ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λέξεις και Έννοιες. Το πρώτο βήμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 13:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis,

quote:
Εγώ πιστεύω οτι συγκρούσεις,σχάσεις,ατόμων δημιουργούν φώς

Ναι, φυσικά και δημιουργούν φως, αλλά για ποιον ; Για αυτόν που θα τις προκαλέσει αυτές τις συγκρούσεις ; Ή γι' αυτόν που θα αντιληφθεί το φως που δημιουργείται από αυτές ; Ή γι' αυτόν που θα τυφλωθεί από το φως που δημιουργείται από αυτές ; [ το φως, ορισμένες φορές τυφλώνει κιόλας, αν το έχεις ακουστά αυτό ]

quote:
και απλά θέλω να δώ ποιος είναι έτοιμος να αποδομήσει την εικόνα του,όποια και αν είναι αυτή.

Καλά, εγώ τουλάχιστον εδώ μέσα ... ρώτα την amalia πόσες φορές το έχω κάνει αυτό ...

quote:
Όσο γι'αυτό "[ ή μόνη σου, δεν ξέρω αν είσαι άντρας ή γυναίκα ],σου έχω απαντήσει αλλά δε με πιστεύεις,νομίζεις οτι είμαι κάποια απο το σωρό των πληγωμένων θυληκών που έχεις αφήσει στο διάβα σου.Τι σε κάνει να μπερδεύεσαι δεν ξέρω,λέω τώρα εγώ

Όχι, δεν το νομίζω αυτό. Αμάν μ' αυτά τα πληγωμένα θηλυκά ρε γμτ ... πωω ... κι εσύ εκεί το πας ; Και "σωρό" κιόλας ; Σιγά ρε .. σιγά ... ούτε ο Μπάρκουλης δηλ. 'Ντάξει, έχω μια αμφιβολία, κακό είναι ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 14:04:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένοντας τον (Γ)κοντό!
Λοιπόν ... δε βρίσκω πολλά ενδιαφέροντα σε τούτο το διάλογο που παρακολούθησα γιατί εξελίσσεται κάπως άναρχα και ξεστρατίζει συχνά σε χίλια δυο άλλα θέματα. Καλή η προσπάθεια της αρχικής θεματοθέτριας αλλά με αηδιάζει κυριολεκτικά να θέλεις να πεις κάτι και να σε κόβει ο άλλος με χτυπήματα "κάτω από τη μέση" , δηλαδή με άσχετα θέματα και διακοπές για ασήμαντα ή αυτονόητα. Αν θέλει κανείς να γίνει μια συζήτηση εγώ θα συμμετέχω μόνο υπό κάποιους όρους γιατί δεν έχω άπειρο χρόνο να διαθέσω ούτε καν αρκετό, ούτε θεωρώ ότι όλες οι συζητήσεις είναι για όλους. Ο καθένας ως εκεί που θέλει και μπορεί. Μπορεί να έχει 1000 φορές μεγαλύτερες δυνατότητες από όσες αξιοποιεί κάποιος αλλά αν αυτός δεν αφήνει τον άλλο, που έρχεται με καλή διάθεση, να μιλήσει ας τις βράσει ας πιει το ζουμί στους. Δεν θα τον λυπηθώ ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ με ανοησίες. Ο βασικότερος όρος είναι ο διάλογος να γίνεται με σειρά όπως στην αρχαιότητα όπου κάποιος μιλούσε αφού λάμβανε το σκήπτρο ή το κηρύκειο ή τέλος πάντων τη σειρά του. Οι άλλοι όροι έχουν να κάνουν με βασικά , στοιχειώδη, πράγματα, όπως να ερευνά κανείς αυτά που λέει πριν τα φέρει στη συζήτηση αν ισχύουν και να φέρνει ανοησίες. Αν είναι δεκτοί τότε θα καταθέσω το σχήμα συζήτησης και αν αυτό γίνει δεκτό προχωράμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
z_i_p
Πω, πω Πύρινε, δεν κατάλαβα μία ...
Γιατί εγώ νομίζεις κατάλαβα; Ας το πάρουμε σιγά σιγά
quote:
Η θεωρία μου είναι οτι η ορολογία του ανθρώπου [ η ορολογία του ανθρώπου ;;; δηλ ;;; ]
Το καθημερινό λεξιλόγιο
quote:
βασίζεται κυρίως σε φαινόμενα χώρου [ τι χώρου ; τρισδιάστατου ; ]
Εννοείται του χώρου που αντιλαμβανόμαστε, οπότε ναι του τρισδιάστατου!
quote:
τα πιο απλά των φαινομένων, και ο συνδυασμός αυτών των απλών φαινομένων που κατά κύριο λόγο (αποκλειστικά;) αποτελούν μεταβολές που συμβαίνουν μέσα στον χώρο [ ??? ]
Μια οποιαδήποτε οντότητα που μπορεί να γίνει αντιληπτή στον άνθρωπο, αποτελεί ένα φαινόμενο. (Το ίδιο και κάθε αλληλεπίδραση μεταξύ των οντότητων)
Ο χώρος γίνεται αντιληπτός στον άνθρωπο ως η οντότητα μέσα στην οποία τοποθετούνται όλες οι άλλες οντότητες και οι αλληλεπιδράσεις τους.

quote:
[ δηλ. κάποιοι όροι που βασίζονται σε φαινόμενα χρόνου ας πούμε, δεν επιδέχονται μαθηματικής ερμηνείας ή απεικόνισης ; ]

Ο χρόνος έιναι η σχέση μιας σταθερής μετατόπισης μέσα στον χώρο με μια μεταβλητή μετατόπιση. Ο χρόνος πρόκειται για ένα φτιαχτό μέγεθος.


Edited by - Πύρινος on 09/11/2015 14:33:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι οντότητα;
Κάθε μέρος του όλου είναι μια οντότητα.
Καθώς και το ίδιο το όλο ως μέρος του εαυτού του.

Dazzled you Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου καλατσάκρα,εσύ μου είπες να θέσω το πεδίο,κανόνες λοιπόν γιοκ,ο καθένας χτυπάει όπου νομίζει αν έχεις ευαισθησίες ή ευαίσθητες περιοχές και ο αντίπαλος το οσμιστεί είναι πρόβλημα δικό σου.
Τώρα μην τρελαθούμε,οχλοβοή δεν μπορεί να υπάρξει εδώ,οτι γράψεις θα διαβαστεί!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
Ζιπάκο,
σε σκαϊπ όλη η οικογένεια μιας και θα μπορούσα να είμαι θιγμένος σύζηγος😂😂😂
Ετσι για να σου φύγει!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

"Καλά, εγώ τουλάχιστον εδώ μέσα ... ρώτα την amalia πόσες φορές το έχω κάνει αυτό .." και αν μιλάω γι αυτή την εικόνα;😁😁😁

Edited by - Osmosis on 09/11/2015 14:25:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θυμάμαι να σου είπα να θέσεις κανένα πεδίο Osmosis. Μάλλον εννοούσες αυτό που είπα για τη μονομαχία. ΟΚ. Και στις μονομαχίες υπάρχουν κανόνες. Τόπος και όπλο συγκεκριμένο. Δε μπορεί να πάει ο ένας με σπαθί και ο άλλος με μπαζούκα. Ακόμη και στον πόλεμο υπάρχει το δίκαιο του πολέμου (δεν το έχεις ακούσει;). Όποιοι το παραβαίνουν δικάζονται όταν τελειώσει ως εγκληματίες πολέμου.Αφού δεν γίνονται δεκτοί κανόνες δε μπορεί να υπάρξει συζήτηση, ούτε και αποτέλεσμα. Απορώ που θεωρείς ότι οι κανόνες αφορούσαν δήθεν δικά μου ευαίσθητα πεδία κλπ. Αφορούν τη δυνατότητα να υπάρξει αποτέλεσμα στη συζήτηση, όπως θα έβλεπες αν διάβαζες προσεκτικά τα παραπάνω.Εκτός και αν δε θέλετε να υπάρξει αποτέλεσμα στη συζήτηση.


Edited by - KALACHAKRA on 09/11/2015 14:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KALACHAKRA γιατί δνε ξεκινάς εσύ με το να ορίσεις ορισμένους βασικούς όρους;
Βέβαια, είναι στη δική σου κριτική ικανότητα το ποιοι είναι οι όροι από τους οποίους θα πρέπει να ξεκινήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα πληκτρολόγιο θα έχεις στη διάθεση σου,ούτε μπαζούκα ούτε πυρηνική βόμβα,εκτός και αν μπορείς να το μετουσιώσεις σε κάτι τέτοιο.
Τέλως πάντων,δεν βλέπω τη διάθεση πόσο μάλλον την προδιάθεση απο καμία μεριά!
Κρίμα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γίνεται να ξεκινήσω αν δεν συμφωνηθούν πρώτα αυτά. Αν ήταν να ΄γινει συζήτηση περί των όρων πρώτα πρέπει να αναζητηθουν οι θεμελιωδ΄στερες έννοιες και ο ορισμός τους. Αυτές είναι κατά την κρίση μου οι ακόλουθες 4 :είναι,ουσία,υπόσταση, ενέργεια. Περιμένω το αποτέλεσμα της αίτησης για να δω αν θα συνεχίσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

KALACHAKRA γιατί δνε ξεκινάς εσύ με το να ορίσεις ορισμένους βασικούς όρους;
Βέβαια, είναι στη δική σου κριτική ικανότητα το ποιοι είναι οι όροι από τους οποίους θα πρέπει να ξεκινήσεις.

Δεν είναι δικό του το πεδίο λέμε,πως να το κάνουμε!
Είπαμε, χάριν της προσομοίωσης,θέλεις να στο εξηγήσω;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:42:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο που εμένα δεν πρέπει να με συμπεριλάβεις στην έλλειψη προδιάθεσης και διάθεσης. Το πρόβλημα για μένα είναι η ανυπαρξία κανόνων τους οποίους εσύ/εσείς δε θέλεις/τε. Οπότε δε λείπει από εμένα η διάθεση και η προδιάθεση αλλά από σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αποφασίσετε να βάλετε κανόνες θα συνεχίσω, αλλιώς, όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία,ένας κανόνας,να μην ανα!γκάσουμε την Amalia να παίξει το ρόλο της😁😁😁

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 14:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA
Ο βασικότερος όρος είναι ο διάλογος να γίνεται με σειρά όπως στην αρχαιότητα όπου κάποιος μιλούσε αφού λάμβανε το σκήπτρο ή το κηρύκειο ή τέλος πάντων τη σειρά του.
Εξαρτάται τι εννοείς ως σειρά, γιατί σε ένα ανοιχτό φόρουμ ο καθένας μπορεί να μπει και να γράψει ή να σχολιάσει ο,τι θέλει, αυτό είναι το δικαίωμα που χορηγεί ο χωρός, στον οποίο πατώντας "accept" συμφωνήσαμε να συμμετέχουμε.
Εγώ μπορώ να συμφωνήσω να προσπαθήσω να μην πηδήξω σε άλλα θέματα κατά την μεταξύ μας συζήτηση. Η μεταξύ μας συζήτηση δηλαδή μπορεί να έχει μια σειρά. Ο καθένας εκπροσωπεί τον εαυτό του και εγώ εκπροσωπώ τον εαυτό μου όταν το λέω αυτό. Εσύ γράφεις κάτι μετά εγώ γράφω κάτι κοκ. Στα πλαίσια του αντικειμένου της ανάλυσης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 15:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό συνεπάγεται οτι όποια κουβέντα έχω με τον Ζιπ ή άλλο μέλος, μπορείς να την αγνοήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 15:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος,

κάτσε ρε φίλε, γιατί θα με φρικάρεις εντελώς ...

Εσύ μπαίνεις στην αρχή του θέματος και ρωτάς :

quote:
Τι είναι χώρος;

και μετά φτιάχνεις μια θεωρία που βασίζεται στα φαινόμενα του χώρου. Δηλ. φτιάχνεις μια θεωρία που βασίζεται σε φαινόμενα εκείνου που ρωτάς τι είναι (!!!)

Sorry ρε Πύρινε, αλλά δεν είναι κάπως

DDDDDOOOIIIOOOOIIIIIINNNNNGGGGGG!!!!

αυτό ... ;;;

Κατά τα λοιπά, περνάμε καλά ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 15:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και μετά φτιάχνεις μια θεωρία που βασίζεται στα φαινόμενα του χώρου. Δηλ. φτιάχνεις μια θεωρία που βασίζεται σε φαινόμενα εκείνου που ρωτάς τι είναι (!!!)
Λαμβάνω τον χώρο σαν ένα νοητό μέγεθος
Αλλά το ερώτημα μου αφορά την πραγματική υπόσταση του χώρου, δηλαδή του κατα πόσο υπάρχει όχι σαν φαντασία αλλά σαν πραγματικό μέγεθος, δηλαδή αν ο χώρος είναι μετρήσιμος ή δεν είναι ή αποτελείται απο ύλη ή δεν αποτελείται ή... τι είναι τέλος πάντων!!!

Edited by - Πύρινος on 09/11/2015 15:43:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 15:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

Λαμβάνω τον χώρο σαν ένα νοητό μέγεθος


Σαν φανταστικό δηλ. ok, κατάλαβα.

Κάποια στιγμή, επισκέφτηκα μια ομάδα "εσωτερισμού" για να δω τι λένε τα παλικάρια εκεί. Πήγα 3-4 φορές αν θυμάμαι καλά. Σε μια από αυτές τις φορές που πήγα, μας έβαλε εκεί ο master μια άσκηση που ήταν να κλείσουμε τα μάτια μας και να φανταστούμε έναν χώρο. Ε, ντάξει, κλείσαμε όλοι μας μάτια και αφού τελείωσε η άσκηση, μας ρώτησε έναν - έναν : - Εσύ, για πες μας ... που ήσουν ; Ε, άρχισε ο καθένας να λέει, άλλος ήταν σε ένα βουνό με την φαντασία του, άλλος σε ένα δάσος, άλλος σε μια θάλασσα κτλ. Ε, ήρθε και η σειρά μου να απαντήσω στην ερώτησή του :

- Εσύ, για πες μας, που ήσουν ;
- Στην καρέκλα μου.

του απάντησα και έφυγα.

Πύρινε, δεν τα πάω καλά με την φαντασία και δυστυχώς δεν μπορώ να σε ακολουθήσω στον νοητό σου χώρο. Sorry φίλε αλλά δεν μπορώ ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 16:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA

Ο βασικότερος όρος είναι ο διάλογος να γίνεται με σειρά όπως στην αρχαιότητα όπου κάποιος μιλούσε αφού λάμβανε το σκήπτρο ή το κηρύκειο ή τέλος πάντων τη σειρά του.


Εγώ πάντως, συμφωνώ με αυτόν τον όρο (να μιλάμε δηλ. με την σειρά του ο καθένας από μία φορά), δεν έχω πρόβλημα. Όπως επίσης, δεν έχω πρόβλημα, να σε αφήσω να μιλήσεις και πρώτος αν θες, βάζοντας εσύ το σχήμα συζήτησης.

Αλλά έχω και εγώ έναν όρο : Αν ένα μέλος κάνει μια ερώτηση όταν έρθει η σειρά του, τα υπόλοιπα μέλη θα είναι υποχρεωμένα να του απαντήσουν ακριβώς σ' αυτήν την ερώτηση που θα κάνει και η συζήτηση δεν θα προχωρήσει παρακάτω, αν δεν υπάρξει συμφωνία απ' όλους (όσους συμμετέχουν στην συζήτηση).

Συμφωνείς ;

*edit

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 16:36:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 17:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτές είναι κατά την κρίση μου οι ακόλουθες 4 :είναι,ουσία,υπόσταση, ενέργεια.

Οσο ψάχνετε για κανόνες και δικτατορικού τύπου συζητήσεις, καταθέτω τον οβολόν μου.

Dear Καλατσάρκα

Κατά την προσωπική μου οπτική επί του ερωτήματός σου, δεν πρόκειται για 4 καταστάσεις, αλλά για μία και μοναδική.Και οι 4 είναι 1.

Επειδή δεν υπάρχει ουσία, είναι, υπόσταση και ενέργεια.Ολα είναι συχνότητες.Ερεθίσματα που δέχονται και μεταβιβάζουν οι αισθήσεις, της ιδέας συμπεριλαμβανομένης, στον κεντρικό επεξεργαστή. ( εγκέφαλο ).

Εκεί οι συχνότητες αναλύονται, αρχειοθετούνται και λαμβάνουν ονομασία και νόημα.Οταν πρόκειται για ύλη, οι ονομασίες είναι πολλές, τόσες όσες και οι γλώσσες και διάλεκτοι.Οταν πρόκειται για ιδέα η συχνότητα μεταφράζεται σε ένα και μοναδικό νόημα για όλους, αλλά αποδίδεται σε πολλές ονομασίες.

Εκείνος ο τύπος που είπε "τα πάντα ρει", τοποθέτησε σε τρεις λέξεις, τις αναλύσεις σελίδων που χρειάζεται η σύγχρονη ανθρωπότητα, να απαντήσει στο ερώτημά σου.

Ετσι τα βλέπω.Συχνότητες και κύματα.Οχι πραγματικά ή ιδεατά αντικείμενα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 17:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με αυτά που πρότεινε τόσο ο zip όσο και ο Πύρινος. Ο καθένας να μπορεί να στέλνει ένα ή περισσότερα μηνύματα συνεχόμενα (ας πούμε ως 5 πχ. μην το παρακάνουμε κιόλας ) αλλά όταν τελειώνει να το λέει και να συνεχίζει όποιος προλάβει πρώτος με τον ίδιο τρόπο. Τα ερωτήματα φυσικά είναι αναμενόμενα, αρκεί να μην είναι παρελκυστικά σε άλλα άσχετα θέματα. Πχ. αν μιλάω περί ουσίας και ο άλλος με ρωτήσει κάτι άσχετο πχ. περί τεκτονισμού ή θρησκειών ή περί άλλων θεμάτων δεν έχει νόημα να απαντήσω.

Θέτω λοιπόν τη βάση της συζήτησης.

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΕΛΙΩΔΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ

Επειδή όλη η αναζήτηση της Αλήθειας αφορά έννοιες και όλες οι έννοιες είτε είναι παράγωγες είτε είναι θεμελιώδεις , όπως ακριβώς συμβαίνει με τα συστήματα μεγεθών και μονάδων στη Φυσική, κρίνω σκόπιμο να αναζητηθούν πρώτα οι θεμελιώδεις έννοιες. Αν τις βρει κανείς τότε μπορεί να συνθέσει από αυτές όλες τις υπόλοιπες που θα είναι παράγωγες.

Επειδή όμως και οι θεμελιώδεις που θα προτείνει κανείς μπορεί να είναι πολλές και διαφορετικές προτείνω επίσης να γίνει αναζήτηση των θεμελιωδέστερων και αν είναι δυνατόν της πρωταρχικής και πιο βασικής έννοιας όλων. Το κριτήριο για το ποια είναι βασικότερη της άλλης είναι η εξάρτηση. Δηλαδή αν μια Α έννοια εξαρτάται από την Β τότε η Β είναι πιο βασική της Α και θα ασχοληθούμε με τη Β. Αν βρεθεί μια Γ πιο βασική της Β το ενδιαφέρον θα μετατοπιστεί στην Γ κ.ο.κ.
ως εξάρτηση εννοώ το να μπορεί η έννοια Β να ακυρώσει πλήρως την Α. Δεν εννοώ το να επηρεάζει απλά λίγο την Α αλλά την πλήρη εξάρτηση όπως ακριβώς το γινόμενο ακεραίων μπορεί να μηδενιστεί από έναν όρο αν αυτός είναι μηδέν. Αυτό σημαίνει ότι το γινόμενο ακεραίων εξαρτάται πλήρως από την έννοια "ακέραιος" και πρέπει να μελετηθεί αυτή πρώτα ως
βασικότερη.

Δηλαδή προτείνω τρία πράγματα:

1. Αναζήτηση των θεμελιωδών και όχι παραγώγων εννοιών
2. Αναζήτηση της πρωταρχικής και βασικότερης όλων των εννοιών
3. Κριτήριο ιεράρχησης: η εξάρτηση της μιας από την άλλη

Συμφωνείτε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 18:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA

Δηλαδή προτείνω τρία πράγματα:

1. Αναζήτηση των θεμελιωδών και όχι παραγώγων εννοιών
2. Αναζήτηση της πρωταρχικής και βασικότερης όλων των εννοιών
3. Κριτήριο ιεράρχησης: η εξάρτηση της μιας από την άλλη

Συμφωνείτε;


Όχι.

Κατ' αρχήν, διαφωνώ σ' αυτό :

quote:
KALACHAKRA

Επειδή όλη η αναζήτηση της Αλήθειας αφορά έννοιες και όλες οι έννοιες είτε είναι παράγωγες είτε είναι θεμελιώδεις , όπως ακριβώς συμβαίνει με τα συστήματα μεγεθών και μονάδων στη Φυσική, κρίνω σκόπιμο να αναζητηθούν πρώτα οι θεμελιώδεις έννοιες. Αν τις βρει κανείς τότε μπορεί να συνθέσει από αυτές όλες τις υπόλοιπες που θα είναι παράγωγες.


Δεν αφορά έννοιες όλη η αναζήτηση της Αλήθειας. Ένα μέρος αυτής, ναι. Το υπόλοιπο αφορά την αναζήτηση του ίδιου μας του εαυτού. Συμφωνείς ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 18:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή προτείνω τρία πράγματα:

1. Αναζήτηση των θεμελιωδών και όχι παραγώγων εννοιών
2. Αναζήτηση της πρωταρχικής και βασικότερης όλων των εννοιών
3. Κριτήριο ιεράρχησης: η εξάρτηση της μιας από την άλλη

Συμφωνείτε;


Ναι, συμφωνώ σε αυτή τη μέθοδο Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 18:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA
1. Αναζήτηση των θεμελιωδών και όχι παραγώγων εννοιών
Νομίζω λοιπόν οτι το πρώτο ερώτημα που τίθεται είναι:
Τι είναι έννοια;
Είναι η έννοια κάτι αυθύπαρκτο;
Ή είναι κάτι που δημιουργείται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 18:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε, η κουβέντα δεν μπορεί να προχωρήσει αν δεν συμφωνήσω και εγώ σ' αυτό :

quote:
KALACHAKRA

Δηλαδή προτείνω τρία πράγματα:
1. Αναζήτηση των θεμελιωδών και όχι παραγώγων εννοιών
2. Αναζήτηση της πρωταρχικής και βασικότερης όλων των εννοιών
3. Κριτήριο ιεράρχησης: η εξάρτηση της μιας από την άλλη

Συμφωνείτε;


Είναι όρος στον οποίο συμφώνησε ο KALACHAKRA.

*Πολύ βιάζεσαι Πύρινε...

*edit [ Αλήθεια, πόσα edit δικαιούται να κάνει το μέλος που συμμετέχει στην συζήτηση ; ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 09/11/2015 18:52:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "εαυτός" είναι έννοια. Έννοια είναι κάθε τι που μπορεί να νοηθεί κάποια στιγμή ή που μπορεί να υπάρξει εντός κάποιου νου ανθρώπινου ή μη. Είναι σαν να λέω να συζητήσουμε για αριθμούς και μου λέει ο άλλος όχι γιατί εκτός από τους αριθμούς υπάρχουν και οι ακέραιοι!
Ωραία Πύρινε. Θα συνεχίσουμε λοιπόν με την αναζήτηση καταρχήν της θεμελιωδέστερης έννοιας.

Η ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ

Αν θελήσουμε να αναζητήσουμε τις θεμελιώδεις έννοιες θα διαπιστώσουμε ότι αυτές είναι λίγες. Εκείνη που εντόπισα ως βασικότερη όλων είναι η ύπαρξη ή σε αρχαία ελληνικά το "είναι" , το υπάρχειν σε νέα ελληνικά.

Αποδεικνύεται ότι είναι αυτή επειδή τίποτε άλλο δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς το υπάρχειν! Είναι η βασική ιδιότητα των πάντων. Αυτό ονομάζεται "είναι" (το "είναι" , απαρέμφατο). Σήμερα λέμε το "είναι του ανθρώπου" και εννοούμε κάτι εσωτερικό , αλλά αυτό δεν είναι το "είναι" , το γενικό "είναι", η ύπαρξη , το υπάρχειν, η ιδιότητα του να υπάρχει κάτι. Το "είναι" είναι η ιδιότητα της ύπαρξης χωρίς άλλον προσδιορισμό , η οποία εφαρμόζεται στα πάντα.

Ακούω γνώμες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA

Ο "εαυτός" είναι έννοια.


Εγώ δεν έγραψα ο "εαυτός". Έγραψα ο εαυτός [ χωρίς εισαγωγικά ]. Μην βάζεις σημεία στίξης στις λέξεις που γράφω γιατί αλλάζεις για τον αναγνώστη την έννοιά τους Αν συνεχίσεις να το κάνεις, θα μιλάς μόνος σου με τον Πύρινο. Συμφωνείς ;

Επίσης, προχωράς το θέμα χωρίς να περιμένεις την απάντησή μου στο αν συμφωνώ ή όχι σ' αυτό :

quote:
KALACHAKRA

Δηλαδή προτείνω τρία πράγματα:
1. Αναζήτηση των θεμελιωδών και όχι παραγώγων εννοιών
2. Αναζήτηση της πρωταρχικής και βασικότερης όλων των εννοιών
3. Κριτήριο ιεράρχησης: η εξάρτηση της μιας από την άλλη

Συμφωνείτε;


Με αυτόν τον τρόπο τηρείς την συμφωνία μας ;

[ 3/5 post ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιαδήποτε λέξη μπει μέσα σε εισαγωγικά για έναν αναγνώστη, κατ' ευθείαν ανάγεται σε έννοια. Έτσι, είναι πολύ εύκολο να παραποιηθεί το "υπάρχειν" της. Και ο εαυτός υπάρχει. Δεν είναι έννοια.

[ 4/5 post ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτιδήποτε νοείται ή δύναται να νοηθεί με κάποιον τρόπο από κάποιο νου, με ή χωρίς εισαγωγικά, είναι έννοια.Ο εαυτός είναι έννοια. Οι θεμελιώδεις έννοιες είναι αυθύπαρκτες αναπόφευκτα γιατί αυτές δημιουργούν τα πάντα.

quote:
Δεν αφορά έννοιες όλη η αναζήτηση της Αλήθειας. Ένα μέρος αυτής, ναι. Το υπόλοιπο αφορά την αναζήτηση του ίδιου μας του εαυτού. Συμφωνείς ;


Σου απάντησα στο δεύτερο ερώτημα μέσω του πρώτου, επειδή η διαφωνία σου ήταν ότι υπάρχει κάτι πέρα από τις έννοιες. τα πάντα είναι έννοιες. Η αναζήτηση του εαυτού είναι αναζήτηση περί εννοιών και πάλι διότι είναι έννοια και ο εαυτός. Τα εισαγωγικά δεν έχουν μόνο τη χρήση που νομίζεις και κακώς αντιδράς στη χρήση που έκανα, η οποία δεν επηρεάζει τα λεγόμενά μου.

Αντί του όρου έννοια θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον όρο ον. Ον είναι κάθε τι που έχει ύπαρξη καθ' οιονδήποτε τρόπο. Και οι έννοιες είναι όντα, επειδή έχουν ύπαρξη. Το ίδιο ισχύει και για τον όρο σύνολο. Σύνολο=ον=έννοια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οποιαδήποτε λέξη μπει μέσα σε εισαγωγικά για έναν αναγνώστη, κατ' ευθείαν ανάγεται σε έννοια. Έτσι, είναι πολύ εύκολο να παραποιηθεί το "υπάρχειν" της. Και ο εαυτός υπάρχει. Δεν είναι έννοια.

[ 4/5 post ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"



θεωρείς ότι οι έννοιες δεν υπάρχουν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy