ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 11:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Η δημιουργία πλήθους πόλεων στην Ασία κυρίως και στη βόρεια Αφρική (Αίγυπτος) προκάλεσε κύμα Ελληνικών μεταναστασεύσεων σε όλο τον κόσμο, με αποτέλεσμα το άδειασμα πολλών περιοχών στην Ελλάδα από πληθυσμό. Έτσι όταν οι Ρωμαίοι ήρθαν να κατακτήσουν την Ελλάδα το έκαναν ευκολότερα.

Ενα πράγμα σαν τη δεκαετία του 60 που φεύγαν μετανάστες στη Γερμανία. Τότε φεύγανε μετανάστες στην... Περσία;

quote:
europaios2
Δημιουργήθηκαν γιγάντια κράτη, τα ελληνιστικά βασίλεια, τα οποία μάχονταν διαρκώς μεταξύ τους και δεν είδαν έγκαιρα τον κίνδυνο από τους Ρωμαίους. Τα βασίλεια αυτά έκαναν μεγάλη σπατάλη δυνάμεων προσπαθώντας να διατηρήσουν υπό έλεγχο μακρινές περιοχές ουσιαστικά άδειες από Έλληνες.

Φο-βε-ρό!

quote:
europaios2
Η δημοκρατία εξαφανίστηκε και στη θέση της ήρθαν ανατολικού τύπου μοναρχίες.

Υπήρχε δημοκρατία στην Ελλάδα; Ο Αλέξανδρος βασιλιάς ήταν, δεν ήταν πρόεδρος της Δημοκρατίας...

Εκτός αν είχαν δημοκρατία στην Ανατολή, π.χ. Περσία. Αλλωστε κατά κάποιες πληροφορίες, τη Δημοκρατία του Δαρείου είχε σαν πρότυπο ο Κρόμγουελ όταν πρότεινε το δικό του αντιπροσωπευτικό σύστημα.

Συμπερασματικά... ο σχολιασμός των παραπάνω μπορεί να συνοψιστεί στη λαϊκή ρήση:
ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα πράγμα σαν τη δεκαετία του 60 που φεύγαν μετανάστες στη Γερμανία. Τότε φεύγανε μετανάστες στην... Περσία;

-Υπάρχει διαφορά δε νομίζεις? Άλλο να πηγαίνεις ως οικονομικός μετανάστης και άλλο σαν αφεντικό!
quote:
Υπήρχε δημοκρατία στην Ελλάδα; Ο Αλέξανδρος βασιλιάς ήταν, δεν ήταν πρόεδρος της Δημοκρατίας...

-Μόνο η Μακεδονία ήταν η Ελλάδα? η Αθήνα?
quote:
Συμπερασματικά... ο σχολιασμός των παραπάνω μπορεί να συνοψιστεί στη λαϊκή ρήση:ΤΡΕΙΣ ΛΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΟΡΕΥΟΥΝ...


-Ο δικός μου για το δικό σου είναι συμπερασματικά.......είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 19:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοκρατορία του Μεγάλου Αλεξάνδρου

Αυτοκρατορία του Δαρείου

Αυτοκρατορία ή μάλλον περιοχές κατακτημένες από το Ναπολέοντα

Αυτοκρατορία του Τζεκις Χαν

Οσοι πιστεύουν ότι αληθεύει το ρητό "μόνο το μέγεθος μετράει", είναι φανερό ότι ο Μογγόλος την έχει μεγαλύτερη.....την αυτοκρατορία...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2008, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε europaios2

Κανεις επιφανειακη προσεγγιση των πεπραγμενων . Δεν ειναι ετσι τα πραγματα . Θα σου προτεινα καποια σοβαρα βιβλια αλλα δεν ξερω αν σ΄ενδιαφερουν .

quote:
Η ιστορία ναι τον ανακύριξε Μέγα λόγω των νικών του!
Τοσο απλα ; ... κανεις λαθος ! Λυπαμαι .
quote:
Για να σκοτώσεις τον κολητό σου θα πρέπει πως να το κάνουμε! να είσαι δολοφόνος και μάλιστα από τους πιο στυγνούς.

Δευτερο λαθος ! Και παλι λυπαμαι! Δεν ξερω αν ειναι σκοπιμα τα λαθη σου ?
quote:
Στις ινδίες όμως τη δουλειά είχε? αν όχι παρά να ικανοποιήσει έναν υπερμετρο εγωισμό? και να συνεχίζει σο βωμό των προσωπικών του φιλοδοξιών να θυσιάζει χιλιάδες Έλληνες?
Διαβασε λοιπον και κανενα βιβλιο ... γινετε αναφορα για τον σκοπο του "ταξιδιου" του εκει.
quote:
Ήταν ένας από τους τρόπους για την αποθάρυνση της επανάστασης.
Ελασσονος σημασιας αγαπητε μου .

Δεν εχω πολυ χρονο σημερα ,θα τα πουε και στην συνεχεια ... ελπιζω .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 00:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε αδιάβαστε ο χρόνος!................άστα...........ομοιοπαθής!
-Δεν έχω εμπιστοσύνη στα βιβλία πια! πολλές φορές αγόρασα για να διαβάσω κάτι καινούριο ή κάτι που ίσως να μη το γνώριζα καλά!
Απογοητεύτικα όμως γιατί δυστηχώς το μόνο κίνητρο για τη γραφή τους ήταν η πώληση!
-Ειλικρινά για σκοπό του Μ.Αλεξάνδρου στην Ινδία πέραν από της περιέργειας που είχε για αυτά που άκουγε (ελέφαντες άλλη κουλτούρα κ.λ.π.) δεν έχω ακούσει ποτέ μου.
-Για γράψε μου όμως τον κολητό του γιατί τον σκώτωσε?


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 00:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το Βυζαντιο δεν πηγαινε πισω σε εκταση.Ευρωπη,ασια,αφρικη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 09:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Ειλικρινά για σκοπό του Μ.Αλεξάνδρου στην Ινδία πέραν από της περιέργειας που είχε για αυτά που άκουγε (ελέφαντες άλλη κουλτούρα κ.λ.π.) δεν έχω ακούσει ποτέ μου.

Αγαπητέ europaios2, δε νομίζω ο Αλέξανδρος να θέλησε να φτάσει στην Ινδία για να δοκιμάσει κανένα ινδικό κάρυ.
Κάποιους σημαντικότερους και βαθύτερους λόγους θα είχε...

quote:
-Για γράψε μου όμως τον κολητό του γιατί τον σκώτωσε?

Ποιόν ακριβώς εννοείς;
Εγώ ως "κολλητό" του γνωρίζω τον Ηφαιστίωνα, ο οποίος πέθανε από πυρετό στα 31 του χρόνια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 10:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Δε γράφω για τον Ηφαιστίωνα για το στρατηγό Κλείτο γράφω ο οποίος τον είχε σώσει στη μάχη του Γρανικού.
-Ο Αλέξανδρος καλά ξεκίνησε μια χαρά τα πήγε! Όταν όμως μπήκε μέσα του το μικρόβιο της αλλαζονίας τότε άρχισε και το πνευματικό του τέλος!
-Δε μειώνω τα κατορθώματά του αλλά δε μπορώ να μη σταθώ και στις αδυναμίες του! τις οποίες τις απέκτησε από αλλαζονία και προσωπικές μόνο φιλοδοξίες! που ξεπίδησαν μέσα από τις συνεχείς νικηφόρες μαχες!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 16:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Δεν έχω εμπιστοσύνη στα βιβλία πια! πολλές φορές αγόρασα για να διαβάσω κάτι καινούριο ή κάτι που ίσως να μη το γνώριζα καλά!
Απογοητεύτικα όμως γιατί δυστηχώς το μόνο κίνητρο για τη γραφή τους ήταν η πώληση!

Δεν εχεις και αδικο εδω που τα λεμε ! Να προτιμησεις τα αυθεντικα κειμενα απο σοβαρους εκδοτικους οικους.
quote:
-Ειλικρινά για σκοπό του Μ.Αλεξάνδρου στην Ινδία πέραν από της περιέργειας που είχε για αυτά που άκουγε (ελέφαντες άλλη κουλτούρα κ.λ.π.) δεν έχω ακούσει ποτέ μου.
Μπορουμε να εικασουμε μονο , βασιζομενοι ομως στα λογια που ειπε ο ιδιος σε επιστολη προς την μητερα του . Παραθετω [ Πλουταρχος,Βιοι παραλληλοι, Αλεξανδρς 27 ]: ...αὐτὸς δ’ Ἀλέξανδρος ἐν ἐπιστολῇ πρὸς τὴν μητέρα φησὶ γεγονέναι τινὰς αὐτῷ μαντείας ἀπορρήτους, ἃς αὐτὸς ἐπανελθὼν φράσει πρὸς μόνην ἐκείνην... δηλαδη μας λεει πως του δωθηκαν απορρητες "μαντειες"(=εντολες) τις οποιες θα αποκαλυψει μονο σ΄αυτην οταν επιστρεψει .

Καταλαβαινουμε λοιπον πως η πορεια του προς τις Ινδιες ηταν μερος καποιου σχεδιου , ειχε καποιον σκοπο , ειχε ενα χρεος να ξεπληρωσει απεναντι στους θεους ή αν θελεις ηταν η μοιρα του αυτη.

Υπαρχουν βεβαια και αλλες εκδοχες απο διαφορους ερευνητες , αλλα ειπαμε ... ο χρονος .

Το βραδυ θα σου πω την γνωμη μου για τον Κλειτο ... :)

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 20:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για γράψε μου όμως τον κολητό του γιατί τον σκώτωσε?

quote:


Μας παραδιδονται καιεδω πολλες εκδοχες για το τι πραγματικα συνεβει. Βλεπω ομως πως διαμορφωνεις γνωμη απο το διαδικτυο και συγκεκριμενα απο την κυρια Αμαλια Ηλιαδη για αυτο το λογο δεν θα κατσω να γραψω κατι παρα μονο θα σε παραπεμψω σε μια αρκετα καλη σελιδα του διαδυκτιου οπου μπορεις να δεις (στα μεσα της σελιδας περιπου) με λιγια λογια , αρκετες απο τις εκδοχες αυτες , οπου πιστευω πως θα σε πλοβληματιστεις και ισωσ να σε βοηθησουν να δεις καπως αλλιως το φονο του Κλειτου και να αρεις τον αδικο και απαραδεκτο κατ΄εμε χαρακτηρισμο που εδωσες στον Μ.Αλεξανδρο .

Οχι οτι ειναι αρκετη μια σελιδα να το κανει αυτο , αλλα ειναι ενα βημα . Πρεπει να μελεταμε , ολοι μας , και πρωτος απ΄ολους εγω.

Νασαι καλα , τα λεμε.


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 09:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Κλείτος σκοτώθηκε όταν σε μια οινοποσία κατηγόρησε το μεθυσμένο Αλέξανδρο για φιλοπερσισμό, με συνέπεια ο στρατηλάτης να πετάξει ένα ακόντιο στο στήθος του πρώτου.
Όταν ο Αλέξανδρος συνήλθε και κατάλαβε την πράξη του, πένθησε τον θάνατο του φίλο του κι έπεσε σε κατάθλιψη.

Η πράξη του Αλέξανδρου να τον σκοτώσει σίγουρα ήταν λάθος του, το γεγονός όμως ότι όταν συνήλθε κατανόησε τι είχε συμβεί και πένθησε μας δείχνει ότι δεν έχουμε να κάνουμε με μια "στυγνή" δολοφονία αλλά με ένα - τραγικό ομολογουμένως - λάθος υπό την επήρρεια του ποτού.

quote:
-Δε μειώνω τα κατορθώματά του αλλά δε μπορώ να μη σταθώ και στις αδυναμίες του! τις οποίες τις απέκτησε από αλλαζονία και προσωπικές μόνο φιλοδοξίες! που ξεπίδησαν μέσα από τις συνεχείς νικηφόρες μαχες!

Καλά κάνεις και θίγεις και τα λάθη του αλλά προς στιγμήν νόμιζα πως στάθηκες μόνο σε αυτά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 09:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Nα σου πω στις περισσότερες των περιπτώσεων είτε πρόκειται για Ιστορία είτε για θρησκεία! το κύριο κριτήριό μου είναι η λογική! Από κει και έπειτα όποτε συναντάω διαφορετικές εκδοχές που δε συνάγουν με τα όσα ξέρω και με τη λογική μου! μπαίνω σε φασαρίες! δηλαδή στην αναζήτηση επιεπλέον στοιχειών!
-Στη συγκεκριμένη σελίδα που με παρέπεμψες εκτός και αν συμβαίνει κάτι άλλο! το μόνο που εισπράτω είναι επιβεβαίωση των όσων έχω μεχρι στιγμής ισχυριστεί! και συγκεκριμένα αυτό που έγραψα <<-Δε μειώνω τα κατορθώματά του αλλά δε μπορώ να μη σταθώ και στις αδυναμίες του! τις οποίες τις απέκτησε από αλλαζονία και προσωπικές μόνο φιλοδοξίες! που ξεπίδησαν μέσα από τις συνεχείς νικηφόρες μαχες!>>
-Στη σελίδα που με παρέπεμψες διαβάζω........<<Οι αρχαίοι συγγραφείς δεν διαφωνούν για την εγκράτεια του Αλεξάνδρου στην αρχή της εκστρατείας ειδικά δε στο πολυσυζητημένο θέμα της οινοποσίας, λένε ότι περισσότερο συζητούσε κρατώντας το ποτήρι παρά έπινε και ότι αυτό γινόταν, μόνον όταν υπήρχε η πολυτέλεια της ανάπαυσης. Διαφορετικά, «από την εργασία δεν τον απομάκρυνε ούτε κρασί, ούτε ύπνος, ούτε παιχνίδι, ούτε γάμος, ούτε θέαμα». Όταν όμως η στρατιά έφτασε στη Σογδιανή, αυτός ο Αλέξανδρος δεν υπήρχε πια. Όπως λέει χαρακτηριστικά ο Πλούταρχος, ο οποίος γενικά αποδίδει τις πληροφορίες του στις βασιλείους εφημερίδες, «τότε με τις μεγάλες καυχήσεις του γινόταν εξαιρετικά δυσάρεστος και άξεστος. Αφενός ξέπεφτε σε κομπασμούς και αφετέρου επέτρεπε απρεπώς στους κόλακες «να τον καβαλλήσουν», έτσι οι συνετότεροι από τους παρευρισκόμενους εστενοχωρούντο, διότι δεν ήθελαν ούτε τους κόλακες να ανταγωνίζονται ούτε των επαίνων τους να υστερούν, διότι το πρώτο φαινόταν άτιμο και το δεύτερο ήταν επικίνδυνο». Τα βασιλικά συμπόσια άρχιζαν νωρίς, είχαν ασιατική πολυτέλεια και στο ποτό είχε υιοθετήσει βαρβαρικές συνήθειες. Έπινε ἄκρατον οἶνον και κοιμόταν μέχρι το επόμενο μεσημέρι, ενώ μερικές φορές (προφανώς μετά από γενναία οινοκατάνυξη) κοιμόταν ολόκληρη την επόμενη μέρα. Αυτά μας παραπέμπουν ευθέως σε αγγειογραφίες συμποσίων, που παριστούν τους συνδαιτυμόνες να πίνουν μέχρις αναισθησίας.>>
-Δεν είπα τίποτα διαφορετικό από αυτά!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 19:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στη σελίδα που με παρέπεμψες διαβάζω .....

Ναι αλλα μην σταματας εκει ! Αμεσως παρακατω λεει :Η εικόνα του Αλεξάνδρου, που αναδύεται στη Σογδιανή δενδημιουργήθηκε τότε . Τόσα χρόνια συνεχών εχθροπραξιών, πολιτικών ισορροπήσεων και εξισορροπήσεων, αγωνίας για συνωμοσίες κατά της ζωής του και τρόμου μην αποτύχει στους στόχους, που ο ίδιος έθετε, είχαν δημιουργήσει ένα τεράστιο ψυχολογικό φορτίο. Η μεταφορά αυτού του φορτίου ως το τέρμα της Γης (όπου ήθελε πραγματικά να φτάσει) συνιστούσε δοκιμασία, την οποία κανείς, ούτε κι ο Μέγας Αλέξανδρος, δεν μπορούσε να περάσει αλώβητος.....

Τι λες ; Εσυ θα αντεχες περισσοτερο ; Γνωριζες φανταζομαι πως η καλη ή η κακη ψυχολογια ειναι ο αποφασιστικοτερος παραγοντας για ολες τις μαχες που δινουμε στην καθημερινοτητα μας .

Δεν μπορουμε να ξερουμε τι ειχε στο μυαλο του ο Αλεξανδρος ή τι προηγηθηκε ωστε να κανει οτι εκανε. Δεν ξερουμε καν αν ηταν λαθος ή αν ηταν προσχεδιασμενο . Αλλες εποχες , αλλος κοσμος , αλλα κρητηρια .
Μην παραλληλιζεις το χθες με το σημερα , ειναι λαθος .

Την σελιδα στην εδωσα για να δεις τις πηγες και τις διαφορες εκδοχες οσον αφορα τον θανατο του Κλειτου .

quote:
Εν πας περιπτώση την αποψή μου γράφω και τόποτα περισσότερο.

quote:
Δεν είπα τίποτα διαφορετικό από αυτά!
Μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις . Αλλο να λες την γνωμη σου και αλλο να κανεις copy - paste την γνωμη αλλων .

Τα λεμε

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 08:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:Μην κανεις πως δεν καταλαβαινεις . Αλλο να λες την γνωμη σου και αλλο να κανεις copy - paste την γνωμη αλλων . Τα λεμε


-Aν ήθελα να κάνω copy - paste τη γνώμη άλλων? ακόμη κι όταν συμπνέει με τη δική μου? Δεν το κατάλαβα!
-ο ίδιος γράφεις..<<Την σελιδα στην εδωσα για να δεις τις πηγες και τις διαφορες εκδοχες οσον αφορα τον θανατο του Κλειτου .>>
-Και όχι μόνο! όπως μεταφέρεις...<<Τόσα χρόνια συνεχών εχθροπραξιών, πολιτικών ισορροπήσεων και εξισορροπήσεων, αγωνίας για συνωμοσίες κατά της ζωής του και τρόμου μην αποτύχει στους στόχους, που ο ίδιος έθετε, είχαν δημιουργήσει ένα τεράστιο ψυχολογικό φορτίο. Η μεταφορά αυτού του φορτίου ως το τέρμα της Γης (όπου ήθελε πραγματικά να φτάσει) συνιστούσε δοκιμασία, την οποία κανείς, ούτε κι ο Μέγας Αλέξανδρος, δεν μπορούσε να περάσει αλώβητος..... >>
-Δηλαδή να δώσουμε άφεσι αμαρτιών? να μην πούμε ελεύθερα τις απόψεις! γιατί ο Αλεξανδρος ήταν επί τεράστιου ψυχολογικού φορτίου? Του δίνει άλοθι αυτό?
-Και σου ξαναγράφω ναι ήταν μεγάλος στρατηλάτης! πιθανότατα ο μεγαλήτερος όλων των εποχών! μετέφερε τον πολιτισμό των Ελλήνων όπου κι αν πήγαινε, αλλά.....................όπως και να το κάνουμε υπάρχουν αρκετά και πολύ σοβαρά αλλά!
-Και ποτέ μου δεν μεταφέρω απόψεις άλλων! επειδή εγώ δεν έχω δικές μου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 01/02/2008 09:00:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 14:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχεις επιλεκτικη οραση . Μονο οτι σε βολευει βλεπεις ! Δεν πειραζει . Ξερω ποσο αγυριστο κεφαλι εισαι απο αλλα post .

quote:
Και ποτέ μου δεν μεταφέρω απόψεις άλλων! επειδή εγώ δεν έχω δικές μου!

Ετσι ε; Για να δουμε . Στις 28/01/2008, 10:01:02 εγραψες :

1) Η δημιουργία πλήθους πόλεων στην Ασία κυρίως και στη βόρεια Αφρική (Αίγυπτος) προκάλεσε κύμα Ελληνικών μεταναστασεύσεων σε όλο τον κόσμο, με αποτέλεσμα το άδειασμα πολλών περιοχών στην Ελλάδα από πληθυσμό. Έτσι όταν οι Ρωμαίοι ήρθαν να κατακτήσουν την Ελλάδα το έκαναν ευκολότερα.
2) Δημιουργήθηκαν γιγάντια κράτη, τα ελληνιστικά βασίλεια, τα οποία μάχονταν διαρκώς μεταξύ τους και δεν είδαν έγκαιρα τον κίνδυνο από τους Ρωμαίους. Τα βασίλεια αυτά έκαναν μεγάλη σπατάλη δυνάμεων προσπαθώντας να διατηρήσουν υπό έλεγχο μακρινές περιοχές ουσιαστικά άδειες από Έλληνες.
3)Η δημοκρατία εξαφανίστηκε και στη θέση της ήρθαν ανατολικού τύπου μοναρχίες.
-Εν πας περιπτώση την αποψή μου γράφω και τόποτα περισσότερο.

Ολα καλα μεχρι εδω . Σ΄αυτην τη σελιδα ομως (κανε κλικ εδω) βρηκα το εξης κειμενο απο την κ.Αμαλια Κ. Ηλιαδα , το οποιο και παραθετω :

1) Η δημιουργία πλήθους πόλεων στην Ασία κυρίως και στη Βόρεια Αφρική (Αίγυπτος) προκάλεσε κύμα ελληνικών μεταναστεύσεων σε όλο τον κόσμο, με αποτέλεσμα το άδειασμα πολλών περιοχών στην Ελλάδα από πληθυσμό. Έτσι όταν οι Ρωμαίοι ήρθαν να κατακτήσουν την Ελλάδα το έκαναν ευκολότερα.
2) Δημιουργήθηκαν γιγάντια κράτη, τα ελληνιστικά βασίλεια, τα οποία μάχονταν διαρκώς μεταξύ τους και δεν διείδαν έγκαιρα τον κίνδυνο από τους Ρωμαίους. Τα βασίλεια αυτά έκαναν μεγάλη σπατάλη δυνάμεων προσπαθώντας να διατηρήσουν υπό έλεγχο μακρινές περιοχές ουσιαστικά άδειες από Έλληνες.
3) Εξαφανίστηκε οριστικά η πόλη-κράτος που δημιούργησε το ελληνικό θαύμα της κλασικής εποχής. Η δημοκρατία εξαφανίστηκε και στη θέση της επιβλήθηκαν ανατολικού τύπου μοναρχίες.

Μονο μια προταση δεν αντεγραψες , κατα τα αλλα ειναι πανομοιοτυπο , κατα τα αλλα

quote:
... Εν πας περιπτώση την αποψή μου γράφω και τόποτα περισσότερο.

Ας σοβαρευτομε λεω εγω . Και εγω και εσυ ,πολλω δε μαλλον εσυ ,ειμαστε πολυ λιγοι να κρινουμε τον ανδρα αυτον ,που περιπου 2300 χρονια τωρα, εκθειαζει η ανθρωποτητα .

Να΄σαι καλα !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 19:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μονο μια προταση δεν αντεγραψες , κατα τα αλλα ειναι πανομοιοτυπο , κατα τα αλλα

-Ούτε το Νο 4 αντέγραψα!
-Kαι τι μ' αυτό? σημαίνει ότι μεταφέρω την άποψη της Αμαλια Κ. Ηλιαδας? εσύ δηλαδή μεταφέρεις τις απόψεις της σελίδας που μου ανέφερες? ή της δικές σου?
quote:
Ας σοβαρευτομε λεω εγω . Και εγω και εσυ ,πολλω δε μαλλον εσυ ,ειμαστε πολυ λιγοι να κρινουμε τον ανδρα αυτον ,που περιπου 2300 χρονια τωρα, εκθειαζει η ανθρωποτητα . Να΄σαι καλα !


-Γιατί? έχει απαγορευτικό? και για άλλα πολλάκις χιλιάδες χρόνια η ανθρωπότητα θα τον εκθειάζει και εμένα και σένα άντε να μας θυμούνται μέχρι και τα δισέγκονα! Αυτό μου αφαιρεί το δικαίωμα να τον κρίνω όπως νομίζω? ή τόσο πολύ πιστεύεις ότι μεροληπτώ?
-Και συ να σαι καλά!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 22:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ούτε το Νο 4 αντέγραψα!
-Kαι τι μ' αυτό? σημαίνει ότι μεταφέρω την άποψη της Αμαλια Κ. Ηλιαδας? εσύ δηλαδή μεταφέρεις τις απόψεις της σελίδας που μου ανέφερες? ή της δικές σου?

Εγω ειπα το εξης : Την σελιδα στην εδωσα για να δεις τις πηγες και τις διαφορες εκδοχες οσον αφορα τον θανατο του Κλειτου . Και αυτο για να δεις τα κοινα σημεια , τις διαφορες κλπ ωστε να διαμορφωσεις μια πιο πληρη εικονα του περιστατικου και τα συμπερασματα σου να ειναι λιγοτερο επισφαλη . Δεν οικειοποιηθηκα τα αναρτημενα της σελιδα . Υπαρχει διαφορα , δεν νομιζεις αγαπητε. Ασε τους εγωισμους στην ακρη , σχεδον ποτε δεν βγαζουν σε καλο .

quote:
-Γιατί? έχει απαγορευτικό? και για άλλα πολλάκις χιλιάδες χρόνια η ανθρωπότητα θα τον εκθειάζει και εμένα και σένα άντε να μας θυμούνται μέχρι και τα δισέγκονα! Αυτό μου αφαιρεί το δικαίωμα να τον κρίνω όπως νομίζω? ή τόσο πολύ πιστεύεις ότι μεροληπτώ?

Φιλε μου ,κανεις δεν αμφισβητει το κακιστο της πραξης του . Οπως και κανεις δεν αμφισβητει την ειλικρινη μεταμελεια και συντριβη του , οπως αυτην μαρτυρουν οι αντιδρασεις του , και επιβεβαιωνουν ολοι οι ιστορικοι , πλην ελαχιστων κακοηθεστατων και συστηματικων διαστρεβλωτων της ιστορικης αληθειας .

Δυστυχως , αυτα τα γλειωδη εκφυλισμενα υποκειμενα ,ταυτισμενα με τις διδαχες του αμοραλισμου, βυσσοδομωντας κατα της ιστοριας δημιουργουν το τραγικο φαινομενο που στη περιπτωση μας λεγετε europaios2 .

Λοιπον ναι ! Μεροληπτεις φιλε μου , αθελα σου αλλα μεροληπτεις .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2008, 23:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγω ειπα το εξης : Την σελιδα στην εδωσα για να δεις τις πηγες και τις διαφορες εκδοχες οσον αφορα τον θανατο του Κλειτου . Και αυτο για να δεις τα κοινα σημεια , τις διαφορες κλπ ωστε να διαμορφωσεις μια πιο πληρη εικονα του περιστατικου και τα συμπερασματα σου να ειναι λιγοτερο επισφαλη . Δεν οικειοποιηθηκα τα αναρτημενα της σελιδα . Υπαρχει διαφορα , δεν νομιζεις αγαπητε. Ασε τους εγωισμους στην ακρη , σχεδον ποτε δεν βγαζουν σε καλο .

-Nα στο θέσω διαφορετικά! ότι γνωρίζεις για τον Μ. Αλέξανδρο τα γνωρίζεις εκ γεννητής? Σίγουρα όχι! κάπου τα διάβασες, κάπου τα άκουσες, κάπου τα επεξεργάστηκες για να βγάλεις τις απόψεις σου! Εμένα γιατί μου στερείς αυτό το δικαίωμα? να έχω πληθώρα πηγών να τα επεξεργάζομαι και να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα? Γιατί?
-Όταν τα συμπεράσματα ταυτίζονται ολικώς ή μερικώς με άλλων! τότε παύει η αυτοδιάθεση?
quote:
Δυστυχως , αυτα τα γλειωδη εκφυλισμενα υποκειμενα ,ταυτισμενα με τις διδαχες του αμοραλισμου, βυσσοδομωντας κατα της ιστοριας δημιουργουν το τραγικο φαινομενο που στη περιπτωση μας λεγετε europaios2 .
Λοιπον ναι ! Μεροληπτεις φιλε μου , αθελα σου αλλα μεροληπτεις .


-Να και τραγικό φαινόμενο!............. Δηλαδή μη τραγικό θα ήμουν εάν έλεγα ότι ο Αλέξανδρος την ώρα που σκώτωσε τον Κλείτο, την ώρα που τον παρακαλούσαν οι Μακεδόνες Έλληνες στρατιώτες του να επιστρέψουν στην πατρίδα γιατί είχαν εξαντληθεί και αυτός αρνιόταν, την ώρα που απαιτούσε να τον τιμούν σα Θεό, την ώρα που υποχρέωνε τους Έλληνες να παντρεύονται αλλοδαπές, την ώρα που του ρθε να καταλάβει τις Ινδίες (και πάμε και πάμε και πάμε παραπέρα...τύρανοι δε γλιτώνετε αέρα αέρα αέρα!) την ώρα λοιπόν αυτή ο Αλέξανδρος δεν ήταν υπό την επίροια αλαζονίας και προσωπικών φιλοδοξιών αλλά πατριωτισμού πολιτισμού και ανθρωπισμού!
-Αν είναι έτσι................. τότε επειδή έχω διαφορετική αντίληψη περί τούτων άντε γεια!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 03:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα εκανε και προχωρησε μεχρι ινδιες.Αν δεν πεθαινε θα χε παρει και την κινα.Ηταν αντρας με αρχιδια,οχι φρουλης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 14:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nα στο θέσω διαφορετικά! ότι γνωρίζεις για τον Μ. Αλέξανδρο τα γνωρίζεις εκ γεννητής? Σίγουρα όχι! κάπου τα διάβασες, κάπου τα άκουσες, κάπου τα επεξεργάστηκες για να βγάλεις τις απόψεις σου! Εμένα γιατί μου στερείς αυτό το δικαίωμα? να έχω πληθώρα πηγών να τα επεξεργάζομαι και να βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα? Γιατί?


quote:


Εκτιθεσαι φιλε μου . Δεν σου στερω πολυτως τιποτα . Απεναντιας μαλιστα . Ειπα : Την σελιδα στην εδωσα για να δεις τις πηγες και τις διαφορες εκδοχες οσον αφορα τον θανατο του Κλειτου . Και αυτο για να δεις τα κοινα σημεια , τις διαφορες κλπ ωστε να διαμορφωσεις μια πιο πληρη εικονα του περιστατικου και τα συμπερασματα σου να ειναι λιγοτερο επισφαλη . . Με λιγα λογια βοηθησα τον εμπλουτισμο τον γνωσεων σου .

quote:
-Όταν τα συμπεράσματα ταυτίζονται ολικώς ή μερικώς με άλλων! τότε παύει η αυτοδιάθεση?
Αφησα να εννοηθει κατι τετοιο ; Αλλο πραγμα ομως ειναι να γραφεις την γνωμη σου , εστω και αν αυτη ταυτιζετε οπως λες με αλλων . Σκεφτεσαι εσυ ,επεξεργαζεσαι εσυ τα γεγονοτα οχι αλλοι για σενα . Και οταν αποδιδεις νοημα αφηνεις το δικο σου αποτυπωμα στο χωροχρονο .

quote:
Δηλαδή μη τραγικό θα ήμουν εάν έλεγα ότι ο Αλέξανδρος την ώρα που σκώτωσε τον Κλείτο
Αγαπητε , προσπαθω να βαλω στο μυαλο σου το μικροβιο της αμφιβολιας και της αμφισβητησης ,ωστε να δεις τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια . Δυστυχως η θρησκευτικες σου πεποιθησεις εχουν κλεισει την κερκοπορτα του νου και της καρδιας σου . Οι θρησκευτικοι σου ταγοι εχουν αμαυρωσει στο μυαλο σου την μνημη του ( και πολλων αλλων ).

Δεν σε βλεπω επι παραδειγματι να εχεις την ιδια αποψη για τον Μεγα και Αγιο Κων/νο ο οποιος δολοφονησε ολο του το σοϊ .

quote:
την ώρα που τον παρακαλούσαν οι Μακεδόνες Έλληνες στρατιώτες του να επιστρέψουν στην πατρίδα γιατί είχαν εξαντληθεί και αυτός αρνιόταν
Δηλαδη οι στρατιωτες καθοριζουν και αποφασιζουν ποιες μαχες θα δωσουν ; Εσυ ετσι θα κανεις σε μια επικειμενη πολεμικη συρραξη ;
quote:
την ώρα που απαιτούσε να τον τιμούν σα Θεό, την ώρα που υποχρέωνε τους Έλληνες να παντρεύονται αλλοδαπές, την ώρα που του ρθε να καταλάβει τις Ινδίες (και πάμε και πάμε και πάμε παραπέρα...τύρανοι δε γλιτώνετε αέρα αέρα αέρα!) την ώρα λοιπόν αυτή ο Αλέξανδρος δεν ήταν υπό την επίροια αλαζονίας και προσωπικών φιλοδοξιών αλλά πατριωτισμού πολιτισμού και ανθρωπισμού!

Σφαλεις οικτρα! Ανοιξε κανενα βιβλιο , εχεις ελλειμα ιστορικων γνωσεων - οχι εκκλησιαστικες σελιδες , σε παραπλανουν και σε εκτρεπουν .
quote:
-Αν είναι έτσι................. τότε επειδή έχω διαφορετική αντίληψη περί τούτων άντε γεια!!!!!!!!!!!!!!!
???????????

Γεια σου και σενα ...

Ωραιο εικονιδιο Κωστα !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2008, 20:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟ FORUM...
Θα εξηγήσω αμέσως γιατί. Παρόλο που δεν κρατάω μνήμες από κάποια προηγούμενη ζωή μου αν υπήρξε βέβαια αυτή έχω μια παράξενη λατρεία στους στρατηγούς στους στρατούς και σε κάθε είδους μάχη που έγινε ειδικά στην αρχαιότητα. Αναλύω τις πολιτικοοικονομικές συνθήκες στον κόσμο την περίοδο που έγινε το συμβάν που ασχολούμαι. Αναλύω τον τρόπο σκέψης και την στρατηγική. Γενικά η ένοια στρατηγός με σκλαβώνει. Τα όπλα, η εμφάνιση και η πρακτικότητα αυτών στις μάχες. Οι τρόποι άμυνας και επίθεσης.Οι διπλωματικές παράμετροι και διαπραγματεύσεις γύρω από το συμβάν. Τι να σας πω..Τα αναλύω όλα σε σημείο που κουράζομαι...ΟΜΩΣ...Και εδώ υπάρχει το κλειδί του έχει μέσα του ο άνθρωπος...Βάση αυτού θα κρίνω τους δύο γνωστούς σε μένα στρατηγούς που θεωρώ μεγαλύτερους και θα αναλύσω το γιατί.. Ζητώ συγνώμη από τη μνήμη αυτών που δεν γνωρίζω και ίσως να είναι μεγαλύτεροι από αυτόν τον ένα που γνωρίζω γιατί ο ένας από τους δύο δεν χωράει αμφισβήτηση για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν είναι του είδους μας.
Προχωράω ακάθεκτη.
Ο τρόπος που εκτιμάς τον στρατηγό είναι το αποτέλεσμα που άφησε η στρατηγική του στον κόσμο. Και ευτυχώς έχου περάσει πολλά χρόνια ώστε να μπορούμε όλοι μας να κρίνουμε το αποτέλεσμα της στρατηγικής αυτών των στραγηγών.

Πιστεύω λοιπόν ότι ο ενδοξότερος στρατηγός που γνωρίζω εγώ ήταν ο Λεωνίδας της Σπάρτης. Για να αιτιολογήσω επίσης την αποψή μου νομίζω ότι χωρίς να τον καταδιώκει κανένα φάντασμα να φεύγει μακριά από την πατρίδα του,χωρίς να υψώνει τον εαυτό του έναντι των στρατιωτών του και χωρίς να τους το παίξει ποτέ θεός και αυτοκράτορας, χωρίς να διακατέχεται ποτέ από επεκτατικά αισθήματα, χωρίς να σφάξει ποτέ χιλιάδες μπροστά στον επεκτατισμό του αυτό, αφήνοντας μια ζεστή οικογένεια και υποκύπτοντας στους νόμους της πατρίδας του που δεν τον άφηνε παράλογα να χρησιμοποιήση όλη τη στρατιά του, πήρε τα αδερφια του χωρίς καταναγκασμό γιατί και αυτά το γουστάρανε αυτό που κάνανε και πήγανε σε ΕΝΑ ΠΡΟΑΝΑΓΓΕΛΘΕΝΤΑ ΘΑΝΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ. Δεν έχω διαβάσει για πιο μεγάλο και γενναίο στρατηγό από αυτόν.Καθαρά και αντρίκια. Και το έκαναν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γνωρίζοντας ότι η ανταμοιβή τους θα ήταν ο θανατος. Ανατριχιάζω.. Δεν ξέρω ποιός άλλος στρατηγός είχε αυτή τη ψυχή αλλά επειδή σίγουρα θα υπήρξε υποβάλλω σε όλους αυτούς τους στρατηγούς τα σέβη μου.
Σχεδίασε την αντίσταση στο σημείο που εκείνος θεωρούσε ότι ήταν το καλύτερο για να αποδώση αποτέλεσμα και πήγε για να πεθάνει αφού πρώτα ήταν αποφασισμένος ότι ο θανατός του θα τους έστελνε από κει που ήρθαν.
Και το έκανε. Δίπλα στους συντρόφους και στρατιώτες του. Όχι ανωτερός τους αλλά ίσος τους. Εκεί εφαρμόστηκε το ΄"Ενας για όλους και όλοι για έναν". Το αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην υποστεί πολιτιστικό πανικό ο τότε κόσμος. Να μην πεθάνουν χιλιάδες άνθρωποι στα πόδια του επεκτατικού Περσικού πολιτισμού.
Να γλυτώση η ανθρωπότητα από πολλά δεινά μέσα από την βίαιη αλλαγή που θα την κατέκλυζε αν η ανατολική κουλτούρα ερχόταν να απορροφηθεί απο τις ευρωπαϊκές φυλές.
Νομίζω ότι αυτή η μάχη που στρατήγευσε ο Λεωνίδας είχε το πιο ευνοϊκό μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα για την ανθρωπότητα.
Και ήταν συνειδητό από τη μεριά του το τι έκανε και γιατί το έκανε και πως θα το έκανε. Καθαρά και ξάστερα. Χωρίς περιθώρια αμφισβητήσεων για τις προθέσεις τους η για μακροπρόθεσμα και μακρογενέστερα προσωπικά του οφέλη ή πλουτισμό ή τόνωση απλά του "ψώνιου του". Απειλούνταν η Ελλάδα και προσέφερε τον εαυτό του για να σταματήση αυτή την απειλή.Και ο σκοπός επετεύχθη.

Τώρα θα πάω σε ένα στρατηγό ο οποίος δεν μου είναι γνωστός αλλά υποθέτω ότι υπάρχει. Αιώνες τώρα αντιμετωπίζει τις στρατιές που θέλουν την ανατροπή του σύμπαντος. Δεν ξέρω αν μπορώ να τον προσεγγίσω ονομαστικά η να προσδιορίσω την ουσία της υπαρξής του αλλά ας τον πούμε υποθετικά Αρχάγγελο Μιχαήλ μια που είναι πιο κοντινό μου αυτό το όνομα. Αναγνωρίζω μια στρατηγική σε ότι υπάρχει γύρω μου στο σύμπαν και τελείως υποκειμενικά καταλαβαίνω ότι γίνεται μια μάχη αόρατη σε μένα. Αν υποθέσω ότι η μια μεριά ενοεί την υπαρξή μου και η άλλη την καταδυναστεύη θα ταχθώ στο μέρος αυτής που με ευνοεί λοιπόν και θα υποβάλλω τα σέβη μου στον Αρχάγγελο Μιχαήλ που κατορθώνει και την κρατάει στα ίσα της αιώνες, αιώνων. Πρέπει να είναι ο μεγαλύτερο συμπαντικός Αρχιστράτηγος. Υποθετικά λοιπόν τον αναγνωρίζω με την υποθετική έννοια που του έδωσα και μη με πετροβολήσετε. Θέλω να πιστεύω κάπου κι εγώ..


RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 00:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Δηλαδη οι στρατιωτες καθοριζουν και αποφασιζουν ποιες μαχες θα δωσουν ; Εσυ ετσι θα κανεις σε μια επικειμενη πολεμικη συρραξη ;

-Aπαντώ μόνο για το παραπάνω για τα άλλα απαξιώ! Εγώ φιλαράκο σε μία επικειμενη πολεμικη συρραξη, θα κάνω το καθήκον μου μέχρι ενός σημείου. Ας πούμε μέχρι τη Μικρα Ασία! Από κει κα έπειτα αν ο εντολέας μου επιμήνει για καμία Ιαπωνία! θα τον πιάσω αδιάβαστο, ούτε θα καταλάβει για πότε θα δει τα ραδίκια ανάποδα!...... (λες να έπραξαν έτσι και τότε? γιατί αυτός ο υψιλός πυρετός μου θυμίζει το θάνατο από δάγκωμα της μαϊμούς σε έναν άλλον βασιλιά! (στα χαρτία βέβαια ο τελετυαίος).


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 01:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

.... Γενικά η ένοια στρατηγός με σκλαβώνει...


Εμενα παλι με γοητευει το γεγονος πως μια γυναικα επιχειρει την υπερβαση και υπεισερχετε σ΄ενα ( ας μην γελειωμαστε )καθαρα ανδροκρατουμενο περιβαλλον . Εχετε την αμεριστη εκτιμηση μου κυρια μου !

Αναμφισβητητα λοιπον ο Λεωνιδας ηταν ενας απο τους ενδοξοτερους ανδρες που ανεδειξε η ανθρωποτητα . Τρομακτικα ασυλληπτο το μεγεθος της ανδρειας αυτου και των παλληκαριων του !

Παιανας :

Αγετ', ώ Σπάρτας ευάνδρω
κώροι πατέρων πολιατάν
λαιά μέν ίτυν προβάλεσθε,
δόρυ δ' ευτόλμως άνχεσθε,
μή φειδομένοι τάς ζωάς.
Ου γάρ πάτριον τά Σπάρτα!

Δηλαδη :

Εμπρός ώ της ευάνδρου Σπάρτης
τέκνα πατέρων πολιτών,
διά της αριστεράς χειρός την ασπίδαν προβάλετε,
διά δέ της δεξιάς με τόλμη
το δόρυ υψώσατε,
μη φειδόμενοι τις ζωές
γιατί αυτό δεν είναι πατροπαράδοτο στη Σπάρτη !

Απαντηση προς τον Ξερξη οταν προσφερε μεγαλεια - εδαφη - πλουτο κλπ :

Αν μπορούσες να καταλάβεις το τι είναι καλό στην ζωή, δεν θα επιθυμούσες ξένα πράγματα. Για μένα είναι καλύτερο να πεθάνω για την Ελλάδα, παρά να είμαι μονάρχης στους ομοφύλους μου. Όσο για την χώρα που υπόσχεσαι να μας δώσεις, και θα είναι μεγαλύτερη από την σημερινή Ελλάδα, πρέπει να ξέρεις ότι οι Έλληνες έμαθαν από τους πατέρες τους, να αποκτούν εδάφη με την ανδρεία, και όχι με την δειλία.

Μπορουμε να πουμε πολλα , παρα πολλα ... αστηρευτη πηγη ανδρειας οι Σπαρτη !

quote:
Και ήταν συνειδητό από τη μεριά του το τι έκανε και γιατί το έκανε και πως θα το έκανε. Καθαρά και ξάστερα. Χωρίς περιθώρια αμφισβητήσεων για τις προθέσεις τους η για μακροπρόθεσμα και μακρογενέστερα προσωπικά του οφέλη ή πλουτισμό ή τόνωση απλά του "ψώνιου του".
Εδω ομως νομιζω πως τα εισαγωγικα σου καποιον αδικουν . Θα περιμενα να ονοματισεις για να εχουμε εναν εποικοδομητικο διαλογο επ΄αυτου .

Τα σεβη μου και παλι κυρια μου .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 02:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικα ξεχασαμε τον μεγαλυτερο στρατηλατη που υπηρχε ποτε στη γη.
Ξερετε ποιον?
Ο ιδιος ο Χριστος.Νικησε καποιον που δεν εχει κερδισει κανεις αλλος.
Τον Θανατο.
Εσωσε τις ψυχες των ανθρωπων παιρνοντας τις αμαρτιες τους στην σταυρωση του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 06:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αρχάγγελε

Δεν θα μπορούσα να μη συμφωνήσω σε όλα όσα παράθεσες για το Λεωνίδα και σε όσα συμπλήρωσε ο Αδιάβαστος. Κοιτώντας πίσω, δεν μπορούμε να μη σκεφτούμε πως τελικά εκείνο το "Αμες δε γ'εσόμεθα πολλώ κάρρονες", απάντηση στο "Αμες ποκ' ημέθ άλκιμοι νεανίες", ίσως και να μην έχει νόημα. Γιατί, πόσο πιο καλύτεροι μπορούμε να γίνουμε απ'αυτούς; Και, κυρίως, πόσο πιο καλοί θέλουμε να γίνουμε (αν υποθέσουμε ότι τελικά θέλουμε να γίνουμε καλύτεροί τους)...

Τα λόγια που έγραψες για το Λεωνίδα και τους "υπόλοιπους" (φτωχή λέξη, ξέρω) Σπαρτιάτες, ήταν απελπιστικά λίγα. Και δυο σελίδες μήνυμα να έγραφες, πάλι λίγα θα ήταν. Πώς να χωρέσεις μέσα στις λέξεις αυτό που έκαναν οι ημίθεοι αυτοί; Πώς να περιγράψεις κάτι που είναι απερίγραπτο;

Κι όμως, παρ'όλα αυτά, ο Λεωνίδας δεν ήταν στρατηλάτης. Και δεν είναι εύκολο να βρεις ένα στρατηλάτη που το όνομά του να είναι γνωστό σε ολάκερο τον κόσμο, όχι μόνο γι'αυτά που πραγματοποίησε, αλλά και για τον τρόπο που τα πραγματοποίησε. Οχι μόνο για τα σημάδια που άφησε στις χώρες που πέρασε αλλά και για τα σημάδια που άφησε στο χρόνο, 2300 χρόνια τώρα. Κι αυτός δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Αλέξανδρο το Μακεδόνα, τον Ισκεντέρ των Ανατολικών, τον Ισκαντάρ της Αιγύπτου και της Ασίας. Από τις σκονισμένες ερήμους της Αιγύπτου μέχρι τα βάθη του Πακιστάν και τα υψίπεδα του Παμίρ, και από τη Θεσσαλονίκη μέχρι τις παραλίες της Σάντα Μόνικα στην Καλιφόρνια, πέρα από τους ωκεανούς, δύσκολο είναι να βρεθεί κάποιος που να μη γνωρίζει το γιο του Φιλίππου του Δεύτερου, βασιλιά της Μακεδονίας και βασιλιά του κόσμου.

Ο Αλέξανδρος, ο επονομαζόμενος "Μέγας", δεν μπορεί να μετρηθεί ούτε με την έκταση των χωρών που πέρασε, ούτε με τις στρατιωτικές νίκες. Μ'αυτά μετριέται η αξία των στρατηγών, των βασιλιάδων, των στρατηλατών ακόμη. Αλλά ο Αλέξανδρος ανέβηκε πάνω απ'αυτούς. Λατρεύτηκε σα θεός στην Αίγυπτο, λατρεύεται σήμερα σα θεός από μουσουλμανικούς πληθυσμούς του Τατζικιστάν, του Πακιστάν και της Κεντρικής Ασίας. Η πίστη τους στον Αλλάχ όμως δεν τους εμποδίζει να προσεύχονται και στον "Ισκαντάρ", τον ελευθερωτή. Αυτόν που στο Παμίρ σήκωσε ένα βράχο τρεις τόνους και τον έριξε στο άνοιγμα για να φτιάξει τη γέφυρα. Αυτόν για τον οποίο ο μουσουλμάνος Ιμάμης της περιοχής μπορεί να διηγηθεί τα θαύματα που ακόμη και σήμερα κάνει ο βασιλιάς-θεός Αλέξανδρος.

Ο Αλέξανδρος δεν θα μπορούσε να λείψει από την ελληνική παράδοση. Για 2300 χρόνια τώρα, η αδελφή του η γοργόνα γυρίζει τις θάλασσες και ρωτάει γι'αυτόν:

- Ζει ο βασιλιάς Αλέξανδρος;".
- Ζει κα βασιλεύει κυρά, και τον κόσμο κυριεύει".

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος στρατηλάτης όλων των εποχών; Η απάντηση είναι παραδόξως εύκολη: Αυτός που ξεπερνάει τον Αλέξανδρο τον Μακεδόνα, σε παγκόσμια παρουσία και παγκόσμια μνήμη. Αυτός που είναι παγκόσμιος θρύλος· που λατρεύεται σα θεός από ανθρώπους διαφορετικών θρησκειών, ακόμη και σήμερα. Αυτόν που μπορούμε να συναντήσουμε σε βιβλία κάθε είδους: Σε βιβλία ιστορίας, σε βιβλία στρατιωτικών τακτικών, σε βιβλία πολιτισμού, σε θεολογικά βιβλία, σε βιβλία με θρύλους... Κι εκτός από τον Αλέξανδρο, δεν γνωρίζω κανέναν άλλον. Οχι τόσο παγκόσμιο ... Οχι τόσο μεγάλο... Οχι τόσο Ελληνα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 10:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Aπαντώ μόνο για το παραπάνω για τα άλλα απαξιώ!

Μπα ! Με απαξιωνεις κιολας ! Δεν πειραζει ... "εκατον εκατερον" ... εγω παλι σε αγαπαω
quote:
Εγώ φιλαράκο σε μία επικειμενη πολεμικη συρραξη, θα κάνω το καθήκον μου μέχρι ενός σημείου. Ας πούμε μέχρι τη Μικρα Ασία! Από κει κα έπειτα αν ο εντολέας μου επιμήνει για καμία Ιαπωνία! θα τον πιάσω αδιάβαστο, ούτε θα καταλάβει για πότε θα δει τα ραδίκια ανάποδα!......
Μεγαλοστομιες !Καθηκον σου ειναι να εκτελεις τις διαταγες των ανωτερων σου , οι οποιοι εχουν παρει διαταγες απο τους ανωτερους τους ( πολιτικη ηγεσια στις μερες μας ).Σε καθε περιπτωση η ενεργεια σου αυτη ισοδυναμει με εσχατη προδοσια ... ποινη ... εκτελεση επι τοπου !

Εσυ πας μεχρι την Μ.Ασια , ο αλλος παει μεχρι τον Εβρο , ο αλλος μεχρι την Καβαλα και ο αλλος μεχρι τον αυλογυρο του . Ειναι κατανοητο , ακομα και για σενα , πως δεν μπορει να κερδιθει καμια μαχη ετσι !

quote:
(λες να έπραξαν έτσι και τότε? γιατί αυτός ο υψιλός πυρετός μου θυμίζει το θάνατο από δάγκωμα της μαϊμούς σε έναν άλλον βασιλιά! (στα χαρτία βέβαια ο τελετυαίος).
Ειδες που οσο ζεις μαθαινεις . Κουβεντα στη κουβεντα σκεφτηκες κατι που ως ενδεχομενο καποιοι δεν απορριπτουν ( οχι βεαια το δαγκωμα μαϊμους ).

Ας προσπαθησω να σε βαλω σε σκεψεις (!) λοιπον ...

ΗΣΑΪΑΣ 13 ,19-22
19 ΚΑΙ Η ΒΑΒΥΛΩΝ Η ΔΟΞΑ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ ΤΟ ΕΝΔΟΞΟΝ ΚΑΥΧΗΜΑ ΤΩΝ ΧΑΛΔΑΙΩΝ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ ΩΣ ΟΤΕ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕΝ Ο ΘΕΟΣ ΤΑ ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΜΟΡΡΑ

20 ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΟΙΚΗΘΗ ΟΥΔΕ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΘΗ ΕΩΣ ΓΕΝΕΑΣ ΚΑΙ ΓΕΝΕΑΣ ΟΥΤΕ ΑΡΑΒΕΣ ΘΕΛΟΥΣΙ ΣΤΗΣΕΙ ΤΑΣ ΣΚΗΝΑΣ ΑΥΤΩΝ ΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΠΟΙΜΕΝΕΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΑΝΑΠΑΥΕΣΘΑΙ ΕΚΕΙ

21 ΑΛΛΑ ΘΗΡΙΑ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΑΝΑΠΑΥΕΣΘΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΙ ΟΙΚΙΑΙ ΑΥΤΩΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΙΣΘΑΙ ΠΛΗΡΕΙΣ ΟΛΟΛΥΖΟΝΤΩΝ ΖΩΩΝ ΚΑΙ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΑΤΥΡΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΧΟΡΕΥΕΙ ΕΚΕΙ

22 ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΛΟΥΡΟΙ ΘΕΛΟΥΣΙ ΦΩΝΑΖΕΙ ΕΝ ΤΑΙΣ ΗΡΗΜΩΜΕΝΑΙΣ ΟΙΚΙΑΙΣ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΘΩΕΣ ΕΝ ΤΟΙΣ ΠΑΛΑΤΙΟΙΣ ΤΗΣ ΤΡΥΦΗΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΥΤΗΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΝΑ ΕΛΘΗ ΚΑΙ ΑΙ ΗΜΕΡΑΙ ΑΥΤΗΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΠΙΜΑΚΡΥΝΘΗ

Β.Β Ψαλμος 137 ή 136

8 ΘΥΓΑΤΗΡ ΒΑΒΥΛΩΝΟΣ Η ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΝΑ ΕΡΗΜΩΘΗΣ ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΟΣΤΙΣ ΣΟΙ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ ΤΗΝ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΝ ΤΩΝ ΟΣΑ ΕΠΡΑΞΑΣ ΕΙΣ ΗΜΑΣ

9 ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΟΣΤΙΣ ΠΙΑΣΗ ΚΑΙ ΡΙΨΗ ΤΑ ΝΗΠΙΑ ΣΟΥ ΕΠΙ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑΝ

Μην βιαζεσαι , θα καταλαβεις γιατι αναφερω τα χωρια αυτα . Συνεχιζω ...

Ἀπ’ τὴν ἐποχὴ τοῦ Ἠσαΐα λοιπὸν ἡ Βαβυλῶνα ἦταν καταραμένη νὰ παραμείνῃ
στὴν ἀφάνεια. Ἡ κατάρα αὐτὴ τοῦ αἰώνιου ἀφανισμοῦ της ἦταν ἡ ἱστορικὴ ἀπάντη-
ση τοῦ “θεοῦ” (ἱερατείου) τῆς Βίβλου σ’ αὐτοὺς ποὺ ἰσοπέδωσαν τὸν ναὸ τῆς λατρείας
του καὶ τὴν ἱερὴ πόλη τῆς Ἱερουσαλήμ. Μὲ τὴν ἀνάδειξή της σὲ ὑπέρλαμπρη παγκό-
σμια πρωτεύουσα ἀπὸ τὸν Ἀλέξανδρο, κάθε ἔννοια ἐκδίκησης καὶ ἀνταπόδοσης θὰ
γινόταν ἱστορικὸς περίγελως.

Νὰ λοιπὸν ἡ ἄλλη πλευρὰ τῶν γεγονότων, ποὺ ποτὲ δὲν φωτίζεται ἀρκετά: «Μετὰ
τὸν τερματισμὸ τοῦ πολέμου (μὲ τοὺς ὀρεσίβιους Κοσσαίους) ὁ Ἀλέξανδρος βάδιζε
πλέον μὲ βραδὺ ρυθμὸ πρὸς τὴν Βαβυλῶνα. Ἐνῷ ἀπεῖχε τριακόσια στάδια ἀπ’ τὴν
Βαβυλῶνα, οἱ λεγόμενοι Χαλδαῖοι, ἀστρολόγοι μὲ μεγάλη φήμη, ποὺ συνήθιζαν νὰ
προλέγουν τὰ μέλλοντα, μὲ ἀρχηγό τους κάποιον Βελεφάντη,8 μηνύσανε στὸν Ἀλέ-
ξανδρο ὅτι προβλέπουν τὸν ἐπικείμενο θάνατό του στὴν Βαβυλῶνα. Πρόσταξαν δὲ
νὰ εἰδοποιήσουν τὸν βασιλιὰ γιὰ τὸν κίνδυνο ποὺ τὸν ἀπειλοῦσε καὶ τὸν συμβούλε-
ψαν μὲ κανένα τρόπο νὰ μὴν εἰσέλθῃ στὴν πόλη. Εἶπαν δὲ πὼς μπορεῖ νὰ διαφύγῃ
τὸν κίνδυνο (τοῦ θανάτου), ἂν ἀναστηλώσῃ τὸν τάφο τοῦ Βήλου, τὸν γκρεμισμένο
ἀπὸ τοὺς Πέρσες, παραιτηθῇ ἀπ’ τὴν εἴσοδό του στὴν Βαβυλῶνα καὶ δεχθῇ νὰ προ-
σπεράσῃ δίπλα ἀπ’ τὴν πόλη.

» Ὅταν ὁ Ἀλέξανδρος ἔμαθε γιὰ τὴν προφητεία τῶν Χαλδαίων, κατεπλάγη καὶ ἀνα-
λογιζόμενος τὴν ὀξύνοια καὶ τὴν φήμη αὐτῶν τῶν ἀνθρώπων ταράχθηκε.9 Τότε ἔστειλε
μὲν στὴν πόλη πολλοὺς ἀπ’ τοὺς φίλους του, ἀλλ’ αὐτὸς ἀλλάζοντας δρόμο παρέκαμψε
τὴν Βαβυλῶνα καὶ στρατοπέδευσε σὲ ἀπόσταση διακοσίων σταδίων ἀπ’ αὐτήν. Τὸ γε-
γονὸς αὐτὸ προκάλεσε γενικὴ κατάπληξη, κι ἀμέσως τὸν ἐπισκέφθηκαν πολλοὶ ἄλλοι
Ἕλληνες καὶ μεταξὺ τῶν φιλοσόφων καὶ ὁ Ἀνάξαρχος. Αὐτοί, ὅταν ἔμαθαν τὴν αἰτία
τοῦ πράγματος, ἐξάντλησαν ὅλη τους τὴν πειστικὴ δύναμη μὲ ἐπιχειρήματα ἀπ’ τὴν φι-
λοσοφία καὶ τὸν μετέπεισαν σὲ τέτοιο βαθμό, ποὺ καταφρόνησε κάθε μαντικὴ τέχνη
καὶ περισσότερο αὐτὴν τῶν περιφήμων Χαλδαίων. Ἔτσι ὁ βασιλιάς, σὰν νὰ ἦταν ψυχι-
κὰ λαβωμένος καὶ θεραπεύθηκε ἀπὸ τοὺς λόγους τῶν φιλοσόφων, εἰσῆλθε τελικὰ μετὰ
δυνάμεως στὴν Βαβυλῶνα» (Διόδ. Σικελιώτης, 17. 112).

Εἶναι γνωστὸ ὅτι σὲ μία στιγμὴ ἐκδίκησης γιὰ τὶς ἀσταμάτητες ἀναίτιες ἐπιδρομὲς τῶν
Περσῶν κατὰ τῶν Ἑλλήνων ὁ Ἀλέξανδρος μὲ τὴν σιωπηρὴ συγκατάθεσή του ἐπέτρεψε
«στὴν Ἀθηναία ἑταίρα Θαΐδα καὶ πλῆθος ἄλλων γυναικῶν νὰ πυρπολήσουν τὴν Περ-
σέπολη, τὴν χιλιόστυλη περσικὴ πρωτεύουσα, τὴν ὁποία ὁ Ἀλέξανδρος χαρακτήριζε
ὡς τὴν πιὸ ἐπικίνδυνη πόλη τῆς Ἀσίας, ἀλλὰ καὶ τὴν πλουσιώτερη πόλη στὸν κόσμο»
(Διόδ. Σικελιώτης, 17.72).

Εἶναι λοιπὸν δυνατὸν κάποιοι, ἔστω ἕνας μικρὸς ἀριθμὸς ἀπ’ τοὺς ἡττημένους Πέρσες,
νὰ μὴν τρέφουν ἄσβεστο κρυφὸ μῖσος καὶ μυστικοὺς ὅρκους ἐκδικήσεων κατὰ τοῦ ἀν-
θρώπου ποὺ ἔγινε ἀφορμὴ νὰ χάσουν τοὺς προσφιλεῖς τους, τὰ σπίτια τους, τὶς ἀμύθητες
περιουσίες τους, τὰ προνόμια καὶ τὴν χλιδὴ τῆς ζωῆς τους;

Στὰ Ἐκβάτανα, λίγο πρὶν τὴν εἴσοδό του στὴν Βαβυλῶνα, ὁ Ἡφαιστίωνας ἐμφανί-
ζει ἐπίμονο πυρετό, ξεφεύγοντας ἀπὸ τὴν ἐπιτήρηση τοῦ γιατροῦ του πίνει ἕνα μεγά-
λο κύπελλο (νερωμένο) κρασὶ καὶ λίγο ἀργότερα πεθαίνει. Ὁ Ἀλέξανδρος θρήνησε
τὸν χαμό του σὰν ἥρωας τραγῳδίας. Χαρακτηριστικὴ εἶναι ἡ ἀπαίτησή του νὰ σβή-
σουν οἱ Χαλδαῖοι τὸ ἄσβεστο ἱερό τους πῦρ πρὸς τιμὴν τοῦ θανόντος.

Ὁ Διόδωρος ὁ Σικελιώτης γράφει πὼς ἀμέσως μετὰ τὴν τριήμερη ταλαιπωρία του
στοὺς βάλτους τῆς Βαβυλῶνας καὶ ἐνῷ ἀκόμα εὐχαριστοῦσε μὲ θυσίες τοὺς θεοὺς γιὰ τὴν
διάσωσή του, «προσεκλήθη ἀπὸ τὸν οἰνοχόο του Μήδιο. Πρὸς τιμὴν τοῦ θανάτου τοῦ
Ἡρακλῆ ἤπιε πολὺ κρασὶ (ἔνδειξη μεγάλης δίψας, ὅπως καὶ στὴν περίπτωση τοῦ Ἡφαι-
στίωνα;). Ξαφνικὰ ἀναστέναξε μὲ δυνατὴ κραυγὴ ἀπὸ ἕναν πόνο ποὺ τὸν διαπέρασε
καὶ ὑποβασταζόμενος ἀπὸ φίλους μεταφέρθηκε στὸ δωμάτιό του. Ὅλοι ἔσπευσαν νὰ
προσφέρουν βοήθεια, τὸ πάθος ὅμως χειροτέρευε. Οἱ γιατροὶ δὲν κατάφεραν νὰ τοῦ
προσφέρουν βοήθεια. Οἱ πόνοι χειροτέρεψαν, καὶ χάνοντας κάθε ἐλπίδα νὰ σωθῇ,
ἔβγαλε τὸ δακτυλίδι του καὶ ἐρωτηθεὶς σὲ ποιόν νὰ τὸ παραδώσουν ἀπάντησε: “Τῷ
κρατίστῳ”. Ἔτσι πέθανε ὁ Ἀλέξανδρος, ἀφοῦ βασίλεψε δώδεκα χρόνια καὶ ἑφτὰ μῆνες
καὶ ἐπιτέλεσε τὰ μεγαλύτερα κατορθώματα ἀπ’ ὅλους τοὺς βασιλεῖς, ὄχι μόνον ἀπ’ αὐ-
τοὺς ποὺ ἔζησαν πρὶν ἀπ’ αὐτὸν ἀλλὰ καὶ ἀπ’ τοὺς μεταγενέστερους μέχρι τῶν ἡμερῶν
μας. Ἐπειδὴ κάποιοι ἱστορικοὶ διαφωνοῦν περὶ (τῆς αἰτίας) τοῦ θανάτου τοῦ Ἀλεξάν-
δρου καὶ ὑποστηρίζουν ὅτι διὰ φαρμάκου θανασίμου αὐτὸς ἐπῆλθε, κρίνομε ἀναγκαῖο
νὰ μὴν παραλείψουμε τὴν ἄποψή τους αὐτήν» (Διόδ. Σικελιώτης, 17.117).

Οἱ Χαλδαῖοι ἱερεῖς ἀποδείχθηκαν πέρα γιὰ πέρα ἀληθινοί. Κατάφεραν νὰ προβλέ-
ψουν καὶ προφανῶς νὰ ἐπιβάλουν τὸν θάνατο τοῦ Ἀλεξάνδρου. Οἱ Ἕλληνες ἄργη-
σαν πολὺ νὰ σκεφτοῦν τὸ ἐνδεχόμενο δηλητηριασμοῦ τοῦ βασιλιᾶ τους: «Τὰ περισσό-
τερα ἀπ’ αὐτὰ κατὰ λέξιν στὶς ἐφημερίδες (τοῦ Ἀλεξάνδρου) ἦταν γραμμένα. Φαρμα-
κείας (δηλητηριασμοῦ) ὑποψία οὐδεὶς εἶχε πάραυτα» (Πλούταρχος, «Ἀλέξανδρος»,
77.1-2).

Δωσε βαση τωρα :

Ὁ Ἀρριανὸς γράφει ὅτι μόνον ὁ Ἀλέξανδρος εἶχε κάποιες ὑποψίες στὴν σωστὴ κατεύ-
θυνση, στὶς ὁποῖες ὅμως κανείς, οὔτε κὰν ἀργότερα, δὲν ἔδωσε ὁποιαδήποτε συνέχεια:
ΔΑΥΛΟΣ/276, Ἰανουάριος 2005 18259
«κάτι ὕποπτο ὑπῆρχε σ’ αὐτὸ ἀπ’ τοὺς Χαλδαίους, οἱ ὁποῖοι ὄχι ἀπὸ μαντεία ἀλλὰ μᾶλ-
λον γιὰ δική τους ὠφέλεια ἐμπόδιζαν τὴν εἴσοδο τοῦ Ἀλεξάνδρου (στὴν Βαβυλῶνα)...
ὁ Ἀλέξανδρος εἶχε κατὰ νοῦ τὴν ἀνοικοδόμηση (τῶν ναῶν καὶ γενικώτερα τῆς Βαβυλῶ-
νας), ὅταν ὅμως αὐτὸς ἀποχώρησε (γιὰ τὴν ἐκστρατεία τῶν Ἰνδιῶν), αὐτοὶ (οἱ ἱερεῖς)
μαλθακῶς (μὲ ἀδιαφορία) ἀνθήψαντο (ἀπέφυγαν) τοῦ ἔργου... καὶ ἐπειδὴ οἱ Χαλδαῖοι
τὰ τοῦ θεοῦ ἐνέμοντο, ὕποπτοι ἦσαν στὸν Ἀλέξανδρο, ὅτι δὲν ἤθελαν νὰ εἰσέλθῃ στὴν
Βαβυλῶνα, γιὰ νὰ μὴ στερηθοῦν οὔτε πρὸς ὀλίγον (λόγῳ τῶν ἐπισκευῶν) τῶν χρημάτων
τὴν ὠφέλεια» (Φλάβιος Ἀριανός, «Ἀλεξάνδρου Ἀναβάσεως», 7.17.1-4).

Οἱ ἱερεῖς τῆς Βαβυλῶνας προσπάθησαν νὰ ἐμποδί-
σουν τὸν Ἀλέξανδρο νὰ μπῇ στὴν πόλη, προβάλλοντας κάθε σκοτεινὴ προφητεία,
(ἐπειδὴ) ἡ ἀνοικοδόμηση τοῦ ναοῦ Ἐσαγίλα καὶ τοῦ πύργου Ἐτεμενάκι δὲν εἶχε γίνει
καὶ τὰ χρήματα ποὺ εἶχαν προβλεφθῆ (ἀπ’ τὸν Ἀλέξανδρο) γιὰ τὸν σκοπὸ αὐτὸν
(πρὶν φύγῃ γιὰ τὴν ἐκστρατεία τῆς Ἰνδίας14), δὲν τὰ διέθεσαν οἱ ἱερεῖς γιὰ τοὺς θεοὺς
ἀλλὰ γιὰ τὴν δική τους τσέπη. Οἱ ἱερεῖς δὲν κατώρθωσαν νὰ πείσουν τὸν Ἀλέξαν-
δρο, κι αὐτὸς μπῆκε στὴν πόλη. Καὶ τότε συνέβη αὐτὸ ποὺ εἶχαν φοβηθῆ οἱ ἱερεῖς, ὁ
κυρίαρχος Ἀλέξανδρος διέταξε τὴν ἔναρξη τῶν ἔργων καὶ τὴν παράδοση τοῦ δέκα-
του τῆς περιουσίας τοῦ ναοῦ στὸ βασιλικὸ ταμεῖο.

Γεμᾶτος ἐνέργεια ὁ Ἀλέξανδρος ἀρχίζει τὶς προετοιμασίες γιὰ νέες μεγάλες ἐπιχει-
ρήσεις. Ἔτσι σχεδιάζει τὸν περίπλου τῆς Ἀραβίας καὶ γιὰ τὸν σκοπὸ αὐτὸν δημιουργεῖ
λιμάνι κοντὰ στὴν Βαβυλῶνα καὶ ναυπηγεῖ ἕναν τεράστιο στόλο ἀπὸ χίλια πλοῖα. Οἱ
ἐργασίες προχωροῦν γρήγορα, καὶ τὴν ἄνοιξη τοῦ 323 π.Χ. διοργανώνονται ἀσκήσεις
μὲ τριήρεις. Ὁ Ἀλέξανδρος ἦταν πολὺ αἰσιόδοξος, ὅμως οἱ χρησμοὶ καὶ τὰ ὡροσκόπια
τῶν ἀστρολόγων προμηνύουν συμφορά» (Petra Eisele, «Βαβυλῶνα», σελ. 344).
Ἂν καὶ ὁ Ἀλέξανδρος ὑπωψιάσθηκε οἰκονομικὰ κίνητρα πίσω ἀπ’ τὴν ἀπόπειρα ἀπο-
μάκρυνσής του ἀπ’ τὴν Βαβυλῶνα, ἐν τούτοις εἶναι βέβαιο ὅτι ὑπῆρχε ἀκόμα ἕνας λόγος
ποὺ δὲν μποροῦσε νὰ τὸν ὑποθέσῃ, κι αὐτὸς ἦταν ὁ σημαντικώτερος: ἡ Βαβυλῶνα ἦταν
καταραμένη !

Ναμαστε λοιπον ! Πανε πανω τωρα και διαβασε ξανα τα χωρια της Π.Δ. που παρεθεσα.

Ὁ Ἀλέξανδρος λοιπόν, αὐτὸς ὁ ἀμετάπειστος Μακεδόνας αὐτοκράτορας, ποὺ ἤθελε
τὴν Βαβυλῶνα πρωτεύουσα τῆς αὐτοκρατορίας του, ἔπρεπε νὰ πεθάνῃ τώρα , πρὶν προ-
λάβῃ νὰ ἀνοικοδομήσῃ τὴν καταραμένη Βαβυλῶνα, τὴν μοναδικὴ πόλη τῆς ἱστορίας ποὺ
χρεώθηκε τὴν ἕως ἐδάφους συντριβὴ τῆς Σιών, τῆς ἱερῆς πόλης τοῦ Γιαχβέ.

Καταλαβες τιποτα ; Ελπιζω τουλαχιστον να προσπαθησεις . Με εναν αστεϊσμο σου σου παρεδωσα μια εκδοχη που δεν μπορεις να μην την λαβεις υπ΄ψιν σου . Δεν μπορεις να αποκλεισεις και αυτο το ενδεχομενο ... ή μπορεις ;

Αν σε ενδιαφερει εδω θα βρεις περισσοτερα .

Να΄σαι καλα !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 13:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βασικα ξεχασαμε τον μεγαλυτερο στρατηλατη που υπηρχε ποτε στη γη.
Ξερετε ποιον?
Ο ιδιος ο Χριστος.Νικησε καποιον που δεν εχει κερδισει κανεις αλλος.
Τον Θανατο.
Εσωσε τις ψυχες των ανθρωπων παιρνοντας τις αμαρτιες τους στην σταυρωση του.

Επιτελους πια ! Μην ευτελιζεις το παρων θεμα MIXAHL32 .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 14:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ὁ Ἀλέξανδρος λοιπόν, αὐτὸς ὁ ἀμετάπειστος Μακεδόνας αὐτοκράτορας, ποὺ ἤθελε
τὴν Βαβυλῶνα πρωτεύουσα τῆς αὐτοκρατορίας του, ἔπρεπε νὰ πεθάνῃ τώρα , πρὶν προ-
λάβῃ νὰ ἀνοικοδομήσῃ τὴν καταραμένη Βαβυλῶνα, τὴν μοναδικὴ πόλη τῆς ἱστορίας ποὺ
χρεώθηκε τὴν ἕως ἐδάφους συντριβὴ τῆς Σιών, τῆς ἱερῆς πόλης τοῦ Γιαχβέ.

Καταλαβες τιποτα ; Ελπιζω τουλαχιστον να προσπαθησεις . Με εναν αστεϊσμο σου σου παρεδωσα μια εκδοχη που δεν μπορεις να μην την λαβεις υπ΄ψιν σου . Δεν μπορεις να αποκλεισεις και αυτο το ενδεχομενο ... ή μπορεις ;



-Περιμένω σε αυτήν την ερώτησή σου φίλτατε και τη στηγμή, μάλιστα που οι τόνοι έχουν επανέλθει σε γόνιμο διάλογο, να μου απαντήσεις εσύ εάν χρειαζόταν να τον φονεύσουν πορκειμένου να επαληθευτούν οι γραφές και να μην.......όπως γράφεις......<< Μὲ τὴν ἀνάδειξή της σὲ ὑπέρλαμπρη παγκόσμια πρωτεύουσα ἀπὸ τὸν Ἀλέξανδρο, κάθε ἔννοια ἐκδίκησης καὶ ἀνταπόδοσης θὰ γινόταν ἱστορικὸς περίγελως.>>
-Προφήτης Δανιήλ 10-11.....Ο άγγελος συνέχισε:<<Και τώρα, το μήνυμα που έχω να σου αναγγείλω είναι αληθινό:Τρεις ακόμη βασιλιάδες θα βασιλέψουν στους Πέρσες κι ένας τέταρτος θα πολυτίσει περισότερο απ΄όλους τους προηγούμενους. Κι αφού γίνει δυνατός με τον πλούτο του, θα ξεσηκώσει τους πάντες εναντίον του βασιλείου των Ελλήνων. Τότε όμως θα εμφανιστεί ένας γενναίος Έλληνας βασιλιάς που θα εξουσιάζει με μεγάλη δύναμη και θα πραγματοποιήσει όλα τα σχέδιά του. Αλλά πάνω στο κορύφωμα της δύναμής του το βασίλειό του θα συντρηφθεί και θα διαμοιραστεί στους τέσσερις ανέμους του ουρανού και όχι στους απογόνους του. Κανένας όμως δε θα έχει την εξουσία που είχε αυτός, γιατί η βασιλεία του θα ξεριζωθεί και θα μοιρατεί σε άλλους εκτός από τους απογόνους του.
-Ακόμη σε πολλά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης βλέπουμε συνεχείς εναλλαγές στις αποφάσεις του Θεού.
-Ένα παράδειγμα <<Έρχονται μέρες>> λέει ο Κύριος, <<που θα κάνω καινούρια διαθήκη με το λαό του Ισραήλ και του Ιούδα>>.....
-Παράλληλα πολλές φορές υποσχόταν καταστροφή της Ιερουσαλήμ και άλλοτε δόξα. Δε θέλω όμως να σταθείς σε αυτά, θέλω στην προφητεία για τον Αλέξανδρο, θα με βοηθήσει να καταλάβω τις διαθέσεις σου, γιατί ακόμη είναι λίγο θολό το τοπίο.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 15:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,
τα εισαγωγικά δεν ήταν "καρφί" δικό μου ας πούμε σε κάποια προσωπικότητα. Ήταν απλά κάποιος χαρακτηρισμός από τους πολλούς και διάφορους που έχουν αποδωδεί κατά καιρούς σε διάφορους αναμβισφήτητα μεγάλους στρατηλάτες του παρελθόντος. Και ενοούσα ότι ο συγκεκριμένος χαρακτηρισμός δίκαια ή άδικα δεν έχει αποδωθεί ποτέ στο Λεωνίδα. Ενοούσα κατ' επέκταση ότι τα κινητρά του δεν αμφισβητήθηκαν ποτέ από κανένα ίσως γιατί υπήρξαν πιο καθαρά κι από κρυστάλλινο νερό.
Νομίζω ότι ίσως πίστεψες ότι κατά βάθος σκεπτόμουν τον Μέγα Αλέξανδρο όμως ο χαρακτηρισμός "ψώνιο" έχει αποδωθεί εξίσου και ίσως σε μεγαλύτερο βαθμό και στον Ναπολέοντα και στον φονιά των λάων τον Χίτλερ. Αυτός ο τελευταίος δε υπήρξε αναμφισβήτητα το πιο άρρωστο ψώνιο πού πέρασε ποτέ από τη γη.

Φίλε Macedon,έχεις δίκιο για την ορολογία του θέματος.Άλλο στρατηγός κι άλλο στρατηλάτης. Πράγματι δεν υπήρξε μεγαλύτερος στρατηλάτης από τον Μέγα Αλέξανδρο και κατά τη δική μου ταπεινή άποψη. Θα το αιτιολογήσω.
Εμπνεόταν από μια τεράστια ιδέα ξεκινώντας για το απίστευτο ταξίδι του. Και βέβαια σε αυτό συνέβαλλε η απίστευτα μικρή του ηλικία. Ήταν ένας ταλαντούχος και ζωηρός πιτσιρικάς με τεράστια για την εποχή του μόρφωση και κουλτούρα. Ήταν πολύ διαβασμένος και η ευφυία ήταν φυσικό προσόν του. Πανέξυπνος και αεικίνητος. Δεν μπορούσε να σταθεί για λεπτό πουθενά.

Εκρηκτικό μείγμα χαρακτήρα για άνθρωπο ο οποίος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή. Πήρε λοιπόν τους απίστευτους Μακεδόνες του και ξεχύθηκε στην τεράστια και άγνωστη Ασία. Σε ένα ταξίδι θαυμαστό που αν δεν είχαμε τις χιλιάδες ιστορικές αποδείξεις θα το θεωρούσαμε μύθο. Εκεί λοιπόν, ξεδίπλωσε όλα του τα χαρίσματα και όλες του τις ικανότητες. Απίστευτη στρατηγική απέναντι σε στρατούς κι απέναντι σε άγνωστες κλιματολογικές συνθήκες. Απέναντι σε άγνωστη μορφολογία εδάφους. Αντιμετώπιζε κάθε φορά το πρόβλημα με την ευφύϊα και την άψογη παράθεση των στρατηγικών χαρισμάτων του.
Δεν έδινε απλά μάχες που τις κέρδιζε αλλά φρόντιζε να είναι γνωστές και στην αιωνιότητα διαφυλάσοντάς τες και πολιτισμικά, παραθέτοντας την ισχυρότατη κουλτούρα του. Κι όλα αυτά τα οργάνωνε με ένα απίστευτο λογισμικό πολλών terabytes το οποίο φυλλασόταν μέσα στον απίστευτο εγκέφαλό του.
Ένα παγκόσμιο φαινόμενο. Οι στρατηγικές του τακτικές διδάσκονται ακόμα και σήμερα στις σχολές πολέμου όλου του κόσμου. Ο σχεδιασμός τους και η εκτελεσή τους είχαν τέτοια αρτιότητα που κανείς δεν μπόρεσε να αντισταθεί στο πέρασμα αυτής της θεϊκής στρατιάς των Μακεδόνων. Βέβαια και οι Μακεδόνες που είχε μαζί του ήταν ανάλογης αξίας για να κατοχυρώνει τέτοιες νίκες.
Άξιοι, μορφωμένοι και χαρισματικοί στρατηγοί τον συνόδεψαν και τον κάλυψαν σε όλες του τις κινήσεις.
Δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες για το σχεδιασμό καιτη στρατηγική των πολλών μαχών του γιατί είναι άστοχο μια που τα γνωρίζει όλος ο κόσμος μέσα από την κληρονομιά των γραπτών που έχουν αφεθεί από τους "δημοσιογράφους" της εποχής.
Έχω μια ερώτηση. Αληθεύει ότι όταν κέρδισε και την μάχη στις Ινδίες και υπέταξε τον Ινδό Βασιλιά στη συνέχεια του χάρισε το βασίλειό του απλά?
Στο σημείο αυτό δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω και να το μελετήσω περαιτέρω και γι αυτό σας παρακαλώ να μου δώσετε αυτή την πληροφορία.

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2008, 18:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ναι από ότι έχω διαβάσει! Εξάλου θα ήταν ανόητο να μη το κάνει γιατί δεν είχε τη δυνατότητα να το κρατήσει, κι ο Αλέξανδρος σε θέματα ευφυίας ήταν το κάτι άλλο.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2026367
Maintained by Digital Alchemy