ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 To Μέγα Απόρρητο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 18:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ΔΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΑΓΑΠΗΤΕ SPIRAL.....


quote:
γνωρίζων λοιπόν δεν πιστεύει αλλά ξέρει, εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά, εκεί εντοπίζεται και η νοητική διαφοροποίηση.

Αυτός που ξέρει δεν διαβάζει ένα βιβλίο για να πιστέψει, δε χρειάζεται κάποιο δόγμα για να μπορέσει να έχει τους κανόνες τις πίστης, δεν διαχωρίζει σε καλό και κακό.



ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΨΕΙΣ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΞΕΡΕΙ" ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΕΠΕΔΗ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΒΑΣΑΝΗΣΤΗ ΠΙΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΟΘΕΤΕΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΔΝ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙ....


ΥΓ:ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΟΤΙ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΠΤ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΟΡΙΑ....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 21:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πανω που ημουν ετοιμος να γραψω οτι,
τα αλλα 6 κλειδια θα μας τα πει η Zadok...
Ας ειναι...
Τωρα ομως φευγω για ΟΛΥΜΠΟ !!! (Για να ζηλεψετε το ειπα, χεχε)...
Το βραδακι τα ξαναλεμε...

Ωχ! Κι εγώ εν μέσω κοινωνικών υποχρεώσεων γράφω.

Τέλος πάντων, πού θα πάει; Θα επανέλθουμε...

quote:
(...) δεν έχω καταλάβει τη σκοπιμότητα της χρήσης της αλληγορίας (...)

Χμμμ... Αυτό κι αν είναι είδηση!!!!

Τεσπα... Ας μνημονεύσω τον φίλτατο Kelsos από το θέμα Ιουλιανός ο ''Παραβάτης'':

quote:
quote:
Προς το παρόν, όταν λέμε αρχαία ελληνική θρησκεία, νομίζω πως οι περισσότεροι καταλαβαίνουν ειδωλαλατρεία.

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους.
Πολύ θα με ενδιέφερε να μάθω τον τρόπο σκέψεις και το πώς καταλήγεις στο παραπάνω συμπέρασμα αγαπητέ Ευγένιε.

Προσωπικά όταν ακούω τη φράση: «αρχαία Ελληνική θρησκεία», αναφέρομαι ΠΑΝΤΑ, στον αρχαίο Ελληνικό ΜΟΝΟΘΕΪΣΜΟ.
Την θεσπισμένη θρησκεία από τον Μέγιστο Μεμυημένο ΟΡΦΕΑ, «τον θεραπευτή του ΦΩΤΟΣ» (μιας και αυτό σημαίνει το όνομά του).

Στη δημιουργική σκέψη και στη φιλοσοφία εν γένει, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ για εκφράσεις του τύπου «νομίζω πως οι περισσότεροι καταλαβαίνουν»…
ΟΥΔΕΠΟΤΕ το πλήθος (σε τέτοια λεπτά ζητήματα) είχε δίκιο…
ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ, η άγνοιά του έχει φέρει τη φιλοσοφική δημιουργική σκέψη σε αυτά τα χάλια…

Θα εκτιμούσα πολύ την ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ που θα μας κάνεις σχετικά με το πώς η αρχαία Ελληνική θρησκεία, ήταν η ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΙΑ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης



.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 23:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zadok, διαμαρτύρομαι. Αντί να μου εξηγήσεις για τη χρήση της αλληγορίας που δεν την κατάλαβα, εξηγείς για τον αρχαιοελληνικό μονοθεϊσμό που τον κατάλαβα!

Για κάνε κάτι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2005, 02:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρεμπιπτόντως, υποστηρίζεται ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν τόσο δωδεκαθεϊστές (και βάλε) όσο δεχόμαστε, αλλά όλες αυτές οι θεότητες δεν ήταν παρά (αλληγορικές...) εκδηλώσεις του ενός Θεού που πίστευαν.

Ας προσπαθήσω να παραθέσω ένα νοητικό οικοδόμημα.

Ο κάθε Θεός έχει και μια συγκεκριμένη ιδιότητα ή ένα «χώρο» δράσης, όπως Σοφία, Θάλασσα, Πόλεμος, Γη, κλπ κλπ.
Αρχηγός τους είναι ο Δίας, ο οποίος έχει όλα τα προτερήματα και όλα τα ελαττώματα που έχει κάθε άνθρωπος.

Άρα στον κάθε ένα Θεό συμβολίζεται και κάτι, ο κάθε ένας από αυτούς είναι υπεύθυνος για κάτι, άρα έχουμε αλληγορία στο συμβολισμό και στη δράση του καθένα.

Όμως σε κάποια στιγμή έχουμε τον Δία να ονομάζεται Ζεύς !
Με αυτή του την ονομασία δεν παρουσιάζεται πουθενά να έχει τα ελαττώματα ή τα προτερήματα του Δία, αλλά είναι Ο Θεός, μόνο του προσωνύμιο το Ξένιος. ( Φιλόξενος προς το δημιούργημα ; ή Ξενιστής της υλικής ζωής ; )

Το Δίας κατ εμέ συμβολίζει ή αν θέλετε αλληγορεί την Δυάδα, την Δυαδικότητα, το Δυιστικό υλικό κόσμο.
Το Ζεύς τη Ζεύξη το Εν την κορυφή του τριγώνου που βάση έχει τη δυαδικότητα και κορυφή το ΕΝ.

Σχηματικά αν προσπαθούσα να δείξω τη σκέψη μου θα έφτιαχνα μια ευθεία ΑΒ.
Το «Α» συμβολίζει το απόλυτο + , το «Β» συμβολίζει το απόλυτο - , το Θείο όμως έχει σε απόλυτη γνώση το + και το – . Άρα αν το «Α» ξεκινήσει να πάει προς το «Β» και το «Β» προς το «Α» θα συναντηθούν στη μέση ( σημείο Γ ). Εκεί θα υπάρξει η ένωση. Αν τώρα προεκτείνουμε κάθετα ( λόγο της εξύψωσης προς το Θείο ) τα τμήματα «ΑΓ» και «ΓΒ» έχουμε ένα νέο σημείο «Δ» .
Αν ενώσουμε το Δ με τα Α και Β έχουμε ένα ισόπλευρο τρίγωνο, το τρίγωνο της του Θεού Σοφίας.

«Ο Θεός ο Μέγας Αι το Παν Γεωμετρεί».

Απλά παρέθεσα τη σκέψη μου και ελπίζω να βοηθάει.

Ακολουθεί και το σχέδιο.


.....................Δ
.....................|
.....................|
.....................|
.....................|
.....................ΒΓ
.....................ΑΓ
.....................|
.....................|
.....................|
.....................|
A--------------Γ-------------B


IMAGE


Edited by - Ramoglou on 07/01/2005 02:28:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 15:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και το φέρνει η κουβέντα, δεν έχω καταλάβει τη σκοπιμότητα της χρήσης της αλληγορίας, και υποπτεύομαι: α. Είτε η γνώση να διαδίδεται μόνο σε εκείνους που θα μπορούσαν να την καταλάβουν, β. Είτε η γνώση να διαδίδεται σε όλους γιατί μέσα από τον αλληγορικό τρόπο γίνεται πιο κατανοητή.
Spiral

Στο Ζορμπα του Καζαντζακη,
λεει ο Ζορμπας: "Οπως τα λες δεν τα καταλαβαινω, δε μου τα λες με παραμυθι για να καταλαβω;"

Οποτε φιλε μου, νομιζω οτι ο ενας λογος ειναι η μη ικανοτητα αντιληψης ορισμενων αληθειων.
Μηπως ομως και οποιαδηποτε γνωση ετσι δεν μεταδιδεται;
Για να δωσουμε στα παιδια να καταλαβουν, δε μεταχειριζομαστε ηδη γνωστα συμβολα και εικονες
παραδειγματα και μυθους, για να κατανοησουν τη νεα γνωση;
Π.χ. δεν τα λεμε, η Γη ειναι σαν πορτοκαλι η μηλο, για να καταλαβουν τη σφαιρικοτητα της;
Παραλληλα βεβαια γινεται ετσι η γνωση πολυ πιο ευκολα αντιληπτη και κατανοητη,
οπως πολυ ευσοχα επισημαινεις.

Θα μου πεις τωρα, γιατι δεν λεγεται ελευθερα η εσωτερικη γνωση, αφου οσοι μπορουν να την καταλαβουν την καταλαβαν,
ενω οι αλλοι ουτως η αλλως δεν μπορουν να την αντιληφθουν.

Καποτε εστειλε μια επιστολη ο Αλεξανδρος στον Αριστοτελη,
οπου τον κατηγορουσε οτι αποκαλυπτε τη μυστικη γνωση σε ολους,
παρα το οτι τον διδασκε οτι αυτη η γνωση ηταν για μερικους μονον.
Ο Αριστοτελης απαντησε οτι, ουτως η αλλως οι πολλοι δεν ειναι σε θεση να την καταλαβουν.

Δυστυχως ομως, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...
Καποιοι απο τους πολλους, που γινονται ανετοιμοι οντες, κατοχοι της μυητικης διδαχης,
μη δυναμενοι να κατανοησουν την αλληγορια, μενουν στο νεκρο γραμμα του μυθου,
ισχυριζομενοι οτι ΑΥΤΟ ειναι η μοναδικη ΑΛΗΘΕΙΑ
και το χειροτερο ειναι οτι φανατιζονται και πασχιζουν να επιβαλλουν
την πλανη τους και στους αλλους.

Με αυτη την εννοια, η μυητικη γνωση ειναι, οχι απλα αχρηστη, αλλα επικινδυνη.

Αλλωστε και η κατανοηση της βαθυτερης γνωσης, αν δεν συνοδευεται απο παραλληλη
ηθικη αναπτυξη, τεινει παλι να γινει επικινδυνη.
"Επιστημη, χωριζομενης Αρετης, πανουργια εστι", εγραφε ο Σοφοκλης.

quote:

Παρεμπιπτόντως, υποστηρίζεται ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν τόσο δωδεκαθεϊστές (και βάλε) όσο δεχόμαστε, αλλά όλες αυτές οι θεότητες δεν ήταν παρά (αλληγορικές...) εκδηλώσεις του ενός Θεού που πίστευαν.

Spiral

Σ' αυτο οφειλω να ομολογησω οτι εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικαιο!!!

Γραφει ο Προκλος,
"Επειδη ο Διας ηταν γεματος απο τις μορφες των παντων,
δια μεσου αυτων περιελαβε εις τον εαυτον του τα ολα
καθως αυτο προσθετει υποδεικνυων ο θεολογος (ορφεας).
Ο Ζευς ειναι ο πρωτος, ο Ζευς ειναι ο τελευταιοας ο αρχων των κεραυνων,
ο Ζευς ειναι η κεφαλη, ο Ζευς ειναι το μεσον
απο τον Δια δημιουργηθηκαν τα παντα.
Ο Ζευς εγεννηθη αρσενικος, ο Ζευς υπηρξεν αθανατος νυμφη
ο Ζευς ειναι ο πυθμην της Γης και του Ουρανου του γεματου αστρα
ο Ζευς ειναι η πνοη των ανεμων, ο Ζευς ειναι η ορμη του ακαταπονητου πυρος.
Ο Ζευς ειναι η ριζα του ποντου, ο Ζευς ειναι ο Ηλιος και η Σεληνη.
Ο Ζευς ειναι ο βασιλιας, ο Ζευς ειναι ο πρωτος που απο ολους εγεννηθη.
Ειναι ενα κρατος, ενας Θεος, ο μεγας κυριος των παντων
ενα δε σωμα, εντος του οποιου κινουνται τα παντα.....
............................................................................

Η, οπως διαβαζουμε σε αλους υμνους του θεολογου,
μηπως η Δημητρα δεν ειναι η Γη;
ο απεραντος ποντος ο Ποσειδωνας;
ο Απολλωνας (Διονυσος) δεν ειναι ο ηλιος; κλπ κλπ.

Η Ορφικη διδασκαλια βεβαια μας αποκαλυπτει ολακερη τη δημιουργια
και υποδεικνυει τον Δημιουργο,
ασυγκριτα τελειοτερα και πληρεστερα απο οποιοδηποτε μυθο της δημιουργιας.

Κατα ταλλα, υπηρχαν 12 θεοι, που αν τους αθροισουμε, παντα βγαινουν παραπανω!!!
Και οι Ελληνες ηταν πολυθεϊστες !!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενοθεϊστες ηταν, Ε Ν Ο Θ Ε Ϊ Σ Τ Ε Σ !!!!!

Εχει ομως τεραστια διαφορα με το...Μονοθεϊστες.....

quote:

Έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε, πού να θυμάμαι...
Spiral

ΠΑΠΟΥΟΥΟΥ δε θυμασαι ε;
Εγω δεν τα προλαβα, αλλα εσυ ησουν εκει...
Δε θυμασαι ε;
Θυμασαι πως τον λεγαν τον γιατρο; εκεινον τον γερμανο γιατρο;
Παλι δεν θυμασαι ε;
ΑΛΤΣΧΑΪΜΕΡ !!!

quote:
[quote]quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχουν αλλα 6...
--------------------------------------------------------------------------------


Μη μας κρατήσεις σε αγωνία, αγαπητέ Πασχαλης.

Είναι ευκαιρία, μια και θίξαμε ο ζήτημα εδώ, να γευτούμε και τα υπόλοιπα έξι...

Zadok


Ενα απο τα αξιολογα κλειδια κατανοησης του μυθου, ειναι το "ιστορικο".
Ο Μυθος δεν μπορει βεβαια να χαρακτηρισθει ιστορια, υφαινεται ομως
παντα, πανω σε ιστορικα πεπραγμενα.
Εδω μεσα αλληγορουνται πραγματικα γεγονοτα και αποκαλυπτονται πολιτισμικα και
πολιτιστικα στοιχεια, με μεγαλη εμφαση κυριως στις γεννεολογιες.

Ετερο κλειδι, το "αστρολογικο-αστρονομικο".
Φανερο καθισταται στον Ηλιακο μυθο του Ηρακλη,
λιγοτερο αποκλυμμενο, στον Θησεα, Περσεα, Οδυσσεα κλπ,
με πολυ χρησιμες γνωσεις για τους ναυτικους, τους οιωνοσκοπους και τους μαντεις...

Ενα απο τα πλεον αποκρυφα, ειναι το "Αριθμητικο-Γεωμετρικο" κλειδι,
αυτο που δινει στον κατοχο του, τις εννοιολογικες, ετυμολογικες, λεξαριθμικες
αποκαλυψεις, οπως και τους ΛΟΓΟΥΣ και ΑΡΜΟΝΙΕΣ, αναλογιες και μουσικες.

Το "Παιδευτικο", το κατ' εξοχην διδακτικο και ηθικο,
που συμβαλλει στην αναπτυξη της Αρετης,
καθιστωντας τον μυουμενο εναρετο.

Το πιο σκοτεινο κλειδι, ειναι το "Ερμητικο".
Με αυτο αποκαλυπτεται ολη η Αλχημικη, Θεουργικη γνωση,
αλλα και η δυνατοτητα πρακτικης τελετουργιας.

Τελος, το "Ψυχολογικο" κλειδι, με το οποιο ο μυθος
αποκαλυπτει και αποκαλυπτεται,
φανερωνοντας τα παθη και τα βιωματα της ψυχης στο ταξιδι της φωτισης,
της τελικης πραγματωσης του σκοπου, που ειναι να καταστει ο ανθρωπος,
ΗΡΩΑΣ-ΗΛΙΟΣ η αν θελετε ΧΡΙΣΤΟΣ...

Edited by - Πασχαλης on 08/01/2005 15:30:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 16:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Αριστοτελης απαντησε οτι, ουτως η αλλως οι πολλοι δεν ειναι σε θεση να την καταλαβουν.

Δυστυχως ομως, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...
Καποιοι απο τους πολλους, που γινονται ανετοιμοι οντες, κατοχοι της μυητικης διδαχης,
μη δυναμενοι να κατανοησουν την αλληγορια, μενουν στο νεκρο γραμμα του μυθου,
ισχυριζομενοι οτι ΑΥΤΟ ειναι η μοναδικη ΑΛΗΘΕΙΑ
και το χειροτερο ειναι οτι φανατιζονται και πασχιζουν να επιβαλλουν
την πλανη τους και στους αλλους.

Με αυτη την εννοια, η μυητικη γνωση ειναι, οχι απλα αχρηστη, αλλα επικινδυνη.


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !

Την παραπάνω θέση, σε παρακαλώ αγαπητέ μου Πασχάλη, μπορείς να μου πεις πως τη δίνουν προς κατανόηση σε αυτούς που δε μπορούν να καταλάβουν και θεωρούν πως όταν λέγετε αυτό αποτυπώνει μια ελιτίστικη τακτική ;


IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 16:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους, και ιδίως στον Πασχάλη, που έχω καιρό να τον δώ,
quote:
...,
μη δυναμενοι να κατανοησουν την αλληγορια, μενουν στο νεκρο γραμμα του μυθου,
ισχυριζομενοι οτι ΑΥΤΟ ειναι η μοναδικη ΑΛΗΘΕΙΑ
...

Σε γενικές γραμμές, θα συμφωνίσω και εγώ, αν και δεν πιστεύω οτι η γνώση είναι "επικινδυνη" οταν παρερμηνεύεται.

Απλά (μου φαίνεται) τα αποτελέσματα της παρερμηνείας δρουν σαν "φύλακες", ώστε να μην μπορεί το άτομο να προχωρήσει περισσότερο όσο τηρεί την φουνταμενταλιστική προσέγγιση.

Άρα, ο φανατισμός, η παραμονή στο νεκρό γράμμα, κλπ, κλπ, όχι μόνο δεν είναι επικίνδυνα, αλλά αποτελούν και "σύστημα ασφάλειας" που να αποκλείει τους απροετοίμαστους από ενέργειες που εμφανώς θα χειρίζονταν εσφαλμένα.

k

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 17:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou και Πασχάλη, σας ευχαριστώ για τα πολύ ωραία που γράφετε.

(Μπορείτε να μου πείτε όμως γιατί η φιλτάτη μου Zadok με αποπαίρνει γι' αυτά που γράφω; Τι διαφορετικό έγραψα; Τι έχει να δηλώσει η δράστις;)

Με αφορμή τον ενοθεϊσμό που γράφεις, αγαπητέ Πασχάλη, έκανα μια σπιραλοειδή σκέψη: τελικά η χριστιανική θρησκεία γίνεται πολυθεϊστική με την έμμεση αποδοχή και άλλων θεών, οι οποίοι δεν είναι βέβαια τόσο καλοί σαν το δικό μας, αλλά εν πάση περιπτώσει υπάρχουν!

Αμάρτησα τώρα;
Για να εξιλεωθώ θα μεταφέρω κάτι που μου άρεσε:

* * *

Γιατί όλα τα ύδατα της υδρογείου επικοινωνούν μεταξύ τους;

Γιατί κυκλοφορούν περνώντας εναλλάξ από μιαρά βάραθρα και από αγνά φίλτρα που τα καθαρίζουν;

Γιατί ο αέρας που πληροί την ατμόσφαιρα ακολουθεί τον ίδιο νόμο, εισερχόμενος στους πνεύμονές μας και στους διαύλους των φυτών;

Γιατί όλα τα ρευστά της φύσεως δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να περνούν από το ένα μέρος στο άλλο, προς όφελος παντός ό,τι υπάρχει;

Γιατί είναι σαν να τα δανείζουμε ο ένας στον άλλον, σαν να πίνουμε όλοι το ίδιο ποτό, σαν απλώς να περνάμε το κύπελλο ο ένας στον άλλον;

Για να μάθουμε ότι αυτός είναι ο νόμος του Πνεύματος για εμάς- κι ότι όλη η ατμόσφαιρα της διανοίας είναι συνεχής.

Υπέρατη και παγκόσμια Μονάδα! Ναι, συμμετέχουμε όλοι στην ίδια σκέψη. Το ίδιο πνεύμα κυκλοφορεί σ' όλα τα σκεπτόμενα όντα. Αντλούμε ακαταπαύστως από την ίδια πηγή."


(Λουΐ Κλωντ ντε Σαιν-Μαρτέν, "Ο Άνθρωπος της Επιθυμίας" [Ο έρωτας του ανθρώπου προς τη θεία Σοφία], μετάφραση Δημ. Πολυχρόνης, έκδοση Πύρινος Κόσμος, μόλις κυκλοφόρησε και σας το προτείνω.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 20:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Μπορείτε να μου πείτε όμως γιατί η φιλτάτη μου Zadok με αποπαίρνει γι' αυτά που γράφω; Τι διαφορετικό έγραψα; Τι έχει να δηλώσει η δράστις;)

Σε αποπαίρνω Πότε το 'κανα αυτό

(Σπείρο εσύ γράφεις ή κάποιος κλώνος; )

Μαστιγώστε με...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 22:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, ντε! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 01:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σάς χαιρετώ!

Έχουν τεθεί δύο σημαντικότατα ζητήματα, και έχω ερωτήματα επί αυτών.
Το ένα αφορά τον ίδιο τον υπότιτλο του βιβλίου, που φέρεται να είναι:
Η Τέχνη της υποταγής των δυνάμεων.

ΥΠΟΤΑΓΗ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ...

Μπορεί παρακαλώ κάποιος να κατονομάσει αυτές τις δυνάμεις;

Ποιός μπορεί να 'υποτάξει', αν δεν υποταχθεί;

Σε μία γρήγορη ανάγνωση του σχετικού βιβλίου δεν είδα να αναφέρεται ο Λεβί σε υποταγή δυνάμεων. Μιλάει για "ισοστάθμιση" και άλλα σχετικά. Φαίνεται επίσης να χρησιμοποιεί τη λέξη "δύναμη" αναφερόμενος σε ποιότητες - ιδιότητες διαφορετικών πεδίων.
(Αναρρωτιέμαι... ο ίδιος υπότιτλος υπάρχει και στο πρωτότυπο;)

Το δεύτερο ζήτημα αφορά την ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΗ.
Απευθύνομαι σε σένα Πασχαλη, που την εγκωμίασες εκτενώς..
και ρωτώ:
Θεωρείς πράγματι ότι η Εξισορρόπηση είναι επιτεύξιμη για ένα
ενσαρκωμένο ανθρώπινο ον;
Μπορεί το Πνεύμα (Μονάδα) να εκδηλώνει την δυναμική του στο υλικό πεδίο χωρίς Σύγκρουση και Πόνο;
Θεωρείς ότι σε αυτήν την χρονική περίοδο, σε αυτήν την σφαίρα και σε αυτόν τον γύρο, μπορούν τα κατώτερα χονδροειδή πεδία της εκδήλωσης να αντέξουν ανώδυνα
την υψηλή δόνηση της Μονάδος;
Σε τι συνίσταται λοιπόν η Εξισορρόπηση;
Ένας άνθρωπος ακίνητος ισορροπεί θαυμάσια...
Η Μύηση, ως μία διαδικασία Μετάβασης, υπάγεται σε ρυθμό και συνέχεια ή επιφέρει σημεία κρίσης και έντασης;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 01:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή NADA (το πέτυχα αυτή τη φορά, ε;),

Το βιβλίο κυκλοφορεί σε δύο τόμους. Ο πρώτος τιτλοφορείται (όπως ορθά γράφτηκε):

ELIPHAS LEVI - "ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΠΟΡΡΗΤΟ. (Μέρος Α΄). Η Βασιλική Τέχνη"

με την υποσημείωση:

"Η Βασιλική Τέχνη ή η τέχνη της υποταγής των δυνάμεων", απευθυνόμενο σ' όσους αναζητούν το Φως.

Επίσης:
"Αν υπάρχουν ακόμη πραγματικοί μυημένοι στον κόσμο, γι' αυτούς γράφουμε αυτό το βιβλίο και μόνο σ' αυτούς ανήκει το δικαίωμα να μας κρίνουν".

Ο δεύτερος τόμος έχει τον τίτλο:

ELIPHAS LEVI - "ΤΟ ΜΕΓΑ ΑΠΟΡΡΗΤΟ. (Μέρος Β΄). Τα Μυστήρια των Ιεροφαντών"

με την υποσημείωση:

"Τα Μυστήρια των Ιεροφαντών ή η Τέχνη να υπηρετείσαι από τα πνεύματα".

Νομίζω ότι αυτά από μόνα τους, δίνουν κάποιες απαντήσεις.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 02:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τίτλος του πρωτότυπου είναι

ΤΟ ΜΕΓΑ
ΑΠΟΡΡΗΤΟ

Ή
Ο ΑΠΟΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ
ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ

Α΄ ΜΕΡΟΣ
Η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΤΕΧΝΗ
Ή Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Θα εστιάσω στο εξής και θα περιμένω την απάντηση του αγαπητού ΠΑΣΧΑΛΗΣ για τα υπόλοιπα

quote:
Η Μύηση, ως μία διαδικασία Μετάβασης, υπάγεται σε ρυθμό και συνέχεια ή επιφέρει σημεία κρίσης και έντασης;


Η μύηση είναι η κλείδα κατά την γνώμη μου.
Η κλείδα της πύλης για την είσοδο στον εσώτερο εαυτό και σ’ έναν άλλο κόσμο.

Το δραματουργικό τελετουργικό μιας τέτοιας κατάστασης σίγουρα φέρει σημεία κρίσης και έντασης όμως τα φέρνει με ρυθμό και με συνέχεια.

Αν ο ρυθμός έχει ανακολουθία και η δραματουργική τελετή δεν έχει συνέχεια τότε δε θα γίνουν αντιληπτά τα σημεία έντασης και κρίσης. Αυτό λοιπόν εμπεριέχει μια αρμονία μια εξισορρόπηση του τελετουργικού και της ατομικής κατάστασης.

Τώρα, μέσα από την βιωματική κατάσταση θα μπορέσει ο μυημένος να αποσυμβολίσει και να κατανοήσει, το βίωμα αυτό είναι γεμάτο από αντιθέσεις και σκληρές πολλές φορές εσωτερικές διεργασίες, οι οποίες γίνονται για να μπορέσει το άτομο που βιώνει μια τέτοια κατάσταση να δημιουργήσει και να αναπτύξει τις δυνάμεις που χρειάζονται για να χειριστεί τη γνώση που του φανερώνεται. Στο τελικό στάδιο και πριν του δοθεί η επόμενη «κλείδα» υπάρχει η εναρμόνιση με το ρυθμό.

Για να μπορέσει λοιπόν να αποβάλεις το αργοδονούμενο σώμα και να αρχίσεις να ανέρχεσαι στην κλίμακα θα πρέπει να υποβληθείς σε αυτή τη διαδικασία.
Το θέμα είναι αν αντέχεις την βιαιότητα της σύγκρουσης.

Θυμάμαι σ’ ένα άλλο αγαπημένο παλιό θέμα, είχαμε συζητήσει περί της συμπαντικής βίας και το πώς εκ-παιδευόμαστε δια μέσου αυτής.

Ελπίζω να κατανόησα σωστά τα γραφόμενα της NADA και να μην είμαι εκτός θέματος.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 10:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου,η μύηση δεν είναι παρά Ο "πυροδοτικός μηχανισμός",που εκτός από το συμβολισμό και το δρόμενο που περιέχει,τα οποία μεταδίδουν κάποια γνώση στο μυούμενο,σκοπό έχει να "πυροδοτήσει" και κάποιες εσωτερικές λειτουργίες,έτσι ώστε το άτομο να "βιώσει" και κάποια πράγματα τα οποία είναι πέρα από το επίπεδο της νοητικής γνώσης.

Αυτόβέβαι δεν σημαίνει ότι ο ΚΑΘΕ μυούμενος έχει εκείνη την στιγμή και κάποια "εσωτερική βιωματική εμειρία.
Η πυροδότιση έγινε όμως.Τα αποτελέσματα μπορεί να φανούν και μετά από χρόνια,ανάλογα από το επίπεδο που βρίσκεται ο μυούμενος.

Ελπίζω να είμαι κατανοητος.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 11:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω κάτι.

Ο Ελιφάς Λεβί ήταν, κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, ένας συναρπαστικός στοχαστής που έχει καταθέσει μεγάλες αλήθειες. Παρά τις αντίθετες απόψεις, πιστεύω ότι τα κείμενά του είναι κατανοητά- ή τουλάχιστον κεντρίζουν τη σκέψη του «απλού» αναγνώστη, ενώ ένας αναγνώστης με βαθύτερη αντίληψη θα κατανοήσει και νοήματα σε δεύτερο επίπεδο.

Ο Λεβί δεν κατονομάζει δυνάμεις, τις τοποθετεί όμως ως τα αρνητικά στοιχεία που βρίσκονται σε αλληλεπίδραση με τις αρνητικές ανθρώπινες σκέψεις. «Υποταγή των δυνάμεων» είναι στην ουσία ο αυτοέλεγχος και η συνειδητή τοποθέτηση του ανθρώπου στην πλευρά του καλού.

Κάπως αντίστοιχα και με την εξισορρόπηση. Ο Λεβί αναγνωρίζει την έννοια της ισορροπίας και προσδιορίζει τα στοιχεία της «ζυγαριάς» σε πιο συγκεκριμένες περιπτώσεις. Και πάλι όμως θα έλεγα ότι το βαθύτερο νόημα είναι το να ισορροπεί ένας άνθρωπος τον εαυτό του.

Αγαπητή Nada, θα έλεγα ότι η ακινησία είναι ισορροπία, γιατί όχι; Θα μπορούσα να εντάξω στην κατηγορία αυτή τους αγαθούς ανθρώπους που δεν «ψάχνονται» αλλά ακολουθούν το ένστικτό τους και τα βασικά διδάγματα που έχουν προσλάβει. Πάντα κατά τη γνώμη μου, πολλές φορές αυτοί οι άνθρωποι λειτουργούν πιο σωστά από τους «ψαγμένους» οι οποίοι μπερδεύονται και χάνουν… την ισορροπία.

Η μύηση, κατά μια άλλη έννοια, είναι μια συνειδητή (και όχι ενστικτώδης, όπως γράφω παραπάνω) προσπάθεια εξισορρόπησης. Το τι συνεπάγεται μια μύηση δεν μπορούμε να το αναγάγουμε σε κανόνα, επειδή ο κάθε μυούμενος τη βιώνει διαφορετικά.

Συμφωνώ λοιπόν με τους προλαλήσαντες και απόλυτα με την άποψη του Gothic και, με τα λίγα που μπορώ να ξέρω, θα έλεγα ότι όλα αυτά δεν πρέπει να τα θεωρούμε ως «τεχνικές προδιαγραφές» αλλά να αφήνουμε τον εαυτό μας ελεύθερο και ανεπηρέαστο να αντιλαμβάνεται όσα μπορεί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 12:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτόβέβαι δεν σημαίνει ότι ο ΚΑΘΕ μυούμενος έχει εκείνη την στιγμή και κάποια "εσωτερική βιωματική εμειρία.

quote:
Τώρα, μέσα από την βιωματική κατάσταση θα μπορέσει ο μυημένος να αποσυμβολίσει και να κατανοήσει, το βίωμα αυτό είναι γεμάτο από αντιθέσεις και σκληρές πολλές φορές εσωτερικές διεργασίες, οι οποίες γίνονται για να μπορέσει το άτομο που βιώνει μια τέτοια κατάσταση να δημιουργήσει και να αναπτύξει τις δυνάμεις που χρειάζονται για να χειριστεί τη γνώση που του φανερώνεται.

Αυτό ακριβώς είπα φίλτατε Gothic, σίγουρα ο καθένας δονείται τελείως διαφορετικά κατά τη διάρκεια μιας μύησης αλλά πολύ περισσότερο εντελώς διαφορετικά βιώνει το νόημα αυτής της μύησης μέσα από την καθημερινή βιωματική εμπειρία η οποία εμπεριέχει το στοιχείο της σύγκρουσης, άρα βίας.

Ελπίζω να είμαι ποιο κατανοητός τώρα.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 12:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόλυτα κατανοητός φίλε Ramoglou .
Εξ άλλου δεν διαφώνησα με κανέναν,απλώς είπα κι εγώ την άποψή μου
Πως μπορείς εξ άλλου να διαφωνήσεις σε τέτοια θέματα πουόπως πολύ σωστά ειπώθηκε δεν υπάρχουν "κλισέ" ή "καλούπια".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 13:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το δεύτερο ζήτημα αφορά την ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΗ.
Απευθύνομαι σε σένα Πασχαλη, που την εγκωμίασες εκτενώς..
και ρωτώ:
Θεωρείς πράγματι ότι η Εξισορρόπηση είναι επιτεύξιμη για ένα
ενσαρκωμένο ανθρώπινο ον;
Μπορεί το Πνεύμα (Μονάδα) να εκδηλώνει την δυναμική του στο υλικό πεδίο χωρίς Σύγκρουση και Πόνο;
Θεωρείς ότι σε αυτήν την χρονική περίοδο, σε αυτήν την σφαίρα και σε αυτόν τον γύρο, μπορούν τα κατώτερα χονδροειδή πεδία της εκδήλωσης να αντέξουν ανώδυνα
την υψηλή δόνηση της Μονάδος;
Σε τι συνίσταται λοιπόν η Εξισορρόπηση;
Ένας άνθρωπος ακίνητος ισορροπεί θαυμάσια...
Η Μύηση, ως μία διαδικασία Μετάβασης, υπάγεται σε ρυθμό και συνέχεια ή επιφέρει σημεία κρίσης και έντασης;
NADA


Αυτες δεν ειναι ερωτησεις, ειναι παρακινηση με πολυ αξιολογα ερεισματα για συγγραφη βιβλιου.
Θα προσπαθησω ομως να αποτυπωσω τις αποψεις μου περιληπτικα.
Θετεις λοιπον το πρωτο ερωτημα,

"Θεωρείς πράγματι ότι η Εξισορρόπηση είναι επιτεύξιμη για ένα
ενσαρκωμένο ανθρώπινο ον;"


Σαν εννοια η εξισορροπηση, περιγραφεται κατ' εμε απο το παραδειγμα του ποδηλατη,
οπου η ισορροπια ειναι αμεση συναρτηση της κινητικοτητας
και καθε σταση, επιφερει αναποφευκτα την πτωση,
παραδειγμα που πολυ ομορφα εδωσε η Φορτσιουν.

Με την προταση που παραθετεις παρακατω, "ενας ανθρωπος ακινητος ισορροπει θαυμασια",
αποδιδεις θαυμασια την κυριοτερη και ισχυροτερη αρνητικη επιδραση-παγιδα, την αδρανεια,
μεσα στην οποια κινδυνευει να εγκλωβιστει ο ανθρωπος στα πρωτα του βηματα.
Ατυχως, στην παγιδευση αυτη συμβαλλουν καποιες παρανοημενες ανατολιτικες φιλοσοφιες,
οπως και συγκεκριμμενες θρησκειες.

Η πορεια προς την εξελιξη ομως περναει απο καποιες μεμονωμενες φασεις.
Κατ' αρχην, απαιτειται να επελθει μια ισορροπια "θεσης", για να μπορεσει ο καθενας
να "σταθει" πανω απο το στομιο του πηγαδιου και να "αφεθει" να γλιστρησει μεσα στο πηγαδι,
που οδηγει στον εσωτερο εαυτο.
Απαραιτητη προϋποθεση ειναι να εχει αναπτυξει μια εντονη κινητικοτητα πριν,
ωστε η κινητικη ενεργεια που εχει συσσωρευσει, να επαρκει ωστε να υπερπηδησει το
χειλος του πηγαδιου.

Κατοπιν, εξερχομενος αναβαπτισμενος, χρειαζεται να μεταμορφωσει τον εαυτο του
σε ενα "εκρεμες", οπου σημασια εχει μονον, η απομακρυνση προς τα δυο ακρα
να ισαπεχει απο το κεντρο ισορροπιας.
Η ισορροπια που επιτυγχανει σε αυτο το σταδια, ειναι η αρμονια μεσω των αντιθεσεων.
Η μεγιστη απομακρυνση απο τη θεση ισορροπιας, επιφερει και τα μεγιστα ωφεληματα,
γιατι, η κινηση του εκρεμους ειναι μια αποσβενυμενη ταλαντωση, οπου η μειωση του
πλατους ταλαντωσης, επιφερει αυξηση της συχνοτητας και αυτη με τη σειρα της,
μειωνει το μηκος, το "σχοινι" απο οπου εξαρτωμενοι ταλαντωνομασταν.

Η ολη διαδικασια εχει ως αποτελεσμα μια "εκτιναξη" προς τα ανω,
κατι που θα συμβει "αιφνιδια" καποια στιγμη,
κανοντας μας κοινωνους της διαδικασιας της φωτισης.
Ετσι, παλι μεσα απο μια κατασταση "τελειας" ισορροπιας, επιτυγχανεται ενα
ακομα βημα προς την εξελιξη και επεται η συνεχεια...

Με αυτην τη διαδικασια λοιπον, ειναι επιτευξιμη η εξισορροπηση για ενα ενσαρκωμενο
ανθρωπινο ον.

Γραφεις στη συνεχεια,
"Μπορεί το Πνεύμα (Μονάδα) να εκδηλώνει την δυναμική του στο υλικό πεδίο χωρίς Σύγκρουση και Πόνο;"

Η εκδηλωση της δυναμικης του ανεκδηλωτου στο υλικο πεδιο, δεν επιφερει τη συγκρουση
η τον πονο, αλλα εκδηλωνεται με εναν "ρυθμο", μορφοποιημενο σε εναν ημιτονοειδη παλμο,
οπου τα ακροτατα συνθετουν τους πολους της αντιθεσης.

Ο διπολισμος που χαρακτηριζει τη δημιουργια, εκδηλωνει τη δημιουργικη του εκφραση,
οχι σε σημεια αναιρεσης των δρασεων των πολων,
γεγονος που θα οδηγουσε στην αδρανεια,
αλλα σε μια εστια, ενα τριτο σημειο, μια εστια εξισορροποιητικης εναρμονισης,
οπου η ωφελιμη δραση αγγιζει το μεγιστο.

Σαν παραδειγμα, τα μυδια διαβιουν και πολλαπλασιαζονται σε ενα σημειο,
το οποιο ειναι σημειο τομης των επιδρασεων, τοσο της Γης και του νερου, οσο και του αερα.
Η ζωη τους ειναι εναρμονισμενη με εναν αεναο κυκλο επιδρασης, νερου-αερα-γης-αερα-νερου,
συγχρονιζομενα με τις ωφελιμιστικες επιδρασεις της πλημμυριδας και της αμπωτιδας.

Εδω υποδεικνυεται ενας βασικος νομος της δημιουργιας, ο νομος του τριγωνου,
καθως και το ακριβες σημειο εξισορροπησης, το σημειο εστιασης της δημιουργικης
δρασης των αντιθεσεων.

Η συγκρουση επερχεται σαν συνεπεια της αντιθεσης στον παγκοσμιο ρυθμο
και εχει σαν αποτελεσμα τον πονο.

Η εναρμονιση με τον παγκοσμιο ρυθμο, ειναι η συνθηκη που επιφερει την εξελιξη
και την προσεγγιση προς το μοναδικο φως, το φως της αληθειας.

Συνεχιζοντας την αναγνωση των ερωτηματων σου, διαβαζω,

"Θεωρείς ότι σε αυτήν την χρονική περίοδο, σε αυτήν την σφαίρα και σε αυτόν τον γύρο, μπορούν τα κατώτερα χονδροειδή πεδία της εκδήλωσης να αντέξουν ανώδυνα
την υψηλή δόνηση της Μονάδος;"

Το Ανεκδηλωτο εκδηλωνεται με το συνολο των δονησεων, με αποτελεσμα η δημιουργια
να περιλαμβανει ολο το φασμα των δονησεων.
Η επιδραση αυτων των δονησεων, πλημυριζει ολα τα επιπεδα της δημιουργιας, ασχετα αν δεν
γινεται αντιληπτη απο τα οντα των "χονδροειδων" πεδιων.
Ο τυφλος, μπορει με τις ωρες να ενατενιζει τον μεσημεριανο καλοκαιριατικο ηλιο,
αντεχοντας θαυμασια τη "δοκιμασια" αυτη.

Η αναβλεψη ομως και η εστιαση προς το φως, επιφερει προσωρινη τυφλωση,
γεγονος που εντασεται και συνανταται στη διαδικασια εξελιγης,
κατι που μπορει να αποφευχθει, εαν ο αναζητητης εξοπλιστει με τις καταλληλες
διδασκαλιες και εφοδια, μεσα απο την καθοδηγηση αληθινων διδασκαλων
και με την ασκηση δοκιμασμενων πρακτικων, καταφερνοντας να φτασει στην εποπτεια,
σταδιακα και ανωδυνα...

Στις υψηλοτερες δονησεις, ο κατοικος των χονδροειδων πεδιων ειναι αναισθητος
και αυτη ακριβως ειναι η προστασια του στη διαρκη εκθεση του, σε ολες τις δονησεις.

Στο σημειο αυτο θα ηθελα να τονισω την αξια των σοβαρων μυητικων διδασκαλιων,
οι οποιες ευαισθητοποιουν σταδιακα τον μυουμενο
και να συμβουλευσω τους υποψηφιους οδοιπορους της ατραπου, να μη δελεαζονται
με τεχνικες που ευαγγελιζονται αμεσα και χωρις κοπο αποτελεσματα.
Οι καιροσκοποι που απλα εκμεταλλευοντα τους ευπιστους, ειναι οι πλεον ακινδυνοι,
γιατι, υπαρχουν τροποι, αντιστοιχοι με το υλικο ντοπαρισμα,
καταφερνοντας παροδικα θαυμαστα αποτελεσματα,
επιφεροντας ομως τελικα την οριστικη καταρευση.


Στο ερωτημα,

"Σε τι συνίσταται λοιπόν η Εξισορρόπηση;"

νομιζω εχουν ειπωθει αρκετα που φιλοδοξουν να το απαντησουν.


Βλεπω αγαπητη μου, κλεινεις με ενα πολυ ουσιωδες ερωτημα,

"Η Μύηση, ως μία διαδικασία Μετάβασης, υπάγεται σε ρυθμό και συνέχεια ή επιφέρει σημεία κρίσης και έντασης;"


Φρονω οτι επαρκως με καλυψαν οι φιλοι συνομιλητες,
χωρις βεβαια να υποστηριζω οτι εχει εξαντληθει το θεμα και δεν επιδεχεται
περεταιρω αναπτυξη,
κατι που ευελπιστω να γινει στη διαρκεια.

Ας με συγχωρησετε που δεν καταφερα να αποδωσω με πιο συνοπτικο τροπο
και δεν τηρησα την υποσχεση μου για περιληπτικη απαντηση...


Edited by - Πασχαλης on 18/01/2005 13:59:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 14:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Πασχάλης,μου θυμίζεις το θείο Αλκίνοο (Μάζη) (αστειεύομαι καλοπροαίρετα,ελπίζω να καταλαβαίνεις)

Ο κόσμος που ζούμε,κατά τους Μαρτινιστές καλείται "ο κόσμος των εναντιοτήτων".Τα δύο αντίθετα υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ και ο μύστης καλείται να "ισορροπήσει" αλλά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε,"κινούμενος".

Κατ' εμέ είναι δυνατόν να επιτευχθεί όσο είμαστε ακόμα "εδώ" και εξ άλλου πιστεύω αυτός είναι και ο σκοπός της ύπαρξής μας.Τώρα αν όταν θα επιτευχθεί,σημαίνει ότι ήρθε και η ώρα να φεύγεις αυτό είναι άλλη ιστορία.

Αυτό ακριβώς είναι και το νόημα των δύο στηλών στην είσοδο του Ναού του Σολομώντα.Για να εισέλθεις στο ναό,έπρεπε να περάσεις ανάμεσά τους,όπερ σημαίνει,ότι για να "υπερβείς" πρέπει να "ισορροπήσεις".

Το ίδιο είναι ακριβώς και το Μωσαικό Δάπεδο,(άσπρα-μαύρα πλακάκια),στον τεκτονισμό όπου καλείσαι να "κινείσαι" πάνω σε αυτά.

Η κίνησις,η δράσις,είναι "απαραίτητη" όχι μόνο για την δική μας εξέλιξη φυσικά αλλά ολοκλήρου του κοσμικού σχεδίου.

Επιτρέψτε μου να παραθέσω ένα πολύ μικρό κομμάτι από την Αποκάλυψη του Ιωάννου :

"οίδα τα έργα σου,ότι ούτε ψυχρός ει ούτε ζεστός
ούτως ότι χλιαρός ει,
και ούτε ζεστός ούτε ψυχρός,μέλλω σε εμέσαι εκ του στόματός μου."

(...και απορώ πώς κάποιοι βλέπουν το χριστιανισμο τόσο στενόμυαλα...)

Γίνε κάτι λοιπόν,κάνε κάτι,πρόσφερε, έστω κι αν είναι λάθος.


Πάλι κατά την γνώμη μου,η άποψη του φίλου Spiral περί ακινησίας δεν είναι λάθος.Είναι μία κατάσταση ισορροπίας.
Αλλά όχι για εμάς τώρα.
Ίσως για πολύ πιο πάνω....

Ευχαριστώ

Edited by - Gothic on 18/01/2005 14:28:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κινητική ισορροπία είναι η αρχή και το τέλος της ισορροπίας στη φύση.
Δεν υπάρχει τέλεια ισορροπία αν δεν υπάρξει κίνηση.
Ο φίλτατος ΠΑΣΧΑΛΗΣ μας απέδωσε πάρα πολύ ωραία την άποψη του ( είδες τι χάναμε που έλειπες ; ) και μας έσωσε γλαφυρότατα παραδείγματα.

Από τη μεριά μου θα ήθελα να συμπληρώσω ότι για να σταθεί ένα κτήριο όρθιο πρέπει να ταλαντώνεται με μια ιδιοσυχνότητα που να του επιτρέπει να ισορροπεί ( ίση ροπή ) Gothic θυμήσου τα διαγράμματα ροπών στη στατική επίλυση δοκού, θυμίζουν την ταλάντωση μια χορδής όπως την ανέφερε ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ, αν ξεπεραστεί αυτή η ισορροπία τότε επέρχεται αυτή η «εκτίναξη» προς τα άνω της ενέργειας που περιέγραψε ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ με αποτέλεσμα την κατάρρευση του κτηρίου ( αποβολή υλικού ενδύματος ).

Παραδείγματα κινητικής ισορροπίας βρίσκουμε και στη φύση.
Π.Χ. σε ένα νησί του Ειρηνικού Ωκεανού παρατηρήθηκε μετά από μελέτες το εξής.
Κάτοικοι της μικρής αυτής νήσου ήταν μόνο ποντίκια, κάθε χρόνο ο αριθμός των ποντικών-κατοίκων ήταν ο ίδιος διότι όσες γεννήσεις είχαν τόσοι ήταν οι θάνατοι, αυτό γινόταν με την αυτοκτονία όσων δεν πέθαιναν από «φυσικά» αίτια. Η αυτοκτονία γινόταν με τον εκούσιο πνιγμό αρκετών ποντικών στη θάλασσα.

Έτσι το όλο οικοσύστημα της νήσου ήταν σταθερότατο και η μη αύξηση του πληθυσμού των ποντικών δεν επέφερε αλλοιώσεις και κατ επέκταση αστάθεια.





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2005, 15:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν ξεπεραστεί αυτή η ισορροπία τότε επέρχεται αυτή η «εκτίναξη»

Χμμμ... κάτι που δεν θα μας άρεσε καθόλου να συμβεί στη δοκό


Θυμάμαι καλά φίλε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 20:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σάς χαιρετώ ξανά και σάς ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την άμεση
ανταπόκρισή σας!

Zadok,

quote:
Αγαπητή NADA (το πέτυχα αυτή τη φορά, ε;),
το πέτυχες!
Το ερώτημα, ωστόσο, σχετικά με τους υπότιτλους - υποσημειώσεις του εξωφύλλου είναι αν εδόθησαν έτσι από τον συγγραφέα ή τον εκδότη.
Η λέξη 'ΥΠΟΤΑΓΗ' -επαναλαμβάνω- δεν υπάρχει στο περιεχόμενο του βιβλίου.
Με ποιό τρόπο μπορεί να χειρισθεί κανείς τις ΔΥΝΑΜΕΙΣ (στοιχειακές, ψυχικές, θείες ή ότι άλλο) είναι πολύ μεγάλο ζήτημα..
Ας είμασθε προσεκτικοί με τις λέξεις...
Προσωπικά -και όσο αφορά τον ΜΗ-ΕΑΥΤΟ- θα συμφωνήσω με τα λόγια ενός Διδασκάλου: "Πρόκειται για μία
διαβαθμισμένη διαδικασία τ α ύ τ ι σ η ς, χ ρ ή σ η ς, χ ε ι ρ ι σ μ ο ύ και τελικής α π ό ρρ ι ψ ης".

Υποτάσω κάτι σημαίνει ότι αποκτώ -μόνιμα ίσως- μία σχέση εξάρτησης μαζί του.
Ο ΣΚΟΠΟΣ όμως είναι η ανέλιξη όλων των ζωών..

Spiral, σχετικά με τη σχέση ισορροπίας - ακινησίας θα συμφωνήσω με τον φίλο Gothic:

quote:
Πάλι κατά την γνώμη μου,η άποψη του φίλου Spiral περί ακινησίας δεν είναι λάθος.Είναι μία κατάσταση ισορροπίας.
Αλλά όχι για εμάς τώρα.
Ίσως για πολύ πιο πάνω....

Η ακινησία του απλοϊκού είναι κατάσταση Ταμασική -κατά την Ινδική ορολογία. Οι εκλάμψεις 'σοφίας' που ενίοτε παρουσιάζει είναι τυχαίες και όχι συνειδητές.
Ramoglou,
quote:
αν ξεπεραστεί αυτή η ισορροπία τότε επέρχεται αυτή η «εκτίναξη» προς τα άνω της ενέργειας που περιέγραψε ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ με αποτέλεσμα την κατάρρευση του κτηρίου ( αποβολή υλικού ενδύματος ).


Θα μπορούσε όμως -όσον αφορά τον άνθρωπο- να μην πρόκειται για "αποβολή του υλικού ενδύματος", αλλά για απόρριψη των χονδροειδών στοιχείων των φορέων μας, όπως λέμε δηλαδή εκλέπτυνση.

Πασχαλη..
το όλο θέμα είναι ανεξάντλητο.. και πάντα νέα ερωτήματα αναφύονται εκεί που απαντώνται κάποια..
Οι εικόνες σου, ωστόσο είναι όντως προσδιοριστικές.
Ένα ωραίο παιχνίδι είναι ο καθένας μας να μπει μέσα στην κάθε μία και να παρατηρήσει τις εσωτερικές του αντιδράσεις.
Κάποιες εικόνες - εξελικτικά στάδια μάς ελκύουν, άλλα ίσως φαίνονται βαρετά...
Εστιάζω εδώ:

quote:
Ο διπολισμος που χαρακτηριζει τη δημιουργια, εκδηλωνει τη δημιουργικη του εκφραση,
οχι σε σημεια αναιρεσης των δρασεων των πολων,
γεγονος που θα οδηγουσε στην αδρανεια,
αλλα σε μια εστια, ενα τριτο σημειο, μια εστια εξισορροποιητικης εναρμονισης,
οπου η ωφελιμη δραση αγγιζει το μεγιστο.


Εδώ φαίνεται να βρίσκεται το Μέγα Μυστήριο... στο τρίτο σημείο, το σημείο που εξισορροπεί...
Και πάνω εδώ, πολλά τα ερωτήματα..και διαφορετικές -φαινομενικά τουλάχιστον- οι απαντήσεις.
Ο Ιησούς Χριστός εκδήλωσε την Δεύτερη Όψη του Θείου, την Αγάπη (τρίτο σημείο -Υιός), αλλά οι Εβραίοι δεν Τον δέχτηκαν...

Αν, λοιπόν, λάβουμε υπόψιν μας αυτό που λέμε Φυλετικό Κάρμα, Πλανητικό Κάρμα και πιο πέρα ακόμα, τότε το όλο θέμα μοιάζει αχανές και αρκετά πολύπλοκο..

Ο άνθρωπος αλληλεπιδρά με πολλά συστήματα και η ισορροπία του
δεν φαίνεται καθόλου να είναι μία ατομική υπόθεση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2005, 20:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Το ερώτημα, ωστόσο, σχετικά με τους υπότιτλους - υποσημειώσεις του εξωφύλλου είναι αν εδόθησαν έτσι από τον συγγραφέα ή τον εκδότη.

Αγαπητή NADA,

τις ίδιες υποσημειώσεις έχει και η αγγλική, αλλά και η γαλλική (πιο γνήσια) έκδοση.

Τώρα αν ρωτάς για την αρχική έκδοση, νομίζω ότι ήταν αντιγραφή των κειμένων του συγγραφέα.

Προσωπικά, δε με ξενίζει τόσο η διατύπωση. Εξάλλου, ας μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος ο Λεβί αναφέρει συχνά ότι είχε τους λόγους του για να γράφει με ένα συγκεκριμένο ύφος και να χρησιμοποιεί κάποιες λέξεις.

quote:
Υποτάσω κάτι σημαίνει ότι αποκτώ -μόνιμα ίσως- μία σχέση εξάρτησης μαζί του.

Δε συμφωνώ καθόλου με αυτή την ερμηνεία.

Ίσα ίσα που η έννοια της υποταγής αυτομάτως υποβιβάζει την αξία ή δύναμη (αν προτιμάς) του υποτασσόμενου...

Από την άλλη, ούτως ή άλλως όλα εξαρτώμενα δεν είναι;

Αδημονώ να σχολιάσω κι άλλα... Αλλά ας περιμένω και τους υπόλοιπους φίλους...


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 19/01/2005 20:58:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2005, 01:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βάζετε λοιπόν σε σκέψεις με την ακινησία, αγαπητή Nada και αγαπητοί φίλοι. Θα προσπαθήσω να γίνω σαφής γιατί ίσως αυτό που εννοώ να μην είναι ξεκάθαρο:

Με μια πολύ απλοϊκή διάκριση, θα χώριζα τους ανθρώπους σε δυο κατηγορίες: σε εκείνους που ψάχνουν συνειδητά και σε εκείνους που αποδέχονται τα πράγματα κατά το «πίστευε και μη ερεύνα». Τους δεύτερους τους θεωρώ ακίνητους, αφού δεν προσπαθούν να καταλάβουν κάτι περισσότερο. Δεν τους υποβαθμίζω όμως, κάθε άλλο. Έχω διαπιστώσει ότι πολλοί (ίσως οι περισσότεροι) από αυτούς διαθέτουν πολύ βαθιά πίστη και κρυστάλλινη –στο δικό τους πλαίσιο– άποψη. Μπορεί να μη διαθέτουν (πώς να το πω;) «εγκυκλοπαιδική» εσωτεριστική γνώση, διαθέτουν όμως συναίσθηση συχνά πολύ πιο ουσιαστική από τους… προχωρημένους.

Με αυτούς λοιπόν, τι; Δεν γίνεται έργο;

Κανείς από αυτούς δεν θα ήξερε να χρησιμοποιήσει όρους ή ερμηνείες σαν αυτούς που έχουν γραφεί αμέσως πιο πριν στο παρόν τόπικ. Κι όμως…

‘Η μήπως, όπως γράφει και ο Gothic –άσχετα αν άλλο εννοεί– αυτοί είναι πολύ πιο πάνω;

Να το γράψω και αλλιώς, αναρωτιέμαι μήπως η δική μας προσπάθεια να καταλάβουμε, και να καταλάβουμε, και να καταλάβουμε… μας οδηγεί σε μια νοησιαρχία και δεν αφήνει την καρδιά μας να αισθανθεί.

Κάποιος σοφός έλεγε ότι τα βιβλία (ως «γνώση») είναι περιττά.

Ορίστε, αγαπητή Zadok, μπορείς να σχολιάσεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy