ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εωσφόρος και Ιησούς:ποια η σχέση τους;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 08:27:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λ.Α

Οι ιδέες αυτές διαμορφώθηκαν βάσει ερμηνειών και παρερμηνειών ιερών κειμένων.

τα bold δικα μου


quote:
Pero

Και ποιός ορίζει ρε βλήμα, ποιά είναι ερμηνεία και ποιά παρερμηνεία;


Αυτό προσπαθώ να του δείξω σε 3 σελίδες ... αλλά, στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα.

Εδώ αυτός σου λέει, όχι μόνο αυτό, αλλά γνωρίζει και τους ακριβείς λόγους για τους οποίους οι συγγραφείς / κοπτοράπτες των "ιερών κειμένων" επέλεξαν να χρησιμοποιούν άρθρα, να μιλούν σε πληθυντικό αναφερόμενοι σε ένα πρόσωπο, να αποδίδουν ονομασίες κτλ. Λες και ήταν μαζί τους όταν έγραφαν τα κείμενα και ρωτούσε ο ένας τον άλλον "ρε Μωυσή, γιατί γράφεις "Ελοχίμ" (πληθυντικό) και αναφέρεσαι στο Θεό ;", και του απαντούσε ο Μωυσής τον λόγο που το κάνει.

Αλλά είναι πονηρός "ψαράς", γιατί δεν βάζει στην πρότασή του μόνο το "παρερμηνειών", βάζει και το "ερμηνειών", ρίχνει μεγάλο τσαπαρί δηλ., μακρύ. Συνεπώς, ότι κι αν του φέρεις εσύ ως "ιερό κείμενο" το οποίο θα δεχθεί (εγώ, γι' αυτό τον ρωτάω αν δέχεται την Π.Δ. ως ιερό κείμενο), αυτός θα το ερμηνεύσει διαφορετικά και θα κατηγορήσει εσένα ως παρερμηνευτή του ενώ αυτός θα παίζει τον ρόλο του ερμηνευτή. Στην ουσία το θέμα του είναι "Ξεκατσαρώνουμε τρίχες" : παίρνουμε τις τρίχες τις κατσαρές και τις κάνουμε ίσιες.

Και πρόσεξε, το είπες κι εσύ. Το βάζει στην "ΣΟΦΙΑ", δεν το βάζει στην "ΘΡΗΣΚΕΙΑ". Σου λέει : "εδώ, όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Άμα το βάλω στην "ΘΡΗΣΚΕΙΑ" μπορεί να με περάσουν και για κανέναν απολογητή και να με πλακώσουν στις φάπες". Όχι πως δεν είναι δηλ. αλλά λέμε ...

Εγώ πάντως τον κόβω για μάρτυρα του Ιεχωβά γιατί στην ερώτηση :

quote:
Ο Θεός πού ακριβώς βρίσκεται όταν γίνεται αυτός ο διάλογος ; Πήγε για τσίσα του ;

η πρώτη του απάντηση είναι :

quote:
Πρέπει να δούμε "ποιος" Θεός ήταν εκεί γιατί στο Α κεφάλαιο αναφέρεται ως Ελοχίμ (Θεός) ενώ στο Β ως Γιαχβέ Ελοχίμ (Κύριος Ο Θεός). Και εμφανίζεται μετά να μη γνωρίζει τι έγινε.

[εδώ φαίνεται πως ερμηνεύει το "Γιαχβέ" ως "Κύριος". Το "Γιαχβέ" δεν σημαίνει μόνο αυτό. Αυτός όμως μόνο αυτήν την ερμηνεία του παίρνει, παραβλέποντας επίσης και τον όρο "Ελοχίμ" που είναι σε πληθυντικό αριθμό. Όταν δε του αναφέρω την Αποκάλυψη και του λέω για το αρχαίο φίδι, τον επονομαζόμενο Διάβολο, αυτός αποδέχεται τον όρο μόνο ως αποδιδόμενη ονομασία, επίσης παραβλέποντας πως στην εβραϊκή παράδοση ο συσχετισμός που υφίστατο ανάμεσα σε ένα άτομο και στο όνομά του ήταν τόσο ισχυρός ώστε το όνομα αποτελούσε συχνά ισοδύναμο του ίδιου του ατόμου. Έτσι, «ονομάζομαι» τάδε σήμαινε «είμαι» τάδε, καθώς το όνομα ταυτιζόταν με το ίδιο το αντικείμενο.*]

*Καθολική Εγκυκλοπαίδεια, λήμμα «Εβραϊκά ονόματα».

τα bold, η υπογράμμιση και το χρώμα, δικά μου


δηλ. στο 2ο κεφ. εμφανίζεται ο Κύριος Ο Θεός, άλλο πρόσωπο του Θεού δηλ. Γι' αυτό μετά λέει :

quote:
Που να μιλήσουμε για "πρόσωπο" του Θεού! Που να μιλήσουμε για τον ενικό και πληθυντικό του Θεού!

Ξεκατσαρώνουμε τρίχες.

Πρέπει να έχουν πάρει κάποια εντολή αυτοί οι τύποι να βγουν παγανιά, γιατί τώρα τελευταία τους βλέπω σχεδόν σε κάθε κεντρικό σημείο της πόλης πολύ συχνότερα από πριν. Ε, ήρθε κι αυτός ο έρμος εδώ, έστησε το σταντ του και μοιράζει "ΣΚΟΠΙΑ" και "ΞΥΠΝΑ". Όσοι βόδια προσέλθετε ...

Edited by - kangaro on 19/06/2019 09:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 11:26:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Γιατί αγνώστης μητρός είμαι;


Μάλλον πατρός...


Λές να είμαι και να μην το ξέρω; ¨Εχεις ακμιά πληροφορία περί αυτού;

quote:

Ας αναλύσουμε λοιπόν το θέμα σου


Αυτό που ακολουθεί το ονομάζεις ανάλυση;;; ΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ


quote:

quote:
Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρξαν παραδόσεις για ένα όν ή πειρσσότερα που "έπεσαν" από τους ουρανούς στη Γη και έγιναν επίγειοι άγγελοι οι οποίοι έφεραν μαζί του νέες γνώσεις στους ανθρώους όπως πχ ο Προμηθέας τη φωτιά, άλλοι τις τέχνες, τη μεταλλουργία , τα γραμματα κλπ. οι οποίες βοήθησαν στην επιβίωση του ανθρώπου και στην έναρξη μιας νέας πολιτισμικής φάσης.

Ως εδώ καλά.
quote:
Τα ίδια όντα θεωρήθηκαν αργότερα "κακά" εφόσον πλέον εκείνο που είχαν να προσφέρουν ήταν πια δεδομένο και παρωχημένο σε σχέση με την κατάσταση του ανθρώπου.


Αυτό είναι ισχυρισμός και θέλει πηγή. Δεν την παρέχεις. Αχυράνθρωπος νούμερο 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man


Αυτή είναι η ανάλυση;;; Ανάλυση 1 <=>ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

quote:

quote:
Αυτό δεν συνέβη μόνο στο χριστιανισμό αλλά και πριν από αυτόν. Η μάχη των Θεών κατά των Τιτάνων (τιτάνας ήταν και ο Προμηθέας) είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.

Και αυτό δεν ισχύει. Ο Προμηθέας από την αρχή ήταν με τους θεούς του Ολύμπου.



Αναφέρθηκα εγώ στο τι ήταν στην αρχή;;; Έχει καμιά σημασία τι ήταν στην αρχή; Ανάλυση 2 <=> ΧΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

quote:

quote:
Αργότερα έρχεται ο χριστιανισμός που εντάσει στους κακούς και τους πρώην καλούς, από το ζεύγος των ομάδων Θεοί-Τιτάνες, τους Θεούς δηλαδή.
Μεταξύ των θεωριών που διαδόθηκαν στους πρώτους μΧ αιώνες ήταν και ορισμένες που επιβίωσαν ως τις μέρες μας μέσω της Θεοσοφίας, του Γνωστικισμού και άλλων παρεμφερών ρευμάτων, ήταν και ορισμένες που θεωρούσαν ότι υπάρχει στενή σχέση μετξύ Ιησού και Εωσφόρου. Η σχέση αυτή ήταν:

α)ταύτιση (κάποιοι υπέθεσαν ότι ταυτίζεται ο Ιησούς με τον Εωσφόρο)
β)αδελφική(θεωρούνται αδέλφια και από άλλους θεωρήθηκε πρεσβύτερος ο ένας και άλλοτε ο άλλος)
γ)πολέμιοι (ο ένας εντελώς αντίθετος στον άλλο)
δ)ο Ιησούς ως Θεός και ο Εωσφόρος ο πρώτος αρχάγγελος
ε)άλλοι συνδυασμοί



Και εδώ δεν παρέχεις πηγές και για αυτό όλο το θέμα απλά είναι μια νοσηρή φαντασία.
Εφόσον δεν αντιπροσωπεύεις τους γνωστικούς για να μιλήσεις εξ ιδίων, θα πρέπει να παρέχεις συγκεκριμένες πηγές από αυθεντικά κείμενα ή τουλάχιστον απο την έρευνα κάποιου ακαδημαϊκού. Τι έχεις απο τα προηγούμενα; Τίποτα....


Ναι πρέπει να αντοπροσωπεύω τους γνωστκούς για να μιλήσω για όσα πιστεύουν (τι πίνεις πρωί πρωί ;;;;) και να παρέχω πηγές από αυθεντικά κείμενα (αφού σε χαλάει τι το πίνεις ρε γαμώτο!)ή τουλάχιστον κείμενα από την έρευνα ακαδημαϊκού, για να είναι ισάξια με τα όσα ακαδημαϊκά έγραψες πιο πάνω.

Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει (ενδεχομένως να έχει φτάσει και μέχρι εκεί που είσαι, (κάποια απομονωμένη ατόλη του Ειρηνικού να υποθέσω;) η φήμη ότι υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής!!! Ναι ναι αλήθεια είναι! Υπάρχει!!! Και έχει και οθόνη (απίστευτο έτσι!!!) και μπορείς λέει να συνδεθείς σε πολλά σημεία στον κόσμο για να βρίσκεις πληροφορίες. Αυτό δεν το πετυχαίνεις ούτε με 10 τόνους μαύρο μεγάλε. Ο Η/Υ είναι πιο μάυρος.Έπαιξες και έχασες. Εγώ δεν το πιστεύω βεβαια αλλά ένα πουλάκι μου ψυθίρισε στο αυτί (καρακάξα θα ήταν θα σε γελάσω δεν ξέρω) ότι ξέρεις την ύπαρξη αυτού του εργαλείου αλλά παριστάνεις απλά τον ηλίθιο και ότι δεν είσαι και ΄τοι αποκει βρίεκσςι πληροφορίες (όπως εκείνη με το σκιάχτρο πιο πάνω). Εγώ όμως δεν πιστεύω τέτοιες κακεντρέχειες και ποτέ δε θα πιστέψω, για τους ευγενείς συνομιλητές μου εδώ στο φόρουμ (άκου να παριστάνει κανείς τον ηλίθιο γίνεται αυτό; εγώ θεωρώ ότι είναι όλοι ειλικρινώς ηλίθιοι μέχρις αποδείξεως του εναντίου και δεν τους αποδίδω τέτοια κακιά πρόθεση), διότι τα δείγματα γραφής τους δείχνουν απαράμιλη αβρότητα και άψογους τρόπους συμπεριφοράς. Συενπώς αποτάσσομαι του ψυθιριστές και τις κακές υποβολές εναντίον των μελών του φόρουμ τα οποία θεωρώ αγνά και άσπιλα.

quote:

quote:
Οι ιδέες αυτές διαμορφώθηκαν βάσει ερμηνειών και παρερμηνειών ιερών κειμένων.


Α μάλιστα... Και ποιός ορίζει ρε βλήμα, ποιά είναι ερμηνεία και ποιά παρερμηνεία;


Νά το! Είδες που σου έλεγα για άψογη συμπεριφορά και αβρότητα; Είδες πως φαίνεται αυτή με τη λέξη "βλήμα" που απευθύνεις στο στυνομιλητή σου από τον οποίο κατά τα άλλα ζητάς να σου προσκομίσει στοιχεία; Δεν είχα άδικο λοιπόν και σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Όπως αντιλαμβάνομαι τη λέξη "βλήμα" την εκτόξευσες προκειμένου να δείξεις την ισχύ του συνομιλητή σου αγαπητέ Peronospore, κρυπτόμενος πίοω από την ανωνυμία που σου παρέχει το διαδίκτυο και το ψευδώνυμό σου, μη θέλοντας να δρέψεις τις ευχαριστίες του "βλήματος" για την ευγενή πράξη της απόδοσης τέτοιου προσωνυμίου (αλτρουιστικό και αυτό το ξέρω , δεν μπορώ να σε φτάσω σε αυτό το σημείο με ξεπερνάς με τον αλτρουισμό και την ανιδιοτέλειά σου ειλικρινά ...μπράβο σου).
Μέχρι τώρα δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την ανιδιοτελή συμπεριφορά σου που ήταν αυθόρμητη και εντελώς ακαδημαϊκή και η οποία συνεισέφερε τα μάλα στην παρούσα συζήτηση ώστε διακίως να μπορείς να χαρακτηριστής ο μέγιστος αφύ συνεισέφερες τα μάλα, μαλα-κο-φόρος συνομιλητής. Όπως λέμε σημα-φόρος ή Semamforas που λέγανε και οι καμπαλιστές για κάποια φράση. Εδώ είσαι ο φέρων τα μάλα, ο μέγιστος μαλακοφόρος συνομιλητής.

Το "βλήμα" επιφυλάσσεται για το μέλλον να σου αποδώσει και άλλες ευγενείς ιδιότητες εις ένδειξιν ευγνωμοσύνης Ω Κραταιέ και Μέγιστε Μαλακοφόρε αδ.*. της παρούσας αδελφότητος. Εάν δεν εκραγεί βεβαίως βεβαίως έως τότε από κάποιο αδέξιο χειρισμό κάποιου άπειρου πυροτεχνουργού και σου διαλύσει το ημέτερον ορθόν όπου ευρίσκεται τοποθετημένο καθώς ομιλεί ορθώς αγαπητέ αδ.*. αλλά δεν γίνεται και ορθώς αντιληπτόν, αν με αντελήφθητε. Για το λόγο αυτό προσέξτε παρακαλώ τις κινήσεις σας γιατί ήδη η θέση που βρίσκεται το βλήμα δεν είναι και η πλέον άνετη για σας να μην προκύψει κανένα ατύχημα στην προσπάθειά σας να απαλλαγείτε από αυτό. Εφόσον εισήλθε μην προσπαθήσετε να το απομακρύνεται βιαίως αγαπητέ αδ.*. (άλλωστε είμαι βέβαιος ότι το απολαμβάνεται κιόλας τσαχπινούλη αδε.*. !!!) αλλά αφήσατε το να εξέλθει δια της φυσικής διαδικασίας και μην ακούτε τον Γκ. ότι η εξέλιξη είναι αντίθετη στη φύση. Primum vibere deinde philosophari δε λέγαν οι λατίνοι; Ορθώς έλεγαν νομίζω αν και δεν ανέφεραν το ορθόν.

quote:

Ιδίως όταν η ΠΔ είναι γεμάτη ασάφειες; Επίσης δεν ξεκαθαρίζεις τί εννοείς "Ιερά κείμενα".


Εγώ το έλεγα στο Μωυσή και τους προφήτες να μην τα γράφουν με ασάφειες γιατί μετά 3500 χρόνια κάποιος Peronosporos δε θα μπορεί να τα ερμηνεύσει και θα μας πρήζει τα ...φρύδια (θα μας τα κάνει σαν του αδ.*. Καραμανλή του Μεγάλου, ή ως τσουρέ-κι-α κατά άλλη εκδοχή πιο εκφραστική) αλλά δε με άκουγαν. Φοβόντουσαν ότι θα τους φάει το μαύρο φίδι. Ήτοι ο εκάστοτε βασιλιάς αν τα γράψουν όλα φανερά και θα καταστρέψουν και τα βιβλία. Έτσι έλεγαν εγώ δεν ξέρω. Δεν υπήρχε και drive τότε να τα αποθηκεύσουν γιαυτό τα εβαζα σε κάτι απομονωμένες σπηλιές (Κουμραν και τα σχετικά) για να μην τα βρίσκει κανείς. Ε τι να έκανα; Να μου ρίξουν καμιά φωτιά; Κάντε ότι θέλετε τους είπα αλλά εγώ θα τα τραβήξω να ξέρετε. Αυτοί το χαβά τους. Αδικία. Η ζωή δεν ειναι πάντα δίκαιη σε τέτοια θέματα γιατί τη γνώση τη φυλάει για όσους μπορούν να την κερδίσουν. Για τους άλλους έχει τα φόρουμ.

quote:

quote:
Θα μπορούσε να αποδειχθεί επί τη βάσει ιερών κειμένων αν υπάρχει μία τέτοια σχέση ή να αποδειχθεί ότι κάποιες από τις ανωτέρω για τον Α ή Β λόγο δεν υφίστανται;
Υπάρχει κάπου περιγραφή του Εωσφόρου σε ιερά κείμενα;

Έχει νόημα κάτι τέτοιο;

Αν είχε νόημα θα έβγαζα λεφτά από αυτό. Επειδή δεν έχει το γράφω σε φόρουμ.

quote:

Αυτό είναι το argumentum ad ignorantiam που διέπραξες και πριν.


Σε ποια φυλακή θα μεταφερθώ;

quote:

Αν δεν υφίστανται οι παραπομπές δεν μπορείς να αποδείξεις ότι σχετίζονται ή δεν σχετίζονται.


Είπα εγώ το αντίθετο;


quote:

Με λίγα λόγια αν υπάρχει ασάφεια ώς προς τον όρο "εωσφόρος", τότε δεν μπορεί να εξαχθεί ΚΑΝΕΝΑ συμπέρασμα ως προς το αίτημά σου.


Είδες που συμφωνείς με το "βλήμα"; Μήπως είσαι και εσύ βλήμα και δεν το ξέρεις Ω Μέγιστε Μαλακοφόρε αδ.*. ;
Βλήμα βέβαια με την "καλή έννοια" όπως λένε, εγώ δεν προσβάλλω ποτέ συνομιλητές μου, όπως άλλα όντα του ζωικού βασιλείου που φέρουν καπέλα επί της κεφαλής και ομιλούν ως άνθρωποι. Διότι όλοι από ένα γένος πιθηκοειδές καταγόμαστε και δεν πρέπει να θυμώνουμε με όσους θυμούνται περισσότερο συχνά την κοινή μας πιθηκοειδή καταγωγή. Άλλωστε εκείνο που μας κάνει ανθρώπους δεν είναι η φωνή (και οι παπαγάλοι μιλούν αλλά δεν λένε κάτι σημαντικό) ούτε η βάδιση στα δύο πόδια (ενίοτε και οι αρκούδες βαδίζουν έτσι και οι στρουθοκάμηλοι) αλλά το πόσο εκδηλώνουμε και εφαρμόζουμε την ικανότητα λογικού συλλογισμού που ως δυνατότητα έχουμε. Αυτή φαίνεται από το πως απευθυνόμαστε στους συνομιλητές μας πχ. όταν τους αποκαλούμε τιμητικά "βλήματα" για να τους δείξουμε πόσο τους εκτιμούμε (οχυρωνόμενοι πίσω από την ασφάλεια του διαδικτύου) ή όταν προσπαθούμε να παρεμποδίσουμε οτιδήποτε διαφορετικό από όσα ήδη γνωρίζουμε από το να έρθει σε επαφή με τον ταλαίπωρο εγκέφαλό μας μην τυχόν και τον εξαναγκάσει σε λειτουργία και αποδειχθεί ότι στην πραγματικότητα δεν έχουμε "πιάσει το Θεό από τα μέζεα του υπογαστρικού του συστήματος" όπως λέει μια παροιμία. Αυτή η ικανότητα συγκρίσιμη με την ικανότητα καταστροφής του επριβάλλοντος είναι χαρακτηριστικά ανθρώπινη και μάλιστα από τις κυριότερες ανθρώπινες ιδιότητες και γιαυτό χαίρομαι που εδώ σε αυτό το φόρουμ υπάρχει ένα τελευταίο οχυρό αντίστασης του ανθρώπινου είδους. Να είστε καλά και να προοδεύετε στις ερευνές σας με αυτόν τον τρόπο ... όπισθεν ολοταχώς με αρχηγό τον Μέγιστο Μαλακοφόρο αδ.*. Peronosporo ο οποίος γνωρίζει καλά την τέχνη αυτή. Αναμένω βέβαια να υπάρχει και ανώτερη βαθμίδα μη-λόγου διότι ως γνωστόν δεν έχει όρια η ανθρώπινη ... μεγαλοσύνη και επιλάσσομαι να επιδαψιλεύσω τα δέοντα στους φορείς της εν καιρώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 11:32:56  Εμφάνιση Προφίλ
Πιο αναλυτικά :

quote:
Κατά το 100 μΧ δεν υπήρχε σχεδόν καθόλου η χριστιανική παράδοση γιατί τότε δημιουργήθηκε και εξακολουθούσε να ψάχνει τρόπους έκφρασης ακόμη. Υπήρχε η εβραϊκή, [ εδώ αποδέχεται πως κατά τον χρόνο συγγραφής της Αποκάλυψης, υπήρχε η εβραϊκή παράδοση. ] η γνωστική, και οι άλλες (περσική, αιγυπτιακή, και ελληνική). Ο συγγραφέας της Αποκάλυψης περιγράφει με όρους από τις άλλες παραδόσεις (από τις οποίες προέρχονταν οι χριστιανοί) για να καταστήσει κατανοητό αυτό που θέλει να πει. Γιαυτό τον ονομάζει δράκοντα, για να συνδέσει με την ελληνική, την αιγυπτιακή και την περσική παράδοση. Στην εβραϊκή δεν υπάρχει ως εκείνη την ώρα ρητή αναφορά. [ Ναι, αλλά όλη η εβραϊκή παράδοση, τον ονομάζει, τον αποκαλεί έτσι. Αυτός ψάχνει όμως ρητή αναφορά και φαίνεται πως ξεχνάει το κείμενο στο οποίο υπάρχει το "ο καλούμενος", "ὁ καλούμενος Διάβολος καὶ ὁ Σατανᾶς", ο αποκαλούμενος, ο επονομαζόμενος δηλ. που σύμφωνα με την εβραϊκή παράδοση το "ονομάζομαι" σημαίνει "είμαι". Παρακάτω όμως, που αναφέρεται στις άλλες παραδόσεις, δεν βρίσκει ρητή αναφορά αλλά χρησιμοποιεί το "ήταν σαν ..."] Στις άλλες υπάρχει ο Τυφών, ή ο Σέθ, κλπ, και ο Τυφών ήταν σαν φίδι. [ δεν λέει "ήταν", συνεπώς ούτε εδώ έχουμε ρητή αναφορά και φυσικά λείπει και η πηγή ] Ομοίως και στις άλλες. Δε σου λέω να εξετάσεις αν καλώς ή κακώς ονομάζεται έτσι αλλά να μην μεταθέτεις πίσω στο χρόνο ορολογίες και αντιλήψεις σε εποχές που δεν υπήρχαν.

τα bold, η υπογράμμιση και το χρώμα, δικά μου


Γιατί λοιπόν να δεχτούμε τις σχετικές αναφορές των άλλων παραδόσεων στην ονομασία του Φιδιού και να μην δεχτούμε πως ο συγγραφέας της Αποκάλυψης, σκεπτόμενος εβραϊκά, χρησιμοποιεί το "ο καλούμενος" ακριβώς για να δείξει την ταύτιση του ονόματος με το ίδιο το αντικείμενο ; Αυτό δεν είναι και το πιο πιθανόν να συμβαίνει ;

Αυτός λέει :

quote:
Για να δείξει ότι είναι ένα ον αυτό για το οποίο άκουσαν στις παραδόσεις από τις οποίες ήρθαν στο χριστιανισμό βάζει τόσα άρθρα και προσδιοριστικά. [ πηγή ; O ίδιος ο συγγραφέας. Κι αυτός κολλητός του όπως ο Gurdjieff ]

Και άντε πες ότι είναι έτσι. Την εβραϊκή παράδοση την άκουσαν ; Στην εβραϊκή το "ονομάζομαι" σημαίνει "είμαι". Ο συγγραφέας λοιπόν τι σκέφτεται ; Σκέφτεται όλες τις υπόλοιπες παραδόσεις εκτός από την εβραϊκή ; Σε ένα κείμενο που υποθέτουμε πως γράφτηκε το 95 μX ; Μόνο στην εβραϊκή σκέφτεται όταν γράφει το κείμενο, λέω εγώ.

Θα πρέπει να ξέρει ο κ. Λουκάς, ότι "έρευνα" σημαίνει αποκλεισμός όλων των επιμέρους πιθανών συμβάντων μέχρι να φτάσουμε σ' αυτό που είναι το πιο πιθανό να συμβαίνει. Ιδίως εδώ που δεν έχουμε και πηγές.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 11:41:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που ακολουθεί το ονομάζεις ανάλυση;;; ΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ

Αυτή είναι η ανάλυση;;; Ανάλυση 1 <=>ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Αναφέρθηκα εγώ στο τι ήταν στην αρχή;;; Έχει καμιά σημασία τι ήταν στην αρχή; Ανάλυση 2 <=> ΧΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Ναι πρέπει να αντοπροσωπεύω τους γνωστκούς για να μιλήσω για όσα πιστεύουν (τι πίνεις πρωί πρωί ;;;;) και να παρέχω πηγές από αυθεντικά κείμενα (αφού σε χαλάει τι το πίνεις ρε γαμώτο!) ή τουλάχιστον κείμενα από την έρευνα ακαδημαϊκού, για να είναι ισάξια με τα όσα ακαδημαϊκά έγραψες πιο πάνω.
Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει (ενδεχομένως να έχει φτάσει και μέχρι εκεί που είσαι, (κάποια απομονωμένη ατόλη του Ειρηνικού να υποθέσω;) η φήμη ότι υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής!!! Ναι ναι αλήθεια είναι! Υπάρχει!!! Και έχει και οθόνη (απίστευτο έτσι!!!) και μπορείς λέει να συνδεθείς σε πολλά σημεία στον κόσμο για να βρίσκεις πληροφορίες. Αυτό δεν το πετυχαίνεις ούτε με 10 τόνους μαύρο μεγάλε. Ο Η/Υ είναι πιο μάυρος.Έπαιξες και έχασες. Εγώ δεν το πιστεύω βεβαια αλλά ένα πουλάκι μου ψυθίρισε στο αυτί (καρακάξα θα ήταν θα σε γελάσω δεν ξέρω) ότι ξέρεις την ύπαρξη αυτού του εργαλείου αλλά παριστάνεις απλά τον ηλίθιο και ότι δεν είσαι και ΄τοι αποκει βρίεκσςι πληροφορίες (όπως εκείνη με το σκιάχτρο πιο πάνω). Εγώ όμως δεν πιστεύω τέτοιες κακεντρέχειες και ποτέ δε θα πιστέψω, για τους ευγενείς συνομιλητές μου εδώ στο φόρουμ (άκου να παριστάνει κανείς τον ηλίθιο γίνεται αυτό; εγώ θεωρώ ότι είναι όλοι ειλικρινώς ηλίθιοι μέχρις αποδείξεως του εναντίου και δεν τους αποδίδω τέτοια κακιά πρόθεση), διότι τα δείγματα γραφής τους δείχνουν απαράμιλη αβρότητα και άψογους τρόπους συμπεριφοράς. Συενπώς αποτάσσομαι του ψυθιριστές και τις κακές υποβολές εναντίον των μελών του φόρουμ τα οποία θεωρώ αγνά και άσπιλα.

Νά το! Είδες που σου έλεγα για άψογη συμπεριφορά και αβρότητα; Είδες πως φαίνεται αυτή με τη λέξη "βλήμα" που απευθύνεις στο στυνομιλητή σου από τον οποίο κατά τα άλλα ζητάς να σου προσκομίσει στοιχεία; Δεν είχα άδικο λοιπόν και σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Όπως αντιλαμβάνομαι τη λέξη "βλήμα" την εκτόξευσες προκειμένου να δείξεις την ισχύ του συνομιλητή σου αγαπητέ Peronospore, κρυπτόμενος πίοω από την ανωνυμία που σου παρέχει το διαδίκτυο και το ψευδώνυμό σου, μη θέλοντας να δρέψεις τις ευχαριστίες του "βλήματος" για την ευγενή πράξη της απόδοσης τέτοιου προσωνυμίου (αλτρουιστικό και αυτό το ξέρω , δεν μπορώ να σε φτάσω σε αυτό το σημείο με ξεπερνάς με τον αλτρουισμό και την ανιδιοτέλειά σου ειλικρινά ...μπράβο σου).
Μέχρι τώρα δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την ανιδιοτελή συμπεριφορά σου που ήταν αυθόρμητη και εντελώς ακαδημαϊκή και η οποία συνεισέφερε τα μάλα στην παρούσα συζήτηση ώστε διακίως να μπορείς να χαρακτηριστής ο μέγιστος αφύ συνεισέφερες τα μάλα, μαλα-κο-φόρος συνομιλητής. Όπως λέμε σημα-φόρος ή Semamforas που λέγανε και οι καμπαλιστές για κάποια φράση. Εδώ είσαι ο φέρων τα μάλα, ο μέγιστος μαλακοφόρος συνομιλητής.
Το "βλήμα" επιφυλάσσεται για το μέλλον να σου αποδώσει και άλλες ευγενείς ιδιότητες εις ένδειξιν ευγνωμοσύνης Ω Κραταιέ και Μέγιστε Μαλακοφόρε αδ.*. της παρούσας αδελφότητος. Εάν δεν εκραγεί βεβαίως βεβαίως έως τότε από κάποιο αδέξιο χειρισμό κάποιου άπειρου πυροτεχνουργού και σου διαλύσει το ημέτερον ορθόν όπου ευρίσκεται τοποθετημένο καθώς ομιλεί ορθώς αγαπητέ αδ.*. αλλά δεν γίνεται και ορθώς αντιληπτόν, αν με αντελήφθητε. Για το λόγο αυτό προσέξτε παρακαλώ τις κινήσεις σας γιατί ήδη η θέση που βρίσκεται το βλήμα δεν είναι και η πλέον άνετη για σας να μην προκύψει κανένα ατύχημα στην προσπάθειά σας να απαλλαγείτε από αυτό. Εφόσον εισήλθε μην προσπαθήσετε να το απομακρύνεται βιαίως αγαπητέ αδ.*. (άλλωστε είμαι βέβαιος ότι το απολαμβάνεται κιόλας τσαχπινούλη αδε.*. !!!) αλλά αφήσατε το να εξέλθει δια της φυσικής διαδικασίας και μην ακούτε τον Γκ. ότι η εξέλιξη είναι αντίθετη στη φύση. Primum vibere deinde philosophari δε λέγαν οι λατίνοι; Ορθώς έλεγαν νομίζω αν και δεν ανέφεραν το ορθόν.

Εγώ το έλεγα στο Μωυσή και τους προφήτες να μην τα γράφουν με ασάφειες γιατί μετά 3500 χρόνια κάποιος Peronosporos δε θα μπορεί να τα ερμηνεύσει και θα μας πρήζει τα ...φρύδια (θα μας τα κάνει σαν του αδ.*. Καραμανλή του Μεγάλου, ή ως τσουρέ-κι-α κατά άλλη εκδοχή πιο εκφραστική) αλλά δε με άκουγαν. Φοβόντουσαν ότι θα τους φάει το μαύρο φίδι. Ήτοι ο εκάστοτε βασιλιάς αν τα γράψουν όλα φανερά και θα καταστρέψουν και τα βιβλία. Έτσι έλεγαν εγώ δεν ξέρω. Δεν υπήρχε και drive τότε να τα αποθηκεύσουν γιαυτό τα εβαζα σε κάτι απομονωμένες σπηλιές (Κουμραν και τα σχετικά) για να μην τα βρίσκει κανείς. Ε τι να έκανα; Να μου ρίξουν καμιά φωτιά; Κάντε ότι θέλετε τους είπα αλλά εγώ θα τα τραβήξω να ξέρετε. Αυτοί το χαβά τους. Αδικία. Η ζωή δεν ειναι πάντα δίκαιη σε τέτοια θέματα γιατί τη γνώση τη φυλάει για όσους μπορούν να την κερδίσουν. Για τους άλλους έχει τα φόρουμ.

Είδες που συμφωνείς με το "βλήμα"; Μήπως είσαι και εσύ βλήμα και δεν το ξέρεις Ω Μέγιστε Μαλακοφόρε αδ.*. ;
Βλήμα βέβαια με την "καλή έννοια" όπως λένε, εγώ δεν προσβάλλω ποτέ συνομιλητές μου, όπως άλλα όντα του ζωικού βασιλείου που φέρουν καπέλα επί της κεφαλής και ομιλούν ως άνθρωποι. Διότι όλοι από ένα γένος πιθηκοειδές καταγόμαστε και δεν πρέπει να θυμώνουμε με όσους θυμούνται περισσότερο συχνά την κοινή μας πιθηκοειδή καταγωγή. Άλλωστε εκείνο που μας κάνει ανθρώπους δεν είναι η φωνή (και οι παπαγάλοι μιλούν αλλά δεν λένε κάτι σημαντικό) ούτε η βάδιση στα δύο πόδια (ενίοτε και οι αρκούδες βαδίζουν έτσι και οι στρουθοκάμηλοι) αλλά το πόσο εκδηλώνουμε και εφαρμόζουμε την ικανότητα λογικού συλλογισμού που ως δυνατότητα έχουμε. Αυτή φαίνεται από το πως απευθυνόμαστε στους συνομιλητές μας πχ. όταν τους αποκαλούμε τιμητικά "βλήματα" για να τους δείξουμε πόσο τους εκτιμούμε (οχυρωνόμενοι πίσω από την ασφάλεια του διαδικτύου) ή όταν προσπαθούμε να παρεμποδίσουμε οτιδήποτε διαφορετικό από όσα ήδη γνωρίζουμε από το να έρθει σε επαφή με τον ταλαίπωρο εγκέφαλό μας μην τυχόν και τον εξαναγκάσει σε λειτουργία και αποδειχθεί ότι στην πραγματικότητα δεν έχουμε "πιάσει το Θεό από τα μέζεα του υπογαστρικού του συστήματος" όπως λέει μια παροιμία. Αυτή η ικανότητα συγκρίσιμη με την ικανότητα καταστροφής του επριβάλλοντος είναι χαρακτηριστικά ανθρώπινη και μάλιστα από τις κυριότερες ανθρώπινες ιδιότητες και γιαυτό χαίρομαι που εδώ σε αυτό το φόρουμ υπάρχει ένα τελευταίο οχυρό αντίστασης του ανθρώπινου είδους. Να είστε καλά και να προοδεύετε στις ερευνές σας με αυτόν τον τρόπο ... όπισθεν ολοταχώς με αρχηγό τον Μέγιστο Μαλακοφόρο αδ.*. Peronosporo ο οποίος γνωρίζει καλά την τέχνη αυτή. Αναμένω βέβαια να υπάρχει και ανώτερη βαθμίδα μη-λόγου διότι ως γνωστόν δεν έχει όρια η ανθρώπινη ... μεγαλοσύνη και επιλάσσομαι να επιδαψιλεύσω τα δέοντα στους φορείς της εν καιρώ.



Καμία απολύτως απάντηση, σ' αυτά που του λέει ο Pero. Μόνο προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Συνεχίζει το trolling ο τύπος ...

Λουκά φίλε παπάρα, βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ίδιου) άρχισαν να συνομιλούν σοβαρά μαζί σου (μεγάλο λάθος βέβαια, αλλά εσύ έστειλες την πρόσκληση). Αν συνεχίσεις όμως να απαντάς κατ' αυτόν τον τρόπο, μη δίνοντας απαντήσεις αλλά πετώντας την μπάλα στην εξέδρα, θα φας εδώ μέσα τέτοιο δούλεμα ... μα τέτοιο δούλεμα, όσο δεν έφαγες ποτέ σε ολόκληρη την ζωή σου. Θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ή θες να γελάει το αναγνωστικό κοινό μαζί σου ; Φρόντισε να απαντάς σοβαρά σε ότι σε ρωτούν σοβαρά. Ειδάλλως, όπως σου είπε και ο ilias1990, θα υποστείς τις συνέπειες ...

Edited by - kangaro on 19/06/2019 12:07:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 12:20:30  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Λουκάς κατηγορεί εμένα πως δεν δέχομαι τίποτε. Κοίτα να δεις φίλε μου τώρα, που θα καταλήξει και ο ίδιος να μην δέχεται τίποτε ...

Ρε παπάρα Λουκά, ο άνθρωπος σου λέει :

quote:
Pero

Εφόσον δεν αντιπροσωπεύεις τους γνωστικούς για να μιλήσεις εξ ιδίων, θα πρέπει να παρέχεις συγκεκριμένες πηγές από αυθεντικά κείμενα ή τουλάχιστον απο την έρευνα κάποιου ακαδημαϊκού.


Δώσε μας πηγές σου λέει ο άνθρωπος για όσα μας λες στην εισαγωγή σου. Έστω και από το internet. Γιατί πετάς την μπάλα αλλού ; Αυτό δεν σου είπε και στην αρχή όταν πρωτομπήκε στην κουβέντα ;

Αυτό δεν σου έλεγα κι εγώ τόσες μέρες ; Δείξε μου πού ακριβώς το λέει το κείμενο το οποίο αποδέχθηκες ως "ιερό".

Κι εσύ απαντάς :

quote:
Λ.Α

Ναι πρέπει να αντοπροσωπεύω τους γνωστκούς για να μιλήσω για όσα πιστεύουν (τι πίνεις πρωί πρωί ;;;;) και να παρέχω πηγές από αυθεντικά κείμενα (αφού σε χαλάει τι το πίνεις ρε γαμώτο!)ή τουλάχιστον κείμενα από την έρευνα ακαδημαϊκού, για να είναι ισάξια με τα όσα ακαδημαϊκά έγραψες πιο πάνω.


Με τον Μωυσή όμως ; Κολλητάρι. Με τον συγγραφέα της Αποκάλυψης ; Κολλητάρι και με αυτόν. Άσε δε με τον Gurdjieff ... Με αυτόν, συγκάτοικοι στο ίδιο δωμάτιο στο Παρίσι.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 12:23:38  Εμφάνιση Προφίλ
Μα γιατί δεν μου μιλάς ; Στενοχωριέμαι ρε ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 12:28:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η ζωή δεν ειναι πάντα δίκαιη σε τέτοια θέματα γιατί τη γνώση τη φυλάει για όσους μπορούν να την κερδίσουν.

Λουκά, αυτό είναι κάτι ανάλογο με αυτό :

quote:
"Μυστικώς τα μυστικά φθεγξώμεθα και αγίως τα άγια" όπως θα έλεγε και ο άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός. Και "ου πάντα ρητά ου πάντα άρρητα" ο ίδιος.

,ε ;

Το σημειώνω ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 12:34:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βλήμα βέβαια με την "καλή έννοια" όπως λένε, εγώ δεν προσβάλλω ποτέ συνομιλητές μου, όπως άλλα όντα του ζωικού βασιλείου που φέρουν καπέλα επί της κεφαλής και ομιλούν ως άνθρωποι. Διότι όλοι από ένα γένος πιθηκοειδές καταγόμαστε και δεν πρέπει να θυμώνουμε με όσους θυμούνται περισσότερο συχνά την κοινή μας πιθηκοειδή καταγωγή. Άλλωστε εκείνο που μας κάνει ανθρώπους δεν είναι η φωνή (και οι παπαγάλοι μιλούν αλλά δεν λένε κάτι σημαντικό) ούτε η βάδιση στα δύο πόδια (ενίοτε και οι αρκούδες βαδίζουν έτσι και οι στρουθοκάμηλοι) αλλά το πόσο εκδηλώνουμε και εφαρμόζουμε την ικανότητα λογικού συλλογισμού που ως δυνατότητα έχουμε. Αυτή φαίνεται από το πως απευθυνόμαστε στους συνομιλητές μας πχ. όταν τους αποκαλούμε τιμητικά "βλήματα" για να τους δείξουμε πόσο τους εκτιμούμε (οχυρωνόμενοι οχυρωμένοι πίσω από την ασφάλεια του διαδικτύου) ή όταν προσπαθούμε να παρεμποδίσουμε οτιδήποτε διαφορετικό από όσα ήδη γνωρίζουμε από το να έρθει σε επαφή με τον ταλαίπωρο εγκέφαλό μας μην τυχόν και τον εξαναγκάσει σε λειτουργία και αποδειχθεί ότι στην πραγματικότητα δεν έχουμε "πιάσει το Θεό από τα μέζεα του υπογαστρικού του συστήματος" όπως λέει μια παροιμία. Αυτή η ικανότητα συγκρίσιμη με την ικανότητα καταστροφής του επριβάλλοντος είναι χαρακτηριστικά ανθρώπινη και μάλιστα από τις κυριότερες ανθρώπινες ιδιότητες και γιαυτό χαίρομαι που εδώ σε αυτό το φόρουμ υπάρχει ένα τελευταίο οχυρό αντίστασης του ανθρώπινου είδους. Να είστε καλά και να προοδεύετε στις ερευνές σας με αυτόν τον τρόπο ... όπισθεν ολοταχώς με αρχηγό τον Μέγιστο Μαλακοφόρο αδ.*. Peronosporo ο οποίος γνωρίζει καλά την τέχνη αυτή. Αναμένω βέβαια να υπάρχει και ανώτερη βαθμίδα μη-λόγου διότι ως γνωστόν δεν έχει όρια η ανθρώπινη ... μεγαλοσύνη και επιλάσσομαι να επιδαψιλεύσω τα δέοντα στους φορείς της εν καιρώ.

xx x 10. Σας το είπα ...

Μου επιτρέπεις να σε διορθώνω και κάπου κάπου, ε ;

Παρεμπιπτόντως ... με το video του Τάκη - Gurdjieff, ακόμη γελάω ...


Edited by - kangaro on 19/06/2019 12:49:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 13:10:15  Εμφάνιση Προφίλ
Θα πάθει τίποτε ο σέρβερ από τις πολλές διορθώσεις ω κάγκουρα των εξαρχείων.


quote:

Αυτό προσπαθώ να του δείξω σε 3 σελίδες ... αλλά, στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα.



Μίλησαν όλοι μίλησαν και τα ... ορθά! τα καγκουρώ ως γνωστόν είναι πάντα όρθια σαν άνθρωποι. Αξιοθαύμαστο. Του καγκουρώ ο τράχηλος (ο πάνω ή ο κάτω; ) ζυγόν δεν υπομένει!!! Θέλει να είναι ελεύθερος. Μπράβο ρε αδ.*. ! Αυτή είναι αντίσταση!

quote:

Εδώ αυτός σου λέει, όχι μόνο αυτό, αλλά γνωρίζει και τους ακριβείς λόγους για τους οποίους οι συγγραφείς / κοπτοράπτες των "ιερών κειμένων" επέλεξαν να χρησιμοποιούν άρθρα, να μιλούν σε πληθυντικό αναφερόμενοι σε ένα πρόσωπο, να αποδίδουν ονομασίες κτλ.


Μπράβο που τα έγραψες εκεί που τα έλεγα και μπορείς να τα φέρεις και ως κείμενα. Έτσι δεν είναι; Εγώ δεν τα θυμάμαι (γεράματα βλέπεις! δε μου κάνει κούκου ούτε τέσσερις φορές τη μέρα, μόνο 3,5) αλλά για να τα λες εσύ έτσι θα είναι σε εμπιστεύομαι ως υπασπιστή του ΚΜΑ (Κραταιού Μαλακοφόρου Αδ.*.). Επιφυλάσσομαι να αναπροσαρμόσω τους τίτλους επί το αντικειμενικότερον εν ευθέτω χρόνω.

quote:

Λες και ήταν μαζί τους όταν έγραφαν τα κείμενα και ρωτούσε ο ένας τον άλλον "ρε Μωυσή, γιατί γράφεις "Ελοχίμ" (πληθυντικό) και αναφέρεσαι στο Θεό ;", και του απαντούσε ο Μωυσής τον λόγο που το κάνει.


Τον ρωτησα αλλά δεν απαντούσε. Φταίω εγώ τώρα; Είχα όμως πληροφορίες από βέβαιη πηγή του περιβάλλοντός του, γιαυτό με βλέπεις να λέω πως μπορεί και να εννοήσει κανείς γιατί το έκανε. Ανεπιβεβαίωτες φήμες λένε πως η ανθρωπότητα έχει αναπτύξει τα τελευταία μερικές χιλιάδες χρόνια κάτι που ονομάζεται "λογική" και πως μπορείς (άκουσον άκουσν) να βγάλεις συμπέρασμα και για πράγματα που δε βλέπεις !!! Ναι το λένε αυτό. Εγώ όμως δεν πιστεύω σε φήμες και διαδόσεις γιατί όλο λένε και τάζουν και από αποτέλεσμα μηδέν. Σιγά μην μπορείς να βγάλεις συμπερασμα για πράγματα που δε βλέπεις. Σιγά μην εμπιστευτούμε τη "λογική" όπως λένε οι φήμες και μετά να μας κάνουν ότι θέλουν. Να μας εξουσιάζουν σαν τα ζώα. Εμείς θέλουμε να τρώμε ελεύθεροι και μόνοι μας το σανό κάθε θεωρίας.Πως να απολαύσεις το σανό σου αν αποδεικνύεις με τη λογική ότι το Α δε στέκει ή το Β ότι είναι βέβαιο ότι είναι διαφορετικό από ότι σου λένε τα αφεντικά σου;Δεν το απολαμβανεις. Σου κόβει την όρεξη. Εκτός αυτούς αν μάθεις και συλλογίζεσαι λογικά (συμφορά , κανείς να μην το πάθει εύχομαι!!!) θα σου κόψει το σανό και μετά πως θα επιβιώσεις; Τα βόδια είναι πιο έξυπνα δηλαδή που δεν έχουν αντιρήσεις ακόμη και όταν τα σφάζουν; Εμείς γιατί να είμαστε απείθαρχοι και νεοτεριστές;
Μόνο ότι βλέπουμε υπάρχει. Γιαυτό και συμφωνώ μαζί σας. Μόνο ο Μωυσης ξέρει γιατί τα έγραψε έτσι. Εμείς πρέπει να τα δεχτούμε "όπως τα βρήκαμε". Μη χαλάσουμε τη σειρά. Συγχαρητήρια και πάλι για την αντίσταση στην επάρατη λογική! Αποτελείτε την κορωνίδα και τη ναυ-αρχίδα της ανθρωπότητας εδώ μέσα να το ξέρετε. Είστε λίγοι, μα όλοι ένας και ένας με το ταλέντο του ο καθένας.

quote:

Αλλά είναι πονηρός "ψαράς", γιατί δεν βάζει στην πρότασή του μόνο το "παρερμηνειών", βάζει και το "ερμηνειών", ρίχνει μεγάλο τσαπαρί δηλ., μακρύ.

Γεια σου καγκουρώ με τα ωραία σου! Έμαθα και τι είναι το τσαπαρί. Δηλάδη είμαι τσαπαράς; Προτιμούσα να είμαι με αναγραμματισμό πατσαράς με "ου" το πρώτο "α". Αλλά τώρα περιορίζομαι στον πατσά.
Καλά θα άφηνα απέξω τις ερμηνείες να στενοχωρηθούν; Τέτοιο άνθρωπο με πέρασες; Δηλαδή είναι όλες καλές αυτές και οι ξαδέρφες οι παρερμηνείες όλες κακές; Δεν συμφωνώ. Μερικά κορίτσια φαίνονται τίμια αλλά δεν είναι και άλλα είναι αλλά δεν φαίνονται. Δε μπορεί επειδή μερικές ερμηνείες μοιάζουν παρθένες να υποθέτουμε ότι πάντα είναι διότι όπως λέει και το ρητό "από μπρος παρθένα από πίσω μπαίνουν τρένα" εννοώντας προφανώς ότι η λογική ακολουθία με αυστηρή λογική σύνδεση των μερών της όπως τα βαγόνια του τρένου μπορεί να εκθέσει μια ερμηνεία και να εισέλθει εις τα ενδότερά της από ένα κενό , μία οπό, αποδεικνύνντας την κενότητά της. Όμως εγω δεν παραδέχομαι τη λογική για να μη χαρακτηριστώ εξωμότης του γένους των σανοφάγων το οποίο υπηρετείτε επάξια εδώ πέρα δεν παραδέχομαι την εκπόρνευση των ερμηνειών από τη λογική. Είναι άλλωστε και του ιδίου φύλου. BDSM θα το κάνουμε εδώ πέρα; Γιαυτό μην φοβασαι καγκουρώ. Δεν ελπίζω ότι υπάρχει δυνατότητα διαφυγής της πεπατημένης στοπαρόν φόρουμ και δεν είμαι ικανός τσαπαράς ώστε να δελεάσω τους ιχθείς του και να τους συλλάβω δια του δολώματος της λογικής. Απελθέτω απ' εμού η κατηγορία αύτη. Ουδέποτε θα διαταράξω τον ύπνο των σανοφάγων με φληναφήματα τύπου λογικής κλπ. Δηλώνω πιστός στην αυτοκρατορία του "υπάρχει ότι βλέπω".

quote:

Συνεπώς, ότι κι αν του φέρεις εσύ ως "ιερό κείμενο" το οποίο θα δεχθεί (εγώ, γι' αυτό τον ρωτάω αν δέχεται την Π.Δ. ως ιερό κείμενο), αυτός θα το ερμηνεύσει διαφορετικά και θα κατηγορήσει εσένα ως παρερμηνευτή του ενώ αυτός θα παίζει τον ρόλο του ερμηνευτή.


Έλα ρε μεγάλε ! Πως το συνέλαβες αυτό; Με τεχνητή ή φυσική γονμοποίηση; Δηλαδή αυτά κάπου θα τα είδες γραμμένα δεν υπάρχει περίπτωση (δεν τολμώ να το σκεφτώ καν ότι τα έβγαλες με κάποια λογική επεξεργασία διότι είδα την αφοσίωσή σου στην αυτοκρατορία των αισθήσεων και το ότι είσαι ορκισμένος εχθρός της). Αν δε με απατά η ελάχιστη μνήμη μου εκείνος που αμφισβητούσε την ΠΔ ήσουν εσύ και όχι εγώ; Ή με απατά η καριόλα; Και αν επίσης βλέπουν καλά οι προσβυωπικοί οφθαλμοί μου λες ότι εγώ θα ερμηνεύσω διαφορετικα ένα κείμενο της ΠΔ και θα κατηγροήσω τον άλλον ως παρερμηνευτή ενώ εγώ θα παίζω το ρόλο τουε ρμηνευτή, σαν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, ενώ η ισχνή μνήμη μου (η λιμοκτονούσα) μου λέει ότι το αντίθετο συνέβη στο μεταξύ μας διάλογο και ότι εσύ έφερες ερμηνεία του κεφαλαίου της Γένεσης στηριζόμενη σε κείμενο της Αποκάλυψης δηλαδή 1500 ετών μεταγενέστερο. Και ότι εγώενέμενα στη διάκριση του τι λεέι το αρχικό κέιμενο και το η Αποκάλυψη. Και σου είπα και συμπεράσματα προκύπτοντα από την επάρατο (Ο θεός να φυλάει!) λογική. Να τη χωρίσω τη μνήμη μου φωστήρα της σανοδιατροφικής ή δεν με απατά;

quote:

Στην ουσία το θέμα του είναι "Ξεκατσαρώνουμε τρίχες" : παίρνουμε τις τρίχες τις κατσαρές και τις κάνουμε ίσιες.


Και δεν πρέπει να τις ισιώσουμε; Καινούριο είναι αυτό τώρα;

quote:

Και πρόσεξε, το είπες κι εσύ. Το βάζει στην "ΣΟΦΙΑ", δεν το βάζει στην "ΘΡΗΣΚΕΙΑ". Σου λέει : "εδώ, όλο και κάποιος θα τσιμπήσει.


Ναι είχα σκορδοκαΐλα! Και τώρα που το διευκρίνισες το κατάλαβα και εγώ. Σε ευχαριστώ ΕΜΑ (Ελάσσονα Μαλακοφόρε αδ.*¨.)

quote:

Άμα το βάλω στην "ΘΡΗΣΚΕΙΑ" μπορεί να με περάσουν και για κανέναν απολογητή και να με πλακώσουν στις φάπες". Όχι πως δεν είναι δηλ. αλλά λέμε ...


Διακρίνω έναν τρόμο προς τους απολογητές ή κάνω λαθος; Τι σας έχουν κάνει δηλαδή; Πρέπει να έχουν παιχτεί σκηνικά εδώ πέρα για να φοβάστε και την πιθανότητα να είναι κάποιος "απολογητής". Απολογητή αγαπητέ ΕΜΑ γαφκουρώ ονομάζεις οποιονδήποτε τολμά να κάνει διάλογο μη αποδεχόμενος το δόγμα σου περί σανοφαγίας; Τίνος πράγματος απολογητής; Υπάρχει επίθεση σε κάτι που δε γνωρίζω; Για λέγε, για λέγε ...

quote:

Εγώ πάντως τον κόβω για μάρτυρα του Ιεχωβά γιατί στην ερώτηση :


Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις Αριστέα!!!
Μήπως είσαι ο αναμενόμενος προφήτης; Ο Μάχντι;Ο Ματρέγια;
Δεν εξηγείται αλλιώς. Πως κόβεις έτσι ρε παιδί μυ; Με χασαπομάχαιρο;
Είδες που είχε λόγο το "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω";
Σε είχα κόψει και εγώ για κόφτη.


quote:

quote:
Ο Θεός πού ακριβώς βρίσκεται όταν γίνεται αυτός ο διάλογος ; Πήγε για τσίσα του ;

η πρώτη του απάντηση είναι :

quote:
Πρέπει να δούμε "ποιος" Θεός ήταν εκεί γιατί στο Α κεφάλαιο αναφέρεται ως Ελοχίμ (Θεός) ενώ στο Β ως Γιαχβέ Ελοχίμ (Κύριος Ο Θεός). Και εμφανίζεται μετά να μη γνωρίζει τι έγινε.


Νομίζω η πρώτη απάντηση ήταν ότι πήγε για καφέ επειδή ήταν απόγευμα. Τσίσα εκείνη την ώρα δεν του ήρθαν. Μου το είπε το παιδί της καφετέριας και όσο σοβαρή ήταν η πληροφορία ότι πήγε για τσίσα εκείνη την ώρα (σίγουρα ατην ανέσυρες από κάποιο ιερό κείμενο είμαι βέβαιος) άλλο τόσο ήταν και η πληροφορία ότι πήγε για καφέ. Άλλωστε πρέπει να εμπιστευόμαστε τους αυτόπτες μάρτυρες νομίζω.

quote:

εδώ φαίνεται πως ερμηνεύει το "Γιαχβέ" ως "Κύριος". Το "Γιαχβέ" δεν σημαίνει μόνο αυτό. Αυτός όμως μόνο αυτήν την ερμηνεία του παίρνει, παραβλέποντας επίσης και τον όρο "Ελοχίμ" που είναι σε πληθυντικό αριθμό.


Πως έγινε αυτή η συμπερασματική εξαγωγή είναι μυστήριο εφάμμιλο του μυστηρίου της Πεντέλης ή και ανώτερης τάξης. Ιδίως πως σου βάσταξε η καρδιά να στενοχωρήσεις τον Peronosporo ο οποίος πιστεύει ότι από ανύπαρκτα περιγραφές δε μπορεί να βγει συμπερασμα και τώρα εσύ άκαρδο καγκουρώ από ανύπαρκτες δικές μου εκφράσεις έβγαλες ως συμπέρασμα ιετικό ή αρνητικό, ότι εγώ δέχομαι ή δεν δέχομαι κάτι σχετικά με τον όρο "Ελοχιμ" κλπ.; Πως μπόρεσες; Ο Peronosporos Θα πεθάνει με αυτό που έκανες. Δε σε νοιάζει; Εποφθαλμιείς τη θέση του ως ΚΜΑ; Εντάξει θα έρθει η ώρα σου. Το παλεύεις επάξια δεν μπορώ να πω, αλλά δεν ήρθε η ώρα να αναριχηθείς ακόμη σε αυτό το αξίωμα. Να πάρεις αύξηση φωτός. Όμως κοντά είσαι.Αν έχεις τα ουσιαστικά προσόντα μη σε νοιάζει ο τίτλος ακόμη και αν τον λάβεις αργότερα.

quote:

Όταν δε του αναφέρω την Αποκάλυψη και του λέω για το αρχαίο φίδι, τον επονομαζόμενο Διάβολο, αυτός αποδέχεται τον όρο μόνο ως αποδιδόμενη ονομασία, επίσης παραβλέποντας πως στην εβραϊκή παράδοση ο συσχετισμός που υφίστατο ανάμεσα σε ένα άτομο και στο όνομά του ήταν τόσο ισχυρός ώστε το όνομα αποτελούσε συχνά ισοδύναμο του ίδιου του ατόμου.


Από τι φυτείες αγοράζεις;;; Μιλάς ως μέλος της εβραϊκής παράδοης; Νομίζω μόνο έτσι λέει ο ΚΜΑ ότι μπορείς να εκφέρεις γνώμη. Δεν τον αφήνεις σε χλωρό κραρί. Τον μισείς το βλέπω. Δεν είσαι καλό καγκουρώ νομίζω παρόλο που προσπαθώ να τα βλέπω όλα με καλό λογισμό. Μπορεί βέβαια να τον μισεις για το καλό του (καινούριο consept , σου αρέσει;). Άβυσσος η ψυχή των καγκουρώ!
Αποτελούσε συχνά; Όχι πάντα; Ποιος σου το είπε; Κάποιος ραββίνος μήπως; Μάθε πρωτα τα βασικα της ελληνικής γλώσσας και μετά ίσως προλάβεις να μάθεις και της εβραϊκής.

quote:

Έτσι, «ονομάζομαι» τάδε σήμαινε «είμαι» τάδε, καθώς το όνομα ταυτιζόταν με το ίδιο το αντικείμενο.*]

*Καθολική Εγκυκλοπαίδεια, λήμμα «Εβραϊκά ονόματα».


XAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAX
XAXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXXAXA
Την Καθολική Εγκυκλοπαίδεια, το συγκεκριμένο λήμμα μάλλον γιατί δε χωράει ολόκληρη, μπορείς να τα κάνεις μασούρι ξέρεις και να τα εισάγεις εκεί όπου εφαντάσθης. Μήπως σου προσφέρει έστω έτσι κάποιο όφελος. Γιατί από τα ανωτέρω φεν φαίνεται να προσφέρει κάποιο όφελος. Θα ξεχάσουμε και ποιοί είμαστε στο τέλος με αυτά οπυ διαβάζουμε εδώ μέσα.

quote:

quote:

δηλ. στο 2ο κεφ. εμφανίζεται ο Κύριος Ο Θεός, άλλο πρόσωπο του Θεού δηλ. Γι' αυτό μετά λέει :

[quote]Που να μιλήσουμε για "πρόσωπο" του Θεού! Που να μιλήσουμε για τον ενικό και πληθυντικό του Θεού!


Ξεκατσαρώνουμε τρίχες.



Φυσικά! Τις δικές σου προς το παρόν. Μάλλον είσαι κατσαρομάλλης. Σου κακοφαίνεται που σε λέω ανίκανο να ασχοληθείς με αυτά; Μη σου κακοφαίνεται διότι σε θεωρώ ανίκανο να μάθεις και την ελληνική γλώσσα σωστά. Αυτό είναι προαγωγή. Σε προήγαγα αν κατάλαβες.

[quote]
Πρέπει να έχουν πάρει κάποια εντολή αυτοί οι τύποι να βγουν παγανιά, γιατί τώρα τελευταία τους βλέπω σχεδόν σε κάθε κεντρικό σημείο της πόλης πολύ συχνότερα από πριν. Ε, ήρθε κι αυτός ο έρμος εδώ, έστησε το σταντ του και μοιράζει "ΣΚΟΠΙΑ" και "ΞΥΠΝΑ". Όσοι βόδια προσέλθετε ...


Χαίρομαι που αν και καγκουρώ αναγνωρίζεις τη φύση ως βόδι. Πως το είχε πει ο Bodi-darma "και η αγελάδα έχει βο(υ)δική φύση" ενώ εδώ και τα καγκουρώ έχουν βοδική φύση. Το βόδι ως λέξη δεν απέχει πολύ από το βούδδας μα το ξέρεις.

Άκου καλό μου καγκουρώ: μην ασχολείσαι μαζί μου. Το ξέρω ότι με αγαπάς , το είδα ότι με θαυμάζεις και λες τα καλύτερα λόγια για μένα, αλλά από αγάπη και εγώ σου λέω : μην ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Άσε να ασχοληθεί κανένας άλλος κάποιος που να ξεχωρίσζει τη βούρτσα από τη ... μπατανόβουρτσα κάποιος που να αγοράζει από άλλη φυτεία (η δική σου σε χαλάει, να το κόψεις).
Και αν μάθεις την ελληνική έχεις ελπίδα να μάθεις να μαγειρεύεις και άλλες γλώσσες , βοϊδίσιες και μη. Με τα κατάλληλα μπαχαρικά. Βέβαια εγώ λέω να κόψω το κρέας τελευταία οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να μου μαγειρέψεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 13:19:05  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Λ.Α έχει σίγουρα παρελθόν στο esoterica. Δεν εξηγείται αλλιώς τόση χολή με το φόρουμ. Για κάνα απολογητή που τον τάραξαν στη φάπα και τώρα ήρθε να τρολλάρει τον κόβω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 13:20:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Και άντε πες ότι είναι έτσι. Την εβραϊκή παράδοση την άκουσαν ; Στην εβραϊκή το "ονομάζομαι" σημαίνει "είμαι".



Ανατρίχιασα...
quote:

Ο συγγραφέας λοιπόν τι σκέφτεται ; Σκέφτεται όλες τις υπόλοιπες παραδόσεις εκτός από την εβραϊκή ; Σε ένα κείμενο που υποθέτουμε πως γράφτηκε το 95 μX ; Μόνο στην εβραϊκή σκέφτεται όταν γράφει το κείμενο, λέω εγώ.


Το ήξερα ότι θα αρχίσεις να θυμάσαι κάποια στιγμή! Το ήξερα!
Είδες πόσο εύκολο ήταν; Σε λίγο θα θυμηθείς και το Μωυσή έτσι να σκάσει ο Peronosoros.
quote:

Θα πρέπει να ξέρει ο κ. Λουκάς, ότι "έρευνα" σημαίνει αποκλεισμός όλων των επιμέρους πιθανών συμβάντων μέχρι να φτάσουμε σ' αυτό που είναι το πιο πιθανό να συμβαίνει.

Μούδιασα ...
Το να αποκλείεις όλα τα πιθανά μερικές φορές είναι τόσο εφικτό όσο και το να τρυπήσεις όλη τη Γη για να βρεις που είναι θαμμένος ο μέγας Αλέξανδρος αφού αποκλείσεις όλες τις περιπτώσεις που δεν τον βρήκες. Η καταλληλότερη μέθοδος για να τρως κρατικά κονδύλια αλλά η χειρότερη για να τον βρεις.

[quote]
Ιδίως εδώ που δεν έχουμε και πηγές.



Ναι εδώ που δεν έχουμε πηγές (κατ' εσέ) πρέπει να αποκλείσουμε εκείνα που δεν έχουμε από τις άλλες πηγές που επίσης δεν έχουμε. Κατανοητό.

Πρέπει να φάω και γιαυτό δεν μπορώ να απαντήσω στα λοιπά γραφόμενα. Παίξτε μπάλα μόνοι σας προς το παρόν.


Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 13:21:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:00:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Λουκά φίλε παπάρα, βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ίδιου) άρχισαν να συνομιλούν σοβαρά μαζί σου (μεγάλο λάθος βέβαια, αλλά εσύ έστειλες την πρόσκληση).



Από τη λέξη "παπάρα" καθίσταται εμφανής η σοβαρότης του χώρου και υμών των ιδίων.
quote:

Αν συνεχίσεις όμως να απαντάς κατ' αυτόν τον τρόπο,


Εγώ δεν μπορώ να απαντώ κατ' αυτόν τον τρόπο ενώ εσείς μπορείτε; Ωραίος είσαι! Να σε χαίρεται η μάνα σ' και το σόι σ΄ το τεμέτερον ...
quote:

μη δίνοντας απαντήσεις αλλά πετώντας την μπάλα στην εξέδρα, θα φας εδώ μέσα τέτοιο δούλεμα ... μα τέτοιο δούλεμα, όσο δεν έφαγες ποτέ σε ολόκληρη την ζωή σου.


Τώρα έπαθα τέτοιο φόβο που μου σηκώθηκαν όλες οι τρίχες (και οι κατσαρές) και όχι μόνο!

quote:

Θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ή θες να γελάει το αναγνωστικό κοινό μαζί σου ;


Το γέλιο είναι υγεία.

quote:

Φρόντισε να απαντάς σοβαρά σε ότι σε ρωτούν σοβαρά. Ειδάλλως, όπως σου είπε και ο ilias1990, θα υποστείς τις συνέπειες ...


"Ja voll" ! Θα μου βγάλετε τα νύχια; Θα μου βάλετε βραστά αυγά στις μασχάλες (πριν κρυώσουν εννοείται) ; Θα με ρίξετε στα φίδια; Τι θα μου κάνετε; Φοβάμαι ...


Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 14:06:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:04:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μου επιτρέπεις να σε διορθώνω και κάπου κάπου, ε ;



Για να με διορθώσεις πρωτα πρέπει να μάθεις ελληνικά. Άλλο το "οχυρωμένος" και άλλο το "οχυρωνόμενος". Μάθε ελληνικά για να με διορθώσεις.

quote:

Παρεμπιπτόντως ... με το video του Τάκη - Gurdjieff, ακόμη γελάω ...

Δεν έδωσα τέτοιο σύνδεσμο πουθενά νομίζω .Τι βίντεο είναι αυτό; Α κατάλαβα σκέτο Τάκης. Ο Gurdjieff δεν υπάρχει εκεί. Γιαυτό με μπέρδεψε. Αυτό νόμιζα ότι είναι σκετσάκι φτιάγμένο για youtube δεν είχα καταλάβει ότι είναι από ταινία!!! Πόσο γελοίοι μπορεί να είναι οι ηθοποιοί που συμμετείχαν σε τέτοιο κακοφτιαγμένο διάλογο;;;

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 14:15:11

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 14:38:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:05:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ο Λ.Α έχει σίγουρα παρελθόν στο esoterica. Δεν εξηγείται αλλιώς τόση χολή με το φόρουμ. Για κάνα απολογητή που τον τάραξαν στη φάπα και τώρα ήρθε να τρολλάρει τον κόβω...


Πολλοί κόφτες εδώ πέρα ... Προσέξτε τι κόβετε ...

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 14:08:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:20:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Λουκά φίλε παπάρα, βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ίδιου) άρχισαν να συνομιλούν σοβαρά μαζί σου (μεγάλο λάθος βέβαια, αλλά εσύ έστειλες την πρόσκληση).


Από τη λέξη "παπάρα" καθίσταται εμφανής η σοβαρότης του χώρου και υμών των ιδίων.
[/quote]

Λ.Α: ''Το παπάρας δεν είναι βρισιά. Η παπάρα είναι μίξη ψωμιού με υγρά τροφή. Έχει κάτι υποτιμητικό;''

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:24:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Γιατί λοιπόν να δεχτούμε τις σχετικές αναφορές των άλλων παραδόσεων στην ονομασία του Φιδιού και να μην δεχτούμε πως ο συγγραφέας της Αποκάλυψης, σκεπτόμενος εβραϊκά, χρησιμοποιεί το "ο καλούμενος" ακριβώς για να δείξει την ταύτιση του ονόματος με το ίδιο το αντικείμενο ; Αυτό δεν είναι και το πιο πιθανόν να συμβαίνει ;


Για την εποχή της Αποκάλυψης δεν είπα ότι παραδέχομαι ότι ισχύει; Το ξέρω ότι έχεις διαλείψεις αλλά δεν φταίω εγώ. Εσένα τι σε κάνει να υποθέτεις ότι υπάρχει μια σταθερή και στατική εβραϊκή παράδοση που στσθερά ταύτιζε αυτές τις έννοιες όταν σε όλη την έκταση της ΠΔ (1500 χρόνια συνεχόμενα από το Μωυσή ως το Χριστό) δεν υπάρχει τέτοια σύνδεση στα κείμενα;
Δεν έχεις ακούσει για κάτι που λέγεται "χρόνος" και "εξέλιξη";


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:27:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
quote:

Λουκά φίλε παπάρα, βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ίδιου) άρχισαν να συνομιλούν σοβαρά μαζί σου (μεγάλο λάθος βέβαια, αλλά εσύ έστειλες την πρόσκληση).


Από τη λέξη "παπάρα" καθίσταται εμφανής η σοβαρότης του χώρου και υμών των ιδίων.

Λ.Α: ''Το παπάρας δεν είναι βρισιά. Η παπάρα είναι μίξη ψωμιού με υγρά τροφή. Έχει κάτι υποτιμητικό;''




Ποιο ακριβώς ήταν το σκοπούμενο κατά τη χρήση του στο συγκεκριμένο σημείο ώστε να υποτεθεί ότι είναι σοβαρή και δικαιολογημένη η χρήση του;

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 14:27:34

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 14:28:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 14:34:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Even at the time of the Latin writer Augustine of Hippo (354–430), "Lucifer" had not yet become a common name for the Devil.

από https://en.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Τι μας λέει δηλαδή το άρθρο; ότι ο συσχετισμός είναι χριστιανικός νεοτερισμός και δεν έχει σχέση με τους εβραίους.



Συμφωνήστε με το καγκουρώ σε τι θα με κατηγορείτε γιατί αν δεν το έχετε καταλάβει λέτε τα ακριβώς αντίθετα και με κατηγορείτε και οι δύο (για τα ακριβώς αντίθετα). Εγώ σας λέω μην το πίνετε σας χαλάει αλλά δεν ακούτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:01:13  Εμφάνιση Προφίλ
L.A νομίζω οτι φταίει η στάση που κράτας εξ αρχής για την εξέλιξη που βλέπουμε. Ξεκίνησες να γράφεις με ενα αέρα απο "άχτι" γενικώς, μην πω το ζωνάρι λυμένο για καυγά, το οποίο παραπέμπει σε αυτό που έγραψε ο Ηλιας. Φαίνεται δηλαδή σαν να έχεις "παρελθόν" με τη σελίδα. Γενικά μιλώντας, όταν μπαίνεις (υποτιθεται) νέος σε ενα φορουμ, προσπαθείς να αφουγκραστεις τις ιδιομορφίες του καθένος μέλους με σκοπό να γίνει κάποια συζήτηση. Δεν αρχίζεις με τον αέρα της αυθεντίας. Αφενός γιατί δεν είσαι αυθεντία (αν ήσουν, δεν θα βρισκόσουν εδώ, αυτο θα το υπογράψω) απο την άλλη χτυπάει άσχημα σε όσους διαβάζουν τέτοια. Θεωρώ ότι εχεις πολύπλευρες γνώσεις και επίπεδο και μπορείς να συζητήσεις παρόλο που μπορεί να σου χώνεται κάποιος που και που, οπως ο Καγκουρώ μας.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:23:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μίλησαν όλοι μίλησαν και τα ... ορθά! τα καγκουρώ ως γνωστόν είναι πάντα όρθια σαν άνθρωποι. Αξιοθαύμαστο. Του καγκουρώ ο τράχηλος (ο πάνω ή ο κάτω; ) ζυγόν δεν υπομένει!!! Θέλει να είναι ελεύθερος. Μπράβο ρε αδ.*. ! Αυτή είναι αντίσταση!

Τι ακριβώς σημαίνει το "αδ.*." ; Το έγραψες και στον Peronosporos, το γράφεις και σε μένα. Τι σημαίνει ;

quote:
Μπράβο που τα έγραψες εκεί που τα έλεγα και μπορείς να τα φέρεις και ως κείμενα. Έτσι δεν είναι; Εγώ δεν τα θυμάμαι (γεράματα βλέπεις! δε μου κάνει κούκου ούτε τέσσερις φορές τη μέρα, μόνο 3,5) αλλά για να τα λες εσύ έτσι θα είναι σε εμπιστεύομαι ως υπασπιστή του ΚΜΑ (Κραταιού Μαλακοφόρου Αδ.*.). Επιφυλάσσομαι να αναπροσαρμόσω τους τίτλους επί το αντικειμενικότερον εν ευθέτω χρόνω.

ΟΚ, θα περιμένω.

quote:
Τον ρωτησα αλλά δεν απαντούσε. Φταίω εγώ τώρα; Είχα όμως πληροφορίες από βέβαιη πηγή του περιβάλλοντός του, γιαυτό με βλέπεις να λέω πως μπορεί και να εννοήσει κανείς γιατί το έκανε. Ανεπιβεβαίωτες φήμες λένε πως η ανθρωπότητα έχει αναπτύξει τα τελευταία μερικές χιλιάδες χρόνια κάτι που ονομάζεται "λογική" και πως μπορείς (άκουσον άκουσν) να βγάλεις συμπέρασμα και για πράγματα που δε βλέπεις !!! Ναι το λένε αυτό. Εγώ όμως δεν πιστεύω σε φήμες και διαδόσεις γιατί όλο λένε και τάζουν και από αποτέλεσμα μηδέν. Σιγά μην μπορείς να βγάλεις συμπερασμα για πράγματα που δε βλέπεις. Σιγά μην εμπιστευτούμε τη "λογική" όπως λένε οι φήμες και μετά να μας κάνουν ότι θέλουν. Να μας εξουσιάζουν σαν τα ζώα. Εμείς θέλουμε να τρώμε ελεύθεροι και μόνοι μας το σανό κάθε θεωρίας.Πως να απολαύσεις το σανό σου αν αποδεικνύεις με τη λογική ότι το Α δε στέκει ή το Β ότι είναι βέβαιο ότι είναι διαφορετικό από ότι σου λένε τα αφεντικά σου;Δεν το απολαμβανεις. Σου κόβει την όρεξη. Εκτός αυτούς αν μάθεις και συλλογίζεσαι λογικά (συμφορά , κανείς να μην το πάθει εύχομαι!!!) θα σου κόψει το σανό και μετά πως θα επιβιώσεις; Τα βόδια είναι πιο έξυπνα δηλαδή που δεν έχουν αντιρήσεις ακόμη και όταν τα σφάζουν; Εμείς γιατί να είμαστε απείθαρχοι και νεοτεριστές;
Μόνο ότι βλέπουμε υπάρχει. Γιαυτό και συμφωνώ μαζί σας. Μόνο ο Μωυσης ξέρει γιατί τα έγραψε έτσι. Εμείς πρέπει να τα δεχτούμε "όπως τα βρήκαμε". Μη χαλάσουμε τη σειρά. Συγχαρητήρια και πάλι για την αντίσταση στην επάρατη λογική! Αποτελείτε την κορωνίδα και τη ναυ-αρχίδα της ανθρωπότητας εδώ μέσα να το ξέρετε. Είστε λίγοι, μα όλοι ένας και ένας με το ταλέντο του ο καθένας.

Σε ρώτησα σχετικά γι' αυτό αλλά δεν μου απάντησες.

quote:
Γεια σου καγκουρώ με τα ωραία σου! Έμαθα και τι είναι το τσαπαρί. Δηλάδη είμαι τσαπαράς; Προτιμούσα να είμαι με αναγραμματισμό πατσαράς με "ου" το πρώτο "α". Αλλά τώρα περιορίζομαι στον πατσά.Καλά θα άφηνα απέξω τις ερμηνείες να στενοχωρηθούν; Τέτοιο άνθρωπο με πέρασες; Δηλαδή είναι όλες καλές αυτές και οι ξαδέρφες οι παρερμηνείες όλες κακές; Δεν συμφωνώ. Μερικά κορίτσια φαίνονται τίμια αλλά δεν είναι και άλλα είναι αλλά δεν φαίνονται. Δε μπορεί επειδή μερικές ερμηνείες μοιάζουν παρθένες να υποθέτουμε ότι πάντα είναι διότι όπως λέει και το ρητό "από μπρος παρθένα από πίσω μπαίνουν τρένα" εννοώντας προφανώς ότι η λογική ακολουθία με αυστηρή λογική σύνδεση των μερών της όπως τα βαγόνια του τρένου μπορεί να εκθέσει μια ερμηνεία και να εισέλθει εις τα ενδότερά της από ένα κενό , μία οπό, αποδεικνύνντας την κενότητά της. Όμως εγω δεν παραδέχομαι τη λογική για να μη χαρακτηριστώ εξωμότης του γένους των σανοφάγων το οποίο υπηρετείτε επάξια εδώ πέρα δεν παραδέχομαι την εκπόρνευση των ερμηνειών από τη λογική. Είναι άλλωστε και του ιδίου φύλου. BDSM θα το κάνουμε εδώ πέρα; Γιαυτό μην φοβασαι καγκουρώ. Δεν ελπίζω ότι υπάρχει δυνατότητα διαφυγής της πεπατημένης στοπαρόν φόρουμ και δεν είμαι ικανός τσαπαράς ώστε να δελεάσω τους ιχθείς του και να τους συλλάβω δια του δολώματος της λογικής. Απελθέτω απ' εμού η κατηγορία αύτη. Ουδέποτε θα διαταράξω τον ύπνο των σανοφάγων με φληναφήματα τύπου λογικής κλπ. Δηλώνω πιστός στην αυτοκρατορία του "υπάρχει ότι βλέπω".

Το κάνεις για να μπορείς κατόπιν να αποδώσεις ρόλους στους συνομιλητές σου.

quote:
Έλα ρε μεγάλε ! Πως το συνέλαβες αυτό; Με τεχνητή ή φυσική γονμοποίηση; Δηλαδή αυτά κάπου θα τα είδες γραμμένα δεν υπάρχει περίπτωση (δεν τολμώ να το σκεφτώ καν ότι τα έβγαλες με κάποια λογική επεξεργασία διότι είδα την αφοσίωσή σου στην αυτοκρατορία των αισθήσεων και το ότι είσαι ορκισμένος εχθρός της). Αν δε με απατά η ελάχιστη μνήμη μου εκείνος που αμφισβητούσε την ΠΔ ήσουν εσύ και όχι εγώ; Ή με απατά η καριόλα; Και αν επίσης βλέπουν καλά οι προσβυωπικοί οφθαλμοί μου λες ότι εγώ θα ερμηνεύσω διαφορετικα ένα κείμενο της ΠΔ και θα κατηγροήσω τον άλλον ως παρερμηνευτή ενώ εγώ θα παίζω το ρόλο τουε ρμηνευτή, σαν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, ενώ η ισχνή μνήμη μου (η λιμοκτονούσα) μου λέει ότι το αντίθετο συνέβη στο μεταξύ μας διάλογο και ότι εσύ έφερες ερμηνεία του κεφαλαίου της Γένεσης στηριζόμενη σε κείμενο της Αποκάλυψης δηλαδή 1500 ετών μεταγενέστερο. Και ότι εγώενέμενα στη διάκριση του τι λεέι το αρχικό κέιμενο και το η Αποκάλυψη. Και σου είπα και συμπεράσματα προκύπτοντα από την επάρατο (Ο θεός να φυλάει!) λογική. Να τη χωρίσω τη μνήμη μου φωστήρα της σανοδιατροφικής ή δεν με απατά;

Εγώ σου είπα πως κάνω την αναγκαία σύμβαση να δεχθώ την Π.Δ ως ιστορικό κείμενο για να μπορέσω να ξεκινήσω έναν ισχυρισμό. Μόνο κατά την διάρκεια αυτού του ισχυρισμού ισχύει αυτό. Όταν αυτός τελειώσει, δεν σου απάντησα αν δέχομαι ή αν δεν δέχομαι γενικότερα την Π.Δ. και αν την αμφισβητώ ή όχι. Δεν με ρώτησες κάτι τέτοιο.

quote:
Και δεν πρέπει να τις ισιώσουμε; Καινούριο είναι αυτό τώρα;

Η τρίχα και να την ισιώσεις, τρίχα παραμένει.

quote:
Ναι είχα σκορδοκαΐλα! Και τώρα που το διευκρίνισες το κατάλαβα και εγώ. Σε ευχαριστώ ΕΜΑ (Ελάσσονα Μαλακοφόρε αδ.*¨.)

Παρακαλώ.

quote:
Διακρίνω έναν τρόμο προς τους απολογητές ή κάνω λαθος; Τι σας έχουν κάνει δηλαδή; Πρέπει να έχουν παιχτεί σκηνικά εδώ πέρα για να φοβάστε και την πιθανότητα να είναι κάποιος "απολογητής". Απολογητή αγαπητέ ΕΜΑ γαφκουρώ ονομάζεις οποιονδήποτε τολμά να κάνει διάλογο μη αποδεχόμενος το δόγμα σου περί σανοφαγίας; Τίνος πράγματος απολογητής; Υπάρχει επίθεση σε κάτι που δε γνωρίζω; Για λέγε, για λέγε ...

Ρώτα τον ilias1990. Αυτός πρώτος εισήγαγε τους απολογητές στην κουβέντα, όχι εγώ.

quote:
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις Αριστέα!!!
Μήπως είσαι ο αναμενόμενος προφήτης; Ο Μάχντι;Ο Ματρέγια;
Δεν εξηγείται αλλιώς. Πως κόβεις έτσι ρε παιδί μυ; Με χασαπομάχαιρο;
Είδες που είχε λόγο το "όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω";
Σε είχα κόψει και εγώ για κόφτη.

Αν δεν είσαι, ok, σου ζητώ συγνώμη.

quote:
Νομίζω η πρώτη απάντηση ήταν ότι πήγε για καφέ επειδή ήταν απόγευμα. Τσίσα εκείνη την ώρα δεν του ήρθαν. Μου το είπε το παιδί της καφετέριας και όσο σοβαρή ήταν η πληροφορία ότι πήγε για τσίσα εκείνη την ώρα (σίγουρα ατην ανέσυρες από κάποιο ιερό κείμενο είμαι βέβαιος) άλλο τόσο ήταν και η πληροφορία ότι πήγε για καφέ. Άλλωστε πρέπει να εμπιστευόμαστε τους αυτόπτες μάρτυρες νομίζω.

Αυτή η απάντησή σου, ξεκινούσε με το "μπορεί". Δεν λαμβάνεται υπ' όψην. Είπες :

quote:
Μπορεί να πήγε για καφέ γιατί ήταν απόγευμα. Καλά είναι ερώτηση τώρα αυτή; Πρέπει να δούμε "ποιος" Θεός ήταν εκεί γιατί στο Α κεφάλαιο αναφέρεται ως Ελοχίμ (Θεός) ενώ στο Β ως Γιαχβέ Ελοχίμ (Κύριος Ο Θεός). Και εμφανίζεται μετά να μη γνωρίζει τι έγινε. Αλλά ότι και αν πούμε θα είναι υποθέσεις αν μείνουμε στα αποσπάσματα αυτά μόνο και δεν έχει νόημα.

***

quote:
Πως έγινε αυτή η συμπερασματική εξαγωγή είναι μυστήριο εφάμμιλο του μυστηρίου της Πεντέλης ή και ανώτερης τάξης. Ιδίως πως σου βάσταξε η καρδιά να στενοχωρήσεις τον Peronosporo ο οποίος πιστεύει ότι από ανύπαρκτα περιγραφές δε μπορεί να βγει συμπερασμα και τώρα εσύ άκαρδο καγκουρώ από ανύπαρκτες δικές μου εκφράσεις έβγαλες ως συμπέρασμα ιετικό ή αρνητικό, ότι εγώ δέχομαι ή δεν δέχομαι κάτι σχετικά με τον όρο "Ελοχιμ" κλπ.; Πως μπόρεσες; Ο Peronosporos Θα πεθάνει με αυτό που έκανες. Δε σε νοιάζει; Εποφθαλμιείς τη θέση του ως ΚΜΑ; Εντάξει θα έρθει η ώρα σου. Το παλεύεις επάξια δεν μπορώ να πω, αλλά δεν ήρθε η ώρα να αναριχηθείς ακόμη σε αυτό το αξίωμα. Να πάρεις αύξηση φωτός. Όμως κοντά είσαι.Αν έχεις τα ουσιαστικά προσόντα μη σε νοιάζει ο τίτλος ακόμη και αν τον λάβεις αργότερα.

Έγινε, διότι ενώ σε άλλα σημεία της κουβέντας μας εξετάζεις ακόμη και την έγκλιση μιας φράσης :

quote:
Έχω μια ένσταση: το κείμενο είναι μεταφρασμένο από τα εβραϊκά. Και εξ όσων γνωρίζω η ελληνική της εποχής των Ο' και του τόπου (Αλεξάνδρεια) είχε τις ιδιομορφίες της. Εδώ βλέπουμε το εξής λέει "βρώσει φαγή". Τι μέρος του λόγου είναι αυτά; Εσύ μετέφρασες ότι λέει "μπορείτε να φάτε" αλλά δεν λέει "δύνασθε φαγείν" όπως θα αναμέναμε. Τι είναι το "βρωσει φαγή" και ειδικά το "φαγή"; Ενικός πληθυντικός; Ποιο πρόσωπο; Ποια έγκλιση: οριστική , υποτακτική ή ευκτική; Αυτά πρέπει να ξεκαθαριστούν πριν πούμε ότι είπε το Α ή το Β. Γιατί νομίζω ότι δεν λέει το κείμενο εκείνο που νομίζουμε εκ πρώτης όψεως ότι λέει. Για την απαγόρευση: γιατί λέει "ού φάγεσθε" και "μη φάγετε" όπως θα ήταν και το αναμενόμενο; Γιατί λέει "θανάτω αποθανείσθε"; Τι τρόπος έκφρασης είναι αυτός που δεν ακολουθεί την ελληνική γλώσσα αλλά τις εβραϊκές δομές και συνήθειες του λόγου τις οποίες μεταφέρει στα ελληνικά; Υπάρχει και άλλος τρόπος να πεθάνουν εκτός από το θάνατο; Μπορεί να μοιάζουν φιλολογικά αυτά τα ζητήματα αλλά καταντούν να είναι τελικά η ουσία όταν διαβάζει κανείς μεταφρασμένο κείμενο σε άλλη γλώσσα. Κάποτε νόμιζα ότι οι Ο' είχαν άγνοια της ελληνικής και δεν μετέφρασαν καλά διάφορα σημεία αλλά μετά διαπίστωσα ότι είχαν πολύ καλύτερη γνώση της ελληνικής του καιρού τους απ ότι θα περίμενε κανείς και ότι ήταν τοπικοί ιδιωματισμοί κάποια εκφραστικά σχήματα όπως αυτά . Όμως και αυτά έχουν σημασία. Το "ου φάγεσθε" είναι πληθυντικός απευθυνόμενος σε ένα ον τον Αδάμ; Και αυτό δεν είναι παράξενο;

στο συγκεκριμένο σημείο, παρέβλεψες πως η λέξη "Ελοχίμ" είναι σε πληθυντικό αριθμό.

quote:
Από τι φυτείες αγοράζεις;;; Μιλάς ως μέλος της εβραϊκής παράδοης; Νομίζω μόνο έτσι λέει ο ΚΜΑ ότι μπορείς να εκφέρεις γνώμη. Δεν τον αφήνεις σε χλωρό κραρί. Τον μισείς το βλέπω. Δεν είσαι καλό καγκουρώ νομίζω παρόλο που προσπαθώ να τα βλέπω όλα με καλό λογισμό. Μπορεί βέβαια να τον μισεις για το καλό του (καινούριο consept , σου αρέσει;). Άβυσσος η ψυχή των καγκουρώ!
Αποτελούσε συχνά; Όχι πάντα; Ποιος σου το είπε; Κάποιος ραββίνος μήπως; Μάθε πρωτα τα βασικα της ελληνικής γλώσσας και μετά ίσως προλάβεις να μάθεις και της εβραϊκής.

XAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAX
XAXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
XAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAXAXAXAXAXXAXA
Την Καθολική Εγκυκλοπαίδεια, το συγκεκριμένο λήμμα μάλλον γιατί δε χωράει ολόκληρη, μπορείς να τα κάνεις μασούρι ξέρεις και να τα εισάγεις εκεί όπου εφαντάσθης. Μήπως σου προσφέρει έστω έτσι κάποιο όφελος. Γιατί από τα ανωτέρω φεν φαίνεται να προσφέρει κάποιο όφελος. Θα ξεχάσουμε και ποιοί είμαστε στο τέλος με αυτά οπυ διαβάζουμε εδώ μέσα.


Σου φέρνω ένα παράδειγμα για το τι μπορεί να ισχυρισθεί κάποιος χρησιμοποιώντας πηγές, κάτι το οποίο για σένα είναι παντελώς άγνωστο. Χρησιμοποιώ αυτήν την αιτιολογία, βασιζόμενος στο ότι στην εβραϊκή παράδοση ο συσχετισμός που υφίστατο ανάμεσα σε ένα άτομο και στο όνομά του ήταν τόσο ισχυρός ώστε το όνομα αποτελούσε συχνά ισοδύναμο του ίδιου του ατόμου. Έτσι, «ονομάζομαι» τάδε σήμαινε «είμαι» τάδε, καθώς το όνομα ταυτιζόταν με το ίδιο το αντικείμενο. Αυτό δεν το λέω εγώ. Το λέει η Καθολική Εγκυκλοπαίδεια στο λήμμα «Εβραϊκά ονόματα». Εσύ, επικαλέστηκες αν θυμάμαι 70 ομιλίες (20 τόμους) του Χρυσοστόμου. Ποιο είναι το πρόβλημα ;

quote:
Φυσικά! Τις δικές σου προς το παρόν. Μάλλον είσαι κατσαρομάλλης. Σου κακοφαίνεται που σε λέω ανίκανο να ασχοληθείς με αυτά; Μη σου κακοφαίνεται διότι σε θεωρώ ανίκανο να μάθεις και την ελληνική γλώσσα σωστά. Αυτό είναι προαγωγή. Σε προήγαγα αν κατάλαβες.

Είμαι καραφλός Τώρα, αν εννοείς του κάτω κεφαλιού ... αυτές ναι, τις ξεκατσαρώνεις.

quote:
Για να με διορθώσεις πρωτα πρέπει να μάθεις ελληνικά. Άλλο το "οχυρωμένος" και άλλο το "οχυρωνόμενος". Μάθε ελληνικά για να με διορθώσεις.

Έλα, έλα, ξέρεις ότι σωστά το διόρθωσα ...

quote:
Ποιο ακριβώς ήταν το σκοπούμενο κατά τη χρήση του στο συγκεκριμένο σημείο ώστε να υποτεθεί ότι είναι σοβαρή και δικαιολογημένη η χρήση του;

Το ίδιο με το δικό σου που την χρησιμοποίησες πρώτος.

quote:
Δεν έδωσα τέτοιο σύνδεσμο πουθενά νομίζω .Τι βίντεο είναι αυτό; Α κατάλαβα σκέτο Τάκης. Ο Gurdjieff δεν υπάρχει εκεί. Γιαυτό με μπέρδεψε. Αυτό νόμιζα ότι είναι σκετσάκι φτιάγμένο για youtube δεν είχα καταλάβει ότι είναι από ταινία!!! Πόσο γελοίοι μπορεί να είναι οι ηθοποιοί που συμμετείχαν σε τέτοιο κακοφτιαγμένο διάλογο;;;

Ο Τάκης φέρνει λίγο του Gurdjieff ...

quote:
Για την εποχή της Αποκάλυψης δεν είπα ότι παραδέχομαι ότι ισχύει; Το ξέρω ότι έχεις διαλείψεις αλλά δεν φταίω εγώ. Εσένα τι σε κάνει να υποθέτεις ότι υπάρχει μια σταθερή και στατική εβραϊκή παράδοση που στσθερά ταύτιζε αυτές τις έννοιες όταν σε όλη την έκταση της ΠΔ (1500 χρόνια συνεχόμενα από το Μωυσή ως το Χριστό) δεν υπάρχει τέτοια σύνδεση στα κείμενα;
Δεν έχεις ακούσει για κάτι που λέγεται "χρόνος" και "εξέλιξη";

Από τα ενδεχόμενα, απορρίπτω αυτά που έχουν λιγότερες πιθανότητες να συμβαίνουν.

quote:
Το γέλιο είναι υγεία.

Και μας το προσφέρεις άφθονο.

Σε ευχαριστούμε γι' αυτό.


"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:29:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

L.A νομίζω οτι φταίει η στάση που κράτας εξ αρχής για την εξέλιξη που βλέπουμε. Ξεκίνησες να γράφεις με ενα αέρα απο "άχτι" γενικώς, μην πω το ζωνάρι λυμένο για καυγά, το οποίο παραπέμπει σε αυτό που έγραψε ο Ηλιας. Φαίνεται δηλαδή σαν να έχεις "παρελθόν" με τη σελίδα.


Μπορείς να το τεκμηριώσεις αυτό από το αρχικό μήνυμά μου στο παρόν νήμα ή από τα αρχικά μηνύματά μου στο άλλο που έγραψα; Δεν έχω γράψει σε άλλο νήμα άπ' όσο θυμάμαι. Τι είναι αυτά " απόάχτι" και "το ζωνάρι λυμένο" κλπ.; Μήπως έχετε τη μύγα και μυγιάζεστε;ς Μήπως δηλαδή το πρόβλημα το έχετε εσείς γιατί φερθήκατε ίσως αναξιοπρεπώς σε διάφορα μέλη που εγκατέλειψαν το χώρο (δικαιλογημένα προφανώς) και τώρα φοβάστε ότι επιστρέφουν να σας "εκδικηθούν" και από το φόβο σας κάνετε όσους μπαίνουν εδώ χειρότερους από τους προηγούμενους που διώξατε; Εγώ δεν ξεκίνησα με καμιά από αυτές τις υποθέσεις που κάνεις. Δες τα πρώτα κείμενα. Και δεν πρόσβαλα κανέναν πριν με προσβάλει ο ίδιος έμμεσα ή άμεσα.


quote:


Γενικά μιλώντας, όταν μπαίνεις (υποτιθεται) νέος σε ενα φορουμ, προσπαθείς να αφουγκραστεις τις ιδιομορφίες του καθένος μέλους με σκοπό να γίνει κάποια συζήτηση. Δεν αρχίζεις με τον αέρα της αυθεντίας.


Δεν το κατάλαβα αυτό. Ψυχολόγηση των μελών θα κάνω; Αυτό κάνετε σε τούτο το φόρουμ; Θα αρχίζω με όποιον τρόπο γουστάρω ρε φίλε και ότνα με προσβάλει καποιος θα του ανταποδίδω στα ίσα ότι κάνει. Δεν κατάλαβα δηλάδη. Μερικοί εδώ πέρα μπορούν να προσβάλλουν απρόκλητα χωρίς να τους προκαλέσει ο άλλος και κάποιοι άλλοι δεν επιτρέπεται; Δύo μέτρα και δύο σταθμά; Δες πως με αποκάλεσε ο Peronosporos χωρίς να έχω κάνει διάλογο με αυτόν χωρίς να του έχω πει κάτι. Με αποκάλεσε "βλήμα". Αυτό σου φαίνεται φυσιολογικό και το δικαιολογείς για τον άλλο χρήστη και όχι για μένα;

Για απάντησε να δούμε μιας και ανέλαβες να υπερασπιστείς την "τιμή" του χώρου.


Στα φόρουμ πάω ή για να διαβάσω κάτι ενδιαφέρον και χρήσιμο ή για να σπάσω πλάκα αν δω ότι είναι της πλάκας. Από αυτά που γράφεις (πουδείχνουν καχυποψία στο έπακρο) δε μου φαίνεται και σόι αν και είδα ότι έχει και μερικά ενδιαφέροντα θέματα. Ποιος ξέρει πως δημιουργήθηκαν. Τώρα φαίνεται να είναι τρεις και ο κούκος.

quote:

Αφενός γιατί δεν είσαι αυθεντία (αν ήσουν, δεν θα βρισκόσουν εδώ, αυτο θα το υπογράψω)

Άρα έχετε πολύ χαμηλή αυτοεκτίμηση. Γιατί μια αυθεντία να μη γράφει σε φόρουμ; Εγώ δεν προέβαλα τον εαυτό μου ως αυθεντία αλλά που ξέρεις και αν είμαι; Στο εξωτερικό πολλοί γνωστοί επιστήμονες, αυθεντίες στο είδος τους, γράφουν σε φόρουμ και ανακαλύπτουν και πράγματα και δεν το θεωρούν παράξενο. Φαίνεται η λογική της "ψωροκώσταινας" είναι πολύ δύσκολο να αποβληθεί από κάποιους στην Ελλάδα. Επομένως τι υπογράφεις και γιατί το υπογράφεις;

quote:

απο την άλλη χτυπάει άσχημα σε όσους διαβάζουν τέτοια.


Δεν το κατάλαβα ούτε αυτό. Θα μου κάνεις λογοκρισία;

quote:

Θεωρώ ότι εχεις πολύπλευρες γνώσεις και επίπεδο και μπορείς να συζητήσεις παρόλο που μπορεί να σου χώνεται κάποιος που και που, οπως ο Καγκουρώ μας.

Αυτό είναι το καρότο για να έχει παιχνίδι και το καγκουρώ; Το καγκουρώ: είναι ουδέτερο.

Δεν κατανοώ το σκοπό της παρέμβασής σου.


Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 15:31:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:47:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

Γιατί αγνώστης μητρός είμαι;


Μάλλον πατρός...


Λές να είμαι και να μην το ξέρω; ¨Εχεις ακμιά πληροφορία περί αυτού;
Καρατσεκαρισμένη!


quote:
quote:

Αυτό είναι ισχυρισμός και θέλει πηγή. Δεν την παρέχεις. Αχυράνθρωπος νούμερο 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Straw_man


Αυτή είναι η ανάλυση;;; Ανάλυση 1 <=>ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
Φυσικά και είναι. Δεν ισχύει αυτό που λες. Ξέρεις καμιά περίπτωση στην ινδική, κινέζικη, ιαπωνική ή ινδιάνικη κουλτούρα; Εγώ προσωπικά δεν ξέρω. Μπορεί να υπάρχει αλλα τα δεδομένα μάλλον εναντίον σου είναι στην προκειμένη.


quote:
Αυτό δεν συνέβη μόνο στο χριστιανισμό αλλά και πριν από αυτόν. Η μάχη των Θεών κατά των Τιτάνων (τιτάνας ήταν και ο Προμηθέας) είναι ένα τέτοιο παράδειγμα.

quote:
quote:

quote:
Αργότερα έρχεται ο χριστιανισμός που εντάσει στους κακούς και τους πρώην καλούς, από το ζεύγος των ομάδων Θεοί-Τιτάνες, τους Θεούς δηλαδή.
Μεταξύ των θεωριών που διαδόθηκαν στους πρώτους μΧ αιώνες ήταν και ορισμένες που επιβίωσαν ως τις μέρες μας μέσω της Θεοσοφίας, του Γνωστικισμού και άλλων παρεμφερών ρευμάτων, ήταν και ορισμένες που θεωρούσαν ότι υπάρχει στενή σχέση μετξύ Ιησού και Εωσφόρου. Η σχέση αυτή ήταν:

α)ταύτιση (κάποιοι υπέθεσαν ότι ταυτίζεται ο Ιησούς με τον Εωσφόρο)
β)αδελφική(θεωρούνται αδέλφια και από άλλους θεωρήθηκε πρεσβύτερος ο ένας και άλλοτε ο άλλος)
γ)πολέμιοι (ο ένας εντελώς αντίθετος στον άλλο)
δ)ο Ιησούς ως Θεός και ο Εωσφόρος ο πρώτος αρχάγγελος
ε)άλλοι συνδυασμοί



Και εδώ δεν παρέχεις πηγές και για αυτό όλο το θέμα απλά είναι μια νοσηρή φαντασία.
Εφόσον δεν αντιπροσωπεύεις τους γνωστικούς για να μιλήσεις εξ ιδίων, θα πρέπει να παρέχεις συγκεκριμένες πηγές από αυθεντικά κείμενα ή τουλάχιστον απο την έρευνα κάποιου ακαδημαϊκού. Τι έχεις απο τα προηγούμενα; Τίποτα....


Ναι πρέπει να αντοπροσωπεύω τους γνωστκούς για να μιλήσω για όσα πιστεύουν (τι πίνεις πρωί πρωί ;;;;) και να παρέχω πηγές από αυθεντικά κείμενα (αφού σε χαλάει τι το πίνεις ρε γαμώτο!)ή τουλάχιστον κείμενα από την έρευνα ακαδημαϊκού, για να είναι ισάξια με τα όσα ακαδημαϊκά έγραψες πιο πάνω.

Πως ξέρεις τι πιστεύαν οι γνωστικοί τότε; Από που προκύπτει η γνώση σου; Πρέπει να στηριχτούμε καθαρά στα λόγια σου και όχι σε δεδομένα.

quote:
Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει (ενδεχομένως να έχει φτάσει και μέχρι εκεί που είσαι, (κάποια απομονωμένη ατόλη του Ειρηνικού να υποθέσω;) η φήμη ότι υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής!!! Ναι ναι αλήθεια είναι! Υπάρχει!!! Και έχει και οθόνη (απίστευτο έτσι!!!) και μπορείς λέει να συνδεθείς σε πολλά σημεία στον κόσμο για να βρίσκεις πληροφορίες. Αυτό δεν το πετυχαίνεις ούτε με 10 τόνους μαύρο μεγάλε. Ο Η/Υ είναι πιο μάυρος.Έπαιξες και έχασες. Εγώ δεν το πιστεύω βεβαια αλλά ένα πουλάκι μου ψυθίρισε στο αυτί (καρακάξα θα ήταν θα σε γελάσω δεν ξέρω) ότι ξέρεις την ύπαρξη αυτού του εργαλείου αλλά παριστάνεις απλά τον ηλίθιο και ότι δεν είσαι και ΄τοι αποκει βρίεκσςι πληροφορίες (όπως εκείνη με το σκιάχτρο πιο πάνω). Εγώ όμως δεν πιστεύω τέτοιες κακεντρέχειες και ποτέ δε θα πιστέψω, για τους ευγενείς συνομιλητές μου εδώ στο φόρουμ (άκου να παριστάνει κανείς τον ηλίθιο γίνεται αυτό; εγώ θεωρώ ότι είναι όλοι ειλικρινώς ηλίθιοι μέχρις αποδείξεως του εναντίου και δεν τους αποδίδω τέτοια κακιά πρόθεση), διότι τα δείγματα γραφής τους δείχνουν απαράμιλη αβρότητα και άψογους τρόπους συμπεριφοράς. Συενπώς αποτάσσομαι του ψυθιριστές και τις κακές υποβολές εναντίον των μελών του φόρουμ τα οποία θεωρώ αγνά και άσπιλα.
Όταν σέρφαρα εγώ αγόρι μου εσύ ρούφαγες το αυγό σου.
Ενημερωτικά όλη αυτή η ανοησία λειτουργεί εναντίον σου. Εφόσον είναι τόσο εύκολο να παρέχεις πηγές και οφείλεις να το κάνεις ενώ δεν το κάνεις μάλλον δεν υπάρχουν πηγές να στηρίζουν αυτά που λες.
Υπάρχει το βάρος της απόδειξης που πέφτει πάντα πάνω στον θεματοθέτη!
https://en.wikipedia.org/wiki/Burden_of_proof_(philosophy)
When two parties are in a discussion and one makes a claim that the other disputes, the one who makes the claim typically has a burden of proof to justify or substantiate that claim especially when it challenges a perceived status quo.
Εσύ λες κάποια άγνωστα πράγματα για την γνωστική παράδοση. Ε ΟΦΕΙΛΕΙΣ να τα τεκμηριώσεις. Το έκανες; ΟΧΙ. Τέλος συζήτησης.

Έγραψες όλο αυτό το κατεβατό για να μας πείς τι; ότι το νήμα που ξεκίνησες δεν έχει νόημα;
Το ξέρουμε, στο λέμε εδώ και αρκετές σελίδες.

quote:
L.A νομίζω οτι φταίει η στάση που κράτας εξ αρχής για την εξέλιξη που βλέπουμε. Ξεκίνησες να γράφεις με ενα αέρα απο "άχτι" γενικώς, μην πω το ζωνάρι λυμένο για καυγά, το οποίο παραπέμπει σε αυτό που έγραψε ο Ηλιας. Φαίνεται δηλαδή σαν να έχεις "παρελθόν" με τη σελίδα. Γενικά μιλώντας, όταν μπαίνεις (υποτιθεται) νέος σε ενα φορουμ, προσπαθείς να αφουγκραστεις τις ιδιομορφίες του καθένος μέλους με σκοπό να γίνει κάποια συζήτηση. Δεν αρχίζεις με τον αέρα της αυθεντίας. Αφενός γιατί δεν είσαι αυθεντία (αν ήσουν, δεν θα βρισκόσουν εδώ, αυτο θα το υπογράψω) απο την άλλη χτυπάει άσχημα σε όσους διαβάζουν τέτοια. Θεωρώ ότι εχεις πολύπλευρες γνώσεις και επίπεδο και μπορείς να συζητήσεις παρόλο που μπορεί να σου χώνεται κάποιος που και που, οπως ο Καγκουρώ μας.

Heretic κακώς ασχολείσαι με αυτό το γελοίο υποκείμενο. Δεν μπορεί να του λέω ευγενικά ότι έχει πρόβλημα η στοιχειοθέτηση των επιχειρημάτων του και να απαντά με ειρωνείες. Να παει στο διάολο απο εκεί που ήρθε!

Edited by - Peronosporos on 19/06/2019 15:50:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:48:48  Εμφάνιση Προφίλ
Και το σπουδαιότερο Λουκά αρχι-παπάρα - εδώ το "αρχι-" μπαίνει με την έννοια του "αρχικά" αφού εσύ πρώτος χρησιμοποίησες αυτόν τον χαρακτηρισμό - είναι πως ακόμη δεν μας έχεις παραθέσει την δική σου θέση / τοποθέτηση στο θέμα σου. Έχεις σκοπό να το κάνεις ή όχι ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:55:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Heretic κακώς ασχολείσαι με αυτό το γελοίο υποκείμενο. Δεν μπορεί να του λέω ευγενικά ότι έχει πρόβλημα η στοιχειοθέτηση των επιχειρημάτων του και να απαντά με ειρωνείες. Να παει στο διάολο απο εκεί που ήρθε!



Η ενσάρκωση της ευγένειας είναι οι ανωτέρω εκφράσεις!!! Πόσο αποδεικνύουν την ευγενική διάθεση του γράφοντος αυτές!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 15:56:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και το σπουδαιότερο Λουκά αρχι-παπάρα - εδώ το "αρχι-" μπαίνει με την έννοια του "αρχικά" αφού εσύ πρώτος χρησιμοποίησες αυτόν τον χαρακτηρισμό - είναι πως ακόμη δεν μας έχεις παραθέσει την δική σου θέση / τοποθέτηση στο θέμα σου. Έχεις σκοπό να το κάνεις ή όχι ;


Μίλησε και ο κολαούζος! Με τόση ευγένεια που με περιβάλετε αν είστε σίγουροι ότι θα συνεχιστεί ο ευγενής αυτός διάλογος.

Πάντως είστε απολύτως προβλέψιμοι και οπως είπα και στον Heretic έχετε τη μυγα και μυγιάζεστε. Μήπως έχετε βάρος στη συνείδησή σας από καμιά αυτοκτονία κανενός μέλους και φοβάστε μην αποκαλυφθεί κάτι; Τι πανικός είναι αυτός που δε συμφωνείτε ούτε στο τι με κατηγορείτε;

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 15:58:06

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 19/06/2019 16:00:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 16:00:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αυτό που ακολουθεί το ονομάζεις ανάλυση;;; ΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ

Αυτή είναι η ανάλυση;;; Ανάλυση 1 <=>ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Αναφέρθηκα εγώ στο τι ήταν στην αρχή;;; Έχει καμιά σημασία τι ήταν στην αρχή; Ανάλυση 2 <=> ΧΑΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Ναι πρέπει να αντοπροσωπεύω τους γνωστκούς για να μιλήσω για όσα πιστεύουν (τι πίνεις πρωί πρωί ;;;;) και να παρέχω πηγές από αυθεντικά κείμενα (αφού σε χαλάει τι το πίνεις ρε γαμώτο!) ή τουλάχιστον κείμενα από την έρευνα ακαδημαϊκού, για να είναι ισάξια με τα όσα ακαδημαϊκά έγραψες πιο πάνω.
Δεν ξέρω αν έχεις ακούσει (ενδεχομένως να έχει φτάσει και μέχρι εκεί που είσαι, (κάποια απομονωμένη ατόλη του Ειρηνικού να υποθέσω;) η φήμη ότι υπάρχει ένα εργαλείο που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής!!! Ναι ναι αλήθεια είναι! Υπάρχει!!! Και έχει και οθόνη (απίστευτο έτσι!!!) και μπορείς λέει να συνδεθείς σε πολλά σημεία στον κόσμο για να βρίσκεις πληροφορίες. Αυτό δεν το πετυχαίνεις ούτε με 10 τόνους μαύρο μεγάλε. Ο Η/Υ είναι πιο μάυρος.Έπαιξες και έχασες. Εγώ δεν το πιστεύω βεβαια αλλά ένα πουλάκι μου ψυθίρισε στο αυτί (καρακάξα θα ήταν θα σε γελάσω δεν ξέρω) ότι ξέρεις την ύπαρξη αυτού του εργαλείου αλλά παριστάνεις απλά τον ηλίθιο και ότι δεν είσαι και ΄τοι αποκει βρίεκσςι πληροφορίες (όπως εκείνη με το σκιάχτρο πιο πάνω). Εγώ όμως δεν πιστεύω τέτοιες κακεντρέχειες και ποτέ δε θα πιστέψω, για τους ευγενείς συνομιλητές μου εδώ στο φόρουμ (άκου να παριστάνει κανείς τον ηλίθιο γίνεται αυτό; εγώ θεωρώ ότι είναι όλοι ειλικρινώς ηλίθιοι μέχρις αποδείξεως του εναντίου και δεν τους αποδίδω τέτοια κακιά πρόθεση), διότι τα δείγματα γραφής τους δείχνουν απαράμιλη αβρότητα και άψογους τρόπους συμπεριφοράς. Συενπώς αποτάσσομαι του ψυθιριστές και τις κακές υποβολές εναντίον των μελών του φόρουμ τα οποία θεωρώ αγνά και άσπιλα.

Νά το! Είδες που σου έλεγα για άψογη συμπεριφορά και αβρότητα; Είδες πως φαίνεται αυτή με τη λέξη "βλήμα" που απευθύνεις στο στυνομιλητή σου από τον οποίο κατά τα άλλα ζητάς να σου προσκομίσει στοιχεία; Δεν είχα άδικο λοιπόν και σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. Όπως αντιλαμβάνομαι τη λέξη "βλήμα" την εκτόξευσες προκειμένου να δείξεις την ισχύ του συνομιλητή σου αγαπητέ Peronospore, κρυπτόμενος πίοω από την ανωνυμία που σου παρέχει το διαδίκτυο και το ψευδώνυμό σου, μη θέλοντας να δρέψεις τις ευχαριστίες του "βλήματος" για την ευγενή πράξη της απόδοσης τέτοιου προσωνυμίου (αλτρουιστικό και αυτό το ξέρω , δεν μπορώ να σε φτάσω σε αυτό το σημείο με ξεπερνάς με τον αλτρουισμό και την ανιδιοτέλειά σου ειλικρινά ...μπράβο σου).
Μέχρι τώρα δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την ανιδιοτελή συμπεριφορά σου που ήταν αυθόρμητη και εντελώς ακαδημαϊκή και η οποία συνεισέφερε τα μάλα στην παρούσα συζήτηση ώστε διακίως να μπορείς να χαρακτηριστής ο μέγιστος αφύ συνεισέφερες τα μάλα, μαλα-κο-φόρος συνομιλητής. Όπως λέμε σημα-φόρος ή Semamforas που λέγανε και οι καμπαλιστές για κάποια φράση. Εδώ είσαι ο φέρων τα μάλα, ο μέγιστος μαλακοφόρος συνομιλητής.
Το "βλήμα" επιφυλάσσεται για το μέλλον να σου αποδώσει και άλλες ευγενείς ιδιότητες εις ένδειξιν ευγνωμοσύνης Ω Κραταιέ και Μέγιστε Μαλακοφόρε αδ.*. της παρούσας αδελφότητος. Εάν δεν εκραγεί βεβαίως βεβαίως έως τότε από κάποιο αδέξιο χειρισμό κάποιου άπειρου πυροτεχνουργού και σου διαλύσει το ημέτερον ορθόν όπου ευρίσκεται τοποθετημένο καθώς ομιλεί ορθώς αγαπητέ αδ.*. αλλά δεν γίνεται και ορθώς αντιληπτόν, αν με αντελήφθητε. Για το λόγο αυτό προσέξτε παρακαλώ τις κινήσεις σας γιατί ήδη η θέση που βρίσκεται το βλήμα δεν είναι και η πλέον άνετη για σας να μην προκύψει κανένα ατύχημα στην προσπάθειά σας να απαλλαγείτε από αυτό. Εφόσον εισήλθε μην προσπαθήσετε να το απομακρύνεται βιαίως αγαπητέ αδ.*. (άλλωστε είμαι βέβαιος ότι το απολαμβάνεται κιόλας τσαχπινούλη αδε.*. !!!) αλλά αφήσατε το να εξέλθει δια της φυσικής διαδικασίας και μην ακούτε τον Γκ. ότι η εξέλιξη είναι αντίθετη στη φύση. Primum vibere deinde philosophari δε λέγαν οι λατίνοι; Ορθώς έλεγαν νομίζω αν και δεν ανέφεραν το ορθόν.

Εγώ το έλεγα στο Μωυσή και τους προφήτες να μην τα γράφουν με ασάφειες γιατί μετά 3500 χρόνια κάποιος Peronosporos δε θα μπορεί να τα ερμηνεύσει και θα μας πρήζει τα ...φρύδια (θα μας τα κάνει σαν του αδ.*. Καραμανλή του Μεγάλου, ή ως τσουρέ-κι-α κατά άλλη εκδοχή πιο εκφραστική) αλλά δε με άκουγαν. Φοβόντουσαν ότι θα τους φάει το μαύρο φίδι. Ήτοι ο εκάστοτε βασιλιάς αν τα γράψουν όλα φανερά και θα καταστρέψουν και τα βιβλία. Έτσι έλεγαν εγώ δεν ξέρω. Δεν υπήρχε και drive τότε να τα αποθηκεύσουν γιαυτό τα εβαζα σε κάτι απομονωμένες σπηλιές (Κουμραν και τα σχετικά) για να μην τα βρίσκει κανείς. Ε τι να έκανα; Να μου ρίξουν καμιά φωτιά; Κάντε ότι θέλετε τους είπα αλλά εγώ θα τα τραβήξω να ξέρετε. Αυτοί το χαβά τους. Αδικία. Η ζωή δεν ειναι πάντα δίκαιη σε τέτοια θέματα γιατί τη γνώση τη φυλάει για όσους μπορούν να την κερδίσουν. Για τους άλλους έχει τα φόρουμ.

Είδες που συμφωνείς με το "βλήμα"; Μήπως είσαι και εσύ βλήμα και δεν το ξέρεις Ω Μέγιστε Μαλακοφόρε αδ.*. ;
Βλήμα βέβαια με την "καλή έννοια" όπως λένε, εγώ δεν προσβάλλω ποτέ συνομιλητές μου, όπως άλλα όντα του ζωικού βασιλείου που φέρουν καπέλα επί της κεφαλής και ομιλούν ως άνθρωποι. Διότι όλοι από ένα γένος πιθηκοειδές καταγόμαστε και δεν πρέπει να θυμώνουμε με όσους θυμούνται περισσότερο συχνά την κοινή μας πιθηκοειδή καταγωγή. Άλλωστε εκείνο που μας κάνει ανθρώπους δεν είναι η φωνή (και οι παπαγάλοι μιλούν αλλά δεν λένε κάτι σημαντικό) ούτε η βάδιση στα δύο πόδια (ενίοτε και οι αρκούδες βαδίζουν έτσι και οι στρουθοκάμηλοι) αλλά το πόσο εκδηλώνουμε και εφαρμόζουμε την ικανότητα λογικού συλλογισμού που ως δυνατότητα έχουμε. Αυτή φαίνεται από το πως απευθυνόμαστε στους συνομιλητές μας πχ. όταν τους αποκαλούμε τιμητικά "βλήματα" για να τους δείξουμε πόσο τους εκτιμούμε (οχυρωνόμενοι πίσω από την ασφάλεια του διαδικτύου) ή όταν προσπαθούμε να παρεμποδίσουμε οτιδήποτε διαφορετικό από όσα ήδη γνωρίζουμε από το να έρθει σε επαφή με τον ταλαίπωρο εγκέφαλό μας μην τυχόν και τον εξαναγκάσει σε λειτουργία και αποδειχθεί ότι στην πραγματικότητα δεν έχουμε "πιάσει το Θεό από τα μέζεα του υπογαστρικού του συστήματος" όπως λέει μια παροιμία. Αυτή η ικανότητα συγκρίσιμη με την ικανότητα καταστροφής του επριβάλλοντος είναι χαρακτηριστικά ανθρώπινη και μάλιστα από τις κυριότερες ανθρώπινες ιδιότητες και γιαυτό χαίρομαι που εδώ σε αυτό το φόρουμ υπάρχει ένα τελευταίο οχυρό αντίστασης του ανθρώπινου είδους. Να είστε καλά και να προοδεύετε στις ερευνές σας με αυτόν τον τρόπο ... όπισθεν ολοταχώς με αρχηγό τον Μέγιστο Μαλακοφόρο αδ.*. Peronosporo ο οποίος γνωρίζει καλά την τέχνη αυτή. Αναμένω βέβαια να υπάρχει και ανώτερη βαθμίδα μη-λόγου διότι ως γνωστόν δεν έχει όρια η ανθρώπινη ... μεγαλοσύνη και επιλάσσομαι να επιδαψιλεύσω τα δέοντα στους φορείς της εν καιρώ.



Καμία απολύτως απάντηση, σ' αυτά που του λέει ο Pero. Μόνο προσωπικοί χαρακτηρισμοί. Συνεχίζει το trolling ο τύπος ...

Λουκά φίλε παπάρα, βλέπεις ότι κάποιοι άνθρωποι (συμπεριλαμβανομένου και εμού του ίδιου) άρχισαν να συνομιλούν σοβαρά μαζί σου (μεγάλο λάθος βέβαια, αλλά εσύ έστειλες την πρόσκληση). Αν συνεχίσεις όμως να απαντάς κατ' αυτόν τον τρόπο, μη δίνοντας απαντήσεις αλλά πετώντας την μπάλα στην εξέδρα, θα φας εδώ μέσα τέτοιο δούλεμα ... μα τέτοιο δούλεμα, όσο δεν έφαγες ποτέ σε ολόκληρη την ζωή σου. Θέλεις να σε πάρουμε στα σοβαρά ή θες να γελάει το αναγνωστικό κοινό μαζί σου ; Φρόντισε να απαντάς σοβαρά σε ότι σε ρωτούν σοβαρά. Ειδάλλως, όπως σου είπε και ο ilias1990, θα υποστείς τις συνέπειες ...

Edited by - kangaro on 19/06/2019 12:07:45



Ε ναι το ότι τον είπα βλήμα τον πείραξε, αφού εισπράξαμε την ειρωνεία με τα καντάρια. Φυσικά για τα επιχειρήματα, πηγές κτλ μώκο. Τουμπεκί ψιλοκομμένο, σκασμός πως το λένε!
Ένα "Συγνώμη ρε παιδιά, εδώ είναι οι πηγές τις ξέχασα" να έλεγε, θα τέλειωνε η υπόθεση. Αντ αυτού, ακόμα περιμένουμε πηγές (με dial up έρχονται; Τί γίνεται;)

Θα επαναλάβω αυτά που είπα και πριν, το νήμα δεν έχει κανένα νόημα αν δεν δωθούν πηγές, αν δεν διευκρινηστεί τί στο καλό είναι αυτά τα διαβόητα "ιερά κείμενα" και για ποιόν σκοπό ψάχνουμε να τα βρούμε. Εγώ δεν πρόκειται να απαντήσω σε θέμα που περιλαμβάνει το βλήμα. Να μάθει να συνομιλεί χωρίς ειρωνεία και τα λέμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 16:03:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και το σπουδαιότερο Λουκά αρχι-παπάρα - εδώ το "αρχι-" μπαίνει με την έννοια του "αρχικά" αφού εσύ πρώτος χρησιμοποίησες αυτόν τον χαρακτηρισμό - είναι πως ακόμη δεν μας έχεις παραθέσει την δική σου θέση / τοποθέτηση στο θέμα σου. Έχεις σκοπό να το κάνεις ή όχι ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Περίμενε ρε σύ να χτυπήσει και αυτό το νήμα 45 σελίδες όπως η επίγνωση και θα μάθεις το νόημα
Μιλάμε για βαθιές διδασκαλίες.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 16:53:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό είναι το καρότο για να έχει παιχνίδι και το καγκουρώ; Το καγκουρώ: είναι ουδέτερο.


Εμένα μου αρέσει να τον αποκαλώ o καγκουρώ. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Δεν νομίζω ότι έχει νόημα η διόρθωσή σου. Γενικά, οι εξυπνακίστικες τακτικές είναι αυτές που εκνευρίζουν τους άλλους.

quote:

Δεν κατανοώ το σκοπό της παρέμβασής σου.

Θα τον καταλάβεις. Γενικώς είμαι καχύποπτος εδώ μέσα. Όχι τόσο σαν Γιάννης. Κι εκεί καχύποπτος είμαι λίγο αλλά όχι τόσο. Σαν heretic κυρίως. Με το κοινό αυτής της σελίδας. Έχουν δει τόσα τα μάτια μου στα χρόνια που πέρασαν, που με το που έρχεται κάποιος κομήτης 100% σίγουρος για αυτά που έχει μέσα στη κεφάλα του, αναρωτιέμαι "άντε πάλι... από που το 'σκασε αυτός;". Για να καταλάβεις τι εννοώ.

Που λες Λουκά (αν σε λένε Λουκά φυσικά), τα μέλη που έφυγαν κακήν-κακώς, πέρα από την εκκεντρικότητα και την παράνοια που κουβάλαγαν, την κακοήθεια, τον κακώς ευνοούμενο χαβαλέ και την αλητεία πάσης φύσης, δεν είχαν απολύτως τίποτε να δώσουν στους άλλους. Πέραν της ζοφερής πραγματικότητας, το ότι ήρθαν δηλαδή εδώ πέρα να βγάλουν τα σπασμένα της ημέρας ή όλης της ζωής τους. Προφανώς δεν γίνεται να συμβεί αυτό, είναι ξεκάθαρο.

Και καταλήγουμε στο δια ταύτα. Έχεις κάποια σχέση με το Antidragon; Στο ψευδώνυμο αυτό αναφέρομαι. Γιατί όπως βλέπω να "στήνεται" η ιστορία, κάτι σαν πάσα για να αρχίσεις την αναμετάδοση υψηλών διδασκαλιών μου φαίνεται. Αν πάλι κάνω λάθος να με συγχωρείς. Καχυποψίας γαρ, θα υποπτεύομαι διαφόρους. Ο Καγκουρώ μας μάλιστα είναι ο πρώτος ύποπτος.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 18:51:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μίλησε και ο κολαούζος! Με τόση ευγένεια που με περιβάλετε αν είστε σίγουροι ότι θα συνεχιστεί ο ευγενής αυτός διάλογος.

Από εμένα φίλε, δεν είδες καμιά αγένεια. Έχει προηγηθεί αυτό :

quote:

Λ.Α - Φίλε μου θα αρχίσω να σε προσβάλλω γιατί νιώθω ότι ήδη με έχεις προσβάλλει αρκετά με αυτά που γράφεις. Αυτά που ρωτάς τα έγραψα σε άλλα σημεία και είναι και αυτονόητα.

kangaro - Δεν νομίζω πως σε έχω προσβάλλει φίλε μου. Εγώ μέχρι στιγμής, ερωτήματα θέτω. Απλώς, δεν ικανοποιούμαι με τις απαντήσεις, όχι με όλες όπως σου είπα, μα με τις περισσότερες και κυρίως με αυτές που βασίζονται σε εικασίες. Από την μεριά μου, σε διαβεβαιώ, δεν μπορείς να με προσβάλλεις όσο κι αν το προσπαθήσεις.


Αντιθέτως οι χαρακτηρισμοί σου προς εμένα ήταν (έχεις και κάποιες ειρωνικές εκφράσεις με μορφή ερωτήσεων) :

quote:

- Σου ζήτησα την άδεια; Θα μπορούσες να με εμποδίσεις να πιστεύω κάτι αν δεν το κρίνω εγώ ως λανθασμένο; Γιατί τα γράφεις αυτά; Έχεις παραλήρημα μεγαλείου;

- Δεν φταίς επειδή δεν αντιλαμβάνεσαι τη σημασία των λεγομένων σου όπως βλέπω και έπρεπε να το καταλάβω νωρίτερα ότι χρειάζεσαι ειδική αντιμετώπιση.

- Αφού είναι μεταφορά δεν είναι ευχή; Το έχεις κάψει τελείως.

- Α πάγαινε παραπέρα ρε παπάρα που νομίζεις ότι θα με δουλέψεις κιόλας ανόητε!


Λέω κάπου ότι με έβρισες και λες ...

quote:
Το παπάρας δεν είναι βρισιά. Η παπάρα είναι μίξη ψωμιού με υγρά τροφή. Έχει κάτι υποτιμητικό;

Αν νομίζεις ότι εδώ μέσα θα κοροϊδέψεις κόσμο, κάνεις μεγάλο λάθος. Ένα μονάχα πράγμα θα σου πω : Αν απευθυνθείς ξανά σε εμένα χρησιμοποιώντας οποιονδήποτε προσωπικό χαρακτηρισμό, θα αρχίσεις να εισπράττεις κι από μένα χαρακτηρισμούς. Και δεν το θες αυτό. Πίστεψέ με. Έχω πολύ μεγάλο ταλέντο σ' αυτό.

Λοιπόν, σε συμβουλεύω να αρχίσεις να μας λες μερικά πράγματα για το θέμα σου. Ποια θεωρείς εσύ πως είναι η σχέση μεταξύ Ιησού και Εωσφόρου, αν υπάρχει τέτοια, από πού αντλείς πληροφορίες γι' αυτήν την σχέση κτλ. να κάνεις δηλ. μια ανάπτυξη του θέματος που εσύ ο ίδιος άνοιξες σε ένα φόρουμ συζητήσεων & διαλόγου.

Αυτή είναι και η τελευταία δημοσίευσή μου στο "θέμα" σου η οποία απευθύνεται σε σένα : α) αν δεν υπάρξει αυτό που σου λέω παραπάνω, μια ανάπτυξη δηλ. των δικών σου απόψεων, σκέψεων και προβληματισμών και β) αν δεν με προκαλέσεις με κάποια από τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.

quote:
Άκου καλό μου καγκουρώ: μην ασχολείσαι μαζί μου. Το ξέρω ότι με αγαπάς , το είδα ότι με θαυμάζεις και λες τα καλύτερα λόγια για μένα, αλλά από αγάπη και εγώ σου λέω : μην ασχολείσαι με τέτοια θέματα. Άσε να ασχοληθεί κανένας άλλος κάποιος που να ξεχωρίσζει τη βούρτσα από τη ... μπατανόβουρτσα κάποιος που να αγοράζει από άλλη φυτεία (η δική σου σε χαλάει, να το κόψεις). Και αν μάθεις την ελληνική έχεις ελπίδα να μάθεις να μαγειρεύεις και άλλες γλώσσες , βοϊδίσιες και μη. Με τα κατάλληλα μπαχαρικά. Βέβαια εγώ λέω να κόψω το κρέας τελευταία οπότε δεν ξέρω αν θα μπορέσεις να μου μαγειρέψεις.

Μη δω να ασχοληθείς εσύ μαζί μου μόνο ...

Edited by - kangaro on 19/06/2019 19:34:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2019, 19:23:10  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα, για να συνεισφέρω πραγματικά στο θέμα, Εωσφόρος και Ιησούς είναι δυο θεμελιώδη "πρόσωπα" του Χριστιανισμού. Τα θεωρώ ανύπαρκτα φυσικά, όχι μόνο σαν πρόσωπα (γιατί προφανώς δεν είναι άνθρωποι), αλλά και σαν οντότητες. Έχουν κατασκευαστεί από το θρησκευτικό οικοδόμημα μέσα στους αιώνες, για να φτάσουν στη σημερινή μορφή. Ο έκπτωτος Εωσφόρος (Σατανάς) είναι ο μπαμπούλας της Χριστιανικής εκκλησίας (κυρίως, αν και απαντάται σε Ισλάμ και Ιουδαϊσμό), είναι ιδρυτής εκκλησιών, πηγή έμπνευσης για μουσικούς και γενικά καλλιτέχνες, μέχρι και τηλεοπτικός ήρωας κυκλοφορεί.

Ο δε Ιησούς, τείνει να εξελιχθεί σε pesrsonal Jesus, ο θεούλης της διπλανής πόρτας, ο φίλος που θέλουμε να έχουμε δίπλα μας ώστε να μας σταθεί στις δυσκολίες. Έχουν γραφτεί ΜΒ κειμένου εδώ μέσα για τον ιστορικό Ιησού δεν νομίζω ότι αξίζει να επαναλάβω έστω και κάτι από αυτά. Προφανώς δεν είμαι πιστός, έτσι;

Εκεί που θέλω να καταλήξω, για να συνεισφέρω σε κάτι που ίσως δεν έχει γραφτεί, είναι πως η επίσημη λαϊκή θέση της ορθοδόξου εκκλησίας, είναι πως ο Σατανάς είναι στην υπηρεσία του Μεγαλοδύναμου. Μου το έχουν μεταφέρει άνθρωποι που έχουν επαφή με κληρικούς. Όχι όμως παπάδες της γειτονιάς, ανώτερους κληρικούς, με σπουδές θεολογίας. Αυτή είναι η άποψη της εκκλησίας. Κάνει μεν ο διάβολος τις ... διαβολές του αλλά σε καμία περίπτωση αν δεν πάρει την άδεια του Μεγαλοδύναμου. Παίζει δηλαδή έναν απολύτως καθορισμένο ρόλο. Ο οποίος -όπως προκύπτει- είναι ο κλασικός της δοκιμής της πίστης των πιστών.

Ο Γιαχβέ δηλαδή, ο κακοήθης τετραγράμματος της Τορά, σε όλο του το μεγαλείο, συνεχίζει ακόμα να υποβάλλει στα μαρτύρια του Ιώβ τους πιστούς. Μεταφυσική του κ... τα 9μερα, θα μου πείτε. Αλλα με αυτά τα φτηνά κόλπα προσπαθούν να συγκρατήσουν το ποίμνιο, ώστε να μην λακίσει προς new agge δοξασίες.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy