ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 11:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ψηλος
Όσον αφορά για το αν ο παράδεισος φτιάχτηκε για τον άνθρωπο, διάβασε εδώ:

Γένεσις, 2
8. Και εφύτευσεν κύριος ο Θεός παράδεισον εν Εδέμ κατά ανατολάς και έθετο εκεί τον άνθρωπον ον έπλασεν.


Εδω λεει οτι ο Θεος εφτιαξε τον παραδεισο και εβαλε μεσα τον ανθρωπο. Δεν λεει οτι τον εφτιαξε για τον ανθρωπο. Αλλωστε ο παρασεισος θεωρειται το "μερος" που βρισκεται ο Θεος, οι αγγελοι κ.α.


quote:
Ψηλος
Υπόδειξέ μου πού αναφέρεται στη Γραφή ότι τα παραπάνω είναι προνόμια του Θεού;

Ελεάτη,
Για το πού αναφέρει αυτό που έχω σε έντονο μαύρο σε ρώτησα πιο πάνω.
Ποιοι είναι οι "υπόλοιπων ομοίων του"; και που το αναφέρει;


Βεβαιως αγαπητε, διοτι μεσα απο την γραφη το διαβασα εκτος αν το καταλαβα λαθος. Ειναι ατο "καυτο αποσπασμα":

"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Αν εχω καταλαβει καπου λαθος παρακαλω να μου το υποδειξεις.

quote:
Dying_Incubus
Σχετικά με το φίδι, έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα μου οτι συμβολίζει την Σοφία.
Αν δεχθούμε οτι ο όφις ήταν ο Σατανάς μεταμορφωμένος, έχω αναφέρει σε προηγούμενες απαντήσεις μου οτι ο Εωσφόρος κάθε άλλο παρά κάτι το "κακό" είναι.
Για αυτό και τον είχα παραλληλίσει με τον Απόλλωνα και τον Προμηθέα από την αρχαιοελληνική μυθολογία.

Συμφωνω απολυτως αγαπητε. Κι εγω δεν εστιαζω στον "Ελληνα" αλλα στον "φιλοσοφο". Ομως το φιδι/φιλο-σοφος που παρακινει στη γνωση του καλου και του κακου θεωρειται απο την εκκλησια ο σατανας μεταμορφωμενος που εξαπατησε τους ανθρωπους και τους οδηγησε στο μεγα προπατορικο αμαρτημα. Εμενα αυτο μου φαινεται παραλογο. Επισης αν δεν κανω λαθος θεωρειται οτι και ο Ιησους ηρθε για να μας εξαγνισει απο αυτο και τις υπολοιπες, λιγοτερο σημαντικες βεβαια, αμαρτιες μας. Επισης λεγεται οτι η Παναγια εξαγνισε την γυναικεια φυση απο "μεγα" αμαρτημα της Ευας να πειστει απο το Φιδι. Και ολα αυτα μου φαινεται παραλογα.

Ολα ομως εξηγουνται αν το δουμε απο αυτη τη σκοπια. Η χρησιμοτητα του μυθου αυτου από την πλευρα των αβρααμικων θρησκειων εγκειται στο οτι είναι μια συμβουλη στον πιστο να μενει σταθερος στην πιστη του και να μην πειθεται από ανθρωπους με διαφορετικες από το δογμα του αποψεις, γιατι αυτοι είναι δηθεν φερεφωνα του σατανα- φιδιου και η ανυπακοη στην εντολη του δογματος του θα τον οδηγησει δηθεν στον ολεθρο όπως και τους πρωτοπλαστους. Αυτο ειναι πολυ βολικο για τις θρησκειες και την διατηρηση τους.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 16:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


quote:
Ψηλος
Όσον αφορά για το αν ο παράδεισος φτιάχτηκε για τον άνθρωπο, διάβασε εδώ:

Γένεσις, 2
8. Και εφύτευσεν κύριος ο Θεός παράδεισον εν Εδέμ κατά ανατολάς και έθετο εκεί τον άνθρωπον ον έπλασεν.


Εδω λεει οτι ο Θεος εφτιαξε τον παραδεισο και εβαλε μεσα τον ανθρωπο. Δεν λεει οτι τον εφτιαξε για τον ανθρωπο. Αλλωστε ο παρασεισος θεωρειται το "μερος" που βρισκεται ο Θεος, οι αγγελοι κ.α.


Καλά βρε, θα με τρελάνεις;
Και πριν δημιουργήσει τον επίγειο παράδεισο (Εδέμ) ο Θεός, που κατοικούσε ο Ίδιος και "η παρέα του";

Όσον αφορά γι' αυτό που λες "παρασεισος θεωρειται το "μερος" που βρισκεται ο Θεος, οι αγγελοι κ.α.", νομίζω πως τις παραπάνω έννοιες τις έχεις συγκεχυμένες στο μυαλό σου.

quote:

quote:
Ψηλος
Υπόδειξέ μου πού αναφέρεται στη Γραφή ότι τα παραπάνω είναι προνόμια του Θεού;

Ελεάτη,
Για το πού αναφέρει αυτό που έχω σε έντονο μαύρο σε ρώτησα πιο πάνω.
Ποιοι είναι οι "υπόλοιπων ομοίων του"; και που το αναφέρει;


Βεβαιως αγαπητε, διοτι μεσα απο την γραφη το διαβασα εκτος αν το καταλαβα λαθος. Ειναι ατο "καυτο αποσπασμα":

"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Αν εχω καταλαβει καπου λαθος παρακαλω να μου το υποδειξεις.



Όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμά μου, για να έχει θέσει ο Θεός Πατέρας στο μέσο του Παραδείσου το δένδρο της γνώσης του καλού και του πονηρού, καθώς και το δένδρο της αιωνίου ζωής, είχε σκοπό προφανώς να δώσει να δοκιμάσουν και στα παιδιά του κάποια στιγμή.
Δεν έχει νόημα να ισχυρίζεσαι το αντίθετο γιατί αν δεν σκόπευε κάτι τέτοιο, πολύ απλά δεν θα τα τοποθετούσε καν τα δένδρα αυτά στην Εδέμ.
Το πρόβλημα όμως γεννήθηκε με την ανυπακοή των πρωτόπλαστων στην εντολή του Πατέρα τους.
Εφόσον, εν τη ελευθερία τους, οι πρωτόπλαστοι επέλεξαν συνειδητά το θάνατο από τη ζωή, επέλεξαν να υποστούν και τις συνέπειες της επιλογής τους.

Θα ήταν άκρως επικίνδυνο να παραμείνουν στον Παράδεισο από τη στιγμή που γνώρισαν πρόωρα το καλό και το κακό. Υπήρχε λοιπόν κίνδυνος να φάνε και από το δένδρο της ζωής και έτσι το κακό, ο πνευματικός τους θάνατος να διαιωνίζεται. Ο θάνατος εισήλθε στον άνθρωπο ως αποτέλεσμα της αμαρτίας-ανυπακοής αλλά λειτουργεί συνάμα και ως ένα μέσο απολύτρωσής του από το κακό. Αν δεν κάνω λάθος, οι Άγιοι Πατέρες έχουν μιλήσει για το θάνατος ως "γιατρικό" ενάντια στη διαιώνιση του κακού στον άνθρωπο. Δεν θα επεκταθώ περαιτέρω διότι φοβούμαι μην κάνω λάθος διότι δεν τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου. Υπάρχει όμως τρόπος, αν θες, να τα ξαναθυμηθώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 17:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεάτη, ίσως να μην είναι εν τέλει και τόσο σημαντικό να δούμε τον αποσυμβολισμό του φιδιού μέσα από την Χριστιανική Εκκλησία ούτε και να εστιάσουμε τόσο σ' αυτό.


Το φίδι λοιπόν, σύμβολο σοφίας κι αθανασίας, παρακινεί τον κοινό άνθρωπο να γνωρίσει το καλό και το κακό.
Αυτή η γνώση (και γενικά η γνώση πέραν του Εβραϊκού μύθου) λοιπόν τι θα προσέφερε σε αυτόν που θα την κέρδιζε?
Αυτογνωσία?
Γνώση του κόσμου κι επίγνωση της θέσης του μέσα σ' αυτόν?
Τον δρόμο προς την θέωση του?

Η δική μου λοιπόν ένσταση σε όλο αυτό είναι οτι όλα αυτά δε μπορούν να αποκτηθούν από τη μια μέρα στην άλλη.
Θέλει κόπο, συνεχή μάθηση και θα συναντήσεις πολλές δυσκολίες αν αποφασίσεις να φτάσεις σε ένα τέτοιο προορισμό.
Για αυτό το λόγο λοιπόν, φίλε μου, έδινα στον Ιεχωβά ένα ρόλο όπου θα δρούσε σαν εξισορροπιστικός παράγοντας.

Ναι, να φθάσουμε στην Γνώση και την θέωση μας.
Ας μοχθήσουμε όμως για αυτό κι όχι να νομίζουμε οτι θα μας δοθούν έτοιμα.

Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν προσωπικά θεωρώ το φίδι και τον Ιεχωβά ως δυο στοιχεία "συμπληρωματικά" στον συγκεκριμένο μύθο.
Τώρα το γιατί αυτά τα 2 στοιχεία θεωρήθηκαν αντίθετα στην συνέχεια, γιατί ο όφις δαιμονοποιήθηκε κτλ κτλ είναι πράγματα τα οποία δεν θα εξετάσω γιατί δεν είναι μέσα στα πλαίσια του θέματος και θα μου έπαιρνε και σελίδες...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΘΝΗΤΟς προς το παρων
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 20:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΘΝΗΤΟς προς το παρων  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Γράψτε μου την άποψή σας. Αν δεν φάγαμε το"μήλο" -ίσως επειδή δεν είχε ωριμάσει ακόμα- τότε τι ήταν αυτό που φάγαμε;
Τί μπορεί να σημαίνει αυτό; Ας μην σχολιάσουμε το αν υπάρχει ή όχι...Άς κάνουμε την υπόθεση ότι "σηναίβει". Τι μπορεί να εννοείται με αυτό; Γιατί είμαστε εδώ και όχι "εκεί". Τι κακό κάναμε;




ο κακο που επραξαν οι πρωτοπλαστοι ,ηταν να προτιμησουνε την σαρκικη απολαυση, απο την πνευματικη γνωση προς την θεωση .

Γιατι να πραξουνε κατι τετοιο ;;;

Διοτι δεν γνωριζαν την διαφορα μεταξυ πνευματικης και σωματικης απολαυσης και οταν δοκιμασαν και εμαθαν ,ητο ηδη ολιγον αργα .

Κανεις ομως δεν πληρωνει ( ετσι εκτιμω ) ,αυτο το αμαρτημα ,αλλα ο καθενας μας πληρωνει τις καθημερινες επιλογες που κανει.

την μοιρα μας την διαχειριζεται το πνευματικο μας επιπεδο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 10:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΨηλοςΌπως είχα γράψει και σε προηγούμενο μήνυμά μου, για να έχει θέσει ο Θεός Πατέρας στο μέσο του Παραδείσου το δένδρο της γνώσης του καλού και του πονηρού, καθώς και το δένδρο της αιωνίου ζωής, είχε σκοπό προφανώς να δώσει να δοκιμάσουν και στα παιδιά του κάποια στιγμή.
Δεν έχει νόημα να ισχυρίζεσαι το αντίθετο γιατί αν δεν σκόπευε κάτι τέτοιο, πολύ απλά δεν θα τα τοποθετούσε καν τα δένδρα αυτά στην Εδέμ.
Το πρόβλημα όμως γεννήθηκε με την ανυπακοή των πρωτόπλαστων στην εντολή του Πατέρα τους.
Εφόσον, εν τη ελευθερία τους, οι πρωτόπλαστοι επέλεξαν συνειδητά το θάνατο από τη ζωή, επέλεξαν να υποστούν και τις συνέπειες της επιλογής τους.

Μα γιατι δεν τους λεει ο Θεος οτι θα φανε απο αυτο το δεντρο οταν θα ειναι ετοιμοι ενω τους λεει:" Απο ολα τα δεντρα του κηπου μπορεις να τρως. Απο το δεντρο ομως της γνωσης του καλου και του κακου να μη φας. γιατι την ιδια μερα που θα φας απο αυτο, εξαπαντος θα πεθανεις." ΓΕΝΕΣΙΣ 2, 15-17

Η εντολη δεν αφηνει κανενα περιθωριο. Τα δεντρα της γνωσης του καλου και του κακου δεν ειναι για τον ανθρωπο και ο Θεος δεν θελει να τα γευτουν ποτε : "Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Και σωστα λες οτι το προβλημα ηταν η ανυπακοη στην εντολη του Θεου. Οι ανθρωποι δεν πεθαινουν φυσικα οταν τρωνε τον καρπο αλλα εκδιωκονται απο την Εδεμ απο την μισανθρωπια του Θεου γιατι τολμησαν να θελησουν να γνωρισουν το καλο και το κακο. Αυτο κι αν ειναι εγκλημα!!!

quote:
ΨηλοςΘα ήταν άκρως επικίνδυνο να παραμείνουν στον Παράδεισο από τη στιγμή που γνώρισαν πρόωρα το καλό και το κακό. Υπήρχε λοιπόν κίνδυνος να φάνε και από το δένδρο της ζωής και έτσι το κακό, ο πνευματικός τους θάνατος να διαιωνίζεται. Ο θάνατος εισήλθε στον άνθρωπο ως αποτέλεσμα της αμαρτίας-ανυπακοής αλλά λειτουργεί συνάμα και ως ένα μέσο απολύτρωσής του από το κακό. Αν δεν κάνω λάθος, οι Άγιοι Πατέρες έχουν μιλήσει για το θάνατος ως "γιατρικό" ενάντια στη διαιώνιση του κακού στον άνθρωπο.

Μα τι αλλο θα ακουσω. Οτι ανθρωποι εχουν γνωση του καλου και του κακου δεν σημαινει οτι ειναι κακοι. Ακριβως το αντιθετο μαλιστα. Γιατι μονο αν γνωρισεις το καλο μπορεις να το πραξεις και αν γνωρισεις το κακο να το αποφυγεις και να το πολεμησεις και να βελτιωθεις ως ανθρωπος. Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν θελει ο Θεος. Γιατι η ανυπακοη σε μια παραλογη και ψευτικη εντολη θεωρειται πραγματι το μεγιστο αμαρτημα της ανθρωποτητας.


quote:
Dying_IncubusΤο φίδι λοιπόν, σύμβολο σοφίας κι αθανασίας, παρακινεί τον κοινό άνθρωπο να γνωρίσει το καλό και το κακό.
Αυτή η γνώση (και γενικά η γνώση πέραν του Εβραϊκού μύθου) λοιπόν τι θα προσέφερε σε αυτόν που θα την κέρδιζε?
Αυτογνωσία?
Γνώση του κόσμου κι επίγνωση της θέσης του μέσα σ' αυτόν?
Τον δρόμο προς την θέωση του?

Η δική μου λοιπόν ένσταση σε όλο αυτό είναι οτι όλα αυτά δε μπορούν να αποκτηθούν από τη μια μέρα στην άλλη.
Θέλει κόπο, συνεχή μάθηση και θα συναντήσεις πολλές δυσκολίες αν αποφασίσεις να φτάσεις σε ένα τέτοιο προορισμό.
Για αυτό το λόγο λοιπόν, φίλε μου, έδινα στον Ιεχωβά ένα ρόλο όπου θα δρούσε σαν εξισορροπιστικός παράγοντας.

Ναι, να φθάσουμε στην Γνώση και την θέωση μας.
Ας μοχθήσουμε όμως για αυτό κι όχι να νομίζουμε οτι θα μας δοθούν έτοιμα.


Μα ακριβως αγαπητε. Το Φιδι δινει την συμβουλη-αφορμη και ο καρπος την συνειδητοποιηση της γυμνιας. Επειτα ειναι ο δυσκολος δρομος εξω απο τον ευκολο παραδεισο της αγνοιας. Ο δρομος αυτος ομως αρχιζει απο την βρωση του καρπου, την συνειδητοποιηση της αγνοιας.

Τι εννοεις εξισορροπιστικός παραγοντας;; Γιατι στο μυθο νομιζω οτι ειναι εμφανης η αντιθεση Ιεχωβα-Οφεως.

----------------------------------


Edited by - Ελεάτης on 02/08/2006 10:18:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 15:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεάτη, όπως έχω ξαναπεί ο αποσυμβολισμός του Ιεχωβά που κάνω στον συγκεκριμένο μύθο είναι υποκειμενικός.
Πηγάζει από τον τρόπο που τον αντιλαμβάνομαι εγώ λοιπόν.

Το φίδι είναι αυτό που μας υποδεικνύει την γνώση, που μας παρακινεί να τη λάβουμε και να την γευτούμε.
Οπότε δεν θα μπορούσα να προσδώσω στο φίδι μια αρνητική χροιά αλλά μια θετική.

Ο Ιεχωβάς που αποτρέπει τον άνθρωπο από την γνώση, για μένα είναι ο παράγοντας που μας κάνει να πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για να γευτούμε την γνώση όταν είμαστε έτοιμοι και να προετοιμαζόμαστε κατάλληλα ως οντότητες κυρίως για αυτήν.

Όχι για να μην τη λάβουμε γενικά.
Να τη λάβουμε σιγά - σιγά κι όταν έχουμε μια προετοιμασία εμείς ως άνθρωποι.

Για αυτό λοιπόν το λόγο αναφέρω οτι εγώ εκλαμβάνω τον Ιεχωβά και το φίδι ως 2 στοιχεία "συμπληρωματικά" παρά την ερμηνεία που δέχθηκαν μετέπειτα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 16:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα γιατι δεν τους λεει ο Θεος οτι θα φανε απο αυτο το δεντρο οταν θα ειναι ετοιμοι ενω τους λεει:" Απο ολα τα δεντρα του κηπου μπορεις να τρως. Απο το δεντρο ομως της γνωσης του καλου και του κακου να μη φας. γιατι την ιδια μερα που θα φας απο αυτο, εξαπαντος θα πεθανεις." ΓΕΝΕΣΙΣ 2, 15-17

Κοίτα να δεις το παράδοξο: τους είπε ότι άμα φάτε από αυτό το δένδρο θα πεθάνετε. Ούτη η ίδια η προειδοποίηση του θανάτου τους δεν στάθηκε ικανή να τους αποτρέψει από το να φάνε τον απαγορευμένο καρπό, φαντάσου λοιπόν κατά πόσο θα ελάμβαναν υπόψη τους αυτό που εσύ λες.

quote:
Η εντολη δεν αφηνει κανενα περιθωριο. Τα δεντρα της γνωσης του καλου και του κακου δεν ειναι για τον ανθρωπο και ο Θεος δεν θελει να τα γευτουν ποτε

Τότε γιατί το έθεσε στο μέσο του Παραδείσου;

quote:
Μα τι αλλο θα ακουσω. Οτι ανθρωποι εχουν γνωση του καλου και του κακου δεν σημαινει οτι ειναι κακοι. Ακριβως το αντιθετο μαλιστα. Γιατι μονο αν γνωρισεις το καλο μπορεις να το πραξεις και αν γνωρισεις το κακο να το αποφυγεις και να το πολεμησεις και να βελτιωθεις ως ανθρωπος. Αλλα αυτο ειναι κατι που δεν θελει ο Θεος. Γιατι η ανυπακοη σε μια παραλογη και ψευτικη εντολη θεωρειται πραγματι το μεγιστο αμαρτημα της ανθρωποτητας.

Αυτή σου η αναφορά περισσότερο ως ουτοπικό σενάριο μοιάζει ή η άλλη εκδοχή είναι ότι δεν ζεις σε ετούτο τον κόσμο και δεν γνωρίζεις ότι εδώ βασιλεύει το συμφέρον, ο εγωισμός, η πλεονεξία, το μίσος, …… και όλα τα παράγωγα του "κακού".
Δεν υπάρχει χώρος για τον αγαθό, για συμπόνια, για καλοσύνη, ….. και για τα σχετικά ποταπά "συναισθήματα", όπως τα είχε χαρακτηρίσει κάποτε ένα μέλος που έγραφε παλαιότερα εδώ μέσα!!

Που είναι λοιπόν αυτό που λες "αν γνωρισεις το κακο να το αποφυγεις και να το πολεμησεις και να βελτιωθεις ως ανθρωπος." ;;; Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ο άνθρωπος σήμερα θα έπρεπε να έχει ξεπεράσει σε τελειότητα και τον ίδιο το Δημιουργό του.
Σε ποιον κόσμο, σε ποια κοινωνία έχεις δει εσύ να συμβαίνει αυτό;;;

Εγώ, σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θεωρώ πως ακόμη και σήμερα, ο άνθρωπος, δεν είναι έτοιμος-ώριμος να διαχειριστεί τη "δυναμική" του κακού, αντιλαμβανόμενοι βέβαια το κακό όπως εσύ το ορίζεις μέσα από το λόγο σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 03:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Σωκράτης έλεγε ¨Ουδείς εκών κακός¨. Που σημαίνει πως κανείς δεν είναι κακός εν γνώσει του ή - καλύτερα - αυτός που γνωρίζει δεν πράττει κακό.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 12:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ψηλός
Κοίτα να δεις το παράδοξο: τους είπε ότι άμα φάτε από αυτό το δένδρο θα πεθάνετε. Ούτη η ίδια η προειδοποίηση του θανάτου τους δεν στάθηκε ικανή να τους αποτρέψει από το να φάνε τον απαγορευμένο καρπό, φαντάσου λοιπόν κατά πόσο θα ελάμβαναν υπόψη τους αυτό που εσύ λες.

Μπορει να εκαναν παλι του κεφαλιου τους αλλα τουλαχιστον αν τους ελεγε οτι θα ετρωγαν οταν θα ηταν ετοιμοι ο Θεος δεν θα ειχε πει τα ψεμματα περι θανατου και του καρπου της γνωσης του καλου και του κακου. Αλλα ολο αυτο ειναι υποθεση γιατι πουθενα δεν δεν τους λεει ο Θεος οτι πρεπει να φανε μονο οταν θα ειναι ετοιμοι.
Τους λεει οτι μολις φανε θα πεθανουν ομως αυτο ειναι ψευδος γιατι τελικα συμβαινει οτι λεγει ο Οφις και ετσι ο Θεος λογω της ανυπακοης τους και της αμηχανιας του μηπως γινουν σαν και αυτον τους διωκει απο τον παραδεισο.

quote:
Ψηλός
Αυτή σου η αναφορά περισσότερο ως ουτοπικό σενάριο μοιάζει ή η άλλη εκδοχή είναι ότι δεν ζεις σε ετούτο τον κόσμο και δεν γνωρίζεις ότι εδώ βασιλεύει το συμφέρον, ο εγωισμός, η πλεονεξία, το μίσος, …… και όλα τα παράγωγα του "κακού".
Δεν υπάρχει χώρος για τον αγαθό, για συμπόνια, για καλοσύνη, ….. και για τα σχετικά ποταπά "συναισθήματα", όπως τα είχε χαρακτηρίσει κάποτε ένα μέλος που έγραφε παλαιότερα εδώ μέσα!!

Που είναι λοιπόν αυτό που λες "αν γνωρισεις το κακο να το αποφυγεις και να το πολεμησεις και να βελτιωθεις ως ανθρωπος." ;;; Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ο άνθρωπος σήμερα θα έπρεπε να έχει ξεπεράσει σε τελειότητα και τον ίδιο το Δημιουργό του.
Σε ποιον κόσμο, σε ποια κοινωνία έχεις δει εσύ να συμβαίνει αυτό;


Δικιο εχεις για τα χαλια της κοινωνιας μας. Κατα την γνωμη μου αυτη η κατασταση οφειλεται στο οτι οι ανθρωποι δεν γνωριζουν πραγματικα και δεν ενδιαφερονται να μαθουν το καλο και το κακο. Αλλα το προβλημα ειναι πολυ βαθυ και μοιαζει ανιατο. Και οφειλεται στην διαχρονικη ανθρωπινη αγνοια και αμαθεια. Μπορει αυτο που ειπα:["Γιατι μονο αν γνωρισεις το καλο μπορεις να το πραξεις και αν γνωρισεις το κακο να το αποφυγεις και να το πολεμησεις και να βελτιωθεις ως ανθρωπος"] να μοιαζει ουτοπικο αλλα αν συνεβαινε σιγουρα ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος. Και τι να κανουμε λοιπον;;; Να συμβιβαστουμε με το χαλι μας;;;. Εστω και καποιοι να εμπνευστουν απο μια ουτοπικη τελειοτητα κερδος ειναι. Και που ξερεις μπορει καποια στιγμη να τα φερει ετσι η μοιρα που αυτο που τωρα φανταζει ουτοπια να γινει πραγματικοτητα.

quote:
Odysseus_nemo
O Σωκράτης έλεγε ¨Ουδείς εκών κακός¨. Που σημαίνει πως κανείς δεν είναι κακός εν γνώσει του ή - καλύτερα - αυτός που γνωρίζει δεν πράττει κακό.

Ακριβως αυτο ειναι. Ο ανθρωπος πραττει παντα οτι θεωρει καλυτερο για τον εαυτο του. Επειδη ομως δεν εχει γνωση του πραγματικου καλου και κακου κανει το κακο χωρις να το θελει αλλα απο αγνοια. Για αυτο η αντιληψη του καλου και του κακου ειναι σπουδαιοτατη για το παραμικρο στις ανθρωπινες δραστηριοτητες.

quote:
Dying_Incubus
Ο Ιεχωβάς που αποτρέπει τον άνθρωπο από την γνώση, για μένα είναι ο παράγοντας που μας κάνει να πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα για να γευτούμε την γνώση όταν είμαστε έτοιμοι και να προετοιμαζόμαστε κατάλληλα ως οντότητες κυρίως για αυτήν.

Πραγματι αποτρεπει τον ανθρωπο απο την γνωση ομως δενφαινεται στο μυθο να μας προετοιμαζει καταλληλα για να γευτουμε τον καρπο οταν θα ειμαστε ετοιμοι. Υποκειμενικη μπορει να ειναι η ερμηνεια αλλα δεν μπορουμε να μεταλλασουμε και να προσθετουμε νεα δεδομενα στο μυθο για τους δικους μας λογους.

Αλλα τελος παντων θελω να κανω καποιες ερωτησεις σε εσας που υποστηριζεται το ζητημα της ετοιμοτητας των ανθρωπων να γνωρισουν το καλο και το κακο.
Α) Που αναφερεται στο μυθο οτι οι ανθρωποι θα μπορεσουν να γευτουν απο το δεντρο της γνωσης του καλου και του κακου οταν θα ειναι πιο ετοιμοι;;;
Β) Που φαινεται στο μυθο οτι οι ανθρωποι περνουν καποιες δοκιμασιες, να ασκουνται και να αναπτυσσονται πνευματικως ετσι ωστε να αποκτησουν αυτη την ετοιμοτητα;;; Αντιθετα φαινονται να μην εχουν καμια εγνοια, να εχουν ολα τα αγαθα και να μη χρειαζεται να κοπιαζουν για τιποτα.
Γ) Γιατι πρεπει ο ανθρωπος να εχει καποια ετοιμοτητα-ωριμοτητα για να γνωρισει τι ειναι καλο και τι κακο;;; Ας μη ξεχνουμε οτι απο βρεφη προσπαθουν να μας μαθουν τι ειναι καλο και τι κακο (κατα την γνωμη τους παντα) και τι πρεπει να πραττουμε και τι οχι. Γιατι ακριβως αυτη η αντιληψη μας για το καλο και το κακο διαφεντευει καθε δραστηριοτητα της ζωης μας. Ακριβως απο τοτε που αποκτουμε βουληση, απο παιδια δηλαδη, κανουμε παντα αυτο που θεωρουμε καλυτερο για εμας και αποφευγουμε αυτο που θεωρουμε χειροτερο. Επομενως πρεπει να αποκτουμε ορθη αντιληψη για το καλο και το κακο το συντομοτερο δυνατον. Διοτι οταν αποκτας την αληθινη γνωση του καλου και του κακου τοτε πραττεις υποχρεωτικα το καλο γιατι συνειδητοποιεις οτι αυτο ειναι το συμφερον σου.

-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 13:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεάτη, σχετικά με το 1ο ερώτημα σου επαναλαμβάνω πως είναι μια δική μου ερμηνεία.
Δεν συνεπάγεται οτι είναι και σωστή.
Επειδή λοιπόν δεν είμαι υπέρ της Χριστιανικής εκδοχής όσον αφορά την επεξήγηση του μύθου προσπάθησα να τον αποσυμβολίσω με τα δικά μου κριτήρια.

Σχετικά με το 2ο και το 3ο ερώτημα σου αυτά προκύπτουν από τις πεποιθήσεις που έχω γενικότερα για την Γνώση.
Δεν είναι εύκολο αλλά ούτε κι εφικτό να γνωρίσουμε ποιό είναι το καλό και ποιό είναι το κακό σε μια μέρα, είναι μια διαδικασία που διαρκεί σε όλη μας την ζωή.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 00:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Β) Που φαινεται στο μυθο οτι οι ανθρωποι περνουν καποιες δοκιμασιες, να ασκουνται και να αναπτυσσονται πνευματικως ετσι ωστε να αποκτησουν αυτη την ετοιμοτητα;;; Αντιθετα φαινονται να μην εχουν καμια εγνοια, να εχουν ολα τα αγαθα και να μη χρειαζεται να κοπιαζουν για τιποτα.

Αυτό, αλήθεια! τί σημαίνει;

Ο προπτωτικός άνθρωπος (Αδάμ και Ευα) είχε κρίση;

Αν δεν κάνω λάθος τώρα (αφού είμαστε οι μεταπτωτικοί άνθρωποι) η γνώση του καλού και του κακού γίνεται μέσω της σύγκρισης (το αποτέλεσμά της λέγεται Εμπειρία) και όχι με κρίση.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NikosM
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 21:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NikosM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δική μου άποψη είναι ότι ο απαγορευμένος καρπός είναι το ... σιτάρι. Να γιατί:

Το σιτάρι έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
- Δεν τρώγεται ωμό όπως οι περισσότεροι καρποί. Πρέπει να θρυμματισθεί και να γίνει ψωμί ή ζυμαρικό.

- Δεν είναι αποτελεσματική η συλλογή των τυχαία φυόμενων σπυριών. Ουσιαστικά, γιά να φάει κανείς το σιτάρι πρέπει να το καλλιεργεί.

Η ανταπόδοση γιά τα παραπάνω μειονεκτήματα είναι ότι με το σιτάρι έχει κάποιος τροφή ποιό άφθονη και σίγουρη από ό,τι απ' το κηνύγι ή από την συλλογή άγριων φρούτων. Από την άλλη μεριά χρειάζεται σπορά, θερισμό, αλώνισμα, άλεσμα κ.λ.π. Με άλλα λόγια χρειάζεται δουλειά. Ακόμη, πρέπει οι άνθρωποι να μένουν κοντά στα χωράφια και γι'αυτο να χτίζουν σπίτια, χρειάζεται στρατός γιά να φυλά τις περιουσίες που δημιουργούνται κ.λ.π. Με άλλα λόγια χρειάζεται πολιτισμός.

Ας δούμε τι τιμωρίες επέβαλε ο Θεός στους ανθρώπους μόλις έφαγαν τον απαγορευμένο καρπό:

- Ο Αδάμ άρχισε με τον ιδρώτα τού προσώπου του να κερδίζει τα προς το ζείν. Φυσικά αφού προηγουμένως δεν δούλευε.

- Η Ευα άρχισε με πόνο να γεννά τα παιδιά της. Ο λόγος που οι γυναίκες πονούν περισσότερο στην γέννα απ'ό,τι τα άλλα θηλαστικά είναι ότι το κεφάλι τού εμβρύου εξελίχθηκε σε μεγαλύτερο μέγεθος ποιό γρήγορα απ'ό,τι ο κόλπος τής γυναίκας. Ο πολιτισμός συνδέεται με ταχύτερη αύξηση τού ανθρώπινου εγκεφάλου.

- Εχθρα ξεκίνησε ανάμεσα στα παιδιά τής Εύας και τα φίδια. Τα φίδια δαγκώνουν τις φτέρνες των γυιών τής Εύας και εκείνοι τους συντρίβουν τα κεφάλια με τα πόδια τους. Φυσικά, αφού πριν ξεκινήσουν οι καλλιέργειες οι προτιμώμενοι τόποι κατοικίας των ανθρώπων και τών φιδιών ήταν διαφορετικοί, άρα δεν είχαν τίποτα να μοιράσουν.

Ακόμη, μόλις οι άνθρωποι έφαγαν τον απαγορευμένο καρπό, απέκτησαν γνώση τού καλού και τού κακού. Πριν δημιουργήσουν τις καλλιέργειες και επομένως τις μόνιμες εγκαταστάσεις (πόλεις - χωριά) οι άνθρωποι ζούσαν σε μικρές ομάδες που ουσιαστικά ήταν οι οικογένειές τους. Το ένστικτο τής αυτοσυντήρησης ήταν αρκετό γιά να κρατήσει δεμένες αυτές τις μικρές ομάδες. Αντίθετα, όταν οι άνθρωποι άρχισαν να ζούν σε χωριά, τότε μόνο χρειάσθηκε να τεθούν κανόνες γιά το τι είναι καλό και τι κακό, ώστε τα χωριά αυτά να ζουν με αρμονία και σταθερότητα.

Τελικά, νομίζω ότι το μόνο που δεν ερμήνευσα είναι το γιατί η τιμωρία τού Θεού στο φίδι ήταν να σέρνεται στην κοιλιά του, αφού αυτό έγινε σίγουρα πολύ νωρίτεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 02:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NikosM!!

Ωραία η απάντησή σου. Όμως έχει ένα "πολιτισμικό" κενό. Οι νομαδικές φυλές (και αναφέρομαι και στην περίοδο της νομαδικής ζωής της ανθρωπότητας) έχουν και αυτές κανόνες και δίκαιο γιά το τι είναι καλό και τι κακό, ώστε να ζουν με αρμονία και σταθερότητα.

quote:
Η Ευα άρχισε με πόνο να γεννά τα παιδιά της. Ο λόγος που οι γυναίκες πονούν περισσότερο στην γέννα απ'ό,τι τα άλλα θηλαστικά είναι ότι το κεφάλι τού εμβρύου εξελίχθηκε σε μεγαλύτερο μέγεθος ποιό γρήγορα απ'ό,τι ο κόλπος τής γυναίκας. Ο πολιτισμός συνδέεται με ταχύτερη αύξηση τού ανθρώπινου εγκεφάλου.

Δεν νομίζω πως τα έμβρυα της νομαδικής περιόδου είχαν μικρότερο μέγεθος, από αυτά της εποχής του πολιτισμού. Τώρα σε ότι αφορά την αύξηση του ανθρώπινου εγκέφαλου, μάλλον είναι θέμα της Φύσης και της Εξέλιξης, παρά του Πολιτισμού.

quote:
Ο Αδάμ άρχισε με τον ιδρώτα τού προσώπου του να κερδίζει τα προς το ζείν. Φυσικά αφού προηγουμένως δεν δούλευε.

Και τί έκανε πριν; Πως ζούσε;

quote:
Εχθρα ξεκίνησε ανάμεσα στα παιδιά τής Εύας και τα φίδια. Τα φίδια δαγκώνουν τις φτέρνες των γυιών τής Εύας και εκείνοι τους συντρίβουν τα κεφάλια με τα πόδια τους. Φυσικά, αφού πριν ξεκινήσουν οι καλλιέργειες οι προτιμώμενοι τόποι κατοικίας των ανθρώπων και τών φιδιών ήταν διαφορετικοί, άρα δεν είχαν τίποτα να μοιράσουν.

Δηλαδή όταν ο άνθρωπος ήταν ¨φρουτοσυλλέκτης¨ ή κυνηγός τα φίδια δεν τον δάγκωναν; Δεν υπήρχε "έχθρα"/φόβος προς αυτά. Αν δεν απατώμαι υπάρχουν και φίδια οικόσιτα.

quote:
Πριν δημιουργήσουν τις καλλιέργειες και επομένως τις μόνιμες εγκαταστάσεις (πόλεις - χωριά) οι άνθρωποι ζούσαν σε μικρές ομάδες που ουσιαστικά ήταν οι οικογένειές τους. Το ένστικτο τής αυτοσυντήρησης ήταν αρκετό γιά να κρατήσει δεμένες αυτές τις μικρές ομάδες.

Δηλαδή η οικογένεια δεν έχει κανόνες; Πιστεύεις πως η ανθρώπινη συνύπαρξη είναι επιτεύξιμη με μοναδική παράμετρο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 03:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Κοίτα να δεις το παράδοξο: τους είπε ότι άμα φάτε από αυτό το δένδρο θα πεθάνετε. Ούτη η ίδια η προειδοποίηση του θανάτου τους δεν στάθηκε ικανή να τους αποτρέψει από το να φάνε τον απαγορευμένο καρπό, φαντάσου λοιπόν κατά πόσο θα ελάμβαναν υπόψη τους αυτό που εσύ λες.

Ελεάτης
Μπορει να εκαναν παλι του κεφαλιου τους αλλα τουλαχιστον αν τους ελεγε οτι θα ετρωγαν οταν θα ηταν ετοιμοι ο Θεος δεν θα ειχε πει τα ψεμματα περι θανατου και του καρπου της γνωσης του καλου και του κακου.

Για στάσου!!
Πώς τους είπε ψέματα;; Δεν πέθαναν;;

quote:
Ελεάτης
Αλλα ολο αυτο ειναι υποθεση γιατι πουθενα δεν δεν τους λεει ο Θεος οτι πρεπει να φανε μονο οταν θα ειναι ετοιμοι.

Πώς είναι υπόθεση βρε Ελεάτη;;
Είναι δυνατόν να φυτέψει κάτι ο πατέρας σου στον κήπο με προοπτική να μη σου δώσει ποτέ να φας;
Τι είναι ετούτα που λες τώρα;;


quote:
Ελεάτης
Τους λεει οτι μολις φανε θα πεθανουν ομως αυτο ειναι ψευδος γιατι τελικα συμβαινει οτι λεγει ο Οφις και ετσι ο Θεος λογω της ανυπακοης τους και της αμηχανιας του μηπως γινουν σαν και αυτον τους διωκει απο τον παραδεισο.

Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;;;
Τι τους είπε ο όφις;;

Ποιος ψεύδεται;; ο όφις που τους είπε ότι θα γινόταν σαν και το Θεό Πατέρα ή ο Θεός που τους είπε πως αν φάνε θα πεθάνουν;;

quote:
Ελεάτης
Δικιο εχεις για τα χαλια της κοινωνιας μας. Κατα την γνωμη μου αυτη η κατασταση οφειλεται στο οτι οι ανθρωποι δεν γνωριζουν πραγματικα και δεν ενδιαφερονται να μαθουν το καλο και το κακο.

Α μπράβο! Οπότε, εκ του αποτελέσματος, ο όφις αποδεικνύεται να είναι δύο φορές ψεύτης. Πρώτον γιατί τους είπε ότι θα γινόταν σαν και το Θεό και, δεύτερον, γιατί, όπως διαπιστώνεις και εσύ, τελικά, οι πρωτόπλαστοι «δεν γνώρισαν πραγματικά» το καλό και το κακό!!
Και κοίτα να δεις λοιπόν που αυτή τους την κουτσουρεμένη γνώση μας την άφησαν κληρονομιά!

quote:
Ελεάτης
Αλλα το προβλημα ειναι πολυ βαθυ και μοιαζει ανιατο. Και οφειλεται στην διαχρονικη ανθρωπινη αγνοια και αμαθεια. Μπορει αυτο που ειπα:["Γιατι μονο αν γνωρισεις το καλο μπορεις να το πραξεις και αν γνωρισεις το κακο να το αποφυγεις και να το πολεμησεις και να βελτιωθεις ως ανθρωπος"] να μοιαζει ουτοπικο αλλα αν συνεβαινε σιγουρα ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος. Και τι να κανουμε λοιπον;;; Να συμβιβαστουμε με το χαλι μας;;;. Εστω και καποιοι να εμπνευστουν απο μια ουτοπικη τελειοτητα κερδος ειναι. Και που ξερεις μπορει καποια στιγμη να τα φερει ετσι η μοιρα που αυτο που τωρα φανταζει ουτοπια να γινει πραγματικοτητα.

Έτσι είναι φίλε μου, ο πρωτόπλαστος άνθρωπος παράκουσε, βιάστηκε, ξεγελάστηκε και με το ατόπημά του αυτό διέκοψε την πορεία της πνευματικής του ωρίμανσης και έτσι δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει στο σημείο όπου θα ήταν πια έτοιμος να γνωρίσει επιτέλους το καλό και το κακό χωρίς αυτό να είναι επικίνδυνο για τον ίδιο αλλά και για τους συνανθρώπους του.
Και να λοιπόν που τα αποτελέσματα αυτής της «διαχρονικής άγνοιας και αμάθειας» το πληρώνουμε εμείς σήμερα.

Θαρώ πως η ευχή σου στο τέλος επιβεβαιώνει αυτό που προσπαθώ να σου πω και εγώ με τα τόσα μηνύματά μου, πως ο άνθρωπος δεν ήταν αλλά ούτε και σήμερα είναι έτοιμος να γνωρίσει πλήρως "το καλό και το κακό" ή μάλλον περισσότερο θα έλεγα το κακό. Εσύ ελπίζεις πως κάποια μέρα θα τα καταφέρει. Πιστεύεις πως θα έρθει η στιγμή που θα ωριμάσει πνευματικά έτσι ώστε να κάνει την ουτοπία πραγματικότητα;;
Πώς;;; Εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί!!!

******Και να φανταστείς πως ένα «συγνώμη Πατέρα, αναγνωρίζω το λάθος μου και σου ζητώ να με συγχωρέσεις» θα έφτανε και όλα θα γινόταν πάλι μέλι-γάλα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 04:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΩΝ δεν γνώριζε ότι αν ο άνθρωπος δοκίμαζε την «γλύκα» της υλικής ηδονής θα προσκολλιόταν σε αυτήν και δεν θα «ηδονιζόταν» πια πνευματικά;
Δεν γνώριζε δηλαδή ότι η ύλη θα γινόταν άρχουσα επί του πνεύματος και όχι αρχόμενη από αυτό όπως πρέπει να είναι;

Τα γνώριζε για αυτό προειδοποίησε τους πρώτους πνευματικούς ανθρώπους επί Γης ότι αν δοκιμάσουν θα αρχίσουν να πεθαίνουν. Δεν τους τιμώρησε αλλά τους ενημέρωσε.
Άλλωστε είναι γραμμένο ότι «εγώ θάνατο ουκ εποίησα ουδέ τέρπομε επί απωλείας ζώντων, φθόνος διαβόλου εποίησε αυτόν.»

Η πρώτη κουβέντα του θεού μετά την «απροσεξία» των πρωτοπλάστων ήταν « για κοίτα ο Αδάμ που έγινε σαν ένας από εμάς! Γνωρίζοντας καλό και κακό!»
Δεν τον βλέπω και πολύ νευριασμένο τον θεό δηλαδή, μάλλον το αντίθετο θα έλεγα.
Μια που άνθρωπος είχε κάνει το πρώτο βήμα για να τελειοποιηθεί και να θεοποιηθεί σκοπό για τον οποίο πλάστηκε άλλωστε.

quote:
Έτσι είναι φίλε μου, ο πρωτόπλαστος άνθρωπος παράκουσε, βιάστηκε, ξεγελάστηκε και με το ατόπημά του αυτό διέκοψε την πορεία της πνευματικής του ωρίμανσης και έτσι δεν μπόρεσε ποτέ να φτάσει στο σημείο όπου θα ήταν πια έτοιμος να γνωρίσει επιτέλους το καλό και το κακό χωρίς αυτό να είναι επικίνδυνο για τον ίδιο αλλά και για τους συνανθρώπους του.

Ψηλέ εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.
Η πνευματική ωρίμανση άρχισε να έρχεται από την ημέρα της πτώσης και μετά.
Δεν γίνετε να έρθει αλλιώς.
Και θα εξελιχθεί το ανθρώπινο είδος τόσο όσο ακριβώς χρειάζεται μέχρι να επιστρέψει στην πρωταρχική του κατάσταση γνωρίζοντας όμως και της δύο όψεις .
Ο Αδάμ γνώριζε μόνο το Αγαθό και μόνο αυτό έπραττε.
Η μαγκιά όμως είναι να γνωρίζεις και το πονηρό αλλά να μην σε τραβήξει η δίνη του , και να μην μπορεί να βρει σε κανέναν άνθρωπο χώρο για να εργαστεί.

Και ξέρεις τι παθαίνει τότε ;
Τότε πηγαίνει σε έρημο και άνυνδρο τόπο, διότι έρημος και άνυνδρος τόπος είναι ο τόπος που δεν υπάρχει ζωή, και το «κακό» υπάρχει για να καταστρέφει ζωές και ανθρώπους…
Φαντάσου λοιπόν την πλάκα που θα πάθει όταν και αν κάποια μέρα οι άνθρωποι αφού το γνωρίσουν μέσα τους , έπειτα το αποβάλουν, αφήνοντας την Αγάπη, την Ειρήνη , και την Δικαιοσύνη να τους θρέφουν…

Αυτή θα είναι η μεγαλύτερη τιμωρία του, να μην μπορεί να μπει σε ψυχή ζώσα για να την φθείρει.



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 06/08/2006 04:18:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 06:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΡΠΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΗ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ. ΚΑΠΟΤΕ ΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΛΕΙΕΣ ΔΙΑΝΟΙΕΣ ΠΟΥ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΟΥΜΠΙ ΚΑΙ ΚΡΑΣΑΡΑΜΕ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ..ΕΓΙΝΕ ΛΟΙΠΟΝ RESTART ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΣΤΗ ΓΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ..ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΦΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΦΡΟΥΤΟ ΑΡΑΓΕ?
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ DNA ΜΑΣ ΜΝΗΜΕΣ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΕΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ ΙΕΡΑ Η ΑΝΙΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ. ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ ΜΕΣΩ ΣΥΜΒΟΛΙΚΩΝ ΙΣΤΟΡΙΩΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΨΥΓΜΑΤΑ ΓΝΩΣΗΣ...ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ..

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 10:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε ως συνηθως απαντας οπου σε βολευει, αλλα για αυτο ειμαι εδω για να σου θυμιζω αυτα που μπορει να μη σου αρεσουν αλλα ειναι αληθεια.

quote:
Ψηλος
Για στάσου!!
Πώς τους είπε ψέματα;; Δεν πέθαναν;;

Φυσικα και δεν πεθαναν. Τους εκδιωξε απο τον παραδεισο ακριβως για να μη γινουν θεοι γιατι θα γινονταν αφου γνωρισαν το καλο και το κακο. Αυτο σου λεει κατι μηπως;;:

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Ποιος ειπε ψεμματα τελικα ο Ιεχωβας ή ο Οφις;;;;;;;;;;;;;

quote:
Ψηλος
Πώς είναι υπόθεση βρε Ελεάτη;;
Είναι δυνατόν να φυτέψει κάτι ο πατέρας σου στον κήπο με προοπτική να μη σου δώσει ποτέ να φας;
Τι είναι ετούτα που λες τώρα;;

Φυσικα γιατι οι καρποι της γνωσης του καλου και του κακου και της ζωης ηταν για τον Ιεχωβα και την παρεα του. Αυτο σου λεει κατι μηπως;;:

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Οριστε;;;

quote:
Ψηλος
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος;;;
Τι τους είπε ο όφις;;

Ποιος ψεύδεται;; ο όφις που τους είπε ότι θα γινόταν σαν και το Θεό Πατέρα ή ο Θεός που τους είπε πως αν φάνε θα πεθάνουν;;


Ο Οφις τους λεγει οτι οταν γνωρισουν το καλο και το κακο, θα ανοιξουν τα ματια τους και θα γινουν σαν θεοι. Ο Ιεχωβας τους λεγει οτι οταν γνωρισουν το καλο και το κακο θα πεθανουν. Οι ανθρωποι τρωνε και δεν πεθαινουν αλλα συνειδητοποιουν την (πνευματικη) γυμνια τους. Ο Ιεχωβας θυμωνει για την ανυπακοη στην εντολη και την αποκαλυψη του ψευδους του γι αυτο του διωκει κακην κακως απο τον παραδεισο. Ο Οφις επιβεβαιωνεται. Αυτο σου λεει κατι μηπως;;;:

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Ο Οφις επιβεβαιωνεται περιτρανα.

quote:
Ψηλος
Θαρώ πως η ευχή σου στο τέλος επιβεβαιώνει αυτό που προσπαθώ να σου πω και εγώ με τα τόσα μηνύματά μου, πως ο άνθρωπος δεν ήταν αλλά ούτε και σήμερα είναι έτοιμος να γνωρίσει πλήρως "το καλό και το κακό" ή μάλλον περισσότερο θα έλεγα το κακό. Εσύ ελπίζεις πως κάποια μέρα θα τα καταφέρει. Πιστεύεις πως θα έρθει η στιγμή που θα ωριμάσει πνευματικά έτσι ώστε να κάνει την ουτοπία πραγματικότητα;;
Πώς;;; Εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί!!!

Παντα ειναι ετοιμος ο ανθρωπος να γνωρισει το καλο και το κακο. Απλως πρεπει να ενδιαφερθει και να τον αφησουν και να μην τον παραμυθιαζουν με εξ αποκαλυψεως ανυποστατες αληθειες. Πρεπει ο ανθρωπος να εχει γνωση του καλου και του κακου αλλιως θα πραττει μονο το κακο. Αν περιμενουμε να "ωριμασει" θα διαφθειρει τελειως και την ψυχη του και τους αλλους. Ακριβως ο παραδεισος-ευκολια της αγνοιας κυριαρχει και σημερα. Γι αυτό εχουμε τα χαλια μας σαν κοινωνια.
Μη ξεχνατε ακριβως οτι οι πρωτοπλαστοι δεν ωριμαζαν γιατι απλως δεν εκαναν τιποτα στον παραδεισο. Σε αυτες τις ερωτησεις μου δεν δοθηκαν βεβαια ικανοποιητικες απαντησεις:

quote:
Αλλα τελος παντων θελω να κανω καποιες ερωτησεις σε εσας που υποστηριζεται το ζητημα της ετοιμοτητας των ανθρωπων να γνωρισουν το καλο και το κακο.
Α) Που αναφερεται στο μυθο οτι οι ανθρωποι θα μπορεσουν να γευτουν απο το δεντρο της γνωσης του καλου και του κακου οταν θα ειναι πιο ετοιμοι;;;
Β) Που φαινεται στο μυθο οτι οι ανθρωποι περνουν καποιες δοκιμασιες, να ασκουνται και να αναπτυσσονται πνευματικως ετσι ωστε να αποκτησουν αυτη την ετοιμοτητα;;; Αντιθετα φαινονται να μην εχουν καμια εγνοια, να εχουν ολα τα αγαθα και να μη χρειαζεται να κοπιαζουν για τιποτα.
Γ) Γιατι πρεπει ο ανθρωπος να εχει καποια ετοιμοτητα-ωριμοτητα για να γνωρισει τι ειναι καλο και τι κακο;;; Ας μη ξεχνουμε οτι απο βρεφη προσπαθουν να μας μαθουν τι ειναι καλο και τι κακο (κατα την γνωμη τους παντα) και τι πρεπει να πραττουμε και τι οχι. Γιατι ακριβως αυτη η αντιληψη μας για το καλο και το κακο διαφεντευει καθε δραστηριοτητα της ζωης μας. Ακριβως απο τοτε που αποκτουμε βουληση, απο παιδια δηλαδη, κανουμε παντα αυτο που θεωρουμε καλυτερο για εμας και αποφευγουμε αυτο που θεωρουμε χειροτερο. Επομενως πρεπει να αποκτουμε ορθη αντιληψη για το καλο και το κακο το συντομοτερο δυνατον. Διοτι οταν αποκτας την αληθινη γνωση του καλου και του κακου τοτε πραττεις υποχρεωτικα το καλο γιατι συνειδητοποιεις οτι αυτο ειναι το συμφερον σου.

Μαλλον γιατι δεν υπαρχουν καλοστεκουμενες απαντησεις.

quote:
Ψηλος
******Και να φανταστείς πως ένα «συγνώμη Πατέρα, αναγνωρίζω το λάθος μου και σου ζητώ να με συγχωρέσεις» θα έφτανε και όλα θα γινόταν πάλι μέλι-γάλα.

Μα να ζητησουν συγγνωμη από αυτόν που τους αφηνε στο σκοταδι της αγνοιας του καλου και του κακου;;;, όχι βεβαια. Αφου συνειδητοποιησαν την γυμνια τους αποφασισαν να την καλυψουν και να φυγουν βεβαια από τον παραδεισο της αμαθειας. Γι αυτό δεν ζητουν συγχωρεση και καλα κανουν.


-----------------------------------------

Edited by - Ελεάτης on 06/08/2006 10:49:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 11:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας παραθεσω ολοκληρωμενη την αποψη μου για την ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ με τα στηριγματα της στις αντιστοιχιες.

Η κατασταση στον παραδεισο:
Ο Ιεχωβας- Θεος βρισκεται μαζι με τους ανθρωπους στον παραδεισο. Στον παραδεισο απαγορευεται στους ανθρωπους να γευτουν από το δενδρο της γνωσης του καλου και του κακου. Η απαγορευση συνοδευεται με την με την απειλη του θανατου σε περιπτωση βρωσης του καρπου της γνωσης του καλου και του κακου. Με την σαφη εντολη του Ιεχωβα οι ανθρωποι μενουν στην αγνοια σχετικα με το καλο και το κακο.
Επομενως ο παραδεισος παρουσιαζεται ως ο τοπος που ο ανθρωπος δεν εχει καμια αναγκη υλικη (αφου δεν εργαζεται ουτε κοπιαζει) ουτε πνευματικη δεν προοδευει, δεν ωριμαζει αλλα ζει μεσα στην αγνοια των σπουδαιοτερων, αδυναμος να κρινει το σωστο αφου δεν το γνωριζει, περιορισμενος στο να ακουει και να υπακουει στις εντολες του Θεου, θεωρωντας ότι αυτό αρκει, χωρις να μπορει ακομα να συνειδητοποιησει την γυμνια του.
Ο αποσυμβολισμος: Ο Ιεχωβας είναι το δογμα-ιερατειο στο οποιο υπακουν ολοι οι πιστοι (ανθρωποι-πρωτοπλαστοι). Το δογμα-ιερατειο υποσχεται με την υπακοη στο δογμα και την πιστη θα εξασφαλισουν οσα χρειαζονται από τον Θεο (καμια αναγκη να κοπιαζουν) αλλα απαγορευει την αμφισβητηση και διαφορετικη σκεψη και αποψη σχετικα με την αληθεια του δογματος (απαγορευση της γνωσεως του καλου και του κακου που προκαλει αδυναμια του ανθρωπου να κρινει το σωστο, να συνειδητοποιησει την κατασταση του). Να πω ότι η γνωση του καλου και του κακου είναι η σημαντικοτερη γνωση αφου αναλογα με την αντιληψη μας για το καλο και το κακο σκεφτομαστε και πρατουμε. Μαλιστα το δογμα-Θεος τονιζει (ψευδως όπως αποδεικνυεται αργοτερα) ότι ο δρομος της αγνοιας αλλα της πιστης (υπακοης στις εντολες) οδηγει στη ζωη ενώ ο δρομος της γνωσης και της αμφισβητησης στο θανατο. Ετσι ο ανθρωπος πεπεισμενος μενει στον παραδεισο της αγνοιας και ο Θεος- δογμα χαιρεται βεβαια που εχει πιστους και ολα βαινουν κανονικα.

Η εμφανιση του Οφεως και η βρωση του καρπου:
Ο Οφις εμφανιζεται στους ανθρωπους και τους λεγει ότι αν φανε τον καρπο της γνωσεως του καλου και του κακου δεν θα πεθανουν αλλα θα ανοιξουν τα ματια τους, θα μαθουν το καλο και το κακο και θα γινουν σαν θεοι. Στο κειμενο οι καρποι εμφανιζονται ελκυστικοι που προκαλουσαν την επιθυμια γνωσης. Πειθονται, τελικα οι ανθρωποι και γευονται τον καρπο και μολις τον τρωνε συνειδητοποιουν την γυμνια τους.
Ο αποσυμβολισμος: Ο Οφις εμφανιζεται σαν η επιθυμια γνωσης, η επανασταση της αμφισβητησης, η περιεργεια για την αληθεια, μια φωνη σκεψης και λογικης η οποια επιμενω ότι εκφραζει εμφανεστατα αντιληψεις της ελληνικης φιλοσοφιας και γενικοτερα της φιλο-σοφιας. Επισης είναι αυτος που προτεινει τη θεωση, ομοιωση με το θειο. Η φωνη αυτή της λογικης καταφερνει και πειθει τους ανθρωπους να γευτουν την γνωση του καλου και του κακου. Μολις οι ανθρωποι αποκτουν την γνωση αυτή, δεν πεθαινουν φυσικα όπως ψευδως ειχε πει ο Ιεχωβας, αλλα συνειδητοποιουν την κατασταση της γυμνειας τους δηλαδη της αγνοιας και αμαθειας τους και προσπαθουν εξαλειψουν την γυμνια της ψυχης τους.

Η αντιδραση του Θεου και η μετεπειτα πορεια του ανθρωπου:
Ο Θεος εμφανιζεται και οι ανθρωποι προσπαθουν να τον αποφυγουν. Τελικα ριχνουν την ευθυνη, στην πειθω του φιδιου («εξαπατηση») χωρις να παρουσιαζουν σημαδια μετανοιας ουτε να ζητουν συγχωρεση. Ο Θεος είναι δυσαρεστημενος από την παραβιαση της εντολης , καταριεται πρωτα το φιδι και επειτα τους ανθρωπους σε μια ζωη γεματη κοπους και πονους. Παραδεχεται στο περιβοητο ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23 ότι ο ανθρωπος αφου γνωριζει πια το καλο και το κακο μπορει να φαει από το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια επιβεβαιωνοντας τα λογια του Οφεως και γι’αυτό το λογο διωκει τον ανθρωπο από τον παραδεισο.
Ο αποσυμβολισμος: Το δογμα-ιερατειο με την ισχυ που του δινουν οι πιστοι προσπαθουν να αποφυγουν οι ανθρωποι που απεκτησαν την γνωση. Τελικα στην «απολογια» επικαλουνται την λογικη τους και την επιθυμια τους για γνωση (φιδι) που τους «εξαπατησε» στην οποια ριχνουν την ευθυνη για την ανυπακοη στην εντολη. Τα σημαντικο είναι ότι δεν παρουσιαζουν σημαδια μετανοιας ουτε ζητουν συγχωρεση βεβαια. Το δογμα-ιερατειο καταριεται την επιθυμια για γνωση, την λογικη, την φιλο-σοφια.(το φιδι) και τους σκεπτομενους ανθρωπους που θα ακολουθησουν αυτό τον κοπιαστικο πραγματι δρομο (τα αγαθα κοποις κτωνται) της αυτογνωσιας και φιλο-σοφιας. Γνωριζει χωρις να το εκφρασει βεβαια ευρεως ότι πραγματι ο Οφις- λογικη- επιθυμια γνωσης εδειχνε τον αληθινο δρομο αλλα κατι τετοιο δεν συμφερει το δογμα-ιερατειο για αυτό απόμακρυνει τους σκεπτομενους από τον «παραδεισο», από τους υπολοιπους πνευματικα γυμνους πιστους, με αφορισμους και ψευδοσυκοφαντιες όπως καταριεται και το φιδι-λογικη για να μην μετατραπουν οι ανθρωποι αυτοι στα «φιδια» που θα ξυπνησουν τους υπολοιπους γυμνους από την αγνοια τους.

Πιο απλα η χρησιμοτητα του μυθου αυτου από την πλευρα των θρησκειων εγκειται στο οτι είναι μια συμβουλη στον πιστο να μενει σταθερος στην πιστη του και να μην πειθεται από ανθρωπους με διαφορετικες από το δογμα του αποψεις, γιατι αυτοι είναι δηθεν φερεφωνα του σατανα- φιδιου και η ανυπακοη στην εντολη του δογματος του θα τον οδηγησει δηθεν στον ολεθρο όπως και τους πρωτοπλαστους. Η πρακτικη αυτη ειναι διαχρονικη και επιβεβαιωνεται απο τα ιστορικα γεγονοτα, παλαιοτερα με το καψιμο, τους αφορισμους και τις συκοφαντιες των διαφορετικων αποψεων, τωρα με τους αφορισμους και τις συκοφαντιες μονο. Προοδευσαμε!

Όπως βλεπετε η ερμηνεια που προτεινω εξηγει συγκεκριμενα, όχι με αοριστες γενικολογιες, ολες τις πτυχες του μυθου και στηριζεται στα δεδομενα του. Αν εχει καποιος καποια ερμηνεια που να εξηγει επαρκεστερα ολες τις πτυχες του μυθου και να στηριζεται στα δεδομενα του και όχι σε φανταστικα δεδομενα ας την παραθεσει να την δουμε.

Παντως ειναι αξιοπεριεργο το γεγονος ότι ο μυθος δικαιωνει το Φιδι και εκθετει τον Ιεχωβα γιατι οποια και να είναι η ερμηνεια ειναι αναμφισβητητο γεγονος το ότι ο Οφις λεγει αληθεια σχετικα με το δενδρο ενώ ο Ιεχωβας ψευδεται. Τον συνεθεσε η καποιος πολύ βλακας (γιατι εκθετει το ιδιο του δογμα) ή καποιος πολύ εξυπνος ακριβως για τον ιδιο λογο.


-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 12:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλε ως συνηθως απαντας οπου σε βολευει, αλλα για αυτο ειμαι εδω για να σου θυμιζω αυτα που μπορει να μη σου αρεσουν αλλα ειναι αληθεια.


Όχι φίλε, δεν είσαι εραστής της αλήθειας. Εγώ απάντησα σε όλα όσα εσύ μου απευθύνεις.

quote:

quote:
Ψηλος
Για στάσου!!
Πώς τους είπε ψέματα;; Δεν πέθαναν;;

Φυσικα και δεν πεθαναν. Τους εκδιωξε απο τον παραδεισο ακριβως για να μη γινουν θεοι γιατι θα γινονταν αφου γνωρισαν το καλο και το κακο. Αυτο σου λεει κατι μηπως;;:



Πώς δεν πέθαναν βρε; Από εκεί που ήταν πλασμένοι για την αιωνιότητα, βρίσκονται αντιμέτωποι τώρα με τη φθορά και το θάνατο.
Έχω την εντύπωση ότι επίτηδες κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Κοίτα τι λες «Τους εκδιωξε απο τον παραδεισο ακριβως για να μη γινουν θεοι γιατι θα γινονταν αφου γνωρισαν το καλο και το κακο.» Τελικά έγιναν Θεοί ή όχι. Δεν νομίζεις ότι η πρότασή σου αυτή είναι λίγο μπερδεμένη φίλε μου;;

quote:

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Ποιος ειπε ψεμματα τελικα ο Ιεχωβας ή ο Οφις;;;;;;;;;;;;;

Για να σε βοηθήσω λίγο, σου τόνισα το παραπάνω γιατί φαίνεται ότι αδυνατείς να το διακρίνεις από μόνος σου.
Σε ερωτώ και πάλι, τελικά έγιναν οι πρωτόπλαστοι Θεοί όπως τους είχε πει ο όφις;
Πριν απαντήσεις, δώσε προσοχή σε αυτό που τόνισα στην πρότασή σου.


quote:

Φυσικα γιατι οι καρποι της γνωσης του καλου και του κακου και της ζωης ηταν για τον Ιεχωβα και την παρεα του. Αυτο σου λεει κατι μηπως;;:
quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Οριστε;;;



Και ύστερα λες για εμένα ότι δεν θέλω να δω την αλήθεια;; Εσύ φίλε ασελγείς κατά της αλήθειας!

quote:
Ελεάτης
Ο Οφις επιβεβαιωνεται περιτρανα.

quote:
Ελεάτης
Ο Οφις τους λεγει οτι οταν γνωρισουν το καλο και το κακο, θα ανοιξουν τα ματια τους και θα γινουν σαν θεοι.

Ποιος επιβεβαιώνεται βρε Ελεάτη;;
Σε ερωτώ και πάλι, έγιναν οι πρωτόπλαστοι Θεοί;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NikosM
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 16:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NikosM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον φίλο Odysseus_Nemo έχω να πώ τα εξής:
quote:

Όμως έχει ένα "πολιτισμικό" κενό. Οι νομαδικές φυλές (και αναφέρομαι και στην περίοδο της νομαδικής ζωής της ανθρωπότητας) έχουν και αυτές κανόνες και δίκαιο γιά το τι είναι καλό και τι κακό, ώστε να ζουν με αρμονία και σταθερότητα.
Ο μύθος τού απαγορευμένου καρπού επιννοήθηκε από γεωργούς και όχι από νομάδες. Δεν πρέπει να συγχέουμε τις νομαδικές φυλές με τις πρωτόγονες. (Ο Claude - Levy Strauss λέει ότι ακόμη και οι σημερινές φυλές τών ανθρωποφάγων είναι το προϊόν χιλιάδων ετών εξελίξεως, οσοδήποτε ιδιόμορφης, και δεν έχουν καμμία σχέση με τους πραγματικά πρωτόγονους ανθρώπους)Προφανώς, οι νομαδικές φυλές έχουν δικούς τους μύθους και θεσμούς που τις κρατάνε ενωμένες. Αντίθετα οι πρωτόγονες (ίσως δεν θα έπρεπε καν να τις αποκαλούμε φυλές) ζούσαν σε μικρές οικογενειακές ομάδες και δεν είχαν θεσμούς. Δεν πρέπει να υποθέτεις ότι όλες οι φυλές πέρασαν από τα στάδια πρωτογονισμός - νομαδική ζωή - γεωργία. Πολλοί λαοί (ανάλογα με το κλίμα κ.λ.π.) κατά την λεγόμενη "Νεολιθική Επανάσταση" πέρασαν απ'ευθείας από την πρωτόγονη ζωή στην γεωργία και την μόνιμη εγκατάσταση.

quote:
Δεν νομίζω πως τα έμβρυα της νομαδικής περιόδου είχαν μικρότερο μέγεθος, από αυτά της εποχής του πολιτισμού. Τώρα σε ότι αφορά την αύξηση του ανθρώπινου εγκέφαλου, μάλλον είναι θέμα της Φύσης και της Εξέλιξης, παρά του Πολιτισμού.
Και πάλι αναφέρεσαι στους νομάδες και όχι στους πρωτογόνους. Αν αντικαταστήσεις στην παραπάνω φράση σου την λέξη "νομαδικής" με "πρωτόγονη" θα δεις ότι δεν έχεις δίκιο. Ακόμη, λάβε υπ'όψη ότι η φύση και η εξέλιξη δεν είναι ανεξάρτητες από τον Πολιτισμό, δηλαδή εν τέλει τον τρόπο ζωής, την διατροφή κ.λ.π.

quote:
Και τί έκανε πριν; Πως ζούσε;
Ζούσε περίπου όπως τα ζώα που "ουδέ σπείρουσι ουδέ θερίζουσι και ο πατήρ ο Ουράνιος τα τρέφει"

quote:
Δηλαδή όταν ο άνθρωπος ήταν ¨φρουτοσυλλέκτης¨ ή κυνηγός τα φίδια δεν τον δάγκωναν;
Δεν τον δάγκωναν γιατί δεν τον συναντούσαν. Η τροφή που αναζητούσε ο άνθρωπος (καρποί ή μεγάλα ζώα) δεν υπήρχε στα χωράφια, όπου αντιθέτως υπάρχουν τρωκτικά και έντομα που αναζητούν τα φίδια. Σκέψου το εξής: Είναι δυνατόν μία φυλή ψαράδων να φοβάται ιδιαίτερα τα λιοντάρια και να δημιουργεί μύθους σχετικά με αυτά;

quote:
Δηλαδή η οικογένεια δεν έχει κανόνες; Πιστεύεις πως η ανθρώπινη συνύπαρξη είναι επιτεύξιμη με μοναδική παράμετρο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης;
Η πρωτόγονη οικογένεια δεν είχε κανόνες, όπως δεν έχουν κανόνες οι αγέλες τών ζώων. Η συνοχή τής ομάδας επιτυγχάνεται με βάση το ένστικτο τής αυτοσυντήρησης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 21:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε NikosM!!
Αναφέρεις πως
quote:
Ο μύθος τού απαγορευμένου καρπού επιννοήθηκε από γεωργούς και όχι από νομάδες.

Από ποιά στοιχεία του μύθου το συμπεραίνεις; Έχεις κάποιον μύθο αντίστοιχο από τους νομάδες;

Στα άλλα που απαντάς, πργματικά με εξέπληξες ευχάριστα!! Οι απαντήσεις σου είναι ορθώς τκμηριωμένες. Όμως φίλε, όσο και να θέλω να συνεχίσουμε τον διάλογο πάνω στο θέμα των λαών, ας παραμείνουμε στο κομμάτι που αφορά τον μύθο την σημασία του και την πιθανή προέλευσή του.

Περιμένω απάντησή σου!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NikosM
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 17:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NikosM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο μύθος τού απαγορευμένου καρπού επιννοήθηκε από γεωργούς και όχι από νομάδες.

Από ποιά στοιχεία του μύθου το συμπεραίνεις; Έχεις κάποιον μύθο αντίστοιχο από τους νομάδες;
Δεν γνωρίζω αντίστοιχο μύθο προερχόμενο από νομαδική φυλή. Ωστόσο, δες π.χ. ότι τα κακά πνέυματα στους Ινδιάνους τής Αμερικής έχουν την μορφή Λύκου ή Αρκούδας και θα καταλάβεις ότι γιά να παρουσιάζεται ο διάβολος με μορφή φιδιού, ο μύθος προέρχεται από γεωργούς.

quote:
ας παραμείνουμε στο κομμάτι που αφορά τον μύθο την σημασία του και την πιθανή προέλευσή του.
Γιά μένα είναι ξεκάθαρο ότι ο μύθος είναι κατά πάσα πιθανότητα προερχόμενος από την Μεσοποταμία όπου πρωτοξεκίνησαν οι καλλιέργειες περί το 8.000 Π.χ. Εκεί οι άνθρωποι ασχολήθηκαν με την γεωργία επειδή τους έδινε σοβαρά πλεονεκτήματα γιά την επιβίωσή τους: Τροφή σχετικά άφθονη και σίγουρα σχετικά με τις συνθήκες που επικρατούσαν την εποχή εκείνη και επιπλέον, τροφή που μπορούσε να αποθηκευθεί χωρίς να χαλάσει. Από την άλλη, αυτή τους η επιλογή τους επέβαλε ορισμένα δεσμά όπως:

1) Ηταν πιά δεμένοι με το χωριό τους και δεν μπορούσαν να περιφέρονται ελεύθερα.
2) Τους επέβαλε να δουλεύουν σκληρά και να περιμένουν ανταπόδωση μετά από μήνες.
3) Τους επέβαλε να ζουν μαζί με πολλύς άλλους ξένους και μάλιστα να συνεργάζονται μαζί τους, ακόμη και άν δεν τους συμπαθούσαν.

Αυτές οι δυσκολίες τους έκαναν να νοσταλγούν την προηγούμενη πρωτόγονη κατάσταση την οποία εξιδανίκευσαν δημιουργόντας τον μύθο τού Παραδείσου. Ισως πρέπει να παραβάλλει κανείς τον μύθο τού χρυσού και τού χαλκού γένους που περιγράφει ο Ησίοδος (εκεί όμως είναι ενδεχόμενο το χρυσό γένος να είναι ανάμνηση τού Μυκηναϊκού Πολιτισμού)

Υ.Γ. Ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2006, 23:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
NikosM
Ωστόσο, δες π.χ. ότι τα κακά πνέυματα στους Ινδιάνους τής Αμερικής έχουν την μορφή Λύκου ή Αρκούδας

Τόσο στους Ινδιάνους των μεγάλων πεδιάδων όσο και στους Σιου και στους Ινδιάνους του Καναδά, με μορφή ζώων (λύκου, αρκούδας, αετού) δεν παρουσιάζονται τα κακά πνεύματα των Ινδιάνων αλλά τα πνεύματα-οδηγοί. Κάθε ινδιάνος έχει ένα πνεύμα-οδηγό (ένα φύλακα άγγελο σα να λέμε) που το συμβουλεύει και τον καθοδηγεί στη ζωή του.

Κανένα κακό πνεύμα δεν έχει γήινη απεικόνιση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 11:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Ποιος επιβεβαιώνεται βρε Ελεάτη;;
Σε ερωτώ και πάλι, έγιναν οι πρωτόπλαστοι Θεοί;;

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Μα θα μας τρελανεις μου φαινεται. Αφου ο Ιεχωβας παραδεχεται οτι αφου γευτηκαν την γνωση του καλου και του κακου εγιναν σαν και αυτον (+τους ομοιους του) και μπορουν να γευτουν τον καρπο του δεντρου της ζωης και να ζησουν αιωνια. Δηλαδη αφου γνωρισαν το καλο και το κακο μπορουν να φτασουν στη θεωση. Αλλα βεβαια αυτο δεν το ηθελε ο Ιεχωβας γι' αυτο του εδιωξε απο τον παραδεισο του. Και βεβαια δεν πεθαναν απλα αλλαξαν τροπο ζωης με την θεληση τους αφου δεν εδειξαν σημαδια μετανοιας γιατι οπως ξαναειπα καταλαβαν την γυμνια τους, συνειδητοποιησαν την κατασταση τους. Αφου γνωρισαν το καλο και το κακο καταλαβαν οτι ο παραδεισος της γυμνιας ειναι κακος γι αυτο επελεξαν μια ζωη πιο δυσκολη μεν αλλα πολυ ανωτερη δε την οποια εκριναν καλη. (αφου ειχαν πια την γνωση του καλου και του κακου)


-----------------------------------------

Edited by - Ελεάτης on 08/08/2006 11:37:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 12:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το εάν μετά την εκδίωξη από τον παράδεισο γίναμε θεοί μπορείτε να το δείτε με τα ίδια σας τα μάτια. Μπορεί ο απλός άνθρωπος να τρέξει με τρεις φορές την ταχύτητα του ήχου, να ταξιδέψει στο διάστημα και δημιουργήσει ζωή (κλόνους ή εξελιγμένα αντροειδή;
Η συζήτηση σας είναι ωραία - θεολογικού περιεχομένου, θυμίζοντας γυμνάσιο του 3ου αιώνα μ.χ.
Δείτε όμως λίγο πιο βαθιά με τα σημερινά κριτίρια - τώρα που έχουμε την γνώση και την δύναμη. Μήπως τελικά ο μυθοδός ή ο συγγραφέας του μύθου έβλεπε πιο μακριά από εμάς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NikosM
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 17:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NikosM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελεάτης
Και βεβαια δεν πεθαναν απλα αλλαξαν τροπο ζωης με την θεληση τους αφου δεν εδειξαν σημαδια μετανοιας γιατι οπως ξαναειπα καταλαβαν την γυμνια τους, συνειδητοποιησαν την κατασταση τους. Αφου γνωρισαν το καλο και το κακο καταλαβαν οτι ο παραδεισος της γυμνιας ειναι κακος γι αυτο επελεξαν μια ζωη πιο δυσκολη μεν αλλα πολυ ανωτερη δε την οποια εκριναν καλη. (αφου ειχαν πια την γνωση του καλου και του κακου)
Αυτό που λέει ο Ελεάτης συμφωνεί με την θεωρία που ανέπτυξα παραπάνω. Απλώς εγώ προσθέτω ότι οι άνθρωποι ναι μεν "επελεξαν μια ζωη πιο δυσκολη αλλα πολυ ανωτερη" όμως είχαν και ανάμνηση τής γοητείας τής πρωτόγονης ζωής την οποία εξίσωναν με τον Παράδεισο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 18:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλος
Ποιος επιβεβαιώνεται βρε Ελεάτη;;
Σε ερωτώ και πάλι, έγιναν οι πρωτόπλαστοι Θεοί;;

quote:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Μα θα μας τρελανεις μου φαινεται. Αφου ο Ιεχωβας παραδεχεται οτι αφου γευτηκαν την γνωση του καλου και του κακου εγιναν σαν και αυτον (+τους ομοιους του) και μπορουν να γευτουν τον καρπο του δεντρου της ζωης και να ζησουν αιωνια. Δηλαδη αφου γνωρισαν το καλο και το κακο μπορουν να φτασουν στη θεωση. Αλλα βεβαια αυτο δεν το ηθελε ο Ιεχωβας γι' αυτο του εδιωξε απο τον παραδεισο του. Και βεβαια δεν πεθαναν απλα αλλαξαν τροπο ζωης με την θεληση τους αφου δεν εδειξαν σημαδια μετανοιας γιατι οπως ξαναειπα καταλαβαν την γυμνια τους, συνειδητοποιησαν την κατασταση τους. Αφου γνωρισαν το καλο και το κακο καταλαβαν οτι ο παραδεισος της γυμνιας ειναι κακος γι αυτο επελεξαν μια ζωη πιο δυσκολη μεν αλλα πολυ ανωτερη δε την οποια εκριναν καλη. (αφου ειχαν πια την γνωση του καλου και του κακου)
-----------------------------------------

Edited by - Ελεάτης on 08/08/2006 11:37:26



Έλεος Ελεάτη!!!
Πρόσεξε βρε τι διαβάζεις από αυτά που παραθέτεις!!
Γράφεις:
"Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο.

Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις αυτό που λέει ότι ο άνθρωπος έγινε σαν και Αυτούς μόνο όσον αφορά στο να γνωρίζει το καλό και το κακό και τίποτα παραπάνω.

Το έπιασες τώρα;;

Τα υπόλοιπα που λες εσύ περί θέωσης, που τα γράφει;;

"Δηλαδη αφου γνωρισαν το καλο και το κακο μπορουν να φτασουν στη θεωση."
Συμπέρασμα made in Ελεάτης!

Το ότι "γνώρισαν" το κακό και το καλό, όσο και να το τραβήξεις από τα μαλλιά και βάλεις τη φαντασία σου να δουλέψει, ποτέ δεν θα σε οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι μπορούν να γίνουν και Θεοί.
Σε παρακαλώ να μου υποδείξεις που αναγράφεται αυτό, μιας που κολλάς συνεχώς μόνο στα όσα είναι γραμμένα;

Σου υπενθυμίζω ότι το "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια''
Έχει να κάνει μόνο με ένα χαρακτηριστικό του Θεού, τη γνώση του καλού και του κακού, και όχι με το σύνολο των "ιδιοτήτων" που θα μπορούσαν να χαρακτηρίσουν το Θεό.

Κάτι άλλο που βγάζει μάτι και δεν καταλαβαίνω γιατί το ερμηνεύεις κατά το δικό σου τρόπο.

"Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια"

Και εσύ το ερμηνεύεις:
" εγιναν σαν και αυτον (+τους ομοιους του) και μπορουν να γευτουν τον καρπο του δεντρου της ζωης και να ζησουν αιωνια."

Το "υπάρχει κίνδυνος", δηλαδή το "ενδέχεται", εσύ με το ερμηνεύεις και λες ότι τώρα πια, αφού έγινε σαν και Αυτόν (επισημαίνω και πάλι λάθος διότι πουθενά δεν λέει ότι έγιναν σαν και Αυτόν 100%, παρά ότι έγιναν σαν και Αυτόν στο να γνωρίζουν το καλό και το κακό και τίποτα παραπάνω), μπορούν να γευτούν και τον καρπό του δένδρου της ζωής και να ζήσουν αιώνια.


Ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί παρερμηνεύεις τόσο αυτά που διαβάζεις; Πρόκειται περί αδυναμίας ή συμβαίνει κάτι άλλο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2006, 19:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λες Ελεάτη ότι "επέλεξαν μια ζωή πιο δύσκολη .....", είναι τελείως αυθαίρετες δικές σου πλάνες και τίποτα παραπάνω.

Αυτό που συνέβη είναι ότι έπεσαν θύματα ενός ψεύτη μισάνθρωπου.
Ξέρεις τι εστί επιλέγω;;

Είναι μωρέ ελεύθερη επιλογή το να σε ξεγελάσει με ψέματα ένα φίδι;;
Έγιναν Θεοί; Ο Θεός ζει εις τον αιώνα, αυτοί έζησαν αιώνια;


Το ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν διαφορετικά ήταν διότι το κακό-πονηρό που είχε εισχωρήσει μέσα τους τούς έκανε να μην θέλουν να παραδεχθούν την πατάτα τους, το ότι εμπιστεύτηκαν το φίδι και αγνόησαν τις υποδείξεις του Πατέρα τους.

Ελεάτης
"Ο παράδεισος της γύμνιας ήταν κακός"

Και ποιο ήταν τότε το καλό βρε Ελεάτη; Τι γνώριζαν αυτοί έτσι ώστε να το αντιπαραθέσουν ως καλό στον έως εκείνη τι στιγμή "κακό παράδεισο της γύμνιας τους";

Ελεάτης
"επελεξαν μια ζωη πιο δυσκολη μεν αλλα πολυ ανωτερη δε την οποια εκριναν καλη."

Θα τρελαθούμε τελείως!!!!
Από που φαίνεται ότι η ζωή που "επέλεξαν" ήταν ανώτερη;; Το διάβασαν στον καφέ;; Γνώριζαν έως τότε άλλη ζωή εκτός από αυτή εντός του Παραδείσου;;
Πώς την έκριναν καλή βρε Ελεάτη; Έκριναν καλό ότι δεν θα είχαν πια τη στοργή και την προστασία του Πατέρα τους;

Ρε παιδιά έλεος πια!!!!!
Θα πάρουν τα σκάγια που αμολάτε και κανέναν ξώφαλτσα και θα τον σκοτώσουν!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 10:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλε εισαι απιστευτος. Εχω κυριολεκτικα βαρεθει να λεω τα αυτονοητα.

Λεει ο Οφις:

quote:
"Οχι βεβαια! Δε θα πεθανετε, ξερει ομως ο Θεος οτι την ημερα που θα φατε απ' αυτο, θα ανοιχτουν τα ματια σας και θα γινετε σαν θεοι, και θα γνωριζετε το καλο και το κακο"

Λοιπον ο Οφις τους λεγει 4 πραγματα. 1ον δεν θα πεθανουν, 2ον θα ανοιχτουν τα ματια τους, 3ον θα γινουν σαν θεοι, 4ον θα γνωρισουν το καλο και το κακο.

Οριστε τι συμβαινει οταν τρωνε τον καρπο που υποτιθεται οτι η βρωση του θα προκαλουσε τον θανατο τους:

quote:
"Η γυναικα ειδε οτι οι καρποι του δεντρου ηταν ευγευστοι, ελκυστικοι και ξεσηκωναν την επιθυμια για την αποκτηση γνωσης. Πηρε, λοιπον, απο τους καρπους και εφαγε. Εδωσε και στον ανδρα της που ηταν μαζι της, και εφαγε κι αυτος. Τοτε ανοιξαν τα ματια και των δυο και καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Εραψαν, λοιπον, φυλλα συκιας και εφτιαξαν καλυμματα για να σκεπασουν τη γυμνια τους."

Εδω λοιπον φαινεται οτι εκπληρωνονται 2 απο αυτα που ειπε ο Οφις αμεσα και 1 εμμεσα. Δηλαδη 1ον οταν τρωνε τον καρπο δεν πεθαινουν, 2ον ανοιξαν τα ματια τους και 3ον το ανοιγμα των ματιων εννοειται οτι ειναι αποτελεσμα της γνωσης του καλου και του κακου. Βεβαια η γνωση του καλου και του κακου επιβεβαιωνεται και στο επομενο αποσπασμα:

quote:
"Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ"

O Oφις επιβεβαιωνεται στα εξης: 1ον ο ανθρωπος δεν πεθαινει αλλα διωκεται. 2ον παραδεχεται και ο Ιεχωβας οτι ο ανθρωπος με την βρωση του καρπου γνωρισε το καλο και το κακο. 3ον παραδεχεται ο Ιεχωβας οτι ο ανθρωπος εγινε σαν και αυτον ως προς την γνωση του καλου και του κακου και οτι εχει την δυνατοτητα να ζησει αιωνια. Επομενως με αυτα τα δυο χαρακτηριστικα ο ανθρωπος μπορει να γινει σαν θεος οπως λεει το Φιδι.

Επομενως ο Οφις επιβεβαιωνεται και στα τεσσερα σημεια.


quote:
Ψηλος
Αυτά που λες Ελεάτη ότι "επέλεξαν μια ζωή πιο δύσκολη .....", είναι τελείως αυθαίρετες δικές σου πλάνες και τίποτα παραπάνω.

Ο Ιεχωβας παραδεχεται οτι εχουν την γνωση του καλου και του κακου. Επομενως και την δυνατοτητα να κρινουν. Και κρινουν οτι η γυμνια του παραδεισου ηταν κακη και προσπαθουσαν να την καλυψουν. Και εκριναν οτι δεν επρεπε να ζητησουν συγχωρεση απο τον "πατερα" τους που του ελεγε ψεμματα και τους κρατουσε γυμνους. Και αφου ειχαν την γνωση του καλου και του κακου ομοια με τον ιδιο τον θεο δεν μπορει να εκριναν λαθος βεβαια.

quote:
Ψηλος
Αυτό που συνέβη είναι ότι έπεσαν θύματα ενός ψεύτη μισάνθρωπου.
Ξέρεις τι εστί επιλέγω;;

Συμφωνω απολυτως. Δες λιγο ομως ποιος λεει ψεμματα σχετικα με τον καρπο της γνωσης του καλου και του κακου για να δει ποιος ειναι ο ψευτης. Επισης δες γιατι διωκονται οι ανθρωποι και θα δεις ποιος ειναι και ο μισανθρωπος. Και βεβαια δεν ειχαν κανενα δικαιωμα επιλογης αφου μολις παρακουσαν στην εντολη διωχθηκαν κακην κακως και με καταρες.
Δεν θες να δεις την αληθεια Ψηλε, μαλλον σε τυφλωσε το εκτυφλωτικο φως του ευαγγελιου.

quote:
Ψηλος
Είναι μωρέ ελεύθερη επιλογή το να σε ξεγελάσει με ψέματα ένα φίδι;;
Έγιναν Θεοί; Ο Θεός ζει εις τον αιώνα, αυτοί έζησαν αιώνια;

Το ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν διαφορετικά ήταν διότι το κακό-πονηρό που είχε εισχωρήσει μέσα τους τούς έκανε να μην θέλουν να παραδεχθούν την πατάτα τους, το ότι εμπιστεύτηκαν το φίδι και αγνόησαν τις υποδείξεις του Πατέρα τους.


1ον ο Οφις δεν λεγει ψεμματα. 2ον ο Οφις τους δινει την δυνατοτητα επιλογης ενω ο Ιεχωβας με απειλες απαιτουσε πληρη υπακοη. 3ον "σαν θεοι" επροκειτο να γινουν και οχι "Θεοι". Μην τα μπερδευεις αυτα. Και εγιναν σαν θεοι ως προς την γνωση του καλου και του κακου και θα μπορουσαν να ζησουν αιωνια αν ο μισανθρωπος Ιεχωβας δεν τους εδιωχνε.
Βεβαια ετσι νομιζει ο Ιεχωβας στο μυθο. Γιατι σιγα μη περιμενουμε απο τον Ιεχωβα να εγκρινει την αιωνια ζωη.

Παντου οταν αμφισβητειται το δογμα βλεπετε σαταναδες και αμαρτιες. Ομως στο μυθο αυτο, οπως παραδεχεται και ο Ιεχωβας ο "πονηρος" που μπηκε μεσα τους ηταν η γνωση του καλου και του κακου.


ΥΓ:Να και μια ερωτηση για θαρραλεους Χριστιανους. Μπορειτε να μου πειτε γιατι διωχνει ο Ιεχωβας τον ανθρωπο τελικα;;;

-----------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2006, 12:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεάτη,
Με εκπλήσσει αφάνταστα ο βαθμός παρερμηνείας σου όλων των σημείων που ανάπτυξες στο προηγούμενο μήνυμά σου.

Γιατί μωρέ τα έχεις δει τόσο στραβά;

Που τις έχεις βρει τέτοιου είδους ερμηνείες;;

quote:

quote:

Ψηλε εισαι απιστευτος. Εχω κυριολεκτικα βαρεθει να λεω τα αυτονοητα.

Λεει ο Οφις:
[quote]"Οχι βεβαια! Δε θα πεθανετε, ξερει ομως ο Θεος οτι την ημερα που θα φατε απ' αυτο, θα ανοιχτουν τα ματια σας και θα γινετε σαν θεοι, και θα γνωριζετε το καλο και το κακο"


Λοιπον ο Οφις τους λεγει 4 πραγματα. 1ον δεν θα πεθανουν, 2ον θα ανοιχτουν τα ματια τους, 3ον θα γινουν σαν θεοι, 4ον θα γνωρισουν το καλο και το κακο.


"1ον δεν θα πεθανουν,": κι όμως, πέθαναν. Η προειδοποίηση του Θεού ότι θα πεθάνουν δεν είναι κάτι όπως όταν φας ένα δηλητιριώδες μανιτάρι και μέσα σε λίγες ώρες πεθαίνεις. Το σχέδιο του Θεού για τον άνθρωπο ήταν να του προσφέρει ένα ιδανικό περιβάλλον (Παράδεισος), όπου και θα ζούσε αιώνια ευρισκόμενος σε συνεχή επαφή με τον Πατέρα του.

Με την παρακοή του όμως ο άνθρωπος επέλεξε το αντίθετο από αυτό που του είχε ετοιμάσει ο Θεός Πατέρας. Προτίμησε το θάνατο, τη φθορά. Ο άνθρωπος αρνήθηκε τον Παράδεισο και όντως, το μέρος αυτό δεν ήταν πια το κατάλληλο για να συνεχίσει τη ζωή του.

Πώς θα μπορούσε να ζήσει ο άνθρωπος στον Παράδεισο αφού δεν μπορούσε πια να ανεχτεί την ίδια τη γύμνια του;
Μήπως τον εμπόδιζε η γύμνια του αυτή στην προ της πτώσης του ζωή; Δεν ήταν αυτός που εξουσίαζε, κατόπιν επιθυμίας του Θεού, αυτά που του πρόσφερε ο Πατέρας του; Η πλάση όλη δεν είχε τεθεί στην υπηρεσία του ανθρώπου;

Αναρωτηθήκατε ποτέ προς τι όλοι οι αγώνες του ανθρώπου σήμερα;
Δεν αγωνιζόμαστε όλοι μας για να εξασφαλίσουμε μια άνετη ζωή και ένα καλύτερο, υλικό ως επί το πλείστω, μέλλον σε εμάς και τα παιδιά μας;
Μα αυτή την άνεση την είχαμε εξασφαλισμένη ευθύς αμέσως με τη δημιουργία μας!

Είχαμε εξασφαλισμένη και την πνευματική μας εξέλιξη η οποία θα μας οδηγούσε στο "καθ' εικόνα και ομοίωση" (αυτό τώρα είναι ένα άλλο κεφάλαιο), όπως μας είχε υποσχεθεί ο ίδιος ο Πατέρας.


Υποψιάζομαι πως η επιμονή σου αυτή στο να παρερμηνεύεις το νόημα των αποσπασμάτων που παραθέτεις, δεν οφείλεται στο ότι αδυνατείς να κατανοήσεις το πραγματικό νόημά τους, αλλά κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει που εγώ δεν γνωρίζω.

Edited by - Ψηλός on 09/08/2006 13:15:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy