ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 19:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΡΟΧΟΝΟΜΟΣ ΚΕΛΣΟ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΚΡΙΤΗ ΣΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ. ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΕΣΥ ΛΕΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ!!!
ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΛΕΞΗ ΔΑΙΜΩΝΑΣ. ΔΑΙΜΩΝΑΣ (ΔΑΗΜΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΑΔΑΗΣ) ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΤΟΧΟΣ ΚΑΠΙΑΣ ΚΡΥΦΗΣ ΓΝΩΣΗΣ. ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΒΟΛΙΚΟ, ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΡΟΠΑΙΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ. ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΡΟΜΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΔΑΙΜΟΝΟΛΑΤΡΕΣ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΕ ΗΘΙΚΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝΤΕ ΓΙΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΟΛΑΤΡΙΑ, ΚΛΑΣΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΝΑΪΤΕΣ.
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΙΕΣ "ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ". Η ΕΥΑ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΒΙΒΛΟ) ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΗΛΟ ΤΙΜΩΡΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΚΟΥΗ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ (ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΛΟΚΡΑΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ). Η ΠΑΝΔΩΡΑ - ΕΠΙΣΙΣ ΔΩΡΟ ΘΕΟΥ - ΜΕ ΤΗ "ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ" ΤΗΣ ΕΦΕΡΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΜΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΠΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ. ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ Η ΣΟΦΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΜΙΑ ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ; ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΙ ΕΙΠΑ: "ΠΡΟΒΑΛΑΝ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΩΣ... ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ" 1.ΠΡΟΒΑΛΑΝ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ 2. ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΙΠΑ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΕΥΑ ΗΞΕΡΕ. ΚΟΛΑΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΠΑΝΔΩΡΑ ΗΤΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΕΠΙΜΗΘΕΑ. ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΟΙ. ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ.
ΤΕΛΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΑ ΠΟΤΕ ΕΒΡΑΪΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΥΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΔΑΜ; ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΪΚΟΥΣ ΜΥΘΟΣ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΙΑΔΑΚΤΙΚΑ ΕΠΗ.

Υ.Γ. ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟΝ PCI.
Υ.Γ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΚΕΛΣΟ ΠΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ.


I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 00:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μου μέλος banajacker,

Σ' ευχαριστώ για τα "ανεπεφύλαχτα συγχαρητήριά σου"

Ποτέ μου δεν ήθελα να έχω ένα ρητό ή τίποτε άλλο για υπογραφή.
Εν τούτοις οι Πυθίες της τωρινής Ελλάδος με πειθανάγκασαν στην υπογραφή: "Αυτή που σας μιλάει από...το μέλλον."

Αν πραγματικά θέλεις να μάθεις πώς και γιατί την "κόλλησα" θα πρέπει να διαβάσεις το θέμα "Αύρα μπορούμε να την δούμε;" θέμα που άνοιξε το μέλος "Αμαλία" περίπου τον Φεβρουάριο, στο topic Ψυχή. Πήγαινε στην Αναζήτηση και θα το βρεις.

Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 05:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ME ...ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ...ΜΑ ΔΕΝ Θ'ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΣΑ ΠΡΟΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ...

! ΥΠΕΡΟΧΟ ΘΕΜΑ ΡΟΗΣ!(ΜΟΝΑΧΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΤΕ ...ΟΚ;...)

ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟΟΟΣΑ ΝΑΙ.
ΜΑ ΤΟ ΜΗΛΌ ΑΝ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΑΝ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ... ΠΟΛΛΑ!
ΑΚΟΜΗ + ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΛΑΙΚΗ ΡΗΣΗ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ... ΘΡΗΣΚΕΙΑ)
"ΕΝΑ ΜΗΛΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ...ΠΕΡΑ"
ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ...
"ΠΡΟΛΗΨΗ ΑΝΤΙ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ" -...ΚΑΤ'ΑΤΜΑ!/ΕΔΩ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ/ΕΠΙΜΗΘΕΑΣ...

ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ;
ΤΟ ΜΗΛΟ ΗΤΑΝ ΕΠΑΘΛΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ/ΝΥΜΦΑΙΟΥ...
(ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΕΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ/ΠΑΡΘΕΝΟΥ/ΑΡΤΕΜΗΣ)
ΕΝΩ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ ΜΗΛΙΑΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΡΤΕΜΗΣ....
ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΗΛΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ/ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ+ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ...

ΜΑΑΑ...ΑΣ ΔΟΥΜΕ
-ΤΟ ΜΗΛΟ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩ-ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ/ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ...
ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕ
-ΤΟ ΡΟΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩ-ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ +ΤΗΝ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ ...
-ΕΝΩ ΤΟ ΜΗΛΟ ΤΟΥ ΔΙΟΝΥΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ...ΚΥΔΩΝΙ...

-ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ..../ΤΟ ΜΗΛΟΝ ΤΗΣ ΕΡΙΔΟΣ/ΤΟ ΜΗΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΗ...ΣΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ...ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΩΣ ΕΡΩΣ/ΕΠΙΘΥΜΙΑ...ΜΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ +ΤΗΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ...


ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΥΘΟ-ΛΟΓΙΕΣ/ΠΑΡΑ-ΔΟΣΕΙΣ...

ΣΤΟΥΣ ΚΕΛΤΕΣ ΤΑ ΑΝΘΗ ΤΗΣ ΜΗΛΙΑΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΑΝ ΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ/ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΤΗΣ ΦΡΕΓΙΑ/Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΗΛΟΥ ΔΗΛΩΝΕ ΑΓΑΠΗ...
ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΤΗΣ ΜΗΛΙΑΣ "ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΚΛΩΝΑΡΙ" ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΧΘΟΝΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ...
Ο ΚΑΡΠΟΣ ...ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ +ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ /ΓΑΜΟΣ
(ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ Ο ..ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ "ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ"...ΓΑΜΟΥ-ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΕΡΙ "ΓΑΜΟΥ"...ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΕΝΑ...ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΖΕΥΞΗ ΤΩΝ ΜΕΡΩ ΣΤΟ ΔΥΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ...ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ...ΤΟΥ ΤΡΙΑ...)
ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ + ΤΟ HALLOWΕΕN...ΩΣ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΜΗΛΩΝ+ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ "ΧΡΟΝΟΥ"...
(ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΗΛΟ>>>ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.../ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΒΓΟ>>ΠΕΡΑΣΜΑ/ΠΑΣΧΑ...)

ΣΤΗΝ ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ+ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ....

ΑΣ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΓΡΑΦΩΝΤΑΣ ΠΕΡΙ... ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ...
ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΙΣΤΙΚΗ Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ...
...ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΦΛΕΓΟΜΕΝΗ ΚΑΡΔΙΑ/ΜΗΛΟ...!
ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "malum"/ΤΟ ΚΑΚΟ ΛΑΤΙΝΙΣΤΙ...+ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ...
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΕ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ 'Η ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ...
ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΝΕΟΥ ΑΔΑΜ"...+ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ...

ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...
ΜΕΤΑ ΤΗ ΒΡΩΣΗ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΟΥ...!

ΘΑ ΠΩ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΤΟ ΔΥΙΣΜΟ ....
ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ...

"ΤΟ ΜΠΛΕ 'Η ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ...ΧΑΠΙ;..."

ΑΝ ΚΙ ΕΔΩ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΤΟ...
"ΠΡΑΣΙΝΟ 'Η ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ;"
(...ΚΕΛΣΟ,ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ....ΜΑΚΡΥΑ Η ΝΥΧΤΑ...+ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΤΩΣΗ...)

ΧΜ..."ΤΙ ΚΑΚΟ ΚΑΝΑΜΕ;"...

ΑΝ ΣΚΕΦΤΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ...

ΧΜ!ΟΧΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΩΡΑ!

ΑΝΤΙΘΕΤΑ/

ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΑ ΘΑ ΠΩ...

"ΑΦΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕΣ/ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ"...
(ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΤΟ "ΤΑΔΕ ΕΦΕΙ"... ΜΕΤΑ ΤΗ "Λ-ΕΞΗ"..."ΘΕΟΣ"...)
ΠΑΩ ...ΣΤΟ "ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ"....
ΧΑΡΑΥΓΗ...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 11/06/2003 05:32:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 10:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tην καλημέρα μου σε όλους...

Πρίν από όλα, να ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ το ΝΕΟ μέλος μας 'Ενας, πώς ΕΔΩ (μέσα στα forums του Esoterica.gr) ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ από τους άλλους, άλλωστε ΚΑΙ ΕΣΥ αυτό ΗΔΗ έχει κάνει ΕΞ ΑΡΧΗΣ (μην εκπλήσεσαι λοιπόν) και ΚΡΙΝΕΤΑΙ όχι για αυτό που ΕΙΝΑΙ, αλλά γι'αυτά που ΓΡΑΦΕΙ.

Και μιάς και ΝΑΙ είμαι ΚΑΙ τροχονόμος, να σου δώσω μια ΣΥΣΤΑΣΗ για ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΗΡΙΑ ΟΔΟ μέσω του θέματος ΠΑΝΔΩΡΑ στη διεύθηνση : http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=598
ώστε να αναγνώσεις τη δουλειά που έχουμε κάνει ΠΑΛΙΑΟΤΕΡΑ (και ευτυχώς η καλή μας ΑΤΜΑ ανακίνησε το θέμα, ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΤΜΑ) ώστε να έχεις μια ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ γιατί απο τα ΓΡΑΠΤΑ ΣΟΥ, μεταεξεταστέο σε βλέπω τον Σεπτέμβη!!!!

Επιμένεις (κακό δεν είναι αυτό, "κακό" είναι που ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ), και λές ότι η ΠΑΝΔΩΡΑ ταυτίζεται με την ΕΥΑ...

Οκ, επιχειρηματολόγισε επάνω σε αυτό...
Η αναξιότητά μου σου ΕΔΕΙΞΕ (και σε άλλους ΑΠΕΔΕΙΞΕ) πώς τα όσα λές, είναι απλά "ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ"...
Κάτι σαν το "παραμυθάκι" του ΚΑΡΠΟΥ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ και γενικά με ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ & ΙΔΕΕΣ που ανακατευτηκαν εκεί μέσα....
Βαβέλ φίλε μου, ΒΑΒΕΛ....

Στο τέλος του μηνύματός σου, λές "Συμπαράσταση στον pci"....
Γιά κάνε μια ΑΝΑΛΥΣΗ (εσύ, ο pci η ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ...) για τον ΔΙΑΒΟΛΟ στον "παράδεισο"....

Η καλή μας ΑΤΜΑ έκανε κάτι που όσοι έχουν "ασχοληθεί" με την ΑΛΗΓΟΡΙΑ & ΜΥΘΟ του ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ που περιγράφει στη Γένεσις ο Μυημένος στα Ιεροδιδακτήρια της Αιγύπτου, Χοζαρσίφ, Χοσαρσίφ ή απλά ΜΩΥΣΗΣ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ δέν έχουν πράξει....
Τι μας χάρισε η ΑΤΜΑ;;;
Μα την ΣΥΓΚΡΙΣΗ με τους άλλους λαούς και άλλες ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ που έχουν ένα ΜΗΛΟ ως κεντρικό σημείο!!!!
θα σας παρακαλούσα να ΕΡΕΥΝΗΣΕΤΕ τα όσα έγραψε η ΑΤΜΑ και να έρθουμε μετά να ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ τον ΜΥΘΟ του Μωυσέα...

Η μηδαμινότης μου πάντως σας λέει πώς αυτό που ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ μας προσφέρει ο ΜΥΘΟΣ είναι ένα ΚΑΡΠΟΣ και ΟΧΙ ένα ΜΗΛΟ!!!!
Το έργο μιλάει για τον ΚΑΡΠΟ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ και ουχί για την ΜΗΛΙΑ....

Πάντως κάντε τους ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟΥΣ συσχετισμούς και θα ανακαλύψετε ΠΟΛΛΑ που ΠΙΘΑΝΑ νομίζεταιπώς ΗΔΗ γνωρίζεται...
Ετσι, για να ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΜΑΣΤΕ και να ΣΥΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ...

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να πώ ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο φίλο μου τον Νότη για την εκδοχή που εκείνος μας πρόσφερε...
Φίλε μου ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ κάτι σαν αυτό που ΕΥΣΤΟΧΑ μας παράθεσες και τα ευχαριστώ πάνε στο ότι μου δίνεις την ευκαιρία να ΨΑΞΩ σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ την ΑΛΗΓΟΡΙΑ του ΜΥΘΟΥ...

Πάντως ΑΝ έχουν έτσι τα πράγματα, τότε ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ σε σχέση με Εκείνο το 'Ον ( ΟΝΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, δηλαδή ΠΟΛΛΟΙ "ΘΕΟΙ" ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ) και με το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ της Δημιουργίας Του, που ΑΝ το κάνουμε τώρα, ΑΠΛΑ ΘΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ απο το Κύριο Θέμα μας που είναι ο ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ και όχι το Μηλαράκι όπως θα ΗΘΕΛΑΝ να πιστεύουμε "οι κρατούντες και οι έχωντες"...

Ορμώμενος απο μια φράση του φίλου μας του "Χρισμού" που λέει πώς :

quote:
Ξέρει όμως (Θεός είναι αυτός και μάλιστα άχρονος) ότι η δημιουργία του ανθρώπου είναι ατελής γι' αυτό και "φτιάχνεται" με γεννητικά όργανα(;).
Ξέρει δηλαδή ότι είναι ατελής. Η ατέλειά του αυτή οφείλεται στο ότι ο Θεός τον θέλει πραγματικά ελεύθερο!

Θέλω να σας "δείξω μερικές σκηνές απο το έργο της Τεταρτης" και σε σχέση με την εκδοχή που άφησε να φανεί ο Νότης...

Η ΑΤΕΛΕΙΑ δεν είναι του δημιουργήματος, αλλά Εκείνου του Ιδιου του Δημιουργού ή ορθότερα ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ...
Πώς είναι δυνατόν να ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ το ποίημα ως "βλακώδες και όχι τον ΠΟΙΗΤΗ που το συνέλαβε!!!!!
Ο φίλος Χρισμός μας μιλάει για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ και τον ερωτώ:
Για ποιά ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ μιλάς φίλε μου;;;
ΠΟΥ ήταν ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ο Ανθρωπος;;;
Μέσα στο Χρυσό Κλουβάκι ΜΑΖΙ με τα υπόλοιπα ΖΩΑ;;;

. . . . . Ε Λ Ε Υ Θ Ε Ρ Ι Α . . . . .

ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ....
Μόνο Ελεύθερος δε μπορεί να ήταν ο πρωτόπλαστος...
Και ΑΝ λέω ΑΝ ήταν ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ τι να την κάνει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ χωρίς τη ΓΝΩΣΗ των οποία του την είχε ΣΚΟΠΙΜΑ ΣΤΕΡΗΣΕΙ;;;
Ας δώσουμε τότε μια μπομπίτσα πυρινική σε ένα ΜΩΡΟ και ας καθήσουμε αναπαυτικά στη κουνιστή μας πολυθρόνα να δούμε με την ΑΓΝΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ, αλλά και ΧΩΡΙΣ ΤΗ "ΘΕΙΑ" ΠΡΟΝΟΙΑ, αν θα πατήσει το κουμπάκι για να κάνει παρανάλωμα των ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΩΝ ΠΥΡΙΝΩΝ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΑΣ τα ΠΑΝΤΑ...

Και ας δώ ποιος θα έχει το ΘΑΡΡΟΣ και ίσως και το ΘΡΑΣΟΣ να κατηγορίσει το μικρό ΑΘΩΟ μωράκι!!!!!

Αν λέω ΑΝ ήθελα να είμαστε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ, το πρώτο που θα μας ΧΟΡΗΓΟΥΣΕ θα ήταν η ΓΝΩΣΗ, ο Θείος εκείνος Σπινθήρας του Προμηθεϊκού ΦΩΤΟΣ και όχι να μας βάλει να εργαζόμαστε και να φυλάτουμε τον κήπο του!!!!

Αλήθεια, ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΦΥΛΑΜΕ;;;;;;
Υπήρχαν ΔΗΛΑΔΗ και άλλα όντα που θα μπορούσαν να ΕΙΣΒΑΛΟΥΝ μέσα στο Κήπο;;;;
Και ΑΝ υπήρχαν (που κατά τα λεγόμενα ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ), μήπως λέω ΜΗΠΩΣ εκείνοι είχαν ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ (ΓΝΩΣΗ);;;
Γιατί για να ΜΠΟΡΟΥΝ να ειβάλουν, θα έπρεπε να ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ κάτι που ο φύλακας (Αδάμ) ΔΕΝ ΕΙΧΕ (πάλι κατα τα λεγόμενα των Γραφών) αφού ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ότι το να ΠΑΡΑΚΟΥΣΕΙ τον (ΤΟΥΣ) Δημιουργούς Του θα τον έφερνε σε ΔΕΙΝΗ ΘΕΣΗ....

Ας μην συνεχίσω άλλο, μάλλον σας κούρασα....

Αυτό που θα ήθελα να ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΑΞΩ ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (για να το ακούσει ΚΑΙ η καλή μου Κάθυ), είναι πώς "εγκληματούμε κατά του ΙΔΙΟΥ ΜΑΣ του εαυτού, όταν λαμβάνουμε τα Ιερά Κείμενα των λαών (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ γιατί ο κάθε λαός, είναι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΜΙΑΣ & ΕΝΙΑΙΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ) ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, τότε έχουμε ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...
Αυτό είναι ένα συμπέρασμα της ΑΝΑΞΙΑΣ ΜΗΔΑΜΙΝΟΤΗΤΑΣ που ακούει στο όνομα ΚΕΛΣΟΣ...

Πάντα φίλος με όλους, ΑΛΛΑ
και Εραστής της Σοφίας

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ φίλε 'Ενας, μην ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣ τα πάντα σε σένα, θα χάσεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 11:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ hrismig ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Τι κάνει λοιπόν ο άνθρωπος...εκμεταλεύεται αυτή του την ελευθερία και αρχίζει να δημιουργεί αυτοβούλος δηλαδή χωρίς τη Θεία Πρόνοια. (Έτσι έχω φανταστεί το "μήλο" και αυτό εφ' όσον ξεκινήσαμε να το συζητάμε στο site...)

ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΜΗΛΟΥ ΝΟΝΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
ΚΑΝΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΛΟ ....
ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΤΕΙΛΕ MOY ΕΝΑ Ε-ΜΑΙΛ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Ο ΦΙΛΟΣ ΚΕΛΣΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

quote:
"εγκληματούμε κατά του ΙΔΙΟΥ ΜΑΣ του εαυτού, όταν λαμβάνουμε τα Ιερά Κείμενα των λαών (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΩΝ γιατί ο κάθε λαός, είναι ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΜΙΑΣ & ΕΝΙΑΙΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ) ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, τότε έχουμε ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...

Η ΚΟΙΝΗ ΜΝΗΜΗ ΜΑΣ ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 11:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Kelso,
Σαν απάντηση για αυτά που παρατήρησες να σου πω ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που τα διαβάζεις με το νου και τα εννοείς κατά κρίση. Υπάρχουν όμως και κάποια άλλα που τα διαβάζεις με την καρδιά. Αυτό είναι ένα όργανο που...καλά άσε θα μιλήσουμε άλλη φορά γι' αυτό.
Απλά η "νόηση" της ελευθερίας που έχεις είναι διαφορετική από τη δική μου. Εφ' όσον καταλαβαίνω ότι δεν αγγίζεις "μιάσματα" από την χριστιανική θρησκεία να σου προτείνω να μελετήσεις και λίγο Πυθαγόρα...τότε ποιός ξέρει...μπορεί και να πιστείς. Αν δεν σου κάνει ο Πυθαγόρας μπορώ να σου προτείνω σχεδόν όλους τους σοφούς της Αρχαίας Ελλάδας.
Πες μου όμως και κάτι άλλο. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΡΕ Γ.....ΑΥΤΟΣ Ο ΧΡΗΣΜΟΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 11:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ .....

ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΦΙΛΗΣ ΑΤΜΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΛΟ...(ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΤΜΑ)

ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ-(ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥ)...

quote:
ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ;
ΤΟ ΜΗΛΟ ΗΤΑΝ ΕΠΑΘΛΟ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΤΕΛΟΥΝΤΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ/ΝΥΜΦΑΙΟΥ...
(ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΕΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ/ΠΑΡΘΕΝΟΥ/ΑΡΤΕΜΗΣ)
ΕΝΩ ΤΑ ΚΛΑΔΙΑ ΜΗΛΙΑΣ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΣΤΙΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΘΕΑΣ ΑΡΤΕΜΗΣ....
ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΜΗΛΙΑΣ ΗΤΑΝ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ/ΣΥΜΒΟΛΙΖΕ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ+ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ...

ΜΑΑΑ...ΑΣ ΔΟΥΜΕ
-ΤΟ ΜΗΛΟ ΜΕ ΤΟ ΕΣΩ-ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ/ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΤΟΥ...
ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕ
-ΤΟ ΡΟΔΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩ-ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ +ΤΗΝ ΠΕΡΣΕΦΟΝΗ ...

-ΤΑ ΜΗΛΑ ΤΩΝ ΕΣΠΕΡΙΔΩΝ..../ΤΟ ΜΗΛΟΝ ΤΗΣ ΕΡΙΔΟΣ/ΤΟ ΜΗΛΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΗ...ΣΤΗΝ ΑΦΡΟΔΙΤΗ...ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΩΣ ΕΡΩΣ/ΕΠΙΘΥΜΙΑ...ΜΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ +ΤΗΣ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ...

ΣΤΟΥΣ ΚΕΛΤΕΣ ΤΑ ΑΝΘΗ ΤΗΣ ΜΗΛΙΑΣ ΣΥΜΒΟΛΙΖΑΝ ΤΗΝ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ/ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΤΗΣ ΦΡΕΓΙΑ/Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΗΛΟΥ ΔΗΛΩΝΕ ΑΓΑΠΗ...
ΤΟ ΚΛΑΔΙ ΤΗΣ ΜΗΛΙΑΣ "ΤΟ ΑΡΓΥΡΟ ΚΛΩΝΑΡΙ" ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΓΙΚΕΣ ΧΘΟΝΙΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ...
Ο ΚΑΡΠΟΣ ...ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΑΛΛΑ +ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ /ΓΑΜΟΣ
(ΠΑΡΑΞΕΝΟΣ Ο ..ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ "ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ"...ΓΑΜΟΥ-ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΕΡΙ "ΓΑΜΟΥ"...ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΕΝΑ...ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΖΕΥΞΗ ΤΩΝ ΜΕΡΩ ΣΤΟ ΔΥΟ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΣ...ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ...ΤΟΥ ΤΡΙΑ...)
ΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ + ΤΟ HALLOWΕΕN...ΩΣ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΜΗΛΩΝ+ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ "ΧΡΟΝΟΥ"...
(ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΜΗΛΟ>>>ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.../ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΒΓΟ>>ΠΕΡΑΣΜΑ/ΠΑΣΧΑ...)


ΑΝΑΦΕΡΩ

quote:
ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ.
ΚΟΨΤΕ ΕΝΑ ΜΗΛΟ ΕΓΚΑΡΣΙΑ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΕΝΑ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΖΕΤΑΙ.
ΤΟ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΑΣΤΕΡΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΑ 5 ΑΚΡΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.
ΚΕΦΑΛΙ 2 ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ 2 ΠΟΔΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΟΥΜΕ ΠΤΩΣΗ Ο ΕΓΚΛΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΗΣ ΥΛΗΣ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥN....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 13:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΘΑ ΞΑΝΑΔΩΣΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ, ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΟΥ. ΔΕΣΜΕΥΟΜΕ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ PCI ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ.
ΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΗΣΩ ΤΩΡΑ.
ΤΙ ΚΟΙΝΑ ΕΧΟΥΝ Η ΕΥΑ ΚΑΙ Η ΠΑΝΔΩΡΑ;
ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
ΔΩΘΗΚΑΝ ΩΣ ΔΩΡΑ ΣΕ ΑΝΤΡΕΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ.
ΤΙΣ ΕΙΠΑΝ ΚΑΠΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΑΓΓΙΖΟΥΝ.
ΑΥΤΕΣ ΟΜΩΣ (ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ) ΤΑ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙ.
ΤΕΛΟΣ ΕΓΙΝΑΝ ΣΥΜΒΟΛΑ ΤΗΣ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗΣ ΟΤΙ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟ.

ΤΙ ΓΥΡΕΥΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ;
ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΥΡΕΥΕ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΣΤΗ ΓΗ: ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ.
(ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΣΧΕΤΙΚΟ: ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΚΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΖΩΑ)

ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ ΟΜΩΣ, ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ, ΘΑ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΕ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.

Υ.Γ. ΤΟΝ PCI ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ ΣΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ "ΚΑΚΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ" ΑΝΑΦΕΡΟΜΕ, ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΜΕ.
Υ.Γ.2 ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΝΑ ΧΑΣΩ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΛΑ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 17:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ΦΙΛΕ "ΕΝΑΣ"...ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΕΛΣΟΣ ΣΤΑ ΕΣΩ...ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΑΙΝΕΤΑΙ...
ΑΛΛΟ ΑΝ ΣΕ ΣΕΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΩΣ... ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ...:)
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...+ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΤΕΣ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ...ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΟΧΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΦΕΡΕ ΩΣ ΕΔΩ! )

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΤΩΡΑ...

ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ Η ΕΝΑΡΞΗ...
Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ "ΜΥΘΟΣ" +ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΤΙ ΤΟ "ΦΑΓΑΜΕ ΤΟ ...ΠΑΡΑ-ΜΥΘΙ ΜΑΣ"...

ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΗ ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ...
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΕΣΕ + ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΧΙ...
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΜΩΣ ΚΟΙΝΟ.
(ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ...ΦΡΟΥΤΟ
ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ANANAΣ.. :)
ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΟΥΝ ΜΠΕΛΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΦΡΟΥΤΟ...:)!

ΕΝΑΣ ΜΑΝΑΒΗΣ ΠΑΛΙΑ ΕΛΕΓΕ -ΕΥΣΤΟΧΑ-
"ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ"...!
-------------------------------------------------------------

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΠΟΣ;
ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΘΑΝΑΣΙΑ;
ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΩΣΗ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ +
ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΑΝΘΙΣΗΣ;
...

Η ΠΑΡΘΕΝΟΣ...ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ...Ο ΚΑΡΠΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΤΗΣ...
(=ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΧΑΡΑ...)
ΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΠΑΜΕ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΡΠΟΥ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ....
Η ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ/ΣΤΗΝ ΥΛΗ/ΕΙΝΑΙ Η ΠΤΩΣΗ...ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ...ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΟΙΩΣΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ...
ΠΟΥ ΠΛΗΓΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΘΗΤΗ ΤΟΥ...+ΑΝΤΙΘΕΤΑ
ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ;
ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ...
ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΕΛΘΕΙ Η ΓΙΑΤΡΕΙΑ;...(ναι θυμαμαι τωρα την προδοσια του ιουδα...και την επιγνωση του ρολου του...καθως και τον ιησου σε σχεση με αυτο...)

Ο ΘΕΟΣ ΤΟ ΗΞΕΡΕ...
-ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ-

Ο ΘΕΟΣ !
...ΜΑ ΤΟΤΕ ΤΟ
"ΕΙΚΟΝΑ + ΟΜΟΙΩΣΗ..."
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ...;!
ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΛΕΞΗ...
ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΗ...


--------------------------------------

Ο ΚΑΡΠΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ...ΑΘΑΝΑΣΙΑ...
ΟΞΥΜΩΡΟΝ;...ΚΑΘΟΛΟΥ.

-ΚΕΛΣΟ.....


ΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΠΕΡΙ ΚΑΡΠΟΥ....ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΣΥΧΝΑ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ-ΑΝΑ ΤΩ ΚΟΣΜΩ- ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΘΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΝ ΣΕ ΝΕΚΡΙΚΕΣ ΤΕΛΕΤΕΣ ....

ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΠΡΙΑΠΟΣ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΡΠΟ...

----------------------------------------------
ΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ,
ΗΤΑΝ ΠΩΣ Ο ΚΑΡΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΩΤΟΣ....
ΓΙ'ΑΥΤΟ +ΤΟ ΜΗΛΟ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ....
ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΠΩΣ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΑΚΙ!
ΜΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΟΝΑΧΑ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ*..
Η ΜΑΜΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕ ΝΑ ΤΟ...ΞΕΦΛΟΥΔΙΖΕΙ/ΝΑ ΤΟ ΚΟΒΕΙ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ...
+ΜΕΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ...ΦΑΩ...
ΟΠΟΤΕ Η ΔΑΓΚΩΝΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΡΠΟ ΑΥΤΟ...ΗΡΘΕ ΑΦΟΤΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ...
ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΤΗΣ "ΜΑΜΑΓΚΑΛΙΑ"...)

***ΕΔΩ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ..ΤΕΜΑΧΙΣΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ!


ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ
Ο ΚΑΡΠΟΣ ΛΩΤΟΣ...
ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΩΝ ΛΩΤΟΦΑΓΩΝ...+ΤΟΝ ΗΡΩΑ ΟΔΥΣΣΕΑ...
-ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ "ΕΝΟΧΛΕΙ" Η ΚΟΣΜΟΘΕΑΣΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ
ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙ ΣΤΟ ΠΡΙΝ...
ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ...-
ΚΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ...ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑΣ...(ΜΑΣ)ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΗ...
ΑΣ ΠΩ ΛΟΙΠΟΝ

-Η ΡΙΖΑ ΤΟΥ (ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΣΠΗ*)ΕΙΝΑΙ Η ΑΔΙΑΛΥΤΟΤΗΤΑ...
-Ο ΜΙΣΧΟΣ ΤΟΥ Ο ΟΜΦΑΛΙΟΣ ΛΩΡΟΣ/
Η ΕΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΜΕ ΤΗ ΠΗΓΗ ΤΟΥ ...
-ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ...
-ΤΟ ΑΝΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΩΣ/
Η ΗΛΙΑΚΗ ΜΗΤΡΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΙΩΝ ΥΠΑΡΞΕΩΝ.../
ΕΙΝΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ...Η ΑΝΘΙΣΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΗΣΗ/ΕΚΔΗΛΩΣΗ
-ΟΙ ΣΠΟΡΟΙ ΤΟΥ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...


ΧΜ...ΑΣ ΠΑΡΩ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΠΥΘΙΑΤΜΑ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ...ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ
ΣΤΗ ΣΙΩΠΗ...ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ...




Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Enas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
241 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 19:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Enas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΑΤΜΑ, ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΘΩ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ. ΤΟ "(ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ)" ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΙΡΩΝΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΥΤΑ. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΥΘΟΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΝΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΝΟΗΣΑΝ. ΑΥΤΟ ΣΥΣΧΕΤΙΖΩ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΥΘΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ ΕΥΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΑΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΙ ΔΥΟ ΛΑΟΙ. ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΕΜΙΝΙΣΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ.

I am no human now
because I choose to know..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 00:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει κάποια στιγμή όλοι μας να συνειδητοποιήσουμε, πώς μπορεί η Πνευματική Ζωή να εναρμονιστεί με την επίγεια Ζώη μας.

Σημαντικά άρθρα περί του καλού και του κακού καρπού:

από το Forum: Η Θρησκεία της Αγάπης

Posted - 11/06/2003 : 13:56:46

Posted - 12/06/2003 : 00:07:18

Εύχομαι και προσεύχομαι να σας φανούν ωφέλημα στην πνευματική σας ωρίμανση.

Εύχομαι και προσεύχομαι να σπείρουν και άλλοι καλούς σπόρος αγάπης, σε όλα τα Forum και γιατί όχι και στο Forum: H Θρησκεία της Αγάπης!!!
Αμήν, Αμήν, Αμήν!!!


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 01:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητό ΝΕΟ μέλος pci, καλώς όρισες στη μεταφυσική μας παρεούλα...
Καλώς (επίσης) λές τα ΟΣΑ λές....
ΟΜΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΤΣΙ;;;;
Ρίξε μια ματιά στην Γνωστική Θεολογία (αυτό καλό θα ήταν να το πράξουν ΟΛΟΙ όσοι λαμβάνουν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τα κείμενα των ΓΡΑΦΩΝ, είτε Εβαϊκών, είτε Ελληνικών, είτε Βουδδιστικών κλπ κλπ κλπ...) και ΜΕΤΑ εδώ είμαστε και ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΑΜΕ....

Φυσικά λές και κάτι που είναι ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ...
Λές ή μάλλον αναρωτιέσαι : [quote]Αληθεια πως μπηκε ο διαολος (φιδι) στον παραδεισο??



ΠΟΥΘΕΝΑ μα ΠΟΥΘΕΝΑ δε μας λέγεται πώς ο ΟΦΙΣ ήταν ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ (ένα όν που εφευρέθηκε ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ απο τη γέννηση του Ιησού!!!).
Αυτό που μας δίνεται (ως βοήθεια στο γρίφο;) είναι πώς ο ΟΦΙΣ ήταν (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ;) το "φρονημότερο ΠΑΝΤΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ" δηλαδή ήταν (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ;) "φρονημότερο" ΔΗΛΑΔΗ σοφότερο ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ένα "ζώο" που δημιουργήθηκε ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ απο τον ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΤΟΥ!!!

Αν πάλι κάνω λάθος συγχωρέστε με, ΑΛΛΑ δείξτε μου ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...


Φιλτατε KELSOS επειδη καθε μυθος εχει πολλες ερμηνειες θεωρησα σωστο να λαβω ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ το κείμενο.Το κειμενο αναφερει οτι το φιδι πηγε βρηκε την Ευα και της προτεινε να φαει το μηλο.Το φιδι αλλες φορες φαινεται να καθοδηγητε απο τον διαολο και αλλες φορες να ειναι ο διαολος μεταμφιεσμενος. Στα κειμενα της παλαιας διαθηκης γινονται αναφορες για τον διαολο.Παραβολη ΙΩΒ,στην μαχη και πτωση του εωσφορου κατα τον χωρισμο του σκοτους απο το φως την 3 μερα της δημιουργιας.
Ενας εβραικος μυθος λεει πως απο την λασπη που εφτιαξε ο θεος τον αδαμ
εφτιαξε και την λιλιθ.Ο διαολος καταφερε και την πηρε με το μερος του.
Αν ειχε εφευρεθει μετα την γενηση του χριστου τοτε δεν θα υπηρχαν αυτες οι αναφορες.Εαν παλι μπηκαν μετα τοτε δεν αξιζει να ασχολουμαστε με το θεμα.
Υ.Γ Ευχαριστουμε για τον χρονο που θα ασχοληθεις με το θεμα.
GIGENIS----PCI


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 10:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα....

Φίλε μου Γηγενή-pci, υποχρέωσή μου να ασχολούμε με ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ...
Επίσης, ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ να παρατηρώ και να σημειώνω τα "κακώς κείμενα" και εννοώ τις ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ όταν και όποτε διαπιστωθούν...

Στο θέμα λοιπόν αυτό, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥΘΕΝΑ απο τα όσα μας είπες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΟΛΟ...
ΠΟΥΘΕΝΑ...

Μπερδεύεις τον Εωσφόρο με τον Διάβολο...
Μπερδεύεις την Λίλιθ με τον Διάβολο...
Μπερδεύεις ΓΕΝΙΚΑ πολλά πράγματα ΜΑΖΙ με αποτελέσμα το προφανές...

Δεν θα επεκταθούμε σε ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...
Ας μείνουμε στο θέμα του ΟΦΙ (πού ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με τον Διάβολο αλήθεια;)...

Ακόμα και ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ να λάβεις την υπόθεσή του ΜΥΘΟΥ, και πάλι ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ (ο υποτιθέμενος ΔΙΑΒΟΛΟΣ)...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2003, 22:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα....

Φίλε μου Γηγενή-pci, υποχρέωσή μου να ασχολούμε με ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ...
Επίσης, ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΟΥ να παρατηρώ και να σημειώνω τα "κακώς κείμενα" και εννοώ τις ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΕΣ όταν και όποτε διαπιστωθούν...

Στο θέμα λοιπόν αυτό, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΥΘΕΝΑ απο τα όσα μας είπες ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΟΛΟ...
ΠΟΥΘΕΝΑ...

Μπερδεύεις τον Εωσφόρο με τον Διάβολο...
Μπερδεύεις την Λίλιθ με τον Διάβολο...
Μπερδεύεις ΓΕΝΙΚΑ πολλά πράγματα ΜΑΖΙ με αποτελέσμα το προφανές...

Δεν θα επεκταθούμε σε ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...
Ας μείνουμε στο θέμα του ΟΦΙ (πού ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με τον Διάβολο αλήθεια;)...

Ακόμα και ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ να λάβεις την υπόθεσή του ΜΥΘΟΥ, και πάλι ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ (ο υποτιθέμενος ΔΙΑΒΟΛΟΣ)...

Κέλσος ο Φιλαλήθης



Καλησπερα.Αν παρεις την Παλαια διαθηκη και διαβασεις και
ΟΧΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ ΑΠΛΟΣ θα δεις οτι ο διαολος αναφερεται.
Δεν μπερδευω την λιλιθ με τον διαολο λεω οτι η λιλιθ ηταν η πρωτη γυναικα και οτι την πηρε με το μερος του.
Ο εοσφωρος ειναι ο αρχαγγελος που <<επεσε>> και ονομαστηκε διαολος.
Ειδες πουθενα να αναφερω οτι ο διαολος εκανε στην προκημενη περιπτωση
ΚΑΚΟ????Το ερωτημα μου ηταν πως μπηκε στον φυλασομενο χωρο?
Αυτη ηταν η πρωτη μας απαντηση;
----------------------------------------------------------------------
<<Εαν δεχτουμε την εβραικη θεογονια τοτε ο Αδαμ και η Ευα ηταν καταδικασμενοι απο την αρχη της υπαρξη τους γιατι ο Γιαχβε (ονομα που δινουν οι εβραιοι στον Θεο)γνωριζει τα παντα,παρελθον,παρον και μελλον.Οποτε καθε πραξη ειναι προσχεδιασμενη και το μονο που μας εχει αφησει ειναι η ψευδαισθηση της ελευθερης βουλησης.
Οσο τι ειναι το μηλο'ειναι η γνωση να φτασει ο Ανθρωπος στο επιπεδο του Θεου.
Αληθεια πως μπηκε ο διαολος (φιδι) στον παραδεισο??>>
----------------------------------------------------------------------

Βλεπεις καμμια ανακριβεια????
gigenis-----pci

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝ.ΚΙ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2003, 15:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝ.ΚΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τελικά μήπως τα πράγματα είναι πιο απλά από όσο φαίνονται?

είναι η πρώτη φορά που παίρνω μέρος στις συζητήσεις σας, έχω εντυπωσιαστεί και θέλω κι εγω να αναπτύξω κάποιες σκέψεις.

Το φίδι του παραδείσου (Εδεμ=Εντίν της Μεσοποταμίας) σίγουρα είναι ο "αντίπαλος" του "Θεού" του δημιουργού του ανθρώπου δηλαδή.
Οι Έλληνες τον αναφέρουν στο πρόσωπο του Προμηθέα, είναι προφανές.

Αυτό που ίσως έχετε συγχύσει είναι ότι το φίδι-Προμηθέας ήθελε πράγματι το καλό του ανθρώπου όταν τον προέτρεψε να "φάει" το μήλο.

Άλλωστε ο Προμηθέας ήτανε αυτός που βοήθησε τον "Θεό" να πλάσει τον άνθρωπο και ήταν ο υποστηρικτής του τα χρόνια πριν τον Κατακλυσμό και αυτός που είπε το μυστικό στον Νώε για να σωθεί.

Το "μήλο" όμως ήτανε πολύ απλά το μυστικό της αναπαραγωγής του ανθρώπου.

Ας υποθέσουμε ότι οι πρώτοι άνθρωποι ήτανε απλοί κλώνοι των "Θεών", υβρίδια τα οποία, όπως όλα τα υβρίδια άλλωστε, δεν μπορούν να αναπαραχθούν μόνα τους, χωρίς εξωτερική βοήθεια από τον δημιουργό τους.
Ο Προμηθέας,ως ένας από τους "Θεούς", από ενδιαφέρον για τον άνθρωπο απλά τους αποκάλυψε, ή τους εμφύτευσε, την ικανότητα για αναπαραγωγή από μόνοι τους, εν αντιθέσει με τον "Θεό" ο οποίος ποτέ του δεν συμπάθησε το δημιούργημα του και με την ευκαιρία του Κατακλυσμού (ο οποίος ήταν αναπόφευκτος και οι "Θεοί" απλά είχαν την ικανότητα να τον προβλέψουν και να σωθούν), θέλησε να τον εξαφανίσει από προσώπου γής.

Όσοι από εσάς έχετε διαβάσει βιβλία του Zecharia Sitchin, σίγουρα θα συμφωνείτε.

Για τους υπόλοιπους, σας συνιστώ να ρίξετε μια ματιά.

Το θέμα είναι βεβαίως πολύπλοκο και το σχόλιο μου μικρό, αλλα είναι μόνο η αρχή.....

Καλή μέρα να έχετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 00:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Αγαπητέ φίλε ΕΝ.ΚΙ νομίζω ότι έπιασες σωστά το θέμα.

Θα ήθελα να εκφράσω και τη δική μου άποψη σχετικά με το ΜΗΛΟ!!

Λοιπόν, ως γνωστόν ο Θεός έκοψε ένα πλευρό από τον Αδάμ και έπλασε την Εύα.
Άρα έχουμε ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ του ΑΝΔΡΟΓΥΝΟΥ,το οποίο πριν ήταν ΕΝΑ ΠΛΑΣΜΑ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟ.
Ποια ήταν η εντολή του Θεού πρός αυτούς ? Μην φάτε το ΜΗΛΟ.
Ετοιμολογικά μήπως ΜΗΛΟ σημαίνει ΜΗ-ΥΛΗ,δηλαδη,παραμείνετε αγνοί,μην κάνετε sex γιατί θα προσκοληθέιτε στην ύλη και τότε θα πρέπει να επανέλθετε ΔΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΤΗΣ ΥΛΗΣ???
Άλλωστε ο όφφις δεν είναι η ενέργεια του άνδρα που βρίσκεται στη βάση της σπονδυλικής του στήλης??
Ο όφφις λοιπόν ή διάβολος ή όπως αλλιώς θέλετε,θα πρέπει να είναι η άνοδος της ενέργειας η οποία ήθελε να ενωθεί με το έτερον ήμισυ ,(προ του διαχωρισμού)και το οποίο παραβολικά η Γέννεση το αποδίδει σαν τον όφφι που παραπλάνησε την Εύα κι αυτή με τη σειρά της παρέσυρε τον Αδάμ!

Δείτε το έτσι δοσμένο και τα ξαναλέμε.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2003, 00:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομιζω οτι ο απαγορευμενος καρπος εχει να κανει με το sex...

Η πραξη και μονο ως επιλογη της ευας να κοψει και να φαει το μηλο με κηνιτρο να γινει θεα μια μερα ειναι το κοματι με το περισοτερο "ζουμι" κατα την γνωμη μου

Ας μην ενχοποιουμε το sex σαν αιτια για το προπατορικο αμαρτημα αρκετη ενοχοποιηση εχει "φορτωθει" το θεμα ...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Never-b
Νέο Μέλος

Greece
30 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 15:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Never-b  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου...
Ο Προμηθέας βοήθησε τους "Θεούς" να δημιουργήσουν τους ανθρώπους...
Ο Προμηθέας βοήθησε του ανθρώπους να γίνουν "Θεοί", μεταδίδοντας τους την απαγορευμένη γνώση, τη "γνώση της φωτιάς"...
Οι "Θεοί" τιμώρησαν τον Προμηθέα...
Οι "Θεοί" προσπάθησαν να καταστρέψουν τα δημιουργήματά τους, πριν αυτά καθ'ομοιωθούν...
Γιατί;
Μήπως οι "Θεοί" τελικά να μας δημιούργησαν κατ'εικόνα αλλά όχι κατ'ομοίωση...
Μήπως απλά ενώ είχαμε την δυνατότητα εξέλιξης, να έπρεπε να παραμείνουμε στάσιμοι για να ικανοποιούμε σκοπιμότητες...;
Γιατί άραγε αναφέρεται στις γραφές πως μετά την δημιουργία του ανθρώπου το όριο ζωής ήταν δεκάδες αιώνες και μετά την λήψη της "απαγορευμένης γνώσης" το όριο έπεσε από τους "δημιουργούς" στα 120 έτη...;
Ίσως γιατί αν ο άνθρωπος έχοντας δείγματα της γνώσης μέσα του θα μπορούσε από γενιά σε γενιά να την μεταφέρει ατόφια και όχι από στόμα σε στόμα που ως λογικό διαβάλλεται...
Έχουμε τις βάσεις να καθ'ομοιωθούμε των "θεών" αλλά κανένας από τους κρατούντες δεν θα μας προσφέρει τη δυνατότητα...
Δεν συμφέρει...
Ο "απαγορευμένος καρπός" ίσως έχει να κάνει με το τι πραγματικά συνέβει στην ιστορία μας... ίσως έχει να κάνει με την αναπαραγωγή... ίσως έχει να κάνει με πολλά...
Το θέμα όμως είναι πως πάντα απλά θα εικάζουμε γιατι το "δέντρο" που "γεννούσε" αυτόν τον καρπό "μπολιάστηκε" πριν από πολύ καιρό και πλέον μας τρέφει με αυτό που θέλουν οι "κρατούντες" ή "θεοί" ή "δημιουργοί" ή όπως αλλιώς θέλουμε να τους λέμε, με αυτά που "αυτοί" θέλουν να "τρώμε"...

ΠΑΝ-ΧΘΩΝ
Γ.Μ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.

Αγαπητέ φίλε drum13,δεν αναφέρω το sex με το πνεύμα που το αναφέρουμε σήμερα.Δηλαδή σαν μία ποταμή πράξη ικανοποίησης και τίποτα άλλο.
Το αναφέρω με την έννοια της συνουσίας ή αν θέλεις της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ του αρσενικού με το θηλυκό.Σαν τον περίφημο ΕΡΩΤΑ των αρχαίων προγονικών μας μύθων.Το ΚΑΙ της δημιουργίας!!!
Σχετικά με το ότι ο όφφις είπε στην Εύα να φάει από το μήλο ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΘΕΟΙ.!! Με ποια έννοια το είπε? Μήπως,επειδή ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο και οι άνθρωποι με το sex θα πλάθουν,(γεννούν)ανθρώπους??

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2003, 20:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα φιλοι
Φιλε μου ΑΝΑΛΥΩΝ εχω τοποθετηθει στο ερωτημα σου στην αρχη αυτου του τοπικ και το ξαναπαραθετω .Ειναι νομιζω μια πληρης απαντηση
quote:
Αν παρατηρησουμε την διαδικασια της δημιουργιας θα δουμε οτι ο ανθρωπος τοποθετητε μαζι με τα αλλα ζωα και φυτα στον παραδεισο οντας ενα ακομα κτισμα του θεου.

Ουσιαστικα εκεινη την υποθετικη στιγμη ολα τα κτισματα του θεου εχουν το ιδιο τροπο ζωης... (τρεφονται και περνουν καλα) και τον ιδιο τροπο σκεψης...(δεν σκεφτονται)
Η πρωτη συνηδειτη πραξη του ανθρωπου ειναι το οτι εφαγε το μηλο.

Ετσι θα μπορουσαμε να υποθεσουμε οτι η χειραφετηση του ανθρωπου και το ξεχωρισμα απο την δημιουργια ως συνολο επιτελειτε ακριβως εκεινη την στιγμη.

Η στιγμη που ο ανθρωπος παρακουει για πρωτη φορα την ορισμενη απο τον θεο Ταξη του συμπαντος και προσπαθει να την ελεγξει μεσω του πειραματος και της δοκιμης.

Εκεινη την στιγμη η Ευα κοβει και τρωει το μηλο σκεφτομενη για πρωτη φορα στην ζωη της ...
Η διαδικασια της σκεψης μας οδηγει στην παρακοη των ορισμενων απο τον θεο νομων με την ερευνα.

Θα μπορουσαμε να πουμε ακομα πτι η Ευα σκεφτομενη αποκτα την αισθηση του συμφεροντος -του εγω- ...Το φιδι της "πουλησε" το μηλο την εβαλε να σκεφτει και να αποφασισει οτι, το να κοψει το μηλο συμφερει περισοτερο απο το να μην το κοψει.

Μια διαδικασια που απο τοτε ο ανθρωπος την κανει συνεχως.

Απο τα ανωτερω φαινεται οτι θεωρω την πραξη μηλο ...Ως πρωτη πραξη που διαχωρισε τον ανθρωπο απο την φυση βαζοντας τον να σκεφτει λογικα και να αποφασισει με βασει το συνφερον του να προχωρησει στην ερευνα με κινητρο το να γινει καποια μερα θεος.

Η πρωτη πραξη που τον εκανε ανθρωπο.



οσο γι ατο ΣΕΧ η οπως το λες
quote:
Το αναφέρω με την έννοια της συνουσίας ή αν θέλεις της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΝΩΣΗΣ του αρσενικού με το θηλυκό.Σαν τον περίφημο ΕΡΩΤΑ των αρχαίων προγονικών μας μύθων.Το ΚΑΙ της δημιουργίας!!!

Φιλε αναλυων μετα την πτωση και την εξοδος απο τον παραδεισο αναφερεται για πρωτη φορα η Εννοια της αναπαραγωγης και της σεξουαλικης ενωσης των ανθρωπων και αυτο πολυ σωστα μας βαζει σε σκεψεις για το αν οι πρωτοπλαστοι πριν απο την πτωση απολαμβαναν τον ερωτα.

Θεωρω, γιατι δεν μπορω να ξερω.... οτι εφοσον τα υπολοιπα "κτησματα" της δημιουργιας και δει τα ζωα απολαμβαναν τον ερωτα χωρις να εχουν "εμπλακει" στο προπατορικο αμαρτημα αρα και συμφωνα με την λογικη και οι πρωτοπλαστοι θα μπορουσαν να κανουν κατι τετοιο.

Τωρα για το αν υπηρξε σεξουαλικη πραξη εντος του παραδεισου μεταξυ των πρωτοπλαστων δεν μπορω να ξερω αλλα και δεν νομιζω οτι ειναι το ζητουμενο.

Μην Ξεχναμε οτι στο κατω κατω προκυτε περι Μυθολογιας με πολλα βεβαια μυνηματα εντος της.

Αν θεωρησουμε ως το Σεχ σαν το προπατορικο αμαρτημα τοτε μπαινουμε σε μια ηθικοπλαστικη αποψη που θεωρει το Σεχ βρωμικο...ακθαρτο ...χυδαιο κλπ... κλπ. και ετσι μετα ερχονται ακραιες καταστασεις οπως... πληρης στερησης σεχ και αλλων απολαυσεων....αισθημα ενοχης ...κρυπτο-καταστασεις μισος προς της γυναικες κα.
Δεν νομιζω οτι ο θεος μας εστειλε εδω για να κρυβομαστε στις τουαλετες και να αυτοικανοποιουμαστε γεματοι ενοχες και κανοντας μετανιοες αργοτερα τρωγοντας νερο και ψωμι..

Βεβαια καλο ειναι να μην ξεχναμε οτι το αντιπαλο δεος του χριστιανισμου δηλ. ο παγανισμος εχει το σεχ ως βασικο συστατικο του
Οποτε φανταζει πολυ ευκολο πλεον να ενοχοποιοηθει το σεχ ως προπατορικο αμαρτημα.

Μια διαδικασια τοσο φυσικη οσο το σεχ που εξηπηρετει βασικες ανθρωπινες αναγκες και καθαριζει το μυαλο και χαλαρωνεις κλπ κλπ.

Δεν μπορει παρα να ειναι δωρο θεου....και οχι

quote:
Αγαπητέ φίλε drum13,δεν αναφέρω το sex με το πνεύμα που το αναφέρουμε σήμερα.Δηλαδή σαν μία ποταμή πράξη ικανοποίησης και τίποτα άλλο.


καθε ολοκληρωμενη σεξουαλικη πραξη εμπεριεχει την ενοια του ερωτα των αρχαιων Ελληνικων μυθων.

Ο Διας δεν επλαθε υιους αλλα γενουσε μετα απο συνουσια με της θνητες...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 01:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Αγαπητέ φίλε drumx13 μην παρερμηνεύεις τα λόγια μου!!
Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά αυτά που λέω κι αυτά που εννοώ.
Τώρα όσον αφορά το ότι η Εύα έφαγε το μήλο για να γίνει θεά,μετά από την παραπλάνηση του όφφι. Θα σε ρωτήσω το εξής : Τι σήμαινε για την Εύα να γίνει θεά , αν όχι Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΚΛΩΝΩΝ.
Γιατί άλλο θα ήθελε να γίνει θεά "αφού δεν ήξερε και τίποτα άλλο"???
Τα υπόλοιπα πλάσματα δε του πλανήτη γη δεν ΕΚΑΝΑΝ SEX με την έννοια του ΚΑΙ αλλά ακολουθώντας ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΟΥΣ!!

Αυτά.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2003, 09:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά να υπενθυμίσω πως:

Αυτό που ονομάζετε «μήλο», είναι γραμμένο ως
«ο Καρπός του Δένδρου της Γνώσης του Καλού και του Κακού»!

Μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο από την ουσία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 02:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜ...Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΦΩΤΙΟΣ ,ΑΝΕΦΕΡΕ
[Αυτό που ονομάζετε «μήλο», είναι γραμμένο ως
«ο Καρπός του Δένδρου της Γνώσης του Καλού και του Κακού»]

ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ
ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΠΑΡΑΥΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝΤΡΟ...
ΚΑΘΟΤΙ ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΡΠΟΦΟΡΙΑ...
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΔΑΚΙΝΙΑ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ...

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ...

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΩΣ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ ,ΩΣ ΑΞΟΝΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΜΟΝΑΔΙΑΙΟΣ,
ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ+ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΙΣΤΙΚΟ ,ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΕΛΗΝΙΑΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΜΗ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ,ΘΑΝΑΤΟΣ-ΑΝΑΣΤΑΣΗ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΥ- ΕΧΟΝΤΑΣ 12(ΑΛΛΟΤΕ 10)ΚΑΡΠΟΥΣ ΩΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ- ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ...-

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΣΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΙΑΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΗΛΥΚΗ ΟΜΩΣ ΑΡΧΗ ,ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΘΕΑΣ.

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ...

ΣΥΧΝΑ ΣΥΝΑΝΤΟΝΤΑΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΩΣ ΣΥΝΟΔΟΙ ΘΗΛΥΚΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ.ΤΟ ΦΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟ/ΘΗΛΥΚΟ/ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΟ/ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΟ...
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ + ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ.
ΩΣΤΟΣΟ Θ'ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΑΧΑ ΟΣΑ ΘΕΩΡΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.
ΕΝΑ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΦΙΔΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.
ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΦΙΔΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΜΙΑ ΘΗΛΥΚΗ ΘΕΟΤΗΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΘΗΛΥΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΙΝΙΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ,ΔΙΑΙΣΘΗΣΗΣ,ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ +ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ..
ΩΣΤΟΣΟ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΘΕΑ-ΣΕΛΗΝΙΑΚΗ- ,
ΤΟ ΦΙΔΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΗΛΙΑΚΟ,ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ-ΘΗΛΥΚΟΥ.

ΩΣ ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ,ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΩΣ ΕΡΜΑΦΡΟΔΙΤΗ ΔΥΝΑΜΗ,ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΥΤΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΩΝ ΘΕΟΤΗΤΩΝ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΗΣ ΓΗΣ.
ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΑΚΗ, ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ Σ' ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ,ΥΛΙΚΑ + ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ,ΕΤΣΙ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΟΣΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ.

ΑΣ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΦΙΔΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΔΙΧΩΣ ΠΟΔΙΑ
'Η ΦΤΕΡΑ .
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ
ΚΑΘΩΣ ΙΣΧΩΡΕΙ ΠΑΝΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ+Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...

ΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΚΟΥΛΟΥΡΙΑΣΜΕΝΟ ΦΙΔΙ
+ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.
ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ,Η ΛΑΝΘΑΝΟΥΣΑ ΔΥΝΑΜΗ...

ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΛΟΙΠΟΝ...ΤΟ ΦΙΔΙ ΄'Η ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΞΟΝΑ(ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ "ΡΑΒΔΙ" ΤΟΥ ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ...)
ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΥΠΝΗΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ,Η ΚΥΚΛΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ,Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ(ΑΝΙΜΑ ΜUNDI),Η ΕΥΦΥΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΤΙ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ...
ΤΟ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΦΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΟΨΗ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΗ,
ΕΝΩ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΣΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΟΣ,
ΤΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ...

ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΦΙΛΟΙ ΣΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ...
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=722
ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΧΗ ΕΤΟΥΤΗ Η ΔΙΑΜΟΝΙΣΣΑ ΑΠΟΣΤΑΤΗΣΕ+ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ .ΕΝΩΘΗΚΕ ΜΕ ΔΑΙΜΟΝΕΣ ΚΑΙ Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ, ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ+ΧΑΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ
ΤΗΣ.

ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ ΣΤΟ ΣΕΞ...ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΙΑ ΕΚΔΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ..-ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΕΚΔΟΧΗ-

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ.
ΑΠΛΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΠΙΘΕΩΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ,+ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΕΠΙΚΟΔΟΜΙΤΙΚΗ ΡΟΗ...

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝ.ΚΙ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 03:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝ.ΚΙ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλημερα.....

Η ΑΤΜΑ αναφέρει τους ΑΝΟΥΝΑΚΙ.

Εγω προσωπικά αρχίζω να ασπάζομαι την θεωρία αυτή και να την ερευνώ περισσότερο.
Η ώρα είναι 3 περίπου και νυστάζω πολύ οπότε δεν μπορώ να επεκταθώ.

Καληνύχτα, διαβαστε για τους Ανουνάκι περισσότερα από τον Sitchin (ή και άλλους)

Ευχαριστώ και..........καλή μέρα να έχετε............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2003, 05:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΝΚΙ/ΕΑ/ :)
(ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΟΥΜΕΡΙΟΥΣ//ΑΝΟΥΝΑΚΙ/SITCHIN,
ANAKAΛΥΨΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΣΕΛΙΔΟΥΛΕΣ/ΑΝ + ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ +ΤΟΥΣ ΑΝΟΥΝΑΚΙ, ΤΟ 'ΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΡΧΕΤΥΠΟΥ.

http://xfacts.com/sumerian_culture.html

http://www.vibrani.com/Anunnaki.htm

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΠΑΡΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΥ ΚΑΡΠΟΥ
ΚΑΘΟΤΙ ΟΙ ΑΝΟΥΝΑΚΙ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΙΣΩΣ ΘΕΜΑ...

-ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ- ;)



Let there be Light!

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/06/2003 05:12:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 13:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά να υπενθυμίσω πως:

Αυτό που ονομάζετε «μήλο», είναι γραμμένο ως
«ο Καρπός του Δένδρου της Γνώσης του Καλού και του Κακού»!



Τι εννοείς φίλε Φώτιε; Σε παρακαλώ αν σου είναι εύκολο διευκρίνησέτο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 14:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗΜΕΡΑ!
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ,ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ!
ΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ,
ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΤΣΙ
ΟΡΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΖΗΤΗΜΑ.
Ο ΦΩΤΙΟΣ , ΑΠΛΑ ΜΑΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΓΡΑΜΜΕΝΗ".
ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΕΠΙΣΗΣ ΓΡΑΜΜΕΝΩΝ/ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ..
ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ Ν'ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ -ΜΕ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ -
+ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ...
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΦΩΤΙΕ,ΑΓΑΠΗΤΕ...ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ...;)


ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ,ΦΙΛΕ hrismig...
[Γράψτε μου την άποψή σας. Αν δεν φάγαμε το"μήλο" -
ίσως επειδή δεν είχε ωριμάσει ακόμα-
τότε τι ήταν αυτό που φάγαμε;
Τί μπορεί να σημαίνει αυτό;
Ας μην σχολιάσουμε το αν υπάρχει ή όχι...
Άς κάνουμε την υπόθεση ότι "σηναίβει".
Τι μπορεί να εννοείται με αυτό;
Γιατί είμαστε εδώ και όχι "εκεί".
Τι κακό κάναμε;
+
Σας ευχαριστώ όλους για τη προσπάθεια που κάνετε να μου εξηγήσετε, απλώς προσπαθήστε να επικεντρωθείτε στο "αμάρτημα". Τι είδους θα μπορούσε να είναι αυτό. Εγώ από τη μεριά μου θα το ψάξω και αλλού και εάν βρώ κάτι ενδιαφέρον θα σας το κοινοποιήσω]

ΧΜ...ΤΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ
..ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΕΣ ΤΙΠΟΤΑ;
ΣΝΙΦ...
-ΜΗΛΑΡΑΚΙ ΚΑΝΕΙΣ;-



Let there be Light!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 16:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο λέω, ΓΙΑΤΙ στο Μύθο του Προμηθέως, την "πατατιά" την έκανε ένας ΑΝΔΡΑΣ και όχι μια ΓΥΝΑΙΚΑ....
Το "λάθος" το έκανε ο ΕΠΙΜΗΘΕΑΣ, αδερφός (!!!) του ΠΡΟΜΗΘΕΑ...
Το ΓΙΑΤΙ όμως στους "μέν" ήταν ΑΝΔΡΑΣ και στους "δέ" ήταν ΓΥΝΑΙΚΑ που έκανε το ΥΠΟΤΙΘΕΜΟΝ "ΛΑΘΟΣ", ΤΟ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ "ΑΜΑΡΤΗΜΑ" είναι "αποροίας άξιον", που ΑΝ το κατανοήσουμε, ΗΔΗ ΔΕ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ "ΜΕΝ" ΜΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΟΙ "ΔΕ"....
Καλησπέρα και από εμένα σε αυτό το ωραίο τόπικ .

Φίλε Κέλσο στο παραπάνω κείμενο σου θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και αν μπορούμε να βρούμε μια απάντηση .

Μήπως στη δημιουργία του ενός μύθου παίζει το ρόλο της η γυναικεία κυριαρχία εκείνη την εποχή ενώ στον άλλο η ανδρική ;

Αναμένω


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 16:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι το αντιπαλον δεος για την εβραικη θρυσκεια τοτε ηταν η θεα ισταρ- άσταρτη και νομιζω οτι ηταν η θεα δημητρα καθως προκειτε για γυναικα θεα της γονιμοτητας.


Για αυτο και η ευα τρωει το μηλο και γενικοτερα η γυναικα ειναι σε χειροτερη μοιρα στις θρυσκειες που προερχονται απο την εβραικη μυθολογια( χριστιανισμος, ιουδαισμος και ισλαμισμος)

Ενω την εποχη της δημιουργιας του ελληνικου μυθου το αντιπαλον δεος ειναι ο ενας θεος, ο γνωστος γιαχβε...


κατι σαν την αποκαλυψη που οταν γραφτηκε αφορουσε τους Ρωμαιους καθως αυτοι ηταν οι εχθροι τοτε

Τωρα μπορει να λεω και πατατιες καθοτι το ανωτερο ειναι η εκτιμηση που εχω σχηματισει.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 16:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γειά σου φίλη ΑΤΜΑ.
Πρέπει να ομολογίσω κάτι σοβαρό...
Δεν έβαλα το θέμα για να έχω να λύνω πάζλ για το σπίτι. Προς Θεού διάβασε τι μου γράφεις:

quote:

ΟΙ ΚΑΡΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΑΡΠΟΦΟΡΙΑ...
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΡΟΔΑΚΙΝΙΑ,ΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ...



ΡΟΔΑΚΙΝΙΑ;;;;

συνέχεια...

quote:

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ+ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΙΣΤΙΚΟ ,ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΕΛΗΝΙΑΚΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΜΗ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ,ΘΑΝΑΤΟΣ-ΑΝΑΣΤΑΣΗ...


Αστρολογία;;;

quote:
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΥ- ΕΧΟΝΤΑΣ 12(ΑΛΛΟΤΕ 10)ΚΑΡΠΟΥΣ ΩΣ ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ- ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ...-

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΣΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΙΑΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ.ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΗΛΥΚΗ ΟΜΩΣ ΑΡΧΗ ,ΜΙΑ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΘΕΑΣ.

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΙΔΙ ΤΥΛΙΓΜΕΝΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ...




Ζωολογία;;;
...και αν συνεχίσω...άσε δεν ξέρω το τι πρέπει να πρωτοδώ!
Βρε κοριτσάκι μου αν εσύ ξέρεις πέντε-δέκα πράγματα δεν σημαίνει ότι ο οποιοσδήποτε καταλαβαίνει αυτά που εννοείς αλλά δεν τα λες. Εγώ είμαι ένας απλός-κοινός άνθρωπος, δεν είμαι ένα τέρας γνώσεων που όταν εσύ θα μου μηλάς για το φεγγάρι εγώ θα πρέπει να υποθέτω ότι μηλάς για...μήλα ας πούμε. Μπορείς να μου τα κάνεις "λιανά" ή πρέπει να περάσω το τέστ για να αποδείξεις ότι αυτά που γνωρίζεις εσύ είναι μοναδικά και δεν τα λες στον καθένα. Γιατί ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. Δεν έχω τη τιμή να είμαι ΚΑΠΟΙΟΣ!
με ειληκρίνεια και αγάπη...μη με παρεξηγείς τον αδαή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy