ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 00:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί ρε Incubus, τον βλέπεις εσύ να έχει αλλάξει καθόλου τον Schwabe; Ίδιος και απαράλλαχτος είναι, και χειρότερος ακόμη.

Ολόκληρο το topic αυτό, αν ήμουνα εγώ dm εεεε σορρυ admin ήθελα να πω, θα θεωρούσα ότι είναι ανοικτά προσβλητικό, εριστικό και μισαλλόδοξο ενάντια στους Χριστιανούς, και θα το έστελνα στα αζήτητα να πάει στα κομμάτια.

Δηλαδή εμ τα ακούμε απ'τον Schwabe επί 24όρου βάσεως για πράγματα τα οποία από την μια δεν τα καταλαβαίνει και από την άλλη δεν λέει να μπει στην διαδικασία να τα καταλάβει, θα τα ακούμε κι από πάνω επειδή διαμαρτυρόμαστε;
Δηλαδή η διαμαρτυρία θεωρείς ότι προκαλλεί;


WWalker, δεν θα γίνω κριτής του Schwabe κι ούτε έχω τέτοιο δικαίωμα.
Τα πιστεύω του καθενός είναι δικά του και δε με αφορούν.
Όπως έχω ξαναπεί αναγνωρίζω στον Schwabe οτι γνωρίζει αρκετά πράγματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω ξέρεις ποιό είναι?
Ποιός ο λόγος να βρεθούν 3 άτομα και να πέσουν με τα μούτρα σε έναν άνθρωπο για ένα θέμα που είχε ανοίξει πρίν τόσο καιρό.
Αν το θεωρείτε τόσο ποταπό topic μπορείτε να αποστείλλετε ένα προσωπικό μήνυμα στον Admin ή την Αμαλία ώστε να επιληφθεί κάποιος από τους 2.
Αλλά δε νομίζω να διέφυγε της προσοχής τους αν όντως έπρεπε να κλειδωθεί, δε μου έχουν δώσει τέτοια εντύπωση...
Πές μου όμως κάτι άλλο WWalker, αν θέλεις φυσικά!
Αναφέρεις πως αν ήσουν ο Admin θα κλείδωνες το topic κτλ κτλ.
Με όλη αυτή την κατάσταση στο Μύθος & Θρησκεία τι θα έκανες?
Προσωπικά βλέπω τόσο φανατισμό κι από τις 2 πλευρές που με θλίβει ακόμα κι ως αναγνώστη.
Βλέπω 5-6 θέματα όπου γίνονται σφαγές Χριστιανών - μή Χριστιανών.
Και δεν βλέπω καμία διάθεση από κάποια άτομα να κάνουν διάλογο, βλέπω διάθεση να προσβάλλουν τον συνομιλητή του και να μειώσουν το βάρος των όσων παραθέτει.
Βλέπω άτομα που σαν κομήτες έρχονται και γράφουν μερικά μηνύματα και μετά χάνονται...
Κι επειδή όπως έχω ξαναπεί παρατηρώ απλά αυτή την Κατηγορία, μιάς και δε μπορώ να καταθέσω κάτι καινούριο, βλέπω αρκετά πράγματα, WWalker για κλώνους....
Ας μην ανοίξουμε όμως αυτό το κεφάλαιο γιατί τότε θα πέσουν μόνιμα κεφαλές, νομίζω.
Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ...
Ας αφήσουμε τις αρένες κι ας κάνουμε ένα πολιτισμένο διάλογο.
Κι ας αφήσουμε τις αρένες για τους ταυρομάχους, δεν πρέπει να ανήκουν εδώ.

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 00:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πάνω που πήγε να εκτονωθεί η κατάσταση στο Μύθος & Θρησκεία και να απολαύσουμε λίγη ηρεμία, κάπου πάει να χαλάσει το "σκηνικό"...
anchor, WWalker, NIKOΣGR, θα μποροούσατε να μου πείτε αυτή την στιγμή ποιός προκαλεί ποιόν?
Βλέπω 3 άτομα να απευθύνονται και να προκαλούν έναν άνθρωπο για ένα θέμα που άνοιξε πρίν 1,5 χρόνο.
Οπότε, αν ξεκινήσει μία σύγκρουση κι εδώ ποιός θα φταίει...?


In anticipation of my resurrection...



Mα που θα το πηγαίνανε ρε Dying σε επιθέσεις επί προσωπικού...
Δεν αντιπαραθέτουν στοιχεία, ταμπουρώνονται και ρίχνουν. Και να πω πως πετυχαίνουν και καθόλου ψαχνό...

Και εν των παντων εν, και εξ ενος πάντα (Ηράκλειτος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 00:19:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιός ο λόγος να βρεθούν 3 άτομα και να πέσουν με τα μούτρα σε έναν άνθρωπο για ένα θέμα που είχε ανοίξει πρίν τόσο καιρό.

Κατ' αρχάς το ότι η συμπεριφορά του στο forum είναι άκρως εριστική. Κατά δεύτερον, το ότι για να καταλάβεις πως το θέμα αυτό είναι παλιό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο τρόπος που διατυπώνει τις κρίσεις του ο Schwabe, σε αναγκάζουν να του απαντήσεις χωρίς να κοιτάξεις στο πλάι να δεις πότε έγραψε τι.

quote:
Αν το θεωρείτε τόσο ποταπό topic μπορείτε να αποστείλλετε ένα προσωπικό μήνυμα στον Admin ή την Αμαλία ώστε να επιληφθεί κάποιος από τους 2.

Μην ανησυχείς, έχει γίνει στο παρελθόν, και μας γράψανε δεόντως. Μόνο να φωνάζουν στον Νίκο όταν το παρατραβάει ("π@π@ρια" έγραψε δηλαδή το παιδί για τους νεοεθνικούς) δεν ξεχνάνε. Όταν ζητάμε όμως εμείς να περιοριστεί το φαινόμενο Schwabe που θυμίζει Katrina και Rita, δεν ακουγόμαστε.

quote:

Αναφέρεις πως αν ήσουν ο Admin θα κλείδωνες το topic κτλ κτλ.
Με όλη αυτή την κατάσταση στο Μύθος & Θρησκεία τι θα έκανες?

Θα διέλυα την κατηγορία, και θα δημιουργούσα μια νέα μεγάλη κατηγορία, με υποκατηγορίες:
α) Αυστηρά για χριστιανική Θεολογία. Εδώ για την Αποκάλυψη προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη και τον Άγιο Νεκτάριο Σαλαμίνας, και να σου πετάγεται ένας και το κάνει αρένα το θέμα, χωρίς να χωράει χριστιανικοεθνική διαμάχη.
β) Αυστηρά για αρχαιοελληνική θρησκεία ή μυθολογία, σε αντιστοιχια με το παραπάνω.
γ) Neutral ground, αυστηρά moderated, στο οποίο και κάθε topic θα έχει την επιδιαιτησία κάποιου moderator.
Το παραπάνω βέβαια προυποθέτει moderators με γερά νεύρα, αλλά αφού μπει σε μια διαδικασία, θα έχει αντίκρυσμα. Επίσης θα πρέπει να προσαρμοστεί στο πως αντιλαμβάνονται οι admins το forum.

quote:
Προσωπικά βλέπω τόσο φανατισμό κι από τις 2 πλευρές που με θλίβει ακόμα κι ως αναγνώστη.
Βλέπω 5-6 θέματα όπου γίνονται σφαγές Χριστιανών - μή Χριστιανών.
Και δεν βλέπω καμία διάθεση από κάποια άτομα να κάνουν διάλογο, βλέπω διάθεση να προσβάλλουν τον συνομιλητή του και να μειώσουν το βάρος των όσων παραθέτει.
Βλέπω άτομα που σαν κομήτες έρχονται και γράφουν μερικά μηνύματα και μετά χάνονται...
Κι επειδή όπως έχω ξαναπεί παρατηρώ απλά αυτή την Κατηγορία, μιάς και δε μπορώ να καταθέσω κάτι καινούριο, βλέπω αρκετά πράγματα, WWalker για κλώνους....
Ας μην ανοίξουμε όμως αυτό το κεφάλαιο γιατί τότε θα πέσουν μόνιμα κεφαλές, νομίζω.
Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ...

Καταλαβαίνω. Να σου πω ότι και εγώ στενοχωριέμαι πάντως, δεν νομίζω πως θα με θεωρήσεις ειλικρινή, μιας και συμμετέχω με περισσή ορμή σε τέτοιες συζητήσεις.

quote:
Ας αφήσουμε τις αρένες κι ας κάνουμε ένα πολιτισμένο διάλογο.
Κι ας αφήσουμε τις αρένες για τους ταυρομάχους, δεν πρέπει να ανήκουν εδώ.

Να δούμε, θα το καταφέρουμε ποτέ αυτό.

Να σε ρωτήσω και γω πάντως:
βλέπεις το συγκεκριμένο message:

quote:
Τι ρόλο παίζει η εβραϊκή δεισιδαιμονία και οι πανάρχαιες μαγικές πρακτικές στην λατρεία του Χριστιανισμού?

Τι ρόλο παίζουνε οι εξορκισμοί και τα δαιμονοποιημένα εκκλησιαστικά κείμενα στην διαμόρφωση των πιστών και του ψυχισμού τους?

Το ψυχοκοινωνικό φαινόμενο της μαγείας δικαιολογείται στην προ-επιστημονική εποχή, και οι μάγοι της εκάστοτε φυλής ήσαν και οι «ερμηνευτές» των «κακών πνευμάτων» που προκαλούσανε διάφορες καταστροφές. Με λίγα λόγια οι μάγοι ήτανε οι ΙΕΡΕΙΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΤΟΥΣ.

Ο φόβος της μαγείας, αλλά και η μαγεία του φόβου, συντηρείται ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ από το εβραιοχριστιανικό δόγμα και επιζεί διαχρονικά όπως και τα ΒΛΑΒΕΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ: μεταλλάσσονται και επιχρίονται σε «ιεροπρεπή»…ευχέλαια!

Διότι ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ να εξηγήσει κανείς σε ένα νεαρό ελληνόπουλο τι εστί η βαρύγδουπη «Ευχή επί οικίας περιεργαζομένης υπό πονηρών πνευμάτων» που καλείται να διαβάσει ο σεβαστός παπούλης? Να του μιλήσει για…περιοδεύοντα κακόβουλα δαιμόνια και μαύρα διαβολάκια που ΑΠΕΙΛΟΥΝΕ την οικιακή γαλήνη? Και συγκεκριμένα:

« Κύριε Σαββαώθ, φύσαι και διαφύλαξον ημάς από του σκότους νυκτερινού, από φόβον νυκτερινού, από πράγματος εν σκότει διαπορευομένου, από βέλους πετομένου ημέρας, από συμπτώματος και δαιμονίου μεσημβρηνού»!

Υπάρχουνε βέβαια και άλλες πολλές παρόμοιες απαγγελίες μαγικών κειμένων (!), οι οποίες «ρυθμίζουνε» την «Θεϊκή παρέμβαση» στα θέματα…γεωργικών καλλιεργειών, θέματα…καιρικών ακραίων φαινομένων καθώς ακόμα και….ενδεχόμενο απειλής σεισμού!!!

Εάν προμηθευτεί κανείς το «Ευχολόγιον το Μέγα» της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος, τότε θα απολαύσει ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΟΥΣ εξορκισμούς (επ’αμοιβή!) και κείμενα ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ.

Και ερωτώ:
Αυτοί είναι ωρέ οι ταγοί του Ελληνισμού?
Αυτοί είναι οι συνεταίροι του Υπουργείου Παιδείας των Ελλήνων?
Αυτοί είναι οι υποτιθέμενοι διασώστες του αρχαιοελληνικού πνεύματος?


Τα περιθώρια για συζήτηση, πολιτισμένο διάλογο και διαφωνία βασισμένη σε τεκμήρια που μπορείς να τα βρεις;
Λέω γιατί εγώ μόλις είδα τι έγραφε, τα πήρα στο κρανίο, μου άναψαν τα λαμπάκια!
ΠΩΣ να κάνω εγώ πολιτισμένο διάλογο, όταν ο άλλος ξεκινάει το γνωστό τροπάριο με τους ανώμαλους, ανέραστους, εσχατολάγνους σκοταδιστές παπάδες; ΠΩΣ να κάνω διάλογο, όταν δεν πρόκειται να παραδεχθεί ποτέ ότι έχει χάσει; Πες μου πως; Για διάλογο είμαστε τώρα, ή για να πόλεμο, μπας και μαζευτεί καθόλου και βάλει την γλώσσα μέσα;

Δηλαδή να τον αφήσω να συκοφαντεί, να διαστρεβλώνει, και άιντε πας βάζω εγώ νερό στο κρασί μου όπως έχω κάνει πολλές φορές ως τώρα, ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ; Λέω, γιατί όσες φορές το έχω κάνει, πήρε φόρα και ξεσπάθωσε, μέχρι που αναγκαστήκαμε να σκυλοβριστούμε πάλι και ξαναμαζεύτηκε.
Αν θες βέβαια, μου απαντάς.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 00:22:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 00:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Και αυτά χαρακτηρίζονται ως δεισιδαιμονίες, επειδή εσύ δεν μπορείς να τα αντιληφθείς;»

Μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις την δήθεν «αγιότητα» του ευχελαίου σας?

Μπορείς να αποδείξεις ότι το βρέφος που θα βαπτιστεί φέρει μαζί του…..δαιμόνια και σατανάδες??

Μπορείς να αποδείξεις….ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΡΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΟΥ?????

Εάν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ κάτι από όλα αυτά, εάν αποδείξεις ότι έχετε στα χέρια σας έστω και έναν πάπυρο που να χρονολογεί την Καινή Διαθήκη πριν τον 2ο αιώνα μ.Χ., τότε ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Εφόσον λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, τότε έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ δεισιδαιμονία και εκμετάλλευση του κοσμάκη όλ αυτά τα απαρχαιωμένα μαντζούνια.

Είπαμε, στο σπίτι του κρεμασμένου…..

«Μωρέ εσύ καλά το κάνεις το κήρυγμα, κανένα τεκμήριο θα μας φέρει ποτέ ή θα γράφεις επ' αόριστον ότι θέλεις και ότι κάτσει μετά;»

Σου είπα, ΕΣΥ καλείσαι και εγκαλείσαι, ΟΧΙ ΕΓΩ. Δεν διεκδικώ εγώ Σατανάδες και Διαβόλους, ΕΣΕΙΣ τους χειρίζεστε. Εγώ απλά αναδεικνύω τις δεισιδαιμονίες και τα ΚΕΝΑ ΛΟΓΙΑ που σπέρνετε στον αδαή και θρησκευόμενο κοσμάκη.

«Εφόσον ανήκουνε, και τα θαύματα δεν είναι θαύματα αλλά κάλπικα, μπορείς να το αποδείξεις.»

Ποια «θαύματα»? Την χριστιανική παραπληροφόρηση εννοείς?

Κάνε μου την χάρη βρε WWalker…..

«Να περιμένουμε, τέλος πάντων, να δούμε, ΜΗΠΩΣ και αξιωθείς να φέρεις κάποια απόδειξη περί δεισιδαιμονιών.»

Εφόσον, επαναλαμβάνω, δεν είσαι σε θέση να αποδείξεις τίποτα απολύτως από τα όσα κόπτεσαι, τότε μιλώντας για ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ απλά δουλεύεται τον κοσμάκη. Σας πονάει όταν τα ακούτε, αλλά αρκετά τράβηξε το θέατρο της Μεσσιανικής δεισιδαιμονίας.


Καιρός να σοβαρευτείτε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 00:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορείς ΕΣΥ να αποδείξεις την δήθεν «αγιότητα» του ευχελαίου σας?

Εσύ είσαι αυτός που οφείλει να αποδείξει πως το ευχέλαιο δεν είναι άγιο. Αν θέλεις να έχεις το ελεύθερο να βλασφημάς την θρησκεία του άλλου.

quote:
Μπορείς να αποδείξεις ότι το βρέφος που θα βαπτιστεί φέρει μαζί του…..δαιμόνια και σατανάδες??

Εσύ είσαι αυτός που οφείλει να αποδείξει πως δεν πρέπει ο ιερέας και ο νονός να αποτάξουν τα δαιμόνια, αν θέλεις φυσικά να βλασφημάς τα θεία χωρίς να έχω και γω το δικαίωμα να σου πω τίποτα.

quote:
Μπορείς να αποδείξεις….ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΡΥΤΕΡΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΟΥ?????

Εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να αποδείξει την ανυπαρξία του Θεου μου, εαν θέλεις να βλασφημάς και να κοροιδεύεις την θρησκεία μου χωρίς εγώ
να μπορώ να σου πω τίποτα.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΟΥ;
ΟΧΙ.
Τότε μην βλασφημάς.

quote:

Εφόσον λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, τότε έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ δεισιδαιμονία και εκμετάλλευση του κοσμάκη όλ αυτά τα απαρχαιωμένα μαντζούνια.

Να θεωρείς έχεις. Να βλασφημάς δεν έχεις, και να προκαλλείς κατ' αυτό τον τρόπο.

quote:
Είπαμε, στο σπίτι του κρεμασμένου…..

Ναι, ξέρεις εσύ για σκοινιά.

quote:
Σου είπα, ΕΣΥ καλείσαι και εγκαλείσαι, ΟΧΙ ΕΓΩ.

Κάνεις λάθος, εσύ ξεκίνησες ένα topic το οποίο αποκαλεί και υβρίζει πατώκορφα τα θεία ως δεισιδαιμονίες. Οφείλεις να αποδείξεις αυτό που υποστηρίζεις, για να έχεις το ελεύθερο να ειρωνεύεσαι.

quote:
Δεν διεκδικώ εγώ Σατανάδες και Διαβόλους, ΕΣΕΙΣ τους χειρίζεστε. Εγώ απλά αναδεικνύω τις δεισιδαιμονίες και τα ΚΕΝΑ ΛΟΓΙΑ που σπέρνετε στον αδαή και θρησκευόμενο κοσμάκη.

Εσύ απλά έχεις μικρά στο σπίτι, και κάπου θες να ξεσπάσεις, και σου φταίμε εμείς.

quote:

Ποια «θαύματα»? Την χριστιανική παραπληροφόρηση εννοείς?

Έχεις στοιχεία ότι είναι παραπληροφόρηση; Παράθεσέ τα.

quote:
Κάνε μου την χάρη βρε WWalker…..

Δεν σου κάνω καμμία χάρη, μέχρι να μάθεις να μην βλασφημάς την θρησκεία μου μπροστά μου.

quote:

Εφόσον, επαναλαμβάνω, δεν είσαι σε θέση να αποδείξεις τίποτα απολύτως από τα όσα κόπτεσαι, τότε μιλώντας για ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΒΟΛΟΥΣ απλά δουλεύεται τον κοσμάκη.

Εσύ είσαι αυτός που ειρωνεύεται, αυτός που προκαλλεί, αυτός που έχει γραμμένα στα παπάρια του αυτά με τα οποία συμφώνησε κατά την είσοδό του στο forum ότι δεν θα ειρωνεύεται τους άλλους, και δεν θα προκαλλεί, συνεπώς, εσύ θα αποδείξεις ότι δαιμόνια και σατανάδες είναι ανύπαρκτα και γω αλλοπαρμένος, οπότε μέχρι τότε οφείλεις να σεβαστείς τους κανόνες ορθής λειτουργίας του forum και να σταματήσεις να δημοσιεύεις προκλητικά και βλάσφημα σχόλια για την θρησκεία μου.

quote:
Σας πονάει όταν τα ακούτε, αλλά αρκετά τράβηξε το θέατρο της Μεσσιανικής δεισιδαιμονίας.

Δεν μας πονάει τίποτα, γιατί δεν αποδεικνύεις τίποτα. Απέδειξε ότι θέλεις, και μετά θα μας πονέσει.
Α ναι, ειρωνεύσου λίγο ακόμα, και θα δεις πόσο σοβαρά θα σε παίρνουμε όταν (ΟΟΟΟΟΟΟΤΑΝ) φέρεις αποδείξεις.

quote:
Καιρός να σοβαρευτείτε.

Καιρός να σοβαρευτείς λοιπόν.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 01:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Εσύ είσαι αυτός που οφείλει να αποδείξει πως το ευχέλαιο δεν είναι άγιο.»

Λάθος! Εσύ επικαλείσαι κάτι, όχι εγώ. Εσύ ελέγχεσαι για κάτι που διεκδικείς σοβαρότητα, και άρα πρέπει να είσαι σε θέση να το αποδείξεις.

Είσαι?

«Εσύ είσαι αυτός που οφείλει να αποδείξει πως δεν πρέπει ο ιερέας και ο νονός να αποτάξουν τα δαιμόνια, αν θέλεις φυσικά να βλασφημάς τα θεία χωρίς να έχω και γω το δικαίωμα να σου πω τίποτα.»

Λάθος!

Εσύ που δήθεν γνωρίζεις τα δαιμόνια, οφείλεις να αποδείξεις ότι υπάρχουνε και δεν κοροϊδεύεις τον κοσμάκη! Λοιπόν, ΠΟΥ ζούνε τα δαιμόνια σας? (εκτός από τα κείμενα σας..)

«ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΟΥ;»

Για να θεωρηθεί μια αναφορά σοβαρή και άξια διαλόγου, θα πρέπει να αποδειχθεί και να υφίσταται. ΠΟΥ βρίσκεται λοιπόν ο Θεός σου? ΠΩΣ είσαι βέβαιος ότι πιστεύεις σε έναν αληθινό Θεό και όχι σε μια καλά στημένη πλάνη?

ΠΩΣ είσαι βέβαιος ότι έχεις τον αληθινό Θεό και δεν τον έχει ο Βουδιστής?

Λοιπόν?

«Εσύ απλά έχεις μικρά στο σπίτι, και κάπου θες να ξεσπάσεις, και σου φταίμε εμείς.»

Κακομοίρη WWalker……

Να σε πληροφορήσω ότι τα μικρά δεν με ενοχλούνε καθόλου, αλλά είναι η πιο ευχάριστη έκπληξη της κάθε στιγμής, να σε πληροφορήσω ότι υπάρχει επάρκεια σε άτομα που νοιάζονται, και επίσης να σε πληροφορήσω ότι απέχει τόσο το γραφείο του σπιτιού μου (εάν αυτό εννοείς) από τα μικρά, που τίποτα δεν ακούω. Δυστυχώς θα έλεγα!

Αυτά, για να μην…στενοχωριέσαι για την υγεία μου.

«Έχεις στοιχεία ότι είναι παραπληροφόρηση;»

Εσύ έχεις? Έχεις κάτι που να το επαναλάβουμε? Η έχεις να μας μιλάς για «θαύματα» τύπου……Άγιο Φως!!

«Εσύ είσαι αυτός που ειρωνεύεται, αυτός που προκαλλεί, αυτός που έχει γραμμένα στα παπάρια του αυτά με τα οποία συμφώνησε κατά την είσοδό του στο forum..»

Εεεεεεπ!!!! Παραφέρεσαι τέκνον μου!!

Βρε, ΠΟΥ πήγε η….χριστιανική σου παιδεία???

«Δεν μας πονάει τίποτα, γιατί δεν αποδεικνύεις τίποτα. Απέδειξε ότι θέλεις, και μετά θα μας πονέσει.»

Ναι, ναι, το…βλέπω καλά αγαπητέ!!!

Εκ πρώτης όψεως, η χριστιανική απολογητική που άκομψα επιχειρείς αγαπητέ, εμφανίζεται ως ρητορικό όργανο, δηλαδή όργανο του προφορικού και γραπτού λόγου, η χρήση του οποίου σκοπό έχει την αποσαφήνιση, προβολή και απόδειξη της «υπερτάτου και εξ αποκαλύψεως αληθείας» των θέσεων της χριστιανικής θρησκείας και ως εκ τούτων την αποδοχή και όχι τη δίωξή της από ολόκληρη την ανθρωπότητα.

Στο βάθος και στην ουσία της όμως, η χριστιανική απολογητική δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα κόλπο, μια σοφιστικοειδής (και όχι σοφιστική) τεχνική η οποία χρησιμοποιεί διάφορα τεχνάσματα (παραπλανητικές απαντήσεις, γενικολογίες, κόλπα και παρόλες), σοφιστείες, τρικλοποδιές, εντυπώσεις, μορφασμούς, διάφορα σχήματα λόγου, κλπ., μαζί με μπερδέματα και πολλές φορές κατάργηση ή διαστροφή της λογικής και παραποίηση των γεγονότων και δεδομένων για να:

(1) Δικαιολογεί κάθε λάθος, αυθαιρεσία, αντίφαση και παραλογισμό που υπάρχει εντός της χριστιανικής πίστεως.

(2) Να συγκρατεί τα θύματα των αδαών ή ημιμαθών και εξαθλιωμένων πιστών στις αγκάλες της χριστιανικής πίστης και να αρπάζει εντός αυτών τους επιπολαίους και εκείνους που δεν έχουν καμία διάθεση για έρευνα, λογική εξέταση και κρίση.

(3) Να χρησιμοποιεί τη γκρίνια και κάθε άλλο παρόμοιο μέσο (π.χ. την ικεσία) για να προκαλεί τη συμπάθεια και τον οίκτο των άλλων, αντιπάλων και μη, και έτσι η χριστιανική θρησκεία να καρπούται ειρηνική συνύπαρξη όταν είναι αδύνατη, αλλά να δικαιολογεί κάθε είδους βία και νοθεία προς όφελός της όταν είναι ισχυρή.

(4) Να επιδεικνύει ψευδόμενη κάποιες ηθικές αρχές ως χριστιανικές, ενώ αυτές προϋπήρχαν σε πάρα πολλές προηγούμενες διδασκαλίες και φιλοσοφικές τάσεις και σχολές. Μεταξύ αυτών ήταν οι: Νεο-πυθαγόρειοι, νεο-πλατωνικοί, στωικοί, σοφιστές, γνωστικοί (της Αιγύπτου), ζωροάστρες, γυμνοσοφιστές (βουδιστές, ινδουιστές), η σχολή του Εβραίου γραμματοδιδασκάλου Μεγάλου Χιλλέλ (παππού του Γαμαλιήλ των Πράξεων των Αποστόλων), κά.

(5) Να καυχάται για κοινωνικούς άθλους του χριστιανισμού, τους οποίους ουδέποτε διέπραξε, μεταξύ των οποίων είναι: Η κατάργηση της δουλείας, η καλυτέρευση της κοινωνικής θέσης της γυναίκας, η απεμπόληση μυθολογιών και δεισιδαιμονιών ως ψεύδη , κλπ.

Με άλλα λόγια η χριστιανική απολογητική ουδέποτε απέδειξε ούτε προσπάθησε ή έθεσε ως στόχο της το να αποδείξει με αντικειμενικό (λογικό) τρόπο την υπέρτατη και αδιάσειστη αλήθεια αυτής της εξ αποκαλύψεως πίστεως και συνεπώς «γνώσεως», αλλά με όλα τα παραπάνω αθέμιτα μέσα και τεχνάσματα προσπάθησε να δει το πως θα ημπορούσε να μπαλώσει τις ανοησίες, αντιφάσεις και τα άτοπα του χριστιανισμού οσάκις οι φωστήρες του επροκαλούντο για αυτά από ερευνητές και σκεπτικιστές.

Αλήθεια αγαπητέ, μήπως βλέπεις κάπου εδώ ανάμεσα τον εαυτό σου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 01:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα τρελοκομείο ήταν ένας που έλεγε ότι ήταν ο ναπολέοντας.
Οι άλλοι τρελοί είχαν πάρει ανάποδες και λογομαχούσαν. Οπότε μια στιγμή του λέει ένας: - και ποιος σου είπε ρε βλαμμένε ότι είσαι ο ναπολέων.
- Μου το είπε ο θεός. απαντάει εκείνος.
Και ακούγεται μια φωνή από το βάθος, τρεμουλιαστή και σαν από πηγάδι:
- Εγώ δεν είπα τίποτα.
Ηταν ο τρελός που νόμιζε ότι ήταν ο θεός.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η διάθεση ανθρώπων άλλων θρησκειών να προσφέρουν υπηρεσίες σε άλλες θρησκείες.
Παράδειγμα οι βουδιστές να πάνε συμβουλεύουν του μουσουλμάνους και αντίστροφα για την τάδε σούτρα.

Είναι σαν να έχεις χωρίσει και να κωλοτρώγεσαι να έχεις κι επαφούλες με τον/ην πρώην.

Μάθαμε και 5 εδάφια από μια θρησκεία που δεν πιστεύουμε (σαν πρώην μέλη της) και ασχολούμεθα με αυτήν.

Αυτό δείχνει τακτική χαμαιλέοντα, να είμαστε μεν απέξω αλλά και λίγο μέσα.

Κι εμένα διάφορες θρησκείες που δεν πιστεύω, δεν μου αρέσουν μερικά πράγματα. Θα γίνω ο ηγέτης τους και ο αναμορφωτής τους βλασφημώντας ότι δεν μου αρέσει εμένα προσωπικά?

Κι αν εγώ εχω δεί πνεύματα και έχω τις α εμπειρίες, να μου πεί ότι δεν υπάρχουν και θα μου υποδείξει ότι είμαι και τρελός?
Θα μας απαγορέψουν να βλέπουμε επειδή αυτοί είναι στραβοί?

Τι κοινό σημείο συζήτησης έχει αυτός που πάτησε το φεγγάρι με αυτό που δεν παραδέχεται ότι υπάρχει φεγγάρι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 01:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Τι κοινό σημείο συζήτησης έχει αυτός που πάτησε το φεγγάρι με αυτό που δεν παραδέχεται ότι υπάρχει φεγγάρι?»

Για να δούμε.

Το φεγγάρι, ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΟΛΟΙ. Τους δαίμονες του χριστιανισμού μονάχα…αυτοί που δήθεν τους γιατρεύουνε…..

Το φεγγάρι, ΦΩΤΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ. Τα ευχέλαια, φωτίζουνε μονάχα…..την μισαλλοδοξία που σκορπά η δεισιδαιμονική διδαχή τους….

Και πάει λέγοντας……Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 02:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Εσύ είσαι αυτός που οφείλει να αποδείξει πως το ευχέλαιο δεν είναι άγιο.»

Λάθος! Εσύ επικαλείσαι κάτι, όχι εγώ. Εσύ ελέγχεσαι για κάτι που διεκδικείς σοβαρότητα, και άρα πρέπει να είσαι σε θέση να το αποδείξεις.


Λάθος! Εσύ ξεκινάς ένα τόπικ γεμάτο κακεντρεχή σχόλια για κάτι το οποίο δεν μπορείς να καταλάβεις, άρα εσύ οφείλεις να αποδείξεις πως αυτό το κάτι αξίσει τόσο χαμηλού επιπέδου αντιμετώπιση.

quote:
Είσαι?

Είμαι;

quote:
«Εσύ είσαι αυτός που οφείλει να αποδείξει πως δεν πρέπει ο ιερέας και ο νονός να αποτάξουν τα δαιμόνια, αν θέλεις φυσικά να βλασφημάς τα θεία χωρίς να έχω και γω το δικαίωμα να σου πω τίποτα.»

Λάθος!

Εσύ που δήθεν γνωρίζεις τα δαιμόνια, οφείλεις να αποδείξεις ότι υπάρχουνε και δεν κοροϊδεύεις τον κοσμάκη! Λοιπόν, ΠΟΥ ζούνε τα δαιμόνια σας? (εκτός από τα κείμενα σας..)


Εγώ γνωρίζω τα δαιμόνια;
Μήπως και παίζουμε και τάβλι μαζί και δεν το 'ξερα;
Τι λες ρε Schwabe, ήθελα να 'ξερα! Τι λες! ΤΙ ΑΜΟΛΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΜΕ ΦΑΙ!!!!

quote:
Για να θεωρηθεί μια αναφορά σοβαρή και άξια διαλόγου, θα πρέπει να αποδειχθεί και να υφίσταται. ΠΟΥ βρίσκεται λοιπόν ο Θεός σου? ΠΩΣ είσαι βέβαιος ότι πιστεύεις σε έναν αληθινό Θεό και όχι σε μια καλά στημένη πλάνη?

Όπως σου έχω ξαναπεί, πιστεύω βάση προσωπικών βιωμάτων, τα οποία, ως προσωπικά, έχουν αξία σε εμένα και σε όποιον θέλει να με πιστέψει ή ήταν κοντά και έζησε το συμβάν από το οποίο πηγάζει η πίστη μου και η μεταστροφή μου στον Χριστιανισμό.
Σαφώς και κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως απόδειξη, καθ'ότι είναι βίωμα, το οποίο και δεν αποδεικνύεται. Για εμένα όμως δεν είναι απλώς απόδειξη, είναι κάτι πολύ παραπάνω.

Τώρα βέβαια, όπως σου είπα, μιας και μπαίνεις στην διαδικασία να ειρωνευτείς και να κοροιδέψεις κάτι, οφείλεις να αποδείξεις πως οι ειρωνίες σου βασίζονται κάπου. Από στην στιγμή που δεν μπορείς να μου αποδείξεις πως "ναι, όντως, αυτά είναι μπούρδες", δεν μπορείς να ειρωνεύεσαι κατ' αυτόν τον τρόπο, παρά μόνο να τοποθετείσαι κόσμια με αρνητική στάση.

quote:
ΠΩΣ είσαι βέβαιος ότι έχεις τον αληθινό Θεό και δεν τον έχει ο Βουδιστής?

Όπως αναφέρθηκα πιο πάνω, το ίδιο ισχύει και εδώ. Για εμένα είμαι παραπάνω από βέβαιος ότι ο Θεός μου, ο Τριαδικός Θεός, είναι ο αληθινός. Τίποτα παραπέρα δεν μου χρειάζεται.
Όσον αφορά τον βουδιστή ή τον Ταοιστή, δεν με ενδιαφέρει αν η θρησκεία του είναι αληθινή ή όχι, με ενδιαφέρει το ότι η δικιά μου είναι. Δεν έχω πρόβλημα με το να ακολουθεί την θρησκεία του ο άνθρωπος.

quote:
Λοιπόν?

Λοιπόν;

quote:
«Εσύ απλά έχεις μικρά στο σπίτι, και κάπου θες να ξεσπάσεις, και σου φταίμε εμείς.»

Κακομοίρη WWalker……


Είδες ε; Κακόμοιρος που είμαι! Κακόπεσα!

quote:
Να σε πληροφορήσω ότι τα μικρά δεν με ενοχλούνε καθόλου, αλλά είναι η πιο ευχάριστη έκπληξη της κάθε στιγμής, να σε πληροφορήσω ότι υπάρχει επάρκεια σε άτομα που νοιάζονται, και επίσης να σε πληροφορήσω ότι απέχει τόσο το γραφείο του σπιτιού μου (εάν αυτό εννοείς) από τα μικρά, που τίποτα δεν ακούω. Δυστυχώς θα έλεγα!

Αποδείξεις για αυτό έχεις; ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!!! ΣΥΝΕΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΕΚΜΗΡΙΑ!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Πάντως σε ψιλοζηλεύω ρε μπαγάσα...

quote:
Αυτά, για να μην…στενοχωριέσαι για την υγεία μου.

Ειχα μια σκασίλα εγώ ξέρεις.

quote:
«Έχεις στοιχεία ότι είναι παραπληροφόρηση;»

Εσύ έχεις? Έχεις κάτι που να το επαναλάβουμε? Η έχεις να μας μιλάς για «θαύματα» τύπου……Άγιο Φως!!


Εσύ έχεις;
Να το επαναλάβουμε στο εργαστήριο εννοείς; Λέω γιατί κάτι τέτοιο αφορά τα φυσικά φαινόμενα ξέρεις, και ούτε καν όλα...

quote:
«Εσύ είσαι αυτός που ειρωνεύεται, αυτός που προκαλλεί, αυτός που έχει γραμμένα στα παπάρια του αυτά με τα οποία συμφώνησε κατά την είσοδό του στο forum..»

Εεεεεεπ!!!! Παραφέρεσαι τέκνον μου!!


Όχι δα και παραφέρομαι παπαΝικόλα!

quote:
Βρε, ΠΟΥ πήγε η….χριστιανική σου παιδεία???

Την έχασα κάπου στο Πανεπιστήμιο.

quote:
«Δεν μας πονάει τίποτα, γιατί δεν αποδεικνύεις τίποτα. Απέδειξε ότι θέλεις, και μετά θα μας πονέσει.»

Ναι, ναι, το…βλέπω καλά αγαπητέ!!!


Ωχ ωχ! Άρχισες να βλέπεις και περίεργα τώρα!

quote:
Εκ πρώτης όψεως, η χριστιανική απολογητική που άκομψα επιχειρείς αγαπητέ, εμφανίζεται ως ρητορικό όργανο, δηλαδή όργανο του προφορικού και γραπτού λόγου, η χρήση του οποίου σκοπό έχει την αποσαφήνιση, προβολή και απόδειξη της «υπερτάτου και εξ αποκαλύψεως αληθείας» των θέσεων της χριστιανικής θρησκείας και ως εκ τούτων την αποδοχή και όχι τη δίωξή της από ολόκληρη την ανθρωπότητα.

Καλά, την Παπαρήγα μου θύμισες τώρα! Δεν πειράζει, κάτι τέτοια μακρόστενα γράφω και γω, πλάκα έχουν.

quote:
Στο βάθος και στην ουσία της όμως, η χριστιανική απολογητική δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα κόλπο, μια σοφιστικοειδής (και όχι σοφιστική) τεχνική η οποία χρησιμοποιεί διάφορα τεχνάσματα (παραπλανητικές απαντήσεις, γενικολογίες, κόλπα και παρόλες), σοφιστείες, τρικλοποδιές, εντυπώσεις, μορφασμούς, διάφορα σχήματα λόγου, κλπ., μαζί με μπερδέματα και πολλές φορές κατάργηση ή διαστροφή της λογικής και παραποίηση των γεγονότων και δεδομένων για να:

Κάπου εκεί με το... κατάργηση ή διαστροφή της λογικής έσκασα στα γέλια.

quote:
(1) Δικαιολογεί κάθε λάθος, αυθαιρεσία, αντίφαση και παραλογισμό που υπάρχει εντός της χριστιανικής πίστεως.

Έλα τώρα, κόψε κάτι! Τα ******** όλα!

quote:
(2) Να συγκρατεί τα θύματα των αδαών ή ημιμαθών και εξαθλιωμένων πιστών στις αγκάλες της χριστιανικής πίστης και να αρπάζει εντός αυτών τους επιπολαίους και εκείνους που δεν έχουν καμία διάθεση για έρευνα, λογική εξέταση και κρίση.

Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά δεν είδα και κανέναν αδαή ή ημιμαθή ή εξαθλιωμένο (Παλαιστίνιο type) να ακούει απολογητική.

quote:
(3) Να χρησιμοποιεί τη γκρίνια και κάθε άλλο παρόμοιο μέσο (π.χ. την ικεσία) για να προκαλεί τη συμπάθεια και τον οίκτο των άλλων, αντιπάλων και μη, και έτσι η χριστιανική θρησκεία να καρπούται ειρηνική συνύπαρξη όταν είναι αδύνατη, αλλά να δικαιολογεί κάθε είδους βία και νοθεία προς όφελός της όταν είναι ισχυρή.

Αυτά που στα μαθαίνουνε ρε παιδί; Πολύ γυμνασιακού επιπέδου ακούγονται για να είναι schwabίστικα!

quote:
(4) Να επιδεικνύει ψευδόμενη κάποιες ηθικές αρχές ως χριστιανικές, ενώ αυτές προϋπήρχαν σε πάρα πολλές προηγούμενες διδασκαλίες και φιλοσοφικές τάσεις και σχολές. Μεταξύ αυτών ήταν οι: Νεο-πυθαγόρειοι, νεο-πλατωνικοί, στωικοί, σοφιστές, γνωστικοί (της Αιγύπτου), ζωροάστρες, γυμνοσοφιστές (βουδιστές, ινδουιστές), η σχολή του Εβραίου γραμματοδιδασκάλου Μεγάλου Χιλλέλ (παππού του Γαμαλιήλ των Πράξεων των Αποστόλων), κά.

Καλά, αυτό είναι έωλο.

quote:
(5) Να καυχάται για κοινωνικούς άθλους του χριστιανισμού, τους οποίους ουδέποτε διέπραξε, μεταξύ των οποίων είναι: Η κατάργηση της δουλείας, η καλυτέρευση της κοινωνικής θέσης της γυναίκας, η απεμπόληση μυθολογιών και δεισιδαιμονιών ως ψεύδη , κλπ.

Καλά, αυτό κι αν είναι έωλο.

quote:
Με άλλα λόγια η χριστιανική απολογητική ουδέποτε απέδειξε ούτε προσπάθησε ή έθεσε ως στόχο της το να αποδείξει με αντικειμενικό (λογικό) τρόπο την υπέρτατη και αδιάσειστη αλήθεια αυτής της εξ αποκαλύψεως πίστεως και συνεπώς «γνώσεως», αλλά με όλα τα παραπάνω αθέμιτα μέσα και τεχνάσματα προσπάθησε να δει το πως θα ημπορούσε να μπαλώσει τις ανοησίες, αντιφάσεις και τα άτοπα του χριστιανισμού οσάκις οι φωστήρες του επροκαλούντο για αυτά από ερευνητές και σκεπτικιστές.

Νάτος! www.apologitis.com! Μιλάμε μέχρι και το ότι είναι ο Βαβύλης τον κατηγορήσανε τον άνθρωπο!

quote:
Αλήθεια αγαπητέ, μήπως βλέπεις κάπου εδώ ανάμεσα τον εαυτό σου?

Τσου. Εγώ τον εαυτό μου τον βλέπω στον καθρέφτη.

quote:

Το φεγγάρι, ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝΕ ΟΛΟΙ. Τους δαίμονες του χριστιανισμού μονάχα…αυτοί που δήθεν τους γιατρεύουνε…..

Λάθος κάνεις. Το φεγγάρι δεν το βλέπουνε όλοι, γιατί υπάρχουν και τυφλοί, όπως και τα δαιμόνια δεν τα βλέπουν όλοι γιατί υπάρχουν και "τυφλοί" ως προς την αντίστοιχη αίσθηση.

quote:
Το φεγγάρι, ΦΩΤΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ.

Λάθος μεγάλο και ψέμα, γιατί το φεγγάρι ώρες ώρες (όταν ειναι μέρα ας πούμε) φωτίζει, αλλά δεν το βλέπουμε, δηλαδή είναι σαν να μην φωτίζει.

quote:
Τα ευχέλαια, φωτίζουνε μονάχα…..την μισαλλοδοξία που σκορπά η δεισιδαιμονική διδαχή τους….

Τς τς τς παρεκτρέπεσαι!

quote:
Και πάει λέγοντας……

Μωρέ κλαίγοντας πάει, αλλά λέμε τώρα...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
amalia
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 02:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε πάλι τα ίδια και στο θέμα αυτό!

Εν τω μεταξύ, είναι απορίας άξιο, το πως δεν δόθηκε σημασία στο ότι η τελευταία απάντηση του SCHWABE ήταν προ 1,5 έτος!
Ας μην κολλάμε στα παλιά!
Ας τα δούμε ως αφορμή για να γίνουμε καλύτεροι. Και στον τρόπο που διαφωνούμε.

Προσωπικά μου αρέσει το ότι ο W-walker και ο Schwabe έχουν διαφορετικές απόψεις. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορούν να τις εκφράσουν λίγο πιο ήπια. Ιδιαίτερα εσύ W-walker, μην ταυτίζεσαι τόσο πολύ. Ειλικρινά στο λέω, τα ίδια πράγματα μπορείς να τα γράψεις και χωρίς να τσαντιστείς.

Άϊντε, μια προσπάθεια να συνεχιστεί το θέμα δίχως καυγάδες.
Τόσο δύσκολο είναι πια;


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 02:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker
τώρα είδα το μήνυμά σου.
Θα στο πω για άλλη μία φορά, καθαρότατα:
Μη φτάνεις τα πράγματα στα άκρα.
Μη με αναγκάσεις να επέμβω στο λογαριασμό σου πάλι.
Δεν το θέλω.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 04:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως οποιος ισχυριζεται κατι πρεπει να το αποδεικνυει. Αν λεει απλα οτι το πιστευει, παω πασο. Αλλα αν θελει να με πεισει οτι υπαρχει κατι το οποιο δεν βλεπω, θα πρεπει να προσκομισει αποδειξεις, ή εστω καποιες ενδειξεις. Και το οτι πολλοι πιστευουν οτι υπαρχει κατι, δεν ειναι αποδειξη ουτε ενδειξη.
Κακα τα ψεματα, κανεις δεν εχει αποδειξει οτι υπαρχει θεος. Αρα, με τη λογικη δεν υπαρχει. Και φυσικα το να αποδειξεις οτι δεν υπαρχει κατι που κανεις δεν βλεπει και δεν φτανει, ειναι απο τη φυση του ανεφικτο και οξυμωρο. Αν ισχυριστω οτι υπαρχει και ενας αλλος θεος, που λεγετε Πετρολουκας, θα πρεπει να μου αποδειξετε οτι δεν υπαρχει? Μπορω να πω οτι πχ ο Πετρολουκας εχει εκτοπισει τον Ιεχωβα, και πηρε τη θεση του. Αφου δεν μπορειτε να αποδειξετε το αντιθετο, μπορει να εχω και δικιο?
Με λιγα λογια, η πιστη στηριζει την θρησκεια, ενω ο αθεισμος εχει λογικες βασεις. Δεν εχουμε αποδειξεις για τον θεο- αρα δεν εχουμε κανενα λογο να πιστευουμε σε καποιον θεο. Αν τωρα η ιδια η πιστη, μας καλυπτει καποιες ανασφαλειες, αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει θεος. Θρησκειες σιγουρα υπαρχουν, θεος ομως?
Η καθε θεωρια, για να γινει αποδεκτη πρεπει να αποδειχτει. Ετσι και η θεωρεια του "υπερτατου οντος" μπορει καποτε να αποδειχτει. Ως τοτε θα ειναι απλα μια θεωρια. Και αν δουμε και τις τελευταιες ανακαλυψεις, και τι μαγεια κρυβεται σε ενα μοριο ή σε ένα έλικα DNA, τοτε καταλαβαινουμε πως η ιδια η φυση των πραγματων ειναι "θεικη", και δεν χρειαζεται καποιος μπαμπουλας να την κατευθυνει

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 09:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παντως οποιος ισχυριζεται κατι πρεπει να το αποδεικνυει. Αν λεει απλα οτι το πιστευει, παω πασο. Αλλα αν θελει να με πεισει οτι υπαρχει κατι το οποιο δεν βλεπω, θα πρεπει να προσκομισει αποδειξεις, ή εστω καποιες ενδειξεις. Και το οτι πολλοι πιστευουν οτι υπαρχει κατι, δεν ειναι αποδειξη ουτε ενδειξη.
Ναι, αλλά την ευθύνη της πρώτης "απόδειξης" την έχει εκείνος/η που ανοίγει ένα θέμα. Αν δεις το ποιος άνοιξε το θέμα, και πως, θα καταλάβεις ότι άνοιξε επιθετικά με φτηνές κατηγορίες χωρίς αποδείξεις.
Το να διαμαρτύρεται για όλα αυτά (στο βαθμό που υφίστανται) ένας χριστιανός που βλέπει βρωμιά στον χώρο του, το καταλαβαίνω. Τον πνίγει το δίκιο του. Το να ξεκινά έτσι το θέμα μόνο και μόνο για να προκαλέσει και να προπαγανδίσει αντιχριστιανικές ιδέες ΧΩΡΙΣ αποδείξεις, είναι αυτό που έγινε, και είναι απαράδεκτο. Δεν μπορώ δε να μη σημειώσω "αρμόδιος" δεν επανέφερε τότε στην τάξη κανέναν, αλλά τώρα έγιναν νύξεις που κάποιοι διαμαρτυρήθηκαν. Ίσες αποστάσεις μεταξύ Ελλάδας-Τουρκίας που λέει το State Department...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 10:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ποιός ο λόγος να βρεθούν 3 άτομα και να πέσουν με τα μούτρα σε έναν άνθρωπο για ένα θέμα που είχε ανοίξει πρίν τόσο καιρό.

Κατ' αρχάς το ότι η συμπεριφορά του στο forum είναι άκρως εριστική. Κατά δεύτερον, το ότι για να καταλάβεις πως το θέμα αυτό είναι παλιό, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ο τρόπος που διατυπώνει τις κρίσεις του ο Schwabe, σε αναγκάζουν να του απαντήσεις χωρίς να κοιτάξεις στο πλάι να δεις πότε έγραψε τι.

quote:
Αν το θεωρείτε τόσο ποταπό topic μπορείτε να αποστείλλετε ένα προσωπικό μήνυμα στον Admin ή την Αμαλία ώστε να επιληφθεί κάποιος από τους 2.

Μην ανησυχείς, έχει γίνει στο παρελθόν, και μας γράψανε δεόντως. Μόνο να φωνάζουν στον Νίκο όταν το παρατραβάει ("π@π@ρια" έγραψε δηλαδή το παιδί για τους νεοεθνικούς) δεν ξεχνάνε. Όταν ζητάμε όμως εμείς να περιοριστεί το φαινόμενο Schwabe που θυμίζει Katrina και Rita, δεν ακουγόμαστε.

quote:

Αναφέρεις πως αν ήσουν ο Admin θα κλείδωνες το topic κτλ κτλ.
Με όλη αυτή την κατάσταση στο Μύθος & Θρησκεία τι θα έκανες?

Θα διέλυα την κατηγορία, και θα δημιουργούσα μια νέα μεγάλη κατηγορία, με υποκατηγορίες:
α) Αυστηρά για χριστιανική Θεολογία. Εδώ για την Αποκάλυψη προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη και τον Άγιο Νεκτάριο Σαλαμίνας, και να σου πετάγεται ένας και το κάνει αρένα το θέμα, χωρίς να χωράει χριστιανικοεθνική διαμάχη.
β) Αυστηρά για αρχαιοελληνική θρησκεία ή μυθολογία, σε αντιστοιχια με το παραπάνω.
γ) Neutral ground, αυστηρά moderated, στο οποίο και κάθε topic θα έχει την επιδιαιτησία κάποιου moderator.
Το παραπάνω βέβαια προυποθέτει moderators με γερά νεύρα, αλλά αφού μπει σε μια διαδικασία, θα έχει αντίκρυσμα. Επίσης θα πρέπει να προσαρμοστεί στο πως αντιλαμβάνονται οι admins το forum.

quote:
Προσωπικά βλέπω τόσο φανατισμό κι από τις 2 πλευρές που με θλίβει ακόμα κι ως αναγνώστη.
Βλέπω 5-6 θέματα όπου γίνονται σφαγές Χριστιανών - μή Χριστιανών.
Και δεν βλέπω καμία διάθεση από κάποια άτομα να κάνουν διάλογο, βλέπω διάθεση να προσβάλλουν τον συνομιλητή του και να μειώσουν το βάρος των όσων παραθέτει.
Βλέπω άτομα που σαν κομήτες έρχονται και γράφουν μερικά μηνύματα και μετά χάνονται...
Κι επειδή όπως έχω ξαναπεί παρατηρώ απλά αυτή την Κατηγορία, μιάς και δε μπορώ να καταθέσω κάτι καινούριο, βλέπω αρκετά πράγματα, WWalker για κλώνους....
Ας μην ανοίξουμε όμως αυτό το κεφάλαιο γιατί τότε θα πέσουν μόνιμα κεφαλές, νομίζω.
Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ...

Καταλαβαίνω. Να σου πω ότι και εγώ στενοχωριέμαι πάντως, δεν νομίζω πως θα με θεωρήσεις ειλικρινή, μιας και συμμετέχω με περισσή ορμή σε τέτοιες συζητήσεις.

quote:
Ας αφήσουμε τις αρένες κι ας κάνουμε ένα πολιτισμένο διάλογο.
Κι ας αφήσουμε τις αρένες για τους ταυρομάχους, δεν πρέπει να ανήκουν εδώ.

Να δούμε, θα το καταφέρουμε ποτέ αυτό.

Να σε ρωτήσω και γω πάντως:
βλέπεις το συγκεκριμένο message:

quote:
Τι ρόλο παίζει η εβραϊκή δεισιδαιμονία και οι πανάρχαιες μαγικές πρακτικές στην λατρεία του Χριστιανισμού?

Τι ρόλο παίζουνε οι εξορκισμοί και τα δαιμονοποιημένα εκκλησιαστικά κείμενα στην διαμόρφωση των πιστών και του ψυχισμού τους?

Το ψυχοκοινωνικό φαινόμενο της μαγείας δικαιολογείται στην προ-επιστημονική εποχή, και οι μάγοι της εκάστοτε φυλής ήσαν και οι «ερμηνευτές» των «κακών πνευμάτων» που προκαλούσανε διάφορες καταστροφές. Με λίγα λόγια οι μάγοι ήτανε οι ΙΕΡΕΙΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΤΟΥΣ.

Ο φόβος της μαγείας, αλλά και η μαγεία του φόβου, συντηρείται ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ από το εβραιοχριστιανικό δόγμα και επιζεί διαχρονικά όπως και τα ΒΛΑΒΕΡΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ: μεταλλάσσονται και επιχρίονται σε «ιεροπρεπή»…ευχέλαια!

Διότι ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ να εξηγήσει κανείς σε ένα νεαρό ελληνόπουλο τι εστί η βαρύγδουπη «Ευχή επί οικίας περιεργαζομένης υπό πονηρών πνευμάτων» που καλείται να διαβάσει ο σεβαστός παπούλης? Να του μιλήσει για…περιοδεύοντα κακόβουλα δαιμόνια και μαύρα διαβολάκια που ΑΠΕΙΛΟΥΝΕ την οικιακή γαλήνη? Και συγκεκριμένα:

« Κύριε Σαββαώθ, φύσαι και διαφύλαξον ημάς από του σκότους νυκτερινού, από φόβον νυκτερινού, από πράγματος εν σκότει διαπορευομένου, από βέλους πετομένου ημέρας, από συμπτώματος και δαιμονίου μεσημβρηνού»!

Υπάρχουνε βέβαια και άλλες πολλές παρόμοιες απαγγελίες μαγικών κειμένων (!), οι οποίες «ρυθμίζουνε» την «Θεϊκή παρέμβαση» στα θέματα…γεωργικών καλλιεργειών, θέματα…καιρικών ακραίων φαινομένων καθώς ακόμα και….ενδεχόμενο απειλής σεισμού!!!

Εάν προμηθευτεί κανείς το «Ευχολόγιον το Μέγα» της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος, τότε θα απολαύσει ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΟΥΣ εξορκισμούς (επ’αμοιβή!) και κείμενα ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ.

Και ερωτώ:
Αυτοί είναι ωρέ οι ταγοί του Ελληνισμού?
Αυτοί είναι οι συνεταίροι του Υπουργείου Παιδείας των Ελλήνων?
Αυτοί είναι οι υποτιθέμενοι διασώστες του αρχαιοελληνικού πνεύματος?


Τα περιθώρια για συζήτηση, πολιτισμένο διάλογο και διαφωνία βασισμένη σε τεκμήρια που μπορείς να τα βρεις;
Λέω γιατί εγώ μόλις είδα τι έγραφε, τα πήρα στο κρανίο, μου άναψαν τα λαμπάκια!
ΠΩΣ να κάνω εγώ πολιτισμένο διάλογο, όταν ο άλλος ξεκινάει το γνωστό τροπάριο με τους ανώμαλους, ανέραστους, εσχατολάγνους σκοταδιστές παπάδες; ΠΩΣ να κάνω διάλογο, όταν δεν πρόκειται να παραδεχθεί ποτέ ότι έχει χάσει; Πες μου πως; Για διάλογο είμαστε τώρα, ή για να πόλεμο, μπας και μαζευτεί καθόλου και βάλει την γλώσσα μέσα;

Δηλαδή να τον αφήσω να συκοφαντεί, να διαστρεβλώνει, και άιντε πας βάζω εγώ νερό στο κρασί μου όπως έχω κάνει πολλές φορές ως τώρα, ΑΥΤΟΣ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ; Λέω, γιατί όσες φορές το έχω κάνει, πήρε φόρα και ξεσπάθωσε, μέχρι που αναγκαστήκαμε να σκυλοβριστούμε πάλι και ξαναμαζεύτηκε.
Αν θες βέβαια, μου απαντάς.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 00:22:38


WWalker, καταλαβαίνεις οτι αυτή την στιγμή η δική σου συμπεριφορά γίνεται εριστική?
Και δεν εννοώ απέναντι μου, μην το πάρεις με αυτή την έννοια.
Ξεθάφτηκε ένα θέμα μετά από 1,5 χρόνο και ξαφνικά βλέπω 3 άτομα να προκαλούν τον θεματοθέτη που το άνοιξε.
Το αποτέλεσμα ήταν κι αυτό το θέμα να γίνει εστία συγκρούσεων ανάμεσα στις 2, γνωστές πιά, ομάδες.
Και για να προλάβω τυχόν σχόλια περί μεροληψίας κτλ σου λέω οτι κι ο Schwabe ή ο κάθε Schwabe να το έκανε αυτό τα ίδια θα έλεγα.
Δεν παίρνω το μέρος κανενός, δεν εντάσσομαι σε καμία ομάδα από αυτές που έχουν δημιουργηθεί, έχω κάποιες απόψεις σχετικά με τα θέματα που συζητάτε στα topics αυτής της Κατηγορίας που παραμένουν τα ίδια αλλά δεν συνεχίζω τον διάλογο επάνω σε αυτά.
Κι έχω ξαναπεί οτι διαφωνώ με πολλά μέλη για τον τρόπο που προβάλλουν τα πιστεύω τους.
Αναφέρεις πως αν μπορούσες εσύ να "αναδιαμορφώσεις" την Κατηγορία αυτή, θα έκανες 3 υποκατηγορίες.
Σε πληροφορώ οτι και πάλι θα γίνονταν οι ίδιες σφαγές.
Δεν φταίει η διαμόρφωση του χώρου αλλά η διάθεση των ατόμων που συμμετέχουν σε αυτά.
Οι κόντρες των ατόμων θα συνεχίζονταν όσο είχαν την διάθεση που επιδεικνύουν και τώρα.
Και με ρωτάς τι θα έκανα εγώ στην θέση σου αν έβλεπα αυτό το topic.
Δεν θα απαντούσα καν!
Πόσο μάλλον να απαντούσα εριστικά σε ένα θέμα τόσο παλιό.
Με αυτό τον τρόπο δεν προάγεις την ηρεμία και την πολιτισμένη συζήτηση, που είπες οτι επιθυμείς κι εσύ, αλλά συνεχίζεις την κατάσταση που επικρατεί εδώ...
Δεν θέλω να σε υποβιβάσω ούτε να σε προσβάλλω, πρός Θεού!
Απλά παρατηρώ κάποια πράγματα και τα επισημαίνω.
Άλλωστε, ζήτησες και τη γνώμη μου!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 12:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς υπάρχουν πολλά άτομα στην ορθοδοξία που έχουν μάθει να μιλούν χωρίς αποδείξεις γιατί δέχονται και υποστηρίζουν φανατικά την ύπαρξη δαιμόνων κτλ.

Μερικά μέλη αυτού του φόρουμ έχουν φέρει την καταστροφή πολλές φορές εδώ μέσα βασισμένοι σε προφητείες αγίων και όχι μόνο.(Βλέπε θέμα προφητείες αγίων). Υπήρχαν μερικοί άνθρωποι κάποτε που είχαν την διορατικότητα να προβλέψουν κάποια πράγματα προκειμένου να προειδοποιήσουν τους συνανθρώπους τους για κάτι άσχημο και εμείς τους κάναμε προφήτες.
- Ο Ιούλιος Βερν τί ήταν τότε;

Όταν κάποποτε ήμουν και εγώ καλός χριστιανός σαν παιδί και πήγαινα στο κατηχητικό και σε χριστιανικές κατασκηνώσεις μας έλεγαν ότι η μεγαλύτερη επιτυχία του διαβόλου είναι να σε κάνει να πιστέψεις ότι δεν υπάρχει πραγματικα.

Δηλαδή τόσα δις κόσμου άλλων θρησκειών που δεν βαφτίζουν τα παιδιά τους σημαίνει ότι είναι δαιμονισμένα και κακά πνεύματα έχουν καθήσει στην ψυχή τους;

Το ξέρετε ότι ο λύκος είναι αυτός που κρατάει τα πρόβατα σε κοπάδι και τα τσοπανόσκυλα απλά βοηθούν;

Εσύ φταις φίλε μου Schwabe που κάθεσαι και προσπαθείς να αναδείξεις μερικά ασχημα πράγματα σ'αυτήν την θρησκεία και δεν πας μία βόλτα από το <<προφητείες αγίων>> στο <<παράξενο>> να δείς τί γράφουν εκεί μέσα και να καταλάβεις με τι άτομα έχεις να κάνεις.

Δεν μας ωθεί ο σατανάς στο κακό... Εμείς γινόμαστε οι σατανάδες όταν προκαλούμε τόσα άσχημα πράγματα στον συνάθρωπό μας και στο περιβάλλον μας επειδή δεν σεβόμαστε τίποτα, ούτε καν τον εαυτό μας.


_____________________
Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 14:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλια και λοιποι συντονιστες,δυστυχως ειστε ασυντονιστοι,και ειναι κριμα,γιατι εδω μεσα υπαρχουν 2 μετρα και 3 σταθμα!
Εχει γινει το φορουμ κοτετσι και εσεις τιμωρειτε την μια πλευρα ενω την αλλη την αφηνετε ελευθερη να ειρωνευεται,να χλευαζει και να επιτιθεται.
ΝΤΡΟΠΗ!
Αμα σας αρεσει το κοτετσι,με γεια σας με χαρα σας,μην λετε ομως οτι ειστε δικαιοι και τετοια,γιατι σας πηραν χαμπαρι ολοι!
Κριμα και ντροπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 15:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker
τώρα είδα το μήνυμά σου.
Θα στο πω για άλλη μία φορά, καθαρότατα:
Μη φτάνεις τα πράγματα στα άκρα.
Μη με αναγκάσεις να επέμβω στο λογαριασμό σου πάλι.
Δεν το θέλω.

Λοιπόν αγαπητή Αμαλία,
μιας και φαίνεται πως αποφάσισες να πάρεις μέτρα για τον περιορισμό του φαινομένου που επικρατεί στο ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ ήδη από τον καιρό που πρωτομπήκα στο forum, ξεκινώντας αρχικά από τον NIKOSGR, ο οποίος τόλμησε να χαρακτηρίσει τον ασταμάτητο πόλεμο λάσπης ενάντια στον Χριστιανισμό από την πλευρά των νεοεθνικών ως "π@π@ριές" και τώρα ήρθε και η σειρά μου στην "κάθαρση" της μιας πλευράς εγώ έχω να δηλώσω τα εξής:

α) Αν είναι να με απειλείς με suspend ή ban (ανάλογα πως εννοείς αυτή την "επέμβαση" στον λογαριασμό μου) για να μην "φτάνω στα άκρα" όπως μας λες, αφορμώμενη από μια συγκεκριμένη φράση την οποία προβάλλεις ως "μεμπτή", κάνε με IP ban μια και καλή, μια ώρα αρχίτερα, να μην κουράζομαι και γω, να μην κουράζεσαι και συ να ψάχνεις για αφορμές για να με εξοντώσεις. Να υποθέσω πως ακολουθεί ο Nikostheater που διαμαρτυρήθηκε, ο Ψηλός που τολμάει να αντιδρά στον ωχετό τον οποίο εκτοξεύουν οι απανταχού αντιχριστιανοί, ή ο anchor που τολμάει να μιλάει με επιχειρήματα;

β) Η φράση την οποία χαρακτήρισες ως μεμπτή είναι η εξής:

ΤΙ ΑΜΟΛΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΟΥΚΩΜΕΝΟ ΜΕ ΦΑΙ!!!!

Για να μην κουραζόμαστε, να σε τι συμφώνησα, και (πιστεύω τουλάχιστον, μιας και άλλα αποδεικνύονται κατόπιν εορτής) πως τις ίδιες υποχρεώσεις έχουν μαζί με εμένα όλα ανεξαιρέτως τα μέλη του forum, ανεξαρτήτως ιδεολογικής παράταξης:

<<Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες>>

Πιστεύω ότι θεωρείς πως η παραπάνω φράση είναι αγενής, υποτιμητική ή/και προσβλητική.
Όσο για τα περί χυδαιότητας, παρανομίας, παραβίασης της ιδιοτικότητας του άλλου, απειλιτικότητας ή μισαλλοδοξίας, πιστεύω δεν υπάρχει αντιστοιχία.

Μιας και λοιπόν έκανες τον κόπο να με <<διορθώσεις>>, εμένα τον κακό που τόλμησα να πω μια κουβέντα παραπάνω, θέλω να μου πεις πως χαρακτηρίζεις την παρακάτω φράση:
(ακολουθεί το πως την βλέπω εγώ)

1) "Θα πρέπει κανείς να ευνουχίσει το πνεύμα του ώστε να μην αηδιάσει μπροστά στην ανηθικότητα και τους απώτερους σκοπούς του Παύλου, που..."
Στο οποίο λίγο πολύ αποκαλούνται όλοι οι άνθρωποι οι οποίοι αποδέχονται την διδασκαλία του Παύλου πνευματικά ευνουχισμένοι. Να'ναι καλά ο φίλος που το έγραψε, αλλά αποκαλεί κάπου 1,2 δις Ρωμαιοκαθολικούς + 150 εκ Ορθοδόξους + 60 εκ. Οριεντάλ Ορθοδόξους πνευματικά ευνουχισμένους.

Το σχόλιο αυτό γράφηκε από μέλος το forum ταυτόχρονα με το δικό μου.

Αν αυτό δεν είναι ένα υποτιμητικό, επιθετικό και μισαλλόδοξο σχόλιο βασισμένο στην προκατάληψη, τότε ΤΙ είναι;

Σου παραθέτω λοιπόν, μια ακόμη σειρά από παρόμοιας νοοτροπίας <<επιχειρήματα>>, στα οποία και δεν έκανες ουδέποτα επέμβαση, ούτε φρόντισες να φάει επίπληξη ή απειλή για ban αυτός που τα έγραψε, χωρίς να θέλω να θίξω αυτόν, αλλά την κατάσταση η οποία υπαγορεύει πως εγώ θα πρέπει να φάω επίπληξη και απειλή για ban 2 σε 1:

<<Μόλις τελειώσεις με το παιχνίδι, να σου φέρω βρε κανένα….γλειφιτζούρι να περνάς την ώρα σου!>>
<<Ο Εβραίος Θεός>> (με τους ανάλογους φασιστικούς προσδιορισμούς προς ένα ολόκληρο έθνος, συνοδευόμενους, περί αμορφωσιάς...)
<<Όπως λέμε, καλύτερα να μασάς ΠΑΡΑ να (κάνεις..) πως μιλάς>>
<<VELIAL ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΒΡΩΜΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΣΙΝΟ.>>
<<E, όχι. Το να αποκαλείς τους παπάδες τραγόπαπες δεν είναι το ίδιο με τα εγκλήματά τους. Ούτε την περιουσία του λαού υπεξαίρεσα, ούτε έφηβους εκπόρνευσα, ούτε νέους παρέσυρα στα ναρκωτικά. Αυτά είναι δουλειές των ανώτερων ιεραρχών σου, που με τόσο σθένος υπερασπίζεσαι. Η έκφραση τραγόπαπας είναι καθημεριν΄λή, και χαρακτηρίζει την εξωτερική τους εμφάνιση. Δες μόνος σου>>
<<Ούτε για εσένα μια και είπε την κοτσάνα του αιώνα και ύστερα δεν απάντησες ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΣΤΟΝ ΨΗΛΟ ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ>>
<<Οκ Οκ, πως πάει η ΦΑΣΙΝΑ Ψηλέ, τα έπλυνες τα πιάτα;>>
<<Ναι αλλά έζησε κάποια χρόνια ώστε να αφήσει και απογόνους. Η Ντόλυ πέθανε Κυριακή του Πάσχα λόγο έλλειψης αμνοεριφίων... Τα τελευταία λόγια της ήταν "Μπεεεεεεεεεε" και το μαχαίρι την έκοψε>>
<<όπα ξεχάστηκα.... Ψηλέ. ΨηλεεεεΕΕΕΕΕΕ, ΨΗΛΕ που είσαι άτακτο αγόρι....;;;;; μουγκα στη στρούγκα>>
<< Μπράβο σοφία η βίβλος!
Με λίγα λόγια καληνύχτα και άντε γειά! Και από την Κυριακή κατηχητικό!>>
<<Και εγω περιμενω απο τους απανταχου θρησκοπληκτους να μου δωσουν μια ΛΟΓΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και να αφησουν τις θεωριες,των θεωριων,ω θεωριες κατα μερος.>>
<< Να σου πω κατι? Εγω εχω τον Θεο στο γραφείο μου. Ειναι ενα φλιτζανι του καφε. Αυτο δημιουργησε τον κόσμο.
Μην προσπαθησεις να καταλάβεις το πως και το γιατι. Ειναι πανω απο τη λογικη σου. Το φλιτζανι είναι εδω, και αν προσπαθησεις να προσευχηθεις σε αυτο, θα επικοινωνήσει μαζί σου.
Μην τυχον και πεις καμια ειρωνική κουβέντα για το ¨Αγιο και Ιερό φλιτζάνι! Πρέπει να σέβεσαι τα πιστεύω των Άλλων. Στην τελική το φλιτζάνι είναι εδώ και περιμένει να το προσκυνήσεις, ενω ο Θεός σου δεν φαίνεται ΠΟΥΘΕΝΑ!
Να ξέρεις οτι το φλιτζάνι είναι πανάγαθο και παντοδύναμο. Για τα κακά του κόσμου, φταίει το ποτήρι της μπύρας που θέλει να κυριαρχήσει στη Γη! Αλλά όταν έρθει η ώρα , το φλιτζάνι θα Κρίνει τους πάντες! Ως τότε προσευχή, νηστεία, όργια στα μοναστήρια και κλέψιμο του παγκαριού! Αγρυπνήτε! Ο καιρός γαρ εγγυς! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! >>
<<Έλεος φίλτατε με το άγχος σου, έλεος!>>
<<Καμιά φορά είναι καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς!>>
<<Πριν σκεφτείς τι έλεγε ο αυστριακός, αναλογίσου ΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΤΑ ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΣΑΣ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΙΩΝΕΣ ΟΛΑΚΕΡΟΥΣ!>>
<<Εισαι πραγματικα διασκεδαστικος..>>
<<Τσαμπα μαγκες, κουτοι , δουλοι, κοροιδα. Αυτο ειστε.>>
<<Τελικά Walker είσαι μεγάλο κοροιδο. Σε παραμυθιαζουν, και εσυ σαν καλο πρόβατο που είσαι, δηλαδη ...ζωάκι, πιστευεις τους ποιμένες σου.>>
<<Τι εδωσε δηλαδη η εκκλησία, 30 ευρω στον καθενα? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Ξεφτρίλες! Απατεώνες! Τους δώσατε να φάνε ένα σουβλάκι κάθε 15 μέρες! Μπράβο ρομπες! Λούγκρες! Τα [b]τάγκα μονο να βγάζατε σε δημοπρασία
, θα τους κάνατε άνθρωπους! >>
<<Οφείλουμε να αντιληφθούμε ότι τέτοιου είδους «θρησκεία» είναι τελικά ένας «ΨΥΧΙΚΟΣ ΝΗΠΙΑΣΜΟΣ».>>
<<Για να μην μιλησουμε για την Φυση, τη λογική, τον έρωτα, τη γυναικα, την ελευθερια σκεψης... οι τραγόπαπες δεν ειναι ικανοί να κατανοήσουν το παραμικρό περα απο όργια και κονομες... παρολα αυτα μιλανε για τις ιδιοτητες του θεου και το σχεδιο του... ΑΥΤΟ ειναι εγωισμος...
Για αυτο σου λεω... η αληθεια ειναι το φλιτζανι! Φλιτζανι ημων, εν τω γραφειο, αγιαστειτω ο καφες σου, ελθετω η καφεινη σου, γεννηθητω το εσπρεσσο σου, ως εν καφετερια και επι της κουζινας.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ>>

Αγανακτισμένος λοιπόν από αυτή την [b]μεροληπτική εις βάρος μου αντιμετώπιση έχω να δηλώσω τα εξης: Αν αυτή είναι η αμεροληψία των esoterica, τότε κάνε με IP ban να μην ξαναπατήσω ποτέ εδώ μέσα, και μάλιστα θα έχεις και την ηθική απόλαυση ότι με "έδιωξες", για να μην σου πω το τετριμμένο ότι φεύγω μόνος μου.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 15:49:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 16:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναφέρεις πως αν μπορούσες εσύ να "αναδιαμορφώσεις" την Κατηγορία αυτή, θα έκανες 3 υποκατηγορίες.
Σε πληροφορώ οτι και πάλι θα γίνονταν οι ίδιες σφαγές.

Incubus, κοίτα και εδώ:
http://www.evcforum.net/cgi-bin/dBoard.cgi

Αυτοί άραγε γιατί να τα καταφέρνουν καλύτερα από εμάς; Μήπως είναι πιο έξυπνοι και μεις χαζοί; Όχι δα.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 17:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker
εάν τις ημέρες που είχε απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου, διάβαζες πολλά από τα θέματα στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙA και παρατηρούσες που έχουν γίνει παρεμβάσεις, ποιοί λογαριασμοί απενεργοποιήθηκαν, πόσες και από ποιους φράσεις έχουν κοκκινιστεί, θα διαπίστωνες πως καθόλου μα καθόλου δεν είμαστε με το μέρος της μίας ή της άλλης πλευράς, παρά με το μέρος της κοινής αλήθειας και ουσίας που υπάρχει και στις δύο, αλλά και του ευγενικού διαλόγου.
Δεν αρνούμαι πως υπάρχουν δεκάδες φράσεις (των μεν ή των δε) που έχουν παραμείνει χωρίς παρέμβαση. Ειδικά κάποιες εποχές, μέσα στην κατηγορία ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ είχε χαθεί τελείως η μπάλλα. Κι εδώ συμφωνώ μαζί σου για την ανάγκη ύπαρξης υποκατηγοριών(ήδη το έχουμε δηλώσει αρκετές φορές αλλού πως θα το κάνουμε), αν και επίσης συμφωνώ με τον D.I. πως ακόμα περισσότερο αναγκαίο είναι να μάθουμε πρώτα από όλα να συζητάμε.

Μου προσδίδεις μεροληψία, όπως μου έχουν προσδόσει μεροληψία και μέλη από την πλευρά αυτή, για την οποία υποστηρίζεις πως δεν έχω κάνει επεμβάσεις. Στο θέμα του GDS1 (περί αντιπαλότητας Χριστιανών και Δωδεκαθεϊστών) έγραψα, πως δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε να μετράμε πόσες επεμβάσεις έγιναν στον έναν και πόσες στον άλλον. Κάποιες φράσεις δεν έπεσαν καν στην αντίληψη των συντονιστών (π.χ. σε εποχές που δεν είχαμε οι περισσότεροι πρόσβαση σε αυτές), κάποια θέματα πάλιωσαν και ξεχάστηκαν και οι πιο νέες ανάγκες μας τράβηξαν σε άλλα θέματα, κ.λπ.
Πιστεύεις πως όσες επεμβάσεις κι αν γίνουν, το πρόβλημα θα λυθεί;
Πιστεύεις πως επειδή δεν έγινε κόκκινη η φράση του τάδε, στην τάδε συζήτηση, την τάδε ημέρα, αυτό σε δικαιώνει εσένα να γράφεις με προσβλητικό τρόπο;
Μα αυτό μπορεί να νομίζει και ο άλλος με τα δικά σου γραφόμενα και να συνεχίζει ο φαύλος κύκλος!

Τι να πω Wwalker.
Όταν επανενεργοποιηθήκατε εσύ και ο GDS1, ειλικρινά σου λέω, χάρηκα. Είδα πως ξεκινήσατε να γράφετε με πιο ειρηνικό τρόπο και δεν πίστευα στα μάτια μου!
Με λίγα λόγια, βασίστηκα στην καλή σας πρόθεση.
Τώρα βλέπω, πως η δική σου εξαντλήθηκε με το που είδες κάποια πράγματα που είχε γράψει ο Schwabe πριν από 1,5 χρόνια.

Πες μου βρε Wwalker.
Πιστεύεις - ως καλός Χριστιανός - πως ο κόσμος θα αλλάξει μόνος του ή πως θα τον αλλάξουν άλλοι για σένα;
Γιατί ζητάς από τους συντονιστές να κάνουν κάτι, που δεν κάνεις πρώτα από όλα εσύ;
Να αυτοσυντονιστείς δηλαδή.


κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 17:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWALKER
<<Ούτε για εσένα μια και είπε την κοτσάνα του αιώνα και ύστερα δεν απάντησες ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΣΤΟΝ ΨΗΛΟ ΜΠΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ>>

χαχαχα δικό μου αυτό

WWALKER
<<Οκ Οκ, πως πάει η ΦΑΣΙΝΑ Ψηλέ, τα έπλυνες τα πιάτα;>>

και αυτό

WWALKER
<<Ναι αλλά έζησε κάποια χρόνια ώστε να αφήσει και απογόνους. Η Ντόλυ πέθανε Κυριακή του Πάσχα λόγο έλλειψης αμνοεριφίων... Τα τελευταία λόγια της ήταν "Μπεεεεεεεεεε" και το μαχαίρι την έκοψε>>

καλά και αυτό βρήκες

WWALKER
<<όπα ξεχάστηκα.... Ψηλέ. ΨηλεεεεΕΕΕΕΕΕ, ΨΗΛΕ που είσαι άτακτο αγόρι....;;;;; μουγκα στη στρούγκα>>

χαχαχαχαχαχαχα μερικές φορές είμαι καταπληκτικός

Τι μου θύμισες WWalker...όμως ένα παράπονο δεν έβαλες και τα ωραία κοσμητικά που κάνει χρήση η δικιά σου παράταξη μάλλον μεροληπτής. Ούτε ο Ψηλός, ούτε ο nikostheater ουτε κανένας μας είναι αναμάρτητος στον τρόπο γραφής...!!! Οπότε μην τα ρίχνεις αλλού...


Πάντως για να πω και την μαύρη αλήθεια τα forum είναι ένα είδος επικοινωνίας που ομοιάζει με την προφορική επικοινωνία...οπότε κάποια στιγμή όλο και κάτι θα πούμε παραπάνω...αν περιοριστεί η συζήτηση σε τόνο κηδείας μάλλον αρκετά άτομα θα την κάνουν...



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 21/10/2005 17:45:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 17:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
WWalker
εάν τις ημέρες που είχε απενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου, διάβαζες πολλά από τα θέματα στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙA και παρατηρούσες που έχουν γίνει παρεμβάσεις, ποιοί λογαριασμοί απενεργοποιήθηκαν, πόσες και από ποιους φράσεις έχουν κοκκινιστεί, θα διαπίστωνες πως καθόλου μα καθόλου δεν είμαστε με το μέρος της μίας ή της άλλης πλευράς, παρά με το μέρος της κοινής αλήθειας και ουσίας που υπάρχει και στις δύο, αλλά και του ευγενικού διαλόγου.

Όχι τις ημέρες που ήταν απενεργοποιημένος ο λογαριασμός μου έμπαινα μόνο για να παρακολουθήσω τις ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ στο ΠΑΡΑΞΕΝΟ, απογοητευμένος από το γεγονός πως εγώ και ο GDS1 που ότι κάναμε το κάναμε για πλάκα φάγαμε suspend και μάλιστα <<χαριστικά>> όπως μας είπες, γιατί είχες σκοπό να μας κάνεις ban, όταν μάλιστα οι γνωστοί ατακτοποίητοι οργίαζαν.

quote:
Μου προσδίδεις μεροληψία, όπως μου έχουν προσδόσει μεροληψία και μέλη από την πλευρά αυτή, για την οποία υποστηρίζεις πως δεν έχω κάνει επεμβάσεις.

Συγνώμη, δηλαδή εσύ θεωρείς πως επειδή είπα στον Schwabe ότι όταν δεν τρώει το στόμα του πετάει κοτσάνες, αυτό αξίζει ban; Αυτό δηλαδή το χαρακτηρίζεις αμεροληψία; Ή μήπως επιείκια; Για να καταλάβω τι μου λες δηλαδή...

quote:
Στο θέμα του GDS1 (περί αντιπαλότητας Χριστιανών και Δωδεκαθεϊστών) έγραψα, πως δεν είναι δυνατόν να καθόμαστε να μετράμε πόσες επεμβάσεις έγιναν στον έναν και πόσες στον άλλον.

Να απειλούμε με ban ή suspend, και μάλιστα με το γάντι όμως, συγκεκριμένα πρόσωπα τα οποία και ξανακάναμε suspend για πράγμα για το οποίο ούτε καν να απολογηθούν δεν τους αφήσαμε, όμως, αυτό το μπορούμε έτσι; Την ίδια ώρα, ο άλλος να γράφει για τάγκες και για λούγκρες, και να μην του λέει κανείς τίποτα...

quote:
Κάποιες φράσεις δεν έπεσαν καν στην αντίληψη των συντονιστών (π.χ. σε εποχές που δεν είχαμε οι περισσότεροι πρόσβαση σε αυτές), κάποια θέματα πάλιωσαν και ξεχάστηκαν και οι πιο νέες ανάγκες μας τράβηξαν σε άλλα θέματα, κ.λπ.

Καλά, αυτά τώρα είναι δικαιολογίες της κακιάς ώρας. Αν δεν μπορείς να τις κουμαντάρεις όλες, τουλάχιστον, κρίνε αναλόγως αυτές που μπορείς. Διαφορετικά το μόνο που κάνεις είναι να παίρνεις ένα δείγμα 100 ατόμων, τους 80 να τους αφήνεις ελεύθερους να περάσουν, και στους άλλους 20 να τους αλλάζεις τον αδόξαστο. Αν αυτό δεν είναι 2 μέτρα και 2 σταθμά, τότε τί είναι;

quote:
Πιστεύεις πως όσες επεμβάσεις κι αν γίνουν, το πρόβλημα θα λυθεί;

Τώρα για να καταλάβω μου ζητάς να σου βρω λύση στο πρόβλημα;
Και δηλαδή εσύ θεωρείς πως εγώ θα κάτσω να σε ακούσω όταν μου λες πως αν δεν γίνω πιο κόσμιος (τώρα που δεν ήμουνα κόσμιος, ένας Θεός ξέρει, κι αυτόν τον βγάζουμε ανύπαρκτο για να μην μας πει...) θα μου πετάξεις ένα ban κατάφατσα;

quote:
Πιστεύεις πως επειδή δεν έγινε κόκκινη η φράση του τάδε, στην τάδε συζήτηση, την τάδε ημέρα, αυτό σε δικαιώνει εσένα να γράφεις με προσβλητικό τρόπο;
Μα αυτό μπορεί να νομίζει και ο άλλος με τα δικά σου γραφόμενα και να συνεχίζει ο φαύλος κύκλος!

Δεν πιστεύω τίποτα τέτοιο.
Πιστεύω πολύ απλά, ότι εφόσον εσύ η ίδια δεν παίρνεις μέτρα για να περιοριστεί το φαινόμενο Schwabe κατηγορίας 5 που μαστίζει τις ακτές των esoterica εδώ και πολύ καιρό, καταστρέφοντας κάθε θέμα με βάναυσες παραποιήσεις και ανηλεείς προσωπικές προσβολές του τύπου "βιάζεσαι, γι' αυτό και μου λες μαργαριτάρα" όπως κάνει συνήθως ο κύριος, τότε εγώ δεν μπορώ να κάτσω με σταυρωμένα χέρια.
Το προσπάθησα πολλάκις να επικοινωνήσω χωρίς τέτοιου είδους αναφορές. Το μόνο που κατάφερα είναι να με κατηγορεί για "υποκρισία" δήθεν, και ότι του παρουσιάζω "ψευτοδιλλήματα".

quote:
Τι να πω Wwalker.
Όταν επανενεργοποιηθήκατε εσύ και ο GDS1, ειλικρινά σου λέω, χάρηκα. Είδα πως ξεκινήσατε να γράφετε με πιο ειρηνικό τρόπο και δεν πίστευα στα μάτια μου!
Με λίγα λόγια, βασίστηκα στην καλή σας πρόθεση.
Τώρα βλέπω, πως η δική σου εξαντλήθηκε με το που είδες κάποια πράγματα που είχε γράψει ο Schwabe πριν από 1,5 χρόνια.

Εξαντλήθηκε στο άλλο θέμα, στα περί του "HOW IT ALL BEGUN", και μπήκα μπριζομένος εδώ μέσα και έπαθα την πλάκα μου.

quote:
Πες μου βρε Wwalker.
Πιστεύεις - ως καλός Χριστιανός - πως ο κόσμος θα αλλάξει μόνος του ή πως θα τον αλλάξουν άλλοι για σένα;

Ως καλός Χριστιανός δεν μπορώ να απαντήσω, γιατί δεν είμαι καλός Χριστιανός. Ένας τυχαίος είμαι που κοιτάει πως θα σώσει το τομάρι του.
Όσο το πως θα αλλάξει ο κόσμος, επέτρεψέ μου να μην έχω αυταπάτες: ο κόσμος δεν πρόκεται να αλλάξει αν δεν τον αλλάξει ο Θεός ο ίδιος. Τα ίδια και τα ίδια θα γίνονται, μέχρι να καταστραφούμε απ'την βλακεία μας.

quote:
Γιατί ζητάς από τους συντονιστές να κάνουν κάτι, που δεν κάνεις πρώτα από όλα εσύ;
Να αυτοσυντονιστείς δηλαδή.

Δεν ζητάω συντονισμό.
Ζητάω δίκαιη μεταχείριση.
Ήδη με έκανες ban χωρείς καν να μεταφέρεις επίπληξη, και αν έβλεπες ότι δεν συνετιζόμασταν, τότε χρειαζόταν ban. Μόκο έκανα σε αυτό, αν και θα 'πρεπε να κάνω πολύ περισσότερα.
Τώρα μου λες θα με ξανακάνεις ban, επειδή "οξύνω τα πνεύματα". Βρήκες και συ μια φράση, και πιάστηκες για να επιβληθείς εδώ μέσα. Και λες, "από που θα ξεκινήσω; Απ'τα θύματα τους Χριστιανούς, που τα ακούνε κανονικότατα εδώ μέσα, οπότε δεν θα έχουν πρόβλημα να τα ακούσουν και με εμένα".

Κατά τα άλλα, το να με βάλεις να "αυτοσυντονιστώ" δεν θα το καταφέρεις με το να με απειλείς. Αν είναι να αρχίσουμε με τις απειλές, πες το μου να βάλω και γω όλη την μαστοριά μου.

Συντονισμό ζήτησε ο Nikostheater.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 17:58:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 17:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι μου θύμισες WWalker...όμως ένα παράπονο δεν έβαλες και τα ωραία κοσμητικά που κάνει χρήση η δικιά σου παράταξη μάλλον μεροληπτής. Ούτε ο Ψηλός, ούτε ο nikostheater ουτε κανένας μας είναι αναμάρτητος στον τρόπο γραφής...!!! Οπότε μην τα ρίχνεις αλλού...

Όχι γιατί τα βρήκε η Αμαλία για εμένα.
Δεν τα ρίχνω σε κανέναν, και τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να κατηγορήσω κάποιον, αλλά για να τα αντιδιαστείλω με αυτό που έγραψα εγώ, το οποίο σύμφωνα με την Αμαλία αξίζει ban, ενώ τα άλλα με τις λούγκρες και τα φλυτζάνια είναι ασυγκρίτως πιο πολιτισμένα.
Κατά τα άλλα, μιας και όπως μας λέει η Αμαλία είναι δύσκολο να τα δει όλα και να τα τιμωρήσει, να επισημάνω πως αρμένισα μόνο σε 4-5 topics που θυμόμουνα, των τελευταίων 2 σελίδων...

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 17:59:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 18:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker είσαι λίγο εριστικός,
λίγο φανατισμένος.

Παίρνεις προσωπικά τις κατηγορίες ενάντια στην θρησκεία σου.

Ειρωνεύεσαι και κάνεις πλάκα όταν οι άλλοι χρησιμοποιούν λογικά επιχειρήματα.

Παρόλα ταύτα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟΨΗ.


Προσπάθησε να συγκρατηθείς.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 19:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βασίλη,
καιρό είχαμε να σε δούμε βρε παιδί.

quote:
WWalker είσαι λίγο εριστικός,
λίγο φανατισμένος.

Αυτό προέκυψε δηλαδή από που;

quote:
Παίρνεις προσωπικά τις κατηγορίες ενάντια στην θρησκεία σου.

Κοίταξε, αν διατυπώνονται ως εξής:
"WWalker, είσαι κουτός που ακολουθείς τον Χριστιανισμό, σε δουλεύουν οι παπάδες για να σου τρώνε λεφτά. Καλά σου λέω εγώ, είσαι εγκεφαλικά ευνουχισμένος", τότε ναι, τις παίρνω προσωπικα.

quote:
Ειρωνεύεσαι και κάνεις πλάκα όταν οι άλλοι χρησιμοποιούν λογικά επιχειρήματα.

Μάλλον τον αντίθετο συμβαίνει φίλε μου.

quote:
Παρόλα ταύτα ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΕΙΣ ΑΠΟΨΗ.

Να΄σαι καλά που μας το λες, αλλά διακρίνω πως έχεις βγάλει τα πορίσματά σου πως πάω για ban έτσι;

Μην ανησυχείς, Θεού θέλοντος και αμαλίας επιτρεπούσης, εδώ θα 'μαι να σας τα λέω όπως σας χρειάζεται, ανάλογα με το τι απόψεις εκφράζετε.

quote:
Προσπάθησε να συγκρατηθείς.

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Καλοδεχούμενη.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 19:16:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 19:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι ακριβως ολα αυτα μπορουν να λυθουν πολυ απλα με την καλη θεληση.
Καλη θεληση και απο τις 2 πλευρες να συμμετασχουν σε ειλικρινη διαλογο χωρις χλευασμο της πιστης η της προσωπικοτητας του αλλου και φυσικα χωρις να θεωρουμε πραγματα που πιστευουν καποιοι ντε φακτο ως "εωλα,αναποδεικτα,γελοια" η δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Σε ενα φορουμ οπου μια κατηγορια αφορα τις θρησκειες επιβαλλεται ΟΛΕΣ οι Θρησκειες,ΟΛΑ τα πιστευω να γινονται σεβαστα και οφειλουν ολοι να σεβονται η εστω να ανεχονται αλληλους και οχι να επιτιθενται ο ενας στην θρησκεια του αλλου και κατα συνεπεια και ο ενας στην προσωπικοτητα,στην νοημοσυνη του αλλου κλπ.
Αυτο απαιτει κοινη λογικη και θεληση να γινει κουβεντα,δεν ειναι απλα θεμα ορων συμμετοχης!
Οταν λεω κοινη λογικη το εννοω,γιατι εχω διαβασει δημοσιευσεις εδω που ακυρωνουν την κοινη λογικη τελειως,μιλαμε για αλλο συμπαν.
Επισης,στοιχεια καλο ειναι κατα το δυνατον να προσκομιζουν ολοι,και οχι οι κατηγορουμενοι μονο,που εδω μεσα συνηθως κατηγορουμενη ειναι η πλευρα των χριστιανων.
Επισης το γεγονος οτι εδω οντως μιλαμε με φυσικη γλωσσα,δεν σημαινει οτι επιτρεπεται να γινεται ο χωρος γηπεδο.Εδω δεν ειμαστε στο ΟΑΚΑ σε ντερμπυ Ολυμπιακου Παναθηναικου,Εδω ειμαστε να συζητησουμε για μυθους και Θρησκειες,ανεξαρτητως αν συμφωνουμε η διαφωνουμε με τις αποψεις και τα πιστευω του αλλου.Ειτε συμφωνουμε,ειτε θεωρουμε τις αντιθετες αποψεις λαθος,γελοιες,εςλες η οτι αλλο,τουλαχιστον οφειλουμε να σεβομαστε καθε αποψη.
Ελπιζω σιγα σιγα να βελτιωθει η κατασταση εδω και να γινει αυτος ο τομεας του φορουμ που αφορα θρησκευτικα θεματα ο πιο γονιμος φιλοξενος χωρος διαλογου ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 19:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι προφανές ότι κάποιοι μεταφέρουν συσηματικά τη συζήτηση από την ουσία της στα πρόσωπα, επειδή δεν έχουν κανένα επιχείρημα για το θέμα ουσίας που συζητιέται. Αυτή η συμπεριφορά γίνεται απόλυτα κατανοητή, αν κάποιος έχει βιοποριστική σχέση με τη θρησκεία και την εκκλησία. Ένας ανεξάρτητος και σδέμευτος δεν έχει κανένα λόγο να χαλάσει μια συζήτηση που ο ίδιος άνοιξε.

Ως προς την υποχρέωση απόδειξης: Προφανέστατα αυτή η υποχρέωση βρίσκεται στην πλευρά εκείνου που πρεσβεύει κάτι, π.χ. ο "τριαδικός θεός" και όχι σ' αυtού την πλευρά που δεν το αντιλαμβάνεται, δεν το αποδέχεται και ζητάει διευκρινίσεις. Παλιότερα απαντούσαν οι παπάδες με αυστηρό ύφος "δεν ρωτάμε τέτοια πράγματα", τώρα τα ρωτάμε όλα και φαίνεται αμέσως σε ποια πλευρά υπάρχει η έλλειψη επιχειρημάτων.

Ως προς την ουσία του προβληματισμού του Schwabe αυτονόητο είναι ότι ο χριστιανισμός, ως αποτέλεσμα συγκρητισμού (κρη- με ήτα από το Κρήτη), υιοθέτησε κομμάτια και δοξασίες από όλες τις θρησκείες και τα παρουσίασε ως νέα θρησκεία, υπεράνω εθνών και παρατάξεων, αλλά κατά του λαού και υπέρ του αυτοκρατορικού συστήματος. Και κυρίως υιοθέτησε, παράλληλα με τον τριαδικό θεό των Όσιρι-Ίσιδα-'Ωρου, παράλληλα με την σταύρωση και ανάσταση σε 3 ημέρες του Όσιρι και του Μίθρα, παράλληλα με την "αγιοποίηση" της μητέρας του Ιησού (για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα), για να αντιπαρατεθεί στην περσική Εκάτη και στην ελληνική Αφροδίτη και άλλα πολλά. Τέλος υιοθέτησε και όλες τις δεισιδαιμονίες των εθνικών θρησκειών, με πνεύματα και διαβόλους, με καλούς και κακούς, για να γίνει ως θρησκεία αποδεκτή από τους λαούς της Μικρασίας και της υπόλοιπης Ευρώπης που πίστευαν σε τέτοια πράγματα στις εθνικές τους θρησκείες.

Χωρίς τα όπλα των Ρωμαίων όλα αυτά δεν θα φτουρούσαν, φυσικά, πέρα από μια ακόμα ιουδαϊκή αίρεση. Αν οι Ρωμαίοι είχαν επιλέξει ως θρησκεία της αυτοκρατορίας, π.χ. τον μιθραϊσμό, του οποίου αρχιερέας ήταν μέχρι τον θάνατό του ο Κων/νος, θα είχε δημιουργηθεί μιθραϊκό επαγγελματικό ιερατείο με φιλοσοφίες αντίστοιχες του χριστιανισμού και κυρίως με παρόμοιες υποκλοπές από τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη, όπως έκαναν οι χριστιανοί, και σήμερα θα λέγαμε, να "χωριστεί το κράτος από τη μιθραϊκή θρησκεία και τους ιερείς της".

Τώρα βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, πολλοί χριστιανοί θα θέλανε να εκκαθαριστούν αυτές οι δεισιδαιμονίες από τη θρησκεία τους και μερικοί το κάνουν. Αποτέλεσμα είναι αυτό που διαπιστώνουμε καθημερινά: Καθένας έχει μια προσωπική χριστιανική θρησκεία, από την οποία κρατάει μόνο ότι του ταιριάζει, ότι δεν είναι παράλογο. Τελικά, το χριστιανισμό με όλα τα δόγματά του αποδέχονται μόνο οι αμόρφωτοι, οι αγροτικοί πληθυσμοί (pagani) και οι υπερήλικες που θέλουν να κρατάνε και μια πισινή ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 19:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης να επισημάνω και εγώ μερικά πράγματα, μιας και είμαι πρόθυμος να συμβιβαστώ και να αφήσω κατά μέρος εγωισμούς και τέτοια που με δεσμεύουν.

Παρατηρώ τα εξής:

α) Το forum δεν είναι απλός ένα βήμα απολογητικής, αλλά ένα βήμα διαλόγου, με άλλα λόγια, όσο έχουμε εμείς οι Χριστιανοί ευθύνη να στηρίξουμε τα όσα λέμε, τόσο έχει και η αντίθετη παράταξη να στηρίξει τις δικές τις απόψεις και όχι μόνο να καταδικάζει την παράταξή μας και να επισημαίνει τα άσχημά της. Με άλλα λόγια: αποτελείτε μια παράταξη, η οποία δεν έχει να μας φέρει ακόμη δικές τις θέσεις όσον αφορά θεμελιώδη ερωτήματα, αλλά απλώς επιδιώκει να ανατρέψει τα δικά μας επιχειρήματα.
Αυτο το λέω αφορμώμενος από το ότι κάθε φορά που ρωτάω "και πως προέκυψαν οι νόμοι της φύσης, αν δεν υπάρχει κάποιο μυαλό πίσω από αυτούς", δεν δέχομαι απάντηση. Αυτό είναι ένα τυπικό παράδειγμα.
Θεωρώ λοιπόν, πως βασική προυπόθεση για κάθε ομάδα, είναι να έχει παγιώσει συγκεκριμένες κοσμολογικές αντιλήψεις, οι οποίες να είναι ανοικτές πως διάλογο.
Με άλλα λόγια, καλά μου την λέτε εμένα που δεν σας αρέσει η γένεση, αλλά όταν μου απαντάτε "πάντως δεν έγιναν όπως τα περιγράφει η Γένεσις", ουσιαστικά μόνο διάλογο δεν κάνουμε.

β) Υπάρχει μια τάση από διάφορα μέλη, είτε αντιχριστιανοί είτε χριστιανοί, να αγορεύουν και όχι να επιδιώκουν τον υγιή διάλογο. Για παράδειγμα, χθες ο φίλος Schwabe παραδέχθηκε ευθέως πως σκοπό δεν είχε το να με πείσει εμένα πως οι απόψεις του είναι σωστές, αλλά το να εμπλακεί σε αντιπαράθεση έτσι ώστε "οι αναγνώστες της αντιπαράθεσης να βγάλουν τα συμπεράσματά τους", το οποίο λίγο πολύ σημαίνει πως δεν επιδιώκεται ο διάλογος, αλλά η αντιπαράθεση αυτή καθ' αυτή, καθώς βασικό στοιχείο του διαλόγου είναι ο κάθε ομιλητής να επιδιώκει με τα επιχειρήματά του να πείσει τον συνομιλητή του.
Αγορεύσεις λοιπόν, στα δικαστήρια, όχι σε βήμα διαλόγου.

γ) Υπάρχει μια τάση απαξίωσης και υποτίμησης της ανθρώπινης αξιοπρέπειας (και από τις δυο μεριές ανεξαιρέτως και αδιακρίτως), στο πλαίσιο αυτής της συζήτησης. Αυτή η υποβάθμιση συνήθως γίνεται σκόπιμα, μέσα στο γενικότερο κλίμα ευφορίας και αναστάτωσης, με αποτέλεσμα να καταστρέφεται το βήμα συζήτησης.
Κάτι τέτοιο επιτυγχάνεται τόσο μέσω απευθείας προσβολών και υποτιμητικών αναφορών, όσο και μέσω σχολίων του τύπου "αχ αυτά τα μαργαριτάρια σου βρε τάδε!". Σημαντικό ρόλο επίσης παίζει και η γενικευμένη επίθεση ενάντια σε κοινωνικές ομάδες.

δ) Για να γίνει υγιής διάλογος, κάθε επιχείρημα θα πρέπει να είναι λογικό και τεκμηριωμένο. Δεν είναι δυνατόν κάποιος να προβάλλει ένα παράλογο επιχείρημα, το οποίο και καταλαβαίνει ο ίδιος πως χωλένει ή είναι ένα τέρας της απλής κοινής λογικής, αλλά να το παραθέται απλά και μόνο για να σπάσει τα νεύρα στους άλλους. Διαφορετικά, πείτε τό μου και μένα να αρχίσω να πλάθω επιχειρήματα βασισμένα στην ψηφιακή λογική, να μην βγάζουμε άκρη ούτε με σφαίρες.


Στα παραπάνω βρίσκω ένοχο και τον εαυτό μου. Επιθυμώ να τα σεβαστώ, εάν και εφόσον αυτά γίνονται σεβαστά από όλους. Το κορόιδο να κάθομαι εγώ να ανέχομαι τα χίλια μύρια όσα δεν πρόκειται να το κάνω, αν δεν θέλετε να συμμορφωθείτε.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 20:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε sfr, μιας και δεν είμαστε σε επιστημονικό συνέδριο να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι ο Θεός υπάρχει και τον λένε Ιησού, ούτε το ξεκινάμε εμείς το θέμα να χλευάζουμε κάτι το οποίο υποστηρίζει κάποιος άλλος, μήπως να ανασκευάσεις αυτή σου την άποψη;

<<Ως προς την υποχρέωση απόδειξης: Προφανέστατα αυτή η υποχρέωση βρίσκεται στην πλευρά εκείνου που πρεσβεύει κάτι, π.χ. ο "τριαδικός θεός" και όχι σ' αυtού την πλευρά που δεν το αντιλαμβάνεται, δεν το αποδέχεται και ζητάει διευκρινίσεις. Παλιότερα απαντούσαν οι παπάδες με αυστηρό ύφος "δεν ρωτάμε τέτοια πράγματα", τώρα τα ρωτάμε όλα και φαίνεται αμέσως σε ποια πλευρά υπάρχει η έλλειψη επιχειρημάτων.>>

Ωραίο και δεκτό αυτό που λες, αλλά ισχύει εαν αρχίσω εγώ θέμα με όνομα "Ο ΘΕΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΙΗΣΟΥ". Από την στιγμή που αρχίζει κάποιος άλλος ένα θέμα και αναφέρεται ακατάπαυστα σε κάτι στο οποίο δεν προσπαθούμε να τον δεσμεύσουμε, αλλά ούτε και προσπαθούμε να του το αποδείξουμε γιατί γνωρίζουμε πως δεν επιδέχεται σχετική απόδειξη, γιατί δηλαδή να πρέπει να μπούμε στην διαδικασία να μείνουμε με τα χέρια στον τοίχο;
Ή θεωρείς ότι μέχρι να μπορέσουμε εμείς να αποδείξουμε ότι ο Τριαδικός Θεός είναι αληθινός, ο συγκεκριμένος κύριος έχει το δικαίωμα να τον ειρωνεύεται και να τον υβρίζει; Λέω γιατί κάτι τέτοιο, ακόμα και το σύνταγμά μας το απαγορεύει, για όλα τα θρησκευτικά πιστεύω ανεξαιρέτως.


Όσον αφορά αυτά τα οποία λες εδώ:

quote:
Ως προς την ουσία του προβληματισμού του Schwabe αυτονόητο είναι ότι ο χριστιανισμός, ως αποτέλεσμα συγκρητισμού (κρη- με ήτα από το Κρήτη), υιοθέτησε κομμάτια και δοξασίες από όλες τις θρησκείες και τα παρουσίασε ως νέα θρησκεία, υπεράνω εθνών και παρατάξεων, αλλά κατά του λαού και υπέρ του αυτοκρατορικού συστήματος. Και κυρίως υιοθέτησε, παράλληλα με τον τριαδικό θεό των Όσιρι-Ίσιδα-'Ωρου, παράλληλα με την σταύρωση και ανάσταση σε 3 ημέρες του Όσιρι και του Μίθρα, παράλληλα με την "αγιοποίηση" της μητέρας του Ιησού (για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα), για να αντιπαρατεθεί στην περσική Εκάτη και στην ελληνική Αφροδίτη και άλλα πολλά. Τέλος υιοθέτησε και όλες τις δεισιδαιμονίες των εθνικών θρησκειών, με πνεύματα και διαβόλους, με καλούς και κακούς, για να γίνει ως θρησκεία αποδεκτή από τους λαούς της Μικρασίας και της υπόλοιπης Ευρώπης που πίστευαν σε τέτοια πράγματα στις εθνικές τους θρησκείες.

Χωρίς τα όπλα των Ρωμαίων όλα αυτά δεν θα φτουρούσαν, φυσικά, πέρα από μια ακόμα ιουδαϊκή αίρεση. Αν οι Ρωμαίοι είχαν επιλέξει ως θρησκεία της αυτοκρατορίας, π.χ. τον μιθραϊσμό, του οποίου αρχιερέας ήταν μέχρι τον θάνατό του ο Κων/νος, θα είχε δημιουργηθεί μιθραϊκό επαγγελματικό ιερατείο με φιλοσοφίες αντίστοιχες του χριστιανισμού και κυρίως με παρόμοιες υποκλοπές από τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη, όπως έκαναν οι χριστιανοί, και σήμερα θα λέγαμε, να "χωριστεί το κράτος από τη μιθραϊκή θρησκεία και τους ιερείς της".


Ωραία μας τα λες, αλλά ακούγονται περισσότερο σαν την διατύπωση των προσωπικών σου συμπερασμάτων, και όχι σαν κάτι το οποίο έχει τεκμηριωθεί.

quote:
Τώρα βέβαια, για να είμαστε δίκαιοι, πολλοί χριστιανοί θα θέλανε να εκκαθαριστούν αυτές οι δεισιδαιμονίες από τη θρησκεία τους και μερικοί το κάνουν. Αποτέλεσμα είναι αυτό που διαπιστώνουμε καθημερινά: Καθένας έχει μια προσωπική χριστιανική θρησκεία, από την οποία κρατάει μόνο ότι του ταιριάζει, ότι δεν είναι παράλογο. Τελικά, το χριστιανισμό με όλα τα δόγματά του αποδέχονται μόνο οι αμόρφωτοι, οι αγροτικοί πληθυσμοί (pagani) και οι υπερήλικες που θέλουν να κρατάνε και μια πισινή ...

Μιας και υπερήλικας δεν είμαι, ούτε αγρότης είμαι, αλλά και όλα τα δόγματα του Χριστιανισμού τα πιστεύω, για να καταλάβω δηλαδή προσπαθείς να με πεις αμόρφωτο;
Όπως τα περίμενα... καταπάτηση και υποτίμηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας για ακόμη μια φορά.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 21/10/2005 20:10:58

Edited by - WWalker on 21/10/2005 20:23:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sfr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 21:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sfr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε sfr, μιας και δεν είμαστε σε επιστημονικό συνέδριο να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι ο Θεός υπάρχει και τον λένε Ιησού, ούτε το ξεκινάμε εμείς το θέμα να χλευάζουμε κάτι το οποίο υποστηρίζει κάποιος άλλος, μήπως να ανασκευάσεις αυτή σου την άποψη;

Ένα επιστημονικό συνέδριο και μια σοβαρή συζήτηση διαφέρουν μόνο ως προς την πρωτοτυπία των απόψεων στο συνέδριο και την τεκμηρίωσή τους με παραπομπές σε άλλα συγγράμμματα που έχουν γίνει αποδεκτά. Στη σοβαρή συζήτηση τίθενται και γενικότερα θέματα, για τα οποία θέλει ο συνομιλητής να ακούσει/διαβάσει κι άλλες απόψεις, δεν σημαίνει ότι γράφουμε ό,τι μας καπνίσει

quote:

Ή θεωρείς ότι μέχρι να μπορέσουμε εμείς να αποδείξουμε ότι ο Τριαδικός Θεός είναι αληθινός, ο συγκεκριμένος κύριος έχει το δικαίωμα να τον ειρωνεύεται και να τον υβρίζει;

Δεν κατάλαβα να ειρωνεύτηκε τον θεό, αλλά προφανώς δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε!

quote:

Ωραία μας τα λες, αλλά ακούγονται περισσότερο σαν την διατύπωση των προσωπικών σου συμπερασμάτων, και όχι σαν κάτι το οποίο έχει τεκμηριωθεί.

Προφανέστατα είναι η προσωπική μου άποψη, δεν πιστεύω να περίμενες να γράψω εδώ τη δική άποψη, ε? Και για ποια επιπλέον τεκμηρίωση μιλάς, όταν σου ανέφερα ότι ίδιες μυθοπλασίες που έγιναν στον χριστιανισμό απαραβίαστα δόγματα, υπήρχαν στον Ζωροαστρισμό-Μιθραισμό κάπου 600 χρόνια πριν, στις αιγυπτιακές δοξασίες και στο δωδεκαθεϊσμό επίσης. Στη Ρόδο πέθανε ο 'Αδωνις και κατέβηκε η Αφροδίτη (μήπως ήταν η 'Αρτεμις? δεν θυμάμαι τώρα) και τον ανέστησε σε τρεις ημέρες.

quote:

Μιας και υπερήλικας δεν είμαι, ούτε αγρότης είμαι, αλλά και όλα τα δόγματα του Χριστιανισμού τα πιστεύω, για να καταλάβω δηλαδή προσπαθείς να με πεις αμόρφωτο;
Όπως τα περίμενα... καταπάτηση και υποτίμηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας για ακόμη μια φορά.

Συ είπας, εγώ δεν έγραψα τέτοιο πράγμα. Θα έλεγα ότι πιθανότερο είναι να έχεις βιοποριστική σχέση με τη θρησκεία-εκκλησία ... Και εν πάση περιπτώσει, κατ' ιδίαν θα σκέφτεσαι, γιατί ο Βασίλειος Καππαδόκης και ο Ιωάννης Χρυσόστομος δεν δέχονταν ότι η Μαρία ήταν θεοτόκος, αλλά μόνο χριστοτόκος, δηλαδή γέννησε άνθρωπο και όχι θεό και μετά την οικουμενική σύνοδο της Εφέσου (αν θυμάμαι καλά) έγινε αυτό το "δόγμα" αποδεκτό! Μετά κυκλοφόρησε και η φήμη ότι εμφανίστηκε η Μαρία στα τείχη και πολεμούσε υπέρ των Βυζαντινών (περίπου όπως η Αθηνά στην Τροία), οπότε έγινε πεποίθηση στον θρησκόληπτο όχλο (γι' αυτό τον κρατούσαν αμόρφωτο) ότι η Μαρία ήταν αγία με αυξημένο κύρος, έγινε Παν-αγία! Σιγουρα σε προβληματίζουν αυτά κι ας μην τα θέτεις εδώ προς συζήτηση...

Ποια εξήγηση δίνεις σ' αυτό? Δεν ήξεραν τί έλεγαν και έγραψαν οι προαναφερθέντες πατέρες, οι οποίοι είχαν αναμφισβήτητα μεγάλη μόρφωση? Ή μήπως διαπιστώθηκε ότι η χριστιανική θρησκεία χρειαζόταν επειγόντως ένα θηλυκό ιερό πρόσωπο, κατ' αναλογία προς την Εκάτη, την Ίσιδα και την Αφροδίτη? Ξέρεις πόσα ιερά της Ίσιδας υπάρχουν (ερείπια) στην Ελλάδα? Αν είσαι Αθήνα, πήγαινε στη Νέα Μάκρη, στην παλιά αμερικάνικη βάση, αν είσαι Πελοπόννησο πήγαινε στην Καλαμάτα, αν είσαι Θεσ/νίκη, πήγαινε στο Δίον και αν είσαι στη Γαλλία, πήγαινε στο αντίστοιχο ιερό της Ίσιδας έξω από το Παρίσι.

Εγώ δίνω μια ερμηνεία που δεν παραβιάζει την κοινή λογική και δένει με τις ιστορικές και θρησκευτικές εξελίξεις στα τελευταία 2.000 χρόνια. Μια και έθεσες δε το θέμα της αμορφωσιάς, να υπενθυμίσω ότι στην "οικουμενική σύνοδο" της Εφέσου, σαράντα (40) από τους συμμετέχοντες επισκόπους ήταν αναλφάβητοι. Έχουν διασωθεί τα πρακτικά και δίπλα στα ονόματά τους έχουν υπογράψει με Χ.

Edited by - sfr on 21/10/2005 21:48:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2005, 22:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ως προς την υποχρέωση απόδειξης: Προφανέστατα αυτή η υποχρέωση βρίσκεται στην πλευρά εκείνου που πρεσβεύει κάτι,
Ακριβώς και ο Schwabe ξεκίνησε το θέμα "πρεσβεύοντας" μια άποψη με "ρητορικές" ερωτήσεις αλλά και κατηγορόντας τα εκκλησιαστικά κείμενα ως "δαιμονοποιημένα" και άλλα:
quote:
Τι ρόλο παίζει η εβραϊκή δεισιδαιμονία και οι πανάρχαιες μαγικές πρακτικές στην λατρεία του Χριστιανισμού? Τι ρόλο παίζουνε οι εξορκισμοί και τα δαιμονοποιημένα εκκλησιαστικά κείμενα στην διαμόρφωση των πιστών και του ψυχισμού τους?
...κείμενα ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑΣ.
Η ευθύνη λοιπόν της απόδειξης βαρύνει όποιον/α ανοίγει το θέμα. Αυτό υπαγορεύει η κοινή λογική. Έτσι δεν άφησε να συζητήσουμε "το ρόλο της μαγείας στην ορθοδοξία".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy