ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λέξεις και Έννοιες. Το πρώτο βήμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οποιαδήποτε λέξη μπει μέσα σε εισαγωγικά για έναν αναγνώστη, κατ' ευθείαν ανάγεται σε έννοια. Έτσι, είναι πολύ εύκολο να παραποιηθεί το "υπάρχειν" της. Και ο εαυτός υπάρχει. Δεν είναι έννοια.

[ 4/5 post ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"



Για ποιο λόγο η ύπαρξη του εαυτού τον κάνει να μην είναι έννοια; Μήπως επειδή θεωρείς ότι οι έννοιες είναι ανύπαρκτες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 19:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA
Και οι έννοιες είναι όντα, επειδή έχουν ύπαρξη.
Έχουν όμως νοερή ύπαρξη, δεν έχουν κάποια μετρήσιμη μάζα ή όγκο.
quote:
Οι θεμελιώδεις έννοιες είναι αυθύπαρκτες αναπόφευκτα γιατί αυτές δημιουργούν τα πάντα.
Εννοείς οτι χάρη στις θεμελιώδεις έννοιες αποκτάνε ύπαρξη όλες οι άλλες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
KALACHAKRA
Και οι έννοιες είναι όντα, επειδή έχουν ύπαρξη.
Έχουν όμως νοερή ύπαρξη, δεν έχουν κάποια μετρήσιμη μάζα ή όγκο.
quote:
Οι θεμελιώδεις έννοιες είναι αυθύπαρκτες αναπόφευκτα γιατί αυτές δημιουργούν τα πάντα.
Εννοείς οτι χάρη στις θεμελιώδεις έννοιες αποκτάνε ύπαρξη όλες οι άλλες;



Αγαπητέ ο τρόπος ύπαρξης είναι άλλο θέμα! Δε μπορεί κάτι ανύπαρκτο να επηρεάσει κάτι υπαρκτό ούτε καν να σχετιστεί με αυτό. Αν οι έννοιες ήταν ανύπαρκτες τότε δε θα επηρέαζαν τον κόσμο μας. Πχ. η αγάπη , το μίσος, η αλήθεια κλπ. δεν είναι ανύπαρκτα. Είναι υπαρκτά μεν με άλλο τρόπο ύπαρξης δε. Η ταχύτητα έχει μάζα ή όγκο; Το μέγεθος; Είναι προφανές ότι δε χρειάζεται να έχει μάζα ή όγκο κάτι για να υπάρχει. Μπορείς να βρεις πολλά παραδείγματα. Πχ. η γωνία και ο αριθμός έχουν μάζα ή όγκο; Μπορεί η μάζα να έχει αριθμό αλλά ο αριθμός δεν έχει μάζα. Και όμως υπάρχει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA

θεωρείς ότι οι έννοιες δεν υπάρχουν;


Στην πραγματικότητα, όχι φίλε μου, δεν υπάρχουν.

[ 5/5 post ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KALACHAKRA
Αγαπητέ ο τρόπος ύπαρξης είναι άλλο θέμα! Δε μπορεί κάτι ανύπαρκτο να επηρεάσει κάτι υπαρκτό ούτε καν να σχετιστεί με αυτό. Αν οι έννοιες ήταν ανύπαρκτες τότε δε θα επηρέαζαν τον κόσμο μας. Πχ. η αγάπη , το μίσος, η αλήθεια κλπ. δεν είναι ανύπαρκτα. Είναι υπαρκτά μεν με άλλο τρόπο ύπαρξης δε. Η ταχύτητα έχει μάζα ή όγκο; Το μέγεθος; Είναι προφανές ότι δε χρειάζεται να έχει μάζα ή όγκο κάτι για να υπάρχει. Μπορείς να βρεις πολλά παραδείγματα. Πχ. η γωνία και ο αριθμός έχουν μάζα ή όγκο; Μπορεί η μάζα να έχει αριθμό αλλά ο αριθμός δεν έχει μάζα. Και όμως υπάρχει!
Υπάρχουν ως αποκυήματα του ανθρώπινου νου, ο οποίος διαιρεί και κατηγοριοποιεί την πραγματικότητα (για να μπορεί να τη φέρει στα μέτρα του) όμως οι έννοιες της αγάπης, του μίσους και όλα αυτά.. είναι πράγματα που ο καθενας αντιλαμβάνεται διαφορετικά και τα οποία πιθανόν όντως να μπορεί να ασκήσουν κάποια επιρροή, απο την ενέργεια που εμείς, ως μπαταρίες, επενδύουμε σε αυτά

Edited by - Πύρινος on 09/11/2015 20:20:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταχύτητα υπάρχει ή όχι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εννοείς οτι χάρη στις θεμελιώδεις έννοιες αποκτάνε ύπαρξη όλες οι άλλες;


Ναι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μετατόπιση των αντικειμένων
Η ταχύτητα είναι κάτι που επινοήσαμε για να μας βοηθήσει να μετράμε τις μετατοπίσεις
Η ταχύτητα άλλωστε εξαρτάται απο ένα άλλο τεχνητό μέγεθος που είναι ο Χρόνος
Ο Χρόνος επίσης είναι ένα τεχνητό μέγεθος, η φύση δεν έχει κανένα "ρολόι"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει μετατόπιση των αντικειμένων
Η ταχύτητα είναι κάτι που επινοήσαμε για να μας βοηθήσει να μετράμε τις μετατοπίσεις
Η ταχύτητα άλλωστε εξαρτάται απο ένα άλλο τεχνητό μέγεθος που είναι ο Χρόνος
Ο Χρόνος επίσης είναι ένα τεχνητό μέγεθος, η φύση δεν έχει κανένα "ρολόι"



Αποφεύγεις να πεις αν υπάρχει ταχύτητα. Έστω όμως παραδέχεσαι ότι υπάρχει μετατόπιση η οποία ούτε βάρος ούτε όγκο έχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα θα με ενδιέφερε να εξετάσουμε ποια είναι η διαδικασία δημιουργίας μιας έννοιας, καθώς το να πούμε οτι έννοια είναι οτιδήποτε περιέχεται ή παράγεται από τον νου, είναι αρκετά αόριστο.
Εγώ θα ήθελα να ξέρω ποια είναι η φύση της έννοιας, δηλαδή πώς αυτή δημιουργείται μέσα στον ανθρωπινο νου
Αυτό όπως καταλαβαίνεις θα είναι δύσκολο εαν οι έννοιες δεν αποτελούν ένα ενιαίο σύνολο αλλά υάρχουν διαφορετικές "κατηγορίες" εννοιών.
Οπότε θα πρέπει να αναρωτηθούμε και αν μας απασχολούν όλες οι κατηγορίες εννοιών ή μόνο κάποια συγκεκριμένη.
Αν πάλι οι έννοιες είναι ένα ενιαίο σύνολο, τότε δεν θα πρέπει να υπάρχει δυσκολία στο να εξετάσουμε με το "μικροσκόπιο" (μεταφορικά) το πώς αυτές αποκτάνε υπόστασηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 20:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλάζεις θέμα. Δεν μπορεί να συνεχιστεί η συζήτηση γιατί δεν έχει νόημα να μιλάω με κάποιον-ους που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να παραδεχτούν ότι υπάρχει η έννοια ταχύτητα τη στιγμή που παραδέχονται ότι υπάρχει η έννοια μήκος (μετατόπιση) ή που θεωρούν το χρόνο ως τεχνητή έννοια και όχι το μέτρο του χρόνου. Αν κάποιος συγχέει το μέτρο με το μετρούμενο μέγεθος (μήκος) δε μπορεί να κάνει καμιά λογική συζήτηση. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο.

Edited by - KALACHAKRA on 09/11/2015 20:45:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
KALACHAKRA

θεωρείς ότι οι έννοιες δεν υπάρχουν;


Στην πραγματικότητα, όχι φίλε μου, δεν υπάρχουν.

[ 5/5 post ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"


εννοείς κάτι το χειροπιαστό,σωστα;
δηλαδή πραγματικό είναι οτι μπορείς να απλώσεις χέρι πάνω του για σένα;
Ασε τις μαλακίες με το 5/5 πάνω που αρχίσαμε!
Ο καλατσακρα μέχρι στιγμής καλά τα πάει,πύρινε λίγο κράτει αγόρι μου ,σιγά σιγά θα μου τους "τρομάξεις"☺


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ως μπαταρίες
εσύ είσαι μπαταρία,εγώ λέω οτι είμαστε βρώσιμοι ,φρούτα και τι φρούτα εξωτικά😁

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν μπορείς να εξηγήσεις πώς δημιουργείται μια έννοια, τότε πρέπει να θεωρήσουμε οτι οι έννοιες είναι αυθύπαρκτες.

quote:
που θεωρούν το χρόνο ως τεχνητή έννοια και όχι το μέτρο του χρόνου.
Υπάρχει και έννοια που είναι αυθύπαρκτη;
Σε είχα ρωτήσει αν οι έννοιες είναι αυθύπαρκτες ή δημουργούνται, δεν μου απάντησες..

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον κάποια στιγμή, να μου αποδείξεις την ύπαρξη του χρόνου..
Αυτό απευθύνεται και στο Ζιπ, αν θεωρεί οτι ο χρόνος όντως υπάρχει

Προς το παρόν πάντως με ενδιαφέρει το πώς δημιουργούνται οι έννοιες

Edited by - Πύρινος on 09/11/2015 21:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή έχω υποστηρικτή/τρια ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ασε τις μαλακίες με το 5/5 πάνω που αρχίσαμε!
Ο καλατσακρα μέχρι στιγμής καλά τα πάει,πύρινε λίγο κράτει αγόρι μου ,σιγά σιγά θα μου τους "τρομάξεις"☺

Το 'χω αυτό
Απαιτητικός, βλέπεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:40:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει και έννοια που είναι αυθύρπακτη;
Σε είχα ρωτήσει αν οι έννοιες είναι αυθύπαρκτες ή δημουργούνται, δεν μου απάντησες..

Πάντως θα είχε ενδιαφέρον κάποια στιγμή, να μου αποδείξεις την ύπαρξη του χρόνου..
Αυτό απευθύνεται και στο Ζιπ, αν θεωρεί οτι ο χρόνος όντως υπάρχει

Προς το παρόν πάντως με ενδιαφέρει το πώς δημιουργούνται οι έννοιες



Σου απάντησα αλλά δεν το διάβασες. Δες παραπάνω. Αυθύπαρκτες όλες οι θεμελιώδεις έννοιες ίσως και όλες οι άλλες.

Όσον αφορά την ύπαρξή τους: Από τη στιγμή που κάτι επηρεάζει αυτό που εσύ ονομάζεις πραγματικό κόσμο, υπάρχει και αυτό. κάτι μη πραγματικό δε μπορεί να επηρεάσει κάτι πραγματικό. Το ανύπαρκτο δε μπορεί να επηρεάσει κάτι υπαρκτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή έχω υποστηρικτή/τρια ;



οχι,μάρτυρα έχεις!


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Ασε τις μαλακίες με το 5/5 πάνω που αρχίσαμε!


Καλά ντε ... απλά είπα να σεβαστώ τους όρους ...

quote:
KALACHAKRA

Οτιδήποτε νοείται ή δύναται να νοηθεί με κάποιον τρόπο από κάποιο νου, με ή χωρίς εισαγωγικά, είναι έννοια. Ο εαυτός είναι έννοια.


Ναι, μονάχα που δεν νοείς τον εαυτό σου. Είσαι ο εαυτός σου, υπάρχεις μέσα στον εαυτό σου. Είναι ποτέ κάποιος να υπάρχει μέσα σε μια έννοια, μέσα σε κάτι δηλ. που το δημιούργησε ο νους του ή ... κάποιος νους ; Ασφαλώς όχι. Ο εαυτός είναι ύπαρξη, καταλαμβάνει χώρο, έχει όγκο και υφή. Είναι ενεργειακή οντότητα, όχι έννοια.

quote:
KALACHAKRA

Τα εισαγωγικά δεν έχουν μόνο τη χρήση που νομίζεις και κακώς αντιδράς στη χρήση που έκανα, η οποία δεν επηρεάζει τα λεγόμενά μου.


Ασφαλώς δεν επηρεάζει τα λεγόμενά σου, αφού μονάχα εσύ τα καταλαβαίνεις αυτά. Εγώ δεν μίλησα για τα λεγόμενά σου. Μίλησα για το σημαίνουν τα εισαγωγικά για έναν αναγνώστη. Αν θέλεις ο αναγνώστης να είσαι μόνο εσύ ... στα λεγόμενά σου, μπορείς να είσαι ...

quote:
Osmosis

δηλαδή πραγματικό είναι οτι μπορείς να απλώσεις χέρι πάνω του για σένα;


Πάντως, πραγματικό δεν είναι ότι δημιουργεί ο νους ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ασε τις μαλακίες με το 5/5 πάνω που αρχίσαμε!
Ο καλατσακρα μέχρι στιγμής καλά τα πάει,πύρινε λίγο κράτει αγόρι μου ,σιγά σιγά θα μου τους "τρομάξεις"☺

Το 'χω αυτό
Απαιτητικός, βλέπεις..

βρε φωτιά έχεις πάρει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 21:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, μονάχα που δεν νοείς τον εαυτό σου. Είσαι ο εαυτός σου, υπάρχεις μέσα στον εαυτό σου. Είναι ποτέ κάποιος να υπάρχει μέσα σε μια έννοια, μέσα σε κάτι δηλ. που το δημιούργησε ο νους του ή ... κάποιος νους ; Ασφαλώς όχι. Ο εαυτός είναι ύπαρξη, καταλαμβάνει χώρο, έχει όγκο και υφή. Είναι ενεργειακή οντότητα, όχι έννοια.
Οναρ σκιάς λέγανε
και τίνω να συμφωνήσω.
quote:
Πάντως, πραγματικό δεν είναι ότι δημιουργεί ο νους
για ποιόν,γιατί αν κάτι στο γεννήσει το μυαλό σου μια χαρά πραγματικό θα σου φανεί,θα πρέπει να συμφωνεί η πλειοψηφία δηλαδή;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 09/11/2015 21:55:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσον αφορά την ύπαρξή τους: Από τη στιγμή που κάτι επηρεάζει αυτό που εσύ ονομάζεις πραγματικό κόσμο, υπάρχει και αυτό. κάτι μη πραγματικό δε μπορεί να επηρεάσει κάτι πραγματικό. Το ανύπαρκτο δε μπορεί να επηρεάσει κάτι υπαρκτό.
Σωστή παρατήρηση.. αυτή όμως η επιρροή πρέπει να αποδεικνύεται.
Π.χ. ο χρόνος πώς αποδεικνύεται;
Αν πούμε οτι η επιρροή του χρόνου φαίνεται π.χ. από το γήρας, τότε σίγουρα σφάλλουμε, καθώς το γήρας οφείλεται σε μια απλή μετατόπιση "πόρων" (ή ενέργειας αν θές) από τα σημεία που είναι ζωτικά για τον άνθρωπο, προς σημεία μη ζωτικά (π.χ. προς το περιβάλλον του).
Συνοπτικά: Απλές μετατοπίσεις ενέργειας εξηγούν τις μεταβολές των οργανισμών.
Ο χρόνος δεν προκαλεί κάποια μετατόπιση, κάποια μεταβολή, ο χρόνος είναι απλά η σχέση μιας μετατόπισης προς κάποια άλλη που έχουμε ορίσει αυθαίρετα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς χρόνο καμμιά μετατόπιση δε μπορεί να γίνει. Κανένα φαινόμενο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς αποδεικνύεται αυτό;
Πρώτα εμφανίστηκε ο χρόνος και μετά η κίνηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά είναι δυνατό να ρωτάς πως αποδεικνύεται αυτό; Δεν ξέρεις ελληνικά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δει καμμιά μετατόπιση να γίνεται χωρίς χρόνο; Αυτό που παίρνεις σε χαλάει ... να μην το ξαναπάρεις !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανθρωπέ μου... μπορείς να μου δείξεις πού είναι ο χρόνος;
Τη μετατόπηση τη βλέπουμε... αν ένα αντικείμενο είναι στη θέση Α και μετατοπιστεί, τότε δεν θα το βρίσκουμε στη θέση Α γιατί θα έχει μεταφερθεί σε μια θέση Β.
Ο χρόνος που βρίσκεται;
ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.
..ή όχι;

Edited by - Πύρινος on 09/11/2015 22:17:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KALACHAKRA
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KALACHAKRA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χρόνος αποδεικνύεται από τη διαφορά των Α και Β.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..και η μετατόπιση πώς αποδεικνύεται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2015, 22:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έβλεπα στην τν έναν αγώνα της εθνικής,σεκάποια φάση μπαίνει γκολ και φυσικά φώναξα γκ9οοολ,οι απο κάτω πανηγύρισαν με 5" διαφορά,έβλεπαν τον αγώνα μέσω νοβα,ούτε εγώ ούτε αυτοί είδαμε το γκολ σε πραγματικό χρόνο.
Το γκολάκι όμως μπήκε!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy