ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 15:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλος
Αφού δεν έχεις κάτι να πεις το ρίχνεις στην τρελίτσα τώρα;;
Ποια η διαφορά του "σαν Θεός" από το "Θεός";
Για πες μου, εξήγησε το φίδι στους πρωτόπλαστους αυτό που αναφέρεις εσύ πιο πάνω περί αιωνίου ζωής; Για δείξε μου που το αναφέρει το φίδι;;

Μα τι λες ανθρωπε μου!!! Θα μας τρελανεις τελειως. Δηλαδη δεν μπορεις να διακρινεις τη διαφορα του να θελει κανεις να κατακτησει τη θεωση, να ομοιασει στο θειο και του να θελει κανεις να γινει κανονικος Θεος;;;; Ε τι να πω τωρα. Είναι προφανες οτι το «σαν Θεος» εχει τεραστια διαφορα από το «Θεος»
Την δυνατοτητα αιωνιου ζωης την παραδεχεται ο Ιεχωβας στο ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23. Ξεχνας γρηγορα βλεπω.


Όχι φίλε μου, εγώ δεν μπορώ να διακρίνω τη διαφορά μεταξύ του "ΘΕΟΣ" και του "ΣΑΝ ΘΕΟΣ". Εφόσον επιμένεις, εξήγησέ μου εσύ σε παρακαλώ τι σημαίνει ΘΕΟΣ και τι σημαίνει ΣΑΝ ΘΕΟΣ. Δηλαδή θέλω να μου πεις π.χ. ο ΘΕΟΣ είναι αυτό και αυτό και το ΣΑΝ ΘΕΟΣ είναι ετούτο και εκείνο που διαφέρει από το ΘΕΟΣ.

Βλέπω πως με κάθε μήνυμά σου προσθέτεις και κάτι καινούργιο σε σχέση με αυτά που έλεγες στα προηγούμενα μηνύματά σου.
Τώρα είδα αυτό που λες τη διαφορα του να θελει κανεις να κατακτησει τη θεωση, να ομοιασει στο θειο . Το φίδι πάντως δεν τους είπε κάτι τέτοιο, έτσι;;
Το φίδι τους είπε ότι θα γίνετε σαν Θεοί μπαμ και κάτω, συμφωνείς;; Αν όχι πες μου που υπάρχει η εξήγηση εκ μέρους του φιδιού;

Εφόσον λοιπόν οι πρωτόπλαστοι κατέκτησαν τη γνώση αυτή, σε ερωτώ, έγιναν ΣΑΝ ΘΕΟΙ;
Για πες μου κάποια χαρακτηριστικά του "ΣΑΝ ΘΕΟΙ" που διαφέρουν από τον "ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ";
Εσύ λοιπόν, ως κληρονόμος της γνώσης αυτής, είσαι σαν θεός;;


quote:

quote:
Ψηλος
Που το είδες εσύ ότι στον κήπο της Εδέμ υπάρχει θάνατος; Που αναφέρει η Γένεσις για θάνατο στην Εδέμ;
Βρε Ελεάτη, τι παλαβά είναι αυτά που μας λες τώρα;;
Στη Βίβλο δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι πρωτόπλαστοι γεννήθηκαν ούτε θνητοί αλλά ούτε και αθάνατοι. Αυτό που βλέπουμε είναι ότι πλάστηκαν με τη δυνατότητα να ομοιάσουν το Θεό Πατέρα "καθ' εικόνα και ομοίωση", κατά χάρη και όχι κατά φύση. Ο άνθρωπος πλάστηκε με προορισμό να ζήσει αιώνια.

Εγω λεω παλαβα;;; Αφου το δεντρο της αιωνιας ζωης είναι απαγορευμενο τι θες να καταλαβω εγω και ο οποιοσδηποτε;;; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΥΤΕ ΘΝΗΤΟΙ ΟΥΤΕ ΑΘΑΝΑΤΟΙ;;;;; ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ;;;;; Αφου «όχι θνητος»= «αθανατος» κ «όχι αθανατος»= «θνητος». Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ. Μπορεις να μου δωσεις μια λογικη εξηγηση;

Έχω την εντύπωση πως μα δουλεύεις ψιλό γαζί!
Διαβάζεις ότι θες και το ερνημεύεις όπως θες.
Εγώ είπα ετούτο φίλε μου:
"Στη Βίβλο δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι πρωτόπλαστοι γεννήθηκαν ούτε θνητοί αλλά ούτε και αθάνατοι."
Πουθενά στη Βίβλο δεν μας λέει ότι, ευθύς αμέσως, με το που πλάστηκαν οι πρωτόπλαστοι είχαν και το χαρακτηριστικό της θνητότητας ή της αθανασίας, κατάλαβες;

Μας λέει όμως, ότι φτιάχτηκαν καθ' εικόνα και ομοίωση του Πατέρα. Εφόσον ο Πατέρας είναι αθάνατος, άρα και αυτοί, ως όμοιοι του Πατέρα τους, προορίζονταν να γίνουν αθάνατοι! Δηλαδή, ήταν κληρονόμοι και της αιωνιότητας.
Οι πρωτόπλαστοι δεν πλάστηκαν αμέσως ολοκληρωμένοι, τέλειοι!!
Έπρεπε να διανύσουν και αυτοί μια πορεία ωρίμανσης, όπως, ας πούμε, και κάθε νεογέννητο πλάσμα.

Το δένδρο της γνώσης του καλού και του πονηρού, όπως και εκείνο της ζωής, ήταν κάτι που θα το γνώριζαν (θα γεύονταν το καρπό τους) όταν θα ερχόταν η κατάλληλη στιγμή.

Η πορεία αυτή όμως διακόπηκε λόγω της ανυπακοής τους. Εφόσον επέλεξαν, εν τη ελευθερία τους, τη φθορά και το θάνατο, δεν είχαν πια θέση σε ένα περιβάλλον που είχε φτιαχτεί γι' αυτούς μεν, αλλά με προοπτική αιωνίου ζωής.


quote:

quote:
Ψηλος
Είναι τελείως παράδοξο και άνευ λογικής το να υποστηρίξει κάποιος ότι ο Θεός έφερε στη ζωή τον άνθρωπο προορίζοντάς τον να πεθάνει!
Και να θελήσουμε να εξετάσουμε κάτι τέτοιο με την ψυχρή λογική που, κάθε τρεις και λίγο, την επικαλούνται ορισμένοι εδώ μέσα στο Εσωτέρικα, δεν βρίσκουμε καμιά λογική εξήγηση που να δικαιολογεί μια τέτοια πράξη.
Ο άνθρωπος επέλεξε το θάνατο, εν τη ελευθερία του. Ο πνευματικός τους θάνατος διέκοψε την πορεία προς την πνευματική του "ενηλικίωση" που θα τον καθιστούσε έτοιμο πια να γευτεί τον καρπό της γνώσης του καλού και του πονηρού, καθώς και τον καρπό της ζωής στη συνέχεια.

Μα τι σχεση εχει τωρα η χριστιανικη πιστη με την λογικη που θελεις να την επικαλεστεις κιολας. Μην τρελαθουμε τελειως.

Αντί να τρελαθείς, θα σου πρότεινα να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα.
Είναι εύκολο για τον καθένα να δώσει μια τέτοια απάντηση και να έχει την ψευδαίσθηση ότι απάντησε!!!
Σε ερωτώ και πάλι, πιστεύεις πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο για να τον σκοτώσει; Αν ναι, εξήγησέ μου και τεκμηρίωσέ μου το λόγο για τον οποίο θα έκανε κάτι τέτοιο.

quote:

quote:
Ψηλος
Ότι κακό μπορεί να κάνει και ένα μαχαίρι αν το δώσεις σε ένα μικρό παιδί. Αν δώσεις ένα μαχαίρι σε ένα μικρό παιδί (πνευματικά ανώριμος άνθρωπος) μπορεί να γίνεις εσύ η αιτία να σκοτωθεί ή και να σκοτώσει ή να τραυματίσει κάποιο άλλο παιδί ή και ενήλικα. Το ίδιο όμως μαχαίρι στον ενήλικα (πνευματικά ώριμος άνθρωπος), του διευκολύνει τη ζωή σε ένα σωρό πράγματα της καθημερινής του ζωής. .

ΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΚΟ. ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΩΡΙΜΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ. Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΩΡΙΜΟΤΗΤΑΣ.

Δεν διαφώ σ' αυτό που λες.
Το παιδί μπορεί να γνωρίσει το κακό χωρίς ωστόσο να το δοκιμάσει στο πετσί του, έτσι δεν είναι;;
Το παιδί όταν είναι πολύ μικρό, μωρό, μπορεί να καταλάβει τι είναι καλό και τι είναι κακό;
Δεν πρέπει να του το διδάξουμε εμείς, οι γονείς, σιγά-σιγά;
Πρέπει να πέσει στη φωτιά για να μάθει ότι η φωτιά μπορεί να του προκαλέσει κακό;;


quote:

quote:
Ψηλος
Ο Θεός λέει πως γνώρισαν κάτι εντελώς πρόωρα, το οποίο και δεν θα τους ωφελούσε σε τίποτα τη δεδομένη χρονική στιγμή, αντιθέτως, με την πράξη τους αυτή, αν παρέμεναν στον Παράδεισο, θα έθεταν σε κίνδυνο την περαιτέρω πορεία τους, καθώς και την πορεία όλων όσων εξουσίαζαν οι ίδιοι.
Είπαν οι πρωτόπλαστοι ότι δεν θέλησαν να παραμείνουν στον Παράδεισο βρε Ελεάτη;
Ότι θες και φαντάζεσαι μας λες τώρα!! .

ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΡΟΩΡΑ, ΑΦΗΣΤΕ ΠΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Και φυσικα δεν θελησαν να παραμεινουν στο παραδεισο αφου δεν ζητησαν συγχωρεση από τον Ιεχωβα διοτι ειχαν γνωρισει το καλο και το κακο και καταλαβαν τα χαλια τους στον παραδεισο της γυμνιας και της αγνοιας.

Στα παραμύθια, απ' ό, τι φαίνεται πιστεύεις μόνο εσύ και τέτοια μας διηγείσαι τώρα.
Όταν πάψεις να τα κάνεις όλα έναν αχταρμά.
Όταν αρχίσεις να κατανοείς αυτά που διαβάζεις.
Όταν ξεφύγεις από την παγίδα στην οποία έχεις πέσει.
Όταν καταλάβεις το πόσο φανατισμένος είσαι και βάλεις στη θήκη σου το σπαθί σου.
Όταν συνειδητοποιήσεις ότι στο παρόν θέμα συζητάμε την "άποψη της Εκκλησίας", όπως είχες πει, και όχι τη δική σου, ………….. τότε μπορεί και να καταφέρουμε να συνεννοηθούμε.

Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να ελπίζω ότι θα φας και εσύ μια μέρα από τον "απαγορευμένο σε εσένα, απ' ό, τι φαίνεται, καρπό" και θα ανοίξουν τα μάτια σου και θα δεις καθαρά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 11:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Όχι φίλε μου, εγώ δεν μπορώ να διακρίνω τη διαφορά μεταξύ του "ΘΕΟΣ" και του "ΣΑΝ ΘΕΟΣ". Εφόσον επιμένεις, εξήγησέ μου εσύ σε παρακαλώ τι σημαίνει ΘΕΟΣ και τι σημαίνει ΣΑΝ ΘΕΟΣ. Δηλαδή θέλω να μου πεις π.χ. ο ΘΕΟΣ είναι αυτό και αυτό και το ΣΑΝ ΘΕΟΣ είναι ετούτο και εκείνο που διαφέρει από το ΘΕΟΣ.

Βλέπω πως με κάθε μήνυμά σου προσθέτεις και κάτι καινούργιο σε σχέση με αυτά που έλεγες στα προηγούμενα μηνύματά σου.
Τώρα είδα αυτό που λες τη διαφορα του να θελει κανεις να κατακτησει τη θεωση, να ομοιασει στο θειο . Το φίδι πάντως δεν τους είπε κάτι τέτοιο, έτσι;;
Το φίδι τους είπε ότι θα γίνετε σαν Θεοί μπαμ και κάτω, συμφωνείς;; Αν όχι πες μου που υπάρχει η εξήγηση εκ μέρους του φιδιού;

Εφόσον λοιπόν οι πρωτόπλαστοι κατέκτησαν τη γνώση αυτή, σε ερωτώ, έγιναν ΣΑΝ ΘΕΟΙ;
Για πες μου κάποια χαρακτηριστικά του "ΣΑΝ ΘΕΟΙ" που διαφέρουν από τον "ΑΠΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ";
Εσύ λοιπόν, ως κληρονόμος της γνώσης αυτής, είσαι σαν θεός;;


Αφου δεν μπορεις να διακρινεις την διαφορα του "σαν θεος" απο το "Θεος" να το εξηγησω αν και το μαθαμε στα πρωτα χρονια του σχολειου.
Οταν χρησιμοποιυμε το "σαν" τοτε εχουμε αυτο το φαινομενο που λεμε παρομοιωση.
Παρομοιωση εχουμε, οταν, για να τονισουμε μια ιδιοτητα ενος προσωπου ή ενος πραγματος ή μιας ιδεας, το συσχετιζουμε με κατι αλλο πολυ γνωστο, που εχει την ιδια ιδιοτητα σε μεγαλυτερο βαθμο.
Π.χ Ο Αχιλλεας ορμησε στη μαχη σαν λιονταρι. Ετρεχε σαν λαγος. Ελαμπε σαν ηλιος κλπ
Δηλαδη ο Αχιλλεας εμοιαζε με λιονταρι οταν ορμησε στη μαχη. Δεν ηταν βεβαια κανονικο λιονταρι,ζωο. Και η ταχυτητα του ταδε εμοιαζε με την ταχυτητα του λαγου, δεν ηταν ο ιδιος το ζωο που λεγεται "λαγος". Πολυ απλο ειναι νομιζω γιατι τα δεκαχρονα παιδια το καταλαβαινουν.

Επομενως οταν λεει ο Οφις οτι θα γινετε "σαν θεοι" σημαινει οτι θα ομοιασουν στο θειο οχι βεβαια οτι θα γινουν κανονικοι "Θεοι", Δημιουργοι του συμπαντος (αν ειναι δυνατον) οπως ο Αχιλλεας δεν εγινε κανονικο λιονταρι ζωο αλλα εμοιαζε σ'αυτο ως προς την ορμη. Πολυ απλο ειναι νομιζω. Φυσικα δεν συμφωνει με την αποψη της θρησκειας γιατι η θρησκεια για να βολεψει την ερμηνεια της "εξαφανισε" το "σαν".

Και ναι οι πρωτοπλαστοι στο μυθο εγιναν "σαν θεοι" γιατι ομοιασαν στο θεο ως προς τη γνωση του καλου και του κακου και επισης ειχαν την δυνατοτητα να ζησουν αιωνια:
"Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ

quote:
Ψηλος
Έχω την εντύπωση πως μα δουλεύεις ψιλό γαζί!
Διαβάζεις ότι θες και το ερνημεύεις όπως θες.
Εγώ είπα ετούτο φίλε μου:
"Στη Βίβλο δεν αναφέρεται πουθενά ότι οι πρωτόπλαστοι γεννήθηκαν ούτε θνητοί αλλά ούτε και αθάνατοι."
Πουθενά στη Βίβλο δεν μας λέει ότι, ευθύς αμέσως, με το που πλάστηκαν οι πρωτόπλαστοι είχαν και το χαρακτηριστικό της θνητότητας ή της αθανασίας, κατάλαβες;

Μα τι μου λες τωρα. Η θνητος ειναι καποιος ή αθανατος. Δεν υπαρχει ενδιαμεση κατασταση. Δηλαδη επειδη δεν το αναφερει η βιβλος θα βυθιστουμε στον παραλογισμο;;; Εσενα η πιστη σου μπορει να παραβιαζει την κοινη λογικη οποτε βολευει αλλα εδω συζηταμε και κρινουμε με επιχειρηματα αλλιως δεν προκειται να συνεννοηθουμε.

quote:
Ψηλος
Οι πρωτόπλαστοι δεν πλάστηκαν αμέσως ολοκληρωμένοι, τέλειοι!!
Έπρεπε να διανύσουν και αυτοί μια πορεία ωρίμανσης, όπως, ας πούμε, και κάθε νεογέννητο πλάσμα.

Το δένδρο της γνώσης του καλού και του πονηρού, όπως και εκείνο της ζωής, ήταν κάτι που θα το γνώριζαν (θα γεύονταν το καρπό τους) όταν θα ερχόταν η κατάλληλη στιγμή.

Η πορεία αυτή όμως διακόπηκε λόγω της ανυπακοής τους. Εφόσον επέλεξαν, εν τη ελευθερία τους, τη φθορά και το θάνατο, δεν είχαν πια θέση σε ένα περιβάλλον που είχε φτιαχτεί γι' αυτούς μεν, αλλά με προοπτική αιωνίου ζωής.


Τι βολικα και αυθαιρετα συμπερασματα που βγαζεις!!! Ποια ηταν η πορεια ωριμανσης που διανυουν;;; Η απολυτη απραξια τους στο παραδεισο;;; Μεσα απο το να κανουν τιποτα και να μαθαινουν τιποτα (αφου στον παραδεισο ειχαν ολα οσα χρειαζονταν) πως ειναι δυνατον να ωριμαζαν;;;
Το δεντρο της γνωσης του καλου και του κακου (και οχι του πονηρου, σταματηστε να διαστρεβλωνετε επιτελους) και το δεντρο της ζωης υπηρχαν στο κεντρο του κηπου. Ομως τιποτα δεν μας λεει οτι θα τα γευονταν καποτε οι ανθρωποι. Ο Ιεχωβας δεν αφηνει καμια πιθανοτητα στην απαγορευτικη εντολη του η οποια δεν φαινεται απο πουθενα να ειναι προσωρινη. Το οτι θα γευονταν τον καρπο την καταλληλη στιγμη δεν αναφερεται πουθενα. Δεν μπορεις να παψεις να δημιουργεις ψευτικα δεδομενα επιτελους;;;. Μεινε στα λεγομενα της αγιας σου γραφης.

Ποια ελευθερια μου λες τωρα;;; Η ελευθερια του τυπου ή θα κανεις αυτα που λεω η αλλιως πεθανες;;; η ελευθερια του φασισμου;;; Φυσικα δεν επελεξαν την φθορα και τον θανατο αλλα την πραγματικη ζωη μακρια απο την αγνοια και την αμαθεια που επεβαλε ο Ιεχωβας, μια ζωη που ειναι δυσκολη γιατι τιποτα καλο δεν ειναι ευκολο. Καμια προοπτικη αιωνιου ζωης δεν υπηρχε στον παραδεισο. Αφου το δεντρο της γνωσης του καλου και του κακου που θα οδηγουσε στο δεντρο της ζωης ηταν αυστηρως και αμετακλητως απαγορευμενο.

quote:
Ψηλος
Είναι τελείως παράδοξο και άνευ λογικής το να υποστηρίξει κάποιος ότι ο Θεός έφερε στη ζωή τον άνθρωπο προορίζοντάς τον να πεθάνει!
Και να θελήσουμε να εξετάσουμε κάτι τέτοιο με την ψυχρή λογική που, κάθε τρεις και λίγο, την επικαλούνται ορισμένοι εδώ μέσα στο Εσωτέρικα, δεν βρίσκουμε καμιά λογική εξήγηση που να δικαιολογεί μια τέτοια πράξη.

Εδω υπαρχει προβλημα συνεννοησης. Διοτι οταν εγω λεω "Θεος" εννοω κατι πολυ διαφορετικο απο τον Ιεχωβα. Και εγω θεωρω οτι υπαρχει αθανασια αλλα βεβαια ο Ιεχωβας δεν εχει καμια απολυτως σχεση με αυτη. Ο Ιεχωβας στο μυθο διωκει τους ανθρωπους για να μην γινουν αθανατοι.(ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23). Και γενικως δεν θα περιμενω απο κανενα εβραιο θεο με σωσει.(Αν ειναι δυνατον)

quote:
Ψηλος
Ο άνθρωπος επέλεξε το θάνατο, εν τη ελευθερία του. Ο πνευματικός τους θάνατος διέκοψε την πορεία προς την πνευματική του "ενηλικίωση" που θα τον καθιστούσε έτοιμο πια να γευτεί τον καρπό της γνώσης του καλού και του πονηρού, καθώς και τον καρπό της ζωής στη συνέχεια.

Ολο αυτο που λες ειναι μια φαντασιωση. Ελευθερια δεν υπαρχει γιατι απαιτειται απολυτη υπακοη σε οποιαδηποτε εντολη. Θανατος δεν υπαρχει, υπαρχει διωξη, αλλαγη καταστασης. Πνευματικος θανατος δεν υπηρξε βεβαια γιατι στον παραδεισο δεν υπηρχε καμια πνευματικη δραστηριοτητα. Ετσι βεβαια δεν υπηρχε καμια ωριμανση ή πνευματικη προοδος που θα καθιστουσε δηθεν τον ανθρωπο ετοιμο να γευτει του ιερους αυτους καρπους. Ολο αυτα ειναι παραμυθια και δεν αναφερονται στο κειμενο.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ ΣΑΣ;;; Γιατι δημιουργειτε φανταστικα δεδομενα για να δικαιολογησετε τα αδικαιολογητα;;;; Γιατι ψευδεστε για να δικαιολογηθειτε;;; Ποιο σημαντικο ειναι το να υπερασπιζεστε την πιστη σας απο το να λετε την αληθεια;;;

quote:
Ψηλος
Το παιδί μπορεί να γνωρίσει το κακό χωρίς ωστόσο να το δοκιμάσει στο πετσί του, έτσι δεν είναι;;
Το παιδί όταν είναι πολύ μικρό, μωρό, μπορεί να καταλάβει τι είναι καλό και τι είναι κακό;
Δεν πρέπει να του το διδάξουμε εμείς, οι γονείς, σιγά-σιγά;
Πρέπει να πέσει στη φωτιά για να μάθει ότι η φωτιά μπορεί να του προκαλέσει κακό;;

Γιατι διαστρεβλωνετε συνεχως;;; Γιατι ταυτιζετε την γνωση του κακου με την εμπρακτη εφαρμογη του;;;. Δηλαδη επειδη ολοι γνωριζουμε την εννοια της δολοφονιας σημαινει οτι ειμαστε ή θα γινουμε δολοφονοι;;; Το αντιθετο μαλιστα.
Επισης γιατι ξεχνατε συνεχως οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ;;; Τι παραμυθι μπορειτε να σκαρφιστητε για να δικαιολογισετε και αυτο το αδιανοητο γεγονος;;;

quote:
Ψηλος
Στα παραμύθια, απ' ό, τι φαίνεται πιστεύεις μόνο εσύ και τέτοια μας διηγείσαι τώρα.
Όταν πάψεις να τα κάνεις όλα έναν αχταρμά.
Όταν αρχίσεις να κατανοείς αυτά που διαβάζεις.
Όταν ξεφύγεις από την παγίδα στην οποία έχεις πέσει.
Όταν καταλάβεις το πόσο φανατισμένος είσαι και βάλεις στη θήκη σου το σπαθί σου.
Όταν συνειδητοποιήσεις ότι στο παρόν θέμα συζητάμε την "άποψη της Εκκλησίας", όπως είχες πει, και όχι τη δική σου, ………….. τότε μπορεί και να καταφέρουμε να συνεννοηθούμε.

Εγω δεν λεω παραμυθια γιατι δεν εχω τις παρωπιδες του πιστου και μπορω να δω τα πραγματα πιο καθαρα. Ολα τα "οταν" ισχυουν για σενα πολυ περισσοτερο.
Και το θεμα ειναι να συζητησουμε τον μυθο του παραδεισου με ενα πιο αντικειμενικο βλεμμα και οχι με τις ακαμπτες παρωπιδες της θρησκευτικης πιστης.

-----------------------------------------

Edited by - Ελεάτης on 15/08/2006 11:55:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 12:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελεάτης
Εγω δεν λεω παραμυθια γιατι δεν εχω τις παρωπιδες του πιστου και μπορω να δω τα πραγματα πιο καθαρα. Ολα τα "οταν" ισχυουν για σενα πολυ περισσοτερο.
Και το θεμα ειναι να συζητησουμε τον μυθο του παραδεισου με ενα πιο αντικειμενικο βλεμμα και οχι με τις ακαμπτες παρωπιδες της θρησκευτικης πιστης.

Αυτή είναι η παγίδα στην οποία έχεις πέσει.
Νομίζεις ότι μόνο ένας πιστός μπορεί να έχει παρωπίδες!

Είσαι γελασμένος φίλε μου.

Μου λες εμένα ότι λέω παραμύθια και ότι ξεφεύγω από το γραπτό λόγο.

Μα αλήθεια, δεν βλέπεις τις ακροβασίες στις οποίες καταφεύγεις;;

Αν μου απαντούσες σε αυτό που επανειλημμένα σε ρωτώ, θα μπορούσε να είχε λήξει εδώ η ανώφελη, όπως δείχνει, συζήτησή μας.

Αποφεύγεις όμως γιατί το ξέρεις ότι δεν υπάρχει λογική απάντηση που να στηρίζει αυτό που εσύ θες να δέχεσαι ως εκδοχή!

Το να ξεφύγεις από το φανατισμό σου που σε ωθεί στο να δημιουργείς τα πιο απίθανα σενάρια για να εξηγήσεις κάτι που δεν γνωρίζεις, μόνο καλό σε εσένα θα έκανε.

Οι παρωπίδες οι δικές σου είναι περισσότερο επικίνδυνες από εκείνες ενός φανατισμένου Χριστιανού!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 10:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Αυτή είναι η παγίδα στην οποία έχεις πέσει.
Νομίζεις ότι μόνο ένας πιστός μπορεί να έχει παρωπίδες!

Είσαι γελασμένος φίλε μου.

Μου λες εμένα ότι λέω παραμύθια και ότι ξεφεύγω από το γραπτό λόγο.

Μα αλήθεια, δεν βλέπεις τις ακροβασίες στις οποίες καταφεύγεις;;


Μπορει ο καθενας να διαβασει τις προηγουμενες σελιδες και να κρινει ποιος εχει παρωπιδες και ποιος στηριζεται στα δεδομενα του μυθου.
Τελος παντων οπως διδασκει και ο μυθος ο πιστος πρεπει πανω απο ολα να υπερασπιζεται την πιστη του εστω και κατα της αληθειας και της δικαιοσυνης.
Ας πιστευει οτι θελει ο καθενας αλλα δεν δεχομαι να με βγαζουν τρελο για να υπερασπιστει καποιος κατι το οποιο δεν εχει καν επιλεξει. Γιατι απο νηπιο του επιβληθηκε η πιστη αυτη ως ορθη οπως και το "καθηκον" να την υπερασπισπιζεται σε καθε περιπτωση.

quote:
Ψηλος
Αν μου απαντούσες σε αυτό που επανειλημμένα σε ρωτώ, θα μπορούσε να είχε λήξει εδώ η ανώφελη, όπως δείχνει, συζήτησή μας.

Αποφεύγεις όμως γιατί το ξέρεις ότι δεν υπάρχει λογική απάντηση που να στηρίζει αυτό που εσύ θες να δέχεσαι ως εκδοχή


Αν ειναι αυτο που νομιζω:

quote:
Ψηλος
Είναι τελείως παράδοξο και άνευ λογικής το να υποστηρίξει κάποιος ότι ο Θεός έφερε στη ζωή τον άνθρωπο προορίζοντάς τον να πεθάνει!
Και να θελήσουμε να εξετάσουμε κάτι τέτοιο με την ψυχρή λογική που, κάθε τρεις και λίγο, την επικαλούνται ορισμένοι εδώ μέσα στο Εσωτέρικα, δεν βρίσκουμε καμιά λογική εξήγηση που να δικαιολογεί μια τέτοια πράξη.

Εχω απαντησει.
Δεν καταλαβαινω πως σχετιζεται αυτο με τον απαγορευμενο καρπο. Αν το λες για το θεμα της θνητοτητας ή αθανασιας των πρωτοπλαστων προ καρπου αυτο δεν βοηθα σε τιποτα. Διοτι καποιος ειναι ή θνητος ή αθανατος. Και αφου δεν ηταν αθανατοι τοτε ηταν θνητοι ουτως ή αλλως. Δεν υπαρχει αλλη λυση. Αν το λες για μετα την βρωση του καρπου τοτε η απαντηση ειναι οτι δεν φαινεται απο πουθενα στην διηγηση οτι ο θανατος "γεννηθηκε" λογω της βρωσης του καρπου. Ο καρπος φερνει μια διαφορετικη κατασταση και δεν αναφερεται πουθενα οτι προκαλει το θανατο εκτος βεβαια απο την απειλη-εντολη του Ιεχωβα η οποια ομως ποτε δεν επιβεβαιωνεται ως θανατος αλλα μονο ως διωξη.

Αν το λες ως φιλοσοφικο ερωτημα θα ανοιξει μεγαλη συζητηση εκτος θεματος. Ας μεινουμε στο θεμα.

quote:
Ψηλος
Το να ξεφύγεις από το φανατισμό σου που σε ωθεί στο να δημιουργείς τα πιο απίθανα σενάρια για να εξηγήσεις κάτι που δεν γνωρίζεις, μόνο καλό σε εσένα θα έκανε.

Οι παρωπίδες οι δικές σου είναι περισσότερο επικίνδυνες από εκείνες ενός φανατισμένου Χριστιανού!!


Εγω οτι λεω το στηριζω στα δεδομενα της συγκεκριμενης διηγησης της Π.Δ. Εσυ και ομοιδεατες σου χρειαζεστε να δημιουργησετε φανταστικα δεδομενα, να πετσοκοψετε τον μυθο για να τον φερεται στα μετρα που θελετε και σας βολευουν. Αυτο εγινε εμφανες στη συζητηση μας κατα την οποια πηρα ελαχιστες απαντησεις στα ερωτηματα μου και αυτες στηριγμενες σε ανυπαρκτα ή διαστρεβλωμενα δεδομενα.
Αν η πιστη σας ηταν αληθινη δεν θα χρειαζοταν να την υπερασπιστειτε με ψευδη.

-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 12:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελεάτης
Αν η πιστη σας ηταν αληθινη δεν θα χρειαζοταν να την υπερασπιστειτε με ψευδη.

Η πίστη μας είναι αληθινή αλλά δεν σου επιβάλλεται μέσω της λογικής σου. Αν ήταν έτσι, τότε δεν θα μιλούσαμε για πίστη αλλά για κάτι άλλο.
Σκέψου λίγο, γιατί πρέπει να την υπερασπιστούμε και από ποιον/ποιους;;

Ένα από τα ερωτήματα που έθεσα είναι το εξής:
"Σε ερωτώ και πάλι, πιστεύεις πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο για να τον σκοτώσει; Αν ναι, εξήγησέ μου και τεκμηρίωσέ μου το λόγο για τον οποίο θα έκανε κάτι τέτοιο."


Αν μου δώσεις μια λογική απάντηση σ' αυτό, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκέψου λίγο, γιατί πρέπει να την υπερασπιστούμε και από ποιον/ποιους;;

Με τι θα την υπερασπιστείτε ψηλέ?
Με τα μπινελίκια που κατεβάζετε ή με την αυτοσχέδια ιστορία που μας πασάρετε?

Ε, για πες μας με τι θα την υπερασπιστείτε?

Αλήθεια γιατί να την υπερασπιστείτε?

Αλήθεια έτσι σκέφτονται οι ομοιδεάτες σου, οτι πρέπει να υπερασπιστείτε την πίστη σας με κάθε μέσον?

Υπερασπιστές λοιπόν, όχι συνομιλητές.

Για να ξέρουμε και με τι ανθρώπους έχουμε να κάνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σκέψου λίγο, γιατί πρέπει να την υπερασπιστούμε και από ποιον/ποιους;;

Με τι θα την υπερασπιστείτε ψηλέ?
Με τα μπινελίκια που κατεβάζετε ή με την αυτοσχέδια ιστορία που μας πασάρετε?

Ε, για πες μας με τι θα την υπερασπιστείτε?

Αλήθεια γιατί να την υπερασπιστείτε?

Αλήθεια έτσι σκέφτονται οι ομοιδεάτες σου, οτι πρέπει να υπερασπιστείτε την πίστη σας με κάθε μέσον?

Υπερασπιστές λοιπόν, όχι συνομιλητές.

Για να ξέρουμε και με τι ανθρώπους έχουμε να κάνουμε.


Σύνελθε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κανείς ποτέ δεν κατέβασε μπινελίκια!
Ο μόνος που "κατεβάζει" μπινελίκια, εδώ μέσα, είσαι εσύ και με προκαλείς να σου τα σέρνω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Uncorrupted
Νέο Μέλος

Vietnam
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 14:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Uncorrupted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτά λέει να κάνεις, το βιβλιαράκι σου ανώνυμε απολογητή?

Και αφού λες οτι θες να μου τα σύρεις γιατί εσύ και οι όμοιοί σου δεν έρχεστε να μου τα σύρετε ένα χεράκι όλοι μαζί?
Μόνο απο το φόρουμ ξέρετε να το παίζετε μάγκες επειδή σας κάνουν πλάτες οι διαχειριστές?
Αλήθεια γιατί δεν ήρθατε ποτέ να μας τα ψάλετε εκεί που είμαστε?

Εσύ ρε ψηλέ που είσαι άφοβος και κοφτός γιατί δεν έρχεσαι να μας βρίσεις απο κοντά?

Εεεεε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 11:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Ένα από τα ερωτήματα που έθεσα είναι το εξής:
"Σε ερωτώ και πάλι, πιστεύεις πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο για να τον σκοτώσει; Αν ναι, εξήγησέ μου και τεκμηρίωσέ μου το λόγο για τον οποίο θα έκανε κάτι τέτοιο."

Αν μου δώσεις μια λογική απάντηση σ' αυτό, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας.


To προβλημα με το συγκεκριμενο ερωτημα σου ειναι εγω εχω διαφορετικη αντιληψη του Θειου και διαφορετικη αντιληψη της εννοιας του θανατου απο την χριστιανικη αντιληψη, επομενως ειναι λιγο πολυπλοκο το να συνεννοηθουμε. Θα παρει χρονο. Αν κανεις την ερωτηση πιο συγκεκριμενη πανω στο θεμα που συζηταμε ισως να βγει μια ακρη.

quote:
Ψηλος
Η πίστη μας είναι αληθινή αλλά δεν σου επιβάλλεται μέσω της λογικής σου. Αν ήταν έτσι, τότε δεν θα μιλούσαμε για πίστη αλλά για κάτι άλλο.

Σκέψου λίγο, γιατί πρέπει να την υπερασπιστούμε και από ποιον/ποιους;;


Πρεπει να την υπερασπιστειτε γιατι ειναι παραλογη. Αν ρωτησει καποιος καποιον χριστιανο "Γιατι εισαι χριστιανος; Γιατι η πιστη σου ειναι η μονη αληθινη;" η μονη λογικη απαντηση που θα λαβει ειναι "Γιατι ετσι εμαθα απο μικρος". Ο χριστιανος δεν ειναι χριστιανος απο ελευθερη επιλογη γιατι ποτε δεν την ειχε. Τον πηραν απο νηπιο, τον βαφτισανε, του εκαναν κατηχηση ετσι ωστε να μαθει οτι "η χριστιανικη πιστη ειναι η μονη αληθινη" οπως το "ο ηλιος βγαινει απο την ανατολη". Ετσι απο την παιδικη ηλικια, που ο ανθρωπος μαθαινει βασικα πραγματα τα οποια αργοτερα θεωρει δεδομενα, τον προσυλιτιζουν με τετοιο δολιο τροπο χωρις βεβαια να σεβονται την μελλοντικη προσωπικοτητα του και το δικαιωμα επιλογης που πρεπει να εχει. Αυτο ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ. Βεβαια με μυθους οπως αυτος του απαγορευμενου καρπου του μαθαινουν οτι δεν πρεπει να αμφισβητει ποτε, να καταριεται την αλλη αποψη. Και βεβαια να υπερσπιζεται την πιστη του με καθε τροπο απο τις διαφορετικες αποψεις και τους ανθρωπους-φερεφωνα του διαβολου που τις εκφραζουν.

Στην ερωτηση σου λοιπον απαντω οτι πρεπει να υπερασπιζεστε την πιστη σας γιατι ετσι σας εμαθαν απο μικρους και απο οσους μπορεσαν να αποδεσμευτουν απο τα δολια αυτα πνευματικα δεσμα που τους τοποθετησαν απο την νηπιακη ηλικια.

-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 12:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλος
Ένα από τα ερωτήματα που έθεσα είναι το εξής:
"Σε ερωτώ και πάλι, πιστεύεις πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο για να τον σκοτώσει; Αν ναι, εξήγησέ μου και τεκμηρίωσέ μου το λόγο για τον οποίο θα έκανε κάτι τέτοιο."

Αν μου δώσεις μια λογική απάντηση σ' αυτό, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας.


To προβλημα με το συγκεκριμενο ερωτημα σου ειναι εγω εχω διαφορετικη αντιληψη του Θειου και διαφορετικη αντιληψη της εννοιας του θανατου απο την χριστιανικη αντιληψη, επομενως ειναι λιγο πολυπλοκο το να συνεννοηθουμε. Θα παρει χρονο. Αν κανεις την ερωτηση πιο συγκεκριμενη πανω στο θεμα που συζηταμε ισως να βγει μια ακρη.



Μα ποιος ασχολήθηκε με τη δική σου διαφορετική αντίληψη του Θείου;
Αν δεν κάνω λάθος το θέμα μας εδώ αφορά τη Χριστιανική αντίληψη του Θείου και τον απαγορευμένο καρπό.

Γιατί, επανειλημμένα, μεταφέρεις τη συζήτηση σε άλλο επίπεδο;
Αυτό που σε ρωτώ, έχει να κάνει μόνο με τη Χριστιανική αντίληψη του Θείου.
Μα, την αντίληψη αυτή δεν είναι που εσύ κατακρίνεις τόσο καιρό εδώ με αφορμή το παρόν θέμα;

Με βάση αυτά που λες, εγώ σε ρώτησα το παραπάνω. Απλά τα πράγματα.

Αν θες να συζητήσουμε τη δική σου, προσωπική αντίληψη ή κάποια άλλη, μπορούμε να το κάνουμε σε κάποιο άλλο θέμα.
Αν θες λοιπόν, πες μου την άποψή σου σχετικά με αυτό που σε ρώτησα


quote:

quote:
Ψηλος
Η πίστη μας είναι αληθινή αλλά δεν σου επιβάλλεται μέσω της λογικής σου. Αν ήταν έτσι, τότε δεν θα μιλούσαμε για πίστη αλλά για κάτι άλλο.

Σκέψου λίγο, γιατί πρέπει να την υπερασπιστούμε και από ποιον/ποιους;;


Πρεπει να την υπερασπιστειτε γιατι ειναι παραλογη. Αν ρωτησει καποιος καποιον χριστιανο "Γιατι εισαι χριστιανος; Γιατι η πιστη σου ειναι η μονη αληθινη;" η μονη λογικη απαντηση που θα λαβει ειναι "Γιατι ετσι εμαθα απο μικρος". Ο χριστιανος δεν ειναι χριστιανος απο ελευθερη επιλογη γιατι ποτε δεν την ειχε. Τον πηραν απο νηπιο, τον βαφτισανε, του εκαναν κατηχηση ετσι ωστε να μαθει οτι "η χριστιανικη πιστη ειναι η μονη αληθινη" οπως το "ο ηλιος βγαινει απο την ανατολη". Ετσι απο την παιδικη ηλικια, που ο ανθρωπος μαθαινει βασικα πραγματα τα οποια αργοτερα θεωρει δεδομενα, τον προσυλιτιζουν με τετοιο δολιο τροπο χωρις βεβαια να σεβονται την μελλοντικη προσωπικοτητα του και το δικαιωμα επιλογης που πρεπει να εχει. Αυτο ειναι ΕΓΚΛΗΜΑ. Βεβαια με μυθους οπως αυτος του απαγορευμενου καρπου του μαθαινουν οτι δεν πρεπει να αμφισβητει ποτε, να καταριεται την αλλη αποψη. Και βεβαια να υπερσπιζεται την πιστη του με καθε τροπο απο τις διαφορετικες αποψεις και τους ανθρωπους-φερεφωνα του διαβολου που τις εκφραζουν.

Στην ερωτηση σου λοιπον απαντω οτι πρεπει να υπερασπιζεστε την πιστη σας γιατι ετσι σας εμαθαν απο μικρους και απο οσους μπορεσαν να αποδεσμευτουν απο τα δολια αυτα πνευματικα δεσμα που τους τοποθετησαν απο την νηπιακη ηλικια.


…… οσους μπορεσαν να αποδεσμευτουν απο τα δολια αυτα πνευματικα δεσμα που τους τοποθετησαν απο την νηπιακη ηλικια για να γίνουν θύματα προπαγανδιστικών ρευμάτων που εκμεταλλεύονται τον αυθορμητισμό και το επαναστατικό πνεύμα των νεαρών!

Αυτό είναι χειρότερο από το πρώτο φίλε μου!! Είναι χειρότερο διότι ο νεαρός πιστεύει ότι μπόρεσε και αποδεσμεύτηκε από κάτι που πιθανώς να του το επέβαλαν και όχι να του το έδειξαν με σωστό τρόπο οι γονείς του ή και η ίδια η ελληνική κοινωνία, αλλά δεν μπορεί να δει ότι εισχώρησε σε ένα μονοπάτι που του δίνει την ψευδαίσθηση ότι είναι αυτός που επιλέγει, ενώ όλα είναι στημένα και προμελετημένα.
Είναι τόσο ύπουλο το μονοπάτι αυτό που, αρκετές φορές δυστυχώς, καταφέρνει και στρέφει τους νέους κατά των ίδιων των προγόνων τους και τους γεμίζει μίσος και παραλογισμό.
Δεν τους προσφέρει τίποτα απολύτως!
Καμία λύση στα καθημερινά τους προβλήματα!
Χρησιμοποιεί την ανασφάλεια, των νέων ατόμων ιδιαίτερα, για να τους δεσμεύσει και το πνεύμα και να το κατευθύνει όπου θέλει αυτό (το μονοπάτι).

Το μονοπάτι αυτό, το οποίο έχει γίνει και το κατεστημένο σήμερα, προσπαθεί να εξωραΐσει ένα απόμακρο παρελθόν, το οποίο και τους το προσφέρει (μιλώ ιδιαίτερα για τους νέους, ο εύκολος στόχος) ως χαπάκι για να καταπραΰνει τη δυσφορία τους και την αποστροφή της για το παρόν και το αβέβαιο μέλλον τους.

Πρέπει όμως να καταπολεμηθούν όποιες αντιστάσεις υπάρχουν για να μπορέσει το "χάπι" αυτό να ενεργήσει καλύτερα.
Τα μοναδικά "πράγματα" που μπορούν, ακόμη, σήμερα να αντισταθούν σε αυτό τον ύπουλο "Δούρειο Ίππο", είναι η θρησκεία μας, η παράδοσή μας, η ελληνική οικογένεια, η ιστορία μας.

Αν κοιτάξουμε προσεκτικά τριγύρω μας, θα δούμε πως όλα τα παραπάνω βάλλονται συστηματικά.

Αν κρίνω λοιπόν από τα γραφόμενά σου, φαίνεται πως και εσύ είναι ένας από τους "νεοφώτιστους" στο μονοπάτι αυτό!

Το να φύγεις και να πετροβολήσεις το πατρικό σου σπίτι είναι ότι πιο εύκολο.
Και εκεί που θα πας, μπορεί στη συνέχεια να κάνεις το ίδιο και να ψάξεις για κάτι άλλο, κάτι που θα σου δώσει μια καινούργια ψευδαίσθηση, ίσως πιο έντονη!

Το να μείνεις όμως και να προσπαθήσεις να δεις κατάματα την πραγματικότητα, όποια κι αν είναι αυτή, να τη δεχτείς, και με ειλικρίνεια να εργαστείς για να κάνεις τις όποιες τυχόν "αναστηλώσεις", θέλει πολύ θέληση και πρέπει να έχεις τη δύναμη να δεχτείς ακόμη και πράγματα που μπορεί να πληγώσουν τον εγωισμό σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 10:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Ένα από τα ερωτήματα που έθεσα είναι το εξής:
"Σε ερωτώ και πάλι, πιστεύεις πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο για να τον σκοτώσει; Αν ναι, εξήγησέ μου και τεκμηρίωσέ μου το λόγο για τον οποίο θα έκανε κάτι τέτοιο."

Αν μου δώσεις μια λογική απάντηση σ' αυτό, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας.


Λοιπον τελος παντων δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Λες οτι δεν ειναι λογικο ο Ιεχωβας να επλασε τον ανθρωπο για να πεθανει. Και πως να σου δωσω εγω λογικη απαντηση οταν δεν δεχομαι ως λογικα ουτε τον Ιεχωβα ουτε την χριστιανικη αντιληψη του θανατου;;
Ειναι λογικο που ο Ιεχωβας απαγορευε στον ανθρωπο να εχει γνωση του καλου;;;;; Ειναι λογικο οτι του λεει ψεμματα οτι αν την αποκτησει θα πεθανει;;; Ειναι λογικο τον διωχνει απο τον κηπο της εδεμ για να μη του μοιασει και επειδη δεν υπακουσε σ' αυτον και θελησε να μαθει τι ειναι καλο και τι κακο;;; Σε ποιο σημειο δρα ο Ιεχωβας λογικα για να δωσω λογικη απαντηση σε αυτο που λες;;;

quote:
Ψηλος

…… οσους μπορεσαν να αποδεσμευτουν απο τα δολια αυτα πνευματικα δεσμα που τους τοποθετησαν απο την νηπιακη ηλικια για να γίνουν θύματα προπαγανδιστικών ρευμάτων που εκμεταλλεύονται τον αυθορμητισμό και το επαναστατικό πνεύμα των νεαρών!

Αυτό είναι χειρότερο από το πρώτο φίλε μου!! Είναι χειρότερο διότι ο νεαρός πιστεύει ότι μπόρεσε και αποδεσμεύτηκε από κάτι που πιθανώς να του το επέβαλαν και όχι να του το έδειξαν με σωστό τρόπο οι γονείς του ή και η ίδια η ελληνική κοινωνία, αλλά δεν μπορεί να δει ότι εισχώρησε σε ένα μονοπάτι που του δίνει την ψευδαίσθηση ότι είναι αυτός που επιλέγει, ενώ όλα είναι στημένα και προμελετημένα.
Είναι τόσο ύπουλο το μονοπάτι αυτό που, αρκετές φορές δυστυχώς, καταφέρνει και στρέφει τους νέους κατά των ίδιων των προγόνων τους και τους γεμίζει μίσος και παραλογισμό.


Αν σεβομαστε την προσωπικοτητα ενος ανθρωπου πρεπει να του δινουμε το δικαιωμα της επιλογης και σιγουρα ο χριστιανισμος με τον νηπιοβαπτισμο και την κατηχηση απο την παιδικη ηλικια αυτο δεν το κανει. Και πιθανον αυτη η ανελευθερη πρακτικη να πυροδοτει την αντιδραση που ωθει τους ανθρωπους σε κατι διαφορετικο.
Αλλα ως συνηθως δραματοποιεις τα πραγματα και τα στρεβλωνεις. Γιατι ουσιαστικα μας λες οτι οποιος σκεφτει κατι διαφορετικο απο την ορθοδοξη πιστη ειναι θυμα προπαγανδας, πλανεμενος και τα λοιπα γνωστα που λετε. Μπορει καποιοι να πεφτουν θυματα καποιας προπαγανδας αλλα προβλημα τους. Εχουν την αντιληψη τους στα χερια τους τουλαχιστον. Δεν τους εχει επιβληθει απο την παιδικη ηλικια στην οποια δεν μπορει κανεις να αμφισβητει οτιδηποτε του "πλασαρουν" ως δεδομενο. Ασε που η προπαγανδα σε νηπια και παιδακια ειναι πολυ πιο ανανδρη απο την προπαγανδα σε νεους που ψαχνονται.

quote:
Ψηλος
Δεν τους προσφέρει τίποτα απολύτως!
Καμία λύση στα καθημερινά τους προβλήματα!
Χρησιμοποιεί την ανασφάλεια, των νέων ατόμων ιδιαίτερα, για να τους δεσμεύσει και το πνεύμα και να το κατευθύνει όπου θέλει αυτό (το μονοπάτι).

Νομιζω οτι αυτα που λες αποτελουν διαχρονικα χαρακτηριστικα και στηριγματα του χριστιανισμου.

quote:
Ψηλος
Πρέπει όμως να καταπολεμηθούν όποιες αντιστάσεις υπάρχουν για να μπορέσει το "χάπι" αυτό να ενεργήσει καλύτερα.
Τα μοναδικά "πράγματα" που μπορούν, ακόμη, σήμερα να αντισταθούν σε αυτό τον ύπουλο "Δούρειο Ίππο", είναι η θρησκεία μας, η παράδοσή μας, η ελληνική οικογένεια, η ιστορία μας.

Αν κοιτάξουμε προσεκτικά τριγύρω μας, θα δούμε πως όλα τα παραπάνω βάλλονται συστηματικά.

Αν κρίνω λοιπόν από τα γραφόμενά σου, φαίνεται πως και εσύ είναι ένας από τους "νεοφώτιστους" στο μονοπάτι αυτό!

Το να φύγεις και να πετροβολήσεις το πατρικό σου σπίτι είναι ότι πιο εύκολο.
Και εκεί που θα πας, μπορεί στη συνέχεια να κάνεις το ίδιο και να ψάξεις για κάτι άλλο, κάτι που θα σου δώσει μια καινούργια ψευδαίσθηση, ίσως πιο έντονη!

Το να μείνεις όμως και να προσπαθήσεις να δεις κατάματα την πραγματικότητα, όποια κι αν είναι αυτή, να τη δεχτείς, και με ειλικρίνεια να εργαστείς για να κάνεις τις όποιες τυχόν "αναστηλώσεις", θέλει πολύ θέληση και πρέπει να έχεις τη δύναμη να δεχτείς ακόμη και πράγματα που μπορεί να πληγώσουν τον εγωισμό σου.


Καλο θα ηταν καταλαβεις και εσυ, οπως και εγω αργησα να καταλαβω, οτι η αληθεια και η δικαιοσυνη πρεπει να ειναι πιο πανω απο την πιστη και την παραδοση. Αν το καταλαβουμε αυτο θα προοδευσουμε αληθινα.

-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 18:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλος
Ένα από τα ερωτήματα που έθεσα είναι το εξής:
"Σε ερωτώ και πάλι, πιστεύεις πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο για να τον σκοτώσει; Αν ναι, εξήγησέ μου και τεκμηρίωσέ μου το λόγο για τον οποίο θα έκανε κάτι τέτοιο."

Αν μου δώσεις μια λογική απάντηση σ' αυτό, μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτησή μας.


Λοιπον τελος παντων δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Λες οτι δεν ειναι λογικο ο Ιεχωβας να επλασε τον ανθρωπο για να πεθανει. Και πως να σου δωσω εγω λογικη απαντηση οταν δεν δεχομαι ως λογικα ουτε τον Ιεχωβα ουτε την χριστιανικη αντιληψη του θανατου;;



Ε τότε πέτο ότι κινείσαι εκ του πονηρού και ο μόνος λόγος που γράφεις ακαταλαβίστικα είναι μόνο και μόνο για να δώσεις ένα χεράκι στους macedon, Schwabe, gigenis και την παρέα του!!!
Έξυπνους και πονηρούς, δόξα το Εσωτέρικα, έχει πολλούς εδώ μέσα.


Με δεδομένη την πιο πάνω απάντησή σου, θεωρώ πως είναι άνευ σημασίας η συζήτησή μας και δεν θα ήθελα να συμβάλλω και εγώ στην καλλιέργεια της ψευδαίσθησής σου.
Όταν μάθεις να σέβεσαι τα δεδομένα μιας συζήτησης, που εν τη ελευθερία σου έχεις επιλέξει να συμμετάσχεις, τότε ίσως μπορέσουμε να κάνουμε έναν καλό διάλογο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 19:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ε τότε πέτο ότι κινείσαι εκ του πονηρού και ο μόνος λόγος που γράφεις ακαταλαβίστικα είναι μόνο και μόνο για να δώσεις ένα χεράκι στους macedon, Schwabe, gigenis και την παρέα του!!!
Έξυπνους και πονηρούς, δόξα το Εσωτέρικα, έχει πολλούς εδώ μέσα.

Αγαπητέ Ψηλέ, είναι δικαίωμα του καθενός μας να προσπαθεί να εξετάσει ένα μύθο κάποιου λαού είτε πιστεύει σε μια συγκεκριμένη θρησκεία είτε όχι.
Προσπάθησε σε παρακαλώ να αποφεύγεις να διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες καθώς όχι μόνο δεν έχει κανένα νόημα αλλά και δε λειτουργεί με γόνιμο τρόπο σε μια συζήτηση.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 00:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ε τότε πέτο ότι κινείσαι εκ του πονηρού και ο μόνος λόγος που γράφεις ακαταλαβίστικα είναι μόνο και μόνο για να δώσεις ένα χεράκι στους macedon, Schwabe, gigenis και την παρέα του!!!
Έξυπνους και πονηρούς, δόξα το Εσωτέρικα, έχει πολλούς εδώ μέσα.

Αγαπητέ Ψηλέ, είναι δικαίωμα του καθενός μας να προσπαθεί να εξετάσει ένα μύθο κάποιου λαού είτε πιστεύει σε μια συγκεκριμένη θρησκεία είτε όχι.
Προσπάθησε σε παρακαλώ να αποφεύγεις να διαχωρίζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες καθώς όχι μόνο δεν έχει κανένα νόημα αλλά και δε λειτουργεί με γόνιμο τρόπο σε μια συζήτηση.

In anticipation of my resurrection...




Φίλε Dying_Incubus,
κακά τα ψέματα, τόσα χρόνια εδώ μέσα, τα άτομα που ανέφερα τα γνωρίζω.

Όσον αφορά τώρα το φίλο τον Ελεάτη, τι να πω;

Εγώ του ζήτησα να μου απαντήσει σε κάτι που έχει σχέση με αυτό που κατακρίνει και σχολιάζει εδώ και τόσα μηνύματα.

Δεν απαίτησα να ασπαστεί την πίστη μου.
Αφού όμως σχολιάζει και κατακρίνει κάποια γεγονότα, θεωρώ πως τα δέχεται έστω υποθετικά, μόνο και μόνο χάρη της συζήτησης

Υποθετικά και μόνο λοιπόν, τον ρώτησα και εγώ να μου δώσει μια λογική απάντηση αλλά απάντηση δεν πείρα.

Αφού λοιπόν επιλέγει την οδό των ελιγμών, είναι ανώφελο να συνεχίσω μια συζήτηση που, κατά τη γνώμη μου, εξυπηρετεί μόνο την "εκτόνωση" της μίας πλευράς.

******Όσον αφορά για το ποιος είναι αυτός που "διαχωρίζει τους ανθρώπους σε κατηγορίες", τόσο καιρό εδώ μέσα, μια λέξη θα σου αναφέρω μόνο "πρόβατα". Για κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο ποιοι είναι αυτοί που τη χρησιμοποιούν "απανωτά" εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 11:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε δεν φτανει που σε ολη τη συζητηση αποφευγεις να απαντας γιατι προφανως μπορεις να πεισεις μονο νηπια και παιδακια, αλλα τωρα μου λες οτι κανω δηθεν ελιγμους ενω ο μονος που αποφευγει συνεχως να απαντησει εισαι εσυ.

Γιατι τετοιος δειλος εισαι που εκοψες την απαντηση μου για να μoυ βαλεις κατευθειαν την ταμπελιτσα που σε βολευει. Ολοκληρη η απαντηση μου ειναι αυτη:
"Λοιπον τελος παντων δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Λες οτι δεν ειναι λογικο ο Ιεχωβας να επλασε τον ανθρωπο για να πεθανει. Και πως να σου δωσω εγω λογικη απαντηση οταν δεν δεχομαι ως λογικα ουτε τον Ιεχωβα ουτε την χριστιανικη αντιληψη του θανατου;;
Ειναι λογικο που ο Ιεχωβας απαγορευε στον ανθρωπο να εχει γνωση του καλου;;;;; Ειναι λογικο οτι του λεει ψεμματα οτι αν την αποκτησει θα πεθανει;;; Ειναι λογικο τον διωχνει απο τον κηπο της εδεμ για να μη του μοιασει και επειδη δεν υπακουσε σ' αυτον και θελησε να μαθει τι ειναι καλο και τι κακο;;; Σε ποιο σημειο δρα ο Ιεχωβας λογικα για να δωσω λογικη απαντηση σε αυτο που λες;;;"

Εγω την Λογικη την σεβομαι. Εσυ πως την επικαλεισαι οταν δεν μπορεις να δωσεις καμια λογικη απαντηση στις ερωτησεις μου;;

-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 12:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε δεν φτανει που σε ολη τη συζητηση αποφευγεις να απαντας γιατι προφανως μπορεις να πεισεις μονο νηπια και παιδακια, αλλα τωρα μου λες οτι κανω δηθεν ελιγμους ενω ο μονος που αποφευγει συνεχως να απαντησει εισαι εσυ.

Γιατι τετοιος δειλος εισαι που εκοψες την απαντηση μου για να μoυ βαλεις κατευθειαν την ταμπελιτσα που σε βολευει. Ολοκληρη η απαντηση μου ειναι αυτη:
"Λοιπον τελος παντων δεν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Λες οτι δεν ειναι λογικο ο Ιεχωβας να επλασε τον ανθρωπο για να πεθανει. Και πως να σου δωσω εγω λογικη απαντηση οταν δεν δεχομαι ως λογικα ουτε τον Ιεχωβα ουτε την χριστιανικη αντιληψη του θανατου;;
Ειναι λογικο που ο Ιεχωβας απαγορευε στον ανθρωπο να εχει γνωση του καλου;;;;; Ειναι λογικο οτι του λεει ψεμματα οτι αν την αποκτησει θα πεθανει;;; Ειναι λογικο τον διωχνει απο τον κηπο της εδεμ για να μη του μοιασει και επειδη δεν υπακουσε σ' αυτον και θελησε να μαθει τι ειναι καλο και τι κακο;;; Σε ποιο σημειο δρα ο Ιεχωβας λογικα για να δωσω λογικη απαντηση σε αυτο που λες;;;"

Εγω την Λογικη την σεβομαι. Εσυ πως την επικαλεισαι οταν δεν μπορεις να δωσεις καμια λογικη απαντηση στις ερωτησεις μου;;

-----------------------------------------



Δεν έκοψα καμιά απάντηση!
Το απόσπασμα που πείρα το πήρα γιατί σε αυτό βρίσκεται η απάντησή σου που θέτει σε άλλο επίπεδο τη συζήτηση.

Σε καλώ, με τη δική σου λογική, με αυτή που χρησιμοποίησες ως εδώ, και με παραπομπές από τη Βίβλο, να μου απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 14:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά για το ποιος είναι αυτός που "διαχωρίζει τους ανθρώπους σε κατηγορίες", τόσο καιρό εδώ μέσα, μια λέξη θα σου αναφέρω μόνο "πρόβατα". Για κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο ποιοι είναι αυτοί που τη χρησιμοποιούν "απανωτά" εδώ μέσα

ετσι αυτοαποκαληστε

ειστε τα προβατα και ο χριστος ο βοσκος

ειστε το ποιμνιο και εχετε αρχιμαντριτες


οταν λοιπον εγω δηλωνω βατραχανθρωπος(βατραχι)
δεν μπορω να θυχτω οταν καποιος με αποκαλει βατραχι

απλα τα πραγματα ψηλε


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 15:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ψηλέ, είσαι σίγουρος οτι μπορείς να γνωρίζεις έναν άνθρωπο σε τέτοιο βαθμό ώστε να τον διαχωρίζεις?
Προσωπικά δεν θα συνιστούσα κάτι τέτοιο σκεπτόμενος μήπως συμβεί και το αντίθετο...

Σχετικά με τον αποσυμβολισμό ενός μύθου αμφιβάλλω στο κατά πόσο μπορούμε να ισχυριστούμε οτι μια ερμηνεία που δίνουμε είναι λογική ή όχι.
Ένας μύθος μπορεί να λάβει πολλές προεκτάσεις και να δεχθεί αρκετές ερμηνείες.
Ποιός όμως μας εγγυάται οτι μια ερμηνεία που του δίνουμε είναι κι η σωστή?

quote:
******Όσον αφορά για το ποιος είναι αυτός που "διαχωρίζει τους ανθρώπους σε κατηγορίες", τόσο καιρό εδώ μέσα, μια λέξη θα σου αναφέρω μόνο "πρόβατα". Για κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο ποιοι είναι αυτοί που τη χρησιμοποιούν "απανωτά" εδώ μέσα.


Τόσο καιρό εδώ μέσα έχω δει κι εγώ, αγαπητέ μου, πλήθος χαρακτηρισμών.
Σκέψου όμως λίγο, φίλε μου, μήπως στην ανταλλαγή των χαρακτηρισμών αυτών έχεις συμμετάσχει κι εσύ αρκετές φορές...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 23:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε Ψηλε,
Μια συντομη αναλυση εστω και λιγο καθυστερημενα.

Το κατ’ εικονα ειναι το πνευματικο μερος του ανθρωπου, το φερομενον θετικως προς τον θεον. Αυτη η αυλος και νοερα ουσια και το προαιρετικον της σχεσεως. Κατασκευη επιστημης, διανοουμενη αιτια, στηλη αρχαια, λογικη, ενθεος υπερ εχων ουρανο βλεπόμενο, ενθα αιωνιοτης, το απειρον και υπερτελειον ον.
Συστατικα του πρωτου ανθρωπου, ακακια και ευθυτης. Ο Αδαμ ζουσε ανιδιοτελως, μακαριως και αθανατως, οτι απειραματευτος κακιας, διχως να σκεφτεται να παρει και να δοκιμασει τον καρπον πριν την παραχθεισαν υπο του οφεως διαβολην. Τα πειραματα αρχιζουν μετα την απωλεια της μακαριου ζωης.
Ηταν ο Αδαμ θνητος ; Οχι δεν ηταν. Ηταν αθανατος ; Οχι δεν ηταν. Τι ηταν ; «Δυναμενος του μη αποθανειν» αλλα οχι και «μη δυναμενος αποθανειν.»
Ενδιαμεσος καταστασις εμπεριεχουσα δυναμην αθανασιας και ομοιωσεως προς το θειον αλλα δυναμην ουχι απρουποθετον και τυφλην αποκλειομενης της αντιθεσεως. Δεν ητο υποχρεωτικος και φυσει απαραβιαστος μονοδρομος απαγορευτικος της διπλης κατευθυνσεως. Μπορουσε να γινη και το αντιθετο και ενω ητο δυνατον το ενα δεν ητο αδυνατον το αντιθετον. Το νεογεννητο σωμα φερει εν αυτω πληρης την δυναμην ζωης και αρμονικης αναπτυξεως, ως ο σπορος το δενδριον, αλλα μη επιτηρουμενης της δυναμεως, το σωμα δεν εξαιρειται της ασθενειας και της πτοησεως. Το οτι ειμαστε δηλαδη καθολικως υγιεις δεν σημαινει και οτι δεν μπορουμε να αρρωστησομε, η δε υγιεια φυσικως ειναι αδυνατον να μεταδοθει ενω μεταδιδεται ευκολως η αρρωστια.
Αξιζει να σημειωσομε εδω, οτι η ερμηνεια του προπατορικου αμαρτηματος οικοθεν δυσχερης, αποβαινει ακατορθωτος οταν αποφαινεται συστηματικως μεσω της εν τω κοσμω ελλειψεως του αγαθου και των παρεμβαλομενων εντος αυτου του κοσμου αντιφασεων.

Εφαγον και απεθανον. Αραγε πως απο καρπον ημερον και ευθρεπτον και αθωον αποθνησκει κανεις ; Οτι ο καρπος δεν ηταν κακος και αιτιος του θανατου, φαινεται και στην δηλωση του οφεως παρουσιαζων αφ’ ενος τον καρπον ως τροφην αθανατων θεων οπως και πραγματι ηταν και αφ’ ετερου τον θεον να λεει ψεμματα δηλαδη σαν ψευτικο θεο, και στην διαπιστωση που εκανε η Ευα οταν επεξεργαστηκε απο κοντα τον καρπον και ειδε οτι ειναι ελκυστικος και βρωσιμος και τελος στην ιδια την εντολη του θεου στην οποια το κακον ειναι ο θανατος του ανθρωπου και οχι ο καρπος. Διοτι ο αγαθος θεος απο τινος θα εβασανιζετο για να δημιουργησει κακον τον καρπον και να προκαλεσει τον θανατον του δημιουργηματος του ; Αν το δημιουργημα πεθαινει και εχει εξ αρχης εκτισμενη στην φυσην του τήν ατελειαν τού θανατου, τοτε το δημιουργημα κακως εδημιουργηθει υπο κακου θεου και επομενως αυτο που πραγματι του αξιζει ειναι ο θανατος !!
Βλεπομε οτι ο οφις γνωριζει την αληθεια. Γνωριζει οτι ο καρπος ειναι καλος και αγαθος. Ο οφις γνωριζει την αληθεια την οποια ομως δεν δεχεται και την κατηγορει ως προερχομενη απο πηγην διαφορον του εαυτου του, απολυτως ξενη, θεωρων εαυτον ως τον μοναδικον θεον. Στην ουσια κατηγορει τον εαυτον του οτι δεν ειναι θεος. Βλεπομε και κατι αλλο σημαντικο. Στην δηλωση του ο οφις λεει οτι η θεωση ερχεται απ’ εξω.Υπαρχει εξωθεν ημων ο καρπος και η ουσια που μας παρεχει την γνωση και την αθανασια. H Ευα ομως γιατι παρασυρθηκε ; Το ψεμμα εν πρωτοις γοητευει παντα τον ανθρωπο ενω η αληθεια μαλλον τον απογοητευει. Μεχρι το σημειο εκεινο που το ψεμμα ζωτικως ενισχυομενο και «διαπρεπως» πραγματοποιουμενο ως απατη, αποκαλυπτεται για να λαμψη ολη η αληθεια.


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 23:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι πρωτοπλαστοι γνωριζαν τον θεο πριν εμφανιστει ο οφις. Πως εγνωριζον ; Εγνωριζον μεσα στην καρδια τους την ενεργεια της αγαπης του θεου, την νοεραν και ακτιστον ενεργειαν δι ου τα παντα εγενετο,
Οτι η γνωσις αυτη, καιτοι ομοιαζουσα εξωτερικως προς την λογικην γνωσην καθοσον αμφοτεραι νοεραι, δεν ειναι τι διανοητικον μολις και ειναι αναγκην να ειπωμεν Δεν ειναι αυτη η διανοητικη και στοχαστικη γνωση αλλα η υπαρκτικη, οντολογικη γνωση της οντως ζωης, του ουτως ειπειν αει οντος της αγωνιας των φιλοσοφων, αποκαλυπτομενης μυστικως εν τη καρδια και μεθεκτης τη ενεργεια του Αγιου Πνευματος. Το εσωτερικο χαδι της ψυχης, δικην επαφης προς την ζωην του πνευματος. Τον φιλο δηλαδη τον γνωριζομε στην καρδια οχι στο μυαλο. Οταν παθομε κακο μη-ορατο. μια μεγαλη θλιψη, τρεχομε να βρουμε αυτον που μας αγαπα. Τον ψαχνομε στην καρδια ινα δικαιωθομεν υπαρκτικως.
Ουτω και ο οφις σχεδιαζων οπως αγαπηθει υπο του ανθρωπου εν τη καρδια αυτου. Αλλα οπου φως, δεν εισχωρει το σκοταδι. Οπου θεικη παρουσια. φευγει και διαλυεται το κακο. Πως θα μπει το σκοτος μεσα στην καρδια του ανθρωπου την οποια φωτιζει η ενεργεια της τρισηλιου θεοτητος ; Πως θα γινει η μερα νυχτα και βαθυ σκοταδι, οταν με βλεπει ο ηλιος ; Δεν μπορει να μπει ο οφις ; Μπορει ισως να φυγει ο ανθρωπος. Χωρις καν να φανει οτι εκδιωχνεται υπο του οφεος, διοτι το κακο δεν πρεπει να φαινεται κακο αν θελει να επιτυχει εις τον σκοπον του. Να φυγει ο ανθρωπος απο την φυσικη του θεση, να μεταβαλλει τη σταση που διατηρει εντος της καρδιας του και να απομακρυνθει με την δικη του θεληση, χωρις σωματικη βια και πολεμο ορατο. Διοτι τρεπτη η θεληση και φυσει εθελοτρεπτος ο ανθρωπος.

Για να βγαλει τον Αδαμ απο τον Παραδεισο, για να τον εκτοπισει, ο οφις δεν πηγαινει στη καρδια του, αφου δεν μπορει να παει εκει, αλλα στη διανοια και καπως στη λογικη του. Πηγαινει στο διανοητικο μερος της ψυχης το υστερουμενον εμπειρικης γνωσεως του κακου και μολις υπολειπομενο της παιδικης αφελειας και το εμβολιζει με διανοημα. Ποιο ειναι το διανοημα ; Μα το ψευδος.
Η Ευα ερχόμενη εν σκια και διανοουμενη ισοθε-ιαν και οχι ομοιωσην προς τον θεον, εφαγεν διδουσα τω Αδαμ. Αποσυρομενοι εκ της καρδιας και απομακρυνομενοι του φωτος, απατηθεντες τη διανοια, εχωρισθησαν του Πνευματος και χωρις στηριγμα εντος του σκοτους, ο νους εξεπεσεν εις το χοικον και εις την αλογον φυσην συμπαρασυροντας και την ζωτικην δυναμην, την ψυχην.
Ο ανθρωπος θεωρησας την σχεσην του προς την εντολην και τον θανατον και την αγαπη του θεου ως καρπον ψευδους, εχασε την αθανασια διοτι εν εαυτω ομοιωθει θεω ψευδομενω, εγινε εις τον εαυτον του ομοιος προς θεον ον απεδεξατο ψευδη, εγινε θεος τον οποιον εδεχετο ψευτικον, εγινε δηλαδη ψευτικος θεος. Εθεσε το κατ’εικονα εις την θεσην του καθ’ομοιωσην, ζητων να λαβει υποστασην θεου αθανατου παρα της εικονος της μη εχουσης εκ φυσεως αθανασιαν και ελαβε ον εζητησεν, ελαβε θεον μη εχοντος υποστασην θεου. Ομοιωθηκε με θεον, χωρις να υπαρχει θεος. Εγινε θεος χωρις θεον. Θνητος θεος και ειδωλον θεου.
Ο οφις δεν λεει την αληθεια. Διοτι λεει ο οφις : ψεμματα σας ειπε ο θεος «δεν θα πεθανετε.» Αλλα αν καποιος λεει ψεμματα , αυτο δεν σημαινει αυτοματως οτι εμεις λεμε την αληθεια. Απλα δεν ειναι αληθεια αυτα που λεει. Ποια ομως ειναι η αληθεια, πολλες φορες δεν την ξερομε. Τουλαχιστον οσον αφορα τη μη-επιστημονικη γνωση, η αληθεια δεν ειναι το αντιθετο του ψευδους, διοτι τοτε η αληθεια καταντα θεωρια του ψευδους ή θεωρια για τι ειναι ψευδες και μη-ψευδες.

Αλλα εδω θα μπερδευτουν πολυ τα πραγματα και γενικως καλο ειναι να μην ψαχνομε πολλα, περαν των υλικοπνευματικων μας δυναμεων, διοτι τοτε αυτο που ψαχνομε το βρισκομε τελικα στην απωλεια, τι κι αν πιστευομε στο θεο. Και αρχιζει η στενοχωρια. Ο θεος δεν εχει ουδεμιαν σχεση με αυτο που βρισκομε στο μυαλο μας. Ο θεος ξερει τι κανει και οτι κανει το κανει καλα !


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 11:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετα από τις «φιλοτιμες» προσπαθειες του Ψηλου να «βραχυκυκλωσει» τη συζητηση ας επιστρεψουμε λοιπον στο θεμα.
Ας δουμε πως αντιμετωπιζουν οι Χριστιανοι την ιδια την αγια τους γραφη για να δικαιολογησουν τα αδικαιολογητα διαστρεβλωνοντας και αποκρυπτοντας στοιχεια:
quote:
"Του εδωσε αυτην την εντολη:" Απο ολα τα δεντρα του κηπου μπορεις να τρως. Απο το δεντρο ομως της γνωσης του καλου και του κακου να μη φας. γιατι την ιδια μερα που θα φας απο αυτο, εξαπαντος θα πεθανεις." ΓΕΝΕΣΙΣ 2, 15-17

Ο χριστιανος καταρχας αποκρυπτει το ονομα του απαγορευμενου καρπου διοτι μπορει να δημιουργησει προβληματα στο δογμα του. Σιγουρα η απαγορευση γνωσης του καλου και του κακου ακουγεται περιεργα. Αν όμως πρεπει να αναφερθει με περισσοτερες λεπτομερειες τοτε διαστρεβλωνοντας ταυτιζει βλακωδως την «γνωση του κακου» με την μυηση στο κακο. Σαν να λεμε δηλαδη ότι αν εγω γνωριζω τι ειναι η δολοφονια σημαινει ότι ειμαι και δολοφονος. Επειτα την «γνωση του καλου» την αποκρυπτει με κάθε τροπο διοτι δεν μπορει να τη διαστρεβλωσει.

Επομενως ο καρπος της «γνωσης του καλου και του κακου» , με την αποκρυψη της «γνωσης του καλου» και την διαστρεβλωση της «γνωσης του κακου» εμφανιζεται ψευδως ως ο καρπος της μυησης στο κακο.

quote:
"Ειπε λοιπον το φιδι στη γυναικα: "Αληθεια ειπε ο θεος να μη φατε απο κανενα δεντρο του κηπου;;" Η γυναικα του απαντησε: "Μπορουμε να φαμε καρπους απο ολα τα δεντρα, εκτος απο εκεινο που βρισκεται στη μεση του κηπου. Ο Θεος ειπε να μη φαμε τον καρπο του γιατι θα πεθανουμε" Τοτε το φιδι ειπε στη γυναικα: "Οχι βεβαια! Δε θα πεθανετε, ξερει ομως ο Θεος οτι την ημερα που θα φατε απ' αυτο, θα ανοιχτουν τα ματια σας και θα γινετε σαν θεοι, και θα γνωριζετε το καλο και το κακο"
ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 1-5

Στα λογια του Οφεως η διαστρεβλωση συνεχιζεται. 1) «Δεν θα πεθανετε» τους λεγει ο Οφις. Ο χριστιανος όμως λεγει ότι μετα την βρωση του καρπου της γνωσης του καλου και του κακου οι ανθρωποι πεθαναν παρολο που αυτό δεν προκειπτει πουθενα από το κειμενο στο οποιο αναφερεται ότι οι ανθρωποι απλως διωκονται. Βεβαια εχει την ταση να αποκρυπτει και το σημειο αυτό. 2) «Θα ανοιχτουν τα ματια σας» λεγει ο Οφις. Τα λογια αυτά επιβεβαιωνονται αμεσως παρακατω στο κειμενο για αυτό ο χριστιανος αποκρυπτει επιμελως αυτή την δηλωση του Οφεως. 3) «Θα γινετε σαν θεοι» λεγει ο Οφις. Αυτό το σημειο τονιζει με παθος ο χριστιανος διαστρεβλωνοντας το με παθος επισης. Διοτι ταυτιζει βλακωδως το «θα γινετε σαν θεοι» με τη δικη του εφευρεση «θα γινετε οι ιδιοι Θεοι». Οποιος όμως γνωριζει στοιχειωδεις κανονες της ελληνικης γλωσσας γνωριζει οτι το «σαν θεοι» είναι παρομοιωση και δηλωνει ακριβως την ομοιωση στο θειο. [Πχ «θα γινει δυνατος σαν λιονταρι» , δηλαδη θα ομοιασει στο λιονταρι ως προς τη δυναμη, δεν θα γινει ο ιδιος λιονταρι-ζωο.] 4) «θα γνωρισετε το καλο και το κακο» λεγει ο Οφις. Αυτό το σημειο ο χριστιανος το αποκρυπτει η ακολουθει την ιδια στρατηγικη αποκρυψης και διαστρεβλωσης όπως και πιο πανω με το ονομα του απαγορευμενου καρπου.

Επομενως από το «Δε θα πεθανετε, ξερει ομως ο Θεος οτι την ημερα που θα φατε απ' αυτο, θα ανοιχτουν τα ματια σας και θα γινετε σαν θεοι, και θα γνωριζετε το καλο και το κακο» με την αποκρυψη και την διαστρεβλωση ο χριστιανος υποστηριζει ότι ο Οφις προωθησε την αλαζονεια κανοντας τους ανθρωπους να πιστεψουν ότι θα γινουν οι ιδιοι Θεοι.

quote:
"Η γυναικα ειδε οτι οι καρποι του δεντρου ηταν ευγευστοι, ελκυστικοι και ξεσηκωναν την επιθυμια για την αποκτηση γνωσης. Πηρε, λοιπον, απο τους καρπους και εφαγε. Εδωσε και στον ανδρα της που ηταν μαζι της, και εφαγε κι αυτος. Τοτε ανοιξαν τα ματια και των δυο και καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Εραψαν, λοιπον, φυλλα συκιας και εφτιαξαν καλυμματα για να σκεπασουν τη γυμνια τους." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 6-7

1) «επιθυμια για αποκτηση γνωσης» ξεσηκωναν οι καρποι και αυτό είναι καθηκον του χριστιανου να το αποκρυψει. Επειτα αφου τρωνε τον καρπο ανοιξαν τα ματια τους, καταλαβαν ότι ηταν γυμνοι και προσπαθησαν να καλυψουν την γυμνια τους. Ο Οφις επιβεβαιωνεται ως προς το ανοιγμα των ματιων και βεβαια αυτό ο χριστιανος το αποκρυπτει. 2) Επειτα με ανοιχτα τα ματια τους και γνωριζοντας πια το καλο και το κακο ντρεπονται για την γυμνια τους. Ο χριστιανος λεει ότι μπηκε δηθεν η πονηρια μεσα τους και του εκανε να ντραπουν για την γυμνια τους. Ο καρπος της γνωσης του καλου και του κακου που δημιουργησε την επιθυμια γνωσης και η αποκτηση της γνωσης αυτης που προκαλεσε το αισθημα της Αιδους για την αγνοια-γυμνια τους, συμφωνα με τον χριστιανο είναι η πονηρια που μπηκε στις ψυχες των ανθρωπων.

Επομενως όπως βλεπουμε με την αποκρυψη των σχετικων με την γνωση και την διαστρεβλωση τα «επιθυμια για την αποκτηση γνωσης» «Τοτε ανοιξαν τα ματια» «καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι» μετατρεπονται σε πονηρια που μπηκε δηθεν στην ψυχη των ανθρωπων μετα την βρωση του καρπου της γνωσεως του καλου και του κακου.

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Αυτό το αποσπασμα αποκρυπτεται εντελως από τον χριστιανο γιατι εκθετει πολλαπλως τον Ιεχωβα. 1) Επιβεβαιωνεται το γεγονος ότι οι ανθρωποι με την βρωση του καρπου γνωρισαν πραγματι το καλο και το κακο, κατι που επιβεβαιωνει το Φιδι και εκθετει τον Ιεχωβα. 2) Γνωρισε το καλο και το κακο σαν τον Ιεχωβα και τους ομοιους και εχει την δυνατοτητα να ζησει αιωνια. Αρα εμοιασε πραγματι προς το θειο και ετσι επιβεβαιωνεται ξανα ο Οφις. 3) Ο ανθρωπος δεν πεθαινει αλλα διωκεται. Ο Ιεχωβας ψευδεται και εδώ στην εντολη του. 4) Ο Ιεχωβας δεν επιθυμουσε ο ανθρωπος ουτε να γνωρισει του καλο και του κακο ουτε ετσι να αποκτησει την αιωνια ζωη ουτε να του μοιασει κατι που φαινεται και από την αδικαιολογητη απαγορευση της γνωσης του καλου και του κακου και την αμεση διωξη από τον παραδεισο μετα την παρακοη στην παραλογη και μισανθρωπη εντολη του.

Οσο και να αποκρυψουν και να διαστρεβλωσουν οι χριστιανοι την αγια τους γραφη (!!!!!!!!!) στον μυθο αυτό αυτος που αντιπροσωπευει το καλο και το φως είναι ο Οφις ενώ αυτος που αντιπροσωπευει το κακο και το σκοταδι είναι ο Ιεχωβας.

ΥΓ: Nα δουμε ποιος θα σωσει τους χριστιανους απο την αγια τους γραφη...


-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2006, 03:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τζίτζικα,
Λέω να επωφεληθώ του δικού σου τρόπου ανάλυσης των γεγονότων και ανάπτυξης των σκέψεών σου και, αν συμφωνείς, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.

Θα είχες την καλοσύνη να μου αναλύσεις λιγάκι αυτό που λες εδώ:

quote:
Αξιζει να σημειωσομε εδω, οτι η ερμηνεια του προπατορικου αμαρτηματος οικοθεν δυσχερης, αποβαινει ακατορθωτος οταν αποφαινεται συστηματικως μεσω της εν τω κοσμω ελλειψεως του αγαθου και των παρεμβαλομενων εντος αυτου του κοσμου αντιφασεων.


Λες επίσης:

quote:
Βλεπομε οτι ο οφις γνωριζει την αληθεια. Γνωριζει οτι ο καρπος ειναι καλος και αγαθος. Ο οφις γνωριζει την αληθεια την οποια ομως δεν δεχεται και την κατηγορει ως προερχομενη απο πηγην διαφορον του εαυτου του, απολυτως ξενη, θεωρων εαυτον ως τον μοναδικον θεον.


Εφόσον ο καρπός είναι καλός και αγαθός, τότε γιατί με τη βρώση του επήλθε ο θάνατος στους πρωτοπλάστους; Βλέπουμε όμως ότι οι πρωτόπλαστοι δεν πεθαίνουν αμέσως με το που τρώνε τον καρπό. Τι συμβαίνει;


Λες επίσης:

quote:
H Ευα ομως γιατι παρασυρθηκε ; Το ψεμμα εν πρωτοις γοητευει παντα τον ανθρωπο ενω η αληθεια μαλλον τον απογοητευει. Μεχρι το σημειο εκεινο που το ψεμμα ζωτικως ενισχυομενο και «διαπρεπως» πραγματοποιουμενο ως απατη, αποκαλυπτεται για να λαμψη ολη η αληθεια.

Μπορούμε να πούμε ότι η Εύα παρασύρθηκε; Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι η Εύα ήταν σε θέση να διακρίνει ότι ο όφις εκείνη τη στιγμή της έλεγε ψέματα;;
Σου ζητώ μια κάπως ποιο «στοχευμένη» απάντηση αν είναι δυνατόν.


Λες επίσης

quote:
Για να βγαλει τον Αδαμ απο τον Παραδεισο, για να τον εκτοπισει, ο οφις δεν πηγαινει στη καρδια του, αφου δεν μπορει να παει εκει, αλλα στη διανοια και καπως στη λογικη του. Πηγαινει στο διανοητικο μερος της ψυχης το υστερουμενον εμπειρικης γνωσεως του κακου και μολις υπολειπομενο της παιδικης αφελειας και το εμβολιζει με διανοημα. Ποιο ειναι το διανοημα ; Μα το ψευδος.

Το διανοητικό μέρος της ψυχής στερούταν της εμπειρικής γνώσης του κακού.
Πέρα από την εμπειρική γνώση, μήπως ο Αδάμ γνώριζε ήδη, θεωρητικά ας πούμε, την ύπαρξη του κακού;


Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 17:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


sory για την παρεμβαση, αλλά καποιοι εθνοβοτανολογοι μεταξυ των οποιων και ο Γκορντον Γουατσον, υποστηριζουν οτι καποιος πεινασμενος πρωτανθρωπος εφαγε μια αμανιτα μουσκαρια (μηλο της γης το λενε οι βορειοι) και ετσι ξεκινησαν ολα

το αναφερω μηπως κι εχουν δικιο...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 21:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Ψηλε.
Ειδα την απαντηση σου οπωσδηποτε και την προσφερομενη ευκαιρια διαλογου. Δινω τις απαραιτητες εξηγησεις.
quote:
Θα είχες την καλοσύνη να μου αναλύσεις λιγάκι αυτό που λες εδώ:

quote:
Αξιζει να σημειωσομε εδω, οτι η ερμηνεια του προπατορικου αμαρτηματος οικοθεν δυσχερης, αποβαινει ακατορθωτος οταν αποφαινεται συστηματικως μεσω της εν τω κοσμω ελλειψεως του αγαθου και των παρεμβαλομενων εντος αυτου του κοσμου αντιφασεων.



Η ελλειψη αρετης, η κακοτητα, οι αντιφασεις που στην εποχη μας δεν προλαβαινει κανεις ουτε σε μια σειρα να τις βαλει, αποτελουν μεγαλα εμποδια στην δημιουργια ορθης κρισεως και στη κατανοηση των προβληματων. Οι κοσμικες συχνοτητες εχουν πολλα παρασιτα και δεν ακουμε καθαρα αυτο που θελομε να ακουσομε. Το πνευμα πρεπει να μενει απερισπαστο απο την συνεχη καταναλωση θορυβου και θεαματος και να διαγει εν ηρεμια και ειρηνη και χρηστοτητα για να αντιληφθει που ειναι η ουσια. Οταν το μυαλο κινειται αδολεσχως και ακατασχετως δια μεσου των μυριοκεφαλων, συχνα εξουθενωτικων, απαιτησεων του συγχρονου κοσμου, μαλιστα δε παγιδευμενο σε προσομοιωσεις της πραγματικοτητος και ψευδολογες απεικονισεις, οχι μονον εκ της καρδιας δεν αντλει ζωτικην ενεργειαν αλλα ουτε καν του ορθου λογου συμμεριζεται τα σχηματα και τις καταταξεις. Στη περιπτωση αυτη, οτι αποφαινεται το μυαλο στηριζεται σχεδον αποκλειστικα επι της φαινομενης ή φανταστικης κινησεως μη περιεχουσα αφ’ εαυτης νοημα και ουδεποτε προβλεπουσα τελικο σκοπο.
Επι του προκειμενου ζητηματος, οι ανθρωποι γενικως αδυνατουν να συλλαβουν το νοημα του προπατορικου αμαρτηματος και να το εξηγησουν, διοτι κινουνται επι εσφαλμενων προυποθεσεων, στηριζομενοι σχεδον αποκλειστικως εις τα αισθητα αποτελεσματα της πτωσεως. Αλλα αν οι αληθειες της μεταπτωτικης πραγματικοτητος ισχυουν μεν προς την πτωση, ουδεμιαν σχεση εμφανιζουν δε προς τον ουρανο. Ειναι σαν να λες σ’ ενα φυσικο της βαρυτητος οτι δεν υπαρχει βαρυτης, μη γνωριζων οτι εφ’ οσον τα σωματα πεφτουν, χρειαζεται υψος. Τι το υψος ; Μα η δυναμις της πτωσεως λεει ο φυσικος επιστημων. Πως βρεθηκαν ψηλα για να πεσουν ; Ηταν καρφωμενα στον τοιχο. Μοναχα τους καρφωθηκαν ή καποια ανυψωτικη δυναμις τα καρφωσε ; Φυσικα οι φυσικοι, απ’ οσο γνωριζω, δεν ψευδονται περι του νομου της βαρυτητος, αλλα σφαλλουν οριστικως οταν περιοριζουν το πνευμα σε φαινομενο της υλης.
Με δυο λογια. Για να εξηγηθει το προπατορικο αμαρτημα, βασικη προυποθεση τιθεται οτι ο θεος δημιουργησε τον κοσμο λιαν καλως και τον ανθρωπο κατ’ εικονα και ομοιωση. Χωρις να κατανοει αυτη την βασικη προυποθεση και να την δεχεται εξ αρχης, ειναι αδυνατον να καταλαβει ο αλλος την συνεχεια.
quote:
Λες επίσης:

quote:
Βλεπομε οτι ο οφις γνωριζει την αληθεια. Γνωριζει οτι ο καρπος ειναι καλος και αγαθος. Ο οφις γνωριζει την αληθεια την οποια ομως δεν δεχεται και την κατηγορει ως προερχομενη απο πηγην διαφορον του εαυτου του, απολυτως ξενη, θεωρων εαυτον ως τον μοναδικον θεον.

Εφόσον ο καρπός είναι καλός και αγαθός, τότε γιατί με τη βρώση του επήλθε ο θάνατος στους πρωτοπλάστους; Βλέπουμε όμως ότι οι πρωτόπλαστοι δεν πεθαίνουν αμέσως με το που τρώνε τον καρπό. Τι συμβαίνει;



Ε ναι. Ετσι ειναι. Προηγηθηκε ο πνευματικος θανατος και ακολουθησε ο σωματικος. Ο πρωτος θανατος ειναι ο χωρισμος απο τον θεο. Ο ανθρωπος ιδιοποιειται την αγαπη του θεου την οποια μεταφερει απο την καρδια στο μυαλο και γινεται εγωιστης. Απο το πρωι μεχρι το βραδυ για τον εγωισμο παλευει ματαιως ο κοσμος χωρις να χανει ομως και την αναμνηση της προελευσεως του (πλατωνιζων αυτο.)
quote:
Λες επίσης:

quote:
H Ευα ομως γιατι παρασυρθηκε ; Το ψεμμα εν πρωτοις γοητευει παντα τον ανθρωπο ενω η αληθεια μαλλον τον απογοητευει. Μεχρι το σημειο εκεινο που το ψεμμα ζωτικως ενισχυομενο και «διαπρεπως» πραγματοποιουμενο ως απατη, αποκαλυπτεται για να λαμψη ολη η αληθεια.

Μπορούμε να πούμε ότι η Εύα παρασύρθηκε; Πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι η Εύα ήταν σε θέση να διακρίνει ότι ο όφις εκείνη τη στιγμή της έλεγε ψέματα;;
Σου ζητώ μια κάπως ποιο «στοχευμένη» απάντηση αν είναι δυνατόν.



Αν πουμε οτι η Ευα δεν παρασυρθηκε, αυτο σημαινει οτι δεν ηταν η πρωτη φορα αλλα ειχε δοκιμασει ηδη τον « απηγορευμενο καρπο» και ειχε πληρη συνειδηση της πραξεως πριν την εκτελεση της. Οποτε ή συνωμοτουσε με τον οφι για να ριξει τον Αδαμ ή παρεσυρε και εξαπατησε τον οφι χωρις ομως και να μαθαινομε τι εγινε παρακατω. Τα σχετικα κεφαλαια της Γενεσης δεν αναφερουν ουτε εννοουν κατι τετοιο.
Η Ευα δεν διεκρινε καλως οτι ο οφις της ελεγε ψεμματα. Αλλα τοτε πως γοητευτηκε ; Αυτο δεν εννοεις ή κανω λαθος ; Η Ευα διεκρινε μαλλον την γοητεια του ψεμματος χωρις να ξερει την ουσια του. Ο οφις με το ψεμμα, εργαζεται τον εξης λογισμο στην Ευα : Θα περιμενεις αιωνια, θα κοπιασεις, θα βασανιστεις και χωρις να ξερεις σιγουρα τι θα συμβει. Αφου ξερεις οτι ερχεσαι απο το μηδεν, τι καθεσαι ; Να εδω ειναι μπροστα. Κανε ετσι και θα γινης σαν θεος.
Η αντιληψη του μηδενος και η δυναμη του, την γοητευσε. Το ψεμμα φαινεται ωραιο και διαθετει μια κρυφη γοητεια. Ωραιο, αλλα ψεμμα. Ετσι πρεπει να εγινε. Κι εμεις λεμε : Τι ! Θα περιμενω για τη μετα θανατον ζωη ; Ο οφις παρεχει τις υπηρεσιες του αμεσως εδω και τωρα. Σαν τις τραπεζες, καταναλωτικο δανειο σε πεντε λεπτα. Αλλα μετα διαπιστωνεις οτι ολα αυτα ειναι απ’ εξω. Κι απο μεσα τιποτα. Αδειο. Εκτος αν εμβλεπομε εις τον βουδδισμον (κανομε και λιγο χιουμορ.)

quote:
Λες επίσης

quote:
Για να βγαλει τον Αδαμ απο τον Παραδεισο, για να τον εκτοπισει, ο οφις δεν πηγαινει στη καρδια του, αφου δεν μπορει να παει εκει, αλλα στη διανοια και καπως στη λογικη του. Πηγαινει στο διανοητικο μερος της ψυχης το υστερουμενον εμπειρικης γνωσεως του κακου και μολις υπολειπομενο της παιδικης αφελειας και το εμβολιζει με διανοημα. Ποιο ειναι το διανοημα ; Μα το ψευδος.

Το διανοητικό μέρος της ψυχής στερούταν της εμπειρικής γνώσης του κακού.
Πέρα από την εμπειρική γνώση, μήπως ο Αδάμ γνώριζε ήδη, θεωρητικά ας πούμε, την ύπαρξη του κακού;
Ευχαριστώ.



Ε, ναι. Σωστα. Κι εγω αυτο λεω. Θεωρητικα γνωριζε την υπαρξη του κακου. Ζουσε τον κοσμο λιαν καλως. Συναισθανοταν την διαφορα με το τελειο : ομοιωση και αθανασια. Το θεωρουμενο κακο δεν ηταν βεβαιως οτι ο θεος δημιουργησε τον κοσμο λιαν καλως και μη τελειο. Η θεωρητικη γνωση του κακου συνισταται στο οτι μπορει να συμβει κατι και να μην φθασω στην τελειωση και να χασω τον Παραδεισο. Κατι μπορει να μην παει καλα, αφου ακομη δεν ειναι ολα τελεια. Με την εννοια αυτη, το κακο ηταν γνωστο στον Αδαμ. Αλλα ο Αδαμ δεν ειχε εσωτερικη εμπειρια και γνωση του κακου. Ειχε την ειδηση, την πληροφορια. Διοτι βλεπω στην τηλεοραση τον πολεμο στον Λιβανο. Εχω λαβει γνωση οτι οντως εγινε πολεμος και ο πολεμος εγινε γνωστος. Αλλα δεν εχω γνωσην του κακου. Διαβαζω στην εφημεριδα για την ληστεια στο βενζιναδικο. Εχω λαβει γνωση της ληστειας δηλαδη εχω ειδηση της ληστειας και εμαθα οτι οντως εγινε μια ληστεια. Αλλα δεν εχω γνωσην του κακου. Οι εμπολεμοι γνωριζουν τα δεινα του πολεμου και εχουν γνωση του κακου την οποια δεν εχω εγω που παρακολουθω τον πολεμο στην τηλεοραση. Γνωση του κακου της ληστειας σημαινει οτι ειμαι ηδη ληστης.

Ευχαριστω κι εγω ολους για τον διαλογο. Καληνυχτα.


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dutyspark
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 02:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dutyspark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν πουμε οτι η Ευα δεν παρασυρθηκε, αυτο σημαινει οτι δεν ηταν η πρωτη φορα αλλα ειχε δοκιμασει ηδη τον « απηγορευμενο καρπο» και ειχε πληρη συνειδηση της πραξεως πριν την εκτελεση της. Οποτε ή συνωμοτουσε με τον οφι για να ριξει τον Αδαμ ή παρεσυρε και εξαπατησε τον οφι χωρις ομως και να μαθαινομε τι εγινε παρακατω. Τα σχετικα κεφαλαια της Γενεσης δεν αναφερουν ουτε εννοουν κατι τετοιο.
Η Ευα δεν διεκρινε καλως οτι ο οφις της ελεγε ψεμματα. Αλλα τοτε πως γοητευτηκε ; Αυτο δεν εννοεις ή κανω λαθος ; Η Ευα διεκρινε μαλλον την γοητεια του ψεμματος χωρις να ξερει την ουσια του. Ο οφις με το ψεμμα, εργαζεται τον εξης λογισμο στην Ευα : Θα περιμενεις αιωνια, θα κοπιασεις, θα βασανιστεις και χωρις να ξερεις σιγουρα τι θα συμβει. Αφου ξερεις οτι ερχεσαι απο το μηδεν, τι καθεσαι ; Να εδω ειναι μπροστα. Κανε ετσι και θα γινης σαν θεος.
Η αντιληψη του μηδενος και η δυναμη του, την γοητευσε. Το ψεμμα φαινεται ωραιο και διαθετει μια κρυφη γοητεια. Ωραιο, αλλα ψεμμα. Ετσι πρεπει να εγινε. Κι εμεις λεμε : Τι ! Θα περιμενω για τη μετα θανατον ζωη ; Ο οφις παρεχει τις υπηρεσιες του αμεσως εδω και τωρα. Σαν τις τραπεζες, καταναλωτικο δανειο σε πεντε λεπτα. Αλλα μετα διαπιστωνεις οτι ολα αυτα ειναι απ’ εξω. Κι απο μεσα τιποτα. Αδειο. Εκτος αν εμβλεπομε εις τον βουδδισμον (κανομε και λιγο χιουμορ.)

Πρόκειται για σαφή υποβάθμιση του ανθρώπου με πονηρίστικες μεθόδους .
Σαφώς πρόκειται περι συνεννοήσεως ανωτέρου προς κατώτερο(έστω απληροφόρητο) όν .

Θυμάμαι τον Οδυσσέα που αψήφισε τον Ποσειδώνα.... Επλάνχθη... Όμως κέρδισε.
Η ανθρώπινη υπέρβαση είναι να κοιτάξει ο άνθρωπος πάνω απ`το ανθρώπινο και δίπλα στο θεϊκό...!!!

Σε μιά εποχή που το κάθε τι προβάλλει τον άνθρωπο ως άτομο(με χιλιάδες σκουπίδια οράματος και κατανάλωσης...) , και όχι σαν δυνάμει θεικό όν ,συνειδητό όν, όν αποφάσεων , Προσωπικότητα μη εντεταγμένη σώνει και καλά...

Ο Ήρωας γελοιοποιείται....
Ο Πραγματικός Άνθρωπος διακωμωδείται....

Σκάστε βλάκες ..... Εδώ είναι "Ψυχοψαχτήρι"............
Μή μιλάτε...........
...............................................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dutyspark
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2006, 02:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dutyspark  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή (σύμφωνα με το λεξικό Αρχ. Ελληνικής του Σταματάκου) εκτυλίσσω, εκδιπλώνω, (ξεδιπλώνω), ΑΝΑΠΤΥΣΣΩ... και "αναρωτιέμαι" "μα καλά, ΠΩΣ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ στο σημείο εκείνο που ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΜΑΣΤΕ και μάλιστα ακολουθούμε "ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ" που απλά σημαίνει ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΩ;;;;

Κάποιος .. που λέγεται Kelsos ,είπε αυτό το τρομερό...!!!!

Η πορεία προς τα άνω όμως έχει ξεχαστεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy