ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Εωσφόρος και Ιησούς:ποια η σχέση τους;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:46:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Γιαυτό δε θέλω άλλες τέτοιες μεθόδους στο θεμα μου. Σε όποιον αρέσει μένει σε όποιον δεν αρέσει φεύγει.

Αυτό δεν είσαι σε θέση να το καταφέρεις. Ξέρεις που ακριβώς βρίσκεσαι ;

Edited by - kangaro on 20/06/2019 16:37:23



Όχι , για πες μου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:47:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης..... Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε.

Για καν' το μας τάλιρα αυτό ρε Λουκά ... Δηλ. ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:48:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Το να έχει κανείς μια άποωη τεκμηριωμένη ή μη είναι δικαίωμα του. Το να παρουσιάσει αποδείξεις πα΄ρι αυτής επίσης είναι δικαίωμά του και μπορεί να το κανει όταν και όποτε θελήσει και για όσο θελήσει σε όποιους θελήσει. Αν δεν μας αρέσειένα θέμα δεν γραφουμε σε αυτό. Αν θεωρούμε ανόητο ή και ηλίθιο έναν άνθρωπο για λόγους τυπικής ευγένειας δεν το λέμε κάθε τρεις και λίγο και δεν το λέμε και ευθέως στον ίδιο εκτός και αν μα προκαλέσει. Το να προσβάλλουμε κάποιον επειδή αρνείται να παρουσιάσει τις αποδείξεις του ή να προσφέρει περισσότερα σε έναν διάλογο δείχνει προβληματική ψυχολογική κατάσταησ για εκείνον που το κάνει. Επίσης και το να ζητάμε αποδείξεις ενώ στο ίδιο μήνυμα λίγες γραμμές πιο πάνω βρίζουμε τον άλλο με λέξεις όπως "βλήμα", "ηλίθιο" κλπ. δείχνει προβληματική ψυχολογική κατάσταση.
Τέτοιες τεχνικές χρησιμοποιούνται στις σχολές πρακτόρων των ΗΠΑ και άλλων χωρών για να προκαλέσουν συναισθηματική διέγερση των στόχων τους και να τους φέρουν εκτός εαυτού ώστε να μην ξέρουν τι κάνουν Φυσικά αυτό είναι έγκλημα και κολάσιμη ηθικά και ποινικά πράξη διότι μπορεί να οδηγήσει κάποιον με αδύνατη ψυχολογία σε πράξεις υπερβολικές. Είναι γνωστές πολλές αυτοκτονίες που έγιναν με τέτοιες μεθόδους, αλλά πόσες φορές πλήρωσαν οι υπεύθυνοι;
Γιαυτό δε θέλω άλλες τέτοιες μεθόδους στο θεμα μου. Σε όποιον αρέσει μένει σε όποιον δεν αρέσει φεύγει. Όταν στην αρχαία Ελλάδα συζητούσαν ένα θέμα που προέκυπτε δεν έβριζαν τον θεματοθέτη ούτε ο Σωκράτης ούτε άλλος συνδαιτημόνας. προσπαθούσαν να πουν την άποψή τους και υπήρχε καλή πίστη μεταξύ τους. Αυτό το πνεύμα διαλόγου είναι που προάγει τον πολιτισμό. Οι πρακτορίστικες τεχνικές και οι ψυχολογικές επιβαρύνσεις του καθενός δεν μπορεί να είναι οδηγός συζήτησης και διαλόγου. Τουλάχιστν όχι στο παρόν θέμα. Ευπρόσδεκτος όποιος έχει να πει κάτι έτσω και ατεκμηρίωτο αρκεί να δίνει κάποια κατεύθυνση ώστε να βρούμε τα υπόλοιπα. Το να ζητώ να φέρει τις πηγές κάποιος επακριβώς θα ήταν εκ μέρους μου και ανόητο, και προσβλητικό μιας που ο άλλος ήδη μου κάνει τη χάρη και αφιερώνει χρόνο και θα πρέπει να είμαι ευγνώμων γιαυτό, και ατελέσφορο διότι δεν μπορεί πάντα να το κάνει εν μέσω της καθημερινής έλλειψης χρόνου λόγω εργασίας και υποχρεώσεων.
Όποιος το κάνει φυσικά διευκούνει αλλά δεν είναι υποχρέωση αυτό. Είναι φιλική συνεισφορά δική του και θα του είμαστε ευγνώμωνες. Τέλος η ειλικρινής έκθεση απόψεων μπορεί να γίνει και επί τη βάσει λογικών επιχειρηματων χωρίς πηγές. Και αυτή είναι ευπρόσδεκτη.





Ρε ζώον, αφού ποστάρεις σε δημόσιο φόρουμ, αυτόματα το θέμα είναι δημόσιο. Θες να ελέγχεις την ροή; Φτιάξε ενα ,forum, ενα blog και γράψε εκεί για τις ονειρώξεις σου.
Εξυπακούεται ότι όταν ανοίγεις θέμα, παρέχεις τεκμηρίωση.
Στην περίπτωσή σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ. Ξεκινάς με ΑΓΝΩΣΤΕΣ απόψεις των γνωστικών που τις βρήκες απο εναςθεοςξερειπου και δεν μας λες!
Σε ρωτάμε απο που; Και συνεχίζεις να μην μας λες!

Αν αυτο το θεωρείς επίθεση πρακτόρων μάλλον πρέπει να απευθυνθείς στους ειδικούς Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή. Να τους πεις ότι μιλας με τον θεό ε; Μην παραλείψεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:51:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης..... Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε.

Για καν' το μας τάλιρα αυτό ρε Λουκά ... Δηλ. ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Αν είναι να συζητήσυμε τυχόν διαφοροποιήσεις μου αό το χριστιανισμός δεν πρέπει πρώτα να τον γνωρίζουν σε κάποια έκταση; Απλό είναι. (Η απάντηση στην ανωτέρω ερώτηση είναι "ναι") Συνεπώς πρέπει να διαβάσουν για να γίνει διάλογος ΄ώστε κάποτε να φτάσουμε σε σημείο να συζητήσουμε τις απόψεις μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 16:58:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κόντεψα να κατουρηθώ από τα γέλια!!!


Πάνες για την ακράτεια. Κάπου ανέφερες ότι είσαι γέρος; Ή είναι μούφα κι αυτό, όπως όλα τα άλλα επάνω σου;

quote:

Δυστυχώς η παντελής έλλειψη χιούμορ που σας διακρίνει επιβεβαιώνει ότι επιπολάζει ομαδική κατάθλιψη.


"Ομαδική κατάθλιψη". Πωωω ρε μάστορα τι αμόλησες... μας συνέτριψες μιλάμε. Για το χιούμορ υπάρχει ομολογουμένως αρκετό. Απλά για να το εννοήσεις πρέπει να μην υπάρχουν δυο περιορισμοί. Να μην είσαι αγράμματος στόκος και κομπλεξικός καραγκιόζης. Στην περίπτωσή σου... διάλεξε

quote:

Ποιος ξέρει τι σας ενώνει και τι σας φοβίζει τόσο ώστε να λέτε και να γράφετε αυτά που γράφετε.

Σίγουρα όχι αυτό που σε έχει κάνει να τα κάνεις επάνω σου και γι αυτό επέστρεψες μετά το πιθανό ban για τα ρέστα. Κάποιο αίσθημα αποτυχίας, να υποθέσω.

Τελικά φιλαράκο Λουκά... πρέπει να έχεις μαζέψει χοντρή φάπα εδώ μέσα, δεν εξηγείται τέτοιο άχτι. Θα μας πεις μόνος σου ποιος τελικά είσαι... πλησιάζουμε.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 17:02:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όχι , για πες μου;

Βρίσκεσαι σε ένα δημόσιο φόρουμ. Ανοίγεις ένα θέμα προς συζήτηση. Ο καθένας εδώ μέσα, μπορεί να σου γράψει ότι θέλει. Δεν μπορείς ούτε να ελέγξεις ποιος θα μείνει ή ποιος θα φύγει από θέμα σου, ούτε μπορείς να του απαγορεύσεις να γράψει, ούτε να του υποδείξεις τι θα γράψει.

Νομίζω φίλε μου, πως δεν βρίσκεσαι στον κατάλληλο χώρο. Θα έπρεπε να φτιάξεις ένα blog ίσως. Εκεί μπορεί να γίνει αυτό που λες. Εδώ, δεν γίνεται, δυστυχώς.

quote:
Μιας και εσύ το χρησιμοποίησες το "έτσι μου αρέσει" σου κάνει;

Απαντάς δηλ. έτσι επειδή απάντησα πριν κι εγώ με αυτό τον τρόπο ;

quote:
Αυτό λέγεται "ανάπτυξη της προσωπικότητας", το να ενεργείς με τον τρόπο που θεωρείς καλύτερο χωρίς φόβο και πάθος.

Ποιος σου είπε να μην το κάνεις ;

quote:
Αν σε εκνεύριζα σκόπιμα θα σου έδινα το δικαίωμα και θα είχες κάθε δίκιο. Εσύ παραδέχεσαι ότι με εκνεύρισες σκόπιμα και από την άλλη λες "δεν έχει σημασία".

Που παραδέχθηκα βρε Λουκά ότι σε εκνεύρισα σκόπιμα ; Θυμήσου λίγο τον διάλογό μας σε παρακαλώ :

quote:
Λ.Α - Φίλε μου θα αρχίσω να σε προσβάλλω γιατί νιώθω ότι ήδη με έχεις προσβάλλει αρκετά με αυτά που γράφεις. Αυτά που ρωτάς τα έγραψα σε άλλα σημεία και είναι και αυτονόητα.

kangaro - Δεν νομίζω πως σε έχω προσβάλλει φίλε μου. Εγώ μέχρι στιγμής, ερωτήματα θέτω. Απλώς, δεν ικανοποιούμαι με τις απαντήσεις, όχι με όλες όπως σου είπα, μα με τις περισσότερες και κυρίως με αυτές που βασίζονται σε εικασίες. Από την μεριά μου, σε διαβεβαιώ, δεν μπορείς να με προσβάλλεις όσο κι αν το προσπαθήσεις.


***

quote:
Το να απαντάω σε προφανείς ερωτήσεις "υποτακτικά" δημιουργεί μια ψυχολογια "υποταγής" απλά και μόνο από αυτό το γεγονός: της απάντησης σε προφανή ερωτήματα. Αυτοχαζοποίηση δηλαδή. Αυτοϋποτίμηση. Δεν βλέπω κάποιο λόγο να αυτοθυματοποιούμαι. Μπορεί σε εσένα πλέον να μοιάζει φυσικό όλο αυτό αλλά δεν είναι καθόλου φυσικό. Είναι τεχνική υποταγής αν δεν το ξέρεις. Είναι ευρέως διαδεδομένη σε όλο το Δημόσιο και στην κοινωνία και παράγει αποτελέσματα τα οποία βλέπεις γύρω σου.
Δεν έχω καμιά πρόθεση να τα επαυξήσω.

Γιατί θεωρείς πως πρέπει να απαντήσεις "υποτακτικά" ; Απλά και αληθινά, δεν μπορείς να απαντήσεις ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 17:20:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Όχι , για πες μου;

Βρίσκεσαι σε ένα δημόσιο φόρουμ. Ανοίγεις ένα θέμα προς συζήτηση. Ο καθένας εδώ μέσα, μπορεί να σου γράψει ότι θέλει. Δεν μπορείς ούτε να ελέγξεις ποιος θα μείνει ή ποιος θα φύγει από θέμα σου, ούτε μπορείς να του απαγορεύσεις να γράψει, ούτε να του υποδείξεις τι θα γράψει.

Νομίζω φίλε μου, πως δεν βρίσκεσαι στον κατάλληλο χώρο. Θα έπρεπε να φτιάξεις ένα blog ίσως. Εκεί μπορεί να γίνει αυτό που λες. Εδώ, δεν γίνεται, δυστυχώς.



Αυτονόητα δεν είναι όλα αυτά; Γιαυτό απευθύνθηκα στην καλή θέληση των μελών.

quote:

quote:
Μιας και εσύ το χρησιμοποίησες το "έτσι μου αρέσει" σου κάνει;

Απαντάς δηλ. έτσι επειδή απάντησα πριν κι εγώ με αυτό τον τρόπο ;



Μάντεψε!

quote:

quote:
Αυτό λέγεται "ανάπτυξη της προσωπικότητας", το να ενεργείς με τον τρόπο που θεωρείς καλύτερο χωρίς φόβο και πάθος.

Ποιος σου είπε να μην το κάνεις ;



Δεν είπα ότι μου είπε κάποιος να μην το κάνω. Μου το παρεμποδίζει όμως η κακή συμπεριφορά κάποιων μελών. Διότι αναλώνομαι σε ασήμαντα θέματα. Και δέχομαι και προσβολές. Το έγραψα ενημερωτικά και δια σένα γιατί μου φάνηκε ότι το στερείσαι.

quote:

quote:
Αν σε εκνεύριζα σκόπιμα θα σου έδινα το δικαίωμα και θα είχες κάθε δίκιο. Εσύ παραδέχεσαι ότι με εκνεύρισες σκόπιμα και από την άλλη λες "δεν έχει σημασία".

Που παραδέχθηκα βρε Λουκά ότι σε εκνεύρισα σκόπιμα ;
{/quote]
Λέγοντας "δεν έχει σημασία".

quote:

Θυμήσου λίγο τον διάλογό μας σε παρακαλώ :

quote:
Λ.Α - Φίλε μου θα αρχίσω να σε προσβάλλω γιατί νιώθω ότι ήδη με έχεις προσβάλλει αρκετά με αυτά που γράφεις. Αυτά που ρωτάς τα έγραψα σε άλλα σημεία και είναι και αυτονόητα.

kangaro - Δεν νομίζω πως σε έχω προσβάλλει φίλε μου. Εγώ μέχρι στιγμής, ερωτήματα θέτω. Απλώς, δεν ικανοποιούμαι με τις απαντήσεις, όχι με όλες όπως σου είπα, μα με τις περισσότερες και κυρίως με αυτές που βασίζονται σε εικασίες. Από την μεριά μου, σε διαβεβαιώ, δεν μπορείς να με προσβάλλεις όσο κι αν το προσπαθήσεις.




quote:

[quote] Το να απαντάω σε προφανείς ερωτήσεις "υποτακτικά" δημιουργεί μια ψυχολογια "υποταγής" απλά και μόνο από αυτό το γεγονός: της απάντησης σε προφανή ερωτήματα. Αυτοχαζοποίηση δηλαδή. Αυτοϋποτίμηση. Δεν βλέπω κάποιο λόγο να αυτοθυματοποιούμαι. Μπορεί σε εσένα πλέον να μοιάζει φυσικό όλο αυτό αλλά δεν είναι καθόλου φυσικό. Είναι τεχνική υποταγής αν δεν το ξέρεις. Είναι ευρέως διαδεδομένη σε όλο το Δημόσιο και στην κοινωνία και παράγει αποτελέσματα τα οποία βλέπεις γύρω σου.
Δεν έχω καμιά πρόθεση να τα επαυξήσω.

Γιατί θεωρείς πως πρέπει να απαντήσεις "υποτακτικά" ; Απλά και αληθινά, δεν μπορείς να απαντήσεις ;



Απαντήσεις σε αυτονόητα ερωτήματα είναι επαύξηση της ανοησίας και παραδοχή ότι είχαν νόημα αυτά τα ερωτήματα και ότι χρειαζόταν απάντηση. Υποτίμηση νοημοσύνης είναι αυτό. Και όταν ο ένας το κάνει σκόπιμα , τις ανούσιες ερωτήσεις, μόνο αυτός που απαντά χάνει. Αλλιώς αν είναι όντως ανόητος ο άλλος ή αδύνατου μυαλού απλά με την απάντηση συντηρείται η κατάσταση αυτή και επεκτείνεται και στον άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 17:23:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τελικά φιλαράκο Λουκά... πρέπει να έχεις μαζέψει χοντρή φάπα εδώ μέσα, δεν εξηγείται τέτοιο άχτι.

Συμφωνώ απόλυτα.

Edited by - kangaro on 20/06/2019 17:25:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 17:28:44  Εμφάνιση Προφίλ
Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή

Εκεί είναι η λύση για τα προβλήματά σου Λουκά, τσολιά μου.
Πες τους οτι μιλάς με τον θεό και δεν θα χάσεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 17:30:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή

Εκεί είναι η λύση για τα προβλήματά σου Λουκά, τσολιά μου.
Πες τους οτι μιλάς με τον θεό και δεν θα χάσεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ευχαριστώ πολύ. Αν και δε μιλάω με το Θεό όπως λες, θα τους το πω μιας και το προτείνεις. Κάτι θα ξέρεις εσύ από τέτοιες καταστάσεις ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 18:06:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή

Εκεί είναι η λύση για τα προβλήματά σου Λουκά, τσολιά μου.
Πες τους οτι μιλάς με τον θεό και δεν θα χάσεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ευχαριστώ πολύ. Αν και δε μιλάω με το Θεό όπως λες, θα τους το πω μιας και το προτείνεις. Κάτι θα ξέρεις εσύ από τέτοιες καταστάσεις ε;




Μόνο αυτό με την cia φτάνει. Πες του και κανα δύο μαλακίες σαν και αυτές που πετάς εδώ μεσα και την έχεις εξασφαλισμένη την σουίτα!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 21:37:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή

Εκεί είναι η λύση για τα προβλήματά σου Λουκά, τσολιά μου.
Πες τους οτι μιλάς με τον θεό και δεν θα χάσεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ευχαριστώ πολύ. Αν και δε μιλάω με το Θεό όπως λες, θα τους το πω μιας και το προτείνεις. Κάτι θα ξέρεις εσύ από τέτοιες καταστάσεις ε;




Μόνο αυτό με την cia φτάνει. Πες του και κανα δύο μαλακίες σαν και αυτές που πετάς εδώ μεσα και την έχεις εξασφαλισμένη την σουίτα!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ξέρεις απ αυτά βλέπω! Έχεις πείρα!!! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τι εμπειρίες σου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 21:44:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

quote:

Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή

Εκεί είναι η λύση για τα προβλήματά σου Λουκά, τσολιά μου.
Πες τους οτι μιλάς με τον θεό και δεν θα χάσεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ευχαριστώ πολύ. Αν και δε μιλάω με το Θεό όπως λες, θα τους το πω μιας και το προτείνεις. Κάτι θα ξέρεις εσύ από τέτοιες καταστάσεις ε;




Μόνο αυτό με την cia φτάνει. Πες του και κανα δύο μαλακίες σαν και αυτές που πετάς εδώ μεσα και την έχεις εξασφαλισμένη την σουίτα!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ξέρεις απ αυτά βλέπω! Έχεις πείρα!!! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τι εμπειρίες σου!




Ότι πεις Λουκά μου! Οι γιατροί είπαν να σου λέμε ναι και με χαμόγελο μέχρι να σε μαντρώσουν. Απορούν μάλιστα πως ξέφυγες τόσα χρόνια. Η υποβόσκουσα ψυχοπάθειά σου, βγάζει μάτια.
Για την ώρα όσο κυκλοφορείς ελεύθερος είσαι ο μεγαλύτερος παλιάτσος του εσωτέρικα! Εύγε σαλτιμπάγκε!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!

Edited by - Peronosporos on 20/06/2019 21:46:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2019, 21:58:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Σουλίου 62, Αγία Παρασκευή

Εκεί είναι η λύση για τα προβλήματά σου Λουκά, τσολιά μου.
Πες τους οτι μιλάς με τον θεό και δεν θα χάσεις!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ευχαριστώ πολύ. Αν και δε μιλάω με το Θεό όπως λες, θα τους το πω μιας και το προτείνεις. Κάτι θα ξέρεις εσύ από τέτοιες καταστάσεις ε;




Μόνο αυτό με την cia φτάνει. Πες του και κανα δύο μαλακίες σαν και αυτές που πετάς εδώ μεσα και την έχεις εξασφαλισμένη την σουίτα!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!



Ξέρεις απ αυτά βλέπω! Έχεις πείρα!!! Ευχαριστούμε που μοιράζεσαι τι εμπειρίες σου!




Ότι πεις Λουκά μου! Οι γιατροί είπαν να σου λέμε ναι και με χαμόγελο μέχρι να σε μαντρώσουν. Απορούν μάλιστα πως ξέφυγες τόσα χρόνια. Η υποβόσκουσα ψυχοπάθειά σου, βγάζει μάτια.
Για την ώρα όσο κυκλοφορείς ελεύθερος είσαι ο μεγαλύτερος παλιάτσος του εσωτέρικα! Εύγε σαλτιμπάγκε!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!

Edited by - Peronosporos on 20/06/2019 21:46:49



Θα ήταν καλύτερα αν φροντίσεις τον εαυτό σου από το ασχολείσαι μαζί μου προσπαθώντας να με προσβάλλεις. Θα κουραστείς πολύ Α και κάτι άλλο. Πρόσεξε να μην πεταχτούν τα δικά σου μάτια έξω! Από άλλο λόγο βέβαια... που είναι και μεγάλα!
Ευχαριστώ για την ευγένεια που επιδεικνύεις και εύχομαι να στην ανταποδώσει το σύμπαν πολλαπλάσια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 06:29:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν είναι να συζητήσυμε τυχόν διαφοροποιήσεις μου αό το χριστιανισμός δεν πρέπει πρώτα να τον γνωρίζουν σε κάποια έκταση; Απλό είναι. (Η απάντηση στην ανωτέρω ερώτηση είναι "ναι") Συνεπώς πρέπει να διαβάσουν για να γίνει διάλογος ΄ώστε κάποτε να φτάσουμε σε σημείο να συζητήσουμε τις απόψεις μου.

α) Και που να καταλάβουν οι αναγνώστες τις δικές σου τις "διαφοροποιήσεις" ;;; Εδώ, με το τσιγκέλι σου βγάλαμε ότι συμπίπτουν με τον Χριστιανισμό ...

β) Ποιες απόψεις ; Μας είπες καμιά άποψη ως τώρα πλην αυτής

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 06:41:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Απαντήσεις σε αυτονόητα ερωτήματα είναι επαύξηση της ανοησίας και παραδοχή ότι είχαν νόημα αυτά τα ερωτήματα και ότι χρειαζόταν απάντηση. Υποτίμηση νοημοσύνης είναι αυτό. Και όταν ο ένας το κάνει σκόπιμα , τις ανούσιες ερωτήσεις, μόνο αυτός που απαντά χάνει. Αλλιώς αν είναι όντως ανόητος ο άλλος ή αδύνατου μυαλού απλά με την απάντηση συντηρείται η κατάσταση αυτή και επεκτείνεται και στον άλλο.

Μου έχεις πει, αυτό :

quote:
Εγώ δεν είμαι έξυπνος για να καταλαβαίνω. Είμαι τύπος 0 στο σύστημα , κάτω και από τον τύπο 1. Γιαυτό πρέπει να ρωτάς επακριβώς. Έστω και με email ή πμ. Δεν πειράζει.

Γι' αυτό σε ρωτάω. Έχω καταλάβει πως έχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης, αφ' ενός δεν παραδέχεσαι την διαφορά

αυτού :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

από αυτό :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

αφ' ετέρου μου έχεις πει γενικώς να σε ρωτάω. Ε, γι' αυτό σε ρωτάω ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 06:50:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Θα ήταν καλύτερα αν φροντίσεις τον εαυτό σου από το ασχολείσαι μαζί μου προσπαθώντας να με προσβάλλεις. Θα κουραστείς πολύ Α και κάτι άλλο. Πρόσεξε να μην πεταχτούν τα δικά σου μάτια έξω! Από άλλο λόγο βέβαια... που είναι και μεγάλα!
Ευχαριστώ για την ευγένεια που επιδεικνύεις και εύχομαι να στην ανταποδώσει το σύμπαν πολλαπλάσια.




Συνέχισε παλιάτσε! Συνέχισε να αυτογελιοποιείσαι!
Βλέπεις να σε παίρνει κανένας στα σοβαρά;
Έχεις κανένα καινούργιο νούμερο σαλτιμπάγκε για σήμερα;
ή θα σε κυνηγάνε πάλι οι πράκτορες της CIA ενώ θα μιλάς με τον Θεό;

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 09:07:57  Εμφάνιση Προφίλ
Οι μέχρι στιγμής τοποθετήσεις του Λουκά (που αφορούν το θέμα):

1.

quote:
Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρξαν παραδόσεις για ένα όν ή πειρσσότερα που "έπεσαν" από τους ουρανούς στη Γη και έγιναν επίγειοι άγγελοι οι οποίοι έφεραν μαζί του νέες γνώσεις στους ανθρώους όπως πχ ο Προμηθέας τη φωτιά, άλλοι τις τέχνες, τη μεταλλουργία , τα γραμματα κλπ. οι οποίες βοήθησαν στην επιβίωση του ανθρώπου και στην έναρξη μιας νέας πολιτισμικής φάσης. Τα ίδια όντα θεωρήθηκαν αργότερα "κακά" εφόσον πλέον εκείνο που είχαν να προσφέρουν ήταν πια δεδομένο και παρωχημένο σε σχέση με την κατάσταση του ανθρώπου. Αυτό δεν συνέβη μόνο στο χριστιανισμό αλλά και πριν από αυτόν. Η μάχη των Θεών κατά των Τιτάνων (τιτάνας ήταν και ο Προμηθέας) είναι ένα τέτοιο παράδειγμα. Αργότερα έρχεται ο χριστιανισμός που εντάσει στους κακούς και τους πρώην καλούς, από το ζεύγος των ομάδων Θεοί-Τιτάνες, τους Θεούς δηλαδή. Μεταξύ των θεωριών που διαδόθηκαν στους πρώτους μΧ αιώνες ήταν και ορισμένες που επιβίωσαν ως τις μέρες μας μέσω της Θεοσοφίας, του Γνωστικισμού και άλλων παρεμφερών ρευμάτων, ήταν και ορισμένες που θεωρούσαν ότι υπάρχει στενή σχέση μετξύ Ιησού και Εωσφόρου. Η σχέση αυτή ήταν: α)ταύτιση (κάποιοι υπέθεσαν ότι ταυτίζεται ο Ιησούς με τον Εωσφόρο) β)αδελφική(θεωρούνται αδέλφια και από άλλους θεωρήθηκε πρεσβύτερος ο ένας και άλλοτε ο άλλος) γ)πολέμιοι (ο ένας εντελώς αντίθετος στον άλλο) δ)ο Ιησούς ως Θεός και ο Εωσφόρος ο πρώτος αρχάγγελος ε)άλλοι συνδυασμοί. Οι ιδέες αυτές διαμορφώθηκαν βάσει ερμηνειών και παρερμηνειών ιερών κειμένων.

2.

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και* ο χριστιανισμός.

*Το "και" μπαίνει για να μην μπερδευτούν οι αναγνώστες. Η παραπάνω τοποθέτηση αφορά και προσωπική του άποψη, όπως παραδέχθηκε ο ίδιος, η οποία συμπίπτει εδώ και μερικά χρόνια με αυτήν του Χριστιανισμού


3.

quote:
Ναι πιστεύω ότι ορισμένα πράγματι είναι προφανή σε όλους περί Θεού, εφόσον πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού. Αλλά ακόμη και εκείνοι ππου δεν πιστεύουν έχουν την ελευθερία να διατυπώσεουν εικασίες ή γνώμες περί Θεού ή περί οποιουδήποτε άλλου πράγματος. Αυτό λλέγεται ελευθερία γνώμης, ακόμη και αν είναι ατεκμηρίωτη. Ο καθένας έχει δικαίωμα να την εκφράσει.

4.

quote:
Γιαυτό δε θέλω άλλες τέτοιες μεθόδους στο θεμα μου. Σε όποιον αρέσει μένει σε όποιον δεν αρέσει φεύγει. Όταν στην αρχαία Ελλάδα συζητούσαν ένα θέμα που προέκυπτε δεν έβριζαν τον θεματοθέτη ούτε ο Σωκράτης ούτε άλλος συνδαιτημόνας. προσπαθούσαν να πουν την άποψή τους και υπήρχε καλή πίστη μεταξύ τους. Αυτό το πνεύμα διαλόγου είναι που προάγει τον πολιτισμό. Οι πρακτορίστικες τεχνικές και οι ψυχολογικές επιβαρύνσεις του καθενός δεν μπορεί να είναι οδηγός συζήτησης και διαλόγου. Τουλάχιστν όχι στο παρόν θέμα. Ευπρόσδεκτος όποιος έχει να πει κάτι έτσω και ατεκμηρίωτο αρκεί να δίνει κάποια κατεύθυνση ώστε να βρούμε τα υπόλοιπα. Το να ζητώ να φέρει τις πηγές κάποιος επακριβώς θα ήταν εκ μέρους μου και ανόητο, και προσβλητικό μιας που ο άλλος ήδη μου κάνει τη χάρη και αφιερώνει χρόνο και θα πρέπει να είμαι ευγνώμων γιαυτό, και ατελέσφορο διότι δεν μπορεί πάντα να το κάνει εν μέσω της καθημερινής έλλειψης χρόνου λόγω εργασίας και υποχρεώσεων. Όποιος το κάνει φυσικά διευκούνει αλλά δεν είναι υποχρέωση αυτό. Είναι φιλική συνεισφορά δική του και θα του είμαστε ευγνώμωνες. Τέλος η ειλικρινής έκθεση απόψεων μπορεί να γίνει και επί τη βάσει λογικών επιχειρηματων χωρίς πηγές. Και αυτή είναι ευπρόσδεκτη.

*Παρατηρήσεις (ως στιγμής) προς τους λοιπούς αναγνώστες οι οποίοι θα θελήσουν να συμμετάσχουν στο θέμα. Θα πρέπει να γνωρίζουν ότι :

α) Ο συνομιλητής τους δεν απαντάει σε ερωτήσεις όταν θεωρεί ότι οι ερωτήσεις αυτές αφορούν κάτι αυτονόητο για τον ίδιο.

β) Ο συνομιλητής τους διακατέχεται από ένα σύνδρομο καταδιώξεως / συνωμοσιολογίας (βλ. και σχετικό του θέμα εδώ) θεωρώντας πως ορισμένες ερωτήσεις πιθανότατα να του γίνονται βάσει τεχνικών ή μεθόδων πρόκλησης της συναισθηματικής του διέγερσης.

γ) Ο συνομιλητής τους εμμέσως πλην σαφώς, απαιτεί από τους συμμετέχοντες προτού ξεκινήσουν έναν διάλογο μαζί του να έχουν διαβάσει αρκετά και να είναι απόλυτα κατατοπισμένοι επί του θέματος, ώστε κάποια στιγμή να φτάσουν σε ικανό σημείο να μπορούν να διαλεχθούν με τις απόψεις του.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 09:15:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οι μέχρι στιγμής τοποθετήσεις του Λουκά (που αφορούν το θέμα):

1.

quote:
Από αρχαιοτάτων χρόνων υπήρξαν παραδόσεις για ένα όν ή πειρσσότερα που "έπεσαν" από τους ουρανούς στη Γη και έγιναν επίγειοι άγγελοι οι οποίοι έφεραν μαζί του νέες γνώσεις στους ανθρώους όπως πχ ο Προμηθέας τη φωτιά, άλλοι τις τέχνες, τη μεταλλουργία , τα γραμματα κλπ. οι οποίες βοήθησαν στην επιβίωση του ανθρώπου και στην έναρξη μιας νέας πολιτισμικής φάσης. Τα ίδια όντα θεωρήθηκαν αργότερα "κακά" εφόσον πλέον εκείνο που είχαν να προσφέρουν ήταν πια δεδομένο και παρωχημένο σε σχέση με την κατάσταση του ανθρώπου. Αυτό δεν συνέβη μόνο στο χριστιανισμό αλλά και πριν από αυτόν. Η μάχη των Θεών κατά των Τιτάνων (τιτάνας ήταν και ο Προμηθέας) είναι ένα τέτοιο παράδειγμα. Αργότερα έρχεται ο χριστιανισμός που εντάσει στους κακούς και τους πρώην καλούς, από το ζεύγος των ομάδων Θεοί-Τιτάνες, τους Θεούς δηλαδή. Μεταξύ των θεωριών που διαδόθηκαν στους πρώτους μΧ αιώνες ήταν και ορισμένες που επιβίωσαν ως τις μέρες μας μέσω της Θεοσοφίας, του Γνωστικισμού και άλλων παρεμφερών ρευμάτων, ήταν και ορισμένες που θεωρούσαν ότι υπάρχει στενή σχέση μετξύ Ιησού και Εωσφόρου. Η σχέση αυτή ήταν: α)ταύτιση (κάποιοι υπέθεσαν ότι ταυτίζεται ο Ιησούς με τον Εωσφόρο) β)αδελφική(θεωρούνται αδέλφια και από άλλους θεωρήθηκε πρεσβύτερος ο ένας και άλλοτε ο άλλος) γ)πολέμιοι (ο ένας εντελώς αντίθετος στον άλλο) δ)ο Ιησούς ως Θεός και ο Εωσφόρος ο πρώτος αρχάγγελος ε)άλλοι συνδυασμοί. Οι ιδέες αυτές διαμορφώθηκαν βάσει ερμηνειών και παρερμηνειών ιερών κειμένων.

2.

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και* ο χριστιανισμός.

*Το "και" μπαίνει για να μην μπερδευτούν οι αναγνώστες. Η παραπάνω τοποθέτηση αφορά και προσωπική του άποψη, όπως παραδέχθηκε ο ίδιος, η οποία συμπίπτει εδώ και μερικά χρόνια με αυτήν του Χριστιανισμού


3.

quote:
Ναι πιστεύω ότι ορισμένα πράγματι είναι προφανή σε όλους περί Θεού, εφόσον πιστεύουν στην ύπαρξη Θεού. Αλλά ακόμη και εκείνοι ππου δεν πιστεύουν έχουν την ελευθερία να διατυπώσεουν εικασίες ή γνώμες περί Θεού ή περί οποιουδήποτε άλλου πράγματος. Αυτό λλέγεται ελευθερία γνώμης, ακόμη και αν είναι ατεκμηρίωτη. Ο καθένας έχει δικαίωμα να την εκφράσει.

4.

quote:
Γιαυτό δε θέλω άλλες τέτοιες μεθόδους στο θεμα μου. Σε όποιον αρέσει μένει σε όποιον δεν αρέσει φεύγει. Όταν στην αρχαία Ελλάδα συζητούσαν ένα θέμα που προέκυπτε δεν έβριζαν τον θεματοθέτη ούτε ο Σωκράτης ούτε άλλος συνδαιτημόνας. προσπαθούσαν να πουν την άποψή τους και υπήρχε καλή πίστη μεταξύ τους. Αυτό το πνεύμα διαλόγου είναι που προάγει τον πολιτισμό. Οι πρακτορίστικες τεχνικές και οι ψυχολογικές επιβαρύνσεις του καθενός δεν μπορεί να είναι οδηγός συζήτησης και διαλόγου. Τουλάχιστν όχι στο παρόν θέμα. Ευπρόσδεκτος όποιος έχει να πει κάτι έτσω και ατεκμηρίωτο αρκεί να δίνει κάποια κατεύθυνση ώστε να βρούμε τα υπόλοιπα. Το να ζητώ να φέρει τις πηγές κάποιος επακριβώς θα ήταν εκ μέρους μου και ανόητο, και προσβλητικό μιας που ο άλλος ήδη μου κάνει τη χάρη και αφιερώνει χρόνο και θα πρέπει να είμαι ευγνώμων γιαυτό, και ατελέσφορο διότι δεν μπορεί πάντα να το κάνει εν μέσω της καθημερινής έλλειψης χρόνου λόγω εργασίας και υποχρεώσεων. Όποιος το κάνει φυσικά διευκούνει αλλά δεν είναι υποχρέωση αυτό. Είναι φιλική συνεισφορά δική του και θα του είμαστε ευγνώμωνες. Τέλος η ειλικρινής έκθεση απόψεων μπορεί να γίνει και επί τη βάσει λογικών επιχειρηματων χωρίς πηγές. Και αυτή είναι ευπρόσδεκτη.

*Παρατηρήσεις (ως στιγμής) προς τους λοιπούς αναγνώστες οι οποίοι θα θελήσουν να συμμετάσχουν στο θέμα. Θα πρέπει να γνωρίζουν ότι :

α) Ο συνομιλητής τους δεν απαντάει σε ερωτήσεις όταν θεωρεί ότι οι ερωτήσεις αυτές αφορούν κάτι αυτονόητο για τον ίδιο.

β) Ο συνομιλητής τους διακατέχεται από ένα σύνδρομο καταδιώξεως / συνωμοσιολογίας (βλ. και σχετικό του θέμα εδώ) θεωρώντας πως ορισμένες ερωτήσεις πιθανότατα να του γίνονται βάσει τεχνικών ή μεθόδων πρόκλησης της συναισθηματικής του διέγερσης.

γ) Ο συνομιλητής τους εμμέσως πλην σαφώς, απαιτεί από τους συμμετέχοντες προτού ξεκινήσουν έναν διάλογο μαζί του να έχουν διαβάσει αρκετά και να είναι απόλυτα κατατοπισμένοι επί του θέματος, ώστε κάποια στιγμή να φτάσουν σε ικανό σημείο να μπορούν να διαλεχθούν με τις απόψεις του.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Σωστές οι παρατηρήσεις. Γεννάται μάλιστα το ερώτημα: μήπως έχει βγεί παγανιά προς άγραν μαθητών;
Το τουπέ του δασκάλου μάλλον άγνοια περί των μεταφυσικών δείχνει και η συμπεριφορά μάλλον θελημιστή παρά χριστιανό.

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 09:44:42  Εμφάνιση Προφίλ
Ενδείξεις συμπεριφοράς πέραν της δεοντολογίας των forums & του διαδικτύου

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12438&whichpage=2

- Πρέπει να είσαι γυναίκα εσύ ...

- Ενδιαφέρεσαι ; "παπάρα", "ανόητε" και γυναίκα ... δεν πάει, ε ; Πάει ;

- Δεν το σκέφτηκα αρχικά ότι μπορεί να είσαι γυναίκα. Αν είσαι συγνώμη. Δεν είχα προσέξει το "ενδιαφέρεσαι;" . Εξαρτάται από την εμφάνιση και το μυαλό.

- Θα σ' έχω υπ' όψιν μου ...

- Ευχαριστώ να είσαι καλά ...

***

Σημείωση: η έλλειψη στύσης σε εμάς τους κοινούς θνητούς μπορεί να οφείλεται σε πολλά αίτια , από τη διατροφή μέχρι την ψυχολογική κατάσταση της στιγμής. Ακόμη και όταν γοητευτεί πολύ κάποιος από κάποια γυναίκα μπορεί να πάθει απώλεια στύσης μαζί της. Αλλά αυτά όταν υπάρχει ένα λογικό εύρος χρόνου, ή μετά τη δεύτερη τρίτη φορά, ξεπερνιούνται εύκολα.

τα bold δικά μου


***

quote:
από το παρόν θέμα

- Ωραια πες μου και που να τη βρω Σε ΠΜ

- Σε ΠΜ ;;; Μη φας, θα σφάξουμε γλάρο.

- Ας ρωτήσει και σε ΠΜ τότε ή σε email αυτός που θέλει να μάθει την άποψή μου.


Edited by - kangaro on 21/06/2019 09:55:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:38:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ενδείξεις συμπεριφοράς πέραν της δεοντολογίας των forums & του διαδικτύου

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=12438&whichpage=2

- Πρέπει να είσαι γυναίκα εσύ ...

- Ενδιαφέρεσαι ; "παπάρα", "ανόητε" και γυναίκα ... δεν πάει, ε ; Πάει ;

- Δεν το σκέφτηκα αρχικά ότι μπορεί να είσαι γυναίκα. Αν είσαι συγνώμη. Δεν είχα προσέξει το "ενδιαφέρεσαι;" . Εξαρτάται από την εμφάνιση και το μυαλό.

- Θα σ' έχω υπ' όψιν μου ...

- Ευχαριστώ να είσαι καλά ...

***

Σημείωση: η έλλειψη στύσης σε εμάς τους κοινούς θνητούς μπορεί να οφείλεται σε πολλά αίτια , από τη διατροφή μέχρι την ψυχολογική κατάσταση της στιγμής. Ακόμη και όταν γοητευτεί πολύ κάποιος από κάποια γυναίκα μπορεί να πάθει απώλεια στύσης μαζί της. Αλλά αυτά όταν υπάρχει ένα λογικό εύρος χρόνου, ή μετά τη δεύτερη τρίτη φορά, ξεπερνιούνται εύκολα.

τα bold δικά μου


***

quote:
από το παρόν θέμα

- Ωραια πες μου και που να τη βρω Σε ΠΜ

- Σε ΠΜ ;;; Μη φας, θα σφάξουμε γλάρο.

- Ας ρωτήσει και σε ΠΜ τότε ή σε email αυτός που θέλει να μάθει την άποψή μου.


Edited by - kangaro on 21/06/2019 09:55:43



Έχεις συρράψει απαντήσεις από διαφορετικές περιπτώσεις άσχετες και κάνεις παραπληροφόρηση...

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 21/06/2019 10:42:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:41:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Απαντήσεις σε αυτονόητα ερωτήματα είναι επαύξηση της ανοησίας και παραδοχή ότι είχαν νόημα αυτά τα ερωτήματα και ότι χρειαζόταν απάντηση. Υποτίμηση νοημοσύνης είναι αυτό. Και όταν ο ένας το κάνει σκόπιμα , τις ανούσιες ερωτήσεις, μόνο αυτός που απαντά χάνει. Αλλιώς αν είναι όντως ανόητος ο άλλος ή αδύνατου μυαλού απλά με την απάντηση συντηρείται η κατάσταση αυτή και επεκτείνεται και στον άλλο.

Μου έχεις πει, αυτό :

quote:
Εγώ δεν είμαι έξυπνος για να καταλαβαίνω. Είμαι τύπος 0 στο σύστημα , κάτω και από τον τύπο 1. Γιαυτό πρέπει να ρωτάς επακριβώς. Έστω και με email ή πμ. Δεν πειράζει.

Γι' αυτό σε ρωτάω. Έχω καταλάβει πως έχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης, αφ' ενός δεν παραδέχεσαι την διαφορά

αυτού :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

από αυτό :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

αφ' ετέρου μου έχεις πει γενικώς να σε ρωτάω. Ε, γι' αυτό σε ρωτάω ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Αν έχω πρόβλημα αντίληψης να με ρωτήσεις για εκείνα που λέω και εκείνα που υποτίθετια ότι καταλαβαίνω. Εσύ όμως ρωτάς για τα αυτονόητα που καταλαβαίνουν οι πάντες.

Τι να κάνω για αυξήσω την αντιληπτική μου ικανότητα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:43:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Αν είναι να συζητήσυμε τυχόν διαφοροποιήσεις μου αό το χριστιανισμός δεν πρέπει πρώτα να τον γνωρίζουν σε κάποια έκταση; Απλό είναι. (Η απάντηση στην ανωτέρω ερώτηση είναι "ναι") Συνεπώς πρέπει να διαβάσουν για να γίνει διάλογος ΄ώστε κάποτε να φτάσουμε σε σημείο να συζητήσουμε τις απόψεις μου.

α) Και που να καταλάβουν οι αναγνώστες τις δικές σου τις "διαφοροποιήσεις" ;;; Εδώ, με το τσιγκέλι σου βγάλαμε ότι συμπίπτουν με τον Χριστιανισμό ...

β) Ποιες απόψεις ; Μας είπες καμιά άποψη ως τώρα πλην αυτής

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Στο αρχικό κείμενο. Ξαναδιάβασέ το προσεκτικότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι να κάνω για αυξήσω την αντιληπτική μου ικανότητα;




Λοβοτομή!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:45:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Έχεις συρράψει απαντήσεις από διαφορετικές περιπτώσεις άσχετες και κάνεις παραπληροφόρηση...

Αυτό άσε να το κρίνουν οι αναγνώστες ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:46:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Απαντήσεις σε αυτονόητα ερωτήματα είναι επαύξηση της ανοησίας και παραδοχή ότι είχαν νόημα αυτά τα ερωτήματα και ότι χρειαζόταν απάντηση. Υποτίμηση νοημοσύνης είναι αυτό. Και όταν ο ένας το κάνει σκόπιμα , τις ανούσιες ερωτήσεις, μόνο αυτός που απαντά χάνει. Αλλιώς αν είναι όντως ανόητος ο άλλος ή αδύνατου μυαλού απλά με την απάντηση συντηρείται η κατάσταση αυτή και επεκτείνεται και στον άλλο.

Μου έχεις πει, αυτό :

quote:
Εγώ δεν είμαι έξυπνος για να καταλαβαίνω. Είμαι τύπος 0 στο σύστημα , κάτω και από τον τύπο 1. Γιαυτό πρέπει να ρωτάς επακριβώς. Έστω και με email ή πμ. Δεν πειράζει.

Γι' αυτό σε ρωτάω. Έχω καταλάβει πως έχεις κάποιο πρόβλημα αντίληψης, αφ' ενός δεν παραδέχεσαι την διαφορά

αυτού :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

από αυτό :

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

αφ' ετέρου μου έχεις πει γενικώς να σε ρωτάω. Ε, γι' αυτό σε ρωτάω ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Λες ότι δεν παραδέχομαι τη διαφορά ενώ σου απάντησα επ' αυτού ότι την παραδέχομαι!!! Χεχεχεχεχεχε Μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα αντίληψης φίλε μου. Συνέχισε , διασκεδάζω πολύ με το να μου αποδίδουν διάφορα κοσμητικά επίθετα οι φωστήρες του εσωτέρικα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 10:59:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν έχω πρόβλημα αντίληψης να με ρωτήσεις για εκείνα που λέω και εκείνα που υποτίθετια ότι καταλαβαίνω.

Μα .. για εκείνα σε ρωτάω. Εκείνα που λες. Τώρα, για εκείνα που υποτίθεται πως καταλαβαίνεις, που να τα ξέρω εγώ ; O Λόμπσανγκ Ράμπα είμαι ; Όχι ρε φίλε ... δεν είμαι.

quote:
Λες ότι δεν παραδέχομαι τη διαφορά ενώ σου απάντησα επ' αυτού ότι την παραδέχομαι!!!

Που ακριβώς απάντησες ότι την παραδέχεσαι ;

quote:
Τι να κάνω για αυξήσω την αντιληπτική μου ικανότητα;

Τις ασκήσεις του xristosxatz.

Edited by - kangaro on 21/06/2019 11:05:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λουκάς Αυγερινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας


290 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:18:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει ο χριστιανισμός.

***

quote:
Το θέμα αναφέρεται σε Εωσφόρο και Ιησού και το κάνατε σχέση Θεού - Σατανά. Η μόνη διαφορά μου με τα τελευταία λεχθέντα είναι ότι ο Διάβολος δεν γνωρίζει ότι θα χάσει. Όπως δεν γνωρίζει και τις βαθύτερες σκέψεις όταν έχουν καλό σκοπό . Ελπίζει ότι θα κερδίσει. Και εργάζεται δεν συν-εργάζεται. Δηλαδή κάνει ότι μπορεί αλλά όχι με σκοπό τη βοήθεια των ανθρώπων. Ο Θεός τον αφήνει για εξάσκηση των ανθρώπων προκειμένου να βελτιωθούν και να τον νικήσουν. Αυτό λέει και ο Χριστιανισμός.

Μεταξύ αυτών των δύο, αλήθεια δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."



Σου είπα ότι δεν μπορώ να καταλάβνω τη διαφορά; Απλά δεν τη θεωρώ σημαντική και λόγο για τόση φασαρία. Όταν το διαβάζει κάποιος θα σκεφτεί ότι εγώ συμφωνώ ή ότι μπορεί να διαφωνώ μεν αλλά να μη θέλω να συζητήσω τη διαφωνία μου. Οπότε στο ίδιο καταλήγουμε. Δεν υπάρχει θέμα συζήτησης της προσωπικής μου άποψης αν μείνουμε με την αρχική διατύπωση γιατί παραπέμπω στο χριστανισμό μιας και θεωρώ αυτούς που θα το διαβάσουν αστοιχείωτους περί τον χριστιανισμό. Αποδείχθηκε κιόλας εδώ. Να διαβάσουν πρώτα και μετά εάν και εφόσον έχω άλλη άποψη τότε μόνο μπορούμε να τη συζητήσουμε. Εκ του προχείρου συζητήσεις σε πράγματα που γνωρίζουμε επιφανεικά είναι ... αμερικανιές που εμένα δε μου αρέσουν. Εγώ μάλλον ανήκω στην Ανατολή.

Edited by - Λουκάς Αυγερινός on 20/06/2019 16:04:19



Όταν σου λέω "δεν τη θεωρώ σημαντική" σημαίνει ότι ξέρω οπως υπάρχει διαφορά αλλά τη θεωρώ ασήμαντη. Αλλιώς δε θα έλεγα "ασήμαντη" αν ήταν ανύπαρκτη. Άλλο το ασήμαντο και άλλο το ανύπαρκτο. Γιαυτό σου λέω μάθε ελληνικά. Οι παρέες που κάνεις εδώ μέσα δε σε βοηθούν στη βελτίωση των ελληνικών σου.

https://www.youtube.com/watch?v=4HgLEG9Fwcw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Peronosporos
Πλήρες Μέλος

Christmas Island
843 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:23:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Τι να κάνω για αυξήσω την αντιληπτική μου ικανότητα;

Τις ασκήσεις του xristosxatz.

Edited by - kangaro on 21/06/2019 11:05:51



Πρίν ή μετά την λοβοτομή;
Φίλε έγραψες!

Χαρίζουν το γέλιο, ζωή και χαρά! :
Ο καραγκιόζης!
Ο xristosxatz!
Ο Λουκάς Αυγερινός!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2019, 11:25:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όταν σου λέω "δεν τη θεωρώ σημαντική" σημαίνει ότι ξέρω οπως υπάρχει διαφορά αλλά τη θεωρώ ασήμαντη. Αλλιώς δε θα έλεγα "ασήμαντη" αν ήταν ανύπαρκτη. Άλλο το ασήμαντο και άλλο το ανύπαρκτο. Γιαυτό σου λέω μάθε ελληνικά. Οι παρέες που κάνεις εδώ μέσα δε σε βοηθούν στη βελτίωση των ελληνικών σου.

Μα ... δεν σε ρώτησα αν την θεωρείς ή όχι σημαντική. Σε ρώτησα αν μπορείς να την αντιληφθείς ή όχι. Στην περίπτωση αυτή, είναι αυτονόητο πως δεν με απασχολεί αν την θεωρείς σημαντική ή όχι. Γιατί μερικές φορές το ασήμαντο για τους ανθρώπους εκλαμβάνεται και ως ανύπαρκτο ή παραλειπόμενο. Έτσι δηλ. όπως το εκλαμβάνεις κι εσύ τις περισσότερες φορές που σε ρωτάει κάποιος μια ευθεία ερώτηση η οποία για να απαντηθεί, θέλει ένα απλό "ναι" ή ένα απλό "όχι" κι όχι κατεβατά με δικαιολογίες του τρόπου που σκέφτηκες για να απαντήσεις. Γι' αυτό και κάπου σε ρωτάω αν μπορείς να απαντήσεις σε κάποιον απλά και αληθινά, χωρίς να λες ψέμματα στον ίδιο σου τον εαυτό.

Edited by - kangaro on 21/06/2019 11:30:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy