ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ιθαγένεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 22:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτης,

quote:
Κατα τη γνώμη σου δηλαδη PY8AGORAS, η πολιτεία ,για το αν θα απελάσει απο τη χώρα τον εκάστοτε λαθροεισβολέα θα πρέπει πρώτα να ρωτά τις προθέσεις και τις προτιμήσεις του ιδίου του λαθροεισβολέα(ασχετος αν αυτος ειναι o γονος του λαθροεισβολεα και οχι ο ιδιος,ειναι το ιδιο λαθραιος). Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Μετά από μια δολοφονία να ερωτάτε ο δολοφόνος αν θέλει να πάει φυλακή ή αν προτιμά να συνεχίσει την ζωή του ως έχει;

Κατά σε δηλαδή,ο υιός ενός δολοφόνου,πρέπει να κλείνεται στη φυλακή για φόνο.
Συμμάζεψε λίγο τις σκέψεις σου.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατηγορείται ένα παιδί,τηρουμένων των αναλογιών,αν έχει παραβεί το νόμο.
Το να γεννηθεί κάποιος από τα @ρχίδια ενός παραβάτη του νόμου, δεν τον κάνει παραβάτη.
Μήπως να ανακαλούσες την πατάτα;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 22:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING,

Σε κάποιες παλαιότερες αναρτήσεις σου,υπήρχαν σημεία που δεν με έβρισκαν σύμφωνο,παρ'ότι σε μεγάλο ποσοστό συμφωνούμε.

OΜΩΣ εδώ:

quote:
Όταν λοιπόν αναφέρομαι σε Έλληνες ανεξαρτήτου χρώματος και φυλής, αναφέρομαι σε ανθρώπους που η καταγωγή τους μπορεί μεν να είναι από κάποια άλλη ήπειρο, η καρδιά τους και η ψυχή όμως χτυπάει για την Ελλάδα, από επιλογή και όχι από ανάγκη.

Και θα σου πω ένα παράδειγμα για να απαντήσεις μόνος σου. Θεωρείς Έλληνα το τσογλάνι από την Εκάλη που καίει την Ελληνική σημαία και όπου σταθεί έχει να λέει για το πόσο ντρέπεται που είναι Έλληνας και θεωρείς Ξένο έναν Αφρικάνο που γεννήθηκε στην Ελλάδα, έζησε όλη του την ζωή στην Ελλάδα, αγαπάει την Ελλάδα και όταν ακούει για τις Τουρκικές απειλές βράζει το αίμα του και λέει "Μολών Λαβέ κωλότουρκοι" ???


Προσυπογράφω.Μαγκιά σου.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 00:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πατέρας μου ήταν Έλληνας. Ο πατέρας του ήταν από την Κρήτη. Η μητέρα του από τα παράλια.

Η μητέρα μου είναι Γερμανίδα. Ο πατέρας της ήταν από την Αλσατία. Η μητέρα της από την Ρωσία.

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα. Σπούδασα, υπηρέτησα ως έφεδρος αξιωματικός και ζω εδώ. Για μένα, όλο το θέμα που συζητιέται εδώ, έχει εντελώς προφανείς απαντήσεις...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 00:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Ναι, αλλά εσύ έχεις και προφανές επίπεδο φαιάς ουσίας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 01:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σας πω λοιπόν και μια μικρή ιστορία, κι έχει ιδιαίτερη σημασία να ειπωθεί εδώ, στο esoterica.

Ο Αλσατός παππούς μου, είχε αρχίσει να σπουδάζει σε εκκλησιαστική σχολή προκειμένου να γίνει καθολικός ιερέας. Στην πορεία όμως του 1ου Π.Π., στρατεύτηκε υποχρεωτικά στο Γερμανικό στρατό, σε ηλικία 16 ετών. Πολέμησε και παρασημοφορήθηκε.

Ο πόλεμος χάθηκε για τους Γερμανούς, η εκκλησιαστική πορεία του παππού μου ανακόπηκε εκ των πραγμάτων, παντρεύτηκε τη Ρωσίδα γιαγιά μου, έκανε τρία παιδιά και δούλεψε σε εργοστάσιο ξυλείας, αρχικά ως εργάτης.

Όταν ξέσπασε ο 2ος Π.Π., στρατεύτηκε για δεύτερη φορά, και πάλι υποχρεωτικά, τώρα πλέον όμως ως αξιωματικός, λόγω της πρότερης παρασημοφόρησής του. Καθώς όμως ήταν δηλωμένος αντικαθεστωτικός, παρότι είχε οικογένεια και ήταν ήδη μεσήλικας, τον έστειλαν κατευθείαν στο Ρωσικό Μέτωπο. Κάπου στο Λένινγκραντ, έσκασε μια οβίδα και του έσκαψε τη μισή πλάτη. Τον έστειλαν σοβαρά τραυματία πίσω, όπου διαπίστωσε πως ο μεγαλύτερος γιός του είχε σκοτωθεί, ενώ λίγο μετά πέθανε από την καλοπέραση και η Ρωσίδα γιαγιά μου.

Παρασημοφορήθηκε για δεύτερη φορά, τώρα πλέον με τον Σιδηρούν Σταυρό. Συνέχισε να δουλεύει στο εργοστάσιο ξυλείας, μέχρι που συνταξιοδοτήθηκε.

Τον θυμάμαι σε πολύ προχωρημένη ηλικία, τέλη δεκαετίας '70, να απαγγέλλει από στήθους Ιλιάδα, σε άψογα Αρχαία Ελληνικά - υποχρεωτικό μάθημα στην καθολική εκκλησιαστική σχολή -, με τα οποία άλλωστε μπορούσε να συνεννοηθεί και με τον πατέρα μου, αν και ούτως ή άλλως, ο πατέρας μου γνώριζε άψογα Γερμανικά.

Τα παράσημα του Αλσατού αντικαθεστωτικού παππού, που πολέμησε υποχρεωτικά για τη Γερμανία, τα έχω κορνιζάρει. Νομίζω πως είναι οτι πολυτιμότερο έφτασε στα χέρια μου από τον προηγούμενο αιώνα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 05:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χεχε, να με φάνε έπεσαν όλοι σαν τους κόρακες στο άκουσμα της εθνικιστικής μου άποψης. Για να δούμε..

KERRY KING :

quote:
δεν σημαίνει όμως αυτό ότι επιθυμώ των αφάνιση ή την επιβολή μου έναντι οποιασδήποτε φυλής.

Ούτε εγώ, από μακριά κι αγαπημένοι όμως , εγώ εδω ,ο πακιστανός στο Πακιστάν, ο ινδός στην Ινδία και ο καναδός στον Καναδά.Τα λαγωνικα με τα λαγωνικα και τα κανις με τα κανις,που θα ελεγε και καποιος αλλος.

quote:
Θεωρείς Έλληνα το τσογλάνι από την Εκάλη που καίει την Ελληνική σημαία και όπου σταθεί έχει να λέει για το πόσο ντρέπεται που είναι Έλληνας και θεωρείς Ξένο έναν Αφρικάνο που γεννήθηκε στην Ελλάδα, έζησε όλη του την ζωή στην Ελλάδα, αγαπάει την Ελλάδα και όταν ακούει για τις Τουρκικές απειλές βράζει το αίμα του και λέει "Μολών Λαβέ κωλότουρκοι" ???

Δεν τον θεωρώ, είναι Έλληνας ,και είναι χρέος της πολιτείας και της οικογένειας του να σωφρονιστεί.
Ο άλλος που λες όσο και να ζήσει εδω όσο και να αγαπήσει την Ελλάδα μας δεν θα παψει ποτέ να είναι ένας ξένος (αν και η λέξη δεν είναι σωστή για το παράδειγμα που την χρησιμοποιώ καθότι αναφέρεται σε έλληνες και όχι σε βαρβάρους), κατάλαβες τι εννοώ όμως. Όσο και να μου αρέσει ο πολιτισμός της κίνας ,όσο και να την αγαπώ την κίνα ,όσο και να ζήσω στην κίνα ,δεν θα γίνω ΠΟΤΕ κινέζος ,θα είμαι για ΠΑΝΤΑ Έλληνας, εκτός του ότι αν με δει κάποιος και του πω ότι είμαι κινέζος θα με περάσει για τρελό και θα έχει και δίκιο, το ίδιο ισχύει και για το αφρικανάκι απο πάνω που φέρνεις σαν παράδειγμα


quote:
Μετανάστες όμως οι οποίοι εισήλθαν νόμιμα και ζουν και προσφέρουν στην χώρα.

Δεν έχουμε απο αυτό που λες καλέ μου κύριε. Δεν υπάρχει αυτό που λες, στις απειροελάχιστες περιπτώσεις έχω απαντήσει καταφατικά και εγώ παραπάνω ,με τις προβλεπόμενες διαδικασίες και περιορισμούς βεβαίως.

quote:
Ή μήπως τα παιδιά μου δεν είναι Έλληνες για τα δικά σου standards

Τα standars δεν είναι δικά μου, τα έχουν ορίσει άλλοι ,αρχαιότεροι και μακράν σοφότεροι εσού και οποιουδήποτε άλλου ψευτοπροοδευτικου. Αν δεν το έχετε καταλάβει οι απόψεις σας δεν βρίσκουν απέναντι τους εμένα αλλά τους προγόνους σας (αν τους θεωρείτε τέτοιους) που τόσο θαυμάζετε λέτε όλοι σας εδω μέσα.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 05:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde :
quote:
Φαντάζεσαι μια χώρα που να είναι όλοι Χρυσαυγίτες; ή φαντάζεσαι μια χώρα που είναι όλοι ΚΚΕδες; Εκεί να δεις τι εστί μειονότητα.

Δεν με ενδιαφέρουν τα κομματικά ,οποιοσδήποτε Έλληνας πολιτικός πρεσβεύει αυτά που πιστεύω ,είτε λέγετε Καρατζαφέρης είτε Μιχαλολιάκος ή Σαμαράς η Παπαρήγα ,θα τον ψηφίσω.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 05:53:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ισοκράτης,

quote:
Κατα τη γνώμη σου δηλαδη PY8AGORAS, η πολιτεία ,για το αν θα απελάσει απο τη χώρα τον εκάστοτε λαθροεισβολέα θα πρέπει πρώτα να ρωτά τις προθέσεις και τις προτιμήσεις του ιδίου του λαθροεισβολέα(ασχετος αν αυτος ειναι o γονος του λαθροεισβολεα και οχι ο ιδιος,ειναι το ιδιο λαθραιος). Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Μετά από μια δολοφονία να ερωτάτε ο δολοφόνος αν θέλει να πάει φυλακή ή αν προτιμά να συνεχίσει την ζωή του ως έχει;

Κατά σε δηλαδή,ο υιός ενός δολοφόνου,πρέπει να κλείνεται στη φυλακή για φόνο.
Συμμάζεψε λίγο τις σκέψεις σου.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να κατηγορείται ένα παιδί,τηρουμένων των αναλογιών,αν έχει παραβεί το νόμο.
Το να γεννηθεί κάποιος από τα @ρχίδια ενός παραβάτη του νόμου, δεν τον κάνει παραβάτη.
Μήπως να ανακαλούσες την πατάτα;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.



Την περίμενα αυτήν την... έξυπνη παρατήρηση, περίμενα να δω ποιος θα είναι ο λεβέντης.
Ο Υιος του Γιαννη του φονια δεν ειναι φονιας, ο υιος του πακιστανου αχμετ χαντούντου ομως ειναι και αυτος πακιστανος,και πρέπει να αντιμετωπιστεί ως τέτοιος απο το κρατος,μαζι με τον μπαμπα του πακετο στο πακισταν. verstehen? (η αρχική μου παρομοίωση είναι σε ειρωνικό ύφος για τους ευφυείς που δεν το κατάλαβαν)

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 06:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM:
quote:
Ο πατέρας μου ήταν Έλληνας. Ο πατέρας του ήταν από την Κρήτη. Η μητέρα του από τα παράλια.

Η μητέρα μου είναι Γερμανίδα. Ο πατέρας της ήταν από την Αλσατία. Η μητέρα της από την Ρωσία.



Εμενα και οι δυο μου γονεις ειναι απο τη Μανη.
quote:
Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Ελλάδα.

Κι εγω.

quote:
Σπούδασα, υπηρέτησα ως έφεδρος αξιωματικός

εγώ υπηρέτησα ως βοηθός εκπαιδευτή θαλάσσιας επιβίωσης.

quote:
Για μένα, όλο το θέμα που συζητιέται εδώ, έχει εντελώς προφανείς απαντήσεις

Μη το λες, μερικοί εδω μέσα πιστεύουν οτι επειδή κάποιος γεννήθηκε στην Ελλάδα ή επειδή έμεινε μερικά χρόνια εδω έγινε Έλληνας.
Δηλαδή ειναι να σηκωθεί ο συνονόματος μου απ τον τάφο και να τους πάρει στο κυνήγι με τις πέτρες μεχρι το ταίναρο, απο κει και πέρα θα αναλάβω εγω

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 12:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτη

quote:
χεχε, να με φάνε έπεσαν όλοι σαν τους κόρακες στο άκουσμα της εθνικιστικής μου άποψης.

Να υποθέσω πως θεωρείς κι εμένα κόρακα?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 13:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να υποθέσω πως θεωρείς κι εμένα κόρακα?
Αν είναι έτσι, υποσχομαι οτι δε θα σε πειράξω ποτέΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 13:25:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτη,

Αν δεν το καταλαβαίνεις,λυπάμαι.
Αν το καταλαβαίνεις και απλά δεν το παραδέχεσαι,μη σου χαλάσει το εθνικιστικό προφίλ και μαλακώσει λίγο,πάλι λυπάμαι.

Τον εθνικισμό τον αποδέχομαι και τον στηρίζω με τις απόψεις μου.
Με τα παιδάκια δε τα βάζω,και δε νομίζω να το κάνεις ούτε συ,έτσι λεβέντη μου;

Επειδή δεν είναι κακό να πετάει κανείς που και που καμμιά πατάτα,και επειδή το να λες:μου ξέφυγε μ@λακεία,συγνώμη, δείχνει αληθινή λεβεντιά,περιμένω μια διορθωτική ανάρτηση από μέρους σου που να δείχνει ότι αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.


Ο Πυθαγόρας, ο Kerry, ο Νικόμαχος χωρίς να υποννοώ ότι έχουν μεταξύ τους και με μένα ταυτόσημες απόψεις,αφήνουν με διάφορους τρόπους έστω ένα μικρό παραθυράκι διαλλακτικότητας όταν η ηλικία είναι μικρή και όταν το κράτος έχει κάνει ήδη τη μαλακία και έχει αφήσει ένα παιδί να αποκτήσει δεσμούς,μένοντας επί σειρά ετών στην Ελλάδα που όταν το έφερε ο γονιός του του, ήταν για εκείνο ξένη χώρα.
Εκείνη τη στιγμή,ναι θα έπρεπε να επαναπροωθηθεί,με προσοχή και ανθρωπιά.
ΟΜΩΣ:
Αφού το έχουμε ξεχάσει εδώ με τα χρόνια (έχουμε διαπράξει και μεις αμέλεια εφαρμογής των διατάξεων του νόμου),και εφ' όσον το παιδί αυτό μέσω μιας κατάλληλης διαδικασίας αξιολόγησης αποδειχθεί ότι δεν αποτελεί,το ίδιο,κίνδυνο για την εθνική ασφάλεια,και φαίνεται ότι εντάσσεται χωρίς προβλήματα στο Ελληνικό περιβάλλον,τότε θα πρέπει με τρόπους και σε χρονικό πλαίσιο που θα αποφασίσουν ειδικοί αρμόδιοι,να μπορεί να πάρει την υπηκοότητα.

Το παραθυράκι πρέπει να υπάρχει για κάποιον που δεν έχει φταίξει σε τίποτα.

Εκτός αν θεωρούμε ότι ένα π.χ. πεντάχρονο, έπρεπε να αντιδράσει στην παράνομη συμπεριφορά του πατέρα του,να κάνει καμμιά εικοσαριά μεροκάματα για να βγάλει τα λεφτά του εισιτηρίου και να αναχωρήσει μόνο του για την πατρίδα του.

Με εμπιστοσύνη στις καλές προθέσεις όλων.
Η συζήτηση,έστω και με σκληρούς τρόπους,είναι για να προκύπτουν οι ορθότερες των λύσεων.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/02/2013 13:27:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 13:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α,και μη ξεχάσω...
Τον υιό του Γιάννη του δολοφόνου τον πείσαμε,για χάρη σου.
Θα αποσύρει τη μήνυση για συκοφαντία.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 15:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Οι πόλεμοι δυστυχώς συμβαίνουν.
Οι στρατιώτες δυστυχώς είναι υποχρεωμένοι να πολεμούν για την πατρίδα,την όποια.
Στο βαθμό που το κάνουν με ηθική,όση επιτρέπει ο πόλεμος,και ανδρεία,που είμαι σίγουρος ότι διέθετε ο παππούς σου,παίρνουν παράσημα.

Σαν αυτά που έχω στο δικό μου τοίχο,από τούς δικούς μου παππούδες.
Πολέμησαν στο αντίθετο στρατόπεδο από τον δικό σου παππού.
Ο ένας στον 1ο πόλεμο κι ο άλλος στον 2ο.

Είμαι σίγουρος ότι ήταν και οι τρεις φτιαγμένοι από την ίδια στόφα.

Ενώ είχαν την ατυχία να βρεθούν αντίπαλοι,προφανώς ο εφιάλτης δεν ήταν πρότυπο για κανέναν τους.

Υπό άλλες συνθήκες θα ήταν σίγουρα φίλοι.

Αν κρίνω από τον απόγονο του παππού σου,θα στοιχημάτιζα κιόλας.
Αν ήμουν στη θέση σου,τα παράσημα,θα στόλιζαν και το δικό μου τοίχο,στην ίδια ακριβώς τιμητική θέση που είναι τώρα αυτά των δικών μου.

----

Εμείς όλοι εδώ στο forum,δεν είμαστε άτυχοι από αυτήν την άποψη.
Αν ποτέ (που το απεύχομαι), αναγκαστούμε να πολεμήσουμε,τα παράσημά μας θα απονεμηθούν στο όνομα της ίδιας πατρίδας.

Χωνέψτε το,μάγκες.

ΥΣ: Συγνώμη που άργησα να σχολιάσω την ανάρτησή σου DSM.
Σε καμμιά περίπτωση όμως τέτοια κατάθεση δεν θα την άφηνα να πέσει κάτω.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/02/2013 15:31:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 15:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

quote:
Είμαι σίγουρος ότι ήταν και οι τρεις φτιαγμένοι από την ίδια στόφα.

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα. Η "στόφα" είναι αυτό που μπορεί να σε καταστήσει ουσιαστικό μέρος ενός ευρύτερου συνόλου. Η κοινή "στόφα" είναι αυτό που θα έπρεπε να αναζητούμε και στην Ελληνικότητα.

quote:
Αν ποτέ (που το απεύχομαι), αναγκαστούμε να πολεμήσουμε,τα παράσημά μας θα απονεμηθούν στο όνομα της ίδιας πατρίδας.

Χωνέψτε το,μάγκες.


Κι αυτό είναι το επιμύθιο, με το οποίο καλά θα κάνουμε να μάθουμε να ζούμε.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 18:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτης έχω την αίσθηση ότι κάπου έχεις μπλέξει την Ιθαγένεια με τα φυλετικά χαρακτηριστικά....

Θα σου παραθέσω από την wikipedia :

Ιθαγένεια ή υπηκοότητα ονομάζεται νομικά η ιδιότητα του πολίτη, για την ακρίβεια ο νομικός δεσμός του ατόμου με το κράτος στο οποίο ανήκει.
Κάθε άνθρωπος αποκτά ιθαγένεια τη στιγμή που γεννιέται, κατά κανόνα την ίδια με έναν από τους γονείς του (δίκαιο του αίματος) ή υπό προϋποθέσεις του τόπου γέννησής του (δίκαιο του εδάφους). Κατά τη διάρκεια της ζωής του ενδέχεται να αποκτήσει νέα ιθαγένεια οικειοθελώς - η διαδικασία αυτή ονομάζεται πολιτογράφηση.

Επειδή τα σύγχρονα κράτη είναι δομημένα στη λογική του εθνικού κράτους, συνήθως τα μέλη τους έχουν ίδια ιθαγένεια και εθνικότητα. Αυτό έχει οδηγήσει στην εσφαλμένη εντύπωση ότι πρόκειται για ταυτόσημες έννοιες, στην πραγματικότητα όμως οι δύο όροι σημαίνουν διαφορετικές σχέσεις:

Η ιθαγένεια περιέχει πολιτική-νομική έννοια: εκφράζει τη σχέση κράτους - πολίτη, με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που προκύπτουν για αμφότερα τα μέρη από αυτήν.

Αντίθετα, η έννοια της εθνικότητας είναι ηθική-πολιτισμική: εκφράζει τη σχέση του ανθρώπου με τον πολιτισμό απ' όπου προέρχεται η οικογένειά του και με τις αξίες της οποίας μεγαλώνει.

Η διαφορά των εννοιών γίνεται εύκολα κατανοητή στην περίπτωση των μειονοτήτων. Για παράδειγμα, ένας Βορειοηπειρώτης είναι συνήθως αλβανικής ιθαγένειας, αλλά ελληνικής εθνικότητας.

Ελπίζω να βοήθησε η παραπάνω παράθεση γιατί αν δεν άνοιξες το θέμα για να κάνεις χαβαλέ, μάλλον κάπου έχεις μπερδέψει τις έννοιες.

Παράδειγμα, ο Σχορτσιανίτης...
Φυσικά και δεν έχει τα χαρακτηριστικά της Ελληνικής φυλής.
Υπάρχει όμως ένας νορμάλ άνθρωπος που θα διανοηθεί να αρνηθεί την ελληνικότητα του συγκεκριμένου ανθρώπου ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 18:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING

Δηλαδή ο κ. Κασιδιάρης δεν είναι νορμάλ άνθρωπος?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή ο κ. Κασιδιάρης δεν είναι νορμάλ άνθρωπος?

Δεν υπάρχει λόγος να χαλάσουμε την κουβέντα αγαπητέ μου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να είσαι καλά KERRY KING. Αυτό ακριβώς εννοούσα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ :
quote:
Με τα παιδάκια δε τα βάζω,και δε νομίζω να το κάνεις ούτε συ,έτσι λεβέντη μου;

Τι ανοησίες είναι αυτές ρε λεβέντη; είπα εγώ ότι θα τα βάλω με τα παιδάκια; Απλός τη γνώμη μου λέω, την άποψη μου για την μεταναστευτική πολιτική που πρέπει να ισχύσει στην Ελλάδα και να εφαρμοστεί από το κράτος ,δεν θα βγω εγώ στο δρόμο με την απόχη να το κάνω.
quote:
Επειδή δεν είναι κακό να πετάει κανείς που και που καμμιά πατάτα

Εσυ μπορεί να το συνηθίζεις ,εγω οχι.

quote:
ΟΜΩΣ:
Αφού το έχουμε ξεχάσει εδώ με τα χρόνια (έχουμε διαπράξει και μεις αμέλεια εφαρμογής των διατάξεων του νόμου),και εφ' όσον το παιδί αυτό μέσω μιας κατάλληλης διαδικασίας αξιολόγησης αποδειχθεί ότι δεν αποτελεί,το ίδιο,κίνδυνο για την εθνική ασφάλεια,και φαίνεται ότι εντάσσεται χωρίς προβλήματα στο Ελληνικό περιβάλλον,τότε θα πρέπει με τρόπους και σε χρονικό πλαίσιο που θα αποφασίσουν ειδικοί αρμόδιοι,να μπορεί να πάρει την υπηκοότητα.

Δεν συμφωνώ στο ότι επειδή βρέθηκαν κάποιοι ανίκανοι ανθέλληνες σε θέσεις ακατάλληλες για αυτούς για κάποιο χρονικό διάστημα ότι θα πρέπει να το πληρώσει αυτό ο ελληνικός λαός εσαεί ,αντίθετα θα πρέπει το λάθος να διορθωθεί με οποιοδήποτε κόστος. Επαναλαμβάνω ,τα όποια ανθρώπινα δικαιώματα ,εγώ ,εσύ, τα παιδάκια του μπαγκλαντες που γεννήθηκαν εδω ,δεν έχουν καμία αξία απέναντι στην υπέρτατη αξία η όποια είναι το Έθνος , το Ελληνικό ιδεώδες και η αιωνία Ελλάς. Όπως στον πόλεμο έχεις το δικαίωμα να σκοτώσεις γιατί απειλείτε η πατρίδα σου έτσι και τώρα απέναντι σε μια απειλή κατά του έθνους επιβάλλεται να πράξεις ανάλογα(και επειδή υπάρχουν και ευφυείς εδω μέσα ,δεν εννοώ να σκοτώσεις τα παιδάκια, υπάρχουν πιο αναίμακτες διαδικασίες για την λύση του προβλήματος), το καλύτερο για την Ελλάδα χωρίς ευαισθησίες. Και με το να νομιμοποιήσεις βαρβάρους ως Έλληνες δεν ωφελεί ΠΟΥΘΕΝΑ τα παραπάνω που ανέφερα.
quote:
Η συζήτηση,έστω και με σκληρούς τρόπους,είναι για να προκύπτουν οι ορθότερες των λύσεων.

Οι ορθότερες ως προς τα Ελληνικά ιδεώδη ,όχι ως προς τα μικροκομματικά και πολιτικοοικονομικά (και ειδικα αλλων χωρων) συμφέροντα.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING ,αν ηταν να περιμένω την βλακοpedia να με διαφωτισει καηκαμε.

quote:
Υπάρχει όμως ένας νορμάλ άνθρωπος που θα διανοηθεί να αρνηθεί την ελληνικότητα του συγκεκριμένου ανθρώπου ???

Δεν την έθεσες σωστά την ερώτηση, έτσι είναι το σωστό: "υπάρχει ένας νορμάλ άνθρωπος που να δει τον Σχορτσιανίτη και να πει οτι είναι Έλληνας ;;;

Edited by - Ισοκράτης on 24/02/2013 19:27:49


_______________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εξύβρισης ιδρύματος

25/2/2013
_______________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτης δεν είναι θέμα διαφώτισης, είναι θέμα κατανόησης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κατανοήσω τι; Κάτι που όρισε ΠΟΙΟΣ ;


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 19:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτη

quote:
τα όποια ανθρώπινα δικαιώματα ,εγώ ,εσύ, τα παιδάκια του μπαγκλαντες που γεννήθηκαν εδω ,δεν έχουν καμία αξία απέναντι στην υπέρτατη αξία η όποια είναι το Έθνος , το Ελληνικό ιδεώδες και η αιωνία Ελλάς.

Τα ανθρώπινα δικαιώματα και οι άνθρωποι δεν έχουν καμιά αξία λοιπόν. Αυτό δε, είναι το Ελληνικό ιδεώδες.

Δεν με απασχολεί το γεγονός πως είσαι ηλίθιος. Με προβληματίζει ωστόσο το γεγονός οτι μάλλον κανείς δεν στο έχει επισημάνει αρκούντως εμφατικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 20:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν με απασχολεί το γεγονός πως είσαι ηλίθιος.

**ΣΥΜΜΌΡΦΩΣΗ ΚΑΤΑ ΝΙΚΟΜΑΧΟ**

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 24/02/2013 23:01:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 20:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, κατάλαβα. Εκτός από πανηλίθιος, είσαι και σουγιαδόμαγκας? Ο μπαμπάς σου και η μαμά σου το γνωρίζουν αυτό?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 20:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
**********ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ************
ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 24/02/2013 22:41:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 20:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτης

Προς ενημέρωσή σου, έχει ζητηθεί ήδη από δικηγόρο η άρση του ηλεκτρονικού απορρήτου του λογαριαμού σου στο Forum, προκειμένου να κινηθεί η διαδικασία για τα δέοντα σε σχέση με τις απειλές σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 21:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ισοκράτης

Προς ενημέρωσή σου, έχει ζητηθεί ήδη από δικηγόρο η άρση του ηλεκτρονικού απορρήτου του λογαριαμού σου στο Forum, προκειμένου να κινηθεί η διαδικασία για τα δέοντα σε σχέση με τις απειλές σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Δεν νομίζω από τα ποστ μου να προκύπτει ότι απειλώ τον οποιοδήποτε, και αυτό γιατί, δεν το κάνω. Αντίθετα θα έλεγα ότι οι admins πρέπει να παρέμβουν καθότι προσβάλλομαι με ύβρεις χωρίς λόγο.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2013, 21:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καθότι προσβάλλομαι με ύβρεις χωρίς λόγο

1.

quote:
Δεν συμφωνώ στο ότι επειδή βρέθηκαν κάποιοι ανίκανοι ανθέλληνες σε θέσεις ακατάλληλες για αυτούς για κάποιο χρονικό διάστημα ότι θα πρέπει να το πληρώσει αυτό ο ελληνικός λαός εσαεί ,αντίθετα θα πρέπει το λάθος να διορθωθεί με οποιοδήποτε κόστος.

2.

quote:
Όπως στον πόλεμο έχεις το δικαίωμα να σκοτώσεις γιατί απειλείτε η πατρίδα σου έτσι και τώρα απέναντι σε μια απειλή κατά του έθνους επιβάλλεται να πράξεις ανάλογα(και επειδή υπάρχουν και ευφυείς εδω μέσα ,δεν εννοώ να σκοτώσεις τα παιδάκια, υπάρχουν πιο αναίμακτες διαδικασίες για την λύση του προβλήματος)

3.

quote:
τα όποια ανθρώπινα δικαιώματα ,εγώ ,εσύ, τα παιδάκια του μπαγκλαντες που γεννήθηκαν εδω ,δεν έχουν καμία αξία απέναντι στην υπέρτατη αξία η όποια είναι το Έθνος , το Ελληνικό ιδεώδες και η αιωνία Ελλάς

4.

quote:
εδω στη Μάνη άμα θέλουμε να χαλάσουμε κάποιον δεν χρειαζόμαστε σουγιάδες μας αρκούν τα χέρια μας

Τα υπόλοιπα στα δικαστήρια.

Αμαλία κάνε όπως νομίζεις. Θα το δεχτώ αδιαμαρτύρητα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy