ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λέξεις και Έννοιες. Το πρώτο βήμα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 12:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία... πάμε παρακάτω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 13:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε να βοηθήσω λίγο ...

Αν και όπως σου λέω, δεν έχει σημασία για μένα να σου πω σε ποιες περιπτώσεις οι άνθρωποι αποζητούν* [ βέβαια, το ρήμα ζητώ, αποζητώ, είναι λάθος εδώ, δεν χρησιμοποιείται σωστά, "αποδέχονται" θα ταίριαζε καλύτερα ] τον πόνο, αφ' ενός γιατί δεν αποτελούν εξαίρεση για μένα, αφ' ετέρου γιατί καταδεικνύοντάς τους μπορεί κάποιος αναγνώστης να θεωρήσει πως τους περιθωριποιώ [ πράγμα που δεν το θέλω να γίνει ], εντούτις, θα σου πω ένα ακόμη παράδειγμα ελαττωματικότητας των κέντρων. Σ' αυτό το παράδειγμα, δεν είναι το νοητικό που προσπαθεί να επιβληθεί στα υπόλοιπα, αλλά το σεξουαλικό.

Η ομοφυλοφιλία. Θα μου πεις, γιατί η ομοφυλοφιλία αποτελεί παράδειγμα περίπτωσης στην οποία οι άνθρωποι αποζητούν αποδέχονται τον πόνο ; Γιατί σκέψου, πόσο συναισθηματικό πόνο αισθάνονται αυτοί οι άνθρωποι, τι μάχη δίνουν μέσα τους, [ δηλ. τι πίεση ασκεί το σεξουαλικό τους κέντρο στα υπόλοιπα κέντρα τους, στο συναισθηματικό ή στο νοητικό ] την στιγμή - πρόσεξε! όχι της αποδοχής της κατάστασής τους (σε εκείνη την στιγμή σταματάει η πίεση, το σεξουαλικό έχει ήδη επιβληθεί) - που αναρρωτιούνται οι ίδιοι για τον εαυτό τους. Την στιγμή δηλ. που παρατηρούν οι ίδιοι τον εαυτό τους. Είναι κλασικό παράδειγμα ελαττωματικότητας των κέντρων και σ' αυτήν την περίπτωση, το σεξουαλικό δεν προσποιείται απλώς τα υπόλοιπα. Καταλαμβάνει σε αρκετά μεγάλο βαθμό την θέση τους εώς ότου πετύχει την αποδοχή του από τα υπόλοιπα.


"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 13:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα νομίζω, γίνεται περισσότερο κατανοήτο αυτό :

quote:
zip

Αν υποτεθεί πως υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι αποζητούν* τον πόνο [ και υπάρχουν, δεν λέω ότι δεν υπάρχουν, απλά δεν έχει σημασία για μένα να τους καταδείξω ή να τους υποδείξω σε ένα παράδειγμά μου λόγω εξαιρεσιμότητας γιατί δεν αποτελούν για μένα εξαίρεση ], αυτό συμβαίνει λόγω ελαττωματικότητας των κέντρων τους. Για κανέναν άλλο λόγο.


Βέβαια, εδώ, εγώ αφήνω να εννοηθεί πως υπάρχουν άνθρωποι που αποζητούν τον πόνο, όχι απλώς πως τον αποδέχονται. Δηλ. θα μπορούσα ήδη να σε είχα σταματήσει εκεί. Όμως, αν παρατηρήσεις, στην 6η σελίδα του θέματος, σε ρωτάω :

quote:
zip

Αλλά ρε Πύρινε, ξέρεις εσύ κανέναν [ πλην όσων ψιλο-σαδομαζοχίζονται δηλ. ] που να ο νους του να προσδοκά τον πόνο, τον εξευτελισμό π.χ ή την υποδούλωση ; Να προσδοκά ο νους του να πονέσει δηλ. ;


Δηλ. στην αρχή χρησιμοποιείς το προσδοκώ, μετά αυτό [ στο παράδειγμά σου με τον βιασμό μιας κοπέλας] το "προσδοκώ", το κάνεις "αποζητώ" και το κάνεις στην προσπάθειά σου να μου απαντήσεις σ' αυτό που σε ρωτάω. Άλλο πράγμα είναι να προσδοκάς κάτι, άλλο πράγμα να το αποζητάς. Συνεπώς, όταν εσύ λες :

quote:
Πύρινος

Όπως και 'χει χτες (σήμερα δηλ.) δούλεψα λίγο το τι είναι σκέψη.
Έκανα λοιπόν τις εξής.. σκέψεις:
(Σημείωση: μπορεί εσύ να ακολουθήσεις μια διαφορετική προσέγγιση και να έχεις διαφορετικά αποτελέσματα)
1) Η σκέψη προϋποθέτει κίνητρο.
2) Το κίνητρο του νου για σκέψη είναι η προσδοκία κάποιας ηδονής ή προσδοκία κάποιου πόνου.
3) Η προσδοκία κάποιας ηδονής οδηγεί τον νου να αναζητεί τον τρόπο να την αποκτήσει (όσο μικρή και αν είναι) γεγονός που δίνει κίνητρο για σκέψη ή/και για φαντασία. Το ίδιο και στην αντίθετη περιπτώση της προσδοκίας κάποιας αρνητικής κατάστασης.


κάπου υπάρχει λάθος.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 13:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστή η διατύπωση αποδέχονται τον πόνο!
Είχα αρχίσει και εγώ να σκέφτομαι οτι η διατύπωση "αποζητούν" είναι λάθος, καθώς ο κόσμος δεν αποζητά τον πόνο, τον αποδέχεται ώστε να έχει το "όφελος" που έρχεται μαζί με τον πόνο. Ίσως βέβαια το όφελος αυτό να μην είναι παρά η αποφυγή ενός μεγαλύτερου πόνου (;).

quote:
Η ομοφυλοφιλία. Θα μου πεις, γιατί η ομοφυλοφιλία αποτελεί παράδειγμα περίπτωσης στην οποία οι άνθρωποι αποζητούν αποδέχονται τον πόνο ; Γιατί σκέψου, πόσο συναισθηματικό πόνο αισθάνονται αυτοί οι άνθρωποι, τι μάχη δίνουν μέσα τους, [ δηλ. τι πίεση ασκεί το σεξουαλικό τους κέντρο στα υπόλοιπα κέντρα τους, στο συναισθηματικό ή στο νοητικό ] την στιγμή - πρόσεξε! όχι της αποδοχής της κατάστασής τους (σε εκείνη την στιγμή σταματάει η πίεση, το σεξουαλικό έχει ήδη επιβληθεί) - που αναρρωτιούνται οι ίδιοι για τον εαυτό τους. Την στιγμή δηλ. που παρατηρούν οι ίδιοι τον εαυτό τους. Είναι κλασικό παράδειγμα ελαττωματικότητας των κέντρων και σ' αυτήν την περίπτωση, το σεξουαλικό δεν προσποιείται απλώς τα υπόλοιπα. Καταλαμβάνει σε αρκετά μεγάλο βαθμό την θέση τους εώς ότου πετύχει την αποδοχή του από τα υπόλοιπα.
Πιστεύεις δηλαδή οτι η ομοφυλοφιλία είναι μια "επιλογή" που έχει κάνει η νοημοσύνη του σεξουαλικού κέντρου;
Αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον σενάριο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 13:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και καπνίζεις, θα ήθελες να μου εξηγήσεις ποιος είναι ο λόγος που καπνίζεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 14:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω οτι ο άνθρωπος, δίνει αξία σε πράγματα που δεν την έχουν.
Έβλεπα χτες ένα σίριαλ, στο οποίο ένας τύπος πηγαίνει σε ένα κλαμπ. Εκεί πέρα μετά απο κάποια ώρα βαριέται και αποφασίζει να φύγει. Φτάνοντας στην είσοδο ρωτάει μια κοπέλα γιατί θεωρείται διασκεδαστικό να πηγαίνει κάποιος στα κλαμπ. Και η κοπέλα του απαντάει "Γιατί τα περισσότερα πράγματα που ο κόσμος θεωρεί διασκεδαστικά, δεν είναι."

Άρα συμπεραίνουμε οτι κάθε πράγμα έχει την αξία που έχει αφ εαυτού αλλά έχει και μια "υπεραξία" ή μια άλλη αξία εν πάση περιπτώση, την οποία εκλαμβάνει υποκειμενικά, σύμφωνα με τον αποδέκτη του.
Έτσι έχουμε το φαινόμενο του "να βγάζεις κάτι από το τίποτα", δηλαδή κάτι που φυσιολογικά δεν έχει καμία αξία αποκτάει αξία στην ψυχολογική σφαίρα του ανθρώπου. Και το ερώτημα είναι, πώς γίνεται αυτό;


Μια ερμηνεία είναι αυτή που είχα δώσει οτι ο άνθρωπος έχει μια φύση ηδονιστική. (Αποτελεί άραγε αυτό, μια δυσλειτουργία των κέντρων;)
Ο άνθρωπος λοιπόν εκλαμβάνει ως ηδονή αυτό που είναι ευχάριστο στις αισθήσεις. Αυτό μπορεί να εξηγήσει γιατί ένας άνθρωπος να θέλει να τρώει π.χ. junk food, να θέλει να καπνίσει (αν θεωρήσουμε οτι είναι ευχάριστο στις αισθήσεις), να θέλει να κάνει σεξ κοκ.
Είναι όμως σχεδόν μεταφυσικό, ο άνθρωπος να αποκτάει ηδονή χωρίς να υπάρχει κανένας ερεθισμός των αισθήσεων.
Π.χ. ένας άνδρας να νιώθει ωραία επειδή ο κόσμος κοιτάει το αμάξι του - ακόμα και αν το αμάξι αυτό δεν είναι καθόλου πρακτικό σαν εργαλείο για μετακίνηση. Ή να νιώθει ωραία επειδή η ομάδα του έβαλε ένα γκολ.

Αυτές είναι καταστάσεις, που μπορεί να φαίνονται απλοϊκές, όμως μας κάνουν να διερωτόμαστε από πού πραγματικά πηγάζουν τα κίνητρα του ανθρώπου.
Για να απαντήσουμε αυτό το ερώτημα κατά τη γνώμη μου, δεν αρκεί να χρησιμοποιήσουμε ένα έτοιμο πλαίσιο αναφορών (κάποιας φιλοσοφίας ή κάποιας σχολής) αλλά πρέπει παράλληλα να δούμε πώς θα απαντούσαμε μέσα και έξω από τέτοια πλαίσια. Γιατί τα πλαίσια συχνά περιορίζουν το πού μπορούμε να φτάσουμε


Edited by - Πύρινος on 13/11/2015 14:52:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 15:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος,

quote:
Πιστεύεις δηλαδή οτι η ομοφυλοφιλία είναι μια "επιλογή" που έχει κάνει η νοημοσύνη του σεξουαλικού κέντρου;

Ναι. Ακριβώς αυτό πιστεύω. [ περισσότερα, όπως καταλαβαίνεις, δεν γνωρίζω να σου πω ... ]

quote:
Μιας και καπνίζεις, θα ήθελες να μου εξηγήσεις ποιος είναι ο λόγος που καπνίζεις;

Δεν υπάρχει λόγος. Είναι μια απλή (κακή) συνήθεια που έχω, όπως τόσες άλλες ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 16:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

Νομίζω οτι ο άνθρωπος, δίνει αξία σε πράγματα που δεν την έχουν.


Αυτά που για σένα είναι εντελώς ανάξια, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι απείρως πολύτιμα.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 16:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Πύρινος

Νομίζω οτι ο άνθρωπος, δίνει αξία σε πράγματα που δεν την έχουν.


Αυτά που για σένα είναι εντελώς ανάξια, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι απείρως πολύτιμα.

"enlighted mind sees the endless emptiness"


πχ αυτό που για εσάς είναι απλό παράδειγμα ,
quote:
quote:
Ας δούμε ένα άλλο παράδειγμα (αν μπορεί αυτό το παράδειγμα να έχει κάποια αντιστοιχία σε αυτό που περιγράφεις) μια γυναίκα/άνδρας που χορεύει π.χ. σε ένα κλαμπ. Αυτό είναι μια έκφραση του κινητικού κέντρου, του ενστικτώδους κέντρου, του σεξουαλικού...; Θα μπορούσε δηλαδή σε αυτή τη κατάσταση, να υπάρχει ένα (ή περισσότερα) κέντρο που να προσποιείται ένα άλλο;

Είναι μια συνηθισμένη συμπεριφορά Κανείς δεν θα μπορούσε να στο απαντήσει αυτό, παρά μονάχα αυτός/οι οι δύο που χορεύει/ουν. Ο χορός βέβαια, είναι μεγάλη υπόθεση ...



Για εμένα και την γυναίκα μου είναι το θέμα των τελευταίων ημερών😈😈😈
Εντάξει απο τη μεριά της, δεκαετιών

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 13/11/2015 16:43:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 16:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και δυστυχώς εγώ δεν ξέρω να χορεύω καθόλου.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 17:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ ήξερα,γι'αυτό χόρεψε με άλλον
Κακό emotion κακό

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2015, 20:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Κηφέας πάντως και μόνο που μου μετέφερε τα λόγια του <<Ο Ντε Μυσσέ είχε πει : «Όλοι οι άνθρωποι είναι ψεύτες , επίορκοι , υποκριτές , μωροί , κομπαστές . Όλες οι γυναίκες είναι ματαιόδοξες , επιπόλαιες , άπιστες . . . κτλ>>
Ντε Μυσσέ,άντε να ήξερα εγώ τον ντε μυσσέ που είχε κάνει μια τόσο ξεκάθαρη ΔΙΑΚΡΙΣΗ,πωπω λέμε, ο Κηφέας λοιπόν επιτέλεσε σπουδαίο έργο!☺

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2015, 01:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=12&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=12020
Δεχτήκαμε τρομοκρατικό χτύπημα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2015, 18:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip

Η ομοφυλοφιλία. Θα μου πεις, γιατί η ομοφυλοφιλία αποτελεί παράδειγμα περίπτωσης στην οποία οι άνθρωποι αποζητούν αποδέχονται τον πόνο ; Γιατί σκέψου, πόσο συναισθηματικό πόνο αισθάνονται αυτοί οι άνθρωποι, τι μάχη δίνουν μέσα τους, [ δηλ. τι πίεση ασκεί το σεξουαλικό τους κέντρο στα υπόλοιπα κέντρα τους, στο συναισθηματικό ή στο νοητικό ] την στιγμή - πρόσεξε! όχι της αποδοχής της κατάστασής τους (σε εκείνη την στιγμή σταματάει η πίεση, το σεξουαλικό έχει ήδη επιβληθεί) - που αναρρωτιούνται οι ίδιοι για τον εαυτό τους. Την στιγμή δηλ. που παρατηρούν οι ίδιοι τον εαυτό τους. Είναι κλασικό παράδειγμα ελαττωματικότητας των κέντρων και σ' αυτήν την περίπτωση, το σεξουαλικό δεν προσποιείται απλώς τα υπόλοιπα. Καταλαμβάνει σε αρκετά μεγάλο βαθμό την θέση τους εώς ότου πετύχει την αποδοχή του από τα υπόλοιπα.


quote:
ο κόσμος δεν αποζητά τον πόνο, τον αποδέχεται ώστε να έχει το "όφελος" που έρχεται μαζί με τον πόνο.

Άλλη μια άστοχη σκέψη γιατί γενικεύει τον πόνο ενώ παραπάνω γίνεται αναφορά σε ένα συγκεκριμένο είδος πόνου, τον συναισθηματικό πόνο. Αν π.χ κάποιος έχει πονοκέφαλο, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μάθαινε και τι "όφελος" του φέρνει ο πονοκέφαλός του, ε, για να τον αποδεχτεί και να μην πονάει.

O κόσμος (ο άνθρωπος δηλ.) αποδέχεται τον συναισθηματικό πόνο - και μάλιστα είναι λίγες οι φορές που το κάνει - για έναν και μοναδικό λόγο : Γιατί μονάχα έτσι σταματά να πονάει. Ούτε γιατί έχει κάποιο "όφελος", ούτε για τίποτε άλλο. Κατ' αρχήν, πως γίνεται να γνωρίζει ο άνθρωπος το "όφελος" που θα του φέρει - αν του φέρει φυσικά - κάποιος συναισθηματικός πόνος του ; Δεν γίνεται.

Κάποιος μπορεί να σκεφτεί πως οι ομοφυλόφιλοι έχουν συμφέρον να συμβιβαστούν με αυτό που αισθάνονται. Ε, και γι' αυτό, αποδέχονται και τον όποιο συναισθηματικό πόνο αντιμετωπίζουν μέσα τους γιατί έχουν "όφελος" από αυτήν την αποδοχή. Όμως ο συναισθηματικός πόνος δεν φέρνει τίποτε. Ούτε όφελος, ούτε ζημία.

Η αποδοχή ενός συναισθηματικού πόνου που έχει ως αποτέλεσμα την παύση του, ουσιαστικά σημαίνει αποδοχή μιας καινούργιας συμφωνίας και ομοφωνίας των εμπλεκόμενων κέντρων. Με αυτόν τον τρόπο, αυτό που πριν χαρακτηριζόταν ως "δυσλειτουργία" των κέντρων, γίνεται τώρα με την αποδοχή "λειτουργία" των κέντρων. Κατά συνέπεια, οποιαδήποτε πίεση σταματά να υπάρχει και ο συναισθηματικός πόνος σταματάει. Σ' αυτήν ακριβώς την διαδικασία, δεν υπάρχει πουθενά το όφελος και πουθενά η ζημία.

Όμως η ... ιστορία, δεν σταματάει εδώ. Αυτή η συμφωνία των εμπλεκόμενων κέντρων, μπορεί να "θυμώσει" κάποιο άλλο και να προκαλέσει μια άλλη δυσλειτουργία*. [ Στο παράδειγμα της ομοφυλοφιλίας, η συμφωνία του σεξουαλικού, νοητικού και συναισθηματικού κέντρου μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργία στο κινητικό. ]

*[ εμ, έτσι πάει το "γίγνεσθαι" καρντάσια μου ... ]

Πολλοί άνθρωποι, μόλις διαβάσουν για τις λειτουργίες των κέντρων και δουν πως μαζί με τις λειτουργίες υπάρχουν και δυσλειτουργίες, ψάχνουν να βρουν αυτές τις δυσλειτουργίες των κέντρων ξεκινώντας όμως όχι από τους ίδιους τους εαυτούς τους αλλά παρατηρώντας τους άλλους. Νομίζουν δηλ. ότι θα είναι ευκολότερο να παρατηρήσουν μια δυσλειτουργία ενός κέντρου στον συνάνθρωπό τους, απ' ότι να την παρατηρήσουν στον ίδιο τους τον εαυτό.

Ε, 'ντάξει, είναι μια από τις υπέρτατες αυταπάτες του ανθρώπου να νομίζει νομίζουμε πως εντόπισε εντοπίσαμε το "πρόβλημα" στους άλλους, παρά στον εαυτό του μας ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"

*edit

Edited by - z_i_p on 14/11/2015 20:00:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2015, 23:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ Στο παράδειγμα της ομοφυλοφιλίας, η συμφωνία του σεξουαλικού, νοητικού και συναισθηματικού κέντρου μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργία στο κινητικό. ]

😂😂😂😂😂😂
Δεν έχω πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση για το λόγο που κουνιούνται...

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 00:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip
Άλλη μια άστοχη σκέψη γιατί γενικεύει τον πόνο ενώ παραπάνω γίνεται αναφορά σε ένα συγκεκριμένο είδος πόνου, τον συναισθηματικό πόνο. Αν π.χ κάποιος έχει πονοκέφαλο, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν μάθαινε και τι "όφελος" του φέρνει ο πονοκέφαλός του, ε, για να τον αποδεχτεί και να μην πονάει.
Κάποιος ο οποίος έχει έναν συναισθηματικό πόνο μπορεί να προσφύγει στο αλκόολ, ώστε αυτό να μειώσει τον συναισθηματικό του πόνου. Αυτός γνωρίζει οτι καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες αλκόολ αργότερα θα έχει πονοκέφαλο, όμως ο πονοκέφαλος (που αφορά το φυσικό σώμα) μπορεί να είναι για αυτόν μικρότερος πόνος από τον ψυχολογικό (που αφορά τη συναισθηματική του υπόσταση).

quote:
O κόσμος (ο άνθρωπος δηλ.) αποδέχεται τον συναισθηματικό πόνο - και μάλιστα είναι λίγες οι φορές που το κάνει - για έναν και μοναδικό λόγο : Γιατί μονάχα έτσι σταματά να πονάει.
Αν κάποιος αποδεχτεί την αιτία του πόνου (αυτό προϋποθέτει ειλικρίνια με τον εαυτό του) αυτό πιθανότατα δημιουργεί τις βάσεις για την εξάλειψη, ίσως, του πόνου.
Δεν αντιλαμβάνομαι όμως (χωρίς κάποιο παράδειγμα) πώς να μπορεί να ελαττωθεί ή να εξαλειφθεί ένας πόνος χωρίς να υπάρξει καμία εργασία πάνω στην αιτία του.
Πρέπει να κρατησούμε ανοιχτό και το ενδεχόμενο οτι ο πόνος απλά απωθείται δηλαδή κρύβεται αλλά το στοιχείο μέσα μας που τον προκαλεί, η εντύπωση δηλαδή αν θες, παραμένει κάπου στην ψυχολογική μας χώρα και μας ασκεί κεκαλυμμένη επιρροή.
Αυτό το στοιχείο μπορεί να ξαναενεργοποιηθεί όταν οι συνθήκες το ευνοήσουν.

quote:
Νομίζουν δηλ. ότι θα είναι ευκολότερο να παρατηρήσουν μια δυσλειτουργία ενός κέντρου στον συνάνθρωπό τους, απ' ότι να την παρατηρήσουν στον ίδιο τους τον εαυτό.
Δεν έχουμε απαντήσει όμως τι είναι αυτό το πράγμα ή αυτά τα πράγματα που προκαλούν τις δυσλειτουργίες εξ αρχήςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 08:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος

Κάποιος ο οποίος έχει έναν συναισθηματικό πόνο μπορεί να προσφύγει στο αλκόολ, ώστε αυτό να μειώσει τον συναισθηματικό του πόνου. Αυτός γνωρίζει οτι καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες αλκόολ αργότερα θα έχει πονοκέφαλο, όμως ο πονοκέφαλος (που αφορά το φυσικό σώμα) μπορεί να είναι για αυτόν μικρότερος πόνος από τον ψυχολογικό (που αφορά τη συναισθηματική του υπόσταση).


Ναι, γιατί νομίζει πως με αυτόν τον τρόπο θα ξεπεράσει το συναισθηματικό του πόνο. Αλλά το "όφελος" σε όλο αυτό, που είναι ;

quote:
Δεν αντιλαμβάνομαι όμως (χωρίς κάποιο παράδειγμα) πώς να μπορεί να ελαττωθεί ή να εξαλειφθεί ένας πόνος χωρίς να υπάρξει καμία εργασία πάνω στην αιτία του.

Ναι, εντάξει, λογικό είναι αυτό. Οι άνθρωποι πάντα ψάχνουν τις αιτίες για ότι τους συμβαίνει ...

quote:
Δεν έχουμε απαντήσει όμως τι είναι αυτό το πράγμα ή αυτά τα πράγματα που προκαλούν τις δυσλειτουργίες εξ αρχής

Οι δυσλειτουργίες προκαλούνται από την διαφωνία των κέντρων. Από την προσπάθεια κάποιου να επιβληθεί στα άλλα ή να κάνει την δουλειά των άλλων. Το έχουμε πει παραπάνω.

Εσύ ψάχνεις τώρα να βρεις κάτι πριν από αυτό. Πριν από αυτό είναι οι λειτουργίες των κέντρων. Άμα κάποιος ξεκινήσει από τις λειτουργίες των κέντρων, μπορεί να κατανοήσει και τις δυσλειτουργίες τους. Άμα ξεκινάει πρώτα από τις δυσλειτουργίες ... σε λάθος δρόμο βαδίζει.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 08:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε,

φίλε ... στο είπα και παραπάνω. Δεν πρόκειτε ποτέ να κατανοήσεις ούτε τις λειτουργίες των κέντρων, ούτε τις δυσλειτουργίες τους αν πρώτα δεν τις παρατηρήσεις και τις μεν και τις δε, εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου. Πρέπει πρώτα να μάθεις εσύ ο ίδιος να ξεχωρίζεις τα κέντρα σου και τις λειτουργίες τους παρατηρώντάς τα σε κάθε τι που κάνεις. Είναι κάτι που πρέπει πρώτα να γίνει από σένα τον ίδιο.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 16:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
z_i_p
quote:
Πύρινος

Κάποιος ο οποίος έχει έναν συναισθηματικό πόνο μπορεί να προσφύγει στο αλκόολ, ώστε αυτό να μειώσει τον συναισθηματικό του πόνου. Αυτός γνωρίζει οτι καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες αλκόολ αργότερα θα έχει πονοκέφαλο, όμως ο πονοκέφαλος (που αφορά το φυσικό σώμα) μπορεί να είναι για αυτόν μικρότερος πόνος από τον ψυχολογικό (που αφορά τη συναισθηματική του υπόσταση).


Ναι, γιατί νομίζει πως με αυτόν τον τρόπο θα ξεπεράσει το συναισθηματικό του πόνο. Αλλά το "όφελος" σε όλο αυτό, που είναι ;


Αντικειμενικό όφελος δεν υπάρχει, απλά αυτός το εκλαμβάνει ως όφελος.
Βέβαια, αν όντως το αλκόολ προκαλεί τη μειωση ενός ψυχολογικού πόνου, τότε υπάρχει αντικειμενικό όφελος, ως προς αυτό το πράγμα: Τη μειωση του Α ή Β ψυχολογικού πόνου. Όμως δεν με απασχολεί το αντικειμενικό ή μη όφελος.
Λέω οτι ένας άνθρωπος αποδέχεται έναν πόνο, που του προκαλεί κάτι, επειδή εκλαμβάνει οτι θα έχει κάποιο όφελος αποδεχόμενος αυτόν τον πόνο.

quote:
Ναι, εντάξει, λογικό είναι αυτό. Οι άνθρωποι πάντα ψάχνουν τις αιτίες για ότι τους συμβαίνει ...
Όχι δεν τις ψάχνουν πάντα, αυτό που κάνουν συχνά είναι οτι προσπαθούν να εκλογικεύσουν, οπότε κάποιος θα σου πει οτι μου συνέβη αυτό επειδή ήταν στο "κάρμα" μου ή επειδή μεγάλωσα στο τάδε περιβάλλον ('σύμφωνα με τους ψυχολόγους') αλλά ο περισσότερος κόσμος, έτσι όπως το βλέπω, απωθεί την αιτία, την πραγματική αιτία δηλαδή. Ίσως κάποιοι να βρίσκουν κάποια παρηγοριά στην εκλογίκευση αλλά στην εκλογίκευση δημιουργείς κάτι (ένα κανούριο νοητικό-ψυχολογικό σχήμα) ενώ στην κατανόηση ανα-λύεις κάτι, δηλαδή μπαίνεις στον "πυρήνα" του.
Αυτό που λέω είναι οτι αν κάποιος αποδεχτεί την πραγματική αιτία για την οποία νιώθει πόνο, μπορεί να πάει παρακάτω. Πολλές φορές (τις περισσότερες;) είναι πολύ δύσκολο να την εντοπίσει κάποιος αυτή. Έτσι μου φαίνεται.

Edited by - Πύρινος on 15/11/2015 16:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 21:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος αγαπητέ μου φίλε, στην κατάσταση που είναι δεν μπορεί ούτε να εκλάβει, ούτε να παραλάβει, ούτε να καταλάβει. Ο άνθρωπος στην κατάσταση που είναι, την μία στιγμή λέει αυτό :

quote:
ο κόσμος δεν αποζητά τον πόνο, τον αποδέχεται ώστε να έχει το "όφελος" που έρχεται μαζί με τον πόνο.

και την άλλη στιγμή αυτό :

quote:
Λέω οτι ένας άνθρωπος αποδέχεται έναν πόνο, που του προκαλεί κάτι, επειδή εκλαμβάνει [ = υποθέτει, νομίζει, φαντάζεται ] οτι θα έχει κάποιο όφελος αποδεχόμενος αυτόν τον πόνο.

Κανείς δεν μπορεί να συζητήσει μαζί του, κανείς δεν μπορεί να τον εμπιστευθεί και κανείς δεν μπορεί να πάρει στα σοβαρά τα λεγόμενα ενός τέτοιου ανθρώπου.

quote:
Όχι δεν τις ψάχνουν πάντα, αυτό που κάνουν συχνά είναι οτι προσπαθούν να εκλογικεύσουν,

Κι αυτό ψάξιμο λέγεται ...

"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 15/11/2015 21:17:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 21:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο κόσμος δεν αποζητά τον πόνο, τον αποδέχεται ώστε να έχει το "όφελος" που έρχεται μαζί με τον πόνο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2015, 21:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο είναι.

"enlighted mind sees the endless emptiness"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 10:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σωστή έκφραση, θα ήταν μάλλον "τον ανέχεται ώστε να έχει το "όφελος" που έρχεται μαζί με τον πόνο".
Βασικά εγώ ερμήνευσα την λέξη αποδοχή που χρησιμοποίησες σαν ανοχή.
Κάποιος ανέχεται τον πονοκέφαλο της επόμενης μέρας για να έχει σήμερα την "ανακούφιση" που του προσφέρει το αλκόολ.
Είχες πει (1) αν δεν κάνω λάθος οτι κανένας άνθρωπος δεν αποζητά τον πόνο αλλά αποδέχεται τον πόνο.
Σαν υπόθεση εργασίας, το δέχομαι αυτό. Αλλά πρέπει να υπάρχει και κάποια λογική πίσω απ' το οτι κάποιος αποδέχεται τον πόνο. Εδώ ξεκινάει το πρώτο πρόβλημα, γιατί εγώ δεν μπορώ να ανακαλέσω κάποιο περιστατικό, στη δική μου ζωή, που να έχω "αποδεχτεί" κάποιον πόνο. Ή τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιο τέτοιο περιστατικό δεν μου είναι εύκολο να το ταυτοποιήσω. Άρα δυσκολεύομαι να έχω ένα σημείο αναφοράς για να δουλέψω πάνω σε αυτή την υπόθεση εργασίας, άρα χρειάζομαι να χρησιμοποιήσω κάποιον ή κάτι άλλο ως σημείο αναφοράς ή ένα παράδειγμα από τη δική μου ζωή.

Επιπλέον, αν δεν κάνω λάθος, έχεις πει (2) οτι η αποδοχή του ψυχολογικού πόνου, οδηγεί στην εξαφάνισή του (ή τη μείωσή του;). Αυτό πώς μπορούμε να το επαληθεύσουμε είτε απ' τη δικιά μας εμπειρία είτε από αυτή των άλλων; Γιατί στη δική μου περίπτωση, μείωση ή/και εξάλειψη (ίσως) ενός ψυχολογικού πόνου θα μπορούσα να εντοπίσω σε τρεις περιπτώσεις:
α) Αναγνώριση της πραγματικής αιτίας του πόνου.
β) Αποδοχή του χειρότερου σεναρίου (αυτό συνέβη/αυτό μπορεί να συμβεί, πάει και τελείωσε, πάμε παρακάτω).
γ) Ελπίδα που εκπορεύεται από τη δυνατότητα να αλλάξω μέσα απο δράσεις (ή σε βάθος χρόνου) τη παρούσα κατάσταση.
Θα μπορούσα ίσως να τοποθετήσω "γ" την "Αποδοχή του πόνου" όμως δεν νομίζω οτι αυτό εξαλείφει τον πόνο και δεν είμαι βέβαιος ούτε για το αν τον μειώνει σε σημαντικό βαθμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 10:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης είπες και κάτι άλλο (3), οτι εσύ αναφέρεσαι στον ψυχολογικό πόνο ενώ εγώ στον σωματικό. Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησα ως υπόθεση εργασίας οτι ο άνθρωπος αντιδρά με τον ίδιο τρόπο είτε έρχεται αντιμέτωπος με σωματικό πόνο είτε έρχεται αντιμέτωπος με ψυχολογικό πόνο. Θεώρησα δηλαδή οποιαδήποτε και να έιναι η φύση του πόνου, ο άνθρωπος πάντα τείνει προς την αποφυγή του (ή την ανακούφισή του αν θες) και οτι η μοναδική περίπτωση ένας άνθρωπος να ανεχτεί έναν πόνο, είναι αν απο αυτή την ανοχή θα εξάγει κάποιο άλλο όφελος.
Π.χ. κάποιος ανέχετε να του φέρονται άσχημα στη δουλειά, γιατί απο εκεί κερδίζει χρήματα. Κάποιος ανέχεται να βρίσκεται σε μια κακή σχέση γιατί το να βγει από αυτή τη σχέση θα προκαλούσε μεγαλύτερο πόνο (και μπορεί όντως βραχυπρόθεσμα να προκαλούσε έναν πόνο "μεγαλύτερο" από αυτόν της καθημερινότητας).
Αν τώρα κάποιος εμμένει σε μια αρνητική κατάσταση, χωρίς ούτε και ο ίδιος να θεωρεί (σε κάποιο απ' τα "επίπεδα" του νου του) οτι υπάρχει κάποιο όφελος, τότε αυτός ο άνθρωπος βρίσκεται σε ένα μονοπάτι αυτοκαταστροφής. Εδώ βέβαια πάλι δεν μπορούμε να το πούμε απόλυτα αυτό, δηλαδή οτι κάποιος δεν αποσκοπεί σε κάποιο όφελος από την αυτοκαταστροφική συμπεριφορά του. Θα μπορούσε να πει κάποιος οτι μια αυτοκαταστροφική συμπεριφορα απαλλάσσει κάποιον από τους πόνους και απ' τους κόπους αλλαγής της εσωτερικής του κατάστασης.
Η ενέργεια που πρέπει να καταβάλει κάποιος για να συνεχίσει μια αυτοκαταστροφική συμπεριφορά είναι μικρότερη από την ενέργεια, συνολικά, που χρειάζεται να καταβάλει κάποιος για να την αλλάξει.
Αυτή η απλή "συνάρτηση" μπορεί να εξηγεί το φαινομενικά παράλογο φαινόμενο του να εμμένει κάποιος στον πόνο.

Edited by - Πύρινος on 16/11/2015 11:07:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2015, 21:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μπορούσα ίσως να τοποθετήσω "γ" "δ" την "Αποδοχή του πόνου" όμως δεν νομίζω οτι αυτό εξαλείφει τον πόνο και δεν είμαι βέβαιος ούτε για το αν τον μειώνει σε σημαντικό βαθμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 20:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως πως ξεκινήσαμε πάλι τον ορισμό,να τις κατακυριεύσουμε τις καριόλες να δω τι θα καταλάβουμε,των λέξεων καταλήξαμε στον ορισμό των κέντρων!
Θα ήτα ευκολότερο αν βλέπαμε το συναισθηματικό και ποια κέντρα δραστηριοποιούνται εκεί ή απλά να ξετυλίξουμε το τελευταίο πέπλο που θα μας φέρει αντιμέτωπους με την ανάγκη μας!
Ορίζεται η ανάγκη;
Είναι εύκολα διακριτή;
Απο που πηγάζει η ανάγκη και ποιο σκοπό εξυπηρετεί;
https://m.youtube.com/watch?v=fNLhxKpfCnA

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2015, 20:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειδικότερα ο Πλάτωνας στο έργο του «Πολιτεία» παρουσιάζει την θεά Ανάγκη να φέρει στα γόνατά της αδαμάντινη άτρακτο μέσα στην οποία περιστρέφεται το Σύμπαν.
"Απο εδώ"


αδαμάντινο αδράχτι ρε φίλε,πιο πέπλο😕😕😕
Δύσκολα τα πράγματα.
Της βγήκε στη γωνία ο έρως!!!!
Που θεραπεύει κάθε ανάγκη😊
Γαμώ την

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 17/11/2015 21:20:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 00:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει έναν χάρτη εδώ που θα καραγούσταρε ο καλατσάκρα!

from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
http://www.miqel.com/images_1/myspace/laffoley/set-2/

Edited by - Osmosis on 18/11/2015 00:55:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

z_i_p
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


333 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 07:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους z_i_p  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος, (για το 1ο)

quote:
Είχες πει (1) αν δεν κάνω λάθος οτι κανένας άνθρωπος δεν αποζητά τον πόνο αλλά αποδέχεται τον πόνο.

Ναι.

quote:
Σαν υπόθεση εργασίας, το δέχομαι αυτό. Αλλά πρέπει να υπάρχει και κάποια λογική πίσω απ' το οτι κάποιος αποδέχεται τον πόνο.

Γιατί να υπάρχει κάποια λογική ;

quote:
Εδώ ξεκινάει το πρώτο πρόβλημα, γιατί εγώ δεν μπορώ να ανακαλέσω κάποιο περιστατικό, στη δική μου ζωή, που να έχω "αποδεχτεί" κάποιον πόνο..

Δεν έχεις ψάξει καλά ... Μάλλον, δεν έχεις ψάξει ... βαθειά

quote:
Ή τουλάχιστον αν υπάρχει κάποιο τέτοιο περιστατικό δεν μου είναι εύκολο να το ταυτοποιήσω.

Πιο σωστό αυτό που λες, από το προηγούμενο.

quote:
Άρα δυσκολεύομαι να έχω ένα σημείο αναφοράς για να δουλέψω πάνω σε αυτή την υπόθεση εργασίας, άρα χρειάζομαι να χρησιμοποιήσω κάποιον ή κάτι άλλο ως σημείο αναφοράς ή ένα παράδειγμα από τη δική μου ζωή.

Φυσικά. Γι' αυτό σου λέω πριν πως δεν έχεις κάνεις σωστή έρευνα του εαυτού σου. Άμα ψάξεις βαθύτερα, θα δεις πως όσες φορές έχεις ξεπεράσει έναν συναισθηματικό πόνο, τον έχεις ξεπεράσει επειδή ... πολύ απλά, [ απλά Πύρινε, απλά ... ] τον αποδέχτηκες. Δεν συμβαίνει απολύτως τίποτε άλλο. Όλα τα υπόλοιπα, είναι απλώς μια προσπάθεια ερμηνείας του, που φυσικά γίνεται από το νοητικό μας [ πώς ήρθε αυτός ο πόνος, γιατί ήρθε, ποια η αιτία του, γιατί έτσι κι όχι αλλιώς, μήπως αυτό, μήπως εκείνο ... ξυσ' τα τέτοια σου με τον κασμά δηλ. ].

Για το 2ο ... Tο πιο σωστό που λες από όλα τα παραπάνω είναι αυτό :

quote:
β) Αποδοχή του χειρότερου σεναρίου (αυτό συνέβη/αυτό μπορεί να συμβεί, πάει και τελείωσε, πάμε παρακάτω).

Αποδοχή του ... σεναρίου. Απλά ... πολύ απλά, αυτό συνέβη, τέλος, πάμε παρακάτω. So simple ... και ο πόνος παύει να υπάρχει [ για το συναισθηματικό κέντρο δηλ. στο οποίο πριν συνέβαινε ].

Όλα τα υπόλοιπα που λες (α, γ, δ κτλ) είναι φαντασίες. [ δεν το λέω κακοπροαίρετα ] Είναι φαντασίες, γιατί αν κάποιος σε ρωτήσει μια βδομάδα μετά ή έναν μήνα μετά για ακριβώς το ίδιο πράγμα, θα του δώσεις μια άλλη, διαφορετική ερμηνεία και θα βάλεις άλλα πράγματα στο (α), άλλα στο (β), και άλλα στο (γ) ή στο (δ). Γι' αυτό είναι φαντασίες. Εσύ πιστεύεις πως θα του δώσεις την ίδια ερμηνεία. Όχι. Θα του δώσεις μια διαφορετική ...

Για το 3o ...

quote:
Επίσης είπες και κάτι άλλο (3), οτι εσύ αναφέρεσαι στον ψυχολογικό πόνο ενώ εγώ στον σωματικό.

Αυτό δεν το είπα.

quote:
Στην πραγματικότητα χρησιμοποίησα ως υπόθεση εργασίας οτι ο άνθρωπος αντιδρά με τον ίδιο τρόπο* είτε έρχεται αντιμέτωπος με σωματικό πόνο είτε έρχεται αντιμέτωπος με ψυχολογικό πόνο.

Γιατί το υπέθεσες αυτό ;

quote:
Θεώρησα δηλαδή οποιαδήποτε και να έιναι η φύση του πόνου, ο άνθρωπος πάντα τείνει προς την αποφυγή του** (ή την ανακούφισή του αν θες) και οτι η μοναδική περίπτωση ένας άνθρωπος να ανεχτεί έναν πόνο, είναι αν απο αυτή την ανοχή θα εξάγει κάποιο άλλο όφελος.

Σωστό είναι αυτό. Άλλο όμως είναι η αντίδραση*, άλλο η τάση**. Κάποιος μπορεί να τείνει προς την αποφυγή ενός πόνου αλλά δεν σημαίνει πως θα αντιδράσει και το ίδιο όταν αυτός ο πόνος τον βρει.

quote:
Αν τώρα κάποιος εμμένει σε μια αρνητική κατάσταση, χωρίς ούτε και ο ίδιος να θεωρεί (σε κάποιο απ' τα "επίπεδα" του νου του) οτι υπάρχει κάποιο όφελος, τότε αυτός ο άνθρωπος βρίσκεται σε ένα μονοπάτι αυτοκαταστροφής. Εδώ βέβαια πάλι δεν μπορούμε να το πούμε απόλυτα αυτό, δηλαδή οτι κάποιος δεν αποσκοπεί σε κάποιο όφελος από την αυτοκαταστροφική συμπεριφορά του. Θα μπορούσε να πει κάποιος οτι μια αυτοκαταστροφική συμπεριφορα απαλλάσσει κάποιον από τους πόνους και απ' τους κόπους αλλαγής της εσωτερικής του κατάστασης.
Η ενέργεια που πρέπει να καταβάλει κάποιος για να συνεχίσει μια αυτοκαταστροφική συμπεριφορά είναι μικρότερη από την ενέργεια, συνολικά, που χρειάζεται να καταβάλει κάποιος για να την αλλάξει.
Αυτή η απλή "συνάρτηση" μπορεί να εξηγεί το φαινομενικά παράλογο φαινόμενο του να εμμένει κάποιος στον πόνο.

Είναι λάθος όλο αυτό το σκεπτικό. Χρησιμοποιείς την έννοια της εμμονής. Δεν έχουμε πεί τίποτε ως τώρα γι' αυτό.

Κάθε φορά, βάζεις καινούργιες λέξεις στις σκέψεις σου. Τις εφευρίσκει δηλ. ο νους σου και τις ρίχνει ... τις σκορπάει.

Την καλημέρα μου!
[ ρε τον ερ'μο τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ τι έπαθέεεε ... ]


"enlighted mind sees the endless emptiness"

Edited by - z_i_p on 18/11/2015 09:15:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2015, 10:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
z_i_p
Φυσικά. Γι' αυτό σου λέω πριν πως δεν έχεις κάνεις σωστή έρευνα του εαυτού σου. Άμα ψάξεις βαθύτερα, θα δεις πως όσες φορές έχεις ξεπεράσει έναν συναισθηματικό πόνο, τον έχεις ξεπεράσει επειδή ... πολύ απλά, [ απλά Πύρινε, απλά ... ] τον αποδέχτηκες.
Μμμ.. έχεις δίκαιο τώρα που το σκέπτομαι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy