ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ιθαγένεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
troll

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΕΣΥ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΟΤΙ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ ΑΡΛΟΥΜΠΑ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΝΕΙΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΙΒΕΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ... ΤΟΤΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΤΙΠΟΤΑΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ... ΓΙΑΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΙΛΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:16:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε πστ μου,βραδυατικα με αυτη τη κουβεντα που πιασαμε,με ηρθε η ορεξη να ξαναματαδιαβασω τον πολεμο του χιτλερ,του ιρβινγκ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skartados,

Το καθεστώς Μεταξά είναι το μόνο που αποκαλώ εν μέρει απολυταρχικό.
Και όντως είχε πολλά να επιδείξει.Αυτό είναι ένα άλλο θέμα από μόνο του.
Επειδή τέθηκε,έστω εν μέσω άλλου θέματος κάνω αυτήν τη μικρή αναφορά.

Επί του θέματος,ήσουν ο τελευταίος που χρωστούσες απάντηση,και ο μόνος που έδωσε.Όχι αυτή που θα ήθελα, αλλά απάντηση και μάλιστα σοβαρή.

Όσο για τους υπόλοιπους,αυτούς που πραγματικά προσέβαλλαν,με τις υγείες τους...

Τα γραμμένα μένουν.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 27/02/2013 03:22:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Ντι σι εμ,παντως εγω αν ειχα καποιον εστω γνωστο,μακαρι δε παππου,που πολεμησε στον πολεμο στη ρωσια,θα τον ειχα τρελανει στις ερωτησεις.Μεχρι που θα εγραφα και βιβλιο.

Πιο πολυ θα με ενδιεφερε η αναμονη,ας πουμε η παραμονη τετοιας επιθεσης.Πολυ θα γουσταρα να μπορουσα να ζησω μια τετοια εμπειρια.


Ποιός είπε πως δεν ρώτησα. Αυτά που γράφω από που τα ξέρω? Πάντως δεν είναι εύκολο να μιλάει κανείς για τέτοια πράγματα απ'ότι φαίνεται. Δεν τη γούσταρε αυτή την κουβέντα. Πάντως η πλάτη του ήταν πολύ παράξενα σκαμένη. Απόκοσμη εικόνα. Έχω μέχρι και φωτογραφίες από χριστούγεννα στο μέτωπο με άλλους αξιωματικούς, μέσα σε καταφύγιο.

Μην είσαι αφελής πάντως. Ο πόλεμος δεν είναι play station για να γουστάρει κανείς. Δεν ξέρω αν έφταιγε το στυλ του, αλλά η γενικότερη εικόνα ήταν πως επρόκειτο για ένα πολύ πεζό και ηλίθιο πράγμα. Ένα πράγμα που έπρεπε να γίνει, χωρίς να πρέπει. Τα περισσότερα πάντως δεν τα έλεγε. Το ξέρω, γιατί πιό πολύ κούναγε το κεφάλι αριστερά δεξιά, παρά μιλούσε για γεγονότα. Σαν να έβλεπε τις εικόνες, να τις επιβεβαίωνε με κάποιο τρόπο στο κεφάλι του, κι εμείς να πρέπει να τις καταλάβουμε από την ένταση του κουνήματος. Τρεις κουβέντες τη φορά δηλαδή, και τα υπόλοιπα με παντομίμα. Δεν τη γούσταρε την κουβέντα για τον πόλεμο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για τους υπόλοιπους,αυτούς που πραγματικά προσέβαλλαν,με τις υγείες τους...

Τα γραμμένα μένουν.



Σε ποιον αναφέρεσαι με αυτό ; αν εννοείς έμενα θα ήθελα να το γνωρίζω, δε νομίζω να προσέβαλλα κάποιον ,αντίθετα τονίζω πριν μερικά ποστ επανειλημμένα να σταματήσει αυτή η ανταλλαγή χαρακτηρισμών που υπήρξε.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η προσβολή έγινε από έναν.Όχι εσένα,αφού ρωτάς.

Ο DSM ρώτησε όμως εσένα πέντε φορές αν την ασπάζεσαι,ο Νικόμαχος σε πίεσε να απαντήσεις,κι εγώ επανέφερα με άλλα λόγια την ίδια ερώτηση σε όλους για να πάρουν θέση.
Ελπίζω να είμαι σαφής.

----
Καληνύχτα για σήμερα.
Συνέχεια αύριο για μένα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα στον παραλογισμό είναι που λάμπουν περισσότερο οι καθαρές και λογικές απόψεις...

edit: amaliaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' τους Δελφούς Αμαλία? Και χωρίς υπογραφή?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισοκράτης, Σελ. 7 - Απεστάλη: 27/02/2013, 00:19:52

ΝΣΜ, Την αδιαφορία μου για τις ερωτήσεις σου την ονομάζεις αδυναμία ( που κατάφερες να αποδείξεις κιόλας) ,εγώ πάλι την ονομάζω αδιαφορία. Ένα είναι το θέμα μου εδω μέσα ,όχι ο καημός του καθενός.
Να σημειώσω δε ότι η προσφορά σου στο θέμα είναι σχεδον μηδενική, πέραν από τους χαρακτηρισμούς και την προσπάθεια απόδειξης του τι ήταν ο παππούς σου( θέλεις να σου ανοίξω ένα θέμα να το αναλύσετε εκεί να σου φύγει ο καημός; Νομίζω δεν με έχεις ανάγκη ,μπορείς να το κάνεις και μόνος σου ,στο επάνω μέρος της σελίδας ,στο κέντρο ,επιλογή "Νέο Θέμα").


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ



quote:
Ισοκράτης, Σελ. 8 - Απεστάλη: 27/02/2013, 02:36:01

ΑΜΕΙΝΙΑΣ, Ζητάς να πάρουμε θέση για κάτι παντελώς άσχετο με το θέμα και δεν λες κουβέντα, ούτε εσύ ,ούτε και κανένας άλλος για το κείμενο του ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ στην προηγούμενη σελίδα περί απόδειξης της καθαρότητας της Ελληνικής φυλής.
Όπως είπα παραπάνω μπορείτε να ανοίξετε ένα άλλο θέμα για αυτό που σας απασχολεί.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ



Ισοκράτη,
η συκοφαντική διαστρέβλωση των προσωπικών στοιχείων που έχει γράψει κάποιος ως κατάθεση ψυχής δεν αποτελούν "καημό του καθενός" όπως το χαρακτηρίζεις, αλλά σοβαρότατο δεοντολογικό ζήτημα. Έχουν γίνει φυσικά επεμβάσεις σε δύο μηνύματα του λογαριασμού ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ στα οποία και προέβη στην συκοφαντική διαστρέβλωση των δηλώσεων του DSM. Στα δύο αυτά σημεία προσπαθεί να ισχυριστεί ότι ο παππούς του DSM ήταν ΝΑΖΙ, γεγονός που δεν προκύπτει άμεσα ή έμμεσα από τα γραφόμενα του DSM, ίσα ίσα το κείμενο του DSM δηλώνει ακριβώς το αντίθετο!

Και ένα σχόλιο περί αδιαφορίας.
Στην ηθική αποτίμηση πράξεων, ανήθικο δεν θεωρείται μονάχα όταν κάνεις κάτι που δεν είναι σωστό (για κάποιο X αξιακό σύστημα), αλλά επίσης όταν αμελείς ή αδιαφορείς να κάνεις κάτι με αποτέλεσμα η αμέλειά σου αυτή να επιτρέπει να συμβεί το μη σωστό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ

αν εντοπίσουμε ξανά παρόμοια συμπεριφορά σου εναντίον συζητητή/μέλους των forums, ο λογαριασμός σου θα απενεργοποιηθεί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
troll

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 03:57:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΥΡΙΑ ΑΜΑΛΙΑ ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ....
ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΒΡΙΣΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΤΟΞΕΥΘΕΙ ΔΕΞΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΔΕ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ... ΕΙΣΑΙ ΒΛΕΠΩ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΟΥ... Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙ ΣΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΒΗΣΕΣ... ΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑΖΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...; ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ..; ΑΦΟΥ ΠΟΛΕΜΗΣΕ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΩΝ ΝΑΖΙ ΕΙΤΕ ΗΘΕΛΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ... ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΔΕΝ ΕΣΤΙΑΣΑ ΚΑΝ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟ ΟΠΩΣ ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ.. ΕΣΤΙΑΣΑ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΣΗΜΑ ΑΥΤΑ... ΟΙ ΥΒΡΕΙΣ ΔΕ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.. ΑΝ ΤΙΣ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΣΑΙ ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ.... ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗ ΦΑΣΙΖΟΥΣΑ ΑΥΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ.... ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ...;

Edited by - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ on 27/02/2013 04:12:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 04:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia :
quote:
Και ένα σχόλιο περί αδιαφορίας.
Στην ηθική αποτίμηση πράξεων, ανήθικο δεν θεωρείται μονάχα όταν κάνεις κάτι που δεν είναι σωστό (για κάποιο X αξιακό σύστημα), αλλά επίσης όταν αμελείς ή αδιαφορείς να κάνεις κάτι με αποτέλεσμα η αμέλειά σου αυτή να επιτρέπει να συμβεί το μη σωστό.

amalia , Δεν θεωρώ οτι προσεβλήθη κάποιος ,γιαυτο και το θεώρησα ανάξιο λόγου το να ασχοληθώ με αυτό.Για αυτόν το λόγο παρακάλεσα να μην συνεχίζουν να γεμίζουν τον παρόντα χώρο με αυτή τους την διαφωνία.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 04:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν διάβασες τις συγκεκριμένες φράσεις και δεν τις έκρινες ως συκοφαντικές διαστρεβλώσεις, πολύ κακώς για την κριτική σου ικανότητα.

Εάν πάλι δεν σε έπεισαν ούτε οι διαμαρτυρίες του προσβεβλημένου, ακόμα πιο κακώς για την ενσυναίσθησή σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
troll

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 04:28:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΠΡΟΣΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΒΡΕΙΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΙΣΟΚΤΑΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΒΛΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΒΡΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑΥΤΟ....
ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΟΥ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ...;

ΥΓ: ΑΜΑΛΙΑ ΟΛΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΣ ΔΕ ΛΕΜΕ ΠΟΤΕ 'ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΚΩΣ"
ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΠΙΡΡΗΜΑΤΟΣ ΚΑΚΩΣ ΕΙΝΑΙ : ΚΑΚΙΟΝ ΚΑΙ ΚΑΚΙΣΤΑ
Η ΑΛΛΙΩΣ ΧΕΙΡΟΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΙΣΤΑ

Edited by - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ on 27/02/2013 04:38:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 04:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπωσδήποτε Αμαλία. Και σε μια ακόμα αποστροφή της κουβέντας, σε καμιά δυό σελίδες δηλαδή, θα μιλήσουμε και για τον Carl Rogers και την αυτοπραγμάτωση...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 04:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλός ή κακός αυτή είναι η κρίση μου.
Αλλά είναι ενδιαφέρων amalia, οτι για τις ύβρεις που έχουν εξαπολυθεί εναντίων μου σε αρκετά ποστ δεν έχεις πειράξει ούτε τόνο και ούτε έκανες κάποια σύσταση για το γεγονός αυτό. Δεν θα σου πω εγώ βέβαια τι θα κάνεις, αλλά αξίζει να αναφερθεί αυτή η άνιση μεταχείριση


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 27/02/2013 04:31:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 05:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ:

ΥΓ: ΑΜΑΛΙΑ ΟΛΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΩΣ ΔΕ ΛΕΜΕ ΠΟΤΕ 'ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΚΑΚΩΣ"


(Η επισήμανση με bold, δική μου)

Ποιοί δεν λέτε;
Εσείς τα troll;

Εξυπνάκια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 11:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

quote:
Στην ηθική αποτίμηση πράξεων, ανήθικο δεν θεωρείται μονάχα όταν κάνεις κάτι που δεν είναι σωστό (για κάποιο X αξιακό σύστημα), αλλά επίσης όταν αμελείς ή αδιαφορείς να κάνεις κάτι με αποτέλεσμα η αμέλειά σου αυτή να επιτρέπει να συμβεί το μη σωστό.

Αυτό πίεζα να εφαρμοστεί,χτες τη νύχτα.

Τώρα που η λογική και η ηθική απεκαταστάθησαν,


νοιώθω υποχρεωμένος να ζητήσω συγνώμη εάν προσέβαλλα,πάνω στην προσπάθειά μου να ταρακουνήσω,αυτούς που έπρεπε,άτομα που δεν έπρεπε.
Όλοι ξέρουμε,πια μέσω των κειμένων,που βρίσκονται οι διαχωρισμοί.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 13:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados

quote:
Ντι σι εμ,παντως εγω αν ειχα καποιον εστω γνωστο,μακαρι δε παππου,που πολεμησε στον πολεμο στη ρωσια,θα τον ειχα τρελανει στις ερωτησεις.Μεχρι που θα εγραφα και βιβλιο.

Πιο πολυ θα με ενδιεφερε η αναμονη,ας πουμε η παραμονη τετοιας επιθεσης.Πολυ θα γουσταρα να μπορουσα να ζησω μια τετοια εμπειρια.


Ποιός είπε πως δεν ρώτησα. Αυτά που γράφω από που τα ξέρω? Πάντως δεν είναι εύκολο να μιλάει κανείς για τέτοια πράγματα απ'ότι φαίνεται. Δεν τη γούσταρε αυτή την κουβέντα. Πάντως η πλάτη του ήταν πολύ παράξενα σκαμένη. Απόκοσμη εικόνα. Έχω μέχρι και φωτογραφίες από χριστούγεννα στο μέτωπο με άλλους αξιωματικούς, μέσα σε καταφύγιο.

Μην είσαι αφελής πάντως. Ο πόλεμος δεν είναι play station για να γουστάρει κανείς. Δεν ξέρω αν έφταιγε το στυλ του, αλλά η γενικότερη εικόνα ήταν πως επρόκειτο για ένα πολύ πεζό και ηλίθιο πράγμα. Ένα πράγμα που έπρεπε να γίνει, χωρίς να πρέπει. Τα περισσότερα πάντως δεν τα έλεγε. Το ξέρω, γιατί πιό πολύ κούναγε το κεφάλι αριστερά δεξιά, παρά μιλούσε για γεγονότα. Σαν να έβλεπε τις εικόνες, να τις επιβεβαίωνε με κάποιο τρόπο στο κεφάλι του, κι εμείς να πρέπει να τις καταλάβουμε από την ένταση του κουνήματος. Τρεις κουβέντες τη φορά δηλαδή, και τα υπόλοιπα με παντομίμα. Δεν τη γούσταρε την κουβέντα για τον πόλεμο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Πόσο δίκιο έχεις!
Ούτε ο δικός μου παππούς έκανε κουβέντα και ας έφαγε απο το '14 μέχρι το '21 σίδερο με τις χούφτες ούτε οι μπαρμπάδες μου μιλούσαν για τον πόλεμο του '40!
Κουβέντα λέμε, σαν να αισθάνονταν ένοχοι που επέζησαν!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2013, 13:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΟΚΡΑΤΗ

Στην θέση σου, θα δεχόμουν τις παρατηρήσεις, άν βέβαια είχα την κριτική ικανότητα να τις αναλύσω και δεν θα προέβαλα ανόητα επιχειρήματα.

Ολα τα μέλη που ασχολήθηκαν με το θέμα, έχουν να επιδείξουν ένα επίπεδο πανεπιστημιακής γνώσης, σε συνδυασμό με ένα άλλο επίπεδο κοινωνικοηθικής γνώσης και φυσικά νοημοσύνης.

καλόν θα ήτο να διδαχθείς και όχι να αντιδράς.

Αλήθεια ΙΣΟΚΡΑΤΗ, σου έχω μιλήσει για εκείνο τον κάδο στου Σκλαβενίτη?

Ολα αυτά φιλικά και χωρίς μίση και πάθη.Μου αρέσει η παρουσία σου στο φόρουμ, δεν το κρύβω, αλλά σου συνιστώ άμεση εφαρμογή του << γηράσκω αεί διδασκόμενος >>.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 18:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε ,σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι τις παρατηρήσεις και ούτε τους χαρακτηρισμούς που μου έχουν πει, το αντίθετο μάλιστα, τους επιστρέφω όλους. Πόσο μάλλον από άτομα τα όποια αδυνατούν να κατανοήσουν τις φυλετικές διαφορές και επιθυμούν , πρεσβεύουν ,τον εκφυλισμό του λαού μας, της φυλής μας. Αρκετα ομως με αυτα.
Θα ήθελα Νικόμαχε ,αν θέλεις βέβαια, να μου πεις γιατί ένα κείμενο με επιστημονικές έρευνες και με ονόματα καθηγητών και πανεπιστημίων τα ακυρώνεις έτσι απλά με μια λέξη "αρλούμπες" , αν όντως είναι αρλούμπες θα ήθελα να με βοηθήσεις λέγοντας μου που μπορώ να ανατρέξω για να πειστώ για την αρλουμπολογια αυτών.


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτης

quote:
Πόσο μάλλον από άτομα τα όποια αδυνατούν να κατανοήσουν τις φυλετικές διαφορές και επιθυμούν , πρεσβεύουν ,τον εκφυλισμό του λαού μας, της φυλής μας.

Σε εμένα αναφέρεσαι?

Τα bold δικά μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι DSM, αναφέρομαι γενικά.
Το ίδιο ισχύει και για σένα πάντως , αφού όπως λέει ο Νικόμαχος είσαι της επιστημονικής κοινότητας ,αν μπορείς όπως βοηθήσεις με κάποια στοιχεία ακύρωσης της συγκεκριμένης ανακοίνωσης.


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 28/02/2013 19:05:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισοκράτης

Ποιά ανακοίνωση? Έχει γίνει καμιά ανακοίνωση? Υπόδειξέ την, και αφού το κάνεις, πες μου σε παρακαλώ τί είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις πως το συγκεκριμένο forum είναι πίνακας ανακοινώσεων.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να νομίζεις ότι ανήκεις σε ανώτερη φυλή και να θεωρείς κατώτερους όλους τους άλλους είναι αηδιαστικό και ανισόρροπο για εμένα..

Δεν ξέρω,δεν μπορώ να το εξηγήσω,μάλλον είναι σημείο των καιρών...

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφέρομαι σε ένα προηγούμενο ποστ του χρήστη ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ , το οποιο παρομοιο έχω διαβάσει και εγώ παλαιοτερα σε περιοδικό. Θα ψάξω και το αυθεντικό.
quote:
το συγκεκριμένο forum είναι πίνακας ανακοινώσεων.

Εφόσον βοηθούν στη συζήτηση μας ,δεν βρίσκω κακό να παραθέτουμε κάποια στοιχεία απο διάφορες πηγές.


ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να νομίζεις ότι ανήκεις σε ανώτερη φυλή και να θεωρείς κατώτερους όλους τους άλλους είναι αηδιαστικό και ανισόρροπο για εμένα..

Δεν ξέρω,δεν μπορώ να το εξηγήσω,μάλλον είναι σημείο των καιρών...

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)


Σε εμένα αναφέρεσαι ;δε νομίζω ότι γράφω κάπου ότι ανήκω σε ανώτερη φυλή, οτι υπάρχουν φυλές και ότι διαφέρουν μεταξύ τους ,αυτό ναι ,το πιστεύω ,εσύ οχι;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αναφέρομαι σε εσένα,γενικά μιλάω..

Aκόμα και αν υπάρχουν διαφορές,μεταξύ φυλών.. Που αποσκοπεί όλο αυτό;
Eσύ δηλαδή, προσωπικά τι κερδίζεις;

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)

Edited by - Ιαπετός on 28/02/2013 19:33:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ιαπετός , Ουδείς Ευθύνεται για την καταγωγή του. επομένως είναι παράλογο και ανήθικο να τον ειρωνεύεσαι επειδή ανήκει εις οποιαδήποτε φυλή. Τούτο δε σημαίνει όμως ότι όλες οι φυλές είναι ίδιες.Ελπίζω να συμφωνείς σε αυτό.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2013, 19:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα γιατί να τον ειρωνευτώ; Δεν θα ασχοληθώ κάν μαζί του.. Απ'τη στιγμή που δεν θα με πειράξει..

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy