ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Γνωριζοντας τα ζωα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 13:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου gigenis, νομίζω συμβαίνει το ίδιο και με το καβούρι.
Έχεις ακούσει κάτι?
Σχετικά με το φίδι, λογικά θα αναγεννά το μέρος που κόπηκε αν θα είναι σχετικά μικρό.
Για παράδειγμα κοντά στην ουρά.
Παρόλα αυτά, δεν έχει στομάχι...

Θυμάμαι είχα δει ένα ντοκιμαντέρ όπου έδειχνε σε ένα ποτάμι ένα μεγάλο φίδι να το διασχίζει κατά πλάτος κι ένας κροκόδειλος κατά μήκος.
Κάποια στιγμή που συναντήθηκαν ο κροκόδειλος το δάγκωσε στη μέση κόβοντας το και το φίδι συνέχισε το ταξίδι του...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 16:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημερα διαβασα σε μια εφημεριδα το εξης ενδιαφερον.


«Από όλα τα πλάσματα της Γης, τα φίδια είναι πιθανότατα τα πλέον ευαίσθητα στους σεισμούς» δήλωσε στην Ημερησία της Κίνας ο διευθυντής του ινστιτούτου Ζιάνγκ Ουεισόνγκ.

Ο ίδιος υποστηρίζει ότι τα φίδια αντιλαμβάνονται σεισμούς που θα συμβούν έως και 120 χιλιόμετρα μακριά, δύο με τρεις ημέρες πριν εκδηλωθούν.

Τα ερπετά αντιδρούν με ασυνήθιστες συμπεριφορές: «Όταν επίκειται σεισμός, τα φίδια βγαίνουν από τις φωλιές τους, ακόμα και μέσα στο κρύο του χειμώνα» εξηγεί ο Ουεισόνγκ.

«Αν ο σεισμός είναι μεγάλος, τα φίδια μπορεί ακόμα και να χτυπιούνται στους τοίχους προσπαθώντας να αποδράσουν» προσθέτει.


Και κατι αλλο.


Τελικα ο κροκοδειλος νικαει το φιδι;

Ας πουμε αν γινοταν μια μαχη λεμε τωρα μεταξυ ενος ανακοντα και ενος κροκοδειλου ποιο θα νικαγε;

Ο μεγαλυτερος κροκοδειλος στον κοσμο που αν θυμαμαι καλα εχει τα δυνατοτερα σαγονια στον κοσμο ειναι ο κροκοδειλος της Αυστραλιας.


Δειτε και αυτο.Απο http://www.cobycentral.net/phpBB2/viewtopic.php?t=15290&sid=f2e066c11b9a8ab3b1c9270ae270208c

Ένα από τα πλέον μυστηριώδη πλάσματα του πλανήτη φωτογραφήθηκε για πρώτη φορά στη φύση σχεδόν ένα χιλιόμετρο κάτω από τα κύματα στο Βόρειο Ειρηνικό.

Ιάπωνες βιολόγοι βιντεοσκόπησαν ένα γιγάντιο καλαμάρι οκτώ μέτρων, το οποίο επί τέσσερις ώρες προσπαθούσε να ξεφύγει από το αγκίστρι.

Το τεράστιο κεφαλόποδο τελικά διέφυγε, αναγκάστηκε όμως να αφήσει πίσω του ένα πλοκάμι πεντέμισι μέτρων. Οι ερευνητές κατάφεραν να το ανεβάσουν πάνω στο σκάφος, όπου διαπίστωσαν ότι οι βεντούζες λειτουργούσαν ακόμα.

Τα γιγάντια καλαμάρια, περίπου εννέα είδη που ταξινομούνται στο γένος Architeuthis, είναι τα μεγαλύτερα ασπόνδυλα του πλανήτη, με μήκος που φτάνει τα 18 μέτρα, μαζί με τα πλοκάμια. Ζουν σε βάθος από 500 έως χίλια μέτρα και είναι σαρκοφάγα.

Αν και μέχρι σήμερα εκατοντάδες νεκρά καλαμάρια έχουν εντοπιστεί σε ακτές και στον ωκεανό, κανείς δεν είχε καταφέρει ως σήμερα να φωτογραφήσει ένα ενήλικο άτομο στο φυσικό του περιβάλλον -οι επιστήμονες είχαν δοκιμάσει ακόμα και να τοποθετήσουν κάμερες σε φάλαινες φυσητήρες, οι οποίες είναι γνωστό ότι κυνηγούν τον τεράστιο μεζέ.

Στο τελευταίο εγχείρημα, ο Τσουνέμι Κουμποντέρα του ιαπωνικού Εθνικού Μουσείου Επιστήμης και ο Κιότσι Μόρι της Ένωσης Παρακολούθησης Φαλαινών Ogasawara στο Τόκιο, ταξίδεψαν σε μια θαλάσσια περιοχή όπου είναι γνωστό ότι τρέφονται φυσητήρες. Μια αυτόματη κάμερα βυθίστηκε κρεμασμένη από μια πετονιά του ενός χιλιομέτρου, μαζί με αγκίστρια με το δόλωμα, ένα μεγάλο κομμάτι καλαμαριού και εκχύλισμα γαρίδας.

Το βίντεο που προέκυψε προσφέρει πολλές ακόμα πληροφορίες για τη συμπεριφορά του σπάνιου γίγαντα.

Μέχρι σήμερα οι επιστήμονες πίστευαν ότι τα γιγάντια καλαμάρια είναι πλάσματα σχετικά αδρανή, τα οποία παραμένουν ακίνητα στο σκοτάδι της αβύσσου και απλώνουν τα πλοκάμια τους ως δόλωμα, περιμένοντας τη λεία τους να κολυμπήσει προς το μέρος τους.

Από τις νέες παρατηρήσεις είναι σαφές ότι το Architeuthis είναι μάλλον επιθετικό. Το καλαμάρι τύλιξε τα πλοκάμια γύρω από το δόλωμα και το αγκίστρι σαν πίθωνας, προσπαθώντας να τα στραγγαλίσει.

Φωτογραφίες του γιγάντιου καλαμαριού δημοσιεύονται στην επιθεώρηση Proceedings of the Royal Society B .


Και μια τελευταια ερωτηση.Γνωριζετε αν υπαρχει και γιγαντιο οχταποδι που να ειναι στο μεγεθος του γιγαντιου καλαμαριου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 17:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γιγαντιο Καλαμαρι.


Και κατι αλλο που ξεχασα να ρωτησω.Ο Λευκος καρχαριας νικαει το οχταποδι;Εχει ακουσει κανεις οτι πριν αρκετο διαστημα βρεθηκε λευκος καρχαριας παραδοξως στο Αιγαιο δεν θυμαμαι ακριβως που και εγραψε μια εφημεριδα οτι ο συγκεκριμενος καρχαριας πιθανοτατα εχασε τον προσανατολισμο του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 17:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δειτε αυτο το συγκλονιστικο αρθρο.


Γαρίδα γίγας... 50.000.000 ετών!

Επιστήμονες ανακάλυψαν στρατιές από άγνωστα «τέρατα» στα βάθη των ωκεανών

ΡΟΥΣΣΟΣ ΒΡΑΝΑΣ

Έτος 1867, Νέα Υόρκη. Το «Αβραάμ Λίνκολν», μια ταχύπλοη φρεγάτα, ετοιμάζεται για ταξίδι. Σύντομα και εντελώς απρόσμενα, τρεις από τους επιβάτες της θα ζήσουν μιαν εκπληκτική περιπέτεια στα βάθη των ωκεανών μέσα στο μυστηριώδες σκάφος του Κάπτεν Νέμου, αντιμέτωποι με θαλάσσια τέρατα.



Έτος 2006, Ανταρκτική. Το «Πολικός αστέρας», γερμανικό εξερευνητικό σκάφος που παίρνει μέρος στην εικοστή εξερευνητική αποστολή του βυθού των ωκεανών, έφερε στην επιφάνεια πολλά από τα «τέρατα» που είχε ζωντανέψει η φαντασία του Ιουλίου Βερν. Συνολικά, με τις αποστολές απογραφής των βυθών, που άρχισαν το 2001, έχουν ανακαλυφθεί μέχρι τώρα 78.000 νέα είδη στα σκοτεινά βάθη.

Η πιο φιλόδοξη μέχρι τώρα απόπειρα του ανθρώπου να κάνει μια απογραφή της ζωής που βρίσκεται κάτω από τα κύματα έφερε στην επιφάνεια χιλιάδες εξωτικά πλάσματα και έναν ύφαλο γεμάτο ψάρια που είναι όσος το Μανχάταν. Εξερευνητικά σκάφη που στάλθηκαν στις τέσσερις άκρες της Γης για να ψάξουν τα βάθη της, συναντήθηκαν με μια γιγάντια αρχαία γαρίδα, που ήταν γνωστή μόνο από απολιθώματα και οι επιστήμονες πίστευαν μέχρι τώρα ότι είχε εκλείψει πριν από 50 εκατομμύρια χρόνια. Με το παρατσούκλι «ιουράσια γαρίδα» (σίγουρα θα έβρισκε μια θέση στο «Τζουράσικ Παρκ» του Στίβεν Σπίλμπεργκ), εντοπίστηκε στα ανοιχτά των Φιλιππίνων.

Αστακός - γίγαντας

Πλάσματα που ζουν σε ακραία θερμό ή ψυχρό περιβάλλον εκπλήττουν τους επιστήμονες, όπως μια γαρίδα που η σωματική θερμοκρασία της φτάνει τους 80 βαθμούς Κελσίου (παραλίγο βραστή) και μπορεί να επιβιώνει σε νερά που φτάνουν ακόμη και τους 407 βαθμούς. Ο αστακός που ανακαλύφθηκε στη Μαδαγασκάρη πιθανότατα είναι ο μεγαλύτερος. Το μήκος του σώματός του χωρίς τις κεραίες φτάνει το μισό μέτρο.

Το πιο μαλλιαρό καβούρι του κόσμου και άλλα παράξενα πλάσματα που κρύβονται στον πιο σκοτεινό βυθό ήρθαν στο φως, όταν επιστήμονες άνοιξαν μια τρύπα 700 μέτρων στον πάγο της Ανταρκτικής και κατέβασαν μια κάμερα στα έγκατά της. Γιγάντια μικρόβια προστατευμένα από όστρακα με κόκκους ορυκτών ανακαλύφθηκαν στα ανοιχτά της Πορτογαλίας.

Αυτή η τιτάνια και παγκόσμια προσπάθεια έχει στόχο να καταγράψει τις πιο ανεξερεύνητες περιοχές του πλανήτη. Παίρνουν μέρος τα μισά από τα μεγαλύτερα εξερευνητικά σκάφη και βαθυσκάφη του κόσμου, 1.700 επιστήμονες από 73 χώρες και ώσπου να ολοκληρωθεί, το 2010, αναμένεται να κοστίσει 800 εκατομμύρια ευρώ. Στον εξερευνητικό στόλο περιλαμβάνεται το γερμανικό παγοθραυστικό «Πολικός αστέρας», το ακριβότερο ερευνητικό σκάφος του κόσμου. Τώρα βρίσκεται στα νερά της Ανταρκτικής, όπου αναζητάει ίχνη ζωής σε μια κρηπίδα που αποκαλύφθηκε πρόσφατα, όταν αποκόπηκε ένα μεγάλο κομμάτι του ανταρκτικού παγετώνα.

Οι επιστήμονες έκαναν φέτος 19 αποστολές και κάθε εβδομάδα που περνάει ανασύρουν κατά μέσο όρο δύο άγνωστα μέχρι τώρα είδη από τα βάθη. Όταν η απογραφή θα έχει ολοκληρωθεί, τότε για πρώτη φορά στην ιστορία του ο άνθρωπος θα έχει μπροστά του μια πανοραμική φωτογραφία με σχεδόν όλα τα μέλη της ωκεάνιας ζωής, η οποία θα τον βοηθήσει να εκτιμήσει τις συνέπειες που έχουν η υπεραλίευση και οι κλιματικές μεταβολές.

Πηγη http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18714&m=N51&aa=1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2006, 17:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τριάντα πέντε διαφορετικά είδη καρχαριών καταγράφηκαν την τελευταία διετία σε ελληνικά νερά από ερευνητές του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών


Τριάντα πέντε διαφορετικά είδη καρχαριών καταγράφηκαν την τελευταία διετία σε ελληνικά νερά από ερευνητές του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών


Τα περισσότερα από τα είδη που εντοπίστηκαν στο Αιγαίο θεωρούνται ακίνδυνα για τον άνθρωπο. Ωστόσο, πριν από 18 μήνες, εντοπίστηκε στη θαλάσσια περιοχή μεταξύ Ρόδου και Καστελλορίζου ένας λευκός καρχαρίας - είδος το οποίο θεωρείται εξαιρετικά επικίνδυνο και ευθύνεται για το μεγαλύτερο ποσοστό των επιθέσεων σε ανθρώπους παγκοσμίως.

Το ενδιαφέρον είναι ότι τα καρχαριοειδή εντοπίστηκαν - εκτός από τη θαλάσσια περιοχή της Δωδεκανήσου και τη Νότια Κρήτη, όπου ούτως ή άλλως «συχνάζουν» - και στις Κεντρικές Κυκλάδες, στις Σποράδες και νότια της Πελοποννήσου, όπου δεν είχε καταγραφεί κάτι ανάλογο στο παρελθόν.

«Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τον ακριβή αριθμό των καρχαριών στο Αιγαίο, το Ιόνιο, το Κρητικό πέλαγος», αναφέρει ο κ. Θοδωρής Τσιμπιρίδης, ερευνητής της οργάνωσης «Αρχιπέλαγος». «Πρόκειται για άγρια ψάρια, που ζουν σε μεγάλα βάθη. Οι ελληνικές θάλασσες έχουν πολλά τέτοια σημεία και είναι φυσικό να βρίσκονται εδώ».

Ο ίδιος, όπως και άλλοι επιστήμονες, επισημαίνει ότι πρέπει να περάσει τουλάχιστον μια πενταετία, προκειμένου να βγουν ασφαλή συμπεράσματα για την ύπαρξη μεταναστευτικού ρεύματος καρχαριών από την Κεντρική Μεσόγειο προς τα ελληνικά νερά. «Εάν, πάντως, συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει να ερευνηθεί. Οι καρχαρίες αποφεύγουν τις κλειστές θάλασσες, προτιμούν να μένουν μακριά από τις ακτές, οπότε το Αιγαίο δεν είναι ιδεώδες γι' αυτούς. Εάν κάτι τους ανάγκασε να έρθουν προς τα εδώ πρέπει να το ψάξουμε», λένε.

Κυνηγοί
«Οι καρχαρίες είναι κυνηγοί και πάνε όπου υπάρχει τροφή. H παρουσία τους είναι θετικό δείγμα τόσο για το Αιγαίο όσο και για το Ιόνιο - σημαίνει ότι υπάρχει ζωή», λέει η ερευνήτρια κ. Αναστασία Μήλλου, από το «Αρχιπέλαγος». Οι επιστήμονες επισημαίνουν ότι σπάνια ο καρχαρίας επιτίθεται στον άνθρωπο - «μόνο όταν πεινάει πάρα πολύ ή αν έχει φοβηθεί».

Στη χώρα μας, πολλές φορές, νεαροί καρχαρίες πιάνονται σε παραγάδια τα οποία προορίζονταν για ξιφίες. «Συνήθως το μέγεθός τους είναι κατά πολύ μικρότερο των 2 - 2,5 μέτρων. Οι καρχαρίες πιάνονται είτε με τράτες είτε με παραγάδια ή ακόμα και με δίχτυα», λέει στα «NEA» ο κ. Γιώργος Στεργίου, επαγγελματίας ψαράς από την Κάλυμνο


Πηγη http://eyploia.aigaio-net.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=368

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 08:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλημερα αγαπητοι μου,
απο οτι βλεπω φιλε VIKING εχεις μια αδυναμια στα θαλασσια οντα!

Λοιπον,να σας πω κι εγω αλλο ενα παραξενο...

Η γνωστη σε ολους μας παπια,που ως τωρα θεωρουσαμε περιεργο το οτι εχει εναν αδενα κοντα στην ουρα της που παραγει κερι.(Το κερι αυτο ειναι που περναει ολα της τα φτερα.)

Εχει και κατι ακομα,η μαλλον......δεν εχει.
Και ναι λοιπον,κανεις δεν μπορεσε ακονα να εξηγησει γιατι η παπια δεν εχει...ηχω!!!!!

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 13:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου VIKING, ο λευκός καρχαρίας είναι όντως ο πιο επικίνδυνος καθώς οι περισσότερες επιθέσεις σ' ανθρώπους οφείλονται σ' αυτόν ενώ δεύτερος είναι ο καρχαρίας τίγρης.
Πριν καιρό ένας λευκός καρχαρίας είχε βρεθεί ανοιχτά στη Ρόδο - πριν χρόνια είχα ακούσει και για μια φάλαινα στην Σαντορίνη - ο οποίος είχε χαθεί.
Οι επιθέσεις από καρχαρίες στην χώρα μας που ήταν θανάσιμες για τους λουόμενους είναι 8 αν θυμάμαι καλά.
Είτε όμως επιτίθεται σπάνια στον άνθρωπο είτε όχι, αν κάποιος κολυμπάει ανοιχτά και περάσει έστω από το μυαλό του η πιθανότητα να συναντηθεί με έναν καρχαρία θα βγει έξω σχετικά γρήγορα...

Σχετικά με τον καρχαρία και το χταπόδι που ρωτάς εννοείς αν έχουμε να κάνουμε με ένα γιγάντιο χταπόδι, σωστά?
Δεν ξέρω, αναλόγως το μέγεθος του καρχαρία πιστεύω.
Δεν θα το έβρισκα όμως απίστευτο αν νικούσε το χταπόδι...

Φίλη μου whiz, πρώτη φορά ακούω αυτό με την ηχώ της πάπιας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 18:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο λευκός καρχαρίας είναι όντως ο πιο επικίνδυνος καθώς οι περισσότερες επιθέσεις σ' ανθρώπους οφείλονται σ' αυτόν ενώ δεύτερος είναι ο καρχαρίας τίγρης.
Πριν καιρό ένας λευκός καρχαρίας είχε βρεθεί ανοιχτά στη Ρόδο - πριν χρόνια είχα ακούσει και για μια φάλαινα στην Σαντορίνη - ο οποίος είχε χαθεί.
Οι επιθέσεις από καρχαρίες στην χώρα μας που ήταν θανάσιμες για τους λουόμενους είναι 8 αν θυμάμαι καλά.


Φιλε Dying incubus εγω παντως δεν θυμαμαι τα τελευταια χρονια καμια επιθεση απο καρχαρια στην Ελλαδα.Μπορεις να μου θυμισεις ορισμενα τετοια περιστατικα και που συνεβησε;

Οσο για τις φαλαινες υπαρχουν στις Βορειες σποραδες,Κρητη κ.λ.π

ΦΑΛΑΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Οι φυσητήρες, είδος φαλαινών των ελληνικών θαλασσών, δίνουν επίσης σταθερά ραντεβού με τους ερευνητές τα τελευταία χρόνια, νοτίως της Κρήτης, στο ανατολικό Αιγαίο, στο βαθύ φαράγγι ανάμεσα στη Χίο και την Ικαρία, στην περιοχή μεταξύ Χαλκιδικής και Βορείων Σποράδων, καθώς και στην περιοχή που ορίζεται από τα παράλια της Τουρκίας, τη Ρόδο, και τις νότιες ακτές της Πελοποννήσου. Οι φυσητήρες μεταναστεύουν από τις ελληνικές θάλασσες καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου, αναζητώντας τροφή - τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με τα μεγάλα βαθύβια καλαμάρια που ζουν σε αφθονία στα βαθιά νερά του Αιγαίου και του Λιβυκού Πελάγους.
Είναι ένα είδος πραγματικά εντυπωσιακό, αφού ξεπερνά τα 18 μέτρα μήκος και τους 50 τόνους βάρος. Χαρακτηριστικό τους, το πτερύγιο που έχουν στη ράχη, το οποίο φτάνει και τα 2 μέτρα.

Και κατι αλλο.Θα εχετε ακουσει για ενα πολυ χαριτωμενο πλασμα που ονομαζεται σμερνα.Εχω ακουσει οτι συνηθως βρισκμονται κοντα στα βραχια.Δεν γνωριζω αν ειναι επικινδυνο.


Αλλο χαριτωμενο πλασμα ειναι η δρακαινα.Η δρακαινα εχει το σχημα κανονικου ψαριου μονο που στη ραχη της εχει κατι δηλητηριωδη αγκαθια. Ειναι δηλητηριωδες ψαρι, γι' αυτο, επειδη αφθονει στην περιοχη μας, θα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι.


Ενα αλλο χαριτωμενο πλασμα ειναι το σαλαχι.Θυμαστς οτι προσφατα πεθανε ο γνωστος με το παρατσουκλι κροκοδειλακιας που χτυπηθηκε απο ενα σαλαχι.Το σαλαχι ειναι μεγαλο ψαρι, το οποιο εχει φαρδια πτερυγια και ουρα. Ζει σε βαθια νερα. Μερικα απο αυτα προκαλουν ηλεκτρικες εκκενωσεις από την ουρα και τα ακρα.

quote:
Δεν θα το έβρισκα όμως απίστευτο αν νικούσε το χταπόδι

Τον λευκο καρχαρια δεν νομιζω,ειναι μαλλον ανικητος.

Edited by - VIKING on 30/12/2006 18:20:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 19:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου gigenis, νομίζω συμβαίνει το ίδιο και με το καβούρι.
Έχεις ακούσει κάτι?

τα καβούρια,οι γαριδες και οι αστακοί (το λεω απο εμπειρια μου, πανω σε ενυδρεια..) επειδη αλλαζουν το εξωτερικο τους περιβλημα καθε τοσο και αυτο επειδη μεγαλωνουν, αν κοψεις απο τον καβουρα πχ την δαγκανα του θα βγαλει αλλη..βεβαια δε θα ειναι κατευθειαν σε μεγεθος οσο η αρχικη, καθε φορα που θα αλλαζει περιβλημα θα μεγαλωνει και η νεα δαγκανα...


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 12:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλησπερα παιδια,
εδω ειμαστε λιγο πριν αλλαξει ο χρονος..

Λοιπον καλε μου VIKING,
να σου πω ο τι η σμερνα δεν ειναι καθολου χαριτομενη.Αντιθετος ειναι κακασχιμη και απαισια.
Ειναι επικινδινη γιατι δαγκωνει και γιατι χτυπαεο και με την ουρα της.(μαστιγωνει)
Ειναι επικυνδινη,δεν σε σκοτωνει αλλα αν δεις τα σαγωνια της θα καταλαβεις οτι μετα απο δαγκωμα χρειαζεσε πλαστικη.

Επεισης η δρακαινα δε ειναι χαριτομενη,μπορεις να χαρακτηρισης την εμφανιση της σαν τιγρωδες ψαρι.
Ειναι επικυνδινη γιατι εχει δηλητηριο στα αγκαθια της.Δεν σε σκοτωσει αλλα σε στελνει στο νοσοκομειο.Επεισης τα αγκαθια της κοβουν φλεβες.Εχει κι ενα καλο,γινεται απιθανη σουπα!!!!

Αγαπητε Dying_Incubus,σιγουρα ξενιζει αυτο με την παπια,κι εγω οταν το ακουσα απορισα.Μετα ομως θυμηθηκα τις παπιες που ειχα μικρη,και οντως ειναι περιεργος ο ηχος που βγαζουν.

Καλη μου GWGW,καλος ηρθες!
Εχεις δικιο,ισχυει το ιδιο και με αυτα τα οντα.
Να σε ρωτησω τωρα,εχεις καλη πειρα με τα ενυδρεια?
Γιατι εχω ενα 60λοτρων και μετα απο την πρωτη μου αποτυχημενη προσπαθεια διλλιαζω να ξανα βαλω ψαρακια.
Παρολο που με ξεσηκωνουν πολυ οι κιχλιδες!!!!!


Ευχομαι σε ολους καλη χρονια!Με υγεια και να σας φερει ολους πιο κοντα στα ονειρα σας!!!


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 12:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
whiz μου, ειλικρινα πολυ χαιρομαι που με ρωτας αυτο το πραγμα...
παρα παρα πολυ...

εχεις πμ..!!!


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 13:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου VIKING, δε μπορώ να θυμηθώ που το είχα διαβάσει αυτό για τους καρχαρίες και τις επιθέσεις που έχουν καταγραφεί στην Ελλάδα.
Ήταν πριν καιρό όταν έψαχνα στο Διαδίκτυο αλλά μου έμεινε το νούμερο στο μυαλό.
Αν το βρω όμως θα παραθέσω το link.

Η σμέρνα όντως είναι τρισχαριτωμένη!
Πολύ όμορφη, πολύ αθώα κι ακίνδυνη!
Τόσο ακίνδυνη που αν τύχει και πιάσει το χέρι σου θα στο κόψει γιατί έχει πολύ δυνατά σαγόνια!
Ειδικά οι δύτες πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί γιατί συχνάζουν στα βραχάκια και σίγουρα δεν θα θέλουν μια συνάντηση μαζί της...

Όσο για τους φυσητήρες, ειλικρινά δεν ήξερα οτι ζουν στα Ελληνικά νερά...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 13:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
με φωναξε κανεις?



Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 22:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά αυτό με το κράξιμο της πάπιας που δήθεν δεν κάνει ηχώ είναι αστικός μύθος, από τους πολλούς που διαδίδονται μεσω e-mails. Είχα λάβει κι εγώ τέτοιο e-mail με διάφορα υποτίθεται παράξενα και τελικά ψάχνοντας το θέμα λίγο βαθύτερα διαπίστωσα ότι τουλάχιστον τα μισά δεν έχουν βάση, ενώ άλλα είναι μισές αλήθειες(έχω ανοίξει και σχετικό τόπικ παρακάτω από δω)

Πάντως το κράξιμο της πάπιας κάνει ηχώ.

Διαβάστε

http://www.snopes.com/critters/wild/duckecho.htm

"The tests revealed that a duck's quack definitely echoes, just like any other sound, but perhaps not as noticeably."

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2007, 22:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μερικα παραξενα ακομη

αρκετα εντομα ζουνε για μερες αφου τους κοψεις το κεφαλι και πεθαινουν λογο ασιτιας
ο λογος που γινετε αυτο ειναι οτι το νευρικο τους συστημα δεν ειναι
οπως των σποδυλωτων
δεν περναει δηλαδη απο τον εγκεφαλο μεσω της ραχοκοκαλιας στο σωμα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 11:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φιλε gigeni,καλη χρονια!
Το εχω ακουσει κι εγω αλλα για τις κατσαριδες!

Μπλιαχ!

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 17:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να είμαι ειλικρινής, καλή μου whiz, αυτό που αναφέρει ο gigenis το έχω παρατηρήσει μόνο για την κατσαρίδα.
Οι κατσαρίδες όχι μόνο δεν πεθαίνουν εύκολα αν τις χτυπήσεις αλλά αν τις αναποδογυρίσεις ανάσκελα θα δεις οτι και 2 - 3 μέρες μετά κουνιούνται προσπαθώντας να γυρίσουν...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 12:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχω δει και μυγα να πετα χωρις κεφαλι
οχι με μεγαλη επιτυχια ειναι η αληθεια γιατι επεφτε πανω σε καθε εμποδιο
γενικοτερα τα εντομα εχουν αυτη την δυνατοτητα

υπαρχει ενα ειδος σκουλικου που προσβαλει τα σαλιγκαρια
και ελεγχει το μυαλο τους
τα ανγκαζει να μεινουν εξω σε κοινη θεα ωστε να γινουν τροφη για τα πουλια
μεσα στα πουλια τα σκουλικια γεννανε και τα αυγα τους αποβαλονται μεσω των περιτωματων που καταναλωνονται απο τα σαλιγκαρια και ετσι ξεκινα ο κυκλος

αν και το ξερω χρονια αυτο δεν με εμποδισε απο το να τρωω σαλιγκαρια
ειναι καταπλικτικα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 08:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχω δει και μυγα να πετα χωρις κεφαλι
οχι με μεγαλη επιτυχια ειναι η αληθεια γιατι επεφτε πανω σε καθε εμποδιο
γενικοτερα τα εντομα εχουν αυτη την δυνατοτητα

Αυτό πολύ θα ήθελα να το δω!

quote:
υπαρχει ενα ειδος σκουλικου που προσβαλει τα σαλιγκαρια
και ελεγχει το μυαλο τους

Κάπως δε μου κάθεται καλά αυτό με το μυαλό του σαλιγκαριού...
Το έχεις διαβάσει κάπου, έχεις δει κάποιο σχετικό ντοκιμαντέρ?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 20:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό πολύ θα ήθελα να το δω!

πολυ ευκολο περιμενεις μεχρι τον αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες
(ειναι ποιο ευκολο τοτε να δεις τον σβερκο τους)
πιανεις μια και της κοβεις το κεφαλι μετα απλα παρακολουθεις
αν καιεγω δε ντο εκαναετσι απλα παρατηρησα μια μυγα που εβρισκε παντου και διαπηστωσα οτι ηταν χωρις κεφαλι

quote:
Κάπως δε μου κάθεται καλά αυτό με το μυαλό του σαλιγκαριού...
Το έχεις διαβάσει κάπου, έχεις δει κάποιο σχετικό ντοκιμαντέρ?


ε καλα τωρα δεν ειναι δα και αισταιν τα σαλιγκαρια

το ειχα δει παλια σε ντοκιμαντερ και αν δεν κανω λαθος το εβαλε πριν λιγες μερες και το σκαι

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 10:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε VIKING εχω δει σε ντοκιμανταιρ παλιοτερα πυθωνα να σκοτωνει κροκοδειλο απο αυτα που ελεγε ο παρουσιαστης φανηκε πως παιζει ρολο τι φιδι θα ειναι και το μεγεθος των δυο ερπετων.Οι σμερνες σπανια θα επιτεθουν σε ανθρωπο απλα ειναι επικινδυνες οταν κανεις ψαροτουφεκο γιατι αν εχεις χτυπησει κατι και το εχεις περασμενο στη ζωνη σου η σμερνα ορμα να στο παρει απο την ζωνη και αθελα της σε κανει ζημια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 10:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


αυτο που αναφερθηκε για τα σαλιγκαρια, το εχω διαβασει και για τα μηρμυγκια

ενα παρασιτο εισερχεται στο νευρικο τους συστημα και τα κανει να στεκονται με το κεφαλι ψηλα σε ανοιχτο χωρο ωστε να το φαει ο επομενος ξενιστης


αλλα παρασιτα, οπως το παρασιτο που προκαλει το καλαζαρ, χρησιμοποιει τον σκυλο ή τον ανθρωπο, αλλά χρησιμοποιει την σκνιπα φλεβοτομο για την μεταφορα του, οπως και για την "ωριμανση" του

η σκνιπα δεν νοσει - αλλά μετα απο περιπου μια εβδομαδα παραμονης στο στομαχι της, το παρασιτο ειναι ετοιμο να μολυνει σκυλους και ανθρωπους


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 16:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου lousipan, απ' ό,τι γνωρίζω η σμέρνα συχνάζει στα βράχια κι έχει δαγκώσει κάποιους δύτες που μπορεί να απλώνουν χεράκι προς τα εκεί και δεν την έχουν αντιληφθεί...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 17:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Πολύ ωραίο θέμα πράγματι Άντα!

Για τις αποκεφαλισμένες κατσαρίδες, πρέπει να ισχύει το ότι δεν πεθαίνουν άμεσα μετά από τον αποκεφαλισμό τους. Λέγεται ότι πεθαίνουν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα...από την πείνα! (αυτό το πληροφορήθηκα από την ταινία "mimic", όπου μια εντομολόγος ανέφερε πως μία κατσαρίδα μπορεί να επιβιώσει έως και 6 ημέρες χωρίς κεφάλι, αλλά δεν ξέρω εάν οι ημέρες αυτές αφορούσαν τις μεταλλαγμένες κατσαρίδες του mimic, ή τις κανονικές).

Σε ντοκυμανταίρ για τα πουλιά, είδα πως η όρασή τους διαφέρει πολύ από τη δική μας. Το οπτικό τους όργανο έχει περισσότερες δυνατότητες. Κάποια πουλιά (κυνηγετικά όπως τα γεράκια και οι αετοί) έχουν τέτοια διαμόρφωση στους φακούς των ματιών τους, που τους επιτρέπει να βλέπουν σε μεγάλη απόσταση και με μεγένθυση. Έτσι εξηγείται το γεγονός, ότι μπορεί ένα τέτοιο πουλί να δει από ψηλά ένα μικρό ποντίκι και να κατεβεί να το αρπάξει.
Επίσης, υπάρχουν πουλιά που έχουν ευρυγώνιους φακούς στα μάτια τους. Πρακτικά, μπορούν να δουν σχεδόν όλο το οπτικό πεδίο, ακόμα και πίσω από την πλάτη τους.
Οι παπαγάλοι, μπορούν να βλέπουν την υπεριώδη ακτινοβολία. Η συγκεκριμένη πληροφορία μου έκανε εντύπωση, λόγω του ακόλουθου γεγονότος: προσπαθώντας να εκπαιδεύσω έναν παπαγάλο, έβαζα το χέρι μου κοντά στον παπαγάλο κι εκείνος πάθαινε αμόκ από τον φόβο. Λένε πως οι παπαγάλοι φοβούνται τα ανοιχτά χέρια και πρέπει πρώτα να τους πλησιάζεις με το χέρι σε γροθιά. Ωστόσο, φορώντας ένα χρωματιστό γάντι, ο παπαγάλος ερχόταν με χαρά επάνω στο χέρι μου. Τα νύχια μας λοιπόν, αντανακλούν την υπεριώδη ακτινοβολία. Ένα γυμνό απλωμένο χέρι είναι σύμφωνα με τα παραπάνω δεδομένα, ένα πολύ έντονο οπτικό ερέθισμα για έναν παπαγάλο - φανταστείτε πόσο τρομαχτικά μπορεί να τους φαίνονται τα νύχια μας!

GWGW, πολύ ενδιαφέρουσα είναι πράγματι η διαδικασία της αναπαραγωγής των πιγκουίνων. Αυτό που αναφέρεις με τα αυγά που τα αφήνουν οι μαμάδες στους πατεράδες να τα φυλάνε, ενώ αυτές πάνε να βρουν τροφή, το είδα στην ταινία - ντοκυμανταίρ: "το ταξίδι του αυτοκράτορα", που αναφέρεται στον αυτοκρατορικό πιγκουίνο. Ήταν συγκλονιστικές οι σκηνές που έδειχναν τους πατεράδες να φυλάνε τα αυγά, ενώ η χιονοθύελλα λυσσομανούσε γύρω τους. Εντυπωσιακό επίσης, πως παρόλη την πείνα τους, κρατούσαν στο στόμα τους μία τελευταία μπουκιά, ώστε να τη δώσουν στα μικρά πιγουϊνάκια όταν γεννηθούν!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 05:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα .....

Αγαπητή Άντα συγχαρητήρια... πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου...


Ας βάλω και εγώ ένα λιθαράκι, καταρχάς αυτό που είπε κάποιος φίλος με την αράχνη που μπορεί να ζει κάτω από το νερό απαπνέοντας από μία φουσκάλα που συγκρατεί αέρα όντως ισχύει, είχα δει πριν χρόνια ένα ντοκυμαντέρ γι αυτό και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση!

Γενικότερα πολλά ζώα λειτουργούν με πολύ παράξενο τρόπο που ανακαλύπτουμε σιγά-σιγά, τελευταία μάλιστα έχουν προβληθεί κάποια ντοκυμαντέρ στην τηλεόραση, ευτυχώς υπάρχουν και αυτά, που αναφέρονται σε κάποια καλαμάρια τα οποία ονομάζονται "κόκκινοι διάβολοι" και θεωρούνται πολύ επικίνδυνο είδος, σαρκοφάγο φυσικά, ενώ μέχρι ποιο μέγεθος μπορεί να φτάσει ένα τέτοιο ζώο ακόμα δεν έχει εξακριβωθεί επακριβώς. Από όσο φαίνεται πλέον, τα διάφορα έργα, φανταστικής λογοτεχνίας που γράφτηκαν κατά καιρούς, ειδικά παλαιότερα, δεν ήταν πάντα κυήματα της φαντασίας.

Επίσης, ενα πουλί, κάποιο είδος χελιδονιού που δεν μπόρεσα να συγκρατήσω το όνομά του, μα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί διανύει τις μεγαλύτερες αποστάσεις από οποιοδήποτε άλλο επάνω στον πλανήτη. Φανταστείτε πως ταξιδεύει τόσο μεγάλες αποστάσεις που δεν βλέπει ποτέ του νύχτα. Σε ολόκληρ την ζωή του αντίκρίζει μόνο την μέρα.

Για τις κατσαρίδες τώρα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο πλάσμα που κάνει το ίδιο πράγμα αλλά σίγουρα όταν το έμαθα με τρόμαξε, λοιπόν, όταν η μαμά κατσαρίδσ πεθαίνει πριν γεννήσει, τα μικρά δεν πεθαίνουν αλλά τρέφονται από την μητέρα τους μέχρι να είναι έτοιμα να κάνουν το βήμα τους προς την ζωή!

Κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα, πρόκειται για τους αγαπητούς φίλους μας που απολαμβάνουμε το καλοκαίρι, τα τζιτζίκια. Τα τζιτζίκια ζουν πολλά χρόνια, δεν έχει εξακριβωθεί πόσο, μάλιστα γνωρίζουμε πολύ λίγα για αυτά τα πλάσματα, πάντως εμφανίζονται κάθε 17 χρόνια παραμονής τους κάτω από την γη που ζουν σε κάποιο κουκούλι, δηλαδή, κάθε χρόνο τα τζιτζίκια που εμφανίζονται είναι εκείνα που έχουν παραμείνει κάτω από την γη για 17 ολόκληρα χρόνια, αυτά που θα εμφανιστούν του χρόνου, επίσης.
Κάτι που μπορεί να φανεί αστείο και αφορά τους ίδιους αγαπητούς καλοκαιρινούς τραγουδιστές, είναι ένα πείραμα που μπορούμε να κάνουμε οι ίδιοι. Καταρχάς τα τζιτζίκια που τραγουδούν είναι μόνο τα αρσενικά, όπότε, όταν πλησιάσουμε έναν αρσενικό τραγουδοποιό μπορούμε να τον μπερδέψουμε και να μας περάσει για θηλυκό απλά τίνοντας το χέρι μας προς αυτόν και χτυπώντας τον αντίχειρα με το μεσαίο δάχτυλο όπως όταν χορεύουμε, αυτός θα μας ακολουθήσει. Αν κροταλήσουμε το δάχτυλο από δεξιά θα έρθει προς τα δεξιά, αν πάμε από αριστερά αυτός θα ακολουθήσει το χέρι μας προς τα αριστερά νομίζοντας πως πρόκειται για θηλυκό.

Έλαιος όμως να μην τον βασανίσουμε, κρίμα είναι να τον αφήσουμε ύστερα στα κρύα του λουτρού.... χαχαχαχα

Φιλικά...

Συνεχίστε.... πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες των φίλων..
Σας ευχαριστώ...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 07:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ζωή στη Νεκρά Θάλασσα;

Από ότι φαίνεται η ζωή δεν μασάει...

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=237377


Γενικά για τα Μαλάκια
http://www.geo.auth.gr/320/Molluska.htm

Πασχαλίτσες οι κόκκινες

Ο λαός μας τις λέει πασχαλίτσες, γιατί πρωτοεμφανίζονται συνήθως γύρω στο Πάσχα. Είναι κόκκινες ή πορτοκαλόχρωμες με μαύρες βούλες. Από 'κεί βγαίνει και το επιστημονικό τους όνομα Κοκκινέλα (Coccinella) Το κάθε είδος έχει στην πλάτη ορισμένο αριθμό από μαύρα σημαδάκια και το ανάλογο όνομα: δωδεκάστικτη δεκάστικτη, τετράστικτη κ.λπ. Οι πασχαλίτσες δεν είναι συνηθισμένα έντομα. Όσο κι αν δεν το δείχνει η χαρούμενη εμφάνιση τους, είναι σαρκοφάγα και τρέφονται συνήθως με μελίγκρες. Κι επειδή οι μελίγκρες είναι βλαβερές για τα φυτά, οι πασχαλίτσες είναι (ή μάλλον ήταν) οι καλύτεροι φίλοι του γεωργού. Γιατί, δυστυχώς, από τον καιρό που βγήκαν τα εντομοκτόνα, μαζί με τα «κακά» έντομα σκοτώνουν και τα ωφέλιμα. Τα τελευταία χρόνια οι πασχαλίτσες χρησιμοποιούνται στην οικολογική γεωργία. Υπάρχουν μάλιστα στην Ολλανδία εργαστήρια που παράγουν πασχαλίτσες και τις πουλάνε στους βιοκαλλιεργητές.


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 14:41:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή amalia, η πληροφορία για τους παπαγάλους σίγουρα θα είναι χρήσιμη για κάποιους οι οποίοι έχουν παπαγαλάκι...
Ήξερα οτι πρέπει να τους προσεγγίσεις με κλειστό χέρι αλλά όχι επειδή η ικανότητα τους να βλέπουν την υπέρυθρη ακτινοβολία θα τους αφηνιάσει.

Αγαπητή μου simoriοι πασχαλίτσες σίγουρα θεωρούνται αξιολάτρευτες από όλους σχεδόν τους ανθρώπους.
Αν θυμάμαι καλά είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ ένα κοντινό πλάνο στο πρόσωπο της και δεν ήταν ούτε κι ό,τι καλύτερο ούτε κι ό,τι πιο αθώο...

Για τα τζιτζίκια δεν ήξερα οτι ζουν τόσα πολλά χρόνια.
Στο εξοχικό μου έχουμε τόσα πολλά τζιτζίκια - γενικά σε όλη την ευρύτερη περιοχή - που τα ακούς από το πρωΐ ως το ηλιοβασίλεμα συνεχώς.
Θυμάμαι πως ότν ήμουν παιδί μου είχε πει η γιαγιά μου πως ο τζίτζικας ζει μόνο μια μέρα, μέσα στην παραπληροφόρηση ζούσα!
Χαρακτηριστικό είναι πάντως το "πτώμα" του, όταν κάποιος τζίτζικας πεθαίνει.
Κολλημένος στο δέντρο και κίτρινος...
Χεχε!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 21:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και υποψιάζομαι, πως κάποιοι κάποιοι εδώ μέσα έχουν μία ιδιαίτερη συμπάθεια στους παπαγάλους , να μοιραστώ μαζί σας κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες που συνέλεξα.

Λέγεται ότι μερικοί παπαγάλοι φτάνουν τη νοημοσύνη παιδιού 6 χρονών, αν και η συναισθηματική τους ανάπτυξη αντιστοιχεί σε αυτήν, ενός 2χρονου παιδιού. Οι περισσότεροι παπαγάλοι έχουν λίγο ως πολύ τη δυνατότητα να μιλάνε, ουσιαστικά αυτό οφείλεται στη διαμόρφωση των φωνητικών τους χορδών και στην τάση τους να μιμούνται.

Από τους πιο ομιλητικούς είναι ο african grey, ο οποίος έχει τη δυνατότητα να μιμείται πιστά την ανθρώπινη φωνή και έχουν αναφερθεί περιπτώσεις τέτοιων παπαγάλων που είχαν λεξιλόγιο εκατοντάδων λέξεων. Επίσης, μιμείται εξαιρετικά και τις φωνές άλλων ζώων.


Ένα ενδιαφέρον βίντεο:
http://www.victorsarchives.homestead.com/videopage.html

Επίσης ομιλητικός είναι και ο παπαγάλος Amazon. Σύμφωνα με έρευνες, η νοημοσύνη του μοιάζει με αυτήν ενός τρίχρονου παιδιού και κάποιοι αναφέρουν πως ως κατοικίδιο, μοιάζει σα σκύλος με φτερά!

Ένα άλλο είδος που μπορεί να μιλήσει αρκετά καλά σαν άνθρωπος είναι οι Eclectus. Τους αρέσεις εκτός από το να επαναλαμβάνουν λέξεις και φράσεις, να τραγουδάνε και τραγούδια, ακόμα και στους φτερωτούς τους συντρόφους!

Μικρότερο σε μέγεθος, αλλά γνωστό για τις ομιλητικές του δυνατότητες είναι το είδος quaker, που ονομάζεται και παπαγάλος - μοναχός (monk parakeet). Με δυνατή φωνή και αρκετά υψηλή νοημοσύνη.

Ο παπαγάλος της Σενεγάλης είναι επίσης καλός μίμος, καθώς αναπαράγει ήχους όπως της πόρτας που κλείνει, του τηλεφωνικού κουδουνίσματος και βέβαια μπορεί και να μιλάει.

Οι μπλε - κίτρινοι μακάο, από τα πιο δημοφιλή και όμορφα είδη, μπορούν να προφέρουν αρκετές λέξεις και φράσεις, χωρίς να φτάνουν όμως την ηχητική τελειότητα των african greys στον βαθμό που μιμούνται την ανθρώπινη φωνή. Είναι ωστόσο αρκετά ιδιότροποι στον χαρακτήρα τους και όταν είναι θυμωμένοι, είναι καλύτερα να μη βρίσκεται κανείς κοντά στην ακτίνα δράσης τους...

Ένα άλλο είδος μακάο που επίσης μιλάει είναι ο Scarlet.

Διάσημη για τον εξαιρετικά φιλικό χαρακτήρα της και για την πολύ υψηλή νοημοσύνη της είναι η blue crown conure, η πλέον ομιλητική από το είδος των κονούρων. Μπορεί να εκπαιδευτεί και να κάνει διάφορα κόλπα, όπως να δίνει φιλάκια, να παίζει κρυφτό, να χορεύει και να συντροφεύει το αγαπημένο της πρόσωπο σε κάθε δραστηριότητα.


κι ένα βιντεάκι:
http://www.youtube.com/watch?v=8r79IxjfmnY

Από το είδος των κακατούα, ο Moluccan Cockatoo είναι εκείνος ο οποίος μπορεί να εκπαιδευτεί ευκολότερα για να μιλάει. Είναι πολύ φιλικός, με προσωπικότητα που μοιάζει με αυτήν του σκύλου και του αρέσει πολύ να τον πέρνουν αγκαλιά και να τον χαϊδεύουν.

Τέλος, διάσημος για τις ομιλητικές του ικανότητες είναι ο ινδικός ringneck, αγαπημένος παπαγάλος του Αρχιμήδη και των ρωμαϊκών αυλών. Υπήρχαν αρκετοί ringneck που μαθαίναν να χαιρετάνε τον Καίσαρα λέγοντας "άβε καίσαρ"!!!
Η φωνή του δε μοιάζει με την ανθρώπινη και έχει ένταση τέτοια, που μπορεί να ακουστεί σε απόσταση δεκάδων μέτρων, ιδιαίτερα όταν φωνάζει για να του δώσεις κανείς προσοχή.


Ένα ενδεικτικό βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=4z5wmKlrWtg


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 01:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχω δει και μυγα να πετα χωρις κεφαλι
οχι με μεγαλη επιτυχια ειναι η αληθεια γιατι επεφτε πανω σε καθε εμποδιο
γενικοτερα τα εντομα εχουν αυτη την δυνατοτητα

Χα χαχαχα!!!
Τωρα εξηγειται...!!!
Εχω δει πολλες φορες μυγες να χτυπανε απο δω κι απο κει και σκεφτομουν:
"μα καλα...σουρωμενη ειναι; τί την ποτισαν;"

Πολυ ωραιο το θεμα σου Αντα!!
Ακρως ενδιαφερον!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 11:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους!

Οφειλω να σας ευχαριστισω για τα καλα σας λογια και την συμμετοχη σας!
Να'στε καλα παιδια!

Αγαπητη Αμαλια,ευχαριστψ πολυ για το ποστ!
Ξερεις την αδυναμια μου στους παπαγαλους....
Πολυ καλο που μοιραστικες μαζι μας τοσο σημαντικες πληροφοριες,οπως και ολοι σας φυσικα!


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2340088
Maintained by Digital Alchemy