ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΡΑΤΗΛΑΤΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 05:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Έχω μια ερώτηση. Αληθεύει ότι όταν κέρδισε και την μάχη στις Ινδίες και υπέταξε τον Ινδό Βασιλιά στη συνέχεια του χάρισε το βασίλειό του απλά?

Όταν ο Αλέξανδρος βρισκόταν στις Ινδίες, υπήρχαν 118 χωριστά βασίλεια. Με την ευκαιρία να πούμε πως η Ινδία που διέσχισε ο Αλέξανδρος ήταν το ανατολικό τμήμα του Αφγανιστάν και το Πακιστάν, γνωστή με το όνομα "πρόσω Ινδία" στους Ελληνες.

Αναφέρονται δύο περιπτώσεις παρόμοιας ενέργειας. Η μία, αφορά την Κλέοφη, τη βασίλισσα των Ασσακηδών που ο Αλέξανδρος υποτίθεται ότι της χάρισε το βασίλειο που είχε, μετά τη νίκη του εναντίον του στρατού της στα Μάσσαγα. Αυτό όμως το περιστατικό αναφέρεται μόνον από τους Ρωμαίους ιστορικούς (Κούρτιο, Ιουστίνο) και είναι παντελώς άγνωστο στους Ελληνες όπως και το περιστατικό πως η βασίλισσα γέννησε ένα αγόρι που το ονόμασε "Αλέξανδρο", υπονοώντας (ο Κούρτιος) ή δηλώνοντάς το (ο Ιουστίνος) πως ο Αλέξανδρος κοιμήθηκε μαζί της και γι'αυτό της χάρισε το βασίλειό της.

Οι ιστορικοί δεν θεωρούν το περιστατικό αυτό αληθές. Ενδεικτικά, στο πολύ σημαντικό του έργο του J.W. McRindle "Η εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην Ινδία " (εκδ. Westminster 1896), όπου περιγράφεται η εκστρατεία μέσα από τις καταγραφές του Αρριανού, Κούρτιου, Διοδώρου, Πλουτάρχου και Ιουστίνου αναφέρεται αυτό το περιστατικό σε μια υποσημείωση με την επισήμανση πως μάλλον αποτελεί ρωμαϊκή προσθήκη. Την ίδια άποψη έχει και ο Vincent Smith στο έργο του "Iστορία της Ινδίας, από το 600 π.χ. μέχρι την εκστρατεία του Μωάμεθ" (Oxford, 1904), ο οποίος μάλιστα λέει ευθέως πως το περιστατικό αυτό ήταν μεταγενέστερη προσθήκη ("embolimon") του Κούρτιου και του Ιουστίνου.

Αντίθετα, αυτό που έχει καταγραφεί απ'όλους είναι η συμπεριφορά του Αλέξανδρου προς το βασιλιά Πώρο μετά τη μάχη του ποταμού Υδάσπη, όπου ο Αλέξανδρος είχε να αντιμετωπίσει, εκτός των άλλων, και 200-300 ελέφαντες. Ο Αλέξανδρος εντυπωσιάστηκε τόσο από τις στρατηγικές ικανότητες του βασιλιά όσο και από το θάρρος του (δεν εγκατέλειψε το πεδίο της μάχης μετά την καταστροφή του στρατού του, όπως έκανε ο Δαρείος, παρά μόνον όταν τραυματίστηκε). Σύμφωνα με τον Πλούταρχο, μετά την αιχμαλώτιση του Πώρου, όταν αυτός ερωτήθηκε από τον Αλεξάνδρου πώς θέλει να του συμπεριφερθεί, απάντησε "βασιλικά". Ο Αλέξανδρος τον έκανε ηγεμόνα όχι μόνο του βασιλείου που είχε αλλά πολύ μεγαλύτερου, δίνοντάς του πέντε έθνη, 5.000 αξιόλογες πόλεις και χωριά από τους Ινδούς που υπέταξε αργότερα ("Ου μόνον ουν αφήκεν αυτόν άρχειν ως εβασίλευε σατράπην καλούμενον, αλλά και προσέθηκε χώραν και τους αυτονόμους καταστρεψάμενος, εν ή πεντεκαίδεκα μεν έθνη, πόλεις δε πεντακισχιλίας αξιολόγους, κώμας δε πάμπολλας είναί φασιν") (Πλουτάρχου "Αλέξανδρος", κεφάλαιο 60)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 07:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα φτάσει μέχρι τη μάχη του Υδάσπη αλλά κάπου εκεί το έχασα. Ο κρίκος που μου έλειπε ήταν η συμπεριφορά του Μέγα Αλέξανδρου στον ηττημένο Βασιλιά Πώρο. Οπότε και αληθεύει ότι ουσιαστικά του χάρισε πάλι το βασιλειό του και με το παραπάνω.

Αθάνατο Ελληνικό φιλότιμο!

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 10:00:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το παράδειγμα του Πώρου, κάποιες σκέψεις που μου περνούν από το μυαλό για την συμπεριφορά του Αλέξανδρου απέναντι του, είναι η ελληνική παιδεία που υπήρχε ακόμη και σε περιπτώσεις πολέμου.
Κι από την Ιλιάδα ακόμη του Ομήρου έχουμε περιπτώσεις μεγαλοψυχίας ενός ηγεμόνα ή έστω ενός επιφανούς ανδρός σε κάποιον άλλον.
Ήταν θέμα περηφάνειας και τιμής για τους ίδιους το να φερθούν με μεγαλοψυχία απέναντι σε έναν γενναίο αντίπαλο.

Πέρα από αυτό, η αυτοκρατορία του Αλέξανδρου είχε αρχίσει να γίνεται αχανής σε έκταση κι όσο μεγαλύτερη είναι, τόσο πιο ευάλωτη μπορεί να γίνει σε γειτονικούς λαούς.
Δεν έχει λοιπόν νόημα το να καταφέρεις να δημιουργήσεις μια μεγάλη κι επιβλητική αυτοκρατορία, θα πρέπει να είσαι και σε θέση να υπερασπιστείς τα ήδη κεκτημένα.
Η στάση λοιπόν του Αλέξανδρου προς τον Πώρο μπορεί να είχε και μια τέτοια σκοπιμότητα, τη μορφή μιας συμμαχίας μεταξύ τους ή την επιθυμία του πρώτου για παροχή βοήθειας ή "κάλυψης" από τον δεύτερο για τις περαιτέρω κατακτήσεις του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 20:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,
τα εισαγωγικά δεν ήταν "καρφί" δικό μου ....
Ο.κ. εισαι σαφης αγαπητη ΑΡΧΑΓΓΕΛΕ
quote:
Έχω μια ερώτηση. Αληθεύει ότι όταν κέρδισε και την μάχη στις Ινδίες και υπέταξε τον Ινδό Βασιλιά στη συνέχεια του χάρισε το βασίλειό του απλά?

Χμ... Αληθευει οτι νικησε το Ινδο βασιλια Πωρο στη μαχη του Υδασπη (μαλιστα σε εκεινη την μαχη εχασε και το αλογο του τον Βουκεβαλα - στην μνημη του οποιου αργοτερα εχτισε την πολη Βουκεφαλεια ) .

Οπως πολυ σωστα αναφερει ο φιλος (και δασκαλος) macedon , o Πωρος αποχωρησε απο την μαχη αιμοφυρτος .Ο Αλεξανδρος εστειλε τον Ταξιλη να τον μλησει και να τον προστατευσει , επειδη ειχε θαυμασει την γενναιοτητα του και το παραστημα του . Οταν ομως ο Ταξιλης τον πλησιασε ο Πωρος εριξε ενα ακοντιο εναντιων του με συνεπεια ο Ταξιλης να φυγει καλπαζοντας . Μετα απο πολλους αλλους απεσταλμενους που απετυχαν να συναντησουν τον Πωρο ο Αλεξανδρος εστειλε τον φιλο του Πωρου , τον Μεροη . Ο Μεροης μετεφερε τις προτασεις του Μακεδονα στρατηλατη . Αφου τον ακουσε ο Πωρος ζητησε να τον οδηγησουν ενωπιον του Αλεξανδρου . Οταν λοιπον (κατα το Αρριανο) οδηγηθηκε εμπρος του ο Πωρος ,τον ρωτησε ο Αλεξανδρος πως ηθελε να τον συμπεριφερθει -να τον μεταχειριστει, ο Πωρος απαντησε :Βασιλικως μοι χρησαι ω Αλεξανδρε . Λεει λοιπον ο Αλεξανδρος :"αυτο θα το κανω για την δικη μου φημη , εσυ ζητα μου οτι θελεις" . "Το εκανα " απαντησε ο Πωρος ! Αυτη η υπερηφανεια του Πωρου και η στρατηγικη του δυνοτητα ηταν που εντυπωσιασαν το Μακεδονα στρατηλατη ωστε μετα απο αυτο του επετρεψε να ασκει την εξουσια του οχι μονο στην περιοχη που βασιλευε , μα και σε αλλες γειτονικες περιοχες ,υπο τον ορο βεβαια να του ειναι πιστος ( ή πιθανον συμμαχος ).

Φιλε macedon , το σημαντικο κατ΄εμε ,στην αφηγηση του Πλουταρχου ( μιας και αναφερεσαι σ΄αυτον) ειναι στο σημειο που τον ξαναρωτα ο Αλεξανδρος αν θελει κατι αλλο : προσπυθομένου δὲ μή τι καὶ ἄλλο λέγει, "πάντ’" εἶπεν "ἔνεστιν ἐν τῷ βασιλικῶς".

Νομιζω λοιπον πως αυτο το σημειο επαιξε καθοριστικο ρολο στην μετεπειτα αποφαση του αποφαση του .

Δεν πιστευω λοιπον πως χαρισε τιποτα .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 21:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

MIXAHL32

Καλα εκανε και προχωρησε μεχρι ινδιες.Αν δεν πεθαινε θα χε παρει και την κινα.


Δεν το νομίζω. Οχι γιατί ήταν ανίκητοι οι Κινέζοι των οποίων άλλωστε τα Βασίλεια είχαν καταφύγει σε συνεχείς σπαρακτικές εμφύλιες συγκρουσεις την εποχή που ο Αλέξανδρος κυριαρχούσε στην Ασία, αλλά γιατί τα ίδια τα σχέδιά του είχαν στραφεί προς τη δύση. Αφού επέστρεψε στη Βαβυλώνα προετοίμαζε νέες εκστρατείες στην Αραβία ενώ επόμενοι στόχοι του ήταν η Βόρεια Αφρική και πιθανόν η Ιταλία. Κάτι απόλυτα λογικό αν σκεφτούμε ότι εκείνη την περίοδο αν υπήρχε κάποιος μελλοντικός σοβαρός κίνδυνος για την αυτοκρατορία του Αλέξανδρου θα προερχόταν είτε από την Καρχηδόνα που γνώριζε ραγδαία ανάπτυξη(οικονομική, ναυτική και στρατιωτική), είτε από τους Ρωμαίους που είχαν αρχίσει να εδραιώνουν την κυριαρχία τους στην κενtρική και βόρεια Ιταλία απειλώντας έτσι και τους Ελληνες στο νότο.

Ποιοι Κινέζοι και ποιοι Αϊνού? Προς δυσμας θα παιζόταν το παιχνίδι και το είχε καταλάβει έγκαιρα ο Αλεξάντερ(άλλο ένα δείγμα της στρατηγικής προνοητικότητάς του)...αλλά τον πρόλαβε ο θάνατος...

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 00:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Περιμένω σε αυτήν την ερώτησή σου φίλτατε και τη στηγμή, μάλιστα που οι τόνοι έχουν επανέλθει σε γόνιμο διάλογο, να μου απαντήσεις εσύ εάν χρειαζόταν να τον φονεύσουν πορκειμένου να επαληθευτούν οι γραφές και να μην.......όπως γράφεις......<< Μὲ τὴν ἀνάδειξή της σὲ ὑπέρλαμπρη παγκόσμια πρωτεύουσα ἀπὸ τὸν Ἀλέξανδρο, κάθε ἔννοια ἐκδίκησης καὶ ἀνταπόδοσης θὰ γινόταν ἱστορικὸς περίγελως.>>
Εγω τους εχω ικανους για ολα ! Εσυ ;
quote:
Ακόμη σε πολλά σημεία της Παλαιάς Διαθήκης βλέπουμε συνεχείς εναλλαγές στις αποφάσεις του Θεού.

Μην μιλας για θεους σ΄εμενα . Αυτο το παραμυθι περι θεων δεν εχει θεση στο μυαλο μου .
quote:
Παράλληλα πολλές φορές υποσχόταν καταστροφή της Ιερουσαλήμ και άλλοτε δόξα.
Βλεπεις λοιπον ! Τι να υποθεσω ; Ο πανσοφος θεος κανει λαθη ή ξεχναει τι ειπε πριν ή απλα γουσταρισε να αλλαξει γνωμη ; Ασε λοιπον τα περι θεου αν θελεις να μιλησουμε σοβαρα . Θεος υπο την εννοια που λες ουτε υπηρξε ουτε ποτε θα υπαρξει ... ειναι πεποιθηση μου .
quote:
Δε θέλω όμως να σταθείς σε αυτά, θέλω στην προφητεία για τον Αλέξανδρο, θα με βοηθήσει να καταλάβω τις διαθέσεις σου, γιατί ακόμη είναι λίγο θολό το τοπίο.
Μα αγαπητε ειμαι σαφης ! Σου ανεφερα μια εκδοχη για τον θανατο του Μεγα Αλεξανδρου . Μια απο της πολλες . Εγω οπως ειπα δεν αποκλειω αυτο το ενδεχομενο . Εσυ ;

Αλλωστε μονο απο την Π.Διαθηκη βλεπουμε τι ειναι ικανοι να κανουν !

Μαλιστα πριν λιγες μερες εμαθα κατι συγκλονιστικο ! Επιχειρειτε η ποινικοποιηση της αρνησης του ολοκαυτωματος ! Το ξερατε ;


Ηδη σε 10 από τις 27 χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ενωσης απαγορεύεται η άρνηση του Ολοκαυτώματος και οι αρνητές αντιμετωπίζουν ποινή φυλάκισης έως και 10 χρόνια. Προλαμβάνοντας τις όποιες αντιδράσεις από κράτη-μέλη, κύκλοι της Κομισιόν υποστηρίζουν ότι το σχέδιο νόμου που προωθεί η Γερμανία θα είναι άρτια δομημένο, ώστε να μην παραποιούνται ιστορικά στοιχεία της ναζιστικής περιόδου.

Ποια είναι η μέγιστη ποινή φυλάκισης για την άρνηση του Ολοκαυτώματος:
Αυστρία: 10 χρόνια, Λιθουανία: 10 χρόνια, Γερμανία: 5 χρόνια, Ρουμανία: 5 χρόνια, Σλοβακία: 3 χρόνια, Πολωνία: 3 χρόνια, Τσεχία: 2 χρόνια, Γαλλία: 2 χρόνια, Βέλγιο: 1 χρόνος, Ισπανία: δεν καθορίζεται ανώτατο όριο.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 16/01/2007


Παρτε μια γευση απο δω. Ατιμη φαρα φιλεεεεεε !

Φιλε Κωστα αυτο αφορα εσενα ως εκπαιδευτικο ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΝΗΜΗΣ
ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ
Προτάσεις για εκπαιδευτικούς

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 03:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα την ευκαιρία να διαβάσω το βιβλίο του Harwood στη δεκαετία του '80, όταν πρωτοκυκλοφόρησε στα ελληνικά. Ομολογώ ότι με προβλημάτισε και ενίσχυσε τις αμφιβολίες μου για το θέμα του "ολοκαυτώματος", τουλάχιστον αυτού που υποτίθεται ότι έγινε επί των Εβραίων και με τον τρόπο και τις μεθόδους που περιγράφονται και που πολλές φορές αντίκεινται στην κοινή λογική.

Πολλές επίσης πτυχές εκείνης της ιστορικής περιόδου παραμένουν παραδόξως στο σκοτάδι (όπως π.χ. η προσπάθεια επίλυσης του προβλήματος της πατρίδας των Εβραίων μεταξύ Χίτλερ και Τσάμπερλεν), ίσως γιατί δεν εξυπηρετούν τις καταστάσεις που πρέπει να επιβληθούν. Γνωρίζουμε όλοι για τη μάχη του Στάλιγκραντ αλλά ελάχιστοι γνωρίζουν το τι έγινε π.χ. στη μάχη του Βερολίνου (όπως τουλάχιστον τα περιγράφει ο Θεόδωρος Μανιάτης στο ομότιτλο βιβλίο του). Γνωρίζουμε πολύ καλά για τα στρατόπεδα συγκέντρωσης (τα οποία να σημειώσουμε ότι παρέμειναν επί δεκαετία κλειστά μετά τον πόλεμο στις ανατολικές χώρες) αλλά δεν γνωρίζουμε π.χ. για τις δοκιμές της βόμβας φωσφόρου που έγιναν στη Δρέσδη επί του άμαχου πληθυσμού.

Δεν θα υπεισέλθω σε λεπτομέρειες για το πώς και γιατί έγινε κατά τη γνώμη μου, αλλά να σε ενημερώσω φίλε Αδιάβαστε πως η άρνηση του "ολοκαυτώματος" ήταν ήδη ποινικοποιημένη στη Γερμανία ήδη από τη δεκαετία του 70 και κάμποσοι συνταξιούχοι έχασαν τη σύνταξή τους, μετά από δήλωσή τους ότι πρόκειται για παραμύθι. Η Γερμανία ζεί με το σύμπλεγμα του Ναζισμού, το οποίο θέλει να "ξορκίσει" με τα γνωστά μέτρα που περιγράφεις.

Η δε κοινή λογική λέει πως ένα γεγονός δε χρειάζεται να το προπαγανδίζεις συνεχώς. Είναι γνωστό γιατί έγινε. Ενα παραμύθι όμως, χρειάζεται συνεχή προβολή ώστε να γίνει πιστευτό ως γεγονός. Και αν μετά από 60 χρόνια υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που το αμφισβητούν, τότε καταφεύγεις στην πειθώ διά της βίας.

Φαινόμενα των καιρών.

Υ.Γ. Ευχαριστώ για το link. Ελπίζω να έχω βγει στη σύνταξη ή να έχω πεθάνει όταν θα φτάσει ο καιρός να γιορτάζεται στα ελληνικά σχολεία όπως η 25η Μαρτίου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 09:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Oι Ρώσοι νεκροί ήσαν αριθμητικά πολλοί περισσότεροι από τους Εβραίους!
-Και αν δεν κάνω λάθος οι Έλληνες αναλογικά του πληθυσμού μας ερχόμαστε στην πρώτη θέση.
quote:
Μην μιλας για θεους σ΄εμενα . Αυτο το παραμυθι περι θεων δεν εχει θεση στο μυαλο μου

-Μα εσύ επικαλέστηκες τη θρησκεία, προκειμένου να πεις ότι για όλα τους είχες ικανούς! Κατ' εσένα δηλαδή ο δηλητιριασμός του Αλεξάνδρου το πιο πιθανό είναι να έγινε προκειμένου να επαληθευτούν οι γραφές και να μη γίνειπρωτεύουσα της αυτοκρατορίας η Βαβυλώνα!
-Κατ' εμέ το πιο πιθανών, από το περιβάλλον του λόγω εξάντλησης κάθε έννοιας ανθρωπίνων ορίων.
-Δικαίωμά σού!
-Δικαίωμά μου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Edited by - europaios2 on 05/02/2008 09:18:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 16:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Μα εσύ επικαλέστηκες τη θρησκεία, προκειμένου να πεις ότι για όλα τους είχες ικανούς! Κατ' εσένα δηλαδή ο δηλητιριασμός του Αλεξάνδρου το πιο πιθανό είναι να έγινε προκειμένου να επαληθευτούν οι γραφές και να μη γίνειπρωτεύουσα της αυτοκρατορίας η Βαβυλώνα!

Εγω αγαπητε μου σου παρεδωσα μια εκδοχη που "παιζει" . Μαλιστα εδωσα και μια απο τις πηγες . Ειναι μια εκδοχη , η οποια δεν μπορει να περασει απορατηρητη . Αν θελεις την δικη μου αποψη , σου λεω οτι δεν εχω εξαγαγει ασφαλη συμπερασματα για τα αιτια του θανατου , του μεγαλου μακεδονα στρατηλατη.
quote:
-Κατ' εμέ το πιο πιθανών, από το περιβάλλον του λόγω εξάντλησης κάθε έννοιας ανθρωπίνων ορίων.

Αποψη σου . Η οποια στην ( δικη μου ) καταταξη των πιθανων εκδοχων δεσποζει ως .... ουραγος . Δεν παυει ομως να ειναι μια αποψη και ως τετοια , ως οφειλω , την σεβομαι .

Τα στοιχεια που υπαρχουν δεν τεκμηριωνουν καμια εκδοχη με ασφαλεια .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 16:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...τότε καταφεύγεις στην πειθώ διά της βίας...

.... για τον φοβο των Ιουδαιων ...

"" Ντέιβιντ Ιρβινγκ , γεννημένος στο Εσεξ της Αγγλίας το 1938....

Το πρώτο του βιβλίο «H καταστροφή της Δρέσδης», με θέμα τους συμμαχικούς βομβαρδισμούς που ισοπέδωσαν τη γερμανική πόλη, εκδόθηκε το 1963 και έγινε διεθνές μπεστ σέλερ. Εκτοτε έχει γράψει πάνω από 30 βιβλία με θέμα τον B’ Παγκόσμιο Πόλεμο.
Οι διασυνδέσεις του τον έφεραν σε επαφή με κάποιους επιζώντες του εσώτερου κύκλου του Χίτλερ, οι οποίοι είδαν στο πρόσωπο του Ιρβινγκ έναν ομοϊδεάτη και άρχισαν να του χαρίζουν ημερολόγια και άλλο υλικό. Έτσι ο Ιρβινγκ μπόρεσε να γράψει τις βιογραφίες αρκετών προσώπων των ανώτατων κλιμακίων της ναζιστικής ηγεσίας, όπως του στρατάρχη Ερβιν Ρόμελ. Το 1977 εξέδωσε το πρώτο μέρος της βιογραφίας του Χίτλερ («Ο πόλεμος του Χίτλερ»), με το δεύτερο μέρος να ολοκληρώνεται το 1978. Στο βιβλίο αυτό υποστηρίζει ότι ο Χίτλερ έμαθε μόλις τον Οκτώβριο του 1943 για την Τελική Λύση, εμπνευστής και αρχιτέκτονας της οποίας (πάντα σύμφωνα με τον Ιρβινγκ) ήταν ο Χάινριχ Χίμλερ.

Ο Ιρβινγκ συνελήφθη στις 11 Νοεμβρίου 2005 στη Νότια Αυστρία καθώς εκκρεμούσε ένταλμα εναντίον του από το 1989· ήδη γερμανικό δικαστήριο του είχε επιδικάσει πρόστιμο 5.000 ευρώ το 1992 επειδή επέμεινε ότι «δεν έχει δει ούτε μία απόδειξη» για την ύπαρξη της Τελικής Λύσης. Εγκαλούμενος για δύο διαλέξεις που είχε δώσει το 1989 στην Αυστρία - είχε χαρακτηρίσει τους θαλάμους αερίων του Αουσβιτς και τον θάνατο έξι εκατομμυρίων εβραίων «παραμύθια».
Το δικαστήριο του επέβαλε ποινή τριετούς φυλάκισης, απόφαση που σοκάρισε τον Ιρβινγκ, ο οποίος άσκησε έφεση. Έφεση άσκησαν παρομοίως και οι κατήγοροι, ζητώντας αύξηση της ποινής.""

Νεα μορφη φασισμου ... πολυ σωστα ειπες φιλε macedon , φαινομενα των καιρων !


quote:
Ελπίζω να έχω βγει στη σύνταξη ή να έχω πεθάνει όταν θα φτάσει ο καιρός να γιορτάζεται στα ελληνικά σχολεία όπως η 25η Μαρτίου.

Ανατριχιαστικο και σαν σκεψη , ας τ΄απευχηθουμε ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 23:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, το μόνο που λείπει απ' τις προτάσεις προς τους εκπαιδευτικούς, στο λινκ, είναι οι ποινές για όσους δεν τις εφαρμόσουν με ζήλο.

Ίσως έρθει αργότερα αυτό...

Όντως, φαινόμενα των καιρών.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 10:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με οποιαδήποτε κριτήρια ορισμού των εννοιών "μεγαλύτερος" και "στρατηλάτης", ο Αδόλφος δεν θα πρέπει να λείπει από το τοπ-τεν, μαζί φυσικά με Μ. Αλέξανδρο, Τξέκινγκς Χαν, Ιούλιο Καίσαρα, Μ. Ναπολέοντα, κλπ κλπ

Στο κάτω-κάτω τα έβαλε με όλο τον κόσμο κι αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσει η ιστορία κάποια στιγμή.

Εκτός κι αν ορίζουμε "μεγαλύτερο στρατηλάτη" αυτόν που είτε υπερασπίστηκε, είτε στην καλύτερη, δεν έθειξε τα συμφέροντα των κατοίκων της Ελλάδας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 16:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο κάτω-κάτω τα έβαλε με όλο τον κόσμο κι αυτό πρέπει να του το αναγνωρίσει η ιστορία κάποια στιγμή.


Εκ του ασφαλους ομως . Αμφιβαλλω αν εριξε εστω και μια σφαιρα σε πεδιο μαχης . Ουτε καν στο top hundred δεν τον τοποθετω !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 19:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, το αστείο με τον Αδόλφο είναι ότι στα χαρτιά είναι τέλειος.
Η αλήθεια είναι ότι έχει πολεμήσει και μάλιστα έχει παρασημοφορηθεί στον Α΄παγκόσμιο πόλεμο σαν δεκανέας.
Φυσικά ήταν φανατικός της υγιεινής διατροφής, εχθρός του καπνίσματος και του αλκοόλ και πολύ "politically correct" τύπος.

Αν η ερώτηση πάντως είναι ποιά ιστορική προσωπικότητα έδειξε τον μεγαλύτερο ηρωισμό στο πεδίο της μάχης, η απάντηση μάλλον δεν βρίσκεται ανάμεσα στους "στρατηλάτες" ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 20:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ, διάβασα κάποτε ένα έργο του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ (πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι τίτλο), στο οποίο ισχυριζόταν ότι ο Χίτλερ, που όντως ήταν δεκανέας στον Α' Π.Π. μυξόκλαιγε, μέσα σ' ένα τραίνο που τον πήγαινε στα μετόπισθεν, επειδή είχε τραυματιστεί και τον περιγράφει σαν δειλό και μικρόψυχο.

Όμως δεν είναι αυτό το θέμα.

Το θέμα είναι ότι μιλάμε για στρατηλάτες που ήταν μπροστά στη μάχη και τότε, οι περισσότεροι ήταν τέτοιοι.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 23:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε γιαπετ,

ο Χίτλερ πολέμησε στην πρώτη γραμμή του πολέμου σαν δεκανέας, παρασημοφορήθηκε για ανδρεία, τραυματίστηκε, επέστρεψε στο μέτωπο, παρασημοφορήθηκε για δεύτερη φορά, τραυματίστηκε πάλι και σχεδόν τυφλώθηκε από τα χημικά αέρια προς το τέλος του πολέμου, του οποίου η λήξη το βρήκε στο στρατιωτικό νοσοκομείο.

Οσο για το δεύτερο σκέλος του σχολίου σου

quote:
Το θέμα είναι ότι μιλάμε για στρατηλάτες που ήταν μπροστά στη μάχη και τότε, οι περισσότεροι ήταν τέτοιοι.

φυσικά και θα συμφωνήσω. Ούτε ο Χίτλερ ούτε κανείς άλλους από τους σύγχρονους στρατιωτικούς/πολιτικούς ηγέτες μπορεί να διεκδικήσει τον τίτλο αυτό.

Ο στρατηλάτης, εκτός από στρατιωτικός ηγέτης, πρέπει να έχει και πολλά άλλα γνωρίσματα (όπως για παράδειγμα πολύ εύστοχα σημειώνεις, να είναι μπροστά, μαζί με το στρατό του).


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 00:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπέτ:
Φίλε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ, διάβασα κάποτε ένα έργο του Έριχ Μαρία Ρεμάρκ (πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι τίτλο), στο οποίο ισχυριζόταν ότι ο Χίτλερ, που όντως ήταν δεκανέας στον Α' Π.Π. μυξόκλαιγε, μέσα σ' ένα τραίνο που τον πήγαινε στα μετόπισθεν, επειδή είχε τραυματιστεί και τον περιγράφει σαν δειλό και μικρόψυχο.

-Έτσι είναι γιαπετ! όπως στα λέει ο macedon! βλέπεις.............. ότι λάμπει δεν είναι χρυσός! εξάλου βάλε και λίγο τη λογική σου να δουλέψει! ποιος δειλός θα επιχειρούσε να κατακτήσει όλον τον κόσμο! και πιος δειλός θα αυτοκτονούσε για να μην πέσει στα χέρια του εχθρού!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 01:37:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίε2, δεν έχω την παραμικρή αντίρρηση σ' αυτό που λέει ο macedon.
Απλά ανέφερα αυτό που διάβασα σε κάποιο βιβλίο.

Όσον αφορά το λογικό συμπέρασμα που λες,για δειλούς, νομίζω ότι δεν θέλει και ιδιαίτερο θάρρος, να στείλεις στον πόλεμο... άλλους και μην ξεχνάς ότι η αυτοκτονία (αν ο Χίτλερ αυτοκτόνησε), θέλει αρκετή δόση δειλίας και όχι μόνο.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 03:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
μην ξεχνάς ότι η αυτοκτονία (αν ο Χίτλερ αυτοκτόνησε), θέλει αρκετή δόση δειλίας και όχι μόνο.

Δεν είμαι σίγουρος πως είναι έτσι τα πράγματα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 06:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδια ως δεκανεας δεν ηγηθηκε κανενος πολεμου . Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ φανταζομαι εννοει τον β΄παγκοσμιο πολεμο , οπου οπως ειπα αμφιβαλλω αν εριξε καμια σφαιρα ( εκτος και αν εκτελεσε κανεναν αιχμαλωτο ) . Εκ του ασφαλους , παρεμενε στα μετοπιστεν με το επιτελειο του . Τι σχεση μπορει να εχει με τον Μ.Αλεξανδρο ο οποιος ηταν μπροσταρης σ΄ολες τις μαχες .

Α ! Και δεν ηταν δεκανεας , ηταν υποδεκανεας του ΣΤ΄ εφεδρικου πεζικου του συνταγματος Βαυαρίας στο δυτικο μετωπο .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 08:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ φανταζομαι εννοει τον β΄παγκοσμιο πολεμο , οπου οπως ειπα αμφιβαλλω αν εριξε καμια σφαιρα

Παρεξήγηση

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Τι σχεση μπορει να εχει με τον Μ.Αλεξανδρο ο οποιος ηταν μπροσταρης σ΄ολες τις μαχες .

Απολύτως καμία. Ούτε αυτός ούτε οποιοσδήποτε άλλος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 10:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προτείνω να αλλάξει το θέμα και να γίνει ως εξής :
"Ποιός είναι ο μεγαλύτερος στρατηλάτης της αρχαιότητας που το όνομά του ξεκινάει από Αλέξ... και τελειώνει σε ...ανδρος?"

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι αντίστοιχου βεληνεκούς προσωπικότητα με τον Αλέξανδρο ήταν και ο Τζέκινγκς Χαν...

Αλλά αν υπάρχει τέτοιο ενδιαφέρον για τον Αλέξανδρο, προτείνω το "Η Ιδιοφυής στρατηγική του Μ.Αλεξάνδρου" του JFC Fuller

http://www.shopcorner.gr/catalog_details.asp?ID=137

Η μελέτη της ιστορίας θέλει μεγάλη προσοχή (π.χ. ο Ρεμάρκ ΔΕΝ είναι ιστορικός αλλά λογοτέχνης) και να έχει κανείς πάντα στο μυαλό του το κλισέ "η ιστορία γράφεται από του νικητές", γιατί δυστυχώς ισχύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 15:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ, προς αποφυγήν παρεξηγήσεως, εγώ δεν είπα ότι ο Ρεμάρκ είναι ιστορικός, αλλά ότι διάβασα ένα έργο του, με ήρωα ένα στρατηγό, που τον γνώριζε από τον Α' Π.Π. ο οποίος, σαν ήρωας του μυθιστορήματος, έκανε διάφορες σκέψεις για τον Χίτλερ, παρακολουθώντας την άνοδό του.

Τέλος πάντων, μου δίνεις την εντύπωση ότι εσύ θα ήθελες να τιτλοφορείται το θέμα:

"Με εξαίρεση τον Μεγάλο Αλέξανδρο, ποιός ήταν ο μεγαλύτερος στρατηλάτης όλων των εποχών;"

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 16:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το σωστότερο θέμα θα ήταν :

"Ποιός είναι ο μεγαλύτερος Αλέξανδρος όλων των εποχών ;"

Επί της ουσίας, είναι αδύνατο να συγκρίνεις, και πόσω μάλλον να κατατάξεις εντελώς ξεχωριστούς-ιδιαίτερους ανθρώπους όπως όλοι οι προαναφερόμενοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 19:57:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ :

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι αντίστοιχου βεληνεκούς προσωπικότητα με τον Αλέξανδρο ήταν και ο Τζέκινγκς Χαν...


Μαλλον συνεχιζεις την πλακα ! Καλο θα ηταν να μην γραφουμε κατι , ετσι , για να δημιουργουμε εντυπωσεις και μονο !

Με λιγα λογια μεσα στο κατακτητικο του εργο ο Μ.Αλεξανδρος προχωρησε σε ομαδικες εκτελεσεις ;
Σε γενοκτονιες ;
Οταν πολιορκουσε πολεις προετασσε αστικους πληθυσμους και αιχμαλωτους ;
Και να μην αναφερω και το εκπολιτιστικο του εργο ... τομους ολακερους θα χρειαστουμε !

Απειρες οι διαφορες τους αγαπητε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ . Εκτος και αν για σενα στρατηλατης σημαινει ικανος μαχητης και μονο !

Ισως θα πρεπει να ορισουμε εκ νεου την εννοια "στρατηλατης" .

Καλο θα ηταν παντως οταν λες :αντίστοιχου βεληνεκούς , να μας αιτιολογεις τον συσχετισμο αυτο .

Εν ολιγοις θα συμφωνησω με τον φιλο macedon που πολυ σωστα επισημαινει : ουδεις ομοιος του Αλεξανδρου !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 20:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ :

Πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι αντίστοιχου βεληνεκούς προσωπικότητα με τον Αλέξανδρο ήταν και ο Τζέκινγκς Χαν...


Μαλλον συνεχιζεις την πλακα ! Καλο θα ηταν να μην γραφουμε κατι , ετσι , για να δημιουργουμε εντυπωσεις και μονο !

Με λιγα λογια μεσα στο κατακτητικο του εργο ο Μ.Αλεξανδρος προχωρησε σε ομαδικες εκτελεσεις ;
Σε γενοκτονιες ;
Οταν πολιορκουσε πολεις προετασσε αστικους πληθυσμους και αιχμαλωτους ;
Και να μην αναφερω και το εκπολιτιστικο του εργο ... τομους ολακερους θα χρειαστουμε !

Απειρες οι διαφορες τους αγαπητε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ . Εκτος και αν για σενα στρατηλατης σημαινει ικανος μαχητης !

Ισως θα πρεπει να ορισουμε εκ νεου την εννοια "στρατηλατης" .

Καλο θα ηταν παντως οταν λες :αντίστοιχου βεληνεκούς , να μας αιτιολογεις τον συσχετισμο αυτο .

Εν ολιγοις θα συμφωνησω με τον φιλο macedon που πολυ σωστα επισημαινει : ουδεις ομοιος του Αλεξανδρου !


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 11:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Αδιάβαστε,

Για να έχει νόημα μια τέτοια συζήτηση πρέπει πρώτα να οριστούν και να συμφωνηθούν τα κριτήρια αξιολόγησης, καθώς και να οριστεί σαφώς η έννοια "στρατηλάτης".
π.χ. στρατηλάτης είναι ο ηγέτης μια χώρας που ταυτόχρονα είναι και αρχηγός του στρατού
και τα κριτήρια αξιολόγησης είναι η έκταση των κατακτημένων περιοχών και ο αριθμός των εξοντωμένων αντιπάλων.

Επειδή θεωρώ ότι ο ορισμός και τα κριτήρια είναι δύσκολο να καθοριστούν, θα ήταν πιο επικοιδομητική μια συζήτηση με πιο ειδικό θέμα
π.χ. ποιός στρατηγός του αρχαίου κόσμου (μέχρι 400 μ.Χ.) ήταν ο μεγαλύτερος νεωτεριστής σε θέματα τακτικής

ή ποιός στρατιωτικός ηγέτης της αρχαιότητας επέδειξε τον μεγαλύτερο ηρωισμό στο πεδίο της μάχης (εύκολη απάντηση ...)

ή ποιός ήταν ο μεγαλύτερος κατακτητής στην ιστορία της ανθρωπότητας

Γενικά, θεωρώ ότι οι απαντήσεις όλες υπάρχουν, το δύσκολο είναι βρεθούν οι σωστές ερωτήσεις.

Τέλος, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι κανείς όμοιος με τον Μ.Αλέξανδρο, όπως κανείς όμοιος με τον Τζέκινγκς Χαν, κανείς όμοιος με τον Α.Χίτλερ, κλπ κλπΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 22:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ

στρατηλάτης είναι ο ηγέτης μια χώρας που ταυτόχρονα είναι και αρχηγός του στρατού
και τα κριτήρια αξιολόγησης είναι η έκταση των κατακτημένων περιοχών και ο αριθμός των εξοντωμένων αντιπάλων.


Δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι σωστό φίλε ΔΗΜΙΟΥΡΓΕ, νομίζω ότι αυτός που λες είναι ο στρατάρχης, για να μην πω ότι αν ισχύουν αυτά τα δύο ταυτόχρονα (αρχηγός στρατού και αρχηγός κράτους) σημαίνει δικτάτορας...

Αλλά έχω και μια απορία, γιατί έχετε βαλθεί να αλλάξετε τον τίτλο του θέματος;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


45 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 04:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα....
Ανάμεσα στους μεγαλύτερους στρατηλάτες όλων των εποχών ο κύριος Αδόλφος-Χασάπακλας.

Τι να πω...Μ'αρέσει που αυτό το φρικαλέο πρόσωπο θεωρήται και μέρος της σύγχρονης παγκόσμιας ιστορίας. Δυστηχώς υπήρξε και δεν πρέπει ούτε για πλάκα να παίρνει άλλο χαρακτηρισμό εκτός από αυτόν που τον διέκρινε.
Του μεγαλύτερου παράφρονα μαζικού εκτελεστή της ιστορίας. Σε αυτόν τον τομέα ναι το παραδέχομαι ότι έχει την πρωτιά ανάμεσα σε πολλούς άλλους μαζικούς χασάπηδες μικρότερου βεληνεκούς. Αλλά όχι και στρατηλάτης αυτός ο αχρείος.
Σε τέτοια παραδείγματα δεν αρμόζει ούτε να αναφερόμαστε γιατί πολύ απλά υποβαθμίζουμε την ανθρώπινη αξιοπρέπεια αυτόματα.

Δεν είναι μακρινός ο καιρός που εκατομμύρια αθώοι άνθρωποι στερήθηκαν με το χειρότερο τρόπο το δώρο της ζωής ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Τι πραγματικά εξυπηρέτησε την ανθρωπότητα αυτή η μαζική βδελυρή γενοκτονία εκτός από τους σκοπούς ενός πραγματικά άρρωστου μυαλού...Γιατί άντε να δεχτώ ότι μετέφεραν θανατηφόρο μικρόβιο και έπρεπε να εξοντωθούν για να σωθεί η ανθρωπότητα αλλά και πάλι όχι με αυτό το φρικαλέο τρόπο.Γιατί άντε να δεχτώ ότι σενάριο θέλετε για την αναγκαιότητα αυτής της γενοκτονίας.
Όμως ο λόγος που εξοντώθηκαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήταν ότι ήταν....Εβραίοι...

Ξεφτίλα. (άκου στρατηλάτης ο παγκόσμιος ρόμπας)

Σόρρυ....Συγχίστηκα....

RaphaelΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αpolonical
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 00:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αpolonical  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Μέγας!!! Αν δεν ήταν αυτώς η ελλάδα θα έπεφτε στα χέρια των περσών αφού όλες οι ελληνικές πολείς ήταν εξουθενομένες από τον πελοπονησιακό πόλεμο. Χάρης σε αυτόν μπορούμε σήμερα να λέμε είχαμε και εμείς κάποιον σπουδαίο που κατέκτησε τον κόσμο που έκανε την λέξη Έλληνας σηνόνυμο του μεγαλείου. Που διέδωσε τον ελληνικό πολιτισμό στον κόσμο που ελευθέρωσε χιλιάδες από τους πέρσες . Που έχυσε αίμα για την Ελλάδα και κατάφερε να την κάνει για μια φορά στην Ιστορία της υπερδύναμη!! ΣΑν δεν ντρεπομαστε που εμείς οι συμπατριώτες του τον αμφισβητούμε και όποιος το κάνει αυτό δεν αξίζει να είναι έλληνας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy