ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εωσφόρος και Ιησούς:ποια η σχέση τους;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:10:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Α πάγαινε παραπέρα ρε παπάρα που νομίζεις ότι θα με δουλέψεις κιόλας ανόητε! Αυτό ήθελε να πετύχεις να σε βρίσω; Το πέτυχες. ’ει στα κομμάτια που θα μου κάνεις και μάθημα.

Πάρε την Παναγιά μαζί σου λέμε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:12:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάρε την Παναγιά μαζί σου λέμε ...



Γιατί το επαναλαμβάνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:18:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατί το επαναλαμβάνεις;

Για να την πάρεις.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:22:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Γιατί το επαναλαμβάνεις;

Για να την πάρεις.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Είσαι καλά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:23:34  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραια πες μου και που να τη βρω Σε ΠΜ


Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 13:23:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:26:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ωραια πες μου και που να τη βρω

"Μυστικώς τα μυστικά φθεγξώμεθα και αγίως τα άγια" όπως θα έλεγε και ο άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός. Και "ου πάντα ρητά ου πάντα άρρητα" ο ίδιος.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:27:42  Εμφάνιση Προφίλ
ΧΑΑΧΑΑΑΧΧ Ναι μυστικά πες το

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:28:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ωραια πες μου και που να τη βρω Σε ΠΜ

Σε ΠΜ ;;; Μη φας, θα σφάξουμε γλάρο.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:30:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αφήσαμε το θέμα όμως ρε Λουκά. Δεν μας είπες :

quote:
Θα μπορούσε να αποδειχθεί επί τη βάσει ιερών κειμένων αν υπάρχει μία τέτοια σχέση ή να αποδειχθεί ότι κάποιες από τις ανωτέρω για τον Α ή Β λόγο δεν υφίστανται;
Υπάρχει κάπου περιγραφή του Εωσφόρου σε ιερά κείμενα;

Θα μας πεις την άποψή σου εν τέλει ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:32:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αφήσαμε το θέμα όμως ρε Λουκά. Δεν μας είπες :

quote:
Θα μπορούσε να αποδειχθεί επί τη βάσει ιερών κειμένων αν υπάρχει μία τέτοια σχέση ή να αποδειχθεί ότι κάποιες από τις ανωτέρω για τον Α ή Β λόγο δεν υφίστανται;
Υπάρχει κάπου περιγραφή του Εωσφόρου σε ιερά κείμενα;

Θα μας πεις την άποψή σου εν τέλει ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Πρώτα θα μου πεις που να βρω την Παναγία αφού είναι για να με βοηθήσει και ξεκίνα να ψάχνεις για γλάρο. Αλλιώς πως να εκφραστώ για τέτοια ζητήματα. Μπορώ; Δεν μπορώ ... γιαυτό ζήτησα τη βοήθεια του κοινού.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 13:33:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:33:08  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είναι απαραίτητο να την πεις για μένα. Πες την, για να την διαβάσουν οι υπόλοιποι αναγνώστες. Που ξέρεις ; Μπορεί κάποιος να σου απαντήσει και σε ΠΜ ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:34:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν είναι απαραίτητο να την πεις για μένα. Πες την, για να την διαβάσουν οι υπόλοιποι αναγνώστες. Που ξέρεις ; Μπορεί κάποιος να σου απαντήσει και σε ΠΜ ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Ας ρωτήσει και σε ΠΜ τότε ή σε email αυτός που θέλει να μάθει την άποψή μου. Ασε που δεν υπάρχουν άλλοι αναγνώστες νομίζω

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 13:35:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:34:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πρώτα θα μου πεις που να βρω την Παναγία αφού είναι για να με βοηθήσει και ξεκίνα να ψάχνεις για γλάρο. Αλλιώς πως να εκφραστώ για τέτοια ζητήματα. Μπορώ; Δεν μπορώ ...

Σου είπα : "Μυστικώς τα μυστικά φθεγξώμεθα και αγίως τα άγια" όπως θα έλεγε και ο άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός. Και "ου πάντα ρητά ου πάντα άρρητα" ο ίδιος.

Τι δεν καταλαβαίνεις ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:38:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ας ρωτήσει και σε ΠΜ τότε ή σε email αυτός που θέλει να μάθει την άποψή μου

Και γιατί δεν το διευκρινίζεις αυτό βρε Λουκά στην εισαγωγή σου ; Και με ταλαιπωρείς τόσες μέρες ;;; Πες βρε χρυσέ μου άνθρωπε : "Πείτε μου εσείς την άποψή σας κι εγώ την δική μου θα σας την πω άμα θέλετε σε pm". Είναι πιο έντιμο από αυτό που κάνεις ή προσπαθείς να κάνεις.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:39:23  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=3kfJHHn_ygA
https://www.youtube.com/watch?v=ypz_hjdLkOk&t=22s 0:45

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 13:40:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:40:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ασε που δεν υπάρχουν άλλοι αναγνώστες νομίζω

Ωωω ... τυρί! Το νου σας αδέλφια!!!


"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:42:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είναι πιο έντιμο από αυτό που κάνεις ή προσπαθείς να κάνεις.


Τι προσπαθώ να κάνω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:44:41  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=5aEHGtSpIQY

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:44:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τι προσπαθώ να κάνω;

Έλα ντε ... άμα δεν ξέρεις ούτε ο ίδιος ... τι να σου πω εγώ ;

Σε χαιρετώ my friend! Αρκετά νομίζω ... ήταν πολύ ωραίος ο διάλογος, έμαθα πολλά πράγματα, πολύ περισσότερα από όσα νομίζεις. Τhanks a Λωτ !!!

Edited by - kangaro on 18/06/2019 13:48:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:46:21  Εμφάνιση Προφίλ
Το πρόβλημα αγαπητέ Λουκά είναι ότι δεν υπάρχουν πηγές για να μπορούν να σε οδηγήσουν σε κάποιο συμπέρασμα. Όταν γίνεται έρευνα πρέπει να υπάρχει πληθώρα πηγών και να αξιολογηθεί η αξιοπιστία τους πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα.
Στην προκειμένη έχεις την εξής μια: την Βίβλο.
Με δεδομένο ότι η Παλαιά διαθήκη δεν είχε καν διαμορφωθεί στην σύγχρονη μορφή της παρά μόνο μετά την αιχμαλωσία των εβραίων από τους βαβυλώνιους από τους οποίους "δανείστηκαν" μυθολογικές ιστορίες όπως ο κατακλυσμός, στην πράξη, δεν έχεις καμία αξιόπιστη πηγή για να γίνει συζήτηση.

Πες λοιπόν την άποψή σου και πάμε παρακάτω. Δεν χρειάζεται να μαλώνετε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:48:05  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=aA-7lMpy61U

Σχετικό ... με τις αποδείξεις και όχι μόνο

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 13:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 13:50:19  Εμφάνιση Προφίλ
Peronosporos, ετοιμάσου για pm ... Μόνο με p.m το παλικάρι ... + του ότι πρέπει να μου ζητήσει και συγνώμη για με είπε "παπάρα" ...

Edited by - kangaro on 18/06/2019 13:59:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:00:02  Εμφάνιση Προφίλ
Ένας αναγνώστης; Καλά είπα ότι δεν υπάρχουν αναγνώστες... Ένας=κανένας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:01:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Peronosporos, ετοιμάσου για pm ... Μόνο με p.m το παλικάρι ... + του ότι πρέπει να μου ζητήσει και συγνώμη για με είπε "παπάρα" ...

Edited by - kangaro on 18/06/2019 13:59:56



Το παπάρας δεν είναι βρισιά. Η παπάρα είναι μίξη ψωμιού με υγρά τροφή. Έχει κάτι υποτιμητικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:01:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ένας αναγνώστης; Καλά είπα ότι δεν υπάρχουν αναγνώστες... Ένας=κανένας

Κι άλλο τυρί !!! ΠΡΟΣΟΧΗ!

quote:
Το παπάρας δεν είναι βρισιά. Η παπάρα είναι μίξη ψωμιού με υγρά τροφή. Έχει κάτι υποτιμητικό;

’ντε ρε παπάρα ...

Edited by - kangaro on 18/06/2019 14:05:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:16:36  Εμφάνιση Προφίλ
Παπαροκαγκουρώ είδες που δεν έχει άλλους αναγνώστες;

https://www.youtube.com/watch?v=8r3UN8R9HwM

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 18/06/2019 14:21:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:19:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το πρόβλημα αγαπητέ Λουκά είναι ότι δεν υπάρχουν πηγές για να μπορούν να σε οδηγήσουν σε κάποιο συμπέρασμα. Όταν γίνεται έρευνα πρέπει να υπάρχει πληθώρα πηγών και να αξιολογηθεί η αξιοπιστία τους πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα.
Στην προκειμένη έχεις την εξής μια: την Βίβλο.
Με δεδομένο ότι η Παλαιά διαθήκη δεν είχε καν διαμορφωθεί στην σύγχρονη μορφή της παρά μόνο μετά την αιχμαλωσία των εβραίων από τους βαβυλώνιους από τους οποίους "δανείστηκαν" μυθολογικές ιστορίες όπως ο κατακλυσμός, στην πράξη, δεν έχεις καμία αξιόπιστη πηγή για να γίνει συζήτηση.

Πες λοιπόν την άποψή σου και πάμε παρακάτω. Δεν χρειάζεται να μαλώνετε.





Το ότι δεν υπάρχουν πηγές είναι μία εικασία. Μπορείς να την αποδείξεις; Εγώ δεν μαλώνω με κανέναν ... Αρκεί να μη προσβάλλει άμεσα ... Δεν έχω άποψη από εσάς περιμένω να με διαφωτίσετε. Αλλά μου λέτε εικασίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:25:18  Εμφάνιση Προφίλ
Ω, ρε, θα πέσει πολύ γέλιο. Ιδίως αν έρθει και ο Heretic εδώ ... Η περίπτωση είναι 10 xx μαζί!!!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:27:16  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=fJsnC2JhARQ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2019, 14:32:12  Εμφάνιση Προφίλ
Τρείς και ο κούκος!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy