται ακροβατω επικινδυνα Admin.
Μονον εγω?
Ισως πεσω,ισως οχι.
Θα εχω προσπαθησει ομως.
Πολλακις εχω δηλωσει οτι γνωριζω καλα τι
δικαιωματα μου παραχωρεις στην χρηση του
παροντος φορουμ,καθως και οτι αναγνωριζω
την απολυτη δικαιοδοσια σου,ως προς τους
χρηστες,που φιλοξενεις.
Δεν χρειαζονται υπονοουμενα μαζι μου.
Μπορεις ευθεως να προβαλεις την δυσαρεσκεια
σου,οπως και την αυταρεσκεια σου,ως προς τον
τροπο,που κανω χρηση του δικαιωματος που μου
παρεχεις να καταγραφω τις ιδεες μου,στον χωρο σου.
Αν ειμαι συμφωνος παραμενω,αν οχι αποχωρω και
χωρις κανενα παροξυσμο.
Αν θελεις να με καλεσεις σε απολογια για κατι
ευχαριστως να το κανεις και να απολογηθω.
Και εχεις παντα τον τελευταιο λογο.


Μετα απο ολα αυτα θα σε παρακαλουσα να μου δωσεις
μια εξηγηση για την ανωτερω φραση σου,η οποια
επιδεχεται διαφορες ερμηνειες και δεν θελω να
οδηγηθω σε λαθος συμπερασματα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2011, 23:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin:

quote:
Μου φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να γίνονται κάπως επικίνδυνα αυτού του είδους τα "παιγνίδια ταυτότητας"...

Αγαπητέ Admin,
για επικίνδυνα,δεν ξέρω,κουραστικά όμως
και ανάξια λόγου ΣΙΓΟΥΡΑ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Edited by - kapodistria on 11/03/2011 23:39:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 01:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, πριν από το ζήτημα που σε προβλημάτισε θα ήθελα καταρχάς να ξεκαθαρίσω κάτι, να τοποθετηθώ πάνω σε αυτά που όπως λες κι εσύ "πολλάκις έχεις δηλώσει" και που πολλάκις μου έχουν δημιουργήσει αρκετή δυσφορία... Λόγια σαν τα παρακάτω:
quote:
Πολλακις εχω δηλωσει οτι γνωριζω καλα τι
δικαιωματα μου παραχωρεις στην χρηση του
παροντος φορουμ,καθως και οτι αναγνωριζω
την απολυτη δικαιοδοσια σου,ως προς τους
χρηστες,που φιλοξενεις.
Δεν χρειαζονται υπονοουμενα μαζι μου.
Μπορεις ευθεως να προβαλεις την δυσαρεσκεια
σου,οπως και την αυταρεσκεια σου,ως προς τον
τροπο,που κανω χρηση του δικαιωματος που μου
παρεχεις να καταγραφω τις ιδεες μου,στον χωρο σου.
Αν ειμαι συμφωνος παραμενω,αν οχι αποχωρω και
χωρις κανενα παροξυσμο.
Αν θελεις να με καλεσεις σε απολογια για κατι
ευχαριστως να το κανεις και να απολογηθω.
Και εχεις παντα τον τελευταιο λογο.

Για να εξηγούμαι και ταυτόχρονα να μη σε αδικώ: δέχομαι χωρίς αμφισβήτηση πως αυτά που λες εκφράζουν μία ειλικρινώς καλή πρόθεση από πλευράς σου.
Παρολαυτά δεν μπορώ να συμφωνήσω με μεγάλο μέρος των παραπάνω λόγων σου τα οποία αφορούν τον ρόλο μου/μας στα Forums. Δεν εκφράζουν τη γενικότερη νοοτροπία του χώρου και την στάση μας -αναφερόμενος στην ομάδα των Συνεργατών του Esoterica- απέναντι στην Κοινότητα Διαλόγου των Forums. Δεν έχουμε καμία δικαιοδοσία πάνω στους χρήστες, δεν πρέπει και δεν θέλουμε. Ούτε φυσικά και θέλουμε τον "τελευταίο λόγο". Αυτό που κάνουμε είναι να συμβάλλουμε στη συν-δημιουργία και στη συντήρηση ενός Ανοικτού περιβάλλοντος Διαλόγου πάνω στην ευρύτερη θεματολογία της Αναζήτησης, της Φιλοσοφίας -Μεταφυσικής και ευρύτερης- καθώς και του Μυστικισμού/Εσωτερισμού. Αυτά σε συνεργασία πάντα με την Κοινότητα. Διαθέτουμε βέβαια κάποιους ειδικούς ρόλους και εξυπηρετούμε κάποιες ειδικές λειτουργίες και υπό κάποια έννοια φιλοξενούμε τους συμμετέχοντες και τις συζητήσεις αλλά με όχι πολύ διαφορετική έννοια από την φιλοξενία που εκφράζουν και τα υπόλοιπα Μέλη της Κοινότητας -ειδικότερα όσοι/ες αισθάνονται σε μεγαλύτερο βαθμό αυτή την ιδιότητα -του Συμμετέχοντα σε μία Ανοικτή Κοινότητα.
Δεν έχουμε λοιπόν κάποιο ιδιαίτερα επευξημένο σύνολο δικαιωμάτων σε σχέση με τα υπόλοιπα Μέλη... μόνον αυτά που αφορούν στις λειτουργίες μας και τελειώνω εδώ μ'αυτό το ζήτημα.

-------------------

Ας περάσουμε τώρα στο πιο ειδικό θέμα, αυτό της φράσης μου η οποία σε προβλημάτισε. Δικαίως ζητάς εξήγηση, παρολαυτά δεν θα ήθελα να το εξειδικεύσω σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν θέλω να προκαλέσω προσωπικό πρόβλημα σε κανέναν και ούτε να εισέλθουμε σε κάποιον πιθανά ατέρμονα βρόχο αντιπαραθέσεων. Προτιμώ να αναφερθώ μάλλον γενικά έτσι ώστε να μεταδοθούν προς όποιον ενδιαφερόμενο τα μηνύματα που θεωρώ πως οφείλουμε να περάσουμε.
Η φράση δεν αναφέρονταν ειδικά σε σένα, πάρα μάλλον στην αναφορά σου στην ψυχανάλυση και σε ψυχαναλυτές...

Είναι πολύ απλό το ζήτημα ΝΙΚΟΜΑΧΕ: είναι σίγουρα διαφορετικό το να διατείνεται κάποιος ότι είναι ειδικός σε ένα επιστημονικό πεδίο και μάλιστα με τις ανάλογες περγαμηνές(και αυτό να μη συμβαίνει στην πραγματικότητα) από το να αφήνονται υπονοούμενα για ιδιότητες που αφορούν πιο ευαίσθητους τομείς, όπως την υγεία, σωματική όσο και ψυχική/διανοητική/πνευματική.

Ο καθένας είναι φυσικά ελεύθερος να ασχολείται με οποιοδήποτε πεδίο γνώσης τον ενδιαφέρει, και τον ενθουσιάζει πιθανώς, και μάλιστα να εξελιχθεί σε αυτό στον ανώτερο βαθμό που του είναι δυνατός. Είναι δικαίωμα και δυνατότητα που στον παρόντα χώρο υποστηρίζουμε εμφατικά, εννοώ σχετικά με τους μη-ειδικούς, και μάλιστα θεωρούμε πως η βαθιά και οργανωμένη μελέτη σε επιστημονικούς και φιλοσοφικούς τομείς αποτελεί προ-απαίτηση για την αυθεντική Αναζήτηση.

Προβλήματα όμως δημιουργούνται από την στιγμή που κάποιος υποδύεται κάτι που δεν είναι και ειδικά όταν μέσω αυτού επιχειρεί να επενδύσει με κάποια ατμόσφαιρα αυθεντίας τα λεγόμενά του και φυσικά ακόμη ειδικότερα όταν αυτή η άχλη αυθεντίας αφορά ευαίσθητους τομείς όπως αυτούς που ανέφερα παραπάνω και από την οποία εγείρονται και πιθανές επικινδυνότητες...

Δεν είναι απλά αυτά και αυτονόητα;


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 01:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

Ναι ειναι απλα αλλα οχι αυτονοητα.Παλι αφησες διφορουμενη
εννοια να περιφερεται μεσα στην προσπαθεια γενικευσης για
απο και προς ενδιαφερομενους.Αν ξερεις κατι για καποιον
συγκεκριμενα και εγω το αγνοω,θα ηταν κατανοητο.Τωρα δεν ειναι.
Και πρεπει να γινει.Ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτο.
Θα μπορουσα να υποθεσω απο τα λεγομενα σου,οτι απευθυνεσαι σε
μενα ως προς την ιδιοτητα μου,την οποια δεν θεωρεις αληθινη.
Θα μπορουσα να υποθεσω,απο τα λεγομενα σου παλι,οτι λαθος
προσεδωσα στον παραληπτη του μηνυματος μου,την ιδιοτητα του
ψυχαναλυτη.
Την δικη μου ιδιοτητα την ξερω.Των αλλων οχι.
Δεν θα πρεπει τωρα να γινεις σαφεστερος?

Οσον αφορα το πρωτο σκελος της απαντησης σου,ειναι καθολικα
σωστη και αποδεκτη και συμφωνη με τις αποψεις μου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 01:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και σιγουρα οταν καποιος δηλωνει ιδιοτητα
στο φορουμ,αν αυτη δεν ειναι αληθινη,δυνητικα
θα μπορουσε να παρασυρει καποιον αναγνωστη σε λαθος
συμπερασματα.Ισως να ηταν καλυτερα να αποφευγονται
οι δηλωσεις.Ισως να ελεγχονται πριν δημοσιοποιηθουν.
Ισως ετσι παραβιαζεται η ανωνυμια.Ισως δεν ξερω τι
αλλο.Ειλικρινα με προβληματισε η τοποθετηση σου Admin.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 02:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
quote:
Δεν θα πρεπει τωρα να γινεις σαφεστερος?

Ειλικρινά δεν το πιστεύω και έδωσα και κάποιους λόγους γι'αυτό. Θεωρώ ότι το προηγούμενο μήνυμα επαρκεί (επί της ώρας) "γι'αυτά που θέλει να κάνει"...

Πάντως, όπως σου ξαναείπα, δικαίως προβληματίζεσαι. Δίνοντας κάποιου είδους απάντηση θα σου πω ότι μπορείς να εστιάσεις στη συγκεκριμένη πρόταση(από το προηγούμενο μήνυμα):
"Η φράση δεν αναφέρονταν ειδικά σε σένα, πάρα μάλλον στην αναφορά σου στην ψυχανάλυση και σε ψυχαναλυτές..."



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 02:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην παραξενευεσαι Admin.
Αργησα να το καταλαβω και ειναι
δικο μου το λαθος.
Εχω το νου μου στην αυριανη συνθεση του
στοιχηματος,παρεα με λιγο Τζακ και δεν
ειμαι για πολυ <<διερευνητικη>> συζητηση.
forget!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 02:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

[...] παρεα με λιγο Τζακ [...]



Ελπίζω να μην είναι ο Αντεροβγάλτης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy