ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ιθαγένεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 01:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=FqgO2es8RIA&sns=em

Καλημέρα, ανοίγω αυτο το θεμα ,διότι με το παραπάνω άθλιο κατα τη γνώμη μου βιντεακι έχει ξεσπάσει ένας διαδικτιακος πόλεμος, και όπου εκθετω τη γνώμη μου, ειδικά σε δημόσιες σελίδες του Facebook ,δίχως να βρισω ή να ειναι ο λόγος μου προσβλητικος, τα μηνύματα μου διαγράφονται ,το ίδιο και εγω απο την εκάστοτε δημόσια σελίδα του fb.
Σκοπός μου δεν ειναι να εστιάσουμε μονο στο συγκεκριμένο βίντεο αλλα γενικότερα στο θεμα ιθαγένεια, και αν πρεπει ή οχι κατα την γνώμη σας να δίδεται ιθαγένεια στους αλλοδαπούς, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που έτυχε να γεννηθούν στην χώρα μας απο αλλοδαπούς γονείς.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 17/02/2013 01:40:14

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 12:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα μετά απο εξέταση του νόμιμου μετανάστη οτι γνωρίζει την ελληνική γλώσσα και τουλάχιστον βασικά σημεία της ελληνικής ιστορίας και δεδομένου οτι έχει τουλάχιστον 5 έτη στη χώρα, θα πρέπει για μένα να δικαιούται την ελληνική ιθαγένεια.

Αυτό που συμβαίνει τώρα, που παιδιά που γνωρίζουν άριστα την ελληνική, έχουν τελειώσει σε ελληνικά σχολεία και φοιτούν και σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά κάνουν αίτηση για την ελληνική ιθαγένεια και "κολλά στη γραφειοκρατεία", είναι απαράδεκτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 15:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα, θα ήθελες να μας εξηγήσεις λίγο, απο που ως που κατέληξε το οποιοδήποτε αλλοδαπό παιδί να μπει και να μείνει στην Ελλάδα ,ετσι ώστε να μείνει και 5 χρόνια; Μήπως έχουμε ανάγκη εργατικό δυναμικό καθότι όλοι οι Ελληνες δουλεύουν και στείλαμε πρόσκληση στους γονείς του;
Δεν σε ενδιαφέρει το γεγονός οτι οι γονείς του μπήκαν βράδυ στη χωρα βιαζοντας τη χωρα και τους νομους;
Ας λύσουμε πρώτα αυτο , και μετα να θέσω κάποια αλλα πιο σοβαρά θέματα που πιστεύω προκύπτουν απο τέτοιες ανθελληνικες πράξεις.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 17/02/2013 16:02:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιαπετός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
442 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Ἓλληνὲς εἰσι οἱ μετέχοντες τῆς Ἑλληνικῆς παιδείας”.

Δεν το ήξερες αυτό Ισοκράτη μου;
To είχε πεί και ο κουράδας ο Στεφανόπουλος

All That We See Or Seem Is But A Dream Within A Dream (~Edgar Allan Poe~)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λες να μην το ξέρω, οτι.... Το έχει πει ο Στεφανοπουλος.
Επίσης μετα το είπε και ενας παππας, και πολλοί άλλοι που δεν άνοιξαν ετσι απο περιέργεια το ρημαδι το βιβλίο του συνονοματου μου να δουν τι γράφει.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν σε ενδιαφέρει το γεγονός οτι οι γονείς του μπήκαν βράδυ στη χωρα βιαζοντας τη χωρα και τους νομους;

Αναφέρεσαι σε μετανάστες ή λαθρομετανάστες;
Διότι αν συμπεριλαμβάνεις και τους μετανάστες που ήρθαν στην Ελλάδα με μόνιμο τρόπο δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus ,θα ήθελες να μου πεις ποιους θεωρείς μετανάστες που ήρθαν με νόμιμο τροπο στην Ελλάδα; Ποιοι ειναι αυτοι;
Μήπως εννοείς αυτούς που μπήκαν παράνομα και η ανθελληνική και τρισαθλια κυβέρνηση τους νομιμοποιησε για να πάρει μερικούς ψήφους;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην παίζουμε με τις λέξεις,
Ιθαγένεια και υπηκοότητα είναι ταυτόσημες έννοιες
και η καθαρή ερμηνεία τους είναι νομικής φύσεως
η οποία προσδίδει τον νομικό και πολιτικό δεσμό που συνδέει το άτομο,
ως πολίτη ενός κράτους, με το κράτος αυτό

Στο ερωτημα σου Ισοκράτη θα σου απαντήσω (περίπου) οπως ο Dr
τα παιδιά που γεννιούνται στην Ελλάδα, σαφώς και θα πάρουν την Ελληνική ιθαγένεια,
αλλα και οι γονείς αυτών, θα πρέπει (με αυστηρά μεν κριτήρια) να πολιτογραφηθούν, να ενταχθούν στην Ελληνική κοινωνία και να αποκτήσουν την Ελληνική ιθαγένεια.

Αυτοί που έρχονται στην Ελλάδα και κάνουν οικογένεια και θέλουν να συνεχίσουν την ζωη τους εδώ σεβόμενοι την Ελληνική κουλτούρα, ιστορία, πολιτισμό, δεν βλέπω το λόγο να μην απορροφηθούν,
πως να το κάνουμε, οι εποχές των Πόλεων-Κρατων έχουν περάσει ανεπιστρεπτί...

Σε αυτο το σημείο επέτρεψε μου να σου θυμίσω τους Έλληνες μετανάστες 2ης γενειάς σε Αμερική, Γερμανία, Αυστραλία οι οποιοι λενε "αγαπούμε την Ελλάδα, αλλα είμαι Αμερικανός/Γερμανός/Αυστραλός"
και να φανταστείς, οτι η πλειοψηφία αυτών εχουν έρθει και 2-3 φορές Ελλάδα (αν οχι καθε καλοκαίρι)
φαντάσου ποσο "Έλληνες" νιώθουν τα παιδιά που έχουν γεννηθεί εδω και έχουν δει την πατρίδα των γονιών τους μονο στο... χάρτη!

Για να σε προλάβω,
το οτι πρέπει να υπάρχει αποτελεσματικότερος έλεγχος των συνόρων, εννοείται οτι με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο,
δεν είπε κανείς να τοποθετήσουμε ταμπέλες "ανοίξαμε και σας περιμένουμε"
οπως χρειαζόμαστε και μια αποτελεσματική και σύγχρονη μεταναστευτική πολιτική
(αν και αυτο ακούγετε σαν ανέκδοτο)


ΥΓ
Ανέφερες οτι οι απόψεις σου κατακρίνονται οπου έχουν δημοσιοποιηθεί,
εδω ξεκίνησες ενα θέμα, λέγοντας μόνο την "δημόσια κατακραυγή των απόψεων σου"
βέβαια ειναι προφανές οτι εισαι κατά ... αλλα δεν πρέπει να μαντεύουμε απο τα συμφραζόμενα, πρέπει να μας κάνεις γνωστές τις απόψεις για το θέμα.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 18:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως ο AitheroVamon με καλύπτει μια χαρά καθώς κι η δική μου απάντηση, αγαπητέ Ισοκράτη, θα κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα πάνω - κάτω.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 18:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου απαντήσατε στην ερώτηση, τα παιδιά που γεννήθηκαν απο αλλοδαπούς γονείς στην Ελλάδα ,οι οποίοι μπήκαν παράνομα, άσχετα αν μας μας πουν οτι θα σέβονται τους νομους,βέβαια θα πει καποιος λογικός άνθρωπος ,πως περιμένεις να σέβεται καποιος τους νομους παραβαίνοντας τους με το καλημερα, πρεπει να τους δίδεται ιθαγένεια;

Βέβαια η σύγκριση που κανεις με τους Ελληνες που πήγαν στα μέρη όπου αναφέρεις μετα απο ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΕΣ ΕΞΑΙΤΑΣΕΙΣ, ειναι το λιγότερο προσβλητικη.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 18:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου άποψη είναι:
ιθαγένεια πρέπει να δίδεται μόνο σε δυο περιπτώσεις.
Αν ο ένας εκ των δυο γονέων είναι Ελληνας και άν κάποιος σπουδάσει νόμιμα εισερχόμενος ώς φοιτητής.

Ολες οι άλλες περιπτώσεις "μπάζουν νερά"!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 21:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω επίσης, οτι αλλοδαπούς που φέρνουν για έλληνες, όπως ο Μιχαλολιάκος, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί πριν τους επιτρέψουμε την παραμονή στη χώρα μας, καθώς η Ελλάδα και η οικονομία της παραπέρα, δεν τους έχουν ανάγκη και επιπέον μας επιβαρύνουν. Επομένως μια σωστή πολιτική, πρώτα στέλει στις χώρες τους, τους Μιχαλολιάκους και μετά τους υπόλοιπους μετανάστες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 01:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να πω επίσης, οτι αλλοδαπούς που φέρνουν για έλληνες, όπως ο Μιχαλολιάκος, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί πριν τους επιτρέψουμε την παραμονή στη χώρα μας, καθώς η Ελλάδα και η οικονομία της παραπέρα, δεν τους έχουν ανάγκη και επιπέον μας επιβαρύνουν. Επομένως μια σωστή πολιτική, πρώτα στέλει στις χώρες τους, τους Μιχαλολιάκους και μετά τους υπόλοιπους μετανάστες.

Dr. πιστευα οτι μιλαμε σοβαρα και οχι με φαιδροτητες.

quote:

AitheroVamon

ΥΓ Ανέφερες οτι οι απόψεις σου κατακρίνονται οπου έχουν δημοσιοποιηθεί,
εδω ξεκίνησες ενα θέμα, λέγοντας μόνο την "δημόσια κατακραυγή των απόψεων σου"
βέβαια ειναι προφανές οτι εισαι κατά ... αλλα δεν πρέπει να μαντεύουμε απο τα συμφραζόμενα, πρέπει να μας κάνεις γνωστές τις απόψεις για το θέμα.


AitheroVamon, οι αποψεις που ειπα οτι λογοκριθηκαν,ηταν απαντησεις μου σε διαφορες ερωτησεις καποιον χρηστων στις εκαστοτε σελιδες, δεν εχει κανενα νοημα να τις παραθεσω, ελπιζω σε μια νεα αντιπαραθεση αποψεων εδω, δεν ειμαι απολυτος, μου αρεσει ο διαλογος και τα επιχειρηματα.

Επισης δεν μου απαντησατε ακομα οι υποστηρικτες της ιθαγενειας στο πρωτο ερωτημα,για να προχωρησουμε στα υπολοιπα.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 01:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

Η δική μου άποψη είναι:
ιθαγένεια πρέπει να δίδεται μόνο σε δυο περιπτώσεις.
Αν ο ένας εκ των δυο γονέων είναι Ελληνας.


Νικομαχε, εχεις ακουστα τον ορο "Μιξοβάρβαρος" ;


quote:
και άν κάποιος σπουδάσει νόμιμα εισερχόμενος ώς φοιτητής.

αυτο ομολογω δεν το καταλαβαινω, εγω που θα παω του χρονου νομιμα στις ΗΠΑ για μεταπτυχιακο,να ζητησω να μου δωσουν και ιθαγενεια δηλαδη;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επομένως Ισοκράτης τι προτείνεις; (για τους νόμιμους μετανάστες)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 16:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Μάλλον δεν ενδιαφέρει το θεμα, τα παιχνίδια με τα ποτηρακια όπου καλούν καλικαντζαρους ειναι πιο ενδιαφέροντα )

quote:

Επομένως Ισοκράτης τι προτείνεις; (για τους νόμιμους μετανάστες)


Ποιοι ειναι αυτοι;

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 17:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ισοκράτης:
AitheroVamon, οι αποψεις που ειπα οτι λογοκριθηκαν,ηταν απαντησεις μου σε διαφορες ερωτησεις καποιον χρηστων στις εκαστοτε σελιδες, δεν εχει κανενα νοημα να τις παραθεσω, ελπιζω σε μια νεα αντιπαραθεση αποψεων εδω, δεν ειμαι απολυτος, μου αρεσει ο διαλογος και τα επιχειρηματα.

Μάλλον δεν με κατάλαβες,
οταν ανοίγουμε ένα θέμα οπου θέλουμε να συζητήσουμε με άλλους ενα συγκεκριμένο ιδεολογικό ερώτημα είναι φρόνιμο να εκθέτουμε πρώτα τις δικές μας απόψεις, πριν ζητήσουμε απο τους άλλους τις δικές τους.
(προτιμώ να γίνετε παράθεση απόψεων, παρα "αντιπαράθεση")

quote:
Επισης δεν μου απαντησατε ακομα οι υποστηρικτες της ιθαγενειας στο πρωτο ερωτημα,για να προχωρησουμε στα υπολοιπα

Πάλι μπερδεύτηκες Ισοκράτης,
ο ρόλος του θεματοθέτη ΔΕΝ ειναι να κάνει ερωτήσεις και οι συνομιλητές να απαντούν ...


quote:
Μάλλον δεν ενδιαφέρει το θεμα, τα παιχνίδια με τα ποτηρακια όπου καλούν καλικαντζαραιους ειναι πιο ενδιαφέροντα

Καλώς ή κακώς φίλτατε η θεματολογία του esoterica.gr
έχει να περισσότερο με τα παραπάνω που ανέφερες,
παρ'ολα αυτα το θεμα της μετανάστευσης (νόμιμης ή μη)
εχει συζητηθεί εκτενέστερα στα forums μας
Μια αναζήτηση στη θεματολογία θα βοηθούσε.


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 00:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιοι ειναι αυτοι;
Δε ξέρω, ποιοι είναι; Να κρατήσουμε ως νόμιμους μόνο τους προ-πασοκικών ρυθμίσεων; ή να τους διώξουμε όλους μια και καλή; Τι προτείνεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 01:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AitheroVamon
quote:

Μάλλον δεν με κατάλαβες,
οταν ανοίγουμε ένα θέμα οπου θέλουμε να συζητήσουμε με άλλους ενα συγκεκριμένο ιδεολογικό ερώτημα είναι φρόνιμο να εκθέτουμε πρώτα τις δικές μας απόψεις, πριν ζητήσουμε απο τους άλλους τις δικές τους.

οκ με συγχωρείται.
Η Θέση μου είναι ότι δεν πρέπει να δίνεται σε κανέναν αλλοδαπό ιθαγένεια πλην ελαχίστων περιπτώσεων όπου βέβαια δεν θα είμαι εγω αυτός που θα το αποφασίσει αλλά καποιοι αρμόδιοι.

quote:
παρ'ολα αυτα το θεμα της μετανάστευσης (νόμιμης ή μη)
εχει συζητηθεί εκτενέστερα στα forums μας
Μια αναζήτηση στη θεματολογία θα βοηθούσε.

Το γνωρίζω ,σε παλιότερα σχεδόν άσχετα θέματα. Θέμα ειδικά για αυτό όμως δεν υπάρχει (εκτός και αν μου έχει διαφύγει), αυτός ήταν και ο λόγος που το άνοιξα για να μην κάθετε να ψάχνει κάποιος που ενδιαφέρεται σε άπειρες σελίδες του θέματος "φασισμός" και του "Χ.Α."(και αν γνωρίζει οτι εκει θα βρει κατι) για να βρει λίγες απόψεις εδω και λίγες παραπερα,για το θεμα αυτο.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 15:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι εξαιρετικά ευαίσθητο,
και ειδικά για την περίπτωση της Ελλάδος φορτωμένο με 'τετελεσμένα' γεγονότα.

Σχετικά με το παιδάκι τώρα στο βίντεο,
θεωρώ πως οποιοδήποτε παιδί γεννήθηκε στην Ελλάδα, μεγάλωσε εδώ, πήγε σχολείο εδώ, κλπ,κλπ
και επιπλέον, δεν υπάρχει ούτε η πρόθεση ούτε η θέληση ούτε η δυνατότητα να φύγει από την Ελλάδα,
τότε κατόπιν αιτήσεώς του να δικαιούται να πάρει την Ελληνική ιθαγένεια/υπηκοότητα και να έχει όλες τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα του Ελληνα πολίτη.

Αυτό δεν θεωρείται απαραίτητο να συνοδεύεται και από αντίστοιχο "δικαίωμα" των γονέων, ιδιως δε στην περίπτωση που αυτοί αρχικώς εισήλθαν ως λαθρομετανάστες.
Με άλλα λόγια αποσυνδέουμε τα δυο ζητήματα, και δίνεται η δυνατότητα μιας κάποιας "κοινωνικής" ποινής στους γονείς,
αλλά τα παιδιά δεν χρωστάνε τίποτα εφόσον γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και δεν ξέρουν άλλη χώρα/πατρίδα να τιμωρούνται ες αεί για 'αμαρτίες γονέων'.

Τώρα για τις λοιπές περιπτώσεις που θίχτηκαν:

1. Παιδιά μικτών γάμων/γονέων (Ελληνα & ξένου πολίτη) - Νομίζω αυτοδίκαια παίρνουν την Ιθαγένεια/Υπηκοότητα.

2. Φοιτητές ξενοι στην Ελλάδα. Δεν έχει καμια σχεση αυτό, είναι λίγο άκυρο. Δεν ξερω αν υπάρχει κάποια χωρα που να το δεχεται ή να ισχύει αυτό. Πάντως αν ίσχυε αντίστροφα, οι μισοί Ελληνες έπρεπε να ήταν τώρα Αγγλοι, Γερμανοί, Αμερικάνοι, Βούλγαροι, Ρουμάνοι, Σκωτσέζοι, κλπ, αφού εκεί κατευθυνόταν μεγάλος όγκος της Ελληνικής σπουδάζουσας νεολαίας τα τελευταία 20-25 χρόνια.
Μια πιο προσεκτική διατύπωση θα ήταν ίσως: Εάν οποιοσδήποτε ξένος υπήκοος επιτύχει ή παρει υποτροφία για τα ελληνικά ΑΕΙ /ΤΕΙ, περατώσει τις σπουδες επιτυχώς, και επιθυμήσει να ζήσει/εργαστεί στην Ελλάδα, γνωρίζει δε εμπράκτως τη Γλώσσα και στοιχεία Ιστορίας και πολιτισμού, και αποδέχεται την ελληνική κουλτούρα, δημοκρατικές αξίες, κλπ, κλπ, τότε να μπορεί να αιτείται μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα και αυτός για υπηκοότητα, αλλά όχι έτσι στο άψε σβήσε και μόνο εξαιτίας των σπουδών του.

Πάντως όπως είχα γραψει και σε αλλα θεματα παρεμφερή,
το μέγιστο πρόβλημα στην Ελλάδα, δεν είναι ότι υπάρχει ένα Αφρικανάκι που γεννήθηκε εδώ και μιλάει ελληνικά και αν θα το κάνουμε Ελληνάκι.

Το ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟ ΓΙΓΑΝΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα είναι ότι επί σειρά ετών ήμασταν (και είμαστε) Κράτος -μπάτε σκύλοι αλέστε- και έτσι αυτή τη στιγμή έχουμε μια παγιωμένη κατάσταση όπου μια τεράστια μερίδα ανθρώπων (για τα δεδομένα της χώρας μας) της τάξης του 10-15% επί συνόλου κατοικούντων στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι άνθρωποι
ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ, ΟΥΤΕ ΗΡΘΑΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΝ την Ελλάδα και τον πολιτισμό της,
αλλά μπήκαν ΛΑΘΡΑΙΑ και ΕΓΚΛΩΒΙΣΤΗΚΑΝ εδώ (γιατί στην τελική ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΗΘΕΛΑΝ να μείνουν, αλλά να πιάσουν το [δυτικο]Ευρωπαϊκό όνειρο Γερμανίας/Γαλλίας/Μπενελούξ/Σκανδιναβίας) ή απλώς να γλιτώσουν τις άθλιες καταστάσεις στις γενέτειρές τους.

Όταν λοιπόν έχεις καρκίνο και σου τουμπανιάζει το δέρμα ο όγκος, δεν ασχολείσαι με την "φαγούρα" που προκαλεί το πρήξιμο και την καταπραυνσή της τοπικά,
κάνεις χημειοθεραπεία για να χτυπήσεις και να εξαφανίσεις τον όγκο (ή τουλάχιστον να σταματήσεις τη μετάσταση και την εξάπλωσή του)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 19/02/2013 15:53:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 16:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα,

Στα post των άλλων,βρίσκω και σωστά και λάθος σημεία.
Στο δικό σου,παρ ' ότι το "χτένισα" δεν βρήκα ψεγάδι,ούτε από πατριωτικής,ούτε από ανθρωπιστικής πλευράς.

Προσυπογράφω αδερφέ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 16:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από το εισαγωγικό μήνυμα του θέματος (ο τονισμός με bold και αριθμούς, δικός μου):
quote:
Ισοκράτης

να δίδεται ιθαγένεια στους αλλοδαπούς, συμπεριλαμβανομένων (1) και αυτών που έτυχε (2) να γεννηθούν στην χώρα μας απο αλλοδαπούς γονείς.



Δύο παρατηρήσεις εδώ.

1. Καταρχάς, η καμπάνια της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου (ΕΕΔΑ), αναφέρεται σε παιδιά αλλοδαπών και όχι σε "αλλοδαπούς, συμπεριλαμβανομένων και" παιδιών αλλοδαπών. Αν και η ΕΕΔΑ, όπως έχω διαβάσει, πολεμάει γενικότερα για τα δικαιώματα των αλλοδαπών και όχι μόνο των παιδιών.

2. Τα παιδάκια στα οποία αναφερόμαστε, δεν έτυχε να γεννηθούν στη χώρα μας από αλλοδαπούς γονείς. Η έκφραση "έτυχε" θα ταίριαζε εάν π.χ. δύο αλλοδαποί έρχονταν ας πούμε για διακοπές στη χώρα μας, η γυναίκα ήταν έγκυος, έσπαζαν τα νερά της πριν το τέλος του 9ου μήνα τυχαία, με αποτέλεσμα να τύχει να γεννήσει στη χώρα μας.

Φυσικά, τα παιδάκια αυτά γεννήθηκαν από αλλοδαπούς γονείς, που για Χ λόγους αποφάσισαν να μείνουν στην Ελλάδα, να κάνουν οικογένεια και να στείλουν τα παιδάκια τους σε ελληνικά σχολεία, κάνοντάς τα μέτοχους της Ελληνικής Παιδείας. Οι δάσκαλοί τους Έλληνες, οι φίλοι τους και οι συμμαθητές τους στο σχολείο Έλληνες (ως επί το πλείστον), τα φαγητά τους ελληνικά, οι ομάδες ελληνικές, τα πρότυπα ελληνικά, κ.ο.κ. Δεν είναι δίκαιο να τα ισοπεδώνουμε όλα τα παραπάνω με μια λέξη, "τυχαίο".

Από κει και πέρα, όντως υπάρχει σοβαρό θέμα με την απόδοση ελληνικής ιθαγένειας. Ακόμα και στα παιδιά που έχουν γεννηθεί στην Ελλάδα (και όχι τους αλλοδαπούς που έχουν έρθει ως μετανάστες εδώ). Το θέμα είναι καταρχάς, ότι τα πράγματα αλλάζουν πάρα πολύ από την προοπτική που θα εξετάσει κανείς το ζήτημα. Δύο προοπτικές υπάρχουν εδώ. Πρώτον, η κοντινή προοπτική της ανθρώπινης προσωπικότητας, αυτή που δείχνει δηλαδή η διαφήμιση. Το να βλέπεις κάθε αλλοδαπό παιδάκι ως άτομο, ως προσωπικότητα, χαριτωμένο, αξιοθαύμαστο, γλυκούλι, κ.λπ. Συνάμα, το παιδάκι αυτό να μιλάει ελληνικά πιο σωστά από πάμπολλους Ελληναράδες και πιθανόν να τιμάει με τη συμπεριφορά του την Ελλάδα. Υπάρχει όμως και η προοπτική που βλέπει όλα τα παιδιά ως νούμερα σε μια στατιστική. Και που δεν πρέπει να αγνοείται. Στην προοπτική αυτή, εγείρονται ζητήματα όπως η υπογεννητικότητα των Ελλήνων σε αντιδιαστολή με την έντονη γεννητικότητα των αλλοδαπών στο σημείο που σε λίγες γεννιές θα είμαστε Έλληνες απόγονοι διάφορων εθνοτήτων που είχαν έρθει σε εμάς ως μετανάστες.

Έχουμε λοιπόν από τη μια το μικρό αγοράκι που τραγουδάει το "Ρούντολφ το ελαφάκι" και από την άλλη τη στατιστική. Υπάρχει μέση λύση;

Θα πρέπει να βρεθεί μέση λύση. Θα πρέπει να υπάρξουν κριτήρια ελληνικότητας. Προσπάθεια για να είναι τα κριτήρια αυτά δίκαια. Κριτήρια που συνδέονται άρρηκτα με το φιλοσοφικό ερώτημα, τι είναι αυτό που προσδιορίζει την εθνική ταυτότητα ενός ανθρώπου και το δικαίωμά του να απολαμβάνει τα προνόμια της χώρας της οποίας έχει την ιθαγένεια.

Σας αφήνω για την ώρα

Για τη θέση της ΕΕΔΑ, μπορείτε να διαβάστε και ένα άρθρο - συνέντευξη από τον Κωνσταντίνο Τσιτσελίκη, πρόεδρο της ΕΕΔΑ και αναπληρωτή καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 17:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρέπει να βρεθεί μέση λύση. Θα πρέπει να υπάρξουν κριτήρια ελληνικότητας. Προσπάθεια για να είναι τα κριτήρια αυτά δίκαια. Κριτήρια που συνδέονται άρρηκτα με το φιλοσοφικό ερώτημα, τι είναι αυτό που προσδιορίζει την εθνική ταυτότητα ενός ανθρώπου και το δικαίωμά του να απολαμβάνει τα προνόμια της χώρας της οποίας έχει την ιθαγένεια.

Δέχομαι χωρίς ενδοιασμό,ότι πρέπει να υπάρξει λύση,για αυτά τα παιδιά,καθ' ότι είμαι της άποψης ότι τα παιδιά δεν φταίνε για τις όποιες ,εφ' όσον υπάρχουν,αμαρτίες ή κακοτυχίες των γονέων τους.

Δέχομαι επίσης ότι πρέπει να διατηρηθεί η Ελληνικότητα του πληθυσμού,η οποία έχει δεχτεί μικρά ή μεγάλα πλήγματα,τα τελευταία 25 χρόνια.

Συμπερασματικά,τα κριτήρια είναι αναγκαία και πρέπει να επιλεχτούν προσεκτικά,από άτομα που θα λάβουν υπ'όψιν και την ανθρωπιστική,αλλά και την πατριωτική πλευρά του θέματος,φροντίζοντας η μια να μην ακυρώνει την άλλη.

Δύσκολο; ναι. Επιτεύξιμο; Πρέπει.

Δυστυχώς οι πολιτικές δυνάμεις της χώρας προσεγγίζουν το θέμα με μικροπολιτική διάθεση,όπως εξ' άλλου έκαναν και με την οικονομία και την εξωτερική πολιτική.

Χρειάζονται άτομα κοινής αποδοχής,από τον ακαδημαικό χώρο,μεγάλης ηλικίας κατά την γνώμη μου,σε αυτή τη φάση,για να διαθέτουν τη σύνεση να κάνουν το σωστό,αλλά και λόγω της ηλικίας τους να προσβλέπουν-αν πρέπει να προσβλέπουν σε κάτι-στην υστεροφημία τους και όχι σε υλικές απολαβές ή μελλοντικές πολιτικές καριέρες.

Κοινώς πρέπει άνθρωποι χωρίς πολύ βιολογικό μέλλον,να φροντίσουν για το μέλλον των υπολοίπων(ημεδαπών αλλά και αλλοδαπών).

Γνωρίζω ότι η θέση μου ίσως ακούγεται περίεργη ή εκκεντρική,αλλά ίσως έχει τα λιγότερα περιθώρια αστοχίας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 19/02/2013 17:03:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 21:11:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2. Τα παιδάκια στα οποία αναφερόμαστε, δεν έτυχε να γεννηθούν στη χώρα μας από αλλοδαπούς γονείς. Η έκφραση "έτυχε" θα ταίριαζε εάν π.χ. δύο αλλοδαποί έρχονταν ας πούμε για διακοπές στη χώρα μας, η γυναίκα ήταν έγκυος, έσπαζαν τα νερά της πριν το τέλος του 9ου μήνα τυχαία, με αποτέλεσμα να τύχει να γεννήσει στη χώρα μας.

Έτυχε amalia για τις περιπτώσεις που για αλλού ξεκινήσανε και αλλού ξεμείνανε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 21:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα μετά απο εξέταση του νόμιμου μετανάστη οτι γνωρίζει την ελληνική γλώσσα και τουλάχιστον βασικά σημεία της ελληνικής ιστορίας και δεδομένου οτι έχει τουλάχιστον 5 έτη στη χώρα, θα πρέπει για μένα να δικαιούται την ελληνική ιθαγένεια

Καταρχήν δεν υπάρχει το δικαιούται όταν μιλάμε για ιθαγένεια. Κανένα δικαίωμα δεν υπάρχει, αν το κράτος έχει την δυνατότητα και την διάθεση να σου προσφέρει ιθαγένεια, θα σου την δώσει και θα πεις και ευχαριστώ.

Από κει και πέρα, παιδιά που ολοκληρώνουν την υποχρεωτική τους εκπαίδευση σε ελληνικό σχολείο (δλδ 9 χρόνια) άρα κατέχουν την γλώσσα και μια στοιχειώδη γνώση για την χώρα που τους φιλοξενεί, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην λάβουν την ιθαγένεια - δεδωμένου ότι θα είναι και συνεπείς ως προς τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο κράτος (πχ θητεία κλπ...). Προτιμώ η χώρα μου να αποτελείται από πατριώτες ανεξαρτήτου φυλης και χρώματος παρά από ανθελληνικά αποβράσματα που φέρουν την ελληνική ταυτότητα και καίνε σημαίες...

Edited by - KERRY KING on 22/02/2013 21:25:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2013, 21:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS τώρα διάβασα το ποστ σου, για άλλη μια φορά οι απόψεις μας ταυτίζονται....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 03:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING :
quote:

Προτιμώ η χώρα μου να αποτελείται από πατριώτες ανεξαρτήτου φυλης και χρώματος παρά από ανθελληνικά αποβράσματα που φέρουν την ελληνική ταυτότητα

Κάτι πιο ανθελληνικό απο αυτό που έγραψες αγαπητέ δύσκολα θα βρεις.

PY8AGORAS :

quote:

Σχετικά με το παιδάκι τώρα στο βίντεο,
θεωρώ πως οποιοδήποτε παιδί γεννήθηκε στην Ελλάδα, μεγάλωσε εδώ, πήγε σχολείο εδώ, κλπ,κλπ
και επιπλέον, δεν υπάρχει ούτε η πρόθεση ούτε η θέληση ούτε η δυνατότητα να φύγει από την Ελλάδα,τότε κατόπιν αιτήσεώς του να δικαιούται να πάρει την Ελληνική ιθαγένεια/υπηκοότητα

Κατα τη γνώμη σου δηλαδη PY8AGORAS, η πολιτεία ,για το αν θα απελάσει απο τη χώρα τον εκάστοτε λαθροεισβολέα θα πρέπει πρώτα να ρωτά τις προθέσεις και τις προτιμήσεις του ιδίου του λαθροεισβολέα(ασχετος αν αυτος ειναι o γονος του λαθροεισβολεα και οχι ο ιδιος,ειναι το ιδιο λαθραιος). Το επόμενο βήμα ποιο είναι; Μετά από μια δολοφονία να ερωτάτε ο δολοφόνος αν θέλει να πάει φυλακή ή αν προτιμά να συνεχίσει την ζωή του ως έχει;

quote:
αλλά τα παιδιά δεν χρωστάνε τίποτα εφόσον γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εδώ και δεν ξέρουν άλλη χώρα/πατρίδα να τιμωρούνται ες αεί για 'αμαρτίες γονέων'.

Μάλιστα, είσαι υπέρ της (δεν γίνεται να ειπωθεί ευγενικά αυτό) μπασταρδοποιησης της φυλής , του γένους των Ελλήνων, (και απ οτι φαίνεται ,όχι μόνο εσύ, δεν βλέπω να θορυβείτε και κάνεις άλλος εδω μέσα με τις απόψεις σου) για να μην στεναχωρηθούν ή ταλαιπωρηθούν τα παιδιά των λαθρομεταναστών.

quote:
Μια πιο προσεκτική διατύπωση θα ήταν ίσως: Εάν οποιοσδήποτε ξένος υπήκοος επιτύχει ή παρει υποτροφία για τα ελληνικά ΑΕΙ /ΤΕΙ, περατώσει τις σπουδες επιτυχώς, και επιθυμήσει να ζήσει/εργαστεί στην Ελλάδα, γνωρίζει δε εμπράκτως τη Γλώσσα και στοιχεία Ιστορίας και πολιτισμού, και αποδέχεται την ελληνική κουλτούρα, δημοκρατικές αξίες, κλπ, κλπ, τότε να μπορεί να αιτείται μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα και αυτός για υπηκοότητα, αλλά όχι έτσι στο άψε σβήσε και μόνο εξαιτίας των σπουδών του.

Σε αυτή την περίπτωση συμφωνώ εν μέρει. Δηλαδή, στην περίπτωση αυτή να παραχωρούνται στο άτομο αστικά δικαιώματα αλλά ΟΧΙ πολιτικά (το ίδιο και για τους απογόνους του φυσικά ,αν εφόσον υπάρξουν)

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ισοκράτης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
160 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 04:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia , δινεις εσυ η ιδια απαντηση στον εαυτο σου, μπροστα σε αυτο :
quote:
Υπάρχει όμως και η προοπτική που βλέπει όλα τα παιδιά ως νούμερα σε μια στατιστική. Και που δεν πρέπει να αγνοείται. Στην προοπτική αυτή, εγείρονται ζητήματα όπως η υπογεννητικότητα των Ελλήνων σε αντιδιαστολή με την έντονη γεννητικότητα των αλλοδαπών στο σημείο που σε λίγες γεννιές θα είμαστε Έλληνες απόγονοι διάφορων εθνοτήτων που είχαν έρθει σε εμάς ως μετανάστες.

Τα οποια "δικαιοματα του ανθρωπου" και οι οποιες (καθαρα πολιτικοποιημενες, να μην γελοιομαστε ) "καμπανιες ελληνικης ενωσης " θα πρέπει να παραμερισθούν ,να πεταχτούν στο καλάθι των αχρήστων και να κοιτάξουμε τι είναι καλό για εμάς, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!
σε δυο ερωτήσεις οι απαντήσεις είναι ξεκάθαρες και δεν επιδέχονται άρνηση.

1.)Τι έχει να χάσει η Ελλάδα από τον πλήρη αποκλεισμό των λαθρομεταναστών και την πλήρη άρνηση για οποιαδήποτε ιθαγένεια ; Απάντηση : ΤΙΠΟΤΑ.

2.)Τι έχει να χάσει η Ελλάδα από την ανεκτικότητά της στο θέμα της λαθρομετανάστευσης και την ασύστολη ή περιορισμένη εκχώρηση ιθαγένειας σε ΜΗ Έλληνες; Απάντηση : ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, όπως να χάσουμε την εθνική μας ταυτότητα ,να γίνουμε μειονότητα μέσα στην ίδια μας την χώρα όπως πολύ σωστά είπες (για να μην πούμε για την εγκληματικότητα που είναι σίγουρο καθότι οι λαοί που "εισάγεις" φημίζονται για την ευκολία με την όποια εγκληματούν ,αλλά και αποδεικνύεται με στοιχεία και στατιστικές)και πολλα αλλα.


Χρέος μας είναι να πάρουμε Ελλάδα και να παραδώσουμε Ελλάδα (αν όχι Ελληνική αυτοκρατορία ) , όχι να πάρουμε Ελλάδα και να παραδώσουμε Τατζικιστάν.

ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΉΝΩΝ

Edited by - Ισοκράτης on 23/02/2013 04:31:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 07:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι πιο ανθελληνικό απο αυτό που έγραψες αγαπητέ δύσκολα θα βρεις.

Ας το αναλύσουμε λοιπόν αγαπητέ για να δούμε ποιός έχει δίκιο και ποιός άδικο.

Προφανώς κρίνεις την απάντησή μου μέσα από ρατσιστικά πλαίσια μιας και σε ενόχλησε το "φυλή και χρώμα". Και καθώς το ομολογώ πως εγώ είμαι ρατσιστής, προφανώς και ξενίζει η άποψή μου αυτή.

Καταρχήν για να προλάβω τους καλοθελητές. Είμαι ρατσιστής από την άποψη ότι πιστεύω στην διαφορετικότητα των φυλών, είμαστε όλοι άνθρωποι με τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις μεν, αλλά αναγνωρίζω χαρακτηριστικά και προδιαθέσεις μεταξύ των φυλών για τα οποία έχω διαμορφώσει προσωπικες απόψεις. Είμαι μεν λάτρης της καυκάσιας φυλής και θεωρώ ιερή μου υποχρέωση την διατήρηση αυτής της φυλής, δεν σημαίνει όμως αυτό ότι επιθυμώ των αφάνιση ή την επιβολή μου έναντι οποιασδήποτε φυλής. Αν είναι να ανοίξει κουβέντα πάνω σε αυτό, ας γίνει σε άλλο θέμα παρακαλώ.

Όταν λοιπόν αναφέρομαι σε Έλληνες ανεξαρτήτου χρώματος και φυλής, αναφέρομαι σε ανθρώπους που η καταγωγή τους μπορεί μεν να είναι από κάποια άλλη ήπειρο, η καρδιά τους και η ψυχή όμως χτυπάει για την Ελλάδα, από επιλογή και όχι από ανάγκη.

Και θα σου πω ένα παράδειγμα για να απαντήσεις μόνος σου. Θεωρείς Έλληνα το τσογλάνι από την Εκάλη που καίει την Ελληνική σημαία και όπου σταθεί έχει να λέει για το πόσο ντρέπεται που είναι Έλληνας και θεωρείς Ξένο έναν Αφρικάνο που γεννήθηκε στην Ελλάδα, έζησε όλη του την ζωή στην Ελλάδα, αγαπάει την Ελλάδα και όταν ακούει για τις Τουρκικές απειλές βράζει το αίμα του και λέει "Μολών Λαβέ κωλότουρκοι" ???

Κρίνε μόνος σου.....

Edited by - KERRY KING on 23/02/2013 09:29:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 07:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Ισοκράτης

Διαβάζοντας και την απάντησή σου προς τον PY8AGORAS να σου σχολιάσω και τα παρακάτω.

Καταρχήν είναι κάθετος στο θέμα της λαθρομετανάστευσης. Αποτελεί ποινικό αδίκιμα οπότε δεν υπάρχει καμμία αντιμετώπιση παρά η άμεση απέλαση στις χώρες από τις οποίες κατάγονται. Αυτά περί "πολιτικού άσυλου" τα ακούω βερεσέ...

Μετανάστες όμως οι οποίοι εισήλθαν νόμιμα και ζουν και προσφέρουν στην χώρα, κάποια προνόμοια θα πρέπει να αποκτήσουν και ειδικά οι επόμενες γενεές τους από την στιγμή που ζούνε και προσφέρουν στην Ελλάδα, η οποία και αποτελεί την μόνη πατρίδα που έχουν γνωρίσει.

Μπαστάρδεμα της "φυλής" μοιραία θα γίνει, ας ξεκολήσουμε από αυτή την αντίληψη... Θα με χαρακτηρίσεις ανθέλληνα δηλαδή επειδή η γυναίκα μου είναι βορειοευρωπαία και τα παιδιά μου κατάξανθα ??? Ή μήπως τα παιδιά μου δεν είναι Έλληνες για τα δικά σου standards ?

Edited by - KERRY KING on 23/02/2013 09:31:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2013, 11:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπαστάρδεμα της "φυλής" μοιραία θα γίνει, ας ξεκολήσουμε από αυτή την αντίληψη... Θα με χαρακτηρίσεις ανθέλληνα δηλαδή επειδή η γυναίκα μου είναι βορειοευρωπαία και τα παιδιά μου κατάξανθα ??? Ή μήπως τα παιδιά μου δεν είναι Έλληνες για τα δικά σου standards ?

Εξαρτάται.
Αν είναι κάπως έτσι:

Ναι.

Αλλιώς κούρεψέ τα γουλί, για να κρύβεται το βαρβαρικό ξανθό.

quote:
Όταν λοιπόν αναφέρομαι σε Έλληνες ανεξαρτήτου χρώματος και φυλής, αναφέρομαι σε ανθρώπους
Κάτσε ρε συνάδελφε, σε "ανθρώπους" αναφέρεσαι; Εδώ το χοντραίνεις.
quote:
που η καταγωγή τους μπορεί μεν να είναι από κάποια άλλη ήπειρο, η καρδιά τους και η ψυχή όμως χτυπάει για την Ελλάδα, από επιλογή και όχι από ανάγκη.
ημι-άνθρωποι δηλαδή, that makes sense.
quote:
Και θα σου πω ένα παράδειγμα για να απαντήσεις μόνος σου. Θεωρείς Έλληνα το τσογλάνι από την Εκάλη που καίει την Ελληνική σημαία και όπου σταθεί έχει να λέει για το πόσο ντρέπεται που είναι Έλληνας
Αυτό είναι ξεχωριστή κατηγορία ανθρώπου, λέγεται "Τσίπρας"
quote:
Ισοκράτης
θα πρέπει να παραμερισθούν ,να πεταχτούν στο καλάθι των αχρήστων και να κοιτάξουμε τι είναι καλό για εμάς, ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ, ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!
Πες τα συνάδελφε.
quote:
Τι έχει να χάσει η Ελλάδα από την ανεκτικότητά της στο θέμα της λαθρομετανάστευσης και την ασύστολη ή περιορισμένη εκχώρηση ιθαγένειας σε ΜΗ Έλληνες;
Εδώ δε τη δίνει σε αυτούς που δε ξέρουν γρι άλλες γλώσσες πέραν της ελληνικής, θα τη δίνει στους υπόλοιπους; Φευ!

quote:
ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, όπως να χάσουμε την εθνική μας ταυτότητα ,να γίνουμε μειονότητα μέσα στην ίδια μας την χώρα όπως πολύ σωστά είπες
Φαντάζεσαι μια χώρα που να είναι όλοι Χρυσαυγίτες; ή φαντάζεσαι μια χώρα που είναι όλοι ΚΚΕδες; Εκεί να δεις τι εστί μειονότητα. Η εθνική ταυτότητα αλλοιώνεται και απ' τους ίδιους τους βλακο-έλληνες. Συμφωνώ για τη λαθρομετανάστευση.

quote:
Κατα τη γνώμη σου δηλαδη PY8AGORAS, η πολιτεία ,για το αν θα απελάσει απο τη χώρα τον εκάστοτε λαθροεισβολέα θα πρέπει πρώτα να ρωτά τις προθέσεις και τις προτιμήσεις του ιδίου του λαθροεισβολέα(ασχετος αν αυτος ειναι o γονος του λαθροεισβολεα και οχι ο ιδιος,ειναι το ιδιο λαθραιος)
Αυτό είναι παράλογο. Καλύτερα να του δίνει ένα μενού και να επιλέγει απο εκεί, να γλυτώνουμε και τα λεφτά των υπαλλήλων.
quote:
Χρέος μας είναι να πάρουμε Ελλάδα και να παραδώσουμε Ελλάδα (αν όχι Ελληνική αυτοκρατορία ) , όχι να πάρουμε Ελλάδα και να παραδώσουμε Τατζικιστάν.
*Τζατζικιστάν. Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Μα γιατί νομίζεις οτι όλοι οι πακιστανοί έρχονται στην Ελλάδα; Είναι μέρος του σχεδίου για την επαναοικοδόμηση της αυτοκρατορίας μας. Ήδη επεκτεινόμαστε στο Μπαγκλαντές και τις Ινδίες. Μόλις θα γυρίσουν στις χώρες τους οι μετανάστες, θα προωθήσουν τον ελληνικό πολιτισμό και θα κυριεύσουμε πολιτισμικά το Μπαγκλαντές, τις Ινδίες, το Πακιστάν, και ποιος ξέρει.. και τις ΗΠΑ ακόμη!

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/02/2013 11:42:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy