ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΘΕΩΡΙΑ ΧΟΡΔΩΝ-ΜΠΟΖΟΝΙΟ Ζ-ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 00:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΠΡΟΣ καθε ενδιαφερομενο,εκτος του Ζιπ.


ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΜΑΧWELL

Το 1867 ο James Clerk Maxwell φαντασθηκε με την σκεψη του,δυο
θαλαμους,τον Α και τον Β,καθε ενας απο τους οποιους θα ηταν γεματος
με αεριο ιδιας θερμοκρασιας και με μια πορτα αναμεσα τους.
Ως θυρωρο στη πορτα αυτη φαντασθηκε εναν Δαιμονα,που χωρις να παραγει
καν το ελαχιστο εργο,θα επετρεπε στα γρηγοροτερα κινουμενα σωματιδια
να περασουν απο τον Α στον Β θαλαμο και στα πιο αργα απο τον Β στον Α.
Μετα απο καποιο χρονικο διαστημα η ταχυτητα και η θερμοκρασια θα εχει αυξηθει στον θαλαμο Β.
Το εντελως κουφο και απιθανο αυτο πειραμα σκεψης,χρησιμοποιηθηκε
για να στηριξη τον Δευτερο Θερμοδυναμικο Νομο!!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΖΙΠ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 03:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς zip:
Σαφώς και η τοποθέτηση ενός θέματος στην κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ" δε σημαίνει ότι εμπεριέχει αντικειμενική, ολοκληρωμένη ή πραγματική Γνώση, η τοποθέτησή του στην ενότητα "Η ΣΟΦΙΑ" δεν το κάνει να σκορπά απλόχερα βαθιά Σοφία... κατά τον ίδιο τρόπο που η πιθανή ένταξη ενός θέματος στην ενότητα "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" δεν το κάνει... Θρησκεία! Οι τίτλοι των επιμέρους Ενοτήτων των χώρων Διαλόγου του Esoterica, ΔΕΝ προσαρτούνται στην Φύση και στη Ποιότητα των τοποθετήσεων που φιλοξενούνται σε αυτές. Είναι Ενδεικτικοί και υπό την γενική έννοια Κατηγοριοποιούν.

Τώρα, τα διάφορα σχετικά κίνητρα του καθενός θεματοθέτη ή γενικότερα συμμετέχοντα δεν νομίζω πως είναι και πάντα καλό να προσπαθούμε να τα ανακαλύπτουμε ή/και να τα ερμηνεύουμε... Τουλάχιστον εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, π.χ. να έχει διεκδικήσει κάτι ρητά ή με κάποιον τρόπο εμφανώς ο ίδιος ο συμμετέχων, ώστε να χρειαστεί να πάρει κάποιος θέση επ'αυτού. Εξάλλου σε τέτοιου είδους "ερμηνείες" εμπεριέχεται πάντοτε ο κίνδυνος σοβαρού σφάλματος και αδικίας και αν δεν είναι κάποιος σε μεγάλο βαθμό σίγουρος τόσο για την εξηγητική του ικανότητα όσο και για τα ηθικά του ερείσματα...

-------------------------

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

quote:
Admin

Λυπαμαι που δεν μπορω να ακολουθησω την προτροπη σου για
ηρεμο διαλογο,ωστε να ειναι κατανοητος απο ολους.
Ειναι σαν να περναω απο πλατεια με ενα τεραστιο ρολοι
και να με σταματανε να με ρωτησουν την ωρα!!!


Ομολογώ πως αυτά που έχω υποδείξει με bold δεν τα κατάλαβα καθόλου αγαπητέ NIKOMAXE...

Πάντως οι προτροπές μας(της ομάδας Συνεργατών) εξακολουθούν και ισχύουν αυτούσιες.

-------------------------

Προσωπικά τέλος, θα ήθελα να παρακολουθήσω την εξέλιξη της Συζήτησης από απόσταση για κάποιο χρονικό διάστημα.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 09:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

ΖΙΠ:Σου προτεινω να διαβασεις το βιβλιο του Γκοσδα.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Το εχω διαβασει πριν απο σενα [ Και πως ξέρεις πότε το έχω διαβάσει εγώ ;;;!!! ] και δεν απαξιωσα πουθενα τον Γκοσδα οπως επιτηδες λες.Εκανα μια αληθινη παρατηρηση.Αφαιρεσε ή οχι ο Γκοσδας την κινηση? [ Δεν αφαίρεσε την κίνηση, τι να αφαιρέσει την κίνηση ; πως να την αφαιρέσει ;;;!!! Αφαίρεσε τον χρόνο, το t. Πω, πω, φίλε είσαι πολύ άσχετος! ] Το εκανε.Αυτο μονο παρατηρησα.Που τον απαξιωσα? [ Η απάντησή σου, με τον τρόπο που έγινε, δείχνει ακριβώς αυτό : απαξίωση ] Οπως θελεις τα παρουσιαζεις με σκοπο την προβολη σου. Ειτε σου αρεσει ειτε οχι Ζιπ,δεν εισαι ο μονος φυσικος στο φορουμ. [ Δεν έχω πρόβλημα με αυτό ρε φίλε ] Δικαιωμα του ειναι του Γκοσδα να κανει οτι θελει την θεωρια του και δικαιωμα μου εμενα να αναφερω αυτο που κανει και χωρις σχολια. [ Μας απαγορεύεις και να σχολιάζουμε τώρα ; Πας καλά ;]

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

ΖΙΠ:Ο χρονος ζωης ενος σωματιδιου ειναι τοσο μικρος που δεν προλαβαινει η σκεψη να το καβαλησει!Που στηριζεις την θεωρια σου?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:Και εδω ο Ζιπ προσπαθει να μειωσει τον λογο μου λεγοντας το 1/3 της αληθειας.Οχι πως δεν το ξερει,αλλα στηριζεται στο οτι οι μη φυσικοι δεν θα το ξερουν.Αλλη μια ηλιθια παγιδα ή εσκεμενη προσβολη. Ο χρονος ΗΜΙ-ζωης των σωματιδιων,ειναι ο χρονος μεταξυ δημιουργιας και διασπασης τους. [ Ναι, και ; ] Μπορουμε να μετρησουμε τον ΜΕΣΟ χρονο ζωης σε μια διασπαση ενος δειγματος ενος σωματιδιου. [ Ναι, και ; Ποιος είναι ο μέσος χρόνος ζωής του μποζονίου Ζ ; Δεν τον ξέρουμε ; Τον ξέρουμε. Είναι ελάχιστος. ] ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ ο χρονος ζωης ενος σωματιδιου ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να προβλεφθει. Αρα λοιπον αυτα δημιουργουνται συνεχως στο συμπαν και τρεχουν για παντα ελευθερα,εως οτου διασπασθουν και μετα ισως συνεχιζουν τα παραγωγα τους [ Λες ό,τι να ' ναι ρε φίλε, ό,τι να 'ναι. Επαναλαμβάνω : Είσαι πάρα πολύ άσχετος ] σε μια ατερμονη διαδικασια γεννησης και θανατου. Πανω σε αυτα,θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ λεω,να μεταφερεται η σκεψη.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, οχι οτι ειναι ετσι.Υποθετικα αναρωτιεμαι,αν θα ΜΠΟΡΟΥΣΕ. Ακους ΖΙΠ?

[ Ρε φίλε, είσαι σοβαρός ; Και θες να πιστέψουμε πως έχεις βγάλει και Πανεπιστήμιο ; Ακόμη και απορία σου δηλ. υποθετική είναι ; E, και η δική μου απάντηση υποθετική είναι : Σου λέω, ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ. ]


Edited by - zip on 08/03/2011 10:06:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 09:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Admin

Σαφώς και η τοποθέτηση ενός θέματος στην κατηγορία "Η ΓΝΩΣΗ" δε σημαίνει ότι εμπεριέχει αντικειμενική, ολοκληρωμένη ή πραγματική Γνώση, η τοποθέτησή του στην ενότητα "Η ΣΟΦΙΑ" δεν το κάνει να σκορπά απλόχερα βαθιά Σοφία... κατά τον ίδιο τρόπο που η πιθανή ένταξη ενός θέματος στην ενότητα "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" δεν το κάνει... Θρησκεία! Οι τίτλοι των επιμέρους Ενοτήτων των χώρων Διαλόγου του Esoterica, ΔΕΝ προσαρτούνται στην Φύση και στη Ποιότητα των τοποθετήσεων που φιλοξενούνται σε αυτές. [ Τα μεμονωμένα topics όμως, θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να προσαρτούνται ] Είναι Ενδεικτικοί και υπό την γενική έννοια Κατηγοριοποιούν.

[ Νομίζω, κάνεις ένα λάθος, νοηματικό δηλ. ή ίσως εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά αυτό που λες. Δεν κατηγοριοποιούν οι ενότητες τα topics. Το αντίθετο νομίζω συμβαίνει. Τα topics και το περιεχόμενό τους, "φτιάχνουν", δίνουν οντότητα ας πούμε, στις Ενότητες. Οι Κατηγορίες και οι τίτλοι των Ενοτήτων υπάρχουν - και καλώς υπάρχουν - για να βοηθούν τους χρήστες όταν δημιουργούν ένα topic, με την έννοια δηλ. οι ίδιοι να το δημοσιεύσουν σε μια υπάρχουσα κατηγορία ανάλογα με το θέμα που πραγματεύονται. Αν κανένας από τους χρήστες δεν το λάβει αυτό υπ' όψην του, τότε στο φόρουμ θα δημιουργηθεί ένας χαοτικός κατάλογος θεμάτων. ]

Τώρα, τα διάφορα σχετικά κίνητρα του καθενός θεματοθέτη ή γενικότερα συμμετέχοντα δεν νομίζω πως είναι και πάντα καλό να προσπαθούμε να τα ανακαλύπτουμε ή/και να τα ερμηνεύουμε... Τουλάχιστον εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, π.χ. να έχει διεκδικήσει κάτι ρητά ή με κάποιον τρόπο εμφανώς ο ίδιος ο συμμετέχων, ώστε να χρειαστεί να πάρει κάποιος θέση επ'αυτού. Εξάλλου σε τέτοιου είδους "ερμηνείες" εμπεριέχεται πάντοτε ο κίνδυνος σοβαρού σφάλματος και αδικίας και αν δεν είναι κάποιος σε μεγάλο βαθμό σίγουρος τόσο για την εξηγητική του ικανότητα όσο και για τα ηθικά του ερείσματα...

[ Το ζήτημα είναι το εξής : Συμμετέχω σε ένα φόρουμ που έχει κατηγορίες θεμάτων. Ε, κάποια στιγμή θέλω κι εγώ να δημοσιεύσω ένα νέο θέμα, ένα νέο topic. Που θα το δημοσιεύσω ; Σε ποια κατηγορία ; Αν το δημοσιεύσω σε μια άσχετη κατηγορία, τότε δύο τα ενδεχόμενα : Ή είμαι βλάκας και δεν ξέρω τι λέω, δηλ ασυνείδητα το δημοσιεύω εκεί που το δημοσιεύω ή το κάνω σκόπιμα, συνειδητά δηλ. και έχω κάποιον λόγο που το κάνω. ]


Όπως και να 'χει, οι κατηγορίες στο forum εξυπηρετούν έναν σκοπό. Διαφορετικά, δεν έχει νόημα να υπάρχουν.


Edited by - zip on 08/03/2011 10:14:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 12:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα αφαιρεσε το t απο την κινηση.Εγραψα την κινηση λογω
νευρικης βιασυνης και ουτε που το προσεξα.

Παραβλεπουμε το γεγονος οτι ο χρονος ζωης ενος σωματιδιου
ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ειναι γνωστος και προβλεψιμος

Για τα αλλα...

Και για οσα ακολουθησουν...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 14:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μελετη των Michael Morris και Kip Thorne σωματιδιακων φυσικων
του Caltech.{τεχνολογικο ινστιντουτο Καλιφορνιας}

Περι γενικων ιδιοτητων που ειναι απαραιτητες για μια
σκουληκοτρυπα να παραμεινει ανοικτη.
Διεπιστωσαν οτι η γεωμετρια μιας σκουληκοτρυπας ειναι εγγενως
ασταθης.
Μια σκουληκοτρυπα ειναι δυνατον να ειναι σταθερη και αμετακλητη
στο χρονο,μονο αν περιεχει ΕΞΩΤΙΚΗ υλη.Σωματιδια εξωτικης υλης
δηλαδη.Τετοια υλη εχει αρνητικη ενεργειακη πυκνοτητα και αρνητικη
πιεση μεγαλυτερη απο την πυκνοτητα.
Τετοια υλη καλειται ΕΞΩΤΙΚΗ καθως μοιαζει πολυ λιγο εως ΚΑΘΟΛΟΥ
με τις μορφες της γνωστης υλης.Ολες οι γνωστες μορφες υλης εχουν
θετικη ενεργειακη πυκνοτητα και πιεσεις που ειναι παντα μικροτερες
απο την ενεργειακη πυκνοτητα,σε μεγεθος.
Ταδε εφη...Μορρις και Θορν.

Τι ειπατε βρε παιδια?εξωτικα σωματιδια?
Δεν ξερετε οτι υπαρχει ο Ζιπ?


Η ανωτερω ερευνα εχει δειξει οτι ειναι δυσκολο αλλα οχι αδυνατο
να χρησιμοποιηθουν τα κβαντικα αποτελεσματα για να ανοιξει μια
σκουληκοτρυπα μεγαλυτερη απο το μεγεθος Planck.Εδω ερχεται ο
καθηγητης Αντωνιαδης,που προανεφερα και αντιστρεφει προς τα πανω
αυτη τη σταθερα.Για να γινουν ολα αυτα απαιτειται υπαρξη υλης
αγνωστη ισως ακομη ή και γνωστης αγνωστων ομως ιδιοτητων.Βλεπε
μποζονια,γκραβιτονια,λεπτονια,μιονια και παραγωγων αυτων.
Μια σκουληκοτρυπα,χρησιμοποιωντας τετοια υλη θα μπορει να μεταφερει
τα παντα οσα αποτελουνται απο υλη.Και την σκεψη,φυσικα.

Βλεπεις Ζιπ?Φυσικοι μπορουν να ειναι πολλοι.Θεωρητικοι κβαντικοι
ομως λιγοι!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 14:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθηγητης σωματιδιακης φυσικης και κβαντικος θεωρητικος
φυσικος,Seth Lloyd του ΜΙΤ.{Τεχν.Ινστ.Μασαχουσετης}

<<ειναι δυνατον για τα σωματιδια να ταξιδευσουν στο τουνελ
του χρονου απο το μελλον στο παρελθον και αντιστροφα.>>
Ο ιδιος και η ομαδα του συνδυαζουν τα φαινομενα του κβαντικου
εναγκαλισμου και της κβαντικης μετα-επιλογης και διατεινονται
οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ και υλης δια μεσου του
χρονου και του χωρου.Δηλαδη παρελθον-παρον-μελλον και
πολλαπλων συμπαντων.
Περισσοτερες λεπτομερειες arxiv.org-Quantum Physics.

Τι λενε και κανουν οι κακομοιρηδες εκει στο ΜΙΤ?
Δεν σκεφθηκαν οτι υπαρχει ο Ζιπ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 15:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο το βιβλιο του Michio Kaku, <<Parallel Worlds>>

Χρονικα παραδοξα με αψυχη υλη.
<<Ας υποθεσουμε οτι το 330π.χ. λιγο πριν την μαχη του
Μ.Αλεξανδρου με τον Δαρειο τον Γ της Περσιας,στελνουμε
στο παρελθον πολυβολα,συνοδευομενα απο οδηγιες χρησης.
Δυνητικα κατι τετοιο θα μπορουσε να αλλαξει εντελως την
μεταγενεστερη ευρωπαικη ιστορια>>.

Τι λετε κυριε Κακου?Θα στειλετε πολυβολα στο παρελθον?
με τι σωματιδια θα το κανετε?
Δεν ξερετε οτι υπαρχει ο Ζιπ?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2011, 21:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νικόμαχε, δεν είχα χρόνο να παρακολουθήσω τις τελευταίες μέρες καθόλου τα μηνύματα του esoterica. Όταν ενημερωθώ θα τα ξαναπούμε.

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 02:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ μια απορία πάνω σε αυτά που γράφεις στα τελευταία σου μηνύματα περί μεταφορά ύλης και σκέψης…

Για τον λόγο ότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω σε αυτό το θέμα (ελάχιστες), θα ήθελα να σε ρωτήσω όταν αναφέρεσαι για μεταφορά ύλης, εννοείς τηλεμεταφορά υποατομικών σωματιδίων (πληροφορία) ή εννοείς τηλεμεταφορά ενός «μακροσκοπικού αντικείμενου».
Εάν εννοείς το δεύτερο, κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει αυτό από την στιγμή που σεν μπορούμε να γνωρίζουμε ταυτόχρονα την ακριβή θέση και την ταχύτητα ενός σωματιδίου, δηλαδή κατά πόσο η μεταφορά θα είναι σωστή και όχι εσφαλμένη από την στιγμή που δεν μπορούμε να έχουμε ακριβείς πληροφορίες,(δηλαδή μεταφορά όλων των πληροφοριών) και ειδικά όταν πρόκειται για ένα «αντικείμενο» που θα περιέχει «τρισεκατομμύρια άτομα».
Όπως π.χ. αναφέρεις στο μήνυμα σου στις Απεστάλη: 08/03/2011, 15:14:34.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός με την απορία μου και να μην σε μπέρδεψα…

Υ.Γ – Δεν θα ήταν προτιμότερο να μην αναφέρεσαι στον zip κάθε φορά που τελειώνεις κάθε μήνυμα σου, δεν βρίσκω τον λόγο που πρέπει να συνεχίσουμε αυτήν την κόντρα, ελπίζω βέβαια να κάνει και το ίδιο από την πλευρά του και ο zip.


Edited by - elo on 09/03/2011 02:48:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 09:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Μελετη των Michael Morris και Kip Thorne σωματιδιακων φυσικων
του Caltech.{τεχνολογικο ινστιντουτο Καλιφορνιας}

Περι γενικων ιδιοτητων που ειναι απαραιτητες για μια
σκουληκοτρυπα να παραμεινει ανοικτη.
Διεπιστωσαν οτι η γεωμετρια μιας σκουληκοτρυπας ειναι εγγενως
ασταθης.
Μια σκουληκοτρυπα ειναι δυνατον να ειναι σταθερη και αμετακλητη
στο χρονο,μονο αν περιεχει ΕΞΩΤΙΚΗ υλη.Σωματιδια εξωτικης υλης
δηλαδη.Τετοια υλη εχει αρνητικη ενεργειακη πυκνοτητα και αρνητικη
πιεση μεγαλυτερη απο την πυκνοτητα.
Τετοια υλη καλειται ΕΞΩΤΙΚΗ καθως μοιαζει πολυ λιγο εως ΚΑΘΟΛΟΥ
με τις μορφες της γνωστης υλης.Ολες οι γνωστες μορφες υλης εχουν
θετικη ενεργειακη πυκνοτητα και πιεσεις που ειναι παντα μικροτερες
απο την ενεργειακη πυκνοτητα,σε μεγεθος.
Ταδε εφη...Μορρις και Θορν.

Τι ειπατε βρε παιδια?εξωτικα σωματιδια?
Δεν ξερετε οτι υπαρχει ο Ζιπ?


Η ανωτερω ερευνα εχει δειξει οτι ειναι δυσκολο αλλα οχι αδυνατο
να χρησιμοποιηθουν τα κβαντικα αποτελεσματα για να ανοιξει μια
σκουληκοτρυπα μεγαλυτερη απο το μεγεθος Planck.Εδω ερχεται ο
καθηγητης Αντωνιαδης,που προανεφερα και αντιστρεφει προς τα πανω
αυτη τη σταθερα.Για να γινουν ολα αυτα απαιτειται υπαρξη υλης
αγνωστη ισως ακομη ή και γνωστης αγνωστων ομως ιδιοτητων.Βλεπε
μποζονια,γκραβιτονια,λεπτονια,μιονια και παραγωγων αυτων.
Μια σκουληκοτρυπα,χρησιμοποιωντας τετοια υλη θα μπορει να μεταφερει
τα παντα οσα αποτελουνται απο υλη.Και την σκεψη,φυσικα
.


Για να μπορέσεις να το πεις αυτό ρε χρυσέ μου άνθρωπε, θα πρέπει πρώτα να έχεις αποδείξει ότι η σκέψη είναι ύλη. Εσύ αυτό που κάνεις είναι μια σειρά από υποθέσεις, υπόθεση στην υπόθεση στην υπόθεση και στο τέλος, θεωρώντας ότι η σκέψη είναι ύλη, αυθαιρετώντας δηλ. - είναι πασιφανές και εξώφθαλμο αυτό - λες "Μια σκουληκοτρυπα,χρησιμοποιωντας τετοια υλη θα μπορει να μεταφερει τα παντα οσα αποτελουνται απο υλη.Και την σκεψη,φυσικα", δηλ. φυσικό είναι για σένα η σκέψη να είναι ύλη και επειδή είναι ύλη, ε, μια σκουληκότρυπα θα μπορεί να την μεταφέρει. Απόδειξέ μας πρώτα ότι η σκέψη είναι ύλη, ε, και μετά το ξανακουβεντιάζουμε το θέμα.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Καθηγητης σωματιδιακης φυσικης και κβαντικος θεωρητικος
φυσικος,Seth Lloyd του ΜΙΤ.{Τεχν.Ινστ.Μασαχουσετης}

"ειναι δυνατον για τα σωματιδια να ταξιδευσουν στο τουνελ
του χρονου απο το μελλον στο παρελθον και αντιστροφα."
Ο ιδιος και η ομαδα του συνδυαζουν τα φαινομενα του κβαντικου
εναγκαλισμου και της κβαντικης μετα-επιλογης και διατεινονται
οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ και υλης δια μεσου του
χρονου και του χωρου.Δηλαδη παρελθον-παρον-μελλον και
πολλαπλων συμπαντων.
Περισσοτερες λεπτομερειες arxiv.org-Quantum Physics.


Σ' αυτό [ http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1007/1007.2615v2.pdf ] το paper αναφέρεσαι ; Αν όχι, σε ποιο αναφέρεσαι ;

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Απο το βιβλιο του Michio Kaku, <<Parallel Worlds>>

Χρονικα παραδοξα με αψυχη υλη.
"Ας υποθεσουμε οτι το 330π.χ. λιγο πριν την μαχη του
Μ.Αλεξανδρου με τον Δαρειο τον Γ της Περσιας,στελνουμε
στο παρελθον πολυβολα,συνοδευομενα απο οδηγιες χρησης.
Δυνητικα κατι τετοιο θα μπορουσε να αλλαξει εντελως την
μεταγενεστερη ευρωπαικη ιστορια".


Καμία, μα καμία σχέση με αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ. Απορώ γιατί το γράφεις δηλ. ... αλλά τι απορώ ; Η ημιμάθεια στο μεγαλείο της! Έπειτα ... Kaku ; Ποιος Kaku ; Α! ο superstar της TουVoυ εννοείς ; Καλά αυτός, ότι θέλει λέει ... συγγραφέας είναι ο άνθρωπος και TV περσόνα. Καλά ρε φίλε, αυτόν βρήκες να μου φέρεις ;;; Χαχαχαχαχα!

quote:
από το οπισθόφυλλο του βιβλίου του, εε ... του best seller βιβλίου του :

"In this thrilling journey into the mysteries of our cosmos, bestselling author Michio Kaku takes us on a dizzying ride to explore black holes and time machines, multidimensional space and, most tantalizing of all, the possibility that parallel universes may lie alongside our own. Kaku skillfully guides us through the latest innovations in string theory and its most recent iteration, M-theory, which posits that our universe may be just one in an endless multiverse, a singular bubble floating in a sea of infinite bubble universes. If M-theory is proven correct, we may perhaps finally find an answer to the question, "What happened before the big bang?" This is an exciting and unforgettable introduction to the cutting-edge theories of physics and cosmology from one of the preeminent voices in the field."


"Space: the final frontier. These are the voyages of the starship "Enterprise".
Its five-year mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations,
to boldly go where no man has gone before."

Edited by - zip on 09/03/2011 10:40:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 09:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

φίλε, έχω σοβαρότερα πράγματα να ασχοληθώ από το να απαντώ σε φαντασίες. Πες εκεί ότι θες να πεις, συνέχισε το "θέμα" σου κι άσε με μένα. Αν είσαι τόσο σίγουρος για την "επιστημονικότητα" και την σοβαρότητα όσων γράφεις, τότε ποιος ο λόγος να απαντάς σε έναν απλό & ταπεινό Φυσικό που πήρε ένα πτυχιάκι, το κορνίζωσε και το έχει στο τοίχο του γραφείου του να το βλέπει ;

Και θα σου πω και κάτι άλλο > Ο Αστρολόγος και ο Αστροφυσικός έχουν μια ομοιότητα : Και τα δύο αρχίζουν από "αστρό -". Με εννοείς ; Ασφαλώς και με εννοείς ... Άντε μπράβο ...

Edited by - zip on 09/03/2011 09:44:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 13:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΖΙΠ

Μπραβο Ζιπ,ασχολησου με τα σοβαροτερα και αφησε εμενα
να λεω οτι μου κατεβει.Κοιτα το πτυχιακι σου και να
εισαι ευτυχισμενος που το εχεις.Η κοντρα δεν θα οδηγησει
πουθενα.Εισαι προσκολημενος στη <<γηινη>> φυσικη και καλα
κανεις.Εδω στη γη ζεις.Ασε σε αλλους την περιπλανηση στα
εξωτικα και <<ανυπαρκτα>> σωματιδια και τις μεταφορες της
υλης σε αυτη και αλλες διαστασεις.
Εγω απο την πλευρα μου,σου προτεινω να διακοπει αυτη η εν
δυναμει κοντρα και να αποκατασταθει η επικοινωνια.
Αν και οποτε τυχει στο μελλον,αντιπαραβαλουμε τα πτυχια μας,
αν εχουμε βεβαια!
Οταν εσυ ποσταρεις κατι,εγω το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω αν
χρειαζεται,με υπομονη και μπορω παντα να διακρινω,αν υπαρχει
νοημα και σκεψη,πισω απο το γραπτο.Και παντα το βρισκω.
Κανε κι εσυ το ιδιο.Δεν σε γνωριζω,δεν εχω λογους να θελω να
σε βλαψω,με οποιονδηποτε τροπο.
Και εσυ δεν ξερεις τιποτα για μενα.Ειμαστε δυο αγνωστοι
e-συζητητες.Κανεις δεν ειναι αλανθαστος και μαλιστα σε εναν
τομεα,πολλαπλων δυνατοτητων,οπως η φυσικη.


ΕΑΡΙΝΕ

Τα ανωτερω ειναι η προσπαθεια που σου υποσχεθηκα,οτι θα
κανω,χαριν του ορθου σου λογου και της κοινης λογικης.


ΕΛΟ

Ελογα τα ερωτηματα σου και θα δωσω την θεση μου σε αυτα.
Θα ξεκινησω απο ενα αριθμητικο γεγονος που δειχνει το ευρος
του τομεα ερευνας και των δυσχεριων της.
Το συμπαν αποτελειται απο ενα Α αριθμο υλης,που περιλαμβανει
τα δις αστρα και γαλαξιες.Αυτος ο αριθμος αντιπροσωπευει μολις
το 2% εως 4% της γνωστης υλης.Το υπολοιπο 96% μας ειναι εντελως
αγνωστο και μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε για αυτο.
Ειναι η γνωστη σκοτεινη υλη,στην οποια ενδεχεται,να μην ισχυει
καμμια απο τις δυναμεις της Νευτωνιας φυσικης.Κατα 99% αυτες
οι δυναμεις ισχυουν μονο οπου υπαρχει υλη στο συμπαν.
Με βαση τα ανωτερω ολες οι ερευνες και οι θεωριες στηριζονται σε
υποθεσεις,αλλες κοντα,αλλες μακρυα της πραγματικοτητας.
Τι να κανουμε ομως!Μονο αυτες εχουμε προς το παρον.Οσον αφορα την
σκοτεινη υλη και τις ιδιοτητες της,το μονο μεσο αντιληψης που
διαθετουμε ειναι η παρατηρηση,με γηινα και διαστημικα μεσα.
Και καποια ισως μικρης σε σχεση με τον ανωτερω αριθμο,πειραματα
σε εργαστηριακες συνθηκες επιταχυντων.Για πληρη ερευνα και γνωση
θε χρεισθουμε επιταχυντη μηκους 100.000 ετων φωτος!!
Ετσι αφηνουμε τον <<επιταχυντη>> του γαλαξια μας να μας δωσει
τις απαντησεις,παρατηρωντας τον.

Στην τηλεμεταφορα τωρα.Προς το παρον ασχολουμαστε με την
τηλεμεταφορα υποατομικων σωματιδιων.Απο εκει πρεπει να ξεκινησουμε.
Ειναι πολυ μακρυνο και απιαστο ονειρο η μεταφορα αντικειμενου,
επειδη οι παραγοντες αποδομησης και επανασυστασης των μοριων,δεν
ειναι δυνατο να ελεγχθουν.Ακομη.
Εχει ηδη επιτευχθη,εργαστηριακα η τηλεμεταφορα φωτονιων,πληροφοριας
δηλαδη.Θελω να πιστευω οτι αυτο ηταν η αρχη.Οτι θα προχωρηση η
ερευνα και οτι τα αποτελεσματα της,θα γινονται γνωστα.αν και εχω
αμφιβολιες για αυτο το τελευταιο.Ειναι πολυ μικρη και αυστηρα
ελεγχομενη η ελιτ των κβαντικων φυσικων {των φευγατων} που ασχολειται
με αυτα.Τα οποια θετικα αποτελεσματα,εχουν πολλες εφαρμογες
σε κυβερνητικες επιδιωξεις ελεγχου του πλανητη και μαλλον θα
παραμεινουν μυστικα για πολυ καιρο.Και οτι ξεφευγει προς τα εξω
θα χαρακτηριζεται απλη φαντασιωση.
Σκεψου αν μια υπηρεσια ενος κρατους τηλεμεταφερει ενα ζευγος
φωτονιων στην αντιστοιχη ενος αλλου κρατους,κρατωντας το ενα απο
τα δυο φωτονια.Τοτε κατα εναν αγνωστο ακομη τροπο,το φωτονιο που
εχει τηλεμεταφερθει,μεταβιβαζει παραυτα οσες πληροφοριες αποκτα,
στο αλλο που κρατηθηκε στο χωρο εκπομπης.Και φυσικα τελος,στα
απορρητα και στα μυστικα!
Αυτο εννοω μεταφορα,ισως,της σκεψης.Ασφαλως θα γνωριζεις οτι οι
μυστικες υπηρεσιες του πλανητη,χρησιμοποιουν ατομα με ξεχωριστες
εξω-αισθητικες ικανοτητες,που προσπαθουν με την σκεψη να
εισχωρησουν σε μυστικα αλλων χωρων.Η σκεψη αν ειναι υλη,τοτε ισως
θα μπορουσε να εξηγηθει ο τροπος δρασης της με το ανωτερω πειραμα.

Αυτο που εγραψα στο ποστ της 8/3/11 ειναι λογια του Kaku απο το
βιβλιο του.Οχι ειναι παραλογισμος,αλλα ειναι ακομη αδυνατο με τις
υπαρχουσες γνωσεις να γινει.Τις υπαρχουσες κοινες γνωσεις εννοω.
Δεν αμφισβητητω,οτι γινονται ερευνες και μαλιστα με ακρα
μυστικοτητα,προς αυτη την κατευθυνση.Τα οφελη πολλα.
Εμεις θα μαθουμε κατοπιν εορτης.Ομως με τις γνωσεις μου,μπορω να
πω,οτι τα παντα ειναι εφικτα.
Οταν θα καταφερουμε να ανιχνευσουμε τις δυναμεις που επικρατουν
και χαρακτηριζουν την σκοτεινη υλη,τοτε τιποτα δεν θα μπορει να
παραμεινει κρυφο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 14:19:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τουμπεκί για το paper του Seth Lloyd, ε ; 'Ντάξει, αναμενόμενο ήταν ... Καλά σου είπε ο admin ότι "παίζεις με τη φωτιά" ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 15:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Τουμπεκί για το paper του Seth Lloyd, ε ; 'Ντάξει, αναμενόμενο ήταν ... Καλά σου είπε ο admin ότι "παίζεις με τη φωτιά" ..
-----------------------------------------------------------------

Προφανως θελεις διαιωνιση της κοντρας.Ολη δικη σου.
Οχι δεν εννοω το λινκ που θετεις.
Εννοω arxiv.org στη σελιδα του Cornell στο τμημα Quantum
για περισσοτερες λεπτομερειες στο θεμα που εθιξε ο Lloyd.
Δεν αναφερομαι στο παραδοξο του παππου.
Ζιπ,εισαι πολυ υπουλος και κακομοιρης αν νομιζεις,οτι εχεις
μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης,απο τα μελη του φορουμ.


Τελος μαζι σου,καθε θεμα συζητησης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 16:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οχι δεν εννοω το λινκ που θετεις. Εννοω arxiv.org στη σελιδα του Cornell στο τμημα Quantum για περισσοτερες λεπτομερειες στο θεμα που εθιξε ο Lloyd.


Ε, κι εγώ από "το τμήμα Quantum" έβαλα το paper. Αλλά για στάσου ... γιατί δεν δίνεις ένα link να το διαβάσουμε κι εμείς βρε αδερφέ ; Ντρέπεσαι ;

[ Έτσι ... για να έχουμε κάτι να κουβεντιάσουμε ... πιο συγκεκριμένο δηλ. και να διαβάσουμε κι εμείς αυτό που λες ότι η ομάδα του Lloyd δηλ. "διατεινονται οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ" ]

Edited by - zip on 09/03/2011 17:26:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 17:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Exω κοκκινισει απο ντροπη!
Μιλα μονος σου.
Αφου λες δεν ξερω τιποτα απο φυσικη,γιατι σε κανει να
καιγεσαι να αποδειξεις κατι?
Εσυ ρωτας,εσυ να δινεις και τις απαντησεις.
Οτι απαντηση και να σου δωσω,εσυ θα λες τα δικα σου.
Σου παραχωρω το γηπεδο να το κανεις απ ευθειας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2011, 18:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Αφου λες δεν ξερω τιποτα απο φυσικη,γιατι σε κανει να καιγεσαι να αποδειξεις κατι?


Ρε άνθρωπέ μου, επικοινωνείς ; Δεν καίγομαι να αποδείξω κάτι. Είπες παραπάνω ότι ο Lloyd και η ομάδα του "συνδυαζουν τα φαινομενα του κβαντικου εναγκαλισμου και της κβαντικης μετα-επιλογης και διατεινονται οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ και υλης δια μεσου του χρονου και του χωρου." Ωραία, έψαξα στο www.arxiv.org συγκεκριμένα στο http://arxiv.org/archive/quant-ph και βρήκα ένα paper σχετικό με αυτό που λες. Σε ρωτάω :

quote:
zip

Σ' αυτό [ http://arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1007/1007.2615v2.pdf ] το paper αναφέρεσαι ; Αν όχι, σε ποιο αναφέρεσαι ;


και μου απαντάς :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οχι δεν εννοω το λινκ που θετεις. Εννοω arxiv.org στη σελιδα του Cornell στο τμημα Quantum για περισσοτερες λεπτομερειες στο θεμα που εθιξε ο Lloyd.


Ωραία, σε ποιο αναφέρεσαι ; Γιατί δεν βάζεις ένα link να διαβάσουμε κι εμείς αυτό που λες δηλ. οτι λέει ο Lloyd και η ομάδα του ; Τουλάχιστον έτσι, θα κουβεντιάσουμε σε κάτι πιο συγκεκριμένο. Αυτό λέω. Δώσε τουλάχιστον ένα link, να το δούμε, να το διαβάσουμε και να το συζητήσουμε.


Edited by - zip on 09/03/2011 18:28:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 16:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες βραδυ ο καθηγητης Δ.Νανοπουλος εδωσε μια διαλεξη
στη Στεγη Γραμματων και τεχνων,με θεμα τα πολλαπλα συμπαντα
και τις περαν των 10 διαστασεων,καθως και την πιθανοτητα
επικοινωνιας μεταξυ τους.
Πιστευω οτι καπου θα δημοσιευθει και αξιζει τον κοπο να την
μελετησετε.
Θα αναφερω εν ολιγοις τι ειπε.

Ανεπτυξε νεα θεωρια,μαζι με την ερευνητικη του ομαδα στο
Πανεπιστημιο του Τεξας,συμφωνα με την οποια υπαρχουν πανω
απο 10στην 500στη δυναμη συμπαντα.Ασυληπτος αριθμος.
Αξιοποιησε τις θεωριες της υπερσυμμετριας και των χορδων,
κατι που ο ιδιος παλαιοτερα ειχε αρνηθει κατηγορηματικα.
Ζουμε σε 10 ή 11 διαστασεις και δεν μπορουμε να το καταλαβουμε,
ειπε.
Καθε συμπαν μεσα σε αυτη την πολυσυμπαντικη θεωρηση,εχει τους δικους του νομους,που δεν ισχυουν,ισως σε αλλο.Το ενα συμπαν γενναει
το αλλο μεσα σε μια αεναη διαδικασια παραγωγης συμπαντων,που
καταργει την εννοια της αρχης και του τελους του χρονου.
Τα συμπαντα αυτα βρισκονται πολυ κοντα μεταξυ τους,ισως και το
ενα μεσα στο αλλο,σαν φυσαλιδες πραγματικοτητας,αλλα δεν μπορουν
να επικοινωνησουν μεταξυ τους.Θεωρησε πιθανη την επικοινωνια υπο
συνθηκες αδιευκρινιστες ακομη.
Δεν αποκλειετε το συμπαν που ζουμε τωρα,να δημιουργηθει ξανα το
ιδιο ακριβως στο μελλον,ενω το παρον θα μπορει να εχει προυπαρξει
αρκετες φορες στο παρελθον.

Ειπε επισης οτι,η ορατη υλη του ηλικιας 13.700.000.000 συμπαντος
ειναι μονο το 4% ενω το υπολοιπο 23%ειναι σκοεινη υλη και το 73%
σκοτεινη ενεργεια.
Εκανε αναφορα κατα της Ανθρωπικης Αρχης,λεγοντας οτι
<<του συμπαντος δεν του καιγεται καρφακι για μας>>.

Ειπε οτι,δεν εχει χασει για την ανθρωποτητα η σημασια της
ανακαλυψης μιας εφαρμοσιμης θεωριας ενοποιημενου πεδιου,αλλα
θα αφορα μονο το δικο μας συμπαν και κανενα αλλο.
Συντομα,ειπε θα υπαρξη για τους ανθρωπους η αναγκη μετοικησης
σε αλλους κοσμους.

Ειναι νωρις ακομη να επιβεβαιωθουν τετοιες υποθεσεις,αλλα
αποτελουν λογικες συνεπειες της θεωριας του πολυσυμπαντος
που θα επρεπε να διερευνηθουν,κατεληξε.
Επισης αναφερθηκε στους επικριτες του CERN λεγοντας οτι τα
αποτελεσματα θα αρχισουν να ερχονται σιγα-σιξα μετα απο 5 ετη
και τοτε θα δουμε αν στηριζεται ή οχι η υπερσυμετρια.
Αυτα ειπε εν ολιγοις ο Νανοπουλος.

Τωρα θα προσθετα εγω,την κινηση της σκεψης μεταξυ των
συμπαντων ως εναν υποθετικο διαυλο μιας υποθετικης
επικοινωνιας,μεταξυ των.Αυτο που ηταν και το αρχικο θεμα
του ποστ,πριν καποιοι <<εξυπνοι>> το διολισθησουν στο
δρομο της εσκεμμενης αμφισβητησης.
Συμπτωση που τα λογια του Δ.Νανοπουλου,ερχονται ως στηριξη
εμμεση, της πραγματειας μου περι του ταξιδιου της ψυχης με
πιθανη φυσικη εξηγηση!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 17:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με το link τι έγινε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 17:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Με το link τι έγινε ;
------------------------------------------------------------

Προσπαθω να δωσω ενα τελος σε αυτη την ηλιθια διαμαχη.
Γιατι δεν θελεις?

Θα σου δωσω το λινκ αν μου δωσεις πρωτα μια απαντηση.
Ειναι προβλεψιμος ή οχι ο χρονος ζωης ενος σωματιδιου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 17:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά , αναρρωτιέμαι πόση φασαρία αλλα και πόση αγκύλωση μπορεί να δημιουργήσει σε έναν άνθρωπο -ή και πολλούς- , μια μόνο χορδή και ένα τόσο δα αόρατο μποζόνιο και μάλιστα "Ζ" .....

Ασφαλώς όμως και για να είμαστε ειλικρινείς , καμμιά χορδή και κανένα Μποζόνιο -έστω και Ζ-...δεν μπορεί να προξενήσει τόση μεγάλη αναστάτωση...

Η σκέψη δε , αυτή καθ'εαυτή -ως μηχανισμός-... επίσης δεν μπορεί να δημιουργήσει τόση φασαρία....

Τελικά τι φταίει παίδες...???

Γιατί τόση εμμονή...τι προσπαθούμε να αποδείξουμε ακριβώς...???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 17:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε

Μαλλον πρεπει να αποδειχθει ποιος απο τους δυο ειναι φυσικος
και ποιος μπακαλης.
Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα απο τα δυο!
Εγω σκεψεις καταθετω και οχι ιδιοτητες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 17:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινε

Μαλλον πρεπει να αποδειχθει ποιος απο τους δυο ειναι φυσικος
και ποιος μπακαλης.
Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει τιποτα απο τα δυο!
Εγω σκεψεις καταθετω και οχι ιδιοτητες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εγώ είμαι Μπακάλης..
Ε!!! και ...???
Έχει καμμιά σημασία , τόσο για σένα ... όσο και για τον Zip..???
Αλήθεια , ο "Μπόζο" προέκυψε απο το Μποζόνιο..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

________________________________________________________
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ quote!
Δημιουργείται πρόβλημα στην ομαλή ανάγνωση των συζητήσεων

Εκ της διαχειρίσεως
________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 17:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ αναζητητες

Εστιαστε στον εξης συλογισμο μου,ωστε να αποφυγουμε
τις επι μερους λεπτομερεις αντεγκλησεις και να δυνηθει
ο καθενας,να οδηγηθει σε δικα του συμπερασματα,επι του
αρχικου θεματος.

Το ορατο συμπαν του 4% αποτελειται απο υλη.
Το 23% απο σκοτεινη υλη και το 73% απο ενεργεια
που ειναι και αυτη υλη.Αρα το 100% του συμπαντος
ειναι υλη καθως και οτι αυτο περικλειει.
Ετσι και η σκεψη μπορει να χαρακτηρισθει υλη,αφου
ενυπαρχει σε ενα καθολικα υλικο συμπαν.
Αρα η σκεψη αφου ειναι κινητικη,θα χρησιμοποιει καποιο
κομματι του υλικου συμπαντος για τις μετακινησεις της.

Αυτο ειναι το θεμα και πανω σε αυτο προσπαθησα να κανω
κατανοητες με απλα το κατα δυναμιν λογια,τις παραμετρους
στηριξης του.

Οποιος εχει κατι αλλο να καταθεσει,ειτε συμφωνο ειτε
διαφορο,ευχαριστως να δουμε την αποψη του.
Δεν κατεθεσα κανενα δογμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 18:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω , αν αυτό το λίνκ που καταθέτω βοηθάει στην εν λόγω αναζήτησή σου Νικόμαχε...

http://www.kouinet.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=871:2011-02-09-05-33-46&catid=84:knowledge&Itemid=128


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 19:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα περιμένω, Νικόμαχε, λίγο ακόμα την ανάπτυξη του θέματός σου, που θα κάνεις, και στη συνέχεια θα πω τη γνώμη μου .

Μέχρι τότε ρίξε μια ματιά στα links που σου παραθέτω και πες μου αν σχετίζονται με αυτά που απασχολούν το θέμα σου:

http://www.physorg.com/news11202.html

http://physicsworld.com/cws/article/news/24325

http://www.newscientist.com/section/space

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 20:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παραθέσω και το link που αναφέρεται στην πέμπτη διάσταση κ.τ.λ.:

http://www.physics4u.gr/articles/plankscale.html

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 20:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω, πω τι πολλά links! Ωστόσο, TO link που o Lloyd και η ομάδα του " διατεινονται οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ", όσο το είδατε εσείς, άλλο τόσο το είδα και εγώ ...

*Α, για τον χρόνο ζωής των σωματιδίων, ρώτα καλύτερα την αρχή της αβεβαιότητας & αφού την ρωτήσεις, τα ξαναλέμε ... χε,χε,χε

Edited by - zip on 10/03/2011 20:42:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2011, 20:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πω, πω τι πολλά links! Ωστόσο, TO link που o Lloyd και η ομάδα του " διατεινονται οτι ειναι δυνατη η μεταφορα ΣΚΕΨΕΩΝ", όσο το είδατε εσείς, άλλο τόσο το είδα και εγώ ...

*Α, για τον χρόνο ζωής των σωματιδίων, ρώτα καλύτερα την αρχή της αβεβαιότητας & αφού την ρωτήσεις, τα ξαναλέμε ... χε,χε,χε

Edited by - zip on 10/03/2011 20:42:14


Ρε Μπουρλοτιέρη σταμάτα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

________________________________________________________
ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ quote!
Δημιουργείται πρόβλημα στην ομαλή ανάγνωση των συζητήσεων

Εκ της διαχειρίσεως
________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy