ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εωσφόρος και Ιησούς:ποια η σχέση τους;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:28:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα ... δεν σε ρώτησα αν την θεωρείς ή όχι σημαντική. Σε ρώτησα αν μπορείς να την αντιληφθείς ή όχι. Στην περίπτωση αυτή, είναι αυτονόητο πως δεν με απασχολεί αν την θεωρείς σημαντική ή όχι.



Κακώς δεν σε απασχολεί

quote:

Γιατί μερικές φορές το ασήμαντο για τους ανθρώπους εκλαμβάνεται και ως ανύπαρκτο ή παραλειπόμενο. Αυτό δηλ. που ισχυρίζεσαι ακριβώς εσύ.


Για όσους δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά ασήμαντου και ανύπαρκτου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:34:01  Εμφάνιση Προφίλ
Μα ... δεν σε ρώτησα αν την θεωρείς ή όχι σημαντική. Σε ρώτησα αν μπορείς να την αντιληφθείς ή όχι. Στην περίπτωση αυτή, είναι αυτονόητο πως δεν με απασχολεί αν την θεωρείς σημαντική ή όχι. Γιατί μερικές φορές το ασήμαντο για τους ανθρώπους εκλαμβάνεται και ως ανύπαρκτο ή παραλειπόμενο. Έτσι δηλ. όπως το εκλαμβάνεις κι εσύ τις περισσότερες φορές που σε ρωτάει κάποιος μια ευθεία ερώτηση η οποία για να απαντηθεί, θέλει ένα απλό "ναι" ή ένα απλό "όχι" κι όχι κατεβατά με δικαιολογίες του τρόπου που σκέφτηκες για να απαντήσεις. Γι' αυτό και κάπου σε ρωτάω αν μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον απλά και αληθινά, χωρίς δηλ. να λες ψέμματα στον ίδιο σου τον εαυτό.

*Είσαι πολύ γρήγορος. Διάβαζε και τις διορθώσεις μου.

Edited by - kangaro on 21/06/2019 11:40:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:40:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κακώς δεν σε απασχολεί

Καλώς κακώς, αυτό είναι θ'κό μ' θέμα, που έλεγε κι ο μακαρίτης ο παππούς μου.

quote:
Για όσους δεν αντιλαμβάνονται τη διαφορά ασήμαντου και ανύπαρκτου.

Ούτε εσύ φαίνεται πως την αντιλαμβάνεσαι. Το γεγονός πως θεωρείς αυτονόητα ορισμένα πράγματα για σένα κι όχι για τους υπολοίπους, σημαίνει αυτό ακριβώς το πράγμα.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:43:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα ... δεν σε ρώτησα αν την θεωρείς ή όχι σημαντική. Σε ρώτησα αν μπορείς να την αντιληφθείς ή όχι. Στην περίπτωση αυτή, είναι αυτονόητο πως δεν με απασχολεί αν την θεωρείς σημαντική ή όχι. Γιατί μερικές φορές το ασήμαντο για τους ανθρώπους εκλαμβάνεται και ως ανύπαρκτο ή παραλειπόμενο. Έτσι δηλ. όπως το εκλαμβάνεις κι εσύ τις περισσότερες φορές που σε ρωτάει κάποιος μια ευθεία ερώτηση η οποία για να απαντηθεί, θέλει ένα απλό "ναι" ή ένα απλό "όχι" κι όχι κατεβατά με δικαιολογίες του τρόπου που σκέφτηκες για να απαντήσεις. Γι' αυτό και κάπου σε ρωτάω αν μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον απλά και αληθινά, χωρίς να λες ψέμματα στον ίδιο σου τον εαυτό.

*Είσαι πολύ γρήγορος. Διάβαζε και τις διορθώσεις μου.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Μα αγαπητό γαγκουρώ κάνεις ερώτηση πάλι με αυτονόητη απάντηση. Να στο κάνω νιανιά λοιπόν: Είναι προφανές ότι μόνο όταν αντιληφθείς κάτι μπορείς να το πεις ασήμαντο. Αν το "ναι" ή "όχι" είναι αυτονόητο δε χρειάζεται να το ρωτάει. Και ακόμη μπορείς και με έμμεσο τρόπο να πεις ναι ή όχι λέγοντας ευθέως ακόμα και φαινομενικά αντίθετα πράγματα. Αυτή ακριβώς είναι και η βάση της λογοτεχνίας. Με τον έμμεσο τρόπο έκφρασης διαπιστώνεις την αντιληπτικότητα του άλλου , και αν χρειάζεται εεπξηγήσεις όπως αυτή εδώ ή όχι. Αυτό είναι και απλό και αληθινό και δεν λέω ψέμματα στον εαυτό μου σε κάτι, γιατί απευθύνομαι σε νοήμονες (λέμε τώρα) που μπορούν να κάνουν τη διαλογή. Αν δεν μπορούν και με παρεξηγήσουν (και αν δεν έχουν το θάρρος να ρωτήσουν) τότε δεν αξίζει ο κόπος να ασχοληθώ μαζί τους περισσότερο και ας μείνουν με την ασφαλμένη εντύπωση για μένα. Αυτοί τη δημιούργησαν και αυτοί ας την υποστούν. Όταν κάποιος δεν μπορεί να πει "δεν κατάλαβα" και δεν ρωτάει του αξίζει να μένει με την παρανόηση.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 21/06/2019 11:45:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:48:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν δεν μπορούν και με παρεξηγήσουν (και αν δεν ε΄χουν το θάρρος να ρωτήσουν τότε δεν αξίζει ο κόπος να ασχοληθώ μαζί τους περισσότερο και ας μείνουν με την ασφαλμένη εντύπωση για μένα. Αυτοί τη δημιούργησαν και αυτοί ας την υποστούν. Όταν κάποιος δεν μπορεί να πει "δεν κατάλαβα" και δεν ρωτάει του αξίζει να μένει με την παρανόηση.

Πολλές φορές σε ρώτησα κάτι και απάντησες με ερώτηση.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:51:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν το "ναι" ή "όχι" είναι αυτονόητο δε χρειάζεται να το ρωτάει.

Σώπα ... Στην ερώτηση π.χ. "Θες να πιεις νερό ;" που ακριβώς είναι το αυτονόητο ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:53:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και ακόμη μπορείς και με έμμεσο τρόπο να πεις ναι ή όχι λέγοντας ευθέως ακόμα και φαινομενικά αντίθετα πράγματα. Αυτή ακριβώς είναι και η βάση της λογοτεχνίας. Με τον έμμεσο τρόπο έκφρασης διαπιστώνεις την αντιληπτικότητα του άλλου , και αν χρειάζεται εεπξηγήσεις όπως αυτή εδώ ή όχι. Αυτό είναι και απλό και αληθινό και δεν λέω ψέμματα στον εαυτό μου σε κάτι, γιατί απευθύνομαι σε νοήμονες (λέμε τώρα) που μπορούν να κάνουν τη διαλογή.

Είσαι λογοτέχνης ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:57:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ωχ παιδιά κατάλαβα ποιός είναι. Δεν ξέρω αν το όνομα είναι αληθινό αλλα πρέπει να είναι ένας μαλάκας που λέει οτι έχει σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο(;) Στο εξωτερικο και βλέπει αγγελους κατά την θεία λειτουργία. Αν θυμάμαι καλά του μιλάνε κιόλας....

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:02:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Και ακόμη μπορείς και με έμμεσο τρόπο να πεις ναι ή όχι λέγοντας ευθέως ακόμα και φαινομενικά αντίθετα πράγματα. Αυτή ακριβώς είναι και η βάση της λογοτεχνίας. Με τον έμμεσο τρόπο έκφρασης διαπιστώνεις την αντιληπτικότητα του άλλου , και αν χρειάζεται εεπξηγήσεις όπως αυτή εδώ ή όχι. Αυτό είναι και απλό και αληθινό και δεν λέω ψέμματα στον εαυτό μου σε κάτι, γιατί απευθύνομαι σε νοήμονες (λέμε τώρα) που μπορούν να κάνουν τη διαλογή.

Είσαι λογοτέχνης ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Κατά μία έννοια ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:04:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ωχ παιδιά κατάλαβα ποιός είναι. Δεν ξέρω αν το όνομα είναι αληθινό αλλα πρέπει να είναι ένας μαλάκας που λέει οτι έχει σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο(;) Στο εξωτερικο και βλέπει αγγελους κατά την θεία λειτουργία. Αν θυμάμαι καλά του μιλάνε κιόλας....

Εξ' ου και το πολύ πυροβολημένος ... κοντόκαννη έπεσε, μεγάλη ζημιά.

Δες τώρα ...

Αυγερινέ,

α) έχεις σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ;
β) βλέπεις αγγέλους κατά την θεία λειτουργία ;
γ) σου μιλάνε (οι άγγελοι) ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:06:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αν το "ναι" ή "όχι" είναι αυτονόητο δε χρειάζεται να το ρωτάει.

Σώπα ... Στην ερώτηση π.χ. "Θες να πιεις νερό ;" που ακριβώς είναι το αυτονόητο ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Κάνεις λανθασμένους συλλογισμούς. Είπε κανείς ότι ΟΛΕΣ οι ερωτήσεις έχουν αυτονόητη απάντηση; Απαντώ εγώ : δεν έχουν όλες αυτονόητη απάντηση. Το "θες νερό;" αν είμαι μπροστά σου μπορεί να σου το απαντήσω κουνώντας μόνο το κεφάλι. Αλλιώς πρέπει να πω να ή όχι. Αλλά αν ξέρεις ότι θέλω σίγουρα, δε θα ρωτήσεις και θα μου φέρεις και εγώ θα το ευχαριστηθώ που με κατάλαβες ότι είχα κορακιάσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:06:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κατά μία έννοια ...

Ποια έννοια ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:16:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Κάνεις λανθασμένους συλλογισμούς. Είπε κανείς ότι ΟΛΕΣ οι ερωτήσεις έχουν αυτονόητη απάντηση; Απαντώ εγώ : δεν έχουν όλες αυτονόητη απάντηση. Το "θες νερό;" αν είμαι μπροστά σου μπορεί να σου το απαντήσω κουνώντας μόνο το κεφάλι. Αλλιώς πρέπει να πω να ή όχι. Αλλά αν ξέρεις ότι θέλω σίγουρα, δε θα ρωτήσεις και θα μου φέρεις και εγώ θα το ευχαριστηθώ που με κατάλαβες ότι είχα κορακιάσει.

Αυτές οι ερωτήσεις που σου κάνω, είναι τέτοιες ... τόσο απλές. Θες να σου τις παραθέσω ; Βαριέμαι man.


"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:20:42  Εμφάνιση Προφίλ
Πω, πω έβαλε και σύμβολο στην υπογραφή του ...

Αυγερινέ, τι ακριβώς είναι αυτό το σύμβολο που έχεις ως υπογραφή σου ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 12:28:49  Εμφάνιση Προφίλ
Pero, δες με ποιον έχεις να κάνεις ...

quote:
από το https://siriusanews.blogspot.com/2016/01/blog-post_57.htmlΟ

Μαλτεσιανός Σταυρός

Συμμετρικός σταυρός με διχαλωτά άκρα, σχηματίζοντας σε σύνολο 8 γωνίες. Είναι σύμβολο προστασίας και τιμής. Παρέμεινε γνωστός ως «ο Σταυρός της Μάλτας» από τους Ιππότες της Μάλτας, μα το σύμβολο πρωτοεμφανίζεται στην αρχαία Ασσυρία, αντιπροσωπεύοντας τους 4 μέγιστους Ασσύριους Θεούς: Ρα, Ανού, Βήλος και Έα.


4, τέσσερις λέμε, όχι ένας, 4!!!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 13:29:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ωχ παιδιά κατάλαβα ποιός είναι. Δεν ξέρω αν το όνομα είναι αληθινό αλλα πρέπει να είναι ένας μαλάκας που λέει οτι έχει σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο(;) Στο εξωτερικο και βλέπει αγγελους κατά την θεία λειτουργία. Αν θυμάμαι καλά του μιλάνε κιόλας....

Εξ' ου και το πολύ πυροβολημένος ... κοντόκαννη έπεσε, μεγάλη ζημιά.

Δες τώρα ...

Αυγερινέ,

α) έχεις σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ;
β) βλέπεις αγγέλους κατά την θεία λειτουργία ;
γ) σου μιλάνε (οι άγγελοι) ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Δυστυχώς και για μένα και για σας είναι όχι και στα τρία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 13:31:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πω, πω έβαλε και σύμβολο στην υπογραφή του ...

Αυγερινέ, τι ακριβώς είναι αυτό το σύμβολο που έχεις ως υπογραφή σου ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Ο σταυρός των ιπποτών της Μάλτας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 13:40:24  Εμφάνιση Προφίλ

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 13:49:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
Ωχ παιδιά κατάλαβα ποιός είναι. Δεν ξέρω αν το όνομα είναι αληθινό αλλα πρέπει να είναι ένας μαλάκας που λέει οτι έχει σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο(;) Στο εξωτερικο και βλέπει αγγελους κατά την θεία λειτουργία. Αν θυμάμαι καλά του μιλάνε κιόλας....

Εξ' ου και το πολύ πυροβολημένος ... κοντόκαννη έπεσε, μεγάλη ζημιά.

Δες τώρα ...

Αυγερινέ,

α) έχεις σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ;
β) βλέπεις αγγέλους κατά την θεία λειτουργία ;
γ) σου μιλάνε (οι άγγελοι) ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Δυστυχώς και για μένα και για σας είναι όχι και στα τρία




Είσαι καρμπόν ο ariesz απο το μεταφυσικό.
Ενημερωτικά, πανεπιστήμιο μεταφυσικής δεν υπάρχει. Έτσι για να σου φύγει ο καημός....

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 13:55:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

quote:
Ωχ παιδιά κατάλαβα ποιός είναι. Δεν ξέρω αν το όνομα είναι αληθινό αλλα πρέπει να είναι ένας μαλάκας που λέει οτι έχει σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο(;) Στο εξωτερικο και βλέπει αγγελους κατά την θεία λειτουργία. Αν θυμάμαι καλά του μιλάνε κιόλας....

Εξ' ου και το πολύ πυροβολημένος ... κοντόκαννη έπεσε, μεγάλη ζημιά.

Δες τώρα ...

Αυγερινέ,

α) έχεις σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ;
β) βλέπεις αγγέλους κατά την θεία λειτουργία ;
γ) σου μιλάνε (οι άγγελοι) ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Δυστυχώς και για μένα και για σας είναι όχι και στα τρία




Είσαι καρμπόν ο ariesz απο το μεταφυσικό.
Ενημερωτικά, πανεπιστήμιο μεταφυσικής δεν υπάρχει. Έτσι για να σου φύγει ο καημός....

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!


Ενημερωτικά: το ήξερα ότι δεν υπάρχει και δεν είχα κανένα καημό. Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 13:56:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Σε ευχαριστώ που με ανακάλυψες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 14:15:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:
Ωχ παιδιά κατάλαβα ποιός είναι. Δεν ξέρω αν το όνομα είναι αληθινό αλλα πρέπει να είναι ένας μαλάκας που λέει οτι έχει σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο(;) Στο εξωτερικο και βλέπει αγγελους κατά την θεία λειτουργία. Αν θυμάμαι καλά του μιλάνε κιόλας....

Εξ' ου και το πολύ πυροβολημένος ... κοντόκαννη έπεσε, μεγάλη ζημιά.

Δες τώρα ...

Αυγερινέ,

α) έχεις σπουδάσει μεταφυσική σε πανεπιστήμιο στο εξωτερικό ;
β) βλέπεις αγγέλους κατά την θεία λειτουργία ;
γ) σου μιλάνε (οι άγγελοι) ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Δυστυχώς και για μένα και για σας είναι όχι και στα τρία




Είσαι καρμπόν ο ariesz απο το μεταφυσικό.
Ενημερωτικά, πανεπιστήμιο μεταφυσικής δεν υπάρχει. Έτσι για να σου φύγει ο καημός....

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!


Ενημερωτικά: το ήξερα ότι δεν υπάρχει και δεν είχα κανένα καημό. Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί




Ε τότε προς τι η προσδοκία για κάτι που ξέρεις οτι είναι ανύπαρκτο;
Πάνε μια βολτα είπαμε... Την διεύθυνση την ξέρεις....
Σουλίου 62 Αγία παρασκευή...

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!

Edited by - Peronosporos on 21/06/2019 14:19:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 14:17:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί

Όποιος και να 'σαι στ' αρχiδια μας ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 14:20:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί

Όποιος και να 'σαι στ' αρχiδια μας ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν μας νοιάζει ποιός είσαι. Μας νοιάζει τι στο καλό νομίζεις οτι κάνεις εδώ μέσα.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 14:55:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί

Όποιος και να 'σαι στ' αρχiδια μας ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."


Επίπεδο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 14:56:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί

Όποιος και να 'σαι στ' αρχiδια μας ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν μας νοιάζει ποιός είσαι. Μας νοιάζει τι στο καλό νομίζεις οτι κάνεις εδώ μέσα.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Αποκαλύπτω το επίπεδό σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 15:19:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

quote:
Μήπως είμαι ο ariesz ; Ποιος ξέρει...μπορεί

Όποιος και να 'σαι στ' αρχiδια μας ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν μας νοιάζει ποιός είσαι. Μας νοιάζει τι στο καλό νομίζεις οτι κάνεις εδώ μέσα.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Αποκαλύπτω το επίπεδό σας!




Από αύριο στη Νικολούλη, αργόσχολε...

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 15:29:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αποκαλύπτω το επίπεδό σας!

Δεν αποκαλύπτεις τίποτε. Έχεις μια ικανότητα να κάνεις νταούλια τ' αρχiδια των συνομιλητών σου και να τους φτάνεις σε σημείο (το ίδιο σημείο με εκείνο που ήσουν κι εσύ όταν με έβρισες, θυμάσαι ;) να σου ρίχνουν καντήλια. Προς το παρόν, δεν έχεις δείξει ότι αξίζεις μία ως άνθρωπος με τον οποίον μπορεί κάποιος να έχει έναν ειλικρινή (όσο γίνεται μέσω διαδικτύου), ευχάριστο και φιλικό διάλογο, πέραν κάποιων περιορισμένων γνώσεων που μπορεί να έχεις και που μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει. Βάζεις περιορισμούς στον συνομιλητή σου, δεν αναφέρεις τις πηγές στα θέματά σου, δεν λες την δική σου γνώμη και άποψη στα θέματα τα οποία εσύ ανοίγεις, θεωρείς πως οι ερωτήσεις που σου γίνονται έχουν κάποιον ιδιαίτερο λόγο, μιλάς με ύφος 100 καρδιναλίων, σε ρωτάμε κάτι απλό και μας αραδιάζεις τρίχες και θεωρείς αυτονόητα μονάχα όσα σε συμφέρουν. Τι μπορείς να αποκαλύψεις λοιπόν ; Τίποτε απολύτως.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 15:48:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αποκαλύπτω το επίπεδό σας!

Δεν αποκαλύπτεις τίποτε. Έχεις μια ικανότητα να κάνεις νταούλια τ' αρχiδια των συνομιλητών σου και να τους φτάνεις σε σημείο (το ίδιο σημείο με εκείνο που ήσουν κι εσύ όταν με έβρισες, θυμάσαι ;) να σου ρίχνουν καντήλια.



Άρα είμαι καλός μαθητής!!!

quote:

Προς το παρόν, δεν έχεις δείξει ότι αξίζεις μία ως άνθρωπος με τον οποίον μπορεί κάποιος να έχει έναν ειλικρινή (όσο γίνεται μέσω διαδικτύου), ευχάριστο και φιλικό διάλογο, πέραν κάποιων περιορισμένων γνώσεων που μπορεί να έχεις και που μπορεί ο οποιοσδήποτε να έχει. Βάζεις περιορισμούς στον συνομιλητή σου, δεν αναφέρεις τις πηγές στα θέματά σου, δεν λες την δική σου γνώμη και άποψη στα θέματα τα οποία εσύ ανοίγεις, θεωρείς πως οι ερωτήσεις που σου γίνονται έχουν κάποιον ιδιαίτερο λόγο, μιλάς με ύφος 100 καρδιναλίων, σε ρωτάμε κάτι απλό και μας αραδιάζεις τρίχες και θεωρείς αυτονόητα μονάχα όσα σε συμφέρουν. Τι μπορείς να αποκαλύψεις λοιπόν ; Τίποτε απολύτως.


OK ευχαριστώ για τις ειλικρινείς σου επισημάνσεις που προέρχονται από μια ειλικρινή επιθυμία να βελτιωθώ, όπως φάνηκε από την αρχή που ήταν γεμάτη ειλικρίνεια.


Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 21/06/2019 15:49:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 16:35:02  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά οι πηγές των γνωστικών που είναι; Φτάσαμε εννέα σελίδες και έπρεπε να τις έχουμε από την πρώτη!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy