ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 09:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

Πάλι θα θέσω ορισμένες σκέψεις/βιωματα στους συνομιλητές, ελπίζοντας να είναι δημιουργικες...

Γιατί η λογική να είναι ενάντια στην αγάπη?

Μάλλον μέρος της είναι, και μάλιστα πολύ λογικό, για να μην γράψω απόλυτα λογικό. Βέβαια συναντάμε μερικές φορές καλοκάγαθους ανθρώπους χωρίς λογική, και ούτε τα παιδία διαθέτουν πολύ από αυτή, μα καλά είναι να νιώσουμε τι ΕΙΝΑΙ η αγάπη, (που δεν ειναι συναισθημα!) για αυτό και οι ερωτήσεις στον φίλο Just A Man, που του εύχομαι να την βιώνει όπως μας γράφει…

Μας λοιπόν και μας λέει..

quote:
Ένας πνευματικά εξελιγμένος άνθρώπος δεν βλέπει απειλή από οποιαδήποτε Φιλοσοφία, Πολιτισμός, Πίστη και Θρησκεία. Γιατί ζει μόνιμα μέσα στην Σοφία της ΑΓΑΠΗΣ.

Εκφράζω ορισμένες σκέψεις για μένα απλές, και βιωματικές….και ότι προκύψει.

Νομίζω πως η σύγκρουση είναι μεταξύ πνεύματος, (ΘΕΙΟ) (κάτι που δεν είναι δημιούργημα του χρόνου), με ότι είναι δημιούργημα στο χρόνο.(ΥΛΗ) Αυτό έχει αρχή και τέλος σαν μερικότητα, μα σαν ολότητα ΕΙΝΑΙ αμετάβλητη. Σε ένα ανθρώπινο σώμα, (εικόνα ψυχής)… φτιαγμένο στο χρόνο, (μερικό και φθαρτό), άρχισε να εμφανίζεται *(εδω και καιρο) το πνεύμα. Όσο μεγαλύτερη είναι η παρουσία του, τόσο οι ανεμιστήρες*(τσακρα) θα μπαίνουν σε κίνηση ελευθερώνοντας πλεόνασμα ενέργειας. Αυτή η χρυσή κολώνα (φίδι, κουνταλινι) ανεβαίνει στη σπονδυλική στήλη, καθώς ανοίγουν τα τσακρα…Αν ανοίξει το τέταρτο, (καρδιάς) δεν γυρνάει προς τα πίσω,(*ΚΑΤΩ…) μα είναι τόση η ενέργεια του, που εξαλείφεται παντελώς ο πόνος, τα άγχη, ο φόβος….ακόμα και η πείνα… …το δε σώμα δεν γνωρίζει σχεδόν ποτέ κούραση.

Αυτά τα βιώνω προς το παρόν φίλε Just A Man, τι άλλο θα συμβεί….μου ειναι παντελως άγνωστο... είμαι απλά ανοιχτός σε καθε τι, δεν είμαι μύστης, δεν ανήκω σε κανένα ΙΣΜΟ, …ούτε έχω καμία απολύτως δέσμευση με τίποτα, και στα γράφω με αγάπη….. μιας και βλέπω την αγάπη στην πέννα σου…αν και δεν είναι ακόμα ελεύθερη από αντιθέσεις… *(Δεν γραφει... ο Εωσφορος...)

quote:
1. Δεν έχει τόση σημασία αν είσαι Ινδουιστής, Μωαμεθανός, Βουδιστής, Πολυθεϊστής(Δωδεκάθεο), Χριστιανός, Εβραίος,.
Μεγάλη σημασία έχει ο τρόπος που είσαι.

quote:
2. Η Αλήθεια είναι Μία και είναι ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Ο Πνευματικός μου Δάσκαλος.
Αναζητήστε τα κωδικοποιημένα μηνύματα της διδασκαλίας του.

quote:
3. Οι οπαδοί απλά ανήκουν ή πολλοί πιστεύουν ότι το αντικείμενο ή υποκείμενο τους ανήκει και έτσι αφήνονται στο ρεύμα του κάποιου ονομαζόμενου Ποταμού, χωρίς οι ίδιοι τις περισσότερες φορές να γνωρίζουν ούτε από πού έρχεται, αλλά ούτε πού πηγαίνει.
Οπαδούς η Θρησκεία της Αγάπης δεν χρειάζεται, γιατί η αλήθεια ζητά μόνον εκφραστές της.
Και για να είσαι έτσι, όχι μόνο πρέπει να γνωρίζεις, αλλά και στα καθημερινά σου βήματα να προσπαθείς να βιώσεις την αληθινότητα του περιεχομένου της αλήθειας με πράξεις.
Η Θεία Γνώση αποκτάται όταν οι πράξεις δικαιώνουν την ζωή της αλήθειας και της αγάπης.
Μην αφήνεσαι λοιπόν ή βαυκαλίζεσαι, ότι είσαι οπαδός των Αγίων της Αγάπης της Ζωής, αλλά προσπάθησε να γίνεις άξιος να είσαι εσύ ο Άγιος Εκφραστής της Αλήθειας.
Μην γίνεστε οπαδοί, αλλά εκφραστές της Αγάπης.
Οπαδός σημαίνει κυρίως δέσμευση.

Πριν την ΑΓΑΠΗ... ΚΑΘΑΡΣΗ!

Προπαντως απο εικονιτσες! *(Αγιων και ΜΗ!)

Όλα τα αλλά... βρίσκουν εύκολα το δρόμο…

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΓΙΟΣ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 09:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστούμε καλέ μας φίλε Πλάτωνα για την προφορά των σκέψεων σου.

ΑΓΑΠΗ, ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ(ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ)
ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.
Εύχομαι να είναι ευλογημένη η αγάπη σου όπου και αν την προσφέρεις.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 10:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας συνοδοιπόροι μου,

Να σας βάλω έναν "αρχαίο" προβληματισμό. Ο άνθρωπος έχει μέσα του τρείς "εκφράσεις" : Το λογικό, το θυμικό και το επιθυμητό. Πιστεύω ότι το να αναπτύξεις ένα από τα τρία αυτά χωρίς τα άλλα δύο σε οδηγεί μακρυά από την Θεία Πρόνοια. Πως;

Σκεφτήτε το λίγο...

Βεβαίως το λογικό καλά κάνει και υπάρχει. Το ζήτημα δεν είναι αυτό...
Το ζήτημα είναι το ΠΩΣ πρέπει να υπάρχει. Λειτουργώντας ερήμην του θυμικού; Δηλαδή επιθυμώ και η λογική μου λέει ότι εφ' όσον έχεις επιθυμία πραγματοποίησέ την;

Περιμένω τη γνώμη σας πριν πούμε περισσότερα...

Φίλε Πλάτωνα λες

quote:

...τι ΕΙΝΑΙ η αγάπη, (που δεν ειναι συναισθημα!)


Θα ήθελες να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό; (Όχι ότι διαφωνώ αλλά θα ήθελα να δω πως το βλέπεις).
quote:
...Αυτή η χρυσή κολώνα (φίδι, κουνταλινι) ανεβαίνει στη σπονδυλική στήλη, καθώς ανοίγουν τα τσακρα…Αν ανοίξει το τέταρτο, (καρδιάς) δεν γυρνάει προς τα πίσω,(*ΚΑΤΩ…) μα είναι τόση η ενέργεια του, που εξαλείφεται παντελώς ο πόνος, τα άγχη, ο φόβος….ακόμα και η πείνα… …το δε σώμα δεν γνωρίζει σχεδόν ποτέ κούραση.


Φίλε χαίρομαι γιά εσένα σε ότι αφορά στα ανωτέρω αλλά να σε ρωτήσω και σε αυτό κάτι.
Συζητώντας κατά καιρούς με κάποιους ανθρώπους που θα τους χαρακτήριζα "προχωρημένους" σε αυτά τα πράγματα μου έχουν πει ότι για να ανεβάσεις τη κουνταλίνη πρέπει να σε καθοδηγεί κάποιος δάσκαλος. Έχεις κάποιον κοντά σου;

...και να σου πω γιατί ρωτάω...Έχω επίσης ακούσει ότι αν ανεβάσεις την κουνταλίνη χωρίς να είσαι "έτοιμος" για κάτι τέτοιο (δεν γνωρίζω ποιοί είναι οι "έτοιμοι") υπάρχει ο σοβαρός κίνδυνος να "καείς" από αυτή την ενέργεια ή στην καλύτερη να τρελαθείς. Προσωπικά το δεύτερο δεν το φοβάμαι μιά και το βιώνω χρόνια!

Τί μπορείς να μου πείς γι' αυτά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2003, 16:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑΙΑ!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, ΜΗΤΕ Η ΛΟΓΙΚΗ, ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΤΟ "ΜΗΛΟΝ ΤΗΣ ΕΡΙΔΟΣ".
ΤΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΕΡΙΦΗΜΟΣ "ΚΑΡΠΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ"; Η ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑ;; ΤΟ ΚΑΚΟ;;; ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ Η ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ : Η "ΑΦΑΙΡΕΜΕΝΗ" ΘΕΩΣΗ;;;;!
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;;;

ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!!!

Ή ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 04:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανοιγει παρενθεση...
(..οταν τα λογια μπερδευουν φιλε μου Odysseus_Nemo...
ακολουθουμε το ταξιδι μιας εικονας...
οι απαντησεις ειναι εκει αν χαθεις χωρις σκεψη εστω για λιγο...

(το manga της υπογραφουλας σημαινει ..."i'm confused...";-cool-)..κλεινει...η παρενθεση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2003, 05:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που χάθηκες αιθέρια?!...Έψαχνες τον απαγορευμένο?
welcome on board sis

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 01:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(το manga της υπογραφουλας σημαινει ..."i'm confused...";-cool-)..κλεινει...η παρενθεση



ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟ Om ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2003, 05:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συζητώντας κατά καιρούς με κάποιους ανθρώπους που θα τους χαρακτήριζα "προχωρημένους" σε αυτά τα πράγματα μου έχουν πει ότι για να ανεβάσεις τη κουνταλίνη πρέπει να σε καθοδηγεί κάποιος δάσκαλος. Έχεις κάποιον κοντά σου;

Φιλε χρισμιg…

Απέναντι μου δεν είχα ποτέ Δάσκαλο, απλά διάβαζα προσεχτικά και αναρωτιόμουν σοβαρά στο τι διάβαζα…Αν γινόταν κάτι αντιληπτό από τη διδασκαλία, αν το έβλεπα και κατανοούσα σε βάθος…άλλαζε κάτι στην ατμόσφαιρα, και (με) γέμιζε χαρά. Ήταν σαν ο Πλάτωνας, ο Σωκράτης, ο Βούδας, ο Ηράκλειτος, ο Χριστός, ο Πλωτίνος ο Κρισναμουρτι…και λίγες ακόμα, ΠΗΓΕΣ να είναι κοντά εκείνη τη στιγμή…(κάτι σαν παρουσία)…. (όχι συναισθηματικός φορτισμος… ) Και μιας και ρώτησες και για αυτό, το συναίσθημα είναι κίνηση των αισθήσεων, απάντηση ψυχο/μνημης…

Στο φυσικό επίπεδο αυτό που ονομάζουμε αγάπη, είναι μια απάντηση /ανταπόκριση σε κάποια Αιτία.

Μήπως η ΑΓΑΠΗ πάει πάρα πέρα….δεν έχει Αιτία δηλαδή?

Όσο για το ανέβασμα της κουνταλινη… ειλικρινά δεν με ενδιέφερε ποτέ μια τεχνική η να ανοίξω κάποιο τσάκρα… Απλά ότι γίνεται ακολουθεί ένα φυσιολογικό δρόμο….που είναι στην Ανθρώπινη ΔΥΝΑΜΗ/ΦΥΣΗ ΟΛΩΝ! *(Δεν νομίζω να είμαι κάτι το ιδιαίτερο η και αξιοπρόσεχτο εκ μέρους κάποιας δύναμης, απλά αν δημιουργηθούν ορισμένες καταστάσεις,*ΑΡΜΟΝΙΑΣ... ΑΥΤΟ είναι εκεί… και δένει με ότι έγραψες…για την θεια προνοια...

quote:
Να σας βάλω έναν "αρχαίο" προβληματισμό. Ο άνθρωπος έχει μέσα του τρείς "εκφράσεις" : Το λογικό, το θυμικό και το επιθυμητό. Πιστεύω ότι το να αναπτύξεις ένα από τα τρία αυτά χωρίς τα άλλα δύο σε οδηγεί μακρυά από την Θεία Πρόνοια. Πως;

ΠΡΟΣΟΧΗ/ΑΡΜΟΝΙΑ/ΒΑΘΕΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ….πάνε μαζί...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2003, 00:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ!!!
ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ (ΚΑΤ' ΕΜΕ, ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ).
ΟΜΩΣ ΠΟΙΑ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΦΗΜΟ ΚΑΡΠΟ;;

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ : ΤΙ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Ο "ΚΑΡΠΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ";;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 03:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΔΙΑ!!!
ΕΥΡΗΚΑ!! ΜΕΣ ΣΤΟ ESOTERICA!!!

Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ Thoth ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ "ΤΟ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ "ΣΟΦΙΑ" ΤΑ ΕΞΗΣ

quote:
Πως το Απόλυτο έγινε σχετικό; Εκεί βρίσκεται και η εσωτερίκή βεδαντική ερμηνεία του Προπατορικού Αμαρτήματος. Ανοίξαν τα μάτια μας και είδαμε την γύμνια μας.

««Ο αυθύπαρκτος έκανε τις αισθήσεις να πηγαίνουν προς τα έξω, για αυτό ο άνθρωπος κοιτάζει προς τα έξω κι όχι μέσα στον εαυτό του. Όμως κάποιος φωτισμένος ποθώντας την αθανασία, αντέστρεψε τις αισθήσεις τους κι είδε τον εσωτερικό Εαυτό» (Κάτχα Ουπάνισαντ, 2.1.1)» (σ. 133)

........................... ................ ............... ....

Νίκη πάνω στον φόβο, νίκη πάνω στην σκλαβιά. Βεβαιότητα για την αληθινή μας φύση. Στον Χριστιανισμό μια αμφιβολία για την πραγματική μας φύση (του Αδάμ και της Εύας) μας φέρνει στην φαινομενική πτώση, και μια βεβαιότητα για την θεία μας φύση (στον Πειρασμό του Χριστού στην Έρημο) μας ξαναστρέφει προς την αλήθεια.

Είμαστε εδώ γιατί εμείς πιστέψαμε στην σκλαβιά της Μάγια-Μήτρας-Matrix και θα ελευθερωθούμε όταν αντιληφθούμε την αλήθεια. Ζούμε σε ένα ψέμα. Και έχουμε ξεχάσει ποιοι είμαστε (θεωρία των Ιδεών του Πλάτωνα).




ΠΟΙΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ Σ΄ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ;;
ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ 'Η ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;;;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vagabond
Νέο Μέλος

United Kingdom
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2003, 04:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vagabond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί "μήλο" έφαγε η Εύα... οι δικές μου σκέψεις είναι οι εξής...
θα μπορούσε να είναι η λογική, μια και μας δίνει τη δυνατότητα να αμφισβητήσουμε το θείο... αλλά τη λογική μας την έδωσε ο ίδιος ο θεός... έτσι ξεχωρίζουμε από τα ζώα... εν μέρει είμαστε η λογική. Δεν μας τιμωρεί ο θεός της αγάπης για δικά του σφάλματα, άσε που ως θεός δεν κάνει σφάλματα.
Η ελευθερία μας είναι/ήταν δεδομένη θεωρώ. Γι' αυτό και υπήρξε η λογική. Θα ήταν απλούστερο να είμαστε το ίδιο έξυπνοι με την αμοιβάδα, θα ήμασταν και στον ίδιο βαθμό αναζητητές της ελευθερίας.
Μήλο = σαρκικός έρωτας?? Το θεωρώ άτοπο... γιατί να βάλει στη φύση μας μια ανάγκη και μετά να μας τιμωρήσει που την ικανοποιήσαμε... μιλάμε για σαδιστή θεό? Θα μπορούσε να μας κάνει πολύ χειρότερα αν ναι...
Ειπώθηκε ότι είναι παράλογο ο θεός του καλού να φτιάξει κάτι κακό. Το θεωρώ κι εγώ παράλογο. Η δική μου σκέψη καταλήγει στο εξής (και δέχομαι οποιοδήποτε σχόλιο... ο διάλογος μόνο εποικοδομητικός μπορεί να είναι): Δεν έπλασε ο θεός κάτι κακό αλλά κάτι ατελές. Το μήλο δεν είναι η γνώση. Είναι η έπαρση. Είναι η διεκδίκηση θέσεων και προνομίων που δεν κερδίσαμε. Η Εύα διάβασε την τελευταία σελίδα του βιβλίου και την περιέγραψε και στον Αδάμ χωρίς όμως να διαβάσει πρώτα όλη την υπόθεση... δηλαδή... ας δεχτούμε την υπόθεση ότι ο θεός δεν έπλασε τέλειες ψυχές. Δεν θα είχε και νόημα να πλάσει κάτι που θα παρέμενε στάσιμο. Έπλασε λοιπόν ατελείς ψυχές οι οποίες στοχεύουν στην τελειοποίηση μέσω μιας x πορείας και συλλογής εμπειριών. Αν το "μήλο" υποθέσουμε ότι είναι μια πρόγευση του τελικού σταδίου της εκπαίδευσης, αν υποθέσουμε ότι κατά κάποιον τρόπο είναι η γνώση του πώς είναι να είσαι θεός, ο Αδάμ και η Εύα δεν έπρεπε να δοκιμάσουν μέχρι να είναι έτοιμοι. Το έκαναν όμως, όχι από περιέργεια, όχι επειδή ήθελαν την ελευθερία της δοκιμής, όχι επειδή το σκέφτηκαν λογικά... το έκαναν επειδή το φίδι τους είπε "θα γίνετε θεοί". Ήθελαν κατά κάποιον τρόπο το πτυχίο χωρίς να περάσουν καν από τη βασική εκπαίδευση. Η έπαρση του "γιατί να είσαι ΕΣΥ θεός αφού μπορώ να γίνω ΕΓΩ" είναι για εμένα το προπατορικό αμαρτημα... η κενότητα του ΕΓΩ, η έπαρση και η υπερηφάνεια του εγωισμού. Ο θεός δεν τους τιμώρησε επειδή έφαγαν τον καρπό. Ο καρπός τους απαγορεύθηκε ως προστασία των ίδιων επειδή ο θεός γνώριζε ότι, αν δοκίμαζαν, δεν θα ικανοποιούνταν με την πρόγευση, αλλά θα διεκδικούσαν και τη συνέχεια... και θα κατέληγαν στην "πτώση" η οποία για εμένα είναι η σάρκωση... αυτά...

Υ.Γ.: Επειδή λόγω της προχωρημένης ώρας τα γράφω κάπως μπερδεμένα... να ξεκαθαρίσω πως όλο αυτό το θεωρώ μια μεγάλη παραβολή... θα μπορούσα κάθε πρόσωπο να το βάζω εντός εισαγωγικών, αλλά δεν θα διευκόλυνε την ανάγνωση... και επίσης να πω ότι για χάρη της συζητήσεως, δέχομαι ως "γεγονότα" τα στοιχεία που παρατίθενται στην βίβλο... διότι το θέμα είναι τί εννοεί εκεί μέσα και όχι αν συμφωνούμε με αυτό... απλά για να μην παρεξηγηθώ... πάντα φιλικά.

Επιτέλους ελεύθερη... το κερί έλιωσε επιτέλους.

Edited by - Vagabond on 23/07/2003 05:04:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2003, 16:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας σε όλους.

Γνωρίζουμε ολους τους απογόνους του Αδάμ.
Ας τους τοποθετήσουμε ολους στη σειρά.
Με τον κατά μέσο όρο περίπου μπορούμε να προσδιορίσουμε το πότε γεννήθηκε ο Αδάμ? Κάπου το 5.500 ΠΧ.
Μάλλον οχι.
Ο Αδάμ αναφέρεται οτι εζησε 1000 χρόνια.
Τώρα τα 1000 χρόνια μπορεί και να είναι περισσότερα ή και λιγότερα.
Ηδη ο Homo Sapiens εμφανίστηκε πρίν απο 30.000 χρόνια αντικαταστάτης του Neatertal.
Ενδιάμεσα τους ομως δεν υπάρχει κάποιος συσχετισμός. Ο Homo Sapiens εμφανίστηκε ξαφνικά ενω ο Neaterntal εξαφανίστηκε.
Σαν κάποιος να να τον δημιούργησε ξαφνικά.
Οπότε εχουμε τον Σοφό άνθρωπο.
Τον ανθρωπο που γνωρίζει πλέον το καλό απο το κακό.
Φαίνεται ο Δημιουργός μας το σκευτηκε πολύ πρίν τον δομήσει.
Και αφού τον δημιούργησε τι το πιο απλό να του κάνει ενα test drive.

Tώρα το πρόβλημα είναι αν ο Αδάμ έφαγε το μήλο ή κάτι αλλο, ή είναι συμβολισμός στο οτι παράκουσε κάποια εντολή του.
Εάν παράκουσε κάποια εντολή του ο Δημιουργός ΕΠΡΕΠΕ να το ξέρει.
Αφού Αυτός τον δημιούργησε , δεν ήξερε τι δημιούργησε? δεν ειχε κάνει τις μελέτες του? Τοσα πλάσματα είχε δημιουργήσει. Και αν τον παράκουσε τι εγινε? Εδώ ο σατανάς ήταν αγγελος και τον πούλησε. Θα τον πείραζε αν το δημιούργημά του τον παράκουσε? Θα μπορούσε να τον συγχωρήσει και να του δώσει και 2η καθώς και 3η ευκαιρία.

Αρα ο Αδάμ κάτι έφαγε. Κάτι που αναστάτωσε πολύ τον Δημιουργό μας.
Και γιατί στην Παλαιά Διαθήκη στο κεφάλαιο της Γεννεσις στην 12 παράγραφο γράφετε οτι ο Θεός εδωσε σε ολους να τρώνε χόρτο. Και οτι ολα τα ζωντανά ζούσαν χωρίς να τρώει το ενα το αλλο.

Γνωρίζουμε οτι ανέκαθεν ολα τα ζώα ετρωγαν το ενα το αλλο εκτός Παραδείσου χιλιάδες χρόνια πρίν.

Αρα ο Παράδεισος ήταν πραγματικά Παράδεισος αποκομένος απο τα υπόλοιπα πλάσματα και ο Δημιουργός εδωσε στον ανθρωπο την αρμοδιότητα της τέλειας λειτουργίας του. Ετσι λοιπόν ο Αδάμ ή Αδάπας στην πόλη Ερνιντού της Μεσσοποταμίας οπου οι τέσσερις ποταμοί που τον διασχούσαν ήταν ο γενικός επιτηρητής . Σε εναν πρότυπο κόσμο διαφορετικό. Το γενικό πρόσταγμα ήταν ο νόμος. Να μην τρώει ο ενας τον αλλον.
Ηξερε τι εκανε ο Δημιουργός.

ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

Ο Δημιουργός μας σκευτηκε οτι απέτυχε και μετάνοιωσε στο οτι εδωσε στον Αδάμ τέτοια προσόντα. Στόχος του να επανορθώσει. Να του αφαιρέσει τα προσόντα. Πρώτον να του αφαιρέσει την αθανασία.
Και δεύτερον ο Παράδεισος απέτυχε, εξω απο εδώ.

Τώρα. Τί εφαγε ο Αδάμ?

Μα για σκευτείτε εσείς γιατί θα καταδικάζατε τόσο σκληρά?
Μόνον αν εκανε κάτι κακό σε κάποιον που αγαπούσατε τόσο πολύ.
Αρα και ο Αδάμ μάλλον εφαγε κάτι που ο Δημιουργός αγαπούσε τόσο πολύ.
Τώρα γιατί η Παλαιά Διαθήκη αναφέρει το μήλο και οχι αυτό που υποθέτουμε οτι εγινε?

Θα εχει τα συμφέροντά της .
Αν θα σας πώ οτι το να χύνεται αίμα για να τραφούμε αποτελεί αμάρτημα
θα με δείρεται.
Διαβάστε το topic Πρέπει ή δεν πρέπει να τρώμε τα ζώα.

Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 13:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα θέμα που το έχουμε ξεχάσει. Προσωπικά είχα κατάθεση κάποιες σκέψεις, αλλά βρήκα και άλλες πληροφορίες με το καιρό. Κάποια στιγμή που θα είμαι έτοιμος θα σας τις παρουσιάσω.

Έχει κανείς να μας πει κάτι ακόμα ?

Με Αγαθή Αγάπη,


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 29/08/2003 13:50:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sardanapalos
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 13:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sardanapalos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΜΕΝΩ ΦΙΛΕ just a MAN

TΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
STRIKER

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2003, 15:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλά που ήταν αυτό και το έψαχνα .
Καλά που το βρήκες Just_A_Man.

Ας συνεχίσουμε τη συζήτηση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν το ευρισκα.
Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα.
Περιμένουμε τα στοιχεία σου Just_A_Man.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2004, 20:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με αφορμη ... ενα ροδι +εναν ιπποτη...

Ιπποτη Μιχαηλ χαιρε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 04:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 08:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια πιθανή εξήγηση
Ο απαγορευμένος καρπός επεξηγείται και απαγορευμένη γνώση. Είναι οι γνώσεις που σε πολύ παλιές εποχές είχε μιά μικρή μερίδα προνομιούχων ανθρώπων της εξουσίας το βλέπω να σχετίζεται και με τους σημερινούς τέκτονες.
Η γνώση αυτή δέν έπρεπε να υποκλαπεί απο τον απλό άνθρωπο γιατί τον περίμενε τιμωρία θεωρείτο οτι δέν ήταν έτοιμος να τη λάβει περισσότερο απο φόβο μή τυχόν διεκδικήσει την εξουσία ή καταλάβει το συμφέρον του και επαναστατήσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leon_
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 14:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leon_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένα ενδιαφέρον τραίλερ μιας ενδιαφέρουσας ταινίας για το "μήλο".

Αυτό είναι το μήλο που μας σκανδαλίζει.

Αυτό έφαγαν και οι εστιάδες των αρχαίων μυητικών ναών και έγιναν πόρνες και τις ονομάσαμε ιερόδουλες. Ποιά είναι η έκτη εντολή του Μωσαϊκού Νόμου; Ποιά η διαφορά της με την ένατη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 20:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια υποσημείωση απο μέρους μου, που πιστεύω θα βοηθήσει την κουβέντα.
Ο απαγορευμένος καρπός κατα πάσα πιθανότητα δεν ήτανε μήλο, αλλά σύκο.
Σε αυτό συνηγορούνε τρία πράγματα.
1. Στη Μεσοποταμία, όπου βρισκότανε ο παράδεισος σύμφωνα με όσα λέει η βίβλος, δεν ευδοκιμούσανε τότες μηλιές, αλλά υπήρχανε άφθονες συκιές.
2. Αν προσέξει κάποιος την ανατομία του κορμού μιας μηλιάς και μίας συκιάς, τότε θα καταλάβει, ότι σε μία μηλιά δεν μπορεί να σκαρφαλώσει (σήμερα) ένα φίδι. Αντίθετα ο κορμός μίας συκιάς είναι λιγάκι αλλόλοτος και τα κλαδιά του ανοίγουνε σε χαμηλό ύψος, έτσι ώστε τα φίδια να σκαρφαλώνούνε (σήμερα) εύκολα επάνω.
3. Σύμφωνα με όσα λέει η βίβλος, οι πρωτόπλαστοι καλύψανε τα γεννητικά τους όργανα με τα φύλλα του δέντρου. Τα φύλλα της μηλιάς έχουνε σχήμα οβάλ, μήκος 4 εκατοστά το πολύ και πλάτος 2 εκ. Αντίθετα τα φύλλα συκής είναι πλατιά και μπορείς να κρύψεις και κάτι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leon_
Νέο Μέλος


41 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 21:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leon_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αγία γραφή είναι φανερό πως είναι συμβολικό βιβλίο.

Όταν λέει μήλο δεν εννοεί μήλο, αλλά το χρησιμοποιεί σαν σύμβολο για να καταλάβουν αυτοί που πρέπει να καταλάβουν.

Αυτός ήταν ο τρόπος πάντα για να κρύβονται οι διδασκαλίες ώστε να μην διαφθείρονται από τους αγνοούντες αλλά και οι αυτοί που ήθελαν να βρουν το δρόμο να έχουν την δυνατότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andreas_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
73 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 06:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andreas_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΥΧΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙ ΑΜΑΡΤΗΜΑ-ΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ???????
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ


Φίλε AVATARGR,
Αλήθεια σου λέω ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ! Να σου πώ ότι έχω παραγγείλει ήδη τρία βιβλία επί του θέματος και έχω πάρει μία μικρή γεύση από αυτά που γράφετε.
Να σου πω με πολύ λίγα λόγια που "κλείνω" περισσότερο τώρα...αλλά επειδή αυτό που θα σου πω δεν στηρίζεται (νομίζω) σε καμμία θρησκεία συγχώρεσέ με για την κατά πάσα πιθανότητα μηχανική μου σκέψη και όταν (και αν) αποκτήσω γνώση καλύτερη στο θέμα θα επανέλθω...
Αν ο Θεός δεν έχει αγάπη αλλά ΕΙΝΑΙ αγάπη τότε ΕΙΝΑΙ και δημιουργία αγάπης. Σαν Θεός αγάπης δε, δεν μπορεί να δημιουργήσει κακό. Δεν θα μπορούσε λοιπόν να δημιουργήσει έναν άνθρωπο που να μην έχει ελεύθερη βούληση. Ξέρει όμως (Θεός είναι αυτός και μάλιστα άχρονος) ότι η δημιουργία του ανθρώπου είναι ατελής γι' αυτό και "φτιάχνεται" με γεννητικά όργανα(;).
Ξέρει δηλαδή ότι είναι ατελής. Η ατέλειά του αυτή οφείλεται στο ότι ο Θεός τον θέλει πραγματικά ελεύθερο!
Τι κάνει λοιπόν ο άνθρωπος...εκμεταλεύεται αυτή του την ελευθερία και αρχίζει να δημιουργεί αυτοβούλος δηλαδή χωρίς τη Θεία Πρόνοια. (Έτσι έχω φανταστεί το "μήλο" και αυτό εφ' όσον ξεκινήσαμε να το συζητάμε στο site...)
Ο Θεός όμως - λόγω του ότι όπως προανέφερα - δεν μπορεί (κατ' εμέ πάντα) να καταστρέψει και δεν θέλει λόγω της αγαθότητάς του επιδιώκει ο άνθρωπος να νοήσει τι είναι αυτό που μόνος του δημιουργεί και να επιστρέψει αυτοβούλος κάτω από τη Θεία Πρόνοια.
Ξέρω βέβαια ότι αυτά που γράφω μπορεί να είναι πολύ ανόητα και συγχώρεσέ με γι' αυτό. Αν βρω κάτι που μου "κολάει" καλύτερα θα στο πω.
ευχαριστώ



Ο άνθρωπος είναι ατελής λόγω του ότι δεν τελείωσε ακόμα η διμιουργία,αυτό θα συμβεί στην δευτέρα παρουσία,την 8η μέρα δημιουργίας.Άλλοι τελειωμένοι θα ζούν των παράδεισο και άλλη την κόλαση ανάλογα με την προέραιση τους στην αγάπη που θα καλυφτεί στην Καινή Γη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 11:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω, φίλοι μου, πως θα πρέπει να εξετάσουμε το μήλο από την σκοπιά που το έβλεπαν διάφοροι λαοί αλλά και τι συμβολίζει αυτό.

Το μήλο συμβολίζει την γνώση και την σοφία.
Για αυτό το δέντρο της γνώσης του Καλού και του Κακού είχε για καρπούς μήλα.
Το γεγονός οτι ήταν στο κέντρο του κήπου της Εδέμ σύμφωνα με την Εβραϊκή μυθολογία συμβολίζει την σημαντική θέση που είχε αυτό το δέντρο μέσα στον κήπο.

Ο άνθρωπος δε μπορούσε να φάει από αυτό το δέντρο γιατί ενδεχομένως δεν ήταν έτοιμος να γευτεί τον καρπό του και να λάβει επομένως τη γνώση που αυτό θα του παρείχε.

Αν μπορούσα να αποσυμβολίσω το μύθο αυτό με λίγα λόγια θα έλεγα οτι ο Αδάμ κι η Εύα είμαστε όλοι μας.
Ο Ιεχωβάς είναι η συνείδηση κι η λογική φωνή που έχουμε μέσα μας ενώ ο Διάβολος είναι ο πειρασμός ο οποίος μας διακατέχει κάποιες στιγμές κατά την διάρκεια της ζωής μας.

Η γνώση υπάρχει μόνο που πρέπει να την πάρουμε όταν είμαστε έτοιμοι να την δεχθούμε και να την κατανοήσουμε.

Όσον αφορά τον καρπό τώρα, αγαπητέ samuel1974, πιστεύω πως έχουμε να κάνουμε με μήλο (λόγω του τι συμβόλιζε αυτό) παρά με σύκο.
Αλήθεια, σε πόσους άλλους μύθους άλλων λαών έχουμε συναντήσει το μήλο?

Στην Ελληνική μυθολογία μόνο μπορώ να σκεφτώ τώρα 2 περιπτώσεις:

Το μήλο της Έριδας που κλήθηκε να δώσει ο Πάρις σε κάποια θεά ανάμεσα στις Αθηνά, Ήρα και Αφροδίτη και τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων που ήταν στην άκρη του κόσμου.
Το γεγονός οτι ήταν στην άκρη του κόσμου μας δείχνει οτι ο κήπος που τα φιλοξενούσε ήταν καριά ή οτι η γνώση βρίσκεται μακριά από εμάς και παρόλα αυτά με κόπους μπορεί να αποκτηθεί?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 16:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dying Incubus

Στη βίβλο δεν γίνεται αναφορά, τι ήτανε ο απαγορευμένος καρπός. Αν ήτανε δηλαδή μήλο, σύκο ή καρπούζι. Ότι λέμε δηλαδή έχει διασωθεί απο την παράδοση.
Το μήλο σαν απαγορευμένος καρπός υπάρχει στην καθολική παράδοση, για ευνόητους λόγους φυσικά, εφόσον σύκο στην κεντρική και δυτική Ευρώπη, την εποχή του μεσαίωνα δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Για λόγους κατανόησης λοιπόν απο τον απλό λαό, που δεν ξόδευε τότες όπως γίνεται σήμερα, όλο του το εισόδημα στον τουρισμό, λέγανε ότι ο "καρπός" ήτανε μήλο.
Αντίθετα για σύκο μιλάει η ορθόδοξη παράδοση, όπως και η ιουδαϊκή (Χαγκάντα: το βιβλίο που διαβάζουνε οι Εβραίοι τη νύχτα του εβραϊκού πάσχα). Η συκιά είναι στην ορθόδοξη παράδοση συνεδεμένη με το κακό. Η συκιά που καταράστηκε ο Χριστός, όταν δεν βρήκε επάνω της καρπό, που συμβολίζει όσους πεθάνουνε αιφνίδια, και δεν έχουνε να δώσουνε πνευματικούς καρπούς. Η συκιά πανω στην οποία κρεμάστηκε ο Ιούδας, μετά που πρόδωσε τον Χριστό. Επίσης το τέλος του κόσμου συμβολίζεται με συκιά. Όταν λέει η βίβλος, ότι οι δυνάμεις που κρατάνε τον κόσμο θα διασαλευτούν και ουρανός θα ρίξει τα αστέρια του, όπως η ώριμη συκιά.
Τελευταία όμως έχουμε πάρει και εμείς οι Έλληνες πολλά απο την καθολική παράδοση, όπως το χριστουγεννιάτικο δέντρο και τον Άγιο Βαλεντίνο. Για αυτό έχει επικρατήσει και στην Ελλάδα το μήλο σαν απαγορευμένος καρπός.

Το σύκο ήτανε για τους λαούς της ανατολής συνεδεμένο με το μεταφυσικό.
-Ο Βούδας φωτίστηκε σύμφωνα με την βουδιστική παράδοση κάτω απο μία συκιά.
-Οι βαβυλώνιοι θεωρούσανε τη συκιά σαν ιερό δέντρο της θεότητας Ιστάρ. Η Ιστάρ ήτανε κάτι ανάλογο της Αφροδίτης.
-Στην αρχαία Ρώμη γιορτάζανε τον Ιούλιο την γιορτή της Καρποτίνια, της θεάς, που είχε για ιερό σύμβολο τη συκιά. Επίσης στην αρχαία Ρώμη, οι ιέρειες φορούσανε κλαδία απο συκιές στη γιορτή Σατουρνάλια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 19:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ samuel1974, έχεις δίκιο στο οτι δε μπορούμε να γνωρίζουμε ποιός ήταν ο απαγορευμένος καρπός που δοκίμασαν οι Πρωτόπλαστοι σύμφωνα με την Εβραϊκή μυθολογία.

Φτάνω στο συμπέρασμα όμως οτι αυτός ο καρπός μάλλον θα μπορούσε να ήταν μήλο παρά σύκο ακριβώς επειδή το δέντρο ήταν το δέντρο της Γνώσης του Καλού και του Κακού, όπου το μήλο συμβόλιζε τη γνώση.

Η γνώση λοιπόν καθεαυτή δεν είναι ούτε καλή ούτε κακή.
Η χροιά που θα αποκτήσει είναι η χροιά που της αποδίδει αυτός που την έχει και το πως την χρησιμοποιεί.
Επειδή λοιπόν η γνώση δεν είναι ως κάτι το κακό δε μπορώ να συνδέσω το δέντρο της Γνώσης του Καλού και του Κακού με το σύκο (που συμβολίζει το κακό), εκτός κι αν φτάσουμε στο συμπέρασμα οτι η γνώση είναι κάτι το κακό.

Γιατί όμως το σύκο έφτασε να θεωρείται ως ένας καρπός που έχει σχέση με το κακό την στιγμή που σε κάποιες άλλες θρησκείες έχει μια θετική χροιά (όπως στο παράδειγμα που αναφέρεις με τον Βούδα και στο παράδειγμα της Βαβυλώνιας θεάς της γονιμότητας, Ιστάρ)?

Πέρα όμως από αυτές τις αναλύσεις θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να δούμε τι είναι ο απαγορευμένος καρπός σήμερα.
Αλήθεια, τι γνώμη έχεις για αυτό, φίλε μου?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 22:32:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Dying Incubus

Εφόσον όλοι σε αυτό το θέμα υποστηρίζουνε ότι ο απαγορευμένος καρπός ήτανε μήλο και όχι σύκο, τότε κάνο πάσο και λέω ,ότι ήτανε μήλο και όχι σύκο και μάλιστα του είδους Golden Delicious, που μου αρέσει. Θα συμπαραταχτώ λοιπόν κι εγώ με τους ευρωκεντριστές και δυτικόφιλους συνομιλητές της κουβέντας, που νομίζουνε ότι τα μακαρόνια τα ανακαλύψανε οι Ιταλοί και τις τουλίπες οι Ολλανδοί.

Αν όμως το μήλο δεν ήτανε μήλο, αλλά σύκο, τότε υπάρχει ο κίνδυνος να καταλήξει η συζήτηση να ερμηνεύει, πάνω στο συμβολισμό των φρούτων, κάτι τελείως διαφορετικό και να ξεφύγει απο το ζητούμενο της κουβέντας. Αυτό το λέω, γιατί διάβασα μερικά ενδιαφέροντα γραπτά απο κάποιους συνομιλητές, οι οποίοι κάνουνε εκτενές αναλύσεις στα κουκούτσια του μήλου, που είναι σε σχήμα πεντάλφας. Αν η πεντάλφα συμβολίζει τον εγκλωβισμένο στην ύλη άνθρωπο και αν αυτό είναι κακό ή καλό.

Αλλά εντάξει Mister Agent Dying Incubus, κάνω πάσο: ήτανε μήλο (σύμβολο σφριγηλότητας) και όχι πορτοκάλι (σύμβολο κυτταρίτιδας). έτσι κι αλλιώς όλα είναι μια ψευδαίσθηση και οι γεύσεις και οι μυρωδιές έχουνε λίγο ή πολύ μπερδευτεί απο τότε που πεφτουνε λιπάσματα και ορμόνες ή κανω λάθος...

Θα προτιμούσα να ήξερα με ακρίβεια, τι δέντρο ήτανε ο καρπός της ζωής, για να τον καλλιεργήσω.

Ας γυρίσω όμως στο ζητούμενο.

Μια άποψη για τον απαγορευμένο καρπό, που την έχω διαβάσει και ακούσει απο πολύ κόσμο, είναι ότι ο απαγορευμενος καρπός ήτανε η παρα φύσιν ασέλγεια. Δηλαδή κάνανε κατα φύσιν έρωτα και κάποια στιγμή, θελήσανε να δοκιμάσουνε κάτι άλλο. Πράγμα που δεν στέκει (σύμφωνα με τη βίβλο), γιατί σε άλλο σημείο της βίβλου λέει ότι ο Αδάμ έκανε πρώτη φορά έρωτα με την Έυα, μετά την διώξη τους απο τον παράδεισο.

Ο απαγορευμένος καρπός ήτανε ο καρπός της γνώσης του καλού και του κακού (σύμφωνα με τη βίβλο). Δηλαδή ο άνθρωπος απο τη στιγμή που έφαγε τον καρπο θα έπρεπε να γνωρίζει τι είναι καλό και κακό. Και το ερώτημα που προκύπτει είναι: Ξέρουμε τι είναι καλό και κακό; Νομίζω ναι. Εφόσον όλοι οι άνθρωποι λίγο ή πολύ συναισθανομάστε τι είναι καλό και κακό. Τώρα αν η γνώση του καλού και του κακού συνεπάγεται και γνώση με την ευρύτερη έννοια, αυτό είναι άλλο ζητούμενο, το οποίο δεν είναι και τόσο εύκολο να απαντηθεί.

Δε θα ήτανε καλύτερα να ψάξουμε, ποιό ήτανε το τίμημα αυτής της γνώσης;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 08:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ samuel1974, υποθέτω οτι από την στιγμή που συμμετέχεις σε ένα διάλογο θα έχεις αποδεχθεί το γεγονός οτι θα ακούσεις απόψεις οι οποίες δεν συμφωνούν με τις δικές σου.
Από κει και πέρα λοιπόν είτε θα πρέπει να κάνεις έναν διάλογο εκθέτοντας τις απόψεις σου κι ακούγοντας τις αντίθετες από τις δικές σου προσπαθώντας να βρεις τα θετικά σημεία αυτά της διαδικασίας, είτε όχι.

Αν εσύ πιστεύεις οτι ο καρπός ήταν σύκο, είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να το υποστηρίζεις εφόσον νομίζεις οτι είναι αλήθεια.
Αν εγώ πιστεύω οτι ήταν μήλο, πάλι καλά κάνω εφόσον νομίζω οτι είναι αλήθεια.
Κανείς μας δε μπορεί να γνωρίζει από την στιγμή που δεν ήταν αυτόπτης μάρτυρας.

Γενικότερα πάντως δε νομίζω οτι ο άνθρωπος τρώγοντας τον απαγορευμένο καρπό μπόρεσε και να μάθει το καλό και το κακό.
Αν το είχε μάθει μάλλον δεν θα έπραττε το κακό κιόλας...
Θεωρώ πιο πιθανό να μιλάμε γενικότερα για γνώση.
Αυτήν την γνώση όμως την κατέχουμε ακόμα?
Κι αν όχι, τι συνέβη στην πορεία και την χάσαμε ή την ξεχάσαμε?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lara19
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 11:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lara19  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια ας σοβαρεφτουμε λιγακι!Τι πατε να βρειτε? Πιο μηλο? Και τι ηταν? Αν ηταν? Ο Αδαμ και η Ευα δεν ηταν οι πρωτοπλαστη!Ο Αδαμ και η Ευα κανανε δυο παιδια τον Καιν και τον Αβελ!Για πεστε μου εσεις ο κοσμος πως αυξανθηκε αφου δεν υπηρχε αλλος κανενας? Και οσο για το μηλο ρε παιδια το τροωμε συχνα δηλαδη κι εμεις αμαρτανουμε? Η Αληθεια ειναι για μας κρυφει!Ισως ειναι καλητερα ετσι γιατι αλλιος ....!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 13:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ lara19

Γράφεις: Ο Αδαμ και η Ευα κανανε δυο παιδια τον Καιν και τον Αβελ!Για πεστε μου εσεις ο κοσμος πως αυξανθηκε αφου δεν υπηρχε αλλος κανενας?

Γένεσις, κεφ Ε΄, 4. "εγένοντο δε αι ημεραι του Αδάμ, ας έζησε μετά το γεννήσαι αυτόν τον Σηθ, έτη επτακόσια, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας."


@ Dying Incubus

Γράφεις: Αγαπητέ samuel1974, υποθέτω οτι από την στιγμή που συμμετέχεις σε ένα διάλογο θα έχεις αποδεχθεί το γεγονός οτι θα ακούσεις απόψεις οι οποίες δεν συμφωνούν με τις δικές σου.
Από κει και πέρα λοιπόν είτε θα πρέπει να κάνεις έναν διάλογο εκθέτοντας τις απόψεις σου κι ακούγοντας τις αντίθετες από τις δικές σου προσπαθώντας να βρεις τα θετικά σημεία αυτά της διαδικασίας, είτε όχι.

Το ζητούμενο είναι να καταλήξουμε σε μία θέση
Απο την αντίθεση έρχεται η θέση.
Για να έρθει όμως η θέση, πρέπει να υπάρχει και μία επιχειρηματολογία των δύο αντιθέσεων και όχι να εγκαταλείπουμε την θέση μας και να υποστηρίζουμε μία άλλη θέση, που είναι αντίθετη στα λεγόμενα του συνομιλητή μας, γιατί αυτό λέγεται στείρα αντιπαράθεση και κρύβει απλώς μία εμπάθεια.
Δέχομαι λοιπόν την κάθε αντίθετη άποψη, αλλά επιμένω να υπερασπίζομαι τις θέσεις μου με επιχειρήματα.
Αν κάποιος προσπαθεί να με πείσει να συμπαραταχτώ στο σκεπτικό του αντιφάσκωντας, πάνω στις ίδιες του τις απόψεις και μη παίρνωντας ξεκαθαρές θέσεις για συγκεκριμένα ζητήματα (κάτι που έγινε σε κάτι άλλα θέματα), τότε δεν κάνουμε διάλογο, αλλά ανταλλαγή συνθημάτων.

Αυτόπτης μάρτυρας δεν ήμουνα, αλλά το θέμα "μήλο ή σύκο;" έχει κοινωνικοϊστορικές προεκτάσεις, και μιλάμε για την ευρωκεντρική κοσμοθεωρία, η οποία προσπαθεί με δυτικότροφα κριτήρια να προσεγγίσει κάτι που για μερικούς είναι μύθος και για μερικούς είναι μια πραγματικότητα (δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ότι θέλει), αλλά είναι αναμφίβολα ανατολίτικης καταγωγής.

Το αν κάποιος που γνωρίζει το κακό δεν το πράττει κιόλας είναι αμφίβολο, αν ισχύει. Δεν νομίζω ότι είναι ορθό αυτό που λέει ο Αριστοτέλης, ότι δηλαδή ο άνθρωπος ότι κάνει, το κάνει γιατί νομίζει ότι κάνει κάτι το σωστό. Αυτο το βρίσκω πολύ απόλυτο. Καμιά φορά έχουμε επίγνωση ότι κάνουμε κάτι άσχημο και ωστόσο το συνεχίζουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2006, 23:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όλους τους αρχαίους λαούς το φίδι συνδέθηκε με την αθανασία εξαιτίας της ιδιότητάς του να αλλάζει το δέρμα του μένοντας πάντα νέο, ενώ υπάρχει μια παράδοση που αναφέρει και ο Απολλόδωρος ότι τα φίδια κατείχαν ένα βότανο αθανασίας.
Στο έπος του Γκιλγκαμές, υπονοείται ένα φυτό παρόμοιο με τη λευκαγκαθιά. Νεότεροι ερευνητές ταυτίζουν αυτό το φυτό με αυτό από το οποίο εξαγόταν το θρυλικό «σόμα» των Αρίων, το οποίο προκαλούσε στα εκστατικά ταξίδια του την «ένωση με το Θείο»


Και έφερε τη βάρκα στην ακτή.
Ο Ουτναπιστίμ λέει σ' αυτόν, στον Γκιλγκαμές :
Τι να σου δώσω, που στη χώρα σου γυρίζεις;
Ένα κρυφό θε να σου φανερώσω πράγμα,
Ένα μυστικό των θεών θε να σου πω.
Υπάρχει ένα φυτό, που η ρίζα του σαν της λευκαγκαθιάς ομοιάζει.
Τ' αγκάθια της σαν του τριαντάφυλλου, θα σου τρυπήσουν τα χέρια.
Αν τα χέρια σου αποκτήσουν το φυτό, νέα ζωή θε να βρεις".

"Όταν το άκουσε αυτό ο Γκιλγκαμές άνοιξε τη ροή του νερού ώστε το γλυκό νερό να τον σύρει στο πιο βαθύ κανάλι. Έδεσε βαριές πέτρες στα πόδια του και τον έσυραν στα βαθειά της θάλασσας. Και εκεί είδε το φυτό. Παρ' όλο που του τρύπησε τα χέρια, το έπιασε. Και τότε έκοψε της βαριές πέτρες από τα πόδια του και η θάλασσα τον έφερε στην ακτή. Ο Γκιλγκαμές είπε στον Ουτναπιστίμ τον πορθμέα: "Έλα να δεις αυτό το θαυμάσιο φυτό. Με τη δύναμή του ο άνθρωπος μπορεί να βρει τις χαμένες του δυνάμεις. Θα το πάω στην Ουρούκ, την πόλη με τα ισχυρά τείχη. Και εκεί θα το δώσω στους γέρους να το φάνε. Και θα το ονομάσουμε : "Αυτό που ξανανοιώνει τους γέρους". Και τελικά θα το φάω και γω ο ίδιος για να ξαναποκτήσω όλη μου τη νεότητα". Και λίγο παρακάτω, αφού ξεκίνησε για το ταξίδι της επιστροφής, "Ο Γκιλγκαμές είδε ένα πηγάδι με δροσερό νερό και πήγε να πλυθεί. Αλλά στο βάθος του πηγαδιού υπήρχε ένα φίδι. Και το φίδι οσφράνθηκε τη μυρωδιά του άνθους. Βγήκε από το νερό, το άρπαξε και έφυγε τρέχοντας. Αμέσως άλλαξε το δέρμα του και ξαναγύρισε στο πηγάδι. Κι ο Γκιλγκαμές κάθισε κάτω και έκλαψε".

Σε μια βαβυλωνιακή σφραγίδα εμφανίζεται η προέλευση της ιστορίας της Γέννεσης με το ερπετό και δύο καθιστές μορφές

Ο μύθος για το δέντρο της ζωής ήταν πολύ γνωστός στους Ασσυρίους που όμως όπως φαίνεται στην λεπτομέρεια του ανάγλυφου, ήταν ένα λεμόνι.

Αντίθετά σε αυτό το ανάγλυφο το δέντρο της ζωής είναι μια κληματαριά, η οποία ανεβαίνει σαν φίδι πάνω στο δέντρο , ενώ την ειδυλλιακή εικόνα του παραδείσου συμπληρώνει ο ξαπλωμένος λέοντας.


Ο Μωυσής Κορντεβέρο στο έργο του Παρντές Ριμονίμ =(ο κήπος με τα ρόδια) παρατήρησε ότι το Δέντρο της Ζωής αναφέρεται στην Γέννεση πριν από το Δέντρο της Γνώσης, σύμφωνα με τη ραβινική παράδοση ότι ο Θεός δημιουργεί την θεραπεία πρίν από την αρρώστια. Ταυτόχρονα παρουσιάζοντας το Δέντρο της Ζωής μέσα στον Αρχαίο Κήπο τονίζει την αιωνιότητα της διδασκαλίας της Τορά σύμφωνα με το χωρίο:

Παροιμίες 3:18 18 Είναι Δέντρο Ζωής σ' αυτούς που την αγκαλιάζουν• και μακάριοι όσοι την κρατούν.

παρντες--->παράδεισος όπως εμφανίζεται στο Εκκλησιαστής 2:5

Ένα πλήρες άρθρο για τις μυστικές αυτές δοξασίες, υπάρχει εδώ:
http://www.thehope.org/toreng1.htm
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy