ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λέξεις και Έννοιες. Το πρώτο βήμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 16:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, μιας και το θέμα είναι οι έν-νοιες και όλα αυτά, μήμπως θα ήταν καιρός να ορίσουμε τι είναι ο νους;
ή τέλος πάντων, αν δεν μπορούμε να το ορίσουμε, να εξετάσουμε πώς ο νους αποκτά "περιεχόμενο" ή τέλος πάντως πώς διαμορφώνεται

Να και ένα άλλο ερώτημα για συλλογισμό:

Σκέψεις

Ιδέες

Έννοιες


Ποια είναι η διαφορά;

Edited by - Πύρινος on 10/11/2015 16:53:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 17:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]

[ σημ : Ο παρατηρητής δεν είναι απαραίτητο να είναι άνθρωπος. Μπορεί να είναι και μια μηχανή. ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 10/11/2015 16:14:48


φίδι κολοβό😁
Το ήξερες οτι ερχόταν η συνέχεια με τον μίτο και έσπευσες να καλύψεις τα νώτα σου.
Καλά να πάθω,στην πουτάνα πουτανιές😁
Οτι και να σου γράφω σ'αγαπάω ρε!!!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 17:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, την μηχανή αυτή μπορεί να την πάρει και μαζί του ο καταδυόμενος. Μηχανή είναι, δεν θα πάθει τίποτε ...

Κάτσε να σου πω και ένα ανέκδοτο με το φίδι, γιατί κάπου το είχες αναφέρει.

Συζητάνε δύο και λένε :

- Ρε γμτ, είναι δυνατόν οι πρωτόπλαστοι στον παράδεισο του Θεού, να ήταν λευκοί ;
- E, και τι να ήταν ; Νέγροι ;
- Όχι, θα έπρεπε να ήταν κίτρινοι. Κινέζοι.
- Γιατί να ήταν Κινέζοι ;
- Γιατί ρε φίλε, αν ήταν Κινέζοι θα έτρωγαν το φίδι! Όχι το μήλο.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 10/11/2015 17:37:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 17:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλλά,
για τι μηχανή μιλάς,τι είδους μηχανή,ξυπνητήρι;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 17:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου, μιας και το θέμα είναι οι έν-νοιες και όλα αυτά, μήμπως θα ήταν καιρός να ορίσουμε τι είναι ο νους;
ή τέλος πάντων, αν δεν μπορούμε να το ορίσουμε, να εξετάσουμε πώς ο νους αποκτά "περιεχόμενο" ή τέλος πάντως πώς διαμορφώνεται

Να και ένα άλλο ερώτημα για συλλογισμό:

Σκέψεις

Ιδέες

Έννοιες


Ποια είναι η διαφορά;

Edited by - Πύρινος on 10/11/2015 16:53:19


εσύ τι λες;
Ποια η διαφορά τους;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 18:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιαδήποτε μηχανή, δεν έχει σημασία. Ο ρόλος του παρατηρητή είναι ρόλος εργαλείου. Ο καταδυόμενος κάνει χρήση αυτού του εργαλείου. Ναι, κάποιοι χρησιμοποιούν και ένα απλό ξυπνητήρι [ συνήθως, για πολύ μικρά βάθη ]. Κάποιοι άλλοι χρησιμοποιούν και έναν άνθρωπο, δεν έχει σημασία.

Να το πω λίγο καλύτερα : Οποιαδήποτε μηχανή μπορεί να προγραμματιστεί από τον καταδυόμενο.

Βέβαια, καταλαβαίνεις πως όταν κάποιος αποφασίσει να επιλέξει έναν άλλον άνθρωπο για να παίξει αυτόν τον ρόλο του "παρατηρητή", ρισκάρει πολλά, ακόμη και την ζωή του. Το κυριότερο ρίσκο είναι πως υπάρχει το ενδεχόμενο ο παρατηρητής του να μην δουλέψει σωστά, να μην έχει προγραμματιστεί σωστά δηλ. και να μην κάνει αυτό για το οποίο ρυθμίστηκε αλλά κάτι άλλο. Εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν. Και για τον έναν και για τον άλλον.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 10/11/2015 19:05:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 21:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος,

quote:
Φίλοι μου, μιας και το θέμα είναι οι έν-νοιες και όλα αυτά, μήμπως θα ήταν καιρός να ορίσουμε τι είναι ο νους;

Με ποια προδιάθεση ;

[ προτού απαντήσεις, διάβασε προσεκτικά το δικό μου post που Απεστάλη: 09/11/2015, 11:26:15 στην σελίδα του θέματος ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 22:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω ξέρω,εγώ χάνω ,αλλά δεν έχω διαβάσει ούτε Πλάτωνα ούτε Αριστοτέλη,κάτι σκόρπια μόνο, οπότε μου λείπει η προδιάθεση.
Είμαι περίεργος πάντως να δω τον τρόπο προσέγγισεις και με τους δύο τρόπους.
Μια απορία,ο Sir Quester εσυ ήσουν;
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11505

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2015, 22:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι.Εγώ δεν τα πάω και τόσο καλά με τον μηχανισμό του νου.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 00:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λένε, τα φόρουμς είναι χώροι ανταλλαγής απόψεων. Ναι, αλλά αν ήταν μόνο ανταλλαγή απόψεων, γιατί γίνεται αυτό το μπάχαλο ; Θα έλεγες εσύ την άποψή σου, εγώ την δίκη μου και όλα καλά. Είναι κάτι περισσότερο ... Διάβασα κάπου στον kost μια φράση που έγραψε : "κάτι με γαργαλάει ... ", έλεγε. Αυτό το ... συγκεκριμένο "γαργαλητό", το είχε όταν δεν έγραφε στο φόρουμ ; Όχι. Κάποιος του το δημιούργησε. Μια φράση ίσως, μια λέξη ή μια πρόταση που διάβασε. Ή μια ... άποψη. Πίσω όμως από αυτά, ήταν ένας άλλος άνθρωπος που έγραφε αυτήν την άποψη. Τόσο δύναμη είχε αυτή η άποψη, για να του δημιουργήσει ... "γαργαλητό" ; Κι όμως ... Οι λέξεις [ επιστροφή στο θέμα ... ] έχουν τρομακτική δύναμη, όταν χρησιμοποιούνται σωστά κι όταν αυτός που τις χρησιμοποιεί γνωρίζει την ουσία τους, το "υπάρχειν" τους δηλ. αλλλά και πώς να τις χρησιμοποιήσει, ξέροντας ο ίδιος τι κάνει.


το 'γαργαλητό' οφείλεται στο ότι σπανίως αφήνω να πέσει κάτι χάμω, και επίσης όταν παίρνω τη φόρα τότε τα φρένα αργούν λιγάκι να πιάσουν...το δικό σας γαργαλητό πού οφείλετε αμπελοφιλόσοφές μου??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 00:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το 'γαργαλητό' οφείλεται στο ότι σπανίως αφήνω να πέσει κάτι χάμω,
Αυτό αναδιατυπώνεται και έτσι "το γαργαλητό οφείλεται στο οτι σπάνια αφήνω κάτι να μη με γαργαλήσει"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το δικό σας γαργαλητό πού οφείλετε αμπελοφιλόσοφές μου??
Αν αυτό απαντάει στην ερώτησή σου: Ένας νεκρός, ποτέ δε γαργαλιέται
Εμείς είμαστε πολύ ζωντανοι
Εγώ τουλάχιστον
Δεν ξέρω αν ο Ζιπ πέθανε κάποτε (και αυτός για ζωντανός φέρνει)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 01:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αυτό αναδιατυπώνεται και έτσι "το γαργαλητό οφείλεται στο οτι σπάνια αφήνω κάτι να μη με γαργαλήσει"

αν τ'άφηνα όλα να με γαργαλάνε τότε θα'χα πεθάνει από τα γέλια...


quote:
Αν αυτό απαντάει στην ερώτησή σου: Ένας νεκρός, ποτέ δε γαργαλιέται
Εμείς είμαστε πολύ ζωντανοι
Εγώ τουλάχιστον
Δεν ξέρω αν ο Ζιπ πέθανε κάποτε (και αυτός για ζωντανός φέρνει)


ζωντανοί στη σκηνή βασικά τι γαργαλητό...'φαγούρα' εννοούσα για σας αλλά τεσπάντων...άντε τσάο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 07:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώρα για κατάδυση ...
[ στην σπηλιά του Δράκου ]

Όσο περισσότερο χρόνο εργάζεται κάποιος για να φτιάξει την εικόνα του [ εικόνα > μούρη, φάτσα, μάσκα(μηχ.), πρόσωπο, προφίλ (forums, socialmedia,κτλ) ], τόσο μεγαλύτερο είναι το σοκ που θα πάθει, αν αυτή η εικόνα του στραπατσαριστεί ή κάποιος/κάτι του την στραπατσάρει. Ας φανταστούμε [ σιχαίνομαι αυτήν την λέξη ] κάποιον, ο οποίος π.χ έχει φτιάξει μια εικόνα από το 2004, τι σοκ θα πάθει αν έρθει κάποιος και του την χαλάσει το 2015.

Βέβαια, παρένθεση, υπάρχουν κάτι σαϊνια που φτιάχνουν μια εικόνα για ακόμη περισσότερα χρόνια και μόλις αυτή η εικόνα ολοκληρωθεί, πηγαίνουν οι ίδιοι και την χαλάνε. [ μεγάλη μαγκιά για κάποιους ή μεγάλη ανοησία για κάποιους άλλους, εξαρτάται πως το βλέπει κανείς ].

kost,

quote:
το 'γαργαλητό' οφείλεται στο ότι σπανίως αφήνω να πέσει κάτι χάμω

Δικαιολογίες. [ και μάλιστα πολύ cheap, ειδικά όταν γράφεις τόσα χρόνια στο esoterica. ]

quote:
και επίσης όταν παίρνω τη φόρα τότε τα φρένα αργούν λιγάκι να πιάσουν...

Ναι, για δύο λόγους :

1ον : επειδή ίσως δεν τα έχεις ... σώας.

και

2oν :

quote:
ντάξει ρε ζιπ σε ξέρουμε από παλιά, τα δικά σου παιχνίδια παίζεις, λάδια βάζεις,

από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=12&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12167


επειδή σου έβαλα λάδια και πέρασες από πάνω τους ...

Διαλέγεις και παίρνεις ...

Θα τρακάρεις όμως, πρόσεχε, και μετά τι θα κάνεις ; Πάντως, αν σου συμβεί κάποιο ατύχημα [ αν δεν σου έχει συμβεί ήδη δηλ. εγώ το εύχομαι ], εγώ σε συμβουλεύω εκ πείρας να κάνεις το εξής : Πρώτα πρέπει να καλέσεις την Τροχαία. Μην αφήσεις τον άλλον να φύγει. Ιδιαίτερα αν φταίει κιόλας. Πρώτα την Τροχαία και μετά τα υπόλοιπα ... τηλ. στην ασφάλεια, φιλική δήλωση ατυχήματος [ καλή μαγκιά, όταν γίνεται ] κτλ. Αλλά πρώτα ... την Τροχαία.

Αλλά γιατί ρε φίλε να αφήσεις να γίνει το ατύχημα αφού ξέρεις [ δηλ. το λες και μόνος σου ] πως δεν δουλεύουν τα φρένα σου ; Δεν έρχεσαι κατά δω μεριά, που έχουμε κάνει εμείς εδώ ένα ψιλο-συνεργείο να στα φτιάξουμε ; Δεν θα σε χρεώσουμε και πολλά ... Έκτος άμα θες να πας κάπου άλλου, 'ντάξει, δικαίωμά σου είναι ... Πάντως, συνεργείο πρέπει να πας. Οπωσδήποτε, γιατί κινδυνεύεις.

quote:
το δικό σας γαργαλητό πού οφείλετε αμπελοφιλόσοφές μου?? [ αμπελοφιλοσοφάρες έπρεπε να πεις ... η υπερβολή πάντα συγκινεί ... ]

Να σου πω ... Εγώ φίλε σε κάλεσα εδώ για να μας δείξεις ακριβώς πως συμπεριφέρεται κάποιος με στραπατσαρισμένη εικόνα [ για να μην ξεχνάμε δηλ. και το θέμα μας που είναι οι λέξεις και οι έννοιες ]. Μια χαρά τα πήγες, δεν θα σε χρειαστώ κάτι άλλο. Σ' ευχαριστώ.

Πύρινος,

quote:
Δεν ξέρω αν ο Ζιπ πέθανε κάποτε (και αυτός για ζωντανός φέρνει)

Δάγκωσε την γλώσσα σου Χριστιανέ μου ... ολοζώντανος είμαι.

quote:
Αυτό αναδιατυπώνεται και έτσι "το γαργαλητό οφείλεται στο οτι σπάνια αφήνω κάτι να μη με γαργαλήσει"

Θα σου έδινα like με την μία, αλλά πρέπει λίγο να αναδιατυπώσω την αναδιατύπωσή σου :

quote:
Αυτό αναδιατυπώνεται και έτσι "το γαργαλητό οφείλεται στο οτι σπάνια [ σπάνια άραγε ;;; ] αφήνω κάτι να μη με γαργαλήσει"

Tώρα ...

[ Ανάδυση και γρήγορα στο μπάνιο ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 11/11/2015 08:06:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 08:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ κατάδυση ... ]

quote:
DSM από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7914&whichpage=18

Ειλικρινά τώρα. Πόσο ακόμα πιο καραγκιόζηδες θα γίνετε? Και οι δύο διαγραμμένοι, και οι δύο γελοίοι εις το διηνεκές, παρασιτικές συμμετοχές καταχρηστικώς.

Θα κάνετε στόχο τον Dying Incubus? Ρε νούμερα, πόσο πιο κάτω έχει?


Γιατί εκνευρίζεσαι ρε DSM ; Απενεργοποίησα προσωρινά ένα θέμα που έπρεπε από καιρό να είχε απενεργοποιηθεί ... και ο κυριότερος λόγος είναι γιατί αυτό το θέμα δεν είχε προτάσεις. Γιατί τσατίζεσαι ; [ η amalia θα με βρίζει, ο Dying_Incubus θα με ευγνωμονεί ... 'ντάξει, δεν γίνεται να τους ικανοποιήσω όλους ]

[ ανάδυση ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 08:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτω τα πληκτρολόγια απο τον ντιεσεμισμιου!
Μακάρι να μας έκανε την τιμή να ερχότανε στο θέμα,θα βοηθούσε πολύ.
Κρατάει όμως χαρακτήρα,άντε να σου κάνω τη χάρη,έχει και μια εικόνα να προστατευσει😇

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 09:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν φοβόταν μήπως αγνοηθεί σαν το φιλαράκι του του το υπογράφω οτι εγώ
δε θα το κάνω.
Εκτος και αν πιστεύει οτι δεν κατάλαβα οτι αυτός σφύριξε τη διαφορά μεταξύ διαχύσεως και γωνίας διαθλάσεως στο φιλαράκι του εδώ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11679&whichpage=25&ARCHIVE=😂😂😂
Πιο γρήγορα την άλλη φορά,ναι;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
που πάω χωρίς φατσούλες,στο εσωτερικά βρίσκομαι!

Edited by - Osmosis on 11/11/2015 10:15:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 10:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι νομίζω κι εγώ. Θα με βοηθούσε ο DSM, αν έγραφε σ' αυτό το θέμα.

Αλλά βλέπεις, εμένα με θεωρεί παρασιτική συμμετοχή, οπότε προφανώς δεν θα ακούσει το κάλεσμά μου. [ Ένα παράσιτο τώρα να καλεί έναν άνθρωπο ... ε, όχι δα! ].

Θα πρέπει να σκεφτώ έναν άλλον τρόπο για να τον κάνω να έρθει ...

quote:
Osmosis

Αν φοβόταν μήπως αγνοηθεί σαν το φιλαράκι του του το υπογράφω οτι εγώ
δε θα το κάνω.


Όχι, από μένα δεν αγνοήθηκε. Τον "έπιασα" που έγραφε αλλά είχα με κάποιον άλλον να ασχοληθώ εκείνη την στιγμή. Κοίτα τι λέει εδώ για τις έννοιες : "είναι" , "ουσία", "υπόσταση" και "ενέργεια".

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Κατά την προσωπική μου οπτική επί του ερωτήματός σου, δεν πρόκειται για 4 καταστάσεις, αλλά για μία και μοναδική.Και οι 4 είναι 1.


Σωστό είναι αυτό. από μένα. Αυτός βέβαια το πάει άλλου ή μάλλον ... το βλέπει με μια άλλη προδιάθεση.

quote:
ΝΚΟΜΑΧΟΣ

Ολα είναι συχνότητες. [...]

[...] Ετσι τα βλέπω. Συχνότητες και κύματα. Οχι πραγματικά ή ιδεατά αντικείμενα.


Αλλά και αυτό που λέει, σωστό είναι [ από επιστημονικής δηλ. προδιάθεσης ... ]

Αλλά τώρα ... να αρχίσουμε να μιλάμε για την συχνότητα των λέξεων ... άσ' το. Όχι ότι δεν έχουν. Έχουν. Αλλά ποιος την μετράει ή ποιος θα καθήσει να την μετρήσει ; Μόνο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ.

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 11/11/2015 10:29:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 10:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παράσιτο που προκαλεί φαγούρα,το ξέρεις οτι όσο γράφουμε γι'αυτόν,θα απέχει.
Πύρινος
θα την κάνεις την προσπάθεια ή να ξεκινήσω εγώ;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 10:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οsmosis

Παράσιτο που προκαλεί φαγούρα,το ξέρεις οτι όσο γράφουμε γι'αυτόν,θα απέχει.


Δεν είμαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό ... Πάντως, καλό είναι να απέχει κάποιο μέλος, ειδικά όταν είμαι εγώ εδώ και γράφω ... Καλύτερα να διαβάζει [ περισσότερα θα μάθει ], παρά να σχολιάζει ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 10:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως, στα ενεργά θέματα του φόρουμ από χθες [ που ζήτησα δηλ. από την βάση. Ρε amalia, αυτήν την βάση δηλ. πότε θα την ανανεώσετε ; 15 χρόνια δηλ.! Πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα του ignore εδώ μέσα, θα γλυτώσετε πολλούς μπελάδες. Για καλό το λέω. ] εμφανίζεται και ένα άλλο μέλος, ενεργό, ο Julius Caesar. Δεν ξέρω σε ποια συχνότητα εκπέμπει, γιατί ... γμτ, έλειπα καιρό, αλλά θα ήθελα να τον ρωτήσω κάτι :

Επειδή εδώ μέσα, γράφονται πολλές φορές [ από τύχη, όχι δηλ. τίποτε άλλο ] και κάποια πράγματα σημαντικά και σωστά, θα πρέπει να μπορεί κάποιος να κάνει και quote σε κάποιες κουβέντες, δικές του ή των άλλων, που όντως έχουν νόημα και ουσία και είναι σημαντικές. Αν κάποιος αλλάξει το όνομά του, το nick του ρε παιδί μου, και γράφει με κάποιο άλλο [ λόγω διαγραφής του λογαριασμού του π.χ ] αυτομάτως χάνει την δυνατότητα να quotάρει κάποια σωστά πράγματα [ άσε των άλλων ] δικά του που έγραψε στο παρελθόν. Κρίμα δεν είναι ρε Julius Caesar ;

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 11/11/2015 11:04:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 10:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την συχνότητα των λέξεων ...
νάνι νάνι το μωρό μου,μ μμ μ μμ αφού πίανει στα μωρά.😉
Άσε που σε ένα βιβλίο είχα διαβάσει οτι μια σαμάνος (ή σα μάνα😊) στην Αυστραλία γιάτρευε κάτάγματα με τη χρήση μιας ουσίας(απο την έμμηνο ρήση των γυναικών) και μια ψαλμωδία,αυθημερόν!!!
Λινκ για τη χρήση συχνοτήτων στην ιατρική.
http://www.makeleio.gr/?p=198075
Πύρινε,
ένα γκουγλκάρισμα θα σε καλύψει πιστεύω για την διαφορά σκέψης-ιδέας-εννοιας,σαν διασταυρωση απόψεων,οχι οτι δεν είσαι ικανός να το συλλάβεις ο ίδιος☺
quote:
ζιπ
Κοίτα τι λέει εδώ για τις έννοιες

Και η τυφλή η κόταένα σπυρί θα το βρεί😂😂😂

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 11/11/2015 12:09:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 11:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
osmosis(για Νικομαχο)
Και η τυφλή ηκόταένα σπυρί θα το βρεί

quote:

Ζιπ

Επειδή εδώ μέσα, γράφονται πολλές φορές [ από τύχη, όχι δηλ. τίποτε άλλο ] και κάποια πράγματα σημαντικά και σωστά


😂😂😂

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 11/11/2015 11:08:10

Edited by - Osmosis on 11/11/2015 12:10:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 11:18:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis

Και η τυφλή η κότα ένα σπυρί θα το βρεί


Έλα μωρέ, 'ντάξει, άσ' τον ... καλό παιδί είναι. Έχει επιβιώσει πάντως ... με τον τρόπο του κι αυτός [ από την φοβερή και τρομερή διαχείριση ], κι αρχίζω να πιστεύω [ αρχίζω είπα ... ντάξ' ΝΙΚΟΜΑΧΕ ; ] πως εκείνα που έλεγε κάποτε για κάτι σακίδια και κάτι σπηλιές, 'ντάξει, ήταν βιώματα γι' αυτόν κι όχι ψέματα.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 11:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ότι κατάλαβα, όταν κάποιος συντονιστής απέχει από το φόρουμ [ για κάποιο προσωπικό λόγο, έτσι ; εννοείται ο άνθρωπος μπορεί να έχει άλλα πράγματα να κάνει ή να μην έχει τον χρόνο να ασχοληθεί ], παραδίδει τον κωδικό του λογαριασμού του στην διαχείριση. Ρε amalia, δεν μου στέλνεις τον κωδικό του λογαριασμού του Dying_Incubus, να μπαίνω εγώ καμιά φορά να κάνω κανένα ψιλοσυμμαζεματάκι εδώ μέσα ; [ να μην με βρίζουν κιόλας δηλ. όχι τίποτε άλλο ... ]

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 11/11/2015 11:48:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 12:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
επειδή σου έβαλα λάδια και πέρασες από πάνω τους

φουκαριάρη φαφλατά ζιπ, είπα ότι 'προσπαθείς να βάζεις λάδια'...εσύ λοιπόν τίποτα δεν έκανες, απλά μπήκες εκ των υστέρων στο θέμα σαν την κυρά κατίνα μπας και το συναμιτίσεις κι άλλο...ουδένα ρόλο έπαιξες κακομοίρη...και με τον Κηφέα πάλι εκ των υστέρων πούλαγες μούρη...αν δεν άκουγες εμένα να κράζω άχνα δεν θα 'βγαζες σε βάρος του...κατάλαβες;;

και δεύτερον, η 'εικόνα' μου δεν στραπατσάρεται από κανέναν...είπαμε κάποιος που παίζει ωραία μπαλίτσα έχει την πολυτέλεια να κατεβαίνει εδώ κάτω και να σπάει πλάκα με τα τσικό που λέει ο λόγος εντάξει, κάνω και πλάκα εδώ στους άλλους...

κοίτα λοιπόν να διαχειριστείς εσύ την ανίατη και αθεράπευτη φαγούρα που έχεις πάθει με το φόρουμ, που έχεις αλλάξει και γω δεν ξέρω πόσα νικς και άσε με εμένα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 12:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Osmosis

Και η τυφλή η κότα ένα σπυρί θα το βρεί


Έλα μωρέ, 'ντάξει, άσ' τον ... καλό παιδί είναι. Έχει επιβιώσει πάντως ... με τον τρόπο του κι αυτός [ από την φοβερή και τρομερή διαχείριση ], κι αρχίζω να πιστεύω [ αρχίζω είπα ... ντάξ' ΝΙΚΟΜΑΧΕ ; ] πως εκείνα που έλεγε κάποτε για κάτι σακίδια και κάτι σπηλιές, 'ντάξει, ήταν βιώματα γι' αυτόν κι όχι ψέματα.

"enlighted mind sees the endless emptiness"


έσβησα το κότα για να μην προκαλέσει σύγχυση,αλλού ήθελα να εστιάσω.☺

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 12:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κάνω και πλάκα εδώ στους άλλους...
Κάτσε να γράψουν πρώτα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 13:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost,

quote:
φουκαριάρη φαφλατά ζιπ, είπα ότι 'προσπαθείς να βάζεις λάδια'...

Αυτό είπες ε ; Αφού σου φέρνω με quote μπροστά στα μάτια σου βρε αυτό που είπες. Δεν το αναγνωρίζεις ;;;

quote:
kost

ντάξει ρε ζιπ σε ξέρουμε από παλιά, τα δικά σου παιχνίδια παίζεις, λάδια βάζεις,

από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=12&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12167


Μ' αρέσει που λες πως με ξέρεις. Που να μην με ήξερες κιόλας δηλ.

quote:
εσύ λοιπόν τίποτα δεν έκανες, απλά μπήκες εκ των υστέρων στο θέμα σαν την κυρά κατίνα μπας και το συναμιτίσεις κι άλλο...ουδένα ρόλο έπαιξες κακομοίρη...και με τον Κηφέα πάλι εκ των υστέρων πούλαγες μούρη...αν δεν άκουγες εμένα να κράζω άχνα δεν θα 'βγαζες σε βάρος του...κατάλαβες;;

Όχι. Να μην στο αναλύσω καλύτερα, άσ'το.

quote:
και δεύτερον, η 'εικόνα' μου δεν στραπατσάρεται από κανέναν...

Βρε εδώ κοτζάμ Hummer τζιπάρες κι άμα πέσουν σε τοίχο, γίνονται σμπαράλια ... τι μου λες τώρα ;

quote:
είπαμε κάποιος που παίζει ωραία μπαλίτσα έχει την πολυτέλεια να κατεβαίνει εδώ κάτω και να σπάει πλάκα με τα τσικό

Τώρα, από την αυτοκινητική προδιάθεση, μου το πας στην ποδοσφαιρική. Αποφάσισε ... Να ξέρω δηλ. Να μιλάω με ορολογία γκαραζιέρη ή με ορολογία ποδοσφαιριστή ;

quote:
που λέει ο λόγος εντάξει, κάνω και πλάκα εδώ στους άλλους...

Α, και πλάκα. Γιατί, τι άλλο κάνεις ;

quote:
κοίτα λοιπόν να διαχειριστείς εσύ την ανίατη και αθεράπευτη φαγούρα που έχεις πάθει με το φόρουμ, που έχεις αλλάξει και γω δεν ξέρω πόσα νικς και άσε με εμένα...

Εγώ σε λίγο θα γίνω συντονιστής εδώ μέσα ... άμα θα με δώσει και η amalia τους κωδικούς του λογαριασμού του Dying_Incubus ... (;) Πςςς ... την πλέρωσες!

kost, 'ντάξει, είπα σ' ευχαριστώ πολύ. Δεν σε χρειάζομαι άλλο. Η υπόδειξή σου στο θέμα, έγινε κατανοητή από τους αναγνώστες

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 11/11/2015 13:23:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2015, 13:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
κάνω και πλάκα εδώ στους άλλους...
Κάτσε να γράψουν πρώτα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.


Κλαίω ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy