ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 To Μέγα Απόρρητο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 02:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ramoglou,βλέπω πως η τακτική σου έχει αλλάξει εκ βάθρων στο σάιτ.
Ο γλυκύς και ευγενής άνθρωπος με την ακακία (κάποιος άλλος είχε γαρύφαλλο),αντικατέστησε τον κακό λύκο που τόσο έχω νοσταλγήσει...αααχχχ ! ! !

Το ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι πάντα θα υπάρχει κάποιο creature που σκοπό θα έχει να κοπρίσει εις την συζήτησην.
Είναι είδος προβληματικόν και προς εξαφάνισιν δια τούτο και η αγωνία των προς επιβίωσιν οδηγεί αύτα εις ακραίας μεθόδους επιβολής.

.....Εν ολίγης εμείς μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση και ο κάθε καλοπροαίρετος είναι ευπρόσδεκτος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galaxy
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
141 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 02:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galaxy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,
δεν με εκπλήσσει η αντίδραση του φίλτατου Ραμογλου, συμβαίνει συχνά
σε αυτούς που αδυνατούν να βρουν διέξοδο.

quote:
Συγνώμη αλλά δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου κανενός Τάγματος. Έχω δική μου προσωπικότητα και από αυτή απορρέουν οι ιδέες μου. Καμία σχολή δεν μου έχει ( και ούτε πρόκειται ) επιβάλει το τι και πως θα το σκέφτομαι.

Εντάξει, δεν ανήκεις πουθενά, θα είχες όμως την καλοσύνη να μας εξηγήσεις
για την ακακία που σου είναι γνωστή….



Ακακία μοι ειναι γνωστή

Φιλικα....

Galaxy

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 02:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Galaxy δεν είμαι δικηγόρος κανενός αλλά....

....ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 10:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας,
δεν με εκπλήσσει η αντίδραση του φίλτατου Ραμογλου, συμβαίνει συχνά
σε αυτούς που αδυνατούν να βρουν διέξοδο.

quote:
Συγνώμη αλλά δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου κανενός Τάγματος. Έχω δική μου προσωπικότητα και από αυτή απορρέουν οι ιδέες μου. Καμία σχολή δεν μου έχει ( και ούτε πρόκειται ) επιβάλει το τι και πως θα το σκέφτομαι.

Εντάξει, δεν ανήκεις πουθενά, θα είχες όμως την καλοσύνη να μας εξηγήσεις
για την ακακία που σου είναι γνωστή….



Ακακία μοι ειναι γνωστή

Φιλικα....

Galaxy


Τελευταίως διακρίνω όψιμους ψυχολόγους και αναλυτές προσωπικοτήτων μεταξύ των μελών.
Ο φίλος Galaxy σήμερα μετά από βαθιά ανάλυση του χαρακτήρα μου και των γραφομένων μου διέγνωσε «αδυναμία υποστήριξης ιδεών» και εγκλωβισμό σκέψης που οδηγεί σε νοητικά αδιέξοδα.

Θα ήθελα όμως «γιατρέ» μου να παρατηρήσω την δική σας αδυναμία στην κατανόηση του συντακτικού της Ελληνικής γλώσσας.
Με το συμπάθιο κιόλας, αλλά το κείμενο μου δεν αναφέρει πουθενά ότι αρνούμαι την ιδιότητα μέλους κάποιας Σχολής, αυτό που ΡΗΤΑ αναφέρει αλλά είτε δεν καταλάβατε είτε δεν θελήσατε να καταλάβετε είναι πως «Δεν είμαι εκπρόσωπος τύπου κανενός Τάγματος. Έχω δική μου προσωπικότητα και από αυτή απορρέουν οι ιδέες μου. Καμία σχολή δεν μου έχει ( και ούτε πρόκειται ) επιβάλει το τι και πως θα το σκέφτομαι».

Αυτό λοιπόν δε σημαίνει πως αρνούμαι την όποια μου ιδιότητα μέλους, αλλά ότι έχω δική μου κρίση και άποψη και αυτή εκφέρω.
Σε καμία περίπτωση η Σχολή στην οποία ανήκω δε μου στερεί αυτό το δικαίωμα, διότι ένας από τους νόμους της είναι η ελευθερία σκέψεως και εκφράσεως. Αντίθετα ίσως με άλλες σχολές που πατρονάρουν τα μέλη τους με αποδοχή από αυτά θέσεων και μανιφέστων.

Έτσι ενώ εγώ μπορώ να εκφράσω ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη, κάποιοι άλλοι, που μπορεί να ανήκουν κάπου αλλού, εκφράζουν την στερεότυπη άποψη της Σχολής τους.

Μην συνχέετε λοιπόν «γιατρέ» μου καταστάσεις και ανθρώπους γιατί βρίσκεσθε σε νοητικό αδιέξοδο.

Όσο για την ακακία μου, πέραν της υπάρξεως της ως συμβόλου, μου υπενθυμίζει την προσπάθεια μου να κατανικήσω την προγενεστέρα Forumικήν φύσην μου ως «κακού λύκου». Αν και ακόμα δε τα καταφέρνω πλήρως ελπίζω τελικώς αυτό να καταστεί αληθές.
Ελπίζω να σας βοήθησα να απεγκλωβιστείτε «γιατρέ» μου από το αδιέξοδο.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 12:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω το φίλο Πλωτίνο για όσα ωραία μας έγραψε. Και να προσθέσω μια σχετική πληροφόρηση σε πρόχειρη μετάφραση:

* * *

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η αρχική σημασία του όρου «Θεουργία», όπως τον χρησιμοποιούσαν στον αρχαίο ελληνο-ρωμαϊκό κόσμο, διαφέρει από αυτόν του σήμερα. Οι οπαδοί του Πυθαγόρα και του Ιάμβλιχου, καθώς και εκείνοι της Νεοπλατωνικής Σχολής (Πλωτίνος) και ο μέγας μάγος που ονομαζόταν Απολλώνιος Τυανεύς, θεωρούσαν ότι η Θεουργία είναι ένας τρόπος για να έρθουν σε επαφή με τους θεούς τους και τα πνεύματα της φύσης, και να επιτύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα με τελετουργία και λατρεία μετά από μακρά και επίμονη άσκηση, τόσο πνευματική όσο και σωματική.

Αλλά η Θεουργία των μετέπειτα χρόνων απέκτησε πολύ υψηλότερο νόημα, στόχους και μέσα. Σήμερα, αυτό το μαργαριτάρι της πνευματικής επίτευξης, που παραλληλίζεται με την υψηλότερη ανατολική μύηση Samadhi, βασίζεται στη χριστιανική φιλοσοφία και μύηση. Ωστόσο, δεν συνδέεται και πολύ με τη δογματική πλευρά του χριστιανισμού (Καθολική και Ορθόδοξη Εκκλησία). Αντίθετα, έμφαση δίνεται στην προετοιμασία του ίδιου του υποψήφιου θεουργού και στην ηθική και πνευματική του εξάσκηση, οδηγώντας τελικά στην αφύπνιση της ελεγχόμενης ενόρασης (η 4η φάση στο μυστικισμό Hindu) με αποτέλεσμα τη σύνδεση [merging, δεν βρίσκω καλύτερη λέξη] του μεμονωμένου και θνητού με το Απέραντο και Αιώνιο που μπορούμε να αποκαλέσουμε Θεό.

Αντί για μια πολλαπλότητα παραγόντων και δυνάμεων –όπως θεοί, πνεύματα και φυσικές δυνάμεις– που ενεργούν στον άνθρωπο, όπως συνέβαινε με τους αρχαίους ειδήμονες που αναφέρθηκαν, στη Θεουργία των ημερών μας επικρατεί η μεγάλη κεντρική ιδέα του «Άχρονου».

Έτσι ο άνθρωπος στρέφεται κατευθείαν προς το Ανώτατο Ον παραβλέποντας τα ενδιάμεσα μονοπάτια και περνώντας πάνω από αυτά στην υπέρτατη έκστασή του προς τον Ένα Πατέρα όπως μας τον δίδαξε ο Χριστός. Το μονοπάτι του θεουργού είναι εξαιρετικά απλό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το ευκολότερο.

[…] Η είσοδος στο πνευματικό μονοπάτι δεν μπορεί να προκύψει ως αποτέλεσμα συζήτησης ή λογικής. Το θέμα είναι απλό: ο άνθρωπος έχει, ή δεν έχει, ένα πνευματικό στοιχείο εντός του και δεν μπορεί να έχει δημιουργηθεί ad hoc. Το ύψιστο πρόβλημα που μας τίθεται είναι, Υπάρχει ο Θεός ή όχι; Και δεν μπορεί να λυθεί με οποιαδήποτε εμπειρική φιλοσοφία ή λογική. Δεν μπορεί να αποδειχθεί ή να καταρριφθεί. Γι’ αυτό η Θεουργία προϋποθέτει πνευματική κατάφαση, που μερικές φορές λέγεται πίστη. Δεν εννοώ ότι ο καθένας είναι γεννημένος με τέτοια μυστικιστική δύναμη που είναι εμφανής από τα πρώτα του χρόνια. Ακόμα και οι μεγαλύτεροι δάσκαλοι της ανθρωπότητας άρχισαν να πράττουν μετά τη νεότητά τους.»

____________________


(Από το βιβλίο «Theurgy» του Mouni Sadhu)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DIM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Switzerland
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2004, 13:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIM  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι και σκερτσόζος ο μπαγασακος…..λέω για τον σερβερ μην παει ο νους σας αλλού,
μερικές φορές μπαίνω αμεσος στο τοπικ και μερικες καθολου.

Ραμογλου, σιγα ρε φιλαρακι……σιγα, δεν νομιζεις πως το παρατραβας.
Σου έγινε μια ερωτηση ευγενικα και με χαμογελο, αν δε θες να απαντισεις μην
απαντας, ολλα τα υπολοιπα ηταν περιττά.

Gothic πραγματικά έχεις πολύ γλυκό χαμόγελο.

Dim.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 03:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galaxy
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
141 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2004, 21:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galaxy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας,
πέρσι περίπου τον ίδιο καιρό είχα γράψει για την αδυναμία να αντιληφθούμε
διάφορα πράγματα, έγραψα για τον αποπροσανατολισμό και την σύγχυση
που μας φέρνουν διάφορα βιβλία του εμπορίου και ως παράδειγμα έφερα
το αστρικό ταξίδι.

Το να ονειρεύεστε ότι πετάτε και βλέπετε την γη από ψιλά δεν θα πει ότι
ότι βγήκατε στο αστρικό.
Ονειρευτήκατε, αυτό είναι όλο, συνειδητοποιήσατε λάθος.

Μερικές φορές εμείς οι ίδιοι και εξ αιτίας του θρησκευτικού προσανατολισμού
που μας έχουν δώσει από το σπίτι τα βλέπουμε όλα προς αυτήν την κατεύθυνση.
Είναι ώμος η σωστή κατεύθυνση???
Θα έπρεπε να απορρίπτουμε κάποιον επειδή η γνώμη του δεν συμβαδίζει με
τον συγγραφέα…… η τον Δάσκαλο εκεί όπου λέμε ότι ανήκουμε???

Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μην απορρίπτεται κάποιον που βρίσκετε σε διαφορετικό
μήκος κύματος, (που ξέρετε ίσως να έχει δίκιο) και επίσης να απαντάτε στις ερωτήσεις που σας γίνονται….. εάν θέλετε να υπάρξει διάλογος.
Ευχαριστώ.

Galaxy


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 00:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Galaxy,

πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις, μόνο που δεν εξαιρείται κανείς σχετικά με αυτά.
Ούτε ίσως, εσύ ο ίδιος.

Θέλω να πω με αυτό, με όλο το σεβασμό, ότι όλοι μπορεί π.χ. να βγάζουμε εν τάχει συμπεράσματα για τους άλλους και να μη συνειδητοποιούμε ότι πιθανά σφάλλουμε.

Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω ότι έθεσες ένα ερώτημα, στο οποίο δόθηκαν απαντήσεις.
Δε θα παρακολουθούσε κανείς τη συζήτηση, αν δεν υπήρχε ενδιαφέρον να ανταλλάξουμε απόψεις και εν ανάγκη να αναθεωρήσουμε.

Το "δια ταύτα" δεν βλέπω.
Μήπως βιάζομαι; Μπορεί. Θα αναμένω πάντως, με ενδιαφέρον...

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 12:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω αν τα αιθερικά ταξίδια είναι απαραίτητη προϋπόθεση αναζήτησης. Υπάρχουν και εκείνοι οι οποίοι δεν τα ασπάζονται.

Πάντως ναι, αιθερικό ταξίδι δεν είναι να βλέπεις τον κόσμο από ψηλά... αλλά να τον βλέπεις από "μέσα".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 14:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή δεν θέλω να χαλάσει το όμορφο θέμα του φίλτατου spiral θα παραθέσω για τελευταία φορά τις απόψεις μου οι οποίες δεν αφορούν αυτό καθ’ αυτό το θέμα αλλά τις τοποθετήσεις των μελών.

Ζητώ συγνώμη εξ αρχής γι’ αυτή μου την παρέμβαση αγαπητέ spiral, αλλά θεωρώ πως πρέπει να τοποθετηθώ για να εκλείψουν εντυπώσεις του είδους

quote:
Ραμογλου, σιγα ρε φιλαρακι……σιγα, δεν νομιζεις πως το παρατραβας.
Σου έγινε μια ερωτηση ευγενικα και με χαμογελο, αν δε θες να απαντισεις μην
απαντας, ολλα τα υπολοιπα ηταν περιττά.

ή του είδους

quote:
Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μην απορρίπτεται κάποιον που βρίσκετε σε διαφορετικό
μήκος κύματος, (που ξέρετε ίσως να έχει δίκιο) και επίσης να απαντάτε στις ερωτήσεις που σας γίνονται….. εάν θέλετε να υπάρξει διάλογος.

Επί του προκειμένου λοιπόν.

Το μέλος Dim έρχεται να παρατηρήσει πως το παρατραβάω με το να δώσω μια τεκμηριωμένη, αν μη τι άλλο, απάντηση για τα πιστεύω μου και για το τι με αντιπροσωπεύει. Φαίνεται δεν είναι αρεστό το να απαντάει κάποιος με όποιον τρόπο αυτός επιθυμεί και θεωρεί σωστό, αλλά πρέπει να απαντάει με ναι ή όχι στον ερωτώντα για να του είναι αρεστός και ο ερωτών να αποδείξει την σοφία των λόγων του ποιο εύκολα.

Δυστυχώς όμως έχω το κάθε δικαίωμα να απαντώ όπως μου αρέσει σε ερωτήσεις που μου γίνονται με χαμόγελο, άσχετα αν αυτό το χαμόγελο είναι μειδίασμα του τύπου «σε τσάκωσα μπαγασάκο», λες και κάποιος ανακάλυψε την Αμερική.
Η ερώτηση λοιπόν που μου τέθηκε πήρε την ανάλογη απάντηση.

Από την άλλη και τα δύο μέλη Dim και Galaxy ενώ φωνασκούν υπέρ του δικαιώματος κάποιου να έχει διαφορετική άποψη, όταν κάποιος άλλος με εύσχημο τρόπο εκφράσει την δική του γνώμη, αυτή αυτόματα καταρρίπτεται από την συμφωνία των τεσσάρων την οποία και πρέπει να δεχθούμε οι υπόλοιποι de facto.

quote:
2) Δεν υπάρχει θεουργία με την προσευχή, το έχουμε πει και παλιά,
όταν προσευχόμαστε δεν Θεουργούμε.
Το να επικαλεσθείς μια δύναμη (η έστω ένα πνεύμα) και να την υλοποίησης
με την βοήθεια διαφόρων τεχνικών δεν θα πει ότι προσεύχεσαι.

και

quote:
Χαιρετώ την παρέα,
είναι δυνατόν να μην γελάσει κανεις διαβαζοντας τα παραπανω, την πεσατε στον
φιλο τον Γαλαξια σαν να ειχατε προηγουμενα.
Λες και θελετε να παρετε το αιμα σας πισω….
Δηλαδή εγω όταν προσεύχομαι γίνομαι θεουργος χμμμ….χμμ

Ποιος λοιπόν ΔΕΝ δέχεται την διαφορετική άποψη ;
Ποιος γελάει ειρωνικά διαστρεβλώνοντας παράλληλα το κλίμα συζήτησης ;
Ποιος θεωρεί πως κατέχει την απόλυτη γνώση ;

Όταν λοιπόν προσπάθησα να απαντήσω με ήπιο τρόπο στα προαναφερθέντα αυτό διαστρεβλώθηκε και θεωρήθηκε «πέσιμο».

Στην συνέχεια έπρεπε να απαντήσω ΕΠΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ, αν δηλαδή ανήκω σε κάποιο τάγμα ή όχι.

Όταν λοιπόν δήλωσα ( και κατ’ επανάληψη μάλιστα ) πως κανένα τάγμα ασχέτως αν ανήκω ή όχι σε αυτό, δεν μου επιβάλει τις προσωπικές μου απόψεις δέχθηκα την υψηλή κριτική και την χλεύη.

quote:
Γεια σας,
δεν με εκπλήσσει η αντίδραση του φίλτατου Ραμογλου, συμβαίνει συχνά
σε αυτούς που αδυνατούν να βρουν διέξοδο.
Εντάξει, δεν ανήκεις πουθενά, θα είχες όμως την καλοσύνη να μας εξηγήσεις
για την ακακία που σου είναι γνωστή….

Βέβαια ως είθισται, απέναντι σε μια τέτοια τοποθέτηση πρέπει, για να μη πω επιβάλετε, να υπάρχει απάντηση.
Στο ίδιο ύφος και στον ίδιο τόνο.
Προσπάθησα λοιπόν και πάλι, ματαίως ίσως, να καταστήσω σαφές πως επειδή είμαι νοήμων Ον και όχι πρόβατο σε κάποιο κοπάδι, μπορώ να έχω δική μου άποψη και δικά μου πιστεύω.
Δήλωσα κατ’ επανάληψη πως ΔΕΝ εκπροσωπώ κανένα Τάγμα και δεν μου επιβάλει το Τάγμα στο οποίο ανήκω να ασπάζομαι ΔΟΓΜΑΤΑ.
Ευτυχώς μου αφήνει την ελευθερία να σκέφτομαι και να αποφασίζω μόνος μου, αν κάτι μου κάνει ή αν δεν μου κάνει.

Οι εξηγήσεις μου, και η ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ μου απάντηση, όμως θεωρήθηκαν ΠΕΡΙΤΤΕΣ !!!!
Ίσως διότι δεν «άρεσαν» στο ανακριτικό δίδυμο, ίσως γιατί με τέτοια απάντηση δεν θα μπορούσαν να στηρίξουν τα περαιτέρω νοητικά τους οικοδομήματα.
Έτσι ακολούθησε η νουθεσία του τρόπου που πρέπει να απευθύνομαι σε κάποιον που με ρωτάει κάτι ΑΣΧΕΤΟ με την κουβέντα και ΕΝΤΕΛΩΣ προσωπικό.

quote:
Ραμογλου, σιγα ρε φιλαρακι……σιγα, δεν νομιζεις πως το παρατραβας.
Σου έγινε μια ερωτηση ευγενικα και με χαμογελο, αν δε θες να απαντισεις μην
απαντας, ολλα τα υπολοιπα ηταν περιττά.

Μετά απ’ όλα αυτά και επειδή σεβόμενος τον δημιουργό του Topic δεν απάντησα, έρχεται ο έτερος Καπαδόκης και με στόμφο μας λέει …..

quote:
Θα έπρεπε να απορρίπτουμε κάποιον επειδή η γνώμη του δεν συμβαδίζει με τον συγγραφέα…… η τον Δάσκαλο εκεί όπου λέμε ότι ανήκουμε???

Θα σας παρακαλούσα λοιπόν να μην απορρίπτεται κάποιον που βρίσκετε σε διαφορετικό μήκος κύματος, (που ξέρετε ίσως να έχει δίκιο) και επίσης να απαντάτε στις ερωτήσεις που σας γίνονται….. εάν θέλετε να υπάρξει διάλογος.


Καλό πράγμα η ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ φίλτατε !!!!!!!!!!!!
Συγνώμη όμως αλλά έχω μια τελευταία απορία, μήπως για να κάνουμε διάλογο χρειάζονται και πιστοποιητικά πολιτικών και κοινωνικών φρονημάτων ;;;;;;;;

Αν είναι να το πείτε στον Admin να το συμπεριλάβει στους κανονισμούς του Forum.

Αυτά είχα να πω και ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Δε θα διακόψω άλλο τη ροή του θέματος και απλά θα παραθέτω τα βλακώδη και παιδαριώδη πιστεύω μου χωρίς να ασχολούμαι με τις de facto παραδοχές μερικών.

Ευχαριστώ και συγνώμη για το άσχετο post με το θέμα.

Υ.Γ. Για να μην υπάρχουν απορίες, επαναλαμβάνω !!!
Όσο για την ακακία μου,
πέραν της υπάρξεως της ως συμβόλου

(που ενίοτε με εκπροσωπεί),
μου υπενθυμίζει την προσπάθεια μου
να κατανικήσω την
προγενεστέρα Forumικήν φύσην μου ως «κακού λύκου».
Αν και ακόμα δε τα καταφέρνω πλήρως,
ελπίζω τελικώς αυτό να καταστεί αληθές.

|
|
|
\/



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2004, 19:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Ramoglou, αλοίμονο αν εγκαταλείπαμε τα πιστεύω μας.

Και φίλτατε Galaxy, κανείς δεν απέρριψε κανέναν. Ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και τις διατυπώνουμε. Αν δεν συμπίπτουμε, δεν σημαίνει τίποτα αυτό.

Από όσο μπορώ να αντιλαμβάνομαι, κανείς μας δεν ακολουθεί με κλειστά μάτια ένα δόγμα. Αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε σε κάτι, είναι από προσωπική μας κρίση και όχι γιατί ακολουθούμε κάποιο αυστηρό κανόνα.

Πάμε παρακάτω, λοιπόν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DIM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Switzerland
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 13:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIM  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Αντε ξανα μανα απ την αρχη…..


Dim.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 14:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υ.Γ. Για να μην υπάρχουν απορίες, επαναλαμβάνω !!!
Όσο για την ακακία μου,
πέραν της υπάρξεως της ως συμβόλου
(που ενίοτε με εκπροσωπεί),
μου υπενθυμίζει την προσπάθεια μου
να κατανικήσω την
προγενεστέρα Forumικήν φύσην μου ως «κακού λύκου».
Αν και ακόμα δε τα καταφέρνω πλήρως,
ελπίζω τελικώς αυτό να καταστεί αληθές.
|
|

Ντρoπή σου... Ακάκιε.

Τόσα έξοδα έκανα (γλυκάκια, σταυρουδάκι, χαράτσι στην εκκλησία) για να σε βαφτίσω και εσύ πας και ξαναβαφτίζεσαι μόνος σου.

Πάει χάλασε η κοινωνία.

Ω, Θεέ μου, συγνώμη. Ξέρεις... ήμουν τόσο απορροφημένος να σε σκέπτομαι, που δεν πρόσεξα ότι ήσουν πάντα, εδώ, μπροστά μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2004, 20:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θα χρειαστεί να θυμίσω ότι το θέμα του τόπικ δεν είναι ο Ελιφάς Λεβί μόνο, θα δανειστώ πάλι κάτι δικό του:

"Τα εγρηγορότα, αν πρέπει να δεχθούμε την ύπαρξή τους, είναι οι διαπλαστικές δυνάμεις - πράκτορες του Θεού, τα ζωντανά γρανάζια της δημιουργικής μηχανής, ποικιλόμορφα όπως ο Πρωτέας, αλλά πάντοτε αλυσοδεμένα στη στοιχειώδη ύλη τους. Θα πρέπει να γνωρίζουν τα μυστικά που μας κρύβει το άπειρο, αλλά και να αγνοούν αυτά που εμείς γνωρίζουμε. Οι επικλήσεις της αρχαίας μαγείας απευθύνονται σ' αυτά, και τα παράξενα ονόματα που τους έδινε η Περσία και η Χαλδαία διατηρούνται ακόμη μέσα στις παλιές σολομωνικές.

Οι Άραβες, ποιητικοί προστάτες των πρωτόγονων παραδόσεων της Ανατολής, πιστεύουν ακόμη σ' αυτά τα γιγαντιαία πνεύματα. Υπάρχουν τα λευκά και τα μαύρα, τα μαύρα είναι νοσηρά και λέγονται Afrites. Ο Μωάμεθ διατήρησε αυτά τα πνεύματα και δημιούργησε αγγέλους τόσο μεγάλους, που ο αέρας των φτερών τους σκορπίζει τους κόσμους στο διάστημα. Ομολογούμε ότι δεν μας αρέσει αυτό το άπειρο πλήθος ενδιαμέσων όντων, τα οποία μας κρύβουν το Θεό και φαίνεται να τον καθιστούν άχρηστο. Αν η αλυσίδα των πνευμάτων μεγαλώνει συνεχώς τους κρίκους της θα σταματήσει, γιατί θα προοδεύει πάντοτε μέσα στο άπειρο χωρίς να μπορεί ποτέ να τον αγγίξει. Έχουμε μυριάδες θεούς να νικήσουμε ή να λυγίσουμε χωρίς να μπορούμε ποτέ να φτάσουμε στην ελευθερία και την ειρήνη. Να γιατί απορρίπτουμε οριστικά τη μυθολογία των εγρηγορότων.

Εδώ παίρνουμε βαθιά αναπνοή και σκουπίζουμε το μέτωπό μας, όπως όταν ξυπνούμε από ένα οδυνηρό όνειρο. Παρατηρούμε τον ουρανό γεμάτο από αστέρια, αλλά άδειο από φαντάσματα και με μιαν άφατη παρηγοριά στην καρδιά επαναλαμβάνουμε με δυνατή φωνή τα πρώτα λόγια του Συμβόλου της Πίστεως της Νίκαιας: Πιστεύω εις ένα Θεόν."

(Eliphas Levi, Το Μέγα Απόρρητο ή ο Αποκαλυμμένος Αποκρυφισμός - Β' μέρος, Τα Μυστήρια των Ιεροφαντών ή Η Τέχνη να υπηρετείσαι από τα πνεύματα. Εκδ. Τετρακτύς)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Galaxy
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
141 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 05:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galaxy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ραμογλου,

Τι συναίσθημα σου προκαλεί το άκουσμα της λέξης Θεός.

Galaxy


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 11:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ παίρνουμε βαθιά αναπνοή και σκουπίζουμε το μέτωπό μας, όπως όταν ξυπνούμε από ένα οδυνηρό όνειρο. Παρατηρούμε τον ουρανό γεμάτο από αστέρια, αλλά άδειο από φαντάσματα και με μιαν άφατη παρηγοριά στην καρδιά επαναλαμβάνουμε με δυνατή φωνή τα πρώτα λόγια του Συμβόλου της Πίστεως της Νίκαιας: Πιστεύω εις ένα Θεόν."


Φίλε Spiral μου θυμίζεις τα λόγια ενός άλλου έλληνα "Θεού" :

"Θεέ μου,πόσο μπλε ξοδεύεις για να μην σε βλέπουμε"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2004, 14:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε μου Νονέ είπα να βάλω «καλλιτεχνικό» όνομα κάτι σαν «Κούλα Μπέκα» ένα πράμα αλλά απ’ ότι βλέπω θα επιστρέψω στο «Ο λύκος κι αν εγέρασε …….».
Βέβαια ήσουν, είσαι και θα είσαι ο Νονός μου!
Διότι εμείς οι παλιοί τιμάμε τις παραδόσεις και τις αναλλοίωτες διαχρονικές αξίες.
( Έρχονται Χριστούγεννα και η κάλτσα στο τζάκι σε περιμένει )

Αγαπητέ Galaxy το συναίσθημα που μου προκαλείτε όταν ακούω τη λέξη Θεός είναι αυτό της βαθιάς ηρεμίας και αγαλλίασης.



Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 00:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Galaxy
Μέλος 1ης Βαθμίδας

France
141 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 03:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Galaxy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα όμως «γιατρέ» μου να παρατηρήσω την δική σας αδυναμία στην κατανόηση του συντακτικού της Ελληνικής γλώσσας.
Μην συνχέετε λοιπόν «γιατρέ» μου καταστάσεις και ανθρώπους γιατί βρίσκεσθε σε νοητικό αδιέξοδο.
Ελπίζω να σας βοήθησα να απεγκλωβιστείτε «γιατρέ» μου από το αδιέξοδο.


Αγαπητέ Ραμογλου μην ειρωνεύεσαι γιατί δεν σε τιμά ούτε σαν άνθρωπο
αλλά και ούτε σαν μαθητή Εσωτερισμού.
Ο μαθητής του εσωτερισμού το πρώτο πράγμα που μαθαίνει είναι ο
αυτό - έλεγχος, να ελέγχει δηλαδή όλα του τα κέντρα.
Το συναισθηματικό αποτελεί ένα από αυτά τα κέντρα.


Galaxy


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 09:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και εύχομαι να έχετε όλοι μια υπέροχη εβδομάδα πλημμυρισμένη χαμόγελα.

Αγαπητέ Galaxy θα μου επιτρέψετε να μην ασχοληθώ άλλο με τα γραφόμενα σας, τη στιγμή δε που αυτά αφορούν θέμα που έχει παρέλθει.

Ευχαριστώ και καλημέρα.


Η Ακακία μοι είναι γνωστή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 11:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Galaxy,για σένα και το φίλο σου το μόνο που έχω να πω είναι ότι τα σκήπτρα της αναταραχής στο σάιτ τα κατέχουν άλλοι.

Όχι μόνο να μας διδάξεις τι είναι εσωτερισμός δεν είσαι ικανός,(όπως ούτε κι εγώ είμαι ούτε και κανένας),αλλά ούτε και να μας χαλάσεις το επίπεδο συζήτησης θα καταφέρεις.
Άλλοι χειρότεροι από εσένα και δεν τα κατάφεραν.

Νομίζω ότι προσπαθήσαμε να σου μιλήσουμε όλοι μας όσο πιο ευγενικά γίνεται αλλά από ότι φάινεται ο σκοπός σου εδώ είναι άλλος.

Σου εκφέρω την άποψή μου λοιπόν και αγνοείσαι παντελώς από αυτό το δευτερόλεπτο (και ο φίλος σου μαζί).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 00:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα στο πρόγραμμά μας ο Αύγουστος λε Πλονζόν:

«Όποιος έχει διαβάσει ιστορία γνωρίζει ότι, από την πιο μακρινή αρχαιότητα ήδη, σε όλα τα έθνη, απολίτιστα και πολιτισμένα, οι ιερείς ανακήρυξαν τη μάθηση προνόμιο της δικής τους κάστας, απονεμημένο σε αυτούς με κάποια ειδική εύνοια του ιθύνοντος Πνεύματος του σύμπαντος. Για τον λόγο αυτό διαφύλαξαν με ζήλο τους διανοητικούς τους θησαυρούς μακριά από τα βλέμματα των άλλων, περιβάλλοντάς τους με τον πέπλο του μυστηρίου. Με προσοχή απέκρυψαν όλες τους τις καλλιτεχνικές και επιστημονικές ανακαλύψεις, καλύπτοντάς τες με σύμβολα και επιφυλάσσοντας το εσωτεριστικό ή μυστικό τους νόημα για τους μυημένους. Στον λαό, άλλωστε, παρείχαν μόνο την εξωτερική ή δημόσια εξήγηση των συμβόλων, πράγμα που εξυπηρετούσε καλύτερα τον σκοπό τους. Εφάρμοζαν την αρχή ότι “ήταν απαραίτητο να κρατήσουν τις ανακαλύψεις των φιλοσόφων για τα έργα της τέχνης ή της φύσεως μακριά από τους ανάξιους να τις γνωρίζουν”.»

(Αύγουστος λε Πλονζόν, «Τα μυστήρια των Μάγια και των Κίτσε», εκδ. Τετρακτύς)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jupiter
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 02:24:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jupiter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΙ' ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DIM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Switzerland
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2004, 14:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIM  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΙ' ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ

Φιλτατε Jupiter, ετσι μου φαινετε, αρπαζοντε με το παραμικρο σαν κακομαθημενα
παιδια.

Θυμωσε λεει με τον Galaxy γιατι μιλησε για αυτοελενχο και εγκρατεια, θυμωσε και
με μενα γιατι ειμαι φιλος του……….

Και δηλωνει ότι δεν τον ενδιαφερει η μετενσαρκωση…..

quote:
Τώρα για την μετενσάρκωση που ανέφερες,εμένα προσωπικά με έχει απασχολήσει μόνο εγκυκλοπαιδικά.
Δεν την απορρίπτω ούτε και τη δέχομαι απόλυτα.
Σίγουρα δεν είναι από τα κύρια ενδιαφέροντά μου.


Αλλα λεει ότι είναι δεκαπενταχρονος τεκτονας…..

Καλα……στα 15 χρονια τεκτονισμου δεν σας μαθαν την καμπαλά………..
δεν σας μαθαν για το δενδρο….για την εξελιξη…


Dim.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 15:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Προτείνω να αφήσετε τα μελοδράματα και τα ποδόσφαιρα και να γράψετε κάτι ουσιαστικό... αν έχετε. Γιατί μου φαίνεται πως δεν έχετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2004, 16:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


τι θες να πεις οτι ειμαστε πιθικοι?


η αγαπη ειναι παντοτινη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 01:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε DIM στον τεκτονισμό δεν σου "μαθαίνουν" κάτι.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να ακολουθήσει όποιο δρόμο τον αντιρποσωπεέυει αλλά αυτό είναι μεγάλη συζήτηση.

Θα κάνω όμως μία άλλη συζήτηση που μου δίνει το έναυσμα ο αγαπητός Jupiter :

quote:
TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΜΕΝΟ ΚΙ' ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ

Επειδή εσύ και ο φίλος σου δεν θέλατε να σαςς πέσει η μύτη φτιάχνοντας ένα καινούργιο τόπικ,διότι σας έκλεισαν παλαιότερα το δικό σας,βάλατε άλλον να το κάνει όπως και το έκανε.
Μιλούμε για το παρόν τόπικ.
Το αστείο όμως είναι ότι φτιάξατε ένα τόπικ χρησιμοποιώντας κάποιον γαι να αλωνίζετεε εσείς και οι παρέα σας ως παντογνώστες και το χάσατε.

Μήπως θέλετε να πω και ονόματα;
Νομίζω ότι αυτός που το έκανε έχει και την αξιοπρέπεια να το πει.
Αν δεν το κάνει θα το κάνω εγώ.

Άντε τώρα,την ουρίτσα στα σκέλια γιατι θέλουμε να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά

Λίγο ξεμπρώστιασμα κάνει πάντα καλό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mitti
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 01:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mitti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαφωνω με το ξεμπροστιασμα

ΜΝΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2004, 02:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις απόλυτο δίκιο.....γράφεται με "ο"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy