ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λέξεις και Έννοιες. Το πρώτο βήμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 14:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συντονίσου Ζιπ, υπάρχουν και άλλα quote
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 14:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τελείωνε το τσιγάρο να συνεχίσουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 14:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος,

quote:
Π.χ. έχουμε το ποτό. Αυτούς που είναι εθισμένους στο αλκόολ.
Προσωπικά, δεν έχω πιει πολυ στη ζωή μου (το αποφεύγω) αλλά όσες φορές έχει τύχει να πιω "αρκετά", πέρα από την αρχική ας πούμε, ευχάριστη ζαλάδα, είχα απλά πονοκέφαλο.
Δεν βρήκα τίποτα το υγιές σε αυτό και δεν βρήκα και τίποτα το ιδιαίτερα διασκεδαστικό.
Εντούτοις υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι είναι εθισμένοι σε αυτό. Πρόσφατα μάλιστα άκουσα τη περίπτωση ενός ατόμου -αρκετά επιτυχημένοι επαγγελματικά και ενασχολούμενο με τα "εσωτεριστικά" θέματα- ο οποίος "έφυγε" αξαιτίας αυτής της κακιάς συνήθειας*.
Ρωτάω: Τι προκαλεί τον εθισμό σε κάτι τέτοιο;

Η εξάρτηση του ανθρώπου από μια συνήθεια [ στο παράδειγμα του αλκοολισμού, το αλκοόλ ].

quote:
zip - Αν υποτεθεί πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αποζητούν τον πόνο [ και υπάρχουν, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, απλά δεν έχει σημασία για μένα να τους καταδείξω ή να τους υποδείξω σε ένα παράδειγμά μου λόγω εξαιρεσιμότητας γιατί δεν αποτελούν για μένα εξαίρεση ], αυτό συμβαίνει λόγω ελαττωματικότητας των κέντρων τους. Για κανέναν άλλο λόγο.

Πύρινος - Χμμ.. τι σημαίνει αυτό;


Τι γνωρίζεις για τα κέντρα του ανθρώπου ;

Να θυμάσαι από που ξεκινήσαμε όμως. Το αρχικό θέμα της κουβέντας μας [ και της διαφωνίας μας που μετά έγινε συμφωνία ], είναι : Πώς γίνεται κάποιος να αποζητά τον πόνο.

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Edited by - z_i_p on 12/11/2015 14:51:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 14:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι γνωρίζεις για τα κέντρα του ανθρώπου ;
Κάτσε να φέρω τις σημειώσεις μου...
Οι σημειώσεις τα ξέρουν όλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 14:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε, πρέπει να φύγω ... Κουράστηκα λίγο. Θα τα πούμε αργότερα ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 15:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε

Σχετικά με κέντρα (συνοπτικά): το κάθε κέντρο (μιλάμε για πέντε κέντρα, διαφορετικά για τρεις εγκεφάλους) λειτουργεί με το δικό του υδρογόνο, τουτέστιν τη δική του ενέργεια. Κάθε 48 ώρες η ενέργεια ανανεώνεται πλήρως (έχει φύγει όλη η παλιά).
Το κάθε κέντρο έχει το δικό του απόθεμα ενέργειας το οποίο μπορεί -αλλά δεν πρέπει- να χρησιμοποιηθεί απο οποιαδήποτε άλλο κέντρο το οποίο έχει έλλειμμα ενέργειας (κάτι σαν τα δημόσια ταμεία).
Τα κέντρα διατηρούν την υγεία τους όταν το καθένα χρησιμοποιείται όσο πρέπει, για τις εργασίες που πρέπει.
Το κάθε κέντρο επίσης έχει τη δική του ταχύτητα (το διανοητικό είναι το πιο αργό).
Αυτά εν ολίγοις..

Για τους αναγνωστες που δεν γνωρίζουν, τα 5 κέντρα αποτελούν πέντε λειτουργίες της ανθρώπινης μηχανής: Διανοητική, Συναισθηματική, Κινητική, Ενστικτώδης, ΣεξουαλικήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 15:30:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ
Η εξάρτηση του ανθρώπου από μια συνήθεια

Βασικά τα πάθη μας είναι για να μας εξυπηρετούν και οχι για να τα υπηρετούμε,το ίδιο ισχύει και για τις γυναίκες λυπάμαι κορίτσια αλλά έτσι είναι πως να το κάνουμε!
Διαφωνώ αν καταλαβές για τη λέξη συνήθεια, είναι πάθος!
just before you drown you've got a sweet feeling,like you're moving back to your mothers womb! Still you're drowning,no matter how sweet it is!
We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 12/11/2015 15:44:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 16:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος,

quote:
Τα κέντρα διατηρούν την υγεία τους όταν το καθένα χρησιμοποιείται όσο πρέπει, για τις εργασίες που πρέπει.

Κι όταν το ένα κέντρο (π.χ το σεξουαλικό) υποκαθιστά ένα άλλο (π.χ το νοητικό), τότε τι γίνεται ; [ αυτό, το γράφουν οι σημειώσεις σου ... ;;; ]

Osmosis,

quote:
Διαφωνώ αν καταλαβές για τη λέξη συνήθεια, είναι πάθος!

πάθος > συνήθεια, καμιά αντίρηση.

Ο άνθρωπος όμως είναι ευκολότερο να παρατηρήσει τις συνήθειές του απ' ότι τα πάθη του και να εργαστεί πάνω σ' αυτές. Γίνεται ευκολότερα δηλ. αντιληπτό να πεις σε κάποιον [ αλλά γίνεται και ευκολότερο και για την ίδια την εργασία ] "γράψε σε ένα χαρτί επί μία εβδομάδα ποιες είναι οι συνήθειές σου", απ' ότι να πεις "γράψε σε ένα χαρτί επί μία εβδομάδα ποια είναι τα πάθη σου". H έννοια "πάθος" εμπεριέχει μεγαλύτερη αοριστία. Και δεν το θέλουμε αυτό.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 12/11/2015 16:05:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 16:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς συνδέεται όμως μια συνήθεια με δυσλειτουργία τω κέντρων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 17:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνήθεια είναι δυσλειτουργία των κέντρων.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 17:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η συνήθεια είναι δυσλειτουργία των κέντρων.

Με αυτή την έννοια, δεν ειναι και τα πάθη δυσλειτουργία των κέντρων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 18:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ αλλά γίνεται και ευκολότερο και για την ίδια την εργασία ] "γράψε σε ένα χαρτί επί μία εβδομάδα ποιες είναι οι συνήθειές σου"
α! εργασία,μάλιστα, μάλιστα!
Γι'αυτό ανατρέχει ο πύρινος στα τετράδια😁
Εγώ ακόμη και την πτυχιακή μου την χρωστάω😡😡😡
Μπα θα περιμένω τον πόνο,είναι ο πιο σύντομος δρόμος άλλωστε😨

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 18:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μας μια εργασία κάνουμε βρε... Μερικοί βέβαια από μας δουλεύουνε τον κόσμο, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

"enlighted mind sees the endless emptiness"


Edited by - z_i_p on 12/11/2015 18:52:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

Με αυτή την έννοια, δεν ειναι και τα πάθη δυσλειτουργία των κέντρων;


Ναι, είναι.

Σου έκανα όμως μια ερώτηση :

quote:
Κι όταν το ένα κέντρο (π.χ το σεξουαλικό) υποκαθιστά ένα άλλο (π.χ το νοητικό), τότε τι γίνεται ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 12/11/2015 19:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον πρώτο φίλο μου που μου μίλησε για διαλογισμό κάναμε το εξής κολπάκι,κρατούσαμε ένα τραπουλόχαρτο χωρίς να το βλέπουμε και ψηλαφίζοντας το πρόσπαθούσαμε να οξύνουμε την αίσθηση της αφής,αυτός ο πούστης λόγο καλύτερης εντρύφισης με το θέμα τα έβρισκε όλα.
Ή μήπως ήταν τ'οτι λύγιζε ελαφρώς το τραπουλόχαρτο και "έβλεπε" τι ήταν😂😂😂😂😂😂😂

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Μπα θα περιμένω τον πόνο,είναι ο πιο σύντομος δρόμος άλλωστε ...


Και δεν σε νοιάζει μην πονέσεις ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Με τον πρώτο φίλο μου που μου μίλησε για διαλογισμό κάναμε το εξής κολπάκι,κρατούσαμε ένα τραπουλόχαρτο χωρίς να το βλέπουμε και ψηλαφίζοντας το πρόσπαθούσαμε να οξύνουμε την αίσθηση της αφής,αυτός ο πούστης λόγο καλύτερης εντρύφισης με το θέμα τα έβρισκε όλα.
Ή μήπως ήταν τ'οτι λύγιζε ελαφρώς το τραπουλόχαρτο και "έβλεπε" τι ήταν


Και δεν τον ρώτησες ποιο ήταν το "μυστικό" του ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
Κι όταν το ένα κέντρο (π.χ το σεξουαλικό) υποκαθιστά ένα άλλο (π.χ το νοητικό), τότε τι γίνεται ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

το'χω,το'χω!!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Osmosis

Μπα θα περιμένω τον πόνο,είναι ο πιο σύντομος δρόμος άλλωστε ...


Και δεν σε νοιάζει μην πονέσεις ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"


με ποιά προδιάθεση;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
την σωματική ή την ψυχολογική.

Edited by - Osmosis on 12/11/2015 19:22:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κλαίω ...


A ... να σε ενημερώσω μήπως δεν το είδες! Έχουμε και μια δημοσίευση (μετά από καιρό) του NIKOMAXOY στο θέμα [ μμμππρρρρ ... Θεός φυλάξοι ] με τον Αντίχριστο. Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έστειλε ένα post [ Απεστάλη: 12/11/2015, 18:32:11 ] και γράφει "Αμην!!!". Μόνο αυτό.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 12/11/2015 19:26:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 19:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μου περισσεύει juice για τον νικομάχο

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
μόνο για τον DSM😛😛😛

Edited by - Osmosis on 12/11/2015 19:33:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 20:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πύρινος

Με αυτή την έννοια, δεν ειναι και τα πάθη δυσλειτουργία των κέντρων;


Ναι, είναι.

Σου έκανα όμως μια ερώτηση :

quote:
Κι όταν το ένα κέντρο (π.χ το σεξουαλικό) υποκαθιστά ένα άλλο (π.χ το νοητικό), τότε τι γίνεται ;


Δεν ήξερα οτι ένα κέντρο γίνεται να υποκαταστήσει ένα άλλο..
Έχει το σεξουαλικό τις ίδιες ικανότητες με το νοητικό; Αν όχι, πώς θα το υποκαταστήσει;

Edited by - Πύρινος on 12/11/2015 21:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2015, 23:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένα κέντρο δεν μπορεί να υποκαταστήσει ένα άλλο εξ' ολοκλήρου, γιατί το καθένα από αυτά είναι διαφορετικά και υπεύθυνα για διαφορετικές λειτουργίες. Αυτό που παρατηρούμε, είναι οι προσπάθειες του ενός κέντρου να πάρει την θέση ενός άλλου.

quote:
Πύρινος
Έχει το σεξουαλικό τις ίδιες ικανότητες με το νοητικό;

Όχι.

quote:
Πύρινος
Αν όχι, πώς θα το υποκαταστήσει;

Ο τρόπος είναι η προσποίηση. Θα προσποιηθεί πως το κάνει.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 00:03:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο τρόπος είναι η προσποίηση. Θα προσποιηθεί πως το κάνει.
Μπορείς να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 07:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θες παράδειγμα εσύ, ε ; [ κι έλεγα μέσα μου, να δεις που αυτός θα μου ζητήσει να του πω παράδειγμα ] Και μάλιστα θα σου πω και ένα εξαιρετικό* παράδειγμα.
*[ θυμάσαι που κάτι είπαμε προηγουμένως για εξαιρέσεις ; ]
Εξαιρετικό και συνάμα πολύ συνηθισμένο [ μα ... πώς γίνεται αυτό ; γι΄αυτό σου είπα πριν πως για μένα δεν αποτελούν εξαιρέσεις .... ]

quote:
Πύρινος

Μπορείς να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα;


Ο προσποιητός οργασμός μιας γυναίκας. Κατά έναν περίεργο τρόπο [ μη με ρωτήσεις πώς γίνεται, το παρατραβάς, δεν είμαι γυναίκα ... ], το μυστηριώδες απόκοσμο αυτό πλάσμα κάνει όλα τα υπόλοιπα κέντρα του να προσποιούνται το σεξουαλικό.

Και πολλές φορές, δυστυχώς για μας ... το πετυχαίνει. [ αλλά, σσςς, τσιμουδιά ... δεν χρειάζεται να της το λέμε κιόλας πότε το πετυχαίνει ... ]

Τώρα ... από 'δω το είχες, από 'κει το είχες, μ' έκανες να αναφερθώ στις γυναίκες, και θα λέει πάλι ο Αίολος κι η παρέα του, ότι μόνο αυτό έχω στο μυαλό μου ...

Reboot ...

quote:
zip - Αν υποτεθεί πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αποζητούν τον πόνο [ και υπάρχουν, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, απλά δεν έχει σημασία για μένα να τους καταδείξω ή να τους υποδείξω σε ένα παράδειγμά μου λόγω εξαιρεσιμότητας γιατί δεν αποτελούν για μένα εξαίρεση ], αυτό συμβαίνει λόγω ελαττωματικότητας των κέντρων τους. [<--- είμαστε ακόμη εδώ, σ΄αυτό το σημείο ] Για κανέναν άλλο λόγο. [ Μέχρι να πάμε σ' αυτό το σημείο, με τα πράσινα γράμματα δηλ. έχουμε δρόμο ... ]

Πύρινος - Χμμ.. τι σημαίνει αυτό;


Γι' αυτό πρώτα, πρέπει να μου απαντήσεις σ' αυτό : καταλαβαίνεις τώρα, τι σημαίνει η ελαττωματικότητα των κέντρων ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 13/11/2015 07:51:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 10:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
z_i_p
Γι' αυτό πρώτα, πρέπει να μου απαντήσεις σ' αυτό : καταλαβαίνεις τώρα, τι σημαίνει η ελαττωματικότητα των κέντρων ;
Δεν είμαι βέβαιος... και θα σου πω γιατί.
Στο παράδειγμα που αναφέρεις, γίνεται μια επιλογή, δηλαδή η γυναίκα επιλέγει να προσποιηθεί.. δεν είναι κάτι που συμβαίνει ασυνείδητα.
Επιπλέον μου φαίνεται δύσκολο μια προσποίηση να είναι επιτυχής χωρίς να υπάρξει κάποια χρηση αν θέλεις αυτής της ενέργειας των κατώτερων κέντρων.
Νομίζω εντούτοις οτι ξεκινάω να καταλαβαίνω πού το πας, δηλαδή ξεκινάω να αντιστοιχώ ίσως κάποια βιώματα ή παρατήρησεις σε αυτό που περιγράφεις (αλλά υπάρχει το περιθώριο λάθους).
Ας δούμε ένα άλλο παράδειγμα (αν μπορεί αυτό το παράδειγμα να έχει κάποια αντιστοιχία σε αυτό που περιγράφεις) μια γυναίκα/άνδρας που χορεύει π.χ. σε ένα κλαμπ. Αυτό είναι μια έκφραση του κινητικού κέντρου, του ενστικτώδους κέντρου, του σεξουαλικού...; Θα μπορούσε δηλαδή σε αυτή τη κατάσταση, να υπάρχει ένα (ή περισσότερα) κέντρο που να προσποιείται ένα άλλο;
Και ας πάρουμε και ένα άλλο παράδειγμα, μάλλον λιγότερο σύνθετο, στη διάρκεια του σεξ συχνά ανταλλάσσονται διάφορα τριφερά λόγια... Αν αυτά τα λογια τα έβγαζες έξω απ' τα πλαίσια της "πράξης" θα θεωρούσε κάποιος οτι είναι λόγια συναισθηματικής φύσης. Μέσα στα πλαίσια της πράξης όμως, ειναι συναισθηματικής φύσης ή είναι μια "συναισθηματική" έκφραση του σεξουαλικού κέντρου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 11:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος,

quote:
Στο παράδειγμα που αναφέρεις, γίνεται μια επιλογή, δηλαδή η γυναίκα επιλέγει να προσποιηθεί.. δεν είναι κάτι που συμβαίνει ασυνείδητα.

Σωστά. Αλλά αυτή η επιλογή, από πού ξεκινάει, από ποιο κέντρο γίνεται ; Από το νοητικό. Είναι δηλ. μία προσπάθεια του νοητικού να επιβληθεί στα υπόλοιπα.

quote:
Νομίζω εντούτοις οτι ξεκινάω να καταλαβαίνω πού το πας, δηλαδή ξεκινάω να αντιστοιχώ ίσως κάποια βιώματα ή παρατήρησεις σε αυτό που περιγράφεις (αλλά υπάρχει το περιθώριο λάθους).

Αυτό για να μπορέσεις να το κάνεις [ χωρίς κανένα απολύτως περιθώριο λάθους ], πρέπει πρώτα εσύ να μάθεις πώς να ξεχωρίζεις τα δικά σου κέντρα. Αν δεν το γνωρίζεις αυτό, δεν θα μπορέσεις να κάνεις κι αυτό που λες.

quote:
Ας δούμε ένα άλλο παράδειγμα (αν μπορεί αυτό το παράδειγμα να έχει κάποια αντιστοιχία σε αυτό που περιγράφεις) μια γυναίκα/άνδρας που χορεύει π.χ. σε ένα κλαμπ. Αυτό είναι μια έκφραση του κινητικού κέντρου, του ενστικτώδους κέντρου, του σεξουαλικού...; Θα μπορούσε δηλαδή σε αυτή τη κατάσταση, να υπάρχει ένα (ή περισσότερα) κέντρο που να προσποιείται ένα άλλο;

Είναι μια συνηθισμένη συμπεριφορά Κανείς δεν θα μπορούσε να στο απαντήσει αυτό, παρά μονάχα αυτός/οι οι δύο που χορεύει/ουν. Ο χορός βέβαια, είναι μεγάλη υπόθεση ...

quote:
στη διάρκεια του σεξ συχνά ανταλλάσσονται διάφορα τριφερά λόγια... Αν αυτά τα λογια τα έβγαζες έξω απ' τα πλαίσια της "πράξης" θα θεωρούσε κάποιος οτι είναι λόγια συναισθηματικής φύσης. Μέσα στα πλαίσια της πράξης όμως, ειναι συναισθηματικής φύσης ή είναι μια "συναισθηματική" έκφραση του σεξουαλικού κέντρου;

Κι αυτό κανείς δεν το ξέρει. Θα πρέπει να το παρατηρήσεις στον εαυτό σου.

*edit

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 13/11/2015 11:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 11:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, νομίζω πως πήρες μια ιδέα τι σημαίνει η ελαττωματικότητα των κέντρων, έτσι ; Μην ψάχνεις να βρεις εφαρμογές της στην συμπεριφορά των άλλων ανθρώπων, θα αποτύχεις. Ψάξε να βρεις εφαρμογές της στον εαυτό σου πρώτα και μετά όλα θα γίνουν πιο ξεκάθαρα ...

Να προχωρήσουμε παρακάτω την κουβέντα τώρα ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 12:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προχωρήσουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 12:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Reboot ...

quote:
zip

Αν υποτεθεί πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αποζητούν τον πόνο [ και υπάρχουν, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, απλά δεν έχει σημασία για μένα να τους καταδείξω ή να τους υποδείξω σε ένα παράδειγμά μου λόγω εξαιρεσιμότητας γιατί δεν αποτελούν για μένα εξαίρεση ], αυτό συμβαίνει λόγω ελαττωματικότητας των κέντρων τους. Για κανέναν άλλο λόγο.


'Ντάξει και μ' αυτό τώρα ; Κατανοητό ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy