ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ιθαγένεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
troll

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 03:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΑΔΙΚΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΩΝ ΝΑΖΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΒΟΛΩΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ... ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΩΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΦΟΝΙΑΔΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ... ΟΠΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΙΠΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑΣ ΔΑΦΝΑΣ ΤΩΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΑΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΙΑΝ ΤΟΥ... ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ Η ΠΑΡΕΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΟΜΟΙΟ ΤΟΥ... ΒΑΡΒΑΡΙΖΕΙΣ... ΞΕΡΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙ ΜΟΥ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΥΒΡΕΙΣ... ΟΠΟΙΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ Η ΕΝΔΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ΤΟΝ ΩΘΕΙ ΣΤΗΝ ΥΒΡΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΡΩΝΙΑ... ΕΠΙ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΩΝ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΛΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΣΑΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΛΥΠΟΥΜΑΙ ΠΟΛΥ... ΕΙΜΑΙ ΔΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΩΣ ΕΧΕΙ...

_____________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
σκόπιμης και συκοφαντικής διαστρέβλωσης περιεχομένου
προσωπικής δήλωσης που έγινε από μέλος της συζήτησης

27/2/2013
_____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 03:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ

ο μεγάλος αδελφός του regulus είσαι?

μετά χαράς διαπιστώνω, ότι απο ευφυϊα σκίζεις.

Αλήθεια τώρα, πριν συνταξιοδοτητθείς, ήσουν...ταμπελοποιός?

Είδα μερικές πρόσφατες φωτογραφίες κάποιων ανεγκέφαλων γερόντων,που φιλούσαν με πάθος το χέρι του Σαμαρά,του Βενιζέλου,του Παπανδρέου,της Παπαρήγα και όλων των σύγχρονων επαγγελματιών πολιτικών.

Και ξέρεις τι θυμήθηκα?

Μια παλαιά φωτογραφία, όπου ένας ανεγκέφαλος νεανίας, φιλούσε το χέρι του άνακτα, σε μια παρέλαση.

Περιτό να σου πώ που πάει το μυαλό μου.

Μόνο βουνό με βουνό δεν σμίγει...!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 03:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΑΔΙΚΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΕΙΣ ΤΩΝ ΝΑΖΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΒΟΛΩΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ... ΣΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΩΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΦΟΝΙΑΔΩΝ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ

...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 03:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκ των πραγμάτων, όλο και συχνότερα αναρωτιέμαι για το πως έφτασε η χώρα μας ως εδώ.

Ενίοτε λαμβάνω ηχηρότατες απαντήσεις...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
troll

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 04:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΠΙΜΟΝΩΣ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΟΙ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ.ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΓΓΡΕΦΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΩΣ ΑΥΤΟΧΘΟΝΕΣ ΕΝΩ ΑΠΟΚΛΕΙΟΥΝ ΚΑΘΕ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ Η ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΜΕΙΧΘΗ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑΧΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΡΟΕΛΛΗΝΕΣ ΑΝΤΙ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΟΡΟΥ ΠΡΩΤΟΕΛΛΗΝΕΣ...
Ο ΟΡΟΣ ΠΡΟΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΡΚΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΟΡΟΣ 'ΠΡΟΣΕΛΛΗΝΟΙ' ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ.
ΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΚΟΣΜΟΥΣΑΝ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΔΥΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΧΡΥΣΟΥΣ ΤΕΤΤΙΓΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΖΙΤΖΙΚΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΤΟ ΑΥΤΟΧΘΟΝΟΝ.. ΤΑ ΤΖΙΤΖΙΚΙΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΓΕΝΟΥΝ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΠΩΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΩΣ ΑΝ ΤΑ ΓΕΝΝΗΣΕ Η ΙΔΙΑ Η ΓΗ ΔΙΟΤΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.
ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΕΝ ΚΑΙΡΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΙΝΔΟΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΠΑΤΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ.
ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΧΥΔΑΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 04:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειαζόμαστε αποδείξεις για κάτι που γνωρίζουμε πολύ καλά.

<< Ταύτην την γήν κατοικούμεν, ουχ ετέρους εκβαλόντες, ούδ'ερήμην καταλαβόντες, ουδ' εκ πολλών εθνών μιγάδες συλλεγέντες, αλλ' ούτω καλώς και γνησίως γεγόναμεν, ώστ' εξ ήσπερ έφυμεν, ταύτην έχοντες άπαντα τον χρόνον διατελούμεν, αυτόχθονες όντες. >>

Εντάξει Ω ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ Ιστορικέ?

Αν ήρθες εδώ να παραδώσεις μαθήματα, τουλάχιστον να το κάνεις σωστά.

Και τώρα το παραμυθάκι σου για να πάς για ύπνο:

Εφτιαξε ο θεός έναν Ελληνα και έναν Τουρκο.Ο Τούρκος έτρωγε κάθε μέρα ξύλο απο τον Ελληνα.Εφτιαξε κι άλλον Τουρκο, μήπως και φέρει ισσοροπία.Αλλά και οι δυο Τουρκοι έτρωγαν πάλι ξύλο.Εφτιαξε και τρίτον, αλλά τίποτα.Ο Ελληνας τους τσάκιζε.Εφτιαξε 4 Τουρκους,5 μετά δέκα,όλοι έτρωγαν το καθημερινό τους.

Σκέφθηκε πολύ ο θεός και βρήκε την λύση.
Εφτιαξε άλλον έναν Ελληνα.
Ο ένας πλάκωνε τον άλλον και οι Τούρκοι γλύτωσαν!!

Κάτι παρόμοιο κάνεις κι εσυ απόψε εδώ στο φόρουμ

Καλό ξημέρωμα ιστορικέ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ
troll

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 05:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SKARTADOS ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ.. ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ... Ο ΙΣΟΚΡΑΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΥΧΙ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ.. ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΔΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΟΝΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ... ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΙΣΟΚΡΑΤΟΥΣ. ΕΥΓΕ ΝΕΕ ΜΟΥ..
ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ... ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΧΘΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑΝ... ΑΦΟΥ ΜΕ ΑΝΕΚΑΛΥΨΕΣ ΝΑ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑΝ ΤΗΣ ΑΥΤΟΥ ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΔΕΝ ΗΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΡΝΗΘΩ.. ΤΟ ΔΙΧΩΣ ΑΛΛΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ.. ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΤΣΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΝΑ ΣΕΒΟΜΕΘΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΜΕ... ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑΝ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΜΟΥΣΚΕΥΣΑΜΕΝ ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ ΝΕΕ ΜΟΥ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΑΣ.. ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΕΡΘΕΜΑΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΟΥΜΕ... ΟΛΟΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΡΟΣΕΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΤΟΥΣ.. ΚΑΙ Ο ΑΡΧΙΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΠΙΤΕΛΑΡΧΗΣ ΔΟΥΣΜΑΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ Ι. ΜΕΤΑΞΑΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΕΛΑΒΑΝ ΜΕΡΟΣ ΕΩΣ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΟΥ.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΝ ΤΕ ΑΜΑ ΝΑ ΕΙΜΕΘΑ ΜΗΔΕΝΙΣΤΑΙ..
ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΑΛΛΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΜΟΝΟΝ ΤΟ ΝΕΑΡΟΝ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΟΥ.. Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΔΕ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΑΓΚΙΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΠΑΡΑΚΜΗ ΚΑΙ ΣΗΨΗ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.. ΜΑΓΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΙ ΚΑΙ Η ΦΙΜΩΣΗΣ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ ΑΛΛΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΤΩΝ... ΜΑΓΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΕΒΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΕΣ.. ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑ ΤΟΝ ΕΥΤΕΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ..
ΛΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΣ ΑΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ... ΕΙΜΕΘΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΕΘΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΔΕΞΙΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΟΚΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ..... ΕΙΣ ΤΟ ΕΠΑΝΙΔΕΙΝ ΑΔΕΛΦΙΑ

Edited by - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ on 26/02/2013 05:44:58

Edited by - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ on 26/02/2013 05:47:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 11:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skartados,

Στην ανάρτηση του Νικόμαχου που γίνεται η ελεύθερη μετάφραση, όντως το "πόλις" αναφέρεται στην "Αθήνα".
Γι'αυτό ακόμα και στην ελεύθερη μετάφραση δεν έβαλα Ελλάδα αλλά πόλη.

Στον υπόλοιπο πανηγυρικό,χρησιμοποιούνται εκφράσεις που γενικεύουν,και φαίνεται ότι σαφώς Έλληνες δεν είναι μόνο οι Αθηναίοι,αλλά στο χωρίο είναι συγκεκριμένος.

Μη ξεχνάμε ότι ο λόγος του ήταν να διαβαστεί στην επερχόμενη Ολυμπιάδα,και τον προετοίμαζε 10 χρόνια.Πιο καλά χτενισμένος δεν γίνεται.Είναι καυστικότατος μεν,εθνικιστικός,(με την σημερινή έννοια του όριου)αλλά ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΟΣ.

Νικόμαχε,
ο Σκαρτάδος για το "πόλις" έχει δίκιο,επί του χωρίου.
Αυτό που λες δεν προσκρούει μεν,γενικά στον Πανηγυρικό,αλλά δεν φαίνεται επί του χωρίου.
----------------------------

Για το συγκεκριμένο χωρίο και την ελεύθερη απόδοσή του δε νομίζω να έχει κανείς καμμιά αντίρρηση.Αν και την έκανα νυσταγμένος,τη βλέπω ίδια και τώρα που ξύπνησα για τα καλά.

Ο Ισοκράτης όντως ΔΕΝ αποδέχεται αυτούς που λαμβάνουν Ελληνική παιδεία ως Έλληνες.
Παραδέχεται ότι άλλοι Έλληνες το έκαναν
-στην εποχή του συνέβαινε η αποδοχή του Ελληνίζοντα ως Έλληνα-
αλλά ο ίδιος ο Ισοκράτης ΔΕΝ το αποδεχόταν.

Το να το ερμηνεύουμε είτε "δεξιότερα" είτε "αριστερότερα" είναι άστοχο τουλάχιστον.

Πιο αναλυτικά δεν έχω.
--------------------------------

Κωνσταντίνε ΙΓ,

Σε κάποια σημεία,είναι σωστές οι θέσεις σου.

Σε κάποια άλλα αναφέρεσαι σε άλλους, με εκφράσεις που θα δικαιολογούσαν από μέρους τους πολύ βαρύτερους χαρακτηρισμούς από το "ηλίθιος".(βλέπε DSM)

Σε μερικά άλλα εκφράζεις απόψεις όπως "Έλληνας γεννιέσαι και δεν γίνεσαι" που είναι σεβαστές αλλά έχουν και αντίλογο,εδώ και χιλιάδες χρόνια,πόσο μάλλον σήμερα.

Σε όλα όμως σχεδόν τα σημεία,"δασκαλίζεις" αρκούντως ενοχλητικά.

Θα συμφωνήσω στο τελευταίο που γράφεις:

quote:
ΕΙΜΕΘΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΕΘΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΔΕΞΙΑ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΞΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΟΚΚΑΛΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΤΑ ΙΕΡΑ

Θυμήσου όμως ότι με προσβολές και αμφισβήτηση πατριωτισμού μεταξύ αδελφών,μειώνεται η υμετέρα δύναμις και ενδυναμώνεται η εχθρικήν.

Το ηλίθιε δεν είναι τέτοιου είδους προσβολή.(παραμένει αρνητικό σαφέστατα).
Τα περί ναζί είναι.
Και ειδικά απέναντι σε κάποιον που ηθελημένα εξέθεσε την ιστορία της οικογενείας του ως παράδειγμα προς συζήτηση.
Επίσης αναφέρθηκε σαφώς στον αντικαθεστωτισμό του παππού του.
Το ότι πολέμησε υπέρ της δικής του πατρίδος,μόνο τιμή μπορεί να του είχε αποδοθεί,όπως και έγινε.

Ανεκδιήγητη η επίθεση.
Χωρίς απολογία εκ μέρους σου προς τον DSM, για μένα είσαι πλέον ανύπαρκτος.

ΥΣ: Δεν γνωρίζεις φαντάζομαι, κανενός μας,την ηλικία.
Ο σεβασμός εντός του forum,προέρχεται από την κατάθεση απόψεων και την εκτίμηση τους, μεταξύ των συνομιλητών.

ΥΣ2: Απόψεις επί ιστορικών θεμάτων που κατέθεσες,θα χαρώ να σχολιάσω,ακόμα και να συμφωνήσω στα σημεία,μετά την απολογία σου για τα σχόλια περί ναζί στον DSM,αν φυσικά υπάρξει.
Το δικαίωμα σου βεβαίως,να επιμένεις στην όποια σου άποψη, είναι αναφαίρετο και δεδομένο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 26/02/2013 11:31:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 11:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιμεινια,στον υπολοιπο πανηγυρικο ειναι που ξεφευγει για τα καλα ο ισοκρατης.

Λεει τα συνηθη των αθηναιων,οτι δηλαδη μονο εμεις ειμαστε αυτοχθονες,και μαλιστα λεει και το αμιμητο,οτι οι ελληνες πηγαν στην τροια,για να μην παθουν ξανα τα ιδια απο τους επηλυδες οπως τους δαναους,ξεχνωντας μεσα στη ζαλη του,οτι οι δαναοι πηγαν στη τροια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 12:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταύτην γάρ οικούμεν ούχ εταίρους εκβαλόντες ούδην έρημον καταλαβόντες ούδην εκ πολλών εθνών μιγάδες συλλεγέντες, αλλά ούτω καλώς καί γνησίως γεγόναμεν, ώστε εξ ήσπερ έφυμεν, ταύτην έχοντες άπαντα τόν χρόνον διατελούμεν, αυτόχθονες όντες καί τών ονομάτων τοίς αυτοίς οίσπερ τούς οικειωτάτους τήν πόλιν έχοντες προσειπείν: μόνοις γαρ ημιν των Ελλήνωντην αυτήν τροφόν και πατρίδα και μητέρα καλέσαι προσήκει..» (Ισοκράτης, «Πανηγυρικός», 24-25).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 12:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εκστρατεία στην Τροία από τον Αγαμέμνονα ήταν πράξη ωφελιμότατη για τους Έλληνες, για να μην υποστεί η Ελλάδα από τους βάρβαρους δεινά παρόμοια με κείνα που υπέστη παλαιότερα κατά την κατάληψη όλης της Πελοποννήσου από τον Πέλοπα, του Άργους από το Δαναό και της Θήβας από τον Κάδμο.»
[Ισοκράτης, Παναθηναϊκός, 79-80]


Ενταξει τωρα,ο ανθρωπος ειχε ξεφυγει.Θα τον ζηλευε και ο γκαιμπελς στη προπαγανδα.

Απλα εκανα ενα μικρο λαθος,αυτο το μαργαριταρι για τους δαναους,το ειπε στον παναθηναικο και οχι στον πανηγυρικο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 12:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μεγαλη πλακα ποια ειναι;Οτι ο πελοπας ειναι ο παππους του αγαμεμνων....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 12:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικα φιλοι μου,αυτα που φερνω εγω,κανονικα δεν πρεπει να τα λαβετε υποψην σας.Οπως λεει ο πανεπιστημονας κοστ,εγω ειμαι του δημοτικου.

Αλλοι ειναι παραμορφωμενοι εδω μεσα,μαλιστα σε αλλο θεμα μας πληροφορησαν,οτι το ΓΝΗΣΙΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΑΣΩΝ(θεε μου συγχωρα με) ηταν ιησων.....Ακου το γνησιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 13:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα θέμα που ξεκινάει από την "Ιθαγένεια", και στην πορεία παίρνει αμπάριζα από αρχαίους πανηγυρικούς,
κινδυνεύει να εκτραπεί μεχρι και της δικαστικής οδού από εκατερωθεν "απειλές" και απειλές, και στο καπάκι μας έρχεται και ένας Κώτσος-πατάτας(*) είναι αν μη τι άλλο "εξαιρετικά ενδιαφέρον" που θα έλεγε και ένας (ταρζάν) "Δημοσιογράφος".

Λοιπόν, για να τα πιάνουμε ένα ένα τα θέματα, γιατί πού το πάτε πού το φέρνετε όλο στο "Ελληνας γεννιέσαι ή γίνεσαι καταλήγουμε".

Εστιάζω σε μερικά σημεία που είναι/θεωρώ πως είναι καίρια:

1. Να πάψει επιτέλους αυτή η μπαρούφα περί αίματος, περί DNA, περί ιχώρα, κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Κάποτε πρέπει να ξεκινήσουμε από μια κοινώς αποδεκτή επιστημονική βάση. Δεν υπάρχει λαός πέριξ της Μεσογείου ο οποίος να μην είναι σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό γενετικά "μπασταρδεμένος". Αν η Ευρώπη είναι η "Γηραιά Ηπειρος" τότε η Μεσόγειος ένα παραπάνω είναι η Προ-γηραιά Λεκάνη. Και από τότε μέχρι τώρα έχουν περάσει ένα τσούρμο λαοί και έχουν αλλάξει εκατό χιλιαδες φορές τα σύνορα , τα κράτη, οι αυτοκρατορίες, κλπ.Να μην αναφερθώ δε τι έχει γίνει σε οικογενειακό/σεξουαλικό επίπεδο...(να το πώ κόσμια, "της επιμιξίας το κάγκελο").΄Αρα όποιος επιμένει σε γενετικά, γενεαλογικά κριτήρια, και δεν είναι κάτοικος ΙΣΛΑΝΔΙΑΣ αναντάμ παπαντάμ ή ίσως των νησιών ΦΙΤΖΙ, τότε είναι εκτός τόπου και χρόνου.

2.Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να κρατήσουμε το κριτήριο του "αίματος" τότε τι μένει για τον χαρακτηρισμό του "εθνικού" κορμού? Τα υπόλοιπα στοιχεία, γλώσσα, παιδεία, ήθη & έθιμα.
Όπως πολύ σωστά εγράφη παραπανω, πάρε ένα βρεφος γεννημένο από ελληνες γονείς και μεγάλωσέ το στην Αγία Πετρούπολη. Θα σου βγεί Αλεξάντρ Μαφιόζωφ. Μεγάλωσέ το στη Βραζιλία, θα σου βγεί Χοσέ Γκρέκο Μπαλαδόρες, κ.ο.κ.
Αντιστοίχως, πάρε το εν λόγω αφρικανάκι του βίντεο και τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.

3. Δεν έχει νόημα ή αναψηλάφιση εθνικών ριζών από γενεαλογικής απόψεως, πέραν της πληροφοριακής ή εγκυκλοπαιδικής ιστορικής τεκμηρίωσης, και αυτό δεν μπορεί να είναι δείκτης "εθνικότητας" ή "εθνικοφροσύνης". Το λέω τόσο για την περίπτωση του φίλου DSM όσο και για σχεδόν το σύνολο του Ελληνικού πληθυσμού την σήμερον. Ολοι μας (ΜΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΕΩ, ν'ακούνε και μερικά Μανιατάκια εκεί χάμου)** έχουμε παππούδες, προπαππούδες ,κλπ,κλπ από Βλάχους, Αρβανίτες, Μικρασιάτες (Τουρκόσπορους τζάνεμ μήπως???), Σλαβογενείς, Ενετογενείς,Βαλκανιογενείς, Ρωσογενείς, αν πάμε πιο πίσω: κατάλοιπα Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, Δαναούς, Αχαιούς, Ιλλυριούς, και βάλτε μέσα ό,τι γουστάρετε όσο φτάνει το ιστορικό σας τσουβάλι.
Για τον εθνικισμό σαν έννοια και εγώ πιστεύω όπως σωστά γράφτηκε και ερμηνεύτηκε ότι δεν είναι κάτι κακό ως έννοια και ως ιδέα, αλλά γίνεται διαστρέβλωση και κακή του 'χρήση' ή 'προεκτάσεις' από διαφορους κύκλους.

4. Η ιθαγένεια/υπηκοότητα όπως πολύ σωστά γράφτηκε, αφορά περισσότερο τη σχέση πολίτη-κράτους, σε θεσμικό επίπεδο, και είναι κυρίως νομικό κατασκεύασμα. Αρα ώς τετοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Τους όρους και τις προϋποθεσεις, χορηγησης, διατηρησης, καταργησης, κλπ, τις ορίζει το Κράτος με κάποια κριτήρια (που είναι δυνατόν να αλλαζουν να εξελίσσονται και να προσαρμόζονται από καιρού εις καιρόν). Εμείς λοιπόν το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να το συζητάμε φιλοσοφικά και παρεϊστικα εδώ, αλλά άλλοι είναι αρμόδιοι να αποφασίσουν και υπάρχουν ειδικές επιτροπές, και όχι εγώ ή ο Ισοκράτης ή ο Νικόμαχος, οπότε στην τελική δεν μας πολυπέφτει και λόγος για τις 'τεχνικές λεπτομέρειες' εφαρμογής των Νόμων και αδίκως να πλακωνόμαστε.

5.Σχετικά με το λόγο του (ορίτζιναλ/αρχαίου) Ισοκράτη και το περίφημο χωρίο: Ολοι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν καί περήφανοι για την καταγωγή και τον πολιτισμό τους, καί εθνικιστές (στα πλαίσια της Πόλης-κράτους τους) έστω και αν αναγνώριζαν και διαφοροποιούσαν τη σχεση τους -συμπεριφορά τους μεταξύ των άλλων Ελληνικών φύλων και των λοιπών Βαρβάρων, και εξ αυτού ήταν και κατά κάποιο τρόπο Ρατσιστές. Λόγω των χρονικών και τοπικών περιορισμών, και των πληθυσμιακών μεγεθών που ήταν σαφως πολύ μικρότερα η καταγωγή και οι πρόγονοι και η "ανιούσα" σχεση με αυτούς, έπαιζαν πολύ πιο σπουδαίο ρόλο τότε (και ευλόγως) απ'ότι σήμερα. Αλλά από την εποχή του ΜεγΑλέκου (που ίσως περισσότερους Μακεδόνες στρατιώτες "πάντρεψε" παρά Πέρσες σκότωσε -σε μια πρώιμη εφαρμογή του make Love not war - και ίσως γι'αυτό έφτασε και μέχρι την Ινδία) και των ακολούθων αυτοκρατορικών μοντέλων της Imperial Age, όλοι οι τοπικισμοί και οι εθνικισμοί πήγανε περίπατο.
Ομως το κλου του λόγου του Ισοκράτη είναι κάτι που ισχύει και σήμερα και πρέπει να το δούμε με μια πιο σύγχρονη ερμηνεία (όπως περίπου το απέδωσε και ο Νικόμαχος):
Ότι ήμασταν τόσο μάγκες εμείς (οι Αθηναίοι τότε -οι Γερμανοί, Αμερικάνοι, κλπ σήμερα) που οι δικοί μας μαθητές (ακόμα δηλαδή και τα δικά μας "δεύτερα") γίνονται 'δάσκαλοι' στους άλλους (τους κάφρους, τους παρακατιανούς, την πλέμπα, τους μπας-κλας, κλπ) και έτσι πλέον κυριαρχούμε επεκτεινόμενοι πολιτισμικά, οικονομικά, τεχνολογικά ούτως ώστε οι αλλοι να ΘΕΛΟΥΝ να ΓΙΝΟΥΝ σαν κι εμάς (γιατί μας παραδέχονται και μας ζηλεύουν που είμαστε τόσο μάγκες και υπερέχουμε).
Kαι μάλιστα αυτό περιποιεί τιμή για εμάς (δηλ. την Αμερική ή τη Γερμανία εν προκειμένω) και το αναγνωρίζουμε ως θετικό, γι'αυτό και τα σύγχρονα αυτά κράτη δίνουν ΚΙΝΗΤΡΑ για να γερμανοποιήσουν ή να αμερικανοποιήσουν την αφρόκρεμα των "κάφρων" που τείνει να συγκλίνει καλύτερα στο δικό τους 'Εθνος'.

Για μένα λοιπόν, αυτό το τελευταίο κομμάτι είναι και το κυριότερο. Όταν κάποιος αιτείται την Ιθαγένεια ενός κράτους στο οποίο ήδη ζει και του οποίου την παιδεία και την παράδοση έχει λάβει/αναγνωρίσει, τότε είναι μάλλον περισσότερο τιμή για το ίδιο το κράτος αυτό το αίτημα, ως αναγνώριση από την πλευρά του αιτούντα ότι πρόκειται για "υπερέχουσα" οντότητα στην οποία θέλει να ανήκει.


(*) Αποκάλεσα με την πλέον soft ορολογία το νέο μέλος που μπήκε τσόντα στο παρόν θέμα ώς αυτόκλητος συνήγορος του μέλους Ισοκράτης, διότι με το ύφος του και τα λεγόμενά του ήδη καθίσταται αναξιόπιστος από την πρώτη στιγμή. Δεν νοείται να είναι ανορθόγραφος ο ντεμέκ Ιστορικός και ιστοριοδίφης o πολλά βαρύς... και δεύτερον δεν νοείται να γραφει στα παλαιά του υποδύματα τους διαχειριστές σχετικα με την κεφαλαιογράμματη γραφή, όντας "νέος" στο παρόντα χώρο

(**) Δεν έχω τίποτα με τους Μανιάτες σαν σύνολο και σαν καταγωγή. Μερικοί από τους καλύτερούς μου φίλους είναι Μανιάτες, η Μάνη είναι ένα από τα ομορφότερα μέρη της Ελλάδας, και εγώ προσωπικά έζησα για ένα διάστημα και στα Μανιάτικα του Πειραιά. Όμως δεν μπορώ παρά να επισημάνω την στατιστικώς αξιοσημείωτη "λόξα" των ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ αυτής της γεωγραφικής περιοχής σχετικά με τα της Βασιλείας ως πολιτεύματος, του Κοκού-Γλύξμπουργκ, της Χούντας, του (κακώς εννοούμενου) εφαρμοσμένου ή ιδεολογικού εθνικισμού, της εθνικοφροσύνης, της εθνικής 'καθαρότητος' και του 'αίμα, τιμή, χρυσή αυγή'.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 26/02/2013 13:44:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 13:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγορα,ειναι τελειως διαφορετικο αυτο που λες για τον ισοκρατη.

Δεν μπορει ρε φιλε,εναν λογο ο οποιος ειναι καθολα ρατσιστικος,εμεις να τον χρησιμοποιουμε για να εκφρασουμε τα προοδευτικα μας θελω και μαλιστα αυτο να γινεται μεσα απο τα πιο επισημα χειλη,του προεδρου της δημοκρατιας....

Πως θα γινει τωρα;Ο καθε ενας θα διαστρεβλωνει την αρχαια ελληνικη γραμματεια κατα πως τον βολευει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 13:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ ΙΓ

Μεθαύριο κλείνω τα 19.
Ελπίζω όταν μεγαλώσω, να έχω τις ίδιες απόψεις και να μην με δώ να φιλώ το χέρι κανενός κοπρίτη πολιτικού.

Σε ευχαριστώ που απάντησες στην ερώτησή μου, για το χειροφίλημα του άνακτος.Ημουν σίγουρος πώς ήσουν ΕΣΥ.

ΠΥΘΑΓΟΡΑ

Κουράστηκες για το κατεβατό, αλλά άξιζε τον κόπο.
Εννοείται πώς το προσυπογράφω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 13:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πυθαγορα,ειναι τελειως διαφορετικο αυτο που λες για τον ισοκρατη.

Δεν μπορει ρε φιλε,εναν λογο ο οποιος ειναι καθολα ρατσιστικος,εμεις να τον χρησιμοποιουμε για να εκφρασουμε τα προοδευτικα μας θελω και μαλιστα αυτο να γινεται μεσα απο τα πιο επισημα χειλη,του προεδρου της δημοκρατιας....

Πως θα γινει τωρα;Ο καθε ενας θα διαστρεβλωνει την αρχαια ελληνικη γραμματεια κατα πως τον βολευει;


Σκαρτάδο όπως πάς θα τους βγάλεις όλους...Σκάρτους!!

Σε κάθε αρχαία ελληνική πόλη σίγουρα θα υπήρχε και ένας "Ισοκράτης".Δεν μπορούσε να γίνει αλλοιώς.Ηταν όλοι ΕΛΛΗΝΕΣ.

Ετυχε να έχουμε γραπτά απο τον Ισοκράτη της Αθήνας.
Και λοιπόν?
Δεν νομίζεις ότι αντιπροσωπεύει τους "Ισοκράτηδες" όλων των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ πόλεων?

Εγω νομίζω πώς ναί!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 13:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Δεν μπορει ρε φιλε,εναν λογο ο οποιος ειναι καθολα ρατσιστικος,εμεις να τον χρησιμοποιουμε για να εκφρασουμε τα προοδευτικα μας θελω και μαλιστα αυτο να γινεται μεσα απο τα πιο επισημα χειλη,του προεδρου της δημοκρατιας....

Πως θα γινει τωρα;Ο καθε ενας θα διαστρεβλωνει την αρχαια ελληνικη γραμματεια κατα πως τον βολευει;


Τυπικά έχεις δίκιο. Θα πρέπει όμως να αναρωτηθούμε:

Ο λόγος του Ισοκράτη είναι φιλοσοφικός - ανθρωπολογικός, ή πολιτικός? Διότι αν είναι πολιτικός, όπως φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι, επιχειρεί απ'αυτόν να βγάλει κάποιο κρίσιμο για εκείνη τη στιγμή, χρηστικό συμπέρασμα Δεν προσπαθεί να αιτιολογήσει με κάποιον επιστημονικό τρόπο τα συμπεράσματά του. Επιχειρεί να δείξει τον βέλτιστο τρόπο θέασης των πραγμάτων, αλλά και δράσης, για εκείνη τη στιγμή.

Σε αυτή τη λογική, το να προσπαθείς να εφαρμόσεις τον ίδιο πολιτικό λόγο σε όλες διαχρονικά τις καταστάσεις, είναι ο βέβαιος τρόπος για να κάνεις λάθος. Επίσης, το να θεωρεί κανείς πως ο πολιτικός ελιγμός και λόγος, έλκει την ορθότητά του από οποιουδήποτε είδους επιστημονική τεκμηρίωση, είναι κάτι που ακόμα και ο ίδιος ο Πλάτωνας δύσκολα θα φανταζόταν πως μπορεί κάποτε να ισχύσει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 13:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

skartados

quote:
Δεν μπορει ρε φιλε,εναν λογο ο οποιος ειναι καθολα ρατσιστικος,εμεις να τον χρησιμοποιουμε για να εκφρασουμε τα προοδευτικα μας θελω και μαλιστα αυτο να γινεται μεσα απο τα πιο επισημα χειλη,του προεδρου της δημοκρατιας....

Πως θα γινει τωρα;Ο καθε ενας θα διαστρεβλωνει την αρχαια ελληνικη γραμματεια κατα πως τον βολευει;


Τυπικά έχεις δίκιο. Θα πρέπει όμως να αναρωτηθούμε:

Ο λόγος του Ισοκράτη είναι φιλοσοφικός - ανθρωπολογικός, ή πολιτικός? Διότι αν είναι πολιτικός, όπως φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι, επιχειρεί απ'αυτόν να βγάλει κάποιο κρίσιμο για εκείνη τη στιγμή, χρηστικό συμπέρασμα Δεν προσπαθεί να αιτιολογήσει με κάποιον επιστημονικό τρόπο τα συμπεράσματά του. Επιχειρεί να δείξει τον βέλτιστο τρόπο θέασης των πραγμάτων, αλλά και δράσης, για εκείνη τη στιγμή.

Σε αυτή τη λογική, το να προσπαθείς να εφαρμόσεις τον ίδιο πολιτικό λόγο σε όλες διαχρονικά τις καταστάσεις, είναι ο βέβαιος τρόπος για να κάνεις λάθος. Επίσης, το να θεωρεί κανείς πως ο πολιτικός ελιγμός και λόγος, έλκει την ορθότητά του από οποιουδήποτε είδους επιστημονική τεκμηρίωση, είναι κάτι που ακόμα και ο ίδιος ο Πλάτωνας δύσκολα θα φανταζόταν πως μπορεί κάποτε να ισχύσει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Φιλε μου,τα ιδια με τον ισοκρατη,ελεγαν ο πλατωνας,ο θουκιδιδης κ.τ.λ.

Μονο εμεις ειμαστε αυτοχθονες,μονο εμεις ειμαστε ετσι,μονο εμεις ειμαστε γιουβετσι(εννοωντας τους αθηναιους).

Το ιστορικο συμπερασμα που βγαινει απο ολα αυτα,ειναι οτι ενας λαος ρατσισταρος,προγονοβαρεμενος,αυτοχθονογκαγκας,που ομμοιος του δεν ξαναπερασε στην ιστορια,ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 14:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

quote:
Το ιστορικο συμπερασμα που βγαινει απο ολα αυτα,ειναι οτι ενας λαος ρατσισταρος,προγονοβαρεμενος,αυτοχθονογκαγκας,που ομμοιος του δεν ξαναπερασε στην ιστορια,ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Το συμπέρασμά σου φοβάμαι πως μπάζει νερά. Δεν είναι η Αθήνα μόνο που πέτυχε όλα αυτά τα θαυμαστά. Είναι και ολόκληρη η Πελοπόννησος, η Ήπειρος, η Μακεδονία, η Θράκη, η Μεγάλη Ελλάδα, η Κρήτη και κυρίως τα Παράλια. Ως εκ τούτου, είναι άστοχο να θεωρήσουμε πως το μεγαλείο για το οποίο εμείς μιλάμε, έχει σχέση με αυτό στο οποίο αναφερόταν ο Ισοκράτης.

Ωστόσο, αν ακόμα κι έτσι, ο Ισοκράτης είχε κάποιο δίκιο, εμείς, από το σημείο του χρόνου στο οποίο βρισκόμαστε, πόσο δίκιο έχουμε να είμαστε ρατσίσταροι και προγονοβαρεμένοι? Ποιά ακριβώς είναι η δική μας προσφορά και μεγαλείο, που μας νομιμοποιεί να κομπάζουμε με τέτοιο τρόπο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 14:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου,με παρεξηγησες.Εγω δεν ειπα πουθενα να ειμαστε ρατσιστες.Εσεις καλα κανετε και εχετε τις αποψεις σας,αναφαιρετο δικαιωμα σας ειναι και μπραβο σας.

Εμενα με ενοχλει,που καποιοι,παραποιουν και διαστρεβλωνουν τα αρχαια κειμενα για να δωσουν κυρος και αιγλη,στα πιστευω τους,που ειναι στην ιδια περιπου κλιμακα με τα δικα σας.

Το ψεμα δεν ανεχομαι,οχι τις αποψεις...

Φυσικα ,εδω δεν εννοω τον φιλο μου τον νικομαχο ,η,τον αμεινια,η εσενα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 14:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados

Καταλαβαίνω τι λες. Αλλά με πιάνει και το παράπονο ώρες-ώρες.

Τον Κολοκοτρώνη τον φυλακίσαμε δύο φορές. Τον Καποδίστρια τον δολοφονήσαμε. Τον Όθωνα τον αποδεχτήκαμε. Τους στρατηγούς της Μικράς Ασίας τους εκτελέσαμε. Τον Βενιζέλο τον στείλαμε σπίτι του. Τη μισή Ελλάδα τη στείλαμε κατά καιρούς απ'την Κέρκυρα και την Ικαρία, μέχρι τη Μακρόνησο και τη Γυάρο. Τους Άγγλους τους βάλαμε να κάνουν κουμάντο στην Ελλάδα και την Κύπρο. Διχαστήκαμε. Αλληλοσκοτωθήκαμε. Τον Μπελογιάννη τον εκτελέσαμε. Τον Λαμπράκη τον δολοφονήσαμε. Την Κύπρο την απωλέσαμε.

Τον Καραθοδωρή τον αγνοήσαμε. Τον Παπανικολάου τον διώξαμε. Τον Μητρόπουλο ούτε καν τον καλέσαμε. Τον Καστοριάδη τον διώξαμε. Τον Ξενάκη επίσης. Τον Ρίτσο τον κυνηγήσαμε. Τον Θεοδωράκη τον σαπίσαμε στο ξύλο. Τον Παναγούλη τον εξαφανίσαμε.

Τον Γέρο τον αποθεώσαμε. Τον γιό του τον επιβραβεύσαμε δις. Τον εγγονό του τον πληρώνουμε. Το Μητσοτάκη τον αναδείξαμε. Την οικογένειά του -μέχρις εγγονών-, επίσης. Τον Καραμανλή τον αποκαλέσαμε εθνάρχη.

Τον Πανταζή τον λατρέψαμε. Τη Ρίτα και την Άντζελα επίσης. Τον Κωστόπουλο τον ακολουθήσαμε, και ακόμα τον παρακολουθούμε. Τον Κωστέτσο και τον Λάκη τους λατρέψαμε. Τον Μυλωνά, το Λάσκο, τη Μιχαλονάκου. Τον Πρετεντέρη, την Τρέμη, τον Τσίμα, τον Τράγκα, τον Κακαουνάκη, τον Παπαχελά τους πιστέψαμε.

Τους λαμπρότερους επιστήμονές μας τους καθιστούμε πλέον συστηματικά μετανάστες. Τους ηθοποιούς μας τους χρησιμοποιούμε για διαφημιστικά.
Το Ακρόπολις ξεκινά από το Λουτράκι και καμία επαφή δεν έχει με τον ιερό βράχο πλέον. Οι ειδικές διαδρομές του ονομάζονται π.χ. BP Klenia Mycenae I.

Τα παιδιά διαβάζουν με κεριά και πηγαίνουν στο σχολείο νηστικά. Ο ΓΑΠ κάνει διαλέξεις στο εξωτερικό. Οι άνθρωποι αυτοκτονούν. Ο Παπακωνσταντίνου κάνει διαλέξεις στο εξωτερικό. Οι γυναίκες μας πάνε και γίνονται πουτάνες στην Ιταλία. Ο Στουρνάρας κάνει ομιλίες στο εξωτερικό. Τα πανεπιστήμιά μας συρρικνώνονται. Ο Βενιζέλος επανιδρύει το ΠΑΣΟΚ.. Το 30% των Ελλήνων είναι άνεργο. Ο Σημίτης εκδίδει βιβλία. Το 40% των Ελλήνων πάσχει πλέον από κατάθλιψη. Ο Σαμαράς αποκαθιστά την αξιοπιστία μας στις τράπεζες. Οι αξιωματικοί μας σκοτώνονται στα Ίμια. Ο Πάγκαλος εκδίδει βιβλία και κυνηγά τον αέρα που πήρε τη σημαία. Ο Οτσαλάν συνελήφθη. Ο Διαμαντόπουλος δικαιώνει τη θέση των Τούρκων πως τα Καρντάκ ήταν, είναι και θα είναι τουρκικά.

Πόθεν ο κομπασμός μας λοιπόν?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 14:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιμεινια,στον υπολοιπο πανηγυρικο ειναι που ξεφευγει για τα καλα ο ισοκρατης.

Δεν έχω καμμιά αντίρρηση.
Στην πρότερη ανάρτηση,απλά ανέφερα ότι δεν ισχυρίζεται πουθενά ότι Έλληνες είναι μόνο οι Αθηναίοι.
Απλά όσον αφορά τους Αθηναίους είναι ... διπλά "εθνικιστής".

Δε βλέπω πάντως να διαφωνείς μαζί μου,επί του παρόντος θέματος.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 14:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΥΘΑΓΟΡΑ

Κουράστηκες για το κατεβατό, αλλά άξιζε τον κόπο.
Εννοείται πώς το προσυπογράφω.


Πυθαγόρα,πάρε και μια υπογραφή από μένα.

Νικόμαχε,μ' έχει κουράσει αυτός ο Πυθαγόρας...
Έχω βαρεθεί να προσυπογράφω.

Πέτα και καμμιά μα@λκία ρε συ Πυθαγόρα,μπας και κάνουμε κριτική,να γουστάρουμε.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ιστορικο συμπερασμα που βγαινει απο ολα αυτα,ειναι οτι ενας λαος ρατσισταρος,προγονοβαρεμενος,αυτοχθονογκαγκας,που ομμοιος του δεν ξαναπερασε στην ιστορια,ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Έτσι μπράβο.
Μπορεί να ήταν όλα αυτά που λες,αλλά ΕΙΧΕ ΠΑΤΗΜΑ να τα ισχυρίζεται.

Στο χέρι μας είναι να δημιουργήσουμε πατήματα νέα,να αποδείξουμε ότι εκτός του ονόματος, και της όποιας γενετικής κληρονομικότητας,έχουμε διατηρήσει το Ελληνικό πνεύμα και σκοπεύουμε να κάνουμε κάτι μ' αυτό,επιτέλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τον Κολοκοτρώνη τον φυλακίσαμε δύο φορές. Τον Καποδίστρια τον δολοφονήσαμε. Τον Όθωνα τον αποδεχτήκαμε. Τους στρατηγούς της Μικράς Ασίας τους εκτελέσαμε. Τον Βενιζέλο τον στείλαμε σπίτι του. Τη μισή Ελλάδα τη στείλαμε κατά καιρούς απ'την Κέρκυρα και την Ικαρία, μέχρι τη Μακρόνησο και τη Γυάρο. Τους Άγγλους τους βάλαμε να κάνουν κουμάντο στην Ελλάδα και την Κύπρο. Διχαστήκαμε. Αλληλοσκοτωθήκαμε. Τον Μπελογιάννη τον εκτελέσαμε. Τον Λαμπράκη τον δολοφονήσαμε. Την Κύπρο την απωλέσαμε.

Τον Καραθοδωρή τον αγνοήσαμε. Τον Παπανικολάου τον διώξαμε. Τον Μητρόπουλο ούτε καν τον καλέσαμε. Τον Καστοριάδη τον διώξαμε. Τον Ξενάκη επίσης. Τον Ρίτσο τον κυνηγήσαμε. Τον Θεοδωράκη τον σαπίσαμε στο ξύλο. Τον Παναγούλη τον εξαφανίσαμε.

Τον Γέρο τον αποθεώσαμε. Τον γιό του τον επιβραβεύσαμε δις. Τον εγγονό του τον πληρώνουμε. Το Μητσοτάκη τον αναδείξαμε. Την οικογένειά του -μέχρις εγγονών-, επίσης. Τον Καραμανλή τον αποκαλέσαμε εθνάρχη.

Τον Πανταζή τον λατρέψαμε. Τη Ρίτα και την Άντζελα επίσης. Τον Κωστόπουλο τον ακολουθήσαμε, και ακόμα τον παρακολουθούμε. Τον Κωστέτσο και τον Λάκη τους λατρέψαμε. Τον Μυλωνά, το Λάσκο, τη Μιχαλονάκου. Τον Πρετεντέρη, την Τρέμη, τον Τσίμα, τον Τράγκα, τον Κακαουνάκη, τον Παπαχελά τους πιστέψαμε.

Τους λαμπρότερους επιστήμονές μας τους καθιστούμε πλέον συστηματικά μετανάστες. Τους ηθοποιούς μας τους χρησιμοποιούμε για διαφημιστικά.
Το Ακρόπολις ξεκινά από το Λουτράκι και καμία επαφή δεν έχει με τον ιερό βράχο πλέον. Οι ειδικές διαδρομές του ονομάζονται π.χ. BP Klenia Mycenae I.

Τα παιδιά διαβάζουν με κεριά και πηγαίνουν στο σχολείο νηστικά. Ο ΓΑΠ κάνει διαλέξεις στο εξωτερικό. Οι άνθρωποι αυτοκτονούν. Ο Παπακωνσταντίνου κάνει διαλέξεις στο εξωτερικό. Οι γυναίκες μας πάνε και γίνονται πουτάνες στην Ιταλία. Ο Στουρνάρας κάνει ομιλίες στο εξωτερικό. Τα πανεπιστήμιά μας συρρικνώνονται. Ο Βενιζέλος επανιδρύει το ΠΑΣΟΚ.. Το 30% των Ελλήνων είναι άνεργο. Ο Σημίτης εκδίδει βιβλία. Το 40% των Ελλήνων πάσχει πλέον από κατάθλιψη. Ο Σαμαράς αποκαθιστά την αξιοπιστία μας στις τράπεζες. Οι αξιωματικοί μας σκοτώνονται στα Ίμια. Ο Πάγκαλος εκδίδει βιβλία και κυνηγά τον αέρα που πήρε τη σημαία. Ο Οτσαλάν συνελήφθη. Ο Διαμαντόπουλος δικαιώνει τη θέση των Τούρκων πως τα Καρντάκ ήταν, είναι και θα είναι τουρκικά.


Για όλα αυτά βρισκόμαστε στη θέση αυτή,σήμερα.
Αυτό που έκανες ήταν ανάλυση,όχι τόσο παράπονο.
Αν είχαν όλοι τέτοιου είδους παράπονα,το αποτέλεσμα θα μας έβρισκε σε πολύ καλή θέση.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριε ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ

όταν τελειώσετε με το δούλεμα,
σας παρακαλούμε να μας πείτε και μερικά πράγματα για το
"Αποχετευτικό Σύστημα στο Βυζάντιο".

Με πεζούς χαρακτήρες, παρακαλούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι έχεις και το κάθε μορμολύκειο, το κάθε κνώδαλο, που τα έζησε όλα αυτά - εκτός ίσως από τις περιπτώσεις του Κολοκοτρώνη και του Καποδίστρια -, που έδωσε το παρών του και την ψήφο εμπιστοσύνης του σε όλα αυτά, να σου λέει πως για όλα αυτά φταίει η απουσία ενός βασιλειά. Πως το μέλλον μας είναι η θεσμοθετημένη πλέον οικογενειοκρατία, και πως το πρόβλημα της Ελλάδας είμαι εγώ και ο παππούς μου, και όλοι οι πολύσποροι σαν εμένα.

Λες και πως την στραβομάρα του δεν την ξεστράβωσε ο Σλήμαν. Λες πως την Πανεπιστημίου δεν την έφτιαξε ο Τσίλερ. Λες και την Κνωσσό δεν την αποκάλυψε ο Έβανς. Λες πως τον Πουλιανό δεν τον κυνήγησε η γενιά του.

Πες μου Ιστορικέ. Τον γαμημένο τον Ελύτη, πόσες φορές τον έβαλαν θέμα στις πανελλαδικές? Τον Καβάφη? Τον Σεφέρη? Τον Καζαντζάκη πόσες φορές τον τίμησε η φάρα σου? Αλλά όχι. Εσύ τώρα κάθεσαι τις νύχτες και γράφεις στο esoterica. Τις καθημερινές. Γιατί τα Σάββατα θα κάτσεις να δεις Παπαδόπουλο, να μερακλώσεις και να θυμηθείς τα νιάτα σου τα δοξασμένα. Τότε που τα τραγούδια τα άκουγες κατόπιν λογοκρισίας και βόλευες τις κόρες σου στο Δημόσιο. Τώρα θα σου φτιάξουν και σειρά με τον Τσιτσάνη. Να σου ανεβάσουν και το επίπεδο. Να ξεφύγεις απ' το τουρκοτσιφτετέλι, και να αναβαθμιστείς στο γυφτομπαρόκ. Αρκεί ο γιός σου να τσιμπήσει καμιά θεσούλα στη παραγωγή της σειράς. Που πληρώνεις εσύ, αλλά κι εγώ ο πολύσπορος.

Εγώ που έφταιξα για όλα αυτά. Καθώς επίσης και ο παππούς μου. Που γνώριζε την ελληνική καλύτερα από σένα. Που δεν είχε πρόβλημα την κόρη του να την παντρευτεί ένας μελαχρινός Έλληνας και να την φέρει στην Ελλάδα του '60. Την ίδια Ελλάδα λέω, που εσύ λίγο αργότερα παρέδωσες στη χούντα. Ή μήπως να πω στην Επανάσταση, Ιστορικέ?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πέτα και καμμιά μα@λκία ρε συ Πυθαγόρα,μπας και κάνουμε κριτική,να γουστάρουμε

πετάει-πετάει, σποραδικά μεν αλλά αξίζουν για χιούμορ.
Μπορώ με απόλυτη σιγουριά, να σου πώ την επόμενη.

Θα με ρωτήσει: << Πότε είπα εγώ μαλακία ρε Νικόμαχε? >>

Στοιχηματίζεις ΑΜΕΙΝΙΑ ότι θα με ρωτήσει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2013, 15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κύριε ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΙΓ

όταν τελειώσετε με το δούλεμα,
σας παρακαλούμε να μας πείτε και μερικά πράγματα για το
"Αποχετευτικό Σύστημα στο Βυζάντιο".


Αμαλία έγραψες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy