ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 01:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γένεσις, κεφ Ε΄, 4. "εγένοντο δε αι ημεραι του Αδάμ, ας έζησε μετά το γεννήσαι αυτόν τον Σηθ, έτη επτακόσια, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας."

Η απάντηση είναι μία:
INCEST !!!


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 02:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην Ελληνική μυθολογία μόνο μπορώ να σκεφτώ τώρα 2 περιπτώσεις:

Το μήλο της Έριδας που κλήθηκε να δώσει ο Πάρις σε κάποια θεά ανάμεσα στις Αθηνά, Ήρα και Αφροδίτη και τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων που ήταν στην άκρη του κόσμου.
Το γεγονός οτι ήταν στην άκρη του κόσμου μας δείχνει οτι ο κήπος που τα φιλοξενούσε ήταν καριά ή οτι η γνώση βρίσκεται μακριά από εμάς και παρόλα αυτά με κόπους μπορεί να αποκτηθεί?


Και σε κυπριακούς μύθους (με πρωταγωνίστρια την Αφροδίτη) το μήλο, σύμβολο της θεάς, ήταν το μέσο για να εκφράσουν οι νεόι την αγάπη τους διακριτκά προς τις νέες γράφοντας είτε το όνομα της κοπέλας, που μετά της το πετούσαν, είτε έγραφαν ο τάδε αγαπά τήνδε. Έιμο που απαντάται και στην Βραζιλία.

Άρα το μήλο είναι και σύμβολο της ένωσης των αντιθέτων/συμπληρωμάτων.

samuel1974!! παρέθεσε σε παρακαλώ και άλλα στοιχεία για τον καρπό αυτό και τον συμβολισμό του.

Έχιδνα!! το λεμόνι τι συμβόλιζε για τους Ασσύριους;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 08:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ samuel1974, σαφώς και δεν υπάρχει νόημα στο να σε πείσει κάποιος να αποδεχθείς την άποψη του γιατί θα σε υποβάλλει στο να αποδεχθείς κάτι το οποίο ίσως να μην σε εκφράζει.

Από την άλλη, η ομορφιά του διαλόγου (και του αντιλόγου) έγκειται στο οτι κατατίθενται διαφορετικές απόψεις κι εξετάζονται διάφορες οπτικές ενός θέματος.

Αγαπητέ Odysseus_nemo, έχεις δίκιο για την Αφροδίτη και τον καρπό του μήλου.
Υπάρχει κι ένας μύθος σχετικά με το πέταγμα του μήλου από έναν νέο προς μια νέα που αγαπούσε και στο οποίο υποσχόταν εν ονόματι της Αφροδίτης οτι θα την παντρευτεί.
Ο μύθος αφορά τον Ερμοχάρη και την Κτήσυλλα και μάλιστα έχει παρατεθεί στο topic:

Μύθοι της αρχαίας Ελλάδας (ΣΠΟΝΔΥΛΩΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

κι ο σχετικός μύθος βρίσκεται εδώ:

Κτήσυλλα

Θα μπορούσε να προκύψει η υπόθεση σχετικά με αυτό που λες:

quote:
Άρα το μήλο είναι και σύμβολο της ένωσης των αντιθέτων/συμπληρωμάτων.

αν και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ από αυτήν την σκοπιά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 11:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην ξεχναμε ότι η γνωση του αληθινου καλου και του κακου είναι από τις σπουδαιοτερες επιδιωξεις της (ηθικης) φιλοσοφιας. Επομενως ο καρπος της γνωσης του καλου και του κακου είναι η φιλοσοφια. Ο κατηραμενος οφις είναι η λογικη, η φιλοσοφια, η κριτικη σκεψη. Για αυτό ο Ιεχωβας καταριεται την φιλοσοφια, την λογικη, την κριτικη σκεψη γιατι αυτές οι αρετες του νου γκρεμιζουν το δογμα του που στηριζεται στην αλογη πιστη. Αυτές οι καταρες απεναντι στην πνευματικη καλλιεργεια συνεχιζονται και από τον Παυλο (Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι), τους πατερες της εκκλησιας με το μεγαλο μισος απεναντι στον ελληνικο πνευμα. Το πραγμα είναι πολύ ξεκαθαρο νομιζω.

Ο Ιεχωβας δινει ουσιαστικα την εντολη: Πιστευε και μη ερευνα. Αυτό είναι το «προπατορικο αμαρτημα» η ερευνα και η επιθυμια της γνωσης δηλαδη η φιλο-σοφια. Η φιλοσοφια στηριζεται στη λογικη και η λογικη τορπιλιζει τα δογματα που στηριζονται στην αλογη πιστη ανευ ορων. Απλα τα πραγματα.



ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 12:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην ξεχναμε ότι η γνωση του αληθινου καλου και του κακου είναι από τις σπουδαιοτερες επιδιωξεις της (ηθικης) φιλοσοφιας. Επομενως ο καρπος της γνωσης του καλου και του κακου είναι η φιλοσοφια. Ο κατηραμενος οφις είναι η λογικη, η φιλοσοφια, η κριτικη σκεψη. Για αυτό ο Ιεχωβας καταριεται την φιλοσοφια, την λογικη, την κριτικη σκεψη γιατι αυτές οι αρετες του νου γκρεμιζουν το δογμα του που στηριζεται στην αλογη πιστη. Αυτές οι καταρες απεναντι στην πνευματικη καλλιεργεια συνεχιζονται και από τον Παυλο (Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι), τους πατερες της εκκλησιας με το μεγαλο μισος απεναντι στον ελληνικο πνευμα. Το πραγμα είναι πολύ ξεκαθαρο νομιζω.

Ο Ιεχωβας δινει ουσιαστικα την εντολη: Πιστευε και μη ερευνα. Αυτό είναι το «προπατορικο αμαρτημα» η ερευνα και η επιθυμια της γνωσης δηλαδη η φιλο-σοφια. Η φιλοσοφια στηριζεται στη λογικη και η λογικη τορπιλιζει τα δογματα που στηριζονται στην αλογη πιστη ανευ ορων. Απλα τα πραγματα.



ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ


Ελεάτη,
Δεν θα σχολιάσω τη διαστρέβλωση που επιχειρείς παραθέτοντας κάποια λόγια του Παύλου και του Ιησού, ούτε και τα άστοχα περί αρετών, θέλω όμως να σε ρωτήσω κάτι άλλο.

Η "λογική", η γνώση, η επιστήμη σώζει τον άνθρωπο;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 12:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεάτη, μήπως κι ο ρόλος του Ιεχωβά στον συγκεκριμένο μύθο έχει ένα συμβολικό χαρακτήρα?
Μια σκέψη που έκανα μόλις πριν από λίγο διαβάζοντας την απάντηση σου, είναι οτι θα μπορούσε να συμβολίζει τον/ους περιορισμό/ούς που επιβάλλουμε εμείς οι ίδιοι στο νου μας και μας εμποδίζει/ουν από το να φτάσουμε στο δέντρο της γνώσης.

Τι λες?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 20:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Η "λογική", η γνώση, η επιστήμη σώζει τον άνθρωπο;;

πριν λιγες μερες εγινε γνωστο απο τα μ.μ.ε
οτι μια κοπελα 25ετων ενω γνωριζε οτι πασχει απο σκλρυνση κατα πλακας
προτημησε αντι της γνωσης και επιστημης να αφεθει στα χερια του θεου
(καθημερινη επισκεψη σε μονη που γινοντυοσαν θαυματα)
το αποτελεσμα ηταν μετα απο τρια χρονια συνεχης επισκεψης στον οικο του θεου και οχι σε νοσοκομειο που θα της παρειχε επιστημονικη βοηθεια ηταν να ειναι τωρα παραπληγικη

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 20:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μην ξεχναμε ότι η γνωση του αληθινου καλου και του κακου είναι από τις σπουδαιοτερες επιδιωξεις της (ηθικης) φιλοσοφιας. Επομενως ο καρπος της γνωσης του καλου και του κακου είναι η φιλοσοφια. Ο κατηραμενος οφις είναι η λογικη, η φιλοσοφια, η κριτικη σκεψη. Για αυτό ο Ιεχωβας καταριεται την φιλοσοφια, την λογικη, την κριτικη σκεψη γιατι αυτές οι αρετες του νου γκρεμιζουν το δογμα του που στηριζεται στην αλογη πιστη. Αυτές οι καταρες απεναντι στην πνευματικη καλλιεργεια συνεχιζονται και από τον Παυλο (Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι), τους πατερες της εκκλησιας με το μεγαλο μισος απεναντι στον ελληνικο πνευμα. Το πραγμα είναι πολύ ξεκαθαρο νομιζω.

Ο Ιεχωβας δινει ουσιαστικα την εντολη: Πιστευε και μη ερευνα. Αυτό είναι το «προπατορικο αμαρτημα» η ερευνα και η επιθυμια της γνωσης δηλαδη η φιλο-σοφια. Η φιλοσοφια στηριζεται στη λογικη και η λογικη τορπιλιζει τα δογματα που στηριζονται στην αλογη πιστη ανευ ορων. Απλα τα πραγματα.



ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ



Ελεατη που ειναι γραμμενο αυτο? πιστευε και μη ερευνα.
<ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ ΓΡΑΦΕΤΕ> Ετσει διεστραβλωνουν και γραφουν οι νεο παγανισται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 20:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συμβολικα αντιμετωπιζω και εγω τον μυθο. O Ιεχωβας διωχνει κακην κακως τους πρωτοπλαστους γιατι γευτηκαν τον καρπο του δενδρου της γνωσεως του καλου και του κακου πιστευοντας απο τα λογια του οφεως οτι θα φτασουν σε θεικο επιπεδο.

Ομως οπως ξαναειπα μια απο της κυριες επιδιωξεις της αρχαιας ελληνικης ηθικης φιλοσοφιας ειναι γνωση του αληθινου αγαθου και κακου που συμβαινει μεσω του ορθου λογου και της φιλοσοφικης αναζητησης της επιθυμιας του ανθρωπου να προσεγγισει και να γνωρισει το θειο. Ετσι θα κατακτησει την ευδαιμονια που θεωρειται η φυση του θεικου οντος. [Θεικα οντα/θεοι θεωρουνται ψυχες καθαρου λογιστικου απαλλαγμενες απο το επιθυμητικον και το θυμοειδες συμφωνα με την τριμερη διαιρεση της ψυχης. Θεωρουνται τα απευθειας παιδια του Δημιουργου.]
Η ανθρωπινη ψυχη συμφωνα με την αρχαια ελληνικη φιλοσοφια μπορει να υψωθει σε θεικο επιπεδο μιμουμενη την αρετη του θεου βεβαια. Μιλαμε βεβαια για μια αρετη που στηριζεται στη γνωση και την φιλοσοφια, καμια σχεση με τις χριστιανικες αρετες.

Επομενως εξοριζεται απο τον παραδεισο συμφωνα με τον μυθο η ελληνικη σκεψη. Ειναι εμφανεστατη η αντιστοιχια και συμφωνει με τις μετεπειτα αποψεις και ενεργειες των χριστιανων εναντιων της ελληνικης φιλοσοφιας.
Και ειναι αναμενομενο γιατι ενα δογμα που μπορει να ανατραπει απο λογικες ερωτησεις και επιχειρηματα πρεπει να στηριχθει στην πιστη χωρις αμφιβολιες και να καταδικασει την φιλοσοφικη διερευνηση και να καταστρεψει τα παραγωγα της.

quote:
Αγαπητέ Ελεάτη, μήπως κι ο ρόλος του Ιεχωβά στον συγκεκριμένο μύθο έχει ένα συμβολικό χαρακτήρα?
Μια σκέψη που έκανα μόλις πριν από λίγο διαβάζοντας την απάντηση σου, είναι οτι θα μπορούσε να συμβολίζει τον/ους περιορισμό/ούς που επιβάλλουμε εμείς οι ίδιοι στο νου μας και μας εμποδίζει/ουν από το να φτάσουμε στο δέντρο της γνώσης.

Τι λες?


Αγαπητε Dying_Incubus δεν μπορω να διακρινω που μπορει να στηριχθει αυτη η ερμηνεια σου. Αντιθετως νομιζω οτι εγω στηριζω την ερμηνεια μου με πραγματικες αντιστοιχιες. Ευχαριστως να ακουσω και να συζητησω αλλες ερμηνειες που να μπορουν να εξηγησουν ολα τα δεδομενα του μυθου.


quote:
Ψηλος
Η "λογική", η γνώση, η επιστήμη σώζει τον άνθρωπο;;

Καταρχας δεν διαστρεβλωνω τιποτα γιατι δεν εχω καμια αναγκη να κανω κατι τετοιο.
Για την ερωτηση σου λεω το εξης συντομο. Το λογικο στοιχειο μας θεωρειται πως εχει θεικη προελευση αφου μας ξεχωριζει απο τα ζωα τα φυτα και τις πετρες. Επιθυμιες και συναισθηματα εχουν και τα ζωα (και τα φυτα λενε μερικοι) Εγω ομως αν θελω να προσεγγισω τον θεο θα χρησιμοποιησω και θα καλλιεργησω τον μεγαλυτερο δωρο του σε εμενα, τον νουν, το λογικο μου. Λογικη της ψυχης βεβαια και οχι της υλης. Κανεις ελληνας φιλοσοφος δεν αμφισβητησε την υπαρξη θεικης οντοτητας. Γιατι ο θεος ειναι λογικη αναγκαιοτητα. Αλλωστε μη ξεχνουμε ποτε οτι τα δεσμα των δεσμωτων του πλατωνικου μυθου του σπηλαιου ειναι οι αισθησεις. Οι συγχρονοι ανθρωποι ειναι ακραιοι υλιστες και χλευαζουν την φιλοσοφια. Θεωρουν "λογικη" το να εξαπατησουν ή να σκεφτονται πως θα εχουν περισσοτερο υλικο οφελος. Τετοια λογικη ομως εχουν και τα ζωα σε καποιο βαθμο. Μιλουμε για πατο σε πνευματικο επιπεδο. Τα αιτια ειναι πολλα.


Αυτα προς το παρον.


ΥΓ: Και μαλιστα θεωρω ενδιαφερον να μαθετε οτι και εγω πριν απο 1-2 ετη ημουν ενας χριστιανος ομολογητης (ναι, σαν και εσενα Ψηλε και samuel) πιστος στην "ελληνοχριστιανικη παραδοση" αλλα κατα την γνωμη μου ξυπνησα (Ευτυχως ειμαι νεος ακομα). Γιατι αγαπω πολυ την αληθεια.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Edited by - Ελεάτης on 26/07/2006 21:06:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 21:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουπς τωρα το ειδα

quote:

Ελεατη που ειναι γραμμενο αυτο? πιστευε και μη ερευνα.
<ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ ΓΡΑΦΕΤΕ> Ετσει διεστραβλωνουν και γραφουν οι νεο παγανισται.

franandy2001 πλακα μου κανεις ετσι;; ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ λεει. Δηλαδη να αναπαραγεις το δογμα. Δεν λεει να ακουσεις και τις διαφορετικες αποψεις βεβαια. Αυτες τις καις ή στην καλυτερη περιπτωση τις αφοριζεις ως λογια του διαβολου. ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ" ΜΕ ΤΟ "ΕΡΕΥΝΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ".


Και δεν αποδεχομαι συκοφαντικους και υποτιμητικους χαρακτηρισμους οπως "παγανιστης" για το προσωπο μου. Εγω αντιθετα αν χρησιμοποιησω εγω χαρακτηρισμους μπορω να τους στηριξω με επιχειρηματα. ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΥΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΕΝΕΣ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 22:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου στις μυθολογίες όλων των λαών , αναφέρεται κάποιος κατακλυσμός ή φυσική καταστροφή ( στην Ελληνική Μυθολογία αναφέρονται τρείς ) , που κατέστρεψαν την Γη .

Στον μύθο του Αδάμ η καταστροφή γίνεται μετά από Θεϊκή (δυνάμεις της φύσεως) παρέμβαση ενάντια στην γνώση (τεχνολογία) που θέλησαν να αποκτήσουν οι άνθρωποι για να εξομοιωθούν με τον Θεό .

Στίς διάφορες ανασκαφές κατά καιρούς , έρχονται στο φως αντικείμενα υψηλής τεχνολογίας , τα οποία ακόμα και σήμερα με τις γνώσεις που έχουμε αδυνατούμε να κατασκευάσουμε .

Υπάρχουν επίσης αναφορές στους χαμένους πολιτισμούς της Μου και της Ατλαντίδας .

Ύστερα λοιπόν από τα παραπάνω , έχω αναρωτηθεί πολλές φορές , μήπως ο μύθος για τον χαμένο παράδεισο και τον απαγορευμένο καρπό , είναι μιά ανάμνηση για την κακή χρήση της τεχνολογίας που οδήγησε τελικά στην καταστροφή του παραδείσου του πολιτισμού και πισογύρησε την κοινωνία στη κόλαση του πρωτογονισμού ;

Μια υπόθεση κάνω .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Έχιδνα
Μέλος 1ης Βαθμίδας


59 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 22:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Έχιδνα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Odysseus_nemo δεν ξέρουμε τι συμβόλιζε το λεμόνι. Κλαδιά κίτρου και λεμονιάς πάντως, περιέβαλαν τη Σκηνή του Μαρτυρίου.
Οι Εβραίοι μυστικιστές έκλιναν πάντα προς την άποψη του ριμονίμ, δηλ. του ροδιού. Υπάρχει μια αναφορά που συσχετίζει το ρόδι με το Άρειο «σόμα». Την συνάντησα στο έργο του Christian Ratsch, Προφητικά Φυτά (εκδόσεις Οξύ/ Κυκεών) . Δυστυχώς όμως δεν το έχω αυτή τη στιγμή πρόχειρο για να στο παραθέσω.
Πάντως η άποψη μου συγκλίνει με τη θεωρία για τη συκιά, μιας και αναφέρεται ότι σκέπασαν τη γύμνια τους με τα φύλλα του δέντρου, ενώ οι πλούσιοι σε σεροτονίνη καρποί της θεωρούνταν ιεροί σε κάποια μέρη του κόσμου. Μην ξεχνάμε ότι και ο Βούδας φωτίστηκε κάτω από μια συκιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 01:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεάτη,
το διαστρεβλώνεις έχει να κάνει με το πώς αποδίδεις κάποιες ρήσεις τις οποίες και ανέφερες σε προηγούμενο μήνυμά σου.

Αν η λογική και η γνώση ανυψώνει τον άνθρωπο, γιατί δεν το έχει κάνει έως τώρα; Ο σύγχρονος άνθρωπος απομακρύνεται από τα "δεσμά" της θρησκείας, όπως ίσως έκανες και εσύ.
Που είναι οι αρετές που ανέφερες να απαλλάξουν τον άνθρωπο από το "σκοταδισμό" που προωθούν οι θρησκείες;
Βλέπεις εσύ κάποια «ανάκαμψη» στην πνευματική ζωή του σύγχρονου ανθρώπου που εγώ δεν τη βλέπω;;
Η πορεία της κοινωνίας μας κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικά μηνύματα μας δίνει.
Λέμε όλοι μας "κάθε πέρυσι και καλύτερα" σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Γιατί;;;
Που είναι τα φρούτα της σύγχρονης ά-θρησκης-θεης- κοινωνίας μας;;;;
Βλέπεις παντού γύρω σου απελπισία και θλίψη!!

Ποια "κριτική σκέψη" οδηγεί τον άνθρωπο εκεί που όλοι, άλλοι φανερά και άλλοι όχι, με δυσαρέσκεια παραδεχόμαστε;;

Πιστεύεις ότι η φιλοσοφία θα μπορούσε να δώσει τη λύση στα προβλήματα του σύγχρονου ανθρώπου;;
Γιατί δεν το έκανε έως τώρα; Μήπως τώρα την ανακαλύψαμε;;
Μη μου πεις τώρα ότι κυνηγήθηκε και τα γνωστά παραμύθια!!!

Πώς φαντάζουν άραγε κάποια φιλοσοφικά «δόγματα-αξιώματα» των αρχαίων μας εμπρός στις ανακαλύψεις της επιστήμης;;

****Πάντως, δεν μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα. Περίμενα μια πιο συγκεκριμένη απάντηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 09:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Ψηλός και franandy2001, θα σας παρακαλέσω οι απαντήσεις σας να είναι μέσα στα όρια του θέματος.

====================================================================


Αγαπητέ Ελεάτη, δε νομίζω οτι σε έναν εβραϊκό μύθο θα κολλούσε η συσχέτιση του με την ελληνική φιλοσοφία κι ούτε νομίζω οτι έχουν κάποια σχέση αυτά τα 2.
Και θεωρώ πως καλό θα ήταν να απαλλάξουμε τις ερμηνείες που κατατίθενται από το πρίσμα το Ελληνικό και το χριστιανικό.

Μιλώντας λοιπόν για το μύθο καθεαυτό ανέφερα οτι ο Ιεχωβάς συμβολίζει για μένα τους περιορισμούς που επιβάλλουμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας.
Το δέντρο το οποίο συμβολίζει την γνώση υπάρχει κι είναι στο κέντρο του κήπου κι η ύπαρξη του δεν έχει να κάνει σε τίποτα με τον άνθρωπο.
Θα συνεχίσει να υπάρχει είτε ο άνθρωπος γευτεί τον καρπό του είτε όχι.

Κάποια στιγμή ο άνθρωπος λοιπόν παρασυρμένος από το φίδι γνωρίζει το δέντρο παρά τις συστάσεις του Ιεχωβά να μην φάει από τους καρπούς του.

Α΄ς σκεφτούμε όμως το θέμα λίγο πιο γενικά.
Ο βασικότερος λόγος για τον οποίον ο άνθρωπος δε μπορεί να γνωρίσει καινούρια πράγματα είναι οι περιορισμοί που του επιβάλλει ο ίδιος του ο νους.
Το κατά πόσο θα γνωρίσει μέρος της γνώσης εξαρτάται στο κατά πόσο θα καταφέρει να κάνει το άνοιγμα που θα τον αφήσει να δει καινούρια πράγματα.

Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν έκανα τον αποσυμβολισμό του Ιεχωβά, φίλε μου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 11:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Αν η λογική και η γνώση ανυψώνει τον άνθρωπο, γιατί δεν το έχει κάνει έως τώρα; Ο σύγχρονος άνθρωπος απομακρύνεται από τα "δεσμά" της θρησκείας, όπως ίσως έκανες και εσύ.
Που είναι οι αρετές που ανέφερες να απαλλάξουν τον άνθρωπο από το "σκοταδισμό" που προωθούν οι θρησκείες;
Βλέπεις εσύ κάποια «ανάκαμψη» στην πνευματική ζωή του σύγχρονου ανθρώπου που εγώ δεν τη βλέπω;;
Η πορεία της κοινωνίας μας κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικά μηνύματα μας δίνει.
Λέμε όλοι μας "κάθε πέρυσι και καλύτερα" σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Γιατί;;;
Που είναι τα φρούτα της σύγχρονης ά-θρησκης-θεης- κοινωνίας μας;;;;
Βλέπεις παντού γύρω σου απελπισία και θλίψη!!

Ποια "κριτική σκέψη" οδηγεί τον άνθρωπο εκεί που όλοι, άλλοι φανερά και άλλοι όχι, με δυσαρέσκεια παραδεχόμαστε;;


Δικιο εχεις για αυτα που λες για την πνευματικη ζωη του συγχρονου ανθρωπου και την πορεια της κοινωνιας μας. Ομως μιλας για την "λογικη" και την "γνωση" ακριβως αυτη που μας οδηγησε σε αυτη την κατασταση. Γιατι σημερα ο ανθρωπος θεωρει "λογικη" το να διαχειριστει τα οικονομικα του για να αποκτησει ενα καινουργιο αυτοκινητο ή κινητο, να κανει καμια μικροαπατη και να μην τον αντιληφθουν και ολα βεβαια οδηγουν στον διακαη ποθο να γινει πολυ πλουσιος και πετυχημενος μεσα στην πολυτελεια για να μπορει να εκπληρωσει καθε επιθυμια του. Και βεβαια η κοινωνια τον στολιζει με χαρακτηρισμους "εξυπνος", "σπουδαιος" κλπ. Ε, με τετοια προτυπα πως να καταληξει η κοινωνια μας.
"Γνωση" θεωρουμε πχ το οτι το ανθρωπινο σωμα αποτελειται απο δισεκατομυρια κυτταρα. Ε, και;;; Μπορει αυτη η "γνωση" να με κανει καλυτερο ανθρωπο;;; ή ειναι απλα αλλη μια περιττη πληροφορια;;;
Σημερα ειναι εμφανες οτι συγχεουμε την γνωση με την πληροφορια. Ειναι η κλασικη περιπτωση του δακτυλου που μας δειχνει το δασος και εμεις οι κοντοφθαλμοι καθομαστε και μελεταμε εξονυχιστικα το δακτυλο αδιαφοροντας για το δασος.

quote:
Ψηλος
Πιστεύεις ότι η φιλοσοφία θα μπορούσε να δώσει τη λύση στα προβλήματα του σύγχρονου ανθρώπου;;
Γιατί δεν το έκανε έως τώρα; Μήπως τώρα την ανακαλύψαμε;;
Μη μου πεις τώρα ότι κυνηγήθηκε και τα γνωστά παραμύθια!!!

Πώς φαντάζουν άραγε κάποια φιλοσοφικά «δόγματα-αξιώματα» των αρχαίων μας εμπρός στις ανακαλύψεις της επιστήμης;;


Ναι πιστευω οτι η φιλοσοφια μπορει να δωσει λυση σε ολα τα προβληματα. Γιατι δεν το εκανε;;; Γιατι οι ανθρωποι πρεπει να φιλοσοφησουν. Δεν μπορουμε να ριχνουμε ευθυνη στη φιλοσοφια γιατι οι ανθρωποι εχουν πολυ "σημαντικοτερες" ασχολιες οπως το να πλουτισουν για παραδειγμα απο το να σκεφτουν ποιοι ειναι, που πανε και πανω απο ολα ΓΙΑΤΙ συμβαινει οτι συμβαινει. Και σαν να μη φτανει η αδιαφορια τους κοροιδευουν και χλευαζουν οποιον τολμησει να ανοιξει θεμα με φιλοσοφικες προεκτασεις. Μονο βλακειες να λεμε για να γελαμε.
Το οτι κυνηγηθηκε παλαιοτερα η φιλοσοφια κυνηγηθηκε αλλα δεν μπορουμε να ριχνουμε ευθυνη πια μονο σε φαντασματα του παρελθοντος.

Οσο για την "επιστημη", νομιζω οτι ασχολειται με το να μας παρεχει πληροφοριες και οχι πραγματικη γνωση. Ας μη παραλειψω να πω οτι η επιστημη σε καποιες περιπτωσεις αγγιζει τα ορια του απολυτου παραλογισμου οπως πχ στην θεωρια της εξελιξης. Η "επιστημη" ζητα να δει και γενικως αισθητικες αποδειξεις ενω η φιλοσοφια ζητα λογικες αποδειξεις.

Τελος παντων αυτα ειναι πολυ μεγαλα θεματα.

Για τον μυθο τωρα:

quote:
Dying_Incubus
Α΄ς σκεφτούμε όμως το θέμα λίγο πιο γενικά.
Ο βασικότερος λόγος για τον οποίον ο άνθρωπος δε μπορεί να γνωρίσει καινούρια πράγματα είναι οι περιορισμοί που του επιβάλλει ο ίδιος του ο νους.
Το κατά πόσο θα γνωρίσει μέρος της γνώσης εξαρτάται στο κατά πόσο θα καταφέρει να κάνει το άνοιγμα που θα τον αφήσει να δει καινούρια πράγματα.

Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν έκανα τον αποσυμβολισμό του Ιεχωβά, φίλε μου.


Ας εξετασουμε λοιπον το μυθο.Βλεπουμε λοιπον πως το περιβοητο δεντρο ειναι αποσυμβολισμενο αρα ξεκινουμε απο δω. Αφου δεν ειναι καποια συκια, αλλα το "δενδρο της γνωσης του καλου και του κακου". Και το οτι γευθηκαν οι ανθρωποι τον καρπο του ειναι το λεγομενο "προπατορικο αμαρτημα". Γιατι λοιπον ο μυθος παρουσιαζει την γνωση (του καλου και του κακου) ως κατι τοσο κακο;;; Γιατι ο νους- Ιεχωβας, οπως ερμηνευεις εσυ, καταρχας θελει να απαγορευσει στον ανθρωπο την γνωση του καλου και του κακου;;; Μονο αν εχω την γνωση του αληθινου καλου μπορω να το πραξω και να γινω καλυτερος ανθρωπος ετσι;;; Γιατι ο νους -Ιεχωβας μου το απαγορευει;;; Επομενως καποιος θα μπορουσε να πει οτι ο Ιεχωβας συμβολιζει ουσιαστικα την παρανοια του ανθρωπου που τον κρατα μακρια απο την γνωση του καλου. Ομως τοτε γιατι η ανυπακοη στην παρανοια- Ιεχωβα να θεωρειται το μεγαλυτερο αμαρτημα που εξοριζει τον ανθρωπο απο τον παραδεισο-ευτυχια;; Και πως ειναι δυνατον ενας θεος να συμβολιζει την ανθρωπινη παρανοια;;; Εδω υπαρχει ανυπερβλητο προβλημα σ'αυτη την ερμηνεια.


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Edited by - Ελεάτης on 27/07/2006 11:13:40

Edited by - Ελεάτης on 27/07/2006 11:15:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RiTaKi
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 11:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RiTaKi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ σας και απο εμενα..καλος σας βρηκα..νεο μελος ! Μολις ειδα αυτο το θεμα μου ηρθε στο μυαλο αυτο που ειχα ακουσει για τον ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ ΚΑΡΠΟ.Ετσι αποφασησα να διαβασω το φορουμ.επειδη ειμαι στη δουλεια..δεν προλαβα να διαβασω ολα τα σχολια..απλα θελα να ανεφερω αυτο που εχω ακουσει και μαλιστα απο παπα..

Ο ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΣ ΚΑΡΠΟΣ συμφωνα με τα λογια του παπα ηταν η παραφυσην ερωτικη πραξη ..πιστευω να καταλαβαινετε ..τα σχολια δικα σας :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 16:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ελεάτη, δε νομίζω οτι ο μύθος απεικονίζει την γνώση ως κάτι το κακό.
Ίσα - ίσα που η γνώση έχει ένα πολύ σημαντικό ρόλο στον κήπο της Εδέμ, βρίσκεται στο κέντρο του κήπου.
Ο άνθρωπος λοιπόν πρέπει να αρχίσει να την βιώνει και να την ανακαλύπτει όταν είναι έτοιμος.

Αλήθεια, δεν πιστεύεις οτι ο νους μας μπορεί να μας βάλει εμπόδια, παρωπίδες από το να φτάσουμε σε ένα ανώτερο σκαλοπάτι στην προσωπική μας εξέλιξη?
Κι όταν μιλάμε για νου εννοούμε τα πάθη μας, τις αδυναμίες μας, τους φόβους μας κι όλους εκείνους τους παράγοντες που μας κρατούν δέσμιους στο σημείο που βρισκόμαστε τώρα.
Αν θέλουμε, φίλε μου, να ανελιχθούμε ως οντότητες θα το κάνουμε σιγά - σιγά κι όταν είμαστε έτοιμοι.

Δε μπορούμε να σπάσουμε μονομιάς τις αλυσίδες με τις οποίες έχουμε δέσει τον εαυτό μας αμέσως και να τρέξουμε στο φως αμέσως γιατί μπορεί να μας τυφλώσει.
Θα χαλαρώσουμε τις αλυσίδες μας λίγο - λίγο και θα πλησιάζουμε στο φως αργά και σταθερά μέχρι να μας ζεστάνει κι όχι να μας κάψει.

Ο Αδάμ κι η Εύα οι οποίοι έφαγαν τον καρπό της απαγορευμένης γνώσης ήταν έτοιμοι να τον γευτούν?
Είχαν ολοκληρώσει την προσωπική τους πορεία προς την γνώση ή προσπάθησαν να τη λάβουν βιαστικά και χωρίς την εσωτερική τους διεργασία?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 20:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eλεατης οι χαρακτηρισμοιμου δεν απευθυνωταν σε σενα προσωπικα σεβομαι καθε ανθροπο οπου και αν πιστευει ειλικρινα.
ανδρεαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 00:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα αγαπημένα μου θέματα επανήρθε στο forum.

Κάνοντας μια καλοκαιρινή βόλτα από το topic, αισθάνθηκα την ανάγκη να αφήσω μερικά ακόμα αποτυπώματα σε ένα μοίρασμα αγάπης.

Πολλά μπορούμε να πούμε για το θέμα. Αλλά ίσως, θα έπρεπε να φτάσουμε σε ένα μέγεθος βάθους που να έχει ουσιαστικό νόημα η Γραφή για την καθημερινότητα μας.

Η καρδιά μου αισθάνεται ότι, το βαθύτερο νόημα που βγαίνει από το γεγονός του προπατορικού αμαρτήματος είναι όταν για μια σκέψη μας, για ένα λόγο μας, μια αποδοχή που κάνουμε, για ένα θέμα, μια απόφαση μας, μια επιλογή μας, και μια πράξη μας, η ΠΡΟΘΕΣΗ μας, έχει πονηρή δικαιολογία η άλλοθι. Κέρδος η ατομικό συμφέρον αδιαφορώντας για το υπόλοιπο σύμπαν. Θεωρώντας έως σύμπαν μόνο τον εαυτό μας.

Μπορεί, καθημερινά, κάθε στιγμή και λεπτό να πραγματοποιείται το προπατορικό αμάρτημα σε κάθε μας ενέργεια.

Θέλει πολύ μεγάλη διάκριση, αληθινή δικαιοσύνη και ταπεινοφροσύνη απέναντι στον εαυτό μας για να μπορέσουμε να δούμε την αλήθεια μας.

Αυτό όμως, έχει πολύ μεγάλο πόνο. Πόνο που προέχετε από τον εμπαθή εγωισμό μας και την υπερηφάνεια μας.

Όλοι μας υψώνουμε το ανάστη μας, και διαμαρτυρόμαστε για την κατάσταση που έχει φτάσει η ανθρωπότητα. Για το Θεο …

Αλλά τελικά ίσως το προπατορικό αμάρτημα να μας βάζει ακόμα δύο ερωτήματα μέσα στην καθημερινότητα μας.

Το πρώτο είναι να αναρωτηθούμε: Τη έκανα μέσα στην διάρκεια της ημέρας για τον εαυτό μου, για τον συνανθρώπου μου, για την Δημιουργία, για το Θεό μου … που ΔΕΝ έπρεπε να το κάνω.

Και το δεύτερο είναι να αναρωτηθούμε: Τη ΔΕΝ έκανα μέσα στην διάρκεια της ημέρας για τον εαυτό μου, για τον συνανθρώπου μου, για την Δημιουργία, για το Θεό μου … που έπρεπε να το κάνω.

Είναι δύσκολο να αποδεχόμαστε καθημερινά ουσιαστικά τον εμπαθή εγωισμό μας.

Μα, είναι το μόνο που μας θεραπεύει και μας ελευθερώνει.

Η μονή αλήθεια που έχουμε, είναι η Ειλικρίνεια μας. Με τον εαυτό μας, με τους συνανθρώπους μας, και με τον Δημιουργό μας.

Η θεραπεία του εγωισμού γίνεται δια της Ειλικρίνειας, την τήρηση των Εντολών του Χριστού και δια της Χάριτος.

Είναι αλήθεια ότι ίσως, να μην μπορέσουν όλοι να καταλάβουν τον συνειρμό των σκέψεων. Μερικά μπορεί να θεωρηθούν ξένα προς το θέμα. Τo θέμα παραμένει πολύ μεγάλο και δεν αναλύετε σε λίγες γραμμές. Κρατήσετε το μέλι.

Λίγους κόκκους από ψελλίσματα.

Συχωρέστε με, αν σας κούρασα.

Καλή συνέχεια στο topic.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 08:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Just_A_Man, προσωπικά δε με κούρασε το μήνυμα σου.

Θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με το μήνυμα σου και τις απόψεις που εκφράζεις, τόσο για την αναγνώριση της αλήθειας μας όσο και για τον εγωϊσμό μας και την προσπάθεια μας να τον περιορίσουμε.

Σε όλα αυτά ίσως να μην έχει πρωτεύοντα ρόλο η πίστη μας προς κάτι το θείο και το προς τα που είναι αυτή προσανατολισμένη όσο να βρεις μια "βοήθεια" για να βαδίσεις στο μονοπάτι σου.

Άντε να κάνουμε μια προσπάθεια να αποσυμβολίσουμε και το μύθο τώρα ώστε να δούμε τι δίδαγμα έχει να μας αφήσει.

Για περάστε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 11:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Dying_Incubus ο Θεος απαγορευει στον ανθρωπο να γευτει την γνωση του καλου και του κακου οχι προσωρινα δηλαδη μεχρι να ειναι ετοιμος αλλα για παντα. Δεν αναφερεται ουτε υπονοειται πουθενα ο "ορος" της ετοιμοτητας του ανθρωπου.

Επισης αναφερεις:

quote:
Αλήθεια, δεν πιστεύεις οτι ο νους μας μπορεί να μας βάλει εμπόδια, παρωπίδες από το να φτάσουμε σε ένα ανώτερο σκαλοπάτι στην προσωπική μας εξέλιξη?
Κι όταν μιλάμε για νου εννοούμε τα πάθη μας, τις αδυναμίες μας, τους φόβους μας κι όλους εκείνους τους παράγοντες που μας κρατούν δέσμιους στο σημείο που βρισκόμαστε τώρα.
Αν θέλουμε, φίλε μου, να ανελιχθούμε ως οντότητες θα το κάνουμε σιγά - σιγά κι όταν είμαστε έτοιμοι.

Ο νους, τα εμποδια, τα παθη, οι αδυναμιες, η ετοιμοτητα σε ποια δεδομενα του μυθου στηριζονται, ποια αποσυμβολιζουν;;; Γιατι νομιζω, αγαπητε, οτι αυτα περισσοτερο θελεις να τα δεις στο μυθο παρα προκυπτουν απο αυτον.

Λοιπον ας δουμε καποια σημεια απο το πρωτοτυπο που παρουσιαζουν κατα τη γνωμη μου ιδιαιτερο ενδιαφερον:

"Του εδωσε αυτην την εντολη:" Απο ολα τα δεντρα του κηπου μπορεις να τρως. Απο το δεντρο ομως της γνωσης του καλου και του κακου να μη φας. γιατι την ιδια μερα που θα φας απο αυτο, εξαπαντος θα πεθανεις." ΓΕΝΕΣΙΣ 2, 15-17

Περισσοτερο σαν απειλη μοιαζει η εντολη παρα σαν συμβουλη. Γιατι η γνωση του καλου και του κακου θα φερει το θανατο;;; Ας δουμε και την αποψη του οφεως.

"Ειπε λοιπον το φιδι στη γυναικα: "Αληθεια ειπε ο θεος να μη φατε απο κανενα δεντρο του κηπου;;" Η γυναικα του απαντησε: "Μπορουμε να φαμε καρπους απο ολα τα δεντρα, εκτος απο εκεινο που βρισκεται στη μεση του κηπου. Ο Θεος ειπε να μη φαμε τον καρπο του γιατι θα πεθανουμε" Τοτε το φιδι ειπε στη γυναικα: "Οχι βεβαια! Δε θα πεθανετε, ξερει ομως ο Θεος οτι την ημερα που θα φατε απ' αυτο, θα ανοιχτουν τα ματια σας και θα γινετε σαν θεοι, και θα γνωριζετε το καλο και το κακο"
ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 1-5

Το φιδι λοιπον ειναι σαν να μιλαει η φωνη της λογικης, της ελληνικης φιλοσοφιας εναντι της τυφλης υπακοης. Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω και τα λογια του στηριζουν την ερμηνεια μου. Επισης το φιδι ως συμβολο ειναι απο τα ζωα- συμβολα αρκετων και σημαντικων ελληνων θεων, οπως της Δημητρας, του Διονυσου της Εκατης αλλα και το σημαντικοτερο της Αθηνας, θεας της σοφιας.(http://www.artofwise.gr/html/categories_content/symvola/ierasimvolaellinontheon.html) Ωστε και αυτο το στοιχειο στηριζει την ερμηνεια μου.

Επειτα για να δουμε τι συνεβη μετα την βρωση του καρπου:
"Η γυναικα ειδε οτι οι καρποι του δεντρου ηταν ευγευστοι, ελκυστικοι και ξεσηκωναν την επιθυμια για την αποκτηση γνωσης. Πηρε, λοιπον, απο τους καρπους και εφαγε. Εδωσε και στον ανδρα της που ηταν μαζι της, και εφαγε κι αυτος. Τοτε ανοιξαν τα ματια και των δυο και καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Εραψαν, λοιπον, φυλλα συκιας και εφτιαξαν καλυμματα για να σκεπασουν τη γυμνια τους." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 6-7

Λοιπον εχουμε: επιθυμια για την αποκτηση γνωσης, βρωση του καρπου της γνωσεως του καλου και του κακου, ανοιξαν τα ματια τους, καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Και ερωτω ποια ειναι η γυμνια τους;;;. Η πνευματικη μηπως;;; Αλλο ενα στηριγμα στην ερμηνεια που παρεθεσα.

Επειτα ακολουθει η κωμικη φαση οπου ο Θεος ψαχνει τους πρωτοπλαστους στον κηπο, τους ρωτα αν εφαγαν απο τον απαγορευμενο καρπο (δεν τα γνωριζει αυτα φαινεται και τους κατσαδιαζει, ριχνει μαλιστα απο μια καταρα στον καθενα και επειτα γινεται η μεγαλη αποκαλυψη:

"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23

Καταρχας τι εννοει με το "ενας απο μας";;;. Ειναι πολλοι τελικα η θεοι;;

Προσοχη σε αυτο το αποσπασμα: Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΦΕΩΣ. Απιστευτο;;; Παραδεχεται οτι αφου ο ανθρωπος εμαθε το καλο και το κακο εγινε σαν αυτον και μπορει να ζησει αιωνια. Ετσι τον πεταει απο τον παραδεισο. Τα σχολια περιτευουν.

Νομιζω οτι οσο περισσοτερο "σκαλιζουμε" τον μυθο τοσο περισσοτερο θα επιβεβαιωνεται η ερμηνεια μου.

Α και ΖΗΤΩ Ο ΟΦΙΣ! που μας ανοιξε τα ματια


ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 13:36:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια γρήγορη απάντηση:

quote:
Αγαπητε Dying_Incubus ο Θεος απαγορευει στον ανθρωπο να γευτει την γνωση του καλου και του κακου οχι προσωρινα δηλαδη μεχρι να ειναι ετοιμος αλλα για παντα. Δεν αναφερεται ουτε υπονοειται πουθενα ο "ορος" της ετοιμοτητας του ανθρωπου.

Αν είχες "θητεύσει" στο χώρο της Ορθόδοξης Εκκλησίας (αυτό που είπες για "ομολογητής") θα ήξερες ότι ο δρόμος προς τη θέωση, τη γνώση του Θεού είναι μια διαδικασία προοδευτική.
Μάλλον λοιπόν κάτι τρέχει και εμείς δεν το γνωρίζουμε.

Τα πάντα στη φύση ακολουθούν μια προοδευτική πορεία και εξέλιξη, γιατί όχι και οι πρωτόπλαστοι;;;;

quote:
Ο νους, τα εμποδια, τα παθη, οι αδυναμιες, η ετοιμοτητα σε ποια δεδομενα του μυθου στηριζονται, ποια αποσυμβολιζουν;;; Γιατι νομιζω, αγαπητε, οτι αυτα περισσοτερο θελεις να τα δεις στο μυθο παρα προκυπτουν απο αυτον.
Λοιπον ας δουμε καποια σημεια απο το πρωτοτυπο που παρουσιαζουν κατα τη γνωμη μου ιδιαιτερο ενδιαφερον:
"Του εδωσε αυτην την εντολη:" Απο ολα τα δεντρα του κηπου μπορεις να τρως. Απο το δεντρο ομως της γνωσης του καλου και του κακου να μη φας. γιατι την ιδια μερα που θα φας απο αυτο, εξαπαντος θα πεθανεις." ΓΕΝΕΣΙΣ 2, 15-17
Περισσοτερο σαν απειλη μοιαζει η εντολη παρα σαν συμβουλη. Γιατι η γνωση του καλου και του κακου θα φερει το θανατο;;; Ας δουμε και την αποψη του οφεως.
"Ειπε λοιπον το φιδι στη γυναικα: "Αληθεια ειπε ο θεος να μη φατε απο κανενα δεντρο του κηπου;;" Η γυναικα του απαντησε: "Μπορουμε να φαμε καρπους απο ολα τα δεντρα, εκτος απο εκεινο που βρισκεται στη μεση του κηπου. Ο Θεος ειπε να μη φαμε τον καρπο του γιατι θα πεθανουμε" Τοτε το φιδι ειπε στη γυναικα: "Οχι βεβαια! Δε θα πεθανετε, ξερει ομως ο Θεος οτι την ημερα που θα φατε απ' αυτο, θα ανοιχτουν τα ματια σας και θα γινετε σαν θεοι, και θα γνωριζετε το καλο και το κακο"
ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 1-5
Το φιδι λοιπον ειναι σαν να μιλαει η φωνη της λογικης, της ελληνικης φιλοσοφιας εναντι της τυφλης υπακοης. Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω και τα λογια του στηριζουν την ερμηνεια μου. Επισης το φιδι ως συμβολο ειναι απο τα ζωα- συμβολα αρκετων και σημαντικων ελληνων θεων, οπως της Δημητρας, του Διονυσου της Εκατης αλλα και το σημαντικοτερο της Αθηνας, θεας της σοφιας.(http://www.artofwise.gr/html/categories_content/symvola/ierasimvolaellinontheon.html) Ωστε και αυτο το στοιχειο στηριζει την ερμηνεια μου.

Ελεάτη,
Αν στα παραπάνω αντικαταστήσουμε το Θεό με έναν πατέρα και τους πρωτόπλαστους με ένα μικρό παιδάκι, για πες μου, πώς θα σου φάνταζαν, σαν συμβουλές-προτροπές ή σαν απειλές;;
Αγνοείς, θαρρώ ηθελημένα, κάτι. Λέει: τη μέρα που θα φάτε από αυτό θα πεθάνετε! Δεν λέει πουθενά ότι θα σας σκοτώσω!
Είναι λοιπόν στην ελευθερία τους να επιλέξουν το θάνατό τους. Βλέπουμε κάτι το παράλογο! Παρόλο που γνωρίζουν ότι η ενέργειά τους αυτή θα επέφερε το θάνατο, εμπιστεύονται το φίδι, το ύπουλο φίδι (δεν θα το βάφτιζα λογική της ελληνικής φιλοσοφίας, όπως έκανες εσύ γιατί από μόνος σου κακοχαρακτηρίζεις κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρος).
Θεωρείς απαραίτητο ότι ο άνθρωπος γενικότερα, αλλά και οι πρωτόπλαστοι συγκεκριμένα, έπρεπε οπωσδήποτε να γνωρίσει-σουν την ύπαρξη του κακού;; Γιατί; Ποια η χρησιμότητά του στη ζωή μας;; Εκτός κι αν θεωρείς ότι η γνώση του κακού είναι χαρακτηριστικό της λογικής και της φιλοσοφίας και ειδικότερα η ελληνικής φιλοσοφία;;


quote:
Επειτα για να δουμε τι συνεβη μετα την βρωση του καρπου:
"Η γυναικα ειδε οτι οι καρποι του δεντρου ηταν ευγευστοι, ελκυστικοι και ξεσηκωναν την επιθυμια για την αποκτηση γνωσης. Πηρε, λοιπον, απο τους καρπους και εφαγε. Εδωσε και στον ανδρα της που ηταν μαζι της, και εφαγε κι αυτος. Τοτε ανοιξαν τα ματια και των δυο και καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Εραψαν, λοιπον, φυλλα συκιας και εφτιαξαν καλυμματα για να σκεπασουν τη γυμνια τους." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 6-7
Λοιπον εχουμε: επιθυμια για την αποκτηση γνωσης, βρωση του καρπου της γνωσεως του καλου και του κακου, ανοιξαν τα ματια τους, καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Και ερωτω ποια ειναι η γυμνια τους;;;. Η πνευματικη μηπως;;; Αλλο ενα στηριγμα στην ερμηνεια που παρεθεσα.
Επειτα ακολουθει η κωμικη φαση οπου ο Θεος ψαχνει τους πρωτοπλαστους στον κηπο, τους ρωτα αν εφαγαν απο τον απαγορευμενο καρπο (δεν τα γνωριζει αυτα φαινεται και τους κατσαδιαζει, ριχνει μαλιστα απο μια καταρα στον καθενα και επειτα γινεται η μεγαλη αποκαλυψη:
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23
Καταρχας τι εννοει με το "ενας απο μας";;; . Ειναι πολλοι τελικα η θεοι;;
Προσοχη σε αυτο το αποσπασμα: Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΦΕΩΣ. Απιστευτο;;; Παραδεχεται οτι αφου ο ανθρωπος εμαθε το καλο και το κακο εγινε σαν αυτον και μπορει να ζησει αιωνια. Ετσι τον πεταει απο τον παραδεισο. Τα σχολια περιτευουν.
Νομιζω οτι οσο περισσοτερο "σκαλιζουμε" τον μυθο τοσο περισσοτερο θα επιβεβαιωνεται η ερμηνεια μου.
Α και ΖΗΤΩ Ο ΟΦΙΣ! που μας ανοιξε τα ματια

Δεν καταλαβαίνω αν ηθελημένα ή όχι συγχέεις τη γνώση γενικότερα με "τη γνώση του καλού και του πονηρού";;

Στον παράδεισο υπήρχαν και άλλα δένδρα, από τα οποία μπορούσαν να τρώνε οι πρωτόπλαστοι, τα οποία αν δεχθούμε τη συμβολικότητα που και εσύ αναφέρεις, θα μπορούσαμε να δεχθούμε ότι επρόκειτο για δένδρα αρετών, σοφίας, ανδρείας, φιλίας, αγάπης, …….. έτσι δεν είναι;

Βλέπουμε ότι οι πρωτόπλαστοι ήταν ελεύθεροι να επιλέξουν τη ζωή ή το θάνατο. Μα επιτέλους, αφού τα είχαν όλα, τόσο πολύ απαραίτητο ήταν να γνωρίσουν ότι υπήρχε και το κακό;;
Μήπως για το ατόπημά τους αυτό φταίει η "ανωριμότητά" τους;;

Γνωρίζουμε πως στον παράδεισο υπήρχαν τουλάχιστον δύο δένδρα από το οποία δεν επιτρεπόταν, προσωρινά πιστεύω, να φάνε: το δένδρο της γνώσης του καλού και του κακού και το δένδρο της αιωνιότητας. Ίσως να υπήρχαν και άλλα δένδρα αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ!!

Για να καταλάβω βρε Ελεάτη, το ότι συνειδητοποίησαν τη γύμνια τους, εσύ το θεωρείς κατάκτηση;;
Δηλαδή, έως εκείνη τη στιγμή που ζούσαν γυμνοί και άνετοι, είχαν κάτι λιγότερο απ' ότι τώρα που έψαχναν να βρουν φύλλα για να σκεπάσουν τη γύμνια τους (ερμήνευσε όπως θες εσύ τη γύμνια). Εγώ θα έλεγα πώς, αντιθέτως, χάρη στο ύπουλο φίδι (το οποίο εσύ του έδωσες ταυτότητα), η ζωή τους γίνεται πιο δύσκολη και δεν τους προσφέρει τίποτα το επιπλέον θετικό.

Κοίτα αν δεις τώρα πόσο παρερμηνεύεις κάτι προκειμένου να του δώσεις μια άσχημη εντύπωση.
Εγώ όμως θα προσπαθήσω να αποκαταστήσω κάπως αυτό που εσύ προσπαθείς να κάνεις.

Ενώ ο Θεός πατέρας γνώριζε αυτό που συνέβη, παρόλα αυτά, κάνει πως δεν ξέρει τίποτα και τους καλεί, ενώ αυτοί τρέχουν να κρυφτούν!! Τα μικρά μωρά είναι πιο αγαθά από τους "πεπτωκότες" ήδη πρωτόπλαστους, αφού κι αν είναι γυμνά και τα φωνάξει ο πατέρας τους, τρέχουν προς αυτόν!!

Ορίστε λοιπόν που η βρώση του απαγορευμένου καρπού της γνώσης της πονηρίας αρχίζει να δίνει το αποτέλεσμα. Ο όφις επέτυχε το σκοπό του.
Ενώ ο Θεός Πατέρας προσπαθεί να επικοινωνήσει μαζί τους, όπως συνήθιζε να κάνει, αυτοί τρέχουν να κρυφτούν!! Καλεί τον Αδάμ και του λέει "παιδί μου, που είσαι; τι συμβαίνει; γιατί άλλαξε τόσο η συμπεριφορά σου".
Αδαμ: "τη φωνή σου άκουσα και έτρεξα να κρυφτώ γιατί είμαι γυμνός"!

Γιατί βρε Ελεάτη; Γιατί έως και πριν να φάει το "μήλο" δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα στη σχέση τους;;
Μήπως άλλαξε κάτι στο Θεό Πατέρα; Μήπως είχε κάποιο πρόβλημα ο Θεός Πατέρας έως τότε που τα παιδιά του ήταν γυμνά;;Όχι!!!

Είναι η πονηρία που μπήκε και ριζώθηκε στους πρωτόπλασουτς η αιτία τους απομακρύνει από τον Πατέρα του και τους καταδικάζει!!!

Κι όμως, αντί να συνειδητοποιήσει ο Αδάμ το λάθος του, και να ζητήσει συγχώρεση για την πράξη του και να ψάξει τη στοργή και κατανόηση στην αγκαλιά του πατέρα του (που σίγουρα θα τον συγχωρούσε), η πονηρία που ριζώθηκε πια μέσα του, τον οδηγεί να σκαρφιστεί την απάντηση:
"Η Γυναίκα που εσύ μου έδωσες (δηλαδή δικό σου το φταίξιμο Πατέρα γιατί εσύ μου έδωσες αυτή τη γυναίκα), αυτή με ξεγέλασε και έφαγα από τον απαγορευμένο καρπό!"

Ο Θεός Πατέρας ρωτάει και την γυναίκα, αλλά και αυτή προσπαθεί να μεταφέρει αλλού την ευθύνη. Δεν περνά καν από το μυαλό της να παραδεχτεί το ατόπημά της και να ζητήσει συγχώρεση.

Τι πιο απλό θα ήταν από το να παραδεχθούν το σφάλμα τους και να ζητήσουν συγχώρεση από τον Πατέρα τους;;

Το δηλητήριο όμως του φιδιού τους είχε ήδη κυριεύσει και προτίμησαν να ενεργήσουν και οι δύο εγωιστικά και με πονηρία από το να προτιμήσουν την αγκαλιά τους Πατέρα τους.

Αυτό δεν συμβαίνει άλλωστε και σήμερα;;
Πόσοι είναι αυτοί που αναγνωρίζουν τα λάθη τους και ζητούν συγχώρεση;;

***Ευτυχώς που δεν πρόλαβαν να φάνε και από το δένδρο της αιωνιότητας γιατί τότε το κακό, η πονηρία θα διαιωνιζόταν!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 16:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεάτη, νομίζω πως από την αρχή που προσπάθησα να αποσυμβολίσω τον Ιεχωβά στο μύθο των πρωτόπλαστων ανέφερα οτι θα καταθέσω κάποιες δικές μου σκέψεις...
Δεν ανέφερα οτι στηρίζονται κάπου όπως δεν στηρίζονται κάπου κι οι δικές σου.
Ένας μύθος μπορεί να αποσυμβολιστεί με περισσότερους από έναν τρόπο, εξαρτάται πως τον εκλαμβάνει αυτός που τον αποσυμβολίζει, σωστά?

quote:
Περισσοτερο σαν απειλη μοιαζει η εντολη παρα σαν συμβουλη. Γιατι η γνωση του καλου και του κακου θα φερει το θανατο;;; Ας δουμε και την αποψη του οφεως.

Μα, φίλε μου, σου είχα πει την άποψη μου για τον θάνατο που θα επέφερε η βρώση του καρπού της γνώσης του καλού και του κακού.
Όταν δεν είσαι έτοιμος να λάβεις την γνώση κι επιχειρήσεις να τη λάβεις βιαστικά και χωρίς να έχεις ακολουθήσει μια εσωτερική διεργασία που θα σε οδηγήσει φυσικά σ' αυτήν, τότε είναι πολύ πιθανό αυτή να σε καταστρέψει.

quote:
Λοιπον εχουμε: επιθυμια για την αποκτηση γνωσης, βρωση του καρπου της γνωσεως του καλου και του κακου, ανοιξαν τα ματια τους, καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Και ερωτω ποια ειναι η γυμνια τους;;;. Η πνευματικη μηπως;;;

Ακριβώς, αγαπητέ!
Η πνευματική τους γύμνια...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 17:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν δεν είσαι έτοιμος να λάβεις την γνώση κι επιχειρήσεις να τη λάβεις βιαστικά και χωρίς να έχεις ακολουθήσει μια εσωτερική διεργασία που θα σε οδηγήσει φυσικά σ' αυτήν, τότε είναι πολύ πιθανό αυτή να σε καταστρέψει.

Αυτό ακριβώς συμβαίνει σήμερα.

Ο άνθρωπος, ούτε ακόμη και σήμερα, είναι έτοιμος-ικανός να αναλάβει το "τιμόνι" της γνώσης γενικότερα, και να οδηγήσει την ανθρωπότητα στην υλική αλλά και πολύ περισσότερο στην πνευματική πρόοδο.

Δεν έχουμε παρά να δούμε πώς ο άνθρωπος διαχειρίζεται την ισχύ που κατέχει και θα καταλάβουμε την "ανωριμότητά" του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 11:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναφερω αυτό το συγκλονιστικο αποσπασμα γιατι δεν σχολιαστηκε (τυχαιως;;;)
quote:
Ελεατης
"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23
Καταρχας τι εννοει με το "ενας απο μας";;; . Ειναι πολλοι τελικα η θεοι;;
Προσοχη σε αυτο το αποσπασμα: Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΦΕΩΣ. Απιστευτο;;; Παραδεχεται οτι αφου ο ανθρωπος εμαθε το καλο και το κακο εγινε σαν αυτον και μπορει να ζησει αιωνια. Ετσι τον πεταει απο τον παραδεισο. Επομενως περι του δεντρου της γνωσεως του καλου και του κακου ο Θεος ψευδεται και ο Οφις λεει την αληθεια.

Λοιπον…

quote:
ΨηλοςΑν είχες "θητεύσει" στο χώρο της Ορθόδοξης Εκκλησίας (αυτό που είπες για "ομολογητής") θα ήξερες ότι ο δρόμος προς τη θέωση, τη γνώση του Θεού είναι μια διαδικασία προοδευτική.

Αγαπητε Ψηλε εισαι λιγακι απροσεκτος. Γιατι αν προσεχες θα εβλεπε ότι στο μυθο το φιδι είναι αυτό που παρακινει στη θεωση, στην ομοιωση με το θειο. Αντιθετα ο Ιεχωβας διωχνει τους ανθρωπους από το παραδεισο μονο και μονο για να μη γινουν σαν και αυτόν.


quote:
ΨηλοςΑγνοείς, θαρρώ ηθελημένα, κάτι. Λέει: τη μέρα που θα φάτε από αυτό θα πεθάνετε! Δεν λέει πουθενά ότι θα σας σκοτώσω!
Είναι λοιπόν στην ελευθερία τους να επιλέξουν το θάνατό τους. Βλέπουμε κάτι το παράλογο! Παρόλο που γνωρίζουν ότι η ενέργειά τους αυτή θα επέφερε το θάνατο, εμπιστεύονται το φίδι, το ύπουλο φίδι (δεν θα το βάφτιζα λογική της ελληνικής φιλοσοφίας, όπως έκανες εσύ γιατί από μόνος σου κακοχαρακτηρίζεις κάτι για το οποίο δεν είσαι σίγουρος).
Θεωρείς απαραίτητο ότι ο άνθρωπος γενικότερα, αλλά και οι πρωτόπλαστοι συγκεκριμένα, έπρεπε οπωσδήποτε να γνωρίσει-σουν την ύπαρξη του κακού;; Γιατί; Ποια η χρησιμότητά του στη ζωή μας;; Εκτός κι αν θεωρείς ότι η γνώση του κακού είναι χαρακτηριστικό της λογικής και της φιλοσοφίας και ειδικότερα η ελληνικής φιλοσοφία;;

Σφαλεις Ψηλε. Γιατι ο Θεος ψευδεται!!! Και ο Οφις λεει την αληθεια. Το παραδεχεται στο ασχολιαστο ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23. Καλα εκαναν και εμπιστευθηκαν το φιδι , γιατι ελεγε την αληθεια, κακως μετα το μετανοιωσαν και ειπαν ότι εξαπατηθηκαν φοβουμενοι τον ισχυρο Πατερα. Τρομοκρατια κανονικη ε;;;; Για πια ελευθερια μιλαμε τωρα..
Ναι είναι απαραιτητο να γνωρισεις το κακο για να το αποφυγεις αλλα και να εκτιμησεις το καλο. Η γνωση του καλου και του κακου πανε μαζι και στο δεντρο όπως υπαρχουν και τα δυο στον κοσμο. Επομενως αφου δεν γνωριζαν το κακο δεν γνωριζαν και το καλο. Και ποιος Θεος απαγορευει την γνωση του καλου;; Οποιος εχει συμφερον να στερησει τους ανθρωπους απο την σπουδαιοτερη γνωση και να τους αφησει στο σκοταδι Η γνωση μονο καλο κανει.

quote:
ΨηλοςΣτον παράδεισο υπήρχαν και άλλα δένδρα, από τα οποία μπορούσαν να τρώνε οι πρωτόπλαστοι, τα οποία αν δεχθούμε τη συμβολικότητα που και εσύ αναφέρεις, θα μπορούσαμε να δεχθούμε ότι επρόκειτο για δένδρα αρετών, σοφίας, ανδρείας, φιλίας, αγάπης, …….. έτσι δεν είναι;
Γνωρίζουμε πως στον παράδεισο υπήρχαν τουλάχιστον δύο δένδρα από το οποία δεν επιτρεπόταν, προσωρινά πιστεύω, να φάνε: το δένδρο της γνώσης του καλού και του κακού και το δένδρο της αιωνιότητας. Ίσως να υπήρχαν και άλλα δένδρα αλλά δεν θα το μάθουμε ποτέ!!

Μα τι μου λες τωρα Ψηλε! Την συμβολικοτητα του δεντρου της γνωσης του καλου και του κακου δεν την αναφερω εγω αλλα ο μυθος, η Παλαια διαθηκη. Τα αλλα δεντρα είναι ανωνυμα και δεν ξερουμε τι προσεφεραν και φυσικα και δεν μπορουμε να δεχθουμε αυτά που λες. Και το τι πιστευεις εσυ δεν βοηθαει σε τιποτα. Πουθενα δεν αναφερεται ότι δεν επιτρεποταν προσωρινα να φανε. Πουθενα δεν αναφερεται ότι αργοτερα όταν θα ηταν ετοιμοι θα μπορεσουν να φανε. Μη φανταζεστε πραγματα που σας βολευουν! Τους απαγορευεται να γευτουν τον καρπο με μια ψευτικη απειλη! Και μετα την ανυπακοη στο ψεμα ο Θεος φοβαται μη γινει ο ανθρωπος σαν και αυτόν και τον διωχνει από τον παραδεισο. Αυτά τα λεει το κειμενο όχι εγω.
quote:
ΨηλοςΒλέπουμε ότι οι πρωτόπλαστοι ήταν ελεύθεροι να επιλέξουν τη ζωή ή το θάνατο. Μα επιτέλους, αφού τα είχαν όλα, τόσο πολύ απαραίτητο ήταν να γνωρίσουν ότι υπήρχε και το κακό;;
Μήπως για το ατόπημά τους αυτό φταίει η "ανωριμότητά" τους;;
Για να καταλάβω βρε Ελεάτη, το ότι συνειδητοποίησαν τη γύμνια τους, εσύ το θεωρείς κατάκτηση;;
Δηλαδή, έως εκείνη τη στιγμή που ζούσαν γυμνοί και άνετοι, είχαν κάτι λιγότερο απ' ότι τώρα που έψαχναν να βρουν φύλλα για να σκεπάσουν τη γύμνια τους (ερμήνευσε όπως θες εσύ τη γύμνια). Εγώ θα έλεγα πώς, αντιθέτως, χάρη στο ύπουλο φίδι (το οποίο εσύ του έδωσες ταυτότητα), η ζωή τους γίνεται πιο δύσκολη και δεν τους προσφέρει τίποτα το επιπλέον θετικό.

Δεν ηταν ελευθεροι να επιλεξουν φιλε μου. Και οχι μονο δεν τα ειχαν ολα αλλα δεν ειχαν και το σπουδαιοτερο την γνωση του καλου και του κακου. Αυτη η γνωση τους απαγορευτηκε και του κρατησε γυμνους μεχρι να ακολουθησουν τις συμβουλες του Οφεως. Εξοριστηκαν όχι λογο του φιδιου, όχι λογω του καρπου αλλα λογω της ανυπακοης σε μια ψευτικη εντολη του Θεου. Ο θεος τους πεταξε εξω από τον παραδεισο γιατι παρακουσαν την εντολη του και τους φοβηθηκε! (ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23)
Ευλογια ηταν για αυτους να συνειδητοποιησουν τη γυμνια τους και να αγωνιστουν για να την εξαλειψουν. Και ναι η ζωη τους γινεται πιο δυσκολη αλλα τιποτα καλο δεν γινεται ευκολα, «τα αγαθα κοποις κτωνται». Ακομη και αυτό ταιριαζει με την ερμηνεια μου. Ο παραδεισος είναι η ευκολια της αμαθειας και της απαιδευσιας ενώ ο δρομος της αρετης, της αυτογνωσιας είναι δυσκολος. Για να μπεις όμως σ’αυτό το δρομο πρεπει να συνειδητοποιησεις την κατασταση σου, να σου ανοιξει τα ματια ενας Οφις.

quote:
ΨηλοςΓιατί βρε Ελεάτη; Γιατί έως και πριν να φάει το "μήλο" δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα στη σχέση τους;;
Μήπως άλλαξε κάτι στο Θεό Πατέρα; Μήπως είχε κάποιο πρόβλημα ο Θεός Πατέρας έως τότε που τα παιδιά του ήταν γυμνά;;Όχι!!!
Είναι η πονηρία που μπήκε και ριζώθηκε στους πρωτόπλασουτς η αιτία τους απομακρύνει από τον Πατέρα του και τους καταδικάζει!!!

Ο «Θεος Πατερας» φυσικα δεν ειχε προβλημα για την γυμνια αφου ετσι του εδειχναν τυφλη υπακοη. Δεν είναι η πονηρια που ριζωθηκε σους πρωτοπλαστους αλλα η επιθυμια γνωσης που τους ανοιξε τα ματια και ετσι συνειδητοποιησαν τη γυμνια τους:
quote:
"Η γυναικα ειδε οτι οι καρποι του δεντρου ηταν ευγευστοι, ελκυστικοι και ξεσηκωναν την επιθυμια για την αποκτηση γνωσης. Πηρε, λοιπον, απο τους καρπους και εφαγε. Εδωσε και στον ανδρα της που ηταν μαζι της, και εφαγε κι αυτος. Τοτε ανοιξαν τα ματια και των δυο και καταλαβαν οτι ηταν γυμνοι. Εραψαν, λοιπον, φυλλα συκιας και εφτιαξαν καλυμματα για να σκεπασουν τη γυμνια τους." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 6-7

Και τωρα μπορει να πει κανεις ότι συμβαινει το ιδιο. Αν δεις εμενα σαν το φιδι (τιμη μου) , το δογμα σας σαν τον Θεο και εσενα σαν πρωτοπλαστο. Ο μυθος συμβαινει ακριβως αυτή την στιγμη που μιλαμε!!!!! Εσυ επιλεγεις τι θα πιστεψεις. Βεβαια ειστε προκατειλημενοι απεναντι σε κάθε «Φιδι» γιατι το δογμα σου(Θεος) φροντισε με συμβουλες-απειλες-απαγορευσεις για αυτό. Δυσκολα αφηνει κανεις τον ευκολο δρομο της πιστης(παραδεισο) για τον δυσκολο δρομο της αληθινης γνωσης.
quote:
ΨηλοςΤι πιο απλό θα ήταν από το να παραδεχθούν το σφάλμα τους και να ζητήσουν συγχώρεση από τον Πατέρα τους;;

Μα δεν εσφαλαν. Γιατι ο Οφις τους ειπε την αληθεια. Τα ξαναειπα πιο πανω. Το σφαλμα τους ηταν ότι υποχωρησαν μπροστα στο Θεο και ειπαν ότι εξαπατηθηκαν από το Φιδι ενώ ουσιαστικα τους εξαπατουσε ο Θεος (ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23) ο οποιος τους πεταξε εξω από τον παραδεισο της αμαθειας γιατι φοβηθηκε μην μετατραπουν σε Φιδια και ανοιξουν τα ματια και αλλων γυμνων πιστων.


quote:
Dying_IncubusΔεν ανέφερα οτι στηρίζονται κάπου όπως δεν στηρίζονται κάπου κι οι δικές σου.
Ένας μύθος μπορεί να αποσυμβολιστεί με περισσότερους από έναν τρόπο, εξαρτάται πως τον εκλαμβάνει αυτός που τον αποσυμβολίζει, σωστά?
Μα, φίλε μου, σου είχα πει την άποψη μου για τον θάνατο που θα επέφερε η βρώση του καρπού της γνώσης του καλού και του κακού.
Όταν δεν είσαι έτοιμος να λάβεις την γνώση κι επιχειρήσεις να τη λάβεις βιαστικά και χωρίς να έχεις ακολουθήσει μια εσωτερική διεργασία που θα σε οδηγήσει φυσικά σ' αυτήν, τότε είναι πολύ πιθανό αυτή να σε καταστρέψει.

Η ερμηνεια που παραθετουμε πρεπει να στηριζεται και να εξηγει ολα τα δεδομενα του μυθου. Δεν είναι δυνατον να να φανταζομαστε πραγματα που ουτε στηριζονται πουθενα ουτε εξηγουν τα υπολοιπα δεδομενα του μυθου. Δεν αναφερεται πουθενα η εννοια της ετοιμοτητας , το βιαστικα που αναφερεις. Ο Θεος απαγορευει μια για παντα και όχι προσωρινα.

ΥΓ:Και να πω κατι τελευταιο. Το «Ερευνατε τας γραφας» όπως βλεπετε δεν συμφερει και πολύ.



ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 12:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεάτη,
Ενώ δέχεσαι για το σημερινό άνθρωπο ότι πρέπει να ακολουθήσει μια πορεία για την πνευματική του πρόοδο, την κατάκτηση των αρετών .....

δεν δέχεσαι ότι το ίδιο πράγμα θα έπρεπε να συμβεί και για τους πρωτόπλαστους, και απαιτείς, με τη βοήθεια του φιδιού, να κάνουν βήμα μεγαλύτερο από την πνευματική τους ωριμότητα!!

Μου λες "αυτό που λες ψηλέ δεν το αναφέρει πουθενά".
Γιατί; μήπως κάποια πράγματα που λες εσύ τα αναφέρει πουθενά;;;

Χάριν του διαλόγου όμως τα δεχόμαστε ως συμπεράσματα, ο καθένας μας, για να κάνουμε διάλογο και βλέπουμε κατά πόσο στέκουν ή όχι, σωστά;;

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.
Αν ο Θεός δεν ήθελε ο άνθρωπος κάποια στιγμή να γευτεί τον καρπό του δένδρου της γνώσης του καλού και του πονηρού, τότε γιατί το φύτεψε στον Παράδεισο;;
Αυτός που δημιούργησε τα πάντα δεν θα μπορούσε να μην το είχε δημιουργήσει καν;;

Όχι μόνο το καρπό αυτό ήθελε ο Θεός να γευτούν τα παιδιά του, αλλά τους προόριζε να γευτούν και τον καρπό που θα τους χάριζε και την αθανασία!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 14:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεάτη, πιστεύω οτι σου εξήγησα όλα τα δεδομένα του μύθου.
Τώρα αν δεν σε ικανοποποιούν, τι να πω?
Δεν πειράζει.

Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις κάτι το οποίο έχεις αναφέρει λίγες φορές και θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το ερμηνεύεις.

Το φίδι πως προκύπτει οτι στο μύθο συμβολίζει την αρχαία ελληνική φιλοσοφία?
Το φίδι έχει συμβολικό χαρακτήρα στη μυθολογία διαφόρων λαών, γιατί επέλεξες την αρχαία ελληνική?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 11:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος
Ελεάτη,
Ενώ δέχεσαι για το σημερινό άνθρωπο ότι πρέπει να ακολουθήσει μια πορεία για την πνευματική του πρόοδο, την κατάκτηση των αρετών .....

δεν δέχεσαι ότι το ίδιο πράγμα θα έπρεπε να συμβεί και για τους πρωτόπλαστους, και απαιτείς, με τη βοήθεια του φιδιού, να κάνουν βήμα μεγαλύτερο από την πνευματική τους ωριμότητα!!

Μου λες "αυτό που λες ψηλέ δεν το αναφέρει πουθενά".
Γιατί; μήπως κάποια πράγματα που λες εσύ τα αναφέρει πουθενά;;;


H ωριμοτητα δεν αναφερεται και δεν στηριζεται πουθενα. Ειναι κατι που θελετε να δειτε στο μυθο για να δικαιωλογησετε την αδικαιολογητη πραξη του Ιεχωβα. Εγω ομως ερμηνευω τις πραξεις του Ιεχωβα χωρις να φανταζομαι πραγματα που με βολευουν.
Αναφερεις οτι και καποια απο αυτα που λεω κι εγω δεν στηριζονται στα δεδομενα του μυθου. Μπορεις να μου αναφερεις καποια απο αυτα;;;. Για να διορθωσω και την ερμηνεια μου.


quote:
Ψηλος
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.
Αν ο Θεός δεν ήθελε ο άνθρωπος κάποια στιγμή να γευτεί τον καρπό του δένδρου της γνώσης του καλού και του πονηρού, τότε γιατί το φύτεψε στον Παράδεισο;;
Αυτός που δημιούργησε τα πάντα δεν θα μπορούσε να μην το είχε δημιουργήσει καν;;

Όχι μόνο το καρπό αυτό ήθελε ο Θεός να γευτούν τα παιδιά του, αλλά τους προόριζε να γευτούν και τον καρπό που θα τους χάριζε και την αθανασία!!


Τα δεντρα της γνωσης του καλου και του κακου και της ζωης ηταν προνομια του Ιεχωβα και των υπολοιπων ομοιων του (;;;) οχι για τους ανθρωπους. Απο που συμπεραινεις οτι ο παραδεισος φτιαχτηκε μονο και μονο για τους ανθρωπους; Αν ο Θεος ηθελε να γευτουν αργοτερα οταν θα ηταν πιο ετοιμοι τους καρπους των δυο δεντρων θα τους το ελεγε. Αντιθετα τους λεει οτι αν τολμησουν να φανε θα πεθανουν. Κατι που αποδειχτηκε ψευδες απο την εξελιξη του μυθου. Διωκονται απο τον παραδεισο για ανυπακοη σε μια ψευτικη εντολη.

quote:
Dying_Incubus
Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις κάτι το οποίο έχεις αναφέρει λίγες φορές και θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως το ερμηνεύεις.

Το φίδι πως προκύπτει οτι στο μύθο συμβολίζει την αρχαία ελληνική φιλοσοφία?
Το φίδι έχει συμβολικό χαρακτήρα στη μυθολογία διαφόρων λαών, γιατί επέλεξες την αρχαία ελληνική?


Τα λογια του Οφεως το μυθο θα μπορουσαν να ειναι τα λογια του πχ. Σωκρατη. Γιατι ειναι γνωστο οτι ο Σωκρατης και ολο το ρευμα των επηρεασμενων απο τον Πλατωνα θεωρουν οτι η αρετη ειναι γνωση. Και η γνωση του αγαθου και του κακου, η σπουδαιοτερη γνωση που κατευθυνει ολες τις πραξεις μας, μπορει ακριβως να μας φερει πιο κοντα στο αγαθο, να το μιμηθουμε για να ομοιασουμε στο θειο. Βεβαια αυτη ειναι καθολικη αντιληψη στη ελληνικη φιλοσοφια, με επουσιωδεις παραλαγες αναμεσα στις διαφορες φιλοσοφικες σχολες.

Ο Οφις μιλα ακριβως ως ενας (Ελληνας) φιλοσοφος. Παρακινει στη γνωση του καλου και του κακου και στη θεωση. Που ειναι το σατανικο πια;;; Μπορει να μου εξηγησει καποιος;;;

Γιατι ο Οφις ειναι ο "πονηρος";;; Για αυτο τι εχετε επιτελους να πειτε;;; :

quote:

"Ο Κυριος, ο Θεος εφτιαξε για τον Αδαμ και την γυναικα του δερματινους χιτωνες και τους εντυσε. Και σκεφτηκε: "Τωρα πια ο ανθρωπος εγινε σαν ενας απο μας στο να γνωριζει το καλο και το κακο. Υπαρχει, λοιπον, κινδυνος ν' απλωσει το χερι του και να φαει απο το δεντρο της ζωης και να ζησει αιωνια". Ετσι ο Κυριος ο Θεος εδιωξε τον ανθρωπο απο τον κηπο της εδεμ, για να καλλιεργει την γη απο την οποια ειχε προελθει." ΓΕΝΕΣΙΣ 3, 21-23
Καταρχας τι εννοει με το "ενας απο μας";;; . Ειναι πολλοι τελικα η θεοι;;
Προσοχη σε αυτο το αποσπασμα: Ο ΘΕΟΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΦΕΩΣ. Παραδεχεται οτι αφου ο ανθρωπος εμαθε το καλο και το κακο εγινε σαν αυτον και μπορει να ζησει αιωνια. Ετσι τον πεταει απο τον παραδεισο. Επομενως περι του δεντρου της γνωσεως του καλου και του κακου ο Θεος ψευδεται και ο Οφις λεει την αληθεια.


Υ.Γ: Σε επομενο μυνημα θα παραθεσω ολοκληρωμενη την ερμηνεια μου που ερμηνευει συγκεκριμενα και οχι γενικολογα και αοριστα τον μυθο. Προσεχως λοιπον...



ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 12:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H ωριμοτητα δεν αναφερεται και δεν στηριζεται πουθενα. Ειναι κατι που θελετε να δειτε στο μυθο για να δικαιωλογησετε την αδικαιολογητη πραξη του Ιεχωβα. Εγω ομως ερμηνευω τις πραξεις του Ιεχωβα χωρις να φανταζομαι πραγματα που με βολευουν.
Αναφερεις οτι και καποια απο αυτα που λεω κι εγω δεν στηριζονται στα δεδομενα του μυθου. Μπορεις να μου αναφερεις καποια απο αυτα;;;. Για να διορθωσω και την ερμηνεια μου.

Δεν χρειάζεται να ανατρέξω σε προηγούμενα μηνύματά σου.
Ορίστε τι λες παρακάτω:

quote:
Τα δεντρα της γνωσης του καλου και του κακου και της ζωης ηταν προνομια του Ιεχωβα

Υπόδειξέ μου πού αναφέρεται στη Γραφή ότι τα παραπάνω είναι προνόμια του Θεού;

quote:
Ελεάτης
Τα δεντρα της γνωσης του καλου και του κακου και της ζωης ηταν προνομια του Ιεχωβα και των υπολοιπων ομοιων του (;;;) οχι για τους ανθρωπους. Απο που συμπεραινεις οτι ο παραδεισος φτιαχτηκε μονο και μονο για τους ανθρωπους; Αν ο Θεος ηθελε να γευτουν αργοτερα οταν θα ηταν πιο ετοιμοι τους καρπους των δυο δεντρων θα τους το ελεγε. Αντιθετα τους λεει οτι αν τολμησουν να φανε θα πεθανουν. Κατι που αποδειχτηκε ψευδες απο την εξελιξη του μυθου. Διωκονται απο τον παραδεισο για ανυπακοη σε μια ψευτικη εντολη.

Ελεάτη,
Για το πού αναφέρει αυτό που έχω σε έντονο μαύρο σε ρώτησα πιο πάνω.
Ποιοι είναι οι "υπόλοιπων ομοίων του"; και που το αναφέρει;


Όσον αφορά για το αν ο παράδεισος φτιάχτηκε για τον άνθρωπο, διάβασε εδώ:

Γένεσις, 2
8. Και εφύτευσεν κύριος ο Θεός παράδεισον εν Εδέμ κατά ανατολάς και έθετο εκεί τον άνθρωπον ον έπλασεν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 13:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ελεάτη, τα λόγια του Όφεως πράγματι θα μπορούσαν να είναι τα λόγια ενός Έλληνα φιλόσοφου και δεν διαφωνώ καθόλου στα όσα, πολύ σωστά, αναφέρεις.

Αυτό όμως και πάλι είναι μια εκτίμηση την οποία κάνεις εσύ κι ενδεχομένως να κάνω κι εγώ.
Είναι κάτι το υποκειμενικό, παρόλου που έχει μια ορθή βάση, κι όπως είπες κι εσύ σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα σου:

quote:
Η ερμηνεια που παραθετουμε πρεπει να στηριζεται και να εξηγει ολα τα δεδομενα του μυθου. Δεν είναι δυνατον να να φανταζομαστε πραγματα που ουτε στηριζονται πουθενα ουτε εξηγουν τα υπολοιπα δεδομενα του μυθου.

Θα πρότεινα να μην εξετάσουμε έναν εβραϊκό μύθο με ελληνικά δεδομένα αλλά στα πλαίσια τα εβραϊκά.

quote:
Ο Οφις μιλα ακριβως ως ενας (Ελληνας) φιλοσοφος. Παρακινει στη γνωση του καλου και του κακου και στη θεωση. Που ειναι το σατανικο πια;;; Μπορει να μου εξηγησει καποιος;;;

Γιατι ο Οφις ειναι ο "πονηρος";;; Για αυτο τι εχετε επιτελους να πειτε;;; :


Σχετικά με το φίδι, έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα μου οτι συμβολίζει την Σοφία.
Αν δεχθούμε οτι ο όφις ήταν ο Σατανάς μεταμορφωμένος, έχω αναφέρει σε προηγούμενες απαντήσεις μου οτι ο Εωσφόρος κάθε άλλο παρά κάτι το "κακό" είναι.
Για αυτό και τον είχα παραλληλίσει με τον Απόλλωνα και τον Προμηθέα από την αρχαιοελληνική μυθολογία.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy