ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 To Μέγα Απόρρητο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 7
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 10:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας κανω μια μικρη προσπαθεια να επικεντρωθουμε στο εξοχως αξιολογο
αυτο θεμα και στα λαμπρα γραφομενα της αρχης της συζητησης.

Ειθε ο νεος χρονος να μας απελευθερωσει απο τη μανια της αντιπαραθεσης
και μεσα απο μια πνευματικη αμιλλα,
να δωσει το καλυτερο ο καθενας μας.
Γιατι μπορουμε...Μπορουμε το καλυτερο,
Κρινοντας απο τις μεχρι τωρα συμβολες των συνδιαλεγομενων,
ειμαι σιγουρος οτι μπορουμε να πετυχουμε τα μεγιστα,
(γεγονος που εγκυαται η κατα κοινη ομολογια παρουσια των πλεον αξιολογων),
δυστυχως, ειμαστε ικανοι ομως και για το χειροτερο...


¨Η εξισορροπητική σοφία συνίσταται σ’ αυτά τα τέσσερα πράγματα: να γνωρίζεις το αληθινό, να θέλεις το καλό, να αγαπάς το ωραίο, να πράττεις το δίκαιο!¨

Σε τεσσερις μονο λεξεις, ο μεγαλος αυτος Εσωτεριστης και εξεχων Καμπαλλιστης, ο Λεβι,
μας σκιαγραφει τους τεσσερις κοσμους της δημιουργιας.

Τα βαθυστοχαστα κειμενα του, ΔΕΝ ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΝ,
αλλα ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ,
στον καλοπροαιρετο αναζητητη...

Στη λεξη ¨ΕΞΙΣΟΡΟΠΗΣΗ¨, περιλαμβανεται ολη η ουσια της εξελικτικης, της ανελικτικης πορειας.

¨Το μεγάλο απόρρητο της υψηλής μαγείας, το άφατο απόρρητο, το αμετάδοτο δεν είναι παρά το εξισορροπητικό σημείο του σχετικού και του απόλυτου.¨

Στον κοσμο του δυισμου και της πολικοτητας,
στον κοσμο των αντιθεσεων,
προβαλλει μεγαλοπρεπα η εννοια ¨ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΗ¨.

Και το μεγαλο ¨απορρητο¨, αναδυεται και αποκαλυπτεται στις ατραπους
που ενωνουν τις πολικοτητες
και στις ατραπους που ενωνουν την εστια των αντιθετων, με τις πολικοτητες...

Απο το βιβλιο του Λεβι, ¨Clets Majeures et Clavicules de Salomon¨,
¨Οι μειζονες Κλειδες και οι σφραγιδες του Σολομωντα¨ εκδοσεις ΚΥΒΕΛΗ,
ενα απο τα ταλισμαν των ΣΕΜΧΑΜΦΟΡΑΣ ειναι
επτα κυκλοι, ενας στο κεντρο και εξη γυρω που σχηματιζουν το μυστικιστικο ροδο των R+C.
Πανω σ αυτο το ταλισμαν,
χαρασσονται τα αποκρυφα σημεια του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΤΩΝ R+C...

Ο Λεβι, κατοχος της μυητικης διδαχης του τεκτονισμου,
οπως και ο ετερος μεγαλος Ροδοσταυρος και Μαρτινιστης, ο Παπυς,
33ο, 90ο, 96ο στους τρεις τυπους του τεκτονισμου,
ΣΚΩΤΙΚΟΥ, ΜΕΜΦΙΣ ΚΑΙ ΜΙΣΡΑΗΜ,
ειναι λαμπρα παραδειγματα της εξισορροπησης των δυο αυτων αξιολογων
μυητικων συστηματων...

Ας αποτελεσουν παραδειγμα προς μιμηση για τους μονοπλευρους υποστηρικτες
του ενος και καταφρονητες του αλλου μυητικου δρομου...


¨Αγαπητέ Galaxy, ο ίδιος ο Λεβί έλεγε ότι έγραφε για τους μυημένους, ίσως όμως έτσι να προστάτευε το έργο του. Γιατί, το συγκεκριμένο έργο τουλάχιστον, είναι πολύ κατανοητό και -κατά τη γνώμη μου- εξαιρετικά συγκινησιακό και βαθύτατα χριστιανικό. Ο Λεβί δεν χαρίζεται σε κανέναν αλλά παράλληλα γράφει με πολλή αγάπη για όλους΅.
Γραφει ο φιλτατος spiral...


Βεβαια, το να το χαρακτηρισουμε χριστιανικο με τη σημερινη εννοια του χριστιανισμου,
ειναι μαλλον ατοπο,
με την αληθινη -εσωτερικη- εννοια του χριστιανισμου ομως,
ειναι περα για περα αληθινο...

Δυστυχως ομως ο χριστιανισμος που επιβληθηκε,
ειναι αποστερημενος απο την εσωτερικη του συμβολολογια,
με αποτελεσμα να καταστει ενα στειρο δογματικο συστημα που προαγει φανατισμο...

Ο ιδιος ο Λεβι, σε δυο μικρα βιβλια του, αποκαλυπτει το βαθυτερο συμβολισμο
του οραματος του Ιεζεκιηλ και της Αποκαλυψης, (Κυκλοφορουν και στα Ελληνικα),
με ερμηνειες που η κρατουσα θρησκεια,
στην καλυτερη περιπτωση τις θεωρει ΑΙΡΕΤΙΚΕΣ
και στη χειροτερη, ΣΑΤΑΝΙΚΕΣ!!!

¨Με κάθε καλή πρόθεση θα ήθελα να κάνω μία-δυο ερωτήσεις:

Γιατί όλοι στην αρχαία Ελλάδα θα έπρεπε να έχουν ένα συμβολικό-βαθύτατα φιλοσοφικό νόημα σε ό,τι έλεγαν έκαναν ή έγραφαν;

Είναι αδύνατον κάποια άτομα να έγραφαν και κάποια κείμενα μόνον για διασκέδαση;
Είναι αδύνατον ο Όμηρος να ήταν απλά και μόνον ένας τροβαδούρος όπως πολύ σωστά ανέφερε η Zadok και να δημιουργούσε ιστορίες από αληθινά και μυθικά γεγονότα,με σκοπό τη διασκέδαση του κόσμου όπως η ιστορία μας λέει;

Μήπως και αυτό που λέω είναι προβοκάτσια κατά των προγόνων μας;

Τεκμηριωμένες απαντήσεις σας παρακαλώ¨.
Γραφει ο Gothic...

Η Zadok ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕ οτι ο Ομηρος ηταν οτι και οι τροβαδουροι τον Μεσαιωνα...
Η Zadok ομως ΞΕΡΕΙ τι ηταν οι τροβαδουροι,
κατι που τα γραφομενα του Gothic το παραβλεπουν...

Εγινε μια επεκταση στο ονομα Ελενη...
Αν γινει το ιδιο και στα αλλα ονοματα των ηρωων του Ομηρου,
π.χ. Αγαμεμνων=Αλαζονας, υπεροπτης
Μενελαος = Η οργη του λαου
Οδυσσεας = Ο τρελλαμενος απο θυμο
κλπ,
καταδεικνυουν οφθαλμοφανεστατα οτι ο ποιητης προσπαθει να αποδωσει
και αλλα μυνηματα, περα απο το να ευχαριστει και να διασκεδαζει...

Ολα τα εργα των προγονων μας, σιγουρα δεν ηταν μυητικου χαρακτηρα...
Ομως πολλα απο αυτα ηταν πλουσια σε εσωτερικα μυνηματα...
Ειδικα στα Ομηρικα επη
συνανταμε τετοιο πληθος αποκρυφων μυνηματων,
αλλα αποκρυμμενα, αλλα αποκαλυμμενα και αλλα ευθεως λεγομενα,
οπως η ΝΕΚΥΙΑ στην Οδυσεια,
οπου περιγραφεται ξεκαθαρα μια πνευματιστικη τελετουργια...


Παλι, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ολους...


ΥΓ. Zadok, η μεχρι τωρα πορεια σου στο esoterica ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ...
ΗΤΑΝ ΑΡΙΣΤΗ !!! ... ... ... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 11:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τα λεγόμενα του αγαπητού Spiral νομίζω πως το θέμα θεωρείται ότι έκλεισε.
Για εμένα τουλάχιστον έκλεισε

Φίλε CYBERMASTER λες:


quote:
ΑΓΑΠΗΤΕ GOTHIC ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΜΕ????
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΥΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΚΙΣΟΥΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΤΥΘΕΜΕΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ....


Αν το δεις πιο προσεκτικά δεν διαφωνούμε.
Η αλήθεια είναι ΜΙΑ όπως είπα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την κατέχουμε κιόλας.
Τμήματα αυτής κατέχουμε, ανάλογα με την γωνία προσέγγισης του καθενός ή του δρόμου που ακολουθεί.
Έτσι σου φαίνεται ότι οι αλήθειες είναι πολλές αλλά ουσιαστικά είναι διαφορετικές απόψεις του ιδίου πράγματος,ανάλογα από ποιά γωνία το κοιτάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 12:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά.

Cybermaster, ο Ramoglou έχει δίκιο όταν γράφει πως ο Λεβί είναι ακαταλαβίστικος σε ορισμένα σημεία του, αν δεν έχεις διαβάσει κάποια άλλα πράγματα. Αν ενδιαφέρεσαι λοιπόν για μια εισαγωγή, σου προτείνω ένα καλογραμμένο βιβλίο το οποίο έχουμε μνημονεύσει και αλλού: Νικολάου Λάου, "Άνθρωπος - το μέγα σύμβολο του μυστικισμού", εκδόσεις Παρασκήνιο.

Ή ίσως κάποιος άλλος να έχει να σου προτείνει και κάτι άλλο αξιόλογο.

Πασχάλη, ο Λεβί και ο Παπύς, που αναφέρεις, ήταν πολύ προχωρημένοι και δύσκολο να γίνουν αντιληπτοί (ειδικά ο πρώτος) από το πνεύμα της εποχής τους.

Ένας άνθρωπος που καταπιάνεται με "μαγικά" και επικαλείται τον Απολλώνιο, άντε να θεωρηθεί... σοβαρός.

Συμφωνώ με το ότι:

quote:

Βεβαια, το να το χαρακτηρισουμε χριστιανικο με τη σημερινη εννοια του χριστιανισμου,
ειναι μαλλον ατοπο,
με την αληθινη -εσωτερικη- εννοια του χριστιανισμου ομως,
ειναι περα για περα αληθινο...

Δυστυχως ομως ο χριστιανισμος που επιβληθηκε,
ειναι αποστερημενος απο την εσωτερικη του συμβολολογια,
με αποτελεσμα να καταστει ενα στειρο δογματικο συστημα που προαγει φανατισμο...


Τεκμηριωμένες απαντήσεις για τον Όμηρο, πού να τις βρούμε; Όλες οι πιθανότητες παίζουν. Από το ότι ήταν ένας απλός "τροβαδούρος" μέχρι το ότι ήταν ένας προχωρημένος τροβαδούρος (εννοώ χωρίς καμιά μυστικιστική διάθεση, ή με πλήρη μυστικιστική διάθεση).

Φυσικά, πάντα τείνουμε να αναζητούμε κρυφά νοήματα και να δίνουμε ανύπαρκτες προεκτάσεις εκεί όπου δεν υπάρχουν. Ας το έχουμε υπόψη κι αυτό.

Ένας συζητητής σε κάποιο άλλο τόπικ, δίνει την πληροφορία -ή μάλλον την εκδοχή- ότι η "Οδύσσεια" δεν είναι παρά ένας ταξιδιωτικός οδηγός παρουσιασμένος μέσα από τη γνωστή αυτή ιστορία. Γιατί όχι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 13:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Cybermasterάκι μου όταν σου λέω πως δεν έχεις τη δυνατότητα να ξεχωρίζεις πράγματα δεν μπορείς να καταλάβεις τι σου λέω και αναπτύσσεις σκέψεις παράδοξες και άτοπες.

Αν δεν ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα που ζήτησες δε θα σου απηύθυνα το λόγο αλλά θα σταμάταγα την κάθε αναφορά στα γραπτά σου.
Αν ήθελα να σου απαντήσω στον τόνο τον οποίο με κατηγορείς ότι απαντάω σε άλλους θα το έκανα χωρίς κανέναν ενδοιασμό.
Απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω, δεχόμενος ως απόλυτο δεδομένο τον παρορμιτισμό της ηλικίας σου.

Στα 16 μου έπαιζα ποδόσφαιρο και ήμουν πρωταθλητής Ελλάδος, αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με το τι πρέπει ή δεν πρέπει να κάνει κάποιος στα 16 του, ο καθένας επιλέγει αυτό που τον έλκει, αυτό που τον εξιτάρει. Απλά η γνώμη μου είναι ότι κάνεις στα 16,26,36,46 κλπ να το κάνεις με αγάπη και σωστά γιατί μόνο έτσι θα μάθεις.

Δεν κακιώνω μικρέ μου με κανένα ούτε εδώ ούτε στον έξω κόσμο, απλά αντιπαραθέτω απόψεις με διάφορους τρόπους.

Όσο βέβαια αφορά τη λογική «μιλάς άσχημα αλλού άρα σου μιλάω και εγώ άσχημα από το πουθενά ερχόμενος» είναι εντελώς άτοπη.
Ο λόγος ;
Π.Χ. Εσύ εκτιμάς κάποιον, θα πρέπει απαραίτητα να τον εκτιμώ κι εγώ ;
Εσύ τσακώνεσαι με κάποιον, θα πρέπει να τσακωθώ κι εγώ ;
Εσύ ασχολείσαι με το παράξενο, θα πρέπει να ασχολούμαι κι εγώ ;

Το με ποιόν «τσακώνομαι» εγώ έχει να κάνει με την διαφοροποίηση απόψεων και την παράθεση κειμένων μεταξύ εμού και αυτού και όχι με το σύνολο των μελών.
Γιατί δε μου μιλάς όπως μιλάω στους Gothik, Zadok, Avatar, Drumx13, Gretel, Πλωτίνο, spiral, ATMA, Krisnna, κλπ ;

Ας μην κουράζουμε όμως άλλο το θέμα και τους αναγνώστες και ξεφεύγουμε, αν θες δημόσιο διάλογο άνοιξε Topic να τα πούμε εκεί, αν θες ιδιωτικό υπάρχουν τα mail ή και το κέρασμα όπως το ζήτησες.

Βέβαια δε κατάλαβα 2 πράγματα. Αυτό με τα κόκκινα και την σχέση του με μένα και αυτό με τα ψέματα της εικόνας που είχα. Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές και δε μπαίνω σε διαδικασία να τις κρίνω ή να αντιπαρατεθώ.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 13:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
¨Το μεγάλο απόρρητο της υψηλής μαγείας, το άφατο απόρρητο, το αμετάδοτο δεν είναι παρά το εξισορροπητικό σημείο του σχετικού και του απόλυτου.¨

Στον κοσμο του δυισμου και της πολικοτητας,
στον κοσμο των αντιθεσεων,
προβαλλει μεγαλοπρεπα η εννοια ¨ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΗΣΗ¨.


Εδώ και εγώ εντοπίζω το μεγάλο θέμα αγαπητέ Πασχαλης ( με την ευκαιρία καλός μας ξαναήρθες ).

Αν λοιπόν δεν είχαμε τη δυαδικότητα θα μπορούσε η λογική μας να ξεχωρίσει το (+) από το (–) και να μπορέσει η βιωματική εμπειρία να έχει διδακτικό χαρακτήρα ;

Αν όλα ήταν θετικά τότε πως θα υπήρχε η δυνατότητα της επιλογής των πράξεων ;
Η «ελευθερία» της βούλησης πως θα μπορούσε να εκφραστεί, μέσα από ποιες ενέργειες ;

Έτσι λοιπόν και εγώ συμφωνώ πως η ισορροπία είναι το «ζητούμενο» και ότι μέσα από τη διττή φύση των πραγμάτων και τις όποιες επιλογές, έρχεται η μάθηση και η ισορροπία πρώτα απ όλα του ίδιου μας του εαυτού.
Έτσι πραγματικά μπορούμε να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις της εξελικτικής και ανελικτικής μας πορείας.

Σίγουρα μέσα από αυτή τη διαδικασία μπορούμε να κατανοήσουμε την επακριβή «δράση» του κάθε (+) ή (-) δεδομένου και το ρόλο που παίζει στη διαμόρφωση αυτής της πορείας. Μέσα από αυτή την κατανόηση μπορούμε να υπερνικήσουμε τις φοβίες μας και τις δεσμευτικές ως προς τα (-) στοιχεία σκέψεις μας.

Είναι η μαθηματική διαδικασία π.χ. που μαθαίνουμε στο σχολείο.
Στην αρχή μαθαίνουμε τις απλές πράξεις και τα δεδομένα της απλής πρόσθεσης μετέπειτα διδασκόμαστε το ατελείωτο παιχνίδι των αριθμών και την απεριόριστη δυνατότητα που έχουν να δημιουργούν μέσα από ολοκληρώματα, απειρικές εξισώσεις, κλπ. Το (+) και το (-) ενώ στην αρχή είναι καθαρά διαχωριστικά δύο αριθμητικών κόσμων μετέπειτα μετατρέπονται απενοχοποιημένα σε δηλωτικά ενός ενιαίου αριθμητικού κόσμου, με ίση αξία του ενός προς το άλλο και με κέντρο αναφοράς τον κύκλο του (-0-), τον κύκλο του Ουροβόρου Όφεως, τον κύκλο της ζωής και της αναγέννησης.



IMAGE


Edited by - Ramoglou on 02/01/2005 13:50:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 14:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τεκμηριωμένες απαντήσεις για τον Όμηρο, πού να τις βρούμε; Όλες οι πιθανότητες παίζουν. Από το ότι ήταν ένας απλός "τροβαδούρος" μέχρι το ότι ήταν ένας προχωρημένος τροβαδούρος (εννοώ χωρίς καμιά μυστικιστική διάθεση, ή με πλήρη μυστικιστική διάθεση).

Φυσικά, πάντα τείνουμε να αναζητούμε κρυφά νοήματα και να δίνουμε ανύπαρκτες προεκτάσεις εκεί όπου δεν υπάρχουν. Ας το έχουμε υπόψη κι αυτό.

Ένας συζητητής σε κάποιο άλλο τόπικ, δίνει την πληροφορία -ή μάλλον την εκδοχή- ότι η "Οδύσσεια" δεν είναι παρά ένας ταξιδιωτικός οδηγός παρουσιασμένος μέσα από τη γνωστή αυτή ιστορία. Γιατί όχι;


Spiral



Ας διαβασουμε το παρακατω αποσπασμα απο την Οδυσσεια
και θα φανει ΑΝ βλεπουμε ανυπαρκτα πραγματα,
ΑΝ υπαρχει τιποτα μυστικιστικο,
η δινουμε ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ ΠΡΟΕΚΤΑΣΕΙΣ εκει που ΔΕΝ υπαρχουν !!!


¨Καθίζουμε στον άμμο το άρμενο, κι ως βγάλαμε από μέσα
τα πρόβατα, το δρόμο πήραμε στον Ωκεανό από δίπλα,
ως που στο μέρος πια βρεθήκαμε που 'χε αρμηνέψει η Κίρκη.

Κει πέρα κράτησαν ο Ευρύλοχος κι ο Περιμήδης μπρος μου
τα δυο σφαχτά' κι εγώ ανασέρνοντας το κοφτερό σπαθί μου

λάκκο ως μια πήχη πήρα κι άνοιξα του μάκρους και του φάρδους.
και πρόσφερα χοές στα χείλη του στους πεθαμένους όλους'
πρώτα μελόγαλα τους έχυσα, κρασί γλυκό κατόπι,
νερό στο τέλος, και πασπάλιζα κριθάλευρο από πάνω'
και δεόμουν στων νεκρών τ' ανέψυχα κεφάλια, τάζοντας τους,

αν στην Ιθάκη πίσω διάγερνα, την πιο τρανή μου στέρφα
γελάδα να τους σφάξω, καίγοντας μαζί περίσσια δώρα.
Κι ένα κριάρι τάζω ξέχωρα στον Τειρεσία να σφάξω,
μαύρο, κατάμαυρο, το πιο όμορφο στα ζωντανά μου μέσα.

Τα παρακάλια πια σαν τέλεψα και τα ταξίματα μου
στα πλήθη των νεκρών, τα πρόβατα στο λάκκο σφάζω απάνω,
κι ως έτρεχε το μαύρο γαίμα τους, από τα σκότη κάτω
βγήκαν ψυχές νεκρών αρίφνητες και μαζωχτηκαν γύρα:

Άγουροι, νιόπαντρες και γέροντες χιλιοβασανισμένοι,
κόρες γλυκές, όλο παράπονο που σβησαν στον ανθό τους,
και πλήθος άντρες, με χαλκόβαρα κοντάρια χτυπημένοι,
που έπεσαν σε πολέμους, κι άρματα ματόβρεχτα κρατούσαν.

Κι άλλος αλλούθε πήραν κι έζωναν το λάκκο με περίσσιον
άγριον αχό, που εμένα ολόχλωμος με περεχούσε τρόμος.

Πρόσταξα τότε τους συντρόφους μου να γδάρουν τα σφαγάρια,
που εκοίτουνταν απ' τον ανέσπλαχνο χαλκό θανατωμένα,
και να τα κάψουν, και παράκληση στους δυο θεούς να υψώσουν,
στην Περσεφόνη την ανήμερη και στον τρανό τον Άδη.

Κι εγώ, καθούμενος, ανάσυρα το κοφτερό απ' τη μέση
σπαθί, και των νεκρών δεν άφηνα τ' ανέψυχα κεφάλια
κοντά στο γαίμα, πριν απόκριση μου δώσει ο Τειρεσίας.
Πρώτη έφτασε η ψυχή του Ελπήνορα¨, κλπ κλπ...

ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΣΕ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ - ΚΑΚΡΙΔΗ,
Ραψωδια λ΄ 20-52...

Ε, το παραπανω δε μου φαινεται σαν ...ταξιδιωτικος οδηγος...
Η μηπως εγω βλεπω οτι θελω !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 14:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν λοιπόν δεν είχαμε τη δυαδικότητα θα μπορούσε η λογική μας να ξεχωρίσει το (+) από το (–) και να μπορέσει η βιωματική εμπειρία να έχει διδακτικό χαρακτήρα ;

Ramoglou


ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ, ΦΙΛΕ ramoglou...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jupiter
Μέλος 1ης Βαθμίδας


67 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 16:02:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jupiter  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΩ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ…
ΕΤΣΙ ΣΑΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 16:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ GOTHIC

quote:
Η αλήθεια είναι ΜΙΑ όπως είπα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την κατέχουμε κιόλας.
Τμήματα αυτής κατέχουμε, ανάλογα με την γωνία προσέγγισης του καθενός ή του δρόμου που ακολουθεί.
Έτσι σου φαίνεται ότι οι αλήθειες είναι πολλές αλλά ουσιαστικά είναι διαφορετικές απόψεις του ιδίου πράγματος,ανάλογα από ποιά γωνία το κοιτάμε.


ΕΙΠΕΣ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΦΡΑΣΗ-ΚΛΕΙΔΙ "ΓΩΝΙΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ".....
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΩ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΤΙ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΛΗΘΕΙΑ....

ΠΕΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΤΥΛΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΩΣ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΩΣ ΣΤΥΛΟ....
ΔΝ ΜΟΠΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΥΠΑΧΟΥΝ....
Ο ΠΙΚΑΣΣΟ ΕΒΑΛΕ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΕΒΑΛΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ (ΧΡΟΝΟΣ.... ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡΧΕΙ... ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ!!!) ΩΣ ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ!!!

quote:
Cybermaster, ο Ramoglou έχει δίκιο όταν γράφει πως ο Λεβί είναι ακαταλαβίστικος σε ορισμένα σημεία του, αν δεν έχεις διαβάσει κάποια άλλα πράγματα. Αν ενδιαφέρεσαι λοιπόν για μια εισαγωγή, σου προτείνω ένα καλογραμμένο βιβλίο το οποίο έχουμε μνημονεύσει και αλλού: Νικολάου Λάου, "Άνθρωπος - το μέγα σύμβολο του μυστικισμού", εκδόσεις Παρασκήνιο.



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΠΙΡΑΛ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΔΥΟ ΑΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ "ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΚΑΣΟ ΣΤΟΝ ΑΙΝΣΤΑΙΝ" "ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ" (ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΙΔΙΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΣΠΕΣΙΑ.....)
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΑΝΟΓΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΡΕ ΓΜΤ ΚΑΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, ΕΥΘΕΙΑ, ΚΤΛ ΚΤΛ....


quote:
Cybermasterάκι μου όταν σου λέω πως δεν έχεις τη δυνατότητα να ξεχωρίζεις πράγματα δεν μπορείς να καταλάβεις τι σου λέω και αναπτύσσεις σκέψεις παράδοξες και άτοπες.

Ε ΕΓΩ ΔΝ ΕΧΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ???

quote:
Αν δεν ήθελα να συνεχίσω την κουβέντα που ζήτησες δε θα σου απηύθυνα το λόγο αλλά θα σταμάταγα την κάθε αναφορά στα γραπτά σου.

ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΔΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΧΙ ΕΓΩ ΕΣΕΝΑ!!!!

quote:
Στα 16 μου έπαιζα ποδόσφαιρο και ήμουν πρωταθλητής Ελλάδος,

(ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΑΠΑΝΤΑΓΑ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....)
ΑΛΗΘΕΙΑ???
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΕΞΙ ΜΠΑΚ ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΣΗ ΕΠΑΙΖΕΣ???
ΣΕ ΒΑΣΤΑΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΟΝΑΚΙ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΤΟΥΜΕ ΣΤΑ ΙΣΑ???
ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΘΛΗΜΑ ΑΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΣ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΔΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑΚΛΙΝ.....


quote:
Δεν κακιώνω μικρέ μου με κανένα ούτε εδώ ούτε στον έξω κόσμο, απλά αντιπαραθέτω απόψεις με διάφορους τρόπους.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ (ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ...???) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

quote:
Αυτό με τα κόκκινα και την σχέση του με μένα

ΦΥΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΦΟΡΑΣ ΜΑΥΡΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑΥΤΟ.....(ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ)

quote:
αυτό με τα ψέματα της εικόνας που είχα.

ΓΙΑ ΣΚΑΨΟΥ ΛΙΓΑΚΙ....

quote:
Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές και δε μπαίνω σε διαδικασία να τις κρίνω ή να αντιπαρατεθώ.

ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΤΟΛΗ ΣΕ ΠΑΩ ΠΟΛΥ......(ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΕΓΩ)

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 17:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εκεί που κάποιοι συνεχίζουν να εκφέρονται από το βόθρο της ψυχής τους...

Κάποιοι άλλοι προσπαθούν να διαλογισθούν, να ανταλλάξουν απόψεις, να αναζητήσουν...

"Η αγάπη του κακού και η εμμονή της θέλησης στην αδικία είναι οι τελευταίες προσπάθειες μίας ετοιμοθάνατης θέλησης", μας λέει ο δάσκαλος και νομίζω πώς ανάλογα θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε το φαινόμενο και να προετοιμαστούμε για τον θρήνο...

Καλέ μου Πασχάλη, "το φως δε φωτίζει μήτε τα αναίσθητα μήτε τα κλειστά μάτια, ή τουλάχιστον φωτίζει μόνο εκείνους οι οποίοι είναι σε θέση να δουν".

Παρ' όλα αυτά, Ελπίδα και Εργασία είναι το μήνυμα που μας στέλνει ο Παράδεισος, Απελπιστείτε και Πεθάνετε, φωνάζει η Κόλαση. Δική μας η επιλογή, όπως αναφέρει κι ο φίλτατος Ramoglou.

Φίλοι μου, εδώ μέσα συνέβη κάτι... "Μέγα Απόρρητο".
Καμμία μεταμόρφωση δεν μπορεί να επιτευχθεί, εάν πρώτα δε συντελεστεί μία καταστροφή.
Ο δάσκαλος μιλά αλληγορικά γι' αυτό το έργο στο "Κλειδί των Μυστηρίων":
"Για να μεταμορφώσουμε το γεράκι σε περιστέρι, θα πρέπει πρώτα να το σκοτώσουμε, ύστερα να το κομματιάσουμε για να καταστραφούν και τα τελευταία ίχνη της πρώτης του μορφής και στη συνέχεια, να το βράσουμε στο μαγικό λουτρό της Μήδειας."
.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 18:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλοι μου, εδώ μέσα συνέβη κάτι... "Μέγα Απόρρητο".
Καμμία μεταμόρφωση δεν μπορεί να επιτευχθεί, εάν πρώτα δε συντελεστεί μία καταστροφή.


Zadok


Η ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗΣ !!! !!! !!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 18:55:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη, μεταφέρω αυτό (από άλλο τόπικ) που μου έκανε εντύπωση:

quote:

ΟΔΥΣΣΕΙΑ, ΤΟ ΔΕΚΑΕΤΕΣ ΤΑΞΙΔΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΡΧΙΚΑ, ΠΙΣΤΕΥΟΤΑΝ ΓΙΑ 2500 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ, ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ 1987 μ.Χ.ΕΝΑΣ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΣ ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΠΩΣ Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΒΡΕΤΑΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΠΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ


Δεν είμαι αυθεντία στον Όμηρο, αλλά εκείνο που έχω καταλάβει είναι πως οι παλιοί (έως και οι όχι τόσο παλιοί) χρησιμοποιούσαν συχνά την αλληγορία για να δώσουν τις πληροφορίες τους.
Αλληγορικό δεν είναι και το απόσπασμα που μας παραθέτεις;

"Ταξιδιωτικός οδηγός" μπορεί να είναι άστοχη έκφραση, δες την... αλληγορικά. Αν -επαναλαμβάνω, αν- ευσταθεί η εκδοχή αυτή, δεν αναιρεί καμιά ομηρική αξία. Άλλωστε σε μια τέτοια περίπτωση, δεν μιλάμε για ένα κοινό τουριστικό οδηγό, αλλά για κάτι πιο βαθυστόχαστο το οποίο κάλλιστα μπορεί να περιλαμβάνει και το παραπάνω απόσπασμα και ένα σωρό άλλα τέτοια.

Cybermaster, για το πρώτο βιβλίο που αναφέρεις δεν γνωρίζω, αλλά το δεύτερο να θυμάσαι ότι είναι μυθιστόρημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 21:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι για να ευθυμήσουμε …..

quote:
ΑΛΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΘΛΗΜΑ ΑΜΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΣ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΠΟΔΙ ΜΕ ΤΟ ΦΟΝΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑΚΛΙΝ.....

Έτσι παίζουν όσοι δε ξέρουν από τόπι ! Μήπως σε λένε Βάιο Καραγιάννη ή Γιάννη Καλιτζάκη ; χαχαχα

quote:
quote:


Δεν κακιώνω μικρέ μου με κανένα ούτε εδώ ούτε στον έξω κόσμο, απλά αντιπαραθέτω απόψεις με διάφορους τρόπους.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗ (ΣΟΥ ΘΥΜΗΣΕ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ...???) ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Στείλε το με e-mail, πάρτη τέλ και πέσ’ της το, ή στείλε το σε sms.
Μακάρι να καταλάβαινε !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κάποτε σου είπα μην προσπαθείς να βγάλεις συμπέρασμα από πράγματα που δεν ξέρεις, τελικά μάλλον δε το ξεπέρασες ποτέ το θέμα. Δεν πειράζει.

quote:
ΦΥΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΦΟΡΑΣ ΜΑΥΡΟ ΚΑΠΕΛΟ ΓΙΑΥΤΟ.....(ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΡΑΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ)

Δε ξέρω τι φημολογείται και τι όχι, ο καθένας μέσα στην παραζάλη του πολλά μπορεί να πει, αλλά καθότι δεν μπορώ να καταλάβω την φράση «μαύρο καπέλο» θα σου πω πως αν και έχω λίγα μαλλιά δε συνηθίζω να φοράω καπέλα οπότε μάλλον πάλι λάθος σε έχουν πληροφορήσει.

quote:
ΓΙΑ ΣΚΑΨΟΥ ΛΙΓΑΚΙ....

quote:
ΤΕΛΙΚΑ ΡΕ ΤΟΛΗ ΣΕ ΠΑΩ ΠΟΛΥ......(ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΚΕΡΑΣΩ ΕΓΩ)

Άστο το ποιος θα πληρώσει, thx για την εκτίμηση !



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DIM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Switzerland
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2005, 22:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIM  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΜΕΓΑΛΕ GALAXY.
Θελω τα αποριτα να πεφτουν, να μαθουμε επιτελους την ταυτοτιτα του καθενος.

Αλλα και αυτή η σφαλιαρα…τι ηταν ρε παιδι μου….
Ακομα παραμιλα ο Σπιραλ, είδε τον ουρανο σφοντυλι και ταστρα μακαρονια…
Φωναξε και τους εφεδρους να τον υπερασπιστουν….
Και το τοπικ, είδες το τοπικ??? δεκαπεντε με εικοσι μηνυματα την μερα
για να καλυψουν το συμβαν…

Αυτό και αν δεν είναι επιτυχια…

Οσο για σενα ΣΠΙΡΑΛ εισε απαραδεκτος.
Καλλα ρε παιδι μου τι σου λεω εδώ και δυο χρονια….

ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΟΛΛΑΣ ΔΕΝ ΤΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ,

και ο Jupiter, δεν σουλεγε τα ιδια? εσυ τιποτα, μου αρεσει να τον πειραζω.

Ε, αφου σ΄αρεσει να τον πειραζεις φατην τωρα και περαστικα…

DIM.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 00:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dim, υποψιάζομαι μια νευρικότητα από μέρους σας.

Κόψε κάτι από το δικό σου παραμιλητό, το μεγάλο απόβλητο απλώς έδωσε σφαλιάρα στον εαυτό του. Αν δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα πειράγματα από τα σοβαρά, δικό του πρόβλημα.

Να δω εσείς πότε θα γράψετε κάτι σοβαρό, αντί να διακόπτετε διαρκώς τους εφέδρους του τόπικ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 12:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Cybermaster, για το πρώτο βιβλίο που αναφέρεις δεν γνωρίζω, αλλά το δεύτερο να θυμάσαι ότι είναι μυθιστόρημα.


ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΟΝΤΕΡΝΑ ΦΥΣΙΚΗ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙ ΝΑΙ ΜΗΘΥΣΤΟΡΗΜΑ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΔΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ.....

quote:
Έτσι παίζουν όσοι δε ξέρουν από τόπι ! Μήπως σε λένε Βάιο Καραγιάννη ή Γιάννη Καλιτζάκη ; χαχαχα



ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΟΠΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ Ε STREET-BALL ΕΚΕΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΜΠΑΛΑ ΟΧΙ ΣΤΟ ΧΟΡΤΑΡΙ ΕΚΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΠΛΥ....(ΤΕΣΠΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΕΜ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΤΥΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΔΩ ΔΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΠΤ...
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΣΥ ΔΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ)


quote:
Στείλε το με e-mail, πάρτη τέλ και πέσ’ της το, ή στείλε το σε sms.
Μακάρι να καταλάβαινε !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Κάποτε σου είπα μην προσπαθείς να βγάλεις συμπέρασμα από πράγματα που δεν ξέρεις, τελικά μάλλον δε το ξεπέρασες ποτέ το θέμα. Δεν πειράζει.



ΕΔΩ ΧΩΡΑΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΔΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΨΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΟΧΟΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑ ΠΟΣΤΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ "ΣΟΥ ΣΦΥΡΙΞΩ ΔΥΟ ΦΩΝΗΕΝΤΑ"....
ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ 22....

quote:
Άστο το ποιος θα πληρώσει

ΚΑΛΑ ΑΦΟΥ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕ ΕΣΥ.....

quote:
Δε ξέρω τι φημολογείται και τι όχι, ο καθένας μέσα στην παραζάλη του πολλά μπορεί να πει, αλλά καθότι δεν μπορώ να καταλάβω την φράση «μαύρο καπέλο» θα σου πω πως αν και έχω λίγα μαλλιά δε συνηθίζω να φοράω καπέλα οπότε μάλλον πάλι λάθος σε έχουν πληροφορήσει.



ΚΑΛΑ ΑΣΤΟ ΔΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.....
ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙΣ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΑΙL Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΣ....


ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΠΟΣΤΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΙΣ ΤΕΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΝ ΒΛΕΠΩ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DIM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Switzerland
133 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 13:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DIM  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος DIM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κόψε κάτι από το δικό σου παραμιλητό, το μεγάλο απόβλητο απλώς έδωσε σφαλιάρα στον εαυτό του.


Ελα σταματα, είδες πως μιλας, τον βριζεις προσωπικά, λες και αυτος αρχισε
με τους……… Ροδοσταυρους του γλυκου νερου, τα βαρβατα αρσενικα……
τους…..ανδρουκλες……βρομαει βαρβατιλα κλπ κλπ.


Ενταξη, και η υπομονη εχει τα ορια της, ετσι δεν είναι.


quote:
Αν δεν μπορεί να ξεχωρίσει τα πειράγματα από τα σοβαρά, δικό του πρόβλημα.


Πειραγματα μεχρι ενός σημειου, από κει και περα δεν είναι άλλο πειραγματα, και αν
αυτος τα βλεπει σαν σεξουαλικη παρενοχληση τοτε πρεπει να σταματησεις αμεσως.
Ισως να επηρεάσθηκε και από την πρωσοπικη σας αλληλογραφια, μπορει κατι να του
ειπες που τον πειραξε…..τι να πω…


Αυτά

DIM.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 17:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δανείζομαι αυτά τα λόγια από ένα πολύ σπουδαίο στοχαστή, τον Ελιφάς Λεβί, για να σας προσκαλέσω σε μια συζήτηση για τη «σύνθεση της πίστης με τη λογική και της επιστήμης με τη θρησκεία» που αποτελούσαν το όραμά του. Ή, αλλιώς, για το βλέμμα που υψώνει ο άνθρωπος προς το Θεό και για τους τρόπους που χρησιμοποιεί για να τον προσεγγίσει.



Φίλε CYBERMASTER,αυτό πιστεύω ήταν το σκεπτικό του φίλου Spiral ο οποίος δημιούργησε το τόπικ και νομίζω πάνω εκεί πρέπει να κινηθούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 17:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φλας μπακ: Dim, δεν βαρέθηκες;

Το τόπικ είναι εδώ και γύρνα στις προηγούμενες σελίδες να δεις ποιος άρχισε να προκαλεί. Αν κατόπιν τούτου εισέπραξε τα δέοντα, ποιος του φταίει;
Ε, όχι και βρίζω, σε σχέση με το τι εισπράττω, σιγά μη βγω και ένοχος. Δύο μέτρα και δύο σταθμά; Η φιλία μεταξύ εμένα και των φίλων μου παρεξηγήσιμη, η δική σας όχι; Οι δικηγόροι μου παρεξηγήσιμοι, εσείς όχι; Η αντίδρασή μου παρεξηγήσιμη, η χυδαιότητα όχι; Α, δεν μας τα λέτε καλά.

Μη διαιωνίζεις μια ανόητη ιστορία. Πειράγματα σεξουαλικά δεν υπήρξαν και δεν τα συνηθίζω. Εσένα δηλαδή γιατί δεν σου έκανα ποτέ άσεμνες προτάσεις; Το ύφος των πειραγμάτων όμως το γνωρίζεις από πρώτο χέρι, αφού η αλληλογραφία ήταν σε μεγάλο βαθμό κοινή, καθώς επίσης γνωρίζεις τι μου έσερνε ο/η Galaxy, με τα οποία διασκέδαζα.

Κοίτα να δεις, πραγματικά τα βαριέμαι όλα αυτά και τα θεωρώ παιδιάστικα. Δεν με ενοχλεί το πώς μπορεί να με χαρακτηρίσουν οι συνομιλητές μας. Εδώ βρισκόμαστε σε ένα ηλεκτρονικό περιβάλλον και κρινόμαστε όχι για την ιδιωτική μας συμπεριφορά αλλά για την ουσία των όσων γράφουμε. Εκείνο που με ενοχλεί είναι το ότι μοιραία σας απαντώ και δεν προσθέτω έτσι τίποτα ουσιαστικό στη συζήτηση.

Το να μη χαμογελάμε ποτέ κάνει τη ζωή άτονα μονότονη, Dim.

Gothic και Cybermaster, ναι. Θα ήθελα να συζητήσουμε για το πώς βιώνει ο άνθρωπος το Θεό. Υπάρχουν πολλοί δρόμοι, μια αλήθεια. Δεν εννοώ να συγκρίνουμε τους δρόμους, αλλά να δούμε πού και πώς διασταυρώνονται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 12:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gothic και Cybermaster, ναι. Θα ήθελα να συζητήσουμε για το πώς βιώνει ο άνθρωπος το Θεό. Υπάρχουν πολλοί δρόμοι, μια αλήθεια. Δεν εννοώ να συγκρίνουμε τους δρόμους, αλλά να δούμε πού και πώς διασταυρώνονται.



ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΠΙΡΑΛ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΘΕΟΙ ΔΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΔΥΝΑΜΗ/ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΓΝΟΗΣΕΙ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΟ ΚΑΟΠΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ......
ΟΥΦ ΑΥΑΤ ΤΑ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΥ ΠΛΕΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΟΙ ΚΟΝΤΡΙΤΣΕΣ.....

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 14:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα από ένα συνολικό συνειρμό και από τα όσα μέχρι τώρα έχουν γραφτεί θα τολμούσα να καταθέσω την εξής συλλογιστική άποψη.

Μέσα από τις θεωρίες του εσωτερισμού ο καθένας διαμορφώνει το μοντέλο της καθόδου και της ανέλιξης όπως αυτό ταιριάζει με τα όσα μέχρι εκείνη τη στιγμή γνωρίζει.

Η απαραίτητη προϋπόθεση είναι η αποδοχή της ύπαρξης του Θείου σε όποιο τέτοιο νοητικό οικοδόμημα.

Από εκεί και πέρα στο δυαδικό κόσμο στον οποίο και ζούμε θα πρέπει να υπάρχει το σωστό και το λάθος, το καλό και το κακό, όχι διότι έτσι είναι αλλά διότι μέσα από αυτή τη διαμάχη και τις επιλογές που θα κάνει ο καθένας θα μπορέσει να βιώσει και να μαθητεύσει.
Τα συναισθήματα είναι οι αλυσίδες που μας δένουν με τον υλικό κόσμο, αυτά μας δημιουργούν ένα δίλημμα, αυτά μας εγκλωβίζουν σε πάθη και σε πρακτικές, αυτά καλούμαστε να κατανικήσουμε και απελευθερωμένοι να αρχίσουμε την άνοδο.

Εύλογα κάποιος ίσως ρωτήσει, «μα πως θα μάθω ?», η δική μου σκέψη είναι πως με όσους δασκάλους και αν κάτσεις, όσα βιβλία και αν διαβάσεις, δεν θα καταφέρεις να ανακαλύψεις τίποτε παραπάνω εκτός από μια δογματική και άκαμπτη άποψη.
«Μα γιατί ?»
Γιατί αν δεν βιώσεις δε μαθαίνεις, γιατί αν δεν παιδευτείς δεν εκ-παιδεύεσαι, δηλαδή μέσω της παιδεύσεως έρχεται η μάθηση, μέσα από αυτή τη διαδικασία έρχεσαι αντιμέτωπος με τον ίδιο σου τον εαυτό και με τα στεγανά της νόησης σου.

Όταν καταφέρεις να ξεπεράσεις τις φοβίες, τις δεισιδαιμονίες, τα στεγανά της σκέψης σου, όταν καταφέρεις να χρησιμοποιείς τις δυνάμεις σου για να παράγεις καλό χωρίς να περιμένεις αντάλλαγμα, τότε έχεις αρχίσει τα πρώτα βήματα στην ατραπό της γνώσης, μιας γνώσης τόσο απόκρυφης όσο και τα μύχια της ψυχής σου, μα και τόσο φωτεινής και γαλήνιας όσο και της Πηγής απ’ όπου προέρχεσαι.

Εναρμόνιση και αποδοχή, όχι των άλλων αλλά πρώτα του ίδιου μας του εαυτού, του είναι μας και του προορισμού μας.

Το Θείο δεν ανήκει στο υλικό πεδίο, δεν μπορεί να επεξηγηθεί με πείραμα σε εργαστήριο, δεν μπορεί να το περιγράψει κάποιος σε κάποιο βιβλίο, μπορείς απλά να το νιώσεις αλλά όχι με τις γνωστές αισθήσεις, όχι με το νου του αρσενικού ή του θηλυκού, μα μόνο με τον Ερμαφρόδιτο αρχικό νου.

Θυμηθείτε λίγο το Κηρύκειο, η ανέλιξη των ΔΥΟ είναι περιστροφική, σχηματίζοντας σπειροειδής ανελικτικούς κύκλους, στο τέλος όμως και οι δύο φτάνουν στο ύψος της ενοποίησης, εκεί που το σύν και το πλήν γίνονται ΕΝ, συμβολικό του επιπέδου τα φτερά, και από εκεί η ενοποίηση με την αρχική Πηγή η οποία στέκεται στη άνω άκρη της ράβδου, από εκεί που όλα ξεκινάνε και όλα καταλήγουν.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 19:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"... Ο άνθρωπος του Θεού γίνεται με την Αλήθεια σοφός.
Ο άνθρωπος του Θεού δεν μαθαίνει από τα βιβλία.
Ο άνθρωπος του Θεού είναι πέρα από απιστία και πίστη.
Για τον άνθρωπο του Θεού, το ορθό και το λάθος είναι ίδιο..."

ΤΑ λόγια αυτά είναι του μεγάλου «σούφι» δασκάλου Τζελαλουντίν Ρουμί.

Σας τα παραθέτω και ο καθένας ας τα αποσυμβολίσει όπως θέλει και μπορεί.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2005, 21:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις κάτι, αγαπητέ Cybermaster, γράφεις πολύ σωστά πράγματα χωρίς να υποψιάζεσαι ότι είναι τόσο σωστά. Μου φαίνεται ότι θα συστήσω να μελετάς τα γραπτά σου και να εμβαθύνεις σε αυτά που γράφεις.

Πραγματικά λοιπόν ο καθένας μας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το Θεό, αλλά ο Θεός δεν είναι θέμα ετικέτας: είναι, ακριβώς, θέμα αντίληψης.
Σκέψου το λοιπόν λιγάκι και ψάξε να αντιληφθείς το Θεό που έχεις όχι μόνο στο κεφάλι σου, αλλά κυρίως στην καρδιά σου.

Οι απαντήσεις του αγαπητού Ramoglou που ακολουθούν τη δική σου, είναι πολύ εύγλωττες.

Βέβαια, αυτό το...

quote:

η ανέλιξη των ΔΥΟ είναι περιστροφική, σχηματίζοντας σπειροειδής ανελικτικούς κύκλους


...μου έκανε ένα ιδιαίτερο κλικ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 11:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή και Δημιουργική Χρονιά εύχομαι σε όλους σας.

Μια ερώτηση ήθελα να κάνω μαζί με μία μικρή ένσταση.

Αγαπητέ Ramoglou γράφεις :

quote:
Ο άνθρωπος του Θεού είναι πέρα από απιστία και πίστη.

Έτσι όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι, νομίζω πως η πίστη είναι κάτι που θα πρέπει να υπάρχει πρωταρχικά. Πως θα καταφέρει κανείς να εξελίξει το κομμάτι του θείου που έχει μέσα του εάν δεν έχει πίστη στο Θεό και σε αυτό που κάνει ? και πως κάποιος καλείται άνθρωπος του Θεού εάν ήδη τον έχει απορρίψει μην πιστεύοντας σε Αυτόν?

Επίσης πιστεύω πως η πίστη σε κάτι ανώτερο είναι και ανθρώπινη ανάγκη προς αποφυγή του μηδενισμού και της ισοπέδωσης.


"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 11:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή elpida

«... Ο άνθρωπος του Θεού γίνεται με την Αλήθεια σοφός.»
Όταν έχεις αποκτήσει τη Σοφία Του γνωρίζεις, άρα ξέρεις δεν πιστεύεις.

«Ο άνθρωπος του Θεού είναι πέρα από απιστία και πίστη.
Για τον άνθρωπο του Θεού, το ορθό και το λάθος είναι ίδιο...»
Ο Δυϊσμός που λέγαμε συμβολίζεται μέσα στην πίστη και την απιστία, μέσα στο σωστό και το λάθος.

Ο γνωρίζων λοιπόν δεν πιστεύει αλλά ξέρει, εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά, εκεί εντοπίζεται και η νοητική διαφοροποίηση.

Αυτός που ξέρει δεν διαβάζει ένα βιβλίο για να πιστέψει, δε χρειάζεται κάποιο δόγμα για να μπορέσει να έχει τους κανόνες τις πίστης, δεν διαχωρίζει σε καλό και κακό.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο τη σκέψη σου.



IMAGE


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 12:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ramoglou

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είχα πάρει άλλο δρόμο σκέψης … με βοήθησες…

"Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται"

Edited by - elpida on 05/01/2005 12:16:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 00:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι αυθεντία στον Όμηρο, αλλά εκείνο που έχω καταλάβει είναι πως οι παλιοί (έως και οι όχι τόσο παλιοί) χρησιμοποιούσαν συχνά την αλληγορία για να δώσουν τις πληροφορίες τους.
Αλληγορικό δεν είναι και το απόσπασμα που μας παραθέτεις;

spiral


Αυτο ακριβως !!!
Τα Ομηρικα επη ειναι γεματα αλληγοριες,
ΑΥΤΟ ειναι ο μυητικος μυθος !!!

Να εσωκλειει μεσα σε αλληγοριες τη γνωση...

Ηδη προσδιορισες το ενα κλειδι αποσυμβολλισμου του Ομηρικου μυθου,
το κλειδι της "τοπολογιας-γεωγραφιας".

Υπαρχουν αλλα 6...

Το αποσπασμα που παραθεσα ειναι ...κυριολεκτικο!!

Edited by - Πασχαλης on 06/01/2005 00:15:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 03:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπαρχουν αλλα 6...

Μη μας κρατήσεις σε αγωνία, αγαπητέ Πασχαλης.

Είναι ευκαιρία, μια και θίξαμε ο ζήτημα εδώ, να γευτούμε και τα υπόλοιπα έξι...


.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 06/01/2005 03:34:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 11:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανω που ημουν ετοιμος να γραψω οτι,
τα αλλα 6 κλειδια θα μας τα πει η Zadok...
Ας ειναι...
Τωρα ομως φευγω για ΟΛΥΜΠΟ !!! (Για να ζηλεψετε το ειπα, χεχε)...
Το βραδακι τα ξαναλεμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spiral
Πλήρες Μέλος


826 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 12:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spiral  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πασχάλη, σε σπαζοκεφαλιές μας βάζεις!

Τώρα θα αρχίσω να μετράω τι παρατηρώ στο ομηρικό απόσπασμα, λοιπόν: μια ταξιδιωτική οδηγία από την Κίρκη (έχει νόημα που το είπε η Κίρκη και όχι κάποιος άλλος;), μια προσφορά στους νεκρούς (στα "ανέψυχα κεφάλια", όμως) με συγκεκριμένα δώρα, μια υπόσχεση στους νεκρούς, μια προτίμηση στο μαύρο χρώμα, μια εμφάνιση των ψυχών (πάνω που μου είχαν κακοφανεί τα ανέψυχα κεφάλια) ή αλλιώς μια επικοινωνία ζωντανών - νεκρών, μια παράκληση σε συγκεκριμένες θεότητες (με τις σημασίες τους), μια προφύλαξη των ανέψυχων κεφαλιών να μην πλησιάσουν στο αίμα...

Πώς πάω από σκορ;

Μιας και το φέρνει η κουβέντα, δεν έχω καταλάβει τη σκοπιμότητα της χρήσης της αλληγορίας, και υποπτεύομαι: α. Είτε η γνώση να διαδίδεται μόνο σε εκείνους που θα μπορούσαν να την καταλάβουν, β. Είτε η γνώση να διαδίδεται σε όλους γιατί μέσα από τον αλληγορικό τρόπο γίνεται πιο κατανοητή.

Παρεμπιπτόντως, υποστηρίζεται ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν τόσο δωδεκαθεϊστές (και βάλε) όσο δεχόμαστε, αλλά όλες αυτές οι θεότητες δεν ήταν παρά (αλληγορικές...) εκδηλώσεις του ενός Θεού που πίστευαν.

Έχουν περάσει τόσα χρόνια από τότε, πού να θυμάμαι...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 7 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy