ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εωσφόρος και Ιησούς:ποια η σχέση τους;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 11:57:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πρέπει να είναι κάποιος χρήστης που είχε μια σύντομη εμφάνιση πριν λίγο καιρό. Ξεκίνησε την διασπορά ρύπων με κάτι λιγότερο ραφιναρισμένο απο αυτό που βλέπετε. Και μόλις τον ζορίσαμε λίγο την έκανε. Βασικά ζητούσε δωρεές για κάτι βιβλία που επρόκειτο να βγάλει

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Ξεφτέρι είσαι! Πως με κατάλαβες;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:12:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πρέπει να είναι κάποιος χρήστης που είχε μια σύντομη εμφάνιση πριν λίγο καιρό. Ξεκίνησε την διασπορά ρύπων με κάτι λιγότερο ραφιναρισμένο απο αυτό που βλέπετε. Και μόλις τον ζορίσαμε λίγο την έκανε. Βασικά ζητούσε δωρεές για κάτι βιβλία που επρόκειτο να βγάλει

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Αυτό εξηγεί εν μέρει γιατί δεν παραθέτει πηγές. Αν τις δείξει, τι θα απομείνει για το βιβλίο-σκουπίδι του.
Να φανταστώ οτι έχει πέσει πολλή "έρευνα" για τα παραμύθια που λέει.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:15:30  Εμφάνιση Προφίλ

quote:

Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος με αυτόν.


Ξερεις ξέρεις ... νομίζω ότι ξέρεις

quote:

Πάντως αυτό που κάνει σε συνδυασμό με τις γνώσεις που φαίνεται πως έχει, τον καθιστά επικίνδυνο.


Γιατί δε μου λέτε και μένα να μάθω τι κάνω; Σας ξαναρώτησα αλλά σιγή ιχθύος επ αυτού.

quote:

Προσωπικά εμένα δεν μπορεί να με αγγίξει, του το έχω πει από την αρχή για να το ξέρει, να το βάλει καλά και να το χωνέψει στην γκλάβα του και παρ' όλο που μου έστειλε και p.m (τάχαμ απορία και καλά ...), τον συνέδεσα με Κάϊρο.


Το Κάιρο πέφτει μακριά αν και έχει το καλό ότι έχει κοντά τις πυραμίδες. Αλλά γιατί είσαι τόσο καχύποπτος ότι θέλω να κάνω κάτι (που δεν μου λέτε τι) ; Τι σας έχουν κάνει εδώ πέρα ή τι έχετε κάνει και έχετε τέτοιο φόβο; Τι σημαίνει "του το έχω πει από την αρχή"; Γιατί μιλάτε με γρίφους; Για να δω σου έστιλα όντως πμ με απορία; Δε θυμάμαι κάτι τέτοιο ...

quote:

Προσοχή και σε κάτι άλλο : Κατά την διάρκεια του διαλόγου μας, φαίνεται πως ενθαρρύνει τον αναγνώστη να συνεχίσει τον διάλογο μαζί του :

quote:

- Για να δούμε , μπορεί να είσαι πιο ικανός στην έρευνα από μένα και να βρεις πράγματα.

- Πολύ καλά ξεκίνησες! Σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή ως τώρα!

- Σε ευχαριστώ για την εποικοδομητική συμμετοχή!!!




Φυσικά και θα ενθαρρύνω κάθε έναν που δείχνει καλοπροαίρετος όπως έδειχνες και εσύ. Τι στράβωσε μετά; Μια ξαφνική απειλή μου εκτόξευσες χωρίς να καταλάβω το λόγο (μου είπες ότι αν σου απευθυνθώ ή σε θίξω προσωπικά θα φάω κορόιδεμμα ή κάτι τέτοιο) χωρίς να σου έχω δώσει τέτοιο δείγμα. Προφανώς με κάποιον με ταύτιζες και σκέφτηκα ότι θα έχεις πάθει κάτι για να το κάνεις αυτό. Και μετά άρχισες να με ειρωνεύεσαι προκαλώντας με θα έλεγα για να σε βρίσω, ίσως για να έχεις άλλοθι μετά. Επίσης μου απέδωσες κακές προθέσεις. Όλο αυτό δεν δικαιολογείται από τα γεγονότα. Σαν να θέλεις να αποδείξεις κάτι και ξεκινάς με έναν φόβο περί εμού χωρίς να σου έχω κάνει κάτι. Με μυστήριες δηλώσεις και μισές κουβέντες.
Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει εδώ πέρα. Μίλα ξεκάθαρα.

quote:

Στο τέλος, τον ίδιο αναγνώστη που τον ευχαριστούσε για την συμμετοχή του, τον λέει "παπάρα" γιατί προφανώς εκνευρίστηκε με τις ερωτήσεις του. Κάτι δεν πάει καλά ...


Ναι έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να μην πηγαίνει κάτι καλά σε εσένα που ξεκινάς από την αρχή με καχυποψία; Το ότι δεν ξέρεις καλά ελληνικά είναι ένα θέμα αλλά ίσως δεν διαπιστώνεις και το ότι ξεχνάς πράγματα ή να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις κάποια αυτονόητα. Αυτό είναι φυσικό να εκνευρίζει τον άλλο επειδή νομίζει ότι το κάνεις σκόπιμα. Αν δεν το κάνεις σκόπιμα τότε να μας το πεις.

quote:

Στο θέμα "η συμπυκνωμένη γνώση της μαλακίας", λέει κάπου :

quote:
Ο Μεγας Αρχιτέκτων του Σύμπαντος δεν είναι ο Εωσφόρος αλλά ο Λόγος.


Δεν ξέρω τι εννοεί με την λέξη "Λόγος". Εννοεί τον κατά Ηράκλειτο Λόγο (που είναι η Αλήθεια), την γλώσσα (π.χ Terence McKenna) ή κάποιον Λόγο θεϊκής φύσεως ; Τον ρώτησα σχετικά, δεν απάντησε.



Μα σου απάντησα. Αν δεν τα βλέπεις δεν φταίω εγώ. Εννοώ το Λόγο του Ηρακλείτου που είναι ένα και το αυτό με το Θεό Λόγο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:19:06  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν είμαι ο relativer. Αλλά εμπιστεύεστε αυτό που λέω; Και αν ήμουν και έλεγα πάλι το ίδιο;
Σας λέω πάντως ότι δεν είμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:31:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Άλλωστε ειπες ότι δεν παρεξηγείσαι. Επίσης ότι δε θα ασχοληθείς μαζί μου ενώ ασχολείσαι.

Σου είπα :

quote:
Αυτή είναι και η τελευταία δημοσίευσή μου στο "θέμα" σου η οποία απευθύνεται σε σένα : α) αν δεν υπάρξει αυτό που σου λέω παραπάνω, μια ανάπτυξη δηλ. των δικών σου απόψεων, σκέψεων και προβληματισμών και β) αν δεν με προκαλέσεις με κάποια από τις επόμενες δημοσιεύσεις σου.

Επειδή θεώρησα πως αυτό :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

είναι μια πρώτη προσπάθεια να μας πεις κι εσύ την γνώμη σου, μια ένδειξη ανάπτυξης δηλ. του θέματός σου, γι' αυτό και συνέχισα την συμμετοχή μου.

quote:
Γιατί αποκλείεις το συνδυασμό; Μπορεί να έχω πρόβλημα νοητικής φύσης (θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου έκανες και διάγνωση!) και να θέλω και να κοροϊδέψω αλλά και να προβάλλω τις απόψεις μου στο φιλοθεάμον κοινό του esoterica.gr όπως και πολλά άλλα.

Τίποτε δεν αποκλείω. Έχουν περάσει απ' εδώ ... κάθε καρυδιάς καρύδι.

quote:
Διαφωνία είναι προφανές

ΟΚ.

quote:
Αυτό είναι και προσωπικό συμπέρασμα.

ΟΚ.

quote:
Συνέπεσαν εδώ και μερικά χρόνια.

OK.

quote:
Είναι απλό: συμπίπτουν σε αυτά τα σημεία οι απόψεις μου με του χριστιανισμού. Και όταν ανέφερα ότι αυτό λέει ο χριστιανισμός δεν το έκανα για να δημιουργήσω ασάφεια αλλά για να την άρω. Για να έχει ο κάθε καλόπιστος αναγνώστης τη δυνατότητα να βρει περισσότερα επ΄αυτού μιας και αν έλεγα ότι είναι προσωπική μου άποψη θα πίστευε ενδεχομένως ότι δεν είναι και η άποψη του χριστιανισμού. Τη δική μου άποψη για να τη μάθει σε όλες τις λεπτομέρειες θα πρέπει να ζήσει μαζί μου και να με γνωρίσει. Από μακριά δεν μαθαίνετια ο τρόπος σκέψης του άλλου. Τα χριστιανικά κείμενα όμως μπορεί να τα βρει παντού. Επομένως δεν ισχύει το σκεπτικό που υπέθεσες. Άλλωστε τι είχ ανα κερδίσω από ένα brain washing του άνυποψίαστου αναγνώστη; Δεν έχω δουλειά να κάνω νομίζεις; Η διασκέδαση προκύπτει αυτόματα από τις λανθασμένες υποθέσεις που κάνετε για μένα, σαν να έχετε κάποια μύγα που σας μυγιάζει. Συνεχίστε.

ΟΚ.

quote:
Εδώ πιάνεις άσχετο θέμα με το προηγούμενο που αφορούσε το αν ο Διάβολος εν γνώσει του κάνει ότι κάνει.

Καλά κάνω.

quote:
Γιατί τα συγχέεις;

Γιατί έτσι θέλω.

quote:
Μάλλον δεν κατάλαβες (ακόμη) όσα σου απάντησα. Μπερδεύεις τα δύο θέματα και το που λέμε εικασίες και που όχι.

Ας τα μπερδεύω, δεν πειράζει.

quote:
Δεν κατάλαβα που κολλάς ακόμη. Ο Θεός άκουσε το διάλογο και ήταν παρών αν θέλεις και άφησε να εξελιχθεί ο αγώνας ώστε να νικήσει ο ικανότερος και να εκφράσει τη θέλησή του (ο ικανότερος). Ποιο είναι το πρόβλημα;

Κανένα απολύτως. Ο Θεός πήγε για τσίσα του.

quote:
Δεν το θεωρείς καλό;

Τα τσίσα ; Εννοείται πως είναι καλό. Θα έσκαγε η φούσκα Του αλλιώς ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:35:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατί δε μου λέτε και μένα να μάθω τι κάνω;

Α, ok ... άμα δεν ξέρεις κι ο ίδιος τι κάνεις ... ok. Τι να σου πούμε εμείς ρε φίλε ;

quote:
Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει εδώ πέρα.

Δεν πειράζει. Θα καταλάβεις.

quote:
Μίλα ξεκάθαρα.

Δεν ξέρω Ελληνικά ... Θα σε μπερδέψω περισσότερο.

Edited by - kangaro on 20/06/2019 12:39:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:46:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Γιατί δε μου λέτε και μένα να μάθω τι κάνω;

Α, ok ... άμα δεν ξέρεις κι ο ίδιος τι κάνεις ... ok. Τι να σου πούμε εμείς ρε φίλε ;

quote:
Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει εδώ πέρα.

Δεν πειράζει. Θα καταλάβεις.

quote:
Μίλα ξεκάθαρα.

Δεν ξέρω Ελληνικά ... Θα σε μπερδέψω περισσότερο.

Edited by - kangaro on 20/06/2019 12:39:28



Γιατί τέτοια κακία; Τι σας έχουν κάνει και θέλετε να το βγάλετε από εμένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:47:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατί τέτοια κακία; Τι σας έχουν κάνει και θέλετε να το βγάλετε από εμένα;

Που την βλέπεις την κακία βρε χρυσέ μου άνθρωπε ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:48:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εδώ πιάνεις άσχετο θέμα με το προηγούμενο που αφορούσε το αν ο Διάβολος εν γνώσει του κάνει ότι κάνει.

Καλά κάνω.

quote:
Γιατί τα συγχέεις;

Γιατί έτσι θέλω.

quote:
Μάλλον δεν κατάλαβες (ακόμη) όσα σου απάντησα. Μπερδεύεις τα δύο θέματα και το που λέμε εικασίες και που όχι.

Ας τα μπερδεύω, δεν πειράζει.

quote:
Δεν κατάλαβα που κολλάς ακόμη. Ο Θεός άκουσε το διάλογο και ήταν παρών αν θέλεις και άφησε να εξελιχθεί ο αγώνας ώστε να νικήσει ο ικανότερος και να εκφράσει τη θέλησή του (ο ικανότερος). Ποιο είναι το πρόβλημα;

Κανένα απολύτως. Ο Θεός πήγε για τσίσα του.

quote:
Δεν το θεωρείς καλό;

Τα τσίσα ; Εννοείται πως είναι καλό. Θα έσκαγε η φούσκα Του αλλιώς ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Είναι σοβαρές απαντήσεις αυτές; "Ο Θεός πήγε για τσίσα".
Θεωρείς ότι προάγεται η συζήτηση μέσω αυτού του τρόπου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 12:50:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Γιατί τέτοια κακία; Τι σας έχουν κάνει και θέλετε να το βγάλετε από εμένα;

Που την βλέπεις την κακία βρε χρυσέ μου άνθρωπε ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Στο ότι δεν απαντάς αφενός και στο ότι δίνεις μη σοβαρές απαντήσεις αφετέρου. Ούτε η CIA δεν έχει τόση απόκρυωη πληροφορίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 13:04:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
Γιατί τέτοια κακία; Τι σας έχουν κάνει και θέλετε να το βγάλετε από εμένα;

Που την βλέπεις την κακία βρε χρυσέ μου άνθρωπε ;



Στο ότι δεν απαντάς αφενός και στο ότι δίνεις μη σοβαρές απαντήσεις αφετέρου. Ούτε η CIA δεν έχει τόση απόκρυωη πληροφορίας.



Σου απαντώ. Μην είσαι ψεύτης. Η σοβαρότητα μιας απάντησης σχετίζεται με πολλά. Όπως και να 'χει, δεν υπάρχει απολύτως καμία κακία στις απαντήσεις μου.

quote:
Είναι σοβαρές απαντήσεις αυτές; "Ο Θεός πήγε για τσίσα".

Είναι η δική μου άποψη. Σου μιλάω απολύτως σοβαρά.

quote:
Θεωρείς ότι προάγεται η συζήτηση μέσω αυτού του τρόπου;

Ποιου τρόπου ακριβώς ;

Edited by - kangaro on 20/06/2019 13:13:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 13:35:35  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέρετε τι προάγει ένα θέμα;
Η παράθεση επιχειρημάτων.
Απο αυτά δεν είδαμε καθόλου απο τον θεματοθέτη.
Και έτσι όπως πάει δεν θα δούμε και ποτέ.
Θέμα αχυράνθρωπος....
Μας ζητά να αρμέγουμε λαγούς και να κουρεύουμε χελώνες.
Για ποιόν λόγο; Αφού αν δεν βρεθούν συγκεκριμένες πηγές να ταυτίζουν τα δύο άτομα, δεν θα έχουμε κανένα συμπέρασμα.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 14:31:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν είμαι ο relativer. Αλλά εμπιστεύεστε αυτό που λέω; Και αν ήμουν και έλεγα πάλι το ίδιο;
Σας λέω πάντως ότι δεν είμαι.


Δεν έχει σημασία αν είσαι ο relativer, παρουσιάζεις όμως ένα πιο ακραίο (γραπτό) ύφος ακόμα κι από αυτόν. Εκτός από τη σιγουριά του ειδήμονα με την οποία γράφεις, κάτι που δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση στη συνέχεια, όταν σου ζητάνε να τεκμηριώσεις αυτά που ισχυρίζεσαι, δίνεις την εντύπωση του κλασικού τύπου "το ζωνάρι λυμένο για καυγά". Μπορεί να σε προκάλεσαν ελαφρώς (λεκτικά) κάποιοι, η έλλειψη σεμνότητας όμως είναι εμφανής. Νομίζω ότι αυτό προκαλεί την συμπεριφορά των άλλων, δεν είμαστε εδώ κακοπροαίρετοι. Σε διαβάζει πχ κάποιος να απαντάς, και νομίζει ότι σε λίγο θα βγουν δυο χέρια από το μόνιτορ και θα τον πιάσουν από το λαιμό!

https://www.youtube.com/watch?v=G3kiwpnO7RU

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 20/06/2019 14:34:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:23:23  Εμφάνιση Προφίλ
Και μετά από τις διευκρινίσεις (οι οποίες βγήκαν με το τσιγκέλι) της δυσεύρετης αυτής φυσιογνωμίας (δεν πειράζει, ας κάνω κι εγώ κάποιους χαρακτηρισμούς, ε ;) του Λουκά :

quote:

Συνέπεσαν εδώ και μερικά χρόνια.


και

quote:
Είναι απλό: συμπίπτουν σε αυτά τα σημεία οι απόψεις μου με του χριστιανισμού. Και όταν ανέφερα ότι αυτό λέει ο χριστιανισμός δεν το έκανα για να δημιουργήσω ασάφεια αλλά για να την άρω. Για να έχει ο κάθε καλόπιστος αναγνώστης τη δυνατότητα να βρει περισσότερα επ΄αυτού μιας και αν έλεγα ότι είναι προσωπική μου άποψη θα πίστευε ενδεχομένως ότι δεν είναι και η άποψη του χριστιανισμού. Τη δική μου άποψη για να τη μάθει σε όλες τις λεπτομέρειες θα πρέπει να ζήσει μαζί μου και να με γνωρίσει. Από μακριά δεν μαθαίνετια ο τρόπος σκέψης του άλλου. Τα χριστιανικά κείμενα όμως μπορεί να τα βρει παντού. Επομένως δεν ισχύει το σκεπτικό που υπέθεσες.

ας δούμε ποια θα ήταν η τοποθέτηση ενός φυσιολογικού ανθρώπου αν ήθελε να εννοηθούν εύκολα από τους αναγνώστες του όλα τα παραπάνω, χωρίς περιττές ερωτήσεις, χωρίς αμφιβολίες και χωρίς υποθέσεις. Ο φυσιολογικός άνθρωπος θα έγραφε λοιπόν :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

και θα τελείωνε πολύ απλά το πράγμα ...

quote:
Επομένως δεν ισχύει το σκεπτικό που υπέθεσες.

Για δώσ' του άλλη μία. Μήπως ισχύει ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:43:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και μετά από τις διευκρινίσεις (οι οποίες βγήκαν με το τσιγκέλι) της δυσεύρετης αυτής φυσιογνωμίας (δεν πειράζει, ας κάνω κι εγώ κάποιους χαρακτηρισμούς, ε ;) του Λουκά :

quote:

Συνέπεσαν εδώ και μερικά χρόνια.


και

quote:
Είναι απλό: συμπίπτουν σε αυτά τα σημεία οι απόψεις μου με του χριστιανισμού. Και όταν ανέφερα ότι αυτό λέει ο χριστιανισμός δεν το έκανα για να δημιουργήσω ασάφεια αλλά για να την άρω. Για να έχει ο κάθε καλόπιστος αναγνώστης τη δυνατότητα να βρει περισσότερα επ΄αυτού μιας και αν έλεγα ότι είναι προσωπική μου άποψη θα πίστευε ενδεχομένως ότι δεν είναι και η άποψη του χριστιανισμού. Τη δική μου άποψη για να τη μάθει σε όλες τις λεπτομέρειες θα πρέπει να ζήσει μαζί μου και να με γνωρίσει. Από μακριά δεν μαθαίνετια ο τρόπος σκέψης του άλλου. Τα χριστιανικά κείμενα όμως μπορεί να τα βρει παντού. Επομένως δεν ισχύει το σκεπτικό που υπέθεσες.

ας δούμε ποια θα ήταν η τοποθέτηση ενός φυσιολογικού ανθρώπου αν ήθελε να εννοηθούν εύκολα από τους αναγνώστες του όλα τα παραπάνω, χωρίς περιττές ερωτήσεις, χωρίς αμφιβολίες και χωρίς υποθέσεις. Ο φυσιολογικός άνθρωπος θα έγραφε λοιπόν :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

και θα τελείωνε πολύ απλά το πράγμα ...



Αυτό το "και" θεωρώ ότι είναι αυτονόητο και ότι δεν χρειάζεται να λέμε συνεχώς τα αυτονόητα. Και είναι αυτονόητο γιατί αν συμφωνούσα θα το έλεγα. Απλό δεν είναι; Για μη λέω τιποτε σημαίνει ότι δε θέλω να ασχοληθούμε με τι πιστεύω εγώ από τη στιγμή που οι προσωπικές μου πεποιθήσεις δεν είναι θέσφατα σε όλα τα θέματα αλλά ενδέχεται να αλλάξουν. Δε μπορώ να αναφέρω κάτι που δε θα γίνει κατανοητό μιας και ο περισότερος κόσμος (όπως και μέλη εδώ) δεν έχει ευελιξία σκέψης και ερμηνεύει τα πράγματα πολύ μονοκόμματα και περιοριστικά λόγω άγνοιας βασικών θεμάτων στη φιλοσοφική ανάλυση. Δεν ήρθα για να σας πω την ιστορία της ζωής μου αλλά για να συζητήσω με ανθρώπους που υπέθετα εχουν ασχοληθεί με κάποια θέματα κάποια συγκεκριμένα σημεία.
Εσένα από πότε σε νοιάζει τι σκέφτομαι τη στιγμή που έκανες ότι μπορούσες για να με εκνευρίσεις;
Είχες κάποια προηγούμενα μαζί μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:45:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Από μακριά δεν μαθαίνεται ο τρόπος σκέψης του άλλου.

Πας ένα στοίχημα ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:48:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

.... η έλλειψη σεμνότητας όμως είναι εμφανής. Νομίζω ότι αυτό προκαλεί την συμπεριφορά των άλλων, δεν είμαστε εδώ κακοπροαίρετοι.


Κόντεψα να κατουρηθώ από τα γέλια!!!
Δυστυχώς η παντελής έλλειψη χιούμορ που σας διακρίνει επιβεβαιώνει ότι επιπολάζει ομαδική κατάθλιψη. Ποιος ξέρει τι σας ενώνει και τι σας φοβίζει τόσο ώστε να λέτε και να γράφετε αυτά που γράφετε.

quote:

Σε διαβάζει πχ κάποιος να απαντάς, και νομίζει ότι σε λίγο θα βγουν δυο χέρια από το μόνιτορ και θα τον πιάσουν από το λαιμό!


Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω αυτό ...

(Αυτό τώρα το θεωρείς σοβαρό ή αστείο που έγραψα πιο πάνω;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:49:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό το "και" θεωρώ ότι είναι αυτονόητο και ότι δεν χρειάζεται να λέμε συνεχώς τα αυτονόητα.

Το αυτονόητο που θεωρείς εσύ για τον εαυτό σου, δεν σημαίνει πως είναι αυτονόητο και για τον άλλον! Aυτό μπορείς να το καταλάβεις ρε άνθρωπέ μου ; Διάβασε ολοκληρωμένη την τοποθέτησή σου και είμαι σίγουρος πως θα καταλάβεις τι λέω. Διάβασέ την πρώτα χωρίς το "και" και μετά διάβασέ την με το "και". Δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ; Αλήθεια λες ;

quote:
Και είναι αυτονόητο γιατί αν συμφωνούσα θα το έλεγα. Απλό δεν είναι; Για μη λέω τιποτε σημαίνει ότι δε θέλω να ασχοληθούμε με τι πιστεύω εγώ από τη στιγμή που οι προσωπικές μου πεποιθήσεις δεν είναι θέσφατα σε όλα τα θέματα αλλά ενδέχεται να αλλάξουν. Δε μπορώ να αναφέρω κάτι που δε θα γίνει κατανοητό μιας και ο περισότερος κόσμος (όπως και μέλη εδώ) δεν έχει ευελιξία σκέψης και ερμηνεύει τα πράγματα πολύ μονοκόμματα και περιοριστικά λόγω άγνοιας βασικών θεμάτων στη φιλοσοφική ανάλυση. Δεν ήρθα για να σας πω την ιστορία της ζωής μου αλλά για να συζητήσω με ανθρώπους που υπέθετα εχουν ασχοληθεί με κάποια θέματα κάποια συγκεκριμένα σημεία.

Τότε να είσαι πιο σαφής, πιο συγκεκριμένος στις εκφράσεις σου και πιο ακριβής στον τρόπο με τον οποίο γράφεις.

quote:
Εσένα από πότε σε νοιάζει τι σκέφτομαι τη στιγμή που έκανες ότι μπορούσες για να με εκνευρίσεις;

Έτσι είμαι 'γω, μην με παρεξηγείς ...

quote:
Είχες κάποια προηγούμενα μαζί μου;

Όχι. Εσύ είχες ;

Edited by - kangaro on 20/06/2019 15:54:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:52:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Από μακριά δεν μαθαίνεται ο τρόπος σκέψης του άλλου.

Πας ένα στοίχημα ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."


Μα φαίνεται ήδη ότι δε μαθαίνεται ... Πάω και δέκα στοιχήματα αλλά θα τα χασεις όλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:56:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αυτό το "και" θεωρώ ότι είναι αυτονόητο και ότι δεν χρειάζεται να λέμε συνεχώς τα αυτονόητα.

Το αυτονόητο που θεωρείς εσύ για τον εαυτό σου, δεν σημαίνει πως είναι αυτονόητο και για τον άλλον!

αυτό μπορείς να το καταλάβεις ρε άνθρωπέ μου ;



Χρειαζόταν μεγάλη φαντασία για να το συλλάβεις ;;;
Στην καθημερινή ζωή πολλά είναι αυτονόητα και αυτό είναι σαν και αυτά. Δεν είναι κάτι σπουδαίο. Απλά εσένα σε ενδιέφερε να μάθεις τι σκέφτομαι εγώ και όχι ο χριστιανισμός.
quote:

quote:
Και είναι αυτονόητο γιατί αν συμφωνούσα θα το έλεγα. Απλό δεν είναι; Για μη λέω τιποτε σημαίνει ότι δε θέλω να ασχοληθούμε με τι πιστεύω εγώ από τη στιγμή που οι προσωπικές μου πεποιθήσεις δεν είναι θέσφατα σε όλα τα θέματα αλλά ενδέχεται να αλλάξουν. Δε μπορώ να αναφέρω κάτι που δε θα γίνει κατανοητό μιας και ο περισότερος κόσμος (όπως και μέλη εδώ) δεν έχει ευελιξία σκέψης και ερμηνεύει τα πράγματα πολύ μονοκόμματα και περιοριστικά λόγω άγνοιας βασικών θεμάτων στη φιλοσοφική ανάλυση. Δεν ήρθα για να σας πω την ιστορία της ζωής μου αλλά για να συζητήσω με ανθρώπους που υπέθετα εχουν ασχοληθεί με κάποια θέματα κάποια συγκεκριμένα σημεία.

Τότε να είσαι πιο σαφής, πιο συγκεκριμένος στις εκφράσεις σου και πιο ακριβής στον τρόπο με τον οποίο γράφεις.



Δεν είμαι τόσο "παγωμένος" σόρρυ αλλά είμαι φυσιολογικός άνθρωπος. Εσύ μπορείς να είσαι ότι θέλεις.

quote:

quote:
Εσένα από πότε σε νοιάζει τι σκέφτομαι τη στιγμή που έκανες ότι μπορούσες για να με εκνευρίσεις;

Έτσι είμαι 'γω, μην με παρεξηγείς ...

quote:
Είχες κάποια προηγούμενα μαζί μου;

Όχι. Εσύ είχες ;



Μα δεν ξεκίνησα εγώ να σε ειρωνεύομαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 15:57:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

***

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

Μεταξύ αυτών των δύο, αλήθεια δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:02:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χρειαζόταν μεγάλη φαντασία για να το συλλάβεις ;;; Στην καθημερινή ζωή πολλά είναι αυτονόητα και αυτό είναι σαν και αυτά. Δεν είναι κάτι σπουδαίο. Απλά εσένα σε ενδιέφερε να μάθεις τι σκέφτομαι εγώ και όχι ο χριστιανισμός.

Άσε τι ενδιέφερε εμένα. Την διαφορά στο νόημα του κειμένου, μπορείς να την αντιληφθείς ;

quote:
Δεν είμαι τόσο "παγωμένος" σόρρυ αλλά είμαι φυσιολογικός άνθρωπος. Εσύ μπορείς να είσαι ότι θέλεις.

Αυτό το ξέρω εδώ και πολλά χρόνια.

quote:
Μα δεν ξεκίνησα εγώ να σε ειρωνεύομαι.

Εσύ δεν με αποκάλεσες πρώτα "παπάρα" και "ανόητο" ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:03:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

***

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

Μεταξύ αυτών των δύο, αλήθεια δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Σου είπα ότι δεν μπορώ να καταλάβνω τη διαφορά; Απλά δεν τη θεωρώ σημαντική και λόγο για τόση φασαρία. Όταν το διαβάζει κάποιος θα σκεφτεί ότι εγώ συμφωνώ ή ότι μπορεί να διαφωνώ μεν αλλά να μη θέλω να συζητήσω τη διαφωνία μου. Οπότε στο ίδιο καταλήγουμε. Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης αν μείνουμε με την αρχική διατύπωση γιατί παραπέμπω στο χριστανισμό μιας και θεωρώ αυτούς που θα το διαβάσουν αστοιχείωτους περί τον χριστιανισμό. Αποδείχθηκε κιόλας εδώ. Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε. Εκ του προχείρου συζητήσεις σε πράγματα που γνωρίζουμε επιφανεικά είναι ... αμερικανιές που εμένα δε μου αρέσουν. Εγώ μάλλον ανήκω στην Ανατολή.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 20/06/2019 16:04:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:07:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρειαζόταν μεγάλη φαντασία για να το συλλάβεις ;;; Στην καθημερινή ζωή πολλά είναι αυτονόητα και αυτό είναι σαν και αυτά. Δεν είναι κάτι σπουδαίο. Απλά εσένα σε ενδιέφερε να μάθεις τι σκέφτομαι εγώ και όχι ο χριστιανισμός.

Άσε τι ενδιέφερε εμένα. Την διαφορά στο νόημα του κειμένου, μπορείς να την αντιληφθείς ;



Σου απάντησα ήδη πιο πριν.Δεν το είδες επιδή έγραφες.
quote:

quote:
Δεν είμαι τόσο "παγωμένος" σόρρυ αλλά είμαι φυσιολογικός άνθρωπος. Εσύ μπορείς να είσαι ότι θέλεις.

Αυτό το ξέρω εδώ και πολλά χρόνια.



Ποιο από τα δύο; Το πρώτο ή το δεύτερο; (Είδες εγώ ρωτάω όταν δεν είμαι βέβαιος για κάτι ...)

quote:

quote:
Μα δεν ξεκίνησα εγώ να σε ειρωνεύομαι.

Εσύ δεν με αποκάλεσες πρώτα "παπάρα" και "ανόητο" ;



Με εκνεύρισες σκόπιμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:27:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης..... Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε.

Το πιάσατε το νόημα μάγκες έτσι;;
Δεν σας παρέχει πηγές, δεν σας λέει την άποψή του, μόνο να συζητήσετε θέλει...
Λες και βλέπω συγκέντρωση Ιεχωβάδων!

quote:
Μα δεν ξεκίνησα εγώ να σε ειρωνεύομαι.

Ε αυτό πάει πολύ! Εσύ ξεκίνησες τις ειρωνείες εδώ μέσα μπαγλαμά!
Εσύ και μόνο εσύ φταίς για την πορεία του νήματος. Από την αρχή δεν παρέχεις πηγές. Σου λέμε να βρείς. Αντί να βρείς, βρίζεις (μάλλον αγράμματος ή δυσλεκτικός θα είσαι). Σου λέμε να πείς που το πας, δεν λες, περιμένεις "να γίνει συζήτηση".
Κακώς σου απαντούν αν και νομίζω ότι πιο πολύ σου απαντούν για να κάνουν χαβαλέ με την κατάντια σου.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!

Edited by - Peronosporos on 20/06/2019 16:28:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σου είπα ότι δεν μπορώ να καταλάβνω τη διαφορά; Απλά δεν τη θεωρώ σημαντική και λόγο για τόση φασαρία. Όταν το διαβάζει κάποιος θα σκεφτεί ότι εγώ συμφωνώ ή ότι μπορεί να διαφωνώ μεν αλλά να μη θέλω να συζητήσω τη διαφωνία μου. Οπότε στο ίδιο καταλήγουμε. Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης αν μείνουμε με την αρχική διατύπωση γιατί παραπέμπω στο χριστανισμό μιας και θεωρώ αυτούς που θα το διαβάσουν αστοιχείωτους περί τον χριστιανισμό. Αποδείχθηκε κιόλας εδώ. Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε. Εκ του προχείρου συζητήσεις σε πράγματα που γνωρίζουμε επιφανεικά είναι ... αμερικανιές που εμένα δε μου αρέσουν. Εγώ μάλλον ανήκω στην Ανατολή.

Γιατί απαντάς με ερώτηση ;

quote:
Ποιο από τα δύο; Το πρώτο ή το δεύτερο;

Το δεύτερο.

quote:
Με εκνεύρισες σκόπιμα.

Δεν έχει σημασία. Κι εσύ στο παραπάνω (στο ότι μου απαντάς με ερώτηση κι έπειτα γράφεις μια ολόκληρη παράγραφο δικαιολογίες) με εκνευρίζεις σκόπιμα. Αυτό δεν σημαίνει πως μου δίνεις το δικαίωμα να σε αποκαλέσω "παπάρα" ή "ανόητο".

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:32:42  Εμφάνιση Προφίλ
Το να έχει κανείς μια άποωη τεκμηριωμένη ή μη είναι δικαίωμα του. Το να παρουσιάσει αποδείξεις πα΄ρι αυτής επίσης είναι δικαίωμά του και μπορεί να το κανει όταν και όποτε θελήσει και για όσο θελήσει σε όποιους θελήσει. Αν δεν μας αρέσειένα θέμα δεν γραφουμε σε αυτό. Αν θεωρούμε ανόητο ή και ηλίθιο έναν άνθρωπο για λόγους τυπικής ευγένειας δεν το λέμε κάθε τρεις και λίγο και δεν το λέμε και ευθέως στον ίδιο εκτός και αν μα προκαλέσει. Το να προσβάλλουμε κάποιον επειδή αρνείται να παρουσιάσει τις αποδείξεις του ή να προσφέρει περισσότερα σε έναν διάλογο δείχνει προβληματική ψυχολογική κατάσταησ για εκείνον που το κάνει. Επίσης και το να ζητάμε αποδείξεις ενώ στο ίδιο μήνυμα λίγες γραμμές πιο πάνω βρίζουμε τον άλλο με λέξεις όπως "βλήμα", "ηλίθιο" κλπ. δείχνει προβληματική ψυχολογική κατάσταση.
Τέτοιες τεχνικές χρησιμοποιούνται στις σχολές πρακτόρων των ΗΠΑ και άλλων χωρών για να προκαλέσουν συναισθηματική διέγερση των στόχων τους και να τους φέρουν εκτός εαυτού ώστε να μην ξέρουν τι κάνουν Φυσικά αυτό είναι έγκλημα και κολάσιμη ηθικά και ποινικά πράξη διότι μπορεί να οδηγήσει κάποιον με αδύνατη ψυχολογία σε πράξεις υπερβολικές. Είναι γνωστές πολλές αυτοκτονίες που έγιναν με τέτοιες μεθόδους, αλλά πόσες φορές πλήρωσαν οι υπεύθυνοι;
Γιαυτό δε θέλω άλλες τέτοιες μεθόδους στο θεμα μου. Σε όποιον αρέσει μένει σε όποιον δεν αρέσει φεύγει. Όταν στην αρχαία Ελλάδα συζητούσαν ένα θέμα που προέκυπτε δεν έβριζαν τον θεματοθέτη ούτε ο Σωκράτης ούτε άλλος συνδαιτημόνας. προσπαθούσαν να πουν την άποψή τους και υπήρχε καλή πίστη μεταξύ τους. Αυτό το πνεύμα διαλόγου είναι που προάγει τον πολιτισμό. Οι πρακτορίστικες τεχνικές και οι ψυχολογικές επιβαρύνσεις του καθενός δεν μπορεί να είναι οδηγός συζήτησης και διαλόγου. Τουλάχιστν όχι στο παρόν θέμα. Ευπρόσδεκτος όποιος έχει να πει κάτι έτσω και ατεκμηρίωτο αρκεί να δίνει κάποια κατεύθυνση ώστε να βρούμε τα υπόλοιπα. Το να ζητώ να φέρει τις πηγές κάποιος επακριβώς θα ήταν εκ μέρους μου και ανόητο, και προσβλητικό μιας που ο άλλος ήδη μου κάνει τη χάρη και αφιερώνει χρόνο και θα πρέπει να είμαι ευγνώμων γιαυτό, και ατελέσφορο διότι δεν μπορεί πάντα να το κάνει εν μέσω της καθημερινής έλλειψης χρόνου λόγω εργασίας και υποχρεώσεων.
Όποιος το κάνει φυσικά διευκούνει αλλά δεν είναι υποχρέωση αυτό. Είναι φιλική συνεισφορά δική του και θα του είμαστε ευγνώμωνες. Τέλος η ειλικρινής έκθεση απόψεων μπορεί να γίνει και επί τη βάσει λογικών επιχειρηματων χωρίς πηγές. Και αυτή είναι ευπρόσδεκτη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:33:33  Εμφάνιση Προφίλ
Πρέπει να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους φίλε.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:36:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιαυτό δε θέλω άλλες τέτοιες μεθόδους στο θεμα μου. Σε όποιον αρέσει μένει σε όποιον δεν αρέσει φεύγει.

Αυτό δεν είσαι σε θέση να το καταφέρεις. Ξέρεις που ακριβώς βρίσκεσαι ;

Edited by - kangaro on 20/06/2019 16:37:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:45:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Σου είπα ότι δεν μπορώ να καταλάβνω τη διαφορά; Απλά δεν τη θεωρώ σημαντική και λόγο για τόση φασαρία. Όταν το διαβάζει κάποιος θα σκεφτεί ότι εγώ συμφωνώ ή ότι μπορεί να διαφωνώ μεν αλλά να μη θέλω να συζητήσω τη διαφωνία μου. Οπότε στο ίδιο καταλήγουμε. Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης αν μείνουμε με την αρχική διατύπωση γιατί παραπέμπω στο χριστανισμό μιας και θεωρώ αυτούς που θα το διαβάσουν αστοιχείωτους περί τον χριστιανισμό. Αποδείχθηκε κιόλας εδώ. Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε. Εκ του προχείρου συζητήσεις σε πράγματα που γνωρίζουμε επιφανεικά είναι ... αμερικανιές που εμένα δε μου αρέσουν. Εγώ μάλλον ανήκω στην Ανατολή.

Γιατί απαντάς με ερώτηση ;



Δεν είναι ερώτηση κυριολεκτική αλλά ρητορική που είναι προφανής η απάντηση σε αυτή ("όχι"). Μιας και εσύ το χρησιμοποίησες το "έτσι μου αρέσει" σου κάνει; Αυτό λέγεται "ανάπτυξη της προσωπικότητας", το να ενεργείς με τον τρόπο που θεωρείς καλύτερο χωρίς φόβο και πάθος.

quote:

quote:
Με εκνεύρισες σκόπιμα.

Δεν έχει σημασία. Κι εσύ στο παραπάνω (στο ότι μου απαντάς με ερώτηση κι έπειτα γράφεις μια ολόκληρη παράγραφο δικαιολογίες) με εκνευρίζεις σκόπιμα. Αυτό δεν σημαίνει πως μου δίνεις το δικαίωμα να σε αποκαλέσω "παπάρα" ή "ανόητο".


Αν σε εκνεύριζα σκόπιμα θα σου έδινα το δικαίωμα και θα είχες κάθε δίκιο. Εσύ παραδέχεσαι ότι με εκνεύρισες σκόπιμα και από την άλλη λες "δεν έχει σημασία". Πως τότε έχει σημασία αν εγώ προσπαθούσα να σε εκνευρίσω σκόπιμα όπως υποθέτεις; Μόνο που εγώ δεν το έκανα σκόπιμα στο παραπάνω, επειδή δεν υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να σε εκνευρίζει (κανονικά). Το να απαντάω σε προφανείς ερωτήσεις "υποτακτικά" δημιουργεί μια ψυχολογια "υποταγής" απλά και μόνο από αυτό το γεγονός: της απάντησης σε προφανή ερωτήματα. Αυτοχαζοποίηση δηλαδή. Αυτοϋποτίμηση. Δεν βλέπω κάποιο λόγο να αυτοθυματοποιούμαι. Μπορεί σε εσένα πλέον να μοιάζει φυσικό όλο αυτό αλλά δεν είναι καθόλου φυσικό. Είναι τεχνική υποταγής αν δεν το ξέρεις. Είναι ευρέως διαδεδομένη σε όλο το Δημόσιο και στην κοινωνία και παράγει αποτελέσματα τα οποία βλέπεις γύρω σου.
Δεν έχω καμιά πρόθεση να τα επαυξήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy